PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سيگيت يا مكستور؟

iraniran2
25-02-2009, 21:33
با سلام به همه دوستان عزيز
همونطور كه ميدونيد شركت سيگيت چند سال پيش كمپاني مكستور رو خريداري كرد.
در حال حاضر اگر به قسمت "ابزارهاي ذخيره سازي" انجمنهاي فارسي زبان كه در زمينه سخت افزار فعاليت ميكنند مراجعه كنيد. دوستاني كه براي خريد هارد ديسك مشاوره خواسته اند با يك سر در گمي مواجه ميشوند. به خصوص در مورد دو هار سيگيت و مكستور. بنده خودم به شخصه تا حالا دوستان زيادي رو ديدم كه پيشنهاد دادند مكستور نخريد. اما سيگيت رو پيشنهاد كردند. معمولا دليل مشخصي هم براي اين پيشنهاد نداشتند. البته به يكسري از دلايلي كه ميارند اشاره ميكنم:
هارد مكستور زياد صدا داره. يا اين هارد زود خراب ميشه. يا ...
امروز وارد سايت سيگيت شدم تا ببينم واقعا تفاوت اين 2 هارد در چيست به همين دليل 4 نمونه از هاردهايي كه فعلا در بازار ايران بيشترين فروش رو داره براتون مقايسه‌ش رو ميزارم.
اولين هارد Maxtor DiamondMax 22 500-GB هستش. اينم لينكش.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
دومين هارد Seagate Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 500-GB هستش اينم لينكش:

همونطور كه ميبيند اين 2 هارد كامل مشابه‌اند. و هيچ فرقي با هم ندارند حتي وزنشون هم 1 گرم هم با هم اختلافي ندارد. احتمالا تاريخ عرضه اين دو هارد هم يكي باشد. تنها تفاوت اين 2 هارد در ليبلي هست كه روي هر كدوم چسبانده شده. احتمالا اگه برد هارد سيگيت شما بسوزه و ببريد پيش يه تعميركار بتونه برد رو براتون با يه برد مكستور عوض كنه.

اما سومين هاردي كه تازه وارد بازار ايران شده هارد Seagate Barracuda 7200.12 SATA 3Gb/s 500-GB هستش كه پيش بيني ميشه بزودي فروش زيادي در بازار داشته باشه. اينم لينكش:

البته اين هارد داري دو مدل هست .ST3500410AS و ST3500418AS كه من خودم مدل ST3500410AS رو فعلا در بازار ايران ديدم. گويا مدل ST3500418AS جديدتره و كم صداتر شده نسبت به مدل قبلي.
اما هارد چهارم كه نميدونم در بازار ايران موجوده يا نه، هارد Maxtor DiamondMax 23 500-GB هستش. اينم لينكش:

همونطور كه ملاحظه ميكنيد اين هارد هم سري جديد مكستور هستش.
اين 2 هارد هم كاملا مشابه‌اند. و هيچ فرقي با هم ندارند حتي وزنشون هم 1 گرم هم با هم اختلافي ندارد. و تاريخ عرضه اين دو هارد هم يكي هست. تنها تفاوت اين 2 هارد در ليبلي هست كه روي هر كدوم چسبانده شده. احتمالا اگه برد هارد سيگيت شما بسوزه و ببريد پيش يه تعميركار بتونه برد رو براتون با يه برد مكستور عوض كنه.
البته در حال حاضر برند مكستور مثل اينكه كم كم داره محو ميشه چون به سايتهاي خرده فروشي اروپايي يا آمريكايي سر ميزنيد بيشتر از همين سيگيت موجود دارند و مكستور يا خيلي كمه يا اصلا ندارند.
حالا با توجه به اين تفاسير نظر دوستان در اين زمينه چيه؟ آيا واقعا سيگيت بهتر از مكستوره؟

اينم يه ريويو از سيگيت 7200.12.

Stream
25-02-2009, 21:45
از نظر Specification که دقیقا یکی هستند. طراحی اشون هم دقیقا شبیه به همدیگه است. حتی چند وقت پیش که مشکل Firmware پیش اومده بود 7200.11 و DiamondMax 22 هر دو مشکلاتی شبیه به هم داشتند.

از نظر Performance هم کمی با هم تفاوت دارند ولی خب دو هارد دقیقا یکسان هم با هم توی Performance یکی نیستند.

من یکی دو سال پیش از پشتیبانی Seagate سوال کردم درباره این مسئله، اشاره کردند که تمرکز هر برند روی بازارهای یک سری مناطق هست نه اینکه قرار باشه دو محصول با دو رده کیفیت عرضه کنند.

شاید جواب قطعی این سوال رو فقط مدیران Seagate بدونند!

iraniran2
25-02-2009, 22:12
من نظر شخصي‌ام اينه كه چون هنوز مكستور در بعضي از مناطق معروفه و فروش داره و مردم اون منطقه با اين اسم آشنا هستند. كمي براي سيگيت سخته كه يه اسم ديگه غير از مكستور رو بخواد جا بندازه و اگه بخواد يه دفعه اسم مكستور رو حذف كنه. كلي از فروشش رو از دست ميده به همين دليل داره كم كم اينكار رو ميكنه.
يادمه اون موقع كه مكستور خيلي رو بورس بود و هنوز توسط سيگيت خريداري نشده بود. سيگيت هم در بازار حضور داشت. اما همه مكستور ميخريدند.

Stream
25-02-2009, 22:29
من نظر شخصي‌ام اينه كه چون هنوز مكستور در بعضي از مناطق معروفه و فروش داره و مردم اون منطقه با اين اسم آشنا هستند. كمي براي سيگيت سخته كه يه اسم ديگه غير از مكستور رو بخواد جا بندازه و اگه بخواد يه دفعه اسم مكستور رو حذف كنه. كلي از فروشش رو از دست ميده به همين دليل داره كم كم اينكار رو ميكنه.
يادمه اون موقع كه مكستور خيلي رو بورس بود و هنوز توسط سيگيت خريداري نشده بود. سيگيت هم در بازار حضور داشت. اما همه مكستور ميخريدند.
این هم بدون شک یکی از دلایل هست چون مکستور همیشه برند خوشنامی بوده و هنوز هم خیلی ها هارد خوب رو فقط مکستور می دونن.

xsi_xsi
26-02-2009, 00:47
من یه مدتی 1 ترابایت maxtor رو داشتم. بدون اغراق میشه گفت یه سطل آشغاله. اصلاً قابل اعتماد نیست. من سال 82 maxtor خریدم 80 گیگ بود. هنوزم دارمش. عالی عالی بود. ولی مدل های الان اصلاً بدرد نمیخوره. یا شاید هم حداقل 1 ترابایتاش اینجوریه!! دوستانم هم داشتند. همه شاکی بودند. حالا هم که هر دو یک شرکت با دو برند تولید می کنند دیگه چشمم میترسه. از هیچ کدوم نمی خرم. انتخاب اولم وسترن و دوم سامسونگ.

iraniran2
26-02-2009, 01:56
اينم يه عكس اچ دي تيون از ريد دو هارد سيگيت 7200.12
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اينم لينك اصليش

vioman
26-02-2009, 04:08
فکر میکنم این قصه ی سیگیت و مکستور یک جور سیاسته ، همون قصه ی گرید های تولید و واردکننده ها!:10:
در این که سیگیت اولین شرکتی بود که امتیاز تولید هارد دیسک رو از ibm گرفت شکی نیست ،
بازار هم همیشه دنبال قیمت مناسبه ،
به نظر توجه به پرفورمنس و حساسیت نسبت به سیستم ها در این چند ساله باعث شده که شرکت های دیگه هم عرض اندام کنند ، حتی این شرکت ها میتونند غول هایی مثل سیگیت باشن:20:

امیدوارم اشتباه نکرده باشم:11:

I HAVE RETURNE
11-03-2009, 19:59
مسئله ی جالبتر اینکه روی maxtor diamondmax 22 که من خودم دارم نوشته شده 7200.11 !!!!!!!!!!!!!!!!!! یه لحظه فکر کردم سیگیته مارکش!!!

iraniran2
22-04-2009, 22:57
من فكر ميكنم اين سوال رو جاي ديگه هم پرسيدم. ولي آخرش متوجه نشدم. بالاخره فرق اين دوتا چيه.
سيگيت st3500410as و st3500418as

Stream
22-04-2009, 22:59
من فكر ميكنم اين سوال رو جاي ديگه هم پرسيدم. ولي آخرش متوجه نشدم. بالاخره فرق اين دوتا چيه.
سيگيت st3500410as و st3500418as
خود Seagate اشاره کرده فرقشون فقط در Acoustic Performance هست و مدل 410AS صدای کمتری نسبت به 418AS داره.

iraniran2
23-04-2009, 11:11
بله. فقط يه مورد ديگه هم كه من شنيدم مدل 410AS فري هالوژن هست، و احتمالا 418AS نسبت به 410AS سرعتش كمي بيشتر باشه. چون توي سايت cpubechmark هم 418AS سرعتش كمي بيشتر بوده.

sherlock_Holmes
30-04-2009, 13:28
بله. فقط يه مورد ديگه هم كه من شنيدم مدل 410as فري هالوژن هست، و احتمالا 418as نسبت به 410as سرعتش كمي بيشتر باشه. چون توي سايت cpubechmark هم 418as سرعتش كمي بيشتر بوده

آقا من 410 پیدا نکردم و ناچارا دارم 418 مگیرم...
منبع این خبر شما کجاست؟
منظورم اینه که جدی هست؟

این صدا چقدر اذیت میکنه مگه؟ طوری هست که آدم 418 رو نخره یعنی؟

iraniran2
30-04-2009, 20:55
نه بابا تو حداكثر كارآيي نهايتا 3 الي 4 دسيبل با هم فرق صدا دارند كه فكر نميكنم چيز مهمي باشه. اين fee halogen هم اشتبا نوشتم low halogen بود. آخر نفهميدم چيه ولي احتمالا يه چيزي توي مايه‌هاي حفظ محيط زيست كه به درد ما نميخوره. منبع خر هم تو خود سايت seagate يه فايل pdf براي اين سري از هارد‌ها داره كه مشخصاتشون رو نوشته اونجا مقايسه كرده. در كل اين دو هارد اختلاف چنداني با هم ندارند. اتفاقا به نظر من 418 كمي سرعتش بهتره و منم اگه بگيرم همين رو ميگيرم.

sherlock_Holmes
02-05-2009, 21:08
آقا به نظرت گارانتی نداشته باشه طوریه؟

iraniran2
02-05-2009, 23:23
به نظر هارد رو سعي كن گارانتي دار بگيري. چون قطعه مكانيكي هست احتمال خرابيش زياد تر از بقيه قطعات هست.. فكر كنم اين هارد گارانتي دارش هم توي بازار پيدا خواهد شد.

smfr
29-05-2009, 01:22
دقیقا Diamond Max 23 همون 7200.12 هستش که روی خود هارد هم همین مورد ذکر شده!
Diamond Max 22 هم دقیقا همون 7200.11 هست!
طبق تحقیقاتی که حدود یک ماه پیش کردم میخواستم هارد بخرم سیگیت با مکستور هیچ فرقی نداره!
فقط یکی دو ماهی هست که سیگیت تو بازار پیدا نمیشه و مجبوریم مکستور بخریم!
زیاد خودتونو اذیت نکنین مکستور همون کیفیت و پرفورمنس سیگیت رو داره!

sherlock_Holmes
31-05-2009, 00:10
آقا من یه 418AS گرفتم اما این برنامه ی مخصوص سیگیت که هارد رو شناسایی میکنه (اسمش یادم نیست) اونو 410AS میشناسه...!
چرا؟

iraniran2
31-05-2009, 18:19
من نميدونم اون برنامه اسمش چيه. ولي توي hd tune ببين چي ميشناسه. در هرصورت اگر روي ليبل هارد مدل رو نوشته st3500418as به احتمال زياد همين مدل باشه.