PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوالی پیرامون دایره

سایه آسمون
18-03-2009, 10:25
این سوال از خیلی ها (حتی دبیر ریاضی))هم پرسیدم جوابی نداشتند.اگه کسی میدونه بگه اگه جواب نداره بگین بیخیال بشم.:13::13:

کمان وتری که از مرکز دایره نمی گذرد چند درجه است؟(فرض بر اینکه r:6و نقطه تقاطع وتر و شعاع 2سانی متر باشد.)

خورشید زمستان
18-03-2009, 14:25
این سوال از خیلی ها (حتی دبیر ریاضی))هم پرسیدم جوابی نداشتند.اگه کسی میدونه بگه اگه جواب نداره بگین بیخیال بشم.:13::13:

کمان وتری که از مرکز دایره نمی گذرد چند درجه است؟(فرض بر اینکه r:6و نقطه تقاطع وتر و شعاع 2سانی متر باشد.)

سوال از این ساده تر

تنها وتری که از مرکز دایره میگذره ، قطر دایره هستش که زاویه کمانش 180 درجه هست :31:

zahedy2006
18-03-2009, 16:12
سلام
منظور اون آبیه هست؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه طول وتر رو داشته باشیم خب نصفشم داریم
شعاع بر اون عمودمنصف هست
طول شعاع رو هم داریم
پس از فیثاغورس هر سه ضلع مثلث رو باید بشه پیدا کرد

حالا اون زاویه که شعاع با پاره خط عمود منصف می سازه رو می تونیم از آرک سینوس یا آرک کسینوس پیدا کنیم. دو برابرش میشه کل اون زاویه (عمود منصف زاویه را نیز می نصفه!!)

اگه مساله را اشتباه فهمیده ام یه توضیح شکلی بدهید

hamidreza_4u
18-03-2009, 19:46
سلام
منظور اون آبیه هست؟

اگه طول وتر رو داشته باشیم خب نصفشم داریم
شعاع بر اون عمودمنصف هست
طول شعاع رو هم داریم
پس از فیثاغورس هر سه ضلع مثلث رو باید بشه پیدا کرد

حالا اون زاویه که شعاع با پاره خط عمود منصف می سازه رو می تونیم از آرک سینوس یا آرک کسینوس پیدا کنیم. دو برابرش میشه کل اون زاویه (عمود منصف زاویه را نیز می نصفه!!)

اگه مساله را اشتباه فهمیده ام یه توضیح شکلی بدهید

طول هر کمان از دایره که بین دو شعای از دایره باشد که زاویه بین آندو شعاع را با تتا و طول شعاع را با r نشان دهیم برابر است با r0===شعاع ضربدر زاویه بین دو شعاع(برحسب رادیان) که حاصل نتیجتا برحسب رادیان میباشد
بیشتر یادم نیومد
شرمنده

خورشید زمستان
19-03-2009, 00:49

طول وتر را m و عمود منصف واقع بر وتر رو n (نقطه تقاطع وتر و شعاع )مینامیم . دراین صورت بین عمود منصف ، وتر و شعاع این رابطه برقراره:

آلفا زاویه مرکزی روبروی وتر و کمان متناظر با اونه و جواب مساله شما هست . در مثال شما :

n=2 & r=6

نکته: وتری هم که از مرکز دایره بگذره ، همان قطر دایره و برابر 180 درجه هست

saber57
20-03-2009, 15:14

به شکل زیر دقت کنید:

حالت OH=0 زمانی است که وتر از مرکز دایره عبور میکند یعنی وتر همون قطر هست و OH=OA زمانی است که وتر برابر صفر هست.اندازه کمان وتر هم برابر با زاویه مرکزی AOB هست (کافیه کمی تجسم کنید)

chessmathter
21-03-2009, 11:15
ممکنه وتر بر شعاع عمو د نباشه.

zahedy2006
21-03-2009, 13:17
ممکنه وتر بر شعاع عمو د نباشه.

تکبیر!! الله اکبر (شوخی)

حتما یک و فقط یک شعاع موجود بید که بر اون عمود باشه (اثبات: فرض می کنیم نباشه. ما عمود منصف اون وتر رو رسم می کنیم که طبق فرض از مرکز دایره نمی گذره - پس یه شعاع ... - ادامه اش یادم نمی اد)

در ضمن:
فوت همسر امام خمینی را نیز تسلیت عرض می نماییم

saber57
21-03-2009, 22:00
تکبیر!! الله اکبر (شوخی)

حتما یک و فقط یک شعاع موجود بید که بر اون عمود باشه (اثبات: فرض می کنیم نباشه. ما عمود منصف اون وتر رو رسم می کنیم که طبق فرض از مرکز دایره نمی گذره - پس یه شعاع ... - ادامه اش یادم نمی اد)

در ضمن:
فوت همسر امام خمینی را نیز تسلیت عرض می نماییم

باتوجه به اینکه دایره بینهایت شعاع دارد،بنابراین محض اطلاع جنابعالی بعرض میرسانیم که یکی از این شعاعها بر وتر عمود میباشد .

رونوشت :...............:8:

zahedy2006
21-03-2009, 22:31
باتوجه به اینکه دایره بینهایت شعاع دارد،بنابراین محض اطلاع جنابعالی بعرض میرسانیم که یکی از این شعاعها بر وتر عمود میباشد .

رونوشت :...............[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حالا خوبه منم نقل قول کرده بودم!! مگرنه فکر می کردم خودم نوشتم "شاید عمود نباشه"

k1kz
22-03-2009, 00:24
سلام بر همه دوستان
به نظر من بحث های باکلاس تری هم میشه در ارتباط با دایره انجام داد.مثلا به نظر شما معادله پارامتریک زیر دایره به شعاع 3 ومرکز مختصات رو به چند قسمت تقسیم میکنه؟

به ازای a=5 داریم :

در مورد حالت کلی زیر چه نظری دارین؟
با تشکر و تبریک سال نو

>

سایه آسمون
26-03-2009, 11:08
فکر کنم چون نمی تونم عکس بزارم هنوز سوالم نا مفهومه!!!

سایه آسمون
26-03-2009, 11:16
خانم ها آقایان ببخشیدمن ....... هیچی نفهمیدم بابا من بچه راهنماییم چی حالیم میشه سینوس ................شکل هم نمی تونم بزارم .(چون بلد نیستم.)(جون نازنینتون راه حل ساده تر بدید.)

saber57
26-03-2009, 11:55
خانم ها آقایان ببخشیدمن ....... هیچی نفهمیدم بابا من بچه راهنماییم چی حالیم میشه سینوس ................شکل هم نمی تونم بزارم .(چون بلد نیستم.)(جون نازنینتون راه حل ساده تر بدید.)

چون هنوز سطح سوال شما نسبت به دوره راهنمایی پایین بوده ،دبی ریاضی شما جوابتون و نداده بود . وقتی رسیدی دبیرستان و مثلثات خوندی اونوقت جواب خودتو میگیری:34::19:

banoo sh
17-12-2016, 14:04
سلام
این سوال چندبار تو آزمون پیشرفت تحصیلی اومده و من از یجایی ب عد نمیدونم چیکار کنم

دو دایره هم مرکزند . اندازه ی وتری ک از دایره ی بزرگ ب دایره کوچک مماس است 4 میباشد.مساحت ناحیه ی بین دو دایره؟؟

siava5h
17-12-2016, 17:19
سلام
این سوال چندبار تو آزمون پیشرفت تحصیلی اومده و من از یجایی ب عد نمیدونم چیکار کنم

دو دایره هم مرکزند . اندازه ی وتری ک از دایره ی بزرگ ب دایره کوچک مماس است 4 میباشد.مساحت ناحیه ی بین دو دایره؟؟

جواب : 12.5664 واحد مربع

جواب اولین پست هم 141.06 درجه میشه. هرچند صاحب سوال از سال 2010 دیگه نیومده.. سوال ساده ای بود. جالبه که معلمای ریاضیشون نتونستن حلش کنن :n13: