PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : لذت رانندگی با کدامیک بیشتر است؟ دیفرانسیل عقب یا جلو یا awd !!!

tatu_lover1366
06-03-2009, 22:52
سلام به همه
چند روز پیش با دوستا صحبت میکردیم , یک بحث جالب پیش امد, گفتم خالی از لطف نیست که اینجا هم مطرح بشه
همینطور که تو تاپیک هم نوشتم لذت رانندگی با کدامیک بیشتر است؟
خواهشی که دارم اینه که هر مدل دیفرانسیلی که مد نظر دارید دلیل انتخابتون هم ذکر کنید
با تشکر

البته نظر خودم روی دیفرانسیل عقب هستش علتش هم لذت بیشتر و قدرت بیشتری هستش که دیف عقب برای رانندش فراهم میکنه فعلن دلیل خاص دیگه ای ندارم:31:

milky way
06-03-2009, 23:38
لذت خیلی ربطی به عقب یا جلو بودن دیفرانسیل نداره ولی خوب معمولا ماشین های ارزون قیمت تر و شهری دیفرانسیل جلو هستن یا تمام ماشین های یکمی درست درمون دیفرانسیل عقب هستن یا دو دیفرانسیل (از شاسی بلند بگذریم مثل ماشینهای Audi) معمولا دیفرانسیل عقب ها هندلینگ بهتری دارن ولی بازم در حالت دو دیفرانسل چسبندگی ماشین خیلی بهتره.

Farshadd
07-03-2009, 00:30
سلام.

اولا عنوان کمکی اشتباه هست چون fwd همون دیف جلو هست ( forward wheels driver ) که املاش رو مطمئن نیستم. احتمال 99% منظورتون AWD بوده که دو دیف هم میشه و من هم خیلی دوست دارم.

دوما دلایلی قبلا اینجا مطرح شده:

ماشینهای کشنده ی جلو بهتر است یا کشنده عقب؟ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:12:

ehsankalak
07-03-2009, 00:58
احتمالا منظورش four will drive همون 4WD یا AWD بوده !!

2299
07-03-2009, 01:01
4wdبيشتر براي ماشيناي شاسي بلند (آفرود ) استفاده ميشه
awd بيشتر براي سواري
البته فكر كنم

D r i v e r
07-03-2009, 01:11
ولی فقط 405 دو دیفرانسیل!!!
یه دونه کلیپ ازش توی یوتیوب دیدم خیلی حال کردم
البته لنسر ها که جای خود دارند اونم ix چون فرشاد هم x رو دوست داره منم میخوام x رو دوست بدارم

prowler88
07-03-2009, 11:59
یه مقدار در مورد اسم ها شک و شبهه به وجود اومده لازم دونستم برطرف شه.
سه نوع داریم:
FWD: Front Wheel Drive
RWD: Rear Wheel Drive
4WD: 4 Wheel Drive
ماشین های AWD یا All Wheel Drive به ماشین هایی گفته میشه که به طور دائم دو دیفرانسیل نیستند و نیرو به صورت الکترونیکی تقسیم میشه.
ماشین های بنز و ب ام و دیفرانسیل عقب هستند و ماشین های آئودی دیفرانسیل جلو.
البته هر سه کمپانی آپشن هایی رو در اختیار راننده میذارن که بتونه ماشینش رو به صورت دو دیفرانسیل سفارش بده.
برای دو دیفرانسیل در هر کمپانی یه اسم در نظر گرفته شده:
Audi : Quattro
Mercedes : 4MATIC
BMW : Xi

prowler88
07-03-2009, 12:16
به طور کلی همه ی ماشین های اسپرت دیفرانسیل عقب هستند. که تو هندلینگ ماشین تاثیر داره. ولی نمیشه گفت دیفرانسیل عقب همیشه بهتره. ماشین های دیفرانسیل عقب سر پیچ یه جور میپیچن و ماشین های دیفرانسیل جلو یه جور دیگه. از اون جایی که نیرو در ماشین های دیف عقب به چرخ های عقب منتقل میشه سر پیچ های تند عقب ماشین منحرف میشه و در ماشین های دیف جلو بر عکس جلوی ماشین بیشتر می پیچه.
از برند هایی که ماشینشونو به صورت دیفرانسیل جلو زدن میشه به Chrysler, Volvo, Audi اشاره کرد.

prowler88
07-03-2009, 12:46
چند نوع چیدمان برای محل قرارگیری موتور و وضعیت انتقال نیرو وجود داره.

FF: Front Engine, Front Wheel Drive
در این حالت موتور جلوی ماشین قرار داره و نیرو هم به چرخ های جلو وارد میشه. این حالت باعث میشه که جای کمتری اشغال بشه و جمع و جورتره. چون نیازی به ادوات انتقال قدرت به عقب نیست. این حالت در جاده های لغزنده از ماشین های موتور جلو دیفرانسیل عقب بهتره.
FR: Front Engine, Rear Wheel Drive
دلیل این که ماشین های لوکس یا اسپرت از حالت دوم استفاده میکنن اینه که در ماشین های دیف حلو اولا نیروی موتور زیاد باعث کاهش چسبندگی ماشین میشه و دوما از موتورهای پرقدرت و بزرگ که به صورت طولی قرار میگیرن نمیشه در دیف جلو استفاده کرد. این حالت تو ماشین های اسپرت زیاد استفاده میشه چون چسبندگی میره بالا و هندلینگ ماشین بهتر میشه.
ماشین های دیفرانسیل جلو چون از قطعات کمتری برای انتقال نیرو استفاده میکنن میتونن فضای داخلی بیشتر و وزن کمتر و مصرف بنزین پایینتر رو باعث بشن. کنترل ماشین های دیف جلو که قدرت کمتری دارن راحتتره. و همون طور که گفتم تو جاده های برفی عملکرد بهتری دارن.

ماشین های دیفرانسیل عقب تقسیم وزن بهتری دارن. در شتابگیری وزن به قسمت عقب منتقل میشه. شعاع چرخش کمتر. هندلینگ بهتر در جاده ی خشک. ترمز بهتر و استفاده از موتور های قویتر از ویژگی های دیگه ش هستند. ولی در عوض وزنشون و قیمتشون بیشتره. فضای داخلی هم معمولا کمتره.
ماشین های چهارچرخ متحرک دو حالت دارن. یا موتور عرضی دارن یا طولی. این حالت باعث میشه که ماشین در شرایط لغزنده شتاب و چسبندگی بیشتری داشته باشه. به نوعی ترکیبی از دیف عقب و دیف جلو هستند. و در سرعت های بالا کنترلشون راحتتره. درعوض قیمتشون بالاتر میره و تعمیراتشون سخت تره. مصرف بنزینشون بیشتره. ترمز دستی هم عملکردش با ماشین های معمولی فرق میکنه.
اولین ماشین موتور جلو دیفرانسیل عقب سال 1895 ساخته شد (Panhard).
به دلیل افزایش قیمت بنزین از دهه ی 80 و موفقیت ماشین های دیفرانسیل جلو ماشین های امریکایی سنت دیرینه ی دیفرانسیل عقب خود را رها کردند.
بر عکس بنز و ب ام و و جگوار ماشین های ژاپنی مثل نیسان و تویوتا از دیفرانسیل جلو استفاده میکنند. البته مدل های لوکس این دو یعنی اینفینیتی و لکسس دیف عقب هستند.
تمام ماشین های کادیلاک از سال 2010 دیفرانسیل عقب خواهند بود.
مدل های سوپر اسپرت دو دیفرانسیل : لامبورگینی مورسیه لگو و آئودی R8 , ...

feryshad
07-03-2009, 13:04
احتمالا منظورش four will drive همون 4wd یا awd بوده !!
البته 4wd با awd فرق داره!!
4wd به اونایی میگن که توانایی چهارچرخ متحرک رو دارند ولی در حالت عادی فقط دو چرخشون متحرکه و بودن دراز مدت در حالت چهارچرخ متحرک باعث صدمه میشه راحت ترین مثالش هم لندرور های داخل ایرانه
ولی awd به اونایی میگن که چهارچرخ متحرک دائمی هستند مثل لامبورگینی ، بوگاتی ویرون و ...

milky way
07-03-2009, 13:38
ماشین های Audi تقریبا همشون مدل دو دیفرانسیل دارن و خیلی از مدل هاش هم مخصوصا سری S تقریبا همشون دو دیفرانسیل هستن. البته Audi از تکنولوژِی AWD خودش که quattro هست استفاده کرده که سیستم نسبتا پیچیده ای هست که تو نسل پنجم که اولین بار سال 2006 در مدل RS4 استفاده شد تورک به صورت اتوماتیک تا 80% به اکسل جلو و تا 100% به اکسل عقب منتقل میشه که در حالت استاندارد 40 به 60 هست برای جلو عقب.

rami_hemi
07-03-2009, 13:45
در کل نمیشه فت کدوم رانندگی بهتری رو ارایه میدن و هر کدوم مزایا و معایبی دارن .
در کل اتمبیلهای سرعتی قدرتی بیشتر از سیستم rwd یا دیفرانسیل عقب استفاده میکنن که به خاطر توان و گشتاور بالای موتور و توزین وزن از این روش استفاده میشه البته در این ماشینها از سیستم awd هم استفاده میشه که اون هم میتونه نسبت تقسیم نیرو و گشتاور یکسان یا متفاوت رو به هر دیفرانسل میتونه داشته باشه ولی در کل هندلینگ این دو دسته در سعتهای بالا بهتر از اتمبیلهای fwd یا دیفرانسیل جلو هستش.

tatu_lover1366
07-03-2009, 20:01
احتمالا منظورش four will drive همون 4wd یا awd بوده !!

آره منظورم دقیقا همین بود fwd=4wd
ممنون از یاداوریتون:31:

orangeboy
10-03-2009, 09:47
به نظر من ماشينهاي با حجم موتور 2000 به پايين ديفرانسيل جلو باشه بهتره.........و 2000 به بالا ديفرانسيل عقب بهتره.............

rami_hemi
10-03-2009, 12:05
به نظر من ماشينهاي با حجم موتور 2000 به پايين ديفرانسيل جلو باشه بهتره.........و 2000 به بالا ديفرانسيل عقب بهتره
خب این رو نمیشه گفت حتما باید اینطوری باشن
بستگی به کاربرد و حتی روش شرکت سازنده داره

Farshadd
12-03-2009, 13:00
به نظر من ماشينهاي با حجم موتور 2000 به پايين ديفرانسيل جلو باشه بهتره.........و 2000 به بالا ديفرانسيل عقب بهتره.............

زیاد ربطی به حجم موتور نداره و در واقع حجم تعیین کننده نهایی نیست.

اگه بخواییم از لحاظ قدرت بررسی کنیم خیلی موتور ها هستن که با حجمی کم قدرتی بیشتر از حجیم ها تولید میکنن. نمونش همینی که توی آواتار من هست به یه موتور فکر کنم 2 لیتری و نوع تیون شده خود کمپانیش 400 اسب قدرت داره ولی میبینیم که خیلی از خودروهای دیگه که حجمشون هم بیشتر از این حرفاست قدرت کمتری دارن. نمونه حاضرش همین مثلا هیوندای آزرا 3.8 که با موتور 3.8 لیتری 260-270 اسب بخار تولید میکنه. حال اینکه لنسر ایو 10 400 چهار چرخ چرخنده هست و آزرا دیف جلو...

( اینو قبول دارم که اصلا نباید آزرا و لنسر ایوو رو با هم مقایسه کرد و من هم فقط جهت روشن سازی مثال زدم)

:12:

prowler88
12-03-2009, 13:37
مثال های بهتر هم هست. مثلا یه مدل لوتوس که با موتور 1800 شتابش زیر 4 ثانیه بود. یا مزدا rx که با موتور 1300 سی سی یه چیزی حدود 260 اسب تولید میکنه.

tatu_lover1366
13-03-2009, 13:01
بنظر منم ربطی به قدرت موتور نداره , خیلی وقتا بخاطر حفظ سنت در طراحی ماشین هستش
مثلا همین فلوکس بیتل(قورباغه ای)خودمون چون نه قدرت موتوری داره و نه حجم موتور زیادی که بخواد موتور عقب بشه منتها برای شرایط و برحه زمانی خاصی که طراحی شد , طراح ها مجبور شدن موتور عقب طراحیش کنن حالا هم واسه اینکه استیل و سنت طراحیش حفظ بشه بازم مدلهای جدیدش موتور عقب طراحی میشه(البته از این مدل جدیدش خبر ندارم)

amirr13
24-03-2009, 12:12
خوب بستگی زیادی به قدرت موتور و تورک داره

البته نه به طور کامل

پیچیدگیه قطعات تو دیفرانسیل جلو خیلی بالاست و به همین دلیل به علت فضای کم ظرافت قطعات زیاده

به همین دلیل اگه قرار باشه نیروی زیادی به چرخ جلو اعمال بشه باید هزینه زیادی برای مقاوم ساختن قطعال انتقال نیرو خرج کرد که معمولا این کار انجام نمیشه به همین دلیل برخی تصور میکنند که بستگی به حجم داره

البته به یه چیز دیگه هم هست

تویوتا و یا لکسس بیشتر برای رانندگی خانوادگی تنظیم شدن و برای انتقال ناگهانی نیرو خیلی در نظر گرفته نشدن (نه اینکه با دوبار از هم میپاشن ولی صدمه بیشتری نسبت به بنز و بی ام و میبینن)

برای همینه که کمپانی هایی که راحتی و فضای بیشتر رو فاکتور مهم میکنند بیشتر رو دیف جلو حساب میکنند

اما کمپانی هایی که لذت رانندگی رو فاکتور میکنند بیشتر دیف عقب کار میکنند

لذت رانندگی و تیک اف کردن و دستی بازی و دیریفت با دیف عقب بیشتره

ولی تو رانندگی شهری و جاده های خاکی خوب دیف جلو ها عملکرد بهتری دارند

ولی دو دیفرانسیل ها که چند وقتی است تو ماشین های سدان نه شاسی بلند استفاده میشند قابلیت کنترل وحشتناکی روی پیچ ها دارند

ولی من به شخصه چون awd گیرم نمیاد دیف عقب رو ترجیح میدم

T_rex
28-06-2009, 03:38
100% دفرانسیل عقب لذتش بیشتره مخصوصا سره پیچا بخای عقب ماشین لیز بخوره
همچنین بخوای بکس و باد کنی اصل صدا رو میده ادم حال میاد نه مثل ماشینای امروزی بکس و باد میکنی چه صدای زشتی میده لاستیکشون
یادش بخیر کاپریس داشتیم سر هر پیچ یه حالی به اسفالت میدادم

BLACK-BLACK
28-06-2009, 06:08
لبته 4wd با awd فرق داره!!
4wd به اونایی میگن که توانایی چهارچرخ متحرک رو دارند ولی در حالت عادی فقط دو چرخشون متحرکه و بودن دراز مدت در حالت چهارچرخ متحرک باعث صدمه میشه راحت ترین مثالش هم لندرور های داخل ایرانه
ولی awd به اونایی میگن که چهارچرخ متحرک دائمی هستند مثل لامبورگینی ، بوگاتی ویرون و ...

مدرکی برای اثبات این حرف داری؟

100% دفرانسیل عقب لذتش بیشتره مخصوصا سره پیچا بخای عقب ماشین لیز بخوره
همچنین بخوای بکس و باد کنی اصل صدا رو میده ادم حال میاد نه مثل ماشینای امروزی بکس و باد میکنی چه صدای زشتی میده لاستیکشون
یادش بخیر کاپریس داشتیم سر هر پیچ یه حالی به اسفالت میدادم

شما بیشتر حال میکنی ولی دلیل به بهتر بودن نیست.یه آن سر پیچ داری لیز میخوری یهو یه ماشین از روبرو میاد ماشینهای امریکایی هم که قربونشون برم تابیای جمشون کنی یه ده دوری دور خودش میپیچه البته تصادفم بشه خیالی نیست چون ماشین از فولاده

کلا من با AWD و سیستم 4WD بیشتر حال میکنم چون ماشین میچسبه به جاده خصوصا سر پیچ وخصوصا پیچهای خطری جاده چالوس خیلی بدرد میخوره واینکه به نظرم میاد بازدهی موتور بهتر میشه چونکه هر چهار تا چرخ همزمان با هم حرکت میکنن ماشین بهتر از حالت سکون به حرکت درمیاد.