PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پروژ ساخت یک شبه کاترهام

rami_hemi
09-02-2009, 12:19
این موضوع رو قبلا با چند نفر از دوستان در میون گذاشته بودم و بهترین جا رو اینجا دیدم چون اینجا رو میخوام جایی برای طرح ایده های جالب و شاید ناب و بکر برای دوستان بکنیم و یع8نی اینکه هر کس ایده خاصی داشت و فکر میکنه حتی در یه دروه زمانی بسیار طولانی به اون دست پیدا میکنه هم بتونه توی بخش تیون مطرح کنه
البته من به فرشاد گفته بودم یه کلمه ایده ها و پروژه ها هم به اینم عنوان بخش اضافه کنن ولیخب دست خودش نیست.
خب برگردیم به به موضوع اصلی.
سر منشا پروژه :
اولین جرقه ذهنی من برای اولین بار با دیدن یه مقاله در مورد کاترهام سوپر 7 توی مجله به ذهنم خطور کرد البته اون زمان دانش کافی نداشتم پس کم کم با افزایش دانشم نسبت به اتومبیل دیدم نسبت به طرح واضحتر و بهتر شد.
بعدها با تحقیق در مورد شاسی بدنه و موتور ای ن اتومبیل که در واقع الگوی کاملی برای من بود طرح رو گسترش دادم .در طی این دوره من با نمونه های مشابه این اتومبیل دست ساز با نامهای مختلف(نمخونه هایی هم در ایران با نشان تجاری وست فیلد با قیمت سرسام آور وجود داره)
در واقع اصلیترین عامل بروز این فکر توی ذهنم این بود که فهمیدم شرکت کاترهام در صورت درخواست مشتری ماشین رو به صورت کیت(قطعات مجزا)تحویل میده تا مشتری خودش اقدام به مونتازو یا حتی تغییر در سیستمها بکنه.
ابتدا شاسی اتموبیل رو مورد بررسی قرار دادم وبعد از کلی کلنجار رفتن (حتی طرح رویایی شسی مونو کوک کربنی:27::18:)به این نتیجه رسیدم آسانترین و کم هزینه ترین مورد شاسی های فولادی قفس مانند مشابه نمونه های اصلی یعنی لوله ای یا مشابه نمونه های الفین پروفیل چهار گوش بهترین انتحخاب میتوهه باشه .هم اکنون پروژه در حد اسکچهای بدنه و طراحی اولیه شاسی در محیط cad هستش بدون تستهای تنشی که با همکاری دوستان و آشنایان متخصصم داریم به اون مرحله هم میرسیم .بعد از طراحی کامل شاسی و سیستم تعلیق و تخمین وزن نوبت به انتخاب سیستم تولید و انتقال نیرو میرسه(به احتمال قوی نمونه 6 سیلندر خطی یا خورجینی و به صورت استاندارد دیفرانسیل عقب)
در مورد بدنه تصمیم داریم بدنه رو از جنس فایبر گلاس بسازیم(به خاطر شکل دهی و طراحی و ساخت آسان قالبها)
ولی مشکلی در مورد سقف و درها داریم یعنی با توجه به اندازه خیلی کوچیک ماشین طراحی یک اتاق یعنی سقف و در ماشین برامون هزینه هنگفتی داره یا باید یک طرح ابتکاری مانند باز شدن کلی سقف (مثل هواپیماهای جنگی)
باشه .
حالا کم کم با ت.جه به پیشرفت طرح اطلاع میدم.
(از دوستانی که طرحهای مشابه حتی طرحی در مورد تغییر در مورد خودروهای موجود دارن میخوام توی بخش تیونینگ اطلاع رسانی کنن تا بتونیم از دانسته های همدیگه استفاده کنیم و این بخش از یکم بخش کاملا ساده تبدیل به بخشی پر بار بشه.):11:

گفتم بدون عکس شاید جالب و مفهوم نباشه واسه همین عکسهایی از ماشینهایی که الهام گرفتم رو میذارم(در ضمن ممکن هستش این پروژه قبلا توی ایران انجام شده باشه)شاید هم نومنه های کیت کارتهام قبلا وارد شده باشن ولی من خودم شخصا طراحی و ساخته شدن یه باگی با موتور فولکس بیتل رو (یک نمونه نه چند نمونه)رو به یاد دارم.ولی من روی طرح اصلی تغییراتی دادم .
و اینم عکسهایی از کاترهام و الفین :
کاترهام
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](3).JPG

الفین کلاب منms8
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و اما وست فیلد که توی ایران با قیمت 100 میلیون موجود هستش

rami_hemi
09-02-2009, 20:32
شدیدا دوستان نا امیدم کردین .
از ادامه تاپیک منصرف شدم از مئریت تقضا دارم به ترش منتقلش کنن.

corey
09-02-2009, 23:45
آقا رامین ایول من تازه این تاپیک دیدم

rami_hemi
10-02-2009, 00:13
سعید جان جمش میکنیم تختش میکنیم
این ملت رو ول کن برن با دهن باز مرسدس sl350 رو نگا کنن
پروژه طراحی ماشین دستساز به چی ایناس.
دور از جون دوستان گل مثل شما فرشاد و امیر و به خصوص سهل 405baz متاسفانه بقیه دوستان ماشین رو یه اسبسب بازی فرض میکنن و فقط گارز دادنش رو یاد گرفتن(این رو به عینه بین دوستان خودم هم میبینم)و اصطلاح ماشین فقط ماشین بابا خیلی بینشون رایج هستش.
حتی من توی این بخش تیونینگ هم چیز زیادی جز توجه خیلی از دوستان به صدای اوپس اوپس و خوابندن ماشین و رینگ انداختن ندیدم .
باز هم درو از جون بعضی از دوستان.
بازم میگم میخوام ننویسم .چون نا امیدم میکنه.

corey
10-02-2009, 11:08
بی خیال رامین
ولی کلا خود کاترهام هم خیلی جالبه اتومبیل خودت با دست های خودت مونتاژ می کنی واقعا لذت بخشه

طراحی شاسی و مقاومت شاسی چطوری تعیین می کنی ؟؟؟

rami_hemi
10-02-2009, 11:23
سعید اولش یه سری اسکچ از اون شاسی که میخواستم زدم انواع مختلفی رو توی ذهنم داشتم.
بعدا با دیدن یه عکس از سالن مونتاژ شرکت الفین و شایس مدل کلاب من به فکرم رسید همون شاسی قفسی با پروفیل فولاد چهار گوش رو که کار کردن باهاش رو یه زمانی داشتم انتخاب کنم بعد دادم یکی از آشناهامون که مهندس مکانیک بود و تجربه کافی هم داشت برام توی کتیا مدلسازی کنه و تست مقاومت و رو اونجا با کتیا شبیه سازی کنه الانم هنوز بهینه سازیهای اون تموم نشده داره روش کار میکنه .یعنی هنوز نوع پروفیل و آلیاژ مورد نظرش رو نگفته .فعلا من خودم زیاد از روند پیشرفت شاسی خبر ندارم .

corey
10-02-2009, 11:53
رامین ساختن شاسی ها پیشرفته مثل شاسی های زنبوری و نردبونی خیلی سخت و وقت گیره ؟؟؟؟؟؟؟

راستی 6 سیلندر برای این اتومبیل احتمالا سبک زیاد نیست چون خود وست فیلد و کاترهام تو بیشتر نمونه ها از موتور 4 سیلندر استفاده می کنن
دیفرانسیل عقب هم که کاملا مشخصه و جون میده برای اسپین زدن و لیز خوردن سر پیچ
گیربکس هم به نظرم 5 دنده براش مناسبه فقط باید ضریب دنده هاش باید خیلی دقیق باشه

poria_mc
10-02-2009, 12:20
رامین جان مگه غیر از اینه که شما واسه دل خودت یه ماشین رو میسازی! حین ساختنش کلی لذت میبری! وقتی هم که تموم شد مطمئن باش کنار مرسدس sl350 که هیچی کنار بوگاتی ویرون هم وایسی بازم ماشین شما رو نیگاه میکنن! اینو مطمئن باش خودم تجربه اش رو با یه هوندا سیویک قرمز که خودم و پس عموم بازسازیش کردیم دارم! پس حرف دیگران رو به حساب نیار و کار خودت رو بکن!
مطمئنا موفق خواهی شد!
کمک هم خواستی رو ما حساب کن!

2299
10-02-2009, 21:58
رامين جان مثلا مني كه از اين چيزا سر در نميارم چي بگم خوب شما بايد كارتو ادامه بدي تا براي بقيه هم الگو بشي ديگه
ولي كارت درسته حتما ادامه بده :10::40::11:

poria_mc
10-02-2009, 22:23
رامين جان مثلا مني كه از اين چيزا سر در نميارم چي بگم خوب شما بايد كارتو ادامه بدي تا براي بقيه هم الگو بشي ديگه
اول که تاپیک رو دیدم فکر کردم میخوای تو یه شب یه کاتر هام بسازی! بعد دیدم یه شبه کاترهامه! تاپیک عنوانش کژتابی داره:دی
رامین جون فکر نمیکنی فایبرگلاس یک کم نا امنه؟ خطرناک نیست؟

D r i v e r
10-02-2009, 22:29
دقیقا همینه رامین جان!!
وقتی به زور 4 - 5 تا قطعه ماشین رو بیشتر نمیشناسم و هنوز درست نمیدونم موتور چطور کار میکنه
و ... چطور بیام درباره طرح به این درست و حسابی نظر بدم؟؟؟
من تو همین رینگ و لاسکی و هدرز و . ... موندم!!!
چه برسه بخوام طرح بدم و روی طرح دیگران نظر بدم!!:41:
رامین به قول یکی از دوستان تمام لذت این کار رو خودت میبری:46:

rami_hemi
11-02-2009, 10:52
ممنونم دوستان من هنوز روی طرحم هستم رویایی که سالهاس دارم
در مورد فایبر گلاس باید بگم به فیبر سازش بستگی داره و تقویت داخلی میشه بعضی از قسمتها باید فلزی باشه مثلا پانلهای کناری بدنه .
من با اینکه خودم اطلاعات زیادی ندارم ولی الانشم نزدیک 5 تا طرح عجیب دارم که این فعلا بزرگترینش هست .من بازم میگم همه شما دوستایی که اومدین و یه حرفی اینجا زدین حتی اگه می اومدین و این رو خواب و خیال میگفتین واسه من ارزش داره .
البته که من ادامه میدم فقط دلم نمیخواست اینجا توی انجمن بحثی کنم .
کسانی که حتی یه مورد ساختن یه وسیله یا تغییر تو یه وسیله رو تجربه کردن میدونن چه حسی داره.
حالا نظرتون در مورد یه رنو 5 موتور وسط چیه مثل clio v-6

Farshadd
11-02-2009, 13:20
من الان برای اولین بار دارم تاپیک رو میبینم.

تقریبا 2 روز بود که نیومدم. ( به دلیل چشم درد شدیدی که پای مانیتور برام ایجاد میشد)

خوب. ببخشید دیر اومدم.

بریم سر بحث داش رامین عزیز که من خیلی هم ذهنشو دوست دارم.

ابتدا شاسی اتموبیل رو مورد بررسی قرار دادم

این بررسی رو چجوری انجام دادید؟ از نزدیک یا با مطالعه؟

به احتمال قوی نمونه 6 سیلندر خطی یا خورجینی و به صورت استاندارد دیفرانسیل عقب

یکم راجع به این هم توضیح بده که چند اسبه؟ راحت پیدا میشه؟ حجم و ...

در مورد بدنه تصمیم داریم بدنه رو از جنس فایبر گلاس بسازیم(به خاطر شکل دهی و طراحی و ساخت آسان قالبها)

خودتون میسازید یا سفارش میدید به سازنده ها؟ (البته طراحی و اندازه و زاویه بندی و ... اونا کار آسونی نیست)

شدیدا دوستان نا امیدم کردین .
از ادامه تاپیک منصرف شدم از مئریت تقضا دارم به ترش منتقلش کنن.

چی داری میگی رامین؟

به ترش بره؟؟ یه بار دیگه این حرفو بزنی تاپیکو مهم میکنم.
آخه مرد حسابی صبرت کجاست؟:40::10:

یعنی هنوز نوع پروفیل و آلیاژ مورد نظرش رو نگفته

رامین میگم این آلیاژ رو هم میخوای بدی برات به میزان درخواست درست کنن؟ به نظر من اگه جور درومد با زیاد و کم کردن قطر پروفیل به استحکام لازم برس، نه با زیاد و کم کردن فولاد و ... آلیاژ. چون اونجوری هزینش زیاد میشه.

===========================

گیربکس هم به نظرم 5 دنده براش مناسبه فقط باید ضریب دنده هاش باید خیلی دقیق باشه

سعید عزیز تعیین گیربکس و ضریب و ... بستگی به قدرت موتور و دور موتور و ... داره... . که البته خود موتوری که رامین گفت سر خودش گیربکس داره اگه اشتباه نکنم.
در واقع برای تعویض موتور معمولا گیربکس هم همراه موتور هست.

حالا نظرتون در مورد یه رنو 5 موتور وسط چیه مثل clio v-6

در حالت کلی که نظر من همیشه مثبته. ولی یکم بیشتر توضیح بده که چی توی ذهنته؟؟

ولی مشکلی در مورد سقف و درها داریم یعنی با توجه به اندازه خیلی کوچیک ماشین طراحی یک اتاق یعنی سقف و در ماشین برامون هزینه هنگفتی داره یا باید یک طرح ابتکاری مانند باز شدن کلی سقف (مثل هواپیماهای جنگی)

رامین من هم قبلا در طرحی که داشتم همین مشکلات رو تا حدودی داشتم. البته من طرح خاصی د نظرم نبود و همینجوری یه چیزی کشیده بودم و اصلا هم به فکر مقاومت شاسی و ... نبودم. ولی برای سقف به این نتیجه رسیدم که تا جایی که ممکنه صندلی باید بی پایه باشه و همچنین نزدیک به زمین، و برای اینکه سرنشین هم راحت باشه فضای پا رو باید درازتر کرد. اینجوری دیگه حداقل ارتفاع دستت میاد و میبینیم که از این یه مقداری کمتر راه نداره.

============
من هم 2 تا آشنا دارم که در زمینه مکانیک یه چیزایی حالیشونه و در این زمینه هم مدرک معتبر دارن و البته یکیشون واقعا و واقعا آخرشه. اگه لازم بود بگو در خدمتیم. ( هر دو تا هم کتیا و سایر نرم افزار های مهندسی رو فول هستن)
=============

حتی من توی این بخش تیونینگ هم چیز زیادی جز توجه خیلی از دوستان به صدای اوپس اوپس و خوابندن ماشین و رینگ انداختن ندیدم .

در این مورد هم رامین جان هر کسی یه علاقه ای داره. یکی صدای بیس ارضاش میکنه، یکی ارتفاع، یکی دریفت، یکی ... و یکی هم مثل تو با دست ساختن حال میکنه. پس دلیلی نداره به کسی گلگی کنیم یا ایراد بگیریم. ( هر چند این انتقاد در ذهنم خودم هم تا حدودی هست)
و اینو هم فراموش نکن که اگه هر کسی در زمینه ای به فکر ساختن و تولید و خلاقیت بودیم... الآن ایران این خراب شده نبود.

:12:

rami_hemi
11-02-2009, 16:14
بررسی شاسی بیشتر مطالعاتی بود
چون نمونه ای نبود که بتونم از نزدیک ببینم
در مورد موتور باید بگم 6 سیلندر خطی رو میتونم روی نوا پیدا کنم که نزدذیک 150 اسب قدرت داره یا نمونه های موجود روی بی ام و که کمی سخت هستش.موتور v-6 رو من توی نظرم یه مدل نیسان یا تویوتا یا بنز که مورد آخر کمی سخت پیدا میشه.
طراحی قالبهای بدنه باید دست خودمون باشه ولی ساخت قالب و بدنه باید دست یه فیبر ساز و قالبساز خوب باشه.
در مورد پروفیل شاسی هم باید بگم واقعتش باید نوع مصرف صنعتی رو پیدا کنیم (نه مال در و پنجره)و فرقی نمیکنه لوله یا چهار گوش بعد محاسبات مشخص میشه اندازه هاشون .
گیربکس رو هم که گفتم تا حد امکان نمونه ای که با موتور همخوانی کامل داشته باشه .
موتور 4 سیلندر هم میشه روش نصب کرد مثلا مدلهای ام پاور.
=================================================
رنو 5 رو هم اون رو که داشتم یه ماکت ازش میساختم به ذهنم رسید
رنو 5 به طور استاندارد دارای یه مدل توربو 6 سیلندر موتور وسط هستش در حین ساختن ماکت به ذهنم اومد حالا ما مثل این مدل توربو این رو اگه 4 چرخ متحرک هم نکنیم میتونیم مثلا با نصب یه موتور v6 توی بخش میانی شاسی به صورت عرض و انتقال نیرو به چرخهای عقب یه رنو 5 متور وسط و 6 سیلندر به وجود بیاریم که در این مورد هم کار به این سادگی نیست و باید یه شاسی فضایی برای ماشین طراحی بشه و بعد اتاق روی اون سوار بشه
این طرح هم فقط قیافه شبیه رنو 5 میمونه و کلا ماشین تغییر میکنه .
البته جزئیات بیشتری رو توی ذهنم دارم ولی چون هنوز کاری روش انجام ندادم نمیگم .
همین کار رو میشه روی بقیه مدلهای هاچبک مثل پراید و یا مدلهایی که ظریتش رو دارن و ریسک روی اونها کم خرجه
مثلا برای گلف نباید این کار رو کرد و میشه از روش خود کارخونه استفاده کرد و موتور R32 روی اون نصب کرد یا سیویک که کم یاب هستش .

Farshadd
12-02-2009, 16:46
رامین فکر اندازه ها رو کردی؟؟

یعنی مثلا طول خودرو، جای موتور و ... .
طوری که من از عکس فهمیدم زیاد توی فکر موتور نوا نباید باشی. چون فکر کنم با موتور نوا+ یه گیربکس سازگار بزرگتر از این حرفا دربیاد. در حالی که موتور های دیگه هم هستن که میتونی با حجمی کمتر و مصرفی کمتر همین قدرت رو بکشی بیرون...

اینم یه عکس که مدتی پیش REGISTERED USER تو پروفایلم گذاشت:

poria_mc
12-02-2009, 18:30
رامین فکر اندازه ها رو کردی؟؟

یعنی مثلا طول خودرو، جای موتور و ... .
طوری که من از عکس فهمیدم زیاد توی فکر موتور نوا نباید باشی. چون فکر کنم با موتور نوا+ یه گیربکس سازگار بزرگتر از این حرفا دربیاد. در حالی که موتور های دیگه هم هستن که میتونی با حجمی کمتر و مصرفی کمتر همین قدرت رو بکشی بیرون...

اینم یه عکس که مدتی پیش registered user تو پروفایلم گذاشت:

فرشاد جان ماشین بالا کرایسلر پی تی کروز هستش! که تقریبا به طرح رامین جان نزدیکه اما شاسی خیلی پیچیده ای داره!

rami_hemi
13-02-2009, 15:25
پوریا جان این پلیموت پراولر هستش و زیاد شبیه هات روود ها هستش تا طرحی که من دارم
فرشاد الانم مشکلم اینه که من موندم روی این موتور هیچ جا یه مشخصات درست پیدا نمیشه ولی بیشتر احتمال v6 یا خطی 4 هستش .
حالا اون رو هم محاسبه کردیم روی شاسی که جا زیاد از بین نره چون دماغه ماشین کشیده هستش و محور جلو هم تقریبا نزدیک به قسمت جلوی شاسی هستش جای زیادی قسمت جلو دارم.قرار هم نیست تجهیزات زیادی کاپوت رو اشغال کنه .

poria_mc
13-02-2009, 16:07
پوریا جان این پلیموت پراولر هستش و زیاد شبیه هات روود ها هستش تا طرحی که من دارم
فرشاد الانم مشکلم اینه که من موندم روی این موتور هیچ جا یه مشخصات درست پیدا نمیشه ولی بیشتر احتمال v6 یا خطی 4 هستش .
حالا اون رو هم محاسبه کردیم روی شاسی که جا زیاد از بین نره چون دماغه ماشین کشیده هستش و محور جلو هم تقریبا نزدیک به قسمت جلوی شاسی هستش جای زیادی قسمت جلو دارم.قرار هم نیست تجهیزات زیادی کاپوت رو اشغال کنه .
اوپس!
رامین جان ممنون!
عکس از پشتش و جلوش دارم که خودم گرفتم اگه به کارت میاد آپلود کنم برات!

rami_hemi
13-02-2009, 19:17
ما طالبیم هر مدلش.

corey
13-02-2009, 19:25
رامین این سوال جدی می پرسم
ایده ساخت اتومبیل شبه کاترهام بلند پروازانه نیست ؟؟؟؟؟؟
بهتر نیست که کارت با همون رنو شروع کنی چون طراحی بدنه و قطعات و ... این کاترهام باید خیلی سخت باشه

rami_hemi
14-02-2009, 10:49
شاید سعید ولی غیر ممکن نیست
در مورد کارت هم راس میگی ولی رنو هم چیزی شبیه به همین کاترهام هستش.چون همونطور که قبلا هم گفتم اون چیزی به غیر از رنو میشه.
ولی سعد دارم همین رو به نتیجه برسونم .

Farshadd
14-02-2009, 13:03
رامین منظور سعید در جمله "بهتر نیست که کارت با همون رنو شروع کنی " این بود که " بهتر نیست karet رو با همون رنو5 شروع کنی"

البته منم اول مثل تو برداشت کردم. ولی بعدش دیدم اینجوریه. :46:

rami_hemi
14-02-2009, 18:56
والا اونجا هم توضیح دادم رنو دست کمی از این نداره که از اینم بدتره چون مجبوری روی یه بدنه موجود تغییرات فنی بدی.

masoud911
15-02-2009, 03:28
سلام دوست من
تو احتمالا منو میشناسی ولی من ایدی تو رو به جا نمیارم

اون پلیموت پرولر رو خوب گفتی . فکر نمیکردم بشناسیش

اول از همه: خودت چکاره ای؟ مکانیک خوندی؟ تعمیر کاری کردی؟
اگر جواب این دو تا مثبت باشه یعنی کلی از کار رو خودت میتونی انجام بدی

دوم: زبانت چطوره؟
space frame , caterham chassis و چیزایی مثل اینو سرچ کن

سوم: حتما با مصطفی خلف نژاد (ادمین تیونینگ تاک ) تماس بگیر و برو گاراژش
اگه اونجا به توافق رسیدی . میبینمت:10:
تنها کسی که میتونه بهت کمک کنه اونه
سالهاست که پروژه اسپیس فریم تو مخشه و کلی هم حالیشه
البته چون تو ریس نمیزارن با این ماشینها بری و برونی داره واسه اورال و درگ و ... ماشین میسازه

چهارم: شاسی رو با کتیا طراحی نمیکنن!
مخصوصا crash اون رو

پنجم: کی بود گفت موتور نوا؟؟ یه موتور چهار و دو دهم لیتری که فوقش 110 اسب بده چی داره که ببندیش رو اسپیس فریم؟؟

یه کترهم 7 تو ایران هست ( من فقط اینو میدونم) که اکثرا جلو دفتر پیست ازادی هست
یرو و ازش ایده بگیر

ختم کلام:
باید خیلی بلد باشی و مطالعه کنی اگر اون پرولر رو نمینوشتی من تو تاپیکت چیزی نمیگفتم ولی احساس میکنم از متوسط بچه ها اطلاعات بیشتره و میتونی کار کنی
موفق باشی دوست من:10:

rami_hemi
15-02-2009, 15:47
مسعود جان منم زیاد شناختی ندارم با شما
مکانیک نخوندم و تعمیر کارم نیستم در واقع از اول بچگیم جوری بودم که زیاد با ماشین و کامیون بر خورد کردم و از نظر اطلاعات فنی سعی کردم با مطالعه و پر سو جوو از آدمای فنی یه چیزایی یاد بگیرم میدونم ساخت این چیزی که گفتم واقعا دانش فنی زیادی میخواد و کار تنها یک نفر نیست و حتی این رو هم گفتم که اگه ببینم کار ساخت اسپیس فریم دیگه غیر ممکن میسازه مجبور میشم از یه جا یه نقشه کامل شاسی کاترهام رو پیدا کنم چون یه نمونه تقربا به درد بخور دارم که زوایا قطر پروفیل و اندازه ها رو دقیق توش داره حالا دقیقتر از اون هم پیدا کنم .ولی اونجایی که گفتی با کتیا شاسی رو طراحی نکنیم میشه بیشتر توضیح بدی.چون یه بار یکی از دوستام شاسی یه کارت رو باهاش طراحی کرد و تعدادی از تستهاش رو هم انجام داد .
بیشتر هدف من از زدن این تاپیک هم پیدا کردن اطلاعات بیشتر بود تا اینکه اطلاع رسانی.
از وقتی هم به تحقیق روی این پروژه پرداختم کلی اطلاعات جدید دستگیرم شده و کلی هم به ضعفهای خودم پی بردم.
در مورد پراولر هم بگم چون ذاتا از این ماشین بدم میاد خوب به ذهنم دارمش و مطالعه چیزی هستش که همیشه کمک من بوده من خیلی جاها به دوستان در مورد مطالعه توصیه میکنم و ممنونم که من رو باز هم به این کار توصیه کردی.
در مورد راهنماتیی هات هم واقعا ممنونم.

rami_hemi
15-02-2009, 16:48
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

یه سر به این آدرس بزندی و نمونه ای از شاسی های کاترهام رو ببنید واقعا در عین ساده بودن ماشین شاسی پیچیده ای داره.

rami_hemi
15-02-2009, 16:50
دوستان هر چی بیشتر تحقیق میکنم بیشتر علاقه مند میشم هر چقدر هم طول بکشه باز این رو عملی میکنیم.

corey
15-02-2009, 18:42
آره رامین واقعا شاسی عجیبی داره
راستی تو مدل های اولیش هم از این شاسی استفاده می شده؟؟؟
رامین دعا می کنم تو هم یک روز مثل ویکتور بشی و یه آرزوت برسی البته مثل ویکتور زود ورشکست نشی:دی

rami_hemi
15-02-2009, 21:26
سعید توی مدلهای اولیه شاسی لوله ای داشت ولی من یه چند تا شاسی دیگه هم دیدم که محشرن مثلا مال شلبی کبری واقعا هم بدنه و هم شاسی اون دیگه کار به این آسونی نسیت
سعید ممنونم ولی من هنوز کاری نکردم راستی اگه بخوام این کار رو بکنم بهتره اول تجربه ساخت یه کارت موتور دار رو داشته باشم .

Farshadd
16-02-2009, 16:29
رامین به نظر من شاسی ( اسپیس فریم ) کاتر هام چیز زیادی نداره. مهمترین چیزش اینه که بفهمی آلیاژش چیه؟؟ و آیا میتونی اونو تهیه کنی. بعد هم قطر ها و اندازه هاش رو که بلد باشی یه جورایی میشه گفت اسپیس فریمش حله...

البته اگه هم نتونی آلیاز عین خودشو تهیه کنی با یه نفر که واقعا از این چیزا میدونه مشورت کنی و کمکت کنه که مثلا با فلان آلیاز موجود در بازار باید قطر ها چقدر افزایش پیدا کنه و کجا ها باید تغییر بدی و اصافه کنی. ( درست مثل تحلیل سازه یک ساختمون)

در مورد ساخت کارت موتور دار هم به نظر من اگه برنامه اصلیت همینه بچسب به همین. و وقتی رو که میخوای صرف کارت کنی صرف همین کن. هزینه هم همینطور.

مسعود جان بابت اظهار نظرت واقعا دستت درد نکنه.

امیدوارم بیشتر به ما سر بزنی و کمکمون کنی.

Farshadd
16-02-2009, 16:37

سایتش رو ببین.

شاید به کارت بیاد.

masoud911
16-02-2009, 21:19
مسعود جان منم زیاد شناختی ندارم با شما
مکانیک نخوندم و تعمیر کارم نیستم در واقع از اول بچگیم جوری بودم که زیاد با ماشین و کامیون بر خورد کردم و از نظر اطلاعات فنی سعی کردم با مطالعه و پر سو جوو از آدمای فنی یه چیزایی یاد بگیرم میدونم ساخت این چیزی که گفتم واقعا دانش فنی زیادی میخواد و کار تنها یک نفر نیست و حتی این رو هم گفتم که اگه ببینم کار ساخت اسپیس فریم دیگه غیر ممکن میسازه مجبور میشم از یه جا یه نقشه کامل شاسی کاترهام رو پیدا کنم چون یه نمونه تقربا به درد بخور دارم که زوایا قطر پروفیل و اندازه ها رو دقیق توش داره حالا دقیقتر از اون هم پیدا کنم .ولی اونجایی که گفتی با کتیا شاسی رو طراحی نکنیم میشه بیشتر توضیح بدی.چون یه بار یکی از دوستام شاسی یه کارت رو باهاش طراحی کرد و تعدادی از تستهاش رو هم انجام داد .
بیشتر هدف من از زدن این تاپیک هم پیدا کردن اطلاعات بیشتر بود تا اینکه اطلاع رسانی.
از وقتی هم به تحقیق روی این پروژه پرداختم کلی اطلاعات جدید دستگیرم شده و کلی هم به ضعفهای خودم پی بردم.
در مورد پراولر هم بگم چون ذاتا از این ماشین بدم میاد خوب به ذهنم دارمش و مطالعه چیزی هستش که همیشه کمک من بوده من خیلی جاها به دوستان در مورد مطالعه توصیه میکنم و ممنونم که من رو باز هم به این کار توصیه کردی.
در مورد راهنماتیی هات هم واقعا ممنونم.

سلام
با اتوکد هم میشه کشید
منظورم طراحی و بهینه سازی و بررسی تنشها و مقومت پیچشی و جذب ضربه و تصادف و .... هست
حتی کار انسیس هم نیست چه برسه به کتیا

کشیدن با طراحی فرق داره:46:

فرشاد هم ولش بکنی میخواد فورمولا وان بسازه!
ساخت اون ماشین و شاسی حتی جوشش هم باید حتما تیگ باشه وگرنه همش ترک میخوره
تو میخوایی فقط با دونستن الیاژ بسازیش؟!

یه نفر که اینکاره بود اومده کارت ساخته بود
حتی یه دونه شاسی رو نتونسته بود صاف در بیاره و نمیدونست چرا اینجوری میشه(چون داشت تو پاچه ملت میکرد بهش نگفتم باید چکار کنه!!)

نمیخوام نا امیدتون کنم ولی این کار واسه یه تیم از مهندسهای مکانیک و ماشینباز های حرفه ای هم خیلی سخته

اینم واسه بچه های تیم صنعتی اصفهانه که همچین چیزایی ساختن:

توش بگرد و لینکهاش رو چک کن

تو گوگل هم فارسی تیم sae دانشگاه صنعتی اصفهان رو سرچ کن
همه لینکهاشون که داشتم شکسته شدن:2:

فقط اینو بدون و حال کن که تو پیست تاپ گیر دور پیست رو از بوگاتی ویرون سریعتر زده:18:

Farshadd
17-02-2009, 12:37
فرشاد هم ولش بکنی میخواد فورمولا وان بسازه!
ساخت اون ماشین و شاسی حتی جوشش هم باید حتما تیگ باشه وگرنه همش ترک میخوره
تو میخوایی فقط با دونستن الیاژ بسازیش؟!

:18:

فکر کنم با اتوکد نوع اتصالات رو هم میشه مشخص کرد ( توی تحلیل یه سازه ساختمونی دیدم).
البته با مکانیکال دسکتاپ هم میشه که فکر کنم خوراک همینه.
دونستن آلیاز برای من مهم نیست. برای نرم افزار مهمه. البته نرم افزار هم مستقیم آلیاز رو نمیگیره.

خودت استادی و من دقیق نمیدونم ولی فکر کنم باید مقاومت اون جنس رو به نرم افزار هم بدی ( مثلا میزان تحمل فشار جرم بر سانتیمتر و میزان تحمل حرارت و حالات ارتجاعی و ...)

با دونستن مقاومت مواد به کار رفته و اندازه های اون سنجش مقاومت کلی اسپیس فریم راحت تر میشه.

راستی مسعود چند سوال هم توی پروفایلت کردم.

rami_hemi
17-02-2009, 14:27
منم روی همین تست تنش موندم دیگه و بقیه تستاش خب طراحی سازه کلی رو میشه انجام داد ولی تست تنش مهمه.
قشنگترین و مهمترین جای کار همین ساخت شاسی هستش .
در مورد دور پیست تاپ گیر هم باید بگم من تا زمانی که میتونستم نگاه کنم پاگانی اول بود ولی این ماشین به خاطر نسبت وزن به نیروی خیلی خوبی که داره و ارتفاع خیلی کمش که نقطه ثقل رو پایین میاره میتونه سریعتر پیست رو طی کنه.
اگه مجحبور بشم از همون نقشه نمونه قدیمی استفاده میکنم واسه نمونه اولیه ولی اونم باید بگردم دنبال پرفیل لوله ای مناسب .
اگه بخوام این رو بسازم یه فیکسچر باید براش بسازیم تا شاسی تاب نداشته باشه و جوش کاریش هم که نمیشه جوش معملی زد
زمانی که توی کار کانکس و ساخت اتاق چادری کامیونها بودم ما جوس co2 کار میکردیم ولی اونم بعد یه مدت تقریبا 2-3 سال بازم میشکست .

masoud911
18-02-2009, 23:09
سلام
تو یه تاپیک دیگه هیوندای آتوز رو خوب گفتی! خوشم اومد
کمتر کسی میدونه

جوش رو حتما ارگون بزن بقیه اش هم درست بود

خواستی تو تبریز یه سر به تاندر تیونینگ بزن تو اینتر نت سرچ کن و ادرسشو پیدا کن
واسه مسعود صادقی هست
بچه خوبیه همینکه باش رفیق بشی کلی هوات رو داره(تبریزه)
بش بگو که امارش رو من(مسعود911) بهت دادم و تا جایی که بتونه کمک میکنه

rami_hemi
19-02-2009, 09:36
ممنونم مسعود جون
توی تبریز کمتر کسی مثل من خل و چل ماشین هستش(خل چل رو مثبت تعبیر کنید)
اون آتوز هم واقعا کمتر کسی میدونم چون تولید با اون موتور خیل خیلی کم بود.ولی به نظرم موتور خوبی بود.

rami_hemi
06-03-2009, 21:34
خب زیادی اینجا خوابید من یه طرحی که از شاسی داشتم اینه میذارم اینجا اگه اساتید کمک کنن روی همین طرح میخوام کار کنم لطفا نظر بدین و راهنمایی کنید
عکس بزرگه نمیتونم بذارم اینجا لینک میکنم

Farshadd
07-03-2009, 00:51
رامین این طرح استاندارد هست یا مال خودت؟؟

به نظر من چند جاش کمی مشکل داره. البته اینوری به چشم میاد وگرنه واقعا شاید مشکلی نداشته باشه.

rami_hemi
07-03-2009, 12:05
این طرح استادارد هستش و احتمال قوی همین رو بسازیم تا فعلا کمی دستمون بیاد چطوری میشه اینو درست ساخت کمک با تغییر روی این کارمون رو ادامه بدیم .البته این کامل کلمل نیست و باید بعضی از اطلعاتش رو خودمون استخراج کنیم.