PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : یک سوال علمی؟

aluminum
29-01-2009, 03:10
توی مسابقه 101 دو سه شب پیش یه سوالی پرسیدن که ذهن من رو مشغول کرده

وزن یک انسان در قطب شمال بیشتر است یا استوا؟

به نظر من استوا وزن بیشتره در صورتی که جواب مسابق قطب شمال بود

kevin
29-01-2009, 04:01
مقدار نیروی وزن هر جسم به جرم وهمچنین شتاب ثقل محل استقرار ان بستگی دارد به عنوان مثال وزنه ای به جرم 1 کیلو گرم در پاریس با نیروی 9.81n ودر منطقه استوا با نیروی 9.78nودر نواحی قطبی با نیروی 9.83n به طرف مرکز ثقل زمین جذب میشود

aluminum
29-01-2009, 13:30
مقدار نیروی وزن هر جسم به جرم وهمچنین شتاب ثقل محل استقرار ان بستگی دارد به عنوان مثال وزنه ای به جرم 1 کیلو گرم در پاریس با نیروی 9.81n ودر منطقه استوا با نیروی 9.78nودر نواحی قطبی با نیروی 9.83n به طرف مرکز ثقل زمین جذب میشود

خوب این شتاب ثقل تابعی از چی هست؟

مسافت از مرکز زمین
تاثیر سایر اجرام اسمانی مانند ماه!
و....

؟
؟
؟

kevin
29-01-2009, 14:42
سایر اجرام اسمانی مانند ماه برای خود شتاب ثقل متفاوتی دارند
فکر میکنم به فاصله از مرکز زمین شتاب فرق میکنه در مسایل فنی معاد 45 درجه عرض جغرافیایی در نظر گرفته میشه

aluminum
29-01-2009, 16:02
سایر اجرام اسمانی مانند ماه برای خود شتاب ثقل متفاوتی دارند

ولی
روی اجرام روی سیاره های دیگه تاثیر دارند مثل جزر و مد

فکر میکنم به فاصله از مرکز زمین شتاب فرق میکنه

به نظرت فاصله تا مر کز زمین در استوا بیشتره یا در قطبین

در مسایل فنی معاد 45 درجه عرض جغرافیایی در نظر گرفته میشه

متوجه نشدم منظورت چی هست

kevin
30-01-2009, 04:09
به نظرت فاصله تا مر کز زمین در استوا بیشتره یا در قطبین

بله زمین کاملا گرد نیست

در حل معادلات فنی شتاب ثقل زمین رو معادل شتاب ثقل در عرض درجه45 جغرافیایی درنظر میگیرند یعنی پاریس
معادل 9.81m/s^2

aluminum
30-01-2009, 22:59
پس ......
در استوا باید این شتاب گرانش بیشتر باشه تا قطبین دیگه

چون نزدیک تره به مر کز زمین..

ولی چیزهایی که بالا نوشتی عکس اینه

من دنبال این تناقص هستم

Iron
31-01-2009, 08:42
سلام

1- ممکنه علتش شتاب گریز از مرکز ناشی از گردش زمین باشه. البته نمی دونم آیا این نیرو باندازه کافی بزرگ هست یانه.

2- اون مسابقه گاهی پاسخهای غلط هم داره و کاملا قابل اعتماد نیست.:41:

Nocturne
26-12-2010, 07:50
پس ......
در استوا باید این شتاب گرانش بیشتر باشه تا قطبین دیگه

چون نزدیک تره به مر کز زمین..

ولی چیزهایی که بالا نوشتی عکس اینه

من دنبال این تناقص هستم

چرا فکر میکنی استوا به مرکز زمین نزدیکتره؟! درست عکس اینه. یعنی استوا دورتره.
زمین دقیقا کره نیست و حالت بیضوی داره. (مورد 1) و باید توجه داشت که این بیضوی افقیه نه عمودی. یعنی اگه زمین رو از بغل ببینیم قطر افقی بیضوی بزرگتر از قطر عمودیشه.

این مطلب هم در اینترنت هست:

آیا می دانید که هرچه از مرکز زمین فاصله بگیریم نیروی جاذبه کمتر می‌شود،در نتیجه وزن کاهش
می‌یابد ، وزن فردی که در خط استوا ایستاده از وزن همین شخص در قطب شمال و جنوب کمتر

است زیرا در خط استوا زمین بر آمده تر و در قطب هموارتر است این تفاوت وزن حدود پنج درصداست.

سلام

1- ممکنه علتش شتاب گریز از مرکز ناشی از گردش زمین باشه. البته نمی دونم آیا این نیرو باندازه کافی بزرگ هست یانه.

اصلا من الان پیرامون همین نکته سرچ کردم و اومدم اینجا! (تو ذهنم بود بیام تو این انجمن بپرسم دیدم قبلا یکی همینجا پرسیده!)
من شنیده بودم وزن در استوا و قطب متفاوته اما بنظرم میومد واسه همین نیروی گریز از مرکز باشه اما الان که اون مطلب رو در سایتها دیدم متوجه شدم دلیلش بیضوی بودن زمینه.

حالا یه نکته جالبی که هست اینه که علم فیزیک میگه نیروی گریز از مرکز اصلا وجود نداره. فقط از دید ناظر غیرلخت این نیرو هست. اما از دید ناظر لخت چنین نیرویی وجود نداره. بلکه نیرویی در جهت عکس این نیرو وجود دارد که در حرکت دورانی اون رو "نیروی جانب مرکز" مینامند. با قبول این قضیه. ترازو در استوا وزن انسان را بیشتر از قطب نشان میدهد! (مورد 2)

باتوجه به اون مطلبی که در سایتها اومده مبنی بر بیشتر بودن وزن انسان در قطب بدلیل نزدیکتر بودن فاصله قطب تا مرکز زمین، میتوان چنین نتیجه گرفت که تاثیر مورد 1 از مورد 2 بیشتره و اصطلاحا به اون می چربه.

این یعنی اینکه مثلا اگر زمین کاملا کروی شکل بود وزن در استوا بیشتر می بود!

البته من بازم در حال فکر کردن هستم. مساله جالبیه!... الان که داشتم این پست رو مینوشتم یادم اومد اون زمان موقع پخش 101 نفر، من هم برام این سوال جالب بنظر اومد. اما دقیق یادم نیست جوابم چی بود.

Nocturne
26-12-2010, 08:16
گفتم در حال فکر کردن هستم ... یه نکته ای بنظرم رسید و اون این که اصلا ترازو رو ما باید لخت حساب کنیم یا غیر لخت؟!

مثلا: وقتی آسانسور به بالا (= جهت مثبت) شروع به حرکت میکنه، ما احساس سنگینی میکنیم. یعنی انگار حس میکنیم نیرویی ما رو به پایین (= جهت منفی) میکشه در حالیکه نیرو و شتاب در حال راه افتادن آسانسور به سمت بالا، مثبت هستند! جالب اینکه اگر این کار رو با ترازو بکنید ترازو هم همین عقیده ما (=ناظر غیرلخت) رو داره! یعنی ترازو وزن ما رو در هنگام راه افتادن آسانسور به بالا، بیشتر نشون میده. پس من فکر میکنم ما بایستی ترازو رو هم یک ناظر غیر لخت بدونیم! در این صورت مورد2 هم موافق با مورد 1 میشه و به کمک اون میاد تا وزن در قطب بیش از استوا باشه!
اما همچنان به اعتقاد فیزیک، چه در آسانسور و چه در کره زمین، اون نیرویی که ما (=ناظر غیرلخت) حس میکنیم وجود نداره و نیروی در جهت عکس اون وجود داره.

پس در صورتی که فرض کنیم زمین بیضوی نیست و دقیقا کرویه:
-------- اگر بپرسند: نیروی جانب مرکز در استوا بیشتر است یا در قطب؟ باید بگوییم استوا !
-------- اما اگر بپرسند: چنانچه در استوا و قطب روی ترازو بایستید، در کدام حالت عدد ترازو بیشتر است؟ باید بگویید قطب !

aluminum
26-12-2010, 16:43
چرا فکر میکنی استوا به مرکز زمین نزدیکتره؟! درست عکس اینه. یعنی استوا دورتره.
زمین دقیقا کره نیست و حالت بیضوی داره. (مورد 1) و باید توجه داشت که این بیضوی افقیه نه عمودی. یعنی اگه زمین رو از بغل ببینیم قطر افقی بیضوی بزرگتر از قطر عمودیشه.

میدونستم زمین بیضوی شکل هست ولی تا الان نمی دونستم اینجوریه

زمین مانند یک نارنگی در استوا برآمده و در قطبها فرورفته است

و

مروزه اندازه گیریهای دقیق نشان می‌دهد که قطر استوایی زمین 43 کیلومتر از قطر قطبی آن بیشتر است. در واقع ، قطر استوایی زمین 12756 کیلومتر و قطر قطبی آن 12713 کیلومتر است.

که علت این امرو شتاب گریز از مرکز میدونن!

-------- اگر بپرسند: نیروی جانب مرکز در استوا بیشتر است یا در قطب؟ باید بگوییم استوا !

خب این جواب درسته

-------- اما اگر بپرسند: چنانچه در استوا و قطب روی ترازو بایستید، در کدام حالت عدد ترازو بیشتر است؟ باید بگویید قطب !

اینم درسته

علتش هم

اسحاق نیوتن به متفاوت بودن سرعت سطح زمین در عرضهای جغرافیایی مختلف پی برد. او با قوانین خود نشان داد که هرچه چرخش سریعتر باشد، اثر گریز از مرکز بیشتر است، یعنی گرایش مواد به دور شدن از مرکز دوران بیشتر می‌شود.

از آنجا که سرعت در قطبها صفر است، پس اثر گریز از مرکز در قطبها تا استوا پیوسته افزایش می‌یابد. این بدان معناست که زمین در اطراف کمربند استوایی خود با شدت بیشتر رانده می‌شود.

به نظرم چیزی که در وزن تاثیر میگذاره عمل نیست و عکس العمل هست .
نیرو جانب به مرکز به جسم وارد میشه ولی نیرویی که میخواهد حالت قبلی رو حفظ کنه(اسمش یادم رفته ) باعث میشه وزن بیشتر بشه.مثلا شما در یک ماشین نشسته اید و در یک لحظه با شتاب شروع بع حرکت میکنید شما در صندلیتون فرو میرید؟؟ در صورتی که ماشین داره با سرعت به جلو میره ولی نیروی میخواد مقاومت کنه و حالت شما همونی که بوده بممونه!!

به نظرم این نیروی گریز از مرکز هم روی وزن تاثیر داره ولی بیشترین تاثیر رو باید فاصله تا مرکز زمین داشته باشه!
چون ما معمولا برای محاسبه وزن از ضرب جرم در شتاب جاذبه استفاده میکنیم.پس حتما نیروی گریز از مرکز زیاد تاثیر گذار نبوده؟؟

البته همین شتاب جاذبه خودش تابعی از جند تا فاکتور دیگه هست که فکر کنم یکیش نیروی جاذبه سایر اجرام آسمانی هست که برای ما روی زمین بیشترین تاثیر ور ماه میگذاره که فکر کنم فاصله تا ماه هم میتونه روی وزن تاثیر بگذاره

ولی خوب اشتباه من تا اینجا تصور اشتباه در مورد نوع بیضوی بودن زمین بوده(عمودی افقی بودنش)

----
ما را چقدر وادار به فکر کردن کردی؟!؟!:18::31:
توی این دو سال کلا مغزمون تعطیل شده و دارم تبدیل به فسیل میشم:5:

Nocturne
27-12-2010, 03:05
پس حتما نیروی گریز از مرکز زیاد تاثیر گذار نبوده؟؟چرا. اگر مقصود همون عدد ترازو باشه این دو مورد (بیضوی بودن زمین و گریز از مرکز در استوا) هر دو به کمک هم میان تا عدد ترازو در استوا کمتر باشه! منتها گویا تاثیر مورد دوم کمتره. و اصل کار همون مورد اول یعنی کمتر بودن فاصله قطب تا مرکز زمین هست که باعث این امر میشه. (که اون هم همونطور که خودت گفتی میتونه همین گریز از مرکز علتش باشه! یعنی باز به گریز از مرکز مرتبط میشه!)

به نظرم چیزی که در وزن تاثیر میگذاره عمل نیست و عکس العمل هست .بله. اگر منظور همون عدد ترازو باشه درسته. مثلا برای جسمی که روی سطحی افقی قرار دارد وقتی نیروهای وارد بر اون رو میکشیم، یه W رو به پایین میکشیم که نیروی وزنشه. یه N هم برخلافش میکشیم که نیروی عمود بر سطحه. من تا جایی که میدونم ترازو W رو نشون نمیده بلکه N رو نشون میده!