PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند سوال اساسی در مورد چاپ و طراحی

sam & snake
17-04-2009, 22:57
سلام دوستان

این تاپیک رو به خاطر مرتبط بودن موضوع به فوتوشاپ و چاپ در هر دو انجمن زدم دوستان هر دو انجمن
لطفا سوالاتی که بلد هستند رو جواب بدهند .و تاپیک رو انتقال ندهند.
من چند سال اساسی در مورد چاپ دارم :

1- من در فوتوشاپ اندازه ی یک برگه ی a3 رو میزنم ولی وقتی می بینم و اون رو به طور تخمینی
با برگه ی a3 ای که در خانه دارم روی مانیتور می زنم که ببینم مثلا تقریبا همون اندازه هست می بینم
کلا خیلی فرق دارند و اندازه ی اندازه ی دیگست.اندازه ی a3 هم استاندارد هست ولی نمی دونم
چرا اینطوری میشه .یعنی در چاپ خودش درست میشه؟!یعنی خیلی کوچیکه که با چشم معلومه
این اون اندازه نیست.

2- چاپ یک عکس دیجیتال a3 و a4 بر روی برگ گلاسه با کیفیت چقدر میشه ؟! اگه یک چاپ خوب توی اصفهان
می شناسید حتما معرفی کنید.

3- همچنین قیمت کارت ویزیت هم قیمت طراحی و هم قیمت چاپ چقدر میشه.

4- مقوا ها و کاغذ هایی که روشون طرح برجسته هست چه جنسی هستند و چه قیمتی دارند؟

5- برای اینکه در برنامه های گرافیکی کاری کنیم که کار ما در مانیتور همون کاری بشه که در چاپ می بینیم
باید چه تنظیمات و چه مراحلی رو طی کنیم؟

6- اگه میشه یک تعرفه ی طراحی انواع کارت ها (ویزیت - تبریک - پستال و ...) و تراکت و سربرگ و از این
کارهای تبلیغاتی رو جدا هم قیمت چاپ رو بدهید و هم طراحی.

راستی در بعضی از سوالام که پرسیدم قیمت تو رو خدا قیمت ها رو درست بدید چون من می خوام به مشتری
این قیمت ها رو بگم که فردا دردسر نشه بگه داره از خودش در میاره .این قیمت ها رو سازمانی جایی تعیین
می کنه یا هر کی به هرکیه(با ادب ترش اینه که شیر تو شیره؟)

Maysam-BFU
18-04-2009, 00:38
دوست عزیز شما در اینجا جوابتون رو می گیرید. لازم به ایجاد مشابه تاپیک در فتوشاپ نبود !

1- صفحه ای که شما در مانیتور میبینید هیچوقت اندازه چاپ واقعی رو نشون نمیده ! شما از روی مقیاس و سایز میتونید فقط تشخیص بدید.
همچنین می تونید ابزار Zoom را انتخاب کنید و در قسمت تنظیمات این ابزار روی Print Size کلیک کنید تا سایز چاپی رو بشما نشون بده. در نهایت در چاپ درست میشه.

2- قیمت همه جا ثابت نیست ! مثلا اصفهان یک قیمت داره تهران یک قیمت دیگه ، مردم حلال و حروم سرشون میشه دیگه !!
ولی قیمت حدودی چاپ دیجیتال روی برگه گلاسه ، A4 حدود 2000 تا 2500 و A3 بین 3000 تا 3500 .

3- قیمت طراحی به میزان وقت و زیبایی طرح حساب میشه ! ولی معمولا دفتر های خدمات چاپ کمترین قیمت رو 1500 تعریف کردند.

4- اکثر جنس های کارت ویزیت ها از گلاسه 300 گرم است ، به طور مثال ، جنس : سلــفون مات ، ســلفون براق ، لمینت براق ، لمینت مات ، گلاسه + UV . جنس هایی که حالت برجسته داره یـو وِی ( uv ) موزئی نام داره.
همچنین جنس دیگه هم داریم به نام کتان که در بازار 2 نوع وجود داره ، البته با طرح های مختلف ، 1 نوع طرح کتان هست و یک نوع کتان بافت دار. البته جنس های دیگه ای مثل سوسماری ، پلاسیک ، سه بعدی ... داریم.

5- مانیتور باید کالیبره بشه ، و مد رنگی که مربوط میشه به چاپ یعنی cmyk باید رعایت بشه. در صورتی که با نرم افزار هایی مثل Corel و Freehand برای طرحای ویزیت استفاده کنید ، رزولوشن 300 و مد cmyk به صورت پیش فرض تعریف شده.

6- به قیمت هم میرسیم...

sam & snake
18-04-2009, 20:52
سلام دوست عزیز
ممنون.

فقط یک سوال برای سوال اول که گفتی dpi 300 باشه یعنی چی ؟
یعنی باید کدام قسمت رو 300 کنم؟
یک جا هست در رزولیشن که بر حسب اینچ برای سانتی متر و میلیمتر
بود که خودش پیشفرض 72 بود.منظورتون همونه>؟

s@leh
18-04-2009, 21:04
1- من در فوتوشاپ اندازه ی یک برگه ی a3 رو میزنم ولی وقتی می بینم و اون رو به طور تخمینی
با برگه ی a3 ای که در خانه دارم روی مانیتور می زنم که ببینم مثلا تقریبا همون اندازه هست می بینم
کلا خیلی فرق دارند و اندازه ی اندازه ی دیگست.اندازه ی a3 هم استاندارد هست ولی نمی دونم
چرا اینطوری میشه .یعنی در چاپ خودش درست میشه؟!یعنی خیلی کوچیکه که با چشم معلومه
این اون اندازه نیست.

اگر dpi 300 هست ، بله در چاپ درست میشه

2- چاپ یک عکس دیجیتال a3 و a4 بر روی برگ گلاسه با کیفیت چقدر میشه ؟! اگه یک چاپ خوب توی اصفهان
می شناسید حتما معرفی کنید.

شما اگر در تیراژ زیر 200 تا میخوای ، پرینت بصرفه تره ، هزینه چاپش بیشتر میشه ، کیفیت هم اگه پرینتر 6 رنگ باشه عالی میشه ، چاپ هم فرقی نداره زیاد کدوم چاپخونه باشه

3- همچنین قیمت کارت ویزیت هم قیمت طراحی و هم قیمت چاپ چقدر میشه.

چه جنسی ؟ براق ؟ مات ؟ کتان ؟ کتد لمینیت ؟

براق : نمیدونم ، حدود 7 تومن گمونم

مات : حدود 9 تومن یکرو

کتان : حدود 13 تومن یکرو ، دو رو حدود 16 - 17 تومن فکر کنم

کتد لمینیت : حدود 50 تومن ( اگر در اصفهان چاپ بشه )

تیراژ ها 1000 عدد در نظر گرفته شده ، ممکنه یه کم تفاوت قیمت وجود داشته ، من تقریبی گفتم ، در کارت ویزیت هم معمولا 2000 - 3000 تومن هزینه طراحی اضافه میشه ، کمتر هست ، اما بیشتر نیست

4- مقوا ها و کاغذ هایی که روشون طرح برجسته هست چه جنسی هستند و چه قیمتی دارند؟

کتان ، این مقوا یک بار زیر پرس میره و امباس میشه

5- برای اینکه در برنامه های گرافیکی کاری کنیم که کار ما در مانیتور همون کاری بشه که در چاپ می بینیم
باید چه تنظیمات و چه مراحلی رو طی کنیم؟

باید مانیتورتون رنگش کالیبره بشه ، تاپیک راهنما وجود داره

اما پیشنهاد میکنم برای کارت ویزیت خودتون رو به دردسر کالیبره کردن نندازین

6- اگه میشه یک تعرفه ی طراحی انواع کارت ها (ویزیت - تبریک - پستال و ...) و تراکت و سربرگ و از این
کارهای تبلیغاتی رو جدا هم قیمت چاپ رو بدهید و هم طراحی.

بستگی داره به تیراژ ، مخاطب ، شهر ، بازار و ....

راستی در بعضی از سوالام که پرسیدم قیمت تو رو خدا قیمت ها رو درست بدید چون من می خوام به مشتری
این قیمت ها رو بگم که فردا دردسر نشه بگه داره از خودش در میاره .این قیمت ها رو سازمانی جایی تعیین
می کنه یا هر کی به هرکیه(با ادب ترش اینه که شیر تو شیره؟)

قیمت ها از طرف اتحادیه اعلام میشه اما کسی نمیتونه اون قیمت ها رو بگیره ، بازار تعیین میکنه قیمت رو

s@leh
18-04-2009, 21:05
سلام دوست عزیز
ممنون.

فقط یک سوال برای سوال اول که گفتی dpi 300 باشه یعنی چی ؟
یعنی باید کدام قسمت رو 300 کنم؟
یک جا هست در رزولیشن که بر حسب اینچ برای سانتی متر و میلیمتر
بود که خودش پیشفرض 72 بود.منظورتون همونه>؟

همون 72 رو 300 بگیر