PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کشیده شدن یا نشدن تصویر؟

ehs_soltany
01-04-2009, 13:08
این سوال قبلا هم مطرح شده ولی من هنوز قانع نشدم. لطفا متن زیر رو بخونید و نظرتون رو بگید:

نسبت نمایش صفحه در صورت عادی 4:3 می باشد ولی در صفحه های پهن 16:9 می باشد. این پهنای تصویر برای فیلم هایی که به همین صورت ضبط شده اند بسیار عالی می باشد ولی برای فیلم هایی که با 4:3 ضبط شده اند اصلا جالب نیست.
این کار که شما در مدل 16:9 فیلم های 4:3 را مشاهده کنید باعث می شود که تصویر شما کشیده شود. یا در صورت دیگر دو نوار مشکی رنگ در دو طرف تصویر اضافه شود که نسبت ها رعایت شود. اینکه د نوار مشکی رنگ اضافه شود باعث اذیت یک سری از افراد می شود و همین طور کیفیت را از تضاویر می گیرد و تضاویر کوچک می شوند.

مشکل اینه که وقتی تصویر 4:3 به 16:9 تبدیل میشه عرضش 1.33 برابر کشیده میشه. من یه عکس رو روی کامپیوترم 1.33 برابر میکشم و تصویر کاملا عجیب و غیرواقعی میشه ولی تو تلویزیونهای 16:9 من هیچ احساس کشیدگی تصویر ندارم. من چند تا گزینه دارم:

1- تصویر کشیده میشود.
2- دو نوع پخش وجو داره 16:9 و 4:3 که هر تلویزیونی نوع خودش رو نشون میده
3- تلویزیونهای 4:3 بخشی از طول تصویر رو نشون نمیدند
4- تلویزیونهای 16:9 بخشی از عرض تصویر رو نشون نمیدند
ضمنا سیستم پخش تلویزیونی ایران گفته میشه که pal هست یعنی 4:3

Grand
01-04-2009, 19:20
ببینید دوست من موضوع اینقدر‎ها هم پچیده نیست.

ما دو نوع نسبت تصویر رایج داریم:

1. 4:3

2. 16:9

و دو نوع تلوزیون داریم که هر کدوم برای یکی از نسبت‏های بالا طراحی شده‎اند. نوع اول را که برای پخش تصاویر با نسبت 4:3 طراحی شده‏اند نوع ساده تلوزیون‏ها و نوع دوم را که برای پخش تصاویر با نسبت 16:9 طراحی شده‏اند به اصطلاح تلوزیون‏های صفحه عریض می‏نامند.

با این حساب زمانی که ما با تلوزیون‏های ساده تصاویر با نسبت 4:3 را تماشا می‏کنیم در واقع تصاویر همان گونه که هستند دیده می‎شوند بدون اینکه در تناسب تصاویر تداخلی ایجاد شود. (تصویر زیر) :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حال اگر به تماشای تصاویر با نسبت 4:3 در تلوزیون‎های صفحه عریض بنشینیم، تلوزیون بدون در نظر گرفتن تناسب تصویردر حال پخش، سعی در فیت کردن تصاویر در صفحه نمایش خود می‎کند بنابراین تصاویر پخش شده در این حالت کمی کشیده به نظر می‎رسند. (تصویر زیر):

و در سوی دیگر زمانی که ما در تلوزیون‎های صفحه عریض به تماشای تصاویری با نسبت 16:9 می‏نشینیم در واقع تصاویر را به همان گونه که هستند می‎بینیم بدون آنکه خللی در تناسب تصاویر پخش شده به وجود آید. (تصویر زیر):

در این شرایط اگر تصویری با نسبت 16:9 در تلوزیون‏های معمولی پخش شود، تلوزیون باز هم بدون در نظر گرفتن نسبت تصویر در حال پخش، سعی در فیت کردن تصاویر در صفحه نمایش خود می‏کند، در نتیجه بیننده تصاویر را غیر واقعی می‎بیند و احساس می‏کند تصاویر از اطراف (سمت چپ و راست) کمی جمع شده‏اند. (تصویر زیر):

اما یکی از امکاناتی که در تلوزیون‏های صفحه عریض وجود دارد این است که می‏توانند تصاویر با نسبت 4:3 را همان گونه که هستند پخش کنند، البته در این صورت کمی از اطراف صفحه نمایش خالی خواهد ماند. (تصویر زیر):

امیدوارم تونسته باشم به درک موضوع به شما کمک کنم.

ehs_soltany
02-04-2009, 09:44
البته من هیچ تصویری توی پست شما ندیدم.
با این وجود من هم همه حرفای شما رو زدم ولی نمیتونم قبول کنم که تصویر کشیده میشه
مشکل اینه که وقتی تصویر 4:3 به 16:9 تبدیل میشه عرضش 1.33 برابر کشیده میشه. من یه عکس رو روی کامپیوترم 1.33 برابر میکشم و تصویر کاملا عجیب و غیرواقعی میشه ولی تو تلویزیونهای 16:9 من هیچ احساس کشیدگی تصویر ندارم. شما فرض کن صورت یه نفر را 1.33 برابر بکشی. ببین چی میشه
در مورد PAL هم نسبت تصویر توی PAL همیشه 4:3 هست.
en.wikipedia.org/wiki/File:Vector_Video_Standards2.svg

Grand
02-04-2009, 12:44
اگر عکس‎ها رو بتونید ببیند همه چیز دستگیرتون میشه.

اگر میتونید این صفحه رو با ف ی ل ت ر شکن مجدداً ملاحضه کنید تا بتونید عکس‎هایی که براتون آماده کردم ببینید.

در غیر این صورت بگید تا عکس‏ها رو جای دیگه‏ای آپلود کنم.

ehs_soltany
02-04-2009, 12:53
واقعیتش من هم تو اینترنت همین رو دیدم.
ولی اگه عکس یه آدم باشه تفاوتش خیلی تابلوتره(به نظر من) تا یه مرغابی یا اسب.
علی الخصوص چهره هایی رو که ما میشناسیم مثل هنرپیشه ها وقتی 1.33 برابر کشیده بشه خیلی غیرواقعی میشه(البته بازم به نظر من)

Grand
02-04-2009, 13:42
شما چی رو توی اینترنت دیدید؟ همین تصاویری که من گذاشتم؟!

بفرمائید این هم چهره انسان:

نسبت 4:3 در تلوزیون‎ معمولی

نسبت 4:3 در تلوزیون‏ صفحه عریض

SAEED_BARCELONA
02-04-2009, 19:40
دوست عزیز تفاوت چه توی حیوونا چه آدم محسوسه
مثلا همین عکسای آخر:
توی نسبت 4:3 اگه دقت کنی انگار صورتش کشیدست(از بالا به پائین)
توی نسبت 16:9 صورتش گرد شده(از طرفین کشیده شده)

hamidR15
05-04-2009, 18:18
كاملا مشخصه و واضحه كه؟نميدونم چطور اين دوست عزيزمون متوجه نميشن!