PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سریال اشک‌ها و لبخندها

ragbar12
03-04-2009, 18:52
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مدير تامين برنامه شبکه يک با تکذيب شايعه متوقف شدن توليد مجموعه تلويزيوني "اشک‌ها و لبخندها" به کارگرداني حسن فتحي، تاکيد کرد اين مجموعه پس از نوروز روي آنتن شبکه يک مي‌رود.

کامبيز اخوان‌صفا درباره پخش نشدن مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" که قرار بود نوروز روي آنتن شبکه يک برود، به خبرگزاري مهر گفت: اين مجموعه تلويزيوني آماده پخش است و مشکلي در اين باره ندارد. با توجه به اينکه حجم فيلم‌ها، مجموعه‌ها و ديگر برنامه‌ها در ايام نوروز زياد بود، تصميم گرفتيم پخش "اشک‌ها و لبخندها" را به زماني ديگر موکول کنيم.

وي در پاسخ به شايعات درباره متوقف شدن توليد اين مجموعه گفت: نه، چنين چيزي صحت ندارد و توليد متوقف نشده و مجموعه آماده پخش است.

مجموعه تلويزيوني "اشک‌ها و لبخندها" به کارگرداني حسن فتحي و تهيه‌کنندگي اسماعيل عفيفه ساخته شده و مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش، شهره لرستاني، برزو ارجمند، ليلا اوتادي، هومن برق‌نورد، مهشاد مخبري، کيانوش گرامي، سيدمحسن نقيبيان، سينا رازاني، عباس ظفري و ... در آن بازي مي‌کنند.

در خلاصه داستان اين مجموعه آمده است؛ شمسي شالفروش به علت تصادف در زندان است. تا اينکه در زندان متوجه مي‌شود تنها پسرش خسرو درگير کارهاي خلاف شده است. شمسي از زندان 15 روز مرخصي مي‌گيرد تا با پيدا کردن يک دختر مناسب براي ازدواج با پسرش او را به سر و سامان برساند. بعد از آزادي او سراغ برادرش حشمت که سينمادار قديمي است، مي‌رود و ...

Fate2646
04-04-2009, 04:22
با اینکه مال شبکه یکه اما همه شبکه ها دارن تبلیغ شو میکنن .
حالا کی میخوان بزارن؟

Majid393
04-04-2009, 09:57
با اینکه مال شبکه یکه اما همه شبکه ها دارن تبلیغ شو میکنن .
حالا کی میخوان بزارن؟

شبکه یک : شنبه . دوشنبه . چهارشنبه . زمان پخشش هم تا جایی که به ذهنم میاد ، 10 شب هست .
امشب هم اولین قسمتش رو پخش میکنه .

دل تنگم
05-04-2009, 17:51
پس از پخش نخستين قسمت از سريال «اشك‌ها و لبخندها»، حسن فتحي ابراز اميدواري كرد كه با ساخت اين سريال بتوانند استاندارد سريال‌هاي كمدي در تلويزيون را تا حدودي بالا ببرند.

كارگردان سريال «اشك‌ها و لبخندها» در گفت‌وگويي با خبرنگار سرويس تلويزيون خاطرنشان كرد: من، آقاي عفيفه و ساير عوامل از جمله بازيگران، با اين نيت به سراغ ساخت اين سريال رفتيم كه بتوانيم تا حدودي استاندارد سريال‌هاي كمدي تلويزيون را بالا ببريم كه اميدواريم در پايان اين اتفاق بيفتد.

حسن فتحي تعداد قسمت‌هاي سريال شك‌ها و لبخندها را 12 قسمت برشمرد و هم چنين پيش بيني كرد كه قسمت‌هاي بعدي براي بيننده تلويزيون جذاب‌تر باشد.

او در پاسخ به پرسشي درباره پخش سه روز در هفته سريال «اشك‌ها و لبخندها»، اظهار كرد: به اين اتفاق بايد به عنوان تجربه‌اي جديد نگاه كرد؛ تا به حال سريال‌هاي من يا به صورت هفتگي و يا به صورت هر روز پخش شده‌اند و پخش سه روز در هفته را تجربه نكرده‌ام؛ بنابراين به اين شيوه پخش، به عنوان تجربه‌اي جديد نگاه مي‌كنم.

فتحي در پاسخ به پرسش ديگر درباره درج نام خواننده در تيتراژ سريال «اشك‌ها و لبخندها» برغم پخش شدن تيتراژها بدون ترانه، يادآور شد كه ترانه تيتراژ پاياني سريال، پس از تصويب در شوراي موسيقي سازمان صدا و سيما اجازه پخش مي‌گيرد.

كارگردان «اشك‌ها و لبخندها» ساخت اين سريال را تمام شده خواند و در عين حال خاطرنشان كرد كه بخش‌هاي كوچكي از صحنه‌هاي پاياني باقي است.

سريال «اشك‌ها و لبخندها» در اقدامي غيرمترقبه و كم نظير و بدون اعلام قبلي، در ايام نوروز از شبكه اول پخش نشد و حجم بالاي برنامه‌هاي نمايشي در ايام نوروز علت اين امر عنوان شد.

اين سريال با حضور بازيگراني چون مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش، شهره لرستاني، برزو ارجمند، ليلا اوتادي، هومن برق نورد، مهشاد مخبري، كيانوش گرامي، سيدمحسن نقيبيان، سينا رازاني و عباس ظفري، درباره زني به نام «شمسي شال‌فروش» است كه به علت تصادف در زندان است. در زندان به گوشش مي‌رسد كه تنها پسرش «خسرو» درگير كارهاي خلاف شده است. شمسي از زندان پانزده روز مرخصي مي‌گيرد تا با پيدا كردن يك دختر مناسب براي ازدواج با پسرش او را به سر و سامان برساند. بعد از آزادي او سراغ برادرش «حشمت» كه از سينماداران قديمي است، رفته و از دخترش «نگار» خواستگاري مي‌كند. حشمت كه شهامت مخالفت با خواهر را ندارد به دروغ مي‌گويد كه نگار نامزد دارد و اين آغاز ماجراست.

ساير عوامل اين مجموعه تلويزيوني عبارتند از:

كارگردان: حسن فتحي،
مدير نور و تصوير:‌جواد صفا،‌
صدابردار: صالح حبيبي،
طراح صحنه و لباس: پيام فروتن،
طراح چهره‌پردازي: مهري شيرازي،‌
دستيار اول كارگردان: محمدرضا رستمي،
برنامه‌ريز: سعيد عباسي،
منشي صحنه: زهرا غلامي،
تصويربرداران: خسرو دادگر مرام، حسن زارع،
تدوين: بابك رضاخاني،
موسيقي متن: حميدرضا صدري،
طراح عنوان بندي: ساسان توكلي فارساني،
عكاس: محمدفوقاني،
مدير روابط عمومي: محمد رسول صادقي،
جانشين توليد: ناصر هاديا‌ن‌فر،
مدير تداركات: مهدي پيله وريان،
امورمالي و اداري:نعمت گودرزوند چگيني
مدير توليد: عزيز عليزاده.

MichaelMoore
06-04-2009, 19:54
واقعا باید بازی خوب گوهر خیراندیش رو تقدیر کرد

mahsa1469
07-04-2009, 17:50
با وجود اعلام پخش سریال «اشک و لبخندها» به کارگردانی حسن فتحی از شبکه اول سیما و تبلیغ برای آن، این مجموعه‌ی نوروزی بی هیچ توضیحی روی آنتن نرفت.

اسماعیل عفیفه ـ تهیه‌کننده این سریال ـ از علت پخش نشدن «اشک‌ها و لبخندها» ابراز بی‌اطلاعی و به ایسنا گفت چهار قسمت اولیه جهت بازبینی به بخش‌های مختلف سیما ارائه شده و تاکنون نیز هشت قسمت سریال تدوین و آماده پخش شده است.

او از این مجموعه به عنوان کمدی نو و جذاب یاد کرد و هم چنین از ادامه تصویربرداری این سریال تا دهم فروردین ماه خبر داد.

شبکه اول سیما نیز هیچ پاسخ مشخصی مبنی بر پخش نشدن سریال «اشک‌ها و لبخندها» به خبرنگار ایسنا نمی‌دهد و پخش شبکه، تنها به «معلوم نیست» اکتفا کرده است.

مجموعه تلویزیونی «اشک‌ها و لبخندها» به کارگردانی حسن فتحی قرار بود که هر شب ساعت 22 پخش شود و مهدی هاشمی، گوهر خیراندیش، شهره لرستانی، برزو ارجمند، لیلا اوتادی، هومن برق‌نورد، مهشاد مخبری، کیانوش گرامی، سیدمحسن نقیبیان، سینا رازانی و عباس ظفری در آن بازی می‌کنند. داستان مجموعه «اشک‌ها و لبخندها» درباره‌ی زنی به نام شمسی شالفروش است که در زندان متوجه می‌شود تنها پسرش خسرو درگیر کارهای خلاف شده‌ است. شمسی از زندان 15 روز مرخصی می‌گیرد تا با پیدا کردن یک دختر مناسب برای ازدواج با پسرش او را به سر و سامان برساند. بعد از آزادی او سراغ برادرش حشمت که سینمادار قدیمی است، می‌رود و دختر او را خواستگاری می‌کند.

mahsa1469
07-04-2009, 18:08

cj-afshin
07-04-2009, 23:16
چهارشنبه قسمته 4 یا5

RoYaYeEe_NiIiLi
08-04-2009, 14:42
خیلی با حاله...این پسر عمه ی که خیلی خیلی قشنگ بازی می کنه...توس مسافر خانه ی سعادت هم خیلی قشنگ بازی می کرد

masoudtr
08-04-2009, 14:52
این پسر عمه قیافه اش اشناست کسی میدونه کیه؟
یک عکسی بگذاره

RoYaYeEe_NiIiLi
08-04-2009, 15:21
هومن برق نورد:27:
توی مسافر خانه ی سعادت هم خیلی قشنگ بازی می کرد...استعداد تازه کشف شدس:27:

mahsa1469
08-04-2009, 18:05
چهارشنبه قسمته 4 یا5
از شنبه شروع شده باید قسمت 3 باشه

Fate2646
09-04-2009, 02:14
سریالو قشنگ درست کردن مخصوصا قسمتای موزیکال و شعراش خیلی خوبه فقط ای کاش تو همون عیدپخش میشد

بی باک بی بال
09-04-2009, 07:53
سریال خیلی جالبی است

mahsa1469
09-04-2009, 11:01
به گزارش ايرنا ، فيلمبرداري سريال اشک ها و لبخندها از 27 بهمن ماه در تهران به کارگرداني حسن فتحي و تهيه کنندگي اسماعيل عفيفه آغاز شد. تاريخ آغاز فيلمبرداري نشان از اين مهم دارد که تلاش همه عوامل بر اين مهم بوده که سريال براي ايام نوروز مهيا شود کما اينکه اين اتفاق افتاد.
همچنين حسن فتحي کارگردان اين سريال در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: تمام تلاش ما اين بود که اشک ها و لبخندها براي پخش در ايام عيد آماده شود از اين رو با تلاش دست اندرکاران 6 قسمت اين سريال تا اول فروردين ماه امسال آماده شد.
در حالي که تا اولين روز نوروز 88 مقرر بود اشک ها و لبخند ها از شبکه اول سيما پخش شود شبکه اول سيما اعلام کرد به دليل تراکم برنامه هاي سيما پخش اين سريال به بعد از عيد موکول شده است. حال آنکه شبکه اول سيما ساعت 22 تا 23 در اکثر روزها به پخش برنامه هاي آرشيوي و طنز مي پرداخت. در اين بين برخي منابع از اين مهم خبر مي دهند که به دليل حساسيت پخش سريال هاي نوروزي و تيغ تند منتقدان ترجيح داده شده است که اين سريال بعد از ايام نوروز از شبکه اول سيما پخش شود.
اين در حالي بود که شايد بسياري از سريال هايي که در نوروز 1388 از سيما پخش شد کيفيت مطلوبي را نداشتند هرچند که برخي از اين سريال ها نيز در خور توجه بودند.
حسن فتحي درباره عدم پخش اين سريال در ايام نوروز اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: طبق گفته مسئولين سيما تراکم و ترافيک برنامه هاي تلويزيوني در ايام نوروز دليل اصلي عدم پخش اين سريال بوده است.
اسماعيل عفيفه تهيه کننده سريال اشک ها و لبخند ها نيز از دليل عدم پخش اين سريال در نوروز اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: دليلي که از سوي سيما براي عدم پخش اين سريال اعلام شده تراکم برنامه ها بوده است. البته ظاهرا منظور تراکم برنامه هاي شبکه اول سيما بوده و کل شبکه ها را دربر مي گرفته است.
وي گفت: ايام عيد فرصت بيشتري براي ديدن سريال ها وجود دارد اما به هر صورت اين سريال از ساعت 22 امشب (شنبه) هفته اي 3بار پخش خواهد شد.
عفيفه با اشاره به سکانس هاي پاياني کار عنوان کرد: با وجود اين توفيق اجباري تلاش کرديم سکانس هاي پاياني را با وسواس بيشتري بگيريم و به احتمال فراوان تهيه اشک ها و لبخندها تا 3 روز آتي به پايان خواهد رسيد.
البته به نظر مي رسد پخش سريال اشک ها و لبخندها روايت لباس بعد از عروسي يا نوشداروي پس از مرگ سهراب است ، که معلوم نيست با اقبال عمومي روبرو خواهد شد يا خير!
تصميم در پخش اشک ها و لبخندها بعد از تعطيلات نوروزي چند نکته را در بر دارد. بايد ديد ميزان استقبال مخاطبان از اين سريال چقدر خواهد بود هرچند که حسن فتحي با آثاري همچون روز دهم نشان داده تبحر خاصي در ساخت سريال هاي تلويزيوني دارد. ضمن آنکه اين اثر مي توانست بجاي سريالي ديگر جايگزين شود و اين توفيق اجباري نصيب اثري ديگر شود. در هرصورت شبکه اول سيما از امشب ميزبان اشک ها و لبخند هاي حسن فتحي است و بايد در انتظار ديدن اين سريال بنشينيم.
سريال اشک ها و لبخندها در 12 قسمت 45 دقيقه‌اي ساخته ‌شده و درباره زني به نام شمسي است که براي سرو سامان دادن به زندگي پسر خلافکارش، 15 روز از زندان مرخصي مي‌گيرد. او پس از آزادي از دختر برادرش، حشمت که يک سينمادار قديمي است براي پسرش خواستگاري مي‌کند. حشمت که جرات نه گفتن به خواهرش را ندارد، براي دست به سر کردن او يک دروغ تازه به شمسي مي‌گويد، غافل از اين که اين دروغ به ظاهرکوچک همه چيز را به هم مي‌ريزد.
در سريال اشک‌ها و لبخندها، بازيگراني مانند مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش، شهره لرستاني، برزو ارجمند، ليلا اوتادي، هومن برق‌نورد، کيانوش گرامي، مهشاد مخبري و محسن نقيبيان بازي مي‌کنند.
از ديگر عواملي که در ساخت اين سريال همکاري دارند، مي‌توان به مدير نور و تصوير: جواد صفا، صدابردار: صالح حبيبي، طراح صحنه و لباس: پيام فروتن، طراح چهره پردازي : مهري شيرازي، دستيار اول کارگردان: محمدرضا رستمي، برنامه‌ريز: سعيد عباسي،منشي صحنه: گلچهره دانش، مدير تدارکات: مهدي پيله‌وريان، تصويربرداران: خسرو دادگرمرام و حسن زارع ، عکاس: محمد فوقاني و مدير توليد: عزيز عليزاده اشاره کرد.

altair
09-04-2009, 18:41
به نظر من اصلا سریال جالبی نیست.

Sara
09-04-2009, 22:47
من تا حالا ندیدم این سریالو کسی میتونه خلاصه اش رو برام بنویسه ؟
ممنونم

cj-afshin
09-04-2009, 23:10
نه به تیپ با کلاسش توی "ترنگ" نه به لاتیش تو این سریال

dimah2005
09-04-2009, 23:31
سریالو قشنگ درست کردن مخصوصا قسمتای موزیکال و شعراش خیلی خوبه فقط ای کاش تو همون عیدپخش میشد

اگه عید پخش می شد
فکر کنم پوزه مسعود شصت چی رو به خاک می مالوند
ولی فکر نکنم به پای کلاه قرمزی می رسید دی :

من تا حالا ندیدم این سریالو کسی میتونه خلاصه اش رو برام بنویسه ؟
ممنونم

گوهره خیر اندیش: یه زن زندونی که برا 15 روز مرخصی آزاد شده

مهدی هاشمی : یه سینما دار و داداش گوهره که یه دختر ( ليلا اوتادي)داره که گویا از پسر گوهره خوشش میاد

هومن برق نورد: یه دزد سر گردنه و پسر گوهره که عاشق ليلا اوتادي است

شهره لرستانی: کسی که قرار است چند نفر بازیگر که نقش مادر و پدر داماد قلابی دارند برا مهدی هاشمی جور کنه چون مهدی از این وصلت راضی نیست

اول فیلم هم نشون داد که مهدی مرده وروحش داره جریان مرگش رو تعریف می کنه

این اوتادی تو این نقشش چقدر من رو یاد جوهانسون تو اسکوپ به کار گردانی وودی آلن میندازه!

Dreamy Girl
10-04-2009, 09:20
من که از فیلمش اصلا خوسم نیومد .
حسن فتحی بعد از روشنتر از خاموشی دیگه ...

masoudtr
10-04-2009, 09:48
کسی عکسی از این دختره که تو این فیلم نقش دختر هاشمی است دارد؟

amir_rahmani
10-04-2009, 10:00
فیلم بسیار قشنگی هستش من و خانواده تمام قسمت ها را دنبال می کنیم....

mahsa1469
10-04-2009, 13:12
کسی عکسی از این دختره که تو این فیلم نقش دختر هاشمی است دارد؟

منظورتون لیلا اوتادی هستش دیگه؟

دل تنگم
12-04-2009, 02:16
بازيگر سريال «اشك‌ها و لبخندها» از ادامه تصويربرداري اين سريال به دليل تغيير پايان‌بندي آن خبر داد.«گوهر خيرانديش» در گفت وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، اظهار داشت: پايان سريال «اشك‌ها و لبخندها» تغيير كرده است و به اين دليل پايان سريال را دوباره تصويربرداري مي‌كنند و من هم همچنان مشغول بازي در اين سريال هستم.

وي گفت: به علت اين كه كار شب‌ها پيش مي‌رود و تصويربرداري كار شبانه است، تاكنون موفق به ديدار «اشك‌ها و لبخندها» در زمان خود سريال نشده‌ام اما تكرارش را مي‌بينم.

«گوهر خيرانديش» به نقش خود در اين سريال اشاره كرد و گفت: اين كاري است كه خيلي آن را دوست دارم و سعي خودم را كردم كه نقش را باورپذير ارائه دهم با وجودي كه ممكن است ما به ازاي آن درجامعه كم باشد.

وي درمورد بازتاب اين سريال بين مخاطبان گفت: لطفي كه مردم به اين سريال و نقش من دارند، ستودني است و از اين نقطه‌نظرات انرژي خوبي مي‌گيرم اما دوست دارم نگاه كارشناسان و دست‌اندركاران را هم بدانم.

خيرانديش درمورد ديگر فعاليت‌هايش افزود: «يك بام و دو هوا» و «كلانتري غيرانتفاعي» -كه نقش كوتاهي در آن بازي كرده‌ام- را آماده نمايش دارم.

mahsa1469
15-04-2009, 09:52
برزو ارجمند برای مجموعه تلویزیونی "اشک‌ها و لبخندها" به کارگردانی حسن فتحی چند ترانه خوانده که در قالب کلیپ استفاده می‌شود.
حمید صدری آهنگساز مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" در این باره گفت: ساخت موسیقی این مجموعه با توجه به حساسیت حسن فتحی و تهیه‌کننده همچنان ادامه دارد. "اشک‌ها و لبخندها" فضایی واقعی / فانتزی دارد و ساخت موسیقی با در نظر گرفتن این فضای خاص، تجربه‌ای دشوار و جذاب است.

صدری با اشاره به استفاده از چند ترانه در این مجموعه افزود: برزو ارجمند چند ترانه از افشین یداللهی برای این مجموعه اجرا کرده که در قالب کلیپ استفاده می‌شود. "اشک‌ها و لبخندها" تیتراژ متفاوت دارد و مهران زاهدی ترانه تیتراژ را می‌خواند.

Behsood
16-04-2009, 01:57
سلام
این سریال آقای فتحی هم به نظرم جالبه اما خیلی خوب نیست!
دیالوگ های قافیه دار البته طنز! و راه به راه اشاره به مرحوم علی حاتمی به نظرم کار قشنگی نیست!

بازی های هجو آمیز به خصوص شخصیت گوهر خیر اندیش که کاملا معلومه داره سعی میکنه واقعی جلوه کنه اما ...

این قسمت اش یه تیکه با حال داشت :

با اجازه من برم به ماهی ها آب بدم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mahsa1469
20-04-2009, 10:18
بچه ها حالا که آخر فیلم تغییر کرده به تعدا قسمت هاش اضاف شده یا همون 15 قسمته؟؟

yahoda
20-04-2009, 14:32
سریالش سبک تازه ای داره مثل تخیلات هاشمی یا خوند برزو ارجمند توی ماشین و بنظر سریال وقت پر کنی میاد .

masoudtr
20-04-2009, 23:20
چرا اخرش عوض شده؟؟؟؟؟؟؟؟

RoYaYeEe_NiIiLi
20-04-2009, 23:28
به نظر من یکی که واقعا سریال قشنگیه...و با جرآت میتونم بگم که بهترین سریال طنز تلوزیون هست...و برعکس گفته ی دوستمون...بهترین قسمتش اینه که با قافیه حرف میزنن و شمسی و پسرش لات هستن...واقعا که سریال زیباییه...و منو واقعا و از ته دل می خندونه
ممنون:11:

spam
20-04-2009, 23:38
به نظر منم فیلم خیلی خوبیه :31:
اتفاقا من از بازی گوهر خیراندیش خیلی خوشم میاد تو این فیلم :31:
نویسنده متنشم که کارش حرف نداره :27:

Behsood
20-04-2009, 23:42
و برعکس گفته ی دوستمون...بهترین قسمتش اینه که با قافیه حرف میزنن و شمسی و پسرش لات هستن
سلام
!!!!!
من نگفتم بده من گفتم این اشاره های گاه و بی گاه به مرحوم علی حاتمی کار درستی نیست ...

قافیه دار بودن جملاتشون خیلی هم جالبه!
این تیکه تو اپارت خونه یاد فیلم "رستگاری درشاوشنگ" افتادم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دل تنگم
21-04-2009, 01:57
بازيگر نقش «زمرد» در مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها» معتقد است اين سريال يك نوع طنز فاخر است كه تمام اشل‌هاي يك كار خوب تلويزيوني را دارد.

شهره لرستاني در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس گفت: سريال «اشك‌ها و لبخندها» دومين تجربه من پس از «يك روز معمولي» در همكاري با آقاي حسن فتحي است. من كار با اين كارگردان را خيلي دوست دارم. چون ژانر كاري خاصي دارد و كارگردان بسيار متبحري است كه درام را به خوبي مي‌شناسد و بازي گرفتن از بازيگران را بلد است.

وي افزود: مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها» يك نوع طنز فاخر است كه تمام اشل‌هاي يك كار خوب را دارد و درست است كه ابتدا براي پخش در نوروز و مناسبتي ساخته شد، اما باري به هر جهت نيست و كاملا حساب شده پيش مي‌رود.

لرستاني ادامه داد: دو نويسنده قدر زير نظر فتحي فيلمنامه و ديالوگ‌ها را نوشته‌اند كه جزو نقاط قوت كار محسوب مي‌شود و فضاي كلي اثر بسيار زيباست.

وي در مورد نقش خود در اين سريال نيز اظهار داشت: نقش من بسيار متفاوت است. زمرد سردسته سياهي لشگرهاست كه وارد جرياني مي‌شود و در دل بازي در زندگي قرار مي‌گيرد. او از نابلدي و ناآگاهي در مهماني‌هاي رسمي لباس‌هاي تاريخي مي‌پوشد و جايي كه پاي دخترش و احساسات او به ميان مي‌آيد به خاطر او دست به هر كاري مي‌زند.

لرستاني با بيان اينكه تار و پود قصه «اشك‌ها و لبخندها» به خوبي كنار هم چيده شده، گفت: اين سريال نگاهي جامعه شناختي دارد و در حقيقت يك برهه‌اي از تاريخ ايران را مورد بررسي جامعه شناختي خود قرار مي‌دهد. برخورد و چالش دو نسل در كنار يكديگر نيز از موضوعاتي است كه فتحي در اين كار به خوبي آنها را نشان داده است.

وي درباره فاصله گرفتن از كارگرداني پس از ساخت تله فيلم «ماه منير» نيز تصريح كرد: خيلي دلم مي‌خواهد كه كارگرداني را دوباره شروع كنم. اما حكايت فيلم ساختن حكايت ابر و ماه و فلك و خورشيد است كه بايد همه امكانات جمع بشوند تا بتواني فيلم بسازي. نيت من هم بر ساختن است و تمام تلاش خود را هم متمركز كرده‌ام.

شهره لرستاني ادامه داد: در حال حاضر نيز پروژه‌هاي زيادي دارم كه دو تاي آنها به نام «موندني» و «بي بي خاتون» از قطعيت بيشتري برخوردار هستند. تله فيلم «موندني» از يك فضاي كاملا جدي برخوردار است و «بي بي خاتون» نيز فضايي نوستالژيك دارد كه هر دو منتظر اختصاص بودجه هستند.

وي تصريح كرد: پس از ساخت «ماه منير» و استقبال مديران از آن، فكر كردم كه در رحمت باز شده و از اين به بعد در رسانه‌اي كه آن را دوست دارم، فعاليت مي‌كنم. اما متاسفانه پس از آن هر طرحي كه ارائه دادم رد شد و من نمي‌دانم كه دليل آن چيست؟ در حالي كه من علاقه‌مند هستم در اين رسانه كار كنم. تا به حال نيز 4 تا 5 طرح به شبكه تهران ارائه دادم كه مديريت اين شبكه قول‌هايي مبني بر حمايت از آنها به من داد اما طرح‌ها كاملا مسكوت مانده است.

لرستاني اظهار داشت: در همه جاي دنيا اگر كاري ساخته شود كه بتواند نمره قبولي بگيرد، از سوي مديران و مسئولان مورد حمايت واقع مي‌شود تا نمرات بهتر و بيشتري بگيرد. من از مديران سازمان صدا و سيما گلايه مي‌كنم كه چرا مرا حمايت نكردند تا آثار بهتري را خلق كنم.

god girl
21-04-2009, 08:14
منم میبنم این سریال رو من عاشق بازیه گوهر خیر اندیشم تو این فیلمم که سنگ تموم گذاشته خدایی دمش گم معرکه است

Dreamland
21-04-2009, 18:42
این مدل سیبییلی که یارو گذاشته چه مدلیه؟

arash66_2m
21-04-2009, 20:50
سلام.
خیلی سریال جالبی هستش.
من از این سبک سریال ها خیلی خوشم میاد ولی حیف که دو قسمت رو قشنگ متونستم ببینم وسط هاشو !
ولی خیلی سریال خوبی هستش.
ای کاش این سزیال به این زودی ها تموم نشه !
:31:

mehdi_612
21-04-2009, 20:53
سلام.
خیلی سریال جالبی هستش.
من از این سبک سریال ها خیلی خوشم میاد ولی حیف که دو قسمت رو قشنگ متونستم ببینم وسط هاشو !
ولی خیلی سریال خوبی هستش.
ای کاش این سزیال به این زودی ها تموم نشه !
:31:
:10::10:بله حالا اسم این سبک چیه؟؟؟؟؟:13:

NASIM BAHAR
21-04-2009, 21:07
من زیاد اهل سریال و فیلم نیست ولی این یکیو خیلی دوس دارم.......خیلی طبیعی بازی میکنن........

Greedy
22-04-2009, 19:34
من یه جا خوندم چند دیالوگ خیر اندیشو سانسور کردن

Fate2646
22-04-2009, 21:49
اگه تو عید پخش میشد میتونست رغیب خوبی برای مرد 2000 چهره باشه

Behsood
23-04-2009, 01:51
من یه جا خوندم چند دیالوگ خیر اندیشو سانسور کردن

گفته میشه دلیل نرسیدن اش به عید همین قیچی کاری ها بوده!

god girl
23-04-2009, 07:31
وای بچه ها قسمت دیشبش معرکه بود دیدین؟؟
اون قسمتش که میرفتن واسه مبارزه خیلی توپ بود حال کردم باهاش دمشون گرم واقعا

Mamad_Madrid
23-04-2009, 13:05
دیشب ته خنده بود. اون تیکه جنگشون خیلی باحال بود. برزو ارزشمند:31:.

NASIM BAHAR
24-04-2009, 20:49
گه تو عید پخش میشد میتونست رغیب خوبی برای مرد 2000 چهره باشه
تائید میشه............

RoYaYeEe_NiIiLi
27-04-2009, 22:11
آخ آخ اخخخخخخخخخخخخخخخخخ:41:...از این به بعد من شنبه،دوشنبه،چهارشنبه چی کار کنم؟:19:...من بدون اشک ها و لبخند ها چی کار کنم؟:19::19::19::19:....اینم تموم شد...من شخصا به دست اندر کاران این سریال 1000000 تبریک میگم...من پای هیچ فیلمی اینقدر نخندیدم:27:...امیدوارم بازم از اینجور سریال ها بسازن...مهران مدیری شانس آورد که این سریال رو تو عید پخش نکردن:27:...در کل من حالشو بردم:31:...اون پولی که درآوردن حلالشون:27::27:

Fate2646
28-04-2009, 00:19
اخرش یه جوری تموم شد هم با حال بود هم یه ذره هم بی مزه اما با این دواهاشون روی برره هم کم کردن

دل تنگم
28-04-2009, 00:24
با گوهر خيرانديش در حالي گفتگو مي‌كردم كه وي براي رفتن جلوي دوربين و بازي در نقش عمه شمسي گريم كرده بود و با آن كه به لحاظ جسمي حال چندان خوبي نداشت؛ اما پرجنب و جوش و باانگيزه خود را براي سكانس‌هاي پاياني اشك‌ها و لبخندها آماده مي‌كرد.

مي‌گويد وقتي در مقابل دوربين قرار مي‌گيرم، درد و بيماري را فراموش و به نقش فكر مي‌كنم. او كه بازي در كاراكترهاي مختلفي را تجربه كرده است، متفاوت بودن نقش شمسي پلنگ را مهم‌ترين انگيزه خود براي همكاري دوباره با حسن فتحي مي‌داند.

خيرانديش پيش از اين با نقش‌آفريني در شخصيت قدسي در ميوه ممنوعه با حسن فتحي، سابقه همكاري داشته است و اينك در نقشي متفاوت و حتي شايد متضاد با نقش قبلي در سريال اشك‌ها و لبخندها به تلويزيون بازگشت تا تجربه متفاوتي را از قدسي تا شمسي طي كند.

خانم خيرانديش، انتخاب شما به عنوان بازيگر نقش عمه شمسي به تجربه مشترك شما با آقاي فتحي در ميوه ممنوعه و سابقه كار كردن با ايشان برمي‌گردد يا كارگردان براساس ويژگي‌ها و جنس بازي شما و تناسب آن با كاراكتر شمسي پلنگ دست به اين انتخاب زد؟

بالطبع نزديك‌ترين بازيگري كه آقاي فتحي در ارتباط با اين نقش مي‌توانست برگزيند، من بودم. ايشان صرفا براساس سابقه همكاري قبلي و آشنايي دست به انتخاب بازيگر نمي‌زند. هر كارگردان و نويسنده‌اي براساس توانمندي و شناخت از بازيگر، نقش را به وي محول مي‌كند. وقتي پيشنهاد اين كار را به من دادند، من نمي‌دانستم نقش چيست و آن را رد كردم، به دليل اين كه دوست نداشتم به اين زودي يك كار روتين انجام بدهم. كسالت و مشكلي كه براي كمرم در فيلم حماسه آرد به كارگرداني آقاي فراهاني به وجود آمد هم در اين تصميم‌گيري موثر بود.

اما آقاي فتحي بر متفاوت بودن نقش تاكيد داشتند؛ بنابراين بازي در نقش عمه شمسي را پذيرفتم. پس از اين كه من براي اين كاراكتر انتخاب شدم، نويسندگان به نوشتن اين نقش پرداختند. در واقع اين نقش براساس شناختي كه نويسندگان از نوع بازي من داشتند، نوشته شد.

در واقع اين طوري نبود كه از پيش شخصيت عمه شمسي نوشته شده باشد تا شما براساس آن بازي كنيد.

نه. اينها روز به روز نوشته مي‌شد و فقط طرح كلي قصه از قبل مشخص شده بود. در واقع براساس انتخابي كه براي ايفاي اين نقش صورت گرفته بود، نويسندگان شروع به نوشتن راجع به نقش كردند.

خانم خيرانديش آيا بين اين نقش با كاراكترهايي كه قبلا بازي كرده‌ايد سنخيتي وجود نداشت؟ مثلا شما شباهت‌هاي بين اين نقش و لايه‌هايي از اين كاراكتر در نقشي كه در فيلم بانو داشتيد، احساس نمي‌كنيد؟

نه به دليل اين كه در بانو شما يك زن عامي با لهجه شيرازي مي‌بينيد كه هيچ گونه آتوريته و اقتداري در وي سراغ نداريم. او زني معصوم، بيچاره و دردمند است. شايد به لحاظ هيبت ظاهري، سانتي‌مانتال و شيك و امروزي نيست، اما يك زن معمولي است و به خصلت‌هاي شمسي در اشك‌ها و لبخندها شباهتي ندارد و به نظرم 2 كاراكتر متفاوت از هم هستند.

با توجه به نقش‌هايي كه مخاطبان تلويزيون از شما ديده بودند، مثل نقش قدسي در ميوه ممنوعه كه يك زن مومنه و محجبه بود، تصويري از شما در ذهن مخاطبان شكل گرفت كه مثبت و معقول بود. نگران اين نبوديد كه اين تصوير با نقش عمه شمسي، خدشه‌دار شود و بشكند؟

به نظر من هر بازيگري در پذيرش نقش جديد اين استرس و دلهره را دارد كه نكند مقبول جامعه و مردم قرار نگيرد و حتي گاهي تصوير مثبت نقش‌هاي قبلي را نيز كم‌رنگ كند، ولي الحمدلله از آنجا كه مردم ما واقعا به من محبت دارند، در هر نقشي مرا مي‌پذيرند، در حقيقت عادت كردند به اين كه خيرانديش هميشه متفاوت بازي كند. يادم است يكي از منتقدان عزيز وقتي شب اول اين سريال پخش شد، به من زنگ زد و گفت ما كه شگفت‌زده نشديم؛ چون زماني شگفت‌زده مي‌شويم كه تو متفاوت نباشي و اين توقع را در ما به وجود آوردي كه هميشه متفاوت بازي كني و اين بهترين تعريفي بود كه از دوستان منتقدم شنيدم. نقشي با هيبت ظاهري و رفتار مردگونه و كمي خشن، نقش زني كه گرايش بيشتري به كارهاي سخت و زمخت دارد را تاكنون ارائه نكرده بودم و در جامعه نيز نمونه آن را نديده بودم تا بتواند يك الگوي آشنا باشد.

در مقابل برخي منتقدان اين تفاوت نقش را در شمسي كمي اغراق شده و تصنعي مي‌دانند و نقش‌آفريني شما در اين كاراكتر نسبت به نقش‌هاي قبلي به دليل غلوي كه در آن تشخيص مي‌دهند، باورپذير نمي‌دانند.

من براي اولين بار است كه دارم اين حرف را مي‌شنوم.

شايد اين انتقاد به اين دليل باشد كه نقش‌هايي كه غالبا از شما ديديم، شخصيت محور بوده؛ اما در شمسي با يك تيپ مواجه مي‌شويم كه كمتر در جامعه مصداق دارد و كمي ناآشنا و بيگانه است.

بله من هم قبول دارم كه شمسي پلنگ يك تيپ است نه شخصيت. اساسا خود كار از يك غلو و از يك درشت‌نمايي برخوردار است. در واقع شما در يك جاهل و لوطي حركات ظريف و نرم و شكل رفتار يك انسان عادي و عرفي را نمي‌بينيد؛ لذا اگر در اين نقش شاهد نوعي درشت‌نمايي هستيد، به دليل ويژگي اين اشخاص و چارچوبي است كه براي كليت قصه در نظر گرفته شده است. جالب اين كه دوستاني هم به من مي‌گويند به دليل نوع توناليته صدا و رفتار چقدر شما به اين نقش نزديك شديد. من الان دارم در اين دوگانگي به سر مي‌برم كه تا امروز همه از اين نقش و باورپذيري اين نقش حرف زدند و حالا شما به غلوشدگي در آن اشاره مي‌كنيد.

اين غلو اگر فكر شده نبود غلط بود يا اگر من هميشه در بازي‌هايم اغراق مي‌كردم، مي‌توانستيم اين نقد را بپذيريم، ولي وقتي مي‌بينيم در نقش‌هاي ديگر كه لازمه‌اش ظرافت و ملايمت و آرامش است، درشت‌نمايي مي‌كنم و به اصطلاح بازي خيلي گل درشت نيست، اين نقد چندان منطقي به نظر نمي‌رسد. ضمن اين‌كه بايد به ساختار و لحن خود قصه هم در نسبت با اين نقش توجه داشت.

فكر نمي‌كنيد بخشي از اين نقدها به منفي بودن نقش در اين مجموعه در مقابل نقش‌هاي مثبت‌تان در سريال‌هاي قبلي برمي‌گردد؟

اين زن مثبت‌ترين شخصيت اين سريال است كه در قسمت‌هاي بعد خواهيد ديد. برادر يك دروغ كوچك مي‌گويد و دروغ‌هايش بتدريج به شكل بهمن بزرگي درمي‌آيد كه خودش زيرش مدفون مي‌شود يا زمرد مجبور مي‌شود كه براي پول رنگ عوض كند و از لباس‌هاي نيروي انتظامي سوء‌استفاده كند. همچنين خسرو نتايج خلافكاريش را مي‌بيند، اما در نهايت اين تنها شمسي است كه در وي ايثار و حس مادرانه و خصلت‌هاي انساني پررنگ‌تر است.

در واقع ما با يك دوگانگي ظاهري در شخصيت شمسي روبه‌رو مي‌شويم كه در عين اين‌كه ظاهري خلافكار و منفي دارد، اما رفتارها و كنش‌هايي كه از وي سر مي‌زند، مثبت و انساني و به اصطلاح مادرانه است.
همين‌طور است. شمسي زني مهربان، راستگو و صادق است كه با نان حلال زندگي كرده و دلش مي‌خواهد پسرش حتي يك سيگار هم نكشد و به سوي هيچ خلافي گرايش پيدا نكند و در واقع مي‌شود گفت مشوق هيچ كدام از اين مسائل نيست.

براي نزديك شدن به تيپ شمسي پلنگ آيا به اشخاصي كه شبيه اين كاراكتر باشند، مثلا در زندان‌ها مراجعه داشتيد تا با نوع تيپولوژي اين افراد آشنا شويد؟

نه. من الگوي بيروني نداشتم. بر اساس متن داستان، طرحي از اين كاراكتر در ذهنم طراحي و همان را براي آقاي فتحي اجرا كردم و ايشان نيز كليت آن را پذيرفتند و تنها در برخي از قسمت‌ها با تعامل و مشورت هم تغييراتي در اين نقش به وجود آورديم.

در واقع خودتان نقش را طراحي كرديد؟

بله. هميشه به اين شكل عمل مي‌كنم. براي هر كاراكتري يك طراحي نقش در نظر مي‌گيرم، بعد با كارگردان تبادل‌نظر مي‌كنم و شكل و خصوصيات دروني و بيروني نقش را ترسيم مي‌كنم. اگر كارگردان پذيرفت كه آن را اجرا مي‌كنم و اگر نپذيرفت، طرح ديگري را در نظر مي‌گيرم تا مورد تاييد واقع شود.

آيا پيش نيامده كه در طراحي نقش شمسي بين شما و كارگردان اختلاف نظري به وجود بيايد؟
اين كار چون روز به روز نوشته مي‌شود، فرصت مناسبي براي نزديك شدن نظرات و همفكري ميان عوامل مجموعه فراهم كرده است و كمتر پيش مي‌آيد كه اختلاف نظر جدي داشته باشيم.

خودتان اين نقش را دوست داريد؟

من نقش‌هايم را با وسواس انتخاب مي‌كنم. اگر از نقش خوشم نيايد، بعيد است كه قراردادي ببندم و شروع به كار كنم. بنابراين چون نقش‌ها را خودم انتخاب مي‌كنم، همه آنها را دوست دارم. به طور كلي همواره به دنبال نقش‌هايي هستم كه با من در چالش باشد. نقش‌هايي را كه حس‌هاي درونيشان براي من سخت‌تر است و لايه زيرين بيشتري در خود دارد، بيشتر دوست دارم.

آيا براي شما بازي در تلويزيون نسبت به سينما فرقي هم دارد؟

بازيگر بايد در هر كدام از مديوم‌ها كه بازي مي‌كند، بازيگر خوبي باشد و نقشش را به شكل باورپذيري به تماشاگر ارائه كند. در واقع وقتي بازيگر ابزار و تكنيك اين حرفه و نوع مديوم را بشناسد، در هر رسانه‌اي مي‌تواند كار قابل قبولي را به نمايش بگذارد.

يعني هيچ كدام از اين دو مديوم نسبت به ديگري سخت‌تر نيست؟

اصلا مساله مشكل يا آسان بودن نيست. آنچه مهم است غلتيدن در نقش و درست غلتيدن است كه اگر درست انتخاب و طراحي شده باشد و بازيگر هوشمندانه به نقش نزديك شود، هيچ كدام از مديوم‌ها نمي‌تواند سخت باشد. به نظرم تئاتر نسبت به اين دو سخت‌تر است؛ چرا كه دوربين مي‌توان به حس بازيگر كمك كند و يا در سينما و تلويزيون امكان اصلاح اشتباه در بازي وجود دارد؛ اما در تئاتر تكراري وجود ندارد و بايد با فاصله دو سه متري با مخاطب ارتباط برقرار كني.

با توجه به اين‌كه با هومن برق‌نورد همبازي نبوديد، آيا بااو در اين مجموعه مشكلي نداشتيد؟

هومن برق‌نورد يكي از بازيگران خوب تئاتر است. اول آقاي امير جعفري قرار بود اين نقش را بازي كند كه به دليل مشغله‌ كاري نتوانست همكاري كند. آقاي فتحي، برق نورد را انتخاب كرد، شايد به دليل كارهاي تئاتري كه از ايشان ديده بود و خوشبختانه الان ما همكاري خوبي با هم داريم . همچنين من خيلي خوشحال شدم كه مهدي هاشمي پس از تئاتر گرگدن و مجموعه روزگار غريب دوباره به تلويزيون برگشت.

پس از اتمام بازي در يك نقش تا چه مدتي به لحاظ ذهني و روحي با آن نقش درگير هستيد و زندگي مي‌كنيد؟

شايد در گذشته اين‌گونه بودم، اما الان مثل لا‌مپ برقي كه با يك كليد خاموش مي‌شود بعد از پايان نقش از آن بيرون مي‌آيم و خود را با زندگي روزمره و خود واقعي‌ام و نقش ديگر تطبيق مي‌دهم.

منبع: جام جم

Behsood
28-04-2009, 01:06
سلام
این زنده شدن اش بدون اون آماری که در مورد زنده شده ها داد اگه بود خیلی بی مزه میشد ...
اما آمار رو که داد خیلی با حال شد!!

PLAΨMID
28-04-2009, 14:21
سريال جالبي بود . . .
بعد از مدتها بيمزه بازي يه چيز قشنگ درست كردن . دستشون درد نكنه . ديالوگ ها و بازي بازيگران محشر بود . همشون عالي بودن .

gmuosavi
28-04-2009, 14:24
سريال جالبي بود
مخصوصا ديالوگهاش

ولي بعضي سكانسها خيلي مسخره بود
مخصوصا تو قسمت آخر

Fate2646
28-04-2009, 21:16
ولی صحنه کروات با پاپیونم برا خودش غوغایی بودا من موندم چجوری جفتشو زده بودن

*Necromancer
29-04-2009, 01:05
من نمی دونم به چیه این سریال دارید می خندید! خیلی هم بی مزه بود! مثل همیشه دعوا سر ارث و میراث و عروسی و خواستگاری و مثلث عشقی و کلاه برداری و از همین چرندیات..... یه تیکه هایی هم که مثلا قرار بود سر اون قسمتا بخندیم به بی مزه ترین شکل ممکن! مثلا دکتره رو قلقلک می دادن که اعتراف کنه(چقـــــــدر جلف!)

آخرشم الکی خوش تموم شد... تمام ارازل ظرف دو سال آدم حسابی شدن اون همه بچه از جوجه کشی تولید شده بودن؟؟؟
اون پدره هم با اون مادر دومادش ازدواج کردن.. دقت کردین؟ یعنی الان بچه هاشون هم برادر خواهرن هم زن و شوهرن!

hulk2646
29-04-2009, 08:57
به خاطر موضوع یا داستان این سریال جالب نبود به خاطر موزیکال بودن و اون تیکه هایی که به برنامه های قبلی tv مینداختن جالب بود حتی به دایی جان ناپلئونم تیکه انداخت
من شنیدم اخر سریال و و داستانو کامل عوض کردن یکی از علتای تاخیرشم همین بوده

masoudtr
29-04-2009, 09:40
آخرشم الکی خوش تموم شد... تمام ارازل ظرف دو سال آدم حسابی شدن اون همه بچه از جوجه کشی تولید شده بودن؟؟؟
اون پدره هم با اون مادر دومادش ازدواج کردن.. دقت کردین؟ یعنی الان بچه هاشون هم برادر خواهرن هم زن و شوهرن!
اره خیلی ضایع بود اینجاش هم نسبی فامیل شدن هم سببی

mahsa1469
29-04-2009, 10:01
اما فیلم واقعا جالبی بود با یک سبک کامل جدید

f.kh0511
29-04-2009, 11:07
بالاخره تموم شد:( از شنبه یه سریال جدید میزاره جاش اونم بد نبود من تبلیغشو نصمه دیدم ولی هیچی این نمی شه

136209
29-04-2009, 11:50
آره با حال بود

p30time
29-04-2009, 11:55
آقا اين قسمت آخرش تكرار نداره؟
( متاسفانه از دست دادمش!! )

mohsentanha
29-04-2009, 23:13
احتمالا بجای این فیلم تبلیغات پخش میکنن
ولی خداییش خیلی مسخره تموم شد
یارو 5تا بچه داشت غیر واقعی ساختن
همه ی اون الاف ها بیکارها هم ادم شدن

ar.behnam
29-04-2009, 23:30
این فیلم رو از کجا میشه تهیه کرد ؟!!!!!!!

mahsa1469
30-04-2009, 09:37
این فیلم رو از کجا میشه تهیه کرد ؟!!!!!!!
یه کم صبر کنی شبکه های جام جم پخش می کنن

franch
30-04-2009, 16:34
اعترافات «حسن فتحي» از «شب دهم» تا «اشك‌ها و لبخندها»

خبرگزاري فارس: «حسن فتحي» ناگفته‌هايي را درباره مجموعه‌هايي چون «شب دهم»، «مدارصفردرجه» و «اشك‌ها و لبخندها» بيان كرد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ كه قسمت پاياني آن هفتم ارديبهشت ماه از شبكه اول سيما پخش شد، امروز با حضور حسن فتحي (كارگردان)، اسماعيلي عفيفه (تهيه كننده)، محمدرسول صادقي (روابط عمومي) و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در خانه هنرمندان برگزار شد.

بنا براين گزارش در اين نشست «اسماعيل عفيفه» گفت: برداشت از سريال‌ها مي‌تواند متفاوت باشد. نكته‌اي كه بايد در اين ميان به آن توجه كنيم اين است كه مد شده تا در فيلم كلاه مخملي مي‌بينيم، اشاره مي‌كنيم كه فيلمفارسي است اما بايد بگويم كه در حقيقت اين مضامين فيلم‌ها هستند كه براي آنها نام مشخص مي‌كند و اگر به اين نكات توجه شود مسائلي نظير اينكه ما خواسته‌ايم در اين سريال اداي ديني به فيلمفارسي داشته باشيم مطرح نمي‌شود.
وي افزود: طرح اوليه اين سريال بدين‌گونه بود كه در خانواده‌اي پدر خانواده مي‌ميرد و افراد به دو گروه تقسيم مي‌شود كه يكي خواهان برگزاري عروسي هستند و ديگري خواهان عروسي مراسم عزا. ولي اين داستان تناقض داشت و ما به اين فكر كرديم كه پايان رئال‌تر داشته باشيم به همين دليل اصل داستان را عوض كرديم و به اين نقطه‌اي رسيديم كه ديديد.
وي با بيان اين كه مديران تلويزيون وسواس بيش از حدي در انتخاب طرح‌هاي اوليه به خرج مي‌دهند، تصريح كرد: برنامه‌ساز استاندارد و سطح بالا در تلويزيون كم است و نويسنده شاخص كم داريم. مديران تلويزيون با چنين شرايطي سعي مي‌كنند از چيزهايي كه وجود دارد بهترين‌ها را انتخاب كنند. من اساس مشكل را از متن مي‌دانم.
عفيفه اظهار داشت:‌ نويسندگان بزرگ‌تر كمتر به تلويزيون مراجعه مي‌كنند در حالي كه فضا بايد طوري باشد كه همه استفاده كنند. يك جو بي‌اعتمادي بين نويسندگان و تلويزيون وجود دارد. تلويزيون بايد وسعت ديد پيدا كند. اگر مديران سيما چنين ديدگاه‌هايي نداشتند ما به مشكل زمان برنمي‌خورديم و مي‌توانستيم زودتر اقدام كنيم.
تهيه‌كننده مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها» درباره بودجه صرف شده در اين سريال نيز گفت: هر كاري هزينه خود را بر خود دارد. اين سريال نه بودجه ويژه‌اي داشت و نه چون كار مناسبتي است چيزي از آن كسر شده و هزينه‌هايي كه صورت گرفته تلويزيون پرداخت مي‌كند.

* سريال ما اداي دين به فيلمفارسي نبود
بنا بر اين گزارش در اين نشست از حسن فتحي سوال شد كه آيا اين سريال اداي ديني به فيلم فارسي‌هاي قديمي است كه حسن فتحي در پاسخ گفت: يكي از خصوصيات جامعه مدني اين است كه هنرمندان بتوانند با فراغ بال آثارشان را بسازند و منتقدان هم با خيال راحت ديدگاه‌هاي خود را بيان كنند و يك ساز و كار طبيعي است و در اين حال كه به يكديگر احترام مي گذاريم حق آنهاست كه انتقاد كنند در عين حال ما ديدگاه‌هاي خاص خودمان را داريم.
وي افزود: تا جايي كه به من و عوامل برمي‌گردد سريال «اشكها و لبخندها»‌ اداي دين به فيلمفارسي نيست و فكر مي‌كنم اگر دوستان تمام قسمت‌هاي سريال را به طور كامل مي‌ديدند آن هم يك سريال كه فقط 11 قسمت بود احتمال داشت كه در اين قضاوت تجديدنظر كنند.

* «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ در پاسخ به اين سوال كه فضاي انتخاباتي حاكم بر جامعه چقدر بر ساخت اين سريال تأثير گذاشت اظهار داشت: تفاوت هنرمند با سياستمدار اين است كه سياستمدار با انتخابات جايگاهش عوض مي‌شود اما هنرمندان اگر كارشان را درست انجام دهند در قلب مخاطبان جاي دارند و با ده‌ها انتخابات هم جابه جا نمي‌شود و من مطلقا خودم را سياستمدار نمي‌دانم و وفادار به جامعه خود هستم.
وي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اين كه برخوردي با اراذل و اوباش در سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ به مسئله طرح امنيت اجتماعي و تأثير مثبت آن ربط داشت نيز تصريح كرد: فكر نمي‌كنم چنين قدرتي داشته باشم. فكر مي‌كنم تأثير كار متعلق به فضاي هنري آن است. كار هنرمند كار فرهنگي است ما نمي‌توانيم از شكل و شمايل فرم و ادا و اصول شتابزاده جلوگيري كنيم بايد به مضامين هم توجه كنيم در يك سريال بايد با صبر و حوصله قصه را دنبال كرد و در واقع يك سريال مانند كتابي 400 الي 500 صفحه‌اي است كه براي قضاوت صحيح در مورد داستان و تفكر نويسنده تمام آن را با حوصله و دقت بخوانيم. خوشبختانه اين روزها تكنولوژي هم هست و مي‌توان سريال را ضبط كرد و بعدا ديد همچنين سي‌دي آن هم منتشر مي‌شود و با حوصله مي‌توان درباره آن اظهار نظر كرد.

* در هيچ‌كدام از كارهايم كم‌فروشي نكردم
«حسن فتحي» درباره تغيير پايان سريال و تصويربرداري مجدد آن نيز اظهار داشت: مخاطبان عادي خيلي خوب تفاوت ژانرها را پذيرفتند در حالي كه اصحاب فن تصور مي كنند كه آثار تراژيك و ملودرام ارزش بالاتري نسبت به آثار كميك دارند و در حقيقت كمدي برايشان درجه 2 محسوب مي‌شود. من شخصا با عرض ارادت به دوستان اين ديدگاه را قبول ندارم.
هر گل بوي خودش را دارد. هر ژانري كه در تاريخ نمايش ماندگار شده قطعا ارتباطي با طبيعت داشته است و اگر طبيعت و چهار فصل را معادل‌سازي كنيم مي بينيم كه كمدي فصل بهار است و تراژدي فصل زمستان. كمدي سازهاي معروف از رنگ‌هاي بهاري استفاده مي‌كنند و وقتي اين همه معنا در ژانر كمدي نهفته است نمي‌توانيم بگوييم كه اين ژانر درجه 2 محسوب مي‌شود.
وي با بيان اين كه من در هيچ كدام از يك آثارم كم‌فروشي نكرده‌ام، اظهار داشت: اگر حرص و جوشي خورده‌ام براي همه كارهايم بوده است و دوستاني كه در كنارم بوده‌اند مي‌دانند كه من با چه وسواس، شور و اشتياقي سعي كردم اين سريال را بسازم. هرچند مي‌دانم بسياري از مخاطبان دوست دارند من را در قالب شب دهم، مدار صفر درجه و پهلوانان نمي‌ميرند، ببينند. من اشاره مي‌كنم به دعاي شريعتي كه گفت: «خدايا كمك كن من هماني باشم كه خودم مي خواهم نه ديگران.»
كارگردان سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ در ادامه سخنان خود به تأثير كمبود زمان در كيفيت سريال اشاره و گفت: ما با يك ماه و نيم تأخير كار را شروع كرده و بسيار هم با سرعت كار مي‌كرديم. حتي روز سال تحويل هم در شهرك سينمايي بوديم. تلخ‌ترين خاطره‌ام ديدن اشك‌هاي مديرتصويربرداري‌ام بود كه در 30 سال زندگي زناشويي براي اولين بار سال تحويل دور از خانواده‌اش بود. ما حتي سال تحويل هم ايستاديم و كار كرديم و اول عيد فقط 6 قسمت كار براي پخش آماده بود و زماني كه پخش سريال به 15 فروردين موكول شد سعي كرديم كار را با آرامش انجام بدهيم. ما فيلمنامه كامل نداشتيم و من به همراه آقاي عفيفه و عليرضا نادري و عليرضا كاظم پور مي‌نشستيم و رايزني‌هايي مي‌كرديم تا كار را به بهترين شكل بسازيم.

* تصويري دقيق و روشني از فينال كار نداشتيم
حسن فتحي درباره پايان كار نيز گفت: ما تصوير دقيق و روشني از پايان سريال نداشتيم و نهايتا در يك گفت‌وگو به اين پايان كه شما ديديد رسيديم.
وي درباره اين كه بيش از اين گفته بود ديگر كار مناسبتي انجام نمي‌دهد، اظهار داشت: به شخصه قلبا علاقه‌مند بودم كه در سري كارهاي مناسبتي كه داشتم يك كار مناسبتي براي نوروز نيز داشته باشم به همين دليل عليرغم همه مخاطراتي كه وجود داشت پذيرفتم تا كار را انجام دهم.

* فشار بيروني‌ها به صداوسيما كار ما را هم مختل مي‌كرد
«حسن فتحي» در پاسخ به سؤال ديگري پيرامون جرح و تعديل‌هاي صورت گرفته در سريال نيز گفت:‌ اين كار نسبت به ميوه ممنوعه جرح و تعديل كمتري داشت. به عنوان فردي كه 20 سال از جواني و زندگي‌اش را گذاشته و كارگرداني كه عليرغم حضور در سينما همواره تلويزيون برايم يادآور بسيار از خاطرات شيرين است بايد بگويم صدا و سيما رسانه‌اي است كه ارتباط فراگيري با آحاد مختلف جامعه دارد و بايد به سلايق و علايق مختلف رسيد.
وي ادامه داد: كار سختي است كه بتوان در يك كار تلويزيوني با تمام آحاد جامعه ارتباط همه‌گير و يكساني برقرار كرد هرچند برخي از اعتراضات از سر دلسوزي است اما مي‌خواهم بگويم دوستاني كه از بيرون صداوسيما فشارهايي بر مديران صدا و سيما مي‌آوردند باعث مي‌شد تا فشاري هم به ما وارد شود. استرس و اضطرابي كه در بيرون وارد مي‌شد به ما منتقل مي‌شد من فكر مي‌كنم بايد كمي به هم اعتماد كنيم و با حسن نيت بيشتري با يكيگر ارتباط برقرار كنيم.
كساني كه به ديانت من و تهيه كننده شك دارند به ديانت مسئولان صدا و سيما كه شك ندارند. به نظر من فشارهايي كه از بيرون به مسئولان وارد مي‌شود بايد كمتر شود تا ما هم با آرامش و امنيت خاطر بيشتري آثار خود را توليد كنيم.

* اعترافات حسن فتحي پيرامون سريال «شب دهم»‌
حسن فتحي در ادامه نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشكها و لبخندها»‌ گفت: بعد از 8 سال مي‌خواهم اعترافاتي پيرامون سريال شب دهم داشته باشم. اين سريال در طول 8 سال توانست نظر مخاطبان خود از عام تا خاص و طبقات مختلف جامعه را جلب كند. همه از اين سريال به عنوان يك سريال مناسب و خوب ياد مي‌كنند. اما جالب اين است كه بدانيد تصويب يا عدم تصويب فيلمنامه شب دهم فقط به يك مو بند بود.
وي ادامه داد: يادم نمي رود كه در سال 80 كه فيلمنامه را ارائه دادم برخي از دوستان در شوراي نظارت موضع‌گيري وحشتناكي داشتند و معتقد بودند مضمون اين سريال بد و مفسده است. حتي خبر داشتم كه آن جلسه به تشنج كشيده شده بود و عده‌اي مخالف و عده‌اي موافق بودند و كار به جايي كشيد كه آن زمان مدير وقت شبكه دو نفر را به عنوان حكم قرار داد تا حكم نهايي را درباره ساخت يا عدم ساخت اين سريال ارائه دهند.
فتحي تصريح كرد: از سر لطف پروردگار و خوش اقبالي من اين دو طرف حكم دادند كه سريال خوب است و قابليت طنز دارد. آن زمان هم مسئولين وقت صدا و سيما در تشنج بودند اما وقتي سريال پخش شد چه اتفاقي افتاد؟ همه حمايت كردند. مردم رسانه‌هاي مختلف با ديدگاه‌هاي مختلف حتي از حوزه علميه قم نيز از اين سريال حمايت كردند. اما من يادم نمي رود كه تصويب وعدم تصويب ساخت اين سريال به يك مو بند بود و بعد تأسف خوردم كه در اين 20 الي 30 سال چند فيلم خوب بوده كه به دليل اعمال سليقه ساخته نشدند و بسياري از فيلمنامه هاي خوب تصويب نشدند.
وي ادامه داد: اگر «شب دهم» ساخته نمي‌شد آيا مخاطبان را از يك سريال خوب بي‌بهره نمي‌كرديم؟ خدا مي‌داند از اين كم‌لطفي‌ها چقدر شده است. من از پشت كوه نيامدم و تازه به تلويزيون وارد نشده‌ام. يك مقدار با وسعت نظر بيشتر و اعتماد و ظرفيت بيشتر با آثاري كه در صدا و سيما توليد مي‌شود برخورد كنيم.
درحال حاضر در بيشتر خانه‌ها ماهواره است و خيلي ساده است كه اگر يك سريال نتواند مخاطبان خود را جلب كند آنها به سراغ ماهواره مي‌روند. در روزگاري به سر مي‌بريم كه تكنولوژي آمده است. مي‌توان با ساير رسانه‌ها رقابت كرد اما نمي‌توان آنها را حذف كنيم و همين حيطه طي سه چار سال اخير سطح سريال‌ها بالاتر رفته و مخاطبان ما بيشتر پاي آثار خودمان مي‌نشينند.

* ساخت سريال «شب دهم» به سفارش قلبم بود
كارگردان سريال‌هايي نظير شب دهم و مدار صفر درجه درباره شايعاتي مبني بر سفارشي ساخته شدن مجموعه تلويزيوني «شب دهم» گفت: خيلي ها فكر مي‌كنند سريال شب دهم سفارشي ساخته شده است و حتي احمد طالبي‌نژاد آن زمان در ماهنامه فيلم گفت: اين سريال سفارشي ساخته شده اما اين به سفارش قلب من بود.

* نظر مسئولان در پايان‌بندي سريال تأثير داشت
فتحي در پاسخ به اين سوالي كه آيا پايان بندي سريال بر اساس واكنش مسئولان تغيير پيدا كرد اظهار داشت:‌ كسي به ما پايان بندي را ديكته نكرد من خودم به اين پايان بندي رسيدم اما مسئولان صدا و سيما نيز نكاتي را در نظر داشتند كه ما آنها را لحاظ كرديم و مانند برخي از سريال‌ها نبود كه پايان را بر مبناي نظرات مردم مي‌سازند چون ما فقط 11 قسمت سريال داشتيم.
وي تصريح كرد: يك سري جرح و تعديلها رخ داد كه مربوط به چند كليپ بود كه ساخته بوديم و فقط يكي از‌ آنها پخش شد و فكر مي‌كنم پخش آنها هيچ مشكلي ايجاد نمي‌كرد و اگر نسبت معنايي بين قصه سريال و اين چند كليپ برگزار كنيم پخش آنها بلامانع است. ما سه كليپ ساخته بوديم كه يكي پخش شد ديگري اصلا پخش نشد و سومي با تصوير جديد و صداي همان قبلي پخش شد.

بنا بر اين گزارش، حسن فتحي در ادامه نشست گفت: ما يا نبايد كار كنيم يا اينكه بدانيم حضور ما يك سري قواعد دارد وقتي طرح را ارائه مي‌دهيم با تمام طرح موافقت مي‌كند و خوش‌شانس كه باشي همه سريال پخش مي‌شود. مثلا ما در شب دهم اصلا سانسور نداشتيم. يك ديالوگ بود كه پاسبان جمله ركيكي به حيدر مي‌گفت و فقط آن حذف شد و ما هر كاري كه ارائه بدهيم، با يك سري صلاحديد مواجه مي‌شود.

* زنان سرآغاز جديدي در اين سريال باز كردند
حسن فتحي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر حضور متفاوت زنان در اين سريال و به دوش كشيدن بار بيشتري از طنز كار گفت: من و اسماعيل عفيفه اين عهد و قرار را داشتيم كه كار متفاوتي ارائه بدهيم كه مدرن باشد، ضمن اين كه تا جايي كه امكان دارد با بضاعت ما سازگار باشد و كم‌وكاستي‌هاي كارهاي قبلي را نداشته باشد.
وي افزود: اين روحيه ايده‌آل‌انديشي و كمال‌انديشي بد نيست كه ما بخواهيم همواره كار خوبي ارائه بدهيم و استانداردها بالاتر برود. اميدوارم سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ در چارچوب ژانر كمدي تاحدودي توانسته باشد بالاتر باشد. البته نگراني‌هايي وجود داشت اما با توضيحاتي كه داديم، نگراني‌ها درباره حضور خانم‌ها برطرف شد. اما شايد جايي هم برطرف نشده باشد در هر صورت مسئولان به ما اعتماد كردند.
وي ادامه داد:‌ وقتي ما در مورد چيزي مطمئن نيستيم بايد كمي هم اعتماد كنيم و بپذيريم رويكرد مديران نسبت به ما هم اعتماد بود و عليرغم نگراني‌ها، نظرسنجي‌ها نشان داد كه مردم از اين سريال استقبال كردند.

* تيتراژ پاياني سريال به مضمون دروغ‌گويي مي‌پرداخت
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ در پاسخ به سئوال ديگر فارس مبني بر تغيير تيتراژ پاياني سريال نيز گفت: در مورد تيتراژ پاياني هم نگراني‌هايي هم وجود داشت. از آقاي عفيفه تشكر مي‌كنم كه در اين زمان ساخت سريال مرتب به تلويزيون مي‌رفت و در نهايت توانست مديران را متقاعد كند كه تيتراژ مشكل ندارد. در حقيقت تيتراژ سريال به مضمون سريال كه دروغ‌گويي بود مي‌پرداخت.
وي تصريح كرد: گاهي دروغگويي آنقدر گسترده مي‌شود كه اگر مسري شود مانند امر معقولي درباره‌اش صحبت مي‌كنيم. ما پيام‌هاي اخلاقي بسياري داشتيم كه مثلا رودربايستي در زندگي روزمره چقدر به ما ضربه مي‌زند. گاه متأسفانه پشت سر هم حرف مي‌زنيم غافل از اين كه گفت‌وگو مشكل را حل مي‌كند.
دروغگويي يكي از خصلت‌هاي مذموم است و اين كه به‌راحتي دروغ گفته مي‌شود چه پيام‌هايي مي‌تواند براي ما داشته باشد، همه اين مضامين در شعر و سريال نيز بود و وقتي از آن دفاع كرديم، مديران متقاعد شدند كه اين سريال پخش شود.

* هيچ فشاري در انتخاب بازيگران به دوش من نبود
به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در ادامه نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ سؤالي مبني درباره اعمال فشار بر كارگردان در انتخاب بازيگران (و به ويژه ليلا اوتادي) مطرح شد كه حسن فتحي در اين باره گفت: اين مطلب كذب محض است. راجع به انتخابات بازيگران هيچ فشاري روي من نبود و ما هيچ مشكلي نداشتيم. وقتي ليست بازيگران را ارائه كرديم، هيچ بحثي پيش نيامد. ممكن است بحث‌هايي روي توانايي تكنيكي بازيگران بوده باشد و ما با تشريك مساعي به اين گروه بازيگران رسيديم و از همه راضي هستم.
وي افزود: تركيب بازيگران من 95 درصد تئاتري است. من دوست دارم از بازيگران تئاتري استفاده كنم و با خودم عهد كردم تا زماني كه در اين حرفه هستم به تئاتري ها اداي دين كنم و هنوز فكر مي‌كنم يكي از راه‌هاي اعتلا و ترقي سينما و تلويزيون توجه به تئاتر است.
فتحي تصريح كرد: در حال حاضر در شرايطي كار مي‌كنيم كه بازيگر را در خيابان، پاساژ ، مهماني و شهرك ساحلي مي‌بينند و مي‌پسندند. آن هم بدون هيچ پشتوانه هنري و تنها به واسطه بر و روي جذاب انتخاب مي‌شوند. از جمله اين بازيگران شايد با استعداد هم باشد اما بخش بزرگ بازيگراني هستند كه چيزي به سينما وارد نمي‌كند و صرفا به‌خاطر رنگ و روي زيبا وارد شده‌اند و قدر موقعيت‌ها را خيلي نمي‌دانند. در كار من اغلب بازيگران تئاتري بودند.
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ ادامه داد: مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش و شهره لرستاني از جمله بازيگراني بودند كه حضور درخشاني در اين سريال داشتند و يكي از پديده‌هاي بازيگري نوروز امسال مهشاد مخبري است. من متأسف شدم كه در حالي كه او 15 سال است كه در عرصه تئاتر فعاليت دارد اما برخي مي‌گفتند كه اين بازيگر را از كجا پيدا كرده‌ايد؟!
«هومن برق‌نورد» نيز از تئاتر آمده و «ليلا اوتادي» نيز نشان داد كه بازيگر بااستعدادي است و بايد در حال و هواي كار قرار بگيرد و فقط از او انتظار ايفاق نقش دختر زيبا نداشته باشند.

* در سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ خاطره‌ «علي حاتمي» را مرور كرديم
حسن فتحي در اين مراسم راجع به ديالوگ‌نويسي در سريال نيز گفت: بعد از اين كه به طرح اصلي قصه رسيديم قرار بود آقاي كاظمي‌پور قصه را بنويسد و آقاي نادري هم ديالوگ‌ها را بنويسد. عليرضا نادري در حوزه تلويزيون كم كار نبوده و به اعتقاد من بد اقبال بوده است. او 5 الي 6 مجموعه نوشته و قلم توانايي دارد و از نگارش او لذت مي‌برم.
وي ادامه داد: بر اين كار قرار گذاشتيم كه تا جايي كه مي‌شود ديالوگ‌ها ريتم داشته و موزيكال داشته باشد و تجربه و خاطره علي حاتمي در حسن كچل و باباشمل را مرور كرديم. چيزي حدود 95 درصد ديالوگ‌هاي اين سريال متعلق به عليرضا نادري است البته كاظمي‌پور هم عليرغم مشغله‌هايش در اين امر دخالت كرد. ما وقت كمي داشتيم و اگر فرصت بيشتري مي بود احتمالا كار بهتر انجام‌ مي‌شد.
گاه پيش مي‌آمد كه به دلايلي من ديالوگ‌ها را كوتاه مي‌كردم نه اين كه عوض كنم. احساس مي‌كردم كه سكانس طولاني مي شود و روحيه مخاطب تلويزيوني جور نبود. براي بازيگر نيز سخت اين اين همه ديالوگ را بگويد.
وي در ادامه سخنان خود درباره اظهار نظرهايي كه پيرامون اين سريال انجام شده است، تصريح كرد: من اگر كمدي مي‌سازم با كارهاي كمدي‌ام مقايسه شده و به آن نمره داده شود تا ببنيم در اين مقايسه‌ها به چه نتايجي مي‌رسيم و كارها منجر به پيشرفت بوده يا پسرفت.
وي افزود: هركدام از منتقدان دغدغه‌هاي خاص خود را دارند. دغدغه يك نفر امكان دارد جامعه شناختي باشد نفر ديگر فلسفه و ديگري مورد ديگر. اما من توجه ويژه‌اي به آداب، رسوم و تاريخ دارم و برايم بسيار قابل توجه است. زيرا معتقدم زندگي امروز ما متأثر از تاريخ است و اصلا از منظر يك سنت گراي افراطي به قضيه نگاه نمي‌كنم بلكه به عنوان مسئله‌اي كه هويت متعلق ماست به آن مي‌نگرم.
«حسن فتحي» در ادامه سخنان خود به ذكر خاطراتي پيرامون ساخت «مدار صفردرجه» و نيز تأكيد بر توجه به تاريخ پرداخت و اظهار داشت: شيوه كار من اين است كه فقط فضاي دراماتيك را ايجاد مي‌كنم و آنها بازي مي‌كنند منتهي در آن فضا قدم به قدم راه نمي‌روم و مي‌دانم خودشان مي‌توانند شيدايي و لوندي كنند، مگر اين كه احساس كنند بازيگري ضعيف است، به همين دليل پلان به پلان تلاش مي‌كند تا او را هدايت كند.

*مسئولان صدا و سيما به ما اعتماد كنند
وي در ادامه درباره اينكه چه توصيه‌اي به مسئولان صدا و سيما درباره مقوله سريال سازي داريد، تصريح كرد: پندارم اين است كه مسئولان به كساني كه سالها در تلويزيون كار كرده ام اعتماد كنند و رايزني‌ها و مشورت‌هايشان را جدي بگيرند. مطمئن باشند اين سازندگان با مردم در ارتباط هستند و نبض مخاطب را در دست دارند اگر مديران ما بيشتر به سازندگان اعتماد كنند ترديد نكنند كه آثار خوب تر و حرفه‌اي‌تري مي‌سازند.
وي با بيان اينكه كمبود زمان معضلي است كه هر سال اين داستان را داريم و تبديل به آداب و رسوم ما شده است گفت: مديران از 8 الي 9 ماه قبل مطالعه كرده و سريعتر تصميم بگيرد تا وسواسها تبديل به چنين وضعيت‌هايي نشود.

* شمسي پلنگ و زمرد خدنگ بيرون از اغراق نبودند
حسن فتحي درباره نبود مابه ازاي شمسي پلنگ و زمرد خدنگ در جامعه گفت: شما ممكن است بگوييد شبيه آنها را در جامعه نداريم اما هستند شخصيت‌هايي در متن جامعه كه اثاري از چنين كاراكترهايي دارد. ما نه تنها در پرداخت روابط شمسي و زمرد بلكه در عشق و عاشقي جوانان هم كمي اغراق كرده و فانتزي بود.
وي افزود: صرفنظر از علايق ما گاهي قصه نسبت به پايانش تعيين تكليف مي‌كند. در اين سريال پايان با شروع و ادامه‌اش ارتباط داشت و پايانش خيلي اذيت نمي‌كرد. فيلم سينمايي پستچي سه بار در نمي‌زند نيز در هياهوي جشنواره پخش شد كه خيلي نمي‌توان درباره‌اش صحبت كرد.
قصه‌ها با نگاهي به لحظات سياه تاريخ شروع و با مثبت انديشي به آينده تمام مي شود اين باور من است اگر عليرغم همه چيزهايي كه كرامت انساني را تهديد مي‌كند به نقاط مثبت توجه نكنيم نمي‌توانيم كاري انجام بدهيم.
وي درباره تغيير پايان سريالش گفت: بعضي مواقع در ساخت كاري توافقاتي صورت مي‌گيرد اما به آن توجه نمي‌شود پس كار با تلويزيون را بايد كنار بگذارم؟ راه حل سخت تر ديگري هست و آن اين است كه فراموش نكنيم كه در تلويزيون رشد كرده‌ايم و اينجا خيلي چيزها را ياد گرفته كه متعلق به همه ملت است و اينكه تو آن را رها كني مثل اين است كه بسياري از مخاطبانت پشت كني. ما به پشتوانه مخاطبان گرميم من ترجيح مي‌دهيم اين جنگ اعصاب باشد اما ارتباط با مردم هم باشد اگر قرار بود از منظر اول برخورد كنم سر همان سريال پهلوانان نمي ميرند كه سانسور شد تلويزيون را كنار مي‌گذاشتيم و بعد از آن نيز ديگر سريال‌هاي شب دهم و مدار صفر درجه خلق نمي‌شد.
فتحي با بيان اينكه مبناي تعامل با مديران تلويزيون را گفتگو قرار دادم اظهار داشت:‌اين سريال اتفاق نويي بود و مسئولان را مرددكرده بود كه نكند مورد اعتراض واقع شود اما گفتگوهايي كه با مرتضي ميرباقري معاونت صدا و عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما داشتيم باعث شد تا اين اطمينان را داشته باشم و كار را پخش كند اميدوارم در كارهاي آينده ام نيز كمتر به جرح و تعديل بخورم.
وي با بيان اينكه سريال‌هاي فاخر و خوبي نظير مختارنامه، در چشم باد و كلاه‌پهلوي و سرزمين كهن در راه پخش از تلويزيون هستند گفت: اين سريالها جزو آثار فاخر تلويزيون خواهند بود و مي‌توان به مخاطبان اطمينان داد كه شاهد پخش سريال‌هاي خوبي خواهند بود.
كارگردان مجموعه تلويزيوني اشكها و لبخندها گفت: ما در اين سريال سعي كرديم به وضعيت سينما بپردازيم نه از منظر اينكه يك هنر از دست رفته است و فكر مي كنم هر مطلب نقدي مايع اميدواري است. كساني كه اينجا فيلم مي سازند جزو خود جامعه هستند و در غم و شادي مملكت شريكند ما بايد در كارهايمان يك سري مفاهيم وابستگي و همبستگي هاي ملي را تقويت كنيم. در حالي كه برخي از منظر قومي و عشيره‌اي به منظره نگاه مي كنند اگر ما به تمام اقوام نگاه كنيم تمام مشكلات حل مي شود.
مشكل اين است كه بعضي ها به مخاطب خود به شكل غريبه نگاه مي كند ما همه فرزندان ايرانيم و در تلاشيم تا نام ايران بر تمام حوزه‌ها بدرخشد اگر اين نگاه را داشته باشيم بسياري از مشكلات حل مي شود.
فتحي گفت: من افتخار مي كنم كه سينماهاي ما در دنيا مطرح است و افتخار مي كنم كه در پاريس هه عباس كيارستمي و مجيد مجيدي را مي شناسند اينها خوب است ما بايد به عنوان ايراني از هر اتفاق ملي استقبال كنيم. اگر در قرن 19 ملتها از طريق هنر و ادبيات در جهان مي درخشيدند ما در قرن 20 و 21 از طريق سينما مي درخشيم. در اين مهماني تمدنها سينما مي تواند باعث شود كه ما مورد ظلم واقع نشويم و فرهنگ و تاريخمان شناخته شود.
فتحي در پايان اين نشست گفت: بايد اميدوار به سينما باشيم اما بايد تك پري و تك خوري نكنيم و فكر نكنيم فقط ما حق ساختن فيلم داريم ما در حدي كه قصه اجازه مي داد تلاش كرديم كه حرف هايمان را بزنيم اميدوارم كه روزي اين موهبت نصيب ما شود كه در تئاتر هم رشد بيشتري داشته باشيم و تمام عوامل يك سريال در موفقيت آن دخيل هستند.

franch
30-04-2009, 16:35
فتحي: در «اشك‌ها و لبخندها»‌ خاطره‌ «علي حاتمي» را مرور كرديم

خبرگزاري فارس: كارگردان «اشك‌ها و لبخند‌ها» گفت: در اين سريال، قرار گذاشتيم تا جايي كه مي‌شود ديالوگ‌ها ريتم داشته و موزيكال باشند و تجربه و خاطره «علي حاتمي» در «حسن كچل» و «باباشمل» را مرور كرديم.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ كه قسمت پاياني آن هفتم ارديبهشت ماه از شبكه اول سيما پخش شد، امروز با حضور حسن فتحي (كارگردان)، اسماعيلي عفيفه (تهيه كننده)، محمدرسول صادقي (روابط عمومي) و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در خانه هنرمندان برگزار شد.
بنا بر اين گزارش، حسن فتحي در ادامه نشست گفت: ما يا نبايد كار كنيم يا اينكه بدانيم حضور ما يك سري قواعد دارد وقتي طرح را ارائه مي‌دهيم با تمام طرح موافقت مي‌كند و خوش‌شانس كه باشي همه سريال پخش مي‌شود. مثلا ما در شب دهم اصلا سانسور نداشتيم. يك ديالوگ بود كه پاسبان جمله ركيكي به حيدر مي‌گفت و فقط آن حذف شد و ما هر كاري كه ارائه بدهيم، با يك سري صلاحديد مواجه مي‌شود.

* زنان سرآغاز جديدي در اين سريال باز كردند
حسن فتحي در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر حضور متفاوت زنان در اين سريال و به دوش كشيدن بار بيشتري از طنز كار گفت: من و اسماعيل عفيفه اين عهد و قرار را داشتيم كه كار متفاوتي ارائه بدهيم كه مدرن باشد، ضمن اين كه تا جايي كه امكان دارد با بضاعت ما سازگار باشد و كم‌وكاستي‌هاي كارهاي قبلي را نداشته باشد.
وي افزود: اين روحيه ايده‌آل‌انديشي و كمال‌انديشي بد نيست كه ما بخواهيم همواره كار خوبي ارائه بدهيم و استانداردها بالاتر برود. اميدوارم سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ در چارچوب ژانر كمدي تاحدودي توانسته باشد بالاتر باشد. البته نگراني‌هايي وجود داشت اما با توضيحاتي كه داديم، نگراني‌ها درباره حضور خانم‌ها برطرف شد. اما شايد جايي هم برطرف نشده باشد در هر صورت مسئولان به ما اعتماد كردند.
وي ادامه داد:‌ وقتي ما در مورد چيزي مطمئن نيستيم بايد كمي هم اعتماد كنيم و بپذيريم رويكرد مديران نسبت به ما هم اعتماد بود و عليرغم نگراني‌ها، نظرسنجي‌ها نشان داد كه مردم از اين سريال استقبال كردند.

* تيتراژ پاياني سريال به مضمون دروغ‌گويي مي‌پرداخت
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ در پاسخ به سئوال ديگر فارس مبني بر تغيير تيتراژ پاياني سريال نيز گفت: در مورد تيتراژ پاياني هم نگراني‌هايي هم وجود داشت. از آقاي عفيفه تشكر مي‌كنم كه در اين زمان ساخت سريال مرتب به تلويزيون مي‌رفت و در نهايت توانست مديران را متقاعد كند كه تيتراژ مشكل ندارد. در حقيقت تيتراژ سريال به مضمون سريال كه دروغ‌گويي بود مي‌پرداخت.
وي تصريح كرد: گاهي دروغگويي آنقدر گسترده مي‌شود كه اگر مسري شود مانند امر معقولي درباره‌اش صحبت مي‌كنيم. ما پيام‌هاي اخلاقي بسياري داشتيم كه مثلا رودربايستي در زندگي روزمره چقدر به ما ضربه مي‌زند. گاه متأسفانه پشت سر هم حرف مي‌زنيم غافل از اين كه گفت‌وگو مشكل را حل مي‌كند.
دروغگويي يكي از خصلت‌هاي مذموم است و اين كه به‌راحتي دروغ گفته مي‌شود چه پيام‌هايي مي‌تواند براي ما داشته باشد، همه اين مضامين در شعر و سريال نيز بود و وقتي از آن دفاع كرديم، مديران متقاعد شدند كه اين سريال پخش شود.

* هيچ فشاري در انتخاب بازيگران به دوش من نبود
به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در ادامه نشست نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ سؤالي مبني درباره اعمال فشار بر كارگردان در انتخاب بازيگران (و به ويژه ليلا اوتادي) مطرح شد كه حسن فتحي در اين باره گفت: اين مطلب كذب محض است. راجع به انتخابات بازيگران هيچ فشاري روي من نبود و ما هيچ مشكلي نداشتيم. وقتي ليست بازيگران را ارائه كرديم، هيچ بحثي پيش نيامد. ممكن است بحث‌هايي روي توانايي تكنيكي بازيگران بوده باشد و ما با تشريك مساعي به اين گروه بازيگران رسيديم و از همه راضي هستم.
وي افزود: تركيب بازيگران من 95 درصد تئاتري است. من دوست دارم از بازيگران تئاتري استفاده كنم و با خودم عهد كردم تا زماني كه در اين حرفه هستم به تئاتري ها اداي دين كنم و هنوز فكر مي‌كنم يكي از راه‌هاي اعتلا و ترقي سينما و تلويزيون توجه به تئاتر است.
فتحي تصريح كرد: در حال حاضر در شرايطي كار مي‌كنيم كه بازيگر را در خيابان، پاساژ ، مهماني و شهرك ساحلي مي‌بينند و مي‌پسندند. آن هم بدون هيچ پشتوانه هنري و تنها به واسطه بر و روي جذاب انتخاب مي‌شوند. از جمله اين بازيگران شايد با استعداد هم باشد اما بخش بزرگ بازيگراني هستند كه چيزي به سينما وارد نمي‌كند و صرفا به‌خاطر رنگ و روي زيبا وارد شده‌اند و قدر موقعيت‌ها را خيلي نمي‌دانند. در كار من اغلب بازيگران تئاتري بودند.
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ ادامه داد: مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش و شهره لرستاني از جمله بازيگراني بودند كه حضور درخشاني در اين سريال داشتند و يكي از پديده‌هاي بازيگري نوروز امسال مهشاد مخبري است. من متأسف شدم كه در حالي كه او 15 سال است كه در عرصه تئاتر فعاليت دارد اما برخي مي‌گفتند كه اين بازيگر را از كجا پيدا كرده‌ايد؟!
«هومن برق‌نورد» نيز از تئاتر آمده و «ليلا اوتادي» نيز نشان داد كه بازيگر بااستعدادي است و بايد در حال و هواي كار قرار بگيرد و فقط از او انتظار ايفاق نقش دختر زيبا نداشته باشند.

* در سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ خاطره‌ «علي حاتمي» را مرور كرديم
حسن فتحي در اين مراسم راجع به ديالوگ‌نويسي در سريال نيز گفت: بعد از اين كه به طرح اصلي قصه رسيديم قرار بود آقاي كاظمي‌پور قصه را بنويسد و آقاي نادري هم ديالوگ‌ها را بنويسد. عليرضا نادري در حوزه تلويزيون كم كار نبوده و به اعتقاد من بد اقبال بوده است. او 5 الي 6 مجموعه نوشته و قلم توانايي دارد و از نگارش او لذت مي‌برم.
وي ادامه داد: بر اين كار قرار گذاشتيم كه تا جايي كه مي‌شود ديالوگ‌ها ريتم داشته و موزيكال باشند و تجربه و خاطره علي حاتمي در حسن كچل و باباشمل را مرور كرديم. چيزي حدود 95 درصد ديالوگ‌هاي اين سريال متعلق به عليرضا نادري است البته كاظمي‌پور هم عليرغم مشغله‌هايش در اين امر دخالت كرد. ما وقت كمي داشتيم و اگر فرصت بيشتري مي بود احتمالا كار بهتر انجام‌ مي‌شد.
گاه پيش مي‌آمد كه به دلايلي من ديالوگ‌ها را كوتاه مي‌كردم نه اين كه عوض كنم. احساس مي‌كردم كه سكانس طولاني مي شود و روحيه مخاطب تلويزيوني جور نبود. براي بازيگر نيز سخت اين اين همه ديالوگ را بگويد.
وي در ادامه سخنان خود درباره اظهار نظرهايي كه پيرامون اين سريال انجام شده است، تصريح كرد: من اگر كمدي مي‌سازم با كارهاي كمدي‌ام مقايسه شده و به آن نمره داده شود تا ببنيم در اين مقايسه‌ها به چه نتايجي مي‌رسيم و كارها منجر به پيشرفت بوده يا پسرفت.
وي افزود: هركدام از منتقدان دغدغه‌هاي خاص خود را دارند. دغدغه يك نفر امكان دارد جامعه شناختي باشد نفر ديگر فلسفه و ديگري مورد ديگر. اما من توجه ويژه‌اي به آداب، رسوم و تاريخ دارم و برايم بسيار قابل توجه است. زيرا معتقدم زندگي امروز ما متأثر از تاريخ است و اصلا از منظر يك سنت گراي افراطي به قضيه نگاه نمي‌كنم بلكه به عنوان مسئله‌اي كه هويت متعلق ماست به آن مي‌نگرم.
«حسن فتحي» در ادامه سخنان خود به ذكر خاطراتي پيرامون ساخت «مدار صفردرجه» و نيز تأكيد بر توجه به تاريخ پرداخت و اظهار داشت: شيوه كار من اين است كه فقط فضاي دراماتيك را ايجاد مي‌كنم و آنها بازي مي‌كنند منتهي در آن فضا قدم به قدم راه نمي‌روم و مي‌دانم خودشان مي‌توانند شيدايي و لوندي كنند، مگر اين كه احساس كنند بازيگري ضعيف است، به همين دليل پلان به پلان تلاش مي‌كند تا او را هدايت كند.

*مسئولان صدا و سيما به ما اعتماد كنند
وي در ادامه درباره اينكه چه توصيه‌اي به مسئولان صدا و سيما درباره مقوله سريال سازي داريد، تصريح كرد: پندارم اين است كه مسئولان به كساني كه سالها در تلويزيون كار كرده ام اعتماد كنند و رايزني‌ها و مشورت‌هايشان را جدي بگيرند. مطمئن باشند اين سازندگان با مردم در ارتباط هستند و نبض مخاطب را در دست دارند اگر مديران ما بيشتر به سازندگان اعتماد كنند ترديد نكنند كه آثار خوب تر و حرفه‌اي‌تري مي‌سازند.
وي با بيان اينكه كمبود زمان معضلي است كه هر سال اين داستان را داريم و تبديل به آداب و رسوم ما شده است گفت: مديران از 8 الي 9 ماه قبل مطالعه كرده و سريعتر تصميم بگيرد تا وسواسها تبديل به چنين وضعيت‌هايي نشود.

* شمسي پلنگ و زمرد خدنگ بيرون از اغراق نبودند
حسن فتحي درباره نبود مابه ازاي شمسي پلنگ و زمرد خدنگ در جامعه گفت: شما ممكن است بگوييد شبيه آنها را در جامعه نداريم اما هستند شخصيت‌هايي در متن جامعه كه اثاري از چنين كاراكترهايي دارد. ما نه تنها در پرداخت روابط شمسي و زمرد بلكه در عشق و عاشقي جوانان هم كمي اغراق كرده و فانتزي بود.
وي افزود: صرفنظر از علايق ما گاهي قصه نسبت به پايانش تعيين تكليف مي‌كند. در اين سريال پايان با شروع و ادامه‌اش ارتباط داشت و پايانش خيلي اذيت نمي‌كرد. فيلم سينمايي پستچي سه بار در نمي‌زند نيز در هياهوي جشنواره پخش شد كه خيلي نمي‌توان درباره‌اش صحبت كرد.
قصه‌ها با نگاهي به لحظات سياه تاريخ شروع و با مثبت انديشي به آينده تمام مي شود اين باور من است اگر عليرغم همه چيزهايي كه كرامت انساني را تهديد مي‌كند به نقاط مثبت توجه نكنيم نمي‌توانيم كاري انجام بدهيم.
وي درباره تغيير پايان سريالش گفت: بعضي مواقع در ساخت كاري توافقاتي صورت مي‌گيرد اما به آن توجه نمي‌شود پس كار با تلويزيون را بايد كنار بگذارم؟ راه حل سخت تر ديگري هست و آن اين است كه فراموش نكنيم كه در تلويزيون رشد كرده‌ايم و اينجا خيلي چيزها را ياد گرفته كه متعلق به همه ملت است و اينكه تو آن را رها كني مثل اين است كه بسياري از مخاطبانت پشت كني. ما به پشتوانه مخاطبان گرميم من ترجيح مي‌دهيم اين جنگ اعصاب باشد اما ارتباط با مردم هم باشد اگر قرار بود از منظر اول برخورد كنم سر همان سريال پهلوانان نمي ميرند كه سانسور شد تلويزيون را كنار مي‌گذاشتيم و بعد از آن نيز ديگر سريال‌هاي شب دهم و مدار صفر درجه خلق نمي‌شد.
فتحي با بيان اينكه مبناي تعامل با مديران تلويزيون را گفتگو قرار دادم اظهار داشت:‌اين سريال اتفاق نويي بود و مسئولان را مرددكرده بود كه نكند مورد اعتراض واقع شود اما گفتگوهايي كه با مرتضي ميرباقري معاونت صدا و عزت الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما داشتيم باعث شد تا اين اطمينان را داشته باشم و كار را پخش كند اميدوارم در كارهاي آينده ام نيز كمتر به جرح و تعديل بخورم.
وي با بيان اينكه سريال‌هاي فاخر و خوبي نظير مختارنامه، در چشم باد و كلاه‌پهلوي و سرزمين كهن در راه پخش از تلويزيون هستند گفت: اين سريالها جزو آثار فاخر تلويزيون خواهند بود و مي‌توان به مخاطبان اطمينان داد كه شاهد پخش سريال‌هاي خوبي خواهند بود.
كارگردان مجموعه تلويزيوني اشكها و لبخندها گفت: ما در اين سريال سعي كرديم به وضعيت سينما بپردازيم نه از منظر اينكه يك هنر از دست رفته است و فكر مي كنم هر مطلب نقدي مايع اميدواري است. كساني كه اينجا فيلم مي سازند جزو خود جامعه هستند و در غم و شادي مملكت شريكند ما بايد در كارهايمان يك سري مفاهيم وابستگي و همبستگي هاي ملي را تقويت كنيم. در حالي كه برخي از منظر قومي و عشيره‌اي به منظره نگاه مي كنند اگر ما به تمام اقوام نگاه كنيم تمام مشكلات حل مي شود.
مشكل اين است كه بعضي ها به مخاطب خود به شكل غريبه نگاه مي كند ما همه فرزندان ايرانيم و در تلاشيم تا نام ايران بر تمام حوزه‌ها بدرخشد اگر اين نگاه را داشته باشيم بسياري از مشكلات حل مي شود.
فتحي گفت: من افتخار مي كنم كه سينماهاي ما در دنيا مطرح است و افتخار مي كنم كه در پاريس هه عباس كيارستمي و مجيد مجيدي را مي شناسند اينها خوب است ما بايد به عنوان ايراني از هر اتفاق ملي استقبال كنيم. اگر در قرن 19 ملتها از طريق هنر و ادبيات در جهان مي درخشيدند ما در قرن 20 و 21 از طريق سينما مي درخشيم. در اين مهماني تمدنها سينما مي تواند باعث شود كه ما مورد ظلم واقع نشويم و فرهنگ و تاريخمان شناخته شود.
فتحي در پايان اين نشست گفت: بايد اميدوار به سينما باشيم اما بايد تك پري و تك خوري نكنيم و فكر نكنيم فقط ما حق ساختن فيلم داريم ما در حدي كه قصه اجازه مي داد تلاش كرديم كه حرف هايمان را بزنيم اميدوارم كه روزي اين موهبت نصيب ما شود كه در تئاتر هم رشد بيشتري داشته باشيم و تمام عوامل يك سريال در موفقيت آن دخيل هستند.

franch
30-04-2009, 16:36
فتحي: «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت

خبرگزاري فارس: «حسن فتحي» با بيان اين كه «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت، گفت: تفاوت هنرمند با سياستمدار اين است كه سياستمدار با انتخابات جايگاهش عوض مي‌شود.

* سريال ما اداي دين به فيلمفارسي نبود
بنا بر اين گزارش در اين نشست از حسن فتحي سوال شد كه آيا اين سريال اداي ديني به فيلم فارسي‌هاي قديمي است كه حسن فتحي در پاسخ گفت: يكي از خصوصيات جامعه مدني اين است كه هنرمندان بتوانند با فراغ بال آثارشان را بسازند و منتقدان هم با خيال راحت ديدگاه‌هاي خود را بيان كنند و يك ساز و كار طبيعي است و در اين حال كه به يكديگر احترام مي گذاريم حق آنهاست كه انتقاد كنند در عين حال ما ديدگاه‌هاي خاص خودمان را داريم.
وي افزود: تا جايي كه به من و عوامل برمي‌گردد سريال «اشكها و لبخندها»‌ اداي دين به فيلمفارسي نيست و فكر مي‌كنم اگر دوستان تمام قسمت‌هاي سريال را به طور كامل مي‌ديدند آن هم يك سريال كه فقط 11 قسمت بود احتمال داشت كه در اين قضاوت تجديدنظر كنند.

* «اشك‌ها و لبخندها»‌ هيچ ربطي به انتخابات نداشت
كارگردان مجموعه تلويزيوني «اشكها و لبخندها»‌ در پاسخ به اين سوال كه فضاي انتخاباتي حاكم بر جامعه چقدر بر ساخت اين سريال تأثير گذاشت اظهار داشت: تفاوت هنرمند با سياستمدار اين است كه سياستمدار با انتخابات جايگاهش عوض مي‌شود اما هنرمندان اگر كارشان را درست انجام دهند در قلب مخاطبان جاي دارند و با ده‌ها انتخابات هم جابه جا نمي‌شود و من مطلقا خودم را سياستمدار نمي‌دانم و وفادار به جامعه خود هستم.
وي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اين كه برخوردي با اراذل و اوباش در سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ به مسئله طرح امنيت اجتماعي و تأثير مثبت آن ربط داشت نيز تصريح كرد: فكر نمي‌كنم چنين قدرتي داشته باشم. فكر مي‌كنم تأثير كار متعلق به فضاي هنري آن است. كار هنرمند كار فرهنگي است ما نمي‌توانيم از شكل و شمايل فرم و ادا و اصول شتابزاده جلوگيري كنيم بايد به مضامين هم توجه كنيم در يك سريال بايد با صبر و حوصله قصه را دنبال كرد و در واقع يك سريال مانند كتابي 400 الي 500 صفحه‌اي است كه براي قضاوت صحيح در مورد داستان و تفكر نويسنده تمام آن را با حوصله و دقت بخوانيم. خوشبختانه اين روزها تكنولوژي هم هست و مي‌توان سريال را ضبط كرد و بعدا ديد همچنين سي‌دي آن هم منتشر مي‌شود و با حوصله مي‌توان درباره آن اظهار نظر كرد.

* در هيچ‌كدام از كارهايم كم‌فروشي نكردم
«حسن فتحي» درباره تغيير پايان سريال و تصويربرداري مجدد آن نيز اظهار داشت: مخاطبان عادي خيلي خوب تفاوت ژانرها را پذيرفتند در حالي كه اصحاب فن تصور مي كنند كه آثار تراژيك و ملودرام ارزش بالاتري نسبت به آثار كميك دارند و در حقيقت كمدي برايشان درجه 2 محسوب مي‌شود. من شخصا با عرض ارادت به دوستان اين ديدگاه را قبول ندارم.
هر گل بوي خودش را دارد. هر ژانري كه در تاريخ نمايش ماندگار شده قطعا ارتباطي با طبيعت داشته است و اگر طبيعت و چهار فصل را معادل‌سازي كنيم مي بينيم كه كمدي فصل بهار است و تراژدي فصل زمستان. كمدي سازهاي معروف از رنگ‌هاي بهاري استفاده مي‌كنند و وقتي اين همه معنا در ژانر كمدي نهفته است نمي‌توانيم بگوييم كه اين ژانر درجه 2 محسوب مي‌شود.
وي با بيان اين كه من در هيچ كدام از يك آثارم كم‌فروشي نكرده‌ام، اظهار داشت: اگر حرص و جوشي خورده‌ام براي همه كارهايم بوده است و دوستاني كه در كنارم بوده‌اند مي‌دانند كه من با چه وسواس، شور و اشتياقي سعي كردم اين سريال را بسازم. هرچند مي‌دانم بسياري از مخاطبان دوست دارند من را در قالب شب دهم، مدار صفر درجه و پهلوانان نمي‌ميرند، ببينند. من اشاره مي‌كنم به دعاي شريعتي كه گفت: «خدايا كمك كن من هماني باشم كه خودم مي خواهم نه ديگران.»
كارگردان سريال «اشك‌ها و لبخندها»‌ در ادامه سخنان خود به تأثير كمبود زمان در كيفيت سريال اشاره و گفت: ما با يك ماه و نيم تأخير كار را شروع كرده و بسيار هم با سرعت كار مي‌كرديم. حتي روز سال تحويل هم در شهرك سينمايي بوديم. تلخ‌ترين خاطره‌ام ديدن اشك‌هاي مديرتصويربرداري‌ام بود كه در 30 سال زندگي زناشويي براي اولين بار سال تحويل دور از خانواده‌اش بود. ما حتي سال تحويل هم ايستاديم و كار كرديم و اول عيد فقط 6 قسمت كار براي پخش آماده بود و زماني كه پخش سريال به 15 فروردين موكول شد سعي كرديم كار را با آرامش انجام بدهيم. ما فيلمنامه كامل نداشتيم و من به همراه آقاي عفيفه و عليرضا نادري و عليرضا كاظم پور مي‌نشستيم و رايزني‌هايي مي‌كرديم تا كار را به بهترين شكل بسازيم.

* تصويري دقيق و روشني از فينال كار نداشتيم
حسن فتحي درباره پايان كار نيز گفت: ما تصوير دقيق و روشني از پايان سريال نداشتيم و نهايتا در يك گفت‌وگو به اين پايان كه شما ديديد رسيديم.
وي درباره اين كه بيش از اين گفته بود ديگر كار مناسبتي انجام نمي‌دهد، اظهار داشت: به شخصه قلبا علاقه‌مند بودم كه در سري كارهاي مناسبتي كه داشتم يك كار مناسبتي براي نوروز نيز داشته باشم به همين دليل عليرغم همه مخاطراتي كه وجود داشت پذيرفتم تا كار را انجام دهم.

* فشار بيروني‌ها به صداوسيما كار ما را هم مختل مي‌كرد
«حسن فتحي» در پاسخ به سؤال ديگري پيرامون جرح و تعديل‌هاي صورت گرفته در سريال نيز گفت:‌ اين كار نسبت به ميوه ممنوعه جرح و تعديل كمتري داشت. به عنوان فردي كه 20 سال از جواني و زندگي‌اش را گذاشته و كارگرداني كه عليرغم حضور در سينما همواره تلويزيون برايم يادآور بسيار از خاطرات شيرين است بايد بگويم صدا و سيما رسانه‌اي است كه ارتباط فراگيري با آحاد مختلف جامعه دارد و بايد به سلايق و علايق مختلف رسيد.
وي ادامه داد: كار سختي است كه بتوان در يك كار تلويزيوني با تمام آحاد جامعه ارتباط همه‌گير و يكساني برقرار كرد هرچند برخي از اعتراضات از سر دلسوزي است اما مي‌خواهم بگويم دوستاني كه از بيرون صداوسيما فشارهايي بر مديران صدا و سيما مي‌آوردند باعث مي‌شد تا فشاري هم به ما وارد شود. استرس و اضطرابي كه در بيرون وارد مي‌شد به ما منتقل مي‌شد من فكر مي‌كنم بايد كمي به هم اعتماد كنيم و با حسن نيت بيشتري با يكيگر ارتباط برقرار كنيم.
كساني كه به ديانت من و تهيه كننده شك دارند به ديانت مسئولان صدا و سيما كه شك ندارند. به نظر من فشارهايي كه از بيرون به مسئولان وارد مي‌شود بايد كمتر شود تا ما هم با آرامش و امنيت خاطر بيشتري آثار خود را توليد كنيم.

* اعترافات حسن فتحي پيرامون سريال «شب دهم»‌
حسن فتحي در ادامه نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشكها و لبخندها»‌ گفت: بعد از 8 سال مي‌خواهم اعترافاتي پيرامون سريال شب دهم داشته باشم. اين سريال در طول 8 سال توانست نظر مخاطبان خود از عام تا خاص و طبقات مختلف جامعه را جلب كند. همه از اين سريال به عنوان يك سريال مناسب و خوب ياد مي‌كنند. اما جالب اين است كه بدانيد تصويب يا عدم تصويب فيلمنامه شب دهم فقط به يك مو بند بود.
وي ادامه داد: يادم نمي رود كه در سال 80 كه فيلمنامه را ارائه دادم برخي از دوستان در شوراي نظارت موضع‌گيري وحشتناكي داشتند و معتقد بودند مضمون اين سريال بد و مفسده است. حتي خبر داشتم كه آن جلسه به تشنج كشيده شده بود و عده‌اي مخالف و عده‌اي موافق بودند و كار به جايي كشيد كه آن زمان مدير وقت شبكه دو نفر را به عنوان حكم قرار داد تا حكم نهايي را درباره ساخت يا عدم ساخت اين سريال ارائه دهند.
فتحي تصريح كرد: از سر لطف پروردگار و خوش اقبالي من اين دو طرف حكم دادند كه سريال خوب است و قابليت طنز دارد. آن زمان هم مسئولين وقت صدا و سيما در تشنج بودند اما وقتي سريال پخش شد چه اتفاقي افتاد؟ همه حمايت كردند. مردم رسانه‌هاي مختلف با ديدگاه‌هاي مختلف حتي از حوزه علميه قم نيز از اين سريال حمايت كردند. اما من يادم نمي رود كه تصويب وعدم تصويب ساخت اين سريال به يك مو بند بود و بعد تأسف خوردم كه در اين 20 الي 30 سال چند فيلم خوب بوده كه به دليل اعمال سليقه ساخته نشدند و بسياري از فيلمنامه هاي خوب تصويب نشدند.
وي ادامه داد: اگر «شب دهم» ساخته نمي‌شد آيا مخاطبان را از يك سريال خوب بي‌بهره نمي‌كرديم؟ خدا مي‌داند از اين كم‌لطفي‌ها چقدر شده است. من از پشت كوه نيامدم و تازه به تلويزيون وارد نشده‌ام. يك مقدار با وسعت نظر بيشتر و اعتماد و ظرفيت بيشتر با آثاري كه در صدا و سيما توليد مي‌شود برخورد كنيم.
درحال حاضر در بيشتر خانه‌ها ماهواره است و خيلي ساده است كه اگر يك سريال نتواند مخاطبان خود را جلب كند آنها به سراغ ماهواره مي‌روند. در روزگاري به سر مي‌بريم كه تكنولوژي آمده است. مي‌توان با ساير رسانه‌ها رقابت كرد اما نمي‌توان آنها را حذف كنيم و همين حيطه طي سه چار سال اخير سطح سريال‌ها بالاتر رفته و مخاطبان ما بيشتر پاي آثار خودمان مي‌نشينند.

* ساخت سريال «شب دهم» به سفارش قلبم بود
كارگردان سريال‌هايي نظير شب دهم و مدار صفر درجه درباره شايعاتي مبني بر سفارشي ساخته شدن مجموعه تلويزيوني «شب دهم» گفت: خيلي ها فكر مي‌كنند سريال شب دهم سفارشي ساخته شده است و حتي احمد طالبي‌نژاد آن زمان در ماهنامه فيلم گفت: اين سريال سفارشي ساخته شده اما اين به سفارش قلب من بود.

* نظر مسئولان در پايان‌بندي سريال تأثير داشت
فتحي در پاسخ به اين سوالي كه آيا پايان بندي سريال بر اساس واكنش مسئولان تغيير پيدا كرد اظهار داشت:‌ كسي به ما پايان بندي را ديكته نكرد من خودم به اين پايان بندي رسيدم اما مسئولان صدا و سيما نيز نكاتي را در نظر داشتند كه ما آنها را لحاظ كرديم و مانند برخي از سريال‌ها نبود كه پايان را بر مبناي نظرات مردم مي‌سازند چون ما فقط 11 قسمت سريال داشتيم.
وي تصريح كرد: يك سري جرح و تعديلها رخ داد كه مربوط به چند كليپ بود كه ساخته بوديم و فقط يكي از‌ آنها پخش شد و فكر مي‌كنم پخش آنها هيچ مشكلي ايجاد نمي‌كرد و اگر نسبت معنايي بين قصه سريال و اين چند كليپ برگزار كنيم پخش آنها بلامانع است. ما سه كليپ ساخته بوديم كه يكي پخش شد ديگري اصلا پخش نشد و سومي با تصوير جديد و صداي همان قبلي پخش شد.

franch
30-04-2009, 16:37
عفيفه: متن خوب در تلويزيون كم است

خبرگزاري فارس: تهيه كننده مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها» معتقد است نويسندگان برتر كم‌تر به تلويزيون مي‌آيند و متن خوب در تلويزيون كم است.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، نشست رسانه‌اي مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها»‌ كه قسمت پاياني آن هفتم ارديبهشت ماه از شبكه اول سيما پخش شد، امروز با حضور حسن فتحي (كارگردان)، اسماعيلي عفيفه (تهيه كننده)، رسول صادقي (روابط عمومي) و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي در خانه هنرمندان برگزار شد.
بنا براين گزارش در اين مراسم عفيفه گفت: برداشت از سريال‌ها مي‌تواند متفاوت باشد. نكته اي كه بايد در اين ميان به آن توجه كنيم اين است كه مد شده تا در فيلم كلاه مخملي مي‌بينيم، اشاره مي‌كنيم كه فيلمفارسي است اما بايد بگويم كه در حقيقت اين مضامين فيلم‌ها هستند كه براي آنها نام مشخص مي‌كند و اگر به اين نكات توجه شود مسائلي نظير اينكه ما خواسته‌ايم در اين سريال اداي ديني به فيلمفارسي داشته باشيم مطرح نمي‌شود.
وي افزود: طرح اوليه اين سريال بدين‌گونه بود كه در خانواده‌اي پدر خانواده مي‌ميرد و افراد به دو گروه تقسيم مي‌شود كه يكي خواهان برگزاري عروسي هستند و ديگري خواهان عروسي مراسم عزا. ولي اين داستان تناقض داشت و ما به اين فكر كرديم كه پايان رئال‌تر داشته باشيم به همين دليل اصل داستان را عوض كرديم و به اين نقطه‌اي رسيديم كه ديديد.
وي با بيان اين كه مديران تلويزيون وسواس بيش از حدي در انتخاب طرح‌هاي اوليه به خرج مي‌دهند، تصريح كرد: برنامه‌ساز استاندارد و سطح بالا در تلويزيون كم است و نويسنده شاخص كم داريم. مديران تلويزيون با چنين شرايطي سعي مي‌كنند از چيزهايي كه وجود دارد بهترين‌ها را انتخاب كنند. من اساس مشكل را از متن مي‌دانم.
عفيفه اظهار داشت:‌ نويسندگان بزرگ‌تر كمتر به تلويزيون مراجعه مي‌كنند در حالي كه فضا بايد طوري باشد كه همه استفاده كنند. يك جو بي‌اعتمادي بين نويسندگان و تلويزيون وجود دارد. تلويزيون بايد وسعت ديد پيدا كند. اگر مديران سيما چنين ديدگاه‌هايي نداشتند ما به مشكل زمان برنمي‌خورديم و مي‌توانستيم زودتر اقدام كنيم.
تهيه‌كننده مجموعه تلويزيوني «اشك‌ها و لبخندها» درباره بودجه صرف شده در اين سريال نيز گفت: هر كاري هزينه خود را بر خود دارد. اين سريال نه بودجه ويژه‌اي داشت و نه چون كار مناسبتي است چيزي از آن كسر شده و هزينه‌هايي كه صورت گرفته تلويزيون پرداخت مي‌كند.