PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 2 به توان 9 ؟! (سوال در مورد تصاویر حاصل از کانال های 8 و 16 بیتی)

omid_3dsmax9
24-02-2009, 22:29
با سلام و درود!
سوالی که می پرسم رو یکبار دیگه هم پرسیده بودم (در تاپیکی با عنوان 3 سوال در مورد فتوشاپ). اما به جواب قانع کننده ای نرسیده بودم. لطفا دوستان دانشمند و اندیشمند کمکم کنند!

1. "فکر می کنم" من معنای عکس 8 بیتی تک رنگ که از طیف 256 پله ای ساخته میشه رو می فهمم. ( 2 به توان 8=256 پله ی مثلا خاکستری یا هر رنگی که از طیفی با رنگ ثابت و به تدریج از روشن تا تیره تشکیل شده). بنابراین عکس rgb که از 3 رنگ ساخته میشه 256*256*256 حالت رنگ یا به عبارت دیگه 2 به توان 24 رنگ داره. و به همین ترتیب عکس cmyk از 2 به توان 32 حالت مختلف که به اون عکس 32 بیتی میگن. اما تکلیف عکس 16 و از اونجا 48 و 64 بیتی برام روشن نمیشه! جائی خوندم که در عکس 8 بیتی تک رنگ ما به این ترتیب عمل کردیم که طیف رنگ رو به 256 پله تقسیم کردیم و در عکس 16 بیتی به 512 پله! چرا من فکر می کنم که به این عکس 16 بیتی و حالت های rgb و cmyk ی اون باید بگیم : 9 و 27 و 36 بیتی؟!

omid_3dsmax9
27-02-2009, 16:42
با درود به دوستان!
کسی جواب این سوال رو نمی خواد بده؟!

Maysam-BFU
27-02-2009, 16:53
سوالت يكم پيچيدس !! البته براي من كه هميشه رياضيم ضعيف بود .

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Libra
27-02-2009, 17:39
این سوال اصلا مربوط به این انجمن نمیشه ، شاید مربوط بشه به ( سایر مباحث گرافیکی ) یا انجمن ( سیستم عامل )

اینجا : مباحث و مشکلات مربوط به فتوشاپ رو بررسی میکنیم

کلا سوال سختی نیست ، اما فکر نمیکنم برای کسی مهم بوده باشه ، واسه همین کسی در موردش چیزی نمیدونه شاید ( مثل خود من )

راستی ، واسه چی میخوای ؟

omid_3dsmax9
27-02-2009, 18:34
اگه سخت نیست چرا جواب نمی دین؟! می دونم سخت نیست اما اگه برا شما مهم نیست برای من هست..
برام سواله! برای چیزی نمی خوام.. یک بار پرسیده بودم (در جائی که آدرسش رو دادم) دوستی که ستاره های زیادی داشت (!!) جواب بی ربطی داده بود..
فکر می کنم به این انجمن مربوط باشه. مگر ما در فتوشاپ کانال های 8 یا 16 بیتی رو در قسمت Image>Mode تعیین نمی کنیم؟
به هر حال ممنونم... اگر جوابی نگرفتم به انجمن های دیگه مراجعه می کنم..

Maysam-BFU
27-02-2009, 20:53
دوست عزيز ( اميد )

من داخل يك كتاب !! جواب سوال شمارو ديده بودم !‌ اگر پيداش كنم ، حتما مي گذارم.

در ضمن ميتونيد بيشتر و دقيق تر توضيح بديد !

بچه هارو به آرامش دعوت ميكنم...

omid_3dsmax9
27-02-2009, 21:36
با درود به شما دوست بزرگوار و محترم! (میثم)
کتابی که مطالعه اش باعث شد به این سوال برسم کتاب آقای مسعود شباهنگ بود (که به نظر من و با آمار و اطلاعات ناقصی که از تالیف کتاب های نرم افزار دارم و مطالعات قبلیم در نرم افزارهایی که کم و بیش دیدم و یا کار کردم، تالیفی واقعا دقیق و مسئولانه در این حوزه است..)
به هر حال جواب سوال و خود سوال احتمالا خیلی ساده است.
طبق توضیحات کتاب به تصویری که تنها از یک نوع رنگ و با 256 رنگمایه ی روشن تا تیره تشکیل شده (مثلا سفید مطلق، خاکستری های روشن تر، خاکستری های تیره تر، و سیاه مطلق) یک تصویر 8 بیتی می گیم.
تصاویر rgb حاصل از چنین تقسیم بندی ای تصاویر 24 بیتی هستند. (یعنی 2 به توان 24 رنگ در این تصاویر قابل استفاده است یا 256*256*256 حالت رنگ که از ترکیب رنگ های فرمز و سبز و آبی که هر کدام به تنهائی 256 رنگ مایه دارند.)
به همین ترتیب تصاویر cmyk که از 4 رنگ ساخته می شن 32 بیتی هستند (256*256*256*256 حالت رنگ)
از اینجا به بعد رو نمی فهمم! کاری که کردیم رو با استفاده از کانال 8 بیتی انجام دادیم. یعنی از سیاه مطلق تا سفید مطلق رو به 256 پله تقسیم کردیم. حالا به جای اینکه به 256 پله تقسیم کنیم به 512 پله تقسیم می کنیم. چرا نوبسنده گفته به این کانال می گیم 16 بیتی؟ آیا اصلا از همون اول به توان ربط دادن من اشتباه و بی ربط (ببخشید بی ارتباط!) بود؟!