PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا آینه ها اینطور هستند؟!!!

RoYaYeEe_NiIiLi
10-04-2009, 22:08
اول از همه سلام:11:
یه سوال داشتم و هر چی فکر کردم به این نتیجه رسیدم که سوالم به فیزیک نزدیک تره...
میخواستم بدونم:چرا وقتی دو تا آدم همدیگر رو می بینن اشکالی در چهره ی هم پیدا نمی کنن(مثلا همون چهره ای رو میبینن که همیشه دیدن)ولی وقتی جفتشون میرن جلوی آینه و همدیگرو تو آینه می بینن،یه جای صورت هم رو کج و کوله میبینن؟(اگه تا حالا ترجبه نکردید،پیشنهاد می کنم تجربه کنید)
می خواستم بدونم دلیل علمیش چیه؟خطای چشمه؟یا چیز دیگه ای هست؟
ممنون:11:

Grand
10-04-2009, 23:31
مشکل از آینه هست!

از این جور اتفاقات در آینه‏های ساخت داخل زیاد میفته، از آینه‎های خارجی و مرغوب استفاده کنید مشکل حل خواهد شد...

RoYaYeEe_NiIiLi
11-04-2009, 00:26
ببخشید بنده از آینه های خارجی استفاده می کن...از آینه ی تو راهرو گرفته تا آینه ی توی آرایشگا ها...همه ی آوناا اینطور هستند....ولی من هر چی فکر می کنم حس می کنم باید دلیل علمی داشته باشه...نمی دونم چرا فکرم رو مشغول کرده....شاید هم همه ی ما همینطوری هستیم و در واقع آینه چهره ی واقعی رو نشون می ده

s@leh
11-04-2009, 00:32
فکر میکنم دلیل این باشه که توی آینه که نگاه میکنید ، یک تصویر Close Up میبینید از چهره فرد و توجهتون به چهره است فقط ، و به جزئیات اطراف توجهی ندارین

و دلیل روانشناسی شاید این باشه که در ذهن همه انسان ها ، آینه جایی هست برای دیدن خطا ها و عیب و ایراد ها ، و ما جلوی آینه بیشتر دنبال عیب و ایراد هستیم ، در حالی که وقتی رو در رو هستیم ، دنبال رابطه

RoYaYeEe_NiIiLi
11-04-2009, 00:49
نمی دونم ولی من به همه چیز اطراف هم توجه دارم؟یعنی برای شما اتفاق نیفتاده؟در ضمن وقتی هم خودمون،خودمونو تو آیته میبینیم یک تصویر close up داریم...ولی کج و کعوج نمیبینیم

s@leh
11-04-2009, 01:01
خب این که شما وقتی رو در رو با کسی هستید ، ناود آگاه ذهن شما باید یک تصویر باز رو پردازش کنه و خیلی ریزکاری ها از قلم میفته ، اما توی تصاویر نمای بسته ( کلوز آپ ) ذهن تمرکز بالایی داره و جزئیات به چشم میاد

من نمیدونم که برام اتفاق افتاده یانه ، اما شاید شما اون موج رو از یک زاویه خاص دارین میبینین ، یا شاید روی تصویر خودتون هم هست ، اما اینقدر تصویر خودتون روتین شده براتون که دیگه توجهی ندارین

امیدوارم که توی ذهن شما چیزی شبیه به فیلم های خون آشام نباشه که آینه ها چیز های پنهان رو نشون میدن :دی چون آینه ها به جز به شیشه و یه لایه جیوه ، چیز خاصی نیستن ...

RoYaYeEe_NiIiLi
11-04-2009, 09:27
اما اینقدر تصویر خودتون روتین شده براتون که دیگه توجهی ندارین

امیدوارم
خب آخه مشکل اینه که من فقط اینطور نیستم و طرف مقابل من هم اینطور میشه...نمی دونم...ولی فکر نمی کنم دلیل علمی این باشه که ما روی جزئیات تمرکز میکنیم...چون در مواقع عادی هم همونطور نگاه کنیم و به جزئیات هم توجه کنیم باز هم چیزی دیده نمیشه...بهتون پیشنهاد میکنم این رو امتحان کنید و با یکی دیگه برید جلوی آینه

zahedy2006
11-04-2009, 12:30
دلیلی که به ذهنم می رسه اینه که وقتی شما از رو به رو به فردی نگاه می کنید همه اجزاء متقارن و با فاصله برابر هستند یعنیچشم چپ و راست یک فاصله تا شما را دارند
اما وقتی فردی کنار شما ایستاده است و شما دارید تصویر او را در آینه می بینید فواصل متفاوتی از اجزای چهره آن شخص می بینید
در نهایت من تا کنون به این پدیده بر نخورده ام. شاید دوست شما مشکل آناتومی داشته باشد!!

ayshin
11-04-2009, 13:15
منم با نظر دوستمون zahedy موافقم.شاید دلیلش اینه که وقتی از رو به رو نگاه می کنی پرتوهای نوری که با صورت فرد مقابل برخورد می کنن مستقیم به چشم می رسن.ولی توی آینه ها اول پرتوی نوری که از صورت فرد مقابل میاد به آینه می خوره وبازتاب اون به چشم وارد می شه.که ممکنه اشکال توی آینه یا زاویه ی قرار گرفتن تاثیر داشته باشه.می تونی پشت طرف مقابل بایستی طوری که بتونی آینه رو ببینی و دقت کن که باز هم اشکالی داره؟مطمئنن اگه باز هم اشکالی در تصویر بود مشکل از آینه هست وگرنه با تغییر زاویه ی دید این مشکل باید بر طرف شه.منم اینو تجربه کردم!

RoYaYeEe_NiIiLi
11-04-2009, 15:13
مممنون از راهنمایی هاتون...ولی جالب این بوده که من همه ی زاویه ها رو امتحان کردم و از افراد مختلف هم استفاده کردم ولی بازم این اتفاق افتاده ولی در هر صورت بنده تقریبا مجاب شدم که شاید دلیلش این باشه که همه ی آینه ها رو اینطور می سازن...شایدم بازم خطای دید باشه...ولی در هر صورت ممون

s@leh
12-04-2009, 00:00
شما منظورتون انه که تصویر موج بر میداره ؟؟ یا عیب و ایراد پیدا میکنید ؟

اگر منظورتون عیب و ایراد هاست که من نظرم رو گفتم

اگر منظورتون موج داشتن تصویر هست ، احتمال داره که (( چون تصویری که چشم شما عادت داره از زاویه روبرو ببینه ، از زاویه 70 - 60 یا غیر از 90 میبینه ، چشم و مغز هماهنگی لازم رو ندارن ، احتمال داره مغز نمیتونه پردازش درستی انجام بده و به قول معروف غاط میزنه ))

راهی که به ذهنم میرسه اینه که چند دقیقه در همون زاویه بمونید ، شاید درست تر بشه ، یا اینکه با دوربین از همون زاویه عکس بگیرید ببینید باز هم مشکل هست ، اگر مشکل وجود داشت ، احتمال 99% از آینه است (( آینه نمیتونه پرتو ها رو در زاویه های کنار ، به خوبی برگردونه )) ، اگر در عکس مشکلی نبود ، 99% از چشم های شماست و شاید نارسایی خاصی باشه

RoYaYeEe_NiIiLi
12-04-2009, 09:15
:31:ممنون از راهنماییتون...ولی من باز هم میگم موجی ایجاد نمی شه...شاید درست بگید که نور از زاویه های مختلف می تابه و ممکنه مال این باشه...ولی من چند دقیقه هم وایسادم ولی بازم خوب نشد...و در مورد نا رسایی:27: بگم که من قبلا هم گفتم حداقل از 10 نفر خواستم بیان جلوی آینه...هم من اونا رو کج می دیدم و هم اونا من...و نمیشه گفت که 10 نفر چشماشون مشکل داره:27:...شاید هم زاویه ی دید مشکل داشته باشه...ولی من فکر نکنم اینطور باشه...اگر مال زاویه هست پس چررا وقتی ما خودمونو از یه زاویه ی کمتر یا بیشتر از 90 تو آینه میبینیم خودمونو اینطوری نمیبینیم
این اطمینان رو به شما میدم که هر چی هست زیر سر اآینه هست:27:...مشکل چشمها نیستند...اگر هم بگیم خطای دید هست بازم باید بگیم به دلیل زاویه خطای دید پیدا کردیم که بازم به اون دلیلی که گفتم شاید نشه گفت که خطای دیده...

s@leh
15-04-2009, 23:14
آینه یک تکه شیشه است ، شما دنبال اسرار ماوراء الطبیعه هستی و احتمالا طبق روانشناسی فروید ، بچگی زیاد کارتون سفید برفی دیدین :دی روی شما تاثیر گذاشته ( جدی میگم این احساسات بسیار قدرتمند و ناخودآگاه هستن در افراد )

آخرین احتمال من تلقین هست

آینه یک تکه شیشه و یه کم جیوه و سرب بیشتر نیست

RoYaYeEe_NiIiLi
15-04-2009, 23:25
نمی دونم چرا فکر میکنید بنده خل شدم:27:...این چیزیه که من دنبال دلیل علمیش هستم...اصلا هم به ماوراء اعتقاد ندارم:31:...فکر کنم کسی دلیل علمیش رو نمیدونه...من خیلی ها رو دیدم که این تجربه رو داشتن...یکی از دوستان هم اینجا گفت که این تجربه رو داشته...من نمیگم چیز جدیدی کشف شده....مطمئن هستم دلیلی داره و من دنبال دلیل هستم...خواهشن اگه کسی دلیل علمیش رو نمیدونه اسپم ندن که نیان اینجا رو ببندن:31:.....بازم بگم این تجربه رو خیلی ها داشتن...پس من نه خلم...نه دنبال سفید برفی بودن نه چشام مشکل داره...:27:

ayshin
15-04-2009, 23:36
دوستمون درست می گه.من هم این رو تجربه داشتم.و وقتی فکر کردم دلیلش رو چیزی که گفتم دونستم.پس هی نگین که دچار توهم شدین.این امکان وجود داره.:46:
حتی محل آینه هم می تونه تاثیر بذاره.مثلا اگه کنار بخاری یا شوفاژباشه ممکنه به خاطر اینکه ضریب شکست نور توی محیط های مختلف با هم تفاوت دارن ممکنه روی تصویر تاثیر بذاره.:5:

Babak
19-04-2009, 09:05
احتمال میدم قضیه مربوط به قرار گرفتن اندود جیوه ، پشت شیشه هاست. نور باید اول ضخامت شیشه رو طی کنه تا با اندود جیوه برخورد کنه . بعد دوباره این ضخامت رو طی کنه تا به چشم ناظر برسه. این یعنی دوبار شکست.
ناظری که خودش رو نگاه میکنه ( از روبه رو) شکستی نخواهد دید. اما ناظری که به شکل اریب به ایینه نگاه میکنه به وضوح متوجه دهن کجی شخص مقابل میشه.
احتمالا دوستان متوجه سوال نشدن . من بار ها این پدیده رو به اطرافیان نشون دادم و اون ها هم دیدن. سوژه تفریح ماست

ayshin
19-04-2009, 18:00
احتمال میدم قضیه مربوط به قرار گرفتن اندود جیوه ، پشت شیشه هاست. نور باید اول ضخامت شیشه رو طی کنه تا با اندود جیوه برخورد کنه . بعد دوباره این ضخامت رو طی کنه تا به چشم ناظر برسه. این یعنی دوبار شکست.
ناظری که خودش رو نگاه میکنه ( از روبه رو) شکستی نخواهد دید. اما ناظری که به شکل اریب به ایینه نگاه میکنه به وضوح متوجه دهن کجی شخص مقابل میشه.
احتمالا دوستان متوجه سوال نشدن . من بار ها این پدیده رو به اطرافیان نشون دادم و اون ها هم دیدن. سوژه تفریح ماست
یعنی ضخامت آینه هم می تونه موثر باشه؟می شه یکم دیگه توضیح بدین؟به نظر من زاویه دید همون طور که گفتم می تونه موثر باشه ولی ضخامت رو؟؟؟:13:

Babak
20-04-2009, 23:04
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
شکست نور . نه ضخامت

zahedy2006
20-04-2009, 23:48
سلام

من یه جورایی فکر می کنم این عامل درست نباشه. چون ضریب شکست ثابت می ماند. یعنی نور ورودی به آینه از هر جزء شکسته می شه و به خط عمود نزدیک می شه و دوباره در هنگام خروج دور میشه (شایدهم بلعکس - فکر کنم رقیق به غلیظ از خط عمود دور می شد. نکته کنکوری!!!)

بازهم می گم من نمی تونم این کج و معوجی را ببینم.
برای درک بهتر موضوع راستای کج شدگی را بگویید.
منظورم اینه که آیا در راستای خط افق است یا عمودی؟؟

RoYaYeEe_NiIiLi
23-04-2009, 19:55

احتمالش 99% است...چون وقتی کسی میاد پشت سر من و از زاویه ی مستقیم نگاه میکنه اثری از دهن کجی نیست:31: