PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سراشیبی نوکیا , کاهش تقاضا و اخراج کارکنان

noisymind
18-03-2009, 13:14
دیروز 17 مارچ

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شرکت بزرگ نوکیا 1,700 از کارکنان و کارمندان خود را اخراج میکند به گزارش خبرگذاری رویترز نوکیا 700 کارمند خود را هم فقط در هلسینکی پایتخت فنلاند اخراج خواهد کرد
فروش و تقاضای تولید این شرکت در سال 2009 بشدت پایین امده و بورس شرکت نوکیا در بازارهای جهانی با افت غیر باوری مواجه شده است نوکیا بشدت در گودال سقوط قرار گرفته است
نوکیا اعلام کرده است که بدنبال بازارهای فروش تولیدات جدید و غیر تلفونی میباشد تا شاید بتواند خود را نجات دهد
همچنین در حدود 1000 کارمند ان خواستار استعفا و جدایی از شرکت در ماه گذشته بدلیل افت شرکت بودند بسیاری از انها وابسته به خود کارخانه اصلی نوکیا در فنلاند و ساختار اصلی و کلیدی نوکیا بودند

سهام نوکیا 3.5% کمتر از 8.68 یوره بوده و شرکت نوکیا 2% سقوط در بورس DJ Stoxx European Technology داشته.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
منبع سایت و خبرگذاری رویترز:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

hasanmotori
18-03-2009, 14:34
چه خبر مسرور كننده اي بود.

armin_software
18-03-2009, 14:48
دلیلش چیه؟
به نظر من با اومدن شرکت های htc و samsung در بازار موبایل نوکیا افت کرده!

T I M S A R
18-03-2009, 15:03
به نظر من نوکیا این چند وقته اصلا به طراحی گوشیهاش اهمیت نداده ودر این مدلهای جدیدش اکثرا از یک سبک طراحی استفاده شده چیزی که رقباش خلاف اون رو دارند انجام میدهند و دیگری قیمتهای بالای اون نسبت به سایر رقبا هستش.

Hamid..God
21-03-2009, 01:48
شاید این خبر باسه بعضی یا خوشحال کننده باشه و بیش خودشون بگن اخ جون حال نوکیا گرفته شد ولی به نظر من اگه نوکیا کامل از این بازار حذف شه (که بعید می دونم) معنیش اینه که یه رقیب قدر برا رقابت حذف شده و این می تونه باعث شه که بقیه ی شرکت ها هم افت کنن که نتیجش می شه نیومدن گوشی های بهتر تو بازار
ولی من می دونم که این افت به احتمال زیاد نوکیا رو به خودش می یاره و با توجه به نیرو و سرمایه ای که این شرکت داره به احتمال زیاد گوشی های قابل قبولی رو به زودی از این کمپانی می بینیم

البته اینم یاداور بشم که من خودم طرفدار دو آتیشه ی سونی اریکسونم

noisymind
21-03-2009, 11:01
من اصلا نميفهمم كجاش خوشحالي داره؟ مگه چيش به ما ميرسه؟ حالا اگه بحث شوخي و كل كل هست كه هيچ.
كلا امسال براي سيمبين سال خوبي نبود.درصد گوشيهاي سمبيني سال گذشته طبق آمار براي اولين بار از 50 درصد رفت پايننتر.
درسته كه دارن روي سيمبين واحد و تاچ كار ميكنن ولي خب اين سرمايه گذاري بلند مدت هست و تو اين مدت ويندوز موبايل و مك و ... درصد بيشتري از بازار رو تصرف كردن.
سيمبين uiq سوني اريكسون هم كه كلا تعطيل شد!!

hamed1297
21-03-2009, 11:53
نه بابا کجاش خوشحالی داره.
رقابت هست که بازار موبایل رو نگه داشته.
بعدش هم مگه کشکه به ایرن راحتی اینها حذف بشن.این بحران گردن همه رو چسبیده.بالاخره درست میشه.
نوکیا الان گوشی هاش خیلی کامل هست.

S@nti@go_s&k
21-03-2009, 12:47
حرف حامد و حمید تایید میشه
این یه رقابته اگر نوکیا کنار بکشه کیفیت محصولات برندای دیگه کم میشه

Character
21-03-2009, 13:21
به نظر من این اصلا خبر خوبی نیست. نکته مسلم اینکه همیشه رقابت بیشتر بین تولید کننده ها به نفع مصرف کنندهاست در ضمن هر برند ویژگیهای خاص و طرفدارهای خاص خودش رو داره.
با وجود اینکه من تعصب خاصی روی هیچ برند خاصی ندارم باید قبول کرد که نوکیا نسبت به سایر برندها که امکانات مشابهی رو ارایه می دن قیمت خیلی بالاتری داره و در واقع خیلی ها نوکیا رو فقط به خاطر نوکیا بودنش می خرند و کاری به خیلی از مسایل دیگه ندارن(البته شخصا در کیفیت بالای نوکیا شکی ندارم)

اما به نظر من سه عامل در روند نزولی نوکیا اثر زیادی داره

اول اینکه در حال حاضر که بازار گوشیهای لمسی خیلی داغه (نمونش فروش 5 میلیون ویوتی ال جی و 10 میلیون تاچ سامسونگ در سال گذشته) نوکیا تنها برندی است که حرفی برای گفتن نداره. 5800 هم اینقدر مشکل داره که من خودم از خریدش منصرف شدم
البته سونی هم در زمینه گوشیهای تاچ در سال گذشته عملکرد خوبی نداشت

دوم هم مساله دوربین هستش
سامسونگ 2 مدل گوشی 8 مگاپیکسلی توی بازار داره و 3 مدل دیگه هم معرفی کرده.
ال جی یک گوشی 8 مگاپیکسلی توی بازار داره و 1مدل دیگه هم معرفی کرده.
سونی یک گوشی 8 مگاپیکسلی توی بازار داره و 1مدل دیگه 8 و یک مدل هم 12 مگاپیکسلی معرفی کرده.
اما نوکیا چی؟ تازه یک گوشی 8 معرفی کرده! و مساله مهمتر اینکه این گوشی 8 با چه قیمتی می تونه وارد بازار بشه که قیمت بقیه مدلهای نوکیا زیاد افت نکنه ؟ (یادتون باشه که 8 ال جی الان 410 تومنه)
اگرچه به نظر من دوربین 8 به درد اکثر مردم نمی خوره اما همه دنبال گوشی 8 هستن البته اگه پولشون برسه.

مساله سوم هم شاید طراحی تکراری سری n باشه

سيمبين uiq سوني اريكسون هم كه كلا تعطيل شد!! یعنی چی؟

hasanmotori
21-03-2009, 13:37
من كه گفتم خبر مسرور كننده اي بود به خاطر مصرف كننده ها بود. يعني همين طور كه دوستمون گفتن نوكيا فقط به خاطر اسمش گوشيهاشو گرون ميفروشه.حالا اگه نوكيا ديگه اول نباشه مردم ديگه گول اسم نوكيارو نميخورن و نوكيا مجبور ميشه قيمتهاشو كاهش بده كه اين به نفع مشتري هست

noisymind
21-03-2009, 14:18
[quote]
(البته شخصا در کیفیت بالای نوکیا شکی ندارم)

اين حرف براي زماني بود كه محصولات نوكيا هنوز در خود فنلاند توليد ميشدن. الان اينجا كه هيچ، اگه يك سري به فرومهاي خارجي هم بزنيد همه از كيفيت نه چندان خوب محصولات جديد نوكيا نالان هستن. شايد هم نوكيا براي فرار از همين بحران و ارزونتر تمام شدن محصولاتش به اين سياست روي آورده.

البته سونی هم در زمینه گوشیهای تاچ در سال گذشته عملکرد خوبی نداشت

البته فراموش نكنيد كه زماني كه P800 , P900 , p910 و حتي p990 معرفي شدن خيلي سريع جز غولهاي زمان خودشون شدن. همينطور P1 , W960 هم گوشيهاي خوبي هستن.

دوم هم مساله دوربین هستش

مساله دوربين بيشتر جنبه رواني داره ولي خيلي موثر هست.

مساله سوم هم شاید طراحی تکراری سری n باشه

دقيقا همينطوره! البته فقط طراحي نيست . مثلا فرض كنيد من يكي دو سال پيش N95 8 گيگ گرفتم. حالا اگه خسته شده باشم از اين گوشي ، انتخاب بهتري هم دارم؟!

سيمبين uiq سوني اريكسون هم كه كلا تعطيل شد!! یعنی چی؟

مگه خبر ندارين؟ يعني كلا تعطيل شد! ديگه سوني اريكسون سيستم از UIQ استفاده نميكنه و كامنداش هم بيكار شدن!

noisymind
21-03-2009, 14:20
من كه گفتم خبر مسرور كننده اي بود به خاطر مصرف كننده ها بود. يعني همين طور كه دوستمون گفتن نوكيا فقط به خاطر اسمش گوشيهاشو گرون ميفروشه.حالا اگه نوكيا ديگه اول نباشه مردم ديگه گول اسم نوكيارو نميخورن و نوكيا مجبور ميشه قيمتهاشو كاهش بده كه اين به نفع مشتري هست

البته نوكيا گوشيهاي با قيمت مناسب خوبي هم داره. زياد هم داره. ولي بعضي از گوشيهاش چون لقب high end اين برند رو يدك ميكشن قيمتشون از گوشيهاي هاي اند برندهاي ديگه كه بعضا امكانات بيشتري هم دارن بيشتره.

S A M S U N G
21-03-2009, 16:59
سلام به همگی .

دوستان عزیز این تنها مشکل نوکیا نیست .

سونی اریکسون خیلی وضعش بدتر از این اخراج های پیش پا افتاده هستش .

Sony Ericsson warning stuns ailing mobile sector
By Tarmo Virki, European technology correspondent Tarmo Virki, European Technology Correspondent

HELSINKI (Reuters) – Sony Ericsson sparked fresh fear of crumbling consumer demand on Friday when the world's No 4 handset maker said it would sell barely half of the phones it sold last quarter.

Shares across the wireless sector dropped sharply on the news, with Ericsson (ERICb.ST) 7 percent lower and top handset maker Nokia (NOK1V.HE) 4.7 percent down by 0840 GMT (4:40 a.m. EDT).

Sony Ericsson said it expects to sell just 14 million phones in January-March, hit by weak demand and retailers cutting their inventories. Analysts polled by Reuters in January expected between 15.5 million to 21.8 million phones sold.

"Investors are questioning the whole market now, even though I think the issue for Sony Ericsson is more company specific," said Jari Honko, analyst with eQ Bank.

Overnight, smaller rival Palm Inc (PALM.O) reported a widening loss for the December-February quarter and said revenue sank 70 percent from a year ago.

Sony Ericsson (6758.T) said it expected to make a pretax loss of 340-390 million euros ($459 million-$526 million) in the quarter as it heads into a second year of losses.

"It's a real catastrophe. Those are very big losses and they are probably losing a lot of market share," said Greger Johansson, analyst firm at Redeye.

"It's obvious that the volumes are much lower than the market had thought. And first and foremost, the losses are much, much bigger," he said.

Sony Ericsson, the no. 4 global handset maker after Nokia, Samsung (005930.KS) and LG (066570.KS), said it expects gross margins to decline both year-on-year and sequentially.

"These disappointing results come as little surprise given the current weakness of the Sony Ericsson portfolio and the challenging market conditions it faces in the markets where it is strongest," said Ben Wood, Research Director at CCS Insight.

"With competition intensifying it is going to be a tough task to regain momentum until new products appear and economic conditions improve," Wood said.

Sony Ericsson's success has been built on a strong offering of mid-range phones with high-quality cameras and music players, but this part of the cellphone market is seeing the sharpest fall this year as operators dole out subsidies to more expensive phones.

منابع :

همانطور که میبینین سونی اریکسون به طور غیرمستقیم داره اعلام ورشکستگی میکنه .

یه لحظه فکر کنین سونی نتونه سهام اریکسون رو بخره ! اونموقع متوجه میشین که وضع این کمپانی صدمرتبه از نوکیا که فقط بازاریاباش رو اخراج کرده بدتره !

مخلصیم .

noisymind
21-03-2009, 17:22
خب وضع سوني اريكسون كه كلا از يك سال پيش تاحالا بيريخت بوده!

Character
21-03-2009, 19:25
[quote=Character;3615611]

اين حرف براي زماني بود كه محصولات نوكيا هنوز در خود فنلاند توليد ميشدن. الان اينجا كه هيچ، اگه يك سري به فرومهاي خارجي هم بزنيد همه از كيفيت نه چندان خوب محصولات جديد نوكيا نالان هستن. شايد هم نوكيا براي فرار از همين بحران و ارزونتر تمام شدن محصولاتش به اين سياست روي آورده.

البته منظور من بیشتر ویژگیهایی هست که اولین بار توسط نوکیا معرفی شد مثل
Accelerometer sensor for auto-rotate
Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
و ...

البته فراموش نكنيد كه زماني كه P800 , P900 , p910 و حتي p990 معرفي شدن خيلي سريع جز غولهاي زمان خودشون شدن. همينطور P1 , W960 هم گوشيهاي خوبي هستن.

P800 , P900 , p910 که خیلی قدیمی هستن p990 سال 2005 و P1 و W960 سال 2007 وارد بازار شدند سال گذشته سونی فقط G900, G700 و xperia رو به بازار داد که زیاد هم مورد استقبال قرار نگرفتند

مساله دوربين بيشتر جنبه رواني داره ولي خيلي موثر هست.

بالاخره من نفهمیدم جنبه روانی داره یا اینکه مهمه؟ به نظر من موبایل با دوربین 8 و حتی 5 به درد عامه مردم نمی خوره حتی عکاسهای حرفه ای هم از این گوشیها استفاده نمی کنن چون هنوز تفاوت کیفیت دوربین موبایل با دوربین های دیجیتال زیاده. اکثریت مردم هم تفاوت بین دوربین 5 و 8 مگاپیکسلی رو نمی فهمن و فکر می کنن هرچی عدد بالاتر باشه حتما کیفیت هم بالاتره و تصور می کنن اگه دوربین 3 داشته باشن از مد عقب افتادن

دقيقا همينطوره! البته فقط طراحي نيست . مثلا فرض كنيد من يكي دو سال پيش N95 8 گيگ گرفتم. حالا اگه خسته شده باشم از اين گوشي ، انتخاب بهتري هم دارم؟!

انصافا نه!

مگه خبر ندارين؟ يعني كلا تعطيل شد! ديگه سوني اريكسون سيستم از UIQ استفاده نميكنه و كامنداش هم بيكار شدن!

دلیلش چیه مگه مشکل فنی یا چیز دیگه ای داشت؟
یعنی از این به بعد سونی از سیمبیان سری 60 استفاده می کنه یا تصمیم دیگه ای داره؟(البته در Idou که از سری 60 استفاده کرده)

در ضمن می خوام بگم خیلی با حالی چون از کسایی که بدون تعصب و واقع بینانه حرف می زنن خیلی خوشم میاد

noisymind
21-03-2009, 19:43
البته منظور من بیشتر ویژگیهایی هست که اولین بار توسط نوکیا معرفی شد مثل
Accelerometer sensor for auto-rotate
Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
و ...

اتفاقا روتيت اوتوماتيك اول روي iPhone بود. ضمن اينكه K850 هم كه فكر كنم زودتر از n95 8 معرفي شد اونو داره. كه البته خيلي چيز مهمي هم نيست!

سال گذشته سونی فقط G900, G700 و xperia رو به بازار داد که زیاد هم مورد استقبال قرار نگرفتند

يكي از دلايل دوتاي اول ، استفاده از سي پي يو پايين و شايد دوربين نه چندان خوب و همينطور خبر عدم ادامه ساخت گوشيهاي UIQ بود.ولي در مورد xperia حتما شوخي ميكنيد؟:2:

دلیلش چیه مگه مشکل فنی یا چیز دیگه ای داشت؟
یعنی از این به بعد سونی از سیمبیان سری 60 استفاده می کنه یا تصمیم دیگه ای داره؟(البته در Idou که از سری 60 استفاده کرده)

يكي از مهمترين دلايلش اينه كه كساني كه روش كار ميكردن ، نتونستند خيلي اون رو توسعه بدن. نه كه به نظر من هيچ مشكل فني نداشت.

در ضمن می خوام بگم خیلی با حالی چون از کسایی که بدون تعصب و واقع بینانه حرف می زنن خیلی خوشم میاد

چاكريم:31:
خب ديگه همه برند ها در يك مقطعي ممكنه افت كنن. مثلا سوني اريكسون با حركت روي دوربين و واكمن بازار مالتي مديا رو از ان خودش كرد تقريبا ، ولي با ادامه سياستهاي اشتباهش و گوشيهاي تكراري ديديد كه فروشش چقدر افت كرد. حالا هم پارسال نوكيا اين كار رو كرد. فعلا سامسونگ داره خوب پيش ميره. البته اون هم در يك زماني به همين نقطه و بحران ميرسه.

استبداد
22-03-2009, 01:08
یعنی از این به بعد سونی از سیمبیان سری 60 استفاده می کنه یا تصمیم دیگه ای داره؟(البته در idou که از سری 60 استفاده کرده)

نه خیر , در آی دو از سیمبین سری 60 استفاده نشده
سیمبین اپن سورس

hamed1297
22-03-2009, 01:27
ولی بیسش مخلوطی از سری 60 و uiq ...هست.

merikh_merikh
22-03-2009, 01:45
به نظره من تنها دلیلش گوشی های تکراری میباشد.نوکیا بعد از ان95 تغییرات ان چنانی نسبت به شرکت ها ی دیگه نداشته....
ولی به همین راحتی ها هم نوکیا بر کنار نمیشه......برا خودش کسیه.علکی که نیست......

REGISTERED USER
22-03-2009, 01:49
این که خوبه ... اخبار گفت سونی اریکسون 78 درصد ضرر داده !

hamed1297
22-03-2009, 02:04
اخبار ایران؟دی...

esmail194
22-03-2009, 15:04
نوکیا هم آخر کار دست خودش میده
بکش نوکیا بچش.....

noisymind
22-03-2009, 15:37
اي بابا. حالا نوكيا برشكست كه نشده! هنوز هم رتبه اول رو داره . البته چند سال پيش كارشناسان پيش بيني كرده بودن كه تا چند سال ديگه ( يعني همين 2009 و 10 ) سهم سيمبين بياد پايينتر. فكر كنم سال ديگه هم سهمش كمتر بشه.

نوكيا پروژه تاچ رو دير شروع كرد.جدي شدن گوشي هاي ويندوز موبايل سامسونگ و وارد شدن سوني اريكسون به اين عرصه شايد يكي از دلايل افت اين سهام بوده. يك زماني پاكت پي سي ها دست نيافتي بودن و فقط مخصوص افرا خاصي بود كه دنبال مولتي مديا نبودن و بيشتر گوشي بيزنسي ميخواستن و اون هم با قيمت بالا!
من قبلا اصلا يادم نمياد بحثي سر دوربينهاي پاكت پي سي ها مطرح بوده ! اما الان ميبينيم كه خيلي ها كه اصلا نميدونستند سيمبين و ويندوز موبايل چيه دارن ميرن امنيا بگيرن ، يا خيلي ها ديگه فقط به خاطر اسم سوني اريكسون ميرن x1 ميگيرن و خب خيلي هاشون شايد بعدا هم طرفدار 100% ويندوز موبايل باقي بمونن.

راستي LG هم كه جديدا مثل اينكه ميخواد بياد طرف ويندوز موبايل.

استبداد
23-03-2009, 00:18
البته چند سال پيش كارشناسان پيش بيني كرده بودن كه تا چند سال ديگه ( يعني همين 2009 و 10 ) سهم سيمبين بياد پايينتر.

البته چند سال پیش خود سیمبین هنوز خیلی بازار بزرگی نداشت دی: و بیشتر بازار رو گوشی های جاوا در اختیار داشتن

noisymind
23-03-2009, 06:19
البته چند سال پیش خود سیمبین هنوز خیلی بازار بزرگی نداشت دی: و بیشتر بازار رو گوشی های جاوا در اختیار داشتن

منظورم كل بازار نيست. كل درصد گوشيهاي هوشمند .

noisymind
27-03-2009, 15:17
نقل از رويترز:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

UPDATE 1-Nokia says has stopped using phone subcontractors

HELSINKI, March 26 (Reuters) - Nokia (NOK1V.HE ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])), the world's top cellphone maker, has stopped using subcontractors in the assembly of its phones due to faltering demand for mobile handsets, a spokeswoman for the company said on Thursday.
"In engine making we have fully stopped (using subcontractors)," said a company spokeswoman, adding the firm was still using them in other functions like packaging or logistics.
In 2008 Nokia outsourced approximately 17 percent of the manufacturing volume of its mobile phone engines, which include the phone and software that enable its basic operations.
Nokia's key subcontractors have been Foxconn (2038.HK ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])), China's BYD (1211.HK ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])), Jabil Circuit (JBL.N ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) and Elcoteq (ELQAV.HE ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])).
BYD shares slipped in afternoon trading in Hong Kong and were down 0.3 percent at 0815 GMT, even as the broader Hang Seng Index .HSI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) soared 3.6 percent.
Nokia said in January it aimed to cut annual costs at its key handset unit alone by more than 700 million euros to counter plunging demand. [ID:nLH416501]
The overall cellphone market is expected to contract by about 10 percent this year, hurt as consumers rein in spending and handset sellers try to clear out unsold phones.
Shares in Nokia were 1.1 percent lower at 9 euros on a softer DJ Stoxx European Technology Index .SX8P. (Reporting by Tarmo Virki; editing by Simon Jessop)

~ReZa~
27-03-2009, 17:26
در کل این اشفته بازار کل اروپا و امریکا و حتی خود ایران رو هم در بر گرفته و همه شرکتهای بزرگ تو اروپا و امریکا در باتلاق ورشکستگی فرو رفته اند که طولی نخواهد کشید و درست میشه.
نکته قابل توجه اینجاست که سیاست در این جور کارها حرف اول رو میزنه و شاید ماها هنوز نمیدونیم پشت پرده اینها دارن چه کارهایی میکنند ؟ ولی مطمئن باشید خود دولتها در اینگونه کشورها نمیذارن شرکتهای توپی مثل نوکیا یا سونی اریکسون و ..... به طور کامل ورشکست شده و همه چیز رو تعطیل کنند چون با تعطیلی این شرکتها در واقع میشه گفت باید تولید گوشی و ... به سهم ناچیزی برسه که یکی از محالات هست.:40: