PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : همه چیز در مورد ارتفاع سواری

Sport Samand
27-02-2009, 18:20
این تاپیک رو قبلا توی فروم خودمون و چنتا جای دیگه نوشته بودم! اینجا هم میزارم تا کسایی که دنبال ارتفاع بازی هستن کمک کوچیکی بهشون کرده باشم!

سلام دوستان!

میخواستم کمی در مورد ارتفاع سواری بحث کنیم!

من اطلاعات خودم هر چند کم رو در اختیارتون می زارم! امیدوارم مفیدباشه!

خوب ببنین دوستان کلا ارتفاع خودرو هایی که از طرف خودروساز تنظیم میشه به صورت General هست! یعنی طوری این ارتفاع رو در نظر میگیرن که خودروی مورد نظر تقریبا همه جارو باشه(البته به غیر از Off Road)

البته باید بدونیم که ارتفاعی که برای خودرو های داخلی در نظر گرفته میشه کاملا غیر استاندارد هست! فقط کافیست نمونه های مونتاژی خودمون رو با مدل های تولیدی کشور های دیگر مقایسه کنیم!

خوب ببینین کلا ارتفاع سواری یک شاخه از تیونینگ می باشد ! ببینید کلا برای اینکه در هر Stage که بخوای تیونینگ موتوری داشته باشین باید به همون نسبت هم Suspension خوبی داشته باشین تا قدرت فرمان پذیری خودرو بالا بره!

کلا یه مثال کاملا خودمونی بزنم! وقتی ارتفاع رو میاری پایین هندلینگ خودروی شما بهتر می شود چون مرکز ثقل ماشینتون پایین میاد و هم چنین به خاطر سخت تر شدن بازی کمک ها و سیستم تعلیق تنش های کمتری به کل سیستم(یعنی ماشین) وارد میشه!

خوب بریم سر اصل مطلب:

کلا 3 Stage داریم:

1)ببینین اگه زیاد اهل سرعت و کل کل نیستین بهتر برای اینکه حداقل از شیب های نامناسب و زوایای کاملا غیر استاندارد بزرگراه ها و اتوبان های این مملکت در امان باشید من توصیه می کنم اگه از محصولات داخلی استفاده میکنین این کارو بکنین! یک روش بسیار ساده!

در ابتدا با یک مثال جلو میریم! کلا برای ارتفاع زدن به صورت کاملا آماتور بهتر حداقل فنر های فابریک رو با نوع اسپورت یا کوتاه شده یا داغ شده جایگزین کنین! برای مثال برای خودرویی مثل پراید در بازار فنر های ریسی موجود می باشد که با توجه به سیستم تعلیق این خودرو باید از 4 فنر ریسی یا کوتاه شده فابریک استفده کنید!

برای خودرویی مثل سمند یا 405 یا پرشیا استفاده از فنر های ریسی یا فنر های 206 توصیه میشه! عقب این خودرو ها هم که به راحتی قابل رگلاژ هست!

تا این جا لاستیک خودروی شما کمی بالاتر از گلگیر قرار میگیرد! در این روش بسته به شماره فنری که استفاده می کنین یا بسته به میزانی که از فنر بریدین ارتفاع خودروتون رو کم می کنید که در این حالت خودروی شما بسیار خشک میشود! چرا؟ چون سوپاپ درون پوسته کمک دیگر جایی برای بازی نخواهد داشت!

مثل نمونه های زیر:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2)در این روش از کمک های لوازمی استفاده میکنیم! حال منظور از کمک های لوازمی چیست؟ ببنین کمک های لوازمی همون کمک های فابریک خود ماشینتون هستند که توسط یک تراشکار ماهر پوسته و سوپاپ درون آنها کوتاه می شود تا زمانی که شما از فنر کوتاه استفاده می کنید بازی سوپاپ داخل کمک همانند کمک فابریک در حالت ارتفاع استاندارد باشد! در این حالت خودروی شما نسبت به Stage 1 ارتفاع خیلی خیلی کمتری دارد! در حقیقت لاستیک شما درون گلگیر قرار میگیرد و شما به جرگه خزندگان می پیوندین! ماشین هم نرمتر است(نه اینکه نرم مثل دنبه باشه،مثل استیج 1 نمی کوبه)! خوب هندلینگ خودروی شما با استفاده از این نوع کمک های لوازمی فوق العاده بهتر می شود شما می تونین به خودروی خودتون تو پیچ های مثل بزرگراه امام علی با سرعت های بالای 170 اطمینان داشته باشن(بار ها و بارها توسط این جانب و خودروی سمند تست شده.تضمین میشه)

نمونه های زیر:
3)استفاده از ساسپنشن های معروف دنیا که هزنیه بسیار بالایی دارد ولی هندلینگ حرفه ای و فوق العاده ای به شما می دهد! این ساسپنشن ها انواع مختلفی دارن! بعضی از آنها به صورت ثابت هستند! بعضی به کمک آچار تغییر ارتفاع میدن!(انواع اجاستیبل) بعضی هم به صورت کاملا برقی تغییر ارتفاع میدن(مثل لو رایدر ها)!

خوب استیج اول براتون زیاد هزینه ای نداره نزدیک 30 تومن فنر ها براتون تموم میشه و 20 تومن هم فوقش بگیرن تا ماشین رو بیارن پاینن!
استیج دوم براتون از 120 تا 200 بسته به مدل ماشین براتون آب میخوره که من شخصا این استیج رو ترجیح میدم!

استیج سوم از 600 تا 3 میلیون براتون هزنیه داره!
البته یه چیزی بگم! این خودرو ها معمولا از استیج 2 به بعد فقط بدرد بزرگراه ها و جاده ها و پیست می خورن! داخل شهر نمی تونین همه جا برین و برای رسیدن به مقصد خاص معمولا باید یک مسیر ویژه برای خودتون انتخاب کنین که سرعت گیر کمتری داشته باشه! من که خودم خیلی از محله ها رو فراموش کردم !!!(البته این گفته برای قدیماست نه الان :lol: )

(سوالی داشتین همینجا بپرسین):10:

sparts
02-03-2009, 19:30
با سلام .من می خوام l90 رو پایین بیارم.در حد همون ارتفاع استانداردش .که توی ایران نیست.قبلا پژو رو با 32 پایین اوردم .نمی خوام اون اندازه خشک و کم ار تفاع بشه.بنظرتون 34 مناسب؟راهنمایی میخوام .چه قیمت چه مارک

2299
05-03-2009, 22:49
سلام sport samand (علي) جان ميشه بگي اين قضيه فنر 206 چيه خوب جواب ميده مشكلي پيش نمياد چقدر ارتفاع مياد پايين ؟؟؟؟

Sport Samand
08-03-2009, 21:53
سلام sport samand (علي) جان ميشه بگي اين قضيه فنر 206 چيه خوب جواب ميده مشكلي پيش نمياد چقدر ارتفاع مياد پايين ؟؟؟؟

در خوب جواب دادنش که شک نکنید!

ارتفاع خودرو آنچنان پایین نمیاد ولی مثل خودرو های فرانسوی فاصله لاستیک تا گلگیر 3 انگشت میشه! (نه مثل ماشینای ایران خودرو که 10 انگشت هم جاداره:31:)
یه جورایی ماشین خسته به نظر میرسه که هم هندلینگ خوب میشه و هم نرمی به هیچ عنوان از دست نمیره!!!!

Sport Samand
08-03-2009, 21:54
با سلام .من می خوام l90 رو پایین بیارم.در حد همون ارتفاع استانداردش .که توی ایران نیست.قبلا پژو رو با 32 پایین اوردم .نمی خوام اون اندازه خشک و کم ار تفاع بشه.بنظرتون 34 مناسب؟راهنمایی میخوام .چه قیمت چه مارک
شرمنده از لوگان و طرز ارتفاع زدنش هیچ اطلاعی ندارم! فقط می دونم فنر لول هاش مخروطی شکل هستن و جز فنر اسپورت یا داغ کردن نمیشه هیچ جوره دیگه ای ارت زد!(البته میشه کمک ها رو لوازمی کرد)

:10:

D r i v e r
08-03-2009, 22:42
سلام
خسته نباشین
با عکسهای ماشین خیلی خیلی حال کردم
میخوام ارتفاع پراید رو بیارم پایین 2 انگشت روی گلگیر باشه
کم خرج ترین راه و استاندارد ترین راه
نمیخوام فنر رو ببرم
فکر نکنم اینجا تو کرمانشاه هم کسی اصلا بدونه لوازمی کردن چیه!!!!
کمک ها هم فابریک هستن
راستی اون یکی سمند که سمند شما هم کنارس ایستاده (:دی) گلگیرشو باد داده؟؟
من تا چند وقت دیگه لاستیک هارو عوض میکنم و 185 میندازم و شایدم رینگ هم باهاش عوض کنم و دوست دارم رینگ 14 بندازم
با این تسافیر مشکلی ایجاد نمیشه؟؟

2299
08-03-2009, 23:26
در خوب جواب دادنش که شک نکنید!

ارتفاع خودرو آنچنان پایین نمیاد ولی مثل خودرو های فرانسوی فاصله لاستیک تا گلگیر 3 انگشت میشه! (نه مثل ماشینای ایران خودرو که 10 انگشت هم جاداره:31:)
یه جورایی ماشین خسته به نظر میرسه که هم هندلینگ خوب میشه و هم نرمی به هیچ عنوان از دست نمیره!!!!

خيلي خوبه حالا اين فنراي 206 چند هست جفتيه يا تكي ؟؟؟

Sport Samand
10-03-2009, 19:33
سلام
خسته نباشین
با عکسهای ماشین خیلی خیلی حال کردم
میخوام ارتفاع پراید رو بیارم پایین 2 انگشت روی گلگیر باشه
کم خرج ترین راه و استاندارد ترین راه
نمیخوام فنر رو ببرم
فکر نکنم اینجا تو کرمانشاه هم کسی اصلا بدونه لوازمی کردن چیه!!!!
کمک ها هم فابریک هستن
راستی اون یکی سمند که سمند شما هم کنارس ایستاده (:دی) گلگیرشو باد داده؟؟
من تا چند وقت دیگه لاستیک هارو عوض میکنم و 185 میندازم و شایدم رینگ هم باهاش عوض کنم و دوست دارم رینگ 14 بندازم
با این تسافیر مشکلی ایجاد نمیشه؟؟

از اونجا که تمامی فنر های ریسی برای پراید همگی تقلبی هستن و همون پرایدی هستن که بریده شدن و رنگ شدن(انواع زرد و آبی و قرمز) بهتر شما هم فعلا به برش فنر اکتفا کنید گرچه زیاد توصیه نمی شه!

اون ماشینی که کنار ماشین من نشسته(:31:) ماشین بابک هست ! خیر ، رینگ های بابک 17 اینچ از نوع 8 اینچی هستن و نسبت به رینگ 16 اینچ و 9.5 اینچ من نیاز شدیدی به باد دادن گلگیر ندارن! تنها لبه گلگیر رو کوبیدن!:10:

Sport Samand
10-03-2009, 19:36
خيلي خوبه حالا اين فنراي 206 چند هست جفتيه يا تكي ؟؟؟

امید فنر(نوع ایرانی) 29 هزار تومن!

نوع فرانسوی هم نزدیک به 58 هزار تومن:8:

D r i v e r
10-03-2009, 19:41
ولی جالبه ها!!!!
واحد اندازه گیری ارتفاع انگشت شده :دی
یعنی فنر رو باید ببرم؟؟
چند دور ببرم؟؟
ماشین که نمیکوبه؟ میکوبه؟؟؟
خشک که نمیشه ؟؟؟ میشه؟؟

Sport Samand
10-03-2009, 20:59
ولی جالبه ها!!!!
واحد اندازه گیری ارتفاع انگشت شده :دی
یعنی فنر رو باید ببرم؟؟
چند دور ببرم؟؟
ماشین که نمیکوبه؟ میکوبه؟؟؟
خشک که نمیشه ؟؟؟ میشه؟؟
این چیزی هست که ارتفاع زن ها باب کردن تا ملت منظورشون رو بفهمن!

شما تنها 2 حلقه از فنر لول رو ببر! مطمئنا ماشینت خشکتر میشه و کوبشش بیشتر خواهد شد!:10:

m405
27-12-2012, 22:12
سلام ماشین من 405 میخواستم کپش کنم.طوری که 4 انگشت فاصله باشه. ماشینم هم خشک کار نکنه باید چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

m405
28-12-2012, 10:03
من بابام خیلی رو ماشین حساسا هست یکی راهنماییم کنه.
ماشین من 405 میخواستم کپش کنم.طوری که 4 انگشت فاصله باشه. ماشینم هم خشک کار نکنه باید چه کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

karvas
30-01-2013, 00:20
به خاطر این خیابونای پر از چاله چوله خودروسازای داخلی ارتفاع ماشینو بالا میگرین فقط از این روش بریدن فنر استفاده نکنید که من تجربه شو دارم تمام اعضا وجوارح ماشین به صدا میفته اون روشو نمیدونم چرا دورغ بگم

saeid72rji
06-02-2019, 19:53
سلام من پراید دارم فنرهامو عوض کردم اسپرتی انداختم اما الان خیلی خشک شده و کمکهام میکوبه بنظرتون کمکهامو لوازمی کنم نرم میشه کمکها .سوال دیگ اینکه اگ لوازمی کنم بازم ارتفاع پایینتر میاد؟

mohamad skystar
06-02-2019, 23:56
سلام من پراید دارم فنرهامو عوض کردم اسپرتی انداختم اما الان خیلی خشک شده و کمکهام میکوبه بنظرتون کمکهامو لوازمی کنم نرم میشه کمکها .سوال دیگ اینکه اگ لوازمی کنم بازم ارتفاع پایینتر میاد؟

برای نرم تر شدن کمک ها رو لوازمی کنید
پاببن تر نمیاد