PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چند توصيه و اصطلاح در مورد سيستمهاي صوتي

hamidR15
07-04-2009, 00:17
سلام
من میخواستم چند تا توصیه برای نصب سیستم داشته باشم.البته همه دوستان خودشون واردن ولی من منباب یاد آوری خدمتتون عرض میکنم.
عزیزان علاقمند به سیستمهای صوتی خودرو باید به نکات خیلی مهم توجه داشته باشند.یکی از این نکات تامین برق کافی برای سیستمشون هست.
اگر شما میلیونها تومن خرج قطعات سیستمتون بکنید ولی به فکر تامین برق مورد نیاز نباشید به حرات میتونم بگم پولتون رو دور ریختید.
تو قسمت برقی سیستم اولین چیز داشتن دینام قوی هستش.بعد باطری با آمپراژ بالا.
دینام قوی=سیستم قوی
دوم سیمکشی مناسب وضخیم.سعی کنید همیشه کابل برق رو Gauge 0 انتخاب کنید.من دیدم نصابهای .....میان سیم 8 میکشن ،دیگه خیلی لطف کنن 4 گیج.
برای نصب کابل منفی هم 0 انتخاب شود وحد اکثر فاصله اون با آمپ 1 الی 1.5 متر باشه.محل اتصال منفی به بدنه حتما باید بدون رنگ باشه و با سمباده کامل رنگ بدنه زدوده شده باشه.
حتما BIG 3 رو با حد اقل کابل 6 گیج به بالا انجام بدید.
اگر موزیکهای با بیس سریع مثل آهنگهای تکنو گوش نمیکنید پول برای خرید خازن ندید،مگر اینکه سیستمتوت بسیار قوی باشه.
از RCA های مارک خوب استفاده کنید.
امیدوارم مفید باشه.

hamidR15
09-04-2009, 23:13
سلام
خیلی ممنون فرشاد جان که این بحث رو به صورت یک تاپیک جداگونه در آوردید.:11:

H.Operator
10-04-2009, 17:40
با تشكر از حميد عزيز منم يك مطلبي داشتم گفتم بزارم دوستان استفاده كنن:31:.........

همانطور که میدانید...از مسائلی که توی سیستم های صوتی بسیار مهم هست...تامین برق ان و راه های انجام ان است كه دوست خوبمون استارتشو زدن.

بنابرین یکی از راه های تقویت برق اتومبیل انجام BIG3 هست که توضیح میدهم :

BIG3 همانطور که از اسمش پیداست یعنی تقویت 3 چیز...

1-کابل منفی باتری به بدنه
2-کابل + دینام به + باتری
3-کابل - دینام به بدنه

توصیه من برای اینکار استفاده از کابها مناسب و با قطر بالا هست....من خودم کابل 0 گیج رو پیشنهاد میدهم....یا کابلی به مقطع 8.2 میلیمتر که از کابل فروشی ها به راحتی تهیه میشود.

بعد از خرید کابل شما نیاز به روکش حرارتی دارید تا کابل در مقابل افزایش دمای محوطه ی موتو صدمه نبیند.

همچنین مقداری کابلشو مناسب با سطح مقطع کابل...

نمونه ای از این وسایل :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

+ مقداری وارنیش حرارتی...برای محل اتصال کابلشو به کابل و روکش حرارتی...

اما نمونه ای از انجام بیگ 3 :

در شکل بالا اتصالات کامل انجام شده است :

منفی باتری به بدنه
منفی دینام به بدنه
منفی دینام به منفی باتری
مثبت دینام به + باتری

+ دینام به + باتری هم با یک فیوز ANL انجام شده...که برای اطمینان است.

انجام BIG3 به طور محسوس روی صدا و بیس ها و هم چنین مصرف برق تاثیر گذار است.

شاد باشيد...

D r i v e r
07-05-2009, 22:55
سلام به همه ی دوستان
آقا حمید من یه سوال برام پیش اومد
الان که 2 - 3 جا ضخامت سیم 0 رو دیدم واقعا وحشت کردم!!!یعنی باید اینقدر قطور باشه؟؟؟
برای یک سیستم معمولی هم که مثلا از آمپ jbl 75×4 یا tnt2000 استفاده میکنه و باندهای t595 ؟؟؟
یعنی باید برای دینام به باطری هم تمام این کار هارو انجام داد؟؟؟
واقعا برای یک سیستم ساده هم این کار ها لازمه؟؟؟

hamidR15
09-05-2009, 08:45
سلام به همه ی دوستان
آقا حمید من یه سوال برام پیش اومد
الان که 2 - 3 جا ضخامت سیم 0 رو دیدم واقعا وحشت کردم!!!یعنی باید اینقدر قطور باشه؟؟؟
برای یک سیستم معمولی هم که مثلا از آمپ jbl 75×4 یا tnt2000 استفاده میکنه و باندهای t595 ؟؟؟
یعنی باید برای دینام به باطری هم تمام این کار هارو انجام داد؟؟؟
واقعا برای یک سیستم ساده هم این کار ها لازمه؟؟؟

سلام،خوبي امير جان
بله سطح مقطع كابل صفر گيج 53.5 ميليمتر مربع هستش.
شايد اين سيستمي كه شما فرموديد با كابل 2 يا حتي 4 گيج هم خوب كار كنه ولي هميشه سعي كن (قبلا هم گفتم)تو انتخاب لوازم جانبي و كابلهاي برق دست و دلباز باشين.
شايد در آينده خواستيد سيستم رو ارتقا بديد.
براي BIG 3 ميتونيد از كابل 4 تا 6 گيج استفاده كنيد.اگر سيستم بالاي 1000 وات واقعي مصرف داشته باشه حتما بايد از كابل 0 براي BIG3 استفاده شود.

pulp_152
03-09-2009, 09:32
این سیمه اتیش نمیگیره بر اثر گرمای موتور؟اینجور که شما گذاشتید خیلی نزدیکه که

hamidR15
06-09-2009, 08:39
این سیمه اتیش نمیگیره بر اثر گرمای موتور؟اینجور که شما گذاشتید خیلی نزدیکه که
سلام دوست من
خير،از روكش نسوز استفاده شده براي كابل،خود كابل هم روكشش در مقابل حرارت بسيار بالاست.ولي با اين حال از روكش نسوز جهت بالاتر بردن ضريب امنيت استفاده شده.البته تو اين عكس هنوز روكش مورد نظر روش نيست.

rozy_1500
16-09-2009, 04:00
یه چیزی میگم خداییش بهم نخندین :31:
من میخوام این کار رو رو سوناتا 2009 انجام بدم
راستش ضبط فابریک رو استفاده میکنم ولی احساس میکنم ضبط نمیکشه(خداییش ضبطش خوبه)
شاید باورتون نشه ولی اگه دقت کنید با گذاشتن آهنگ و بالا بردن صدای ضبط وقتی که بیس میکوبونه چراغ ها کم نور میشن و برق کم بهشون میرسه:18::18::18::18::18:
به نظرتون این کار رو باهاش انجام بدم یا اینکه سوناتا نباید از این کارا براش انجام داد؟

D r i v e r
16-09-2009, 12:52
یه چیزی میگم خداییش بهم نخندین :31:
من میخوام این کار رو رو سوناتا 2009 انجام بدم
راستش ضبط فابریک رو استفاده میکنم ولی احساس میکنم ضبط نمیکشه(خداییش ضبطش خوبه)
شاید باورتون نشه ولی اگه دقت کنید با گذاشتن آهنگ و بالا بردن صدای ضبط وقتی که بیس میکوبونه چراغ ها کم نور میشن و برق کم بهشون میرسه:18::18::18::18::18:
به نظرتون این کار رو باهاش انجام بدم یا اینکه سوناتا نباید از این کارا براش انجام داد؟
نه شما این کارو نکن :31:
چون با پخش فابریک چیز زیادی به دست نمیاری
نظر من روی یه سیستم صوتی خوب هست :11:
میخوای هزینه کنی یا .....

rozy_1500
16-09-2009, 16:47
نه شما این کارو نکن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif
چون با پخش فابریک چیز زیادی به دست نمیاری
نظر من روی یه سیستم صوتی خوب هست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif
میخوای هزینه کنی یا .....
بحث سر هزینه کردن و سیستم خریدن نیست
گفتم که پخش فابریک ماشین خیلی خوبه و من ازش راضی ام
اما مساله اینه که ظاهرا چون خیلی خوبه (:31:) ماشین توان کشیدن ضبط و اسپیکر و ساب هاش رو نداره
برا همین بازم میگم برین امتحان کنید: وقتی پخش رو روشن میکنم و و صداش رو زیاد میکنم برق کم میاره و برق به چراغ ها نمیرسه برا همین با هر بیس چراغ ها نورشون کم و زیاد میشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hamidR15
19-09-2009, 08:11
بحث سر هزینه کردن و سیستم خریدن نیست
گفتم که پخش فابریک ماشین خیلی خوبه و من ازش راضی ام
اما مساله اینه که ظاهرا چون خیلی خوبه (:31:) ماشین توان کشیدن ضبط و اسپیکر و ساب هاش رو نداره
برا همین بازم میگم برین امتحان کنید: وقتی پخش رو روشن میکنم و و صداش رو زیاد میکنم برق کم میاره و برق به چراغ ها نمیرسه برا همین با هر بیس چراغ ها نورشون کم و زیاد میشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دينام و باطريش چند آمپره؟نبايد اينطور بشه!مگه ساب هم داره؟ميشه عكس بزاري؟از پشت مگنت باندها هم اگر ممكنه عكس بگير.آمپ هم داره؟

hamidR15
20-04-2010, 11:22
سلام
امروز گفتم يه مطلب كوتاهي در مورد نصب ساب ووفرهاي Dual coil
ساب ووفرها يا تك كوئل هستند يا دو كوئل
ساب ووفرهاي تك كوئل كه مشخصه،با توجه به امپدانسشون به امپ متصل ميشن.
بحث ما مربوط به ساب ووفرهاي دو كوئل هستش.
اغلب اين سابه ووفرها داراي دو كوئل 2 يا 4 اهمي هستند.البته تعداد كمي هم داراي كوئلهاي 3-6-و حتي 1 اهمي هستند.
----------------
براي اتصال يك ساب ووفر داراي دو كوئل 4 اهمي به روشهاي زير ميتوان عمل كرد:
1- روش سري:
در اين حالت كوئلها با هم سري ميشوند يعني مثبت يك كوئل به منفي كوئل ديگر و همين كار براي دو كوئل ديگر.امپدانس كل ما در اين حالت 8 اهم ميباشد.
2- روش موازي:
دراين حالت كوئلها با يكديگر موازي بسته ميشن.يعني توسط دو تا جامپر يا تكه اي سيم مثبت كولها به يكديگر و منفي انها هم به يكديگر متصل ميشوند.امپدانس كل در اين حالت 2 اهم ميباشد.
--------------
براي اتصال يك ساب ووفر داراي دو كوئل 2 اهمي به روشهاي زير ميتوان عمل كرد:
1- روش سري:
در اين روش هم دقيقا مانند بالا عمل ميكنم تنها تفاوتي كه داره در امپدانس كل هستش.در اين حالت امپدانس ما 4 اهم ميگردد
2- روش موازي:
باز هم در اين روش مانند بالا عمل ميكنم در اين حالت امپدانس كل 1 اهم ميگردد.
------------
نكته 1:زماني كه بخواهيم از حد اكثر توان يك آمپليفاير روي امپدانس هاي پايدار (Stable) اون آمپ استفاده نمائيم بايد از حالت بريج يا پل استفاده نمائيم.
نكته 2:اگر نخواهيم از حالت بريج استفاده نمائيم،ميتوانيم Voice Coil ساب ووفر رو به طور جداگانه به كانالهاي آمپ وصل نمائيم.
فرض كنيد دوتا ساب ووفر DVC داريم و يه آمپ 4 كانال.در اين حالت هر Voice Coil به طور جدا به هر كدام از كانالهاي آمپ متصل ميشوند.
موفق باشيد

diyukis
20-04-2010, 20:16
آقا میشه یه سطح مقطع از این کابل های اتصال برامون بزارید.ممنونم میشم.همون کابل گیج 0 رو میگم.البته اگه درست گفته باشم.

hamidR15
21-04-2010, 12:20
آقا میشه یه سطح مقطع از این کابل های اتصال برامون بزارید.ممنونم میشم.همون کابل گیج 0 رو میگم.البته اگه درست گفته باشم.
سلام
كابل 0 گيج يا (1/0) همان كابل 50 (53.5mm^2) هستش.يهني شما بري مثلا خ لاله زار بايد بگي كابل 50 ميخوام.اگر خواستي 00 گيج بگيري بايد كابل 70 بگيري.
اين جا ميتونيد سطح مقطع و اندازه ها رو كامل مطالعه نمائيد:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
در خدمتم.

hamidR15
11-05-2010, 15:52
با توجه به سوالات مكرر دوستان در مورد LPF و HPF گفتم يه توضيحي در مورد اين كليدها و تاثير گذاري آنها بر فركانسها خدمتتون بگم:

LPF (مخفف Low Pass Filter ميباشد) يك ف ي ل ت ر پائين گذر هستش.به اين معني كه با انتخاب آن و همينطور انتخاب يه فركانس مثلا 80Hz فركانسهاي بالاتر ضعيف شده و ديگه به اسپيكر فرستاده نميشن. در عوض فركانسهاي پائين 80 ميره به اسپيكر.به اين فركانس ميگن نقطه كات آف.البته اين هرچقدر كيفيت و شيب فركانس كات بيشتر باشه بهتر كات ميشه.اين شيب كه با dB/octave مشخص ميشه داراي اعداد 6/12/18/24/36 هست.پس ف ي ل ت ري كه 24dB/Octave باشه بسيار دقيقتر از 12dB/Octave عمل ميكنه.

HPF (مخفف High Pass Filter ميباشد) يك ف ي ل ت ر بالاگذ هستش.به اين معني كه با انتخاب اين كليد و فركانسس مثلا همون 80Hz فركانسهاي پائين ضعيف شده و به اسپيكر وارد نميشن.

به اين ف ي ل ت ر ها Crossover يا X Over هم ميگن.

---------- Post added at 03:52 PM ---------- Previous post was at 03:48 PM ----------

تو اين پست مزايا و معايب باكسهاي سيلد و پرتد بيان شده:

مزايا و معايب باكسهاي سيلد:

Pluses

Easiest of all boxes to design and construct.
Can better handle ultra-low (<30 Hz) frequencies without destroying the woofer.
Generally the most accurate box in the mid-bass frequencies (better transient response...notes in quick succession are more well defined).
Can be used with motion feedback.

Minuses

Low bass response not as good as in a vented box.
Lower efficiency than that of a vented box

مزايا و معايب باكسهاي پورتد:

Pluses

Better low frequency response.
Better efficiency.
Better power handling in vicinity of tuning frequency.

Minuses

More difficult to design/build. If tuning frequency needs to be small, in small box, port length often becomes too awkward to realize properly. In such cases Passive radiator system may be favorable.
Frequencies below tuning can cause the woofer to overextend itself and therefore be damaged (an electronic low frequency filter can remedy this problem, so called 6th order alignment).

hamidR15
11-05-2010, 16:59
در مورد توليد فركانسهاي پائين توسط ساب ووفرها بيشتر بدانيم:

در مورد صداي ساب من يه توضيحي بدم.همه چيز بر ميگرده به T/S پارامترها و طراحي اون.اصولا وقتي ووفر يا
Cone area بزرگتر بشه صدا به سمت لو و اجراي فركانسهاي Low Bass شيفت پيدا ميكنه و با توجه به اينكه Vas بالا ميره ميتونه هواي بيشتري رو تو باكس جابجا كنه و اين باعث صداي باس قويتر و Deep ميشه.البته پارامترهاي ديگري مثلXmax هم تو اجراي فركانسهاي پائين موثره.هرچي ساب داري Excursion بيشتر باشه Low تر ميزنه.و....خيلي موارد ديگه.

يه سري سابها "كه به اصطلاح عامه سابهاي تنبل ناميده ميشوند" ووفروشون اون دقت اجراي Bass رو ندارن.يعني زماني كه جريان وارد كوئل ميشه و باعث حركت ووفر به سمت جلو و عقب ميشه،هنگامي كه ووفر به سمت جلو ميره بايد سريع بر گرده به جاي خودش.يعني ول نزنه.به قول ما Stop And Go خوبي داشته باشه.اگر اين اتفاق نيفته باعث كاهش كيفيت صدا و قاطي شدن صداي باس در باس قبلي ميشه.

بلندگوها يك وسيله الكترومكانيكي هستند.دوتا پارامتر دمپينگ در هر اسپيكر وجود داره،QMS و QES
Qms همون پارامتر دمپينگ مكانيكي هستش.ما ميدونيم كه هر چيزي رو ت ك و ن بديم به حركت يا نوسانش ادامه ميده تا اينكه بر اثر اصطكاك يا موارد ديگه از حركت باز بمونه. هر قدر damping بيشتر باشه كيفيت اسپيكر بالا تر ميره. به قول معروف كمتر هرز كار ميكنه و باس رو با كيفيت بالا تر اجرا ميكنه.پس اگر عدد اين پارامتر بالا باشه به معناي دمپينگ پائينتر و برعكس.
Qes هم پارامتر دمپينگ الكتريكي هستش.اين هم مثل توضيح بالا ميباشد.

hamidR15
12-05-2010, 11:44
بازدهي در آمپليفاير يا EFFICIENCY

مفهوم بازده اينه كه چه ميزان از توان ورودي،براي خروجي آمپلي فاير مورد استفاده قرار گرفته.
بازده به معناي توان نيست.ممکن است امپلی فایری توان 600وات RMS داشته باشد اما بازده و کارایی آن به 30 % هم نرسد !
كلا آمپهاي كلاس A/B به طور معمول بين 70%-55% بازده دارند.در مقابل امپهاي كلاس D داراي بازدهي بيشتر از 90% هستند

---------------------------------
روش صحيح تنظيم كردن گين آمپليفاير:

1-گين يا لول(level)رو كامل ببندید(به سمت چپ)
2- همه كليدها و فيلتره رو خاموش كنید
3-پخش رو روشن كرده و يه CD با كيفيت رو اجرا میکنید
4- همه تنظيم هاي پخش بايد فلت باشه مثل باس،تريبل.....
5- كليد لود خاموش باشه
6- ولوم پخش رو میگذاریم روي 90% حد اكثر
7- حالا از رو آمپ گين رو باز كرده تا جائي كه احساس ميكنيد صدا داره خراب يا ديستورت ميشه
8- در همين حالت گين رو كمي به سمت مخالف (خلاف عقربه های ساعت) برمیگردانیم
9- برای کامپوننتها و کواکسیلها کراس اوور رو روی HPF و فرنکانس کات 70-80 تنظیم نمائید.برای ساب ووفرها نیز کراس اوور روی LPF و فرکانس کات 100 یا 80 هرتز ست گردد.
10-اكنون از روي پخش با اكولايزرها و فيلترها اينقدر بازي كنید تا بيشترين ولوم رو بدون ديستورشن بتونيد به پخش بديد .
موفق باشيد.

hamidR15
02-01-2011, 11:02
سلام اين پست رو زدم تا اين تاپيك بياد بالا و دوستان به زحمت سرچش نيفتن خدا نكرده:18:
از مديران محترم درخواست ميكنم اي تاپيك رو مهم نمايند تا در صدر صفحه اول قرار بگيره.خصوصا اين بحث تنظيم گين خيلي مهمه.
سپاسگذارم از همگي:11::40:

Amir..H
02-01-2011, 12:32
حمید جان اینو تو تی تی خوندم نظرت در موردش چیه؟

برای تنظیم گین آمپ یه راه اصولی وجود داره-شما اول باید ببینی توان موثر یا آر.ام.اس ساب یا کامپت چقدره-و همینطور امپدانسش
بعد از رابطه ی ولتاژیه توان مقدار ولتاژ خروجی آمپ رو که توسط گین تعیین میشه محاسبه میکنی به همین راحتی-اینم رابطش:
توان=ولتاژبه توان 2 تقسیم بر امپدانس

اگه طرفین وسطین کنید میشه:
ولتاژ به توان2=توان ضربدر امپدانس
البته چون ولتاژ به توان دو هست باید عدد به دست اومده رو ببرید زیر رادیکال
بذارید یه مثال بزنم تا کاملا متوجه بشید

شما اول خروجی آمپ رو از ساب یا کامپ جدا میکنید بعد ولوم پخش رو یک سوم باز میکنید مثلا برا پایونیر که 62تا داره رو 45 بزارید خوبه
بعد با ولت متر ولتاژ خروجی رو اندازه میگیرید(تنها هزینه ی این کار خرید یه ولت متر دیجیتالی به قیمت 3000تومنه)
مثلا کامپ من امپدانسش 4اهمه و توان موثرش 80وات من 4رو در80ضرب کردم شد320بعد این 320رو بردم زیر رادیکال شد 17.88
یعنی من باید گین رو طوری تتظیم کنم که وقتی ولوم رو یک سوم باز کردم هر کانال آمپم 17.88ولت خروجی داشته باشه
فقط یه نکته ولتمتر رو باید موازی با آمپ قرار بدید یعنی +به+آمپ و -به -ولتمتر به - آمپ
اگه متوجه نشدید بگید بیشتر توضیح بدم

البته بعضی از دوستان میگند که باید ولوم رو یک سوم باز کنی و بعد اینقدر با گین بازی کنی تا به صدای دلخواهت متناسب با قدرت باند یا ساب برسی و تا جایی که صدا اعوجاج پیدا نکنه-این روش هم صحیحه ولی هر آدم تازه کاری نمیتونه این کار رو انجام بده -چون به تجربه ی بالایی نیاز داره-ولی با این کار خیالتون راحته چون هم به باند یا سابتون فشار نمیاد هم به آمپتون

hamidR15
03-01-2011, 11:37

بله درسته امير جان ولي اين بدرد من كه سوات ندارم و مولتي متر هم ندارم كه نميخوره.:31:ضمنا به نظر من براي تنظيم گين ساب مناسبه ولي نه اسپيكرها.چون اسپيكرها دامنه فركانسيشون بيشتره .البته اساتيد گفتن كه از فركانس مثلا 500hz استفاده بشه ولي باز به نظرم صحيح نيست.
اين روشي كه خدمتت گفتم راحتترين و بي دردسر ترين هستش.

Amir..H
10-03-2011, 15:59
ترو خدا مدیرا امثال این تاپیکو مهم کنن:13:

saman1367
15-03-2011, 09:51

سلام
منم این روش قبلا" انجام داده بودم..بنظرم تنظیم جالبی نمیاد..
آخه تو ولم های پایین صدا اصلا" در نمیاد !!
روش آقا حمید صحیح تر هستش.

Actros
15-03-2011, 16:55

مفهوم بازده اينه كه چه ميزان از توان ورودي،براي خروجي آمپلي فاير مورد استفاده قرار گرفته.
بازده به معناي توان نيست.ممکن است امپلی فایری توان 600وات RMS داشته باشد اما بازده و کارایی آن به 30 % هم نرسد !
كلا آمپهاي كلاس A/B به طور معمول بين 70%-55% بازده دارند.در مقابل امپهاي كلاس D داراي بازدهي بيشتر از 90% هستند

1-گين يا لول(level)رو كامل ببند(به سمت چپ)
2- همه كليدها و فيلتره رو خاموش كن
3-پخش رو روشن كن و يه CD با كيفيت رو اجرا كن
5- كليد لود خاموش باشه
6- ولوم پخش رو بزار روي 90% حد اكثر
7- حالا از رو آمپ گين رو باز كن تا جائي كه احساس ميكني صدا خرابه يا ديستورت ميشنوي
8- در همين حالت گين رو كمي به سمت مخالف بپيچون
9- كليد HPF رو روشن كن يا روي عدد 70-80 قرار بده
10-اكنون از روي پخش با اكولايزرها و فيلترها اينقدر بازي كن تا بيشترين ولوم رو بدون ديستورت بتوني به پخش بدي .
موفق باشيد.

آقا حمید مورد 9 کلید HPF همون کلید رو آمپ منظورته ؟

hamidR15
16-03-2011, 15:02
آقا حمید مورد 9 کلید HPF همون کلید رو آمپ منظورته ؟
سلام
بله.همونHP

H.Operator
16-03-2011, 17:51
با سلام
خدمت دوستان عزیز عرض کنم که عکسای پست سوم که مربوط به big 3 بود پاک شده بودن تصحیحشون کردم.
تشکر از دوستانی که اطلاع دادن:11:

D r i v e r
09-04-2011, 15:55
سلام
بنا به اهمیت تاپیک و درخواست دوستان
مهمید :دی ;)

matin_95000
07-05-2011, 23:13
سلام چون احتمال ميدم مشكلم به برق مربوط ميشه اينجاهم ميپرسم. اميدوارم جواب خودمو بگيرم
من ماشينم دوگانه سوزه.( اول گازسوزش كردم بعد سيستم بستم) وقتي كه ماشين رو روي گاز ميزارم توي باندام يه صداي تيك و تيك مثل اينكه يه سيمي چيزي به جايي اتصال بكنه و جرقه بزنه ايجاد ميشه. كل سيستم برق گاز رو عوض كردم. تمام وايرها، شمع‌ها رو هم عوض كردم. ولي روي بنزين خيلي خوب كار ميكنه و خيلي كم اين مشكل پيش مياد.(1در 1000)
پيش همه صنفي هم بردمش (باطريساز،‌نصاب هاي سيستم، تعميرگاههاي CNG ولي هيچكدوم نتونستن كاري بكنن.
فقط موقعي كه برق سيستم گاز رو عوض كردم براي 1 ساعت خوب بود ولي دوباره مثل قبل شد. البته اين رو اضافه كنم كه حدود يك ماهي خوب بود و هيچ مشكلي نداشت.بعد از اون كم كم شروع شد و الان خيلي زياد شده.حتي ضبط رو هم عوض كردم،‌با يه آمپ ديگه هم تست كردم ولي فايده‌اي نكرد.
ضبطم پايونير 5250 هست. باندام 6975 هست و يه آمپ jvc هم دارم.

mansour 64
14-05-2011, 09:58
بله درسته امير جان ولي اين بدرد من كه سوات ندارم و مولتي متر هم ندارم كه نميخوره.:31:ضمنا به نظر من براي تنظيم گين ساب مناسبه ولي نه اسپيكرها.چون اسپيكرها دامنه فركانسيشون بيشتره .البته اساتيد گفتن كه از فركانس مثلا 500hz استفاده بشه ولي باز به نظرم صحيح نيست.
اين روشي كه خدمتت گفتم راحتترين و بي دردسر ترين هستش.

سلام بر دوستان
با اجازه اساتید درباره این نوع تنظیم آمپلی فایر یک نکته ای قابل توجه هست:
همونطور که حمید جان گفتن این روش برای تنظیم گین ساب شاید روش خوبی باشه چون فقط یک وظیفه داره و تو یک رنج فرکانسی خاص باید کار کنه تا صدای بم تولید کنه. اما برای تنظیم بلندگو های چند راهه احتمالا مناسب نیست چون امپدانس رابطه مستقیم با فرکانس تغذیه داره یعنی:
برای سیم پیچ X=LW ( که W برابر با 2*3.14*f که f فرکانس تغذیه هست)
بر طبق استاندارد، امپدانس بلندگو ها در فرکانس یک کیلو هرتز اندازه گیری میشه یعنی بلندگو اگر با موج سینوسی با فرکانس یک کیلو هرتز تغذیه بشه امپدانس 4 اهم رو نشون میده در حالی که تیوتر، مید و ووفر یک بلندگو هر کدوم تو فرکانس خاص خودشون کار می کنن و فرکانس یک کیلو هرتز شاید فقط تو دامنه فرکانسی یکی از این سه تا قرار داشته باشه. لذا وقتی یک بلندگو در حال کار هست بسته به مجموعه فرکانسی موج تغذیه کنندش ممکنه امپدانس ذکر شده در کاتالوگش رو نداشته باشه.

ali reza 222
29-10-2011, 22:05
سلام
این اصطلاح اینتر فیس یعنی چی؟

hamidR15
31-10-2011, 15:28
سلام
این اصطلاح اینتر فیس یعنی چی؟
به طور كلي اينتر فيس به رابطي گفته ميشه كه بينراديو پخش غير فابريك و سيستم الكترونيكی ماشين قرار ميگيره و ميتونه پيامهای دسته كنترل پشت فرمون رو طوری تغيير بده كه برای پخش قابل فهم باشه و بتونه اون فرامين رو اجرا كنه.

ali reza 222
31-10-2011, 16:58
به طور كلي اينتر فيس به رابطي گفته ميشه كه بينراديو پخش غير فابريك و سيستم الكترونيكی ماشين قرار ميگيره و ميتونه پيامهای دسته كنترل پشت فرمون رو طوری تغيير بده كه برای پخش قابل فهم باشه و بتونه اون فرامين رو اجرا كنه.
ممنون از پاسختون..
یعنی الان که من 7150 خریدم و میخام ببندم روی 206 باید اینترفیس جداگانه هم بخرم؟

Amir..H
01-11-2011, 15:32
بلی...............

avare 3355
03-11-2011, 12:29
سلام چون احتمال ميدم مشكلم به برق مربوط ميشه اينجاهم ميپرسم. اميدوارم جواب خودمو بگيرم
من ماشينم دوگانه سوزه.( اول گازسوزش كردم بعد سيستم بستم) وقتي كه ماشين رو روي گاز ميزارم توي باندام يه صداي تيك و تيك مثل اينكه يه سيمي چيزي به جايي اتصال بكنه و جرقه بزنه ايجاد ميشه. كل سيستم برق گاز رو عوض كردم. تمام وايرها، شمع‌ها رو هم عوض كردم. ولي روي بنزين خيلي خوب كار ميكنه و خيلي كم اين مشكل پيش مياد.(1در 1000)
پيش همه صنفي هم بردمش (باطريساز،‌نصاب هاي سيستم، تعميرگاههاي CNG ولي هيچكدوم نتونستن كاري بكنن.
فقط موقعي كه برق سيستم گاز رو عوض كردم براي 1 ساعت خوب بود ولي دوباره مثل قبل شد. البته اين رو اضافه كنم كه حدود يك ماهي خوب بود و هيچ مشكلي نداشت.بعد از اون كم كم شروع شد و الان خيلي زياد شده.حتي ضبط رو هم عوض كردم،‌با يه آمپ ديگه هم تست كردم ولي فايده‌اي نكرد.
ضبطم پايونير 5250 هست. باندام 6975 هست و يه آمپ jvc هم دارم.
به احتمال زیاد مشکل از rca شما هست سعی کنید سیم رو از جایی رد کنید که نزدیک سیم برق نباشه و تحت فشار هم نباشه
برای اطمینان یک بار یک سیم rca نو رو از رو رد کنید و به امپ بزنید ببینید مشکل حل میشه یا نه

avare 3355
03-11-2011, 12:34
ممنون
پس چیه که تو کاتالوگش نوشته اینتر فیس داره؟
می نویسن که قابلیت اتصال اینترفیس داره

Ali_locker
31-03-2012, 17:31

5- كليد لود خاموش باشه
7- حالا از رو آمپ گين رو باز كن تا جائي كه احساس ميكني صدا خرابه يا ديستورت ميشنوي
10-اكنون از روي پخش با اكولايزرها و فيلترها اينقدر بازي كن تا بيشترين ولوم رو بدون ديستورت بتوني به پخش بدي .
موفق باشيد.
کاشکی کار بقیه پیچ های امپیلی رو میگفتی :21:
برای تنظیم کلید db روی امپ باید رو کمترین باشه ؟
بقیه پیچا که فرکانش هستن چی ؟؟
میشه فرکانسی که برای ساب ووفر و بندها باشه رو بگی ؟

saeedmetal95
01-04-2012, 10:36
اقا حمید منظورت از فلت تنظیمات یعنی تنظیمات برن رو0؟؟؟؟؟ بعدش میشه با usb هم اینکارو کرد؟ و همهی کلید های روی امپیلی رو باید خاموش کرد مثه hpf lpf و.......؟؟؟؟؟ با تشکر

hamidR15
02-04-2012, 22:31
کاشکی کار بقیه پیچ های امپیلی رو میگفتی :21:
برای تنظیم کلید db روی امپ باید رو کمترین باشه ؟
بقیه پیچا که فرکانش هستن چی ؟؟
میشه فرکانسی که برای ساب ووفر و بندها باشه رو بگی ؟

اقا حمید منظورت از فلت تنظیمات یعنی تنظیمات برن رو0؟؟؟؟؟ بعدش میشه با usb هم اینکارو کرد؟ و همهی کلید های روی امپیلی رو باید خاموش کرد مثه hpf lpf و.......؟؟؟؟؟ با تشکر
سلام عرض میکنم خدمت دوستان عزیزم.
این روشی که قبلا خدمتتون گفته بودم فقط برای تنظیم گین تا حد قابل قبول و توسط گوشهامون هستش.برای پخشهائی که Pre Out خروجی پخش با این پوت آمپ یکی نیست.
بله باید همه آپشنها صفر باشن. اکولایز باید روی فلت باشه.LPF و HPF خاموش باشن(رو حالت All Pass باشن).کلا هر امکانی که تو سورس صدا تغییز بزاره رو باید خاموش کنید.
بعد از تنظیم گین حالا بیائید دستی بر اساس سلیقه سیستم رو تنظیم کنید. البته برخی پخشها مثل p80 سیستم اتوماتیک برای تنظیم اکولایزر و سیستم تنظیم فاصله اسپیکرها و تاخیر حاصله از صدای موزیک رو دارن.DSP داره و بسیار کار آمد هست.

Pami
03-04-2012, 15:03
نوشته شده توسط hamidR15 [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

5- كليد لود خاموش باشه
موفق باشيد.

این مورد در مورد بلندگو ها ( اعم از ساب ووفر ها و ... ) هم صدق میکنه ؟
فرضا سابی که nom 400w هست در عمل نتونه توی 400 وات دووم بیاره و ماکزیمم 300 وات بتونه تحمل کنه
درسته ؟

hamidR15
04-04-2012, 00:03
این مورد در مورد بلندگو ها ( اعم از ساب ووفر ها و ... ) هم صدق میکنه ؟
فرضا سابی که nom 400w هست در عمل نتونه توی 400 وات دووم بیاره و ماکزیمم 300 وات بتونه تحمل کنه
درسته ؟
سلام
برندهائی که استناندارد CEA 2006 برای آمپلیفایر و CEA 2031 برای اسپیکرها دریافت نموده اند یعین توان nom اونها واقعی هست.
بله اسپیکر داریم 100 وات RMS هست ولی نباید بیشتر از 60 وات بهش ورودی بدی چون ممکنه اسیب ببینه. در عوض مثلا ساب ووفرهای راکفورد که خودم هم دارم. اگه دو برابر RMS هم بهش ورودی بدی باز هم جا داره:46:

dion
04-06-2012, 16:25
مدتی بود که سیستم وقتی ماشین روشن بود نویز میداد مخصوصا وقتی گاز میدادی حسابی میرفت رو اعصاب :9::9::9::9:

همه کار کردم rc عوض کردم سیم برق همینتور منفی از خود باطری ولی نشد هر کاری فکرشو کنید کردم درست لحظه ای که داشتم نا امید میشدم بطور اتفاقی متوجه شدم بدنه آمپها آهن ربا شده!!!!!!!!!!!:18::18:

نصاب احمق ..:2::2:..... باندها رو باز کردم عایق گزاشتم بستم درست شد:8::8::8::8::8:

hamidR15
05-06-2012, 09:04
مدتی بود که سیستم وقتی ماشین روشن بود نویز میداد مخصوصا وقتی گاز میدادی حسابی میرفت رو اعصاب :9::9::9::9:

همه کار کردم rc عوض کردم سیم برق همینتور منفی از خود باطری ولی نشد هر کاری فکرشو کنید کردم درست لحظه ای که داشتم نا امید میشدم بطور اتفاقی متوجه شدم بدنه آمپها آهن ربا شده!!!!!!!!!!!:18::18:

نصاب احمق ..:2::2:..... باندها رو باز کردم عایق گزاشتم بستم درست شد:8::8::8::8::8:

سلام
باندها رو باز كرديد؟كجاي باند رو عايق گذاشتيد؟كمي توضيح ميفرمائيد. ممنونم.

ali reza 222
06-06-2012, 16:08
سلام
اصطلاح کراس آور به چه چیزی گفته میشه و کارش چی هست؟
ممنون

dion
06-06-2012, 19:00
سلام
باندها رو باز كرديد؟كجاي باند رو عايق گذاشتيد؟كمي توضيح ميفرمائيد. ممنونم.

فاصله قسمت فلزی باندها رو از بدنه ماشین بیشتر کردم . من از موکت استفاده کردم حمید جان

mohamad reza_2010
06-06-2012, 20:43
فاصله قسمت فلزی باندها رو از بدنه ماشین بیشتر کردم . من از موکت استفاده کردم حمید جان

یعنی شما دور تا دور باند یه تیکه موکت گذاشتید و وسط موکتر رو بریدید برای عبور مگنت و بسکت و باند رو روی اون بستید؟! درسته!

hamidR15
07-06-2012, 23:11
سلام
اصطلاح کراس آور به چه چیزی گفته میشه و کارش چی هست؟
ممنون
سلام
کراس اوور قطعه ای هست شامل یه سری سلف و خازن که بر اساس محاسبات ریاضی و نیاز اسپیکر طراحی و روی برد نسب میشه.
کار این قطعات تفکیک فرکانسهای مخنتلف و ارسال آنها به اسپیکرهای معین هستش.مثلا کات نمودن فرکانس 100 هرتز به بالاو ارسال آن به ووفر/میدرنج.یا کات نمودن فرکانس 60 به پائین و ارسال اون به ساب ووفرو....

ممنون.ولی هرچی فکر میکنم رابطه ای بین نویز با بسگت اسپیکر پیدا نمیکنم. به هر حال اینم یه تجربه بود که به تجربیاتم اضافه شد. ممنون از شما

dion
09-06-2012, 18:28
سلام
کراس اوور قطعه ای هست شامل یه سری سلف و خازن که بر اساس محاسبات ریاضی و نیاز اسپیکر طراحی و روی برد نسب میشه.
کار این قطعات تفکیک فرکانسهای مخنتلف و ارسال آنها به اسپیکرهای معین هستش.مثلا کات نمودن فرکانس 100 هرتز به بالاو ارسال آن به ووفر/میدرنج.یا کات نمودن فرکانس 60 به پائین و ارسال اون به ساب ووفرو....

ممنون.ولی هرچی فکر میکنم رابطه ای بین نویز با بسگت اسپیکر پیدا نمیکنم. به هر حال اینم یه تجربه بود که به تجربیاتم اضافه شد. ممنون از شما

حمید جان من از سیستم سر در نمیارم زیاد شانسی درستش کردم اینو بگم که وقتی نویز داشت بدنه ماشین و امپ اهن ربا شده بود موکت که گذاشتم دیگه اهن ربا نبود و دیگه تا حالا که اثلا نویز ندارم

ali reza 222
11-06-2012, 22:00
سلام
این پروسسور که میگن روی پخشهای آلپاین میبندند چی هست و کارش چیه؟
ممنون

dops dops
12-06-2012, 17:44
سلام
این پروسسور که میگن روی پخشهای آلپاین میبندند چی هست و کارش چیه؟
ممنون

سلام
پروسسور ساده بخوام بگم دست شما رو واسه تنظیمات باز میذاره متونید صدا رو به دلخواه خودتون بین هرچن تا درایور که دارین پروسس میکنه برای سیستمهای کیفیتی.
شما میتونید فرکانسا رو به دلخواه خودتون تنظیم کنید یکی از خوبیهای پروسسورها اینه که به پخشهایی که زیاد حرفه ای نیستنم وصل میشه .
تنها آلپاین نیست audison , jbl هم دارن بدی پروسسورهای آلپاین اینه که فقط با پخش های همین برند هماهنگ میشن!!!

hamidR15
13-06-2012, 13:19
سلام
پروسسور ساده بخوام بگم دست شما رو واسه تنظیمات باز میذاره متونید صدا رو به دلخواه خودتون بین هرچن تا درایور که دارین پروسس میکنه برای سیستمهای کیفیتی.
شما میتونید فرکانسا رو به دلخواه خودتون تنظیم کنید یکی از خوبیهای پروسسورها اینه که به پخشهایی که زیاد حرفه ای نیستنم وصل میشه .
تنها آلپاین نیست audison , jbl هم دارن بدی پروسسورهای آلپاین اینه که فقط با پخش های همین برند هماهنگ میشن!!!

سلام
كاملا درسته.
فقط نكته اي كه داره اينه كه شما اگر پخش ارزون بگيريد ديگه سورس خوب نداري.ضمنا دردسر تنظيم پروسسور بالاس.مثلا Bit 1 آديسان رو بايد با لپ تاپ تنظيم كرد.
من باشم ميرم يه P99 ميگيرم هم پخش خوب دارم و هم پروسسور كامل و پيشرفته.البته هزينه اون به مراتب بيشتر از پروسسر هست.چون پخش Hi End هست.

dops dops
13-06-2012, 16:10
سلام
كاملا درسته.
فقط نكته اي كه داره اينه كه شما اگر پخش ارزون بگيريد ديگه سورس خوب نداري.ضمنا دردسر تنظيم پروسسور بالاس.مثلا Bit 1 آديسان رو بايد با لپ تاپ تنظيم كرد.
من باشم ميرم يه P99 ميگيرم هم پخش خوب دارم و هم پروسسور كامل و پيشرفته.البته هزينه اون به مراتب بيشتر از پروسسر هست.چون پخش Hi End هست.

حمید جان جسارتا اکثرا پروسسورها واسه OEM ها طراحی میشن معمولا مثل MS-8 شرکت جی بی ال دقیقا اینو قید کرده...
تنظیمشم باید صدا شناس باشی تا حدودی تا بتونی بدون لپ تاپم تنظیم کنی....

hamidR15
28-07-2012, 13:51
SPEAKER BREAK-IN
====================

با توجه به اهميت موضوع Break-in نمودن درايورها كه فرقي نميكنه ساب ووفر باشه ، كامپوننت و يا كواك باشه، يه چند خطي رو خدمت دوستان و اساتيد درس پس ميدم.
همانطور كه قبلا هم در مورد اسپيكرها و ساختمان و اجزاء آنها خدمتتون مطالبي رو عرض كرده بودم،جا داره مجدد يه اشاره اي كوتاه داشته باشم.
در طراحي و ساخت يك اسپيكر از دو پارامتر الكتريكال و مكانيكال استفاده ميشه.همانگونه كه از نام آنها مشخصه پارامترهاي الكتريكي توسط جرياني كه بهشون وارد ميشه عكس العمل نشون ميدهند.برعكس در پارامترهاي مكانيكي خبري از جريان و ولتاژ نيست ولي در كار كردن به نحو مطلوب يك اسپيكر كاملا دخيل و موثر هستند.
نمونه بارز اون پارامتر QMS هست كه يه پارامتر دمپينگ مكانيكي براي اسپيكر هست.QES نيز كه عكس اون و يه پارامتر الكتريكي ميباشد.پارامترهاي ديگه كه در اسپيكر وجود دارند شامل BL، Xmax، CMS ،FS،VAS و...خيلي پارامترهاي ديگه.
زماني كه شما يك اسپيكر نو و به قول معروف آكبند تهيه مينمائيد،همه اين پارامترها داراي يه عددي هستند كه از طريق فرمولهاي رياضي به دست آمده اند.اين پارامترها بايد تغيير نمايند تا بتوانند Performance اسپيكر رو به حد مطلوبش افزايش دهند.اين تغييرات چگونه صورت ميگير.بله درست متوجه شديد با سپري شدن دوره Break - in به طور صحيح و كامل.
اگر دقت كرده باشيد بعضي از ووفرها داراي اسپايدر(همون قسمت كه در انتهاي مخروط ووفر قرار داره و مخروط رو به مگنت و بالاي كوئل وصل كرده )خيلي سفتي هستند و وقتي مخروط رو به سمت داخل فشار ميديم،با مقاوت مواجه ميشويم.ولي بعد از يه مدت كه اسپيكر كار كرد،نسبت به قبل خيلي نرمتر ميشه و راحتتر به سمت داخل ميره .اين همون برك شدن اسپايدر هست.تو مابقي اجزا هم اين تغييرات بعد از برك اين كردن بوجود مياد.
دوره Break-in تو برندهاي مختلف متفاوت هستش.ولي به طور معمول تو اسپيكرها و كامپوننتها بايد حد اقل 24 ساعت مداوم يا حدود 2-3 ماه اسپيكر با ولومهاي پائين كار كنه تا خوب جا بي افته.تو اين دوره از فشار و استرس بيش از حد رو اسپيكرها بايد پرهيز بشه.ديگه چيزي به ذهنم نميرسه.
براي Break-in كردن ساب ووفرها مطلب كمي فرق داره.براي اين كار بايد ساب ووفر به صورت كاملا FREE AIR مثلا روي زمين قرار داده بشه و بر اساس ميزان Xmax مجازي كه كاخانه اعلام نموده با دادن فركانس حدودا 50Hz كه باز بايد به FS ساب ووفر توجه نمود،حدود 6-7 ساعت اجازه دهيم ووفر به سمت بيرون و داخل تا نزديك مرز مجاز(Xmax) حركت نمايد.
خب خيلي خستتون كردم از همگي عذخواهي ميكنم.اميدوارم مفيد بوده باشه.
تو سايتي كه براتون آدرسش رو قرار ميدم ،ميتونيد مطلب رو به طور كاملتري مطالعه نمائيد.
موفق باشيد.

hamidR15
15-08-2012, 08:15
سلام
دوستاني كه از راديو پخشهاي برند پايونير استفاده ميكنن توجه نمايند.
يه آپشني هست به نام SLA ، تشريف ببريد گين اون رو تا 4- كاهش دهيد،بعد به پخش ولوم بديد،متوجه تغييراتي خواهيد شد.درسته؟
اگر آمپليفاير داريد مجددا طبق دستور تنظيم گين ،گين رو تنظيم كنيد.
حالا ولوم صدا و كيفيت صداتون بسيار بالاتر ميره.
دوستاني كه آمپليفاير ندارن نيز اين كار رو انجام بدن و با افزايش ولوم به نتايج مطلوب اون پي خواهند برد.
موفق باشيد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamidR15
15-08-2012, 23:22
سلام
یکمی هم در مورد پخشهای الپاین راهنمایی کنید ما هم استفاده کنیم درست فقیریم نداریم پایونیر بگیریم ولی دل که داریم
ممنون میشم

سلام محمد جان. شما که خودت استادی.:11:
من با آلپاین زیاد کار نکردم.صداش رو شنیدم ولی خودم ور نرفتم. لذا از نظر آپشنهاش خیلی آشنائی ندارم.شرمندم.
آ

ali reza 222
23-08-2012, 08:37
سلام
این که میگن یک کامپی پیک داره یعنی چی؟اصولا اصطلاح پیک به چی گفته میشه؟
ممنون

hamidR15
24-08-2012, 01:27
سلام
این که میگن یک کامپی پیک داره یعنی چی؟اصولا اصطلاح پیک به چی گفته میشه؟
ممنون

سلام
من تا حالا همچین چیزی رو نشنیدم.
در مورد اسپیکر شنیدیم که مثلا پیک پاورش فلان وات هست.
در مورد باکس هم همینطور.مثلا تو طراحی یه باکس برای ساب ووفر باید اینقدر حجم و فرکانس تیون رو تو نرم افزار باهاش بازی کنی تا نمودار SPL کمترین پیک (یا همون تیزی) رو داشته باشه.
غیر از این من نمیدونم.کجا خوندی یا شنیدی؟
از نظر لقوی پیک یعنی قله.

ali reza 222
24-08-2012, 09:17
سلام
من تا حالا همچین چیزی رو نشنیدم.
در مورد اسپیکر شنیدیم که مثلا پیک پاورش فلان وات هست.
در مورد باکس هم همینطور.مثلا تو طراحی یه باکس برای ساب ووفر باید اینقدر حجم و فرکانس تیون رو تو نرم افزار باهاش بازی کنی تا نمودار SPL کمترین پیک (یا همون تیزی) رو داشته باشه.
غیر از این من نمیدونم.کجا خوندی یا شنیدی؟
از نظر لقوی پیک یعنی قله.
سلام
شاید من بد بیان کردم.
از دیگران شنیدم که میگن مثلا کامپوننت 608 جی بی ال ووفرش پیک نداره و به این راحتی ها هم پیک نمیگیره.
این معنایی داره؟
ممنون

ali reza 222
25-08-2012, 22:18
سلام
معنی دقیق واژه پروتکت که برای آمپ بکار برده میشه چیه؟
چرا این اتفاق میفته و را ه پیشگیری و علاجش چیه؟
ممنون

hamidR15
26-08-2012, 15:35
سلام
معنی دقیق واژه پروتکت که برای آمپ بکار برده میشه چیه؟
چرا این اتفاق میفته و را ه پیشگیری و علاجش چیه؟
ممنون
سلام
Protect يعني محافظت كردن.زماني كه بار روي مدارهاي آمپليفايربيش از حد باشه، يا آمپليفاير بيش از حد گرم شده باشه، و.....براي جلوگيري از صدمات احتمالي به قطعات داخلي يه سري مدار محافظ تو آمپليفايرها تعبيه ميشه كه باعث جلو گيري كردن از اينگون آسيبهاي احتمالي ميشه.
بايد ابتدا ببينيم كه به چه دليلي پروتكت رخ داده،بعدا نسبت به برطرف كردن مشكل برآئيم.

ZEOS 59
08-12-2012, 02:06
سلام
بله.همونHP

سلام حمیدجان. اگه آمپ کلید HPF نداشته باشه تکلیف چی هست؟

hamidR15
08-12-2012, 13:17
سلام حمیدجان. اگه آمپ کلید HPF نداشته باشه تکلیف چی هست؟ سلام اگه پخشتون اين قابليت رو داره كه بايد از اونجا انجام بشه. در غير اينصورت بايد بزاريد روي حالت فول رنج.

hamidR15
01-06-2013, 09:40
سلام
با توجه به اينكه اكثر دوستان با پخشهاي كن وود مشكل دارند اين راهنمائيها رو كه دوست بسيار عزيزم محمد خان قرباني (محمد كيلر) تهيه كردند رو براتون قرار ميدم. اميدوارم مفيد باشه براي دوستان:

Initial settings
SRC select: این امکان رو به شما میده که با فشردن هربار کلید روشن/خاموش منبع صوتی (رادیو، سی دی، ...) رو انتخاب کنید یا اینکه یکبار اونو فشار بدید و بعد با ولوم بچرخید و منبع صوتی مورد نظر را انتخاب و بعد با فشار کلید وسط ولوم (با نوشته کنوود) پخش کنید. Setting 2 حالت اول میشه و settings 1 حالت دوم.
Beep: انتخاب میکنید که آیا با هر بار فشردن هرکلیدی صدای بیپ شنیده بشه یا نه.
TAG Language: زبان تگ آهنگها ور میشناسه و بر اساس اون نمایش میده. اگه تگ فارسی هم داشته باشید و زبان را Persian انخاب کنید با فونت فارسی نشون میده.
Built in AUX: لوازم جانی که از طریق فیش کمکی وصل میشوند را فعال یا غیر فعال میکنه. اگه فعال باشه (روشن) در لیست منبع های صوتی با کلید روشن/خاموش ظاهر میشه.
Forced CD-DA: در حالت settings 1 سی دی آدیو (همون سی دی های معروف به ترک) و موزیک (mp3 مثلا) رو از هم، زمان پخش تشخیص میده اما در حالت settings 2 فقط به شکل سی دی موزیک پخش میکنه.
Favorite delet: تمام موارد مورد علاقه در کلید FAV رو حذف میکنه.
Built in AMP: آمپلی داخلی پخش رو خاموش میکنه و در این حالت فقط میشه از آمپلی فایر داخل صندوق! استفاده کرد. وقتی خاموشه باندهایی که مستقیم به پخش وصلن صداشون قطع میشه. البته در حالت خاموش احتمال میره کیفیت صدا بهتر بشه.
Panel Beep: بعد از خاموش کردن ماشین 30 تا بوق جفتی میزنه که ای وای یادت نره پنل رو از شر دزد نجات بدی! البته وقتی فقط از آمپلی فایر تو صندوق و بدون هیچ باند مستقیم متصل به پخش صدا میگیرید از این اخطار خبر نیست.
DSI: وقتی پنل جلو بعد از داد و بیداد اون بیپهای بی پایان از پخش جدا شد میشه در این حالت تنظیم کرد که آیا کلید روی بدنه پخش چشمک بزنه یا نه.

حالا تنظمیات Audio به ترتیب که با فشردن کلید وسط ولوم منوش ظاهر میشه.
Subwoofer Level: سطح ولوم سـاب ووفر از -15 تا +15 قابل تنظیم هست. هرچی بیشتر صدای سـاب ووفر بلندتر.
DSP Settings: زمانی که فعال هست یعنی در حالت Bypass تنظیمات زیر کلا غیر فعال میشوند و اینجوری میتونید متوجه بشید که درحالت فعال صدای تنظمی شما چه تغییراتی کرده. در حالت through عکس این هست و تنظیمات زیر اعمال میشوند:
Equalizer – Bass Boost – Highway Sound – Supreme+ - Position – Car Type – Speakers – X’Over
مثلا برای مشخص شدن تاثیر تنظیمات اتاق و محل اسپیکر ها میشه همه موارد غیر این دو رو روی پیشفرض گذاشت یا خاموش کرد و با DSP فقط بود و نبود و تاثیر تنظمیات اتاق و محل اسپیکرها رو متوجه میشوید.
Equalizer: که در حالت دستی 5 باند داره و برای هر کدوم میشه گین بین -9 تا +9 تعیین کرد. در باند اول میشه مشخص کرد که تغییرات دراین باند، بیس سـاب ووفر (درواقع فرکانسهای زیر 50 هرتز) رو هم تحت تاثیر بگذارد یا خیر. صدا این پخش در حالت flat هم صدای خوبی داره مگه اینکه سلیقه کسی رو راضی نکنه و بخواد باندها رو بالا پایین کنه. به نظرم اگه فلت شما رو راضی نکرد در حالت دستی سراغ تنظیمات برید.
Bass Boost: از اسمش معلومه که فرکانسهای پایین رو تقویت میکنه و یک حالت خاموش و 2 حالت تقویت داره. لول 2 بیشتر از 1 قاعدتا بیس رو تقویت میکنه. اگه سـاب ووفر داشته باشیم فکر میکنم زیاد بهش نیازی نباشه چون میتونه در بعضی آهنگها بیس رو خراب کنه. من به شخصه حتی بیس بوست آمپلی فایر مونو رو هم روی صفر گذاشتم! یادمه با پخش پایونیرآهنگهای ایرانی قدیمی تر بیس بوست رو روشن میکردم و در آهنگها هیپ هاپ یا رپ خارجی خاموش بود! به هر حال بیس رو حتما بیشترمیکنه حالا با هر کیفیتی!!
Highway-Sound: طبق منوال پخش توضیح داده که در طی 3 مرحله (یکی هم البته خاموش) صدا رو طوری تقویت میکنه که صدای مزاحم ترافیک به گوش شما نرسه. برای آهنگها و سیستمهای کیفیتی فکر کنم جالب نیست در غیر این صورت ممکنه دلنشین هم باشه. حدس میزنم چیزی شبیه لود در پایونیر باشه.
Supreme+: گفته که بیشتر در آهنگهایی بخوبی قابل اجراست که بیت ریت پایین داشته باشند که در این صورت فرکانسهای از دست رفته رو به نوعی جبران میکنه. اما مثلا در یک آهنگ با کیفیت 320 نیازی به روشن کردنش فکر نکنم باشه. البته اینکه چقدر دقت داشته باشه جای بحث داره. فکر کنم چیزی شایه Srtv پایونیر باشه. (املاش رو درست نوشتم!؟) این تنظیم فقط قابلیت خاموش یا روشن داره.
Position: در واقع همون تایم الایمنت آلپاین هست که با تاخیر در فرستادن صدا از اسپیکرهای نزدیکتر به گوش سعی میکنه یک حالت فراگیری در صدای کل اسپیکرها ایجاد کنه که نشه به راحتی محل اسپیکرها (یا حتی جهت آنها) را تشخیص داد. دو تا زیر-منو داره:
Preset که در اینجا از پیش تعیین میکنیم فواصل اسپیکرها قراره برای راننده فقط، سرنشین جلو فقط، هر دو راننده و سرنشین جلو، و یا کل صندل ها اعمال شود. (اینکه فقط برای خود راننده تنظیم کنیم بیخیال بقیه یا نه برای کل ماشین تنظیم بشه یا فقط خودم و مادر عزیز بچه ها و بیخیال پشتی ها!)
DTA: بعد از تعیین محل نشستن شنونده ها در قسمت Preset حالا باید محل اسپیکرها (به هر تعداد که باشه و حتی سـاب ووفر) از گوش یا گوشهای سرنشین ها را به سانتیمتر مشخص کرده و وارد کنیم. مثلا برای فقط راننده فاصله اسپیکرها ( هر تعداد کانال شامل سـاب ووفر) از سر مبارک اندازه گرفته میشه و در منو مربوط برای هر کانال وارد میکنیم. اگه خدا نکرده قاطی کردید روی initial چند لحظه دکمه ولوم رو نگه دارید همش صفر میشه. به شخصه بیشتر به گوشم اعتماد کردم تا متر خونه! اما تاثیرش واقعا محسوسه بخصوص برا خودم که حساسیت دارم صدا فراگیر باشه. جالبش اینجاست که بیس های سـاب ووفر دقیق تر به نظر میاد و حس میکنم بغل دستت گذاشته. نمیدونم بقیه دوستان چه تجربه ای داشتند. این قسمت با بخش Car Type Adjust تکمیل میشه که در زیر اشاره شده.
Balance و Fade که آشنای همیشگی هستند.
Subwoofer هم که سـاب ووفر رو روشن یا خاموش میکنه.
در زیر منو Detailed تنظیمات زیر هست:
Car Type: نوع اتاق ماشین رو تعیین میکنید. از تصاویرش هم معلومه چی رو باید انتخاب کرد.
Speakers: نوع اسپیکرهای تمام سیستم و محل قرارگیری اونها رو میشه مشخص کرد. توضیح داده که اینکار برای تنظیم اتوماتیک کراس اوور اونهاست اما برای خودم هم سواله که در این صورت کراس اوور دستی چه نقشی داره و چه تاثیری بر هم دارند!؟
Car Type Adjust: برای تیون بهتر همون تنظیم فواصل اسپیکر ها از شنونده و تاخیر در ارسال صدا از اسپیکر نزدیکتر هست که در این حالت تصور کنید شنونده یا شنونده ها در مرکز یک دایره قرار دارند. و قراره همه اسپیکرها طوری فواصل آنها تنظیم بشه که همه روی اون دایره قرار بگیرند (به طور فرضی) و فاصله یا شعاعی برابر داشته باشند. در این حالت معمولا سـاب ووفر دورترین فاصله رو داره که مقدارش رو در منو پخش 0 منظور میکنیم. بعد فاصله مابقی اسپیکرها (فاصله هر اسپیکر از نقطه مرجع دلخواه مثلا بین دو صندلی جلو) رو از فاصله سـاب ووفر کم میکنیم و عدد بدست آمده برای کانال های جلو عقب در منو پخش منظور میشه. مثلا باندهای جلو از وسط جایی نزدیکهای دنده 70 سانته. برای عقب این عدد مثلا 130 سانته. سـاب ووفر هم 170 سانت دوره. در منو برای سـاب ووفر 0 میذاریم برای جلو 100 و برای عقب 40. امیدوارم گنگ نگفته باشم!
X’Over: که از اسمش معلومه و برای جلو و عقب HPF و برای سـاب ووفر LPF هست. شیب 6 تا 24 هم داره که میدونید هرچه بیشتر به اصطلاح دقت بالاتره و در واقع تضعیف فرکانسهای نزدیک بیشتره. در حالت Through هم هیچ فیلـــتری اعمال نمیشه. اگه سـاب ووفر نداریم خوبه باندهای بیضی رو فیلـــتر 50 حدودا بدیم تا کمی بیس داشته باشن.
Volume Offset: اختلاف حجم و ولوم صدا رو مابین سورس ها مثلا رادیو و سی دی کم و زیاد میکنه که اگه از رادیو رفتید روی سی دی یهویی بغل دستی گرامی از جاش نپره تو بغلت!
2Zone: میشه طوری تنظیم کرد که کانل جلو یا عقب (به اختیار) سی دی یا از روی usb بخونه و کانل باقیمانده جلو یا عقب از aux صدا پخش کنه. اینجور میشه دو صدا از دو منبع را همزمان داشت. ولوم هر کدوم هم جدا قابل تنظیمه. در این حالت البته سـاب ووفر خاموش میشه.
Preset: میتونید تنظیمات خود را در 6 حافظه مجزا ذخیره و بازیابی کنید. مموری شماره 1 با ریست پخش هم از بین نمیره!

hamidR15
30-06-2014, 01:49
سلام
لطفا اینگونه موارد که مناسب این تاپیک نیست رو در همان تاپیک مشاوره مطرح بفرمائید.

hamid315
14-02-2015, 08:54
سلام
دوستاني كه از راديو پخشهاي برند پايونير استفاده ميكنن توجه نمايند.
يه آپشني هست به نام SLA ، تشريف ببريد گين اون رو تا 4- كاهش دهيد،بعد به پخش ولوم بديد،متوجه تغييراتي خواهيد شد.درسته؟
اگر آمپليفاير داريد مجددا طبق دستور تنظيم گين ،گين رو تنظيم كنيد.
حالا ولوم صدا و كيفيت صداتون بسيار بالاتر ميره.
دوستاني كه آمپليفاير ندارن نيز اين كار رو انجام بدن و با افزايش ولوم به نتايج مطلوب اون پي خواهند برد.
موفق باشيد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون دوست عزیز من پخش 6350 پایونیر دارم با اینکار کلی از تیزی صدای خواننده کم شد دیگه چه کاری میشه کرد که تیزی پخش های پایونیر رو بشه کمتر کرد

hamidR15
14-02-2015, 15:43
ممنون دوست عزیز من پخش 6350 پایونیر دارم با اینکار کلی از تیزی صدای خواننده کم شد دیگه چه کاری میشه کرد که تیزی پخش های پایونیر رو بشه کمتر کرد

سلام خواهش میکنم.
سعی کنید از اکولازر استفاده نکنید. فلت گوش کنید. لود رو هو یا خاموش نمائید یا روی مید قرار بدید. اگر تیزی صدا برطرف نشد دیگه نمیشه کاری کرد.

ata22
14-03-2015, 15:48
با سلام
پخش من خروجیش 4 ولت هست ایا گین امپ رو طبق توضیحات بالا و بر اساس توان باندها تنظیم کنم یا بر اساس خروجی پخش
با تشکر

hamidR15
15-03-2015, 20:54
با سلام
پخش من خروجیش 4 ولت هست ایا گین امپ رو طبق توضیحات بالا و بر اساس توان باندها تنظیم کنم یا بر اساس خروجی پخش
با تشکر
سلام
1-گین باید بر اساس خروجی پخش تنظیم گردد.
2-توان RMS اسپیکرها باید مساوی یا 20-30 وات کمتر از توان آمپلیفایر باشه.
در صورتی که باز هم سوالی هست در تاپیک راهــنمایی و مشاوره خرید و طراحی سیستم های صوتی و تصویری خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مطرح نمائید.

rahimahmadii
02-11-2015, 01:14
سلام من میخواستم چنتا آمپلی مناسب و با کیفیت صدای بالاکه توان پاسخگویی به یک جفت باند 718کنوود و ساب 311D4 رو داره معرفی کنید

hamidR15
05-11-2015, 12:16
سلام من میخواستم چنتا آمپلی مناسب و با کیفیت صدای بالاکه توان پاسخگویی به یک جفت باند 718کنوود و ساب 311D4 رو داره معرفی کنید

سلام
لطفا در تاپیک
راهــنمایی و مشاوره خرید و طراحی سیستم های صوتی و تصویری خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])مطرح بفرمایید.

Die_evil
08-11-2015, 23:20
سلام دوستان عزیز
یک مشکلی در پخش های پایونیر هست البته در سری های قدیمی
طبق تست هایی که کردم پخش های پایونیر آهنگ های با کیفیت 320 را به صورت VBR میشناسه
از خیلی ها این مشکل را سوال کردم و همه بهم گفتند پخشت عوض کن ، آلپاین این مشکلات نداره :n13:
تا این که تو اینترنت جست و جو کردم و متوجه شدم بعضی ها با پاک کردن تگ آهنگ مشکلشون حل شده و من هم رفتم این کار را تست کردم ولی به طور کامل جواب نداد
در نهایت یک تست بسیار ساده کردم ببینم جواب میده یا نه
و اما نحوه تست : با نرم افزار جت آدیو (jetaudio ) به قسمت convert audio رفتم و آهنگ هایی که کیفیت 320 داشتن و پخش پایونیر با اونا مشکل داشت را add کردم و سپس در بخش config مقدار bitrate را روی 320 CBR گذاشتم و قیمت quality را بر روی Highest Quality(low speed گذاشتم و شروع به تبدیل کردم
رفتم رو پخش تستشون کردم تمام فایل ها کاملا درست شده بود:n19: (جالب اینجاست خود فایل ها اورجینال 320 بودند و مجدد به 320 تبدیل شدن )
موفق باشید:n16:

Mustang2010
19-02-2016, 23:39
سلام.
سوال اول من پنل پایونیر 875AVBT دارم. وقتی ضبط روشنه صدای هوا از باندها میاد ولی ولوم ک صفر میشه قطع میشه و میشه یک دوباره صدای هوا شروع میشه.:n28:

و سوال دوم اینکه از وقتی آمپلی (6604) نصب کردم وقتی پنل وصله ، ماشینو که روشن میکنم یه صدای گوپ از باندها میاد ؛ اما وقتی اول ماشینو روشن میکنم و بعد پنلو جا میزنم اون صدا نمیاد.

به نصاب گفتم گفت موردی نداره.

دوستان کسی مشکلهای منو داره؟ راه حلی واسشون هست؟ این صدای گوپ مشکلی ایجاد نمیکنه؟

Mohammad11134
03-05-2016, 01:28
اقا همین مشکل را منم دارم.
دقیقا ولوم که کامل میبندم میره هم میذارم روی ولوم یک برمیگرده مثل صدای هوا هست نه ویز ویز.
فقط مال من موقعی اتفاق میافته که ماشینم خاموش هست.موقعی استارت میزنم ماشین روشن میکنپ برطرف میشه.
میشه بگید مشکل از کجاست.
یعنی موقعی ماشین خاموش هست این صدا میاد موقعی روشن هست نمیاد.
یعنی گند زده به اعصابم اصلا ماشین خاموش نمیتونم اهنگ بشم.
ویز ویز بیشتر شبیه صدای هوا میده.ولوم میبندم میره هم میکنم ولوم یک بر میگرده.
یعنی مال پخش هست ولی نمیدونم چرا.
خواهشا سریع اینو جواب بدید.
دمتون گرم.منو از کابوس این رها کنید

Mohammad11134
07-05-2016, 07:29
مدیران فروم اگه پاسخگو نیستید فروم نزنید الکی.مردم نه الاف هستن نه نت اضاف دارن نه وقت اضاف.

Mohammadam0011
02-06-2018, 15:10
سلام وقت بخیر.اقا ی مشکلی دارم تو سیستم صوتی ماشینم.
من ی امپلی متفرقه هاروارد گرفتم ۴کانال با ضبط پایونیر ۴کانال ۲۹۵۰ هستش با ی ساب باکس اینفینتی ۱۲۰۰ شرکتی باند۷۱۸exبا یک جفت میدرنج ۶ووکس پاور بیس سابم تو پر (کامل )نمیزنه بعد ی امپلی دوکانال Mbگداشتم کنارش واسه ساب بازم تغییری نکرد سیم برق امپلی رو عوض کردم از این سیم مسی گذاشتم دو رشته هم کردمش بازم تغییری نکرد مشکل از چی میتونه باشه