PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث و بررسی و مشاوره در مورد گوشی های سونی اریکسون سری پی

merikh_merikh
20-01-2009, 12:46
سلام.
دوستان در این جا به بحث و بررسی و مشاوره برای خرید گوشی های سونی اریکسون سری پی و گوشی هایی که سیستم عامل یو ای کیو دارند و در برند سونی اریکسون قرار دارن میپردازیم.
در حال حاظر به خاطر این که گوشی های موجود در این رده کمی قدیمی هستن شاید جایی برای بحث نباشه.ولی فکر میکنم گوشی های جدید در این رده در راه باشن.اون موقه میشه یه بحثی کرد.
الانم اگه کسی مرتبط با این موضوع سوالی داره بپرسه.
گوشی من پی1 هست.

hussain
20-01-2009, 13:32
ببخشيد كه اين سوال رو ميپرسم.
شما چند وقته به اينترنت دست پيدا كردي؟
شما مي دونيد كه اين سري اصلا ديگه ساخته نميشه و اين كه سوني اريكسون ديگه يو اي كيو نمي زنه؟
بهتره يكي قسمت اخبار را مطالعه بفرماييد. هميشه گفتن قبل از زدن تاپيك جستجو كنيد.
با تشكر

merikh_merikh
20-01-2009, 21:14
این خبر به منم رسیده.ولی هنوز قطعی نشده و من مطمعن هستم که از این نوع گوشی ها دوباره تولید میشه.توسط خود سونی اریکسون...........
سونی اریکسون الکی که این همه هزینه نمیکنه که یو ای کیو را بگیره برا خودش بعد بگه دیگه گوشی بر این پایه تولید نمیکنه!!!
به نظر من تا اخر فروردین نهایتن خرداد یه گوشی جدید با سیستم عامل یو ای کیو تولید میشه.
از اینکه به این تاپیک دقت کردین و نظرتونو گفتین ممنون.

smss.exe
21-01-2009, 13:33
سلام دوست عزیز
من یه سؤال در مورد p1 داشتم .
من دو هفته پیش یه گوشی p1 برای یک از دوستام خریدم (300 با گارانتی کامتل ) تا این که یه هفته پیش اون پول لازم شد و چون اصلا نمی تونست با گوشی کار کنه من p990 خودم رو 150 فروختم و گوشی اون رو 220 خریدم . . .
2 تا سؤال دارم یکی این که من گوشی رو با قیمت خوبی خریدم یا نه ؟
یکی این که میشه بیگید که فرق گوشی p1 که چینیه با اصلیاش چیه ؟ ( چون من هر عکسی که دیدم از گوشی به جای p1i در جلو و پشت گوشی نوشته SE123 ) می خوام بدونم که اصل هستش یا نه و یه توضیحاتی درباره ی شارژر گوشی هم اگه بدید ممنون می شم .
خیلی ممنون

merikh_merikh
21-01-2009, 17:13
سلام دوست عزیز
من یه سؤال در مورد p1 داشتم .
من دو هفته پیش یه گوشی p1 برای یک از دوستام خریدم (300 با گارانتی کامتل ) تا این که یه هفته پیش اون پول لازم شد و چون اصلا نمی تونست با گوشی کار کنه من p990 خودم رو 150 فروختم و گوشی اون رو 220 خریدم . . .
2 تا سؤال دارم یکی این که من گوشی رو با قیمت خوبی خریدم یا نه ؟
یکی این که میشه بیگید که فرق گوشی p1 که چینیه با اصلیاش چیه ؟ ( چون من هر عکسی که دیدم از گوشی به جای p1i در جلو و پشت گوشی نوشته SE123 ) می خوام بدونم که اصل هستش یا نه و یه توضیحاتی درباره ی شارژر گوشی هم اگه بدید ممنون می شم .
خیلی ممنون
قیمت فکر میکنم خوب باشه.اینم در نظر بگیرید که مطمعن هستید یه گوشی نو و دست اول گیر اوردین.اینم خودش کلیه.اونم با این قیمت!!!
در مورد اصل بودن که اونایی اصلن که پشتشون نوشته:p1i
و در مورد SE123:اونایی که پشتشون نوشتهSE123 به صورت ازمایشی توسط کارخانه چند تا تولید شد تا ببینن که گوشی تولید شده چه طور میباشد.به عبارت دیگه گوشی های اولی که برای ازمایش تولید شدن پشتشون نوشته SE123......

smss.exe
21-01-2009, 22:06
سلام دوست عزیز
خیلی ممنون از راهنماییتون پس من خیلی خوش شانس بودم که یه گوشی خوب گیر اوردم
ولی یه چیزی من وقتی که با شارژر گوشی p990 ام گوشیمو شارژ می کردم خوب بود ولی وقتی که با یه شارژر دیگه شارژ می کردم اون شارژر خیلی داغ می کرد . حالا این مشکل رو با p1 هم دارم چون تصور می کنم که شارژری که به من داده برای G770 داداشش باشه که از دبی گرفته چون اونم داغ می کنه . برای همین می خواستم مشخصات دقیق شارژر p1 رو بدونم. ( مثلا روش چی نوشته یا یه عکسی از شارژر و یا چیزای دیگش)
اگه لطف کنید و یه توضیحی بدید ممنون می شم ...

merikh_merikh
22-01-2009, 00:13
سلام دوست عزیز
خیلی ممنون از راهنماییتون پس من خیلی خوش شانس بودم که یه گوشی خوب گیر اوردم
ولی یه چیزی من وقتی که با شارژر گوشی p990 ام گوشیمو شارژ می کردم خوب بود ولی وقتی که با یه شارژر دیگه شارژ می کردم اون شارژر خیلی داغ می کرد . حالا این مشکل رو با p1 هم دارم چون تصور می کنم که شارژری که به من داده برای g770 داداشش باشه که از دبی گرفته چون اونم داغ می کنه . برای همین می خواستم مشخصات دقیق شارژر p1 رو بدونم. ( مثلا روش چی نوشته یا یه عکسی از شارژر و یا چیزای دیگش)
اگه لطف کنید و یه توضیحی بدید ممنون می شم ...
دوست عزیز در مورد باطری منم وقتی شارژر های دیگه را استفاده میکنم باعث گرم شدن ترانس میشه.البته من در گوشی های دیگه این کارو کردم.من وقتی شارژر کا800 را به گوشی قبلیم(دبلیو700)وصل میکردم ترانس داغ میشد.
در مورد اطلاعاط ترانس هم چیزی پیدا نکردم که براتون بزارم.اگه دوستان دیگه اطلاعات دارن راهنماییتون میکنن.
به نظره من یه شارژر مخصوص پی1 در اولین فرصت بگیرید.

smss.exe
22-01-2009, 00:19
سلام
خیلی ممنون از راهنماییتون ولی به هر کی میگم شارژر p1 می گه شارژر همه ی سونی اریکسون ها به هم می خورن
حالا انشاالله دوستان یه راهنمایی بکنن

merikh_merikh
22-01-2009, 06:45
دوست عزیز منم از همین تعجب میکنم که چه طور این اتفاق میفته.اخه همه ی ترانس های سونی اریکسون مثل هم هستن!!!!!!!
ولی شما با گرفتن یه شارژر مخصوص پی1 مشکلتون حل میشه.

smss.exe
22-01-2009, 22:48
سلام بر شما
ببخشید دوست عزیز ولی می شه یه خواهشی ازتون کنم ؟
من از قبل جواب شما رو بله تصور می کنم و خواهشم رو می گم :
می شه یه عکس از شارژر اصلی p1 تون و مشخصاتی که روش نوشته رو بذارید . می خوام مشخصات دقیق باشه پس اگه لطف کنید همه رو بنویسید ممنون می شم .
بعد یه چیز دیگه این که شارژر p1 شما که داغ نمی کنه ؟

merikh_merikh
26-01-2009, 14:23
سلام بر شما
ببخشید دوست عزیز ولی می شه یه خواهشی ازتون کنم ؟
من از قبل جواب شما رو بله تصور می کنم و خواهشم رو می گم :
می شه یه عکس از شارژر اصلی p1 تون و مشخصاتی که روش نوشته رو بذارید . می خوام مشخصات دقیق باشه پس اگه لطف کنید همه رو بنویسید ممنون می شم .
بعد یه چیز دیگه این که شارژر p1 شما که داغ نمی کنه ؟
دوست عزیز من دوربین خوب در حال حاظر ندارم که بخام یه عکس خوب براتون بزارم که متوجه نوشته های روش بشین.
شارژر من تا به حال داغ نشده.

shahshahani
27-01-2009, 13:20
هر كدوم از گوشيهاي UIQ توي اين انجمن صاحب تاپيك هستن.از جمله p1
شما هم كه دارين اينجا بحث راجع بعه قيمت و اين حرفا ميكنين.
بهتره تو تاپيك هاي مربوطه ادامه بدين.

merikh_merikh
28-01-2009, 15:05
شما درست ميگيد.
اين تاپيک بيشتر براي مقايسه هست تا کاراي ديگه

merikh_merikh
29-01-2009, 14:10
دوستان من همیشه از خوندن مقایسه لذت میبرم و برا همین یه در خاستی از دوستان با تجربه در زمینه ی گوشی های دارای سیستم عامل یو ای کیو داشتم که یه مقایسه ی کامل بین دو گوشی دبلیو960 و پی1 در این جا بزارن.البته من خودم یه سری اطلاعات دارم ولی نه کامل.من خیلی جاها مقایسه ی کامل پی990 و پی1 را دیدم ولی مقایسه ی کامل پی1 و دبلیو960 را ندیدم.این مقایسه را هم برای اطلاعات خودم میخاستم هم برای این که بدونم گوشیم در چه سطحی هست.
ممنون

ahangarmohammadrez
30-01-2009, 15:36
با سلام ایا راهی هست تا هنگام forward sms شمارهی فرستنده بهمراه اس ام اس ارسال نشود? البته توسط گوشی p1i

ahangarmohammadrez
30-01-2009, 19:13
با سلام چگونه میتوان با گوشی p1 اس ام اس را forward کرد بودن اینکه شماره فرستنده ارسال شود.

merikh_merikh
31-01-2009, 00:36
با سلام چگونه میتوان با گوشی p1 اس ام اس را forward کرد بودن اینکه شماره فرستنده ارسال شود.
من نیز چنین مشکلی را دارم.

merikh_merikh
02-02-2009, 18:13
سلام.
دوستان در این جا میخام بررسی تخصصی دو گوشی جی700 و جی900 را براتون بزارم تا اطلاعات کاملی از این دو گوشی در دسترس باشه.
این دو بررسی را در دو پست براتون میزارم.در پست اول جی700 و در پست دوم جی900.
اینم بگم که مطالب گرفته شده از سایت writeage میباشد.اینجا میزارم تا دوستان از طریق سایت خودمون نیز به اطلاعات دسترسی داشته باشن.
امیدوارم که در جهت خرید گوشی به دوستان کمکی کرده باشم.

merikh_merikh
02-02-2009, 18:15
بررسی تخصصی g700:

سونی اریکسون را در سالی که گذشت می توان یکی از کم کارترین شرکت هایی دانست که در سطح اول دنیای موبایل فعالیت می کنند. ولی اوضاع در سالی که پیش روی داریم کاملا متفاوت از سال گذشته خواهد بود چرا که چندین محصول استثنائی از این کمپانی، به زودی جامه واقعیت به خود می پوشند. یکی از این مدلهای نوظهور که پیش بینی فروش بالایی نیز برای آن می شود SE G700 می باشد که در ادامه به بررسی کاملی از آن خواهیم پرداخت. ما را همراهی کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مدل و نامSonyEricsson G700ابعاد13×49×106 میلی متروزن 99 گرمصفحه نمایش2.4 اینچ320×240 پیکسل قابلیت نمایش 256 هزار رنگ دفترچه تلفنتا 1000 عنوانکارت حافظه+حافظه داخلیMemory Stick Micro (M2)+160MBارتباطاتGSM سهبانده+GPRS+3G+Bluetoothسیستم عاملSymbian OS, UIQپردازندهARM9 با فرکانس 220 مگاهرتزوضوح دوربین3.15 مگاپیکسل بدون فوکوس اتوماتیکحداکثر وضوح فیلمبرداریQVGA با 15 فریم در ثانیه ظرفیت باتری950mAh

شاید بزرگترین عاملی که تقریبا همیشه سونی اریکسون را از رویای تبدیل شدن به بزرگترین تولید کننده موبایل دور نگه داشته است، مسئله مهمی به نام سرمایه باشد چرا که تقریبا نمی توان لحظه ای را در تاریخ این شرکت سراغ گرفت که تمامی محصولات متنوع آن رشد یکسانی را داشته باشند، بعنوان مثال در سالی که گذشت در دوره ای کوتاه تاکید فراوانی بر Cameraphone ها گردید و محصولاتی همچون K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و K770 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نتیجه این تاکید بودند. سپس با چرخشی تمام قد، تاکید این شرکت بروی گوشی های موسیقیائی خود قرار گرفت و گوشی موفقی همچون W910 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در این دوره متولد گردید. همچنین در اوایل سال گذشته با نمایش W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) سری هوشمند این شرکت نیز خودی نشان داد. این ماجرا به خوبی نشان دهنده علت مشکلات پیش روی این شرکت در مقابل غول های اقتصادی بزرگی همچون Samsung یا نوکیا ست که در هر لحظه می توان مدل های مختلفی را در سبد فروش آنها یافت بعنوان مثال سامسونگ در حالیکه Armani ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را بعنوان گوشی سری مد ارائه می کرد، محصولاتی همچون G800 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در Cameraphone ها، i450 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را در رده هوشمندها، F210 را در گوشی های سری موزیک و U600 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را در Slim ها برای ارائه داشت. البته در میان محصولات سونی اریکسون نیز گه گاه این تنوع بصورت مقطعی اتفاق افتاده است ولی در این میان مطمئنا بیش از همه به رده هوشمند های این شرکت کم توجهی و بی مهری شده است. بطوریکه می توان مدل های هوشمند این شرکت را به راحتی از ابتدا تا انتها با دست شمرد و در یکی دو سال اخیر و پس از P990 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مدل های بسیار محدودی به بازار عرضه شدند (بطور مشخص تنها P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، W950 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) و این خود دلیل محکم دیگری ست برای عدم توسعه فراگیر نسخه UIQ از سیستم عامل Symbian ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) که این شرکت برای هوشمندهای خود برگزیده است که بدلیل ماهیت لمسی این اینترفیس در غیاب نسخه لمسی ایترفیس S60 (حداقل برای سالی که پیش روی داریم)، در صورت بها دادن به آن می تواند حکم یک تک خال استثنائی را برای سونی اریکسون بازی کند. ولی گویا این بار داستان کاملا معکوسی در حال رخ دادن است چرا که برخلاف همیشه در نمایش اولیه محصولات آینده سونی اریکسون، این هوشمندها هستند که حرف اول و آخر را می زنند و شاید بتوان سرآمد این تغییرات را (گذشته از مدل های گرانقیمتی همچون G900 و XPERIA) اسمارت فون زیبای G700 عنوان کرد. G700 دستگاهی ست که در عمل به ترکیب قابل قبولی از قیمت و امکانات دست یافته است و اگر نگاهی گذرا به تک تک محصولات دیگر رقبا بیاندازیم، نه در میان هوشمندهای اشرافی نوکیا و نه در نمونه های پر شمار سامسونگ رقیب قابل ذکری نمی توان برای آن پیدا نمود.
در نگاه اول G700 برای یک گوشی هوشمند کمی کوچکتر از حد معمول به نظر می رسد چرا که با ابعاد 13×49×106 میلیمتر در قیاس با نمونه ای همچون P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بسیار باریک تر و Slim تر شده است داستانی که در مورد وزن آن نیز رخ داده است جائیکه با وزن 99 تا 103 گرمی (تفاوت از Pre-Release بودن گوشی نشأت می گیرد)، G700 چیزی نزدیک به 20 گرم از P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) سبک تر شده است. در ظاهر دستگاه با اینکه بازهم همانند همیشه از پلاستیک استفاده فراوانی شده است، ولی بعلت کیفیت بسیار بالای ساخت قطعات در آن به هیچ عنوان در یک نگاه حس استفاده از یک محصول بی کیفیت، القا نمی گردد و با تحت فشار قرار گرفتن دستگاه نیز به هیچ عنوان صدای اضافی از آن به گوش نمی رسد. G700 همانند دیگر هوشمند هایی که از سونی اریکسون سراغ داریم تنها با یک رنگ عرضه می شود و برنزی روشن رنگی ست که برای آن در نظر گرفته شده است ولی این رنگ زیبا در عمل و با استفاده مداوم (و البته نچندان صحیح) بزودی شروع به خش دار شدن و در بعضی موارد بی رنگ شدن می کند. اما یکی از موارد مثبتی که در رابطه با ظاهر گوشی می بایست به آن اشاره کرد، خوش دستی و کارکرد راحتی ست که در استفاده از آن کاملا مشهود است، امری که بطور عمده وامدار قسمت هاشور دار پشت گوشی ست که به جای گرفتن بدون مشکل آن در دست کمک فراوانی کرده است.

در برخورد اول، صفحه نمایش 2.4 اینچی گوشی همانند همیشه اولین المانی ست که به چشم می آید، این صفحه نمایش لمسی با رزولوشن 320×240 پیکسلی خود قادر به نمایش 262 هزار رنگ بوده و یکی از نمونه های با کیفیت سونی اریکسون محسوب می شود این قسمت همانند نمونه ای که در W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم با یک پوشش شفاف محافظت می گردد که آن را در برابر آسیب های احتمالی و به جا ماندن کثیفی و اثر انگشت محافظت می کند. در گوشه سمت راست صفحه نمایش 9 نقطه کوچک بهمراه دو فلش محدوده محتویات قابل نمایش بروی صفحه را تعیین می کنند و در بالا و پائین این دو قسمت، Service Line ها در بالا بهمراه برچسب Soft-Key ها در پائین جای می گیرد که در زیر صفحه نمایش نیز با سه خط کوچک بر آنها تاکید شده است که این سه خط تشابه کاملی با Soft-Key های حساس به تماس بکار گرفته شده در K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دارند ولی در حقیقت بجز یک Mark ساده چیز دیگری نیستند و بعلت حساس به تماس بودن صفحه نمایش عملا نیز نیازی به تعبیه این قابلیت در آنها احساس نمی شود. در مقام مقایسه گذشته از کوچک شدن 0.2 اینچی در سایز، در بقیه موارد می توان این صفحه نمایش را با نمونه بکار گرفته شده در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) کاملا یکسان دانست. کیفیت این صفحه نمایش در نور مستقیم خورشید نیز دچار افت چندانی نمی شود. بر بالای این قسمت نیز اسپیکر برقراری تماس بهمراه دوربین دوم تماس های ویدئویی دیده می شود.

در زیر صفحه نمایش صفحه کلید گوشی جای گرفته است که در بالاترین قسمت، برای اولین بار در اسمارت فون های سونی اریکسون دو Soft-Key در دو طرف صفحه نمایش، بهمراه دکمه های برگشت و C دیده می شوند. در مرکز این اجزا نیز D-Pad دایره ای گوشی با دکمه برجسته میانی آن دیده می شود که پس از P990 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) این اولین بار است که D-Pad در گوشی های UIQ سونی اریکسون دیده می شود. دو دکمه میانبر دایره ای شکل نیز در قسمت های بیرونی صفحه کلید قرار داده شده اند که برای ورود مستقیم به Note ها و پیام ها می باشند. یکی از نکات جالب توجه در این قسمت امکان استفاده از Soft-Key ها هم از طریق صفحه کلید مکانیکی و هم از طریق صفحه نمایش لمسی می باشد که در نوع خود امتیاز بسیار بالایی نسبت به سایر اسمارت فون های این شرکت محسوب می شود چرا که دیگر لازم نیست برای یک گردش کوچک در دستگاه قلم دست و پا گیر آن را از جای خود درآوریم. در زیر این قسمت نیز یکی از بهترین صفحه کلیدهای عددی سونی اریکسون جا خوش کرده است، صفحه کلیدی که با ارتفاع مناسب کلیدهایش بهمراه تفکیک و Feedback فوق العاده آنها بدون شک در جایگاه بزرگان این کلاس جای می گیرد. از دیگر نکات مثبت این صفحه کلید، مجزا طراحی شدن هر 12 دکمه آن است که استفاده از آنها را بدون نگاه مستقیم امکان پذیر می سازد.

در سمت چپ گوشی اما ناراحت کننده ترین چیزی که در همان نگاه اول، می توان غیبت آن را به وضوح مشاهده کرد، حذف یکباره چرخ لغزشی همیشگی گوشی های UIQ سونی اریکسون است. هرچند که حرکت سونی اریکسون در حذف حالت بالا و پائین این چرخ از P990 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به این سو، احتمال حذف آن را پر رنگ تر می نمود.غافل گیری در سمت چپ گوشی همچنان ادامه دارد، در اینجا المانی را مشاهده می کنیم که علاوه بر ظاهر تغییر شکل یافته آن، انتظار دیدن آن را در این رده نیز نداریم: قفل سخت افزاری صفحه کلید که برخلاف نمونه های کشوئی معمول (Cradle) این بار بصورت یک دکمه ساده طراحی شده است. محل پورت پر سرعت این روزهای سونی اریکسون در سمت چپ نیز از دیگر موارد قابل ذکر در اینجا می باشد که در قسمت پائین خود اسلات کارت حافظه M2 دستگاه را نیز جای داده است که قابلیت Hot Swap نیز برای آن پیش بینی شده است. در کنار این دو المان یک LED کوچک تعبیه شده است که در هنگام دریافت Missed Call و یا پیام خوانده نشده بصورت چشمک زن و در هنگام ضعیف بودن باتری و یا شارژ کردن آن بصورت ثابت روشن، در می آید.

برخلاف قسمت چپ، در سمت راست گوشی از موارد بحث برانگیز خبری نیست، در اینجا گذشته از Rocker تغییر حجم صدا در بالا، تنها کلید موجود، دکمه شاتر دوربین می باشد که در قسمت پائین قرار گرفته است.

در قسمت بالای گوشی گذشته از دکمه Power دستگاه، قلم قهوه ای رنگ گوشی، متمایل به سمت چپ دیده می شود که همانند نمونه ای که در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم به فرم تلسکوپی نبوده و صرفنظر از کیفیت فوق العاده ساخت در آن، در عمل کمی کوتاه به نظر می رسد. در قسمت پائین نیز تنها مورد قابل ذکر شکاف میکروفون برقراری تماس می باشد.

قسمت پشت گوشی اما در نوع خود از زیبائی خاصی بهره می برد که نشان آن را در کمتر نمونه ای می توان سراغ گرفت در اینجا با ساختاری هاشور خورده روبرو هستیم که در پائین شامل نشان سونی اریکسون بهمراه اسپیکر اصلی گوشی بوده و در بالا به لنز دوربین 3.2 مگاپیکسلی دستگاه بهمراه فلش LED دوبل آن ختم می گردد. کاور باتری در اینجا برخلاف نمونه های کشوئی معمول، کمی با سختی و رو به بالا گشوده می شود. باتری لیتیومی گوشی که در زیر این قسمت جاخوش کرده است در مقام مقایسه همانی ست که در W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و یا P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نمونه آن را دیده بودیم : BST-33 با ظرفیت 950mAh که صرفنظر از اعداد 12 ساعت در حالت مکالمه و 380 ساعت در حالت Stand-by ، در یک استفاده متوسط تا 2 روز به راحتی می تواند دستگاه را روشن نگاه دارد، کما اینکه با استفاده ای بسیار زیاد از تمامی قابلیت های ممکن گوشی نیز، تقریبا غیر ممکن است، این باتری زودتر از 24 ساعت انرژی خود را از دست دهد. زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد این باتری چیزی نزدیک به 2 ساعت می باشد. محل قرار گیری سیمکارت به موازات اسپیکر اصلی گوشی و در پائین دستگاه جای دارد و با اینکه ارتباط مستقیم با باتری گوشی ندارد ولی با اینحال امکان خارج نمودن آن بدون درآوردن باتری وجود ندارد.

با روشن کردن دستگاه، منظره چشم نواز اینترفیس UIQ از سیستم عامل Symbian ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) اولین نکته ایست که به چشم می آید. در اینجا و در صفحه اول گذشته از موارد همیشگی نظیر قدرت سیگنال و باتری بهمراه زمان و تاریخ که در دیگر گوشی های این رده نیز می بینیم، به قسمت نسبتا جدیدی برمی خوریم که اولین بار در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ایده آن عملی شده بود و آنهم افزوده شدن میانبرهای مختلف به فرم Quick Launch در پائین صفحه نمایش است که با اینکه این بار همانند P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) این Panel رو به پائین قابل افزایش یافتن و Scroll شدن نمی باشد ولی قابلیت جدید و فوق العاده مفیدی به آن افزوده شده است که استفاده از آن را به تجربه ای فوق العاده تبدیل می کند. در این Panel ها و در حالت پیش فرض پنج آیکون جای دارد که به ترتیب عبارتند از Organizer، میانبر منوی پیام ها، ،آیکونی برای میانبرهای دلخواه (با قابلیت افزودن هر میانبر دلخواه حداکثر تا 9 عدد) وهمچنین منوی کنتاکت های مورد علاقه (Favorite Contacts) که آیکون ورود به منوی اصلی نیز در میان این چهار آیکون جای گرفته است که به طور دلخواه می توان چندین عنوان دیگر را نیز به این قسمت افزود، اما گذشته از المانهایی که در این محل قابلیت جایگذاری دارند، اگر بروی هر کدام از این المانها ضربه کوچکی بزنیم منوی مربوط به آیکون مورد نظر به فرم pop-up و در بالای این قسمت به نمایش در می آید و در بسیاری از موارد از اتلاف وقت کاربر برای ورود به منوی اصلی جهت اجرای یک Application بخصوص جلوگیری می کند. این قابلیت نوظهور که در نوع خود بسیار کاربردی و زیبا عمل می کند در مقام مقایسه کم و بیش مشابه قابلیتی ست که در HTC Touch ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])نمونه آن را دیده بودیم.گذشته از این مورد دیگر قابلیت های اینترفیس گوشی را می توان با نمونه ای که در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم نسبتا برابر دانست، منوی کاربردی Today که اولین بار در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده شد در اینجا نیز حضور دارد و با زدن علامت مربع کنار آن میانبرهای بدرد بخوری به منوی پیامها، ایمیل ها، منوی مدیریت تماس ها و چندین گزینه دیگر نمایان می شود که هر کدام از این قسمتها نیز می توانند بطور جداگانه دوباره باز شوند. دو منوی pop-up موجود در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در اینجا نیز دیده می شوند که یکی با فشردن More از روی Soft-Key ها و دیگری با فشردن مثلث رو به پائین موجود در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش در دسترس هستند و گزینه های موجود در آنها نیز تغییر چندانی نکرده است بطوریکه در منوی اول (در پائین صفحه) مواردی نظیر خاموش و روشن کردن قابلیت های ارتباطی گوشی،تغییر ولوم، منوی Status و مواردی از این دست دیده می شود و در منوی دوم (بالا سمت چپ) موارد کاربردی مورد نیاز نظیر برقراری تماس، دسترسی به کنتاکت ها، قفل صفحه کلید و موارد دیگر وجود دارد. از تغییرات قابل ذکر دیگر در اینترفیس گوشی حذف المان های نسبتا غیر ضروری Task Manager است بطوریکه در آن تنها برنامه های در حال اجرا زیر عنوان Open Application به نمایش گذاشته می شود و گذشته از اینکه میزان حافظه ای که توسط هر برنامه اشغال شده است، به نمایش گذاشته نمی شود، منوی Recent Application (که محل نمایش آخرین برنامه های استفاده شده است) نیز از ساختار آن حذف گردیده است، که این تغییرات مطمئنا در راستای کاربر پسندتر کردن ظاهر برنامه و تلاش برای هرچه ساده تر نمودن استفاده از آن می باشد که در عمل نیز از این لحاظ می توان امتیاز بالایی برای آن قائل گردید.

منوی اصلی گوشی نیز باز مثل همیشه آنچنان تغییری نکرده است و تنها موارد اختلافی که با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در آن می توان سراغ گرفت چند تغییر جزئی در آیکون و جای آنها می باشد. در اینجا با ردیف آیکون های 3×3 ماتریسی روبرو هستیم که Label هر قسمت با Highlight کردن آن در بالای صفحه به نمایش در می آید و زیر منوها نیز چون همیشه به فرمت لیست با آیکون های کوچک به نمایش در می آیند. در پائین نیز دکمه های Open و More وظیفه Soft-Key های سمت راست و مرکز را یادآور می شوند. شیوه ورود اطلاعات متنی به دستگاه نیز چون قبل به سه حالت امکان پذیر است که عبارتند از نوشتن مستقیم بروی صفحه نمایش (Handwriting Recognition)، استفاده از صفحه کلید مجازی QWERTY (که نسبت به قبل افزایش سایز و بهبود عملکرد قابل توجه ای داشته است) و بلاخره شیوه معمول استفاده از صفحه کلید عددی گوشی.
دفترچه تلفن بکار گرفته شده در G700 از لحاظ ظاهری تشابه فراوانی با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دارد دراینجا با نمونه ای روبرو هستیم که در آن می توان تا زمانی که حافظه دستگاه اجازه دهد کنتاکت ذخیره کرده و برای هرکدام اطلاعات فراوانی از چندین شماره تلفن ، ایمیل، نشانی پستی گرفته تا تاریخ تولد، زنگ و عکس دلخواه را اختصاص دهیم. علاوه بر این همانند نمونه های مبتنی بر S60 در اینجا نیز می توان قسمت های دلخواه را به لیست مشخصات افزود. با ورود به این قسمت کنتاکت های ذخیره شده در آن به شکل لیست در زیر هم ظاهر می شوند و با Highlight کردن هر کنتاکت شماره پیش فرضی که به آن اختصاص داده شده ظاهر می شود که در یک نگاه مشخص است که در اینجا نیز خبری از نمایش پیش فرض کنتاکت های موجود در سیمکارت نیست، هرچند می توان آنها را در این لیست کپی کرد. با Scroll افقی بروی هر کنتاکت اطلاعات کامل تری از آن به نمایش در می آید، مواردی که تشابه این قسمت با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را کامل می کند چرا که همانند قبل در این قسمت چهار Tab در قسمت بالا برای هر کنتاکت وجود دارد که در اولی شماره پیش فرض، اطلاعات شغلی و گروهی که در آن قرار دارد به نمایش گذاشته می شود، در دومین Tab، تاریخ تولد، نشانی پستی و مواردی از این دست وجود دارد، قسمت سوم برای افزودن متن به فرم Note برای آن کنتاکت می باشد و در آخرین قسمت نیز زنگ اختصاصی و همچنین اطلاعات Voice call برای آن کنتاکت ذخیره می شود. جستجو از میان کنتاکت ها از میان نام آنها و با نوشتن حرف به حرف اسم در کادر بالای صفحه صورت می گیرد.

یکی از قسمت هایی که در G700 بروی آن تاکید شده است قسمت Organizer و برنامه های موجود در آن است که گذشته از بخش های همیشگی آن نظیر تقویم، Tasks، و یا آلارم بدون شک مهمترین قسمت موجود در آن که حتی یک دکمه اختصاصی نیز برای احضار آن تعبیه شده است، Notes می باشد و با اینکه در نمونه های قبلی نیز می توان نشان آن را پیدا کرد ولی در اینجا با تغییرات فراوان صورت گرفته در آن، این قسمت به یکی از اصلی ترین بخش های دستگاه تبدیل شده است. Note یا یادداشت از جنس همان کاغذهای کوچکی ست که برای یادآوری به گوشه و کنار میز کار، مونیتور کامپیوتر و یا حتی یخچال می چسبانیم ولی با این تفاوت که این بار و در قالب G700 این امکان بسیار گسترش یافته و کاربردی تر شده است. در هنگام ساخت یک Note می توانیم از تمامی شیوه های تولید نوشتار در گوشی برای ساختن آنها استفاده کنیم مثلا می توان با استفاده از صفحه کلید به طور معمولی بروی آنها تایپ کرد و یا بوسیله قلم دستگاه بطور مستقیم بروی صفحه نمایش نوشت و حتی بوسیله آن طرح هایی را رسم کرد. رنگ پس زمینه این Note ها نیز کامل قابل تغییر است. گذشته از تمام این موارد امکان قرار دادن آلارم بروی هر کدام از این Note ها، قرار دادن تکی یا دسته جمعی آنها تحت فولدرهای دلخواه و همچنین امکان فرستادن آنها بوسیله بلوتوث یا MMS از دیگر مشخصات بارز موجود در این قسمت است.
از دیگر Application های موجود در G700 می توان به مواردی همچون PDF+ و یا Quickoffice (با قابلیت ادیت متن) اشاره کرد و در این میان نمی توان از بهترین Browser اینترنت موبایلی یعنی Opera 8 که نسبت به نمونه Mini خود تغییرات فراوانی را حاصل کرده است و البته رایگان نیز نیست، به راحتی گذشت. Application دیگری که می توان از آن سخن به میان آورد قسمتی با نام Storage Wizard می باشد که در آن میزان حافظه داخلی و خارجی گوشی به فرم گرافیکی به کاربر نشان می دهد. حافظه داخلی بکار گرفته شده در دستگاه 256 مگابایت است که از آن، چیزی نزدیک به 160 مگابایت در اختیار کاربر قرار دارد. میزان RAM دستگاه نیز 128 مگابایت می باشد که با اولین استفاده این رقم به چیزی نزدیک به 90 مگابایت تقلیل می یابد. در مورد حافظه خارجی نیز با اینکه سونی اریکسون برای پائین ماندن هرچه بیشتر هزینه ها، کارت حافظه جداگانه ای بهمراه گوشی ارائه نکرده است ولیکن عملا سقفی برای افزایش کارت حافظه در آن وجود ندارد و کارتهای 4 گیگی و یا بالاتر نیز بدون هیچ مشکلی در آن Handle می گردند. پردازنده بکار گرفته شده در دستگاه اما نسبت به نسخه های پیشین این سیستم عامل تغییر نکرده است و همچنان با اصرار سونی اریکسون بر این امر، همان نمونه ARM9 با فرکانس 220 مگاهرتز که در نمونه های قبلی نیز دیده بودیم، می باشد و با اینکه در اجرای Application های مختلف در آن به هیچ عنوان هیچ تاخیری مشاهده نمی شود ولی در قیاسی رخ به رخ با پردازنده های موجود در اسمارت فون های مبتنی بر S60 امتیاز چندان بالایی را کسب نمی کند.
در رده امکانات ارتباطی گذشته از فرکانس های سه گانه GSM همراه با پشتیبانی از 3G ، همراه همیشگی دسته اتصالات پر سرعت ،که تقریبا در تمامی UIQ های سونی اریکسون حضور داشت، یعنی Wi-Fi از قلم افتاده است و در غیاب آن تنها راه های اتصال گوشی به شبکه های بیسیم اینترنتی بهره گیری از GPRS و 3G می باشد. بلوتوث نسخه 2.0 با پشتیبانی از A2DP نیز در G700 وجود دارد. ارتباطات سیمی دستگاه نیز از طریق پورت USB 2.0 با حداکثر سرعت 12Mbps تامین می شود.

یکی از قسمت های فوق العاده گوشی که آن را در این رده با بسیاری از بزرگان سونی اریکسون همانند K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) برابر می کند، قسمت Media Center آن است که در آن به فرم گوشی ها سری واکمن قسمت های جداگانه ای برای نمایش عکس ها، فایل های موسیقی و همچنین ویدئو ها وجود دارد که با حرکت افقی بروی هر قسمت می توان به محتویات آنها دسترسی پیدا کرد بعنوان مثال در قسمت نمایش عکس امکان نمایش ماتریسی عکس ها یا ایجاد یک Slideshow براساس Mood کاربر وجود دارد. پخش کننده موسیقی گوشی نیز با اینکه از کنترل های نسبتا کمی در صفحه اصلی خود بهره می برد ولی با امکانات خوب موجود در آن (که براساس استفاده از دست نیز بهینه شده است)، قابل مقایسه با بهترین های سری واکمن است موارد قابل ذکر در این قسمت عبارتند از انتخاب نوع پخش، تگ گذاری آهنگ ها، نمایش تصویر آلبوم در حال پخش، ایجاد Playlist های دلخواه، استفاده از حالت Sleep (که پس از 30 دقیقه آهنگ را خاموش می کند) و اکولایزرهای پیش فرض (به همراه Mega Bass) می باشند. فرمت های مورد پشتیبانی توسط این پلیر عبارتند از WAV خانواده AAC و MP3 که نبود فرمت WMA در این لیست جای سوال دارد. صدای پخش شده توسط تک اسپیکر دستگاه در سطح کاملا مطلوبی قرار دارد و در مقام مقایسه می توان آن را با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نسبتا یکسان دانست. پخش کننده ویدئوی دستگاه نیز بدون هیچ حرف اضافه ای با پشتیبانی از MPEG-4 کار خود را به خوبی انجام می دهد. رادیوی FM با پشتیبانی از RDS و قابلیت Track ID نیز در دستگاه تعبیه شده است.

دوربین 3.2 مگاپیکسلی گوشی که با دو فلش LED نیز مجهز شده است در یک نگاه کلی با اینکه خبری از فوکوس اتوماتیک در آن نیست با اینحال در نوع خود یکی از بهترین های سونی اریکسون محسوب می شود. در اینجا با توجه به کلاسی که این گوشی در آن حضور دارد، برخلاف انتظار با یک دوربین خوب با قابلیت های مناسب روبرو هستیم که شاید بهترین جزئی که در آن بتوان ذکر نمود، اینترفیس کاملا تغییر یافته آن نسبت به دیگر هوشمندهای سونی اریکسون است در اینجا ساختار متفاوت منوها کاملا برای استفاده با انگشت بهینه شده است و سایز مناسب آنها این کار را به امری راحت تبدیل کرده است. تنظیمات اصلی دوربین نظیر تنظیمات نور، فلاش، عکاسی پی در پی ، افکت های رنگی و حالت پانوراما در صفحه اصلی منو و در سمت چپ آن با آیکون های زرد رنگی مشخص شده اند و تنظیمات دیگر نظیر نمایش عکس ها و یا سوئیچ میان حالت عکاسی و فیلمبرداری در سمت راست دیده می شوند. همچنین در تنظیمات این قسمت موارد بیشتری نظیر سایز عکس، تنظیمات صدای فلاش (با قابلیت خاموش شدن) و محل ذخیره عکس ها دیده می شود. حداکثر رزولوشن موجود در این قسمت 1536×2048 می باشد. سرعت آماده به کار این دوربین چیزی در حدود 2 ثانیه است که با غیر فعال بودن نمایش بلافاصله عکس گرفته شده، چیزی همین حدود نیز برای گرفتن عکس و ذخیره آن صرف می شود که این زمان سریع را بیش از پیش مدیون نبود فوکوس اتوماتیک در آن می باشد. بعلت نسخه Pre-Release بودن G700 در مورد کیفیت عکس های گرفته شده توسط آن نمی توان اظهار نظر صریحی کرد ولی در کل نسبت به کلاس خود می توان امتیاز مناسبی برای آن قائل شد. اگرچه G700 در قیاس با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بخاطر نبود Auto Focus نمره پائین تری را از لحاظ عکاسی کسب می کند ولی در مقام فیلمبرداری داستان کاملا فرق می کند چرا که فیلمبرداری در G700 با اینکه با همان فرمت QVGA موجود در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) یعنی 240×320 پیکسل صورت می گیرد ولی این بار نرخ ثبت تصاویر به 30 فریم در ثانیه افزایش پیدا کرده است و این یعنی پس از K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بالاترین و بهترین دوربین فیلمبرداری سونی اریکسون (البته G900 نیز با نمونه ای همانند K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) در راه است).

در مجموع اگر امکانات فوق العاده موجود در G700 نظیر دوربین خوب، Panel های کاربردی (که استفاده ای راحت با یک دست را به کاربر هدیه می دهند)، صفحه کلید مجازی بزرگ (که به راحتی بدون قلم می توان با یک دست از آن استفاده کرد) و ساختار جدید و زیبای استفاده از Note ها را در نظر بگیریم ، G700 در مقامی قرار می گیرد که بدون شک هیچ رقیبی در حال حاضر در بازار برای آن وجود ندارد که افزودن رقم ورود به بازاری که برای آن در نظر گرفته شده است (یعنی نزدیک به 250 یورو) دلیل محکم دیگری ست بر این مدعا چرا که با این قیمت، بدون شک G700 ارزان ترین اسمارت فون لمسی بازار لقب می گیرد که از امکانات مناسبی نیز برخوردار است. البته در سمت دیگر قضیه، نبود Wi-Fi و یا EDGE برای برخی از کاربران آنچنان حیاتی ست که انتظار برای رسیدن برادر بزرگتر این گوشی یعنی G900 را که قرار است با اختلاف قیمتی نزدیک به 50 یورو نسبت به G700 به بازار عرضه شود را برخود هموار می کنند. SonyEricsson G700 قرار است در ماه ژوئن 2008 به بازار عرضه شود و از هم اکنون می توان آن را به همراه G900 حکم یک تجدید حیات بزرگ برای سونی اریکسون دانست.

merikh_merikh
02-02-2009, 18:44
بررسی تخصصی g900:

این بدون شک پر امکانات ترین هوشمند سونی اریکسون است، محصولی که بسیاری از دوستداران این شرکت برای دسترسی به آن لحظه شماری می کنند. G900 دستگاهی ست که با آنکه در بسیاری از جنبه ها از رویه معمول سونی اریکسون فاصله گرفته است، ولی انتقادهای کوچکی نیز به آن وارد می باشد. با ما در بررسی این هوشمند زیبا همراه شوید.

مدل و نامSonyEricsson G900ابعاد13×49×106 میلی متروزن 99 گرمصفحه نمایش2.4 اینچ320×240 پیکسل قابلیت نمایش 262 هزار رنگ دفترچه تلفننامحدود بسته به حافظه داخلیکارت حافظه+حافظه داخلیMemory Stick Micro (M2)+160MBارتباطاتGSM چهاربانده+GPRS+3G+Bluetoothسیستم عاملSymbian OS, UIQپردازندهARM9 با فرکانس 220MHzوضوح دوربین5 مگاپیکسل با قابلیت فوکوس اتوماتیکحداکثر وضوح فیلمبرداریQVGA با 30 فریم در ثانیهظرفیت باتری950mAh

G900 دومین عضو خانواده جدید سونی اریکسون می باشد و با در بر داشتن امکانات فراوان و پر و پیمانی چون سیستم عامل UIQ، دوربین پنج مگاپیکسلی و Wi-Fi ، آمده است تا دوباره موفقیت های این شرکت را در رده هوشمند ها تکرار کند. در رابطه با موقعیت و جایگاهی که شرکت بزرگی همچون سونی اریکسون در میان رقبا داشته و دارد همانگونه که پیشتر نیز در مطلب مربوط به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به آن پرداختیم صحبت های فراوانی شده است اما آنچه در این میان از اهمیت بالایی برخوردار است تغییر رویه ای است که (حداقل ظاهرا) در نگرش این شرکت به بازار رخ داده است چرا که با بها دادن به محصولات سطح بالا (از لحاظ امکانات) از یک سو و پائین نگاه داشتن قیمت از سوئی دیگر سعی وافری شده است تا بخش دیگری از کاربران به سوی گوشی های هوشمند این شرکت جذب شوند، و ارائه محصولاتی چون G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و G900 مهر تائیدی ست بر این نظریه و از این نیز جالب تر اینکه شرکتی که محصولات هوشمند آن را در یکی دو سال گذشته به راحتی می توان با انگشتان یک دست شمرد قصد دارد تا پایان سال 2008 حداقل تا شش عنوان دیگر را زیر نام سری G به بازار عرضه کند

از لحاظ ظاهری شباهت های فراوانی را می توان بین G900 و G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مشاهده کرد که شاید مشهود ترین نکته در این مقایسه ابعاد و وزن دقیقا برابر این دو گوشی ست جائیکه G900 با ابعاد 13×49×106 میلیمتر و با وزن 99 گرمی خود دقیقا هم اندازه و هم وزن برادر کوچکتر خود می باشد و در قیاس با نمونه ای همچون P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بسیار باریک تر شده است. جنس بدنه دستگاه با اینکه بازهم از پلاستیک در ساخت آن استفاده شده است ولی در قیاس با نوع پلاستیک بکار گرفته در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) از نمونه گرانقیمت تری استفاده شده است که در برخی قسمت ها همانند قسمت پشت و حواشی دستگاه براحتی با فلز اشتباه گرفته می شود. همچنین کیفیت ساخت و میزان پایداری کلیدها بسیار نسبت به محصول قبلی بهبود یافته است. شباهت های ظاهری این دو محصول با بررسی صفحه نمایش دستگاه دیگر بار تکرار می شود در اینجا با یک صفحه نمایش 2.4 اینچی با رزولوشن 320×240 پیکسل و امکان نمایش 262 هزار رنگ با قابلیت لمسی روبرو هستیم که همانند G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با یک لایه محافظ ضد بازتابش نیز محافظت می گردد و اثرات انگشت و کثیفی بعلت وجود این لایه کمتر به چشم می آید. کیفیت این صفحه نمایش همانند قبل در وضعیت کاملا راضی کننده ای قرار دارد و در نور مستقیم خورشید نیز خوانائی خود را کاملا حفظ می کند. در بالای صفحه نمایش درست همانند G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دوربین مخصوص تماس های ویدئویی، اسپیکر برقراری تماس و نشان سفید رنگ سونی اریکسون جای دارد.
در زیر صفحه نمایش سه عدد نقطه سفید رنگ دیده می شوند که با اینکه در ابتدا ممکن است آنها را همانند نمونه ای که در K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم، حساس به تماس فرض کنیم ولی در عمل این سه نقطه بجز تعیین محدود Soft-Key های نقش بسته بروی صفحه نمایش نقش دیگری ندارند. در زیر صفحه نمایش برخلاف نمونه ای که در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم خبری از Soft-Key های مکانیکی نیست و این وظیفه کاملا به صفحه نمایش محول شده است و دکمه های چهار گانه موجود در این قسمت به دو میانبر به منوی پیام و Note در بالا بهمراه کلیدهای C و برگشت در پائین که D-Pad دایره شکل گوشی را احاطه کرده اند محدود گشته است. از تغییرات قابل ذکر دیگر در این قسمت کاهش اندازه و ابعاد دکمه تائید میانی D-Pad و حذف فلش های چهار گانه حک شده بروی کلیدهای چهار گانه آن می باشد. کیفیت ساخت صفحه کلید عددی در قیاس با نمونه قبلی اولین نکته ایست که در برخورد با صفحه کلید اصلی دستگاه به چشم می آید و با اینکه از لحاظ ابعاد کمی کوچک شده اند ولی حالت گوه مانند کلیدها و شیب رو به بالای آنها بهمراه Feedback کاملا مناسب، این صفحه کلید را در میان سایر رقبا به نمونه ای مثال زدنی تبدیل می کند.

دور تا دور گوشی را نوار طلائی رنگی پوشانده است که کاملا بافت دار و زبر طراحی شده است که این به استحکام و قرارگیری دستگاه در دست کمک فراوانی کرده است در سمت چپ گوشی بازهم شاهد تغییرات نچندان خوشایندی هستیم که حذف اسلات کارت حافظه از قسمت بیرونی و انتقال آن به زیر در پوش باتری مطمئنا بزرگترین تغییری ست که در نگاه اول به چشم می آید که برای دسترسی به آن چاره ای جز گشودن درب باتری وجود ندارد. المانهای دیگر موجود در این قسمت پورت پر سرعت ارتباطات سیمی دستگاه (اعم از شارژر، کابل USB و هدست) بهمراه یک چراغ کوچک هشدار دهنده می باشد که درست همانند نمونه ای که در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم در مواقع دریافت پیام یا وجود Missed Call شروع به چشمک زدن کرده و در موافع خالی شدن باتری و شارژینگ بصورت کاملا روشن در می آید.

اما در قسمت راست گوشی گذشته از Rocker تغییر حجم صدا در بالا بهمراه شاتر دوحالته دوربین در پائین، قفل سخت افزاری صفحه کلید دیده می شود که در مقایسه با G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) از سمت چپ به سمت راست نقل مکان کرده است. افزایش مشهود سایز دکمه ها در این قسمت از مواردی ست که می بایست به آن اشاره کرد. در قسمت بالای دستگاه دکمه Power آن جای گرفته است که برخلاف G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بسیار کوچکتر طراحی شده است علاوه بر این در گوشه سمت راست این قسمت قلم دستگاه جای گرفته است که بازهم همانند قبل از لحاظ ابعاد کمی کوچک به نظر می رسد. در قسمت پائین گوشی نیز تنها جزء قابل ذکر میکروفون برقراری تماس می باشد.

قسمت پشت گوشی اما برای دستگاهی که به نوعی می توان آن را یک Camera Phone نیز به حساب آورد کمی بیش از اندازه ساده است. در اینجا حتی از یک قاب لنز معمولی نیز خبری نیست و دوربین کاملا محجور دستگاه، همانند نمونه های اولیه چندین سال پیش در گوشه سمت چپ این قسمت بشکل یک حفره کاملا ساده رها شده است و علاوه براین استفاده از یک تک فلش LED ساده بر بالای این دوربین جمع ساده گی های آن را تکمیل می کند و شک نکنید که اگر عبارت 5.0 Mega Pixel در زیر آن نقش نبسته بود می شد آن را به راحتی با یک نمونه VGA اشتباه گرفت. (بلاخره باید یک راهی برای کم نشدن فروش سری Cyber-Shot اندیشیده شود!). المان های دیگر موجود در این قسمت بجز نشان سفید رنگ سونی اریکسون شکاف اسپیکر اصلی دستگاه بهمراه یک برآمده گی برای بهتر قرار گرفتن گوشی و سر نخوردن آن بروی سطوح صاف می باشند.

درب باتری در این قسمت همانند G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو به بالا و کاملا به سختی باز می شود و با گشوده شدن آن باتری همیشگی این روزهای سونی اریکسون در رده هوشمند یعنی BST-33 با ظرفیت 950mAh ظاهر می شود که این پس از W960 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و البته G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) چهارمین بار است که در این رده بکار گرفته می شود. ظرفیت اسمی اعلام شده برای این باتری، همانند G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، به میزان 380 ساعت در حالت Stand-by و 12 ساعت در حالت مکالمه می باشد که این بار نیز در یک استفاده نسبتا شدید حداقل تا 2 روز می توان بروی این باتری حساب کرد. در مقام مقایسه میزان عمر این باتری را با نمونه ای که در P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دیده بودیم می توان برابر پنداشت. مدت زمان مورد نیاز برای شارژ مجدد این باتری نیز چیزی در حدود 2 ساعت می باشد.
همانگونه که انتظار داریم سیستم عامل بکار گرفته شده در G900 همانند دیگر هم رده های خود از نوع Symbian ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) UIQ 3.0 می باشد که در ساختار آن نسبت به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هیچ نوع تغییری مشاهده نمی گردد. در اینجا و در صفحه اصلی همانطور که قبلا نیز به تفصیل در مورد G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) توضیح داده شد گذشته از نمایش المان های استانداردی همانند قدرت سیگنال و باتری بهمراه تاریخ و زمان، Panel کاربردی و نوظهور سونی اریکسون در قسمت پائین صفحه نمایش مشاهده می شوند که هیچ تفاوتی با نمونه موجود در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نداشته و از این رو از تکرار موارد اشاره شده در این قسمت می پرهیزیم. علاوه بر این تمامی قسمتهایی که در رابطه با اینترفیس گوشی در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) به آنها اشاره شده عینا در مورد G900 نیز تکرار شده است.
دفترچه تلفن بکار گرفته شده در G900 دقیقا همان نمونه موجود در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است که از لحاظ ظاهری تشابه فراوانی با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دارد دراینجا با نمونه ای روبرو هستیم که در آن می توان تا زمانی که حافظه دستگاه اجازه دهد کنتاکت ذخیره کرده و برای هرکدام اطلاعات فراوانی از چندین شماره تلفن ، ایمیل، نشانی پستی گرفته تا تاریخ تولد، زنگ و عکس دلخواه را اختصاص دهیم. علاوه بر این همانند نمونه های مبتنی بر S60 در اینجا نیز می توان قسمت های دلخواه را به لیست مشخصات افزود. با ورود به این قسمت کنتاکت های ذخیره شده در آن به شکل لیست در زیر هم ظاهر می شوند و با Highlight کردن هر کنتاکت شماره پیش فرضی که به آن اختصاص داده شده ظاهر می شود که در یک نگاه مشخص است که در اینجا نیز خبری از نمایش پیش فرض کنتاکت های موجود در سیمکارت نیست، هرچند می توان آنها را در این لیست کپی کرد. با Scroll افقی بروی هر کنتاکت اطلاعات کامل تری از آن به نمایش در می آید، مواردی که تشابه این قسمت با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را کامل می کند چرا که همانند قبل در این قسمت چهار Tab در قسمت بالا برای هر کنتاکت وجود دارد که در اولی شماره پیش فرض، اطلاعات شغلی و گروهی که در آن قرار دارد به نمایش گذاشته می شود، در دومین Tab، تاریخ تولد، نشانی پستی و مواردی از این دست وجود دارد، قسمت سوم برای افزودن متن به فرم Note برای آن کنتاکت می باشد و در آخرین قسمت نیز زنگ اختصاصی و همچنین اطلاعات Voice call برای آن کنتاکت ذخیره می شود. جستجو از میان کنتاکت ها از میان نام آنها و با نوشتن حرف به حرف اسم در کادر بالای صفحه صورت می گیرد.
یکی از قسمت های مهم و تاکید شده در ساختار گوشی Note ها یا یادداشت های کوچکی هستند که برای یادآوری یک رویداد خاص در اختیار کاربر قرار می گیرند و اهمیت این مسئله در G900 به اندازه ای ست که همانند G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) یک دکمه بروی صفحه کلید به آن اختصاص یافته است. در هنگام ساخت یک Note می توانیم از تمامی شیوه های تولید نوشتار در گوشی استفاده کنیم مثلا می توان با صفحه کلید به طور معمولی بروی آنها تایپ کرد و یا بوسیله قلم دستگاه بطور مستقیم بروی صفحه نمایش نوشت و حتی بوسیله آن طرح هایی را رسم کرد. رنگ پس زمینه این Note ها نیز کامل قابل تغییر است. گذشته از تمام این موارد امکان قرار دادن آلارم بروی هر کدام از این Note ها، قرار دادن تکی یا دسته جمعی آنها تحت فولدرهای دلخواه و همچنین امکان فرستادن آنها بوسیله بلوتوث یا MMS از دیگر مشخصات بارز موجود در این قسمت است که بازهم یکی از قسمت های فاقد تغییر نسبت به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است.
از دیگر Application های موجود در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) می توان به مواردی همچون PDF+ و یا Quickoffice (با قابلیت ادیت متن) اشاره کرد و در این میان نمی توان از بهترین Browser اینترنت موبایلی یعنی Opera 8 که نسبت به نمونه Mini خود تغییرات فراوانی را حاصل کرده است و البته رایگان نیز نیست، به راحتی گذشت. Application دیگری که می توان از آن سخن به میان آورد قسمتی با نام Storage Wizard می باشد که در آن میزان حافظه داخلی و خارجی گوشی به فرم گرافیکی به کاربر نشان می دهد. حافظه داخلی بکار گرفته شده در دستگاه 256 مگابایت است که از آن، چیزی نزدیک به 160 مگابایت در اختیار کاربر قرار دارد. میزان RAM دستگاه نیز 128 مگابایت می باشد که با اولین استفاده این رقم به چیزی نزدیک به 90 مگابایت تقلیل می یابد. پردازنده بکار گرفته شده در دستگاه نیز نسبت به نسخه های پیشین این سیستم عامل تغییر نکرده است و همچنان با اصرار سونی اریکسون بر این امر، همان نمونه ARM9 با فرکانس 220 مگاهرتز که در نمونه های قبلی نیز دیده بودیم، می باشد و با اینکه در اجرای Application های مختلف در آن به هیچ عنوان هیچ تاخیری مشاهده نمی شود ولی در قیاسی رخ به رخ با پردازنده های موجود در اسمارت فون های مبتنی بر S60 امتیاز چندان بالایی را کسب نمی کند.
قسمت Media center دستگاه و محل ذخیره فرمت های صوتی و تصویری بهمراه پلیر پخش صوتی و تصویری گوشی نسبت به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) کوچکترین تغییری نداشته اند و بهتر است برای کسب اطلاعات در این زمینه به توضیح مفصلی که در این باره در بررسی G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) صورت گرفته است مراجعه شود.
اما بلاخره در ساختار گوشی نسبت به سلف خود یک تغییر نسبتا بزرگ مشاهده می شود و آنهم در رده ارتباطی و جائیست که گذشته از پشتیبانی از شبکه های سه گانه GSM همراه با 3G ، امکان ارتباط بی سیم یا Wi-Fi نیز به لیست ارتباط های گوشی افزوده شده است و البته این تنها تغییر در این قسمت است چرا که هنوز خبری از EDGE یا HSCSD در ساختار آن نبوده و کلاس ارتباط GPRS نیز همچنان در عدد 10 ثابت مانده است بلوتوث نسخه 2.0 با پشتیبانی از پروفایل A2DP نیز چون گذشته در گوشی به چشم می خورد. ارتباطات سیمی دستگاه با کامپیوتر نیز توسط پورت USB 2.0 تامین می گردد.
مهمترین تغییر قابل ذکر نسبت به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، بدون شک دوربین گوشی می باشد جائیکه پشتیبانی از رزولوشن 1944×2592 پیکسل و تعبیه فوکوس اتوماتیک در آن، دوربینی را به معرض نمایش گذاشته است که پس از K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نخستین پنج مگاپیکسلی سونی اریکسون در رده هوشمند محسوب می گردد. در اینجا و در منوهای گوشی با آیکون های جدیدی روبرو هستیم که از لحاظ ابعاد و راحتی استفاده از دست در کنترل آنها، بسیار خوب بهینه شده اند و از هر نظر شباهت کاملی با نمونه ای که در G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نیز دیده می شود دارند و شاید تنها نکته منفی در اینترفیس دوربین عدم امکان استفاده از D-Pad دستگاه برای دسترسی به قسمت های مختلف این منو باشد و به ناچار تنها راه استفاده از این قسمت بهره گیری از صفحه نمایش لمسی دستگاه است. بزرگترین تغییر در این دوربین نسبت به G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) علاوه بر افزایش رزولوشن، مطمئنا پشتیبانی از فوکوس اتوماتیک می باشد که گذشته از بهره گیری از دو حالته بودن شاتر دوربین در اجرای این قابلیت، نکته کاملا جدیدی نیز به آن افزوده شده است و آن نیز امکان تعیین نقطه مورد نظر برای فوکوس بوسیله ضربه زدن بروی آن ناحیه در هنگام عکاسی بروی صفحه نمایش است. قابلیتی که سونی اریکسون آن را Touch Focus نامیده است و در نوع خود کاملا بی نظیر به نظر می رسد. از المانهای موجود در منوی عکاسی می توان به تنظیمات کیفیت عکس، افکت های رنگی، عکاسی پانوراما، عکاسی پی در پی با حالت BestPic ، تنظیمات نور، تایمر سرخود و صدای شاتر (با قابلیت خاموش شدن) اشاره کرد. علاوه بر این در این قسمت یک ادیتور ساده و مقدماتی یا نام PhotoFix گنجانده شده است که تغییرات مختصر و مفیدی را بروی عکس انجام می دهد. در مورد کیفیت عکس های گرفته شده توسط این دوربین به علت Pre-Release بودن دستگاه اظهار نظر چندانی نمی توان کرد چرا که مطمئنا با به بازار آمدن آن اقدامات موثری در تنظیم دوربین و رفع اشکالات احتمالی آن انجام خواهد شد. با اینحال به نظر نمی رسد که کیفیت عکس های گرفته شده توسط آن (مخصوصا در محیط های کم نور)، در مقایسه با K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نمونه بهتری باشد. فیلمبرداری انجام شده توسط این دوربین نیز با 30 فریم در ثانیه ولی متاسفانه بازهم با رزولوشن QVGA یا 240×320 پیکسل صورت می گیرد که این باز هم نسبت به تنها 30 فریمی سونی اریکسون یعنی K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هیچ تغییری را نشان نمی دهد. در مجموع با وجود امکانات فراوان موجود در این دوربین بعلت مشکلاتی همچون عدم تعبیه فلش زنون یا کاور لنز، هنوز هم می توان K850 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را بهترین دوربین سونی اریکسون به حساب آورد.

یکی از نکاتی که در بررسی دستگاه کمتر به آن توجه می شود استفاده سونی اریکسون برای اولین بار از دو رنگ در ساختار اسمارت فون جدید خود می باشد چرا که پیش از این تمامی گوشی های هوشمند این شرکت (و البته بیش از 90 درصد سایر گوشی های آن) تنها با یک رنگ عرضه می شدند ولی این بار و برای بار اول، در طراحی G900 از دو رنگ زیبای قرمز تیره و قهوه ای سوخته استفاده گردیده که ظاهری مدرن و امروزی به آن بخشیده است.
سونی اریکسون این محصول زیبای خود را در اواخر ژوئن 2008 با قیمتی در حدود 300 یورو به بازار عرضه خواهد کرد که اختلاف قیمتی در حدود 50 یورو با برادر کوچکتر خود یعنی G700 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دارد که دستیابی به یک دوربین با کیفیت به همراه قابلیت پر کاربرد Wi-Fi این اختلاف قیمت جزئی را کاملا توجیه می کند. هرچند حذف نابهنگام دکمه های مکانیکی Soft-Key و همچنین انتقال محل کارت حافظه به قسمت درونی دستگاه امتیازهای منفی مشهودی برای G900 به حساب می آیند.

merikh_merikh
10-02-2009, 13:41
دوستان به نظره شما دیگه گوشی ای بر پایه ی یو ای کیو تولید نخاهد شد؟
من واقعن ناراحت شدم وقتی که این خبر را شنیدم.زمانی که این خبر را شنیدم به خودم گفتم که چرتو پرتی بیش نیست ولی انگار داره به واقعیت میپیونده.
من واقعن گوشی های سونی اریکسون بر پایه ی یو ای کیو را دوست داشتم ولی.............
دوستان این خبر در سایت رسمی سونی اریکسون هم نوشته شده؟یعنی خود سونی اریکسون هم این خبر را اعلام کرده؟
یه سوال دیگه: برای این گوشی ها مثلن پی1 خودم دیگه برنامه یا بازی تولید نمیشه؟

mani_lak62
12-02-2009, 15:19
سلام منم گوشیم p1i هست موقع شارژ بعضی وقت ها یکم گرم میشه(داغ نمیکنه) بعضی وقت ها هم دماش کاملا" معمولیه! واسه خودم جالبه!

merikh_merikh
12-02-2009, 16:16
وقتی که شارژ گوشی به 100 رسید باید شارژر را از برق در بیارید چون اگه بیش از حد بمونه داغ میشه.
من اینو امتحان کردم.......

merikh_merikh
14-03-2009, 09:06
دوستان منظور از سریp چیه؟منظورم اینه که p مخفف چه کلمه ای میباشد؟

استبداد
16-03-2009, 01:36
وقتی که شارژ گوشی به 100 رسید باید شارژر را از برق در بیارید چون اگه بیش از حد بمونه داغ میشه.

بعد از اینکه کاملا" شارژشد
چون دیگه جریان برق توی شارژر انتقال پیدا نمیکنه کم کمک سرد میشه

merikh_merikh
17-03-2009, 09:05
درسته....
ولي فکر کنم به مقدار خيلي کمي به شارژر هم مربوط بشه.ميدونم که شارژر ها همه يکي هستن ولي من وقتي شارژر کا800 را استفاده ميکنم شارژر داغ ميشه ولي وقتي از شارژر خودم استفاده ميکنم چنين اتفاقي نميفته و شارژرداغ نميشه.......

Hamid..God
17-03-2009, 10:46
p مخفف کلمه ی پروفیشناله

از بلاگ سونی اریکسون در آوردم

merikh_merikh
18-03-2009, 15:15
حميد جان تشکر فراوان از زحمتي که کشيدي...
اگه ميشه انگليسيشم بزار که چي ميشه؟يعني منظورم اينه که پي حرف اول کدوم کلمه ي انگليسي ميباشد.
ممنون