PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسش و پاسخ درباره پرندگان زينتي

صفحه ها : [1] 2

omid_gogol
28-01-2006, 01:14
من یه طوطی خریدم که طرف به من گفت که اون دستیه اما وقتی می خوام بگیرمش دستمو گاز میگیره من باید چکار کنم؟

saghy
28-01-2006, 02:59
سلام
:blink: :biggrin:
اميد جان راستش مطلب جالبي بود تو اين سايت ...
اما بر ميگرديم به همون سوال هميشگي : مشخصات كامل بده :cool:

ببين اميد جان طوطي هاي خاكستري در خانواده طوطي ها داراي بالاترين ضريب هوشي و بهترين زبان صحبت ميباشند . به اين طوطي ها اصطلاح بازاري ( كاسكو ) هم ميگن اما خب قيمتش بالاست و جوجه پردار اين ها كه حدود 4 ماهش باشه حدود 200 تا 250 هزار قيمتشه . سري طوطي ها سبز نيز دو تيره طوطي هاي سبز كوچك و طوطي هاي سبز بزرگ دارن كه به اين بزرگها اصطلاحا ( شاه طوطي ) هم ميگن . در رسته طوطي هاي رنگي ... شما طوطي هاي خيلي كوچك و الوان را خواهي ديد تا طوطي ها بسيار بزرگ كه در ايران به ندرت پيدا ميشن و خيلي گرون قيمت هستن . حالا كاش ميگفتي چي گرفتي !
اما اصل كلي در دستي كردن طوطي ها بزرگ كردنشون از جوجه گي شونه .
ولي خب براي اين كه پرنده شما با شما اشنا بشه اول اينكه نبايد براش جفت بگيري وگرنه هيچ وقت باهات دستي نميشه . دوم اينكه يه سري كار ناراحت كننده بايد براش انجام بدي !!! مثلا تا مدتها بايد براش غذايدر دسترس نذاري و هروقت ميخواي بهش غذا بدي خودت بهش بدي .. اول كم كم بريزي تو ضرفش بعدا كم كم كه با دست تو عادت كردو فرار نكرد غذاشو دستت بگيري تا بياد از دستت بگيره . ديگه اينكه براي اينكه ترسش از ادمها بريزه اگر امكانشو داري براي مدتي روزي دو سه ساعت در محلي كه تردد هست بزاريش مثل مغازه يا ...
به طور كلي بايد با صبر و حوصله باهاش كار كني تا باهات رفيق بشه كار دو روز و سه روز نيست .
عجب متني نوشتم اينجا :blink:

mahe ziba
28-01-2006, 05:41
اول از همه فوري سعي نكنين تو دست بگيرينش. بهش فرصت بدين به اندازه كافي باهاتون اشنا بشه. بعد كه احساس كردين كه ديگه شما رو به خوبي ميشناسه باز هم وقتي ميخواين تو دست بگيرينش دستكش دستون كنين. اين كار دو دليل داره . اول اينكه اونهايي كه كارشون تربيت طوطي هست ميگن كه دستكش به دست كردن باعث ميشه كه طوطي كمتر دچار استرس بشه و دوم اينكه خود شما هم از گاز گرفتن ناگهاني در امان خواهيد بود.
بعدها كه ديد خطري از جانب شما تهديدش نميكنه و عادت كرد ميتونيد بدون دستكش بگيرينش.
قبل از اينكه اموزش رو شروع كنين بايد بالهاشو بچينين(متاسفانه) براي اينكه فرار نكنه.
هر بار 10 تا 15 دقيقه و حداكثر دو بار در روز تعليمش بدين.
هرگز با خشونت باهاش رفتار نكنين و كتكش نزنين چون اعتمادش رو به شما از دست ميده و كار تعليم غير ممكن ميشه.
فقط خودتون به تنهايي بايد بهش اب و دونه بدين و به خصوص در دسترس بچه ها كه ممكنه ناخواسته باعث وحشتش بشن نذارينش.
اگر حركت بدي انجام داد و مثلا گازتون گرفت و يا به عنوان اعتراض شروع به جيغ زدن كرد راحتش بذارين و دعواش نكنين و اگر موقعي كه تو دستتون بوده و به علامت اعتراض گازتون گرفته يا داد و فرياد راه انداخته خيلي به ارومي و نرمش بزارينش زمين ولي به مدت 15 دقيقه تو تاريكي حبسش كنين(طفلكي).
اگر براي اموزش چيزي بهش به عنوان جايزه خوراكي ميدين ولي خوراكي رو نميخوره و يا عصبي و خسته به نظر ميرسه راحتش بذارين و زياد پافشاري نكنيد.
بايد در ابتدا اونو با يك شاخه درخت بگيرين يعني شاخه درخت رو دستتون بگيرين و طوري كه نترسه ازش بخواين كه بياد بشينه رو شاخه. دقت كنين كه شاخه محكم باشه و نشكنه. اينكار و يا اين اموزش راحت تيست و بايد صبر به خرج بدين. هربار كه ميپره رو شاخه بهش براي پاداش دونه بدين. بعدها انگشت دستتون يا دستتون رو جايگزين شاخه كنيد. در ابتدا اون توهمه جاي اطاق يا مكاني كه نگهش ميدارين ميپره جز روي شاخه و يا بعدها روي انگشت شما. اين طبيعيه. اما وقتي پريد رو انگشتتون و يا گاهي رو شونتون بهش دونه بدين. بعضي وقتها از خوردن دونه سرباز ميزنن. اشكالي نداره اصرار نداشته باشين كه حتما دونه رو بخوره. اما اگر پريد رو دستتون و يا شونتون به ارامي برش دارين و دوباره همين تمرين رو انجام بدين.
ميتونين ازاد بزارينش كه تو خونه بگرده البته در زماني كه بالاش رو چيدين. اين باعث ميشه كه با محيط اطرافش بهتر اشنا بشه و خودشو ازادتر احساس بكنه اما مواظب خطر گربه ها باشين و فراموش نكنين كه اگر يكهو گربه اي پيداش بشه و به اون حمله كنه اون طفلكي حتي نميتونه بدون بال پرواز كنه.
اگر موقع گشت و گذارش اومد روي پاي شما يا شونه شما نشست اصلا دستش نزنين و راحت بذارينش. گاهي هم ممكنه كه اصلا حاضر نشه از قفسش بياد بيرون كه اينهم در ابتدا طبيعيه و كافيه از قفس بيارينش بيرون و يك جا دور از قفسش ببرينش. بهش تا وقتي تو قفسه دونه ندين و وقتي خارج از قفسه دونه بدين البته بدون اينكه زياده روي كنين.
اگه تا اينجا براتون جالب بوده بگين تا بقيه اش رو هم بگم.
بقيه در مورد جلسات اموزش و ياد دادن صحبت كردن و سوت زدن و فرياد نزدن هست.
اگر يك دفعه نمينويسم چون با كليك موش تايپ ميكنم وخسته ميشم.

mahe ziba
28-01-2006, 07:27
براي اينكه صحبت كردن و سوت زدن رو ياد بگيره ميتونين مثلا صداي خودتون رو در حال صحبت ضبط كنين و در موقعي كه نيستين براش بذارين تا گوش كنه. هميشه قبل از اينكه سوت زدن رو بهش ياد بدين حرف زدن رو بهش ياد بدين. معمولا پرندگاني نظير طوطي براي جلب توجه سوت ميزنن و يا حرف ميزنن.
يك راه ديگه براي ياد دادن كلماتي به اونها اينه كه اون و خودتون رو تو تاريكي حبس كنين و به مدت 5 دقيقه يك كلمه رو تكرار كنين. اينكارو ميتونين دو سه بار در روز انجام بدين. هيچوقت جلسات طولاني نذارين.
سوت زدن و يا صحبت كردن با اطرافيان معمولا طوطي رو ترغيب به سوت زدن ياصحبت كردن ميكنه. با كمي صبر وتحمل و تلاش طوطي ميتون يك چند كلمه اي يا سوت زدني رو ياد بگيره ولي گاهي هم پيش مياد كه هرگز چيزي ياد نميگيرن.
خوب حالا بريم سر اموزش جيغ نزدن.
از همون ابتدا بايد بهش ياد بدين كه جيغ نزنه. هر موقع شروع به جيغ زدن كرد محلش نذارين و نرين ببينين چي شده. اينو اونهاييكه طوطي تربيت ميكنن ميگن ولي من باشم ميرم يه نگاه ميكنم البته يواشكي كه مبادا گربه رفته باشه سروقتش يا خداي نكرده يه بلايي سرش اومده باشه و من يك عمر دچار عذاب وجدان بشم. به نظر من شما هم يواشكي طوري كه نفهمه يك سري بزنين.
ممكنه فرياد زدنش ده بيست دقيقه طول بكشه و بايد خيلي صبور باشين.
بخصوص اصلا داد و فرياد نكنين و دعواش نكنين ولي اگه ديدين كه صبرتون لبريز شده و همه همسايه ها ممكنه هر ان بيان شكايت ميتونين به مدت يكربع تو تاريكي حبسش كنين. اما در هر حال ولو با حبس در تاريكي اون متوجه يك موضوع ميشه و اون اينه كه بالاخره تونسته توجه شما رو جلب كنه.
راه ديگه اي كه پيشنهاد ميشه بستن زنگوله يا چيزي شبيه اون بالاي قفسشه. به محض اينكه بناي فرياد كشيدنو گذاشت از راه دور زنگوله رو تكون بدين. اينكار باعث وحشتش ميشه (طفلكي) و فوري ساكت ميشه. اما گاهي هم اتفاق ميفته كه به صداي زنگوله عادت ميكنه و نه تنها ديگه باعث وحشتش نميشه بلكه سعي ميكنه كه با صدايي بلندتر از صداي زنگوله فرياد بزنه.
يادتون باشه كه زيادهم نبايد تنبيه بشه و يا تو تاريكي بمونه چون افسردگي ميگيره و ميميره. اما هميشه پاداش دادن رو به خاطر داشته باشين.
در اخر اگر ديگه راه حلي براتون نمونده بود يك دوست براش تهيه كنين. هر چند اين روش زياد توصيه نميشه مگر ديگه چاره اي نداشته باشين. دليلش هم اينه كه مشكلتون ممكنه دو برابر بشه. در واقع ممكنه ماهها طول بكشه كه اون دو تا به هم عادت كنن و از طرفي اتفاق ميفته كه وقتي به هم عادت كردن كمتر به شما توجه نشون داده و كار اموزش رو مشكل كنن و يا گاهي پيش مياد كه هر دو با هم بناي فرياد زدن رو بذارن.

**راستي مواظب باشين كه موقع چيدن بالاش اگه خواستين اينكارو كنين زخمي نشه و نفس تنگي نگيره و اگر خودتون بلد نيستين از كسي كه وارده كمك بگيرين **.

اميدوارم كه اونچه نوشتم به دردتون بخوره و بهتون كمك كنه.

...كه عشق اسان نمود اول ولي افتاده مشكلها ;)

mahe ziba
28-01-2006, 18:39
من نمی دونم بایید چه جوری از شما تشکر کنم.
از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم
در ظمن طوطی من از این سبز ها ست
اگه میشه این بحث رو بیشتر بازش کنیم؟
تا من بدونم در شرایت مختلف باش چه کار کنم؟

خواهش ميكنم.
اسمش و يا بهتر بگم نژادش رو بگين شايد بشه اطلاعات بيشتر به دست اورد.

mahe ziba
28-01-2006, 23:30
اونطور كه دوستمون گفتن اكثرا افراد طوطي خاكستري دارن و دليلش اينه كه زود حرف زدن ياد ميگيره. طوطي خاكستري مال افريقاست.
من دو تا طوطي سبز پيدا كردم.
يكيشون كه نميدونم مال كجاست هر چند اصلش سبز بوده ولي حالا به رنگهاي ديگه هم وجود داره.رنگ چشماش روشنن و پاهاش ابي خاكستري.
خيلي با هوشه و در زمان كوتاهي حرف زدن ياد ميگيره. خيلي هم با محبته.
بازي رو دوست داره و ساعتها بازي ميكنه.
تمام عمرش فقط يك شريك زندگي ميگيره ولي مادهه خيلي با نره مستبدانه و خشن رفتار ميكنه.
يك طوطي سبز هم هست كه بازم نميدونم مال كجاست. گروهي زندگي ميكنه و اخلاق مخصوص خودشو داره. بعضيها بهش لقب هيولاي كوچولو رو دادن. عاشق سروصداست و خيلي جيغهاي بلند ميزنه.ولي بعضي هاشون وقتي حرف ميزنن درست مثل اينه كه يك بچه داره حرف ميزنه. خيلي خوب وبلند سوت ميزنه. خيلي باهوشه ولي ميتونه خيلي وحشي هم باشه. يك صاحب بيشتر نميشناسه و اگه صاحبش زن يا شوهر داشته باشه شديدا بهش حسودي ميكنه و ميتونه خيلي بد جور گازش بگيره.
به احتمال خيلي زياد طوطي شما از اين نژاده.
اينجا رو هم حتما حتما ببينين. طوطي خاكستريه و اسمش اينشتن هست و نه تنها حرف و سوت ميزنه خيلي كاراي ديگه هم ميكنه.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mahe ziba
29-01-2006, 19:26
شیطونه میگه برم بفروشمش یه کاسکو بخرما؟
من که ندیدم حرف بزنه اما بابام گفت که فندوق(اسم طوطیمه) دیشب گفته مااااااااااماااااان؟؟؟؟؟
من که خیلی خوش حال شدم ولی هنوز خودم نشنیدم

اخي نازي.
چطور دلتون مياد بفروشينش؟ خيلي غمگين ميشه. چند بار صاحب عوض كنه؟
باباتون كه گفتن يه چيزاي گفته. ترا خدا نفروشينش افسرده ميشه. فكر ميكنه هيچكي نميخوادش بدون اينكه بدونه چرا. اسمشم خيلي قشنگه.

omid_gogol
29-01-2006, 19:38
نه شوخی کردم اصلا دلم نمی یاد
الان باهام دوست شده راحت رو انگشتم می ایسته؟
یه چیزه جالبه دیگه ؟ خودش میره دره قفسو باز می کنه.............جالب نیست

mahe ziba
30-01-2006, 03:12
نه شوخی کردم اصلا دلم نمی یاد
الان باهام دوست شده راحت رو انگشتم می ایسته؟
یه چیزه جالبه دیگه ؟ خودش میره دره قفسو باز می کنه.............جالب نیست

چرا خيلي جالبه. موفق باشين.

shehni
30-01-2006, 13:55
من در ارتباط pc و طوطي موندم

McLarenF1
30-01-2006, 14:50
سلام دوستان گلم ،
واقعا ممنونم ، خيلي كارتون عالي است. ممنون از مقالات مفيد دوست عزيزمان mahe ziba .
من هم به شخصه يكي از طرفداران پرندگان هستم ، بنابراين در اين مورد هر سوالي داشتيد مطرح نماييد.
دوست من ، مگه چه اشكالي در اين انجمن كه در همه موارد بحث ميشه در اين مورد هم بحث بشه ؟؟؟
تازه اين تاپيك در انجمن متفرقه است و هيچ گونه منافاتي با قوانين انجمن ندارد ، بنابراين خواهشمندم اگر نميخوايد در بحث شركت كنيد ، بحث را منحرف نكنيد.
اما من به چند سوال دوستان عزيز كه در اين مطرح كرده بودند پاسخ ميدم ، اميدوارم براشون مفيد باشه.
اين دوستمون كه طوطي سبز داشتند و ميخواستند بفروشنش ، ببينيد دوست خوبم من پرندگان زيادي دارم و يك طوطي سبز هم دارم و خيلي هم با هم دوست هستيم ، طوطي من در حدود 10 تا 20 كلمه را به صورت كامل ميتواند بگويد.
اما يك كم توضيحات در مورد اين قبيل طوطي ها :
اين طوطي ها طبيعت بسيار تند و خشني دارند و در اوايل خريد ممكن است ارتباط خوبي با صاحبش برقرار نكند ، اما شما بايد تمام خشونت آن را با محبت پاسخ بديد. معمولا اين طوطي ها سر صاحب خودشان جيغ ميكشند و بسيار نا آرام هستند ، اگر شما به جيغها اهميت ندهيد و با آن به نرمي رفتار كنيد بعد از حدود 2 تا سه هفته كاملا با شما ملايم خواهد شد.
طوطي من هم اكنون در قفسش كاملا باز ميباشد ، خودش بيرون مي آيد و مجددا به درون قفس ميرود و هيچ مشكلي به وجود نمي آورد. طبق اطلاعات من اين مدل از طوطي ها در شرايط مناسب زندگي ميتوانند حدود 50 سال و يا بيشتر عمر كنند. بنابراين همدم خوبي براي دراز مدت ميباشند.
غذاي آنها همان طور كه همه ميدانند تخمه آفتابگردان خام ميباشد ، اما هميشه سبزيجات تازه و ميوه را نيز در اختيارش قرار دهيد.
هر چند وقت يك بار اجازه دهيد پرنده بيرون آمده ( البته بعد از اهلي شدن ) و دور اتاق يا ... پرواز نمايد تا خون در پرهايش جريان يابد و پرنده دچار پر ريزيهاي غير عادي نشود.
با يك آب پاش ( مثلا ظرف شيشه شوها ) هر هفته يا دو هفته يك بار آب را به صورت باران بر سر پرنده بريزيد و آن را شستشو دهيد تا پرهاي او دچار شوره نشود. اصلا نگران نباشيد در مورد طوطي هاي سبز ميتوانيد كاملا آنها را خيس كنيد ، پرنده به هيچ عنوان ناراحتي از اين لحاظ احساس نميكند.
بعد پرنده را در جاي گرم جا جلوي آفتاب بگذاريد تا خودش را خشك نمايد.
معمولا پرنده زماني كه نياز به شستشو داشته باشد پرهاي خودش را باز ميكند و بدنش خودش را مدام به درون ظرف آبش ميبرد ، در اين لحظه ميتوانيد متوجه شويد كه پرنده به شستشو نياز دارد.
قيمت طوطي هاي سبز در ايران از 10 هزار تومان به بالا ميباشد كه هميشه بهتر است شما پرنده جوان را كه قيمت كمتري نيز دارد انتخاب نماييد.
جنس نر اين پرنده يك طوقه صورتي رنگ به دور گردنش دارد كه جنس ماده اين طوق را ندارد. البته تا 3 سالگي نميتوان جنس پرنده را تشخيص داد زيرا اين طوق از بعد از 3 سالگي كم كم ظاهر ميشود.
اين طوطي هاي سبز هميشه سبز نيستند ، دو رنگ زرد و آبي اين پرنده نيز وجود دارند كه بسيار زيبا هستند.
در اين شكلها اين مدل از طوطي ها را ميبينيد ( به ساير رنگ هاي اين طوطي زيبا توجه كنيد ) :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و اما در مورد طوطي سفيد كاكلي كه يكي از دوستان صحبت كرده بودند.
قيمت اين طوطي بيش از 600 هزار تومان است و پرنده بسيار گراني ميباشد ، اما ميتواند به سرعت اهلي شده و به راحتي نيز بعد از مدتي صحبت ميكند ، اين پرنده قابليت جمله گويي هم دارد. اما با توجه به قيمت زيادش و اينكه اگر بيمار شود بسيار سخت درمان ميشود و هزينه زيادي نيز بر باد ميرود اغلب افراد عادي به سراغش نميروند. اين هم تصوير اين نوع طوطي :

در هر صورت طوطي سبز ارزان ترين و جالب ترين گزينه ميتواند باشد.
اطلاعات من در مورد پرندگان زينتي و خانگي تقريبا زياد است ، ‌حالا كه ديدم دوستان اين تاپيك را ايجاد كردند و در آن به بحث و گفتگو نشستند گفتم اگر كمكي از دستم بر بيايد انجام بدهم.
دوستان هر سوالي راجع به پرندگان زينتي داشتيد ( نه فقط طوطي ) ميتوانيد در اينجا مطرح كنيد ، من هر كمكي از دستم بر بياد انجام ميدم.
ممنون...

omid_gogol
30-01-2006, 16:35
از توضیحات شما ممنون
اگه میشه آموزش یاد دادن کلمه به طوطی را هم به ما بیا موزید

FATIMA
30-01-2006, 17:35
سلام
بحث خیلی خوبی رو راه انداختید. دستتون درد نکنه.
منم خیلی دنبال اطلاعات راجع به مرغ مینا بودم ولی چیزی پیدا نکردم که به دردم بخوره.
من پنج ماهه که یه مینا خریدم ولی هنوز بهم عادت نکرده.
لطفا اگه اطلاعاتی راجع به نگهداری یا تربیت مینا دارید منم در جریان بذارید ممنون

baba barghi
30-01-2006, 20:38
سلام دوستان
خلاصه ي مطلب من هم مي خوام بخرم چون شما هي مي گيد نازه حالا چنده و چه جوري حرف مي زنه و به من عادت مي كنه كه فرار نكنه؟؟؟
راستي فراموش كردم
من حدود 8 يا 7 سال پيش يه طوطي اسباب بازي از دبي خريدم كه هر چي بهش مي گي همون رو بهت مي گه يعني هر چي مي گي اون تكرار مي كنه اگر طوطي ها به اين خوبي ياد مي گرفتند خوب بيد نه غلام؟؟؟

ممنون
باي

Soso
30-01-2006, 20:57
ولیزاده , شما مطالب مک لارن رو خوندین !؟!؟
ما طوطی از 300 داریم تا بالای 600 الی 700 ! بستگی به نوعش داره !

baba barghi
30-01-2006, 22:19
سلام سو سو جان
اگر غلط نكن منظورتون 300000 تومن هست به بالا؟؟؟؟
آخه اگر مرد چه خاكي بايد تو سرت بريزي؟؟؟
آخه من الان 50000 تومن به زور دارم
نمي شه يكي ارزون بخري بعد اساسي تربيتش كني؟؟؟

ممنون
باي

Soso
30-01-2006, 22:25
من تا جایی که میدونم مینا هم 200 هزار تومنه ! ( البته اینو مطمین نیستم ) شما میگی که با 50 هزار تومن میخوای طوطی بخری و تربیتش کنی ؟!؟!
یه پیشنهاد دارم اونم اینکه تله بذاری یکی بگیری ! :happy: اما بدون شوخی یکی از دوستام با تله گذاشتن 2 تا قناری گرفته !!! ( درباره ی طوطی شوخی کردم ! چون که غیر ممکنه )

baba barghi
30-01-2006, 22:32
سلام سو سو جان
قناري با طوطي فرق فوكوله شما مي تونيد يه طوطي گير بندازي؟؟؟

ممنون
باي

eis
30-01-2006, 22:43
من یه سوال دارم آقای ولیزاده !
شما چی کاره هستین ؟! اول که میخواستین کافی نت راه بندازی , الان که میخوای ترقه وارد ایران کنی و حالا هم میخوای پرنده صید کنی ؟
----
اما کسانی که طوطی میگیرن باید حسابی هم حال و حوصله ی تمیز کردنش رو داشته باشن !!

baba barghi
30-01-2006, 23:33
سلام دوست عزيز
من يك پشت كنكوري هستم و مي خوام دستم تو جيب خودم باشه براي همين همه كاره هستم حالا مگه كار بدي هست اگر مي توني شما هم همين كارها رو بكن ببينم مي توني يا نه؟؟؟
من خودم تو شيراز ترقه گوني گوني مي فروشم اگر كسي خواست مي دم
بسته ي نرم افزاري هم درست كردم و دارم مي فروشم و هنوزم دارم مي خورم ازش
كافي نت هم اگر قبول نشدم تو دانشگاه و نتونستم براي ادامه تحصيل برم هند مي زنم
طوطي هم براي كيف خودم مي زنم نه چيز ديگه با طوطي نمي خوام كاسبي كنم مي خوام حال كنم باهاش

حالا شما مشكلي داري؟؟؟

ممنون
باي

mahe ziba
31-01-2006, 00:26
سلام دوست عزيز
من يك پشت كنكوري هستم و مي خوام دستم تو جيب خودم باشه براي همين همه كاره هستم حالا مگه كار بدي هست اگر مي توني شما هم همين كارها رو بكن ببينم مي توني يا نه؟؟؟
من خودم تو شيراز ترقه گوني گوني مي فروشم اگر كسي خواست مي دم
بسته ي نرم افزاري هم درست كردم و دارم مي فروشم و هنوزم دارم مي خورم ازش
كافي نت هم اگر قبول نشدم تو دانشگاه و نتونستم براي ادامه تحصيل برم هند مي زنم
طوطي هم براي كيف خودم مي زنم نه چيز ديگه با طوطي نمي خوام كاسبي كنم مي خوام حال كنم باهاش

حالا شما مشكلي داري؟؟؟

ممنون
باي

خيلي خوبه. موفق باشين. تا زماني كه تلاش ميكنين كه از راهي شرافتمندانه درامدي داشته باشين قابل تحسينه.

McLarenF1
31-01-2006, 10:20
سلام دوستان گلم ،
خيلي خوشحال هستم كه ميبينم علاقمندان به اين موضوع كم نيستند ، من هم سعي ميكنم تا جايي كه ميتونم كمكتان كنم ( در مورد سوالات دوستان گلم در ادامه توضيح دادم ، بعد از يك مقدمه كوتاه ).
ببينيد دوستان بسياري از ما ممكنه پرنده در منزلمان نگه داري كنيم ، حالا از روي علاقه و يا هر چيز ديگه ، مهم اينه كه بتونيم خوب ازش نگه داري كنيم تا پرنده احساس راحتي كند.
خيلي ها ميگن پرنده بايد آزاد باشه و نبايد در قفس باشه ، من به اين دوستان ميگم ببينيد دوستان حالا متاسفانه يا خوشبختانه عده اي از گذشتگان ما پرنده هاي خاصي رو اسير كردند و در قفس نگه داري كردند. اين پرنده ها در دراز مدت در قفس توليد مثل كردند و بزرگ شدند و كاملا خلق و خوي وحشي و طبيعي خودشون رو از دست دادند و حالا در دوران ما شاهد تعدادي از اين انواع پرنده در قفس هستيم.
اگر شما اين قبيل پرنده ها را آزاد كنيد و به دامان طبيعت برگردانيد ، مطمئن باشيد مدت زيادي دوام نخواهند آورد. اينها در تهيه غذا به مشكل بر خواهند خورد ، از جانب پرندگان شكاري ( مانند شاهين و كلاغ و ... ) مورد حمله قرار خواهند گرفت و با توجه به محدوديت پرواز و ضعف بالها كه در قفس برايشان ايجاد شده در پرواز دچار مشكل ميشوند و ممكن است حتي به زير چرخ خودروها بروند و هزاران مشكل ديگر برايشان پيش آيد. برخي از انسانها احساس و عاطفه زيادي دارند ( مثل خود من و اين دوستان عزيز كه در اينجا به بحث نشستيم ) ، پرنده را به منزل خود مي آوردند تا با مراقبت از آن محيط خوبي را براي عمر كوتاهش فراهم كنند. پس بهتره حالا كه اين تصميم رو گرفتيد به خوبي از آن مراقبت كنيد تا پرنده بتواند به بهترين نحو زندگي كند و شما نيز از وجود آن لذت ببريد.
بنابراين خواهشمندم هر سوالي در مورد نگه داري پرندگان خود داريد در اين جا مطرح كنيد تا در حد توانم به شما در نگهداري اين نعمتهاي زيباي الهي كمك كنم تا بتوانيد هم شما از وجود پرنده لذت ببريد هم پرنده در محيط آرام و راحتي زندگي كند و باعث رنج و عذاب آن نشويد.
اول در مورد سوال شما اميد جان ، در مورد حرف زدن طوطي ها همان طور كه ميدانيد كاملا بسته به نوع پرنده شما دارد و اينكه آيا تارهاي صوتي اش اين قابليت را دارند يا خير.
با توجه به اينكه طوطي شما طوطي سبز طوق دار است ، ميتوانيد به حرف زدنش اميدوار باشيد ، اول بايد به اين نكته توجه كنيد كه اين نوع طوطي به هيچ وجه قابليت جمله گويي ندارد ، بلكه تنها ميتواند كلمات محدودي در يك فركانس خاص را تلفظ كنند ، در آخر توضيحاتم حتما به شما اين قبيل كلمات را ميگويم.
و اما در مورد نحوه ياد دادن كلمات به اين طوطي ها ، ببينيد دوست خوبم اين كار مستلزم صرف زمان بسيار زياد و صبر بسيار بيشتر در مورد صاحب طوطي است.
من تجربه خودم را در ياددهي كلمات به طوطي ام به شما ميگويم كه اميدوارم برايتان مفيد باشد.
در ابتدا مهم اين است كه طوطي در محل شلوغي پر از سرو صدا قرار بگيرد. از صداي ماشين بگيريد تا صداي افرادي كه يكديگر را با فرياد صدا ميكنند. بنابراين اول طوطي را در محيط شلوغي قرار دهيد نه در يك اتاق و به صورت تنها.
بعد يك آينه بزرگ در بيرون قفس براي اون در نظر بگيريد ، براي مثال آينه دراور مناسب است. قفس طوطي را به فاصله يك يا دو متر از آينه قرار دهيد. طوري كه طوطي خودش را در آينه ببيند.
بعد نوبت به شما ميرسد كه وارد عمل شويد. بايد با صداي بلند يك كلمه را مدام براي پرنده خود تكرار كنيد. سعي كنيد با لحن خاصي اين كار را انجام دهيد ، مثلا با صدايي شبيه صداي عروسكها در برنامه هاي كودك !!! كه البته ميدونم كار سختيه اما اثرش خيلي زياده.
شما بايد ظهر ها و شب ها پرنده را از جلوي آينده به يك مكان خلوت و تنها ببريد تا پرنده با خودش خلوت كند.
پس از مدتي در يكي از اين ظهرها مشاهده خواهيد كرد كه پرنده با خودش كلمات خاصي را ، در ابتدا كمي نامفهوم و سپس بعد از مدتي كاملا شيوا و رسا كلمات رو بيان ميكند.
و اما در مورد كلماتي كه ميتوانيد در ابتدا با طوطي خود تمرين نماييد.
حنجره اين طوطي ها طبق تحقيقات علمي به فركانس هاي خاصي حساس ميباشند ، در زبان فارسي صداهايي كه در اين فركانس قرار ميگيرند ( در مورد طوطي سبز ) اينها هستند :
خ ، ب ، ر ، گ ، ش ، او ، ي
كلمات تركيبي كه با اين كلمات ساخته ميشوند را اگر به صورت مكرر به طوطي خود بگوييد ميتوانيد شاهد تكرار كلمات توسط او باشيد.
كلماتي مثل " برو " ، " بيا " ، " خانوم " ، " سلام " ،‌" خداحافظ" و ...
اين قبيل كلمات تركيبي رو طوطي سبز به خوبي ياد ميگيره و بهتره شما نيز با اين كلمات شروع كنيد.
در مورد كلمه " مامان " زياد اميدوار نباشيد ، توناژ صداي اين كلمه متاسفانه جزء كلماتي نيست كه اين نوع طوطي بتواند به درستي ( نه اينكه اصلا ) تقليد و تكرار كند. ممكن است كلمه را به شكلي نزديك به آن بيان كند ، اما هرگز موفق نخواهد شد براي مثال مانند كلمه " سلام" و يا " خانوم" آن را شفاف و واضح بيان كند.
دوست خوبم ، سعي كنيد كلمه اي كه با طوطي خود شروع ميكنيد را تا انتهاي روز به پيش ببريد.
براي مثال از كلمه " سلام " شروع كنيد ، مثلا يك روز تماما سلام را به او تكرار نماييد ( در لحظه تكرار شما ، بايد پرنده خودش را مقابل آينه بزرگ ببيند و نبايد احساس كند شما در حال بيان كلمه هستيد ، بلكه در اين حالت وقتي خودش را مقابل آينه نگاه كند به اين طرف و آن طرف ميپرد ، انگار دارد با خودش بازي ميكند. در اين لحظه شما بايد كلمه را مدام تكرار نماييد ، ممكن است پرنده جيغ بزند اما شما به كار خود ادامه دهيد ).
روز بعد شما بايد كلمه متفاوتي را انتخاب نماييد و به همين ترتيب بايد حدود يك ماه و يا حتي بيشتر ، كه بسته به حوصله شما دارد با پرنده كار كنيد تا بتوانيد نتيجه كار خود را مشاهده كنيد.
در مورد طوطي هاي سبز متاسفانه يادگيري مانند طوطي هاي سفيد كاكلي به صورت فراگير نيست ، يعني شما بايد بسيار با طوطي خود كار كنيد تا بتوانيد به آن كلمه اي را ياد بدهيد. اما در مورد طوطي هاي سفيد كاكلي اصلا به اين شكل نيست ، اين طوطي ها با شنيدن جملات و كلمات مداوم روزانه از زبان انسانهاي كه در منزل در تكاپو هستند و آن جملات و كلمات را مدام تكرار ميكنند خودشان قابليت فراگيري را دارند و بعد از مدتي ميتوانيد شاهد صحبت كردن او باشيد.
در هر صورت اميدوارم بتوانيد به طوطي خود چند كلمه آموزش دهيد ، البته اميدوارم حوصله اش را داشته باشيد ، چون كار بسيار طاقت فرسايي است.
اگر بازم سوالي بود حتما بپرسيد.
راستي اميد جان چون شما اين تاپيك را راه اندازي كرديد من ميخواستم ازتون خواهش كنم از مسئولين انجمن بخوايم عنوان تاپيك رو به " پرسش و پاسخ درباره پرندگان زينتي " تغيير بديم تا همه دوستاني كه تمايل دارند بتونن از اين تاپيك استفاده كنند. اگر موافق هستيد اعلام كنيد . البته من پيشاپيش اين رو از مسئولين ميخوام تا اين كار رو انجام بدن .
ممنون ...

***توضيحاتي در مورد مرغ مينا ***
يكي از دوستان در مورد مرغ مينا اطلاعات خواسته بودند.
ما در طبيعت به صورت كلي چند نوع مرغ مينا داريم ، يك نوع آن طبيعتي كاملا وحشي دارد و در باغهاي ميوه ميتوانيد آنها را فراوان پيدا كنيد ، نوع ديگر به مرغ ميناي گريتر هيل معروف است ( كه در مورد آن در ادامه حتما توضيح ميدم ).
نوع وحشي متاسفانه توسط افراد سود جو به دام انداخته ميشوند و به فروش ميرسند. قيمت اين نوع مرغ مينا حدود 2 تا 4 هزار تومان ميباشد. متاسفانه بايد خدمت اين دوست عزيز بگويم كه اگر مرغ ميناي شما از اين نوع باشد و اگر آن را در سني بزرگسالي پرنده خريداري نموده ايد ، اين پرنده ديگر به هيچ عنوان به شما عادت نخواهد كرد و آرام نخواهد شد و تا پايان عمر طبيعت وحشي خودش را حفظ ميكند.
حرف زدن و به صحبت آمدن اين پرنده در قفس ، اگر در سن بزرگسالي آن را تهيه كرده باشيد تقريبا صفر است و شما هر چه قدر تلاش نماييد بي نتيجه خواهد ماند. اگر اين نوع را از جوجگي بزرگ نماييد و توسط دست خود به آن غذا دهيد تا بزرگ شود به شما عادت ميكند و ممكن است تنها يك تا نهايتا دو كلمه نيز ياد بگيرد ، آن هم به صورت كاملا گنگ و نامفهوم. بنابراين توصيه ميكنم اگر واقعا به پرنده خود علاقه داريد آن را به دامان طبيعت بازگردانيد ، زيرا در اين حالت نه تنها هيچ تلاش شما نتيجه بخش نخواهد بود ، بلكه پرنده نيز بسيار زجر خواهد كشيد ( البته اگر آن را از جوجگي بزرگ نكرده ايد ) در غير اين صورت قضيه فرق ميكند. ضمنا توجه داشته باشيد كه اين پرندگان به هيچ عنوان در قفس جفت گيري و توليد مثل نميكنند ، با توجه به اينكه ارزش مالي زيادي نيز ندارند بهترين توصيه ام به شما رها كردن آن در يك باغ ميوه است ، البته اگر واقعا تمايل به اين كار داريد ، مطمئن باشيد با توجه به خوي وحشي آن هيچ آسيبي در طبيعت به آن نميرسد و ميتواند به خوبي از خودش مراقبت نمايد. ضمنا توجه داشته باشيد كه همين افراد سود جو ممكن است به شما اين وعده ها را بدهند كه ، پرنده حرف هم ميزند و خيلي سريع به شما عادت ميكند و ... اما يادتان باشد تمام اين حرفها تنها بازار گرمي است و اگر اين پرنده وحشي باشد هيچ اميدي به اهلي كردن آن نميتوانيد داشته باشيد.
و اما در مورد نوع دوم اين پرنده ، يعني مرغ ميناي گريتر هيل ، اين پرنده را به جرئت ميتوانم بگويم سلطان پرندگان در تقليد صدا و حرف زدن ميباشد !!!!!!
اين نوع مرغ مينا به سادگي اهلي ميشود، در واقع بهتر است بگويم از ابتدا اهلي است ، زيرا طبيعت پرنده معمولا در قفس شكل ميگيرد ، به راحتي با صاحب خود ارتباط برقرار ميكند و بر خلاف تمام پرندگان زينتي طبيعت بسيار ( معذرت ميخوام ) پر رو و غير خجالتي دارد ( به هيچ از از جدا شدن از صاحبش احساس دل تنگي و ... نميكند و به سرعت با صاحب جديدش خو ميگيرد ) و جزء فضول ترين پرندگان نيز ميباشد.
اين پرنده به همه چيز كار دارد و از سرو كله صاحبش بالا ميرود ، به همه جا سرك ميكشد و در همه امور كنجكاوي ميكند.
قدرت تقليد صداي فوق العاده قوي دارد. نياز به هيچ گونه آموزشي ندارد زيرا خودش همه چيز را به سادگي فرا ميگيرد ( البته به صورت تقليدي ). اين پرنده صدا هاي مختلف را به قدري زيبا و دقيق تقليد ميكند كه حتي صاحب او نيز به صحت آن شك خواهد كرد. صداهايي از قبيل زنگ تلفن ، زنگ ساعت ، صداي گربه و يا سگ ، صداي ساير پرندگان موجود در داخل و يا خارج منزل و صداي افراد درون منزل ( از قبيل جملات و اصطلاحات خاصي كه به زبان مي آورند ، آن هم با همان شيوه بيان ، براي مثال اگر صحبت ملايم باشد و يا فرياد گونه باشد ، پرنده عينا و با همان حس جملات را بيان ميكند ) و ...
جالب است بدانيد در چند مورد اين پرنده از روي راديو توانسته بود چند سوره از قرآن كريم را نيز از حفظ نمايد و تقليد نمايد ، كه جاي بسي شگفتي است اما كاملا حقيقت دارد !!!!!
در كل اينكه قدرت تقليد اين پرنده در صداهاي گوناگون از تصور شما خارج ميباشد و تا آن را از نزديك نبينيد باور نخواهيد كرد !!!
در مورد غذاي مرغ مينا ( هر نوعي ) ، اين پرندگان پلت ، گرانول يا دانه كوچك ( به صورت خرد شده و نرم شده ) و يا غذاهاي نرم مثل انواع ميوه هاي نرم و غذاهاي زنده مثل انواع كرمها تغذيه ميكنند. توجه داشته باشيد كه مرغ مينا نميتواند دانه بخورد و بايد حتما غذاهاي نرم در اختيارش قرار گيرد.
جنس نر و ماده اين پرنده تقريبا شبيه به هم هستند و تشخيص آنها بسيار مشكل است ، اما اين پرندگان ريشي دارند كه در پرندگان بالغ ديده ميشود و پرنده نر را ميتوان از روي ريش بلندتر آن تشخيص داد ( كه كاملا محسوس است ).
نزادهاي ديگري از اين پرنده كه ارزشمند هستند علاوه بر نوع گريتر هيل ، نژادي معروف به جاوان بزرگ است كه تقريبا خصوصيات و خلق و خوي گريتر هيل را دارد.
و اما كمي هم راجع به نگهداري اين پرنده :
نگهداري اين پرنده بسيار كار دشواري است و شما بايد در اين مورد بسيار وسواس به خرج دهيد و صبور باشيد و وقت زيادي را براي آن بگذاريد. قفس اين پرنده بايد به صورت مداوم تميز شود ، روزنامه كف قفس اين پرنده بايد هر روز يك بار و يا روزي دوبار تعويض گردد. ميله داخل قفسش بايد به صورت مداوم تميز و شستشو شود تا پاي پرنده دچار بيماري نشود. امكانات شناي آن بايد هر روز در قفسش مهيا باشد و آب آن بايد مدام عوض گردد ( براي مثال ميتوانيد از يك كاسه سفالي پر از آب براي اين كار استفاده كنيد ). با توجه به اينكه در هنگام شنا اين پرنده بسيار جنب و جوش دارد ميتوانيد با قرار دادن يك ورقه فويل آلومينيومي جلوي قسمت شنا از خيس شدن منزلتان جلوگيري كنيد.
اين پرنده به قدري فعاليت دارد كه اگر شما يك روز كامل هم با آن باشيد هرگز احساس خستگي نميكنيد ، براي همين گاهي به اين پرنده دهان باز هم ميگويند چون به قدري به خوردن غذا از دست صاحبش عادت ميكند كه مدام جلوي قفس مينشيند و با دهان باز انتظار غذا از دست صاحبش را ميكشد !!!
براي اينكه بتوانيد سن پرنده را تشخيص دهيد تنها كافي است به پرهايش نگاه كنيد. پرنده جوان پرهايي بسيار شفاف و ملون دارد و بسيار نيز جنب و جوش دارد ، برعكس پرنده پير پرهايش در قسمتهايي از بدن ميريزد و حالت كسالت بسيار مشخصي دارد ( حالت كز كرده و گوشه گير ).
اين پرندگان را بايد در فصل زمستان در دماي معتدل نگهداري كنيد وگرنه دچار بيماري لرز شده و جان خود را از دست ميدهند.
قفس اين پرنده بايد به اندازه كافي بزرگ باشد تا پرنده بتواند به راحتي در آن جنب و جوش نمايد ، كليه امكانات رفاهي نيز بايد برايش فراهم باشد وگرنه دچار آسيب روحي خواهد شد !!!
در كل در عين اينكه پرنده بسيار جالبي است نگهداري بسيار مشكلي دارد.
و اما در مورد قيمت نوع گريتر هيل ، جنس جوان اين نوع پرنده قيمتي در حدود 100 هزار تومان دارد ، جوجه اين پرنده در صورتي كه بتوانيد آن را تهيه كنيد ، قيمتي در حدود 30 تا 50 هزار تومان خواهد داشت.
فقط توجه داشته باشيد كه نوع وحشي آن را تهيه نكنيد زيرا هيچ قابليت مفيدي براي شما نخواهد داشت و به هيچ وجه نميتوانيد از نگهداري آن رضايت داشته باشيد.
نوع وحشي اين پرنده بدن كشيده تري نسبت به نوع گريتر هيل دارد و مشخصه زرد رنگ روي صورت ( نزديك چشم ) آن نيز متفاوت است. در مورد مرغ ميناي وحشي اين زائده زرد رنگ دور چشم است ( دقيقا ) و در مورد ميناي گريتر هيل همان طور كه در شكل هم ميبينيد زير چشم است.
در شكل زير نوع گريتر هيل اين پرنده را مشاهده ميكنيد :

اين پرنده براي آنهايي كه به دنبال يك هم صحبت مناسب هستند بسيار مفيد است و نسبت به مثلا طوطي سفيد كاكلي هم ارزان تر است و هم بسيار جالب تر و شاداب تر.
هر سوال ديگري داشتيد بپرسيد ، خوشحال ميشوم بتوانم كمكتان كنم.
موفق باشيد ...

omid_gogol
31-01-2006, 14:58
مقا له شما بسیار پر محتوا بود ممنون

baba barghi
31-01-2006, 15:19
سلام دوستان
من يك طوطي مي خوام كه كودن نباشه و زود حرف زدن ياد بگيره و رو دستم بشينه و فرار نكنه و با ادب باشه همچنين ارزون باشه حالا چنده و كي مي تونه به من بده؟؟؟

ممنون
باي

Soso
31-01-2006, 15:22
فکر نکنم کسی از دوستان طوطی بفروشن دوست خوبم !
اما من برات دنبالش میگردم !!!

baba barghi
31-01-2006, 15:28
سلام سوسو جان
ممنون از لطفتون
بي زحمت تو شيراز باشه

ممنون
باي

FATIMA
31-01-2006, 18:06
ممنون
اطلاعات خیلی خوبی بود

6600
01-02-2006, 00:30
سلام
با تشکر فراوان از دوست خوبمون که ماها رو از اطلاعات غنی شون بهره مند ساختند
اما من اینقدر پولدر نیستم که مثل شماها طوطی بخرم و این که میگن خیلی کثیفه از خریدن این حیوون نیز منو بیشترمیروند
اما حالا واسه دلخوشی یه جفت مرغ عشق خریدیم اما یه هفته نکشید که ماده هه مرد و این مرغ عشق بیچاره ی ما بی عشق شده، یه ماهی هست که به همین منوال میگذره و جیکش هم در نمیاد .
الان هر دو سه روز یه ذره جیغ میزنه بعدش دوباره خاموش میشه(وقتی که صدایه گنجشکها رو میشنوه جیغ میزنه)
حالا ما موندیم اینو رد کنیم بره یا واسش یه جفته دیگه بگیریم؟
تو رو خدا یه راهی بگین تا مام با این مرغ بی عشقمون حال کینم .

omid_gogol
01-02-2006, 00:45
به نظر من یه جفت براش بگیر گناه داره به خدا !

6600
01-02-2006, 10:52
ممنون از راهنماییت اما میخواستم درباره ی این پرنده و شیوه نگهداریه اون و کلا خلق وخوی اون بدونم
اگه کسی میدونه لطفا بگه بابا بالاخره این پرندم سنبل عشقه کم از طوطی نیست
thank you

McLarenF1
01-02-2006, 11:05
سلام دوستان گلم ،
6600 عزيز ، در اين پستم به صورت كامل در مورد مرغ عشق صحبت خواهم كرد ، اميدوارم برايتان مفيد باشد.
اما توصيه ميكنم حتما براي پرنده خود يك جفت تهيه كنيد ، البته بايد خيلي دقت كنيد چون اين پرنده ها معمولا جفتشان را خودشان انتخاب ميكنند ( اگر دقت كرده باشيد آنها به صورت گروهي در قفس نگه داري ميشوند ). در هر صورت با توجه به اينكه چهلم !!! جفت وفات يافته اين پرنده شما گذشته ، بنابراين ميتونيد براش جفت تهيه كنيد ، مدتي طول ميكشه تا بهم عادت كنند اما معمولا دوره زيادي طول نميكشه و اونوقت ميتونيد پرنده خودتون رو از تنهايي در بياريد. توجه داشته باشيد كه اگر اين پرنده براي مدت طولاني تنها باشه يا قطعا جانش را از دست ميده ( به علت كسالت و امتنا از خوردن غذاي مناسب ) و يا ديگر با هيچ پرنده اي ارتباط برقرار نميكنه !!! پس هر چه سريعتر يا برايش آستين بالا بزنيد و يا آن را به فروشنده پرندگان بفروشيد تا اين حالات برايش پيش نيايد. راستي حتما ايم مقاله رو تا انتها بخونيد ، اطلاعات جالبي از اين پرنده بدست مياريد.
و اما ميخوام در اين پستم راجع به " مرغ عشق " صحبت كنم ، پرنده اي كه فكر ميكنم در منزل خيلي ها باشه و اين به خاطر ارزان بودن و همچنين توليد مثل فراوان و از همه مهمتر قيمت بسيار ارزان آن نسبت به ساير پرنده ها است ( قابل توجه اين دوست خوبم آقاي وليزاده كه هميشه دنبال چيزي هستند كه توش سود داره !!! اگر واقعا به پرنده ها براي سود مادي شون علاقه داريد ، توصيه ميكنم با هزينه اي در حدود 5000 تومان يك جفت مرغ عشق تهيه كنند ، بعدش با كمي رسيدگي و مراقبت از اونها در كمتر از دو مان تعدادشون چند برابر ميشه و ميتونيد با فروششون پول در بياريد !!! )
اما من اصلا توجه به اين آقا نيست كه ميخوان از پرنده هم پول در بيارن ( البته كسي نگفت اشكالي داره ها ، اما خوب هر فردي خواص خودش رو داره !!! ).
و اما در مورد مرغ عشق :
اول از همه ميخوام توجه همه دوستان را به يك مسئله مهم جلب كنم و آن هم اينه كه اين پرنده اي كه همه شما به اسم مرغ عشق ميشناسيد ، در اصل مرغ عشق نيست !!!
بله درسته ، اين پرنده كوچك در واقع نوعي طوطي است كه به طوطي استراليايي معروف است و انواع بسيار گوناگوني دارد.
اين پرنده محبوب ترين پرنده زينتي در دنيا است ، زيرا تنوع رنگ و جذابيت بسيار زيادي دارند و همان طور كه گفتم قيمت بسيار كمي هم دارند. اگر بخواهم كمي از تاريخچه اين پرنده بگم ( البته به صورت خلاصه كه حوصلتون سر نرود ) ، اولين بار در سال 1841 ميلادي زيست شناسي به اسم " جان گولد " اين پرنده را از استراليا خارج كرد و به انگليس برد. از اون موقع تا حالا اين پرنده توسط تجار مختلف در سراسر دنيا پخش شدن و خيلي محبوب هم هستند.
انواع اين پرنده به قدري زياد است كه اگر بخواهم همه آنها را معرفي كنم به اندازه يك كتاب بايد توضيح بدهم. براي همين از توضيحات اضافي در مورد نوعش خودداري ميكنم و به مسائل مهمتر ميپردازم.
غذاي اين پرنده مخلوطي از دانه قناري ساده و ارزن است كه هميشه بهتر است چند خوشه ارزن نيز در ظرف غذا بگذاريد. بهتر است سبزيجات و هويج و سيب شيرين هم در اختيار پرنده قرار دهيد.
در مورد تشخيص جنس پرنده ، ميتوانيد از روي قاعده برجسته بيني پرنده اين تشخيص را انجام دهيد. پرنده نر برجستگي تيره رنگ ( تقريبا ارغواني رنگ ) و پرنده ماده برجستگي روشن تري دارد ( تشخيص به سادگي انجام ميشود و كاملا روشن و مشخص است ).
و اما كمي در مورد خريد اين پرنده ، اگر ميخواهيد از اين نوع پرنده خريداري نماييد بايد توجه داشته باشيد كه انواع كاكلي و رنگارنگ آنها قيمت گرانتري دارند ، اما در مورد پرنده ساده و ارزان :
يك پرنده جوان با سن حدود 6 هفته بخريد. در اين سن بايد آن را از لحاظ تغذيه تامين كنيد. ممكن است نياز داشته باشيد با دست به او غذا بدهيد. اين كار باعث ميشود خيلي سريع به شما عادت كند و بسيار اهلي گردد. پس از اينكه پرنده به بلوغ رسيد ( رنگ برجستگي نوكش تغيير ميكند ) ، ميتوانيد براي آن جفتي تهيه كنيد تا توليد مثل نمايد.
عمر اين طوطي ها خيلي متغير است و بين 7 تا 8 سال در شرايط مناسب زندگي است. پس از تهيه جفت براي پرنده خود بايد يك لانه كه درونش يك گودي كوچك وجود دارد تهيه كنيد و درونش را با خرده هاي چوب بپوشانيد ( كف لانه را ). اين پرنده در هر دوره در خلال چند روز ، چهار تا شش تخم ميگذارد. اين تخم ها پس از 18 روز به جوجه تبديل ميشوند. اين جوجه ها حدودا در 5 هفتگي قدرت پرواز پيدا ميكنند.
پس از اين مرحله پرنده ماده اوليه روي تخمهاي جديدي كه گذاشته است ميخوابد و اين روند ادامه ميابد.
بهتر است پس از اينكه جوجه ها بزرگ شدند آنها را در قفسي جدا نگه داريد ( جفت ها را ) ، زيرا ممكن است پرنده هاي هم جنس به يكديگر آسيب بزنند.
پس از مدت كوتاهي شما شاهد تعداد زيادي پرنده خواهيد بود ، كه تنوع رنگي بسيار زيادي نيز دارند.
در شكل زير تصويري از تعدادي طوطي استراليايي را ميبينيد :

حالا كه بحث به اينجا كشيد اجازه بديد شما را با مرغ عشق واقعي هم آشنا كنم. البته فقط تصوير اين پرنده را در اينجا قرار ميدهم تا متوجه تفاوت آنها بشويد.
در شكل زير شما پرنده اي را كه در اصل " مرغ عشق " واقعي ميباشد را مشاهده ميكنيد. نام اصلي آن " مرغ عشق نقابدار " ميباشد كه البته اين نام همين نوعي است كه در شكل ميبينيد :

سعي كنيد از اين پس طوطي استراليايي را با مرغ عشق اشتباه نگيريد !!!
در مورد مرغ عشق واقعي نيز در مقالات بعدي حتما برايتان اطلاعاتي را قرار ميدهم.
دوستان اگر در مورد پرنده خاصي اطلاعاتي ميخواستند حتما در اينجا بگن تا در حد توانم براشون توضيح بدم. در يك سري از مقالات هم به بيماريهاي پرندگان خواهم پرداخت تا شما بتوانيد در صورت بيماري به اين پرنده ها كمك نماييد ( البته اگر مورد اورژانسي نباشد !!! ). اگر در اين مورد هم سوال خاصي داشتيد مطرح كنيد.
موفق باشيد ...

6600
01-02-2006, 13:30
سلام
بابا دمت گرم خیلی خیلی آموزنده بود اما من میخواستم کمی هم درمورد نگهداری و دستی کردن اونا هم بدونم
راستی یه چیزه دیگه (میدونم بی ربطه اما گفتنش که ضرر نداره)دررابطه با ماهیها چطور؟میشه در اون رایطه هم سوال بپرسم
thank you

Soso
01-02-2006, 13:33
يه تاپیک درباره ماهی ها هم بزنیم بد نمیشه چون اطلاعات دربارش فراوان است ( همین طور درباره ی حیوانات خانگی)
یه نمونه : ماهی تن 50 مایل در ساعت شنا میکند ! ( عجیب بید )

6600
01-02-2006, 14:20
سلام
McLarenF1عزیزازراهنمایی که کردی خیلی ممنونم دوست داشتم بیشتر در این مورد وهمچنین نحوه دست آموز کردن اینها و درکل هر نوع مطلب بیشتری در این مورد بدونم
:blush: :tongue: :happy: :rolleye: در ضمن یه سوال دیگه داشتم اونم اینه که اطلاعاتت در مورد ماهی ها نیز همینطور هست یا نه؟

omid_gogol
01-02-2006, 20:23
اینم یه عکس از فندوق

McLarenF1
01-02-2006, 20:51
سلام دوستان گلم ،
6600 عزيز ، در خصوص اهلي كردن طوطي استراليايي يك مقدار توضيح ميدهم. توجه داشته باشيد كه اين توضيحات براي پرنده تنها ميباشد ، اگر پرنده ها جفت باشند معمولا تلاش شما نتيجه نميدهد ، مگر آنكه پرندگان را از جوجگي بزرگ كرده باشيد.
اگر شما تازه پرنده را وارد منزلتان كرديد بايد آن را يك يا چند روز به حال خودش بگذاريد و تنها وظيفه غذا دادن و تميز كردن جاي آن را ( خودتان و نه فرد ديگري ) به عهده بگيرد تا پرنده در اين مدت به چهره شما و محل زندگي جديد خودش عادت كند.
پس از اين كه احساس كرديد پرنده به محيط جديد عادت كرده ( معمولا در اين حالت پرنده آرام تر ميشه و حالت ترس اوليه را ندارد ) ميتونيد كم كم به پرنده نزديك شويد.
براي اين كار ميتوانيد با يك آينه كوچك شروع كنيد ، آينه را با دست به درون قفس پرنده برده و به آرامي به آن نزديك كنيد. وقتي پرنده به آينه نزديك شد شما به هيچ وجه سعي نكنيد آن را بگيريد و يا نوازش كنيد.
بگذاريد پرنده در كنار دست شما با آينه بازي كند و پس از مدتي به آرامي آن را از قفس خارج كنيد و پرنده را به حال خودش بگذاريد. دقت داشته باشيد كه شما بايد صبر و حوصله زيادي داشته باشيد و نبايد به هيچ وجه عجولانه رفتار نماييد و با حركات سريع پرنده را بترسانيد.
پس از مدتي غذاهاي مورد علاقه پرنده را ( مثل ميوه ها و سبزيجات تازه ) با دست خود به همراه آينه وارد قفس كرده و به پرنده بدهيد. در اين حالت پرنده كم كم به اينكه از دست شما غذا بخورد عادت ميكند. بعد از مدتي ميتوانيد به همين شيوه پرنده را كم كم روي دست خود بياوريد ( پرنده پس از مدتي چنين كاري را به سادگي انجام ميدهد ).
يادتون باشه هيچ وقت در اوايل شروع كارتان نبايد با چشمتان به چشمان پرنده زل بزنيد ، سعي كنيد چشمتان را در اوايل كار ببنديد يا حالت بسته به آنها بديد ، پرنده ها با ديدن چشم انسان چون به حالت دوتايي در جلوي صورت قرار دارد ، به شدت وحشت ميكنند و به تكاپو مي افتند.
بنابراين سعي كنيد تا زماني كه پرنده از دست شما غذا نميخورد مستقيم به آن از نزديك نگاه نكنيد.
وقتي پرنده روي دست شما آمد به راحتي به شما نزديك ميشود و ميتوانيد آن را به بيرون از قفس بياوريد.

سعي كنيد اسباب بازي هاي كوچك و جالب در اختيار پرنده خود قرار بديد ، طوطي استراليايي بسيار بازيگوش است و هوش زيادي نيز دارد. با اسباب بازي هاي كوچك به خوبي بازي ميكند و به نوعي خودش را با آنها سرگرم ميكند.
شايد باورتان نشود ، اما همين طوطي هاي استراليايي نيز قابليت تقليد كلمه را دارند ، موارد بسياري از آنها توانسته اند كلمات را تكرار كنند ( البته بسيار محدود و در حد دو يا سه كلمه ). بنابراين ميبينيد كه حتي ممارست در تربيت اين پرنده هم ميتواند عجايبي را در پيش داشته باشد.
شما اگر واقعا بتوانيد و حوصله تربيت آنها را داشته باشيد ميتونيد با توليد يك قفس مخصوص براي آن هوش پرنده را بسنجيد. براي مثال آن را وادار كنيد از نردبان چوبي كوچكي بالا برود و با كشيدن يك نخ غذاي خودش را از طرفي مخصوص و به مقدار مشخص دريافت كرده و بخورد ( همان كارهايي كه شايد بارها در تلويزيون هم ديده باشيد كه اين پرنده هاي كوچك انجام ميدهند ).
اين ها اصلا رويا نيست و به سادگي هر چه تمام تر امكان پذير است. اگر شما فقط حوصله ساخت چنين قفس ابداعي را داشته باشيد همه چيز تمام ميشود. بعد از فقط چهار يا پنج بار انجام كاري كه پرنده دست آموز شما بايد انجام بده تا غذاي خودش رو بدست بياره ، خود پرنده همه چيز رو ياد ميگيره و خودش مراحل رو انجام ميده تا غذا گيرش بياد.

باز هم تاكيد ميكنم پرنده شما بايد كاملا تنها باشه و به دست شما عادت كرده باشه ، بعد ميتونيد هوش اون را با روشهاي مختلف محك بزنيد.
اگر مراحل اوليه رو درست انجام بديد ، يعني حوصله به خرج بديد و عكس العمل هاي سريع و صداهاي بلند در كنار پرنده نداشته باشيد و هر روز اين كار را تكرار كنيد ، پرنده بعد از 2 يا 3 هفته به شما كاملا عادت ميكند و به راحتي روي دستان شما مينشيند و از دستتان غذا ميخورد.
اميدوارم بتوانيد اين كار را انجام دهيد و صبر زيادي داشته باشيد.
ضمنا دوست خوبم ، تخصص بنده تنها در زمينه پرندگان ميباشد و اطلاعاتي راجع به ماهي ها و يا ساير حيوانات خانگي ندارم.

*** توضيحاتي براي آقا اميد گل ***
اميد جان ، فندق شما پرنده جواني به نظر ميرسد ، سعي كنيد به خوبي از آن مراقبت كنيد. در اين فصل ممكن است پرنده شما كمي پر ريزي داشته باشد و پرهايي شبيه كرك هاي سفيد از بدنش به بدنه قفس بچسبد ، ممكن است دم هاي پرنده بريزد و ظاهر كمي نا خوشايندي پيدا كند. اما اصلا نگران نباشيد ، زيرا اين دوران به سرعت تمام ميشود و مجددا پرهاي جديد رشد ميكنند و پرنده به حالت قبل خود ( حتي زيباتر ) بر ميگردد.
سعي كنيد موقعي كه پرنده پر ريزي دارد قفسش را مدام تميز كنيد تا پرهاي كرك مانند به درون حلق پرنده نروند و باعث بيماري او شوند.
باز هم اگر سوالي در مورد پرنده ها بود بپرسيد ، خوشحال ميشوم بتونم كمكتان كنم.
موفق باشيد ...

omid_gogol
01-02-2006, 22:53
McLarenF1
از پاسخ دادن به سئو ال ها ممنون
من فکر میکنم شما در زمینه پرنده ها تخصص زیادی دارید و ممنون می شم از تجربیات شما استفاده کنم

McLarenF1
02-02-2006, 09:41
سلام آقا اميد عزيز ،
خواهش ميكنم ، خيلي خوشحالم كه اين اطلاعات براي شما مفيد بوده ، در هر صورت بنده در خدمت هستم ، هر سوالي داشتيد ميتوانيد مطرح كنيد ( فقط در مورد پرندگان باشد ).
اميدوارم هميشه پيروز و سربلند باشيد ...
موفق باشيد ...

6600
02-02-2006, 12:07
:rolleye:
خیلی ممنون

6600
02-02-2006, 12:08
با تشکر از McLarenF1عزیز . از اینکه اینقدر زحمت کشیدی ممنون
دیروز میخواستم برم یه جفت واسش بگیرم اما با دیدن این مطلب کمی دو دل شدم که اگه بگیرم دیگه نمیتونم دستیش کنم و اگه نگیرم هم که بیچاره تنها میمونه گفتم شاید اگه یه نر دیگه بگیرم مشکل حل بشه هم اون از تنهایی در میاد و هم من می تونم یه کدومو دستی کنم. در این رابطه نظرت چیه؟ تازه پرنده فروشی هم رفتم اما انگار پرندهاش ته باری بودند کمی به مریض بودن مشکوک میزدن. نمی دونم در مورد خرید باید چه چیزی رو مد نظر بگیریم؟
از همکاریت صمیمانه تشکر می کنم

McLarenF1
03-02-2006, 10:43
سلام دوستان گلم ،
6600 عزيز ممنون ، در مورد خريد طوطي استراليايي نكات زير را حتما توجه داشته باشيد :
در ابتدا اينكه حتما به پرنده فروشي مراجعه كنيد كه از نظر بهداشتي حداقل نكات اوليه را در نظر گرفته باشد. زيرا وجود كوچكترين بيماري در يكي از پرندگان ممكن است بقيه را نيز آلوده كرده باشد و با توجه به اينكه ممكن است دوران نهفتگي بيماري پرندگان ( در برخي از بيماريهاي شايع ) طولاني باشد ،ممكن است پرنده از هر لحاظي سالم به نظر برسد و شما پس از خريد آن و آوردن به منزل پس از چند روز متوجه شويد كه پرنده بيمار است و مشكلات بعدي برايتان پيش آيد.
اما فرض كنيم شما به پرنده فروشي مطمئن اي رفتيد ، در مورد خريد پرنده هميشه سعي كنيد خودتان ابتدا پرنده را انتخاب كرده و سپس به فروشنده بگوييد آن را براي شما بگيرد ( كه معمولا همين طور است ) ، اما تنها به همين كار و حرف فروشنده در مورد اينكه پرنده سالم است و ... اصلا توجه نكنيد. به عدم كسالت و گوشه گيري پرنده و سرحال بودن آن نيز در انتخاب اهميت دهيد.
اگر برايتان امكان دارد خودتان پرنده را در دست بگيريد و اين موارد را در مورد آن حتما كنترل كنيد ( و يا از فروشنده بخواهيد قسمتهاي زير را به شما نشان دهيد و خودتان موارد را بررسي كنيد ) :
1- به پرهاي پرنده خوب دقت كنيد ، پرها بايد كاملا صاف و شفاف و براق باشند و نبايد قسمتهايي شبيه به حالتي كه شما به پر پرنده آب ميزنيد وجود داشته باشد. پرهاي پرنده را با دست باز كنيد و زير پرها و قسمت كشيدگي آنها را خوب بررسي كنيد. وجود لكه هاي خون در انتهاي بال و در جايي كه به ماهيچه پر ممتصل ميشوند نشان از بيماري خاصي در پرنده است كه در آينده تبديل به كيستهاي وخيم پر در پرنده ميشود و در نهايت باعث مرگ آن ميشود. پرها بايد كاملا يكدست باشند و نبايد حالت بريدگي و خوردگي در آنها وجود داشته باشد. البته توجه داشته باشيد كه اين در اين فصل ممكن است بسياري از پرندگان زينتي ( با توجه به اينكه در قفس نگه داري ميشوند و كاملا از محيط وحش خود دور هستند ) دچار پر ريزي شوند ، اما اين نكته نبايد شما را نگران نمايد زيرا پرهاي پرنده مجددا رشد ميكند و جايگزين ميشود و حتي پرنده زيباتر از حالت اول خود ميشود ( اگر جوان باشد ). در مورد پرنده اي پر ريزي دارد فقط كافي است اين نكته را بدانيد كه پر ريزي طبيعي در پرندگان به شكلي است كه پر كاملا از ماهيچه جدا ميشود و هيچ گونه خوردگي و ... كه در قبل به آن اشاره كردم در آن وجود ندارد. پرهاي ضعيف شده به سادگي از پرهاي بيمار قابل تشخيص هستند و بنابراين در اين مورد به مشكلي بر نخواهيد خورد. شكل زير نمونه اي از اين كيستهاي وخيم را نشان ميدهد كه متاسفانه در مورد اين پرنده بسيار وخيم ميباشد :

2- به منقار پرنده با دقت نگاه كنيد ، در مورد طوطي هاي استراليايي عارضه انحراف منقار بسيار ديده ميشود و اگر اين مشكل در آنها وجود داشته باشد تقريبا مجبور ميشويد تا آخر عمرشان منقار آنها را مدام اصلاح نماييد. براي پيشگيري از اين حالت دقت كنيد كه آيا منقار بالايي پرنده در انتها به طرف پايين خميدگي پيدا كرده است يا خير. در اين حالت اگر جواب شما مثبت باشد پرنده در غذا خوردن دچار مشكل ميشود و مجبور خواهيد شد اصلاح منقار را هميشه براي او انجام دهيد. به منقار با دقت نگاه كنيد تا كاملا صاف و يكدست باشد و لكه هاي سيه و سفيد خاص بر روي آن وجود نداشته باشد. منقار پرنده نبايد حالت شوره داشته باشد ( به اين حالت عارضه فلسي ميگويند ) . اين مشكل معمولا در پرندگان جواني كه به تازگي قدرت پرواز پيدا كرده اند ديده نميشود بنابراين يكي از راههاي تشخيص پرنده جوان از مسن نيز همين است. اگر اين بيماري در مراحل اوليه باشد به سادگي درمان ميشود اما اگر در مراحل پيشرفته باشد و باعث تغيير شكل منقار پرنده گرديده باشد ديگر نميتوانيد اميدي به درمان داشته باشيد. بنابراين از خريد چنين پرنده اي جدا خودداري كنيد. ضمنا به بيني پرنده نيز توجه داشته باشيد. دقت كنيد كه حالت بسته نداشته باشد و تنفس پرنده دچار مشكل نباشد. يك بيماري تنفسي در اين حالت در پرندگان وجود دارد كه ريشه قارچي دارد و نام آن "آسپرژيلوزيس" ميباشد. اين بيماري درمان بسيار مشكلي دارد و ممكن است حتي جان پرنده را بگيرد. بنابراين در اين مورد نيز دقت كنيد. به دو شكل زير كاملا دقت كنيد در شكل اول عارضه فلسي را مشاهده ميكنيد و در شكل دوم عارضه بلند شدن و تغيير شكل منقار پرنده را ميبينيد :

3- بافت عضلاني اطراف استخوان سينه پرنده ، معمولا بهترين نشانه سلامت پرنده است. به اين شكل كه در پرندگان سالم استخوان سينه به صورت يك بر آمدگي استخواني در خط مياني سينه از بالا تا پايين به راحتي قابل لمس است. در پرنده بيمار و يا پرندگاني كه از سوء تغذيه رنج ميبرند ، به علت تحليل رفتن عضلات استخوان سينه ، فرورفتگي كاملا مشخصي در اين ناحيه ديده ميشود. در اين حالت بايد حالت عكس را نيز در نظر باشيد ، يعني تورم بيش از حد و غير طبيعي آن ناحيه . توجه داشته باشيد كه اين ناحيه نبايد حالت تورم و بادكردگي داشته باشد. در مورد طوطي هاي استراليايي اين مشكل معمولا از تومور چربي به نام " ليپوما " ناشي ميشود كه در آن ناحيه اي كه گفتم و يا نزديك آن رشد ميكند. اين تومور جزء غده هاي سرطاني خوش خيم چربي در پرنده محسوب ميشود و موجب ميشود كه پرنده نتواند به درستي پرواز كند و در پرواز دچار مشكل شود و معمولا در اين حالت پرنده بسيار گوشه گير ميشود ، زيرا نميتواند به درستي پرواز نمايد. البته اين غده ها را به سادگي با عمل جراحي ميتواند برداشت و مشكل را برطرف كرد ، اما احتمال رشد دوباره اين غده ها وجود دارد و به همين دليل ممكن است پرنده تنها مدتي ( البته معمولا دراز مدت ) احساس راحتي كند. بنابراين در اين موارد هم دقت كافي داشته باشيد.
4- چشمان پرنده را به دقت بررسي نماييد. مردمك چشم پرنده بايد كاملا شفاف و سياه باشد و عنبيه آن بايد در اطراف آن قابل رويت باشد و نبايد در اطراف چشم تورم ديده شود. هر گونه تيرگي و عدم شفافيت مردمك و عنبيه ممكن است نشان از بيماري پرنده داشته باشد. بنابراين در اين مورد نيز دقت كنيد.
5- به پاهاي پرنده به دقت نگاه كنيد ، پاها بايد كاملا كشيده و فاقد هر گونه آثار زخم و خون و لكه هاي قارچي شكل باشند. در اين مورد به ساق پاي پرنده و كف پاي آن كاملا نگاه كنيد. به قسمت اتصال پاي پرنده به بدن آن توجه كنيد. پرهاي آن قسمت نبايد ريخته باشند و نشانه هاي خود در آن قسمت نبايد ديده شود. كف پاي پرنده را به دقت بررسي كنيد ، هيچ گونه تورم و يا زخم و حالت خشكي نبايد در آنها ببينيد. يك بيماري بسيار شليع در مورد پاي پرندگان وجود دارد كه تقريبا در بسياري از گونه هاي طوطي ها ديده ميشود. نام اين بيماري "كلاميديوزيس" است. توجه داشته باشيد كه اين بيماري به علت قفس كثيف پرنده و همچنين شرايط نا مناسب زندگي مانند ميله نامناسب براي اينكه پرنده روي آن بنشيند و ... رخ ميدهد ، بنابراين سعي كنيد قفس پرندگان خود را همواره تميز نگه داريد و شرايط مناسب زندگي را براي آنها فراهم كنيد. چون بحث ما فعلا در مورد بيماريهاي پرنده ها نيست بنابراين از توضيحات اضافه در مورد بيماريها فعلا خودداري ميكنم ( چون بحث خيلي مفصلي است ). به ناخنهاي پاي پرنده نيز دقت كنيد. ناخنها بايد حالت كاملا طبيعي داشته باشند و نبايد رشد بيش از حد داشته باشند. در صورت بلند بودن ناخن ميتوانيد از فروشنده درخواست كنيد ناخنهاي پرنده را برايتان اصلاح نمايد. در اين مورد نكاتي وجود دارد كه اگر خواستيد ميتوانم ذكر كنم تا بتوانيد خودتان به سادگي ناخنها را در صورت تيز شدن و يا رشد زياد اصلاح نماييد.
به اين دو شكل با دقت نگاه كنيد :

مواردي كه بايد در كل مد نظر داشته باشيد را ذكر كردم ، باز هم توصيه ميكنم هميشه در خريد پرندگان وقت و حوصله بسيار زيادي به خرج دهيد چون اين پرنده در كمترين حالت بايد بين 5 تا 10 سال با شما زندگي نمايد ، بنابراين در خريد پرنده خيلي دقت كنيد.
در شكل زير شما يك پرنده نر كاملا سالم را مشاهده ميكنيد به چشمان ، منقار ، پرها و پاي اين پرنده خوب دقت كنيد :

در مورد اينكه گفتيد در مورد خريد جفت براي پرنده خود منصرف شديد ، ببينيد دوست گلم ، شما بايد توجه داشته باشيد كه پرندگان ماده بسيار صبورتر و آرامتر از پرندگان نر هستند و بسيار راحت تر از آنها اهلي ميشوند. اگر پرنده اوليه شما نر است شما ميتوانيد يك جفت ماده براي آن تهيه كنيد اما ميتوانيد آنها را براي مدت حداقل دو يا سه هفته در دو قفس جداگانه نگه داري نماييد. در اين دو يا سه هفته ( و يا حتي بسيار سريعتر) ميتوانيد پرنده ماده را اهلي نماييد ، پرنده ماده بسيار ساده و سريع اهلي ميشود و مشكلي از آن جهت نخواهيد داشت. پس از اهلي نمودن پرنده ماده ميتوانيد دو پرنده را در كنار يكديگر قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه معمولا اهلي كردن پرنده نر كار ساده اي نيست.
اگر شما دو جفت نر داشته باشيد در نهايت مجبور خواهيد بود دو جفت ماده نيز تهيه نماييد ، اما تهيه يك جفت نر و ماده پرنده ميتواند در آينده شما را با چندين جوجه همراه نمايد كه با تربيت اين جوجه ها و اهلي كردن آنها ميتوانيد به جاي يك پرنده اهلي چندين پرنده اهلي داشته باشيد. مخصوصا در مورد طوطي هاي استراليايي كه توليد مثل آنها زياد است و ضمنا كار اهلي كردن جوجه ها بسيار ساده ميباشد.
ضمنا دوستان توجه داشته باشند كه پرندگان مختلف مشخصه هاي مختلفي نيز دارند ، بنابراين صرفا اين توضيحات را براي تمام پرندگان در نظر نگيريد. اين توضيحات تماما براي طوطي استراليايي است ( و همچنين خانواده طوطي ها كه البته در مورد آنها موارد كلي تري را نيز بايد در نظر داشت كه در اينجا من ذكر نكردم ) ، در مورد ساير گونه ها نيز اگر سوالي داشتيد با ذكر نوع گونه درخواست كنيد تا در حد توانم توضيحاتي را هم در مورد آن گونه برايتان بگويم.
اميدوارم اين توضيحات برايتان مفيد باشد و بتوانيد يك پرنده سالم و سرحال را انتخاب نماييد.
باز هم اگر سوالي بود در خدمت هستم.
موفق و مويد باشيد ...

6600
05-02-2006, 14:26
سلام خیلی ممنون
از اینکه اینهمه زحمت میکشی ممنون.امیدوارم که به بتونم جبران کنم
باز هم تشکر

ajnoori
07-04-2006, 22:36
سلام دوستان عزيز
با تشکر از مطالب مفيد و آموزنده شما اساتيد محترم.
من يه عروس هلندي نر دارم خودم از وقتي که جوجه بي پر بوده بزرگش کردم
اهلي اهلي هستش.مي خواستم بدونم مي تونم با روشهايي که در مطالب قبلي
گفتين بهش صحبت ياد بدم(منظورم همون آيينه و برداشتنش در ظهر و شب هستش؟؟؟
در ضمن مي خوام يه جوجه کاسکو بگيرم!از کجاي تهران بگيرم؟(آدرس دقيق با ذکر مغازه و نام فروشنده)قيمتش حدودي چنده؟؟(ميگن 150-170)در ضمن از کجا بدونم که نره يا ماده؟(ميگن نرش بهتره)
در کل اگه کسي با حوصله بهم جواب بده تا ابد ممنونش هستم.

ajnoori
08-04-2006, 19:19
یعنی یه نفر نیست به ما یه جواب درست و حسابی بده
بابا ای ول داری کو مرامتون

silver
08-04-2006, 19:37
من زياد وارد نيستم البته پرنده زياد داشتم اما تا جايي كه مي دونم كلا عروس هلندي با وجود زيبايي زياد استعداد يادگيري حروف رو نداره و روش آينه رو هم من براي هيچ پرنده اي استفاده نمي كنم چه طوطي چه مينا يا حتي مرغ عشق! اگر پرنده زياد كنار آينه بمونه تعادل روانيش مختل مي شه و بهش وابستگي شديد پيدا مي كنه و بازيگوشي و كنجكاوي و علاقه به شما رو ازدست مي ده من يكي از مينا هامو همينطوري ضايع كردم يعني اين پرنده به هيچ چيزو هيچ كس بجز آينه ش توجه نداشت

ajnoori
08-04-2006, 21:20
من زياد وارد نيستم البته پرنده زياد داشتم اما تا جايي كه مي دونم كلا عروس هلندي با وجود زيبايي زياد استعداد يادگيري حروف رو نداره و روش آينه رو هم من براي هيچ پرنده اي استفاده نمي كنم چه طوطي چه مينا يا حتي مرغ عشق! اگر پرنده زياد كنار آينه بمونه تعادل روانيش مختل مي شه و بهش وابستگي شديد پيدا مي كنه و بازيگوشي و كنجكاوي و علاقه به شما رو ازدست مي ده من يكي از مينا هامو همينطوري ضايع كردم يعني اين پرنده به هيچ چيزو هيچ كس بجز آينه ش توجه نداشت

دوست خوبم بسیار از راهنمایی شما سپاسگذارم.
میشه بگین جوجه کاسکو رو از کی و کجا بگیرم؟؟؟؟
چطور می تونم به عروسم دست دادن رو یاد بدم؟؟
باز هم ممنونم

omid_gogol
08-04-2006, 22:55
آقا یون منو راهنمایی کنید طوطی من همون(فندوق) هیچ صدایی نمی کنه باید چکار کنم

silver
09-04-2006, 01:10
دوست خوبم بسیار از راهنمایی شما سپاسگذارم.
میشه بگین جوجه کاسکو رو از کی و کجا بگیرم؟؟؟؟
چطور می تونم به عروسم دست دادن رو یاد بدم؟؟
باز هم ممنونم

متاسفانه من تهران نيستم ... كلا آموزش به پرنده ها يه كم صبر و حوصله مي خواد .... بهتره كه جفت نباشن چون سرشون به هم گرم مي شه ديگه حواسشون به شما نيست ... براي آموزش بايد از روش تنبيه و تشويق استفاده كنيد البته شما گفتيد كه كاملا رامه پس تنبيه رو حذف كنيد
من دست دادن رو تاحالا به پرنده هام ياد ندادم اما بوسيدن رو با استفاده از غذاي تو دهنم يادشون دادم البته شايد دوستان روش بهتر بلد باشند اما من بعد از اينكه پرنده هام كاملا از عادت نوك زدن و حمله كردن ميوفتند غذارو بين لبهام مي گذارم و اونها اينطور تشويق مي شند و از دفعه هاي بعد به همين روش رو لبهاي شما دنبال غذا مي گردند و براي بيننده اينطور تداعي مي شه كه در حال بوسيدن هستند.... البته با اين روش تضمين نمي كنم قسمتي از لب يا زبونتون كنده نشه! ولي من حتي به يك شاهين هم اينطوري غذا دادم و چشمام سر جاشه
كاسكو هم اگر از جوجه گي بگيريد راحت با شما اخت مي گيره و زبونش باز مي شه ... كاسكو ها مي تونند حتي جمله بسازند اما خودم به شخصه به شدت طرفدار مينا هستم كه ارزون تره و تقليد هر موجود بي جان و جانداري رو مي كنه .... يادمه مينام رو يه رستورن بردم چنان صداي منو تقليد كرد و واضح گفت عزيزم بيا! كه گارسون برگشت گفت امري داشتيد؟!

در مورد مشكل اميد جان .... اول بايد ديد اين پرنده تنهاست؟ به اندازه كافي در روز با هاش صحبت ميكنيد؟ در مكان خلوت نگه داري مي شه يا شلوغ؟ تو قفسش به اندازه كافي وسايل بازي داره؟ هر چند روز تو خونه رهاش مي كنيد تا پرواز كنه ؟عصبي و گوشه گير شده؟ پرهاشو مي كنه؟ اينها همه علايم افسردگيه كه تو طوطي سبز ممكنه سرانجام نا خوشايندي مثل دق مرگ شدن داشته باشه ...
راه حلش اينه كه اونو با خودتون به محل كار يا مهموني ببريد ( ترجيحا مهموني بدون بچه) حتما هر چند ساعت با هاش صحبت كنيد

و يا ممكنه مريض شده با شه ... به مدفوعش دقت كنيد كه غير عادي نباشه غذا خورذنش رو زير نظر داشته باشيد كه آيا بي اشتها هست يا نه؟. پرهاشو چك كنيد ريزش غير طبيعي نداره؟ روي نوكش پوسته پوسته شدن يا تورم غير طبيعي ديده نمي شه؟....
اگر روشهاي ضد افسردگي مثل بازي كردن و حرف زدن نتيجه بخش نبود حتما بايد پيش پزشك برده بشه

ajnoori
10-04-2006, 22:14
ممنون از راهنمايي شما ولي اي كاش مي گفتي قيمتش حدودا چنده؟؟(كاسكو رو مي گم)
به هر حال خيلي با مرامي رفيق

ajnoori
11-04-2006, 22:56
اي كاش يه فرشته نجاتي پيدا بشه و تمام فوت و فنهاي كاسكو و خريدنش و خلاصه
از سير تا پيازش رو برامون شرح مي داد اونم چه شرحي!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
خدا جون يعني ممكنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

silver
26-04-2006, 00:44
آقا من شرمنده ام پست هاتون رو نديده بودم
كلا من توي خريد مرغ مينا و گربه بيشتر مي تونم كمكتون كنم اما اطلاعت مختصري كه در مورد كاسكو دارم خدمتتون مي گذارم:

طوطي خاكستري يا كاسكو يه حيوان باهوش و فوق العاده و احساساتي است سريع حرف زدن رو ياد مي گيرد و اگر از جوجگي با انسانها درارتباط نزديك باشد زود به شما اخت پيدا مي كند اما دردسرهاي مخصوص به خودش رودارد به هيچ وجه نبايد نگهداري كاسكو رو با نگهداري هر پرنده ديگه مثل مرغ عشق و عروس هلندي و كفتر فنچ اشتباه بگيريد! اين حيوان خيلي حساس و دل نازك است و حتي بيشتر از يك سگ به مراقبت و نگهداري نيازدارد حداقل روز 1.5 ساعت از وقتتون رو بايد صرف حرف زدن بازي كردن و توجه كردن به اون بكنيد وگرنه افسردگي ميگيرد ..... اين حيوان باهوش خيلي سريع تشخيص مي دهد كه اعضاي يك خانواده دوستش ندارند يا محلش نمي گذارند! حالا شايد فكر كنيد من دارم يه كم قضيه رو جدي مي گيرم و پرنده رو تا حد يك انسان بالا اوردم اما واقعيت اينه كه يك كاسكو هوش يك بچه دوساله رو داشته و درك كاملي از اطراف خودش دارد!پس تا اينجا به اين نتيجه رسيديم كه اگر شما شخص گرفتاري هستيد اصلا دنبال خريد اين پرنده نرويد!

پيشنهاد من سن سه ماهگي براي خريداري است و دقت كنيد اين پرنده بعد از اينكه مقداري بزرگ شد بايد از مادر جدا شود و با انسانها اخت بگيرد كلا وقتي شما براي اولين بار يك پرنده مي خريد انتظار داريد خوش اخلاق و اجتماعي باشد و حمله نكند اگر غير اين باشد احتمالا زود ازش زده يا دلسر مي شويد پس اگر حوصله نداريد كه مراحل پايه ( مثل عادت دادن به انسانها و حمله نكردن) رو به پرنده ياد بديد جوجه اي رو اتخاب كنيد كه صاحب قبليش يا پرنده فروش باهاش مقداري كار كرده باشد

دليل اينكه از جوجگي بگيريد بهتره يكيش اين است كه قيمت پايين تري دارند چون يك طوطي خوب سخن گو مابين 1 تا 1.5 ميليون تومن هستش( من حد در مورد طوطي ها معمولي قيمت دادم وگرنه كاسكوهاي 5 ميليون هم داريم)
دوم ايكه معلوم نيست چه عادات رفتاري دارد اما يك جوجه با شما اخت مي گيرد و انعطاف پذيرتر است (درمورد قيمتش زياد مطلع نيستم اما حول و حوش 400تا500 تومن بايد باشه) و خوشبختانه اگر جوجه سالم بگيريد احتمال مرگ و ميرش خيلي كم است
اين پرنده 50 سال راحت عمر مي كند اگربهش برسيد بندرت بيمار مي شود روي رژيم غذايش بايد دقت كافي داشته باشيد كه البته چون شما هنوز خريداري نكرديد اين مورد رو بعدا توضيح ميدهم

حالا شما مي پرسيد پرنده نر ياماده؟ اين موضوع كاملا سليقه ايست! من خودم پرنده هاي ماده رو بيشتر ترجيح مي دهم به نظرم خونگرم ترند و مي شه ازشون جوجه كشيد پرنده نر ممكن است كمي باهوش تر به نظر بيايد يا بيشتر دورو بر شما بپلكد

ولي كلا زياد در قيد و بند جنسيت پرنده نباشيد فقط هنگام خريد به نكات زير حتما توجه كافي داشته باشيد :

1: فعاليت پرنده: پرنده بايد حتما به اندازه كافي در قفس فعاليت داشته باشه و نسبت به محيط واكنش نشان بدهد پرنده افسرده را نخريد وگرنه هزاران مشكل با آن خواهيد داشت و يادتان باشد افسردگي در طوطي ممكن است عواقب وخيمي داشته باشد

2: چشمها : چشمها بايد كاملا درخشنده و تميز باشند و نبايد كدر يا پرده دار يا پوشيده از قي باشند

3: پرها: پرها بايد پرپشت درخشنده و نرم و تميز باشند .... طوطي هاي افسرده ممكن است پرهاي خودرا بكنند ( در اين مواقع از لباس اليزابت استفاده مي شود كه مانند محفظي دور بدن حيوان را مي گيرد تادسترسي به پرهايش نداشته باشد ) و يا كچلي ممكن است ناشي از يك بيماري انگلي باشد

4: انگشتهاي پا: حواستان باشد انگشتها سالم و سرجاي خودشان باشند فقدان انگشت كلي از تحرك طوطي را كم كرده و فعاليتش را مختل مي كند همانطور كه مي دانيد طوطي از انگشتهاي پايش خيلي استفاده مي كند

5:منقار: منقار پرنده بايد صاف و يكدست بوده و پوسته پوسته يا ترك خورده يا هر علامتي كه نشان بيماريست نداشته باشد بالا و پايين منقار را به دقت بررسي كنيد

6:محل دقع مدفوع حيوان بايد تميز بوده و فاقد پوستهاي اضافي يا التهاب باشد

7: حواستان باشد پرنده بازنشسته جاي جوجه غالب نكنند جوجه ها كمي چشمانشان تيره تر است و پا ها و نوكشان لطيف تر است و زمختي پرنده بالغ يا پير را ندارد

8: و در آخر اين حيوان بايد به دل شما بشيند! ببينيدرفتارش چطور است؟ بد اخلاق؟ گاز مي گيرد؟ جيغ مي كشد ؟ دوستانه است؟ به هر حال ممكن است 50 سال در كنار هم باشيد! انتخاب يك كاسكو خوب به اندازه انتخاب همسر مهم است!

اگر اطلاعات كافي نداريد يك پرنده شناس خبره با خود ببريد با داشتن اين پرنده احساس خواهيد كرد كه داراي فرزند شده ايد!

اوقات خوشي را با فرزندتان سپري كنيد!

silver
26-04-2006, 00:47
يادم رفت خدمتتون عرض كنم همون هفته اول منتظر نباشيد پرنده شروع به صحبت كند ! ممكن است پرنده از سن يكسالگي به بعد زبانش باز شود .... اما شما نا اميد نشويد صحبت روزانه با كاسكو را ادامه بدهيد

Amin
26-04-2006, 01:16
كلا من توي خريد مرغ مينا و گربه بيشتر مي تونم كمكتون كنم
سلام
ممنون سيلور جان
اطلاعات جالبي بود
در مورد گربه حسابي پايم !!! :rolleye: :)

ALI CHAVOSHI
30-04-2006, 17:41
با سلام و تشكر
خيلي خوشحال هستم كه با اين سايت اشنا شدم
من بسيار در اينترنت در مورد مرغ عشق جستجو كردم دو تا از مرغ عشق هاي من ظرف يك هفته مردند لطفا توضيح دهيد

ajnoori
30-04-2006, 23:01
دوست عزيز اولين فكر ممكنه عمرشون تموم شده باشه.
حالا اگه از عمرشون مطمئن هستي.ممكنه بي آبي يا بي غذايي كشيده باشن.
البته بيماري رو هم نبايد ناديده بگيري آخه الان فصل بيماري نيوكاسل هستش.
البته به عقيده من سيلور جان از همه بهتر مي تونه جوابگوي شما دوست عزيز باشه.
موفق باشيد

silver
01-05-2006, 15:51
با تشكر از بذل توجه شما
چه جوري مي تونم با Silver صحبت كنم

شما سوالاتتون رو همينجا مطرح بفرماييد من يا دوستان اگر بتونيم حتما راهنمايي مي كنيم
اما يادتون باشه درمورد بيماريهاي پرندگان حتما بايد پرنده توسط دامپزشك معاينه و بيماري تشخيص داده شود ما اينجا بيشتر مي تونيم درباره اطلاعات كلي پرنده گان و نحوه خريد و رژيم غذايي شان كمك كنيم

موفق باشيد

Manager_66
01-05-2006, 20:31
من حدود يك ماه ميشه كه يه جفت مرغ عشق به قول شما واقعي خريدم حالا ميخوام يه خورده اگه كسي اطلاعاتي در موردش داره بهم بگه مثلا بايد براي جوجه كشي جاي خلوتي باشن يا شلوغ

:blush: ممنون ميشم

silver
02-05-2006, 13:49
سلام دوست خوب
كوتوله هاي آفريقايي يا همون مرغ عشقهاي اصلي حيوانات فوق العاده زيبايي هستند صورت هلويي صورت نارنجي نقابدار مشكي هر كدام زيبايي منحصر به فرد خود را دارند كه من بشخصه خيلي بيشتر از طوطي هاي استراليايي ازشون خوشم مياد يه سري اطلاعات كلي در مورد جفت گيري و تخم گذاري اين پرنده خدمتتون عرض كنم:
بهترين نوع جوجه كشي از كوتوله وقتي ست كه بصورت كلوني زندگي كنند دليلشم اينه كه متاسفانه بر عكس طوطي استراليايي تفكيك نرو ماده از هم به اين آسوني ها ميسر نيست مگر اينكه قبلا تخم گذاشته باشند يا آزمايش دي ان آ از آنها گرفته بشه البته چند راه هست كه با ضريب اطمينان چيزي دورو بر %70 پرنده شناسان خبره آنهارا از هم تفكيك مي كنند:
1: معمولا ماده پاهاش را كمي از هم باز كرده و بصورت خم مي نشيند به اصطلاح موقع نشستن خودش رو پهن مي كند
2: نرها به ماده ها غذا مي دهند
3: ماده علاقه بيشتري به حفظ لانه خود داشته و در صورت تعرض به لانه اش حجومي تر است
4: ماده معمولا توي خانه مي نشيند نر بيرون لانه
5: نر كمي رنگهاي بيشتر و درخشنده تري دارد
6:هنگام جفت گيري كنترل اوضاع دست پرنده نر است و در بالا قرار مي گيرد

جوجه كشي از اين پرنده زيبا در حال دسته جمعي بسيار آسان است اما وقتي يك جفت داريد كار كمي سخت مي شود چون ممكن است اين جفت با هم مچ نباشند يعني به زبون ساده با هم حال نكنند و از هم خوششان نيايد يا ممكن است دو هم جنس با هم خيلي خوب باشند و رفتارهاي جفت گيري نشان بدهند و شما را به اشتباه بياندازند
حالا ما فرض مي گيريم كه يك جفت مرغ عشق نر و ماده و آماده داريم
رفتارهاي جفت گيري با تغذيه ماده توسط نر شروع مي شود همانطور كه مي دانيد مرغ عشق اندام جنسي خارجي ندارد و اسپرم ها درون كلواك جمع شده و ه ماده منتقل مي گردد معمولا 10 روز بعد اين عمل پرنده ماده اولين تخم را مي گذارد طي روزهاي بعد نيز ماده مجددا تخمگداري مي كند( كلا 4 يا 5 عدد )اما برخي مواقع تمام اين تخم ها تبديل به جوجه نمي شود تخمي كه زرد رنگ شد معمولا نابارور است
توجه داشته باشيد اولا براي هر جفت مرغ عشق دو لانه همجنس و هم شكل و هم ارتفاع در نظر بگيريد يك براي تخم گذاري يكي براي خوابيدن و همچنين از آنها را با غذاهاي مقوي تغذيه كنيد محيط لازم نيست حتما خيلي ساكت يا تاريك باشد اما سعي كنيد محيط بدون استرس كه قبلا به آن عادت داشته اند فراهم كنيد انسانهاي جديد بچه ها سگ و گربه و وارسي تخم ها توسط صاحب پرنده ها باعث ايجاد اضطراب مي شود قفس هم به اندازه كافي بايد جا دار باشد تا پرنده ها احساس راختي كنند بعد از 24 روز جوجه ها از تخك سر در مياورند

راستي يك عكس از مرغ عشقهات اگر تونستي بذار

ajnoori
08-05-2006, 22:39
سيلور جان كجايي بابا مرديم از خماريت.
نگفتي كاسكو از كجاي تهران بگيرم كه بهتر باشه و كلاه سرم نره.
البته منظورم كدوم پرنده فروشي توي مولوي(كوچه مرغي) هستش؟؟؟
به هرحال ما با درد خمارييت به اميد ناشگيت مي سازيم
مخلص همه هم هستيم

silver
09-05-2006, 22:43
باور كن من جاي مشخصي رو در نظر ندارم كه بهت بگم چون اصلا تهران نيستم ... شما به مواردي كه گفتم دقت كن اگر تونستي يه پرنده شناس خبره هم با خودم ببر سعي كن از مغازه معتبر بخري اصلا اگر تونستي با يه دامپزشك هم در مورد محل خريد مشورت كن انشالله سرت كلاه نمي ره ....
وقتي خريديش در مورد رژيم غذاييش هم صحبت مي كنيم

MaFia
10-05-2006, 06:52
يه دونه تو خيابان آزادي هست نرسيده به اسكندري
اين مغازه حدود 40 سال هست در اين كار هست و صاحبش يه خانوم بسيار محترم هستند
به نظرم حتما برو اونجا شايد بتونند كمكت كنند

ghogha
13-05-2006, 01:36
سلام
من يكم اطلاعات در مورد" طوطي كاكادو "مي خواستم
اگه كسي اين اطلاعات را به من بده ممنون ميشم

ALI CHAVOSHI
13-05-2006, 10:08
سيلور جان من هنوز روي سايت مسلط نيستم
5 تا از مرغ عشق هاي من متاسفانه در دو هفته مردن و به من خيلي سخت گذشت بخصوص لحظه جان دادن
به نطر من اون ها مشكل گوارشي داشتن چون (گلاب به روتون ) مدفوعشون چسبنده شده بود و مجبور بودن با نوك اونو از خدشون جدا كنن در ضمن محل خروجشون هم كثيف شده بود
ميتوني بگي علت چي بوده
من از كجا ميتونم مرغ عشق مطمئن هم از نظر سلامت هم از نظر جنسيت بخرم
اون خدا بيامرزا تو پاسيو ازاد بودن
ازت خيلي ممنونم

silver
13-05-2006, 15:42
سلام
من يكم اطلاعات در مورد" طوطي كاكادو "مي خواستم
اگه كسي اين اطلاعات را به من بده ممنون ميشم

كاكادو يا كاكلي ها cockatoo از خانواده طوطي داراي يك كاكل چتر مانند روي سر هستند كه زمان هيجان ترس شيطنت , ... اين كاكلها را از هم باز مي كنند
كلا حيواني باهوش حساس و نياز به مراقبت خيلي زياد است ...تو مقاله هاي قبل گفتم كه خانواده طوطي بخصوص طوطي هاي بزرگ ( لجني پيشوني زرد كاسكوهاو....) نياز به توجه و صرف وقت زيادي دارند اما كاكلي ها از تمام پرنده هاي هم تيره خود حساس ترند .... و براي جلب توجه شما هر كاري مي كنند! شايد شاه طوطي و كاسكو هنگام افسردگي و تنهايي به پركني و چند فریاد كوتاه بسنده كنند اما كاكادو ها براي كشاندن شما به سمت خود تمام روز را بي وقفه جيغ مي كشند!
كلا حيواني نيست كه بتوان در خانه هاي آپارتماني با ساكنان عصبي و آرامش طلب نگهش داشت .... بايد حتما مرتب از قفس بيرون بيايد حتما روزي 1 يا 2 ساعت با صاحبش بازي كند و حتما خرابکاری کند!
با اينكه جز زيباترين طوطي ها به شمار مي رود اما قدرت يادگيري و تلفظ كلمات يك كاكلي به مراتب از كاسكو كمتر است اما اجتماعي تر از كاسكوست
و البته سگ جاني كاسكو را هم ندارد اگر مريض بشود كارتان درآمده!
كلا اشخاصي كه براي اولين بار مي خواهند پرنده اي از خانواده طوطي را نگه دارند گزينه مناسبي نيست! بهتر است اول از نگهداري عروس هلندي و كاسكو شروع كنند
اصل نگه داشتن یک طوطی فراهم کردن سرگرمی ها و مشغولیتهای مختلف برای اوست
healthy bird is a busy bird

silver
13-05-2006, 16:27
سيلور جان من هنوز روي سايت مسلط نيستم
5 تا از مرغ عشق هاي من متاسفانه در دو هفته مردن و به من خيلي سخت گذشت بخصوص لحظه جان دادن
به نطر من اون ها مشكل گوارشي داشتن چون (گلاب به روتون ) مدفوعشون چسبنده شده بود و مجبور بودن با نوك اونو از خدشون جدا كنن در ضمن محل خروجشون هم كثيف شده بود
ميتوني بگي علت چي بوده
من از كجا ميتونم مرغ عشق مطمئن هم از نظر سلامت هم از نظر جنسيت بخرم
اون خدا بيامرزا تو پاسيو ازاد بودن
ازت خيلي ممنونم

سلام دوست خوب تسليت مي گم! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
از دست دادن حيوانات خانگي براي دوستداران حيوامات خيلي سخته! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شما نفرموديد مدفوع خدا بيامرزها سفيد بوده يا سيز و لجني كه احتمال مي دم نوع دوم باشه
پرنده ها موقع تنفس صداي غير طبيعي مثل خس خس داشتند؟

پرندگاني مثل مرغ عشق ( انواع طوطي) يا قناري و غيره بيماري معروفي به نام پسيتاكوز (تب طوطي )دارند كه اغلب كشنده ست و اين بيماري با شروع فصل گرما شيوع پيدا مي كند و بيني پرنده دچار ترشحات غير عادي شده و حيوان اسهال مي گيرد متاسفانه اين بيماري قابل انتقال به انسان است و بايد خيلي مراقب باشيد!
البته پرنده را مي توان با كلراتتراسيكلين‌ درمان كرد كه در مورد مرغ عشق چندان نبايد به نجاتش اميدوار بود

پرده ها بخصوص كفتر و مرغ و ... بيماري ديگري هم دارند به نام نيوكاسل روده اي ( البته نيوكاسل چند نوع مختلف است ) و درمانش خيلي سخت است البته فصل بيماري نيوكاسل تقريبا تمام شد چون اين بيماري معمولا فصل سرد شيوع پيدا مي كند و با آغاز فصل گرم از بين مي رود
علايم اين بيماري اسهال شديد و بي اشتهايي است معمولا پرنده هنگام بيماري مرتب دورو بر ظرف آبش مي پلكد يك بيماري ويروسي است كه از طريق مدفوع حيوان به سرعت پرنده هاي ديگر را مبتلا مي كند

شما همون اول كه ديديد يكي از پرنده ها ناخوش احوال است سريع بايد قرنطينه اش مي كرديد ...
نگهداري مرغ عشق در پاسيو اگر به اندازه كافي روشن و داراي تهويه هواي مناسب و دماي مناسب باشد معمولا اشكال ندارد فقط بايد حتما جريان هوا بخوبي وجود داشته باشد و آب تميز براي استحمام پرنده موجود باشد

همان مواردي كه عرض كردم قبلا براي خريد انواع طوطي ( يا حتي پرنده هاي ديگر) تقريبا مشترك است
براي داشتن پرنده هاي سالم و با نشاط روي رژيم غذايي شان دقت كافي كنيد

ghogha
14-05-2006, 12:58
سلام
مرسي silver جان از اطلاعاتي كه در مورد كاكادو دادي
اگر لطف كني و در مورد سن بلوغ كاكادو هم بهم اطلاعات بدي ممنون ميشوم
بازم ممنون

ALI CHAVOSHI
14-05-2006, 15:03
سيلور جان سلام
از راهنماييت ممنونم
ممكنه محبت كني بگي براي طوطي هاي برزيلي كه دارم چه رژيم غذايي مفيد است من خيلي دوست دارم كه از پرنده هام جوجه داشته باشم (ميدوني مثل جنس اورجينال مي مونه ) مرغ عشقام كه مردن براي طوطي ها چه كار كنم به جنسيتشون مطمئن نيستم اگه علائم يا رفتاري هست به من بگو
در مورد شرايط تخم گذاري هم توضيح بده
چاكريم

silver
14-05-2006, 15:08
سلام
مرسي silver جان از اطلاعاتي كه در مورد كاكادو دادي
اگر لطف كني و در مورد سن بلوغ كاكادو هم بهم اطلاعات بدي ممنون ميشوم
بازم ممنون

منظورتون براي جفت گيريه؟ زير 2 سال اصلا تخمگذاري و جفت شدن براي انواع طوطي توصيه نمي شه چون بدنشون هنوز آمادگي كافي رو نداره.....اما براي خريد جوجه 7 8 ماه يا1 سال بهترين گزينه است كه هم انعطاف پذير و قابل تربيت هستش و از طرف ديگه به اندازه كافي بزرگ شده كه هم بشه به راحتي نگهداري كرد هم خصوصيات اخلاقي ذاتي اش رو تا حدي نشون بده
در مورد جفت گيري معمولا كاكادو در سن 3 سالگي توانايي جفت گيري دارد اما ممكن است كاكلي اي كه كاملا اهلي و دست آموز است تا 5 يا6 سالگي هم تمايل به جفت گيري نداشته باشد( به علت وابستگي به صاحبش كمتر فيلش ياد هندوستان مي كنه).....تا سن 30 32 سال قادر به جفت گيري هستند

ALI CHAVOSHI
14-05-2006, 15:14
باسلام خدمت Mclarenf1 با اين ماشين قشنگت
خوشحالم كه باهات صحبت ميكنم البته اميدوارم كه دوطرفه باشه
من علاقه زيادي به مرغ عشق دارم شش تا داشتم كه پنج تاش اخيرن مردن
مي خوام لطف كني بگي جاي مطمئني هست كه من از اونجا مرغعشق مطمئن بخرم حتما ميخوام از اونا جوجه داشته باشم اطلاعاتم كمه لطفن راهنمايي كنيد ممنونم

eastern
27-05-2006, 09:51
سلام به همه مرغ عشق دوستان..

من تا حالا بیشتر از 100 تا مرغ عشق داشتم که به تعداد زیادی هم تکثیر شدن..بییشتر عمرم یعنی از بچگی با مرغ عشق انس داشتم و بهتره بگم با تمام وجود عاشق این موجودات ناز هستم..

هیچ کدوم از پرنده های من حرف نمی زدن ولی هوش و هنرهای زیادی داشتن که شاید براتون باورکردنی نباشه..

با تمام مراحل زندگیشون هم در حد تخصصی آشنام... همیشه هم که مریض میشن خودم درمانشون می کنم.. کارهایی که هیچ دکتری بلد نیست ( حتی زایمان !!! )

به هر حال اگه کسی سوالی داشت می تونه رو من حساب کنه..

این ایمیل منه : eastern117_117@yahoo.com

و خوشحال میشم به صاحبان این موجودات بی نظیر کمک کنم تا کوچولوهای رنگارنگشون همیشه سلامت باشن

ajnoori
29-05-2006, 23:51
eastern عزيز به جمع ما خوش اومدي ما هم روي شما حساب مي كنيم
اگه بتوني مراحل تربيت رو براي انجام كارهاي تفريحي(شيرين كاري) كه اين پرنده ها انجام ميدن بگي حسابي حال دادي
مثلا چيكار كنيم كه وقتي بهش گفتي يا علامت دادي رو زمين بشينه يا بخوابه يا دور خودش دور بخوره

amir hossien
03-06-2006, 13:56
من یه طوطی خریدم که طرف به من گفت که اون دستیه اما وقتی می خوام بگیرمش دستمو گاز میگیره من باید چکار کنم؟
سلام من هم يك طوطي برزيلي دارم كه همينطور گاز مي گيره .براي اينكه رام بشه همين دستوراتي كه دادين رو بكار بردم لطفا در اين مورد به صورت اختصاصي منو راهناميي كنين (در مورد طوطي برزيلي كوچك )

amir hossien
03-06-2006, 14:01
سلام به همه مرغ عشق دوستان..

من تا حالا بیشتر از 100 تا مرغ عشق داشتم که به تعداد زیادی هم تکثیر شدن..بییشتر عمرم یعنی از بچگی با مرغ عشق انس داشتم و بهتره بگم با تمام وجود عاشق این موجودات ناز هستم..

هیچ کدوم از پرنده های من حرف نمی زدن ولی هوش و هنرهای زیادی داشتن که شاید براتون باورکردنی نباشه..

با تمام مراحل زندگیشون هم در حد تخصصی آشنام... همیشه هم که مریض میشن خودم درمانشون می کنم.. کارهایی که هیچ دکتری بلد نیست ( حتی زایمان !!! )

به هر حال اگه کسی سوالی داشت می تونه رو من حساب کنه..

این ایمیل منه : eastern117_117@yahoo.com

و خوشحال میشم به صاحبان این موجودات بی نظیر کمک کنم تا کوچولوهای رنگارنگشون همیشه سلامت باشن
سلام eastern جان من يه طوطي برزيلي دارم كه خيلي وحشي ولي از دستم غذا ميخوره . ميشه بگي من بايد چه مراحلي رو براي دستي شدنش انجام بدم . اگه به صورت مشروح توضيح بدي من خيلي ممنونت ميشم عزيز.

Manager_66
05-06-2006, 08:19
يك سوال : به نظر شما ميشه كوتوله آفريقايي رو دستي كرد (البته با هم جفت هستند)

afmo16
17-06-2006, 17:15
سلم
من يك طوطي خريدم نميدونم از چه نژادي هست فروشنده ميگه از نژاد بارتا هست ولي بعضي ها ميگن كاكادو هست البته من سرچي كه در اينترنت داشتم متوجه شدم چيزي بنام بارتا نداريم و لي كاكادوها انواع مختلفي هستند طوطي من به گفته فروشنده حدود 4 ماه دارد و هنوز كاكل آن در نيامده و گفته نوع بالغ آن يك كاكل زرد دارد البته در زير موهاي سر رنگ نارنجي ديده مي شود ويك حاله نارنجي هم دور چشماش هست اگه كسي در مورد اين نوع طوطي و آموزش و تغذيه ( كاكادو يا بارتا ) اطلاعي داره به من كمك كنه

ajnoori
21-06-2006, 22:12
دوست عزيز تا جايي كه من مي دونم تمام طوطي هاي كاكلي(كاكادوها و تاج به سرها)از همون جوجگي كاكل دارند.اگه يه خورده بيشتر توضيح بدي شايد بيشتر بتونبم كمكت كنيم :rolleye:

eastern
22-06-2006, 12:41
اقا هادی من طوطی نداشتم ولی مرغ عشق و فینچ زیاد داشتم و عادتی کردم..

گرسنگی دادن راه چاره نیست .. شکنجه است .. پرنده رو بیشتر ازت دور می کنه.

احتمالا تا به حال حمام نکرده بوده و براش تازه و ناراحت کننده بوده.. در ضمن مثل آدم نباید بشوریش ..

به هر حال فکر می کنم باید صبر داشته باشی و تو این مدت فقط بهش محبت کن.. خودش وقتی محبتت رو حس کنه بعت اعتماد می کنه و میاد طرفت و کم کم رو دستت هم میاد ..

afmo16
22-06-2006, 21:29
دوست عزيز تا جايي كه من مي دونم تمام طوطي هاي كاكلي(كاكادوها و تاج به سرها)از همون جوجگي كاكل دارند.اگه يه خورده بيشتر توضيح بدي شايد بيشتر بتونبم كمكت كنيم :rolleye:

سلام دوست عزيز
طوطي من حدود 30 سانتيمتر و وزنش حدود 500 گرم تازگي به قيمت 200 هزار تومن خريدمش البته فكر كنم كلاه سرم رفته ولي در اينترنت قيمتش حدود 1100 دلار قيمت خورده اصلا اهلي نيست نزديك قفسش ميشم ازم فرار ميكنه ولي اگه ازشم دور شم شروع به بازيگوشي و جيغ زدن ميكنه غذاشو با نوكش به بيرون پرتاب ميكنه . نميدونم چطوزر اهلي ميشه ايا اصلا ميتونه حرف زدنو ياد بگيره و چند وقتشه نر و مادگيشم نميدونم اصلا معلومات من در باره اين طوطي صفره توي اينترنت هم سرچ كردم دونوع شبيه هش ديدم كه خيلي به ااين شبيه هستند ولي نميدونم از نوع Bare-Eyed Cockatoo يا از نوع Goffin Cockatoo عكسشو ميفرستم شايد شما بتونيد كمك كنيد چطوري ميتونم اونو اهلي و حرف زدن يادش بدم

ALI CHAVOSHI
04-07-2006, 15:56
با سلام
دوست عزيز معمولا پرنده هايي كه جفت هستن مثل اونايي كه تك هستن دستي نميشن مگر از بچگي باهات باشن ولي دنياي عجيبيه شايد با صرف وقت زياد دستي بشن در ضمن نكنه براي دستي كردنشون از روش گرسنگي استفاده كني
محبت بايد دروني باشه :rolleye:
راستي چند وقته كوتوله هارو داري ؟ در ضمن تيره طوطي ها همه قابليت حرف زدن دارن ولي استعداد ها خيلي متفاوته

Manager_66
05-07-2006, 10:02
من سه ماهي ميشه كوتوله ها رو دارم . هميشه تو خونشون - اصلا بهم حال نميدن - هيچوقت نميان بيرون -
بدبختي تخم هم نمي ذارن كه دلت خوش باشه - به نظرتون چيكارشون كنم :blink:

ALI CHAVOSHI
05-07-2006, 16:00
سلام دوست من
اولا سعي كن بهشون محبت كني
ميتوني يه مدت لونشونو برداري
هرموقع خواستي براشون اب يا دونه بذاري يه كامه محبت اميز خاص رو تكرار كن اين باعث ميشه هر موقع اين صداروبشنون بفهمن كه ابو دونهدر راهه
در مورد تخم گذاشتن هم اينوبگم كه اولا بايد به جنسيتشون مطمئن باشي چون عين هم هستن
ثانيا اگه نر وماده باشن دليل نداره جفت بشن در اين نژاد طوطي و مرغعشق شما نميتوني زوركي جفت انتخاب كني

ALI CHAVOSHI
08-07-2006, 07:46
سلام استاد
سوالم اين بود كه شما جوجه مرغ عشق رو تا حالا تغذيه كردين اگه جواب مثبته لطفا بگين چه جوري وچي ميدين بخوره؟

Manager_66
10-07-2006, 13:16
من ميخوام يك كاكادو بخرم به چه نكاتي بايد توجه كنم موقع خريدش ؟

r_shey2nak
28-07-2006, 14:16
اول سلام:

به عنوان عضو جديد...يك درخواست از همگي دارم:

لطفا در پا يان نامه هاي خود تاريخ را ذكر كنيد.

اول مي خواستم مشكل دوستمون كه درباره ي طوطي هاي كاسكور سوال داشت حل كنم...دوست عزيز مي توني به صفحه 1 سايت مراجعه كني....

حالا مشكل خودم....

من يك مرغ عشق(طوطي استراليايي) دارم كه حدود چند ماهي سن داره ولي ميتونه خودش غذا بخوره و...

ولي مشكل من انه كه مرغ عشقم حمام نمي كنه....... با هاش حرف زدن هم كار كردم ولي هنوز جواب نداده....نوارم ظبط كردم و روزي حدودا 1 ساعت گوش ميداد....اگه كسي دليل اين دو رو مي دنه بگه ممنون ميشم..........
در ضمن يه توصيه براي افرادي كه مرغ عشق دارن....روزي چند دقيقه براي پرنده آهنگ ملايم بگذاريد(مثلا از آهنگ هاي ياني و....) شركم (اسم مرغ عشقمه) خيلي خوشش مياد و گاهي با آهنگ ميخونه......

خوب خداحافظ همگي.....6/5/85 :biggrin:

sisiloo2024
15-08-2006, 01:19
سلام . اگر ممكن است مي خواستم اطلاعات كاملي راجع به شرايط نگهداري (به خصوص از جوجه ي) مرغ عشق فيشر بدانم. و اينكه چند روز روي تخم خود مي خوابند و جوجه ها بعد از چه مدتي از تخم بيرون مي آيند و در چند ماهگي مي توان آن ها را در قفس جدا از والدين نگه داشت؟ و اينكه چه مدت بعد از تولد مي توان از آن ها جوجه گرفت؟
متشكرم

Manager_66
16-08-2006, 10:46
با عرض سلام و خسته نباشيد به بر وبچ خوب اين فروم

من ديروز يك عروس هلندي گرفتم . تو مغازه كه بود خيلي تحرك داشت . اما از ديروز كه خريدمش يك گوشه قفس كز كرده و تا الان غذا هم نخورده به نظرتون درست ميشه يا نه . و تا چند روز اين طوريه .

morghe_eshgh
24-08-2006, 17:34
جوجهميشه منو در نوع غذا دادن به جوجه 7روزه مينا راهنمايي كني؟ :rolleye:

marjan20
06-09-2006, 05:09
فنچ
پرنده اي اجتماعي و نسبتا با هوش .

غذاي اصلي : ارزن ريز يا درشت ( از هر دو به راحتي تغذ يه مي كنه ) - در ارزن مقداري سنگريزه تميز و ضد عفوني شده بريزين .

در هفته 2 بار تخم مرغ اب پز سفت ( سفيده و كمي از زرده) و حداقل 3 بار سبزيجات و ميوجات تازه مثل سيب شيرين - هندوانه- گلابي - انگور - جعفري- اسفناج- كاهو -هويج بخار پز و .... . دقت كنين كه به كدام علاقه بيشتر نشون مي دن .

و در هفته 2 بار مولتي ويتامين و كلسيم در ظرف اب بذارين . بعد 6 يا 7 ساعت آب رو عوض كنين و چون مولتي ويتامي ته نشين مي شه ظرف اب رو با كمي مايع ظرف شويي و اسكاچ با اب داغ خوب بشوريد .

هر روز آب رو عوض كنين و هميشه آب تميز و تازه در اختيارشون بذارين چون تقريبا به آب زيادي احتياج دارن . ( اگه از ظروف مخصوص آبخوري كه در پرنده فروشي ها است ( استوانه اي شكل) استفاده مي كنين مراقب باشين چون گاهي اوقات آب گير مي كنه و بعضي وقتا هم آب زود از توش خارج مي شه و پرنده تون بدون آب مي مونه ) .

مي تونين در هفته 2 بار هم بهشون برنج بدين ولي ابدا چرب نباشه .

2 بار در هفته ظرفي رو كه يه مقدار از جثه فنچ بزرگ ترست را به اندازه 2 cm آب كنين ( مواظب باشين يه بار غرقشون نكنين ) :tongue: تا حمام كنن . اين كوچولوهاي شيطون حمام كردن و خيلي دوست دارن و از هر فرصتي واسه اين كار استفاده مي كنن پس مواظب دماي هوا هم باشين كه سرما نخورن .( و دقت كنين ظرف لبه هاش تيز نباشه ) .
نكته : وقتي پرندهاتون بچه دارن و هنوز كوچيكن ظرف آب واسه حمام نذارين چون ممكنه بيفتن توش و خيس شن و سرما بخورن و بميرن .

حداقل هفته اي 2 بار قفس را تميز و ماهي 1 بار كل قفس رو ضد عفوني كنين .

نكته: نرمه هاي ميوه ها و .... رو اگه پلاسيده شدن از قفس خارج كنين چون محل تجمع ميكروب هست .

لونه رو از پنبه دانه پر كنين ( در پرنده فروشي ها هست ) و همين طور تكه هاي كوچك پارچه و ... را در قفس
بذارين تا خودشون به لونه ببرن .
دقت كنين فنچ ها در 2 ماهگي بالغ ميشن و زود هم جفت گيري ميكنن . فنچ نر نوك قرمز و داراي نقش و نگار زياد با 2 لكه قهوه اي در دو طرف سرش و ماده نوك نارنجي و فاقد نقش و نگار خاصي هست در نوع سفيدش هم كه فقط از رو رنگ نوك مشخص مي شن .

مشخصات 2 فنچ جفت خورده :

هميشه كنار همن - با نوكشون سر همو تميز ميكنن - با هم لانه سازي ميكنن و كلا با همن حتي اگه به صورت گله اي زندگي كنند.

نگهداري و پرورش فنچ در منزل بسيار راحته . در دماي 18 تا 22 درجه با نور كافي
و بهتره با تاريك شدن هوا چراغ رو خاموش كنيم و اگه امكان نداره يه پارچه ضخيم رو قفس بندازين ( هوا كش
يادتون نره )

فنچ ماده 4 -6 تخم مي زاره كه از دست زدن به تخم ها جدا خود داري كنين چون بسيار حساسه و زودي ترك بر
مي داره . بعد 14-16 روز جوجه ها ميان بيرون .( البته اگه دسته جمعي در محيطي بزرگ زندگي كنن تا 15 تخم هم فنچ ماده ميذاره) اگه در اين مدت تخمي افتاد بيرون مي تونين مطمئن باشين كه حتما مشكلي داشته و سعي نكنين بذارينش تو لونه .
ولي گاهي وقتا جوجه كوچيكا رو اونايي كه زود تر از تخم اومدن بيرون هل مي دن و ميندازن بيرون در اين صورت شما خيلي آروم جوجه رو داخل لونه بذارين .
( فنچ هر روز 1 تخم مي ذاره و به همين ترتيب هم ميان بيرون واسه همين اون اوليه زورش بيشتره )
گاهي وقتا هم كه جوجه تو لونه ميميره و مادرش ميندازش بيرون شما از قفس بيارينش بيرون و مراسم خاك سپاري رو انجام بدين. :blink:
در هنگام تخم گذاري و به دنيا اومدن كوچولوها سعي كنين دماي هوا رو ثابت نگه دارين و از جا به جايي قفس پرهيز كنين چون بچه ها خيلي حساسن و چه بسا اين جا به جايي ها باعث مرگشون بشه . در معرض وزش باد هم قرار نگيرن.
در اين مدت به قفس سري بزنين مخصوصا صبح هاي زود تا بتونين بچه هايي كه افتادن و نجات بدين
اگه در اين فاصله فنچ نر يا ماده خداي نكرده بميره شما اصلا نگران بچه ها نباشين چون اون يكي تنهايي و با
صبوري بچه ها رو بزرگ ميكنه . در اين مدت بهتره تا بزرگ شدن بچه ها صبر كنين و بعد واسش يه جفت تهيه كنين .

در مدت تخم گذاري و بزرگ شدن جوجوها مولتي و كلسيم و فراموش نكنين .
فقط از گذاشتن ظرف حمام خود داري كنين و همين طور واسه بچه ها تخم مرغ نذارين .

اگه مي خواين كه جوجه هايي سالم داشته باشين پس بايد به پدر و مادرشون خوب برسين
از همون ابتدا يي كه خريداريشون مي كنين تا آخر .
ديده شده بچه فنچ هايي كه فلج به دنيا اومدن يا كور بودن يا همون ابتدا از ضعيف بودن مردن .
پس اگه نمي خواين با هر بار ديدنشون دلتون خون شه از همين اول مراقب باشين .

اگه فنچ شما تو لونه نميره و سعي ميكنه لونشو رو كف قفس بسازه بدونين فنچ نازنين شما از لونش راضي نيست .
علت هاي مختلفي مي تونه داشته باشه كه شما بايد كشفش كنين و بعد رفعش كنين .
مي تونه علت : گرمي بيش از حد محيط باشه كه مسلما داخل لونه گرم تره يا مواد توش باشه كه بهتره شما از همون پنبه دانه استفاده كنين
يا اينكه لونه رو در جاي مناسبي نذاشتين كه در ديده و ...... .
لونه رو بهتره در ميله هاي مياني قفس بذارين .

لونه رو بعد هر بار تخم گذاري تميز كنين و از پنبه دانه جديد پرش كنين .

بايد جوجه ها رو وقتي به اندازه كافي بزرگ شدن و تونستن خودشون غذا بخورن از مادر جداشون كرد ( چون همش دعواشون ميشه )

بهتره اگه خواستين حالا جوجه هايي كه بالغ شدن و با هم جفت بندازين خواهر و برادر نباشن .

وال استریت
06-09-2006, 16:35
سلام من سه هفته میشه که یه کاسکو 3 ساله (احتمالا) خریدم هرکاری هم بگید کردم ولی هنوز به محض نزدیک شدن به قفس قارمیزند چه کار کنم مرا راهنمایی کنید.

marjan20
08-09-2006, 05:45
با سلام .
در پست قبلي در مورد چگونگي تغذ يه و نگهداري فنچ ها به طور كلي واستون توضيح دادم
حالا اگه پرنده هاي نازنازي شما پدر و مادر شدن اينو بخونين . اميدوارم بهتون كمك كنه .

بعضياشون باراول يه كم خراب كاري مي كنن . مثلا جوجه ها روقبل از اينكه به استقامت كافي
برسن خيلي زود از لونه در ميارن اين كار باعث مي شه بچه ها آسيب ببينن و ضعيف بشن ولي شما
كاري نداشته باشين صورتي به بچه ها كمك كنين كه خيلي كوچيكن و تصادفي از لونه افتادن .
كم كم تجربشون زياد ميشه و مي دونن چي كار كنن .
( بازم تاكييد ميكنم مواظب باشين آب رو بچه ها نريزه چون زود سرما مي خورن وميميرن)
اگه شما فقط يه جفت دارين و در قفس معمولي نگهداريشون مي كنين همون لونه هاي استاندارد خوبه
ولي اگه چند جفتن و محيط بزرگ هست چند تا لونه بيشتر بذارين ( مثلا اگه 3 جفت دارين 5 لونه بذارين )
و چون د سته جمعي تعداد تخم بيشتري مي ذارن شما بهتره يعني لازمه لونه هاي بزرگتري تهيه كنين و
حتي خودتون مي تونين بسازين .
( كلا لونه بزرگ تر مناسب تره چون جاي كافي داره و بچه ها تا زمان مناسب مي تونن توش بمونن)

سعي كنين محيط بزرگ باشه ولي تا جايي كه شما تسلط رو از دست ندين يعني غذا و آب رو هر روز
بتونين بهشون بدين و دستتون به لونه ها واسه نجات جون بچه ها برسه .

مطمئن باشين اگه بچه هاش بيفتن از دستي اين كارو نكرده پس اگه شما به موقع رسيدين و هنوز زنده
بودن حتما بذارينش تو لونش .

لونه ها رو با فاصله بذارين تا بتونين تشخيص بدين جوجه كوچولو مال كدوم جفت هست .

فنچ ها كاملا با هم سازگارن و به بچه هاي هم آسيب نمي رسونن حتي اگه افتاده باشن رو زمين .
ولي گاهي مجرد ها يه كم فضولي مي كنن ولي پدر و مادرا اصلا اجازه نمي دن كسي مزاحم
بچه هاشون شه و از لونشون محافظت ميكنن پس شما اصلا نگران جوجه ها نباشين .

يه نكته ديگه اينكه لونه ها رو در ارتفاع نذارين تا اگه بچه ها افتادن آسيب نبينن مثلا اندازه ارتفاع يه آجر كافيه .
( البته در محيط هاي بزرگ- در قفس معمولي همون ميله هاي مياني مناسبه)

يه چيز ديگه يادم رفت در پست قبلي بگم اينكه واسه تغذيه فنچها اولا هميشه ارزن بايد در دست رسشون
باشه يه بار نگين امروز تخم مرغ بهشون دادم پس بسشونه . و سعي كنين روزانه تغذ يشون كنين
مثلا اگه امروز مولتي و كلسيم تو آب ريختين بذارين فردا بهشون تخم مرغ بدين. پس هر روز يه چيزي
بهشون بدين. در مورد تخم مرغ هم واسه هر جفت يك چهارم كافيه . ( بقيشو خودتون ميل كنين)

تخم مرغ و بهتره رنده كنين و تو يه ظرف واسشون بريزين. موقعي كه مولتي و كلسيم در آب ميريزين
ظرف آب ديگه اي حتي واسه حمام نذارين تا از همون آب بخورن .

تو قفس هم واسشون وسايل بازي حتما بذارين مثل تاب - ميله هاي مناسب واسه پريدن و نشستن - زنگوله يا يه چيزي شبيه اينا تا سرشون گرم شه و كمتر نرهاي جوان سر به سر بقيه بذارن .

اگه بعد از بزرگ شدن و بالغ شدن بچه ها ديدين احيانا اينا با هم جفت نمي شن مجبورين خودتون جدا جدا
جفت بندازين ولي خيلي مراقب باشين اونايي كه قبلا با هم جفت خوردن و از هم جدا نكنين چون واقعا
ناراحت ميشن و شايد جفت جديد رو به راحتي قبول نكنن .

فنچ ها به علت زاد و ولد زيادي كه مي كنند متاسفانه بعضي از افراد فقط واسه همين اين پرنده زيبا رو
مي گيرن و بدون هيچ گونه توجه و رسيدگي فقط مشتاق به تكثير هستند و واسه همين هم واقعا مورد
ظلم واقع ميشن. عمر كوتاهشون خيلي كوتاه تر مي شه .
و نسل اين پرنده هم به خطر ميفته چون از پدر و مادر ضعيف بچه هاي ضعيف تر به وجود مياد و اين دور اگه
همين طور پيش بره واقعا جاي تاسف هست . پس توجه و مراقبت يادتون نره .

و در آخر هم سعي كنين زياد مزاحمشون نشين. به بچه ها بدون علت خاصي دست نزنين همين طور به تخم ها .
بعد هر جوجه كشي لونه رو تميز و از پنبه دانه تازه پر كنين خودشون پنبه ها رو ميارن بيرون . شما
عصباني نشين .چون باز 2باره مي برن تو لونه بهتره يه كم تيكه هاي پارچه و... هم بزارين تو قفس تا
خودشون با مهارت هر چه تمام تر لونه شونو درست كنن .

يكي از افراد تالار گفته بودن:
معمولن از بين جوجه ها اونايي كه زودتر از تخم بيرون ميان زودتر و بيشتر غذا ميخورن و از جوجه هاي ديگه بزرگتر ميشن.ومعمولن به احتمال زياد 2 تا جوجه اول زنده مونده و بقيه كم كم ضعيف شده و مي ميرن.نكته مهم اينه كه سعي نكنين تو اين مسئله تغيير ايجاد كنيد چون اين روند طبيعي زندگيشونه

در اين مورد بايد عرض كنم كه اگه شما فقط كمي به پرندتون برسين هرگز اين اتفاق نميفته در اين صورت شما مطمئن باشين از 6 تا حداقل 4 تا زنده مي مونن و بزرگ ميشن از 10 تا هم 8 تا مئ مونن

و در مورد حرف يكي ديگه از دوستان كه گفتن:
چند وقت باز نمیرن تو لونه اما یه مقدار مثلا بزار تو افتاب که گرمشون بشه و فقط تو لونه سایه باشه که برن توش و با محیطش اشنا بشن

هيچ وقت هم سعي نكنين فنچ ها رو به زور داخل لونه ببرين حتما مشكلي هست كه نمي خواد اين كارو بكنه پس اذيتش نكنين ببينين چه مشكلي هست و واسش حلش كنين . باهاشون مهربون باشين .

در ضمن ازشون انتظار نداشته باشين باهاتون رفيق شن چون نميشن و ترجيح مي دن با همنوعشون
باشن . پس هيچ وقت يك فنچ تنها نگه ندارين .
و اما حرف اخر : خيلي مراقبشون باشين و در نگهداريشون كوتاهي و بي حوصلگي نكنين . بازم اگه
مشكلي داشتين خوشحال ميشم كمكتون كنم .

marjan20
09-09-2006, 04:55
ديگر پرندگان آزاد و رها از قفس

اين مطلب شايد جاش اينجا نباشه اما :
جدا از پرندگان زينتي كمي هم به فكر پرندگان ديگر باشيم . شايد اگه فقط اندكي بهشون فكر كنيم بتونيم
درك كنيم چه قدر سخت زندگي مي كنن و واسه رفع گرسنگي و تشنگي چه زحمت و رنجي رو تحمل
مي كنن .
اگه نمي تونيم از سرما و گرما ازشون محافظت كنيم ولي مي تونيم بدون هيچ زحمت و خرجي كمي از
رنجشون كم كنيم .
ديگه كم حوضي تو حياط خونه ها ديده مي شه اونا تشنه ان همين طور خيلي گرسنه .
تو گرمي هواي طاقت فرساي تابستون در سرماي كشنده زمستون ما مي تونيم با كمي آب و غذا
خوشحالشون كنيم.

اگه حياط دارين اگه بالكن يا ايوون يا حتي بالا پشت بام و لب پنجره هاي اتاقتون مي تونين يه ظرف آب و
كمي غذا واسشون بذارين .
اونا آب مولتي و كلسيم داراز شما نمي خوان نون سبوس دار نمي خوان ارزن و شاه دونه و ميوه و
سبزي تازه نمي خوان .

خرجي لازم نيست همون غذايي كه اضافه اومده و كسي نمي خورش. همون دونه هاي اضافي برنج -
رشته هاي ماكاروني و حتي سوپ اگه نبود همون نون خشك خيس خورده تو آب رو هم مي خورن .
اونا حتي به نان اضافه خونه شما قانع و راضين .
گذاشتن يه ظرف آب در تابستونا كمكشون مي كنه لا اقل تشنگيشون برطرف شه حتي
اگه يه كم سخاوت كنين و ظرف آب بزرگ تري واسشون بذارين مي تونين لذت آب تنيشونو تماشا كنين .
( مخصوصا كلاغ ها قيافشون خيلي تماشايي مي شه)
زمستون و سردي هوا تو راهه پرنده ها رو فراموش نكنيم اونا محبت شما رو مي فهمن .

ajnoori
09-09-2006, 13:38
ممکنه بفرمایید که تفاوت عروس هلندی 10-12 ماهه نر رو از ماده چطور میشه فهمید؟؟؟

وال استریت
10-09-2006, 16:14
سلام من سه هفته میشه که یه کاسکو 3 ساله (احتمالا) خریدم هرکاری هم بگید کردم ولی هنوز به محض نزدیک شدن به قفس قارمیزند چه کار کنم مرا راهنمایی کنید.

نبودددد؟

sisiloo2024
11-09-2006, 19:08
سلام. چرا كسي راجع به طوطي چيزي نمي گه. سوال من خيلي مهمه.

وال استریت
12-09-2006, 09:36
سلام. چرا كسي راجع به طوطي چيزي نمي گه. سوال من خيلي مهمه.

به منم جواب نمیدن

نبودددد؟

Boye_Gan2m
16-09-2006, 15:28
معرفي
مرغ‌ عشق‌-Budgerigar-يكي‌ از اعضا كوچك‌ خانواده‌ طوطي‌ها محسوب‌ مي‌شود. مهد اين‌ پرنده‌ زيبا استراليا مي‌باشد. در طول‌ قرن‌ 19 و 20 هزاران‌ جفت‌ از اين‌ پرنده‌ به‌ ساير قاره‌ها آورده‌ شد و خيلي‌ زود توانست‌ جاي‌ خود را به‌ عنوان‌ يك‌حيوان‌ خانگي‌ محبوب‌ باز كند. رنگهاي‌ زيبا، صداي‌ دلنشين‌، توانايي‌ تقليد صدا، طبيعت‌ اجتماعي‌، نگهداري‌ آسان‌ و قيمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ يكي‌ از محبوب‌ترين‌ پرندگان‌ تبديل‌ كرده‌ است‌.

ساير مشخصات‌
طول‌ عمر: 7-8 سال‌
وزن‌: 40-45 گرم‌
طول‌ بدن‌ پرنده‌ نر: 18 سانتيمتر
خصوصيات‌
مرغ‌ عشق‌ در رنگهاي‌ متنوعي‌ وجود دارد كه‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبي‌ و شيري‌ مي‌باشد. در طبيعت‌ به‌ كمك‌ منقار قوي‌ و شكل‌ انگشتان‌ پاهايش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتي‌ از شاخه‌ها بالا مي‌رود.
مرغ‌ عشق‌ حدودا در 3 ماهگي‌ بالغ‌ مي‌شود. برجستگي‌ روي‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبي‌ روشن‌ يا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌اي‌ است‌. البته‌ اين‌ رنگ‌ در نابالغين‌ كاملا مشخص‌ نيست‌ ضمن‌ اينكه‌ هنگام‌ بيماري‌ يا پيري‌ رنگ‌ بتدريج‌ كم‌ مي‌شود.
مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط 4-6 تخم‌ مي‌گذارد. جوجه‌ها 16-18 روز بعد از تخم‌ بيرون‌ آمده‌ و24-28 روز در لانه‌ مي‌مانند. در طول‌ اين‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند.

رابطه‌ با انسان‌ و حيوانات‌ خانگي‌
مرغ‌ عشق‌ خيلي‌ زود اهلي‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو مي‌گيرد. مي‌توان‌ به‌ آن‌ ياد داد كه‌ روي‌ انگشت‌ بنشيند. حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتي‌ پرنده‌ مي‌شود حتي‌ اگر به‌ آن‌ دسترسي‌ نداشته‌ باشند.
پرنده‌ جديد را بايد بتدريج‌ وارد كرد حتي‌ اگر جفت‌ پرنده‌ شما باشد. بهتر است‌ ابتدا در قفسهاي‌ مجزا ولي‌ كنار هم‌باشند (بدون‌ تماس‌) تا به‌ هم‌ عادت‌ كنند.
نگهداري
قفس ‌:
بايد فضاي‌ كافي‌ براي‌ تحرك‌ پرنده‌ داشته‌ باشد. اندازه‌ توصيه‌ شده‌ براي‌ يك‌ جفت‌ مرغ‌ عشق‌ 75‚60‚100سانتيمتر مي‌باشد. داشتن‌ ميله‌هاي‌ افقي‌ (نسبت‌ به‌ عمودي‌) ارجح‌ است‌ چرا كه‌ پرنده‌ مي‌تواند براي‌ بالا رفتن‌ از آن‌استفاده‌ كند.
مكان‌ قفس ‌:
قفس‌ بايد در اتاقي‌ روشن‌، با هواي‌ مناسب‌ و در جريان‌ (با دماي‌ 1-26 سانتيگراد بدون‌ تغييرات‌ ناگهاني‌)،بدون‌ دود سيگار و در گوشه‌اي‌ از اتاق‌ قرار داد تا پرنده‌ احساس‌ امنيت‌ كند. پرنده‌ نبايد در معرض‌ تابش‌ مستقيم‌ خورشيد باشد همچنين‌ آشپزخانه‌ محل‌ مناسبي‌ براي‌ قفس‌ نمي‌باشد چون‌ داراي‌ بخارات‌ مضر است‌. ارتفاع‌ قفس‌ بهتر است ‌طوري‌ باشد كه‌ پرنده‌ حدودا هم‌ سطح‌ چشمان‌ شما باشد تا كنترل‌ و اهلي‌ كردن‌ آن‌ ساده‌تر شود.
با توجه‌ به‌ اينكه‌ مرغ‌ عشق‌ در شب‌ ساعاتي‌ را مي‌خوابد در صورتيكه‌ برق‌ روشن‌ است‌ بهتر است‌ روي‌ قفس‌ با پارچه‌پوشانده‌ شود.
وسايل‌ داخل‌ قفس‌ :
وسايل‌ لازم‌ براي‌ قفس‌ شامل‌ ظروف‌ آب‌، غذا و سنگريزه‌ و قالب‌ معدني‌ (يا كف‌ دريا) مي‌باشد. اسباب‌ بازي‌ نيز بويژه‌ براي‌ يك‌ پرنده‌ تنها لازم‌ است‌.
كف‌ قفس‌ را مي‌توان‌ با روزنامه‌ (رنگي‌ نباشد) يا روزنامه‌ كه‌ روي‌ آن‌ ماسه‌ ريخته‌ شده‌ است‌، پوشاند. آبخوري‌ لوله‌اي‌، براي‌ مرغ‌ عشق‌ مناسب‌ است‌. جلوي‌ ظروف‌ آب‌ و غذا بايد ميله‌ باشد تا پرنده‌ بتواند بر روي‌ آن‌ بنشيند ضمن‌ اينكه ‌ظروف‌ آب‌ و غذا نبايد زير ميله‌هاي‌ بالايي‌ قفس‌ باشند چرا كه‌ با مدفوع‌ پرنده‌ آلوده‌ مي‌شوند. آب‌ هميشه‌ تازه‌ و تميز بايد در اختيار پرنده‌ باشد. كف‌ قفس‌ بايد هر روز و كل‌ قفس‌ 3-4 روز يك‌ بار تميز شوند.
ميله‌ داخل‌ قفس‌ :
ميله‌هاي‌ چوبي‌ نسبت‌ به‌ پلاستيكي‌ ارجح‌ هستند ضمن‌ اينكه‌ بهتر است‌ قطر ميله‌ها متفاوت‌ باشد. به‌طور كلي‌ قراردادن‌ شاخه‌ درخت‌ بويژه‌ به‌ جاي‌ ميله‌هاي‌ بالايي‌ قفس‌ مناسبتر است‌ چرا كه‌ پرنده‌ مي‌تواند از آن‌ بالا رفته‌ضمنا ناخن‌هايش‌ نيز ساييده‌ مي‌شود. براي‌ اين‌ كار مي‌توان‌ يك‌ ساقه‌ به‌ قطر 1-1/5 سانتيمتر پيدا كرده‌ كه‌ عاري‌ ازسمپاشي‌، قارچ‌ و مدفوع‌ پرندگان‌ وحشي‌ باشد سپس‌ برگ‌ و شاخه‌هاي‌ اضافي‌ آن‌ را قطع‌ كرده‌ و داخل‌ قفس‌ قرار داد.
اسباب‌ بازي ‌:
مرغ‌ عشق‌ آينه‌ را دوست‌ دارد. مي‌توان‌ يك‌ آينه‌ كوچك‌ را داخل‌ قفس‌ قرار داد يا بهتر است‌ يك‌ آينه‌ديواري‌ كنار قفس‌ باشد تا پرنده‌ خود را ببيند. اسباب‌ بازيهاي‌ ديگر مورد علاقه‌ مرغ‌ عشق‌ شامل‌ نردبان‌، تاب‌، توپ‌پينگ‌پنگ‌ آويزان‌ و زنگ‌ مي‌باشند.
تغذيه‌
غذاي‌ اصلي‌ مرغ‌ عشق‌ در اسارت‌ و آزادي‌ دانه‌ است‌. دانه‌ها شمال‌ 2 گروه‌ مهم‌ هستند:
1ـ دانه‌ غلات‌: كربوهيدرات‌ زياد و چربي‌ كم‌ دارند; مانند ارزن‌ و ذرت‌.
2ـ دانه‌هاي‌ روغني‌: چربي‌ زياد و كربوهيدرات‌ كم‌ دارند; مانند تخم‌ آفتابگردان‌ يا تخم‌ كتان‌.
غذاي‌ مناسب‌ مرغ‌ عشق‌ شامل‌ دانه‌ قناري‌ و ارزن‌ مي‌باشد ولي‌ اين‌ تركيب‌ غذاي‌ كاملي‌ نيست‌ بويژه‌ هنگام‌ توليد مثل ‌و براي‌ بالانس‌ كردن‌ آن‌ اضافه‌ كردن‌ يك‌ دانه‌ روغني‌ (مانند تخم‌ كتان‌) لازم‌ است‌. علاوه‌ بر اينها سبزيجات‌ (مانند هويج‌،كلم‌)، ميوه‌هاي‌ تازه‌ (مانند سيب‌، انگور) و نيز مكمل‌ توصيه‌ مي‌شوند. بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ هر نوع‌ تغيير جيره‌ به‌ تدريج ‌انجام‌ شود.
مكمل ‌: دو مكمل‌ مهم‌ براي‌ مرغ‌ عشق‌ سنگريزه‌ (يا شن‌) و كف‌ دريا مي‌باشند. پرندگان‌ دانه‌خوار از جمله‌ مرغ‌ عشق ‌اغلب‌ قبل‌ از خوردن‌ دانه‌ اقدام‌ به‌ خوردن‌ سنگريزه‌ مي‌كنند. سنگريزه‌ در سنگدان‌ پرنده‌ كمك‌ به‌ شكستن‌ دانه‌ كرده‌ ونقش‌ مهمي‌ در هضم‌ آن‌ دارد. بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ سنگريزه‌ آلوده‌ نباشد. كف‌ دريا يك‌ منبع‌ با ارزش‌ كلسيم‌ است‌ ضمناپرنده‌ جوان‌ از آن‌ براي‌ اصلاح‌ منقارش‌ نيز استفاده‌ مي‌كند. بهتر است‌ در جايي‌ فيكس‌ باشد تا توسط پرنده‌ جابجا نشود.
آب‌ (براي‌ نوشيدن‌ و استحمام‌)
مرغ‌ عشق‌ به‌ آب‌ كمي‌ نياز دارد ولي‌ آب‌ تازه‌ در ظرف‌ تميز بايد هميشه‌ در دسترس‌ باشد. بهتر است‌ آب‌ هر روز عوض‌ شود.
پرنده‌ براي‌ آراستن‌ پرهاي‌ خود نيز نياز به‌ آب‌ دارد. برخي‌ پرنده‌ها براي‌ استحمام‌ ظرف‌ آب‌ را دوست‌ دارند و برخي‌ديگر را مي‌توان‌ به‌ آرامي‌ اسپري‌ زد. بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ اين‌ كار در يك‌ روز خوب‌ و گرم‌ انجام‌ شود و پرنده‌ قبل‌ ازخوابيدن‌ خود زمان‌ مناسب‌ براي‌ خشك‌ شدن‌ داشته‌ باشد.

تمرين‌ و ورزش‌
مرغ‌ عشق‌ نياز به‌ پرواز آزاد دارد. در صورتيكه‌ پرنده‌ شما به‌ قفس‌ عادت‌ كرده‌، مي‌تواند هر روز بيرون‌ بيايد و در اتاق‌پرواز كند. براي‌ اين‌ كار ابتدا بايد شرايط اتاق‌ كاملا مناسب‌ باشد. در و پنجره‌ها بسته‌، بخاري‌ها خاموش‌ و سگ‌ و گربه‌ دراتاق‌ نباشد. آنگاه‌ مي‌توان‌ در قفس‌ را باز كرده‌ تا پرنده‌ 20-30 دقيقه‌ بازي‌ كند. پرنده‌اي‌ كه‌ به‌ قفس‌ خود عادت‌ كرده‌ پس‌ از اين‌ مدت‌ باز خواهد گشت‌ بويژه‌ اگر به‌ طور منظم‌ براي‌ بازي‌ بيرون‌ آورده‌ شود.

صحبت‌ كردن
مرغ‌ عشق‌ تا حدي‌ قادر است‌ صحبت‌ كردن‌ را بياموزد. بهترين‌ زمان‌ براي‌ ياد دادن‌ از حدود 5-6 هفتگي‌ است‌. پرنده‌نر از نظر يادگيري‌ بهتر از ماده‌ مي‌باشد. براي‌ ياد دادن‌ بايد توجه‌ كرد كه‌ كلمه‌ بدقت‌ و بارها تكرار شود. با توجه‌ به‌ اينكه‌پرنده‌ معني‌ كلمه‌ را نمي‌فهمد بايد كلمه‌ به‌ يك‌ شكل‌ تكرار گردد.
توليد مثل‌
براي‌ موفقيت‌ در جوجه‌ گرفتن‌ بايد به‌ موارد زير توجه‌ شود:
1ـ فراهم‌ آوردن‌ شرايط مناسب‌ نگهداري‌ و تغذيه‌
2ـ قرار دادن‌ جعبه‌ آشيانه‌: يك‌ محرك‌ براي‌ توليد مثل‌ محسوب‌ مي‌شود. براي‌ مرغ‌ عشق‌ جعبه‌ آشيانه‌ به‌ اندازه‌23‚17‚17 سانتيمتر و ورودي‌ به‌ قطر 4-5 سانتيمتر مناسب‌ است‌. وجود يك‌ ميله‌ جلوي‌ سوراخ‌ ورودي‌ كمك‌ مي‌كند پرنده‌ نر جفت‌ خود را هنگام‌ خوابيدن‌ روي‌ تخم‌ها بهتر تغذيه‌ كند. بهتر است‌ كف‌ جعبه‌ آشيانه‌ كشويي‌ باشد تا تميز كردن‌ آن‌ به‌ سادگي‌ صورت‌ گيرد. ضمنا مرغ‌ عشق‌ تخم‌ را مستقيما روي‌ چوب‌ مي‌گذارد و نياز به‌ ماده ‌ديگري‌ نيست‌.
3ـ استرس‌: استرس‌ را بايد به‌ حداقل‌ رساند. صاحبان‌ وسواسي‌ يا فضول‌ كه‌ بطور متناوب‌ داخل‌ جعبه‌ آشيانه‌ را نگاه ‌مي‌كنند و نيز ظاهر شدن‌ شكارچيان‌ مانند گربه‌ اطراف‌ قفس‌ از عوامل‌ مهم‌ استرس‌ محسوب‌ مي‌شوند.
4ـ نقش‌ تحريك‌ ساير پرندگان‌: مي‌توان‌ 2 جفت‌ مرغ‌ عشق‌ را در قفس‌هاي‌ مجزا ولي‌ در كنار يكديگر قرار داد. صداي‌ هرجفت‌ مي‌تواند جفت‌ مقابل‌ را به‌ نشان‌ دادن‌ رفتار توليد مثلي‌ تشويق‌ كند.
5ـ تأثير نور: افزايش‌ تدريجي‌ مدت‌ زمان‌ وجود نور تحريك‌ مناسبي‌ است‌. فصل‌ جفت‌گيري‌ مرغ‌ عشق‌ معمولا بهار وتابستان‌ است‌.
بيماريهاي‌ مهم‌
رشد بيش‌ از حد ناخن‌ها و منقار: در صورت‌ بروز اين‌ پديده‌ بايد از محلي‌ كه‌ فاقد عروق‌ خوني‌ هستند كوتاه‌ شوند. اگرانجام‌ آن‌ مشكل‌ است‌ به‌ دامپزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
سرماخوردگي‌: نشانه‌هاي‌ اين‌ بيماري‌ تب‌، كاهش‌ اشتها و حركات‌ مداوم‌ دم‌ است‌. بيماري‌ در صورت‌ پيشرفت‌ به‌ذات‌الريه‌ منتهي‌ مي‌شود. علاوه‌ بر درمان‌ دارويي‌ بايد دماي‌ اتاق‌ را تا 27 درجه‌ سانتيگراد بالا برده‌ و ثابت‌ نگه‌ داشت‌. به ‌اشتها آمدن‌ پرنده‌ تأثير زيادي‌ در بهبودي‌ دارد بنابراين‌ بايد غذاهاي‌ مورد علاقه‌ پرنده‌ به‌ همراه‌ ويتامين‌ B به‌ آن‌ داده‌ شود.
بيماري‌ پسيتاكوز: اهميت‌ اين‌ بيماري‌ در قابليت‌ انتقال‌ آن‌ از مرغ‌ عشق‌ (و ساير طوطي‌ها) به‌ انسان‌ مي‌باشد. براي‌جلوگيري‌ از اين‌ امر، مرغ‌ عشق‌ را از جاهاي‌ كاملا مطمئن‌ خريداري‌ كرده‌ و در صورت‌ مشاهده‌ علائمي‌ چون‌ لاغري‌،كسالت‌، ريزش‌ از بيني‌ و اسهال‌ سبز ضمن‌ قطع‌ تماس‌ با پرنده‌ به‌ دامپزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
خريداري‌
بايد توجه‌ داشت‌ كه‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند ساير حيوانات‌ خانگي‌) حتما بايد از جاي‌ مطمئن‌ خريداري‌ شود. سن‌ مناسب‌براي‌ خريد 6-7 هفتگي‌ است‌. هنگام‌ خريد به‌ وضعيت‌ پرها دقت‌ كنيد چرا كه‌ نشانه‌ خوبي‌ از وضعيت‌ كلي‌ پرنده‌ است‌. در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ مي‌باشند در حاليكه‌ پرنده‌ بيمار كسل‌ بوده‌ و پرهاي‌ ژوليده‌اي‌ دارد. چشم‌هابايد شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتي‌ ميله‌ قفس‌ را بگيرند و پرنده‌ در حالت‌ ايستاده‌ زاويه‌ 30 نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبيعي‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد.

eh_graphic
21-09-2006, 22:32
سلام به همگي هر كس اطلاعات مي خواد در رابطه با پرنده هاي سخنگو خريد و فروش و آموزش با من تماس بگيره من تخخصص اصليم كامپيوتر و گرافيك است اما چون علاقه به اين پرنده ها دارم و هم دم من هستن از خيلي سال پيش هر چي كه بخواين براتو دارم اين آي دي منه mohandesss_mikael :)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] اينم وبلاگ شعر منه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عزيز دل بابا

eh_graphic
21-09-2006, 22:34
تقديم به شما

eh_graphic
21-09-2006, 22:42
سلام به دوست دارانه طبيعت و حيوانات هر كس در مورد كاسكو پرنده هاي سخن گو و مرغ مينا آموزش خريد و فروش هر چي خواست به من بگه من در خدمتم

id :mohandesss_mikael

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] وبلاگ شعرم هم ببينيد نظر يادتون نره خانومها و آقايون محترم

eh_graphic
21-09-2006, 22:46

سلام من در خدمتم سوال كنيد

وال استریت
23-09-2006, 11:47
eh_graphic خیلی ممنون آفلاین گذاشتم برای شما خوشحال میشم از اطلاعاتتون استفاده کنم

sherlock_Holmes
26-09-2006, 15:50
سلام بچه ها
من بتازگي يه جوجه مينا خريدم كه نميدونم از چه نوعيه و آيا حرف ميزنه يا نه؟ چند تا عكس ازش گرفتم آپلود ميكنم ببينيد نظرتون چيه.
فروشنده گفت چون ته حلقش سياهه حرف ميزنه.
راستي حدود 35 تومن هم خريدمش.
ممنونم

navid.A
26-09-2006, 20:34
من يه طوطي سبز طوق دار دارم كه وقتي براي آموزش حرف زدن جلوي آينه ميزارمش به آينه پشت مي كنه
لطفا به من بگيد چي كار بايد بكنم؟

eh_graphic
30-09-2006, 18:13
سلام اگر طوطيت جيغ مي زنه وحشيه اما اگر فقط گاز مي گيره بهت عادت نداره به وقت نياز داري بستگي به گاز گرفتنشم داره چون اگر گاز بگيره و بكنه و اگر گاز بگيره كه حس كنه تو رو با هم فرق مي كنن

pesare_irani
01-10-2006, 04:17
سلام بر دوستان عزيز و پرنده دوست.از اين پس من در خدمت دوستان عزيز هستم در مورد پرندگان زينتي مانند قناري ،مرغ عشق،مينا،كاسكو،و فنچ هر سوالي در اين زمينه داريد از جمله نگهداري و پرورش آنها در خدمتم . :rolleye:

وال استریت
01-10-2006, 09:27
سلام بر دوستان عزيز و پرنده دوست.از اين پس من در خدمت دوستان عزيز هستم در مورد پرندگان زينتي مانند قناري ،مرغ عشق،مينا،كاسكو،و فنچ هر سوالي در اين زمينه داريد از جمله نگهداري و پرورش آنها در خدمتم . :rolleye:

حدود 2 ماه پيش يه کاسکو خريدم فروشنده می گفت حدوداً 2 سالشه .
دور چشمش سفيده . از همون روز اول قار می کشيد ، از هفته دوم 3 تا کتاب خريدم (کتاب کاسکو 1 و 2 نوشته دکتر مسعود هاشمی و یک کتاب ديگر ) و روش های تربيت کاسکو را از کتاب ها اجرا کردم کمی بهتر شد ولی نمی گذاشت دست بزنم و قار می کشيد.
الان حدود 2 ماه گذشته ولی رفتارش ثبات نداره و يک روز زياد قار می کشه و يک روز کم و حتی غذا هم از دست می گيره ولی از فرداش باز عصبی بازی درمیاره و با گذشت 2 ماه هنوز از من میترسه.
با توجه به داشتن تجربه لطفا منو کمی راهنمايی کنيد. من از خير سخنگو شدنش گذشتم فقط قار نکشه و اهلی بشه...

navid.A
01-10-2006, 17:23
كسي مي تونه به من بگه كه چه جوري ميشه سن يك طوطي سبز طوق دار را فهميد؟
در باره ي سالم بودنش چطور؟

pesare_irani
02-10-2006, 00:37
[b][b][b]وال استريت عزيز شما كتابهاي خوبي را مطالعه كردي اما تربيت كردن كاسكو صبر زياد ميخواد كه بايد با حوصله انجام شود چون اين پرنده يك حيوان هست و درصد هوشش از انسان خيلي پايين تر هست و نبايد توقع داشت كه اين پرنده مانند كودكان خيلي زود همه چيز را بياموزد اما توصيه مي كنم اگر خواستيد بار ديگر كاسكويي بخريد كه قار نزند يا يك كاسكوي 6 تا 8 ماهه بخريد يا يك كسكوي بالغ دست آموز تا اين مشكل براتون پيش نياد.
اما هيچ مشكلي نيست كه راه حلي نداشته باشه.اما چرا كاسكوي شما قار مي كشد به چند دليل اول اين كه به صاحب جديد خودش هنوز عادت نكرده كه به مروره زمان اگر باهاش رفتار درستي داشته باشيد و با صبر تعليماتش را اجرا كنيد كم كم رام و آرام مي شود هيچگاه نبايد كاسكو را مورد تنبيه قرار داد يا ترساندش چون اگر يك بار همچين چيزي از صاحب خودش ببيند تا مدتها در ذهنش باقي خواهد ماند و تا صاحبش و ببيند همان حادثه در ذهنش زنده خواهد شد و براي آنكه به شما بفهماند كه نزديكش نشويد قار مي زند تا شما از اين صدا متوجه بشي و نزديكش نشوي .دليل دوم اين هست كه شما كاسكويي گرفته باشي كه هنوز رام رام نشده باشد و با انسانها هنوز ارتباط بر قرار نكرده باشد به صورت كامل و به همين دليل از شما بترسد و قار بزند.دليل سوم هم اين هست كه كاسكوي شما لوس تربيت شده باشد يعني مانند كودكان هر آنچه را كه مي خواسته با جيغ كشيدن طلب كرده باشد كه صاحب قبليش با اين عمل خواسته هاي او را برآورده كرده باشد.
اما اگر كاسكوي شما مورد اولي باشد بايد خيلي صبورانه و با آرامش باهاش رفتار كني و با همان لحني كه با يك كودك برخورد ميكني با كاسكوي خودت هم همان جور رفتار كني وقتي كه نزديكش ميشي تا قار زد با عزيزم ،جانم نترس ،منم دوستت و اين قبيل كلمات باهاش صحبت كني و به ميوه يا غذايي كه مورد علاقش هست با دست خودت آروم به طرفش ببري تا كم كم به اين طريق بتواني به قول معروف باب دوستي و باهاش آغاز كني .اين پرندگان چون در قفس زاد و ولد نمي كنند و اكثرا تك نگهداري مي شوند به مرور زمان با صاحب خودشون اوخت مي شوند و به صاحب خود عادت مي كنند پس مطمئن باشيد كه با گذشت زمان حتما به شما عادت مي كند فقط بايد اطمينان پرنده را به خود جلب كنيد.
در مورد دوم هم مانند مورد اول رفتار كنيد اما مورد سوم بايد كمي برعكس رفتار كنيد منظورم اين نيست كه با خشونت رفتار كنيد منظورم اين هست كه كمي بي تفاوت نسبت به جيغهاش باشيد و تا جيغ زد فوري اون چيزي رو كه مي خواد در اختيارش نگذاريد تا كم كم از سرش بيوفتد و اون جاي پر رفت و آمد خانه قرار بديد تا از ديدن افراد و تامين نياز پرنده كم كم هم نترس شود و هم اين لوس بازيها از سرش بيوفتد.
حال ببينيد كاسكوي شما از كدام نوع از اين سه مورد هست تا اقدام كنيد براي برطرف كردن مشكلش باز هم مي گويم كه براي تربيت كاسكو بايد صبر زياد داشت مي دانم صدايش خيلي آزار دهنده هست اما بايد باز هم صبر داشت تا به نتيجه رسيد.
اما اون دوست عزيز كه در مورد طوطي سبز سوال كرده بودند .يك طوطي سالم بايد پر تحرك و شاداب باشه در اكثر اوقات و پرهاي شفاف و تميز داشته باشه چشمهاش براق باشه خوب غذا بخوره .هر چه چشمهاي طوطي زرد مايل به نارنجي سير باشه پر سن تر هست و هر چه كم رنگتر باشه جوانتر و پاهاش هر چه صاف و تميز تر باشه و بدون پولك پواك شدن و پرهاي بدنش هم هر چه سيرتر باشه و تميزتر جوان تر هست.
اميدوارم مطالبم براتون مفيد بوده باشد باز اگر سوال ديگري داشتيد در خدمت هستم.

دوستدار شما و پرندگانتان پسره ايراني

eh_graphic
03-10-2006, 23:18
سلام به همگي
من احسان گرافيست مهندس كامپيوتر هستم

علاقه مند به حيوانات و مخصوصا پرنده هاي سخن گو هر كس طوطي سخن گوي خوب هر نژادي كه بخواد من دارم و خودم بزرگ مي كنم و زيباترين ها و بهترين ها رو دارم و اينا بچه هاي گل من هستن بيشترشونم دختر خانومن

هر كي هر اطلاعاتي خواست با كمال ميل در خدمتم آي دي و وبلاگ شعرم رو هم براتون مي زارم

:)

mohandesss_mikael

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] وبلاگ شعرم

sherlock_Holmes
24-10-2006, 03:52
سلام
يه آشنابهم سپردهاين قضيه رو رويسايت براش بذارم. پرنده بازه!
يه مرغ مينا داره ميفروشتش. اعجاب انگيزه! هر كلمه رو فقط و فقط سه بار براش بگين تكرارميكنه! فقط سه بار!
قيمتشو گفته300/000 تومن اما ميشه باهاش كنار اومد.
ضمنا ساكن اصفهانم هم من هم صاحب مينا.
كسيخواست خبر بده.
ممنونم

pearl
06-12-2006, 00:31
سلام
دوستان ، سايتي راجب به نگهداري از مرغ مينا و روشهاي آن سراغ دارند؟

shila pila
03-01-2007, 03:09
با سلام و خسته نباشيد.
خوشهالم که سايت شما را پيدا کردم.من مامان شيلا هستم که يک طوطي سبز 10 ماهه است.به قفس عادت ندارد و به شدت وابسته من است.ميخواهم بدانم آيا ممکن است بتوانم او را به يک جا w .c کردن عادت بدهم؟ با تشکر

pearl
10-01-2007, 23:31
ممنون از راهنمایی شما در مورد مرغ مینا چند سوال داشتم اگر لطف کنید و پاسخ دید ممنون میشوم.

1- این پرنده (گریتر هیل) را از کجا میتوانم تهیه کنم؟

2- راست است که میگویند فضله این نوع از مرغ مینا بسیار بد بو است؟

3- من جدیداً یک مرغ مینا از همان نوعی که شما فرمودید خریده ام که صدای تمام پرنده ها را در می آورد مثلاً بلبل،قناریريال طوطی و ... آیا تمام مرغ مینا ها مثل این میخوانند؟

با تشکر

hamed_mht
25-01-2007, 23:58
salam doosteman
esme man hamed hast
man az shooma dooste khoob ke baes shoodie ke man va dighar doostan az etellaate mofide shooma estefadeh konan tashakor mikonam.
man yek soal dashtam az shooma in bood ke aya shoooma kasie ra mishenasid ke totie beforooshe man totie toghe mikastam
az ye ja soall kardam ghooft 30/000 toman tak , va 1joft 58/000 toman
aya mitonam kamtar az in gheymat ham peyda konam ?
be har hal mamnoon misham aghar monoo rahnamaie konid
batasha kore faravan HAME:)

ajnoori
29-01-2007, 17:00
سلام به دوستان عزیز
ممکنه راهنمایی بفرمایید
من کاسکو 5-6 ماهه زو از کجا و به چه قیمتی می تونم تهیه کنم؟؟؟
یه بار یه آدرس از یه خانوم تو تهران بهم دادن گمش کردم!کسی آدرسی داره؟؟؟
لطفا قیمت حدودی اون رو هم بدین ممنون میشم

rouintan
06-02-2007, 12:59
با سلام
دوست عزيز يكي از پرنده فروشي هاي نسبتا معتبر تهران - خانه پرنده است در خيابان آزادي نرسيده به ميدان انقلاب
ضلع شمال خيابان كه چند وقت پيش حدود 5-6 تا جوجه كاسكو 6 ماهه داشت ميگفت دونه اي 000 380 تومن. توي مولوي هم ميتوني پيدا كني قيمت ها حدود 300 الي 400 است.

marjan20
09-02-2007, 06:57
سلام . من يه مرغ عشق 3 ماه دارم كه ناخن پاش خيلي بلنده و برگشته . اگه ميشه لطفا بگين كه چه جوري كوتاش كنم؟ممنون:blush:

sinac130
27-02-2007, 00:49
سلام
می تونید از قسمتی که خون داخل ناخن جریان ندارد کوتاه کنید که اگر با سیم چین اینکارو کنید خیلی بهتره و برای جلوگیری از بلند شدن دوباره ناخن و منقار از کف در یا استفاده کنید

m_h_hadavi
22-03-2007, 17:19
کسی هست از طریق یاهو مسنجر مشاوره درباره مرغ عشق و فنچ بده؟

jooni
04-04-2007, 13:18
کسی از یاکریم چینی اطلاعی نداره؟؟ عکسش گذاشتم

jooni
04-04-2007, 13:21
کلاغ میتونه حرف بزنه اگه میشه یکی از تو باغ بگیرم و تابستون روش کار کنم ؟؟؟؟

jooni
05-04-2007, 11:27
قناری

قفس:شما می تونید قفس های معمولی با اندازه ی 55 یا50 سانتیمتر که در بازار هست را تهیه کنید. اما بهتره برای نگهداری جوجه ها(تا زمان بلوغ که برای قناری های رسمی5تا6 ماهگیست) ودر زمان پرریزان که باید قناری های نر و ماده را گروهی و جدا از هم نگهداری کنید قفس های بزرگ۱۱۰ سانتیمتری را تهیه کنید.

وسایل قفس:شما می تونید در قفس 2تا میله ی پلاستیکی به صورت بالا و پایین در دو جای قفس با فاصله از هم بگذارید طوری که یکی از میله ها تقریباً نزدیک جادونی باشه و یکی دیگه بغل آبخوری.وان حمام قناری هم باید بخرید.ظروف متفرقه ی غذا را هم تهیه کنید.

اصول نگهداری

1-تغذیه: ابتدا خدمتتون عرض کنم که غذای اصلی این پرنده تخم کتان است که نیاز عمده ی قناری را تامین می کند اما نه همه ی نیاز هایش.دانه های دیگر نیز مانند:خرفه،تخم کاهو،ارزن،شاهدانه،تخم شلغم،ترب و بلغور جو نیز در بهله های زمانی متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند چون هر دانه خواصیت خواص خود را دارد مثلاً تخم کاهو و خرفه خنک و در مقابل دانه هایی مثل ارزن و ..طبع گرم دارند.میزان دانه های مختلف از زمان پرریزان(در تابستان) تا پایان دوران جوجه کشی متفاوت است.دان نرم نیز که مخلوطی از شیر خشک،آرد سوخاری،تخم مرغ وسبوس است در زمان جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرند.

در ضمن دادن میوه و سبزیجات تازه را به قناری ها در تمام فصول سال را فراموش نکنید که در جیره ی غذایی پرنده نقش به سزایی دارند.تغذیه با گشنیز ،هویج(این مورد در زیبایی رنگ هم تاثیر به سزایی دارد مخصوصا در قناری های سرخ و دارچینی)،ترب،کاهو،جعفری،س ب،و...

دادن صدف و ماسه نرم هم جیره ی غذایی را کاملتر کرده و نیز به خرد شدن غذا در سنگدان و هضم آنها نیز کمک می کند.

از زمان تولک رفتن تا جوجه کشی کم کم جیره ی تخم کتان کمتر و دانه های کمکی افزایش می یابند طوری که در زمان جوجه کشی دانه های کمکی به بیشترین حد خود می رسند.

2-مکان نگهداری:.قناری ها نباید در معرض مستقیم باد باشند اما در عین حال باید هوای مکان قناری تهویه شود مکان آرام برای قناری ها نیز باید مورد توجه باشد و در بعضی مواقع موسیقی آرامی برای آنان گذاشت.

در مورد دمای آن نیز باید توجه داشته باشید که دما را در تیر ماه (اوایل پر ریزان)دما را تا 30 درجه نگهدارید اما پس از گذشت حدود 30 تا 40 روز و در اوایل مرداد شما پرنده هایتان را با گرمای طبیعی محیط نگهداری کنیدو رفته رفته اقدام به کاهش دما نمایید.در مهر ماه هم دما را در 20 درجه کنترل کنید ولی وقتی که به زمان جوجه کشی نزدیک می شویم و نوردهی را افزایش می دهیم باید دما افزایش یافته و در فصل جوجه کشی در 23 درجه حفظ شود.

3-نور دهی:نور دهی نقش مهمی برای قناری ها ایفا می کند.شما باید توجه داشته باشید که بیشترین طول روز در تیر ماه است که حدود 15 ساعته و در زمستان به کمترین حد خود و حدود 10 ساعت می رسد.برای همین از تیر تااواسط آبان باید اقدام به کاهش نوردهی شود و از اوایل دی باید دوباره اقدام به افزایش نور دهی شود.

به این نکته توجه داشته باشید که مانند شرایط طبیعی افزایش یا کاهش مدت نور دهی باید تدریجی باشد.

4- نظافت و بهداشت:اهمیت این موضوع اجتناب ناپذیر است چون قناری پرنده ای بسیار حساس است.در ضمن حشراتی مثل رشک یا شپشک بین انسان و پرنده مشترکند.شما باید هفته ای یک بار کف قفس را تمیز کنید و هر ماه یکبار همراه با نظافت قفس میله های قفس و نشیمن های پرنده را برداشته و درز های آن را خوب بشویید چون این درز ها منبع تجمع میکروب هااند و قفس را نیز ضد عفونی کنید.

در ضمن قناری ها به استحمام در هفته یکبارنیاز دارند.این کار به جلوگیری از آلوده شدن پرنده به انگل ها و حشرات کمک شایانی می کند.شما برای این کار می توانید وان های خصوص حمام قناری را تهیه کرده و آن را تا حد مشخصش آب کرده قفس را طوری در نور آفتاب قرار دهید که نیمی از آن در آفتاب باشد و نیمی دیگر در سایه.تا قناری ها به شنا و استحمام مشغول شوند.

قناری را همه می شناسیم.پرنده ای که شهرت آن به آواز دلنشین وموزون آن است.البته زیبایی رنگهای این پرنده را نیز نباید فراموش کرد.رنگهای سبز(سوخته و چمنی)،دارچینی،سرخ،زرد، طلائی، سفید، طوسی و آهویی ازجمله این رنگ های این پرنده اند.اما قناری هایی با مخلوطی از این رنگها نیز هستند که به آنها ابلق گفته می شوند.اغلب قناری های ابلق با اختلات نژاد ها به وجود آمده اند.من از همین آغاز بحث از شما خواهشمندم که در نگهداری و تکثیر این پرنده نژاد آن را مورد توجه قرار دهید و به ساده ترین صورت می شود گفت که پرنده هایی را تهیه کنید که رنگ و فرم بدنی یکسانی داشته باشد(طوری که خواهر و برادر یا برادر و مادرو بالعکس نیز نباشند).متاسفانه به این موضوع در ایران توجهی نشده و حالا دغدغه ما و بسیاری از عشقباز ها اصلاح نژاد و باز گردانی درست این پرنده است.

در اغلب کشور ها پرورش این پرنده رواج دارد و به آن بهای زیادی می دهند.اما در تاریخچه ی این پرنده کشف و شناخت اولیه ی آن را به اسپانیایی ها نسبت داده اند.

انواع گوناگونی از این پرنده موجودند که مهمترین آنها عبارتند از:جیور،سوپر،یورک( یا یورکشار)،فری و انواع معمولی آن که به نام رسمی مشهور اند.

نگهداری از این پرنده کار پیجیده ای نیست و بر خلاف تصور عام شما می توانید با نگهداری مطلوب ازآن در خانه از وجودش لذت برده و برای پرنده هم زندگی خوبی فراهم کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 0BHNlYwNwcm9m/SIG=12al1gs3e/EXP=1155526046/**[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خرید قناری"""""canaries

قناری ها همانطور که گفتم انواع گوناگونی دارند اما برای مبتدی ها قناری رسمی مناسب ترین است و از لحاظ استقامت بدنی هم نسبتاً مناسب است .در ضمن گونه های دیگر قناری کمی گرانتر هستند و شما در صورت عدم نگهداری صحیح از آنها و نگرفتن نتیجه ی مطلوب ازشون دلزده می شید.

پس مبتدی ها قناری رسمی را تهیه کنند تا خصوصیات و رفتار این پرنده بیشتر دستشون بیاد و از قناری ها نتیجه ی بهتری کسب کنند.

این را هم بگم که در این پرنده هم مانند اغلب پرندگان آواز خوان فقط گونه ی نرقادر به خوندنه و قیمتش هم از ماده تا حدود زیادی گرانتره.و شما از ماده ها فقط در زمان جوجه کشی می تونید کار بکشید.

در اینجا باز هم روی مورد تهیه پرنده از یک نژاد(یک رنگ با یک فرم بدنی) که در پست قبلی هم اشاره شد تاکید می کنم.

در ضمن این را هم باید بگم که جوجه کشی از قناری را معمولا موقعی که قناری ها آماده اند و در فصل آن انجام میدهند اما در کل از خصوصیات قناری خوب باید به صاف و یکدست بودن پر ها همراه با درخشنده بودن رنگشان.هیکل خوب و روی فرم پرنده.نشاط و تحرک بالا(پرنده در گوشه ی قفس پف کرده نباشد) .روشنی و جلای چشمان و در نرهای مست و آماده برای جفت گیری:بیقراری و خواندن با صدای بلند و رسا و برای ماده ها سوت کوتاه کشیدن و گرفتن پر و کاغذ به دهان و جمع کردن آنها در گوشه ای از قفس اشاره کرد.

chichiz
30-04-2007, 00:28
Salam be hame
man yek kasko daram ke sohbat mikone va dast ro gaz nemighire vali mitarse, va ro dast nemiad. khaili bazighoshe va khaili bahoosh. man che kar bayad bekonam ta:
1) biad ro dast
2) harchi ke migham tekrar koneharvaght ke man migham. masalan man migham salam oun ham beghe salam
3) ghafase khaili bozorg barash khobe ya kochik
lotfan me man email konid dar sorate emkan
disasterous_man@yahoo.com (disasterous_man@yahoo.com)

ba tashakore faravan

fanous
07-05-2007, 19:19
كسي اطلاعات جامعي در مورد عروس طوطي دارد؟

:23:

PEDRAM_SUN
26-05-2007, 17:00
سلام به دوستای خوب
من یه طوطی از پاکستان برام آوردن الان حدود 3 ماهشه واکسن نیوکاسل بهش زدم فقط یه مشکل دارم اونم اینکه هنوز غذا را خودش نمی تونه بخوره چون غذای غنچه بچه ها را می خوره در این مورد اگه می تونید کمکم کنید دوستان
:10:

amoo_feri
03-06-2007, 10:25
سلام خدمت دوستان

بدادم برسيد اين طوطي من همون حالتي كه گفتيد آبريزش بيني گرفته مدفوع به رنگ سبز همراه كمي سفيدي خيلي بي اشتها شده و اصلا ديگه حرف نميزنه

rsz1368
03-06-2007, 23:09
فکر کنم اگه به این سای مراجعه کنید به طور دقیق راهنمایی کنند

shila pila
09-08-2007, 11:33
[]salam,man ghablan coment gozashteboodam ama kasi javab nadad.hala man 1 kasko ham daram ke aroome hanooz harf nemizane va roo dast nemiiad ama mizare navazeshesh konam.vase inke roo dast biad chekare bayad konam? ba tashekor[/b]

black sky
09-09-2007, 15:48
به نظر شما نیاز هست که پرای مرغ مینا رو قیچی کرد؟اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

kshsds
26-09-2007, 09:46
سلام
من يك شاه طوطي دارم كه قبلا هم سوت ميزد و هم صحبت ميكرد ولي الان چند سالي است كه ديگه صحبت نيمكنه و هروفت هم كه باهاش حرف ميزنم فقط توجه ميكنه و زبانش راتكان ميده و در آخرفقط ميگه "هان"
خواهش ميكنم من را راهنمايي كنيد كه بايد چه كار كنم تا دوباره صحبت كند

farhad200
26-09-2007, 15:24
به طوطیهاتون یاد بدین بگن (انرژی هسته ای حق مسلم ماست) و این رو به گوش تمام طوطیهای عالم برسونن.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

reza18b
07-10-2007, 05:19
ba salam
man ye toti daram ke vaghti dast ro nazdike ghafasesh mibari hamle mikone o mikhad gazet begire man bayad bahash chikar konam?
mamnoon

tibo
08-10-2007, 13:25
با سلام خدمت همه دوستان.
من مدتی که مرغ مینای جوانی خریدم و تونستم کاملا اهلیش کنم طوری که روی دستام میشینه و دون میخوره.
اما دقیقا نمیدونم با چه روشی حرف زدن رو یادش بدم.

اگه میشه بطور مفصل توضیح بدین یا هر لینکی رو که مربوط به این موضوع میشه معرفی کنید.
در ضمن دفعات مدفوع پرنده بالا است آیا مربوط به بیماری خاصی می شه یا نه؟
اگه دوستان لطف کنن و راهنماییم کنن ممنون میشم.
با تشکر.

tibo
11-10-2007, 08:27
با سلام خدمت همه دوستان.
من مدتی که مرغ مینای جوانی خریدم و تونستم کاملا اهلیش کنم طوری که روی دستام میشینه و دون میخوره.

اگه میشه بطور مفسل توضیح بدین یا هر لینکی رو که مربوط به این موضوع میشه معرفی کنید.
با تشکر.
یعنی کسی توی این تاپیک نیست جواب منه بده!!!!!!!!!!!!
من دو روز پیش این سوال رو از شما پرسیدم لطفا راهنماییم کنید.

tibo
11-10-2007, 08:28
با سلام خدمت همه دوستان.

اگه میشه بطور مفسل توضیح بدین یا هر لینکی رو که مربوط به این موضوع میشه معرفی کنید.
با تشکر.
یعنی کسی توی این تاپیک نیست که جواب منه بده!!!!!!!!!!!!!!!!
من دو روز پیش این سوال رو ازتون پرسیدم لطفا راهنماییم کنید.

m_h_hadavi
11-10-2007, 17:55
من فکر می کنم چیز زیادی درباره مرغ مینا در اینتر نت پیدا نکنی

ssaallaamm26
05-11-2007, 16:31
نظرتون درباره قیمت این کبوتر چیه؟

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

فرناز2
03-12-2007, 13:40
با سلام اگه ميشه اطلاعاتي در مورد طوطي سبز به من بديد.

فرناز2
03-12-2007, 13:49
من طوطيم را ارديبهشت ماه خريدم كه جوجه دو ماهه بود البته تا دو ماه پيش دست برادرزادم بود كه پرهايش را در اورد ولي بعد از يك مدتي پرهايش را ريخت البته زياد با طوطي صحبت نمي كرد از دو ماه پيش كه من آوردم پيش خودم مدام نشانه هايي از پر در آوردن دارد ولي بدنش را خيلي بوك ميزند از كسي سوال كردم گفت احتمال زياد افسردگي گرفته ولي بايد بگم كه من اصلا تو مدت تنهاش نزاشتم .حال براي درمان اين طوطي نمي دانم چه كنم .

فرناز2
03-12-2007, 13:59
سلام دوستان گلم ،
واقعا ممنونم ، خيلي كارتون عالي است. ممنون از مقالات مفيد دوست عزيزمان mahe ziba .
من هم به شخصه يكي از طرفداران پرندگان هستم ، بنابراين در اين مورد هر سوالي داشتيد مطرح نماييد.
دوست من ، مگه چه اشكالي در اين انجمن كه در همه موارد بحث ميشه در اين مورد هم بحث بشه ؟؟؟
تازه اين تاپيك در انجمن متفرقه است و هيچ گونه منافاتي با قوانين انجمن ندارد ، بنابراين خواهشمندم اگر نميخوايد در بحث شركت كنيد ، بحث را منحرف نكنيد.
اما من به چند سوال دوستان عزيز كه در اين مطرح كرده بودند پاسخ ميدم ، اميدوارم براشون مفيد باشه.
اين دوستمون كه طوطي سبز داشتند و ميخواستند بفروشنش ، ببينيد دوست خوبم من پرندگان زيادي دارم و يك طوطي سبز هم دارم و خيلي هم با هم دوست هستيم ، طوطي من در حدود 10 تا 20 كلمه را به صورت كامل ميتواند بگويد.
اما يك كم توضيحات در مورد اين قبيل طوطي ها :
اين طوطي ها طبيعت بسيار تند و خشني دارند و در اوايل خريد ممكن است ارتباط خوبي با صاحبش برقرار نكند ، اما شما بايد تمام خشونت آن را با محبت پاسخ بديد. معمولا اين طوطي ها سر صاحب خودشان جيغ ميكشند و بسيار نا آرام هستند ، اگر شما به جيغها اهميت ندهيد و با آن به نرمي رفتار كنيد بعد از حدود 2 تا سه هفته كاملا با شما ملايم خواهد شد.
طوطي من هم اكنون در قفسش كاملا باز ميباشد ، خودش بيرون مي آيد و مجددا به درون قفس ميرود و هيچ مشكلي به وجود نمي آورد. طبق اطلاعات من اين مدل از طوطي ها در شرايط مناسب زندگي ميتوانند حدود 50 سال و يا بيشتر عمر كنند. بنابراين همدم خوبي براي دراز مدت ميباشند.
غذاي آنها همان طور كه همه ميدانند تخمه آفتابگردان خام ميباشد ، اما هميشه سبزيجات تازه و ميوه را نيز در اختيارش قرار دهيد.
هر چند وقت يك بار اجازه دهيد پرنده بيرون آمده ( البته بعد از اهلي شدن ) و دور اتاق يا ... پرواز نمايد تا خون در پرهايش جريان يابد و پرنده دچار پر ريزيهاي غير عادي نشود.
با يك آب پاش ( مثلا ظرف شيشه شوها ) هر هفته يا دو هفته يك بار آب را به صورت باران بر سر پرنده بريزيد و آن را شستشو دهيد تا پرهاي او دچار شوره نشود. اصلا نگران نباشيد در مورد طوطي هاي سبز ميتوانيد كاملا آنها را خيس كنيد ، پرنده به هيچ عنوان ناراحتي از اين لحاظ احساس نميكند.
بعد پرنده را در جاي گرم جا جلوي آفتاب بگذاريد تا خودش را خشك نمايد.
معمولا پرنده زماني كه نياز به شستشو داشته باشد پرهاي خودش را باز ميكند و بدنش خودش را مدام به درون ظرف آبش ميبرد ، در اين لحظه ميتوانيد متوجه شويد كه پرنده به شستشو نياز دارد.
قيمت طوطي هاي سبز در ايران از 10 هزار تومان به بالا ميباشد كه هميشه بهتر است شما پرنده جوان را كه قيمت كمتري نيز دارد انتخاب نماييد.
جنس نر اين پرنده يك طوقه صورتي رنگ به دور گردنش دارد كه جنس ماده اين طوق را ندارد. البته تا 3 سالگي نميتوان جنس پرنده را تشخيص داد زيرا اين طوق از بعد از 3 سالگي كم كم ظاهر ميشود.
اين طوطي هاي سبز هميشه سبز نيستند ، دو رنگ زرد و آبي اين پرنده نيز وجود دارند كه بسيار زيبا هستند.
در اين شكلها اين مدل از طوطي ها را ميبينيد ( به ساير رنگ هاي اين طوطي زيبا توجه كنيد ) :

و اما در مورد طوطي سفيد كاكلي كه يكي از دوستان صحبت كرده بودند.
قيمت اين طوطي بيش از 600 هزار تومان است و پرنده بسيار گراني ميباشد ، اما ميتواند به سرعت اهلي شده و به راحتي نيز بعد از مدتي صحبت ميكند ، اين پرنده قابليت جمله گويي هم دارد. اما با توجه به قيمت زيادش و اينكه اگر بيمار شود بسيار سخت درمان ميشود و هزينه زيادي نيز بر باد ميرود اغلب افراد عادي به سراغش نميروند. اين هم تصوير اين نوع طوطي :

در هر صورت طوطي سبز ارزان ترين و جالب ترين گزينه ميتواند باشد.
اطلاعات من در مورد پرندگان زينتي و خانگي تقريبا زياد است ، ‌حالا كه ديدم دوستان اين تاپيك را ايجاد كردند و در آن به بحث و گفتگو نشستند گفتم اگر كمكي از دستم بر بيايد انجام بدهم.
دوستان هر سوالي راجع به پرندگان زينتي داشتيد ( نه فقط طوطي ) ميتوانيد در اينجا مطرح كنيد ، من هر كمكي از دستم بر بياد انجام ميدم.
ممنون...
با سلام اگه زحمتي نيست به سوال من كه در مورد مريضي طوطيم داشتم جواب بديد با تشكر.

فرناز2
03-12-2007, 14:04
كسي نيست به سوال من جواب بده

فرناز2
04-12-2007, 10:51
لطفا كسي هم به سوال من در مورد طوطي سبزم كه پرهاشو مي كنه كمكم كنه

w0rm
04-12-2007, 11:13
لطفا كسي هم به سوال من در مورد طوطي سبزم كه پرهاشو مي كنه كمكم كنه

شايد چون سرگرم نيست پرهاشو ميكنه.يه زنگوله اي چيزي براش بذار تا سرگرم بشه و به فكر كندن پرهاش نيوفته.
در كل بايد مشغول نگهش داري

فرناز2
05-12-2007, 16:10
با تشكر از راهنمايي شما ددوست عزيز اگه ميتوميد كمي هم در مورد بازي يادگرفتن و صحبت كردن هم كمكم كنيد .

فرناز2
05-12-2007, 16:17
صبح ها طوطي من سر ساعت 7 جيغ ميزنه البته اين كارو چند بار كرده و من به سراغش رفتم حالا براي ترك اين عادت اگه وقتي جيغ زد طرفش نرم ايندفعه اين مريضيش كه بدنشو هي نوك ميزنه بدتر نميشه البته در مورد اين مشكل آخرش هم اگه باز كسي ميتونه بهم اطلاعات بده با تشكر

Hoaxes
05-12-2007, 17:01
اخه ميدوني چيه سوسو جان طوطي اصلا ربطي به پيسي نداره اينجا اسمش پي سي ورده نه طوطي ورد بعد هم كدوم پست من مسخره بوده؟ والا من كاربر انجمن موبايلم و فكر كنم بهترين انجمن سايت باشه اين تاپيكها يكم براي سايت افت داره مثل اون تاپيك ماه پيش كه درباره فروش قبر بود

انجمن متفرقه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kaco1367
09-12-2007, 12:20
با سلام من یه طوطی سبز دارم از دستم غذا میخوره ولی تا میگیرمش گاز میگیره چه کار کنم تا گاز نگیره بیاد روی دستم بشینه:41:

kaco1367
09-12-2007, 12:21
کس بود جواب من رو بده

w0rm
09-12-2007, 12:34
صبح ها طوطي من سر ساعت 7 جيغ ميزنه البته اين كارو چند بار كرده و من به سراغش رفتم حالا براي ترك اين عادت اگه وقتي جيغ زد طرفش نرم ايندفعه اين مريضيش كه بدنشو هي نوك ميزنه بدتر نميشه البته در مورد اين مشكل آخرش هم اگه باز كسي ميتونه بهم اطلاعات بده با تشكر
همه پرنده ها صبحا سر و صدا ميكنن. اگر اذيتتون ميكنه صبحها ميتونيد يه جاي تاريك بذاريدش . يا يه پارچه نازكي رو قفسش بكشيد. در كل نميتونيد تركش بديد.

در مورد حرف زدنش هم ميتونيد دائم يه كلمه رو بهش بگيد(مثلا اسم خودتون) بعد كه ياد گرفت كلمه ديگه اي رو يادش بديد.

w0rm
09-12-2007, 12:35
با سلام من یه طوطی سبز دارم از دستم غذا میخوره ولی تا میگیرمش گاز میگیره چه کار کنم تا گاز نگیره بیاد روی دستم بشینه:41:

فكر نكنم خيلي محكم گاز بگيره . ولي خوب بايد عادت كنه و بفهمه كه كاريش نداري . كم كم بگيرش بهتر ميشه .

فرناز2
09-12-2007, 15:28
با تشكر از شما اگه ميشه كمي هم در مورد بازي يادگرفتن و اينكه به چه وسيله اي بيشتر علاقه دارند (طوطي ها)توضيح بديد ممنونم.

osasto
25-12-2007, 17:29
من يك جفت فينچ دارم اونا يه تخم گزاشتن ولي افتاد شكست چون توي قسي كه مال فينچ هست نميرن ايا بازهم تخم ميزارن يانه؟ وبايد چيكار بكنم تابه لونشون برن البته هميشه از اونجا اون ور اين ور ميريم ؟

osasto
25-12-2007, 17:33
من يك جفت فينچ دارم اونا يه تخم گزاشتن ولي افتاد شكست چون توي قسي كه مال فينچ هست نميرن ايا بازهم تخم ميزارن يانه؟ وبايد چيكار بكنم تابه لونشون برن البته هميشه از اونجا اون ور اين ور ميريم ؟

ببخشيد بالايي اشتباه بود اين درستشه

من يك جفت فينچ دارم اونا يه تخم گزاشتن ولي افتاد شكست چون توي لونهاي كه مال فينچ هست نميرن وروي اون با پنبه لونه ساختنمي خواستم بدونم ايا بازهم تخم ميزارن يانه؟ وبايد چيكار بكنم تابه لونشون برن البته هميشه از اونجا اون ور اين ور ميريم ؟

osasto
26-12-2007, 18:56
كسي نيست به من جواب بده
لطفا جواب بديد

w0rm
26-12-2007, 22:29
ببخشيد بالايي اشتباه بود اين درستشه

من يك جفت فينچ دارم اونا يه تخم گزاشتن ولي افتاد شكست چون توي لونهاي كه مال فينچ هست نميرن وروي اون با پنبه لونه ساختنمي خواستم بدونم ايا بازهم تخم ميزارن يانه؟ وبايد چيكار بكنم تابه لونشون برن البته هميشه از اونجا اون ور اين ور ميريم ؟
چون جوجه هستن و بار اولشون بوده(احتمالا) كم تجربه هستن اينجوري شده.
آره معمولا 4 ~ 5 تا تخم ميذارن.

زياد دست كاريشون نكن بهشونم زياد نزديك نشو اذيتشونم نكن.

بايد لونشون طوري باشه كه نتونن برن اون بالا لونه بسازن(( كه بعدا تخم هاشون بيفته)).( \/ ) تا بعدا برن تو لونشون تخم بذارن.

osasto
27-12-2007, 15:32
ممنونم از گفته هاي پرمعني يتان

تشكر .

w0rm
27-12-2007, 22:05
ممنونم از گفته هاي پرمعني يتان

تشكر .
خواهش ميكنم دوست عزيز ، :46:
:10:

آیدین 1360
09-01-2008, 03:17
:41:سلام .من یه آدم وسواسی در خرید پرندگانم . چند وقتیه که قصد خرید یک کاسکو را دارم . نمی دونم جوجه 4 ماهه بخرم که احتمال مرگش بیشتره یا کاسکوی مسن که قیمتش کمتره ولی سخت رام می شه؟ لطفا منو راهنمایی کنید .

آیدین 1360
09-01-2008, 03:34
با تشكر از شما اگه ميشه كمي هم در مورد بازي يادگرفتن و اينكه به چه وسيله اي بيشتر علاقه دارند (طوطي ها)توضيح بديد ممنونم.

دوست عزیز ! نمیشه گفت طوطی ها هم مثل ما به هرچیزی که شکیل تره و گران قیمت تره علاقه دارن . ممکنه که اونا ساعت ها وقتشون رو با یک در خودکار صرف کنند ولی به یک اسباب بازی توجهی نکنند . سعی کن در وسایلی که برای طوطی استفاده می کنی تنوع وجود داشته باشه و علایقشو بشناسی

آیدین 1360
10-01-2008, 03:01
دوست عزیز ! نمیشه گفت طوطی ها هم مثل ما به هرچیزی که شکیل تره و گران قیمت تره علاقه دارن . ممکنه که اونا ساعت ها وقتشون رو با یک در خودکار صرف کنند ولی به یک اسباب بازی توجهی نکنند . سعی کن در وسایلی که برای طوطی استفاده می کنی تنوع وجود داشته باشه و علایقشو بشناسی
فراموش کردم نوع طوطی شما رو بپرسم . البته فرقی نمیکنه . به طور خلاصه قفل بسته شده برای فرم دادن نوک پرنده و تقویت عضلات گردن در هنگام جابجا کردن و توپ پلاستیکی توخالی برای ایجاد تمرکز و تقویت عضلات پا هنگام بازی و یا یک زنجیر فلزی یک رشته که پرنده رو خفه نکنه به صورت آویز از قفس و ....
ممنون می شم اگه نظرتون رو در رابطه با سئوال و تردید من در زمینه خرید کاسکو با معایب و مزایایی که هرکدوم از کاسکوهای جوجه و مسن دارند بدید .

آیدین 1360
10-01-2008, 03:18
كسي اطلاعات جامعي در مورد عروس طوطي دارد؟

:23:
اگه منظور شما عروس هلندی هست باید بگم بر خلاف اسمش استرالیایی هستش . ماده هاشون لپ قرمز کم رنگ تر و نراشون پر رنگ تره . جفت شدنشون سخته و به سختی جفتشون رو از میو چندین پرنده انتخاب میکنند . انتخاب جفت توافقی بین نر و ماده هست . در رنگ های خاکسری سفید و شتری دیده میشن . دو نوع پاکستانی و استرالیلیی داره که استرالیاییش بهتره . و ......

آیدین 1360
10-01-2008, 03:24
سلام . من يه مرغ عشق 3 ماه دارم كه ناخن پاش خيلي بلنده و برگشته . اگه ميشه لطفا بگين كه چه جوري كوتاش كنم؟ممنون:blush:
با ناخن گیر ناخن اضافه رو از جایی که رگ خونی تو ناخن دیده نمیشه شاید یک مقدار جلو تر بگیر از چوبی استفاده کن که پرنده هنگام نشستن دو سر انگشتاش کاملا به هم نرسند . اگر جنس نشیمنگاه از چوب صاف گردو باشه که پوست هم داشته باشه بهتره

آیدین 1360
10-01-2008, 03:41
سلام . من تازه يك جفت مرغ عشق خريدم . حالا كه اوردمشون خونه فقط نشستن يه گوشه و هيچ حركتي ندارن از نظر ظاهر هم سالمن . كسي مي تونه به من بگه حالا من بايد چي گار كنم؟
به نظر من شما جای ثابتی رو برای قفس انتخاب نکردید و زیاد قفس رو حرکت می دید .

Yo0ha
12-01-2008, 20:35
سلام دوستان
من حدود 5-6 ماه پیش یک جوجه کاسکو خریدم
اون موقع پرنده فروش میگفت حدودا 6 ماهشه و چشماش هم دودی رنگ بود
الان با گذشت 6 ماه کاملا رام شده و میزاره سرش - پاهاش - پشتش و زیر شکمش رو ناز کنیم
اما چند تا مشکل از اول داشت که هنوزم رفع نشده
1- بعضی وقتا یک آب کرم رنگ غلیظ ز و مقداری از چیزایی که خورده رو بالا میاره
2-الان بابا رو میگه اما اصلا واضح نیست و میگه : او او
3-مشکل بزرگی هم که مارو کلافه کرده اینه که خیلی خیلی خیلی از بابام میترسه و وقتی که بابام از فاصله 5-6 متری میره جلوش میره کف قفس. حالت حمله میگیره و قار میکشه. این در صورتیه که تا 2 ماه پیش با بابام هم مثل من و بقیه دوست بود.
خواهش میکنم اگر کسی راه حلی برای این مشکلات داره لطف کنه و منو راهنمایی کنه.
ممنون

w0rm
13-01-2008, 10:15
سلام دوستان
من حدود 5-6 ماه پیش یک جوجه کاسکو خریدم
اون موقع پرنده فروش میگفت حدودا 6 ماهشه و چشماش هم دودی رنگ بود
الان با گذشت 6 ماه کاملا رام شده و میزاره سرش - پاهاش - پشتش و زیر شکمش رو ناز کنیم
اما چند تا مشکل از اول داشت که هنوزم رفع نشده
1- بعضی وقتا یک آب کرم رنگ غلیظ ز و مقداری از چیزایی که خورده رو بالا میاره
2-الان بابا رو میگه اما اصلا واضح نیست و میگه : او او
3-مشکل بزرگی هم که مارو کلافه کرده اینه که خیلی خیلی خیلی از بابام میترسه و وقتی که بابام از فاصله 5-6 متری میره جلوش میره کف قفس. حالت حمله میگیره و قار میکشه. این در صورتیه که تا 2 ماه پیش با بابام هم مثل من و بقیه دوست بود.
خواهش میکنم اگر کسی راه حلی برای این مشکلات داره لطف کنه و منو راهنمایی کنه.
ممنون
1.ممكنه چون زياد غذا ميخوره اينجوري ميشه ؛يكم كمتر غذا بهش بده احتمالا بهتر ميشه .
2.خوب بايد واضح باهاش صحبت كنين ؛ ترجيحا با صداي بلند كه قشنگ بشنوه.
3.فكر كنم باباتون قفسش رو تميز ميكنه و براش آب و غذا ميذاره .ممكن هم هست كه باباتون اذيتش كرده . در كل كاسكو ها يه جورايي با بچه ها بهتر هستن تا با بزرگتر ها.

Yo0ha
14-01-2008, 08:34
1.ممكنه چون زياد غذا ميخوره اينجوري ميشه ؛يكم كمتر غذا بهش بده احتمالا بهتر ميشه .
2.خوب بايد واضح باهاش صحبت كنين ؛ ترجيحا با صداي بلند كه قشنگ بشنوه.
3.فكر كنم باباتون قفسش رو تميز ميكنه و براش آب و غذا ميذاره .ممكن هم هست كه باباتون اذيتش كرده . در كل كاسكو ها يه جورايي با بچه ها بهتر هستن تا با بزرگتر ها.

سلام دوست من
ممنون از این که جوابمو دادی...
ولی دوست عزیز اصلا زیاد غذا نمیخوره. تازه همونیم که میخوره خودم با دست بهش میدم. یعنی کلا ظرف غذاشو برداشتم.
من واضح و بلند باهاش صحبت میکنم. اون هم اولا خیلی نا واضح صحبت میکرد و ما فقط از تعداد بخشش حدس زدیم که میگه بابا. و روز به روز هم بهتر میشد اما کم کم پیشرفتش متوقف شد و الآن حدود 1 ماهی هست که تو همین مرحله مونده و هرکاری که میکنم بهتر از این نمیشه.
و مورد دیگه این که پدرم اصلا تا به حال قفس اونو تمیز نکرده و معمولا مادر و داداشم و گاهی هم خودم این کارو انجام میدیم. اما یکدفعه که روی درختچه بود بابام رفته بود جلوش که باهش بازی کنه وظاهرا کاسکو میخاسته بره روی یک شاخه دیگه و بابام با دست جلوشو گرفته که نره...
یه دفه دیدیم غارغارش بلند شد. طوری که من که طبقه بالا بودم فکر کردم گربه گرفتش که اینجور بی سابقه داره غار میکشه...
و از همونروز به بعد از بابام میترسه و روز به روز هم بدتر میشه طوریکه جدیدا دیگه صدای ماشین بابام که میاد بلا فاصله میره کف قفس و پشت بخاری قایم میشه. و اگر هم بیرون از قفس باشه و بابامو ببینه میپره و خودشو به درو دیوار میزنه.
جالبه که از منو داداشم که دست و پا و منقرشو گرفتیم که دکتر واکسنش بزنه اصلا نمیترسه :18:
خلاصا موندم چکار کنم !؟:19:
میخوام بفروشمش دلم نمیاد. میخوام نگهدارمش بازم دلم نمیاد چون میبینم هر روز بادیدن بابام 1000 درجه شک بهش وارد میشه.:41:

akhoond
16-01-2008, 16:19
سلام خدمت همه بروبچز :20:
دوستان ما قبلا برای چندین و چند سال مرغ و خروس داشتیم ( به اسرار من :40: ) ، برای مدت کمی هم کبوتر ، تا اینکه دیگه چند سالی هست که همه ما ها ( بچه ها ) بزرگ شدیم و کسی حال و حوصله تمیز کاری و وقت گذاشتن نداره ، و هم اینکه خیلی کثیف کاری داشتند . . .
اما چند وقتی میشه که مامانم یه کک انداخته به جون من که یه جفت پرنده خوشگل و خوش صدا بگیریم .
من یه سرچی زدم ، اون چیزهایی که دیدم بد نبود ، مرغ عشق بود و طوطی ، البته فکر کنم فنچ جیک جیک و سرو صدا زیاد داشته باشه ؟
راستش ملاک من برای خرید به ترتیب اولیت ایناس : زیبایی ، بی سر و صدایی :19:، خوش صدایی ، اخت شدن با آدم . پول هم که از جایگاه ویژه ای برخورداره . . . :21:
راستی منظور من از اخت شدن این نیست که فقط با من حال کنه ها :8: ، یه وقت هایی میشه که من 3 روز خونه نیستم !
شما بی زحمت با این چیزهایی که من می خوام پیشنهاد بدید ، با قیمت تا بتونم تصمیم بگیریم چی بگیرم . . .
من فوق فوق اش بتونم تا 100 برای جفت بذارم ، پس دیگه خارج این محدوده نشید (100 هم همین جوری گفتم ، ترسیدم پایین تر بگم یه وقت ندونسته یه چیزی گفته باشم ، ضایع شم :46: )
مرسی و منتظرم .
یا حق :11:

mamali2020
21-01-2008, 19:25
سلام دوست عزيز
من مدت 5سال در زمينه نگهداري از كبوتر و مدت 4سال نگهداري از مرغ عشق تجربه دارم
2هفته هم هست كه 1جفت فنچ خريدم
نگهداري از فنچ به فضاي زيادي نياز نداره(برعكس كبوتر) ولي اصلا باهت اخت نميشن
اگه فنچ نري كه انتخاب ميكني خوب(ازنظر اصالت) باشه برات ميخونه(صداش اعصاب خوردكن نيست)
ولي مرغ عشق باهات اخت ميشه و عاشق قفس و لونش ميشه(چيزي كه در فنچ وجود نداره)
اواز نميخونه ولي همون صداي كمي كه توليد ميكنه آزاردهنده است(مخصوصا برا خواب روزانت)
الان 1جفت كبوتر و مرغ عشق و فنچ دارم اگه در اين سه مورد مخصوصا 2تاي اول سوال دارين در خدمتم

mamali2020
22-01-2008, 12:17
شايد كم توضيح دادم
ببين دوست من اون اوايل شايد با يك داد شما يا قرار دادن يك پارچه تيره رو قفسشون بتوني ساكتشون كني!
ولي بعد از چند ماه كه كاملا عادت ميكنن به لونشون واقعا ساكت كردنشون سخت تر ميشه
مثلا اگه بيرون از اتاق زياد گرم وسرد نيست ميتوني با بردن قفسشون به حياط يا بالكن ميتوني بعد از ظهر را راحت بخوابي
ضمن اينكه اگه نازك دلي بايد بگم اين موجود به ظاهر مظلوم وقتي عصباني بشه جفت وحتي جوجه ي خودشو ميكشه
من خودم ديدم مرغ عشق مادم(كه واقعا دستي شده بود) يكي از دوتا جوجش كه همرنگ جفتش بود كشت(قشنگ پوستش كند) و چون بعد از هر 7_8ماه جفتشو ميكشت(3تا نر بالغ رو كشت) مجبور شدم تا چهارمين جفتو براش بخرم ولي چون ديدم همون اولين شب داره ميكشدش (با اينكه خيلي دستي بود و خيلي دوسش داشتم ) مجبور شدم بعد از اينكه مرتكب چهارمين قتل شد برم عوضش كنم:37:
خوب حالا من پيشنهاد ميكنم اگه مرغ عشق ميخري همه ي مشكلاتو پيش بيني كني!!!OK
شايد از خصوصيت خوبشون اخت شدن با انسان و لوننشون باشه ورنگ زيباشون و مقاومت خوبشون در مقابل تغييرات دما(گرما و سرماي غير معمول)باشه
(اگه باز ابهابي باشه در خدمتم دادا):5:

mamali2020
22-01-2008, 12:42
اين تصوير فنچ ماده است

اين تصوير فنچ نر است

mamali2020
23-01-2008, 09:56
سلام دوستان
اگه كسي درمان قطعي اسهال در فنچ ها را ميدونه كمكمون كنه
ممنون

آیدین 1360
23-01-2008, 12:10
سلام دوستان
اگه كسي درمان قطعي اسهال در فنچ ها را ميدونه كمكمون كنه
ممنون

چای معمولی در آبخوری - پرهیز از دادن میوه و سبزی - خوراک فقط ارزن ریز - نگهداری در حرارت 30 درجه و کمی حوصله تا بهبودی کامل - بعد از بهبودی دادن کمی ماست شیرین مخلوط در در آب آبخوری . :46:

آیدین 1360
23-01-2008, 12:20
كسي نيست به من جواب بده

لطفا جواب بديد

قفسو جابجا نکن . از الیاف کاموا و نخهای پنبه ای کلفت برای لونه سازی استفاده کن . تا زیر سوراخ جا تخمی پرکن و بعد با دست کمی فشار بده تا پایین بره . همین :46:

s_paliz
01-11-2010, 17:16
بعد از ۳ سال ونیم سلام!

من یک پرنده میخوام که بشه راحت ازش بچه گرفت...

کدوم پرنده رو پیشنهاد میکنید؟

m_h_hadavi
01-11-2010, 17:21
سلام!
به نظر من مرغ عشق
من توی 1 سال 30 تا جوجه گرفتم از یک جفت

ehsanshamsseir
01-11-2010, 19:21
سلام!
به نظر من مرغ عشق
من توی 1 سال 30 تا جوجه گرفتم از یک جفت

بابا تو خوش شانسی به دست ، مثلا" من 5 سال مرغ عشق دارم تا حالا هر چی تخم گذاشتن خراب از آب در اومده هر کی هم هر چی تجویز کرده انجام دادم اما جواب نداده

mehdi_08
02-11-2010, 18:32
بعد از ۳ سال ونیم سلام!

من یک پرنده میخوام که بشه راحت ازش بچه گرفت...

کدوم پرنده رو پیشنهاد میکنید؟

اگه فقط هدفت جوجه گرفتنه برو سراع فنج پدر سوخته بیوفته رو دور ماهی 6 7 تا جوجه میده جوجه هاش 14 روزه به دنیا میان به خاطر همین زرت زرت جوجه میزان
اگه زیبایی و جوجه گیری می خوای مرغ عشق

s_paliz
02-11-2010, 19:52
مزنه مرغ عشق چنده؟

چقدر در روز رسیدگی میخواد؟

mehdi_08
04-11-2010, 00:05
مزنه که بستگی به شهر داره یه جا ارزونه یه جا گرون مثله کرمانشاه
اینجا قیمت نابالع 7 تومن
بالغ 8 9
جفت خورده 20 تومن
در حالی که تو شهر های دیگه ارزون تره 3 4 تمون نابالغ 7 8 تومن بالغ

s_paliz
04-11-2010, 00:09
مزنه که بستگی به شهر داره یه جا ارزونه یه جا گرون مثله کرمانشاه
اینجا قیمت نابالع 7 تومن
بالغ 8 9
جفت خورده 20 تومن
در حالی که تو شهر های دیگه ارزون تره 3 4 تمون نابالغ 7 8 تومن بالغ
من در روز زیاد وقت آزاد ندارم چقدر رسیدگی میخواد؟ میتونم از پسش بربیام؟

nafe-bandar
04-11-2010, 15:16
سلام
کاسکو حدود 4 ماهه چند قیمته؟
اگه یکیش رو بزرگ کنی مثلا یک سال و حرف بزنه چند می خرنش؟!

ehsanshamsseir
08-11-2010, 00:12
من در روز زیاد وقت آزاد ندارم چقدر رسیدگی میخواد؟ میتونم از پسش بربیام؟

شما هر 3 روز یک بار نگاه به آب و ارزنش میندازی هر هفته روزنامه زیر قفسش را عوض میکنی ول میکنی به حال خودش هی هم برات میخونن البته فقط جیک جیک و غر غر کردن

3alimx
19-06-2011, 19:30
من یک طوطی کاسکو دارم .
چند وقت پیش یک تاپیک کامل فرستادم ولی مثل اینکه ترش شد اون تاپیک برای همین حال دوباره نوشتن ندارم .:13:
طوطی کاسکو رو هم که همتون میشناسید.:46:

Comba3
20-06-2011, 17:57
طوطی کاسکو رو میشه یک چیز گفت
اما ایگوانا رو راستش اولین باره شنیدم
من ترجیح میدم کروکودیل بگیرم تا از این چیزا تو خونه داشته باشم :31:

ملا نصرالدین
20-06-2011, 18:17
یه سوال .این کاسکو شما چند وقتشه؟.میتونه حرف بزنه؟چند خریدیش؟.اصولا حیوان کم ازاری هست؟

3alimx
21-06-2011, 18:10
یه سوال .این کاسکو شما چند وقتشه؟.میتونه حرف بزنه؟چند خریدیش؟.اصولا حیوان کم ازاری هست؟
راستش من 1 ساله دارم و کلی بهش عادت کردیم. حرف هم میزنه ..ولی اگه حوصلش سر بره جیغ هم میکشه -
اگه جوجه بخری و تربیت کنی بهتره چون جیغ کمتر میزنه و زود رام میشه ولی خیلی حساس هست جوجه داشتن-
باید تجربه داشته باشی .
حوصله هم یکم می خواد و از همه مهم تر اینه که نیابد روزهای اول هی پیشش باشی ولی بعد 1 ماه که گذشت ازش سیر بشی چون اینطوری پر کن میشه ...طوطی خودم رو من خیلی خوب پرورش دادم الان اگه در روز 1 ساعت هم پیشش باشم درسته یکم شیطون میشه و جیغ میکشه ولی اصلا پر کن نمیشه .
کلا باید از ته دل دوسش داشته باشی به خصوص 1 ماه اول که اصلا تحویلت نمی گیره.

TIG3R
21-06-2011, 21:46
راستش من 1 ساله دارم و کلی بهش عادت کردیم. حرف هم میزنه ..ولی اگه حوصلش سر بره جیغ هم میکشه -
اگه جوجه بخری و تربیت کنی بهتره چون جیغ کمتر میزنه و زود رام میشه ولی خیلی حساس هست جوجه داشتن-
باید تجربه داشته باشی .
حوصله هم یکم می خواد و از همه مهم تر اینه که نیابد روزهای اول هی پیشش باشی ولی بعد 1 ماه که گذشت ازش سیر بشی چون اینطوری پر کن میشه ...طوطی خودم رو من خیلی خوب پرورش دادم الان اگه در روز 1 ساعت هم پیشش باشم درسته یکم شیطون میشه و جیغ میکشه ولی اصلا پر کن نمیشه .

میشه بگید جوجشو با چه قیمتی میشه خرید کرد؟
(من یکی داشتم گردنش کج شد هی برا خودش چرخ میزد بعد بردم نشونش دادم گفتن سکته کرده:37:)

ملا نصرالدین
22-06-2011, 10:28
باید تجربه داشته باشی .

پرکن یعنی چی؟

3alimx
22-06-2011, 10:28
میشه بگید جوجشو با چه قیمتی میشه خرید کرد؟
(من یکی داشتم گردنش کج شد هی برا خودش چرخ میزد بعد بردم نشونش دادم گفتن سکته کرده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
راستش من قیمت هام رو اپدیت نکردم :31: ولی اصولا جوجه ها رو گرون تر میفروشند الته نه خیلی گرون و اینکه اکثر جوجه ها مشکل دارند برای مثال 1 سال پیش بیشتر جوجه های وارداتی بیماری داشتند که هرکی می خرید زود میمرد.
300 باید داشته باشی حداقل ولی الان فکر کنم ارزون تر شده { دقیق قیمت هاش رو ندارم ولی اگه یک سرچ بکنی دستت میاد امار }

من مطلب علمی ندارم ولی بنا به تجربه 20 ساله خودم تو نگهداری گربه میتونم بگم گربه تنها حیوانی هستش که قابل پیش بینی نیست
چه نوع گربه ای داشتید ؟؟
یکی از اشناهامون گربه پرشین داره که مثل عروسک یکجا هست :دی اصلا تکون نمی خوره و خیلی ناز و خوشگله شاید منم یکی بخرم اخه خیلی ملوس هستند :31:
با توجه به این زمان که سگ گردی ممنون شده بهترین چیز یک گربه وحشی هست :27: حالا ما ارومش رو می خریم:31:

3alimx
22-06-2011, 10:40
پرکن یعنی چی؟
یعنی اینکه چون حوصله اش سر میره شروع می کنه به کندن پر ها یخودش تا جایی که دیگه لخت می کنه خودش رو کامل -
حتی وقتی طوطی شروع به پر کن هم بشه باید خیلی بهش محبت کنید تا از این حالت بیاد بیرون و پر کن شدن 1 دلیل بیشتر نداره و اون هم خود شما هستید که با کم کاریتون باعث اینکار شده اید :46:
راه حل هم داره که اگر کسی خواست بعدا براش توضیح میدم ولی فعلا نمی خواد چون کسی همچین مشکلی نداره .. { کلا مقالات زیادی وجود داره در این مورد }

EhsanCPU
26-06-2011, 22:18
بچه ها کدوم یک از این کاسکو ها بهترن ؟ دم قرمز یا دم آبی ؟
پرسپولیسی یا استقلالی؟:31:

shabnam1986
27-06-2011, 00:07
من دو تا کبوتر دارم میخوام بدونم چی بهشون بدم اصلا گندم نمیخورن....

EhsanCPU
27-06-2011, 00:28

بهشون ارزن بده کبوترا عاشق ارزن هستن یه دونه شم نمیزارن باقی بمونه :31:

faded
27-06-2011, 20:07
ارزن رو دوستان گفتن,نون خشک کوبیده هم میخورن , بهشون برگ خرفه هم بده .راستی کبوتر ماده ماهی چندتا تخم میگذاره؟

shabnam1986
27-06-2011, 20:31
ارزن رو دوستان گفتن,نون خشک کوبیده هم میخورن , بهشون برگ خرفه هم بده .راستی کبوتر ماده ماهی چندتا تخم میگذاره؟

مال من یکیشون عقیمه اما نمیدونم کودومشون

Comba3
27-06-2011, 20:37
یکی از پسرعموهام که تو کار کبوتره میگه که ارزن خیلی دوست دارن کبوترا اما زیاد نباید بهشون داد
باید ارزن و گندم رو با هم بریزی تا بخورن! اینکه همیشه اینکار رو میکرد

faded
30-06-2011, 20:51
این کبوترهایی که خیلی گرونن چطورین؟

raha.net
01-07-2011, 00:08
سلام
من طوطی خیلی دوست دارم
ولی شنیدم تا زمانی که بخواد به حرف بیفته و دستی بشه خیلی جیغ میکشه ، واقعأ همینطوره؟
کسی تا حالا طوطی یا کاسکو تربیت کرده اینجا؟
بازده محبت داره یا نه ؟:31:

EhsanCPU
01-07-2011, 13:14
سلام
من طوطی خیلی دوست دارم
ولی شنیدم تا زمانی که بخواد به حرف بیفته و دستی بشه خیلی جیغ میکشه ، واقعأ همینطوره؟
کسی تا حالا طوطی یا کاسکو تربیت کرده اینجا؟
بازده محبت داره یا نه ؟:31:
اگه میخوای صحبت کنه باید جوجه کاسکو رو بگیری و خودت بزرگش کنی البته کار سختیه چون جوجه برای به بلوغ رسیدن نیاز به مراقبت زیادی داره

raha.net
01-07-2011, 15:04
اگه میخوای صحبت کنه باید جوجه کاسکو رو بگیری و خودت بزرگش کنی البته کار سختیه چون جوجه برای به بلوغ رسیدن نیاز به مراقبت زیادی داره

با مراقبتش مشکلی ندارم ، فقط کثیف کاریاش بده ، تا حالا کسی تونسته یادش بده که فقط توی قفسش کاره بد بکنه؟؟ آخه دلم نمیخواد فقط زندانیش کنم تو قفس :20:

EhsanCPU
02-07-2011, 13:34
با مراقبتش مشکلی ندارم ، فقط کثیف کاریاش بده ، تا حالا کسی تونسته یادش بده که فقط توی قفسش کاره بد بکنه؟؟ آخه دلم نمیخواد فقط زندانیش کنم تو قفس :20:
تو قفس فکر نکنم چون کاسکو پرنده ای اجتماعیه
من شنیدم کاسکو به اندازه یک بچه 6 ساله فهم و شعور داره :18:

SADEGH 7
10-07-2011, 21:51
ویرایش: لطفا پاک شود./

faded
11-07-2011, 09:34
کبوتر نر و ماده رو چطوری میشه از هم تشخیص داد؟

ملا نصرالدین
11-07-2011, 09:39
توی اتوبان کیلومتر 4 خلیج یه مرکز واسه پرنده فروش ها درست کردند که دامپزشک هم داره

farshidshd
13-07-2011, 10:40
یه جفت مرغ عشق با قفس و همه ی امکاناتش الان چنده؟

shabnam1986
15-07-2011, 22:18
ریزش بیش از حد پر کبوتر تو این فصل طبیعیه؟

Alamate Soal
16-07-2011, 15:44
یه جفت مرغ عشق با قفس و همه ی امکاناتش الان چنده؟
سلام فرشيد جان
بستگي به امكانات قفس داره
جفت مرغ عشق از 15 تومن شروع ميشه تا 25 تومن . قفس هم از 5 تومن تا 10 تومن .
پيشنهاد ميكنم يه 10 تومن ديگه هم بزاري رو پولت و قناري بگيري :)
هنگام خريدن قفس دقت كن كه قفس مناسب انتخاب كني چون تحرك و آواز پرنده ها ارتباط زيادي با قفس داره

TIG3R
16-07-2011, 20:47
میخواستم یک مرغ مینا بگیرم قیمت جوجه اش چنده؟
اون رنگ سفیدش از چه نژادی هستن ؟

Alamate Soal
17-07-2011, 14:17
میخواستم یک مرغ مینا بگیرم قیمت جوجه اش چنده؟
اون رنگ سفیدش از چه نژادی هستن ؟

رنگ سفيدش رو نديدم من والا
ولي معموليش قيمتش بين 90 الي 100 هست .

------
با توجه به اينكه پست قراره بره به تاپيك پرندگان ؛ اينجا جوابتون رو دادم

farshidshd
18-07-2011, 10:15
سلام فرشيد جان
بستگي به امكانات قفس داره
جفت مرغ عشق از 15 تومن شروع ميشه تا 25 تومن . قفس هم از 5 تومن تا 10 تومن .
پيشنهاد ميكنم يه 10 تومن ديگه هم بزاري رو پولت و قناري بگيري :)
هنگام خريدن قفس دقت كن كه قفس مناسب انتخاب كني چون تحرك و آواز پرنده ها ارتباط زيادي با قفس داره

ممنون عمو محسن

یه توضیح در مورد امکانات توی قفس میدی؟ مثلا لونه باید لاکی باشه یا چوبی؟ یا ظرف آب یا ...(واسه مرغ عشق) ( و قناری )

.
.
.

TIG3R
18-07-2011, 12:33
رنگ سفيدش رو نديدم من والا
ولي معموليش قيمتش بين 90 الي 100 هست .

------
با توجه به اينكه پست قراره بره به تاپيك پرندگان ؛ اينجا جوابتون رو دادم

رفتم بگیرم گفت جوجه اش 20 تومن تعجب کردم قضیه اش چیه ؟شما که میگی 100 تومن:18:

shabnam1986
18-07-2011, 12:45
تشخیص فنچ نر و ماده چجوریه؟

نژاد رنگارنگ با نژاد سفید جفت میشه؟

nafe-bandar
18-07-2011, 16:01
نرخ خرید کاسکو 3-6 ماهه چقدره؟
کاسکوی خاکستری + دم قرمز؟؟

سنجاب چطور؟ و اینکه عمر سنجاب چقدره؟

Alamate Soal
19-07-2011, 15:12
ممنون عمو محسن

یه توضیح در مورد امکانات توی قفس میدی؟ مثلا لونه باید لاکی باشه یا چوبی؟ یا ظرف آب یا ...(واسه مرغ عشق) ( و قناری )

.
.
.

منظورت از لوله رو نفهميدم . اگر منظورت نرده هاي قفس هست در مورد پرنده ها زياد فرق نميكنه چون اصلا تمايل به آسيب زدن به قفس يا جويدنش ندارن ( چون عرضش رو هم ندارن :27: ) . منظورم امكانات كافي از نظر فضا و جاي دون و فضاي خصوصي براي زن و شوهري براي عشق بازي پرنده ها بود :31:
مرغ عشق و قناري فرق ندارن از نظر امكانات لازم براي قفس ؛ فقط نوع تغذيشون فرق ميكنه .

فضا : قفس مرغ عشق و قناري بهتره در حداقل در ابعاد 70*70*70 باشه . بايد مجهز به اين ها باشه :

سيني زير : ( فوق العاده لازم و مهم هست ) يه صفحه سيني ماننده كه زير قفس مياد و ميره در واقه همه مدفوع و ساير فضولات پرندگان وقتي ميريزه داخل قفس ؛ روي اون ريخته ميشه و خيلي آسان ميشه درش آورد . در اين حالت ميشه در كمتر از 5 دقيقه زير قفس رو به طور كامل زير اب شست و ضدعفوني كرد

آشيانه :‌ يه آشيانه كه هيچ ديدي به بيرون نداشته باشه و در اندازه هاي 20*20*20 باشه و بالاش توري باشه و اطرافش هم چوبي باشه درست كن و طوري كه يه سوراخ براي رفت وآمد پرنده ها براي خواب داشته باشه وصلش كن به قفس . براي اينكه فضاي قفس كمتر نشه بهتره فقط در وروديش داخل قفس باشه و بقيش بيرون قفس باشه . داخلش رو با چيز هاي نرم و چوب هاي خشك نازك پر كن تا پرنده ها برن اون تو بخوابن . ( اين موضوع توي علاقشون براي توليد مثل و احساس امنيتشون تاثير زياي داره )
بهتره در آشيانه رو فقط شب ها و چند ساعت بعد از غروب خورشيد باز كني تا برن اون تو بخوابن و در طول روز اون تو نرن و داخل قفس باشن .

ظرف دون و آب : بهتره ظرف دون طوري باشه كه سه يا چهار نوع دون توش به طور تفكيك شده باشن و يكي از دون ها هم حتما ارزن باشه :)
آب هم بايد دوتا باشه يكيش در كنار ظرف دون ها و اندازه همون ظرف با عمق كم . يكيش هم در مقابل اون در اين سمت قفس با عمس زياد . ( پرنده ها هم آب تني دوست دارن ديگه :31: )

حواست هم باشه كه قناري و مرغ عشق به هيچ وجه نبايد چشمشون به گربه و سگ و ... بيافته چون هم قدرت آواز خوندن از دست ميدن هم استرسشون باعث ميشه نتونن توليد مثل كنن .

اگه سوال خاصي هم بود در خدمتم

Alamate Soal
19-07-2011, 15:45
رفتم بگیرم گفت جوجه اش 20 تومن تعجب کردم قضیه اش چیه ؟شما که میگی 100 تومن:18:
خودمم شاخ در آوردم در حد ماجراي كشف انرژي هسته اي توسط دختر 16 ساله !
نميدونم چه چيزي ذهنم رو مشغول كرده بود كه گفتم 90 الي 100 تومن :31: اصلا هيچ پرنده در اين در اين رنج قيمت سراغ ندارم .
مرغ مينا قيمتش مشابه قناري هست حدود همون 20 تومن .
از شما معذرت ميخوام به خاطر اشتباهم :)

نرخ خرید کاسکو 3-6 ماهه چقدره؟
کاسکوی خاکستری + دم قرمز؟؟

سنجاب چطور؟ و اینکه عمر سنجاب چقدره؟

كاسكو قيمتش از 200 شروع ميشه . فقط حواستون باشه كه به هيچ وجه جفت نگيرين .
سنجاب دستي ( غير وحشي كه گاز نگيره ) قيمتش از 30 شروع ميشه . من خودم 60 گرفتم . ( البته اينجا گرونه ) از خيابان مولوي تهران بگيرين ارزونتره .
حواستون باشه كه اگه سنجاب جفت نميگيرين ؛ سنجاب نر بگيرين كه هم شيرخوارگيش رو كامل تو طبيعت تموم كرده باشه هم سنش كم باشه
عمر سنجاب نر حدود 5-6 سال سنجاب ماده حدود 4-5 سال هست .

Ezel
19-07-2011, 17:38
بحث سنجاب و سایر حیوانات رو ( به غیر از پرندگان ) در تاپیک حیوانات خانگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])دنبال کنید /

ممنون .

farshidshd
19-07-2011, 18:01
منظورت از لوله رو نفهميدم

ممنون عمو محسن جان

نگفتم لوله ، گفتم لــــــو نـــــــــــــه( همون آشیانه که گفتی )

من شنیده بودم اینا چوب رو میخورن، یعنی اگه آشیانه چوبی باشه ، کم کم میخورنش!

قبلا هم داشتم ، ولی ماده هه یه پاش شکسته بود ، هرچی جوجه هم در میومد ، یه پاش لنگ میزد! (نفهمیدم چرا ) شاید تو لو نه روش لگد میکردن!
ردش کردم رفت...

.

faded
19-07-2011, 20:03
منظورت از لوله رو نفهميدم . اگر منظورت نرده هاي قفس هست در مورد پرنده ها زياد فرق نميكنه چون اصلا تمايل به آسيب زدن به قفس يا جويدنش ندارن ( چون عرضش رو هم ندارن :27: ) . منظورم امكانات كافي از نظر فضا و جاي دون و فضاي خصوصي براي زن و شوهري براي عشق بازي پرنده ها بود :31:
مرغ عشق و قناري فرق ندارن از نظر امكانات لازم براي قفس ؛ فقط نوع تغذيشون فرق ميكنه .

فضا : قفس مرغ عشق و قناري بهتره در حداقل در ابعاد 70*70*70 باشه . بايد مجهز به اين ها باشه :

سيني زير : ( فوق العاده لازم و مهم هست ) يه صفحه سيني ماننده كه زير قفس مياد و ميره در واقه همه مدفوع و ساير فضولات پرندگان وقتي ميريزه داخل قفس ؛ روي اون ريخته ميشه و خيلي آسان ميشه درش آورد . در اين حالت ميشه در كمتر از 5 دقيقه زير قفس رو به طور كامل زير اب شست و ضدعفوني كرد

آشيانه :‌ يه آشيانه كه هيچ ديدي به بيرون نداشته باشه و در اندازه هاي 20*20*20 باشه و بالاش توري باشه و اطرافش هم چوبي باشه درست كن و طوري كه يه سوراخ براي رفت وآمد پرنده ها براي خواب داشته باشه وصلش كن به قفس . براي اينكه فضاي قفس كمتر نشه بهتره فقط در وروديش داخل قفس باشه و بقيش بيرون قفس باشه . داخلش رو با چيز هاي نرم و چوب هاي خشك نازك پر كن تا پرنده ها برن اون تو بخوابن . ( اين موضوع توي علاقشون براي توليد مثل و احساس امنيتشون تاثير زياي داره )
بهتره در آشيانه رو فقط شب ها و چند ساعت بعد از غروب خورشيد باز كني تا برن اون تو بخوابن و در طول روز اون تو نرن و داخل قفس باشن .

ظرف دون و آب : بهتره ظرف دون طوري باشه كه سه يا چهار نوع دون توش به طور تفكيك شده باشن و يكي از دون ها هم حتما ارزن باشه :)
آب هم بايد دوتا باشه يكيش در كنار ظرف دون ها و اندازه همون ظرف با عمق كم . يكيش هم در مقابل اون در اين سمت قفس با عمس زياد . ( پرنده ها هم آب تني دوست دارن ديگه :31: )

حواست هم باشه كه قناري و مرغ عشق به هيچ وجه نبايد چشمشون به گربه و سگ و ... بيافته چون هم قدرت آواز خوندن از دست ميدن هم استرسشون باعث ميشه نتونن توليد مثل كنن .

اگه سوال خاصي هم بود در خدمتم
چشمشون نیفته یعنی چی؟ اگر پرنده توی قفس باشه باز هم اتفاقی میفته؟

Alamate Soal
19-07-2011, 21:09
چشمشون نیفته یعنی چی؟ اگر پرنده توی قفس باشه باز هم اتفاقی میفته؟ بله . اينها چشمشون به حيوانات شكاري بيافته احساس امنيتشون رو از دست ميدن و رو زندگيشون تاثير منفي ميزاره و اصلا نميتونن تخم كنن . نبايد گذاشت كه اينها حيواناتي مثل گربه و سگ رو مشاهده كنن ( به هر طريقي )

---------- Post added at 10:09 PM ---------- Previous post was at 10:05 PM ----------

ممنون عمو محسن جان

نگفتم لوله ، گفتم لــــــو نـــــــــــــه( همون آشیانه که گفتی )

من شنیده بودم اینا چوب رو میخورن، یعنی اگه آشیانه چوبی باشه ، کم کم میخورنش!

قبلا هم داشتم ، ولی ماده هه یه پاش شکسته بود ، هرچی جوجه هم در میومد ، یه پاش لنگ میزد! (نفهمیدم چرا ) شاید تو لو نه روش لگد میکردن!
ردش کردم رفت...

.

طبيعيه هر حيواني به قفسش نوك بزنه ولي نه در اون حد كه ميله هاي قفس رو بتونه از بين ببره . فقط سنجاب اين قابليت رو داره ( سنجاب من حتي ميله فلزي رو هم جلوي چشمام يا دندوناش شكست )

ميگم فرشيد جان تو كه قبلا از اين پرنده ها داشتي براي تنوع ؛ مرغ مينا بگير . با 30 تومن ميتوني يه مرغ مينا خوشگل بگيري و سخنگو كنيش . عمرش هم خيلي بيشتره . نگهداري ازش هم به مراتب راحت تره آدم رو هم سرگرم ميكنه در اوقات فراغت :)

farshidshd
20-07-2011, 11:42
طبيعيه هر حيواني به قفسش نوك بزنه ولي نه در اون حد كه ميله هاي قفس رو بتونه از بين ببره . فقط سنجاب اين قابليت رو داره ( سنجاب من حتي ميله فلزي رو هم جلوي چشمام يا دندوناش شكست )

ميگم فرشيد جان تو كه قبلا از اين پرنده ها داشتي براي تنوع ؛ مرغ مينا بگير . با 30 تومن ميتوني يه مرغ مينا خوشگل بگيري و سخنگو كنيش . عمرش هم خيلي بيشتره . نگهداري ازش هم به مراتب راحت تره آدم رو هم سرگرم ميكنه در اوقات فراغت :)

به قفس بله ولی جایی که میرن توش میخوابن اگه چوبی باشه میخورن چوبشو!!

-------------------------
مرغ مینا میتونه تک باشه ؟ نباید جفت باشه ؟ خوندنش چطوریه ؟ عربده که نمیکشه؟

غذاش چیه؟ اینو چطوری باید نگه داشت؟ قفسش چطور باید باشه؟

.

Alamate Soal
20-07-2011, 12:46
به قفس بله ولی جایی که میرن توش میخوابن اگه چوبی باشه میخورن چوبشو!!

-------------------------
مرغ مینا میتونه تک باشه ؟ نباید جفت باشه ؟ خوندنش چطوریه ؟ عربده که نمیکشه؟

غذاش چیه؟ اینو چطوری باید نگه داشت؟ قفسش چطور باید باشه؟

.

نه بابا تو توي آشيانه واسشون چوب شاخه هاي نازك درخت و پارچه و ... بزاري سرشون گرم اون ميشه و نميتونن چوب رو بخورن . ضمن اينكه توي آشيانه فقط براي خواب ميرن . در طول روز و در ساعت هاي اكتيو بودنشون بايد در آشيانه بسته باشه .

farshidshd
21-07-2011, 11:53
نه بابا تو توي آشيانه واسشون چوب شاخه هاي نازك درخت و پارچه و ... بزاري سرشون گرم اون ميشه و نميتونن چوب رو بخورن . ضمن اينكه توي آشيانه فقط براي خواب ميرن . در طول روز و در ساعت هاي اكتيو بودنشون بايد در آشيانه بسته باشه .

ممنون

راجع بع مرغ مینا هم پرسیده بودم !!

MOHAMMAD2010
30-07-2011, 17:38
بچه ها ما یه قنازی داریم هر شب تو خواب از روی چوبش میفته پایین ! ( وسط خوابش ) کسی میدونه علتش چیه ؟ ( موقعی که میفته جیغم میزنه ! )

اینم عکسش : :31:

shabnam1986
05-08-2011, 21:12
آخرش کسی بهم نگفت تشخیص فنچ نر و ماده چجوریه...

MOHAMMAD2010
07-08-2011, 14:30
آخرش کسی بهم نگفت تشخیص فنچ نر و ماده چجوریه...

از رو نوکشون
هر چی پر رنگ تر باشه نره :

jojekeshidevices
10-08-2011, 14:48
سلام خدمت تمامی دوستان و دوستران پرندگان زینتی من 5سال که شروع به جمع آوری مرغ خروس زینتی کردم
اطلات خوبی هم در مورد کلیه پرندگان (مخصوصا مرغ خروس های زینتی) دارم وخوش حال مشم اگه کاری داشتین ویا سوال در مورد محل نگهدار -نوع تغذیه -بیماری ها -جوجه کشی طبیعی -جوجه کشی باماشین های جوجه - ساخت ماشین های جوجه کشی و فروش آن وخرید فروش مرغ زینتی وتخم نفدار کلیه نژاد ها موجود می باشد
در خدمت گذاری حاظرم

mInI_ClockEr
14-08-2011, 02:28
دوستان من هم یه طوطی برزیلی دارم ماده هم هست
الان فکر کنم حدود 6 سال هست پرهای شکمش ریخته (پرخوره ) چیکار مطمئنی میتونم انجام بدم که خوب بشه
راستی حرف نمیزنه این مدل ؟؟؟؟
قیافش شبیه اون وسطی هست
تنها هم هست

Alamate Soal
15-08-2011, 09:44
ممنون

راجع بع مرغ مینا هم پرسیده بودم !!

مرغ مینا و همه پرندگانی که برای سخنگو شدن تربیت میدین باید و باید تنها باشن . نه جفت و نه حتی جفت همجنس
چون اگه جفتی توی قفس باشه سرش مشغول حرف زدن با اون میشه نه گوش دادن به حرفای شما :31:

Ezel
15-08-2011, 20:26
دوستان کسی راجع به توکا اطلاعاتی داره ؟ به خصوص از لحاظ قیمتی ؟

shabnam1986
15-08-2011, 20:52
از رو نوکشون
هر چی پر رنگ تر باشه نره :

منم اینو شنیدم اما باور کنین راجع به فنچ های ایرانی اثر نداره ظاهرا همشون نوکاشون یه جوره راه دیگه ای نیست؟
مثلا صدا یا نوع پا

من یه جفت دارم الان تحم هم گذاشتن اما کاملا کپی هم هستن از لحاظ نوک

---------- Post added at 10:52 PM ---------- Previous post was at 10:50 PM ----------

من 4 تا کبوتر دارم دو تا ماده دو تا نر با هم جفت شدن اما تخم نمیذارن
چون نژاد خوبی هستن نمیذارم پرواز کنن این میتونه علتش باشه؟

Alamate Soal
16-08-2011, 00:31
من 4 تا کبوتر دارم دو تا ماده دو تا نر با هم جفت شدن اما تخم نمیذارن
چون نژاد خوبی هستن نمیذارم پرواز کنن این میتونه علتش باشه؟
در اینگونه موارد بهتره یک عدد نر باشه و بقیه ماده باشن که اینکه دوتا نر تو قفس باشه !
چدا شون کن و هر جفت رو توی یه قفس جدا نگهداری کن
با هم دعوا هم میکنن ؟ استرسشون در چه حدی هست ؟

shabnam1986
16-08-2011, 00:39
یه قفس بزرگ
نصف منطقه رو یه جفت مالک شدن یه جفت رو یکی دیگه
میشه در مورد استرس توضیح بدین؟

Alamate Soal
16-08-2011, 08:00
اینجور پرنده ها از سروصدای زیاد و مخصوصا از انگولک شدن توسط انسان ها خوششون نمیاد .
از مشاهده گربه سانان هم وحشت دارن .
اینا نمونه هایی از موارد استرس زا هست .
غذای کافی بهشون دادی ؟ غذا شامل ویتامین ها و پروتئین باید باشه . نور آفتاب هم خیلی لازم دارن حداقل روزی یه ساعت
در ضمن چوب های نازک و شاخه های نازک گذاشتی تو قفس برای اینکه لونه بسازن واسه خودشون ؟
هر چند احتمالش کمتره که با وجود 2 تا نر توی قفس تخم کنن ولی اینا رو رعایت کنی بهتره

shabnam1986
23-08-2011, 11:32
خوب پس استرس ندارن...
غذای کامل بهشون میدم البته هر چند روز یه بار غذاشون رو عوض میکنم
سبزی خورد شده
گندم خورد شده با پوست
ارزن
نون خورد شده
دو روز در میون کپسول مولتی ویتامین تو غذاشون وا میکنم

---------- Post added at 01:32 PM ---------- Previous post was at 01:31 PM ----------

صدای زوزه مانند کبوتر نر تو شب چه علتی داره؟

shabnam1986
31-08-2011, 12:01
درباره زاغ های زینتی کسی اطلاعات داره؟

shabnam1986
01-09-2011, 16:03
خوب پس استرس ندارن...
غذای کامل بهشون میدم البته هر چند روز یه بار غذاشون رو عوض میکنم
سبزی خورد شده
گندم خورد شده با پوست
ارزن
نون خورد شده
دو روز در میون کپسول مولتی ویتامین تو غذاشون وا میکنم

---------- Post added at 01:32 PM ---------- Previous post was at 01:31 PM ----------

صدای زوزه مانند کبوتر نر تو شب چه علتی داره؟

کسی نیست راهنمایی کنه؟

---------- Post added at 06:03 PM ---------- Previous post was at 06:02 PM ----------

کبوترا و فنچ های من نون خورد کرده و نون باگت خیلی دوس دارن شنیدم طولانی مدت واسشون ضرر داره درسته؟

shabnam1986
05-09-2011, 09:52
فرق بین فنچ های قهوهای با فنچ های سفید چیه؟
کودوم نژاد بهتره؟

ملا نصرالدین
01-10-2011, 16:55
دوستان کسی راجع به توکا اطلاعاتی داره ؟ به خصوص از لحاظ قیمتی ؟

توکا قیمتش 3.5 به بالا هست.دیروز از مرکز پرنده فروش ها توی کیلومتر 4 اتوبان خلیج پرسیدم

---------- Post added at 05:55 PM ---------- Previous post was at 05:53 PM ----------

دوستان من هم یه طوطی برزیلی دارم ماده هم هست
الان فکر کنم حدود 6 سال هست پرهای شکمش ریخته (پرخوره ) چیکار مطمئنی میتونم انجام بدم که خوب بشه
راستی حرف نمیزنه این مدل ؟؟؟؟
قیافش شبیه اون وسطی هست
تنها هم هست

من پرسیدم گفتند که هر 3 مدل اینها صحبت میکنند.اینکه پرهای شکمش ریخته شاید پر کنی داره.با یه دامپزشک یا پرنده فروش صحبت کن.فکر کنم اگر یک جفت برایش بگیری خوب بشه

ملا نصرالدین
02-10-2011, 10:43
سلام دوستان
ما یک کاسکو 9 ماهه خریدیم 400 تومان
از همون ساعت اول تا حالا هرکسی میبیندش یه چیزی میگه.بعضی ها گفتند چون زیاد قار میزنه خوب نیست.بعد هم میگویند سنش زیاد هست.من سرچ کردم کاسکو تا 1 سالگی حرف نمیزنه پس چرا میگویند سنش زیاد هست؟کلا نسبت به قیمتش و سنش و رفتارش به نظر شما چجوری هست؟
روز اول به شدت قار میزد واقعا روز وحشتناکی بود ولی کم کم تا شب اروم شد.الان 3 روز گذشته اگر دست کنی داخل قفسش فقط غار میزنه.کلا سمت قفسش میرویم و... ساکت هست.حسابی هم شیطان شده یا میخواهد در قفس را باز کند یا ظرف ابش را بریزد.

Amin-Nasim
02-10-2011, 17:18
سلام دوستان
ما یک کاسکو 9 ماهه خریدیم 400 تومان
از همون ساعت اول تا حالا هرکسی میبیندش یه چیزی میگه.بعضی ها گفتند چون زیاد قار میزنه خوب نیست.بعد هم میگویند سنش زیاد هست.من سرچ کردم کاسکو تا 1 سالگی حرف نمیزنه پس چرا میگویند سنش زیاد هست؟کلا نسبت به قیمتش و سنش و رفتارش به نظر شما چجوری هست؟
روز اول به شدت قار میزد واقعا روز وحشتناکی بود ولی کم کم تا شب اروم شد.الان 3 روز گذشته اگر دست کنی داخل قفسش فقط غار میزنه.کلا سمت قفسش میرویم و... ساکت هست.حسابی هم شیطان شده یا میخواهد در قفس را باز کند یا ظرف ابش را بریزد.
مثلا چی میگه ؟
رنگ چشمای کاسکو چه رنگیه ؟
کلا بهتر بود یه کاسکوی بالای دو سال می خریدید که امکان تلفاتش کمتر بود
قار کشیدن هم فکر کنم طبیعیه اخه به محیط جدید وارد شده
از کجا خریدی ؟
دمش چه رنگیه ؟

ملا نصرالدین
02-10-2011, 19:11
مثلا چی میگه ؟
رنگ چشمای کاسکو چه رنگیه ؟
کلا بهتر بود یه کاسکوی بالای دو سال می خریدید که امکان تلفاتش کمتر بود
قار کشیدن هم فکر کنم طبیعیه اخه به محیط جدید وارد شده
از کجا خریدی ؟
دمش چه رنگیه ؟

بیا این هم یه نظر دیگه

یکی میگه 2 ماهه میگرفتی.یکی میگه 5 6 ماهه میگرفتی.شما میگی 2 ساله میگرفتی

رنگ چشمش مخلوط سفید و خاکستری و لیمویی هست.ولی کلا دامپزشک گفت 9 ماهشه.فروشنده هم همین رو گفت
دمش قرمزه
از همین مرکز پرنده فروش ها که توی اوتوبان خلیج هست گرفتمش.البته حدود 50 تومان چونه زدیم

Amin-Nasim
03-10-2011, 15:25
بیا این هم یه نظر دیگه

یکی میگه 2 ماهه میگرفتی.یکی میگه 5 6 ماهه میگرفتی.شما میگی 2 ساله میگرفتی

رنگ چشمش مخلوط سفید و خاکستری و لیمویی هست.ولی کلا دامپزشک گفت 9 ماهشه.فروشنده هم همین رو گفت
دمش قرمزه
از همین مرکز پرنده فروش ها که توی اوتوبان خلیج هست گرفتمش.البته حدود 50 تومان چونه زدیم

هر کسی یه نظری داره واسه تجربه اول دو ساله خوبه اگه شما با تجربه باشی خوب برو سرنگی بخر
اینی که شما گفتی که چشمش رنگین کمونه :31:
تقریبا این جوریه
دودی تیره زیر 1 سال
دودی 1 تا دو سال
2 تا 3 سه سال طوسی
3 تا 5/6 الی 7 سال سفید
بالای هفت سال زرد یا نباتی
شما یه عکس با نور طبیعی و بدون فلاش بذار شاید بهتر بشه تشخیص داده
ماشالا خیلی خوب چونه میزی ها :31:

ba maram
04-10-2011, 10:10
کجای تهران قفسای خوب و گرون واسه پرنده داره؟(پخ بدین لطفاکه تبلیغ نشه)
مرغ عشق

shabnam1986
06-10-2011, 20:28
کبوتر ها و فنچ ها هر کودوم در روز چند بار باید بهشون غذا داد که نه بمونه و نه گرسنه باشن؟

logos
07-10-2011, 00:22
کجای تهران قفسای خوب و گرون واسه پرنده داره؟(پخ بدین لطفاکه تبلیغ نشه)
مرغ عشق

گرون ؟؟؟؟:18:
اگه فقط واستون قيمت بالا قفس مهمه من ميتونم بهتون قفس بفروشم از 1 ميليون تومن تا 100 ميليون تومن :21::27:

اما اگه منظورتون قفسهاي شيك و زيباي خارجي هست ميتونيد به انواع پت شاپ هاي مناطق مرفه نشين ترشهر نظير ساختمان افتاب ، نياوران ، فرشته ،شهرك غرب و داراباد و ... مراجعه كنيد

ba maram
07-10-2011, 13:00
منظورم همون قفسای خارجی بود ! :21:
ضمنا من که نمی تونم برم دنبال مغازه پرنده فروشی و کل مناطقی که گفتی رو بگردم! :13:دنبال آدرس یا سایت می گردم
این ساختمان آفتاب کجاست؟؟
راستی مرغ عشق و پرندگان کلا توی نزدیکای فصل بهار تخم می زارن یا اگه شرایط رو محیا کنیم میشه ازشون جوجه کشید؟؟
ممنون
راستی قیمت طوطی برزیلیا چنده؟ نظرتون راجع به خریدشون چیه؟؟

logos
07-10-2011, 13:52
منظورم همون قفسای خارجی بود ! :21:
ضمنا من که نمی تونم برم دنبال مغازه پرنده فروشی و کل مناطقی که گفتی رو بگردم! :13:دنبال آدرس یا سایت می گردم
این ساختمان آفتاب کجاست؟؟
راستی مرغ عشق و پرندگان کلا توی نزدیکای فصل بهار تخم می زارن یا اگه شرایط رو محیا کنیم میشه ازشون جوجه کشید؟؟
ممنون
راستی قیمت طوطی برزیلیا چنده؟ نظرتون راجع به خریدشون چیه؟؟

ونك - خيابان خدامي - خيابان افتاب -ساختمان افتاب (از هركي اون دورو ور ونك بپرسي بهت ميگه)
داراباد كنار موزه حيات وحش

قيمت طوطي بريزيلي هم حدود 50 هست ، من زياد خوشم نمياد ازش اما بسته به خودت داره كلا خيلي جيغ جيغو هست :31:

shabnam1986
12-10-2011, 19:04
یکی از کبوترای نر صدای ناله ای شبیه زوزه میکشه فقط هم شبا!!!

ظاهرا که سالمه غذا و آبش هم مرتبه مشکل چیه؟

MOHAMMAD2010
12-10-2011, 19:11

کفترا شبا زیاد صدا میدن
هو هو بیشتر میکنن
ببین حالتش طبیعیه ؟ غذا میخوره ؟ سرحاله ؟ اگه این جوری بود مشکلی نیست

IRAN_KING
12-10-2011, 19:28
[/COLOR]

من سه ساله کبوتر دارم ..کبوتر شما نره صدا میده کلا چند تا داری ؟

ماله من که تخم گذاشتن 1 هفته هست باز شدن 2 تو جوجه مشتی دارم :31: