PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ساخت فونت تحریری ...

Benygh
27-01-2009, 22:04
سلام
من قصد دارم با همکاری یکی از دوستانم که درجه ی ممتاز خوشنویسی رو داره یک فونت همانند Iran nastaliq و بیشتر در سبک تحریری بسازیم .
فعلا فقط قصد دارم الاعات کسب کنم و بعد شروع کنم .
به نظر شما از چه نرم افزارهایی استفاده کنم ؟
چند سوال :
آیا در این نرم افزار ها توانایی ورود عکس است ؟

hamed9
28-01-2009, 00:50
سلام دوست عزیز
راستش مهارتی توی این زمینه ندارم اما به نظرم شما میتوند از نرم افزاری مثلcelckاستفاده کنید و اون رو داخل فتوشاپ بیارید و هم می تونید از خود نرم افزار فتوشاپ و ازpathها استفاده کنید....

Libra
28-01-2009, 02:14
توی انجمن درخواست نرم افزار درخواست فونت ساز بده

Font Maker هم سرچ کن توی نت ، باید یه چیزایی گیر بیاد

فکر کنم باقی اطلاعات هم توی انجمن های برنامه نویسی و سیستم عامل بهتر از اینجا گیر بیاد

مارو هم بی خبر نزار ... ک کشیده هم توش باشه لطفا :دی

huti_421
28-01-2009, 13:51
سلام بنیامین

این خط هایی که میبینی تا اونجا که من اطلاع دارم اول به صورت فیزیکی وارد طراحی میشن به صورت تک تک

بعد ازشون اسکن میگیرن و وارد کامپیوتر می کنن بعد با نرم افزار های گرافیک برداری از روشون اتود میزنن در نهایت یرایش های لازم رو انجام میدن و دست آخر با نرم افزار های برنامه نویسی یا طراحی فونت مثل Font Workshop اون ها رو به فونت های ttf یا ... تبدیل می کنن

Benygh
28-01-2009, 15:00
سلام
من میخوام تحریری بنویسم و بعد وارد نرم افزار ساختش کنم ...
برای اتود من تجربه ای ندارم ... کار سختیه ؟ :-؟
با فتوشاپ کار کردم ... ولی باز هم نمیدونم کافیه یا نه !
خوب پس کار چندان سختی نیست اگه یک همکاری بشه و ....

به نظر شما تحریری باشه مانند همین Tahoma که همه جا بشه استفاده بشه بهتره و یا عین ایران نستعلیق تیتر و ... بشه ؟
به نظر من اولی باشه بهتره ...
خوب حالا کمی توضیح بدید ...

به نظر شما برای دونستن محل فونت ها میشه مثلا یک فونت رو توی اون نرم افزار خاص باز کنم و به جای هر کاراکترش من هم کارکتر تحریری اش رو بدم داخل ؟ :-؟
یک نوع زرنگی :دی

Libra
28-01-2009, 15:10
سلام
من میخوام تحریری بنویسم و بعد وارد نرم افزار ساختش کنم ...
برای اتود من تجربه ای ندارم ... کار سختیه ؟ :-؟
با فتوشاپ کار کردم ... ولی باز هم نمیدونم کافیه یا نه !
خوب پس کار چندان سختی نیست اگه یک همکاری بشه و ....

بهتره از برنامه هایی مثل کورل یا فریهند استفاده کنی

من خودم هر وقت فونت نستعلیق باب میلم نیست ، کلا تغییرش میدم

همون ساخت فونت هست دیگه

همون همکاری و کار گروهی ایشالا نتیجه میده بنیامین جان

به نظر شما برای دونستن محل فونت ها میشه مثلا یک فونت رو توی اون نرم افزار خاص باز کنم و به جای هر کاراکترش من هم کارکتر تحریری اش رو بدم داخل ؟ :-؟

من نفهدیم ، چطوری ؟؟؟

Benygh
28-01-2009, 15:41
یعنی اینکه مثلا من همین فونت تاهما رو دارم که دارم الان باهاش تایپ میکنم !
برم با نرم افزار بازش کنم و به جای هر کارکتر که محل فرضی کلید هاست حرف خودم رو که به صورت تحریری است بذارم .

Libra
28-01-2009, 20:34
یعنی اینکه مثلا من همین فونت تاهما رو دارم که دارم الان باهاش تایپ میکنم !
برم با نرم افزار بازش کنم و به جای هر کارکتر که محل فرضی کلید هاست حرف خودم رو که به صورت تحریری است بذارم .

آهان حالا فهمیدم

نمیدونم والا ، قکر میکنم برای جلوگیری از این کار ، از پوشه های فونت حفاظت میشه

فکر خوبیه ، یه برنامه ویرایش فونت پیدا کن ، تست کن و خبر بده

Benygh
29-01-2009, 15:55
خوب دوستان اطلاعات بیشتری میتونند بدند که من شروع کنم ؟

AK1
29-01-2009, 21:47
با سلام

بله امكان ورود تصوير با هر فرمتي به برنامه ويراش فونت و ساختش و جابجاي تصوير با فونت قبلي وجود داره
من با برنامه FontCreator اين كار رو انجام ميدم نسخه حرفه ايش امكانت خوبي داره
بعد ورود هر نوع تصويري با از عمليات ويژه برنامه اون رو به برداري تبديل و امكات ويرايش هم ميده
مهمترين چجيز در طراحي فونت به خصوص فوت تحروري فارسي مقياس اندازه و دقت در حروف بهم چسبيدست كه مصيبته!!!

به تلاش و دقت نياز داره # يك فونت استندارد رو براي جايگزيني استفاده كه تا با فرمت يوني كد كه ذخيره مي كني مشكلي پيش نياد و جاي حروف درست بيفته# سعي كن اگه تونستي فونت رو همونطور كه دوستان گفتن تو برنامه برداري طراحي و يكسايز خروجي بدي ولي براي تست چند حروف رو روي كغد بنويس اسكن و وارد برنامه كن ببن چطوري به هم ميچسبن #
براي اينكه بيشتر به نوع نوشتن خط پي بري فونت نستعليق و يه فونت فارسي رو تو برنامه FontCreator باز كن و يكي يكي به فونتها توجه كن چطوري نوشته شدن

موفق باشي

Benygh
29-01-2009, 22:46
خوب ...
توضیحات کاملی بود امیر عزیز ...
خوب نرم افزار رو که تو تاپیکش گفتم لینک به روز بذارند ... :دی
خوب چند سوال :
قصد ما اینه که میخواهیم یک فونت تحریری بسازیم ...
پس باید به صورت تحریری بنویسیم و بعد اسکن کنیم ؟ اسکنر 1200 بسه ؟ البته تا هست ...
در کل منظور سوالم اینه که ایا باید برای اسکن به صورت عادی بنویسیم و یا بزرگتر از حالت عادی ؟ :-؟

مسلما بزرگتر نوشتن باعث بد شدن ورودی و خط خواهد شد .. البته مسلما اش به نظر منه :دی
این نرم افزار من رو از استفاده از فتوشاپ و ... بی نیاز میکنه ؟

AK1
29-01-2009, 23:40
خوب ...
توضیحات کاملی بود امیر عزیز ...
خوب نرم افزار رو که تو تاپیکش گفتم لینک به روز بذارند ... :دی
خوب چند سوال :
قصد ما اینه که میخواهیم یک فونت تحریری بسازیم ...
پس باید به صورت تحریری بنویسیم و بعد اسکن کنیم ؟ اسکنر 1200 بسه ؟ البته تا هست ...
در کل منظور سوالم اینه که ایا باید برای اسکن به صورت عادی بنویسیم و یا بزرگتر از حالت عادی ؟ :-؟

مسلما بزرگتر نوشتن باعث بد شدن ورودی و خط خواهد شد .. البته مسلما اش به نظر منه :دی
این نرم افزار من رو از استفاده از فتوشاپ و ... بی نیاز میکنه ؟

اينجوري نميشه گفت چون منم تجربه ساخت فونت با اين پروژه رو ندارم ولي در كل از ويرايش تصوير بينياز به واسطه مي شي

بهترين راه تجربه است چند بار تست كن كوچيك و بزرگ
البته نيازي به بزرگ بودن نداره ولي يكسان نوشتن و هم سايز بودن مهمه
1200 خيلي زياده چه خبره 300 بسه:31: ( البته نظر من بيد)
سعي كن در هنگام ويرايش دوست خوش نويست پيشنت باشه تا بتوني بهتر ويرايش و اصول رو رعايت كني

برنامه كه توي معرفي درخواست دادي از دست تو من چيكار كنم !!!:18:
سايت برنامه و اخرين نسخه :31:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Benygh
30-01-2009, 15:42
سلام
من الان فونت ایران نستعلیق رو باز کردم دیدم که سه هزار تا کاراکتر داشت بدون اون نوشته های انگلیسی ...
یعنی باید همه رو بذارم دیگه مگه نه ؟