PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : native resolution

Hamid4777
06-01-2009, 17:08
اگر مانیتور lcd روی native resolution تنظیم نشه چه اتفاقی میفته؟ من شنیدم اگر Scaling فعال نباشه تصویر میان نوارهای سیاه نشون داده میشه و بنابراین افت کیفیت تصویر وجود نداره، درسته؟
این گزینه Scaling مربوط به مانیتور هست یا کارت گرافیک؟ آیا همه مانیتورها ( یا کارت گرافیک ها) این امکان رو دارند؟

ghahremanimehdi
07-01-2009, 19:46
یه کم توضیح بده که اصلا Native Resolution چی هستش و از کجا باید فعال یا غیر فعالش کرد؟ تو منوهای مانیتور باید باشه یا تنظیمات گرافیک؟

Stream
07-01-2009, 21:41
اگر مانیتور lcd روی native resolution تنظیم نشه چه اتفاقی میفته؟ من شنیدم اگر Scaling فعال نباشه تصویر میان نوارهای سیاه نشون داده میشه و بنابراین افت کیفیت تصویر وجود نداره، درسته؟
این گزینه Scaling مربوط به مانیتور هست یا کارت گرافیک؟ آیا همه مانیتورها ( یا کارت گرافیک ها) این امکان رو دارند؟

درسته. در صورتی که Scaling فعال نباشه اطراف تصویر نوارهای سیاه نشون داده میشه و مثل اینه که شما یک مانیتور کوچکتر با رزولوشن پایین تر دارید. افت کیفیت وجود نداره.

Scaling هم می تونه توسط مانیتور صورت بگیره و هم کارت گرافیک. ولی توسط درایور کارت گرافیک کنترل میشه.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یه کم توضیح بده که اصلا Native Resolution چی هستش و از کجا باید فعال یا غیر فعالش کرد؟ تو منوهای مانیتور باید باشه یا تنظیمات گرافیک؟

Native Resolution یعنی تعداد پیکسل های مانیتور، یعنی رزولوشنی که مانیتور برای استفاده در اون رزولوشن ساخته شده. مثلا Native Resolution اکثر مانیتور های 19 اینچ 1440x900 هست. چیزی نیست که فعال بشه یا نشه.

Hamid4777
07-01-2009, 21:43

native resolution رو که همه میدونیم چی هست. فکر کنم منظور شما scaling هست. من خودم هم دقیقا نمیدونم این Scaling تو تنظیمات کارت گرافیک هست یا مانیتور. این لینک رو نگاه کنید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

من قسمت آخر این مقاله مدنظرم هست که عینا نقل میکنم:
Some widescreen LCD monitors optionally display lower resolutions without scaling or stretching an image, so that the image will always be in full sharpness, although it will not occupy the full screen.

Hamid4777
07-01-2009, 21:46
من داشتم پست بالا رو می نوشتم که دیدم مدیر انجمن محترم جواب رو دادن، ممنون.

ghahremanimehdi
07-01-2009, 22:07
استریم جان درباره ی کاربرد گزینه های این پنجره میتونی یک توضیح مختصر بدی؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ghahremanimehdi
07-01-2009, 22:23
جواب سوال بالا رو خودم فهمیدم (با امتحان) دقیقا جواب همون سوال دوستمون هستش . وقتی gpu scaling فعال باشه و مانیتور روی native resolotion نباشه اونوقت اطراف سیاه میشه و سطح مفید نمایشگر کوچک میشود تا کیفیت کاهش پیدا نکنه.
اما اون بخش dvi-setting دیگه چه صیغه ای هستش؟
دوتا سوال دیگه هم دارم :
1) آیا تو مانیتورهای CRT هم قضیه ی native resolution مطرح است ؟ یعنی مثلا یک مانیتور CRT 17اینچ که ماکسیمم رزولش 1600*1200 هستش آیا تعداد پیکسلهای واقعی صفحه اش همینقدر هست؟ یا مثلا 768*1204 ؟
2) من بالاخره تفاوت upscaling 1080i و upscaling 1080p رو نفهمیدم . چون این قضیه بخصوص در پلیرها خیلی مهم هستش .

Stream
07-01-2009, 22:35
Enable GPU Scaling
مشخصه، اگه این گزینه فعال بشه Scalling توسط GPU کنترل میشه. (اصلا انجام بشه یا نشه...!)

Maintain Aspect Ratio
موقع Scalling ؛ Aspect Ratio حفظ میشه. یعنی اگه تصویر مثلا 1280x1024 باشه (5:4) تصویر Scale شده از طول و عرض به یک نسبت کشیده میشه. ممکنه اطراف تصویر سیاه بمونه.

Scale image to full panel size
Scaling فعال میشه و تصویر هر رزولوشنی داشته باشه کشیده میشه تا تصویر دقیقا در مانیتور فیت بشه.

Use centered timings
یک سری بهینه سازی روی تایمینگ های سیگنال خروجی انجام میشه تا تصویر Scale شده لرزش نداشته باشه.

Reduce DVI frequency on high-resolution displays
فعال کردن این گزینه (کاهش Refresh Rate) می تونه جلوی بعضی اشکال ها رو توی تصویر بگیره، مثلا نبودن بخشی از تصویر. در صورتی که مشکلی نیست این گزینه نباید فعال بشه چون می تونه به مانیتور صدمه بزنه.

Alternate DVI operational mode
این گزینه هم در صورتی که فعال بشه می تونه اشکالات تصویر رو برطرف کنه. که بصورت Default هم فعال هست.

دوتا سوال دیگه هم دارم :
1) آیا تو مانیتورهای CRT هم قضیه ی native resolution مطرح است ؟ یعنی مثلا یک مانیتور CRT 17اینچ که ماکسیمم رزولش 1600*1200 هستش آیا تعداد پیکسلهای واقعی صفحه اش همینقدر هست؟ یا مثلا 768*1204 ؟
2) من بالاخره تفاوت upscaling 1080i و upscaling 1080p رو نفهمیدم . چون این قضیه بخصوص در پلیرها خیلی مهم هستش . 1. مطرح نیست، ولی اونجا لامپ تصویر می تونه یک سری رزولوشن ها رو پشتیبانی کنه. وقتی رزولوشن 1600x1200 تنظیم میشه یعنی لامپ تصویر داره با این تفکیک الکترون ها رو پرتاب می کنه.

2. upscaling توسط Video Scaler انجام میشه. یعنی تصویر از یک رزولوشن پایین تر به یک رزولوشن بالاتر میره، که تکنیک های مختلفی براش هست و هر تکنیک یک سری مزیت داره و یک سری معایب.

تفاوت بین 1080i و 1080p برمی گرده به نوع Scan صفحه، تفاوت Upscaling اشون برمی گرده به نوع Coding و Streaming. فکر نمی کنم تفاوت upscaling 1080i و 1080p توی پلیرها مهم باشه! شما کاری ندارید اون تو چی می گذره فقط کافیه بدونید اون پلیر از 1080p upscaling پشتیبانی می کنه.

ghahremanimehdi
07-01-2009, 23:06
ممنون
دستگاههایی که 1080p هستند از دستگاههای 1080i گرونتر هستند. من میخوام بدونم این دوتا واقعا چه تفاوتی دارند .این سوال رو چند وقته پیش تو تاپیک زیر پرسیدم ولی بازم به جواب قانع کننده ای ختم نشد

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدتوی این متن تفاوت رو اینجوری بیان کرده ولی منظورش برام واضح نیستش:

Definition: Upscaling is a process that mathematically matches the pixel count of the output of a standard or non-hi-def signal (such as standard DVD) to the physical pixel count on an HDTV, which is typically 1280x720 (720p) or 1920x1080 (1080i or 1080p). 720p represents 1,280 pixels displayed across the screen horizontally and 720 pixels down the screen vertically. This arrangement yields 720 horizontal lines on the screen, which are, in turn, displayed progressively, or each line displayed following another.
1080i represents 1,920 pixels displayed across a screen horizontally and 1,080 pixels down a screen vertically. This arrangement yields 1,080 horizontal lines, which are, in turn, displayed in two successive fields of 540 lines (interlaced scan).
1080p represents 1,920 pixels displayed across a screen horizontally and 1,080 pixels down a screen vertically. This arrangement yields 1,080 horizontal lines, which are, in turn, displayed progressively.

Also Known As: Up Scaling, Video Upscaling

Stream
08-01-2009, 01:08
خوب واقعا توی اون تاپیک جواب قانع کننده ای نبود!
--

فکر کنم تفاوت 1080p و 1080i مد نظرت باشه؛ ساده توضیح میدم.

توی رزولوشن 1920x1080، ما 1080 تا خط پیکسل افقی داریم. وقتی یک فریم قراره عوض بشه (با هر فرکانسی) خط های افقی جدید جایگزین قبلی ها میشن. اینکه چطوری این خط ها جایگزین قبلی ها میشن نوع Scan رو مشخص می کنه.

در 1080i، اول خطوط فرد جایگزین قبلی ها میشن و بعد خطوط زوج جایگزین زوج ها. بعد دوباره خطوط فرد از فریم بعد جایگزین فرد ها میشن و زوج ها هم به همین شکل. برای همین به این تکنیک interlaced scan میگن، یعنی اسکن در هم پیچیده شده، i هم از همین کلمه گرفته شده.

در 1080p همه خطوط به ترتیب جایگزین قبلی ها میشن. برای همین بهش میگن progressive scan.

اگه تکنیک های upscaling رو مطالعه کنی مشخصه که interlaced scan خیلی خیلی راحت از progressive scan می تونه صورت بگیره و نیاز به سخت افزار خیلی ساده تری هم داره، برای همین دستگاه های 1080p گرونتر هستند.

ghahremanimehdi
08-01-2009, 09:55
خوب واقعا توی اون تاپیک جواب قانع کننده ای نبود!
--

فکر کنم تفاوت 1080p و 1080i مد نظرت باشه؛ ساده توضیح میدم.

توی رزولوشن 1920x1080، ما 1080 تا خط پیکسل افقی داریم. وقتی یک فریم قراره عوض بشه (با هر فرکانسی) خط های افقی جدید جایگزین قبلی ها میشن. اینکه چطوری این خط ها جایگزین قبلی ها میشن نوع scan رو مشخص می کنه.

در 1080i، اول خطوط فرد جایگزین قبلی ها میشن و بعد خطوط زوج جایگزین زوج ها. بعد دوباره خطوط فرد از فریم بعد جایگزین فرد ها میشن و زوج ها هم به همین شکل. برای همین به این تکنیک interlaced scan میگن، یعنی اسکن در هم پیچیده شده، i هم از همین کلمه گرفته شده.

در 1080p همه خطوط به ترتیب جایگزین قبلی ها میشن. برای همین بهش میگن progressive scan.

اگه تکنیک های upscaling رو مطالعه کنی مشخصه که interlaced scan خیلی خیلی راحت از progressive scan می تونه صورت بگیره و نیاز به سخت افزار خیلی ساده تری هم داره، برای همین دستگاه های 1080p گرونتر هستند.

توضیحات مفیدی بود ممنون:11: