PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انتشار StarCalendar جالبترین برنامهٔ تقویم که دیده‌اید!

ilius
19-03-2009, 14:19
انتشار StarCalendar جالبترین برنامهٔ تقویم که دیده‌اید!

سلام
چند ماهی بود که روی تقویم کار می‌کردم، یعنی اون اپلت تقویم جلالی برای گنوم(که آقای مولا پهنادایان نوشتن) رو سفارشی‌سازی می‌کردم و امکانات جدید اضافه می‌کردم و بهینه‌سازی می‌کردم... تا اینکه بالاخره برای انتشار آماده‌ش کردم. با امید اینکه به درد دوستان بخوره.
در ضمن عید نوروز رو هم تبریک میگم. این برنامه هم عیدی ما!

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو اما تغییراتی که این برنامه نسبت به اپلت تقویم جلالی برای گنوم(ورژن 1.6.5) داشت:

1- این برنامه بصورت اپلت نیست(که وابسته به window manager باشه) بلکه بصورت پنجره‌ای اجرا میشه پس علاوه بر گنوم، در KDE و سایر محیطهای گرافیکی هم اجرا میشه. در ضمن آیکونش به system tray هم اضافه میشه(چه توی گنوم و چه KDE) و اون گوشه هم روز ماه رو(بعنوان آیکون tray) نشون میده(مثل همون اپلت گنوم).

2- پشتیبانی از تقویم هجری قمری اضافه شد. تاریخ‌های قمری در این چند سال اخیر(1384 تا 1388) وقیق هستن، یعنی کاملاً مطابق با تقویم‌های چاپی(و تقویم رسمی ایران) هست(در حالیکه هیچ برنامهٔ تقویم ندیدم که اینطور باشه، همشون ممکنه یک روز در تاریخپ قمری خطا داشته باشن، مگه اینکه فقط برای یک سال نوشته شده باشن). اما تاریخ‌های قمری در خارج از این سالها(قبل از 1384 و بعد از 1388) ممکنه حداکثر یک روز خطا داشته باشه.

3- تغییرات و بهینه‌سازی‌هایی در ظاهر برنامه، از جمله درشت کردن فونتها(برای خوانایی بیشتر) و تغییر رنگ‌ها. همینطور در تنظیمات برنامه میتونید هر کدوم از سه نوع تقویم(شمسی، میلادی و قمری) رو غیرفعال(یا دوباره فعال) کنید و یا فونتها و رنگ‌های نمایش داده شده رو به سلیقهٔ خودتون تغییر بدید.

4- جدا کردن دیتابیس مناسبت‌ها بعنوان مناسبت‌های شمسی، مناسبت‌های قمری و مناسبت‌های میلادی. در نتیجه این مناسبت‌ها برای تمام سالها نمایش داده میشه(نه فقط برای سالهای 1386 تا 1388). یه سری اشکالاتی هم که در دیتابیس مناسبت‌ها بود رفع شد و مناسبت‌های جدیدی هم اضافه شد.
میتونید در تنظیمات برنامه نمایش یا عدم نمایش مناسبت‌ها رو تنظیم کنید.

5- پشتیبانی از کیبورد. یعنی شما علاوه بر اینکه با کلیک موس میتونید بین روزهای مختلف جابجا بشید، با کلیدهای چهار جهت اصلی کیبورد هم میتونید این کارو انجام بدید(روز قبل و بعد، هفتهٔ قبل و بعد) یا با اسکرول موس به هفتهٔ قبل و بعد برید، همینطور با زدن دکمهٔ Space یا دکمهٔ Home امروز رو سلکت کنید(مثل زدن دکمهٔ «امروز» با موس). همینطور با دکمه PageUp و PageDown می‌تونید به ماه قبل و بعد برید.

6- پشتیبانی همزمان از فارسی و انگلیسی. یعنی توی تنظیمات برنامه می‌تونید زبان کل برنامه رو انتخاب کنید(این هیچ ارتباطی به تقویم شمسی یا میلادی نداره). برای اینکه زبان جدید کاملاً اعمال بشه، بعد از زدن دکمهٔ اعمال(Apply) باید یه بار از برنامه خارج بشید(دکمهٔ Quit برنامه یا دکمه Q کیبورد) و دوباره برنامه رو اجرا کنید.
قصد دارم به زودی ترجمهٔ عربی رو هم تکمیل کنم.

7- تنظیمات مختلف دیگه‌ای که توسط کابر قابل تغییر هست(در قسمت ترجیهات یا Prefrences).

8- تغییرات و بهینه‌سازی‌های دیگه‌ای حتی بعضی جاها تغییرات عمده(در الوریتم برنامه، مثل استفاده از cache و...) که خودمم همشون یادم نیست...

دیروز ورژن 1.1.0 رو هم آماده و آپلود کردم، با رفع تعدادی باگ و اعمال اکثر پیشنهاداتی که داده بودید، به علاوه امکانات جدیدی که بهتره خودتون ببینید(اگرچه توی changelog پکیج‌ها هم هم نوشتم)
قصدش رو داشتم که قبل از عید یه ورژن دیگه بدم ولی اپلش می‌خواستم ورژن بعدی 1.0.1 باشه، ولی الآن می‌بینم که توی همین یه هفته تغییراتی زیادی کرده و امکاناتی اضافه شده حتی بعضی جاها تغییرات و بهینه‌سازی‌های عمده دادم(در الگوریتم برنامه) پس تصمیم گرفتم این ورژن(که تقریباً با عید نوروز مصادف شده) 1.1.0 باشه.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدلطفاً باگهای برنامه و پیشنهادات خودتون رو گزارش کنید(ترجیهاً به ایمیلم)
بازم عید نوروز رو به همتون تبریک میگم و سال خوبی رو براتون آرزو می‌کنم، با گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد.
خوش باشید.

sudotux
31-03-2009, 13:07
نسخه ی 1.2.1 این برنامه منتشر شد.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

صفحه ی دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

m a j r i x
01-04-2009, 20:47
واقعا دستشون درد نکنه خیلی خوب دارن پشتیبانی میکنن

sudotux
02-04-2009, 00:27
در مدت زمان کوتاهی چندین نسخه از این برنامه منتشر شد که توسعه ی خوب این برنامه رو نشون میده و کم کم این برنامه داره کاملتر میشه. واقعا جای خالی همچین برنامه ای در دنیای گنو/لینوکس خالی بود.

از دوستان هم دعوت می کنم که با شرکت در نظرسنجی , نظرشون رو در ارتباط با این برنامه بگن.
همچنین اگر قابلیت خاصی مد نظرتون هست یا ایرادی رو در کارکرد برنامه میبینید اینجا مطرح کنید تا توسط توسعه دهنده ی این برنامه بررسی و در صورت امکان برطرف بشه.

m a j r i x
02-04-2009, 21:20
میشه از مهندسی معکوس استفاده کرد
باید ببینیم یک تقویم چی داره این برنامه نداره
۱-نوشتن یادداشت و نکات مخصوص یک روز
۲-اوقات شرعی
من با ظاهر یا theme راحت نیستم
میشه شیکتر شفاف با طرحی‌های متفاوت باشه
===========
نکته بعدی چه جوری توسعه‌دهندگان برنامه رو از ایده‌‌ها مطلع کنیم
قبلا آقای بیاضی پای ثابت همین انجمن بودن

sudotux
04-04-2009, 23:36
۲-اوقات شرعی
===========

m a j r i x جان مورد اول ( امکان ثبت وقایع و یادداشت برای یک روز دلخواه ) همین الان هم وجود داره فقط عنوان مناسبی برای این قابلیت انتخاب نشده ! به جای افزودن روز دلخواه میشه عنوان ثبت وقایع رو به کار برد.
با موارد دیگه موافقم !
در ضمن توسعه دهنده ی این برنامه آقای سعید رسولی هستند که با نام ilius ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در این انجمن عضو هستند و مطمئنا این تاپیک رو نگاه می کنند و پیگیر مسائل هستند.

ilius
05-04-2009, 21:05
واقعا دستشون درد نکنه خیلی خوب دارن پشتیبانی میکنن

سرتون درد نکنه. جالبه که شما هم از کلمهٔ پشتیبانی استفاده کردید، اتفاقاً به نظر من هم مرز دقیقی بین پشتیبانی و توسعه وجود نداره(اینو جدی میگم، اتفاقاً همین امروز توی تکنوتاکس نوشتم)

۲-اوقات شرعی

بله. هنوز خیلی چیزا نیاز هست. خودم یه لیست بلند بالا... نوشتم که به ترتیب اولویت(و وقت) روشون کار می‌کنم.

در مورد یادداشت و نکات همونطور که دوستمون گفتن، الآن امکانش هست. اما در مورد اصطلاحش(روز دلخواه) خودم مطمئن نیستم، این عبارت رو هم بعنوان ترجمهٔ Custom Day هست که توی اپلت تقویم جلالی(آقای پهنادایان) بود. اما واقعاً نمی‌دونم چه اصطلاحی بذارم(جدیداً به این فکر می‌کنم که bookmarl یا نشانه بهتر هست). دوستان هر پیشنهادی دارن بگن تا نظر همه رو بدونیم...
البته هر کس خودش میتونه ترجمهٔ فارسی برنامه رو عوض کنه...(اگه به توافق نرسیدیم راهش رو برای همه میگم ولی کار خاصی نداره)
تازه می‌خوام تغییرات کلی و قابلیت‌های کاملاً جدید به اون(دیالوگ روز دلخواه یا هر چی...) اضافه کنم. ولی وقتی آدم تغییرات کلی و اساسی توی برنامه ایجاد کنه یه خورده می‌ترسه و نمی‌دونه از کجا شروع کنه. الآن چند روزه تصمیمش رو دارم(روش فکر می‌کنم) ولی هنوز کار زیادی انجام ندادم...

در مورد اوقات شرعی هم حتماً. یه برنامه‌هایی دارم(و باز هم یه تغییرات کلی در متد برنامه)، ان‌شاءالله که در اولین فرصت بتونم عملی کنم.

خب تقریباً تمام رنگ‌های برنامه قابل تغییر هست(توی ورژن 1.2). دیگه چه پیشنهادی دارید؟ مثلاً shading و اینجور افکت‌های گرافیکی مثل KDE4 ؟؟ خب اساساً گنوم‌کارها طرفدار سادگی هستن و به امکانات فنی بیشتر توجه میکنن!:31:(حالا بگید شما هم باین سادگی‌تون!) ولی خب از شوخی گذشته اگه وقت شد چشم، به این افکت‌های گرافیکی هم می‌رسم. ولی فعلاً چیزهای مهمتری هست که باید روشون کار کنم.
برای قشنگتر شدن برنامه و جلوه‌های گرافیکی، هر پیشنهادی دارید بگید. مثلاً عکس زمینه برای تقویم و transparent شدن(دیده شدن عکس دسکتاپ) و همینطور پس‌زمینهٔ سلول(Cell) که میشه shading و اینجور چیزها رو هم توش اعمال کرد یا...

ایمیل هر سه‌تامون اونجا(About Dialog) هستش، سرچ می‌کردید وبلاگمون رو هم پیدا می‌کردید. می‌خواید آدرس و شماره تلفن و کد ملی هم بنویسیم :-)
(در ضمن توی فرومها با همین نام ilius هستم)

البته که کار بنده بر اساس برنامهٔ آقای مولا پهنادایان بود(اپلت تقویم جلالی که همه میشناسن). برای تبدیل بین تاریخ‌ها هم از برنامه خوب و نسبتاً کامل آقای مهدی بیاضی استفاده کردم(Calverter) البته با کلی تغییرات و بهینه‌سازی.
همینجا باید از هردوشون تشکر کنم. چون بدون برنامه‌های این دو عزیز محال بود بتونم همچین تقویمی درست کنم.

ولی واقعاً نمی‌دونم که این دو تا عزیز از انتشار StarCalendar اطلاع دارن یا نه. (ممکنه توی فروم‌ها یا وبلاگم دیده باشن)

omid-p30
14-04-2009, 20:36
میبخشید در صفحه اصلی مشخص نیست کجا و کدوم قسمت رو باید دانلود کنیم. ممکنه توضیح بدید. ممنون

m a j r i x
15-04-2009, 21:13

ilius
28-04-2009, 06:20
نسخهٔ 1.3.1 هم آپ شد.

Mr.Lover
12-08-2009, 18:57
سلام
امکانش هست که از این نرم افزار به صورت Widget در دسکتاپ استفاده کرد؟

ilius
13-08-2009, 04:30
سلام
امکانش هست که از این نرم افزار به صورت Widget در دسکتاپ استفاده کرد؟
اگه خودتون برنامه رو ببینید متوجه میشید. تقریباً میشه. یعنی بستگی داره ویدجت رو چی تعریف کنید. ولی من سعی کردم در حین اینکه اپلیکیشن هست، بشه اونو شبیه ویدجت هم کرد، مثلاً حاشیهٔ پنجره مخفی بشه، اندازهٔ پنجره رو میشه خیلی کوچیک کرد(مثلاً با غیرفعال کردن میلادی و قمری) شفافیت به پنجره داد که دسکتاپ دیده بشه(البته پنجره‌های پشتش هنوز دیده نمیشه یعنی شفافیت واقعی نداره). با چپ کلیک روی پنجره، Move ش کرد و با راست-کلیک منو باز بشه...
. در کل اگه پیشنهاد دیگه‌ای دارید بگید.

Mr.Lover
13-08-2009, 15:37
سلام
این موضوع رو به این خاطر مطرح کردم که در کنار ویدجت های دیگه ای که فعلا دارم جای این تقویم (مخصوصا تقویم شمسی) خیلی خالیه!
در ضمن اگر توجه کنید زمان هایی که برای اوقات شرعی مشخص شده یک ساعت عقب هستند!
بازم لازم می دونم از بابت زحمتی که می کشید تشکر کنم.
موفق باشید.

ilius
11-12-2009, 07:57
ورژن 1.4.2 هم اومد...
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید نکات انتشار و توضیحات مفصل:

Mr.Lover
11-12-2009, 16:54
سلام
چطور می تونم از این تقویم در نرم افزاز Evolution Mail استفاده کنم؟

hamidreza.nayeri
26-04-2010, 21:40
سلام، این نرم افزار شما نسخه ردهتی نداره؟
در ضمن به جز لینک سورس فارج، بقیه لینک ها کار نمیکنن.

m a j r i x
28-04-2010, 08:53
سلام
نسخه StarCalendar 1.5.0 عرضه شد خیلی وقته عرضه یه چیزی حدود ۲ ماه هتسش
نسخه rpm برای ردهت سوزه مندریوا فدورا

نسخه deb برای دبیان اوبونتو پارسیکس

و یک قابلیت جدید برای kde استفاده از برنامه از طریق widget

================
و برای اطلاعات بیشتر آدرس زیر