PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : وضعیت هارد دیسک های ssd در بازار

abbas13677_2005
21-02-2009, 11:09
دوستان همانطور که میدونید هارد های ssd به دلیل نداشتن رله مکانیکی سرعت و دوامشون اصلا با هارد دیسک های فعلی قابل مقایسه نیست. من میخواهم بدون این هارد دیسک ها که یک خورده گرون هستند آیا در بازار ایران وارد شدند ؟ درباره سازگاری اونها با سخت افزار های فعلی و نرم افزار ها هم توضیح بدین ممنون میشم

iraniran2
23-02-2009, 12:11
سلام دوست عزيز.
در حال حاضر من تنها هارد ssd ‌كه در بازار ديدم gskil 64GB بوده كه قيمتش هم حدود 150 تومن (گارانتي كولينگ سيس)
اما به نظر من شما 2 تا هارد 500 ريد 0 ببند هم سرعتش از پرسرعت ترين هارد ssd‌ (كه در حال حاضر يه مدل intel هست) بيشتره. هم ظرفيت بيشتري (1TB) داري.
براي ديدن سرعت ها هم چارتهاي سايت tomshardware رو ببين.

abbas13677_2005
23-02-2009, 15:46
سرعت هارد دیسک های کلاسیک از اس اس دی نمیتونه بیشتر باشه. حالا اینی که میگی چی هست ؟ اسمش 500 صفر هست ؟ این مدلشه یا اسمشرکتش ؟

ویندوز روش چقدر طول میکشه بالا بیاد ؟ بیشتر از پنج ثانیه ؟

iraniran2
23-02-2009, 23:19
نه عزيز من گفتم از دو تا هار 500 گيگابايت در حالت ريد 0 استفاده كن. يعني اول بايد بري 2 تا هارد 500 گيگ از بازار بخري فرق نميكنه وسترن، سامسونگ، سيگيت يا مكستور هر كدوم كه از نظر شما بهتره. بعد مادربرتون رو بايد ببيني از اين قابليت پشتيباني ميكنه يا نه. كه فكر ميكنم ديگه اكثر مادربردهاي امروزي استفاد ميكنه. بعدش كه دو تا هارد رو به مادربرد وصل كردي يكسري تنظيمات تو بايوس مادربرد داره كه از بچه هايي كه ريد كردند ميتوني بپرسي، به دفترچه مادربرد هم ميتوني مراجعه كني.
اما در مورد اينكه ميگي سرعتش بيشتر يا كمتر، همونطور كه گفتم بيشتره. براي اينكه خودتون هم ملاحظه كنيد.
به سايت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید مراجعه كن توي قسمت chart بعد برو تو قسمت هاردديسك اونجا هم هاردهاي اس اس دي سرعتشون مقايسه شده هم هادرهاي معمولي در حالت ريد0.
يكي از تستها هم براي بالا اومدن ويندوز هست، خودت ببين كدومش سرعتش بهتره.
اميدوارم كمك خوبي كرده باشم.

avecina.ir
24-02-2009, 00:16
سلامم...ببین بعنوان نمونه بیشترین سرعت خواندن که واسه لود سیستم عامل خیلی اهمیت داره توووی یک Solid State با کیفیت معمول به پایین معادل دو تا درایو HDD Raid0 هستش یعنی سرعت SSD بمراتب خیلی بالاتر هستش هر چند که فعلن اقتصادی نیست ایندو لینک ره حض مقایسه ی دقیق داشته باش
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

abbas13677_2005
24-02-2009, 09:32
مراجعه كن توي قسمت chart بعد برو تو قسمت هاردديسك اونجا هم هاردهاي اس اس دي سرعتشون مقايسه شده هم هادرهاي معمولي در حالت ريد0.
يكي از تستها هم براي بالا اومدن ويندوز هست، خودت ببين كدومش سرعتش بهتره.
اميدوارم كمك خوبي كرده باشم.

سلامم...ببین بعنوان نمونه بیشترین سرعت خواندن که واسه لود سیستم عامل خیلی اهمیت داره توووی یک solid state با کیفیت معمول به پایین معادل دو تا درایو hdd raid0 هستش یعنی سرعت ssd بمراتب خیلی بالاتر هستش هر چند که فعلن اقتصادی نیست ایندو لینک ره حض مقایسه ی دقیق داشته باش
هر کسی یک چیزی میگه
ولی از دلیلی عقلی همین اس اس دی باید بهتر باشه چون اگر اون روش رید صفر سرعت هارد معمولی رو از هارد اس اس دی بیشتر میکرد اون وقت پس چرا اصلا هارد های اس اس دی تولید میشن و با این قیمت بالا همه هم میخرن ....

پس همان اس اس دی بهتره گویا ....

ARASH BAHAL
24-02-2009, 10:06
به نظر من هم هارد های ssd باید سرعت نسبتا بیشتری داشته باشن چون که سرور قاعدتا سرعت خیلی بیشتری از هارد های معمولی رو میخاد!!
شما فک کن بخاد یه آدرس رو تو 50gig آدرس پیدا کنه!
با هارد معمولی چه قدر طول میکشه؟!!!!!

Stream
24-02-2009, 10:30
هر کسی یک چیزی میگه
ولی از دلیلی عقلی همین اس اس دی باید بهتر باشه چون اگر اون روش رید صفر سرعت هارد معمولی رو از هارد اس اس دی بیشتر میکرد اون وقت پس چرا اصلا هارد های اس اس دی تولید میشن و با این قیمت بالا همه هم میخرن ....

پس همان اس اس دی بهتره گویا ....
دوست عزیز این دلیلی که آوردید اصلا منطقی نیست. عرضه شدن SSD دلایل خیلی زیادی داشته که یکیش سریعتر شدن هارد بوده.

SSD ها هم انواع مختلف دارند و هم تکنولوژی های مختلف. انواع مختلف SSD هم رفتار به کل متفاوتی دارند. مثلا رفتار MLC ها نسبت به SLC ها به کل فرق می کنه.

اگه قرار باشه بهترین SSD رو با بهترین هارد معمولی مقایسه کرد، در اکثر زمینه ها (نه همه زمینه ها..!) اون SSD بهتر عمل می کنه ولی اگه قیمت رو در نظر بگیرید به هیچ وجه در Price/Performance هاردهای SSD نمی تونند برنده باشند (حداقل تا چند سال آینده)

و با این قیمت بالا همه هم میخرن ....خیر، اگه بگیم 5 درصد کاربرها SSD می خرند واقعا زیاد گفتیم!

abbas13677_2005
24-02-2009, 13:18
دوست عزیز این دلیلی که آوردید اصلا منطقی نیست. عرضه شدن ssd دلایل خیلی زیادی داشته که یکیش سریعتر شدن هارد بوده.

Ssd ها هم انواع مختلف دارند و هم تکنولوژی های مختلف. انواع مختلف ssd هم رفتار به کل متفاوتی دارند. مثلا رفتار mlc ها نسبت به slc ها به کل فرق می کنه.

اگه قرار باشه بهترین ssd رو با بهترین هارد معمولی مقایسه کرد، در اکثر زمینه ها (نه همه زمینه ها..!) اون ssd بهتر عمل می کنه ولی اگه قیمت رو در نظر بگیرید به هیچ وجه در price/performance هاردهای ssd نمی تونند برنده باشند (حداقل تا چند سال آینده)
بله درست میگین. منم گفتم قیمتش خیلی بالاست. ولی خوب کسایی که مشکل مالی ندارن واسشون مشکلی نیست و خوب یک همچین هارد دیسک خوبی واقعا خیلی لذت بخشه

فقط سازگاری نرم افزاری و سخت افزاریش مثل هارد های معمولیه دیگه ؟ به همه چی میخوره یا چیز خاصی میخواهد ؟

avecina.ir
24-02-2009, 14:01
در اصل همه جوره اینترفیس داره از ساتا و pata(ide) گرفته تا pci-e برای غلبه بر محدودیت پهنای باند ساتا و sas ولی شکل عمومی ترش همون ساتا هستش

abbas13677_2005
24-02-2009, 16:59
خوب این اینتر فیس ها میخورن به همه چی ؟

iraniran2
24-02-2009, 17:10
سلامم...ببین بعنوان نمونه بیشترین سرعت خواندن که واسه لود سیستم عامل خیلی اهمیت داره توووی یک Solid State با کیفیت معمول به پایین معادل دو تا درایو HDD Raid0 هستش یعنی سرعت SSD بمراتب خیلی بالاتر هستش هر چند که فعلن اقتصادی نیست ایندو لینک ره حض مقایسه ی دقیق داشته باش
شما يا خودت دقت نكردي يا من بد گرفتم. آخه قربونت توي اين چارتي هم كه گذاشتي باز سرعت ريد 0 بيشتر از بهترين هارد ssd هستش كه .
2 تا هارد معمولي در حالت ريد 0 سرعتش رو زده 159 مگابايت بر ثانيه.
هارد اس اس دي كروشيال رو زده 124 مگابايت بر ثانيه.
كدوم بيشتره؟ خودتون مقايسه كنيد.

لطفا توضيح بديد.

abbas13677_2005
24-02-2009, 19:40
شما يا خودت دقت نكردي يا من بد گرفتم. آخه قربونت توي اين چارتي هم كه گذاشتي باز سرعت ريد 0 بيشتر از بهترين هارد ssd هستش كه .

لطفا توضيح بديد.
اصلا تو چارت هر چی زده باشه
عزیز هارد اس اس دی فقط به خاطر سرعت بالاش هست که ساخته شده. فکر کردی مردم هزار برابر بیشتر از یک هارد معمولی پول میدن و اس اس دی میخرن که فقط برق کمتری مصرف کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !

avecina.ir
24-02-2009, 19:50

لطفا توضيح بديد.

آری عزیز! رید0 دو تا hdd سرعتش بیشتره من رفته بودم روی رید1
ولی رید 0 یک عیب بسیار اساسی هم داره که دیگه همه میدونن و اینجاست که ssd دست برتر را داره

Stream
24-02-2009, 19:51
اصلا تو چارت هر چی زده باشه
عزیز هارد اس اس دی فقط به خاطر سرعت بالاش هست که ساخته شده. فکر کردی مردم هزار برابر بیشتر از یک هارد معمولی پول میدن و اس اس دی میخرن که فقط برق کمتری مصرف کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !
قبلا هم گفته بودم، عرضه شدن هاردهای SSD دلایل زیادی داشته مثل بالا بردن طول عمر (که خیلی هم توش موفق نبودند!)، بدون صدا بودن، کم بودن هزینه ساخت (یکی از مهم ترین دلیلها)، مصرف پایین تر، قابل حمل بودن، ...

اتفاقا تفاوت سرعت SSD ها فعلا با هاردهای معمولی محسوس نیست، حتی بعضی ها برای سرعت بالا نیاز به RAID 0 کردن هاردهای SSD دارند. فعلا هاردهای معمول سریع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2FProduct.aspx%3FItem%3DN82E16822148395) (با قیمت 65 دلار برای 500 گیگابایت) نسبت به هاردهای SSD معمولی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2FProduct.aspx%3FItem%3DN82E16820227295) (با قیمت 500 دلار برای 64 گیگابایت) سرعت بالاتری هم دارند.

SSD ها چند ساله عرضه شده اند و کم کم اشکال ها و محدودیت هاشون داره برطرف میشه. هنوز چند سال تا همه گیر شدنشون باقی مونده.

Benygh
24-02-2009, 20:04
در ضمن Raid رو با SSD مقایسه نکنید مگر در حالتی که قیمت رو هم در بحثمون وارد کنیم !
چون در RAID یک هارد نیست بلکه دو هارده ! و بحث ما تفاوت یک هارد معمولی با یک هارد SSD است !

iraniran2
24-02-2009, 20:17
شما اول برو پستها رو از اول بخون بعدا بيا بگو. مسئله پرفرمنس نسبت به قيمت هم هست. كه من نظرم رو گفتم و همه هم موافقن كه پيشنهاد من از نظر سرعت و قيمت بهتره.

vioman
24-02-2009, 23:44
شما اول برو پستها رو از اول بخون بعدا بيا بگو. مسئله پرفرمنس نسبت به قيمت هم هست. كه من نظرم رو گفتم و همه هم موافقن كه پيشنهاد من از نظر سرعت و قيمت بهتره.

دوست عزیز

جانب داری بیش از حد شما از تکنولوژی رید 0 واقعا جالبه
این نشون میده که شما هنوز این ساختار رو اون طور که باید تجربه نکردین ، :20:

abbas13677_2005
25-02-2009, 10:02
بعضی ها خیلی خوشبینانه فکر میکنن وگرنه اگر روشی بود که هارد دیسک های ارزان قیمت را پر سرعت تر از اس اس دی میکرد خوب دیگر دلیلی برای خرید چنین هارد گران قیمتی نبود.اصلا یک چیزی که رله مکانیکی داره چه طور میتونه سریع تر از یک قطعه کاملا الکترونیکی و دیجیتال باشه ؟ مثل اینه که بگین سی دی رام من از رم سریع تره ...

هر چند از نظر اقتصادی برای اکثر کاربران همین رید0 باید استفاده بشه و از اس اس دی کاربرا خاص استفاده میکنن ... اصلا من شنیدم که اس اس دی های یک ترابایتی که سال بعد تولید انبوهش شروع میشه فقط واسه سرور ها هست و بدرد کاربران خونگی نمیخوره ... ولی به هر حال بعضی ها هستن که سرعت براشون مهمتر از قیمت و ظرفیته.....

Stream
25-02-2009, 14:24
بعضی ها خیلی خوشبینانه فکر میکنن وگرنه اگر روشی بود که هارد دیسک های ارزان قیمت را پر سرعت تر از اس اس دی میکرد خوب دیگر دلیلی برای خرید چنین هارد گران قیمتی نبود.اصلا یک چیزی که رله مکانیکی داره چه طور میتونه سریع تر از یک قطعه کاملا الکترونیکی و دیجیتال باشه ؟ مثل اینه که بگین سی دی رام من از رم سریع تره ...

دوست عزیز شما شدیدا داری یک طرفه به قضیه نگاه می کنی.

دقت کن چی گفته بودم:

ssd ها چند ساله عرضه شده اند و کم کم اشکال ها و محدودیت هاشون داره برطرف میشه. هنوز چند سال تا همه گیر شدنشون باقی مونده.

فعلا هاردهای معمول سریع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2fproduct.aspx%3fitem%3dn82e16822148395) (با قیمت 65 دلار برای 500 گیگابایت) نسبت به هاردهای ssd معمولی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2fproduct.aspx%3fitem%3dn82e16820227295) (با قیمت 500 دلار برای 64 گیگابایت) سرعت بالاتری هم دارند.قرار نیست هر قطعه تمام الکترونیکی (به قول شما!) از هر قطعه مکانیکی سریع تر باشه. به نظرت فلش مموری ها سریعتر هستن یا هارد های مکانیکی؟

هاردهای ssd فعلا اول راهشون هستند (یادتون بیاد هاردهای مکانیکی وقتی اول راه بودند چطور بودند!) و با تکنولوژی های فعلی، یک SSD معمولی مثل همونی که مثال زدم نسبت به هاردهای مکانیکی که تقریبا به بهینه ترین حالتشون رسیده اند سرعت پایین تری دارند.

بحث بهتر نشون دادن تکنولوژی هاردهای مکانیکی نسبت به SSD نیست. این مشخصه که هاردهای مکانیکی نمی تونند در آینده با ssd ها مقابله کنند، ولی الان که داریم بحث می کنیم ssd هنوز به اون تکامل لازم برای نشون دادن برتری محسوس نسبت به هاردهای مکانیکی نرسیده.

امیدوارم متوجه منظورم بشی :46:

abbas13677_2005
25-02-2009, 19:19
ولی الان که داریم بحث می کنیم ssd هنوز به اون تکامل لازم برای نشون دادن برتری محسوس نسبت به هاردهای مکانیکی نرسیده.
بله کاملا درسته. منم گفتم در حال حاظر بدرد کاربران خانگی نمیخوره.سال بعد هم تازه تولید انبوهش واسه سرور ها شروع میشه و تا به کاربران خانگی برسه خیلی راه داره. ولی خوب بعضی ها کارشون اداری هست و فیلم و آهنگ روی هرادشون نگه نمیدارن وسرعت براشون خیلی مهمه.مثل من.ولی خوب برای بقیه قطعا همان رید صفر (که نمیدونم اصلا چی هست) بسیار بهتره چه از نظر سرعت چه قیمت و ....

vioman
26-02-2009, 04:02
به نظر من هرچقدر که SSD ها پیشرفت کنند نمیتونند بطور کامل جای HDDها را بگیرند !
همونطوری که هارد ها نتونستند بطور کامل جای Tape Drive ها رو بگیرند.
نمیدونم من اشتباه میکنم یا نه:13:
به نظر اساتید SSD ها تاچقدر در اونج پیشرفت آینده ی خودشون میتونند جای HDD ها رو مخصوصا در استوریج ها بگیرند؟

Stream
26-02-2009, 16:44
به نظر من هرچقدر که SSD ها پیشرفت کنند نمیتونند بطور کامل جای HDDها را بگیرند !
همونطوری که هارد ها نتونستند بطور کامل جای Tape Drive ها رو بگیرند.
نمیدونم من اشتباه میکنم یا نه:13:
به نظر اساتید SSD ها تاچقدر در اونج پیشرفت آینده ی خودشون میتونند جای HDD ها رو مخصوصا در استوریج ها بگیرند؟
خب الان Seagate و Samsung مثل اینکه دارند تحقیقاتی می کنند تا SSD هایی با سرعت مناسب و ظرفیت بالا (بالای 2 ترابایت) تهیه کنند تا در Storage ها استفاده بشن ولی بالاخره مدت زمان خیلی زیادی لازمه تا SSD های تازه به دوران رسیده ( :دی ) جای HDD های کهنه کار رو بگیرند! به خصوص در استفاده های حساس که به تکنولوژی های تازه تر کمتر اعتماد میشه.

abbas13677_2005
01-03-2009, 16:16
خوب دو تا سوال درباره همین اس اس دی های تازه کار :
- این درسته که میگن در کل اینترفیس ساتا مشکلات زیادی داره ؟ (واسه این میگم چون خیلی وقتا که هر مشکلی واسه سیستم پیش میاد اول ازت میپرسن ساتا داری ؟ )
- الان هارد اس اس دی 32 گیگ خوب تو بازار چیه ؟ نمی خواهم کوچکترین مشکلی واسم پیش بیاره ....

iraniran2
01-03-2009, 19:59
خوب اس اس دي هايي كه من تو بازار ديدم اونا هم ساتا بوده.
32 رو نميدونم ولي gskil 64gb هست 150 تومن.

abbas13677_2005
01-03-2009, 21:18
خوب اس اس دي هايي كه من تو بازار ديدم اونا هم ساتا بوده.
32 رو نميدونم ولي gskil 64gb هست 150 تومن.
اس اس دی غیر ساتا هم مگه وجود داره ؟ کلا اس اس دی یعنی سولید ساتا درایو دیگه ...

-این هاردی هم که معرفی کردی و 64 هست که خیلی ارزونه که. من شنیده بودم هارد 32 گیگ بالای سیصد تومن هست (اونم نه از جنس خوبش)

I HAVE RETURNE
01-03-2009, 21:41
انگار گفته میشه که هاردهای سولید استیت جدید قراره تا آخر سال 2009 بیاد؟ همون مدل 1 و 2 ترابایتی؟!!

avecina.ir
01-03-2009, 23:09
اس اس دی غیر ساتا هم مگه وجود داره ؟ کلا اس اس دی یعنی سولید ساتا درایو دیگه ...

نه اشتباه کردی اینه: Solid State Drive
ببین حرفای منو توجه نمیکنی.........قبلن هم گفتم با اینترفیس های مختلفی وجود داره از نوع PCI-E همین حالا با ظرفیت حدود 700 گیگش موجوده که مثل یکنوع کارت جانبی هستش بگیر برو تا ساتا و پاتا(همون IDE )وجود داره و ساخته میشه

abbas13677_2005
02-03-2009, 13:50
نه اشتباه کردی اینه: Solid state drive
ببین حرفای منو توجه نمیکنی.........قبلن هم گفتم با اینترفیس های مختلفی وجود داره از نوع pci-e همین حالا با ظرفیت حدود 700 گیگش موجوده که مثل یکنوع کارت جانبی هستش بگیر برو تا ساتا و پاتا(همون ide )وجود داره و ساخته میشه
حالا ما کدومش رو بگیریم ؟ والا همه انگار میگن ساتا بده حالا نمیدونم چی بگم. کدام اینترفیس برای اس اس دی خوبه ؟ هر چند واسه هارد های کلاسیک که همه باید ساتا بگیرن چون سرعت اینترفیس های دیگه کم هست. ولی گویا تو اس اس دی دیگه اینترفیس مطرح نیست و سرعت حد ومرزی نداره. حالا آخرش چی بیگیرم ؟؟؟

abbas13677_2005
03-03-2009, 14:38
دوستان با gskil 64gb موافق هستید ؟
نظرتون چیه ؟
چیز دیگه ای هم هست معرفی کنید ممنون میشم.

avecina.ir
03-03-2009, 16:42
حالا ما کدومش رو بگیریم ؟ والا همه انگار میگن ساتا بده حالا نمیدونم چی بگم. کدام اینترفیس برای اس اس دی خوبه ؟ هر چند واسه هارد های کلاسیک که همه باید ساتا بگیرن چون سرعت اینترفیس های دیگه کم هست. ولی گویا تو اس اس دی دیگه اینترفیس مطرح نیست و سرعت حد ومرزی نداره. حالا آخرش چی بیگیرم ؟؟؟
نه ببین کسی این حرفه نزد که ssd یا ساتا بده! حرف اینه که واسه hdd این فناوری جدیده بهمین خاطر نسبت قیمت به کاراییش جالب نیستش....
اگه واسه نصب ویندوز میخوای باید ساتا بگیری ولی اگه برای ذخیره ی اطلاعات میخوای میتونی نوع pci-e هم بگیری که سرعت و ظرفیتش بالاتره.تووووی بازار ایران دقیقن نمیدونم بهش چی میگن ولی یکجور کارت جانبی واسه ذخیره ی اطلاعات هستش

abbas13677_2005
03-03-2009, 22:22
نه کارم اداری هست.
همان ویندوز هست فقط ...
32 گیگ هم کارم رو راه میندازه.
پس ساتا بگیرم دیگه ؟ حالا چه مارکی خوبه ؟ چون گویا اس اس دی خیلی متنوع هست. یک اسم بگین ما همونو بگیریم (پولوس موجود - لا مشکل ! )

Javad_Ed
03-03-2009, 23:16
تا الان فکر میکردم ssd ها برای نصب سیستم عامل طراحی شدند و باید در کنارشون از یک hdd برای data استفاده کرد
یعنی >>>>>>>>>.حافظه با سرعت بالا برای اصلی ترین کار یک pc >>>>>بالا اومدن سیستم عامل!
الان فکر میکنم اشتباه میکردم:دی
نمیدونم!

Behsood
03-03-2009, 23:53
سلام
امیدوارم این کاهش قیمت های هوشمندانه ی اینتل در خصوص ssd هاش رو بازار ایران هم تاثیر بذاره و ارزون بشه!

abbas13677_2005
04-03-2009, 10:36
تا الان فکر میکردم ssd ها برای نصب سیستم عامل طراحی شدند و باید در کنارشون از یک hdd برای data استفاده کرد
یعنی >>>>>>>>>.حافظه با سرعت بالا برای اصلی ترین کار یک pc >>>>>بالا اومدن سیستم عامل!
الان فکر میکنم اشتباه میکردم
نمیدونم!
ضرفیت اس اس دی خیلی بیشتر از اچ دی دی هست. سال یعد اس اس دی دو ترابایتی میاد با سرعت انتقال داده بسیار زیاد ! (فکر کنم چند گیگ در ثانیه باشه)

سلام
امیدوارم این کاهش قیمت های هوشمندانه ی اینتل در خصوص ssd هاش رو بازار ایران هم تاثیر بذاره و ارزون بشه!
پس اینتل خوبه ؟ اینتل بخرم ؟ من تو بازار ندیدم اینتل رو

Stream
04-03-2009, 11:15
نه کارم اداری هست.
همان ویندوز هست فقط ...
32 گیگ هم کارم رو راه میندازه.
پس ساتا بگیرم دیگه ؟ حالا چه مارکی خوبه ؟ چون گویا اس اس دی خیلی متنوع هست. یک اسم بگین ما همونو بگیریم (پولوس موجود - لا مشکل ! )

بهتره از محصولات اینتل استفاده کنی. اون GSkill یا Patriot هایی که در بازار هست Performance خیلی جالبی ندارند. گرچه من باز هم فکر می کنم برای کار اداری خیلی سنگین هم نیازی به SSD نیست.

الان فکر میکنم اشتباه میکردم:دی
نمیدونم!

نه اینطوری نیست از SSD برای هر کاری میشه استفاده کرد.

ضرفیت اس اس دی خیلی بیشتر از اچ دی دی هست. سال یعد اس اس دی دو ترابایتی میاد با سرعت انتقال داده بسیار زیاد ! (فکر کنم چند گیگ در ثانیه باشه)

نه به این سرعت.
اگه قرار باشه تا آخر سال آینده SSD ظرفیت بالا (1 یا 2 ترابایتی) عرضه بشه باید سایز چیپ های حافظه خیلی پایین بیاد و از چیپ های MLC هم استفاده بشه. همین باعث میشه سازنده ها نیاز به تحقیقات وسیع توی این زمینه داشته باشند. تحقیقات هم یعنی سرمایه گذاری وسیع. پایین اومدن سایز چیپ ها نیاز به معماری حافظه جدید داره که در کنار MLC بودنشون با Performance و سرعت بالا خیلی جور در نمیاد.

هزینه این سرمایه گذاری ها موقع عرضه اولین نسل باید به کمپانی برگرده تا زمینه برای سرمایه گذاری های بعدی آماده بشه که باعث میشه SSD های ظرفیت بالا در سال های اول عرضه اشون قیمت خیلی بالایی داشته باشند در کنار Performance نه چندان مناسب. من شک ندارم سال آینده اگه SSD چند ترابایتی عرضه بشه Performance ای خیلی بهتر نسبت به HDD های چند ترابایتی اون زمان نخواهند داشت در کنار اینکه شاید یک SSD دو ترابایتی اون موقع قیمتی نزدیک 5,000 دلار داشته باشه در مقابل یک HDD که شاید در اون زمان نزدیک 100 دلار قیمت داشته باشه.

مدل های پرسرعت چیپ های خیلی گرون قیمت تری دارند و همین باعث میشه برای متعادل کردن قیمت فقط در مدلهای کم ظرفیت ازشون استفاده بشه. الان بهترین SSD های Engineering Sample هم سرعتشون به بیشتر از 400MB/s نمی رسه که در مدلهای زیر 100 گیگابایت قابل دسترسیه. اینکه تا سال دیگه هم ظرفیت به از 20 برابر برسه برسه و هم سرعت بهترین مدل نزدیک به 10 برابر بشه بیشتر شبیه به معجزه است. شاید یک بازه 4-5 ساله برای این کار کافی باشه.

به نظر من سال های 2013-2014 باید این انتظارات رو از SSD داشت نه حالا.

abbas13677_2005
04-03-2009, 17:21
بهتره از محصولات اینتل استفاده کنی. اون gskill یا patriot هایی که در بازار هست performance خیلی جالبی ندارند. گرچه من باز هم فکر می کنم برای کار اداری خیلی سنگین هم نیازی به ssd نیست.
پس کدوم رو بخرم ؟ یک اسمی چیزی بگین حداقل تا بدونم چی بخرم

نه به این سرعت.
اگه قرار باشه تا آخر سال آینده ssd ظرفیت بالا (1 یا 2 ترابایتی) عرضه بشه باید سایز چیپ های حافظه خیلی پایین بیاد و از چیپ های mlc هم استفاده بشه. همین باعث میشه سازنده ها نیاز به تحقیقات وسیع توی این زمینه داشته باشند. تحقیقات هم یعنی سرمایه گذاری وسیع. پایین اومدن سایز چیپ ها نیاز به معماری حافظه جدید داره که در کنار mlc بودنشون با performance و سرعت بالا خیلی جور در نمیاد.

هزینه این سرمایه گذاری ها موقع عرضه اولین نسل باید به کمپانی برگرده تا زمینه برای سرمایه گذاری های بعدی آماده بشه که باعث میشه ssd های ظرفیت بالا در سال های اول عرضه اشون قیمت خیلی بالایی داشته باشند در کنار performance نه چندان مناسب. من شک ندارم سال آینده اگه ssd چند ترابایتی عرضه بشه performance ای خیلی بهتر نسبت به hdd های چند ترابایتی اون زمان نخواهند داشت در کنار اینکه شاید یک ssd دو ترابایتی اون موقع قیمتی نزدیک 5,000 دلار داشته باشه در مقابل یک hdd که شاید در اون زمان نزدیک 100 دلار قیمت داشته باشه.

مدل های پرسرعت چیپ های خیلی گرون قیمت تری دارند و همین باعث میشه برای متعادل کردن قیمت فقط در مدلهای کم ظرفیت ازشون استفاده بشه. الان بهترین ssd های engineering sample هم سرعتشون به بیشتر از 400mb/s نمی رسه که در مدلهای زیر 100 گیگابایت قابل دسترسیه. اینکه تا سال دیگه هم ظرفیت به از 20 برابر برسه برسه و هم سرعت بهترین مدل نزدیک به 10 برابر بشه بیشتر شبیه به معجزه است. شاید یک بازه 4-5 ساله برای این کار کافی باشه.

به نظر من سال های 2013-2014 باید این انتظارات رو از ssd داشت نه حالا.
این که سال بعد اینا این اس اس دی یک یا دو ترابایتی با اون سرعت خفن میاد شکی توش نیست چون تو یه سایت معتبر خبرش رو خوندم که گفتن سال بعد تولید انبوهش شروع میشه. ولی خوب گفته بود واسه سرور هاست . فکر نکنم برای کاربرای خونگی باشه

Behsood
04-03-2009, 18:01
پس اینتل خوبه ؟ اینتل بخرم ؟ من تو بازار ندیدم اینتل رو
سلام
اینتل به نوعی پدر ssd محسوب میشه!

Stream
04-03-2009, 20:09
پس کدوم رو بخرم ؟ یک اسمی چیزی بگین حداقل تا بدونم چی بخرم

یک مدل اینتل 80 گیگابایتی در بازار هست که سرعت Read خیلی خوبی داره. البته Write اش در کپی فایل های حجیم کمی کندتر از HDD های 7200 دور هست و در لود فایل های کوچک ولی تعداد بالا هم کند عمل می کنه.

این که سال بعد اینا این اس اس دی یک یا دو ترابایتی با اون سرعت خفن میاد شکی توش نیست چون تو یه سایت معتبر خبرش رو خوندم که گفتن سال بعد تولید انبوهش شروع میشه. ولی خوب گفته بود واسه سرور هاست . فکر نکنم برای کاربرای خونگی باشه

خبرهایی بود که Seagate قصد داره SSD با حجم بالا تا پایان 2010 تولید کنه ولی من هیچ خبری درباره تولید انبوه SSD های حجم بالا و سریع نشنیدم. منبع خبر رو بدید تا دقیق ببینیم چی گفتند.

استفاده سرور نیاز به محصول حجم بالا نداره و به این زودی از SSD برای بک آپ ها و آرشیو در سرور ها استفاده نمیشه. برای Workspace هم نیازی به حجم چند ترابایتی نیست. اگه قرار باشه SSD در رده ترابایت تولید بشه تمرکزشون Home & Office بوده.

I HAVE RETURNE
04-03-2009, 22:51
امروز وسترن دیجیتال در اقدامی انقلابی ssd های 1 ترابایتی را معرفی نمود!

Behsood
04-03-2009, 23:33
امروز وسترن دیجیتال در اقدامی انقلابی ssd های 1 ترابایتی را معرفی نمود!
سلام
منبع این خبر کو؟!!!
یک ترابایت !!
تو همون 768 تا همه هنگ کرده بودن حالا ...

abbas13677_2005
05-03-2009, 09:54
خبرهایی بود که seagate قصد داره ssd با حجم بالا تا پایان 2010 تولید کنه ولی من هیچ خبری درباره تولید انبوه ssd های حجم بالا و سریع نشنیدم. منبع خبر رو بدید تا دقیق ببینیم چی گفتند.
منبعش یادم نیست کجا بود.فکر کنم اینفووورلد دات کام بود اگه اشتباه نکنم.

استفاده سرور نیاز به محصول حجم بالا نداره و به این زودی از ssd برای بک آپ ها و آرشیو در سرور ها استفاده نمیشه. برای workspace هم نیازی به حجم چند ترابایتی نیست. اگه قرار باشه ssd در رده ترابایت تولید بشه تمرکزشون home & office بوده.
چرا دیگه الان سایت های اشتراک گزاری فایل یا ویدیو به حجم بسیار بالا و سرعتی باور نکردی نیاز دارند مثل یوتیوب یا رپید شیر و امثالهم ..

I HAVE RETURNE
07-03-2009, 10:51
منبع خبری که گفتم:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هستش! بله واقعیت داره ssd که 1 ترابایت هستش اونم با چه سرعتی!!! البته با رید!

Stream
07-03-2009, 19:18
منبع خبری که گفتم:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هستش! بله واقعیت داره ssd که 1 ترابایت هستش اونم با چه سرعتی!!! البته با رید!
OCZ این مدل رو عرضه کرده، Z Drive 1TB در اصل یک SSD سریع نیست بلکه چهار SSD معمولیه که با هم RAID 0 شده اند. محصول جالبیه ولی SSD پرسرعت به حساب نمیاد. قیمتش هم بین 1500 تا 2000 دلار تخمین زده شده!!!!

MasterGeek
24-08-2009, 11:53
خوب شاید این تاپیک دوباره زنده شد...
ازین هاردها توی بازار ایران پیدا میشه؟ تا چه حد؟
دوم اینکه مشکل عمر محدود ندارند؟

Javad_Ed
28-08-2009, 00:43
از اینا اینورا پیدا میشه ؟
قیمت ؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

vioman
29-08-2009, 00:36
از اینا اینورا پیدا میشه ؟
قیمت ؟

این که دیگه شد فلش!:19::46:(خیلی باحاله:8:)
باید خیلی گرون تر از SSD های معمولی باشه

:11:

Javad_Ed
29-08-2009, 07:55
این که دیگه شد فلش!:19::46:(خیلی باحاله:8:)
باید خیلی گرون تر از SSD های معمولی باشه

آره باحاله
این دو تا رو پیدا کردم
وای pci هست

vioman
30-08-2009, 02:48
آره باحاله
این دو تا رو پیدا کردم
وای pci هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2FProduct.aspx%3FItem%3DN82E16820227436)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] roduct%2FProduct.aspx%3FItem%3DN82E16820609350)

اگر دنبال حجم و سرعت هستید میتونم این دو رو هم معرفی کنم:46::10:

Javad_Ed
30-08-2009, 07:30
اگر دنبال حجم و سرعت هستید میتونم این دو رو هم معرفی کنم:46::10:

سلام
ممنون
ولی فعلا گرونه
باید صبر کرد ارزون شه...

ghahremanimehdi
26-10-2009, 21:52
من برای لپ تاپ میخوام SSD بخرم. آیا کسی از آخرین قیمتش در بازار ایران اطلاع داره؟ و آیا موجود هست ؟

Hamid_m
02-01-2010, 05:15
چیزی که هیچکودوم از دوستان بهش توجه نکردن سرعت دسترسی هستش،رید میتونه سرعت عمومی هارد رو بیشتر کنه ولی وقتی سرعت دسترسی به فایلها کم باشه اصلا تاثیری که محسوس باشه حس نمیشه،شاید رید به درد کارهای رندرینگ بخوره ولی اطمینان میدم وقتی سرعت دسترسی پایین باشه توی کاری مثل بالا اومدن ویندوز تاثیرش رو حس نمیکنید،بیشتر هارد های مکانیکی سرعت دسترسیشون بین 13 الی 14 میلی سکند هستش ولی هارد های اس اس دی نیم میلی سکند

esyo
03-01-2010, 21:57
سلام
دوستان آیا هارد های ssd روی سیستم های معمولی خانگی بسته میشه؟
مثلا سیستم من مادز بوردش p5kc هست
با تشکر

Stream
03-01-2010, 22:00
سلام
دوستان آیا هارد های ssd روی سیستم های معمولی خانگی بسته میشه؟
مثلا سیستم من مادز بوردش p5kc هست
با تشکر
بله مشکلی وجود نداره و هر سیستمی که پورت SATA داشته باشه می تونه از SSD ها استفاده کنه.

banxter
13-09-2010, 04:22
سلام لطفا یکی در مورد Eaid0 یه توضیحی بده؟؟؟

ghahremanimehdi
13-09-2010, 13:17
سلام لطفا یکی در مورد Eaid0 یه توضیحی بده؟؟؟
تاپیکش تو انجمن هست. جستجو کنید.

Phenomenon
23-10-2010, 16:25
عجب بزن بزنی هست.
تفاوت ssd و hdd:
هارد معمولی از سرعت کمتری برخورداره(در حالت معمولی نه رید)و هارد ssd از سرعت بالاتر.
در هارد معمولی زمان دستیابی اطلاعات بسیار بالاتر از هاردهای ssd هست. که اصلا خوب نیست.
مصرف برق ssd خیلی کمتر هست.
اندازه ssd خیلی کوچیکتر و سبک تر هست.
کاربرد ssd بیشتر در داخل نوت بوک ها و نت بوکهای فوق سبک و البته سریع مثل mac air اپل هست. مصرف برق پایین تر برای خارجی ها مهم هست.درضمن این نکته توی لپ تاپ ها خیلی با ارزش هست.
ولی ssd از نظر قیمت به صرفه نیست و میشه سرعت اون رو با 2 هارد پرسرعت و یا 4 هارد معمولی بدست آورد.
در بعضی جاها نیاز به سرعت و حجم بالا دارن که از هاردهای hdd (معمولی) در حالت های مختلف رید استفاده میشه.
ولی درجاهایی هم هست که نیاز به سرعت و بالا و حجم کم هست که از ssd(حالا چه در حالت رید و چه در حالت غیر رید) استفاده میشه که بیشتر به دلیل اتلاف کمتر زمان در پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز هست.
دوستانی که درباره رید اطلاع درستی ندارن لطفا یک مطالعه کوچیک انجام بدن

مباحثی درباره رید:

amireshab
24-09-2012, 12:36
سلام این ssd رو روی لپ تاپ هم میشه وصل کرد روی چه لپ تاپ هایی

ah5483
16-10-2012, 23:18
آره عزیز میتونی هارد لپ تا پ رو دربیاری و جاش اس اس دی بذاری

البته یه توضیح اینکه هنوز هیچ لپ تاپی وجود ندارد مه ساتا 6 داشته باشه

اگه شما یه اس اس دی ساتا 6 بگیری و روش بندازی اقریبا از نصف سرعت هارد استفاده میکنی
البته همین اونقدر زیاد هست که خودتان حسش میکنید