PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عدد عجیب

minoo.math
03-01-2009, 15:33
مردی یهودی نزد حضرت علی علیه السلام آمده و گفت عددی به من بگو که نصف و یک سوم و یک چهارم و یک پنجم و یک ششم و یک هفتم و یک هشتم و یک نهم و یک دهم آن کسری نباشد.( و یا اینکه عددی به من بگو که بر اعداد 2 تا 10 بخشپذیر باشد)
- علی علیه السلام به وی فرمودند: اگر بگویم مسلمان می شوی؟
- گفت: آری
- پس به وی فرمودند: «اضرب ایام اسبوعک فی سنتک» روزهای هفته ات را در سالت ضرب کن. یعنی 7 (ایام هفته) را در 360 (ایام سال یهودی) ضرب کن که حاصل آن مطلوب توست.
و چون یهودی آن را صحیح یافت مسلمان شد.
برگرفته از کتاب قضاوتهای حضرت علی (ع)

minoo.math
05-01-2009, 22:51
سلام دوستان

1.این مطلب رو از کتاب قضاوتهای حضرت علی (ع) فصل 12 پاسخ به پرسشهای ریاضی نوشته ایت اله شیخ محمد تقی شوشتری نقل کردم.
2. همونطور که دوستمون گفتن 1400 سال پیش کامپیوترو موبایل نبوده که مردم راحت مسائلشونو حل کنن همه هم ریاضیدان نبودن هممون هم میدونیم ائمه برای دعوت مردم به دین اسلام روشهای مختلفی رو امتحان میکردن
( امام حسین (ع) نمیدونستن روز عاشورا شهید خواهند شد.؟؟؟؟!!!!)
3.در مورد تعداد روزهای سال یهود من حتی عدد 180(یعنی 6ماه) رو هم در دوره ای شنیدم (الان منبعش رو یادم نیست )
4. هیچگونه هدف مذهبی!! یا توهین!؟!؟؟! یا ...... تو این پست نداشتم.وقتی یه استاد دانشگاه میاد عدد 142875 رو به عنوان یه عددباخواص عجیب معرفی میکنه همه براش هورا میکشن میگن چه جالب.(در زمانیکه تعداد زیادی ریاضیدان قبلش بودن و کلی قوانین ریاضی کشف شده)ولی وقتی در دورانی که جاهلیت نامیدنش کسی همچین عددی رو معرفی میکنه میگیم بلد بوده ک . م.م بگیره! یا چون تو قرآن نیست قبولش نداریم!!خیلی چیزای دیگه هم تو قرآن نیست و توی کتب دینی و احادیث شنیدیم پس چرا اونا رو قبول داریم؟؟؟

5.من نمیخوام به زور مطلبی رو به کسی بقبولونم.(منبع رو نوشتم اثبات یا رد مطلب با خودتون ). موقع تدریس ریاضی ذکر خود عدد حتی بدون سایر مسائل واسه بچه ها جالبه.

ازدوستانیکه فقط به بعد علمی قضیه توجه کردند ممنونم.