PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سلطان دردها (سنگ كليه وروش درمان آن)eMer@lD
02-08-2008, 19:33
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


شما بدترین دردی که در عمرتان تجربه کرده‌اید، چه دردی بوده؟ درد قلبی؟ درد دندان؟ درد زایمان؟ یا . . .؟ اگر این سؤال را از آن‌هایی بپرسید که درد ناشی از سنگ کلیه را تحمل کرده‌اند، معمولاً از همین درد به عنوان بدترین دردی که در عمرشان داشته‌اند، یاد می‌کنند. از آن‌جا که نزدیک به 5 درصد آدم‌ها، یعنی تقريباً يک نفر از هر بيست نفر، در مقطعي از عمرشان با این مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند، بد نیست اطلاعاتتان را درباره راه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری افزایش دهید.

سنگ‌های کلیه، توده‌هاي معدني سختی هستند که در کليه تشکيل می‌شوند و ممکن است در کليه، حالب، مثانه و پيشابراه دیده شوند. جنس اين سنگ‌ها نیز با هم متفاوت و ممکن است از کريستال‌هاي اگزالات کلسيم، فسفات کلسيم، اسيد اوريک یا سيستئين باشد. از نظر اندازه نيز سنگ‌ها با هم متفاوتند، طوري که گاهي به کوچکی شن و سنگ‌ريزه‌اند و گاهي بزرگ و حتي شاخه‌دار، به شکل شاخ گوزن هستند و حتي ممکن است حجم لگنچه کليه را نیز پر کنند.
این سنگ‌ها از شايع‌ترين علل وجود خون در ادرار و بروز دردهای شکمي، درد پهلوها و درد منطقه کشاله ران محسوب می‌شوند. ايجاد سنگ نیز معمولاً از تشکيل قطعه بسيار کوچکی از مواد معدني در کليه آغاز مي‌شود که اين قطعه و قطعات مشابه ممکن است همراه با ادرار از کليه‌ها دفع شوند يا در کليه‌ها باقي بمانند که در حالت دوم، به عنوان يک هسته مرکزي عمل و مواد معدني به تدريج روي آن رسوب می‌کنند و منجر به افزايش حجمش مي‌شوند. ضمن اين‌که در بسياري از موارد، قطعات کوچک اوليه به هم متصل می‌شوند و قطعات بزرگ‌تري را ايجاد مي‌کنند.
بسياري از سنگ ها در زماني که هنوز کوچکند، از طريق مجاري ادراري، کليه‌ها را به آساني ترک مي‌کنند و نیاز به هیچ درمان خاصي ندارند. اما سنگ‌هاي بزرگ‌تر ممکن است در حالب گير کنند و باعث انسداد حالب و جلوگيري از خروج ادرار شوند که اين حالت، منجر به دردهاي شديد و مداومي مي‌شوند که طي 15 تا 30 دقيقه، بدتر و بدتر مي‌شود و در نهايت به اوج مي‌رسد. در صورتي که انسداد کامل نباشد، درد خفيف‌تراست و با انتقال سنگ به مثانه، درد بهبود مي‌يابد. اين سنگ‌ها حتماً به درمان دارويي احتیاج دارند.
حدود 90 درصد از سنگ‌هاي کوچک (کوچک‌تر از 5 ميلي‌متر) بدون نياز به اقدام درماني خاصي از بدن دفع مي‌شوند و تنها حدود 10 تا 20 درصد سنگ‌ها به اقدامات درماني جدی نیازمندند. به طور متوسط، خروج سنگ‌ها از بدن بين 1 تا 3 هفته طول می‌کشد و تقريباً در دو‌سوم موارد، سنگ‌ها تا هفته چهارم پس از ظهور علايم، از بدن دفع شده‌اند.
تقريباً نيمي از کساني که دچار سنگ کلیه می‌شوند، اگر به اقدامات پيشگيرانه متوسل نشوند، تا 5 سال بعد دچار سنگ‌هاي بيشتري خواهند شد. اما پيش‌بيني اين نکته که چه کسي طي سال‌هاي آينده قطعاً دچار سنگ می‌شود يا چه کسي از ابتلاي مجدد به اين مشکل در امان خواهد بود، کار ناممکني است.
طرز تشکيل سنگ کليه
عوامل متعددي مانند عوامل ارثي، رژيم غذايي، داروها، آب و هوا، شرايط محيط کار، شيوه زندگي و مشکلات طبي خاص با ايجاد تغييراتی در ادرار، زمينه‌ساز تشکيل سنگ کليه مي‌شوند. این سنگ‌ها معمولاً بر اثر به هم خوردن تعادل ميان آب و املاح و ساير مواد موجود در ادرار به وجود مي‌آيند. سنگ‌ها معمولاً یا بر اثر کاهش حجم ادرار، يا بر اثر افزايش مواد تشکيل‌دهنده سنگ‌ها به وجود مي‌آيند. نوع اين تغييرات تعادلی نیز با ارزيابي انواع سنگ‌هاي ايجاد‌شده، قابل تشخيص خواهد بود.
اغلب سنگ‌هاي کليه از نوع کلسيمي هستند و به دليل تغيير در سطوح ادراري کلسيم به وجود مي‌آيند. بخشي از عواملي که موجب به هم خوردن تعادل مواد در ادرار و به دنبال آن، موجب تشکيل سنگ مي‌شوند، عبارتند از:
ننوشيدن مقادير کافي مايعات:
زماني که بدن شما کم‌آب مي‌شود، نمک‌ها، مواد معدني و ساير مواد موجود در ادرار ممکن است با هم تجمع یابند و بناي اوليه يک سنگ را پايه‌ريزي کنند.
مشکلات طبي:
وجود برخي مشکلات طبي مي‌تواند بر تعادل طبيعي مواد در ادرار تأثير گذارد و باعث تشکيل سنگ شود؛ مانند، ابتلا به عفونت‌هاي ادراري، بيماري التهابي روده، نقرس، پرکاری غده هيپرپاراتيرویيد و برخي بيماري‌هاي متابوليک ارثي مانند سيستينوري و هيپراگزالوري.
مصرف غذاهاي حاوي اگزالات بالا:
در صورتي که از غذاهاي حاوي اگزالات فراوان (مانند سبزيجات سبز تيره، شکلات، چاي و مانند آن‌ها)، زياد استفاده مي‌کنيد، استعدادتان برای ابتلا به سنگ کليه بیشتر خواهد بود.
مصرف برخي داروها:
مصرف برخي داروها مانند داروهاي مدر و آنتي‌اسيدهاي حاوي کلسيم، خطر ابتلا به سنگ کليه را افزايش می‌دهند.
علايم و نشانه‌ها؛ انواع و اقسام
بر‌حسب آن‌که چه اتفاقي براي سنگ بيفتد، علايم این بیماری، متفاوت خواهد بود. سنگ ممکن است در کليه بماند يا اين‌که از کليه خارج و از طريق مجاري ادراري دفع شود. در هر يک از اين حالت‌ها نیز ممکن است همه يا برخي از علايم زير پديدار شوند:
بدون علامت:
سنگ‌های کوچک معولاً بدون علامت خاصي از بدن دفع مي‌شوند.
درد ناگهاني و مداوم:
سنگ، ممکن است باعث ايجاد دردهاي شديدي با کيفيت انقباضي در ناحيه پشت و طرفين کمر، شکم، کشاله ران يا ناحيه تناسلي شود. این دردها با تغيير وضعيت بدن نيز بهبود نمی‌يابند. کساني که حداقل يک‌بار دفع سنگ کليه را با اين کيفيت تجربه کرده‌اند، دردش را اين‌گونه توصيف مي‌کنند: «بدترين دردي که تا الان تجربه کرده‌ام.»
تهوع و استفراغ
مشاهده خون در ادرار:
این علامت معمولاً در اثر سنگِ باقيمانده در کليه و نیز در اثر سنگِ به راه افتاده مي‌تواند ايجاد شود.
سوزش و تکرر ادرار:
این علایم مي‌تواند ناشي از عبور سنگ از مجاري ادراری باشد. البته احساس سوزش و ناراحتي حين دفع ادرار در عفونت‌هاي مجاري ادراري نيز ديده مي‌شود.
تب و احياناً لرز
کاهش اشتها
اسهال يا يبوست
افزايش تعريق
احساس خستگي مفرط
به این نکته هم بايد توجه داشت که علايم بالا در برخي بيماري‌هاي ديگر نيز مشاهده مي‌شود، لذا تشخيص نهايي و قطعي ابتلاي فرد به سنگ کليه، توسط پزشک و با توجه به علايم بیمار و انجام تست‌هاي تشخيصي خواهد بود.
تست‌هاي تشخيصي تهیه عکس آماده شکم با اشعه ايکس(KUB):
تهيه تصويري از کليه‌ها، حالب و مثانه جهت بررسي از نظر وجود يا عدم وجود سنگ و نيز تعيين محل آن.
سونوگرافي:
در اين روش با بهره‌گيري از امواج فراصوت همراه با پردازش کامپيوتري مي‌توان اندام‌هاي داخلي، از جمله کليه‌ها و مجاري ادراري و مثانه را مورد بررسي قرار داد. اين روش کاملاً ايمن، بدون درد و غير تهاجمي است اما ممکن است سنگ‌هاي کوچک در اين شيوه ناديده بمانند.
آي‌وي‌پي:
پزشک با اين تست به دنبال سنگ‌هايي می‌گردد که در تصوير ساده با اشعه ايکس ديده نشده است. پس از تزريق ماده حاجب از طريق سياهرگ‌هاي بازو، در فواصل زماني مشخصی که اين ماده با فعاليت کليه‌ها به تدريج دفع مي‌شود، با استفاده از اشعه ايکس، تصاويري از فرد تهيه مي‌شود که ضمن بررسي اندازه و محل کليه‌ها و مسير حالب‌ها، وجود يا عدم وجود سنگ نیز ارزيابي مي‌گردد. در صورت کشف هر نوع يافته غير طبيعي ممکن است پزشک برای ارزيابي بيشتر، درخواست انجام سي‌تي اسکن کند.
سي‌تي اسکن:
انجام سي‌تي اسکن مارپيچي با فراهم آوردن تصويري مناسب و از زواياي مختلف از کليه‌ها و حالب، به بررسي دقيق‌تر آن کمک مي‌کند.
آزمایش ساده ادرار:
اين تست برای بررسي ادرار از نظر اسيديتي(pH)، وجود گلبول قرمز در ادرار، وجود کريستال‌ها در ادرار و . . . صورت مي‌گيرد.
چه کساني در خطرند؟
سنگ کليه در اين افراد شايع‌تر است:
مردان 3 برابر زنان، دچار اين مشکل مي‌شوند (معمولاً بين سن 30 تا 50 سالگي).
سفيدپوستان بيشتر از رنگين‌پوستان دچار اين مشکل مي‌شوند.
افراد با سابقه خانوادگي مثبت، بيشتر از ديگران، مستعد تشکيل سنگ کلیه‌اند.
کساني که در مناطق کوهستاني، صحراها يا ساير مناطق گرمسيري زندگي مي‌کنند، بيشتر از کساني که در ساير مناطق جغرافيايي زندگي مي‌کنند، در معرض ابتلا به اين مشکل هستند.
مقابله با خطرهای پنجگانه
مايعاتي که مي‌نوشيم: ننوشيدن مقادير کافي آب از اصلي‌ترين علل تشکيل سنگ کليه به شمار مي‌رود. اين مسأله به ويژه براي آن‌هایي که در مناطق گرم و خشک زندگي مي‌کنند و نيز افرادي که در محيط‌هاي گرم مانند آشپزخانه‌ها، نانوايي‌ها و کوره‌هاي ذوب فلزات کار مي‌کنند، از اهميت بيشتري برخوردار است. نوشيدن نوشابه‌هاي گازدار و آب برخي ميوه‌ها مانند گريپ‌فروت مي‌تواند خطر تشکيل سنگ را افزايش دهد.
رژيم غذايي: مصرف مقادير زيادتر از حد مجاز روزانه برخي ويتامين‌ها مانند ويتامين D مي‌تواند خطر تشکيل سنگ را افزايش دهد. در صورت مصرف اين ويتامين به صورت دارو توصيه مي‌شود دقيقاً به مقادير توصيه‌شده از سوي پزشک توجه کنید. همچنين سطوح بالاي کلسيم نيز مي‌تواند باعث خطر تشکيل سنگ شود. مصرف مقادير توصيه‌شده کلسيم همراه با رژيم کم‌نمک و کم‌پروتئين ممکن است از اين خطر بکاهد. رژيم‌هاي غذايي پرپروتئين، پرنمک و مصرف غذاهاي حاوی اگزالات بالا مانند سبزيجات سبز تيره، خطر تشکيل سنگ را افزايش مي‌دهد.
وزن و وزن‌گيري: در افراد چاق و با دورکمر بالا، خطر تشکيل سنگ، افزايش می‌یابد.
فعاليت بدني: افرادی با الگوي زندگي کم‌تحرک، مشکلات بيشتري با سنگ کليه خواهند داشت؛ چرا‌که محدوديت تحرک، موجب افزايش آزادسازي کلسيم از استخوان‌ها مي‌شود.
داروها: مصرف برخي داروها مي‌تواند باعث تسهيل ایجاد سنگ کلیه شود.
عوامل خطرساز اما غیر قابل کنترل
سن و جنس: چنان‌که گفته شد، مردان 3 برابر بيشتر از زنان و به ويژه در سنين 30 تا 50 سالگی، مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. همچنين زنان در سنين پس از يائسگي به دليل کاهش سطح هورمون استروژن با افزايش خطر ابتلا مواجهند.
سابقه خانوادگي سنگ کلیه
سابقه ابتلای مکرر به عفونت‌های مجاري ادراري
مشکلات طبی خاص: ابتلا به بيماري‌هايي مانند سندرم روده تحريک‌پذير، پرکاری هيپرتيرویيد، کيستيک فيبروزيس، نقرس، فشار خون بالا، مقاومت به انسولين بر اثر ديابت، چاقي و . . .
استراحت مطلق طولاني‌مدت
مشکلات مثانه ناشي از صدمه به طناب نخاعي
داروها: داروهايي مانند آنتي‌اسيد و آسپیرين
سيستم ادراري غير طبيعي مانند کليه نعل اسبي
عوامل خطرساز براي عود سنگ کلیه
مهم‌ترین عواملي که باعث افزايش احتمال عود سنگ کلیه مي‌شوند، عبارتند از:
سطوح بالاي مواد معدني مانند اگزالات، کلسيم و اسيد اوريک
کاهش حجم ادرار
عفونت مجراي ادراري
سطوح پايين سيترات
غير طبيعي بودن pH ادرار ( چه بالاتر از حد معمول و چه پايين تر از آن)
عوارض سنگ کلیه
ابتلاي به سنگ کليه ممکن است باعث بروز مشکلاتي از این قبیل شود:
افزايش خطر ابتلا به عفونت‌هاي ادراري يا تشديد عفونت‌هاي موجود.
آسيب‌های کليوی، که در موارد خاص ممکن است حتي کار به نارسايي حاد کليه بکشد.
پیشگیری از ابتلا به سنگ‌هاي کليه به ويژه در کساني که تنها يک کليه دارند و بيماران دچار نقص سيستم ايمني و افرادی که کليه‌هاي پيوندي دارند، از اهميت و حساسيت خاصي برخوردار است.
وقتی درد قابل ‌تحمل است
اغلب اوقات براي دفع سنگ به چيزي بيشتر از اقدامات درماني در منزل نياز نخواهد بود. اين اقدامات شامل نوشيدن مقادير فراوان آب، مصرف داروهاي مسکن و حتي‌الامکان گرفتن سنگ دفع‌شده و جمع‌آوري ادرار 24 ساعته برای بررسي سنگ از نظر نوع، ترکيب و علل زمينه‌اي تشکيل سنگ است.
اما گاهی اوقات، این اقدامات درمانی جواب نمی‌دهند و مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می‌کند. در این مواقع، اگر پزشک معالج به امکان دفع خودبه‌خودي سنگ اعتقاد داشته و تحمل درد هم براي بیمار امکان‌پذير باشد، باز هم همان اقدامات درماني خانگي پيشنهاد مي‌شود. اما اگر درد خيلي شديد باشد، احتمالاً سنگ، مجراي ادراري بیمار را مسدود کرده يا اين‌که سنگ با يک عفونت ادراري همزمان شده است. در چنين شرايطي، احتمالاً پزشک گزینه‌‌هاي طبي را برای حل مشکل توصیه می‌کند. این گزينه‌ها عبارتند از:
ضد درد: استفاده از داروهاي ضد دردی که نياز به نسخه پزشک ندارد؛ مانند، داروهاي ضد التهابي غير استریيدي نظیر ايبوپروفن و ديکلوفناک که ممکن است درد را تسکين دهند. در صورت نياز ممکن است پزشک معالج تصميم به تجويز داروهاي ضد درد قوي‌تري بگيرد.
نوشيدن آب فراوان: در ساعات بيداري هر ساعت يک ليوان آب بنوشيد، چراکه شما نيازمند نوشيدن مقاديري بيش از حد معمولِ 8 تا 10 ليوان آب در روز هستيد. اما اگر به بيماري‌هاي کليوي، قلبي يا کبدي مبتلا هستيد یا اگر به هر دليل ديگري با محدوديت مصرف آب مواجهيد، قبل از افزايش مصرف مايعات با پزشکتان مشورت کنيد. از مصرف نوشابه‌هاي گازدار و آب برخي ميوه‌ها (به ویژه گریپ‌فروت) و غذاهاي حاوي اگزالات فراوان پرهيز نماييد.
جمع‌آوري سنگ و ادرار: ممکن است پزشک معالجتان بخواهد برای آزمايش سنگ‌هاي دفعي و تعيين نوع و ترکيب آن‌ها به جمع‌آوري سنگ اقدام کند. شما مي‌توانيد با استفاده از يک صافي، سنگ‌ها و حتي شن‌هاي دفع‌شده از کليه را جمع‌آوري کنید. راه ديگرش، جمع‌آوري ادرار در يک ظرف و جمع‌آوري سنگ‌ها از داخل آن است. بهتر است برای گرفتن سنگ‌ها تا 3 روز از زمان پايان درد به اين کار ادامه دهيد.
وقتی درد شدت می‌گیرد
در اين حالت که احتمالاً به علت انسداد مجراي ادراري بر اثر سنگ يا به علت همراهي سنگ با عفونت ادراري روي داده است، گزينه‌هاي زير پیش رو خواهند بود:
سنگ‌شکن: سنگ‌شکن از امواج صوتي استفاده مي‌کند که به راحتي از بافت‌هاي بدن می‌گذرد و داراي قدرت کافي براي شکستن سنگ کليه است. در اين روش، سنگ‌ها به قطعات ريز شکسته و همراه با ادرار از مجاري ادراري دفع مي‌شوند. این امواج بی‌خطرند و بيمار، آن‌ها را حس نمي‌کند، اما از آن‌جا که توليد هر موج با صداي بلندي همراه است، براي محافظت از گوش‌هاي بيمار از گوشي استفاده مي‌شود. از عوارض اين روش مي‌توان به وجود خون در ادرار، کبودي پشت و شکم و احساس ناراحتي در زمان عبور سنگ‌هاي شکسته شده از مجاري ادراري اشاره کرد. علاوه بر آن، ممکن است سنگ‌ها در مرحله اول به طور کامل خرد نشوند که در اين صورت، بايد مجدداً از دستگاه سنگ‌شکن يا از ساير روش‌هاي خارج کردن سنگ که توضيح داده خواهد شد، استفاده کرد.
شايد بتوان گفت که اين روش جزء عمومي‌ترين روش‌هاي درمان طبي سنگ‌هاي کليه است. استفاده از اين روش در مواردي که سنگ کليه خيلي بزرگ باشد، کارگشا نخواهد بود.
خارج کردن يا خرد کردن سنگ از طريق پوست: اگر سنگ‌شکن کارساز نباشد يا سنگ خيلي بزرگ باشد، از اين روش استفاده مي‌شود. در اين روش، لوله نازکي به نام نفروسکوپ از طريق برش کوچکي که در ناحيه پشت بيمار ايجاد شده وارد کليه مي‌شود. سپس با استفاده از آن، سنگ را خارج (لیتوتومی) يا آن را خرد می‌کنند و سپس خارج مي‌سازند (لیتوتریپسی).
يوتروسکوپي: جراح در این روش، لوله تلسکوپ نازکي را به نام يوتروسکوپ از طريق مجراي ادراري به محل استقرار سنگ هدايت مي‌کند و مي‌کوشد تا با بهره‌گيري از این ابزار دقيق، سنگ را به طور کامل خارج سازد يا براي راحتي کار، ابتدا آن را با استفاده از امواج فراصوت، ليزر يا تکنيک الکتروهيدروليک بشکند و سپس خارج کند. گاهي ممکن است بيمار، نيازمند استفاده از لوله‌هاي توخالي کوچکي (موسوم به استنت حالب) باشد که در حالب جاگذاري می‌شود و آن را براي عبور ادرار و خرده‌هاي سنگ باز نگه مي‌دارند. اين کار اغلب براي درمان سنگ‌هايي به کار مي‌رود که از کليه‌ها وارد حالب شده‌اند.
جراحي باز: جراح در این روش، برشي را در پهلوي بيمار ايجاد می‌کند و از اين طريق با دسترسي به کليه‌ها اقدام به خارج ساختن سنگ يا سنگ‌ها مي‌نمايد. اين، آخرين گزينه براي درمان سنگ‌ها است و در موارد معدودی مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
اصول پيشگيري
مواجهه مجدد با سنگ کليه در کساني که يک‌بار تجربه سنگ کليه را داشته‌اند، کاملاً محتمل است. تقريباً نيمي از کساني که سنگ کليه داشته‌اند، موارد بيشتري از ابتلا به سنگ را در مدت 5 سال بعد از اولين تجربه‌شان دیده‌اند و تنها استثنا در اين مورد، آن‌هايي هستند که از اقدامات پيشگيرانه بهره برده‌اند. اين اقدامات مي‌تواند شامل ايجاد تغييراتي در شيوه زندگي مانند مصرف مايعات بيشتر و نيز ایجاد تغييراتی در رژيم غذايي باشد. در صورتي که داراي زمينه‌هاي مستعدکننده ابتلا به سنگ کليه مانند سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ باشيد یا اين‌که علي‌رغم مراقبت‌هاي فوق، مجدداً دچار سنگ کليه شويد يا سنگ شما به تدريج بزرگ‌تر شود، ممکن است پزشکتان استفاده از تدابير پيشگيري‌کننده دارويي را پيشنهاد کند. او ممکن است از شما بخواهد تا پس از دفع سنگ، ادرار 24 ساعته‌تان را جمع کنيد. با آزمايش ادرار مي‌توان به نوع و علت تشکيل سنگ پي برد و با دانستن اين موارد مي‌توان راه‌هاي پیشگيري از پيدايش مجدد سنگ را مشخص و به آن عمل کرد.
در موارد نادري نیز افزایش فعاليت غدد پاراتيروييد با توليد مقادير بالاي نوعي هورمون، موجب افزايش سطح کلسيم خون و تشکيل سنگ ‌کلیه کلسيمي مي‌شود. در چنين مواردي، براي پیشگیری از پيدايش مجدد سنگ ممکن است نياز به یک عمل جراحي برای برداشتن غده پاراتيروييد باشد. اما در صورتي که سنگ کليه شما با هر يک از موارد زير همراه باشد، درمان آن نيازمند اقدامات بيشتري خواهد بود:
ابتلاي مکرر به عفونت‌هاي ادراري
کاهش عملکرد کليه
تک‌کليه‌اي بودن
بيماري‌هاي نقص سيستم ايمني
پيوندي بودن کليه
اگر در اولين تجربه بيماري‌تان بيش از يک سنگ داشته‌ايد يا سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ کليه داريد، در آن صورت استعداد بیشتری برای ابتلاي مجدد به سنگ خواهيد داشت و لازم است تدابيري براي ممانعت از تکرار اين مشکل بينديشيد. در چنین شرایطی، رعايت موارد ذيل کمک‌کننده خواهند بود:
مايعات بيشتري مصرف کنيد: روزانه حداقل 8 تا 10 ليوان آب بنوشيد و اگر در مناطق گرم و خشک زندگي مي‌کنيد و اگر هوای محيط کارتان گرم است، آب بيشتري بنوشيد. به تدريج بر مقدار مايعات مصرفي خود بيفزاييد و اگر در حال حاضر، روزي 8 تا 10 ليوان آب نمي‌نوشید، سعي کنيد روزانه حداقل يک ليوان به آب مصرفي‌تان بيفزاييد. افزودن تدريجي به مقدار آب مصرفي، به بدنتان اين امکان را خواهد داد تا خود را با مقادير اضافي مايع ورودي وفق بدهد.
مصرف فیبر و ویتامین C را افزایش دهید: فيبر در سبوس گندم و جو، حبوبات، نان تهيه شده از گندم کامل، کلم، هويج، ميوه‌ها و … يافت مي‌شود. افزايش زياد مصرف ويتامين C با اسيدي کردن ادرار موجب حل شدن سنگ‌هاي فسفات کلسيمي که از سنگ‌هاي شايع کليه است و نيز سنگ‌هاي فسفات آمونيم منيزيم مي‌شود که سنگ‌هاي اخير با عفونت‌هاي ادراري همراه هستند و در صورتي که از بين نروند، راهي جز جراحي براي از ميان بردن آن‌ها وجود نخواهد داشت.
مصرف گوشت را کم کنید.
مصرف کلسيم را افزايش دهيد: مصرف مقادير کافي کلسيم همراه با يک رژيم کم‌سديم و کم‌پروتئين ممکن است از خطر ايجاد دوباره سنگ بکاهد. برخي مطالعات نشان داده‌اند که برخلاف برخي تصورات رايج، مصرف مقادير بالاي کلسيم از خطر تشکيل دوباره سنگ مي‌کاهد. احتمالاً اين مسأله به دليل اتصال کلسيم به اگزالات در داخل لوله گوارشي و ممانعت از جذب اگزالات است که بدين ترتيب از ميزان ايجاد سنگ مي‌کاهد.از مصرف غذاهاي حاوي اگزالات فراوان مانند سبزيجات سبز تيره، ريواس، آجيل و شکلات بپرهيزيد.
کمتر نمک بخورید: در زمان طبخ يا خوردن غذا از افزودن نمک به آن خودداري کنيد. ترجیحاً نمکدان را هم از روی ميز غذایتان بردارید.
نصایح اربعه
1ـ مقدار مايع مصرفي شما زمانی کافي است که رنگ ادرارتان کاملاً شفاف يا حداکثر زرد روشن باشد. در غير اين صورت، حجم آبی که می‌نوشید، کافي نیست و لازم است بر ميزان مايع مصرفي‌تان بيفزاييد. اين نکته شامل تمام انواع آب‌هاي قابل شرب با هر درجه سختي مي‌شود؛ پس هيچ‌وقت به تصور اين‌که آب شرب منطقه‌تان املاح فراوانی دارد و شاید سنگ‌ساز باشد، از نوشیدن آب کافي پرهیز نکنيد و مطمئن باشيد که با مصرف مقادير کافي از همان نوع آب نیز دچار مشکل نخواهيد شد.
2ـ در صورتي که مبتلا به بيماري‌هاي قلبي، کليوي يا کبدي هستيد و محدوديت مصرف مايعات داريد، حتماً قبل از افزايش حجم مايع مصرفي‌تان با پزشک معالج خود مشورت کنيد.
3ـ ممکن است پزشک شما قبل از انجام هر نوع تغييری در رژيم غذايي‌تان تصميم به انجام آزمايش‌های تکميلي بگيرد.
4ـ در صورتي که علي‌رغم رعايت موارد فوق و مصرف مايعات بيشتر و تغيير رژيم غذايي مجدداً دچار سنگ کليه شديد، ممکن است پزشکتان از درمان دارويي کمک بگيرد. در مواردي هم که فرد مبتلا به بيماري‌هاي زمينه‌ساز تشکيل سنگ باشد، باز هم درمان دارويي براي کاهش خطر تشکيل سنگ توصیه مي‌شود. نوع داروهاي تجويزي نیز به نوع سنگِ تشکيل‌شده بستگي دارد.
پیک تندرستی

eMer@lD
03-08-2008, 18:46
راه حل هایی ساده برای جلوگیری از ابتلا به سنگ كلیه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


از هر 10 نفر مبتلا به سنگ كلیه حاد یك نفر، زمانی به این عارضه مبتلا می شود كه یك ناهمگونی شیمیایی سبب می شود تا مواد معدنی و پروتئین ها در ادرار شروع به كریستال شدن كنند. سنگها ممكن است صاف یا زبر و خشن ، به كوچكی یك دانه و یا به حدی بزرگ باشند كه باعث درد شوند. شما ممكن است سنگ های كوچك خود را توسط ادرار بدون این كه متوجه شوید دفع نمایید. ولی سنگ های بزرگ تر باعث دردهای شدیدی در هنگام عبور از لوله متصل كننده مثانه و كلیه می شوند، و حتی گاهی ممكن است در این لوله گیر كنند كه در این حالت جریان ادرار را مسدود می نمایند.
اكثر سنگ های كلیه از وجود مقدار زیاد كلسیم در كلیه ایجاد می شوند. (البته این موضوع به میزان كلسیم موجود در رژیم غذایی بستگی دارد). انواع كمیاب تری از سنگها هستند كه توسط عفونت های ادراری یا وجود بیش از حد اسید اوریك در ادرار حاصل می شوند. محققان نوع بسیار كوچكی از باكتری را كشف كرده اند كه در كلیه بعضی افراد زندگی می كند و در شكل دهی سنگها نقش مهمی دارد. رژیم غذایی برای جلوگیری از برگشت سنگ كلیه

استفاده از مایعات:

- برای رقیق كردن ادرار و شستن و دفع كردن سنگها روزانه 2 تا 3 لیتر آب بنوشید. پرهیز از نمك ترشك زیاد (oxalate) :

- از دكتر سئوال كنید كه آیا شما به محدود كردن خود در مورد خوردن غذاهای اُگزالات دار كه در ایجاد سنگ كلیه نقشی دارند نیاز دارید یا خیر. چند نمونه از غذاهای اُگزالات دار شامل قهوه، چغندر، شكلات ، بادام ، اسفناج، ریواس، نوشابه های گازدار، توت فرنگی، چای و سبوس گندم می باشند.
از خوردن آب انگور بپرهیزید:

- كسی نمی داند چرا ، ولی به هر حال خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ كلیه را در افرادی كه استعداد آن را دارند تا 44% افزایش می دهد.
از سبزیجات متشكر باشید:

- یك محقق ایتالیایی كشف كرده است كه استفاده زیاد از سبزیجات خطر ابتلا به سنگ كلیه را كاهش می دهد.
اسید اوریك را كنترل كنید.

- اگر به سنگ كلیه ناشی از اسید اوریك مبتلا هستید گوشت، ماهی و مرغ كمتری بخورید گوشت حیوانات میزان اسید اوریك ادرار شما را بالا می برد.
موارد درمانی

- در مورد عفونت های ادراری ، فعالیت زیاد غده پاراتیروئید، نقرس و یا موارد دیگر كه باعث به وجودآمدن سنگ كلیه می شوند سریعاً اقدام نمایید.

- از به وجودآمدن سنگ جدید جلوگیری كنید. از طریق یك صافی ادرار كنید تا بتوانید سنگ ها را بگیرید سپس آنها را برای دكتر خود ببرید تا تركیبات آن را آنالیز كند ، زیرا داروهای مورد نیاز شما به تركیبات این سنگ ها بستگی دارد. مثلاً داروهای پیشاب آور با كم كردن میزان كلسیم رها شده توسط كلیه به ادرار،از به وجود آمدن سنگ كلیه مربوط به كلسیم جلوگیری می كنند. فسفات سدیم، كلسیم را در روده جمع آوری می كند . در نتیجه از ورود آن به ادرار و به وجود آمدن سنگ كلیه جلوگیری می كند. سیترات پتاسیم میزان سیترات را ( كه یك نمك جلوگیری كننده از شكل گرفتن سنگ كلیه كلسیمی است ) در ادرار بالا می برد. سیترات پتاسیم همچنین با كم كردن میزان اسیدیته ادرار از سنگ های اسید اوریك نیز جلوگیری می كند. Allopurinol( یك نوع دارو ) میزان اسید اوریك را در افرادی كه سنگ كلیه اسیدی دارند كم می كند و احتمالاً از به وجود آمدن سنگ های كلسیمی نیز پیشگیری می كند. بهداشت طبیعی

توجه به گیاهان جوشاندنی
این گیاهان جریان خون به كلیه ها و در نتیجه حجم ادرار را افزایش می دهند و به این ترتیب باكتری ها را دفع كرده و كلسیم و نمك جوهر ترشكOxalate)) را رقیق می كنند. آنها عفونت های ادراری را از بین برده و همچنین به جلوگیری از تشكیل سنگ كلیه نیز كمك می كنند. چای را با برگ هایgoldenrod( گیاهی با گل های كوچك زرد ) ، جعفری و ریشه جو و...دم كنید.

eMer@lD
05-08-2008, 13:16
رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ های کلیه

درمان تغذیه ای[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در مطلب قبلی درمورد انواع سنگ های کلیه و عوامل ایجاد کننده آنها توضیح دادیم. هدف از درمان تغذیه ای در این افراد، حذف عوامل غذایی است که در تشکیل سنگ مشارکت می کنند و نیز،پیشگیری از بزرگ شدن سنگ های فعلی می باشد.
آب


اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای این بیماران، مصرف فراوان آب است. به گونه ای که ادرار رقیق دفع گردد و غلظت مواد تشکیل دهنده ی سنگ در آن کاهش یابد یعنی حجم ادرار دفع شده به 2 لیتر یا بیشتر در روز برسد. برای تولید این مقدار ادرار، باید روزانه 3 – 5/2 لیتر آب نوشیده شود. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به سنگ کلیه دیده شد، افرادی که روزانه بیش از 2 لیتر مایعات نوشیدند، نسبت به آنهایی که 1 لیتر مایعات نوشیدند، 27% عود مجدد کمتری داشتند و در مطالعه ی دیگری دیده شد، که برزو سنگ کلیه در افرادی که روزانه بیش از 5/2 لیتر مایعات می نوشیدند، 38% کمتر از آنهایی بود که روزانه 4/1 لیتر مایعات می نوشیدند.
درمان تغذیه ای در سنگ های اگزالات کلسیم


اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای این بیماران، مصرف فراوان آب است. برخلاف گذشته که میزان کلسیم مصرفی کاهش داده می شد، لازم است این بیماران روزانه بیش از 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند که از منابع خوب کلسیم شیر کم چرب ، ماست ، پنیر و کلم بروکلی است. درحقیقت مصرف رژیم غذایی حاوی کلسیم خیلی کم، سبب دفع ادراری اگزالات می شود که در افراد مستعد، احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد. با مصرف کلسیم فراوان ، کلسیم بیشتری در روده در دسترس است، که با اگزالات ترکیب و آن را به صورت غیر محلول درمی آورد که بدین طریق اگزالات از روده جذب نمی شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مورد بعدی، کاهش اگزالات رژیم غذایی است که به خصوص با حذف آن هشت ماده ی غذایی غنی از اگزالات ( اسفناج،ریواس ،چغندر ،آجیل ، ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی)، تا حد زیادی اگزالات رژیم غذایی کاهش می یابد. یافته ها نشان می دهند که تغییر در دفع کلسیم ادارای نقش مهمتری دارد. مصرف محدود تا متوسط پروتئین حیوانی مانندگوشت ،مرغ،ماهی وتخم مرغ می تواند سبب کاهش دفع کلسیم شود. در برخی مطالعات، مصرف زیاد نمک سبب افزایش دفع ادراری کلسیم شده است، لذا کاهش مصرف سدیم و نمک توصیه می شود. از آن جا که اخیراً رابطه ی دریافت کم پتاسیم در تشکیل سنگ های کلیه از طریق افزایش دفع کلسیم ادراری نشان داده شده است، لذا توصیه می شود این افراد پتاسیم بیشتری دریافت کنند کربوهیدرات های ساده (قند، شکر،شیرینی ها )، دفع کلسیم و اگزالات را افزایش می دهند. براساس مطالعه ی انجام شده بر روی گروهی از افراد مستعد، سنگ های کلیه کلسیمی (با علت ناشناخته)، این افراد پاسخ انسولینی بالا و پایدار به گلوگز پس از وعده ی غذایی داشتند. لذا توصیه می شود مصرف کربوهیدرات های ساده کاهش یابد.
درمان تغذیه ای در سنگ های اسید اوریکی


بیماران مبتلا به سنگ های اسید اوریکی باید آب زیادی مصرف کنند و لازم است با تجویز رژیم غذایی با باقیمانده ی قلیایی، PH ادرار آنها را کمی افزایش داد تا به 5/6 -6 برسد. در صورتی که افزایش اسید اوریک شدید باشد، باید پروتئین تنها در محدوده ی توصیه شده ی RDA مصرف شود و مصرف منابع غذایی حاوی پورین از جمله گوشت ها، عصاره ی گوشت، حبوبات و سایر منابع باید کاهش یابد.
درمان تغذیه ای در سنگ های سیستئینی


این بیماران باید آب فراوانی (بیشتر از 4 لیتر در روز ) بنوشند. اغلب لازم است در طول شب نیز بیدار شده و آب بنوشند. رژیم غذایی با باقیمانده ی قلیایی ، برای افزایش PH ادرار تا 5/7 لازم است. به علاوه برای آنها رژیم غذایی حاوی سیستئین، متیونین و سیستئین کم توصیه می شود. اگر با این موارد سنگ کنترل نشود، پنی سیلامین هم تجویز می شود که اثرات جانبی زیادی دارد.
در مورد سنگ های STRUVITE، درمان تغذیه ای چندان نقشی ندارد و درمان آنها شامل درمان آنتی بیوتیکی و نیز برداشتن سنگ به وسیله جراحی است. در مجموع، به همه افراد سالم، به خصوص، افراد مستعد بروز سنگ کلیه توصیه می شود، در طول روز به مقدار کافی آب و مایعات مصرف نمایند. افراد مبتلا به سنگ های کلیه نیز حتماً حداقل 2 لیتر آب در طول روز بنوشند و علاوه بر توجه به نکات فوق، برای تنظیم رژیم غذایی برحسب نوع سنگ، با یک متخصص تغذیه مشورت نمایند.

eMer@lD
18-08-2008, 15:10
نارگيل سنگ كليه را دفع می‌كند

شير نارگيل سنگ كليه را دفع مي‌كند و براي پايين آوردن تب بسيار مفيد است.
نارگيل با نام علمي (Coeos nucifera) گياهي است كه در حدود سه هزار سال پيش در جنوب آسيا كشت مي‌شد در حال حاضر به صورت درخت نارگيل در تمام مناطق استوايي وجود دارد. مردم اقيانوس آرام از تمام قسمت‌هاي اين درخت استفاده مي‌كنند و آن را به عنوان يك غذاي اصلي مصرف مي‌كنند.
ميوه نارگيل كروي شكل است كه قسمت خارجي آن ضخيم و سفت و متشكل از الياف نباتي و داخل آن صاف و سخت است. درخت آن در هر سال حدود پنجاه عدد نارگيل مي‌دهد. نارگيل هنگامي كه نارس است مقدار بيشتري شير دارد ولي به تدريج كه ميوه مي‌رسد مقدار شير آن كمتر مي شود.
گوشت اين ميوه داراي آنزيم‌هاي مختلف انورتين، اكسيداز و كاتالاز است و در شير آن اسيدهاي آمينه مختلف موجود است.
گوشت سفيد نارگيل از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و شير آن كمي گرم و مرطوب است.
نارگيل به دليل داشتن چربي زياد و مواد مغذي چاق كننده است و حرارت داخلي بدن را افزايش مي‌دهد همچنين براي خوشبو كردن دهان نيز مفيد است.
اين ميوه ضعف كبد را درمان مي‌كند، ادرار را زياد كرده، درد مثانه را رفع مي‌كند و مداوا كننده زخم‌هاي بدن است.
ريشه درخت نارگيل براي ناراحتي‌هاي كبدي همانند يرقان مفيد است و دم كرده آن اسهال خوني را برطرف مي‌سازد.
شير اين ميوه ضد سم است و براي برطرف كردن آب آوردگي از آن استفاده مي‌شود همچنين براي معالجه پوستي مفيد است.
روغن نارگيل كه از تقطير گوشت سفيد آن به دست مي‌آيد حافظه و هوش را تقويت مي‌كند و در درمان كمر درد نيز موثر است.
نارگيل دير هضم است و در بدن توليد خلط مي‌كند بنابراين بهتر است با شكر خورده شود.
اين ميوه به دليل گرم بودن ممكن است در گرم مزاجان اشكالاتي توليد كند از اين نظر اين گونه افراد بايد آن را با ميوه‌هاي ترش، ليمو و يا هندوانه بخورند، خوردن آن براي سرد مزاجان و سالمندان بسيار مفيد است و اشكالي توليد نمي‌كند.

eMer@lD
26-10-2008, 19:05
انواع سنگ کلیه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سنگ کلیه
] دراثرکریستال حاصل از نمک و مواد موجود درا د را ربه وجود می آید، که به تدریج اندازه ی آن بزرگ می شود. سنگ های کلیه علایم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری ودرمان آنها متفاوت است. براساس مطالعات درازمدت، در بسیاری ازموارد احتمال عود مجدد وجود دارد، لذا سنگ دفع شده باید تجزیه شده و ارزیابی های لازم روی بیمار صورت گیرد.
افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه:


1- کم تحرکی: کم تحرکی که مثلاً در هنگام بیماری یا ناتوانی رخ می دهد، می تواند سبب برداشت کلسیم بیشتری از استخوان شده ، لذا غلظت کلسیم در ادرار افزایش می یابد.
2- پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید اولیه، سبب افزایش دفع کلسیم می شود. حدود دوسوم افرادی که بیماری غد د درون ریز دارند، مبتلا به سنگ کلیه می شوند. در عین حال این اختلال تنها 5% موارد سنگ های کلسیمی را در بر می گیرد.
3- اسیدوز توبولی کلیه: در اثر نقص در تولید آمونیاک به وسیله ی کلیه، افزایش دفع کلسیم (توسط کلیه) ایجاد می شود.
4- مصرف زیاد نمک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/spices/2005/8/11/12410.html) : براساس مطالعات، مصرف زیاد نمک سبب افزایش دفع کلسیم درادرار می شود.
5- افزایش کلسیم ادرار با علت ناشناخته : برخی افراد حتی با مصرف رژیم غذایی کم کلسیم، به دلایل ناشناخته روزانه تا 500 میلی گرم کلسیم دفع می کنند.
6- افزایش اگزالات ادرار: حدود نیمی از سنگ های کلسیمی به این ترکیب متصل می شوند. اگزالات به طور طبیعی تنها در چند ماده ی غذایی وجود دارد و دسترسی بدن به اگزالات به میزان جذب و دفع آن بستگی دارد، که در همه ی افراد این نسبت یکسان نیست. مطالعات انجام شده بر روی افراد سالم داوطلب، نشان داده است که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزایش می یابد، دفع اگزالات ادراری به همان نسبت بالا نمی رود. تنها هشت ماده ی غذایی سبب افزایش دفع ادراری اگزالات می شوند. این مواد غذایی شامل: اسفناج، ریواس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/vegetables/2005/4/16/11117.html) ، چغندر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/vegetables/2005/6/22/11857.html) ، آجیل، ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/nuts_seeds/2004/12/20/9758.html) شکلات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/nuts_seeds/2004/12/18/9719.html) ، چای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/drinks/2002/10/14/638.html) ، سبوس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/cereals_legumes/2005/8/8/12336.html) گندم و توت فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](Foods)/fruits/summer_fruits/2004/5/11/6528.html) هستند. به طور طبیعی مقدار اسید اگزالیک دفع شده در ادرار، نباید بیشتر از 40-10 میلی گرم در روز باشد تنها 10% این میزان از رژیم غذایی حاصل می شود، بقیه ی آن، حاصل سوخت و ساز داخلی است.
اختلالات گوارشی توام با سوء جذب، معمول ترین علت افزایش دفع ادراری اگزالات می باشند که در بیماری ها یی مانند کرون و سلیاک دیده می شود. زیرا چربی جذب نشده، کلسیم را در روده باند می کند و در نتیجه جذب اگزالات افزایش می یابد.
یک اختلال ژنتیکی نادر نیز باعث افزایش اگزالات در ادرار می شود که در نتیجه سنگ های اگزالات کلسیم عود کننده، ایجاد می شوند که نهایتاً نارسایی کلیه ایجاد می شود. این افراد معمولاً قبل از رسیدن به دهه ی سوم زندگی تلف می شوند.
7- پروتئین حیوانی: رژیم غذایی پر پروتئین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) همراه با افزایش دفع کلسیم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زیاد پروتئین حیوانی با بار اسیدی آن (1 میلی اکی والان هیدرژن در هر گرم پروتئین ) سبب افزایش دفع کلسیم می شود. لذا برخی محققان، رژیم های غذایی گیاهی را به افراد مستعد ابتلا به سنگ های کلیه توصیه می کنند.
8- فیبر غذایی: افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.

انواع سنگ های کلیه:


1- سنگ های اگزالات و فسفات کلسیم: حدود 80% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند و بروز این نوع سنگ کلیه بیشتر در سنین میانسالی است. از جمله علل دیگر، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، اسیدوز توبولی کلیه، افزایش اگزالات ادرار و افزایش کلسیم ادرار می باشد. درمان اولیه شامل برطرف کردن عامل اصلی است. برای مثال در درمان پرکاری تیروئید، غده ی تیروئید برداشته می شود. در اسیدوز توبولی کلیه، درمان بیکربناتی و پتاسیمی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) است.
2- سنگ های STRUVITE: این سنگ ها از نظر شیوع، بعد از سنگ های کلسیمی هستند که حاوی آمونیوم، فسفات و منیزیم می باشند. در واقع این سنگ ها حدود 15-5% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این سنگ ها با عفونت های سیستم ادراری ارتباط دارند، به این علت به آنها سنگ های عفونی گفته می شود. عامل بیماری زایی که عفونت ایجاد می کند، PROTEUS MIRABILIS است. این عامل بیماری زا، یک باکتری حاوی اوره آز است که اوره را می شکند. این آنزیم، اوره را به آمونیاک تبدیل می کند. در نتیجه PH ادرار را قلیایی می نماید. در این محیط قلیایی، STRUVITE رسوب می کند و بزرگ می گردد. معمولاً این سنگ ها با جراحی برداشته می شوند.
3- سنگ های اسید اوریکی: این سنگ ها حدود 4% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. افزایش دفع اسید اوریک، در اثر اختلال در سوخت و ساز واسطه ای پورین ها رخ می دهد، که در بیماری نقرس دیده می شود. البته ممکن است در اثر بیماری های تحلیل برنده ی دیگر نیز، که سبب شکسته شدن سریع عضلات می شوند، هم به وجود آید.
4- سنگ های سیستئینی: این سنگ ها حدود 1% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این بیماری ژنتیکی نسبتاً نادر، در اثر اختلال ژنتیکی در بازجذب کلیوی اسید آمینه ی سیستئین رخ می دهد. لذا این ترکیب در ادرار تجمع می یابد. به این وضعیت، سیستینئوری ( وجود سیستئین در ادرار) گفته می شود. علت این اختلال ژنتیکی است. لذا در سنین کودکی بروز می کند و معمولاً سابقه ی خانوادگی نیز دارد. این بیماری یکی از معمول ترین علت های سنگ کلیه در دوران کودکی و قبل از بلوغ است.

خرید کتاب از فروشگاه اینترنتی تبیان:

درمانی به وسیله تغذیه سالم - ناشر: طلایه

راهنمای رژیم درمانی - ناشر: سالمی

Rahe Kavir
05-01-2009, 11:55
سلطان دردها


بيماری- دكتر عليرضا آشوري:
سنگ كليه به‌خصوص در كشور ما يكي از بيماري‌هاي شايع كلينيك ارولوژي محسوب مي‌شود و موادي كه از آن با عنوان سنگ كليه ياد مي‌شود واقعاَ سنگ هستند! درباره اين مشكل بسيار شايع و بي‌نهايت دردناك پاي صحبت‌هاي دكتر حسين كرمي نشستيم. وي جراح و متخصص بيماري‌هاي كليوي و فوق تخصص اندويورولوژي(درمان اندوسكوپي بيماريهاي كليه) و دانشيار دانشكده پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي است. بد‌نيست اين را هم بدانيد كه دكتر كرمي يكي از قاريان مطرح كشور است و تاكنون چندين بار در مسابقات بين‌المللي قرائت قرآن به مقام نخست دست پيدا كرده است.

آقاي دكتر مي‌گويند درد سنگ كليه يكي از شاه‌دردهاي علم پزشكي است؟
بله. درد سنگ كليه در كنار درد زايمان و دندان درد يكي از شاه دردهاي علم پزشكي است. از مشخصات درد سنگ كليه اين است كه ناگهاني بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجي دارد يعني درد اصطلاحا مي‌گيرد و ول مي‌كند. بيمار به‌شدت بي‌قرار مي‌شود و به‌دنبال راهي براي كاهش درد مي‌گردد.

يعني اگر كسي سنگ كليه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟
نه، ممكن است سنگ در كليه يا ساير بخش‌هاي سيستم ادراري بيمار گير كرده باشد و كليه را از كار انداخته يا به آن صدمه رسانده باشد و كوچكترين علامتي هم نداشته باشد. از طرفي امكان دارد سنگ‌ريزه كوچكي از جاي خود حركت كرده و شديدترين دردها را در پهلوي بيمار ايجاد كند يا اينكه ممكن است فردي به‌طور اتفاقي آزمايش بدهد يا سونوگرافي انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزني در كليه خود بشود بدون اينكه كوچكترين علامتي داشته باشد.يكي از نمونه‌هاي سنگ، تشكيل سنگ در مثانه است كه مي‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهاني ادرار شود. اين حالت هم بدون علامت قبلي و به‌طور ناگهاني اتفاق مي‌افتد.

اصلاً به چه دليلي سنگ كليه ايجاد مي‌شود؟
دلايل مختلفي وجود دارد. در برخي موارد علت ايجاد سنگ نامعلوم است. اما يك علت ايجاد آن ارث است. در كساني كه پدر يا مادرشان كليه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در كليه اين افراد كلسيم بيشتري دفع مي‌شود يا اينكه موادي به نام مهاركننده در ادرار اين افراد وجود ندارد كه مي‌تواند باعث ايجاد سنگ شود. برخي بيماري‌هاي ارثي خاص هم مي‌تواند باعث تسريع سنگ‌سازي‌ شود. بيماري‌هاي مادرزادي و انسداد در سيستم كليوي و مجاري ادرار هم مي‌تواند باعث تشكيل سنگ شود چون ادرار در ناحيه انسداد جمع وته نشين شده و دفع نمي‌شود. همين ته‌نشين‌شدن مي‌تواند باعث تسريع سنگ‌سازي‌ شود. علت ديگر شغل است. در كشورهاي صنعتي افرادي كه پشت ميزنشين هستند و شغلشان با تحرك كمي همراه است بيشتر در معرض سنگ كليه هستند.
رژيم و عادات غذايي هم در ايجاد سنگ كليه نقش دارد. برخي از افراد پروتئين زيادي مصرف مي‌كنند. منظور مصرف زياد از حد موادي مثل گوشت قرمز، لبنيات، خامه و كله‌پاچه است. در عين حال مصرف زياد نمك هم مزيد بر علت مي‌شود. پروتئين و قند و نمك زياد در كنار مصرف كم آب باعث تسريع سنگ‌سازي‌ مي‌شود. يكي ديگر از علت‌هاي تشكيل سنگ وجود عفونت‌هاي ادراري مكرر است. وجود برخي از باكتري‌هاي عفونت‌زا مي‌تواند باعث تشديد سنگ‌سازي‌ شود.

آقاي دكتر وضعيت آب و هوا در تشكيل سنگ كليه نقش دارد؟
بله، مناطق جغرافيايي هم در تشكيل سنگ نقش دارد. سنگ كليه در ساكنين مناطق گرم و مرطوب بيشتر تشكيل مي‌شود مثلاً در شمال ايران.

با توجه به اينكه گفتيد ممكن است سنگ كليه اصلاً علامت نداشته باشد بيمار از كجا بايد متوجه چنين مشكلي شود؟
اگر بيمار دردي مشابه آنچه گفتيم داشته باشد احتمال اينكه سنگ كليه داشته باشد زياد است. اما جدا از اين توصيه مي‌كنيم هر فردي حتي اگر هيچ‌گونه علامت و مشكل كليوي نداشته باشد بايد دو بار در سال از نظر وضعيت كليه و مجاري ادرار معاينه و آزمايش شود. انجام يك سونوگرافي و آزمايش ادرار ساده در بسياري از مواقع باعث تشخيص سريع بيماري مي‌شود.

درباره انواع سنگ‌هاي كليه و روش‌هاي درماني آنها توضيح دهيد.
ببينيد سنگ‌هاي با قطر كمتر از 4 ميليمتر در 90 درصد موارد اصلا نيازي به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع مي‌شود. با مصرف مايعات، تحرك و فعاليت بدني و يكسري از داروها سنگ دفع مي‌شود و چون كوچك هستند هنگام دفع، درد خاصي ايجاد نمي‌كند. سنگ‌هاي بين 6-4 ميليمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع مي‌شود.
در نتيجه اگر سنگ تشخيص داده شود و اندازه‌اش كمتر از 6 ميليمتر باشد 4هفته زمان درنظر مي‌گيريم تا دفع شود. در اين مدت بيمار مايعات فراوان همراه با دارو مصرف كرده و فعاليت بدني‌اش را افزايش مي‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالاي 6‌ميليمتر بود بايد درمان ديگري را در نظر بگيريم. در درجه اول اگر علت زمينه‌اي مانند انسداد يا عفونت ادراري وجود داشته باشد سعي مي‌كنيم آن را برطرف نماييم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ كليه بين 6تا15 ميلي متر باشد با سنگ‌شكني برون اندامي در عرض 3جلسه خرد مي‌شود. بيمار به‌صورت سرپايي و بدون گرفتن بي‌هوشي و بدون بستري شدن، زير دستگاه سنگ شكن مي‌خوابد و امواج اولتراسونيك كه روي سنگ متمركز شده آن‌را خرد مي‌كند.

آقاي دكتر بسياري از بيماران از روش‌هاي جراحي براي خارج كردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بيماران مبتلا به سنگ كليه بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرند؟
امروزه خوشبختانه بيشتر از 95 درصد از سنگ‌هاي سيستم ادراري نياز به جراحي باز ندارد. درگذشته براي خارج كردن اين سنگ‌ها از جراحي باز با برش‌هاي يك وجبي در شكم يا پهلوي بيمار استفاده مي‌كردند. در نتيجه همين شكاف جراحي باعث زمينگير شدن بيمار و درد بيشتر مي‌شد و جاي 15-10 بخيه روي شكم بيمار اصلاً وضعيت جالبي نداشت ولي خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هايي كاملاً محافظه‌كارانه براي درمان سنگ‌هاي كليه در اختيار داريم كه درد و ناراحتي بيمار در آنها بسيار بسيار اندك بوده و قابل مقايسه با روش‌هاي قديمي جراحي باز نيست.

اين روش‌ها ي جديد دقيقا چيست؟
ببينيد، اگر سنگي در كليه باشد كه بزرگ بوده يا پس از 3جلسه به روش سنگ شكني اوليه برون اندامي جواب ندهد با روش غيرتهاجمي سنگ‌شكني درون اندامي و بدون شكاف جراحي، آن را درمان مي‌كنيم. از طريق پوست سوزني وارد كليه مي‌شود بدون اينكه شكافي روي پوست و عضلات بدهيم. سپس يك دوربين وارد كليه شده و سنگ با ديد مستقيم كاملاً خرد و از همان طريق خارج مي‌شود و فقط يك بخيه روي پوست قرار مي‌گيرد. در واقع به‌جاي يك شكاف يك وجبي فقط يك سوراخ كوچك ايجاد مي‌شود و بيمار به‌جاي 15 بخيه فقط يك بخيه مي‌خورد. اگر سنگ‌هاي بزرگ به اين روش هم جواب ندهند مي‌توان با لاپاراسكوپي سنگ را خارج كرد كه اين روش هم بدون برش جراحي وسيع و فقط با يك برش بسيار كوچك انجام شده و حداقل درد و ناراحتي را براي بيمار به همراه دارد.

فكر مي‌كنم اين روش‌هاي درماني غيرتهاجمي در بيماراني كه كليه سنگ‌ساز دارند اهميت بيشتري داشته باشد؟
دقيقاً. اين درمان‌ها وقتي اهميت بيشتري پيدا مي‌كنند كه بدانيم. كليه برخي از بيماران سنگ‌ساز است و شايد لازم باشد چندين بار تحت درمان قرار بگيرند. حالا تصور كنيد اگر بخواهيم با روش‌هاي قديمي پنج شش بار شكم بيمار را با برش‌هاي وسيع يك وجبي باز كنيم كه ديگر تاب و تواني براي بيمار باقي نمي‌ماند و دائماً بايد بستري باشد.

آقاي دكتر براي اينكه دچار سنگ كليه نشويم شما چه مواردي را توصيه مي‌كنيد؟
در وهله اول بررسي‌هاي منظم سيستم ادراري را توصيه مي‌كنم. هر كسي حتي اگر كليه‌هايش كاملاً سالم باشد بايد هر 6 ماه يك سونوگرافي و آزمايش ادرار انجام دهد. نكته دوم اينكه مصرف فراوان مايعات به‌خصوص براي بيماران سنگ‌ساز واجب است. بيماران سنگ‌ساز بايد طي شبانه روز 2 تا 3 ليتر مايعات مصرف كنند يعني هر 5/1 تا 2 ساعت يك ليوان آب بخورند و رنگ ادرارشان بايد هميشه نزديك به رنگ آب باشد. نكته سوم كم مصرف كردن نمك است.
نمك‌زدن زياد به غذا باعث رسوب املاح و تشديد سنگ‌سازي‌ مي‌شود. توصيه بعدي تعديل رژيم غذايي‌است. در گذشته به افرادي كه كليه سنگ‌ساز داشتند مي‌گفتند گوشت نخور، نمك نخور، لبنيات نخور، شكلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و... خوب بيمار مي‌گفت پس چي بخورم؟! شما فرض كنيد يك بيمار جوان كه كليه‌اش سنگ‌ساز است نمي‌تواند چنين رژيم غذايي وحشتناكي را اجرا كند. امروزه توصيه ما تعديل رژيم غذايي‌است. ما نمي‌گوييم هيچ‌چيز نخور، بلكه مي‌گوييم همه چيز بخور ولي در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنيات يك وعده در روز مصرف شود. البته تمام اينها به شرطي است كه بيمار مايعات فراوان مصرف كند. مصرف مايعات اصلي‌ترين كليد سلامت كليه‌ها است.

براي تامين سلامت كليه‌ها، يك فرد عادي و سالم بايد چقدر در طول روز آب بخورد؟
افراد عادي كه كليه‌هاي سالمي دارند، در 24 ساعت بايد دست كم 2 ليتر آب مصرف كنند. به عبارت ساده‌تر بايد هر سه ساعت يك ليوان آب مصرف شود. اين مقدار در ماه‌هاي گرم سال افزايش مي‌يابد و بايد حدود 3 ليتر در روز باشد. افرادي كه كليه سنگ‌ساز دارند بايد بيشتر از افراد عادي مايعات، مصرف كنند. بهترين مايعات آب آشاميدني سالم و تصفيه شده است. در كنار آب، چاي كمرنگ و ماء‌الشعير هم مايعات مفيدي هستند ولي هرگز جاي آب را نمي‌گيرند.

در ماه‌هاي سرد سال بسياري از مردم از نوشيدن آب به مقدار كافي غافل مي‌شوند. چطور متوجه شويم كه مقدار آبي كه مصرف كرده‌ايم كافي بوده يا نه؟
مهم‌ترين معيار، رنگ ادرار است. اگر مايعات به حد كافي مصرف شده باشد ادرار بايد صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نبايد غليظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غليظ و رنگ آن تيره باشد بدين معناست كه فرد مايعات كافي مصرف نكرده است. رنگ ادرار غليظ و پررنگ به‌مدت طولاني مي‌تواند به كليه صدمه زده و زمينه را براي عفونت‌هاي ادراري يا تشكيل سنگ فراهم كند.

ghazal_ak
24-01-2009, 22:46
مرور سريع ” سنگهاي ادراري”

مقدمه
شيوع سنگ ادراري در افراد جامعه ۵تا۲۵درصد ميباشد. و شانس بروز مجدد حدود ۷۰تا ۸۰درصد ميباشد. تاريخچه سنگ ادراري به ۷ هزار سا ل قبل بر ميگردد كه در ۲۰ سال گذشته روند افزايشي داشته. و بيشترين شيوع در سنين ۱۸ تا ۴۵ سال است.سنگ های ادراری در مردان ۵ تا ۱۰ برا بر بيشتر از زنا ن است. و در سياهپوستا ن ونژاد آسيايي شيوع كمتري دارد.در كشورها ي توسعه يا فته شيوع بيشتري دارد. و در هر قسمت از كليه سنگ تشكيل ميشود ولي بيشتر در كاليس كليه و لگنچه تشكيل ميشود.

عواملي كه در تشكيل سنگ ادراري دخيل هستند:
*اشبا ع ادرار از ماده. *تغيير اسيديته ادرار. * كا هش مواد مها ر كننده ادرار. * ايستايي ادرار. * عفونت ادراري. * بي تحركي . * انسداد مزمن . * هيپرپاراتيروييدي .
* هيپركلسيوري ايديوپاتيك . * اجسام خارجي . * هيپراگزالوري - گزانتينوري - سيستينوري

علائم :
* درد شديد. * هماچوري. * عفونت ادراري. * اوليگوري. * تهوع واستفراغ.

راههاي تشخيص:
* علائم فوق الذكر. * گرافي ساده شكم. * سونو گرافي. * ivp * بررسي متابوليكي. *آناليز سنگهاي خارج شده.
روشهای درمان:
۱- تسکین علائم.
۲- برداشتن سنگ.
۳- پیشگیری از بروز مجدد.

روشهای دفع سنگ:
۱-خود بخود.
۲- سنگ شکنی.
۳-خروج سنگ از راه پیشابراه.
۴- از طریق جلدی .
۵- کمو لیز .
۶- جراحی

روشها ی پیشگیری از بروز سنگ مجدد :
* نوشید ن ما یعا ت . * مصرف کلسیم . * محدودیت مصرف سدیم . * محدودیت مصرف غذا های حا وی اگزا لات با لا . * غذا ها ی غنی از فیبر .
* محدودیت مصرف پروتئین . * مصرف منیزیم وپتا سیم . * فعا لیت کافی . * مصرف غذا های سرشار از ویتا مین a . *مصرف مکمل ویتا مین c * روغن ماهی .
آنتی اسید حا وی کلسیم با احتیا ط مصر ف شود .
مصرف ویتا مین d بیش از ۴۰۰وا حد در روز .

دارو های مورد استفا ده :
* دیورتیکهای تیا زیدی . * آ لوپورینول . * کپتوپریل . * پنی سیلامین .

Samad_GH
03-02-2009, 00:03
سلام
مطلب خوبی بود (یعنی واسه من مفید بود) و به نظرم اومد چند تا نکته مفید رو هم من اضافه کنم
کلسیم و اگزالات یک Promotor برای تشکیل سنگ های ادراری محسوب میشن، پس باید خوردن هر 2تاشون محدود بشه چون شایع ترین سنگ ادراری سنگهای کلسیم اگزالات هستند.
سیترات نقش متضادی با اگزالات تو تشکیل سنگ های ادراری داره، مثل نقش منیزیم در مقابل کلسیم.
با اندازه گیری سیترت و اگزالات سرم احتمال ابتلا به سنگ کلسیم اگزالات رو میشه تخمین زد (قابل توجه افراد مستعد)

eMer@lD
08-05-2009, 00:43
سنگ کليه بيماری جددی نيست. حتی می گويند، فرعون هم به اين بيماری مبتلا بوده و يکی از ويژگی های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است. با پيشرفت علم پزشکی، درمانهای پيشرفته تری برای اين بيماری کشف و ابداع شده که سنگ کليه را جزو بيماری های ساده دنيا کرده است. اما هنوز هم درد سنگ کليه اگر نگوييم طاقت فرساترين دست کم يکی از وحشتناک ترين دردهايی است که تاکنون بدن انسان تحمل کرده است. به همين دليل درباره چگونگی پيشگيری و درمان اين درد با دکتر سيد کاظم فروتن، جراح و متخصص کليه و مجاری ادرار صحبت کرديم .

همه ما سنگ کليه را به عنوان يک درد وحشتناک پهلو می شناسيم، آيا سنگ کليه علائم ديگری هم دارد؟
سنگ کليه می تواند بدون علامت باشد تا زمانی که کليه را از کار بيندازد. يعنی ممکن است کليه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهايت روزی کليه را نارسا کند. اما يکی از مهم ترين علائم سنگ کليه درد است. اين درد معمولا" شب ها شروع می شود و فرد را از خواب بيدار می کند. در واقع درد سنگ کليه شديد و غيرقابل تحمل است. خانم هايی که تجربه زايمان را داشته اند و بيمار سنگ کليه هم هستند، می گويند، درد زايمان قابل مقايسه با درد سنگ کليه نيست. واقعا" اين بيماران هنگام درد خيلی زجر می کشند. يکی ديگر از علائم سنگ، تغيير رنگ ادرار به صورت خونی يا رنگ چای شدن است. بعضی از بيماران سنگ کليه، با علامت عفونت مراجعه می کنند. در اين موارد، سنگ کليه جزو اورژانس های پزشکی است و بايد فورا" به آن رسيدگی شود.
اندازه سنگ کليه با شدت علائم آن ارتباطی دارد؟
خير، هيچ ارتباطی بين اندازه و علائم سنگ وجود ندارد.
درد چه موقع ايجاد می شود؟
معمولا" سنگ وقتی می خواهد دفع بشود، درد ايجاد می کند و وقتی جايش ثابت شد، درد از بين می رود، به عبارتی وقتی درد سنگ کليه از بين رفت، مفهومش دفع سنگ نيست. يعنی وقتی درد شروع شد و بعد تسکين پيدا کرد، بايد تکليف سنگ مشخص شود و نبايد بيمار فکر کند که چون ديگر درد ندارد پس همه چيز خوب شد و سنگ از بين رفت. بايد به کمک سونوگرافی و عکس راديولوژی مخصوص کليه و مجاری ادرار، اين سنگ پيگيری شود و اگر پيدا نشد آن وقت بگوييم که سنگ افتاده است و يک نفس راحت بکشيم .
همانطور که خودتان گفتيد، برخی سنگ های کليه علامت ندارند، با اين حساب افرادی که هيچ علامتی ندارند، از کجا بفهمند که سنگ کليه دارند؟
تشخيص سنگ کليه در کسانی که تاکنون سنگ کليه نداشته اند، هيچ علامتی هم ندارند، کمی مشکل است. از طرفی نمی توان به تمام افراد جامعه هم توصيه کرد که بروند و سونوگرافی و راديولوژی بشوند، چرا که احتمال دارد سنگ کليه داشته باشند. بنابراين ما توصيه می کنيم در کسانی که ممکن است کليه سنگ ساز داشته باشند و دلايلی به نفع سنگ کليه در آنها وجود دارد، بررسی های لازم صورت گيرد، مثلا" کسانی که در فاميل درجه يکشان سابقه سنگ کليه وجود دارد، هر سال يا هر دو سال يکبار، برای اين بررسی ها به پزشک مراجعه کنند. افرادی هم که خودشان سابقه سنگ کليه دارند، بايد سالی يکبار تحت سونوگرافی و بررسی های لازم قرار بگيرند.
چرا کليه بعضی از افراد سنگ ساز است؟
اينکه چرا سنگ کليه ايجاد می شود؟ چرا در يک کليه بيشتر از ديگری سنگ توليد می شود؟ چرا بعضی بيشتر و بعضی کمتر سنگ کليه دارند؟ سئوالاتی هستند که هنوز بطور مشخص جواب آنها پيدا نشده است. اما در اين زمينه نظريه هايی وجود دارد. مثلا" اگر غلظت مواد داخل ادرار زياد شود، می تواند زمينه ساز سنگ کليه شود يا در برخی موارد زمينه های ارثی برای تشکيل سنگ مطرح است که استعداد فرد را در ابتلا به سنگ کليه افزايش می دهد.
سنگ چگونه تشکيل می شود؟
وقتی غلظت موادی در داخل يک محلول بيش از حد شود، در نهايت به حالت فوق اشباع در می آيند و به کريستال تبديل شده و رسوب می کنند، مثل اتفاقی که موقع توليد نبات رخ می دهد. نبات رابا همين روش توليد می کنند. ابتدا محلول شکر و آب را غليظ می کنند، و سپس داخل اين محلول غليظ نخ آويزان می کنند تا کريستال های شکر دور اين نخ جمع شوند و نبات توليد شود. اين همان اتفاقی است که هنگام تشکيل سنگ کليه می افتد. وقتی غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه تشکيل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود. وقتی هم که اين هسته اوليه ايجاد شد، ساير مواد دور اين هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود.
جنس اين سنگ ها معمولا" چيست؟
شايع ترين نوع سنگ کليه ، سنگ های کلسيمی هستند. شايد حدود 80 تا 85 درصد از انواع سنگ های کليوی سنگ های کلسيمی هستند. اين سنگ های کلسيمی هم عموما" به صورت نمک های کلسيم هستند. يعنی مثلا" اگزالات کلسيم يا فسفات کلسيم، بعد از سنگ های کلسيمی، سنگ های عفونی، اسيد اوريکی و ساير انواع سنگ ها شيوع دارند. ولی اکثر افرادی که گرفتار سنگ کليه می شوند، در واقع گرفتار سنگهای کلسيمی هستند.

اين کلسيمی که در کليه غلظتش بالا می رود و سنگ می شود، از کجا می آيد؟
اين کلسيم ممکن است ، بيش از حد از روده جذب شود. ببينيد ، ما در طول روز حدود هزار ميلی گرم کلسيم مصرف می کنيم که از اين مقدار چيزی حدود يک سومش جذب می شود. اگر اين ميزان جذب به هر دليلی افزايش يابد، مثلا" ميزان کلسيمی که مصرف می کنيم، زياد باشد،می تواند باعث تشکيل سنگ شود. ممکن است، ميزان کلسيمی که از طريق کليه دفع می شود، به دليل يک بيماری افزايش يابد. البته اين بيماری ها عموما" بيماری های مربوط به استخوان و هورمون های مربوط به آن هستند. مثلا" در بيماری هيپرپاراتيروئيدی ، برداشت کلسيم از استخوان ها افزايش می يابد و می رود که از کليه دفع شود و تبعا" غلظتش در ادرار افزايش يافته و باعث تشکيل سنگ می شود. در بعضی از موارد هم کلسيمی که به کليه می رسد زياد نيست ولی خود کليه به دليل مشکلی که دارد، بيش از حد کلسيم را دفع می کند. ماجرا از اين قرار است: حدود 95 درصد کلسيمی که در ابتدای واحدهای کليوی وارد ادرار می شود، دوباره در کليه باز جذب می شود. اگر کليه ای نتواند اين 95درصد کلسيم را باز جذب کند، مسلما" غلظت کلسيم ادرار بالا می رود و زمينه ساز تشکيل سنگ می شود.
به اين ترتيب، کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد مصرف مواد غذايی کلسيم دار را کم کنند؟
نخير! تفکری که می گويد کسانی که کليه سنگ ساز دارند. نبايد لبنيات بخورند، کاملا" غلط است. چون اولا برخی افراد هستند که بدنشان به کلسيم اضافه نياز دارد. مثلا" زنان باردار و کسانی که دچار پوکی استخوان هستند. ثانيا" در برخی موارد سنگ کليه ، ما به بيمار توصيه مي كنيم كه بيشتر كلسيم مصرف كند. مثلا" در سنگ های اگزالات کلسيم، اگر شما کلسيم بيشتری مصرف کنيد، اين کلسيم در روده به اگزالات متصل می شود و اصلا" از روده جذب نمی شود و به اين ترتيب ، يون اگزالات که افزايش آن در ادرار باعث تشکيل اگزالات کلسيم در کليه شده و رسوب می کرد و سنگ اگزالات کلسيمی تشکيل می داد، اصلا" وارد بدن نمی شود.
پس بيمارانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد از چه غذاهايی پرهيز کنند؟
تقريبا" تنها چيزی که ما توصيه می کنيم که بيماران سنگ کليه از آن پرهيز کنند، نمک است . ببينيد، يکی از مواد غذايی که باعث توليد سنگ می شود، نمک است. البته ما سنگ نمک که نداريم ولی نمک عاملی است که به ساخته شدن سنگ های کلسيمی کمک می کند. نمکی که از روده جذب می شود، از طريق کليه بايد دفع شود. اما مشکل همين جاست چرا که وقتی نمک می خواهد از کليه را وارد ادرار شود، با خودش کلسيم را وارد ادرار می کند و به اين ترتيب غلظت کلسيم ادرار افزايش می يابد. بنابراين همان نمکی که هنگام پختن غذا به آن زده می شود کافی است و افرادی که کليه سنگ ساز دارند، نبايد سرسفره به غذايشان نمک بزنند و مواد شور مثل خيار شور را مصرف نکنند.
کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد چه مواد غذايی را بيشتر مصرف کنند؟
در ابتدا گفتيم که اگر غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه های تشکيل سنگ کليه فراهم می شود. حالا می گوييم که برای جلوگيری از تشکيل سنگ بايد اين غلظت مواد را کم کنيم. به عبارتی بايد ادرار را تا می توانيم، رقيق کنيم. يعنی فردی که کليه سنگ ساز دارد، بايد آب و مايعات زيادی مصرف کند.
چقدر بايد آب و مايعات مصرف کرد؟
چقدر آب خوردن مهم نيست . چقدر ادرار داشتن مهم است. ممکن است فردی در محيطی گرم زندگی کند يا فعاليت روزانه اش زياد باشد، روزی 5 تا پارچ هم آب بخورد ، ولی باز کافی نباشد. چون همه اين 8 ليوان آبی که می خورد، عرق می شود و چيزی از آن به ادرار نمی رسد تا رقيق شود. اين فايده ای برای پيشگيری از سنگ کليه ندارد. برای همين بايد ملاک، ميزان ادرار باشد نه ميزان آبی که فرد می خورد. ما به بيماران توصيه می کنيم آنقدری آب بخورند که روزانه بيش از 2 ليتر ادرار داشته باشند. يا بعبارتی در طول خواب شبانه يک بار برای ادرار کردن به دستشويی بروند. بيماری که کليه سنگ ساز دارد، اگر احساس تشنگی کند و بعد آب بخورد، از قافله عقب مانده است. يعنی چنين بيمارانی نبايد هيچ وقت احساس تشنگی کنند و هميشه قبل از احساس تشنگی آب بخورند. اين بيماران بايد شب ها هنگام خواب يک ليوان بالای سرشان باشد، موقع کار روی ميزشان يک ليوان آب باشد . يعنی برای دسترسی به آب نبايد بيمار مشکلی داشته باشد.
اينکه برخی بيماران آب چشمه خاصی را مصرف می کنند، يا فقط آب معدنی می خورند، کار درستی است؟
اين سئوال شايعی در بين بيماران مبتلا به سنگ کليه است . اما ما اصلا" به چنين سئوالی اعتقاد نداريم. مگر تمام افرادی که از آب شهر استفاده می کنند، سنگ کليه توليد کرده اند که حالا اين بيماران آب شهر را استفاده نکنند. تازه برعکس وقتی بيماران خودشان را به يک نوع آب خاص مثلا" آب فلان چشمه محدود می کنند، وقتی به آن آب دسترسی ندارند، کمتر آب می نوشند و همين می تواند زمينه ساز توليد سنگ شود. اما اصل مصرف اب نوع آن نيست، بلکه حجم و مقدار آن است که بايد زياد باشد. آب هندوانه و ماءالشعير و از اين قبيل درمان های سنتی هم اشکالی ندارند ولی آنها هم اصولا" از طريق افزايش حجم ادرار از سنگ سازی کليه جلوگيری می کنند. ما توصيه می کنيم ، بيماران هر داروی سنتی که سهل الوصول است، خيلی هم گران نيست، ضرری هم ندارد و مورد تائيد پزشکان است مصرف کنند، ولی در کنارش آب و مايعات زيادی بخورند.
اگر کسی زياد آب بخورد و سنگ کليه اش دفع شود، چه بايد بکند؟
اگر کسی سنگش را انداخت دليل نمی شود که همين حالا سنگی در کليه اش وجود نداشته باشد. چنين بيماری وقتی به ما مراجعه می کند، اگر درد داشته باشد، با مسکن دردش را ساکت می کنيم و بعد بررسی های خودمان را شروع می کنيم . معمولا" اين بررسی ها شامل عکس KUB و سونوگرافی کليه است. سپس بر اساس يافته های اين بررسی اوليه تصميم می گيريم. برای بيمارمان چه کار بکنيم. يعنی بر اساس جنس، اندازه و محل سنگ کليه تصميم می گيريم که برای بيمار چه روش درمانی اتخاذ کنيم. اما يک نکته مهم را بايد در مورد درمان سنگ کليه بگويم و آن اين که تقريبا" امروزه ديگر جراحی باز کليه در درمان سنگ کليه لزومی ندارد مگر در موارد بسيار خاص که خيلی هم نادر هستند. يعنی در حال حاضر در همين کشور خودمان به راحتی می توان سنگ های کليه را با روش هايی مثل سنگ شکن و جراحی مختصر يا همان PCN درمان کرد. توصيه من به تمام بيماران سنگ کليه اين است که اگر جراحی به آنها گفت که بايد برای درمان سنگشان جراحی باز کليه شوند، حتما" با يکی دو جراح کليه و مجاری ادرار ديگر هم در اين مورد مشورت کنند.

****
منبع : مقاله " نکته هايی در باره سنگ کليه " -تهيه كننده : دکتر سيد محمدابوترابی-روزنامه سلامت

eMer@lD
08-05-2009, 00:44
علت بروز سنگ کلیه چیست ؟


دلایل پیدایش سنگ کلیه


هنوز دلیل قطعی شکل گیری سنگ کلیه از نظر پزشکی با قطعیت اثبات نشده. در حالت طبیعی کلیه ها مواد ضد رسوب ترشح می کنند که مانع از تجمع کریستالها و پیدایش سنگ در داخل بدن میشوند. اما گاه این مواد کارایی خود را از دست می دهند.
اسید اگزالیک و اسید ارویک و رسوبات کلسیم سه نوع یون (مواد رسوبی) هستند که شایعترین مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه هستند. گاهی چگالی این مواد در داخل ادرار فردی بالا میرود و بدن وی مستعد ساختن سنگ می گردد. نوشیدن مقدار زیاد مایعات باعث میشود که چگالی (غلظت) این مواد در ادرار کاهش یافته و شانس رسوب گذاری نیز کمتر شود.
بنا به دلایل نامشخصی در ۳۰ سال گذشته تعداد افراد مبتلا به سنگ کلیه در آمریکا افزایش یافته است. در کشور ما ایران نیز گرچه طبق معمول آمار دقیقی وجود ندارد اما به نظر میرسد که وضع مشابهی وجود دارد.

از کجا بفهمیم که آب کافی مینوشیم یا نه ؟


در واقع تنها معیار دقیق برای اینکه بدانید آب کافی مینوشید یا نه رنگ پیشاب است. اگر رنگ پیشاب (ادرار) زدر روشن یا شفاف است شما مایعات کافی می نوشید و اگر تیره است نتیجه می گیریم که بدن به میزان بیشتری مایعات نیاز دارد.
همه مایعات از جمله آب . شربت . آب معدنی . عرقیات . آب جو . شراب . ماالشعیر و آب میوه را میتوان نوشید مگر آنکه پزشک نوشیدن برخی از آنها را با توجه به سنگ کلیه و شرایط بدنی شکا ممنوع کرده باشد.
تندرست باشید.

رده: سنگ کلیه مثانه کليه مجاری

eMer@lD
08-05-2009, 00:45
سنگ مثانه و سنگ کلیه و شن چیست

هر توده سختی که ناشی از به هم چسبیدن رسوبات ادراد باشد سنگ کلیه نامیده می شود. اگر اندازه آن کوچکتر از یک سانتیمتر باشد پزشکان به آن شن کلیه می گویند.
شن کلیه معمولا قابل دفع از مجاری ادراری است. اگر چه این کار با درد شدید و خونریزی همراه است اما بهتر از عمل جراحی میباشد.
هنگامی که این سنگریزه از لوله حالب (لوله میان کلیه و مثانه) عبور کرد و وارد مثلنه شد به آن سنگ مثانه می گویند.
هفته آینده در مورد مواد و کریستالهایی که باعث تشکیل سنگ کلیه می شوند خواهیم نوشت. همچنین در مورد رژیمهایی غذایی مناسب

eMer@lD
08-05-2009, 00:46
ورزش و سنگ کلیه

در شرایط تنبلی و بی تحرکی زندگی کردن به خصوص آلودگی هوای تهران ، پشت میز نشستن و دوری از ورزش کافی بود تا استعداد سنگ سازی کلیه شکوفا شود !


این وبلاگ درباره سنگ کلیه است. اگر میخواهید سنگ کلیه تان رشد نکند ، کریستالهای داخل کلیه تان زود دفع شود و کارتان به درد و بدبختی نکشد ورزش روزانه را در دستور کار خود قرار دهید.
باور کنید نوشیدن آب زیاد (نه در حد ترکیدن) و ورزش کافی است که سنگ کلیه تان به فراموشی سپرده شود. من خودم سال گذشته دو سه تا سنگ کوچک و متوسط در کلیه هایم بود.
تغییر شرایط زندگی (خدمت سربازی) باعث شد ورزش و رژه جزء زندگی من شود. برنامه غذایی بدون نمک هم کار را تکمیل می کند.

پس کارهای زیر را انجام دهید و خیالتان از کلیه هایتان راحت باشد :

بدن ما روزانه ۸ لیوان آب نیاز دارد. هر ساعت نیم لیوان آب بنوشید
ورزش کنید. پیاده روی آرام کافی نیست. کمی دویدن اضافه کنید
گوشت قرمز و نمک و چای غلیظ را از برنامه غذای خود کم کنید
آب جو ( ما الشعیر) بنوشید
و سر انجام دستورات پزشک را پی گیری کنید. این یکی را آخر از همه می نویسم.


سنگ کلیه قابل پیشگیری است حتی اگر مثل من همه فامیلتان از طرف پدر و مادر به آن مبتلا باشند. پس زمینه ارثی بهانه برای عمل نکردن به دستوارت بالا نیست !

سنگ کلیه ارثی ، زمینه وراثتی سنگ ، دفع شکستن و حل کردن سنگ کلیه

eMer@lD
08-05-2009, 00:47
ورزش چه تاثیری بر سنگ کلیه و مثانه دارد ؟


چگونه ورزش و بخصوص نرمش های هوازی و بازهم بیشتر ورزشهای ناحیه کمر می توانند سنگ کلیه را بویژه در جوانان مهار کند.
اگر بدانیم سنگ کلیه چگونه شکل میگیرد درک نقش ورزش در مهار آن هم ساده می شود.

سنگ کلیه رسوب مواد دفعی از کلیه مانند ترکیبات اگزالات و اوریک و کلسیم است. اولی در چای و دومی در گوشت بدن و سومی در شیر یافت می شوند.

همه این مواد در آب محلول هستند تا زمانی که بار الکتریکی درون بدن (تعادل الکترولیتی) بهم نخورد.
وقتی این تعادل بهم میخورد (ارثی یا ...) این ترکیبات بهم می چسبند و تشکیل کریستال می دهند.
در آزمایش ادرار یکی از مواردی که گزارش می شود تعداد کرستالها است.

وقتی تعداد آنها زیاد می شود کم کم بهم میچسبند و تشکیل شن میدهند. و اگر بازهم مورد غفلت واقع شوند این شنها میتوانند بهم بچسبند و تشکیل سنگ بدهند.
شاید باورتان نشود ولی تلویزیون چندی پیش بزرگترین سنگ گله جهان به اندازه تقریبا یک نارگیل ! را نشان داد.
این سنگ کلیه بزرگ سالها در حال تشکیل شدن بوده است.
یکی از بستگان من سنگی به بزرگی یک انگشت در کلیه اش داشت که تمام قسمت جلوی آن را پوشانده بود. و با عمل جراحی خارج کرد.
ورزش باعث افزایش سرعت حرکت مواد دفعی در داخل مجاری باریک و مویین کلیه می شود.
البته ورزش نباید در فصل گرم و با تشنگی زیاد انجام شود.
نرمش همچنین باعث دفع برخی مواد از بدن و عرق می شود که همان مواد سازنده سنگ کلیه هستند.
در یادداشت بعدی میخواهم درباره روش دفع سنگ کلیه برایتان بنویسم.

کلید ها : دفع بدون درد سنگ کلیه. درد کلیه چگونه سنگ کلیه را بیاندازیم ؟ عفونت کلیه. چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم ؟ خرد کنیم یا حل نماییم .

eMer@lD
08-05-2009, 00:49
خطر ابتلا به سنگ كليه با كاهش مصرف نمك كمتر مي‌شود

يك فوق تخصص كليه گفت: بيماراني كه دچار اولين حمله سنگ كليه مي‌شوند، بايد ميزان فراواني مايعات نوشيده و مصرف پروتئين و نمك را كاهش دهند، زيرا مشخص شده كه تعديل مصرف اين دو ماده غذايي، خطر سنگ‌هاي كليوي عود كننده را كاهش مي‌دهد.
مژگان جلال زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه زنجان، اظهار داشت: مصرف بيش از حد غذاهاي غني از جمله اسفناج، شكلات، آجيل باعث افزايش جذب گوارشي «اكسالات» و ايجاد سنگ‌هاي «اكسالات كلسيم» مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه براساس تحقيقات به عمل آمده، 13 درصد مردان و 7 درصد زنان، يك بار در طول زندگي با بروز سنگ كليه مواجه مي‌شوند، افزود: سنگ كليه در اثر تجمع و تغليظ كريستال‌هاي مواد معدني و اسيد اوريك به وجود مي‌آيد كه به تدريج اندازه آن بزرگ مي‌شود.
اين متخصص ادامه داد: بر اساس مطالعات فراوان، در بسياري از موارد احتمال مجدد تشكيل سنگ كليه بعد از 10 سال وجود دارد و در صورت عود، هر دو يا سه سال يك بار تشكيل خواهد شد كه در اين زمينه بايد سنگ دفع شده، تجزيه شود و ارزيابي‌هاي لازم بر بيمار صورت گيرد.
جلال زاده به انواع سنگ‌هاي كليوي در افراد اشاره كرد و گفت: سنگ‌هاي كليوي بر اساس تركيب سنگ‌ها به انواع مختلف از قبيل سنگ‌هاي كلسيمي، اسيد اوريكي، شاخ گوزني و سيستيني تقسيم مي‌شود كه مي‌توان گفت بيش از 75 درصد سنگ‌هاي كليوي را در افراد، سنگ‌هاي كلسيمي تشكيل مي‌دهند.
اين استاديار دانشگاه يادآور شد: بيماران مبتلا به سنگ‌هاي كليه معمولاً با دوره‌هاي درد شديد و متناوب روبرو مي‌شوند كه اين درد معمولاً ابتدا از ناحيه پهلوها شروع و هر30 دقيقه يكبار تكرار مي‌شود و به تدريج به كشاله ران و ناحيه تناسلي انتشار مي‌يابد و با دفع سنگ، درد بيمار متوقف مي‌شود.

وي با بيان اينكه سنگ كليه در مردان نسبت به زنان شيوع بالايي دارد، خاطرنشان كرد: از آن جايي كه سنگ‌ها به بافت كليه آسيب وارد مي‌كند، در صورتي كه سنگي پس از تشكيل در محل اتصال كليه و لوله ادراري گير كند، مايع ادرار پشت آن جمع و منجر به ايجاد عفونت ادراري مي‌شود و در صورت عدم درمان، اين عفونت موجب از دست رفتن بافت كامل كليه خواهد شد.
جلال زاده تصريح كرد: اگر فردي براي بار دوم با توليد سنگ در كليه‌اش مواجه شود، بايد تا پايان عمر در جهت پيشگيري از ايجاد مجدد سنگ، داروهاي مخصوص مصرف كند.

اين فوق تخصص كليه، راه‌هاي درمان و جراحي بيماري هاي كليوي را بسته به نوع و شدت بيماري متفاوت دانست و افزود: در نارسايي حاد كليوي، امكان درمان قطعي به وسيله دارو وجود داشته و در نارسايي‌هاي مزمن در صورت مراجعه به موقع مي‌توان پيشرفت بيماري را كنترل كرد.

وي سوزش، تغيير رنگ ادرار و دردهاي مكرر را از جمله علائم هشدار دهنده سنگ كليه دانست و ادامه داد: يكي از اصول درمان و پيشگيري ازبيماري‌هاي كليوي، مصرف فراوان آب است؛ اما در گذشته براي مهار تشكيل سنگ‌هاي كلسيمي، ميزان كلسيم مصرفي را كاهش مي‌دادند كه اين امر باعث بروز پوكي استخوان و مشكلات عديده‌اي براي بيمار مي‌شد.
اين استاديار دانشگاه گفت: افرادي كه بيشتر در معرض آفتاب قرار دارند و ورزش‌هاي سنگين انجام مي‌دهند، بايد براي جلوگيري از سنگ كليه، آب فراوان مصرف كنند

eMer@lD
08-05-2009, 00:51
به افرادي كه در معرض سنگ كليه قرار دارند توصيه مي شود چاي سرد ليمويي را به دليل دارا بودن تركيبات خاص موجود در ليمو مصرف كنند. بهتر است افراد مستعد علاوه بر استفاده بيشتر از ليمو از مصرف شكلات آجيل اسفناج و غذاهاي شور پرهيز كنند


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ليمو.jpgمحققان دانشگاه شيكاگو اعلام كردند ليمو يكي از موثرترين مركبات به منظور جلوگيري از سنگ كليه است .
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از هفته نامه " نچرال نيوز " ليمو به دليل داشتن تركيبات مختلف روند تشكيل سنگ كليه را در افراد مستعد كند و در مواردي متوقف مي كند.

متخصصان به افراد توصيه مي كنند در فصول گرم سال و مواقعي كه امكان دسترسي به ليمو نيست تا مي توانند از مايعات و آب خالص استفاده نمايند اما در صورت امكان از ليموي تازه به مقدار كافي بهره مند شوند.
بررسيها نشان داده افراد از حدود 40 سالگي بيشتر در معرض تشكيل سنگ در كليه قرار مي گيرند .
ليموي تازه داراي مواد مختلفي است كه براي سلامت بدن و جلوگيري از تشكيل سنگ در كليه مفيد است اما آب ليموهاي بسته بندي تا حدودي داراي مواد مصنوعي و نگهدارنده بوده و تاثير آب ليموي تازه را ندارند.
به افرادي كه در معرض سنگ كليه قرار دارند توصيه مي شود چاي سرد ليمويي را به دليل دارا بودن تركيبات خاص موجود در ليمو مصرف كنند.


بهتر است افراد مستعد علاوه بر استفاده بيشتر از ليمو از مصرف شكلات آجيل اسفناج و غذاهاي شور پرهيز كنند.

سايت جمهوري

eMer@lD
08-05-2009, 00:54
سنگ کليه و رابطه ی آن با آب آشاميدنی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


در برخی از نقاط بلژيک، بويژه بروکسل هرچند آب لوله کشی کاملا سالم و خوراکی است ولی وجود املاح و آهک زياد در آب باعث شده که شهروندان بخاطر هراس از سنگ کليه زا بودن آن از آبهای کارخانه ای استفاده کنند. آيا آب آشاميدنی در ايجاد سنگ کليه دست دارد؟نخست بايد ديد سنگ کليه چيست؟


سنگ کليه يا Kidney Rock کريستال حاصل از نمک و مواد موجود در ادرار است که کم کم اندازه ی آن بزرگ مي شود. سنگ هاي کليه نشانه ها و جنبه هاي باليني همانندی دارند ولي روشهای درمان آنها متفاوت است. برپايه پژوهش ها، در بسياري ازموارد احتمال بروز دوباره ی بيماری وجود دارد.


افزايش فيبر غذا و استفاده ی بيشتر از گياهان سبب کاهش عوامل خطر تشکيل سنگ به خصوص سنگ هاي کلسيمي مي شود.


چه چيزی باعث سنگ کليه می شود؟


۱. کم تحرکي: برای نمونه در هنگام بيماري يا ناتوانی کم تحرکی مي تواند سبب برداشت کلسيم بيشتري از استخوان شده و غلظت کلسيم در ادرار افزايش مي يابد.

۲. پرکاري تيروئيد: پرکاري تيروئيد اوليه، سبب افزايش دفع کلسيم مي شود. حدود دوسوم افرادي که بيماري غدد درون ريز دارند، مبتلا به سنگ کليه مي شوند. در عين حال اين اختلال تنها 5% موارد سنگ هاي کلسيمي را در بر مي گيرد.

۳. اسيدوز توبولي کليه: در اثر نقص در توليد آمونياک به وسيله ي کليه، افزايش دفع کلسيم (توسط کليه) ايجاد مي شود.

۴. خوردن زياد نمک: برپايه پژوهشها مصرف زياد نمک سبب افزايش دفع کلسيم در ادرار مي شود.

۵. افزايش کلسيم ادرار با علت ناشناخته : برخي افراد حتي با مصرف رژيم غذايي کم کلسيم، به دلايل ناشناخته روزانه تا ۵۰۰ ميلي گرم کلسيم دفع مي کنند.

۶. افزايش اگزالات ادرار: حدود نيمي از سنگ هاي کلسيمي به اين ترکيب متصل مي شوند. اگزالات به طور طبيعي تنها در چند ماده ي غذايي وجود دارد و دسترسي بدن به اگزالات به ميزان جذب و دفع آن بستگي دارد، که در همه ي افراد اين نسبت يکسان نيست. مطالعات انجام شده بر روي افراد سالم داوطلب، نشان داده که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزايش مي يابد، دفع اگزالات ادراري به همان نسبت بالا نمي رود.


تنها هشت ماده ي غذايي سبب افزايش دفع ادراري اگزالات مي شوند. اين مواد غذايي شامل: اسفناج، ريواس، چغندر، آجيل، شکلات، چاي، سبوس گندم و توت فرنگي هستند. به طور طبيعي مقدار اسيد اگزاليک دفع شده در ادرار، نبايد بيشتر از 40-10 ميلي گرم در روز باشد تنها 10% اين ميزان از رژيم غذايي حاصل مي شود، بقيه ي آن، حاصل سوخت و ساز داخلي است.

اختلالات گوارشي همراه با سوء جذب، معمول ترين علت افزايش دفع ادراري اگزالات مي باشند که در بيماري ها يي مانند کرون و سلياک ديده مي شود. زيرا چربي جذب نشده، کلسيم را در روده باند مي کند و در نتيجه جذب اگزالات افزايش مي يابد.

يک اختلال ژنتيکي نادر نيز باعث افزايش اگزالات در ادرار مي شود که در نتيجه سنگ هاي اگزالات کلسيم عود کننده، ايجاد مي شوند که نهايتاً نارسايي کليه ايجاد مي شود. اين افراد معمولاً قبل از رسيدن به دهه ي سوم زندگي تلف مي شوند.

۷. پروتئين حيواني: رژيم غذايي پر پروتئين همراه با افزايش دفع کلسيم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زياد پروتئين حيواني با بار اسيدي آن (1 ميلي اکي والان هيدرژن در هر گرم پروتئين ) سبب افزايش دفع کلسيم مي شود. بنابراين دانشمندان رژيم هاي غذايي گياهي را به افراد مستعد ابتلا به سنگ هاي کليه توصيه مي کنند.


چگونه از بروز سنگ کليه جلوگيری کنيم؟

۱. فيبر غذايي: افزايش فيبر غذايي، سبب کاهش عوامل خطر تشکيل سنگ به خصوص سنگ هاي کلسيمي مي شود.
۲. نوشيدن مايعات و آب در طی شبانه روز دست کم ۲ تا ۴ ليتر بويژه در زمانی که هوا گرم است يا فعاليت زياد ورزشی انجام می دهيد و آب بدن از طريق عرق کردن از دست می رود.
۳. کاهش مصرف قهوه و نوشيدني هاي کافئين دار

eMer@lD
26-07-2009, 16:45
خواب و بیداری در ساختن سنگ موثرند،مثلا خواب در بین الطلوعین که هوا سرد و مرطوب می باشد سنگ ساز است و از طرفی طبع خواب سرد است به جهت عدم تحرک به خصوص خوابی که شخص قبل از خواب ادرار نکرده باشد،گاهی از جهت ضعف در دافعه بدن رخ میدهد که غالبا این علت به خاطر مصرف مواد شیمیایی در خوراکیها مانند روغن های نباتی ، رنگهای خوراکی و … رخ می دهد مصرف آبهایی که رسوبات زیادی دارند نیز در ساخته شدن سنگ تأثیر بسزایی دارند از این جهت برای تشخیص درست و ترکیب دقیق تر دارو باید شرایط بیمار ائم از شرایط جغرافیایی ، سن و عادات غذایی بررسی شود.
علائم بیماری : بطور کلی سنگهای کلیه ابتدا در کلیه ساخته میشوند و بعد به قسمتهای پائین تر مثل مثانه میرود. علائم و نشانه های سنگ کلیه بر حسب محل آن با هم فرق دارد. گاهی سنگها کوچکند و تا زمانی که داخل کلیه هستند هیچ علامتی ایجاد نمیکنند. گاهی این سنگها در هنگام خروج از کلیه در مسیر ایجاد انسداد میکنند و میتوانند باعث درد پهلو، عفونتهای عود کننده یا ادرار خونی دائم شوند. وقتی سنگها از کلیه خارج شده و وارد حالب میشوند، دردهای تیزی ایجاد میکنند که در پهلوست، ولی درد معمولا به اطراف پهلو و نواحی شکم تیر میکشد. ممکن است با تهوع و استفراغ توأم شود. دردها به صورت متناوب است یعنی بعد از یک دوره شدید یک زمان آرامش وجود دارد. وقتی که سنگ به طرف پایین تر حرکت میکند دردها به قسمتهای پایین تر مثل کشاله ران تیر میکشد. این افراد معمولا تب ندارند، مگر اینکه عفونت هم داشته باشند- سختی ادرار- بیرون آمدن شن از مجرای ادرار - درد کمر و پایین کمر از علائم سنگ کلیه می باشد در سنگ مثانه میتوان به مواردی همچون : درد در بالای آلت -بیرنگی ادرار - کم کم خارح شدن ادرار و تیر کشیدن در مجرای ادرار و دربعضی موارد بند آمدن پیش آب نام برد.

wichidika
28-07-2010, 12:36
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز:
تداوم سنگ كليه باعث بروز سرطان مي‌شود
خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز تداوم سنگ كليه و عدم اقدام براي رفع به موقع آن را عامل بروز سرطان دانست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


كاظم رادان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: عفونت‌هاي ادراري و كليوي بيشتر در بين زنان شايع بوده كه اين مهم نشان‌دهنده آن است كه زنان بايد بيشتر به بهداشت خود در اين زمينه اهميت دهند.
وي گفت: بيماري سنگ كليه بيشتر در بين مردان شايع است و نزديك به 80 درصد از مردان استان به اين بيماري مبتلا هستند.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز بيان داشت: برخلاف باورهاي غلطي كه بعضي از مردم دارند، تغذيه هيچگونه نقشي در ابتلا به سنگ كليه ندارد و بيشتر اين بيماري به طور ژنتيكي و يا تحت تاثير شرايط محيطي در افراد بروز مي‌كند.
رادان خاطر نشان كرد: نبايد اين بيماري را ساده تلقي كرد چرا كه همين بيماري به ظاهر ساده عواقب بسيار خطرناكي را به دنبال دارد.
اين مقام مسئول افزود: با توجه به حساسيت بسيار زياد مجاري ادراري و كليوي بايد به اين نكته بسيار توجه داشت كه نبايد هيچگونه سنگي در مجاري ادراري وجود داشته باشد چرا كه وجود طولاني مدت سنگ در اين نواحي امكان بروز سرطان را در فرد بسيار بالا مي‌‌برد.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز افزود: وجود سنگ در كليه و يا مجاري ادراري باعث تحريك هرچه بيشتر ابن نقاط از بدن مي‌شود و فرد را مستعد ابتلا به سرطان مي‌كند كه اين نوع سرطان از نوع كشنده است و درماني نخواهد داشت.
رادان گفت: بيماري سنگ كليه درماني ندارد اما مي‌توان از روند آن جلوگيري كرد و اين امر تنها با بالا رفتن آگاهي مردم امكان پذير است در غير اين صورت فرد با وجود چنين بيماري با مشكلات زيادي در تمامي زمينه‌هاي سلامت جسماني روبه‌رو مي‌شود.
وي با اشاره به اينكه محيط زندگي نيز مي‌تواند در بروز اين بيماري تاثير گذار باشد افزود: مناطق مرطوب، ايستادن زياد در زير نور آفتاب و توقف طولاني مدت در آشپزخانه‌ها از عوامل محيطي هستند كه در بروز اين بيماري بسيار تاثير گذار هستند.
اين مقام مسئول افزود: براي جلوگيري از اينكه سنگ كليه به سرطان تبديل نشود، بايد به موقع براي دفع سنگ كليه اقدام و براي خارج كردن به موقع سنگ كليه از بدن اقدام كرد.
وي بيان داشت: خوزستان از جمله استان‌هاي كشور است كه در بخش خصوصي و دولتي بهداشت و درمان خود دستگاه‌هاي پيشرفته سنگ‌شكن را دارد و اين بيماران بايد هوشيار باشند تا به موقع براي شكستن سنگ موجود در كليه خود وارد عمل شوند.

wichidika
23-08-2010, 12:52
اگر علاقه زيادي به نوشيدن آيس‌تي يا چاي سرد داريد وقت آن رسيده كه دست از اين علاقه خود بكشيد، چون متخصصان اورولوژي به تازگي هشدار داده‌اند كه مصرف زياد اين نوشيدني مي‌تواند موجب تشكيل سنگ‌هاي كليوي شود.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، آيس‌تي حاوي مقادير زياد و غلظت بالايي اوكسالات است. اوكسالات يكي از مواد شيميايي كليدي است كه منجر به تشكيل سنگهاي كليوي مي‌شود.
به گفته پژوهشگران، هرچند كه چاي گرم هم حاوي اوكسالات است اما مصرف مقدار زيادي از آن به قدري كه باعث تشكيل سنگ كليه شود، معمولا امكانپذير يا كار ساده‌اي نيست.
دكتر جان ميل نر، استاديار دپارتمان اورولوژي دانشكده پزشكي شيكاگو استريتچ در دانشگاه لويولا در اين پژوهش خاطرنشان كرد: براي افرادي كه بويژه مستعد ابتلا به سنگ كليه هستند، اين نوشيدني مي‌تواند بسيار بد و خطرناك باشد.
به گزارش سايت پزشكي مدگورو، مردان و زنان يائسه با مقدار پايين استروژن و نيز زناني كه تخمدانهايشان را برداشته‌اند بيش از سايرين از اين حيث در معرض خطر قرار دارند. سنگ‌هاي كليوي بلورهاي كوچكي هستند كه از مواد معدني و املاح و نمك موجود در ادرار در كليه‌ها يا مجاري ادراري شكل مي‌گيرند.
انتهاي پيام


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

wichidika
03-09-2010, 23:31
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بهداشت و درمان - عمومي

به گفته يك متخصص تغذيه، ريواس اسفناج، تره فرنگي و سيب زميني شيرين غني از اگزالات بوده و در افراد داراي سنگ‌هاي کليوي اگزالاتي، نبايد مصرف شود.
دکتر ضياء الدين مظهري دانشيار دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا - واحد علوم پزشکي ايران با بيان اينکه نوشيدن آب فراوان يکي از راهکارهاي مهم در دفع سنگ هاي کليوي خصوصا سنگ هاي اگزالاتي است، در خصوص ميزان مصرف آب مورد نياز نيز گفت: استفاده فراوان آب حداقل به ميزان 2 ليتر و در مناطق گرم و فصل تابستان به ميزان 3 ليتر است که بايد درفواصل زماني منظم و متناسب با وعده هاي غذايي نوشيده شود.
وي افزود: افزايش ميزان مصرف سبزيجات مختلف به جزء ريواس اسفناج، تره فرنگي و سيب زميني شيرين غني از اگزالات مي باشد، مفيد است.
وي با تاکيد بر کاهش ميزان مصرف پروتئين هاي حيواني گفت: ميزان مصرف اين نوع پروتئين ها بايد به حداقل ممکن برسد، کاهش ميزان مصرف نمک طعام تا حد 5/2 گرم در روز و حذف بادام زميني نيز بايد رعايت شود.
دکتر مظهري يادآور شد: مصرف نوشابه ها و آب مرکبات و ميزان چاي مصرفي نيز بايد به حداقل برسد.
وي با تاکيد بر استفاده بيشتر از حبوبات و غلات که غني از فيبر هستند، بر استفاده فيبرهاي موجود در سبوس ذرت، برنج و گندم که کمترين ميزان اگزالات را دارند، تاکيد کرد و همچنين گفت: افزايش ميزان تحرک و فعاليت هاي بدني و کاهش هر چه بيشتر استراحت و سکون به دفع سنگ هاي کليوي کمک مي کند.
دکتر مظهري خاطر نشان کرد: عدم محدود سازي ميزان کلسيم دريافتي از ديگر راه هاي دفع سنگ هاي کليوي مي باشد چرا که با حذف مواد غذايي حاوي کلسيم از جمله شير ميزان دفع اگزالات افزايش مي يابد و موجبات تشکيل سنگ کليه را فراهم مي سازد.
مدير گروه تغذيه دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات يادآور شد: گرچه ايجاد سنگ کليه به عوامل متعددي بستگي دارد که مهمترين آنها وجود زمينه هاي ارثي و اختلالات سوخت و ساز مي باشد ولي ابتلا به عفونت، مصرف داروها به خصوص خود درماني و همچنين مواد غذايي نام برده شده با بر هم افزايي زمينه بروز سنگ کليه را بيشتر فراهم مي کند.
دکتر مظهري خاطر نشان کرد: در صورتي که همزمان با سنگ کليه کم کاري تيروئيد و کمبود يد وجود نداشته باشد، استفاده از ترب و تربچه به خصوص ترب سياه به صورت رنده شده و با آب ترب که به صورت ناشتا به آرامي و جرعه جرعه نوشيده شود، در دفع سنگ هاي ايجاد شده در اغلب افراد موثر واقع مي شود.
وي در ادامه افزود: نوشيدن آب فراوان حتي بدون احساس تشنگي و پياده روي مرتب و روزانه به دفع اين نوع سنگ ها کمک مي کند، همچنين استفاده بيشتر ازمنابع گياهي ادرارآور مانند دم کرده هايي دم گيلاس، کاکل ذرت، گل گاوزبان ، گزنه، بومادران، نعناع و هميشه بهار و مصرف جعفري، کرفس ، کدو حلويي مرزه نعناع ، مارچوبه و به طور کلي سبزي خوردن در دفع سنگ هاي کليوي موثر خواهد بود.
انتهاي پيام

tasnim68
05-09-2010, 17:35
من یه سوالی دارم. تو ویکیپدیا یکی نوشته تو سنگ کلیه سمت چپ بدن درد می گیره. این درسته؟ یعنی احتمال داره که کلیه راست بدن سنگ نده؟

eMer@lD
06-09-2010, 16:17
من یه سوالی دارم. تو ویکیپدیا یکی نوشته تو سنگ کلیه سمت چپ بدن درد می گیره. این درسته؟ یعنی احتمال داره که کلیه راست بدن سنگ نده؟

سلام
درد ناشی از سنگ کلیه در ناحیه زیر شکم حس میشود و به طور تیپیک در پهلو شروع شده و با حرکت رو به پایین سنگ در حالب به کشاله ران ، وولو و بیضه ها انتشار می یابد

درد در پهلو یا پشت شما درست زیر دنده تحتانی شروع میشه

این درسته؟ نه ،علمی نیست .


یعنی احتمال داره که کلیه راست بدن سنگ نده؟ نه ،ربطی نداره
کلیه ها از یک نوع بافت تشکیل شدند

وظيفه کليه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفيه شده به بدن مي باشد. هر دقيقه حدود يک ليتر خون - يک پنجم خوني که توسط قلب پمپ مي شود- از طريق سرخرگ کليوي وارد کليه ها مي شود. پس از اينکه خون تصفيه شد خون تصفيه شده از طريق سياهرگ هاي کليوي به بدن باز مي گردد

داخل هر کليه متجاوز از يک ميليون واحد بسيار ريز عملکردي بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از يک صافي بسيار کوچک بنام کلافه -گلومرول- که به يک لوله کوچک - توبول - متصل است تشکيل مي شود. آب و مواد زائد توسط اين صافي از خون جدا مي شوند و به داخل لوله هاي کوچک -توبول ها- جريان پيدا مي کنند

قسمت عمده اين آب توسط لوله هاي کوچک باز جذب مي شود و مواد زائد بصورت غليظ وارد ادرار ميشوند تا دفع گردند


موفق باشید :11:

---------- Post added at 04:17 PM ---------- Previous post was at 04:14 PM ----------


سوالات متداول:

سنگ کليه بيماری جددی نيست. حتی می گويند، فرعون هم به اين بيماری مبتلا بوده و يکی از ويژگی های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است. با پيشرفت علم پزشکی، درمانهای پيشرفته تری برای اين بيماری کشف و ابداع شده که سنگ کليه را جزو بيماری های ساده دنيا کرده است. اما هنوز هم درد سنگ کليه اگر نگوييم طاقت فرساترين دست کم يکی از وحشتناک ترين دردهايی است که تاکنون بدن انسان تحمل کرده است. به همين دليل درباره چگونگی پيشگيری و درمان اين درد با دکتر سيد کاظم فروتن، جراح و متخصص کليه و مجاری ادرار صحبت کرديم .

همه ما سنگ کليه را به عنوان يک درد وحشتناک پهلو می شناسيم، آيا سنگ کليه علائم ديگری هم دارد؟
سنگ کليه می تواند بدون علامت باشد تا زمانی که کليه را از کار بيندازد. يعنی ممکن است کليه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهايت روزی کليه را نارسا کند. اما يکی از مهم ترين علائم سنگ کليه درد است. اين درد معمولا" شب ها شروع می شود و فرد را از خواب بيدار می کند. در واقع درد سنگ کليه شديد و غيرقابل تحمل است. خانم هايی که تجربه زايمان را داشته اند و بيمار سنگ کليه هم هستند، می گويند، درد زايمان قابل مقايسه با درد سنگ کليه نيست. واقعا" اين بيماران هنگام درد خيلی زجر می کشند. يکی ديگر از علائم سنگ، تغيير رنگ ادرار به صورت خونی يا رنگ چای شدن است. بعضی از بيماران سنگ کليه، با علامت عفونت مراجعه می کنند. در اين موارد، سنگ کليه جزو اورژانس های پزشکی است و بايد فورا" به آن رسيدگی شود.
اندازه سنگ کليه با شدت علائم آن ارتباطی دارد؟
خير، هيچ ارتباطی بين اندازه و علائم سنگ وجود ندارد.
درد چه موقع ايجاد می شود؟
معمولا" سنگ وقتی می خواهد دفع بشود، درد ايجاد می کند و وقتی جايش ثابت شد، درد از بين می رود، به عبارتی وقتی درد سنگ کليه از بين رفت، مفهومش دفع سنگ نيست. يعنی وقتی درد شروع شد و بعد تسکين پيدا کرد، بايد تکليف سنگ مشخص شود و نبايد بيمار فکر کند که چون ديگر درد ندارد پس همه چيز خوب شد و سنگ از بين رفت. بايد به کمک سونوگرافی و عکس راديولوژی مخصوص کليه و مجاری ادرار، اين سنگ پيگيری شود و اگر پيدا نشد آن وقت بگوييم که سنگ افتاده است و يک نفس راحت بکشيم .
همانطور که خودتان گفتيد، برخی سنگ های کليه علامت ندارند، با اين حساب افرادی که هيچ علامتی ندارند، از کجا بفهمند که سنگ کليه دارند؟
تشخيص سنگ کليه در کسانی که تاکنون سنگ کليه نداشته اند، هيچ علامتی هم ندارند، کمی مشکل است. از طرفی نمی توان به تمام افراد جامعه هم توصيه کرد که بروند و سونوگرافی و راديولوژی بشوند، چرا که احتمال دارد سنگ کليه داشته باشند. بنابراين ما توصيه می کنيم در کسانی که ممکن است کليه سنگ ساز داشته باشند و دلايلی به نفع سنگ کليه در آنها وجود دارد، بررسی های لازم صورت گيرد، مثلا" کسانی که در فاميل درجه يکشان سابقه سنگ کليه وجود دارد، هر سال يا هر دو سال يکبار، برای اين بررسی ها به پزشک مراجعه کنند. افرادی هم که خودشان سابقه سنگ کليه دارند، بايد سالی يکبار تحت سونوگرافی و بررسی های لازم قرار بگيرند.
چرا کليه بعضی از افراد سنگ ساز است؟
اينکه چرا سنگ کليه ايجاد می شود؟ چرا در يک کليه بيشتر از ديگری سنگ توليد می شود؟ چرا بعضی بيشتر و بعضی کمتر سنگ کليه دارند؟ سئوالاتی هستند که هنوز بطور مشخص جواب آنها پيدا نشده است. اما در اين زمينه نظريه هايی وجود دارد. مثلا" اگر غلظت مواد داخل ادرار زياد شود، می تواند زمينه ساز سنگ کليه شود يا در برخی موارد زمينه های ارثی برای تشکيل سنگ مطرح است که استعداد فرد را در ابتلا به سنگ کليه افزايش می دهد.
سنگ چگونه تشکيل می شود؟
وقتی غلظت موادی در داخل يک محلول بيش از حد شود، در نهايت به حالت فوق اشباع در می آيند و به کريستال تبديل شده و رسوب می کنند، مثل اتفاقی که موقع توليد نبات رخ می دهد. نبات رابا همين روش توليد می کنند. ابتدا محلول شکر و آب را غليظ می کنند، و سپس داخل اين محلول غليظ نخ آويزان می کنند تا کريستال های شکر دور اين نخ جمع شوند و نبات توليد شود. اين همان اتفاقی است که هنگام تشکيل سنگ کليه می افتد. وقتی غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه تشکيل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود. وقتی هم که اين هسته اوليه ايجاد شد، ساير مواد دور اين هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود.
جنس اين سنگ ها معمولا" چيست؟
شايع ترين نوع سنگ کليه ، سنگ های کلسيمی هستند. شايد حدود 80 تا 85 درصد از انواع سنگ های کليوی سنگ های کلسيمی هستند. اين سنگ های کلسيمی هم عموما" به صورت نمک های کلسيم هستند. يعنی مثلا" اگزالات کلسيم يا فسفات کلسيم، بعد از سنگ های کلسيمی، سنگ های عفونی، اسيد اوريکی و ساير انواع سنگ ها شيوع دارند. ولی اکثر افرادی که گرفتار سنگ کليه می شوند، در واقع گرفتار سنگهای کلسيمی هستند.

اين کلسيمی که در کليه غلظتش بالا می رود و سنگ می شود، از کجا می آيد؟
اين کلسيم ممکن است ، بيش از حد از روده جذب شود. ببينيد ، ما در طول روز حدود هزار ميلی گرم کلسيم مصرف می کنيم که از اين مقدار چيزی حدود يک سومش جذب می شود. اگر اين ميزان جذب به هر دليلی افزايش يابد، مثلا" ميزان کلسيمی که مصرف می کنيم، زياد باشد،می تواند باعث تشکيل سنگ شود. ممکن است، ميزان کلسيمی که از طريق کليه دفع می شود، به دليل يک بيماری افزايش يابد. البته اين بيماری ها عموما" بيماری های مربوط به استخوان و هورمون های مربوط به آن هستند. مثلا" در بيماری هيپرپاراتيروئيدی ، برداشت کلسيم از استخوان ها افزايش می يابد و می رود که از کليه دفع شود و تبعا" غلظتش در ادرار افزايش يافته و باعث تشکيل سنگ می شود. در بعضی از موارد هم کلسيمی که به کليه می رسد زياد نيست ولی خود کليه به دليل مشکلی که دارد، بيش از حد کلسيم را دفع می کند. ماجرا از اين قرار است: حدود 95 درصد کلسيمی که در ابتدای واحدهای کليوی وارد ادرار می شود، دوباره در کليه باز جذب می شود. اگر کليه ای نتواند اين 95درصد کلسيم را باز جذب کند، مسلما" غلظت کلسيم ادرار بالا می رود و زمينه ساز تشکيل سنگ می شود.
به اين ترتيب، کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد مصرف مواد غذايی کلسيم دار را کم کنند؟
نخير! تفکری که می گويد کسانی که کليه سنگ ساز دارند. نبايد لبنيات بخورند، کاملا" غلط است. چون اولا برخی افراد هستند که بدنشان به کلسيم اضافه نياز دارد. مثلا" زنان باردار و کسانی که دچار پوکی استخوان هستند. ثانيا" در برخی موارد سنگ کليه ، ما به بيمار توصيه مي كنيم كه بيشتر كلسيم مصرف كند. مثلا" در سنگ های اگزالات کلسيم، اگر شما کلسيم بيشتری مصرف کنيد، اين کلسيم در روده به اگزالات متصل می شود و اصلا" از روده جذب نمی شود و به اين ترتيب ، يون اگزالات که افزايش آن در ادرار باعث تشکيل اگزالات کلسيم در کليه شده و رسوب می کرد و سنگ اگزالات کلسيمی تشکيل می داد، اصلا" وارد بدن نمی شود.
پس بيمارانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد از چه غذاهايی پرهيز کنند؟
تقريبا" تنها چيزی که ما توصيه می کنيم که بيماران سنگ کليه از آن پرهيز کنند، نمک است . ببينيد، يکی از مواد غذايی که باعث توليد سنگ می شود، نمک است. البته ما سنگ نمک که نداريم ولی نمک عاملی است که به ساخته شدن سنگ های کلسيمی کمک می کند. نمکی که از روده جذب می شود، از طريق کليه بايد دفع شود. اما مشکل همين جاست چرا که وقتی نمک می خواهد از کليه را وارد ادرار شود، با خودش کلسيم را وارد ادرار می کند و به اين ترتيب غلظت کلسيم ادرار افزايش می يابد. بنابراين همان نمکی که هنگام پختن غذا به آن زده می شود کافی است و افرادی که کليه سنگ ساز دارند، نبايد سرسفره به غذايشان نمک بزنند و مواد شور مثل خيار شور را مصرف نکنند.
کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد چه مواد غذايی را بيشتر مصرف کنند؟
در ابتدا گفتيم که اگر غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه های تشکيل سنگ کليه فراهم می شود. حالا می گوييم که برای جلوگيری از تشکيل سنگ بايد اين غلظت مواد را کم کنيم. به عبارتی بايد ادرار را تا می توانيم، رقيق کنيم. يعنی فردی که کليه سنگ ساز دارد، بايد آب و مايعات زيادی مصرف کند.
چقدر بايد آب و مايعات مصرف کرد؟
چقدر آب خوردن مهم نيست . چقدر ادرار داشتن مهم است. ممکن است فردی در محيطی گرم زندگی کند يا فعاليت روزانه اش زياد باشد، روزی 5 تا پارچ هم آب بخورد ، ولی باز کافی نباشد. چون همه اين 8 ليوان آبی که می خورد، عرق می شود و چيزی از آن به ادرار نمی رسد تا رقيق شود. اين فايده ای برای پيشگيری از سنگ کليه ندارد. برای همين بايد ملاک، ميزان ادرار باشد نه ميزان آبی که فرد می خورد. ما به بيماران توصيه می کنيم آنقدری آب بخورند که روزانه بيش از 2 ليتر ادرار داشته باشند. يا بعبارتی در طول خواب شبانه يک بار برای ادرار کردن به دستشويی بروند. بيماری که کليه سنگ ساز دارد، اگر احساس تشنگی کند و بعد آب بخورد، از قافله عقب مانده است. يعنی چنين بيمارانی نبايد هيچ وقت احساس تشنگی کنند و هميشه قبل از احساس تشنگی آب بخورند. اين بيماران بايد شب ها هنگام خواب يک ليوان بالای سرشان باشد، موقع کار روی ميزشان يک ليوان آب باشد . يعنی برای دسترسی به آب نبايد بيمار مشکلی داشته باشد.
اينکه برخی بيماران آب چشمه خاصی را مصرف می کنند، يا فقط آب معدنی می خورند، کار درستی است؟
اين سئوال شايعی در بين بيماران مبتلا به سنگ کليه است . اما ما اصلا" به چنين سئوالی اعتقاد نداريم. مگر تمام افرادی که از آب شهر استفاده می کنند، سنگ کليه توليد کرده اند که حالا اين بيماران آب شهر را استفاده نکنند. تازه برعکس وقتی بيماران خودشان را به يک نوع آب خاص مثلا" آب فلان چشمه محدود می کنند، وقتی به آن آب دسترسی ندارند، کمتر آب می نوشند و همين می تواند زمينه ساز توليد سنگ شود. اما اصل مصرف اب نوع آن نيست، بلکه حجم و مقدار آن است که بايد زياد باشد. آب هندوانه و ماءالشعير و از اين قبيل درمان های سنتی هم اشکالی ندارند ولی آنها هم اصولا" از طريق افزايش حجم ادرار از سنگ سازی کليه جلوگيری می کنند. ما توصيه می کنيم ، بيماران هر داروی سنتی که سهل الوصول است، خيلی هم گران نيست، ضرری هم ندارد و مورد تائيد پزشکان است مصرف کنند، ولی در کنارش آب و مايعات زيادی بخورند.
اگر کسی زياد آب بخورد و سنگ کليه اش دفع شود، چه بايد بکند؟
اگر کسی سنگش را انداخت دليل نمی شود که همين حالا سنگی در کليه اش وجود نداشته باشد. چنين بيماری وقتی به ما مراجعه می کند، اگر درد داشته باشد، با مسکن دردش را ساکت می کنيم و بعد بررسی های خودمان را شروع می کنيم . معمولا" اين بررسی ها شامل عکس KUB و سونوگرافی کليه است. سپس بر اساس يافته های اين بررسی اوليه تصميم می گيريم. برای بيمارمان چه کار بکنيم. يعنی بر اساس جنس، اندازه و محل سنگ کليه تصميم می گيريم که برای بيمار چه روش درمانی اتخاذ کنيم. اما يک نکته مهم را بايد در مورد درمان سنگ کليه بگويم و آن اين که تقريبا" امروزه ديگر جراحی باز کليه در درمان سنگ کليه لزومی ندارد مگر در موارد بسيار خاص که خيلی هم نادر هستند. يعنی در حال حاضر در همين کشور خودمان به راحتی می توان سنگ های کليه را با روش هايی مثل سنگ شکن و جراحی مختصر يا همان PCN درمان کرد. توصيه من به تمام بيماران سنگ کليه اين است که اگر جراحی به آنها گفت که بايد برای درمان سنگشان جراحی باز کليه شوند، حتما" با يکی دو جراح کليه و مجاری ادرار ديگر هم در اين مورد مشورت کنند.

wichidika
16-09-2010, 16:11
يك متخصص تغذيه:
ليکوپن موجود در هندوانه از ابتلا به انواع سرطان جلوگيري مي‌کند
مصرف هندوانه در كاهش خطر تشكيل سنگ كليه موثر است

يك متخصص تغذيه با اشاره به نقش هندوانه در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها به ويژه سرطان‌هاي پروستات، ريه و معده گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه هندوانه در جلوگيري از بروز سرطان پانکراس، کولون، رکتوم و سينه نيز مفيد است.
سعيده حکيم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، هندوانه را منبع قابل توجه ويتامين C عنوان كرد و گفت: 6 درصد وزن هندوانه را ماده جامد و مابقي وزن آن را آب تشکيل مي‌دهد.
وي ميزان بتاكاروتن موجود در هندوانه را بالا عنوان كرد و گفت: ويتامين C و بتاکاروتن در گروه آنتي‌اکسيدان‌هاي قوي هستند. همچنين بررسي‌ها نشان داده ليکوپن موجود در هندوانه حتي از گوجه فرنگي هم بالاتر است.
به گفته اين متخصص تغذيه، پتاسيم موجود در هندوانه در کاهش فشار خون موثر بوده و در كاهش خطر تشکيل سنگ کليه کمک قابل توجهي مي‌کند.
وي گفت: هندوانه فاقد کلسترول و چربي‌هاي اشباع است. اين ميوه در تقويت سيستم ايمني و دفاع عليه عفونت‌ها نقش موثري دارد. مصرف هندوانه در کاهش علائم استئوآرتريت و روماتيسم نيز موثر است.
انتهاي پيام


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

wichidika
20-09-2010, 17:19
بيماري‌هاي كليوي «سن» نمي‌شناسد
يك متخصص ارولوژي:
درد، حالت تهوع و سوزش ادرار از علايم بيماري‌هاي كليوي است
ساكنان مناطق گرم از مايعات زياد استفاده كنند
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مديرگروه ارولوژي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز سنگ كليه، سرطان مثانه و پروستات را از بيماري‌هاي شايع ارولوژي در خوزستان عنوان كرد و گفت: در صورت تشخيص به موقع، درمان اين بيماري‌ها بهتر انجام مي‌شود.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه خوزستان، دكتر محمدعلي حسيني با اشاره به عملكرد «كليه‌ها» در دفع سموم بدن گفت: بنابراين «كليه‌ها» از مهم‌ترين ارگان‌هاي بدن هستند كه اختلال در عملكرد آنها بروز مشكلاتي در دفع سموم بدن را سبب مي‌شود.
حسيني تصريح كرد: بيماري‌هاي مربوط به كليه مي‌تواند در هر سني ايجاد شود. بنابراين لازم است با شناخت اين بيماري‌ها و اطلاع از علايم آنها به موقع به پزشك مراجعه شود.
وي با اشاره به شرايط آب و هوايي استان خوزستان، ادامه داد: آب و هواي گرم اين استان افزايش فشار به كليه‌ها را سبب مي‌شود. در آب و هواي گرم، تبخير مايعات از سطح بدن افزايش مي‌يابد و در چنين شرايطي به منظور جلوگيري از بروز مشكل در عملكرد كليه‌ها، لازم است ميزان نوشيدن آب افزايش يابد.
اين متخصص ارولوژي تاكيد كرد: كاهش بيش از حد آب و مايعات در بدن، تجمع سموم بدن در كليه‌ها را به دنبال خواهد داشت. به اين ترتيب كليه دچار نارسايي شده و در صورت ادامه اين روند حتي ممكن است به مرگ بيمار منجر شود.
حسيني بر افزايش اطلاعات عمومي جامعه در مورد بيماري‌هاي ارولوژي تاكيد كرد و ادامه داد: درد، تب و لرز، استفراغ، حالت تهوع، سوزش ادرار و وجود خون‌ در ادرار از مهم‌ترين علايم وجود مشكل در كليه‌ها است و هر فردي در صورت مشاهده چنين علايمي بايد براي انجام آزمايش‌هاي مربوط به پزشك مراجعه كند.
انتهاي پيام

wichidika
21-09-2010, 17:40
نتايج جديد محققان تغذيه نشان داد: رعايت رژيم غذايي پيشگيري از فشار خون از ابتلا به سنگ کليه جلوگيري مي‌کند.
به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا - منطقه علوم پزشکي تهران - محققان اثرات رژيم کاهش فشار خون شامل ميوه‌ها، سبزيجات، مغزها و تمام دانه‌ها و نوشيدني‌هاي کم شيريني و گوشت فرآوري شده و قرمز و محصولات لبني خون موسوم به DASH را مورد بررسي قرار دادند.
در اين پژوهش، محققان نمونه ادرار طي 24 ساعت در بيش از 3 هزار و 400 فرد را با سابقه سنگ كليه و بدون سابقه سنگ کليه بررسي كردند.
افرادي که از رژيم غذايي کاهش فشار خون استفاده مي‌کنند، مايعات بيشتري نسبت به افرادي که از اين رژيم استفاده نمي‌کنند در ادرار خود دفع مي‌کنند.
محققان معتقدند دو ترکيب موجود در رژيم DASH يعني مصرف لبنيات کم‌چرب و گياهان به نظر مي رسد خاصيت ضد سنگ ساز کليه دارد.
محققان دريافتند نمونه ادرار افراد تحت رژيم DASH داراي ميزان بالايي از سيترات است که مي‌تواند نقش تعيين‌کننده اي در جلوگيري از ابتلا به سنگ هاي کليه داشته باشد.
انتهاي پيام

wichidika
21-09-2010, 18:23
نتايج يك مطالعه نشان داد:
کاهش آسيب‌هاي کليوي درکودکان، با تشخيص ودرمان به موقع عفونت‌هاي ادرارياستفاده به موقع از روش‌هاي مناسب تشخيصي و درماني عفونت ادراري كودكان، نقش بسزايي در كاهش آسيب عملكرد كليوي كودكان دارد.
به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، دکتر "مصطفي شريفيان" از مرکز تحقيقات عفوني کودکان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، مطالعه‌اي را با هدف «بررسي رابطه ميان مدت تاخير شروع درمان عفونت ادراري در كودكان با ميزان آسيب‌هاي كليوي» انجام داده است.
در اين مطالعه تحليلي كه بر روي 100 كودك بستري به دليل عفونت ادراري در بيمارستان كودكان انجام گرفت، مدت تاخير در شروع درمان، نتايج اسكن DMSA در ابتداي بستري و 6 ماه بعد از درمان، تغييرات آزمايش آناليز ادرار و علايم باليني بيمار هنگام مراجعه مورد بررسي قرار گرفت. تشخيص عفونت ادراري بر اساس علايم باليني و كشت مثبت ادرار يا وجود آثار پيلونفريت در اسكن DMSA بود.
در اين مطالعه 77 درصد بيماران دختر و 23درصد پسر بودند. محدوده سني بيماران از 1 ماه تا 14 سال و ميانگين سني آنان 3 سال و 3 ماه بود. ميانگين مدت شروع علايم باليني تا آغاز درمان 4 و6 روز بود.
همچنين كودكاني كه با ميانگين تاخير 2و6 روز مراجعه كرده بودند، كمترين آسيب و كودكاني كه با ميانگين تاخير 6/6 روز مراجعه كرده بودند، بيشترين آسيب را در اسكن DMSA نشان دادند. در ميان 27 كودكي كه اسكن DMSA شش ماه بعد را انجام داده بودند، 51/9 درصد داراي اسكن نرمال با ميانگين تاخير شروع درمان 8/2 روز و 3/33 درصد داراي اسكار كليوي با ميانگين تاخير شروع درمان 6 روز بودند.
نتايج اين مطالعه بيان کننده اين مطلب بود که ضايعات برگشت ناپذير كليوي در يك سوم بيماران كه به طور متوسط 6 روز تاخير در شروع درمان داشتند، مشاهده شد.
با توجه به اهميت تشخيص به موقع و شروع هرچه سريعتر درمان عفونت ادراري در جلوگيري از آسيب‌هاي كليوي، استفاده به موقع از روش‌هاي مناسب تشخيصي و درماني عفونت ادراري كودكان، نقش بسزايي در كاهش آسيب عملكرد كليوي كودكان دارد.
خلاصه اين پژوهش در مجله پژوهش در پزشکي به چاپ رسيده است.
انتهاي پيام

F l o w e r
31-01-2011, 20:41
کلیه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کُلیه (فارسی قدیمیتر گُرده) یکی از اندامهای درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است.

بطور معمول در هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یکطرف ستون مهره‌ها و زیر دنده‌های تحتانی واقع شده اند. کلیه‌ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه‌ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می‌‌باشند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. اکثر اعضاء بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه‌ها هستند. در نتیجه کلیه‌ها یکی از مهم‌ترین اعضای بدن انسان هستند.

وظایف کلیه‌ها
مهم‌ترین وظیفه کلیه‌ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می‌‌باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می‌شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه‌ها می‌شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ‌های کلیوی به بدن باز می‌گردد. داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می‌شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می‌شوند و به داخل لوله‌های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می‌کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله‌های کوچک باز جذب می‌شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار می‌شوند تا دفع گردند. ادرارهای جمع شده از لوله‌های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله‌ای بنام حالب وارد مثانه می‌شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می‌کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله‌ای بنام پیشابراه از بدن خارج می‌شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ۲ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می‌کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوریکه اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام خواهد داد.

سه وظیفه اصلی کلیه ها

1-کلیه‌ها آب بدن را تنظیم می‌کنند: برای اینکه بدن شما بدرستی و به نحو مطلوب فعالیت کند لازم است که دارای حجم مناسب آب باشد. یکی از مهم‌ترین وظایف کلیه‌ها برداشت آب اضافی یا حفظ آب بدن در موارد ضرورت می‌‌باشد.

2-کلیه‌ها مواد زائد را برداشت می‌کنند: بسیاری از مواد در خون و مایعات بدن باید در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستی عملکرد داشته باشد. برای مثال: سدیم و پتاسیم مواد معدنی هستند که از مواد غذایی بدست می‌‌آیند. این مواد معدنی برای سلامتی لازم هستند اما باید در حد معینی نگهداشته شوند. زمانیکه کلیه‌ها بدرستی فعالیت کنند، مواد زائد از بدن داخل ادرار ترشح می‌شوند همچنین کلیه‌ها در تنظیم سایر مواد معدنی در بدن مانند: کلسیم و فسفر که برای تشکلی استخوان لازمند، کمک می‌کنند مواد زائد مانند: اوره و کراتی نیز باید از بدن خارج شوند. اوره و سایر مواد زائد زمانی که بدن پروتئین‌ها مانند: گوشت را تجزیه می‌کند، تشکیل می‌شوند. کراتی نین یک محصول زائد ماهیچه است. اگر فعالیت کلیه‌ها کاسته شود، اوره و کراتی نیز در خون افزایش می‌‌یابند بسیاری از محصولات زائد اگر از مایعات بدن جدا نشوند برای بدن سمی هستند برای مثال، وقتی فردی دارویی مصرف می‌کند، مواد زائد شیمیایی که از مصرف این دارو در بدن بوجود می‌‌آیند، عمدتاً توسط کلیه‌ها از بدن خارج می‌شوند.

۳- کلیه‌ها هورمون می‌‌سازند: کلیه‌های سالم پیک (پیغام بر)‌های شیمیایی مهمی بنام هورمون‌ها را نیز می‌‌سازند. این هورمون‌ها در جریان خون گردش کرده و بعضی از عملکردهای بدن مانند: فشار خون، ساخت گویچه‌های قرمز و برداشت کلسیم از روده‌ها را تنظیم می‌کنند.

F l o w e r
31-01-2011, 20:47
نشانه‌های بیماری کلیوی
بیماری کلیوی معمولاً بی سر و صدا پیشرفت می‌کند و پیش از ایجاد هر گونه شکایت موجب تخریب قسمت عمده‌ای از فعالیت و عملکرد کلیه می‌گردد. بنابراین افراد در معرض خطر پیشرفت بیماری کلیوی باید بطور مرتب مورد ارزیابی قرار گیرند. این افراد کسانی هستند که مبتلا به بیماری قند - دیابت - پرفشاری خون، بیماری عروقی و وابستگان نزدیک افراد مبتلا به بیماریهای ارثی کلیه می‌‌باشند گاهی اوقات افراد با بیماری شدید کلیوی نیز بدون علامت می‌‌باشند. این موضوع اهمیت آزمایش خون یا ادرار را در بررسی مشکلات کلیوی روشن می‌کند. بهرحال شکایات و علائم زیر می‌توانند نشانگر بیماری کلیوی باشند که در صورت وجود، انجام آزمایشات و بررسی‌های بیشتر توصیه می‌شود بعضی از علائمی که می‌تواند نشانگر بیماری کلیوی باشد عبارت‌اند از:

خستگی
پرفشاری خون
ورم چشم ها، دست یا پا
دفع ادرار خونی، تیره یا رنگ چای
شب‌ادراری (بیشتر از یک بار در موقع خواب)
کاهش اشتها(کاهش وزن)
خارش سراسری پایدار

زمانی که کلیه‌ها نارسا شوند مواد زائد و مایعات در بدن تجمع پیدا کرده و شما نیاز به درمان دیالیز (برای تصفیه خون یا به وسیله ماشین یا از راه شکم و بصورت دیالیز صفاقی) یا پیوند کلیه دارید چگونه می‌توانید در پیشگیری از بیماریهای کلیوی موثر باشید. فشار خون خود را بطور منظم چک کنید. فشار خون بالا و کنترل نشده سرعت طبیعی هر گونه بیماری کلیوی را افزایش می‌‌دهد. اگر شما مبتلا به مرض قند می‌‌باشید، باید بیماری شما تحت کنترل درآید. تعداد زیادی از بیماران کلیوی مبتلایان به بیماری قند می‌‌باشند به ویژه و حتی الامکان از مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده‌اند ماند مسکن‌ها خودداری کنید. پیش از مصرف هر دارو حتما با پزشک خود مشورت نمائید دیگر داروهای ویژه مانند سموم، آفت‌کش‌ها و مواد مخدر و ...- نیز می‌توانند موجب آسیب کلیه شوند. پزشک شما مشکلات و عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت و بدون مجوز این داروها را بیان می‌کند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

F l o w e r
31-01-2011, 20:55
محافظت از کلیه


«اگر یک کلیه‌ام را اهدا کنم و آن یکی به اندازه کافی نتواند کار کند حتما از کارم پشیمان می‌شوم.» «یک کلیه نمی‌تواند به تنهایی عملکرد مناسبی داشته باشد. خیلی‌ها با دو کلیه به مشکل می‌‌خورند و باید دیالیز کنند. پس اگر یکی را اهدا کنم حتما دچار مشکل می‌شوم.»
این نگرانی‌‌ها بی‌مورد است اگر بدانیم که چگونه می‌توانیم از کلیه، این لوبیای سحرآمیز بدن، محافظت کنیم.
شخصی که تصمیم گرفته بود برای نجات جان بیماری یکی از کلیه‌هایش را اهدا کند می‌پرسید: «کلیه چپ را بدهم یا راست؟» گفتم: «یعنی چه؟ برای تو چه فرقی می‌کند؟» پاسخ داد: «به هر حال وقتی یک طرف بدن کلیه نداشته باشد دچار ورم می‌شود چون نمی‌تواند مواد زائد آن طرف را دفع کند. حالا می‌خواهم بدانم طرف چپ مهم‌تر است یا راست؟ کدام طرف ورم کند خطرناک‌تر است؟»
حقیقت این است که کلیه مواد زائد و دفعی را از خون جدا می‌کند و فرقی نمی‌کند که این خون در کدام یک از کلیه‌ها تصفیه شوند. در واقع هر دو کلیه مشغول به انجام یک عمل هستند و این طور نیست که هر کدام مسوول قسمتی از بدن باشند. در ضمن وجود یک کلیه سالم برای بدن کافی است و یک کلیه سالم بخوبی می‌تواند وظایف هر دو کلیه را انجام دهد.

مواظب خودت باش!
شرط این که بتوانید از یک کلیه خود محافظت کنید و با یک کلیه دچار مشکل نشوید این است که عوامل خطرساز برای سلامت کلیه‌ها را بشناسید و خصوصا در زمانی که فقط یک کلیه دارید و یک کلیه‌تان را به علت نارسایی حاد یا مزمن یا اهدا از دست داده‌اید به بهترین نحو از کلیه سالم خود محافظت کنید.
احتباس ادراری ممنوع:تخلیه دیر هنگام مثانه می‌تواند از چند طریق به کلیه شما آسیب برساند. اول این که استازیا باقی‌ماندن ادرار در مثانه می‌تواند رشد باکتری‌ها و عفونت ادراری را تسهیل نماید. عفونت ادراری نیز منجر به آسیب کلیه خواهد شد. دوم این که استاز ادرار به تشکیل سنگ‌های ادراری نیز کمک می‌نماید و از این طریق نیز می‌تواند باعث عفونت یا آسیب‌های دیگر شود و در نهایت رفلاکس یا بازگشت ادرار از مثانه به حالب (که کلیه را به مثانه متصل می‌سازد)‌ عملکرد کلیه را مختل می‌سازد.
علائم عفونت ادراری را بشناسید:سوزش ادرار شایع‌ترین علامت و شکایتی است که بیمار در صورت بروز آن به پزشک مراجعه می‌کند. ولی باید بدانید که عفونت ادراری در برخی از موارد با علائم دیگری خود را نشان می‌دهد که متاسفانه بعضی از بیماران به آنها توجه کمتری نشان می‌دهند. تکرر ادرار همان طور که می‌تواند ناشی از نوشیدن زیاد مایعات، احساس سرما یا حتی ابتلا به بیماری‌های پروستات باشد، می‌تواند یکی از علائم عفونت ادراری نیز باشد. احساس فوریت در دفع ادرار یا احساس یکباره و اورژانسی بودن نیاز به دفع ادرار نیز علامت دیگری از عفونت‌های ادراری است. تغییر رنگ ادرار و هر نوع اختلال در دفع ادرار نیز باید مورد توجه قرار بگیرند. در ضمن قطره‌قطره خارج شدن ادرار یا همراهی با چرک هم حتما باید مورد بررسی قرار بگیرند.
هر چه می‌خواهد دل‌تنگت، نخور:دیابت و چربی خون بالا هر دو برای کلیه‌ها مضر هستند خصوصا اگر دارای مشکل کلیوی هستید باید در مورد مصرف نمک، گوشت و پروتئین،‌ چربی و قند به طور کامل از دستورات غذایی که توسط پزشک و متخصص تغذیه شما صادر می‌شود اطاعت کنید. به هیچ وجه فکر نکنید که رژیم غذایی شما باید مشابه رژیم غذایی بیمار کلیوی دیگری باشد؛ چرا که در رژیم غذایی یک بیمار ممکن است مصرف پروتئین و مواد گوشتی محدود شود و بیمار دیگری به علت دفع بیش از حد پروتئین نیاز دارد که از مواد غذایی که پروتئین بیشتری دارد استفاده کند.
مصرف دارو بدون تجویز پزشک، ممنوع: مصرف خودسرانه دارو در هر حالتی اشتباه است. مثل کشیدن سیگار که همیشه خطرناک است ولی همان طور که به برخی بیماران قلبی و ریوی هشدار داده می‌شود که در صورت ادامه مصرف سیگار هر لحظه به مرگ نزدیک‌تر می‌شوید، مصرف دارو بدون مشورت با پزشک برای بیمار کلیوی فاجعه‌آفرین است. اگر دچار هر نوع بیماری کلیوی هستید یا اگر می‌خواهید با یک کلیه زندگی سالم و بانشاط داشته باشید، حتما قبل از مصرف دارو مشکل خود را با پزشک مطرح کنید. برخی از داروها اساسا برای کلیه‌ها سمی و خطرآفرین هستند. برخی دیگر ممکن است آسیبی به کلیه‌ها وارد نکنند ولی چون دفع آنها توسط کلیه انجام می‌شود در صورت تاخیر در دفع آنها ممکن است آسیب به قسمت‌های دیگر بدن وارد شود. در تمام این موارد پزشک با داشتن اطلاعات کامل از وضعیت جسمانی شما، می‌تواند با کاهش میزان مصرف دارو یا تغییر دارو از سلامت شما محافظت نماید.

F l o w e r
31-01-2011, 21:02
مصرف مایعات در حجم مناسب:یکی از تفکرات غلط در میان بیماران کلیوی یا افرادی که یک کلیه دارند این است که با مصرف کمتر مایعات از فعالیت کلیه‌ها می‌کاهند. این افراد چنین باوری دارند که هر چقدر حجم مایعات کمتر باشد کلیه کمتر مجبور به فعالیت می‌شود، در حالی که مصرف کمتر مایعات با غلیظ‌تر شدن ادرار و تلاش بیشتر کلیه‌ها برای تصفیه آن همراه است. فراموش نکنیم کلیه همان طور که مسوول دفع مواد زائد و دفعی است، از دفع مواد مورد نیاز بدن نیز جلوگیری می‌کند. بیرون کشیدن و حفظ مواد مورد نیاز بدن از ادرار غلیظ مشکل‌تر است.
برخی از بیماران کلیوی یا دارای یک کلیه نیز با این تفکر غلط که مصرف مایعات برای کلیه‌ها خوب است پس هر چه بیشتر، بهتر به کلیه خود آسیب وارد می‌کنند. همیشه باید تعادل را حفظ کرد، نه افراط و نه تفریط.
زندگی عادی داشته باشید :انسان با یک کلیه هم زنده می‌ماند. این را همه می‌دانند، حتی کسانی که برای اهدا کلیه به عزیز خود نیز دچار تردید می‌شوند. هیچ کس شک ندارد که با یک کلیه هم حیات ادامه خواهد داشت. مهم این است که باور کنیم با یک کلیه هم می‌شود زندگی کرد. زندگی در همه ابعاد آن با وجود یک کلیه کمتر نیز در جریان است.
تفریح، استراحت، ورزش، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و... برای فردی که یک کلیه دارد همانند دیگران است هرچند ممکن است با برخی محدودیت‌ها در نوع ورزش و فعالیت یا تغذیه روبه‌رو شود. بزرگ‌ترین اشتباه فردی که یک کلیه دارد این است: ایستادن در برابر آینه و فکر کردن به این که آیا واقعا رنگ پریده‌تر از گذشته هستم یا نه؟
چرا پیوند از فرد زنده؟
این روزها که پیوند از بیماران دچار مرگ مغزی شده رواج بیشتری یافته است این سوال مطرح است که چرا هنوز باید پیوند از افراد زنده را ترجیح بدهیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اول این که میزان عرضه عضو از جسد به اندازه میزان تقاضای کلیه نیست و دوم این که با وجود استفاده از داروهای سرکوب‌کننده ایمنی و پیشرفت‌های علمی هنوز هم میزان بقای کلیه‌دهنده زنده بسیار بیشتر از بقای کلیه‌دهنده مرگ‌مغزی است.
مزایای دهنده زنده نسبت به دهنده‌مرگ‌مغزی‌
- سازگاری بهتر و احتمال دفع پیوند کمتر
- نیاز کمتر به داروهای سرکوب‌کننده ایمنی‌
- کاهش زمان انتظار برای پیوند
- اجتناب از عوارض دیالیزهای مکرر
- بستری کوتاه‌تر
- موفقیت بیشتر در عملکرد کلیه‌
- جراحی در شرایط مساعدتر و غیراورژانس‌
معایب پیوند از دهنده زنده‌
- نیاز به وجود عضوی از خانواده بیمار که داوطلب از نظر طبی مناسب باشد.
- اندکی خطر بالقوه (و نه بالفعل)‌ برای دهنده‌

F l o w e r
31-01-2011, 21:08
وقتي‌كليه‌ها‌ ‌پروتئين ‌‌دفع‌ مي‌كنند

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


كليه يكي از مهم‌ترين اندام‌هاي دروني بدن انسان است. اكثر اعضاي بدن براي عملكرد مطلوب وابسته به كليه‌ها هستند، بنابراين عملكرد مناسب اين عضو حكليه‌ها در بدن وظايف بسيار مهمي بر عهده دارند. ازجمله شركت در فعاليت خون‌سازي بدن، تنظيم متابوليسم ويتامين D و دخالت در متابوليسم كلسيم و سيستم استخواني. كنترل سيستم اسيد و باز بدن كه يكي از مهم‌ترين سيستم‌هاي بدن براي حفظ تعادل داخلي است نيز از ديگر كارهاي كليه است، اما يكي ديگر از وظايف كليه كه تقريبا مردم عادي اين عضو را با آن مي‌شناسند، دفع سموم بدن است.»

دفع سموم در كليه

وي در مورد دفع سموم بدن توسط كليه‌ها توضيح مي‌دهد: «براي دفع سموم در كليه، خون بدن از گلومرول‌ها كه نقش صافي دارند، عبور مي‌كند. اين صافي باعث مي‌شود مواد ضروري براي اعضاي مختلف بدن، بازجذب شده و در عين حال، سموم و مواد زائد دفع شوند.»

دكتر ايجادي مي‌افزايد:در حالت عادي پروتئين‌ها نبايد از اين صافي بگذرند. البته در حدي كم ـ‌ زير 150 ميلي‌گرم در 24 ساعت ـ‌ برخي مولكول‌هاي خاص پروتئين، مي‌توانند در ادرار ديده شوند. بنابراين در يك حجم خيلي محدود، وجود بعضي از انواع پروتئين‌ها در ادرار غيرطبيعي نيست.

وي با اشاره به زماني كه عملكرد طبيعي كليه مختل مي‌شود مي‌افزايد: «زماني كه كليه دچار اختلال شود، موادي كه در حالت عادي نبايد از صافي گلومرول‌ها رد شوند، از آنها عبور كرده و برعكس بازجذب مواد لازم مختل مي‌شود.»

دكتر ايجادي با اشاره به اهميت مراجعه به پزشك و انجام آزمايشات و معاينات لازم، يادآور مي‌شود: «فردي كه پروتئين‌آوري (دفع پروتئين در ادرار) دارد، دفع پروتئين در ادرارش به طور غيرعادي انجام مي‌شود.

پروتئين‌آوري مي‌تواند يك نشانه خيلي مهم از بيماري‌هاي زمينه‌اي كليه باشد. در واقع بهتر است بگوييم پروتئين‌آوري، بيماري نيست بلكه نشانه‌اي مهم است كه ممكن است به دليل سوءاثر برخي داروها بر كليه يا در جريان برخي بيماري‌هاي عفوني به وجود آيد. در اثر ديابت و فشار خون هم ممكن است پروتئين‌آوري پيدا شود. به طور كلي پروتئين‌آوري موردي است كه نبايد به راحتي از كنارش گذشت.»

اين پزشك فوق‌تخصص مي‌گويد: «اولين قدم در معاينات اين است كه ثابت شود بيمار پروتئين‌آوري دارد يا نه

F l o w e r
31-01-2011, 21:16
نكاتي در مورد كليه ها و علايم هشدار دهنده بيماري كليه
هر فرد در بدن خود دو كلیه به اندازه مشت فرد بزرگسال دارد كه در دو طرف ستون مهره ها و در قسمت زیرین قفسه سینه در پشت قرار دارند، اگر چه كلیه ها كوچكند ولی وظایفی پیچیده و حیاتی را انجام می دهند كه كل بدن را متعادل نگه می دارند. برای مثال كلیه ها:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

- در دفع مواد زاید و مایعات اضافی كمك می كنند.

- خون را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می كنند.

- تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.

- ویتامین های موثر در رشد را می سازند.

- هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می كنند.

- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند كلسیم و پتاسیم كمك می كنند.

چگونگی انجام كار كلیه ها
1- خون از طریق یك سرخرگ از قلب به كلیه وارد می شود.

2- خون با گذشتن از میلیون ها صافی كوچك، تمیز می شود.

3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور كرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.

4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.

5- هنگامی كه مثانه پر از ادرار می شود از طریق پیشابراه ادرار از بدن خارج می شود.

كلیه ها هر 24 ساعت جمعاً حدود 200 لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی گردانند حدود 2 لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می شود در حالی كه باقیمانده یعنی حدود 98 لیتر به بدن باز می گردد. ادراری كه ما دفع می كنیم تقریباً ظرف مدت 1 تا 8 ساعت در مثانه ذخیره شده است.

بیماری كلیه
اگر چه كلیه ها، عضوهای كوچكی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید كلیه، ممكن است منجر به نارسایی كامل آن شود، كه نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند كلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای كلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند كه بیماریهای كلیه قابل پیشگیری اند.

ده عامل اصلی بیماری كلیه
معمولاً دو علت مهم برای نارسایی كلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری كلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی كه این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های كلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان كاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند كم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشكلات مانند بیماری كلیه، بیماری كرونر قلب وسكته پیشگیری می كند. زمانی كه بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی كه بازدارنده های آنزیم تبدیل كننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملكرد كلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری كلیه گلومرولونفریت( بیماریی كه به واحدهای تصفیه كننده كلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممكن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.

برخی از بیماریهای دیگری كه ممكن است بر كلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های كلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به كلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را كاهش و طول عمر را افزایش دهد.

مرحله نهایی بیماری كلیه زمانی رخ می دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی كلیه ممكن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی كلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

نشانه های هشدار دهنده بیماری های كلیوی و دستگاه ادراری.
1- فشار خون بالا
2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.

3- آزمایش كراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(كراتینین ماده دفعی است كه توسط كلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای كلیوی ، سطوح كراتینی در خون ممكن است افزایش یابد.

4- تكرار ادرار به ویژه در شب .
5- مشكل در ادرار كردن یا ادرار درد آور.
6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در كودكان

F l o w e r
31-01-2011, 21:23
سنگ کلیه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


شخص زماني به اين عارضه مبتلا مي شود که يک ناهمگوني شيميايي سبب مي شود تا مواد معدني و پروتئين ها در ادرار شروع به کريستال شدن کنند. سنگها ممکن است صاف يا زبرو خشن ، به کوچکي يک دانه و يا به حدي بزرگ که باعث درد شوند باشند. شما ممکن است سنگهاي کوچک خود را توسط ادرار
بدون اينکه متوجه شويد دفع نمائيد. ولي سنگهاي بزرگ تر باعث دردهاي شديدي در هنگام عبور از لوله متصل کننده مثانه و کليه مي شوند، و حتي گاهي ممکن است در اين لوله گير کنند که در اين حالت جريان ادرار را مسدود مي نمايند.

اکثر سنگهاي کليه از وجود مقدار زياد کلسيم در کليه ايجاد مي شوند. (البته اين موضوع به ميزان کلسيم موجود در رژيم غذايي بستگي دارد). انواع کمياب تري از سنگها هستند که توسط عفونت هاي ادراري يا وجود بيش از حد اسيد اوريک در ادرار حاصل مي شوند. محققان نوع بسيار کوچکي از باکتري را کشف کرده اند که در کليه بعضي افراد زندگي مي کند و در شکل دهي سنگها نقش مهمي دارد.

عوامل زمينه ساز بروز سنگ هاي کليه:

عوامل متعددي مانند عوامل ارثي،رژيم غذايي،داروها،آب وهوا وشرايط محيط در ايجاد سنگ کليه نقش دارند.
1- کم تحرکي: کم تحرکي که مثلاً در هنگام بيماري يا ناتواني رخ مي دهد، مي تواند سبب برداشت کلسيم بيشتري از استخوان شده ، لذا غلظت کلسيم در ادرار افزايش مي يابد.
2- پرکاري تيروئيد: پرکاري تيروئيد اوليه، سبب افزايش دفع کلسيم مي شود. حدود دوسوم افرادي که بيماري غد د درون ريز دارند، مبتلا به سنگ کليه مي شوند.
3-کاهش حجم ادرار
4- مصرف زياد نمک : براساس مطالعات، مصرف زياد نمک سبب افزايش دفع کلسيم درادرار مي شود.
5-وجود برخي بيماريها:عفونتهاي ادراري. بيماريهاي روده. نقرس وبعضي بيماريهي ارثي بر تعادل ادرار تاثير گذار است وباعث تشکيل سنگ ميشود.
6- ننوشيدن مقادير کافي مايعات:زماني که بدن شما کم آب ميشود نمکها.مواد معدني و ساير مواد موجود در ادرار ممکن است با هم تجمع يابند و بناي اوليه يک سنگ را پايه ريزي کنند.
7- پروتئين حيواني: رژيم غذايي پر پروتئين همراه با افزايش دفع کلسيم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زياد پروتئين حيواني با بار اسيدي آن سبب افزايش دفع کلسيم مي شود.
8-مصرف برخي داروهاي شيميايي:داروهاي حاوي کلسيم خطر ابتلا به سنگ کليه را افزايش ميدهد.

علايم و نشانه‌ها؛ انواع و اقسام
بر‌حسب آن‌که چه اتفاقي براي سنگ بيفتد، علايم اين بيماري، متفاوت خواهد بود. سنگ ممکن است در کليه بماند يا اين‌که از کليه خارج و از طريق مجاري ادراري دفع شود. در هر يک از اين حالت‌ها نيز ممکن است همه يا برخي از علايم زير پديدار شوند:
بدون علامت:
سنگ‌هاي کوچک معولاً بدون علامت خاصي از بدن دفع مي‌شوند.
درد ناگهاني و مداوم:
سنگ، ممکن است باعث ايجاد دردهاي شديدي با کيفيت انقباضي در ناحيه پشت و طرفين کمر، شکم، کشاله ران يا ناحيه تناسلي شود. اين دردها با تغيير وضعيت بدن نيز بهبود نمي‌يابند. کساني که حداقل يک‌بار دفع
سنگ کليه را با اين کيفيت تجربه کرده‌اند، دردش را اين‌گونه توصيف مي‌کنند: «بدترين دردي که تا الان تجربه کرده‌ام.»
تهوع و استفراغ
مشاهده خون در ادرار
اين علامت معمولاً در اثر سنگِ باقيمانده در کليه و نيز در اثر سنگِ به راه افتاده مي‌تواند ايجاد شود.
سوزش و تکرر ادرار:
اين علايم مي‌تواند ناشي از عبور سنگ از مجاري ادراري باشد. البته احساس سوزش و ناراحتي حين دفع ادرار در عفونت‌هاي مجاري ادراري نيز ديده مي‌شود.
تب و احياناً لرز، کاهش اشتها ،اسهال يا يبوست، افزايش تعريق، احساس خستگي مفرط
به اين نکته هم بايد توجه داشت که علايم بالا در برخي بيماري‌هاي ديگر نيز مشاهده مي‌شود، لذا تشخيص نهايي و قطعي ابتلاي فرد به سنگ کليه، توسط پزشک و با توجه به علايم بيمار و انجام تست‌هاي تشخيصي خواهد بود.
درمان:بهترين درمان براي سنگ کليه مصرف دارويي است که اولا عوارض جانبي نداشته باشد ثانيا سنگ را به صورت ذره ذره دفع کند تا بيمار متحمل درد و رنج نشود.

F l o w e r
31-01-2011, 21:29
معجون جامع(دفع سنگ کليه):

دارويي است خميري شکل که ترکيبي است از انواع گياهان دافع سنگ کليه و عسل.
اين گياهان جريان خون در کليه ها را زياد و در نتيجه حجم ادرار را افزايش ميدهند و به اين ترتيب باکتريها ي مضر را دفع کرده و کلسيم و نمک جوهر ترشک(oxalate) را رقيق ميکنند. آنها عفونتهاي ادراري را از بين برده و همچنين از تشکيل سنگ کليه جلوگيري ميکنند.
لذا تاثيرات اين دارو باعث ميشود رسوباتي که در کليه ها انباشته شده بصورت ذره هاي کوچک در ادرار حل، و به سادگي دفع شوند.که در اين صورت بيمار در اکثر موارد متوجه دفع سنگ نميشود.

توجه:کساني که جديدا دچار سنگ کليه شده اند براي دفع کامل سنگ بايد تا چهار نسخه از اين دارو مصرف کنند ،اما کسانيکه سنگهاي کهنه دارند براي دفع کامل، مصرف دارو تا هشت نسخه لازم مي آيد.
نکته:
جهت اطلاع از مقدار سنگ دفع شده پس از اتمام دوره دارو بايد سونوگرافي انجام شود.

سنگ کلیه

سنگ کلیه یا شن کلیه در واقع رسوب مواد دفع شده از کلیه هاست که نمی توانند به درستی خارج شوند. همواره مقداری از این مواد به هم می چسبند و تشکیل کریستال میدهند. مشکل زمانی آغاز می شود که این کریستالهای بسیار ریز به هم می چسبند و تشکیل توده سفتی می دهند که سنگ کلیه نامیده میشود.

هنوز دلایل علمی قطعی برای پیدایش سنگ کلیه وجود ندارد. اما عوامل مانند وراثت ، نوع تغذیه و شرایط آب و هوا در آن موثر شناخته شده اند.

سنگ مثانه و سنگ کلیه و شن چیست ؟

هر توده سختی که ناشی از به هم چسبیدن رسوبات ادراد باشد سنگ کلیه نامیده می شود. اگر اندازه آن کوچکتر از یک سانتیمتر باشد پزشکان به آن شن کلیه می گویند.

شن کلیه معمولا قابل دفع از مجاری ادراری است. اگر چه این کار با درد شدید و خونریزی همراه است اما بهتر از عمل جراحی میباشد.

هنگامی که این سنگریزه از لوله حالب (لوله میان کلیه و مثانه) عبور کرد و وارد مثلنه شد به آن سنگ مثانه می گویند.

هفته آینده در مورد مواد و کریستالهایی که باعث تشکیل سنگ کلیه می شوند خواهیم نوشت. همچنین در مورد رژیمهایی غذایی مناسب.

هنوز دلیل قطعی شکل گیری سنگ کلیه از نظر پزشکی با قطعیت اثبات نشده. در حالت طبیعی کلیه ها مواد ضد رسوب ترشح می کنند که مانع از تجمع کریستالها و پیدایش سنگ در داخل بدن میشوند. اما گاه این مواد کارایی خود را از دست می دهند.

اسید اگزالیک و اسید ارویک و رسوبات کلسیم سه نوع یون (مواد رسوبی) هستند که شایعترین مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه هستند. گاهی چگالی این مواد در داخل ادرار فردی بالا میرود و بدن وی مستعد ساختن سنگ می گردد. نوشیدن مقدار زیاد مایعات باعث میشود که چگالی (غلظت) این مواد در ادرار کاهش یافته و شانس رسوب گذاری نیز کمتر شود.

بنا به دلایل نامشخصی در ۳۰ سال گذشته تعداد افراد مبتلا به سنگ کلیه در آمریکا افزایش یافته است. در کشور ما ایران نیز گرچه طبق معمول آمار دقیقی وجود ندارد اما به نظر میرسد که وضع مشابهی وجود دارد.

F l o w e r
31-01-2011, 21:35
سنگ کلیه

کليه ها عمل تصفيه خون را با خارج کردن مقدار اضافي سديم (نمک) و ديگر مواد زايد و محلول در آب انجام مي دهند. اشباع و غليظ شدن ادرار باعث ته نشيني و رسوب ترکيبات آن در کليه ها مي شود و در نتيجه سنگ کليه به وجود مي آيد که قابل حل در ادرار نيست اجزاي غيرقابل حل با هم جمع مي شوند و تبديل به سنگ سختي مي شوند اسيدي يا قليايي بودن ادرار نيز باعث تشکيل سنگ مي شود.
سنگ کليه غالبا در کليه ها به وجود مي آيد اما مي تواند در هر جاي ديگري که مربوط به ادرار باشد تشکيل شود، مثلا در مثانه يا در لوله هاي جمع کننده ادرار که به مثانه متصل هستند.
سنگ ها ممکن است خيلي کوچک يا خيلي بزرگ باشند. 80 درصد سنگ ها کمتر از 2 سانتي متر پهنا دارند. هنگامي که سنگ کليه خيلي کوچک باشد ممکن است به صورت غيرقابل مشاهده و خودبخود از ادرار دفع شود و گاهي سنگ به خاطر رشد زياد به راحتي خارج نمي شود گاهي هم داراي گوشه هاي تيز و زبر مي باشد و به سختي و با درد دفع مي شود. رنگ اين سنگ ها زرد و گاهي قهوه اي است.
انواع سنگ کليه شامل سنگ هاي کلسيم، اگزالات سيسيتن استراويت اسيد اوريک هستند در حدود 80 درصد سنگ ها از ترکيب کلسيم با ديگر عناصر به وجود مي آيند. اکثر سنگ ها از نوع کلسيم و اگزالات هستند.
نشانه هاي سنگ کليه: نشانه ها هنگامي ظاهر مي شود که سنگ جابه جا شود و اين نشانه ها شامل درد زياد مانند درد زايمان (ابتدا درد کم و به مرور زمان درد بيشتر مي شود) محل درد در قسمت پايين شکم است و ممکن است تا کشاله ران نيز کشيده شود حالت تهوع و استفراغ و معده درد، عفونت تب سرما خوردگي، وجود خون در ادرار کاهش دفع ادرار يا قطع کامل آن در هنگام ادرار کردن، ادرار بودار، ادرار تيره وجود چرک در ادرار.


چه کساني بيشتر در معرض اين بيماري هستند
کساني که سفيد پوست بوده و زنان بيشتر از مردان و سن بين 20 تا 40 سالگي بيشتر در معرض اين بيماري هستند. همچنين رژيم غذايي نامناسب مثل رژيمي که داراي مقدار زيادي سبزيجات سبز رنگ، چربي لبنيات نمک و چاي جوشيده باشد در بروز اين بيماري دخيل است يا اينکه کسي از نزديکان فرد دچار اين بيماري باشد (ارثي بودن) و کسي که قبلا داراي سنگ کليه بوده و نيز مي تواند دوباره به اين بيماري دچار شود. عوامل زير در اين بيماري موثراند که عبارتند از:
عفونت در لوله هاي ادراري - کاهش مايعات بدن به علت اسهال و عرق کردن زياد - بي نظمي و خوب کار نکردن کليه ها - اختلال متابوليکي مانند مشکلات در روده غدد درون ريز و کليه ها، اختلال ژنتيکي مانند نقرس (بيماري مربوط به مفاصل که موجب زياد شدن اسيد اوريک در خون مي شود) زياد شدن اگزالات در ادرار و اسيدي شدن لوله هاي کليوي، اختلال در کار غده تيروئيد، دريافت زياد ويتامين هاي CوD مصرف بيش از حد قرص هاي کلسيم (C)، داروها از قبيل: ديورتيک ها يا داروهاي ضد اسيد معده که داراي کلسيم مي باشند، کمبود خواب، مصرف الکل، کم تحرکي همگي از عوامل اين بيماري هستند.


درمان سنگ کليه به چه صورتي است
از آنجا که سنگ کليه انواع مختلفي دارد درمان هر کدام متفاوت است درمان به وسيله تغيير عادت غذايي، درمان دارويي يا جراحي. خوشبختانه بيشتر سنگ ها بدون نياز به جراحي دفع مي شوند ولي برخي سنگ ها هم به خودي خود خارج نمي شوند و به درمان دارويي مخصوص و در بعضي مواقع جراحي نياز دارند. حدود 90 درصد از سنگ ها با کمک دريافت مايعات، مي توانند به راحتي دفع شوند در صورتي عمل جراحي لازم مي شود که سنگ ها: 1- يا بسيار بزرگ باشند يا در حال بزرگ شدن باشند 2- بعد از مدت مورد انتظار دفع نشوند 3- درد دائمي و پايدار باشد 4- سنگ جلوي خروج ادرار را بگيرد 5- عفونت در ادرار زياد شود 6- بافت کليه را تخريب کند.
اگر در گذشته سنگ کليه داشته ايد اين موارد را رعايت کنيد:
1- داشتن رژيم متعادل که مقدار پروتئين حيواني در آن کم باشد 2- دوري کردن از نوشيدن آب گريپ فروت 3- نوشيدن آبليموي تازه 4- مشورت کردن با پزشک خود درباره مصرف مکم

F l o w e r
31-01-2011, 21:41
سنگ کلیه

دلايل بروز سنگ كليه

سنگ کلیه چیست؟ چه کسانی مبتلا به این بیماری می شوند؟ چه کاری می توان برای بهبود آن انجام داد؟
در آمریکا هر ساله تعداد 300 هزار نفر به دلیل سنگ کلیه در بیمارستان ها بستری میشوند. این بیماری از سال های بسیار دور در بدن انسان وجود داشته. نمونه های سنگ کلیه حتی در مومیایی های مصر باستان نیز یافت می شود. خوب، سنگ کلیه چیست؟ و راه حل موثر در پیشگیری از آن چه می باشد.
سنگ کلیه از مواد مختلفی تشکیل می شود و و اشکال و سایزهای متفاوتی دارد (می تواند به صورت یک رشته موی میکروسکوپی باشد و یا آنقدر بزرگ شود که تمام کلیه را فرا بگیرد). در سه حال متفاوت شیمیایی موادی که در ادرار وجود دارند در هسته مرکزی کلیه جمع شده و باعث رشد سنگ می شوند. تقریبا در حدود 80% از سنگ های کلیه از طریق ادرار دفع می شوند. اما اگر سنگ بیش از اندازه بزرگ باشد در درون کلیه باقی مانده و محل خروج ادرار را مسدود می کند. برای بهبود حال بیمار باید از معالجات پزشکی کمک گرفت.


چه چیز باعث بروز سنگ کلیه می شود؟
مجمع پزشکی تا کنون به هیچ گونه توضیح مستدلی در این زمینه دست نیافته است. اما گفته می شود که اختلات متابولیسمی، مواد معدنی، کالبدی، در این امر نقش مهمی را ایفا می کنند. تا حدودی به اثبات رسیده است که مسائل ژنتیکی نیز در این امر دخیل هستند. طرز زندگی نیز بر روی بروز بیماری تاثیر می گذارد. محل زندگی بیمارانی که دارای سنگ کلیه هستند معمولا در قسمت هایی با هوای گرم و مرطوب است تا هوای سرد. همچنین افرادی که تحرک کمی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. رژیم غذایی نیز یکی از عوامل کلیدی به شمار میرود. غذاهای پر چاشنی مثل کاری و فلفل نیز خطر ابتلا به بیماری را افزایش میدهند. این امر از طریق مشاهده آداب غذایی فیجی قابل اثبات می باشد. افراد این منطقه معمولا از خوراک های بی طعم و شیرین استفاده می کنند به همین دلیل بیماری سنگ کلیه به ندرت در آنها دیده می شود. اما اغلب افراد هندوستانی که معمولا از غذاهای تند و کاری دار استفاده می کنند معمولا از بیماری سنگ کلیه رنج می برند.


در این قسمت راه هایی برای جلوگیری از سنگ کلیه را به شما معرفی می کنیم:
1- نوشیدن آب فراوان به ویژه در آب و هوای مرطوب. سعی کنید روزی 8 لیوان آب بنوشید.
2- اگر شما زندگی بی تحرکی دارید سعی کنید کمی ورزش کنید، از راه رفتن در حوالی خانه شروع کنید و رفته رفته میزان تحرک خود را افزایش دهید.
3-میزان مصرف روزانه خود را از لبنیات بیشتر کنید و مصرف غذاهای فلفلی را نیز کاهش دهید. همچنین از غذاهای حاوی کاری و چاشنی بیش از اندازه نیز خود داری کنید.
کارشناسان اثبات کرده اند که می توان از طریق مصرف خوراکی اکسید منیزیوم به همراه ویتامین B6 پیشگیری کرد. البته مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک معالج انجام پذیرد. مصرف فسفات و آنتی بیوتیک ها نیز باید زیر نظر پزشک انجام پذیرد.


تا پیش از سال 1980 برای برداشتن سنگ کلیه از عمل های جراحی ماژور استفاده می شد. اما پیشرفت های پزشکی موجب شده است که در چند سال اخیر دیگر نیازی به این کار احساس نشود. درمان از طریق اشعه های آلترا سونیک ( فراصوتی) این امکان را فراهم میسازند که با کمی شکاف سنگ کلیه از میان برود. امواج اکستراکورپوریل نیز برای شکستن سنگ کلیه استفاده می شوند که در این صورت دیگر هیچ گونه نیازی به جراحی و بریدگی نمی باشد.
پیشرفت های پزشکی استرس مداوای سنگ کلیه را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است. اگرچه بهتر است که سعی کنیم تا جایی که ممکن است از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم. همچنین سعی کنید تا میزان کافی آب بنوشید. آیا درمانی از این ساده تر وجود دارد؟

F l o w e r
02-02-2011, 14:51
سنگ کلیه

سنگهای كلیوی در دستگاه جمع كننده ادرار در كلیه ها تشكیل می شوند.این سنگها هنگامیكه غلظت بعضی از مواد به قدری بالا می رود كه قابلیت حل شدن خود را از دست می دهند ، به صورت بلورهای كوچك شروع به رسوب كردن در ادرار می كنند . سنگهای كلیوی انواع متعددی دارند ولی اكثر آنهااز اگزالات كلسیم ایجاد می شوند . سنگهای كلیوی در مردان شایع تر است و در سفید پوستان شایع تر از سیاه پوستان است.
سنگهای كوچك ممكن است بدون ایجاد علامت عبور كنند. سنگهای بزرگتر از پنج میلیمتر آنقدر بزرگ هستند كه نمی توانند از حالب عبور كنند و به تدریج با گذشت چندین سال رشد می كنند. اگر آنها خیلی بزرگ شوند ممكن است باعث انسداد كلیه و تورم آن شوند. آنها ممكن است باعث تخریب بافت كلیه و خونریزی داخل ادرار شوند. سنگهای با اندازه متوسط ممكن است حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن شوند و ایجاد خونریزی و درد شدید نمایند . این درد كه به قولنج كلیوی معروف است به عنوان یكی از شدید ترین دردها یی كه انسان مجبور به تحمل آن است ، شناخته شده است.این درد متناوب و خنجری از پشت شروع می شود و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب به تدریج به لگن و كشاله ران انتقال می یابد . درد معمولا همیشه در یك زمان خاص در یك سمت بدن ایجاد می شود. ولی اگر شما مستعد تشكیل سنگ هستید ، حمله بعدی ممكن است در طرف دیگرتان بروز كند.
درمان: هنگام عبور سنگ ،درمان بسته به شدت درد شامل تسكین آن با مسكن ها یا دارو های مخدر است . برای تسهیل عبور سنگ مقادیر زیادی مایعات باید مصرف شود . اگر سنگ در قسمت تحتانی حالب گیر كرده باشد ، ممكن است تحت بیهو شی و با عبور سیستوسكوپ از حالب و به دام انداختن سنگ آن را خارج كرد.
اخیرا سنگ شكنی با نیروی امواج برای خرد كردن سنگهایی كه در كلیه قرار دارند ، رواج یافته است این دستگاه امواج پر قدرت صوتی ایجاد می كنند و آنها را روی سنگ كلیه متمركز می كنند .وقتی آنها با سنگ بر خورد می كنند ، آن را به ذرات كوچكی كه قادرند از حالب عبور كنند ،می شكنند اما از عوارضی که امواج بر روی بدن می گذارند نباید غافل بود.
پیشگیری:اگر سنگ كلیه دارید ، ممكن است به نوعی بیماری مربوط به ساخت و ساز مبتلا باشید و یا اینکه به صورت اتفاقی به این بیماری دچار گشته اید در هر صورت اکیدا از مصرف دارو و غذاهای شیمیایی مانند روغنهای نباتی پرهیز داشته باشید و به جای استفاده از آبهای شهری حتی المقدور از آبهای معدنی و آب چشمه استفاد کنید.

F l o w e r
02-02-2011, 15:14
درمان سنگ کلیه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


سنگ کليه بيماری جدیدی نيست. حتی می گويند، فرعون هم به اين بيماری مبتلا بوده و يکی از ويژگی های طبيب مشهورش، سينوهه، توانايی درمان درد سنگ کليه بوده است. با پيشرفت علم پزشکی، درمانهای پيشرفته تری برای اين بيماری کشف و ابداع شده که سنگ کليه را جزو بيماری های ساده دنيا کرده است. اما هنوز هم درد سنگ کليه اگر نگوييم طاقت فرساترين دست کم يکی از وحشتناک ترين دردهايی است که تاکنون بدن انسان تحمل کرده است. به همين دليل درباره چگونگی پيشگيری و درمان اين درد با دکتر سيد کاظم فروتن، جراح و متخصص کليه و مجاری ادرار صحبت کرديم .همه ما سنگ کليه را به عنوان يک درد وحشتناک پهلو می شناسيم، آيا سنگ کليه علائم ديگری هم دارد؟

سنگ کليه می تواند بدون علامت باشد تا زمانی که کليه را از کار بيندازد. يعنی ممکن است کليه سنگ بسازد، علائم هم ندهد و کسی هم متوجه نشود و در نهايت روزی کليه را نارسا کند. اما يکی از مهم ترين علائم سنگ کليه درد است. اين درد معمولا" شب ها شروع می شود و فرد را از خواب بيدار می کند. در واقع درد سنگ کليه شديد و غيرقابل تحمل است. خانم هايی که تجربه زايمان را داشته اند و بيمار سنگ کليه هم هستند، می گويند، درد زايمان قابل مقايسه با درد سنگ کليه نيست. واقعا" اين بيماران هنگام درد خيلی زجر می کشند. يکی ديگر از علائم سنگ، تغيير رنگ ادرار به صورت خونی يا رنگ چای شدن است. بعضی از بيماران سنگ کليه، با علامت عفونت مراجعه می کنند. در اين موارد، سنگ کليه جزو اورژانس های پزشکی است و بايد فورا" به آن رسيدگی شود.

اندازه سنگ کليه با شدت علائم آن ارتباطی دارد؟

خير، هيچ ارتباطی بين اندازه و علائم سنگ وجود ندارد.

درد چه موقع ايجاد می شود؟

معمولا" سنگ وقتی می خواهد دفع بشود، درد ايجاد می کند و وقتی جايش ثابت شد، درد از بين می رود، به عبارتی وقتی درد سنگ کليه از بين رفت، مفهومش دفع سنگ نيست. يعنی وقتی درد شروع شد و بعد تسکين پيدا کرد، بايد تکليف سنگ مشخص شود و نبايد بيمار فکر کند که چون ديگر درد ندارد پس همه چيز خوب شد و سنگ از بين رفت. بايد به کمک سونوگرافی و عکس راديولوژی مخصوص کليه و مجاری ادرار، اين سنگ پيگيری شود و اگر پيدا نشد آن وقت بگوييم که سنگ افتاده است و يک نفس راحت بکشيم .

همانطور که خودتان گفتيد، برخی سنگ های کليه علامت ندارند، با اين حساب افرادی که هيچ علامتی ندارند، از کجا بفهمند که سنگ کليه دارند؟

تشخيص سنگ کليه در کسانی که تاکنون سنگ کليه نداشته اند، هيچ علامتی هم ندارند، کمی مشکل است. از طرفی نمی توان به تمام افراد جامعه هم توصيه کرد که بروند و سونوگرافی و راديولوژی بشوند، چرا که احتمال دارد سنگ کليه داشته باشند. بنابراين ما توصيه می کنيم در کسانی که ممکن است کليه سنگ ساز داشته باشند و دلايلی به نفع سنگ کليه در آنها وجود دارد، بررسی های لازم صورت گيرد، مثلا" کسانی که در فاميل درجه يکشان سابقه سنگ کليه وجود دارد، هر سال يا هر دو سال يکبار، برای اين بررسی ها به پزشک مراجعه کنند. افرادی هم که خودشان سابقه سنگ کليه دارند، بايد سالی يکبار تحت سونوگرافی و بررسی های لازم قرار بگيرند.

چرا کليه بعضی از افراد سنگ ساز است؟

اينکه چرا سنگ کليه ايجاد می شود؟ چرا در يک کليه بيشتر از ديگری سنگ توليد می شود؟ چرا بعضی بيشتر و بعضی کمتر سنگ کليه دارند؟ سئوالاتی هستند که هنوز بطور مشخص جواب آنها پيدا نشده است. اما در اين زمينه نظريه هايی وجود دارد. مثلا" اگر غلظت مواد داخل ادرار زياد شود، می تواند زمينه ساز سنگ کليه شود يا در برخی موارد زمينه های ارثی برای تشکيل سنگ مطرح است که استعداد فرد را در ابتلا به سنگ کليه افزايش می دهد.

F l o w e r
02-02-2011, 15:32
سنگ چگونه تشکيل می شود؟

وقتی غلظت موادی در داخل يک محلول بيش از حد شود، در نهايت به حالت فوق اشباع در می آيند و به کريستال تبديل شده و رسوب می کنند، مثل اتفاقی که موقع توليد نبات رخ می دهد. نبات رابا همين روش توليد می کنند. ابتدا محلول شکر و آب را غليظ می کنند، و سپس داخل اين محلول غليظ نخ آويزان می کنند تا کريستال های شکر دور اين نخ جمع شوند و نبات توليد شود. اين همان اتفاقی است که هنگام تشکيل سنگ کليه می افتد. وقتی غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه تشکيل هسته سنگ در ادرار فراهم می شود. وقتی هم که اين هسته اوليه ايجاد شد، ساير مواد دور اين هسته رسوب می کنند و سنگ بزرگ می شود.

جنس اين سنگ ها معمولا" چيست؟

شايع ترين نوع سنگ کليه ، سنگ های کلسيمی هستند. شايد حدود 80 تا 85 درصد از انواع سنگ های کليوی سنگ های کلسيمی هستند. اين سنگ های کلسيمی هم عموما" به صورت نمک های کلسيم هستند. يعنی مثلا" اگزالات کلسيم يا فسفات کلسيم، بعد از سنگ های کلسيمی، سنگ های عفونی، اسيد اوريکی و ساير انواع سنگ ها شيوع دارند. ولی اکثر افرادی که گرفتار سنگ کليه می شوند، در واقع گرفتار سنگهای کلسيمی هستند.


اين کلسيمی که در کليه غلظتش بالا می رود و سنگ می شود، از کجا می آيد؟

اين کلسيم ممکن است ، بيش از حد از روده جذب شود. ببينيد ، ما در طول روز حدود هزار ميلی گرم کلسيم مصرف می کنيم که از اين مقدار چيزی حدود يک سومش جذب می شود. اگر اين ميزان جذب به هر دليلی افزايش يابد، مثلا" ميزان کلسيمی که مصرف می کنيم، زياد باشد،می تواند باعث تشکيل سنگ شود. ممکن است، ميزان کلسيمی که از طريق کليه دفع می شود، به دليل يک بيماری افزايش يابد. البته اين بيماری ها عموما" بيماری های مربوط به استخوان و هورمون های مربوط به آن هستند. مثلا" در بيماری هيپرپاراتيروئيدی ، برداشت کلسيم از استخوان ها افزايش می يابد و می رود که از کليه دفع شود و تبعا" غلظتش در ادرار افزايش يافته و باعث تشکيل سنگ می شود. در بعضی از موارد هم کلسيمی که به کليه می رسد زياد نيست ولی خود کليه به دليل مشکلی که دارد، بيش از حد کلسيم را دفع می کند. ماجرا از اين قرار است: حدود 95 درصد کلسيمی که در ابتدای واحدهای کليوی وارد ادرار می شود، دوباره در کليه باز جذب می شود. اگر کليه ای نتواند اين 95درصد کلسيم را باز جذب کند، مسلما" غلظت کلسيم ادرار بالا می رود و زمينه ساز تشکيل سنگ می شود.

به اين ترتيب، کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد مصرف مواد غذايی کلسيم دار را کم کنند؟

نخير! تفکری که می گويد کسانی که کليه سنگ ساز دارند. نبايد لبنيات بخورند، کاملا" غلط است. چون اولا برخی افراد هستند که بدنشان به کلسيم اضافه نياز دارد. مثلا" زنان باردار و کسانی که دچار پوکی استخوان هستند. ثانيا" در برخی موارد سنگ کليه ، ما به بيمار توصيه مي كنيم كه بيشتر كلسيم مصرف كند. مثلا" در سنگ های اگزالات کلسيم، اگر شما کلسيم بيشتری مصرف کنيد، اين کلسيم در روده به اگزالات متصل می شود و اصلا" از روده جذب نمی شود و به اين ترتيب ، يون اگزالات که افزايش آن در ادرار باعث تشکيل اگزالات کلسيم در کليه شده و رسوب می کرد و سنگ اگزالات کلسيمی تشکيل می داد، اصلا" وارد بدن نمی شود.

پس بيمارانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد از چه غذاهايی پرهيز کنند؟

تقريبا" تنها چيزی که ما توصيه می کنيم که بيماران سنگ کليه از آن پرهيز کنند، نمک است . ببينيد، يکی از مواد غذايی که باعث توليد سنگ می شود، نمک است. البته ما سنگ نمک که نداريم ولی نمک عاملی است که به ساخته شدن سنگ های کلسيمی کمک می کند. نمکی که از روده جذب می شود، از طريق کليه بايد دفع شود. اما مشکل همين جاست چرا که وقتی نمک می خواهد از کليه را وارد ادرار شود، با خودش کلسيم را وارد ادرار می کند و به اين ترتيب غلظت کلسيم ادرار افزايش می يابد. بنابراين همان نمکی که هنگام پختن غذا به آن زده می شود کافی است و افرادی که کليه سنگ ساز دارند، نبايد سرسفره به غذايشان نمک بزنند و مواد شور مثل خيار شور را مصرف نکنند.

F l o w e r
02-02-2011, 15:39
کسانی که کليه سنگ ساز دارند، بايد چه مواد غذايی را بيشتر مصرف کنند؟

در ابتدا گفتيم که اگر غلظت مواد در ادرار زياد شود، زمينه های تشکيل سنگ کليه فراهم می شود. حالا می گوييم که برای جلوگيری از تشکيل سنگ بايد اين غلظت مواد را کم کنيم. به عبارتی بايد ادرار را تا می توانيم، رقيق کنيم. يعنی فردی که کليه سنگ ساز دارد، بايد آب و مايعات زيادی مصرف کند.

چقدر بايد آب و مايعات مصرف کرد؟

چقدر آب خوردن مهم نيست . چقدر ادرار داشتن مهم است. ممکن است فردی در محيطی گرم زندگی کند يا فعاليت روزانه اش زياد باشد، روزی 5 تا پارچ هم آب بخورد ، ولی باز کافی نباشد. چون همه اين 8 ليوان آبی که می خورد، عرق می شود و چيزی از آن به ادرار نمی رسد تا رقيق شود. اين فايده ای برای پيشگيری از سنگ کليه ندارد. برای همين بايد ملاک، ميزان ادرار باشد نه ميزان آبی که فرد می خورد. ما به بيماران توصيه می کنيم آنقدری آب بخورند که روزانه بيش از 2 ليتر ادرار داشته باشند. يا بعبارتی در طول خواب شبانه يک بار برای ادرار کردن به دستشويی بروند. بيماری که کليه سنگ ساز دارد، اگر احساس تشنگی کند و بعد آب بخورد، از قافله عقب مانده است. يعنی چنين بيمارانی نبايد هيچ وقت احساس تشنگی کنند و هميشه قبل از احساس تشنگی آب بخورند. اين بيماران بايد شب ها هنگام خواب يک ليوان بالای سرشان باشد، موقع کار روی ميزشان يک ليوان آب باشد . يعنی برای دسترسی به آب نبايد بيمار مشکلی داشته باشد.

اينکه برخی بيماران آب چشمه خاصی را مصرف می کنند، يا فقط آب معدنی می خورند، کار درستی است؟

اين سئوال شايعی در بين بيماران مبتلا به سنگ کليه است . اما ما اصلا" به چنين سئوالی اعتقاد نداريم. مگر تمام افرادی که از آب شهر استفاده می کنند، سنگ کليه توليد کرده اند که حالا اين بيماران آب شهر را استفاده نکنند. تازه برعکس وقتی بيماران خودشان را به يک نوع آب خاص مثلا" آب فلان چشمه محدود می کنند، وقتی به آن آب دسترسی ندارند، کمتر آب می نوشند و همين می تواند زمينه ساز توليد سنگ شود. اما اصل مصرف اب نوع آن نيست، بلکه حجم و مقدار آن است که بايد زياد باشد. آب هندوانه و ماءالشعير و از اين قبيل درمان های سنتی هم اشکالی ندارند ولی آنها هم اصولا" از طريق افزايش حجم ادرار از سنگ سازی کليه جلوگيری می کنند. ما توصيه می کنيم ، بيماران هر داروی سنتی که سهل الوصول است، خيلی هم گران نيست، ضرری هم ندارد و مورد تائيد پزشکان است مصرف کنند، ولی در کنارش آب و مايعات زيادی بخورند.

اگر کسی زياد آب بخورد و سنگ کليه اش دفع شود، چه بايد بکند؟

اگر کسی سنگش را انداخت دليل نمی شود که همين حالا سنگی در کليه اش وجود نداشته باشد. چنين بيماری وقتی به ما مراجعه می کند، اگر درد داشته باشد، با مسکن دردش را ساکت می کنيم و بعد بررسی های خودمان را شروع می کنيم . معمولا" اين بررسی ها شامل عکس KUB و سونوگرافی کليه است. سپس بر اساس يافته های اين بررسی اوليه تصميم می گيريم. برای بيمارمان چه کار بکنيم. يعنی بر اساس جنس، اندازه و محل سنگ کليه تصميم می گيريم که برای بيمار چه روش درمانی اتخاذ کنيم. اما يک نکته مهم را بايد در مورد درمان سنگ کليه بگويم و آن اين که تقريبا" امروزه ديگر جراحی باز کليه در درمان سنگ کليه لزومی ندارد مگر در موارد بسيار خاص که خيلی هم نادر هستند. يعنی در حال حاضر در همين کشور خودمان به راحتی می توان سنگ های کليه را با روش هايی مثل سنگ شکن و جراحی مختصر يا همان PCN درمان کرد. توصيه من به تمام بيماران سنگ کليه اين است که اگر جراحی به آنها گفت که بايد برای درمان سنگشان جراحی باز کليه شوند، حتما" با يکی دو جراح کليه و مجاری ادرار ديگر هم در اين مورد مشورت کنند.

F l o w e r
02-02-2011, 15:47
سنگ کلیه

بیشترین شیوع سنگ کلیه در گروه سنى ۱۸ تا ۴۵ سال دیده مى شود. معمولاً بزرگسالان بالاى ۳۰ سال از هر دو جنس (زن و مرد) را مبتلا مى سازد اما در مردان ۵ تا ۱۰ برابر شیوع آن بالاتر است. میزان بروز سنگ هاى کلیوى در کشورهاى توسعه یافته بیشتر است که به دلیل مصرف زیاد پروتئین شیمیائی همراه با رژیم غذایى کم فیبر است. سنگ کلیه از نظر اندازه، از یک دانه شن تا حدود یک توپ تخم مرغى متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد.
سنگ هاى کلیوى بر اساس ترکیب سنگ ها به انواع مختلفى تقسیم مى شوند. سنگ هاى کلسیمى، شایع ترین نوع هستند و حدود ۷۵درصد کل سنگ ها را تشکیل مى دهند. شایع ترین نوع سنگ هاى کلسیمى، «اکسالات کلسیم» است. انواع دیگر سنگ هاى کلیوى، سنگ هاى «اسید اوریکى»، «سیستئینى» و «شاخ گوزنى» است.
بیماران مبتلا به سنگ هاى کلیه معمولاً با دوره هاى درد شدید و پیچشى (متناوب) که هر چند دقیقه یک بار مى گیرد و ول مى کند، مراجعه مى کنند. درد معمولاً ابتدا در ناحیه پهلوها و پشت، درست پایین دنده ها، ظاهر مى شود که به تدریج به کشاله ران و ناحیه تناسلى انتشار مى یابد و با دفع سنگ درد بیمار متوقف مى شود.
بیماران به دلیل فعالیت دستگاه عصبى خودمختار (سمپاتیک) پوست سرد، تعریق و حالت تهوع دارند. اکثر بیماران خون در ادرار دارند که ممکن است میکروسکوپى باشد و تنها با آزمایش ادرار مشخص شود یا کاملاً ادرار، کدر یا تیره به نظر آید.
چهل درصد بیماران مبتلا به اولین حمله سنگ کلیه در عرض ۲ تا ۳ سال دچار یک حمله مجدد مى شوند و ۷۵ درصد مبتلایان نیز در عرض ۷ تا ۱۰ سال دچار عود مى شوند. به این دلیل پیشگیرى، مهمترین درمان است. تمام بیمارانى که دچار اولین حمله سنگ کلیه مى شوند باید حدود ۳ لیتر مایعات و عمدتاً آب خالص بنوشند تا حداقل ۲ لیتر ادرار در روز ایجاد کنند. در طول شب نیز حتماً باید مایعات مصرف شود چون در این دوره، غلظت ادرار، حداکثر است. مصرف پروتئین حیوانى و میزان مصرف روزانه نمک، باید کاهش یابد و مشخص شده است این دو تعدیل غذایى، خطر سنگ هاى کلیوى عودکننده را کاهش مى دهند. در صورت وجود سنگ هاى کلسیمى باید از مصرف زیاد شیر و فرآورده هاى لبنى اجتناب شود. عوامل خطرزاى سنگ هاى کلسیمى، ۱- حجم کم ادرار، ۲- مصرف زیاد پروتئین هاى حیوانى، ۳- رژیم غذایى نامتناسب (مصرف بیش از حد کلسیم)، ۴- پرکارى غده پاراتیروئید، ۵- در بستر افتادن طولانى مدت به هر دلیل، ۶- سوء مصرف الکل و برخى بیمارى ها و داروها است.
مصرف بیش از حد غذاهاى غنى از اکسالات مانند چاى، کوکاکولاها، آب پرتقال، اسفناج و بادام زمینى باعث افزایش جذب گوارشى «اکسالات» و ایجاد سنگ هاى «اکسالات کلسیم» مى شود..
براى تشخیص سنگ کلیه از آزمایشات و تصویربردارى هاى مختلف استفاده مى کنند. در ابتدا یک آزمایش ادرار براى تعیین PH ادرار، مشخص کردن خون در ادرار و رد کردن عفونت، انجام مى شود. رادیوگرافى ساده شکم تصویربردارى از کلیه با تزریق داخل وریدى ماده حاجب (IVP) (در این حالت ماده حاجب از کلیه ترشح مى شود و مى توان لگنچه کلیه و مجارى ادرارى را مشاهده کرد) از دیگر اقدامات تصویرى براى تشخیص سنگ کلیه است. در بیمارانى که از نظر شغلى یا تغذیه اى در معرض خطر بالاى عود هستند، ۶ تا ۸ هفته بعد از اقدامات اولیه و پیشگیرى، دو نوبت ادرار ۲۴ ساعته جمع آورى مى شود تا بر اساس آن، نوع سنگ را مشخص کنند و درمان لازم را به کار برند.
در شروع حاد حمله سنگ کلیه، مهمترین اقدام درمانى، کاهش درد است. داروهاى ضداسپاسم براى شل کردن عضلات حالب و کمک به دفع سنگ، مفیدند. بسته به نوع سنگ، داروهایى به منظور متوقف کردن رشد سنگ هاى موجود یا تشکیل سنگ هاى جدید، ممکن است تجویز شود. در مورد سنگ هاى بزرگترى که خودبه خود دفع نشده و باعث ایجاد عوارض، عفونت، یا درد شدید شده اند، اقدامات درمانى تهاجمى و جراحى به منظور حذف آنها لازم است. برخى از اقدامات درمانى تهاجمى عبارتند از: حل کردن سنگ به طریق شیمیایى، درآوردن سنگ با آندوسکوپ، خارج کردن سنگ از طریق پوست، سنگ شکنى با کمک امواج ماوراى صوت از خارج بدن (ESWL) و در صورت نیاز جراحى باز است.
بیماران مبتلا به سنگ کلیه باید از موقعیت هایى که در آنها بروز درد شدید ممکن است خطرآفرین باشد، مانند بالا رفتن ازپلکان و کار بر روى داربست، دورى کنند. در صورت شروع حمله به فعالیت خود ادامه دهید و اصلاً استراحت نکنید، چون فعالیت و حرکت به دفع سنگ کمک مى کند. حتماً رژیم غذایى خود را بر اساس نوع سنگ تشخیص داده شده، تغییر دهید، در مورد همه انواع سنگ کلیه، نوشیدن روزانه حداقل ۱۳ _ ۱۰ لیوان (۳ لیتر) مایعات و بیشتر از همه آب خالص، ضرورى است. رژیم غذایى کم پروتئین (حیوانى) و کم نمک، کم چربى و پرفیبر توصیه مى شود.

راهکارهایی که در بالا ذکر شد راههای درمان با داروهای شیمیایی می باشد که ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد حال برای درمان این بیماری با داروهای گیاهی ابتدا می بایست غذاهایی را مصرف کنید که آنها هم طبیعی باشند و هیچ گونه مواد و یا افزودنیهای شیمیایی در آن به کار نرفته باشد زیرا اگر این راه کارها را در پیش نگیرید و به مصرف این گونه غذاها و خوراکیها بپردازید مواد طبیعی بر روی بدن شما اثری نخواهد داشت و اثر یکدیگر را مختل خواهد کرد .
یکی از مسائلی که باید از آن پرهیز کرد استفاده از آبهای شهری و روغنهای نباتی می باشد و جایگزین آنها باید از روغنهای طبیعی حیوانی و گیاهی و آب چشمه، قنات و یا آبهای جوشیده شهری استفاده نمایید.

F l o w e r
02-02-2011, 15:54
سنگ كليه ، بايدها و نبايدهاي آن
دکتر محمد یزدانی-سنگهای ادراری قدمتی 7000 ساله دارند که از دوران حیات اولیه تا زندگی مدرن امروزی بشر از بیماریهای ناشی از سنگ رنج می برده است گرچه علت آنرا در بعضی موارد نمی دانسته اند ،ولی امکاناتی که بتوان با سنگ یا عفونت ناشی از آن مبارزه کرد را در دست نداشته و گاهی اوقات از داروهای گیاهی و در بعضی مواقع از خرافات استفاده می شده است .

بقراط حکیم 460 سال قبل از میلاد به وجود سنگ در انسان پی برد و در سال 865 میلادی محمد ذکریای رازی درباره درمان جراحی سنگ مثانه از ناحیه پرینه صحبت کرده است .

در سال 980 میلادی با تولد ابن سینا دانش طب آن زمان متحول می گردد و در کتاب سوم خود در فصل 20- 18 تماما درباره اورولوژی صحبت می کند .

بررسی سنگها در زمانهای متفاوت ادامه یافت تا به امروز که عوامل ژنتیکی – مصرف داروها و تغییرات PH ادرار ، کاهش مصرف مایعات و رژیم غذایی را جز موارد مهم تشکیل سنگ دانسته و رابطه ای که بین سنگ و عفونت و نارسایی کلیه و مرگ ومیر ناشی از عوارض آنها و آگاهی از چگونگی تشکیل سنگ دانسته و رابطه ای که بین سنگ و عفونت و نارسایی کلیه و مرگ ومیر ناشی از عوارض آنها و آگاهی از چگونگی تشکیل سنگ نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد را یافته اند.
اما با توجه به شیوع بالای سنگهای ادراری و برخورد زیاد با این بیماران تحقیق جامع و کاملی تا کنون انجام نشده که آیا می شود از تشکیل سنگ جلوگیری کرد یا خیر؟

اهمیت مسئله تا حدی است که بیماران مبتلا به سنگ ادراری به طور مکرر به کلینیک ها و اورژانس مراجعه نموده و سبب اتلاف وقت از یک طرف و تحمل هزینه های گزاف بر سیستم دولتی از طرف دیگر شده .
بطور کلی بیماری سنگ ادراری یک بیماری شایع در تمام جوامع می باشد که عوامل متعددی در ایجاد آن دخالت دارند به همین دلیل در بررسی عوامل دخیل در ایجاد سنگ کلیوی در نظر گرفتن یک فاکتور یا حتی چند فاکتور ممکن است نتیجه درستی به بار نیاورد و تحقیقات پیچیده تری را می طلبد .
از این رو مصاحبه ای با دکتر محمد یزدانی دانشیار گروه اورولوژی انجام دادیم که امیدواریم به بخش کوچکی از سوالات و ابهامات ما در این مورد پاسخ دهد:

1- عامل ایجاد سنگ کلیه را توضیح دهید؟

جواب علمی : پروسه سنگ سازی مجموعه وقایعی است که منجر به فوق اشباع (supersaturation ) نمک هایی می گردد که در تشکیل سنگ دخالت دارند.
فوق اشباع نیز باعث تشکی هسته اولیه و کریستالهائی می گردد و تجمع آنها منجر به تشکیل سنگ می شود که این عوامل در ایجاد سنگ مهمند.
عدم مصرف آب – تعرق زیاد – مصرف نمک فراوان – عوامل ژنتیکی و سابقه فامیلی – مصرف داروها - تغییرات PH ادرار - رژیم غذایی - عفونت های ادراری و شغل های بی حرکت مثل کارمندان و رانندگانی که مدت زیادی ثابت روی صندلی می نشینند و همچنین مناطق جغرافیایی جز عوامل سنگ ساز هستند .

2- میزان املاح موجود در آب چقدر در ایجاد سنگ کلیه تاثیر دارد؟

زیاد اعتقادی به املاح موجود درآب برای سنگ سازی نیست ولی گرچه سختی آب را گاهی اوقات مطرح می کنند اما مهم است که آب هرچقدر سنگینی و املاح دارباشد مصرف کردن آن بیشتراست از مصرف نکردن آن .

3- کسی که یکبار دچار سنگ کلیه شد آیا امکان دارد دوباره کلیه شروع به سنگ سازی نماید؟

50% افرادی که سنگ کلیه دارند و درمان می شوند بعد از 10 سال احتمال عود سنگ در آنها زیاد هست .

4- درمان های سنگ کلیه بر چند قسم است؟

درمانهای سنگ کلیه مختلف و بستگی به نوع سنگ دارد که ازبین آنها باید به:
- درمانهای طبی و اقدامات عمومی که تمام عواملی که در تشکیل سنگ دخالت داشته اند را باید برعکس کرد.
- درمانهای سنگ شکنی برون اندامی و درون اندامی
- درمانهای جراحی
- درمانهای لاپاراسکوپی را نام برد.

F l o w e r
02-02-2011, 16:00
اقدامات عمومی
1- مصرف مایعات فراوان بخصوص یک تا سه ساعت بعد از غذا
2- محدودیت مصرف پروتئین ها
3- محدودیت مصرف نمک ها
4- مصرف غذاهای حاوی پتاسیم
5- محدودیت مصرف غذاهای حاوی اگزلات
6- درمان عفونت های ادراری
7- محدودیت مصرف کربو هیدراتها
8- چربیهای ماهی که اسید ایکوزاپنتانوتیک موجود در روغن ماهی مفید است .
9- تغییر PH ادراری
10- عدم مصرف بعضی از داروها و مصرف داروهای دیگر
11- عدم مصرف ویتامین ها

پیشنهاد مصرف مایعات فراوان با هدف ادرار بیش از 2 لیتر در 24 ساعت که باید مصرف مایعات بیش از 3 لیتر باشد.

5- چند نوع سنگ کلیه از نظر جنسی داریم ؟

- سنگ های اگزولات کلسیم و فسفات کلسیم
- سنگ های اسید اوریکی
- سنگ های عفونی
- سنگ های سیستنی و سنگهای گرانیتی

6- از عوامل ایجاد تنگی مجاری ادراری کدام مورد را می توان نام برد؟

عامل تنگی ثابت ماندن سنگ در حالب ها بیش از 2 ماه را مطرح می کند.

7- سنگ کلیه بیشتر در خانمها شایع است یا در آقایان چرا؟

در آقایان 2 تا 3 برابر خانمها سنگ سازی دارند که به نظر می رسد وجود هورمون مردانه تستوسترون بی تاثیر نباشد .
هورمون های جنسی زنان بیشتر کمک می کنند در گشاد شدن حالب ها که به دفع سنگ کمک می کند ضمن اینکه طول حالب در خانمها بیشتر است .

8- افراد مبتلا به سنگ کلیه با توجه به نوع سنگی که دارند چه رژیم غذایی به آنها توصیه می شود ؟

سنگ کلیه اسید اوریکی : رژیم کم پروتئین ، مصرف سیترات ، مصرف آۀوپرنیول و تغییر PH ادرار ، مصرف مایعات فراوان
سنگ های سیستنی : مصرف مایعات فراوان – قلیایی کردن ادرار ( تغییر Ph ) ، محدودیت نمک ، استفاده از داروهای موثر مثل D پن سیلاین
سنگ های عفونی : درمان عفونت ، مایعات فراوان ، درمانهای جراحی
سنگ اگزلات کلسیم: مایعات فراوان ، کاهش مصرف اگزلات و کلسیم ، کاهش مصرف تنقلات ، رژیم کم نمک و مصرف هیدروکلرو بتازید
بعضی از مواد مصرفی روزانه در غذا مانند مرکبات ، چغندر ، کاکائو ، اسفناج ، قهوه ، کوکاکولا(نوشابه سیاه ) دارای مقادیر قابل توجهی اگزالات بوده یا اینکه موادی دارند که در بدن به اگزالات تبدیل می شود که اگزالات بالا یکی از عوامل تشکیل سنگ های کلیوی است.

F l o w e r
02-02-2011, 16:06
نکات پایانی :

در مورد کلسیم غذا صحبت های ضد و نقیضی شده مصرف زیادی آن سبب دفع زیاد کلسیم ادرار می شود که خود عامل سنگ سازی است از طرفی مطالعه ای که روی 45000 بیمار به مدت4 سال شده نشان می دهد که مصرف کلسیم غذا باعث دفع اگزالات ادرار می شود که از سنگ سازی جلوگیری می کنند و در مطالعه ای در بیماران سنگ ساز بیشتر از شیر استفاده شد بین یک تا چهار لیوان در روز دیده شده بیمارانی که روزی 4 لیوان شیر مصرف می کنند کمتر سنگ میسازند که خود محدودیت رژیم کلسیمی را رد می کنند بخصوص در سن بالا که بیماران دچار پوکی استخوان هم هستند . فقط بر حسب نوع سنگ می توان به بیماران گفت اگزالات – فسفات – پروتئین و نمک کمتر مصرف نمایند.


چای داغ و تازه مقدار بالایی اگزالات دارد بهتر است افراد از چای سرد – کم رنگ که اگزالات آن از بین رفته استفاده نمایند.
آب مصرفی نیاز نیست جوشیده باشد به خاطر املاح مفیدی که دارد و دربدن مصرف می شود یا اینکه سبک یا سنگین بودن آب مطرح نیست قفط بیماران سنگ ساز باید آب فراوان بنوشند حتی در شبها و بهترین زمان نوشیدن آب تا سه ساعت بعد از خوردن غذا است که هسته اولیه سنگ شروع به رسوب می کنند و سنگ سازی آغاز می شود بهتر است بگوییم مقدار دفع ادرار فرد سنگ ساز باید بیشتر از 2 لیتر در 24 ساعت باشد در مورد مصرف گوشت قرمز یا سفید تفاوتی در بین وجود مقدار پروتئینی ، آن نیست که بعضی می گویند باید کمتر از 90 گرم پروتئین مصرف کند که فکر نمی کنم هیچ ایرانی چنین رژیمی داشته باشد .

(هر 100 گرم گوشت مرغ – 20 گرم پروتئین دارد و هر 100گرم گوشت قرمز – 18 گرم پروتئین دارد.) پس تقریبا در هر وعده غذا باید حدود 500 گرم گوشت مصرف کرد تا به مقادیر مورد نظر برسد البته نباید نادیده گرفت همراه گوشت موارد دیگری مثل نان و حبوبات و غیره مصرف می شود که آنها م پروتئین دارند و از مقدار پروتئینی موجود باید کم شود ( اما مصرف گوشت ماهی و روغن ماهی را در اسکیموها که سنگ کمتری دارند بهم ربط می دهند. )

در مورد مصرف لبنیات (شیر وکره ) را می توانند مصرف کنند اما در مصرف ماست ( در شرایط عادی حدود 5 گرم 100% پروتئین دارد ولی ماست کیسه ای 59% ، کشک 70% گرم پروتئین دارد.) دوغ و پنیر آب بیشتر بنوشند.

گرچه در مورد مصرف ویتامین C و تغییرات PH ادرار هم گزارشاتی وجود دارد که مصرف آ ن بی فایده نیست .

اما پایین بودن PH ادراری در صورتیکه محدودیت پروتئین های جانوری همراه با تجویز سیترات پتاسم باشد مفید است و از سنگ سازی جلوگیری می شود و مهمترین عامل جلوگیری از سنگ PH ادرار است که اگر PH ادراری آنها قلیایی است آنرا اسیدی کنند و نکته مهم دیگر وجود عفونت ادراری نداشته باشد.

مسئله دیگر شغل است بخصوص مشاغل کارمندی ، راننده ها و افراد پشت میز نشینی که تحریک ندارند و یکی از عوامل سنگ سازی بی حرکتی است که اینگونه افراد باید فعالیتهای دیگری در حین انجام وظیفه داشته باشند یا حتی در بین ساعات تحرک و مقدار مصرف مایعات را بالا ببرند.

F l o w e r
02-02-2011, 16:14
درمان تغذیه ایی سنگ کلیه

رژیم غذایی در افراد مبتلا به سنگ های کلیه


انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه دراثرکریستال حاصل از نمک و مواد موجود درا د را ربه وجود می آید، که به تدریج اندازه ی آن بزرگ می شود. سنگ های کلیه علایم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری ودرمان آنها متفاوت است. براساس مطالعات درازمدت، در بسیاری ازموارد احتمال عود مجدد وجود دارد، لذا سنگ دفع شده باید تجزیه شده و ارزیابی های لازم روی بیمار صورت گیرد.

افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.


عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه:

1- کم تحرکی: کم تحرکی که مثلاً در هنگام بیماری یا ناتوانی رخ می دهد، می تواند سبب برداشت کلسیم بیشتری از استخوان شده ، لذا غلظت کلسیم در ادرار افزایش می یابد.

2- پرکاری تیروئید: پرکاری تیروئید اولیه، سبب افزایش دفع کلسیم می شود. حدود دوسوم افرادی که بیماری غد د درون ریز دارند، مبتلا به سنگ کلیه می شوند. در عین حال این اختلال تنها 5% موارد سنگ های کلسیمی را در بر می گیرد.

3- اسیدوز توبولی کلیه: در اثر نقص در تولید آمونیاک به وسیله ی کلیه، افزایش دفع کلسیم (توسط کلیه) ایجاد می شود.

4- مصرف زیاد نمک : براساس مطالعات، مصرف زیاد نمک سبب افزایش دفع کلسیم درادرار می شود.

5- افزایش کلسیم ادرار با علت ناشناخته : برخی افراد حتی با مصرف رژیم غذایی کم کلسیم، به دلایل ناشناخته روزانه تا 500 میلی گرم کلسیم دفع می کنند.

6- افزایش اگزالات ادرار: حدود نیمی از سنگ های کلسیمی به این ترکیب متصل می شوند. اگزالات به طور طبیعی تنها در چند ماده ی غذایی وجود دارد و دسترسی بدن به اگزالات به میزان جذب و دفع آن بستگی دارد، که در همه ی افراد این نسبت یکسان نیست. مطالعات انجام شده بر روی افراد سالم داوطلب، نشان داده است که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزایش می یابد، دفع اگزالات ادراری به همان نسبت بالا نمی رود. تنها هشت ماده ی غذایی سبب افزایش دفع ادراری اگزالات می شوند. این مواد غذایی شامل: اسفناج، ریواس ، چغندر ، آجیل، شکلات ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی هستند. به طور طبیعی مقدار اسید اگزالیک دفع شده در ادرار، نباید بیشتر از 40-10 میلی گرم در روز باشد تنها 10% این میزان از رژیم غذایی حاصل می شود، بقیه ی آن، حاصل سوخت و ساز داخلی است.

اختلالات گوارشی توام با سوء جذب، معمول ترین علت افزایش دفع ادراری اگزالات می باشند که در بیماری ها یی مانند کرون و سلیاک دیده می شود. زیرا چربی جذب نشده، کلسیم را در روده باند می کند و در نتیجه جذب اگزالات افزایش می یابد.

یک اختلال ژنتیکی نادر نیز باعث افزایش اگزالات در ادرار می شود که در نتیجه سنگ های اگزالات کلسیم عود کننده، ایجاد می شوند که نهایتاً نارسایی کلیه ایجاد می شود. این افراد معمولاً قبل از رسیدن به دهه ی سوم زندگی تلف می شوند.

7- پروتئین حیوانی: رژیم غذایی پر پروتئین همراه با افزایش دفع کلسیم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زیاد پروتئین حیوانی با بار اسیدی آن (1 میلی اکی والان هیدرژن در هر گرم پروتئین ) سبب افزایش دفع کلسیم می شود. لذا برخی محققان، رژیم های غذایی گیاهی را به افراد مستعد ابتلا به سنگ های کلیه توصیه می کنند.

8- فیبر غذایی: افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.

F l o w e r
02-02-2011, 16:20
انواع سنگ های کلیه:

1- سنگ های اگزالات و فسفات کلسیم: حدود 80% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند و بروز این نوع سنگ کلیه بیشتر در سنین میانسالی است. از جمله علل دیگر، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، اسیدوز توبولی کلیه، افزایش اگزالات ادرار و افزایش کلسیم ادرار می باشد. درمان اولیه شامل برطرف کردن عامل اصلی است. برای مثال در درمان پرکاری تیروئید، غده ی تیروئید برداشته می شود. در اسیدوز توبولی کلیه، درمان بیکربناتی و پتاسیمی است.

2- سنگ های STRUVITE: این سنگ ها از نظر شیوع، بعد از سنگ های کلسیمی هستند که حاوی آمونیوم، فسفات و منیزیم می باشند. در واقع این سنگ ها حدود 15-5% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این سنگ ها با عفونت های سیستم ادراری ارتباط دارند، به این علت به آنها سنگ های عفونی گفته می شود. عامل بیماری زایی که عفونت ایجاد می کند، PROTEUS MIRABILIS است. این عامل بیماری زا، یک باکتری حاوی اوره آز است که اوره را می شکند. این آنزیم، اوره را به آمونیاک تبدیل می کند. در نتیجه PH ادرار را قلیایی می نماید. در این محیط قلیایی، STRUVITE رسوب می کند و بزرگ می گردد. معمولاً این سنگ ها با جراحی برداشته می شوند.

3- سنگ های اسید اوریکی: این سنگ ها حدود 4% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. افزایش دفع اسید اوریک، در اثر اختلال در سوخت و ساز واسطه ای پورین ها رخ می دهد، که در بیماری نقرس دیده می شود. البته ممکن است در اثر بیماری های تحلیل برنده ی دیگر نیز، که سبب شکسته شدن سریع عضلات می شوند، هم به وجود آید.

4- سنگ های سیستئینی: این سنگ ها حدود 1% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این بیماری ژنتیکی نسبتاً نادر، در اثر اختلال ژنتیکی در بازجذب کلیوی اسید آمینه ی سیستئین رخ می دهد. لذا این ترکیب در ادرار تجمع می یابد. به این وضعیت، سیستینئوری ( وجود سیستئین در ادرار) گفته می شود. علت این اختلال ژنتیکی است. لذا در سنین کودکی بروز می کند و معمولاً سابقه ی خانوادگی نیز دارد. این بیماری یکی از معمول ترین علت های سنگ کلیه در دوران کودکی و قبل از بلوغ است.

انواع سنگ های کلیه و عوامل ایجاد کننده آنها توضیح دادیم. هدف از درمان تغذیه ای در این افراد، حذف عوامل غذایی است که در تشکیل سنگ مشارکت می کنند و نیز،پیشگیری از بزرگ شدن سنگ های فعلی می باشد.

آب

اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای این بیماران، مصرف فراوان
آب است. به گونه ای که ادرار رقیق دفع گردد و غلظت مواد تشکیل دهنده ی سنگ در آن کاهش یابد یعنی حجم ادرار دفع شده به 2 لیتر یا بیشتر در روز برسد. برای تولید این مقدار ادرار، باید روزانه 3 – 5/2 لیتر آب نوشیده شود. در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به سنگ کلیه دیده شد، افرادی که روزانه بیش از 2 لیتر مایعات نوشیدند، نسبت به آنهایی که 1 لیتر مایعات نوشیدند، 27% عود مجدد کمتری داشتند و در مطالعه ی دیگری دیده شد، که برزو سنگ کلیه در افرادی که روزانه بیش از 5/2 لیتر مایعات می نوشیدند، 38% کمتر از آنهایی بود که روزانه 4/1 لیتر مایعات می نوشیدند.

درمان تغذیه ای در سنگ های اگزالات کلسیم

اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای این بیماران، مصرف فراوان آب است. برخلاف گذشته که میزان
کلسیم مصرفی کاهش داده می شد، لازم است این بیماران روزانه بیش از 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنند که از منابع خوب کلسیم شیر کم چرب ، ماست ، پنیر و کلم بروکلی است. درحقیقت مصرف رژیم غذایی حاوی کلسیم خیلی کم، سبب دفع ادراری اگزالات می شود که در افراد مستعد، احتمال بروز سنگ کلیه را افزایش می دهد. با مصرف کلسیم فراوان ، کلسیم بیشتری در روده در دسترس است، که با اگزالات ترکیب و آن را به صورت غیر محلول درمی آورد که بدین طریق اگزالات از روده جذب نمی شود.

مورد بعدی، کاهش اگزالات رژیم غذایی است که به خصوص با حذف آن هشت ماده ی غذایی غنی از اگزالات ( اسفناج،
ریواس ، چغندر ، آجیل ، شکلات ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی)، تا حد زیادی اگزالات رژیم غذایی کاهش می یابد. یافته ها نشان می دهند که تغییر در دفع کلسیم ادارای نقش مهمتری دارد. مصرف محدود تا متوسط پروتئین حیوانی مانند گوشت ، مرغ، ماهی و تخم مرغ می تواند سبب کاهش دفع کلسیم شود. در برخی مطالعات، مصرف زیاد نمک سبب افزایش دفع ادراری کلسیم شده است، لذا کاهش مصرف سدیم و نمک توصیه می شود. از آن جا که اخیراً رابطه ی دریافت کم پتاسیم در تشکیل سنگ های کلیه از طریق افزایش دفع کلسیم ادراری نشان داده شده است، لذا توصیه می شود این افراد پتاسیم بیشتری دریافت کنند کربوهیدرات های ساده (قند، شکر،شیرینی ها )، دفع کلسیم و اگزالات را افزایش می دهند. براساس مطالعه ی انجام شده بر روی گروهی از افراد مستعد، سنگ های کلیه کلسیمی (با علت ناشناخته)، این افراد پاسخ انسولینی بالا و پایدار به گلوگز پس از وعده ی غذایی داشتند. لذا توصیه می شود مصرف کربوهیدرات های ساده کاهش یابد.

F l o w e r
02-02-2011, 16:27
درمان تغذیه ای در سنگ های اسید اوریکی

بیماران مبتلا به سنگ های اسید اوریکی باید آب زیادی مصرف کنند و لازم است با تجویز رژیم غذایی با باقیمانده ی قلیایی، PH ادرار آنها را کمی افزایش داد تا به 5/6 -6 برسد. در صورتی که افزایش اسید اوریک شدید باشد، باید پروتئین تنها در محدوده ی توصیه شده ی RDA مصرف شود و مصرف منابع غذایی حاوی پورین از جمله گوشت ها، عصاره ی گوشت، حبوبات و سایر منابع باید کاهش یابد.

درمان تغذیه ای در سنگ های سیستئینی

این بیماران باید آب فراوانی (بیشتر از 4 لیتر در روز ) بنوشند. اغلب لازم است در طول شب نیز بیدار شده و آب بنوشند. رژیم غذایی با باقیمانده ی قلیایی ، برای افزایش PH ادرار تا 5/7 لازم است. به علاوه برای آنها رژیم غذایی حاوی سیستئین، متیونین و سیستئین کم توصیه می شود. اگر با این موارد سنگ کنترل نشود، پنی سیلامین هم تجویز می شود که اثرات جانبی زیادی دارد.

در مورد سنگ های STRUVITE، درمان تغذیه ای چندان نقشی ندارد و درمان آنها شامل درمان آنتی بیوتیکی و نیز برداشتن سنگ به وسیله جراحی است.

در مجموع، به همه افراد سالم، به خصوص، افراد مستعد بروز
سنگ کلیه توصیه می شود، در طول روز به مقدار کافی آب و مایعات مصرف نمایند. افراد مبتلا به سنگ های کلیه نیز حتماً حداقل 2 لیتر آب در طول روز بنوشند و علاوه بر توجه به نکات فوق، برای تنظیم رژیم غذایی برحسب نوع سنگ، با یک متخصص تغذیه مشورت نمایند.

F l o w e r
02-02-2011, 16:33
درد كليه , سلطان دردها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


سنگ كليه به‌خصوص در كشور ما يكي از بيماري‌هاي شايع كلينيك ارولوژي محسوب مي‌شود و موادي كه از آن با عنوان سنگ كليه ياد مي‌شود واقعاَ سنگ هستند،درباره اين مشكل بسيار شايع و بي‌نهايت دردناك پاي صحبت‌هاي دكتر حسين كرمي نشستيم. وي جراح و متخصص بيماري‌هاي كليوي و فوق تخصص اندويورولوژي(درمان اندوسكوپي بيماريهاي كليه) و دانشيار دانشكده پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي است. بد‌نيست اين را هم بدانيد كه دكتر كرمي يكي از قاريان مطرح كشور است و تاكنون چندين بار در مسابقات بين‌المللي قرائت قرآن به مقام نخست دست پيدا كرده است.

آقاي دكتر مي‌گويند درد سنگ كليه يكي از شاه‌دردهاي علم پزشكي است؟

بله. درد سنگ كليه در كنار درد زايمان و دندان درد يكي از شاه دردهاي علم پزشكي است. از مشخصات درد سنگ كليه اين است كه ناگهاني بوده با تهوع و استفراغ همراه است و حالت موجي دارد يعني درد اصطلاحا مي‌گيرد و ول مي‌كند. بيمار به‌شدت بي‌قرار مي‌شود و به‌دنبال راهي براي كاهش درد مي‌گردد.

يعني اگر كسي سنگ كليه داشته باشد الزاما درد هم دارد؟

نه، ممكن است سنگ در كليه يا ساير بخش‌هاي سيستم ادراري بيمار گير كرده باشد و كليه را از كار انداخته يا به آن صدمه رسانده باشد و كوچكترين علامتي هم نداشته باشد. از طرفي امكان دارد سنگ‌ريزه كوچكي از جاي خود حركت كرده و شديدترين دردها را در پهلوي بيمار ايجاد كند يا اينكه ممكن است فردي به‌طور اتفاقي آزمايش بدهد يا سونوگرافي انجام دهد و متوجه سنگ بزرگ شاخ گوزني در كليه خود بشود بدون اينكه كوچكترين علامتي داشته باشد.يكي از نمونه‌هاي سنگ، تشكيل سنگ در مثانه است كه مي‌تواند باعث احتباس و قطع ناگهاني ادرار شود. اين حالت هم بدون علامت قبلي و به‌طور ناگهاني اتفاق مي‌افتد.

اصلاً به چه دليلي سنگ كليه ايجاد مي‌شود؟

دلايل مختلفي وجود دارد. در برخي موارد علت ايجاد سنگ نامعلوم است. اما يك علت ايجاد آن ارث است. در كساني كه پدر يا مادرشان كليه سنگ‌ساز داشته‌اند احتمال بروز سنگ بالاتر است. در كليه اين افراد كلسيم بيشتري دفع مي‌شود يا اينكه موادي به نام مهاركننده در ادرار اين افراد وجود ندارد كه مي‌تواند باعث ايجاد سنگ شود. برخي بيماري‌هاي ارثي خاص هم مي‌تواند باعث تسريع سنگ‌سازي‌ شود. بيماري‌هاي مادرزادي و انسداد در سيستم كليوي و مجاري ادرار هم مي‌تواند باعث تشكيل سنگ شود چون ادرار در ناحيه انسداد جمع وته نشين شده و دفع نمي‌شود. همين ته‌نشين‌شدن مي‌تواند باعث تسريع سنگ‌سازي‌ شود. علت ديگر شغل است. در كشورهاي صنعتي افرادي كه پشت ميزنشين هستند و شغلشان با تحرك كمي همراه است بيشتر در معرض سنگ كليه هستند.

رژيم و عادات غذايي هم در ايجاد سنگ كليه نقش دارد. برخي از افراد پروتئين زيادي مصرف مي‌كنند. منظور مصرف زياد از حد موادي مثل گوشت قرمز، لبنيات، خامه و كله‌پاچه است. در عين حال مصرف زياد نمك هم مزيد بر علت مي‌شود. پروتئين و قند و نمك زياد در كنار مصرف كم آب باعث تسريع سنگ‌سازي‌ مي‌شود. يكي ديگر از علت‌هاي تشكيل سنگ وجود عفونت‌هاي ادراري مكرر است. وجود برخي از باكتري‌هاي عفونت‌زا مي‌تواند باعث تشديد سنگ‌سازي‌ شود.

آقاي دكتر وضعيت آب و هوا در تشكيل سنگ كليه نقش دارد؟

بله، مناطق جغرافيايي هم در تشكيل سنگ نقش دارد. سنگ كليه در ساكنين مناطق گرم و مرطوب بيشتر تشكيل مي‌شود مثلاً در شمال ايران.

با توجه به اينكه گفتيد ممكن است سنگ كليه اصلاً علامت نداشته باشد بيمار از كجا بايد متوجه چنين مشكلي شود؟

اگر بيمار دردي مشابه آنچه گفتيم داشته باشد احتمال اينكه سنگ كليه داشته باشد زياد است. اما جدا از اين توصيه مي‌كنيم هر فردي حتي اگر هيچ‌گونه علامت و مشكل كليوي نداشته باشد بايد دو بار در سال از نظر وضعيت كليه و مجاري ادرار معاينه و آزمايش شود. انجام يك سونوگرافي و آزمايش ادرار ساده در بسياري از مواقع باعث تشخيص سريع بيماري مي‌شود.

درباره انواع سنگ‌هاي كليه و روش‌هاي درماني آنها توضيح دهيد.

ببينيد سنگ‌هاي با قطر كمتر از 4 ميليمتر در 90 درصد موارد اصلا نيازي به درمان ندارد و خودبه‌خود دفع مي‌شود. با مصرف مايعات، تحرك و فعاليت بدني و يكسري از داروها سنگ دفع مي‌شود و چون كوچك هستند هنگام دفع، درد خاصي ايجاد نمي‌كند. سنگ‌هاي بين 6-4 ميليمتر تا 70 درصد خودبه‌خود دفع مي‌شود.

در نتيجه اگر سنگ تشخيص داده شود و اندازه‌اش كمتر از 6 ميليمتر باشد 4هفته زمان درنظر مي‌گيريم تا دفع شود. در اين مدت بيمار مايعات فراوان همراه با دارو مصرف كرده و فعاليت بدني‌اش را افزايش مي‌دهد تا سنگ دفع شود. اما اگر سنگ بالاي 6‌ميليمتر بود بايد درمان ديگري را در نظر بگيريم. در درجه اول اگر علت زمينه‌اي مانند انسداد يا عفونت ادراري وجود داشته باشد سعي مي‌كنيم آن را برطرف نماييم. سپس در مرحله درمان سنگ اگر اندازه سنگ كليه بين 6تا15 ميلي متر باشد با سنگ‌شكني برون اندامي در عرض 3جلسه خرد مي‌شود. بيمار به‌صورت سرپايي و بدون گرفتن بي‌هوشي و بدون بستري شدن، زير دستگاه سنگ شكن مي‌خوابد و امواج اولتراسونيك كه روي سنگ متمركز شده آن‌را خرد مي‌كند.

F l o w e r
02-02-2011, 16:39
آقاي دكتر بسياري از بيماران از روش‌هاي جراحي براي خارج كردن سنگ وحشت دارند. واقعاً چند درصد از بيماران مبتلا به سنگ كليه بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرند؟

امروزه خوشبختانه بيشتر از 95 درصد از سنگ‌هاي سيستم ادراري نياز به جراحي باز ندارد. درگذشته براي خارج كردن اين سنگ‌ها از جراحي باز با برش‌هاي يك وجبي در شكم يا پهلوي بيمار استفاده مي‌كردند. در نتيجه همين شكاف جراحي باعث زمينگير شدن بيمار و درد بيشتر مي‌شد و جاي 15-10 بخيه روي شكم بيمار اصلاً وضعيت جالبي نداشت ولي خوشبختانه در حال حاضر ما روش‌هايي كاملاً محافظه‌كارانه براي درمان سنگ‌هاي كليه در اختيار داريم كه درد و ناراحتي بيمار در آنها بسيار بسيار اندك بوده و قابل مقايسه با روش‌هاي قديمي جراحي باز نيست.

اين روش‌ها ي جديد دقيقا چيست؟

ببينيد، اگر سنگي در كليه باشد كه بزرگ بوده يا پس از 3جلسه به روش سنگ شكني اوليه برون اندامي جواب ندهد با روش غيرتهاجمي سنگ‌شكني درون اندامي و بدون شكاف جراحي، آن را درمان مي‌كنيم. از طريق پوست سوزني وارد كليه مي‌شود بدون اينكه شكافي روي پوست و عضلات بدهيم. سپس يك دوربين وارد كليه شده و سنگ با ديد مستقيم كاملاً خرد و از همان طريق خارج مي‌شود و فقط يك بخيه روي پوست قرار مي‌گيرد. در واقع به‌جاي يك شكاف يك وجبي فقط يك سوراخ كوچك ايجاد مي‌شود و بيمار به‌جاي 15 بخيه فقط يك بخيه مي‌خورد. اگر سنگ‌هاي بزرگ به اين روش هم جواب ندهند مي‌توان با لاپاراسكوپي سنگ را خارج كرد كه اين روش هم بدون برش جراحي وسيع و فقط با يك برش بسيار كوچك انجام شده و حداقل درد و ناراحتي را براي بيمار به همراه دارد.

فكر مي‌كنم اين روش‌هاي درماني غيرتهاجمي در بيماراني كه كليه سنگ‌ساز دارند اهميت بيشتري داشته باشد؟

دقيقاً. اين درمان‌ها وقتي اهميت بيشتري پيدا مي‌كنند كه بدانيم. كليه برخي از بيماران سنگ‌ساز است و شايد لازم باشد چندين بار تحت درمان قرار بگيرند. حالا تصور كنيد اگر بخواهيم با روش‌هاي قديمي پنج شش بار شكم بيمار را با برش‌هاي وسيع يك وجبي باز كنيم كه ديگر تاب و تواني براي بيمار باقي نمي‌ماند و دائماً بايد بستري باشد.

آقاي دكتر براي اينكه دچار سنگ كليه نشويم شما چه مواردي را توصيه مي‌كنيد؟

در وهله اول بررسي‌هاي منظم سيستم ادراري را توصيه مي‌كنم. هر كسي حتي اگر كليه‌هايش كاملاً سالم باشد بايد هر 6 ماه يك سونوگرافي و آزمايش ادرار انجام دهد. نكته دوم اينكه مصرف فراوان مايعات به‌خصوص براي بيماران سنگ‌ساز واجب است. بيماران سنگ‌ساز بايد طي شبانه روز 2 تا 3 ليتر مايعات مصرف كنند يعني هر 5/1 تا 2 ساعت يك ليوان آب بخورند و رنگ ادرارشان بايد هميشه نزديك به رنگ آب باشد. نكته سوم كم مصرف كردن نمك است.

نمك‌زدن زياد به غذا باعث رسوب املاح و تشديد سنگ‌سازي‌ مي‌شود. توصيه بعدي تعديل رژيم غذايي‌است. در گذشته به افرادي كه كليه سنگ‌ساز داشتند مي‌گفتند گوشت نخور، نمك نخور، لبنيات نخور، شكلات نخور، تخم مرغ نخور، نوشابه نخور و... خوب بيمار مي‌گفت پس چي بخورم؟! شما فرض كنيد يك بيمار جوان كه كليه‌اش سنگ‌ساز است نمي‌تواند چنين رژيم غذايي وحشتناكي را اجرا كند. امروزه توصيه ما تعديل رژيم غذايي‌است. ما نمي‌گوييم هيچ‌چيز نخور، بلكه مي‌گوييم همه چيز بخور ولي در حد اعتدال. مثلاً گوشت و لبنيات يك وعده در روز مصرف شود. البته تمام اينها به شرطي است كه بيمار مايعات فراوان مصرف كند. مصرف مايعات اصلي‌ترين كليد سلامت كليه‌ها است.

براي تامين سلامت كليه‌ها، يك فرد عادي و سالم بايد چقدر در طول روز آب بخورد؟

افراد عادي كه كليه‌هاي سالمي دارند، در 24 ساعت بايد دست كم 2 ليتر آب مصرف كنند. به عبارت ساده‌تر بايد هر سه ساعت يك ليوان آب مصرف شود. اين مقدار در ماه‌هاي گرم سال افزايش مي‌يابد و بايد حدود 3 ليتر در روز باشد. افرادي كه كليه سنگ‌ساز دارند بايد بيشتر از افراد عادي مايعات، مصرف كنند. بهترين مايعات آب آشاميدني سالم و تصفيه شده است. در كنار آب، چاي كمرنگ و ماء‌الشعير هم مايعات مفيدي هستند ولي هرگز جاي آب را نمي‌گيرند.

در ماه‌هاي سرد سال بسياري از مردم از نوشيدن آب به مقدار كافي غافل مي‌شوند. چطور متوجه شويم كه مقدار آبي كه مصرف كرده‌ايم كافي بوده يا نه؟

مهم‌ترين معيار، رنگ ادرار است. اگر مايعات به حد كافي مصرف شده باشد ادرار بايد صاف، به رنگ زرد روشن و شفاف باشد. ادرار نبايد غليظ و پررنگ باشد. اگر ادرار غليظ و رنگ آن تيره باشد بدين معناست كه فرد مايعات كافي مصرف نكرده است. رنگ ادرار غليظ و پررنگ به‌مدت طولاني مي‌تواند به كليه صدمه زده و زمينه را براي عفونت‌هاي ادراري يا تشكيل سنگ فراهم كند.

zahedy2006
09-06-2011, 16:14
سلام

من چند شب پیش به صورت ناگهانی ناحیه سمت چپ شکمم دچار درد شدید شد که رفتم بیمارستان و دکتر حدس سنگ کلیه زد و گفت که برم سونوگرافی و پیش متخصص کلیه.

نتیجه سونوگرافی:
کلیه راست به ابعاد 110*56 و کلیه چپ به ابعاد 112*56 هر دو با اکو واندازه طبیعی
تصویر سنگ و هیدرونفروز مشاهده نشد. کرتکس با ضخامت و اکوی طبیعی مشاهده شد
اتساع در حالب دو طرف مشاهده نشد
مثانه با جدار طبیعی مشاهده شد. تصویر سنگ و ضایعه فضاگیر جداری مشاهده نشد

بعد نتیجه سونوگرافی را بردم پیش متخصص
دو بار پیش دو دکتر متخصص کلیه رفتم

اولی بدون دیدن من !! و برگه سونوگرافی !! گفت سنگ داری و رواتینکس و سنکل نوشت

دومی هم با مطالعه نتیجه سونوگرافی سریعا جراحی با لیزر (مگه سنگ شکنی با اولتراسونیک و صدا نیست !!) نوشت و گفت یه روز بیمارستانی و ... تجویز کرد

حالا موندم چه کنم چون وقت امتحانات ترمم هست و نمیخوام درسی را حذف کنم.
اصلا این تناقض سونوگرافی با تجویز ها عجیب نیست ؟

امکان داره سونوگرافی سنگ کوچک را نشان ندهد ؟ بعد سنگ کوچک نیاز به سنگ شکنی داره؟

zahedy2006
10-06-2011, 09:52
در ضمن یادم رفت بگم اینداروهای رواتینکس و سنکل کلا دستگاه گوارش من را از کار انداخته است به طوریکه دفع ندارم

داروی مسهل هست که بخورم؟

کسی تخصص کلیه خوب تو تهران نمی شناسه؟

pesilium
10-06-2011, 20:46
علائمی که قبل از آزمایش و سونو باید بهشون توجه کرد
میشه بگین؟

همین طور واسه نارسایی کبد...

Sayam
11-06-2011, 11:26
نارسایی کلیه معمولا علائمش خیلی دیر آشکار میشه و باید زودتر به فکر بشی و الا اگه یه کم تعلل کنین پشیمون میشین...

morsadr
11-06-2011, 15:02
دوست عزیز . سنگهای کلیوی بزرگی که نیاز به سنگ شکن داشته باشند معمولا علایمی دال بر وجود سنگ در سونوگرافی یا عکس دیده می شود . اگر هم سنگ کوچک باشد که حتی بدون درمان نیز سنگ قابل دفع می باشد . بنابر این می توان دارو را قطع کرد و فقط با مصرف زیاد مایعات به دفع سنگ کمک کرد .
نکته ای که وجود دارد این است که آیا شما علایم ادراری هم داشتید و یا دارید ؟ درد چطور هنوز ادامه دارد ؟

morsadr
11-06-2011, 15:38
دوستان گرامی . دونستن علایم بیماری ها هیچ کمکی به شما نمی کند لطفا خیلی خوتون را درگیر این بحث ها نکنید . شما اگر علائمی دارید باید با پزشک مشورت کنید و تشخیص بیماری از روی علائم وظیفه ایشان است نه شما .
موفق باشید .

zahedy2006
11-06-2011, 16:08
دوست عزیز . سنگهای کلیوی بزرگی که نیاز به سنگ شکن داشته باشند معمولا علایمی دال بر وجود سنگ در سونوگرافی یا عکس دیده می شود .
سلام و ممنون
من توی یکی ازت اپیکها می خوندم که یه نفر گزارش سونوگرافی خودش را گذاشته بود و در آن به وجود جسم 2 میلی متری اشاره شده بود. این در حالیه که من سنگ 3 الی 4 میلی دفع کرده ام و سونو چیزی نگفته.


اگر هم سنگ کوچک باشد که حتی بدون درمان نیز سنگ قابل دفع می باشد . بنابر این می توان دارو را قطع کرد و فقط با مصرف زیاد مایعات به دفع سنگ کمک کرد .

فعلا خودم هم مایعات درمانی می کنم. فکر کنم هر چیز مایع حلالی را خوردم (فاقد کلسیم!)


درد چطور هنوز ادامه دارد ؟
درد خوب شده و به زندگی عادی بازگشته ام اما سوزش وجود داره

depot
11-06-2011, 16:32
یکی از رفیق های ما بر اثر استفاده بیش از حد استروئید کبد چرب و نارسایی کبدی گرفته بود ......... علائمش این بود : مشاهده لکه روی پوست . جوش زدن های بی دلیل .احساس خستگی و...........

morsadr
12-06-2011, 08:56
این احتمال وجود دارد که سونو سنگ را بصورت مستقیم نبیند ولی در بسیاری از موارد آثار سنگ و انسداد ادراری بصورت هیدرونفروز خفیف مشاهده می شود . در هر صورت در صورت شک به وجود سنگ انجام عکس رنگی یا IVP اطلاعات زیادی به ما می دهد .

مهرسا1
06-07-2011, 12:50
من یه سنگ 4 میلی تو کلیه سمت چپم دارم چیکار باید کنم برای دفعش

Sayam
06-07-2011, 14:29
من یه سنگ 4 میلی تو کلیه سمت چپم دارم چیکار باید کنم برای دفعش
راه سادش خوردن آب زیاد در دفعات متعدد هست

morsadr
06-07-2011, 17:33
من یه سنگ 4 میلی تو کلیه سمت چپم دارم چیکار باید کنم برای دفعش

درمان سنگ کلیه مصرف زیاد مایعات + فعالیت بدنی زیاد + پرهیز از مواد غذایی که به تولید و بزرگتر شدن سنگ کمک می کنند می باشد .

مهرسا1
07-07-2011, 00:24
مواد غذایی که به تولید و بزرگتر شدن سنگ کمک می کنند می باشد .


مثلا چه موادی خوب؟

GHAGHALEELEE
07-07-2011, 03:05
مثلا چه موادی خوب؟
هر خوردنیه که کمی شور باشه(حتی کمی) یعنی نمک اضافی داری و نباید خورد.
چایی رو مطمئن نیستم ولی شما از ما بگیر
کسانی که سنگ کلیه دارن به هیچ وجه از قرصهای کلسیم و شیر نباید استفاده کنن
سعی کنید اب رو هم با دستگاه تصفیه اب تصفیه کنید بعد بخورید

morsadr
08-07-2011, 09:48
مثلا چه موادی خوب؟

مهمترین آنها نمک و گوشت قرمز می باشد .
چای غلیظ و نوشابه و شکلات در رده بعدی می باشند .
مصرف قرصهای کلسیم .
بر خلاف تصور عامه مصرف شیر و ماست به اندازه معمول هیچ تاثیری در تولید سنگ کلیه ندارد !!!

SevenCity
08-07-2011, 13:03
من فکر میکردم دلستر مفیده خیلی هم دلستر میخورم و عمو های من دچار سنگ کلیه هستند
فکر کنم دیگه نباید دلسترهای گازدار بخورم درسته؟

GHAGHALEELEE
08-07-2011, 16:00
مهمترین آنها نمک و گوشت قرمز می باشد .
چای غلیظ و نوشابه و شکلات در رده بعدی می باشند .
مصرف قرصهای کلسیم .
بر خلاف تصور عامه مصرف شیر و ماست به اندازه معمول هیچ تاثیری در تولید سنگ کلیه ندارد !!!
پزشک جان نمک اصلی ترین ماده در لیست ممنوعه برای سنگ کلیه هست.منبع خواهرم که پزشک هست:46:

vafa1353
08-07-2011, 18:40
من یه سنگ 4 میلی تو کلیه سمت چپم دارم چیکار باید کنم برای دفعش

سلام بنده هم سنگ داشتم و 2 سال انواع داروها و مسكنها برايم تجويز شد كه توفيق نكرد تا دوستي توصيه كرد آب ترب سياه رو طي 2 هفته روزي 1 استكان استفاده كنم كه با كمال نا اميدي اين كار رو كردم كه نه تنها سنگ دفع شد.بلكه الان 10 سالي ميشه كه ديگه سنگم برنگشته و فقط اگر شير يا قهوه و نشاسته زياد استفاده كنم وچار درد خفيفي ميشم كه متوجه ميشم نبايد ادامه بدم....جالا اگر ترب سياه گير بياري ميتوني با ابميوه گيري يك پارچ آبش رو تهيه كني و روزي 1 استكان براي 2 هفته بنوشي كه اطمينان ميدم نتيجه بگيري چون به هر كس گفتم نتيجه گرفت...توصيه ميكنم با آب هويج مخلوط و استفاده كني چون بيار بدبو و تند ميباشد...

ghahremanimehdi
08-07-2011, 19:00
درسته که میگن مصرف کمی الکل باعث جلوگیری از سنگ کلیه میشه ؟

morsadr
08-07-2011, 20:51
پزشک جان نمک اصلی ترین ماده در لیست ممنوعه برای سنگ کلیه هست.منبع خواهرم که پزشک هست:46:

خب مگه بنده غیر از این گفتم . بنده هم گفتم که اول نمک و گوشت قرمز :20:

vafa1353
08-07-2011, 23:25
درسته که میگن مصرف کمی الکل باعث جلوگیری از سنگ کلیه میشه ؟
براي دفع خيلي مفيده....اين تجربه شخصيه(البته مخلوط با آبجو الكل دار)

GHAGHALEELEE
09-07-2011, 00:28
خب مگه بنده غیر از این گفتم . بنده هم گفتم که اول نمک و گوشت قرمز :20:
ببخشید نمک رو ندیدم.فکر کردم جمله اول فقط گوشت بود.الان که نگاه کردم دیدم نمک رو اول نوشتید.:11:

مهرسا1
09-07-2011, 00:32
ببخشید نمک رو ندیدم.فکر کردم جمله اول فقط گوشت بود.الان که نگاه کردم دیدم نمک رو اول نوشتید.:11:

کلا کلیه ای که سنگ ساز باشه آب جوشیده هم بخوری باز سنگ میسازه کاملا یه بحث زنتیکیه

morsadr
09-07-2011, 15:09
کلا کلیه ای که سنگ ساز باشه آب جوشیده هم بخوری باز سنگ میسازه کاملا یه بحث زنتیکیه

ژنتیک نقش مهمی دارد ولی باید در نظر داشت که عوامل تشدید کننده در احتمال ایجاد سنگ بسیار مهم می باشند . در حقیقت بهتره اینجوری بگم که ژنتیک را کاریش نمیشه کرد ولی عوامل دیگر محیطی را می توان محدود کرد پس معقول اینه که این مسایل را مراعات کنیم و به توصیه های پزشکمون گوش کنیم .

FOURTH RETURN
06-08-2011, 22:02
برای جلوگیری از سنگ کلیه مهمترین نکات یک ورزش خصوصا ورزشهایی که ناحیه شکه و کلیه ها رو نحت فشار میذارن و ورزشهایی که پرش زیاد دارن البته باید قبل و بعد از ورزش هم آب کافی بنوشید تا ادرار غلیظ نشه پس کسانی که سابقه سنگ کلیه دارن مثل من باید تنبلی رو برای همیشه فراموش کنن و ورزش رو بصورت حرفه ای دنبال کنن هر چی ورزش سنگین تر باشه بهتره

FOURTH RETURN
06-08-2011, 22:17
نکته دیگه که جزو تجربیات خود منه و ممکنه درست باشه اینه که روی پهلوهاتون نخوابید من چون همیشه روی پهلو چپم میخوابم کلیه چپم تا حالا دوبار سنگ درست کرده که اولی کوچک و دومی بزرگ بود که با اینکه سنگ شکنش کردم اما هنوز کاملا دفع نشده پس سعی کنیبد عادت کنید به پشت بخوابید تا مواد رسوبی کمتری در کلیه هاتون رسوب کنه البته اینو همینطور که گفتم تجربه شخصی خودمه ممکنه درست باشه یا نباشه و نکته سوم اینه که استمنا رو ترک کنید اینم جزو تجربیات خودمه چون من زیاد استمنا داشتم حدث میزنم حتما تاثیر داره چهارم مصرف مواد سنگ ساز رو متوقف کنید که مهمترین این مواد عبارتند از نمک گوشت خصوصا گوشت قرمز(گوشت ماهی اگر میخواهید کم مصرف کنید)پس کلا بیخیال گوشت قرمز بشید بادام من خودم تاثیر بادام رو در تشدید درد کلیه دیدم یه مدت عید کاسه کاسه بادوم میخوردم که دردام از همون موقع شروع شد این مواد غذایی که گفتم به خاطر مصرف فراوونشون در بین مردمه البته که مواد دیگری هم هست مثل اسفناج و ریواس و کرفس و گوجه و...

---------- Post added at 10:17 PM ---------- Previous post was at 10:14 PM ----------

راستی مثانه تون رو هم زیاد پر نگه ندارید خصوصا سحرخیز باشید و بلافاصله بعد از بلندشدن از خواب یه لیوان آب رو مبنوشید چون مواد بیشتر موقع خواب و شب شروع به رسوب در کلیه میکنن

FOURTH RETURN
13-08-2011, 00:08
من سه هفته پیش سنگ شکنی کردم الان رفتم سونوگرافی ببینم سنگا کاملا افتادن که دیدم هنوز یه 3 میلیمتری مونده:

both kidneys are normal in size and echogenicity.
RT:109*35mm
LT:114*44mm
parenchymal thikness is normal.
corticomedullary differentiation is preserved.
LT kidney contains 3mm stone in lower calyx whithout stasis.
RT side is normal.
ureters are not dilated.

Impression: LT tiny renal stone

وضعش چطوره؟ خود بخود میفته؟

morsadr
13-08-2011, 16:48
من سه هفته پیش سنگ شکنی کردم الان رفتم سونوگرافی ببینم سنگا کاملا افتادن که دیدم هنوز یه 3 میلیمتری مونده:

both kidneys are normal in size and echogenicity.
RT:109*35mm
LT:114*44mm
parenchymal thikness is normal.
corticomedullary differentiation is preserved.
LT kidney contains 3mm stone in lower calyx whithout stasis.
RT side is normal.
ureters are not dilated.

Impression: LT tiny renal stone

وضعش چطوره؟ خود بخود میفته؟

سنگ تو این سایز معمولا خودبخود دفع می شود

FOURTH RETURN
15-08-2011, 00:08
کسی از این سر در میاره؟برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

morsadr
15-08-2011, 14:48
کسی از این سر در میاره؟


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

این سایت توسط یک محقق تهیه شده که ایشان ادعا کرده اند که با یک روش طبیعی و یکسری مایعات نوشیدنی و یکسری گیاهان دارویی سنگهای کلیوی را بصورت خرده در می آورد و بدون درد دفع می شوند . ایشان این تجربیات را در قالب یک متن گذاشته است که به قیمت 40 دلار می فروشد .
در مورد تاثیر داشتن و یا نداشتن آن و یا عوارض احتمالی چیزی نمیشه گفت .

faded
15-08-2011, 15:23
من چند وقت پیش رفتم سونو گرافی نوشته اتساع کلیه پزشک گفت باید برید پیش متخصص رفتم گفت سنگ دارین دارو داد منم نخوردم! بعدش رفتم پیش دوتا دکتر عمومی گفتن سنگ نداری آزمایش ادرار هم دادن , رفتم پیش یه فوق تخصص گفت اتساع چه ربطی به سنگ داره؟؟ حالا کی راست میگه؟ من سنگ دارم یا نه؟

FOURTH RETURN
15-08-2011, 15:48
من چند وقت پیش رفتم سونو گرافی نوشته اتساع کلیه پزشک گفت باید برید پیش متخصص رفتم گفت سنگ دارین دارو داد منم نخوردم! بعدش رفتم پیش دوتا دکتر عمومی گفتن سنگ نداری آزمایش ادرار هم دادن , رفتم پیش یه فوق تخصص گفت اتساع چه ربطی به سنگ داره؟؟ حالا کی راست میگه؟ من سنگ دارم یا نه؟

از راه دور که نمیشه گفت داری یا نداری باید بری سونوگرافی بدی تا مشخص بشه اگه توی سونوگرافی مشخص نشد باید عکس رنگی بگیری

---------- Post added at 03:48 PM ---------- Previous post was at 03:46 PM ----------


این سایت توسط یک محقق تهیه شده که ایشان ادعا کرده اند که با یک روش طبیعی و یکسری مایعات نوشیدنی و یکسری گیاهان دارویی سنگهای کلیوی را بصورت خرده در می آورد و بدون درد دفع می شوند . ایشان این تجربیات را در قالب یک متن گذاشته است که به قیمت 40 دلار می فروشد .
در مورد تاثیر داشتن و یا نداشتن آن و یا عوارض احتمالی چیزی نمیشه گفت .

ترکیباتشو نگفته چی هستن؟
از ایران هم میشه خرید؟

faded
15-08-2011, 16:38
[QUOTE=FOURTH RETURN;6365885]از راه دور که نمیشه گفت داری یا نداری باید بری سونوگرافی بدی تا مشخص بشه اگه توی سونوگرافی مشخص نشد باید عکس رنگی بگیری

---------- Post added at 03:48 PM ---------- Previous post was at 03:46 PM ----------

من که گفتم رفتم سونوگرافی لطفا با دقت بخونید.

morsadr
17-08-2011, 14:43
من چند وقت پیش رفتم سونو گرافی نوشته اتساع کلیه پزشک گفت باید برید پیش متخصص رفتم گفت سنگ دارین دارو داد منم نخوردم! بعدش رفتم پیش دوتا دکتر عمومی گفتن سنگ نداری آزمایش ادرار هم دادن , رفتم پیش یه فوق تخصص گفت اتساع چه ربطی به سنگ داره؟؟ حالا کی راست میگه؟ من سنگ دارم یا نه؟

اتساع کلیه و مجاری ادراری از علایم غیر مستقیم سنگ می باشد و پزشک به سنگ مشکوک می شود ولی تا زمانی که این سنگ دیده نشود نمی توان قطعی گفت که سنگ دارید یا خیر . بهترین کار انجام یک عکس رنگی ( IVP ) می باشد . اگر سنگ دیده نشد دیگه بعیده که سنگ داشته باشید .

morsadr
17-08-2011, 14:56
ترکیباتشو نگفته چی هستن؟
از ایران هم میشه خرید؟
خوب اگر ترکیباتش را گفته بود که دیگه کسی برای آن پول نمی داد !!!
در مورد خریدش شما شاید بتونید پول را بفرستید ولی اینکه این کتابچه به دستتون برسه یا نه تضمینی نیست .

sanaz.joon
18-08-2011, 13:46
من سنگ کلییه دارم بعضی وقتا مختصری تب دارم میتونه از سنگ کلییه باشه

morsadr
20-08-2011, 14:20
من سنگ کلییه دارم بعضی وقتا مختصری تب دارم میتونه از سنگ کلییه باشه

سنگ کلیه در صورتی تب می دهد که عفونت در زمینه سنگ ایجاد شده باشد . با آزمایش ادرار می توان این عفونت را تشخیص داد .

sanaz.joon
20-08-2011, 22:13
سنگ کلیه در صورتی تب می دهد که عفونت در زمینه سنگ ایجاد شده باشد . با آزمایش ادرار می توان این عفونت را تشخیص داد .

کلا موقع تب همه جای بدن داغ میشه یا فقط سر و گردن

morsadr
21-08-2011, 09:48
کلا موقع تب همه جای بدن داغ میشه یا فقط سر و گردن

تب به معنای افزایش دمای مرکزی بدن می باشد و دمای تمام بدن زیاد می شود . حتما باید توسط دما سنج تایید شود .

sanaz.joon
21-08-2011, 23:48
تب به معنای افزایش دمای مرکزی بدن می باشد و دمای تمام بدن زیاد می شود . حتما باید توسط دما سنج تایید شود .


نه منظورم این بود موقع تب کردن همه بدن داغ میشه چون من بعضی وقتا حس میکنم سر و گردنم از بیقه بدنم گرمتره مثلا پاهام سرده ولی سر و گردنم داغه

morsadr
22-08-2011, 14:50
نه منظورم این بود موقع تب کردن همه بدن داغ میشه چون من بعضی وقتا حس میکنم سر و گردنم از بیقه بدنم گرمتره مثلا پاهام سرده ولی سر و گردنم داغه

این طبیعیه که انتهاها یعنی دست و پاها سردتر از مرکز بدن باشند . در موقع تب دمای کل بدن بالا می رود ولی انتهاها زودتر و بهتر خنک می شوند .

sinohezag
26-08-2011, 15:56
درد سنگ کلیه واقعا وحشتناکه، خودم شاهد بودم...
داروی سنگ کلیه با مجوز وزارت بهداشت موجود هست

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

wichidika
20-01-2012, 16:38
یک جراح و متخصص اورولوژی در گفت‌وگو با فارس:
هر درد پهلو بیماری کلیه نیست
خبرگزاری فارس: جراح و متخصص اورولوژی گفت: هر درد پهلو بیماری کلیه نیست زیرا نارسایی کلیه بیماری خاموشی به حساب می‌آید که بیشترین علائم آن استفراغ، درد‌های ناگهانی و سوزش ادار است که با انجام آزمایش خون، ادرار و سونوگرافی مشخص می‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
محمدرضا رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: هر درد پهلو را نمی‌توان به عنوان بیماری کلیوی به حساب آورد زیرا بیماری کلیوی و اختلال در سیستم ادراری شاخص‌های خاص خود را دارد که از جمله می‌توان به دردهای ناگهانی همراه با تهوع و استفراغ اشاره کرد.

وی افزود: حالت گرفتن و ول کردن درد پهلو یکی از علایم بیماری‌های کلیوی است و در فصل سرما نیز به دلیل گرفتگی عضلانی دفعات ادرار افراد به خصوص سالمندان متغیر می‌شود و ادرار آنان به صورت کامل تخلیه نمی‌شود.

نگه داشتن ادرار در مثانه منجر به مشکلات کلیوی

رزاقی ادامه داد: این فرایند یعنی تخلیه نامناسب ادرار در فصل سرما بیشتر صورت می‌پذیرد و ادرار در مثانه باقی می‌ماند. این مسئله می‌تواند به مرور زمان باعث مشکلاتی برای فرد شود زیرا به هیچ عنوان ادرار نباید در مثانه باقی بماند.

بیماری کلیوی به دلیل باقیماندن 50 سی‌سی ادرار در مثانه

این جراح و متخصص اورولوژی گفت:‌ تنگی و گرفتگی در مسیر ادرار یکی از عوامل تخلیه نامناسب است ولی در مجموع باقیماندن حداکثر ۵۰ سی سی ادرار، پیگیری تعجیل وار درمانی نمی‌خواهد ولی باقیماندن بیش از ۵۰ سی سی ادرار در مثانه چه در مردان و چه در زنان باید به صورت ویژه و سریع بررسی شود.

رزاقی ادامه داد: این مسئله باعث عفونت و اثرات میکروبی در مثانه می‌شود که با علائم سوزش ادرار و تب همراه خواهد بود و باید افراد با انجام آزمایش این مسئله را برطرف کنند.

مشکلات تخلیه ادرار در افراد بالای 50 سال به دلیل بزرگ شدن پروستات

وی همچنین با اشاره به انقباض کف لگن در افراد بالای ۵۰ سال و بزرگ شدن پروستات آنان که یکی از عوامل مهم مشکلات کلیوی به خصوص در فصل سرد زمستان است، افزود: افراد در زمستان برای اینکه هوا سرد است کمتر رغبت به تخلیه ادرار خود می‌کنند و این امر منجر به مشکلات عدیده‌ای برای آنان در مرور زمان می‌شود که باید در این زمینه دقت بیشتری شود.

روزانه 6 لیوان آب نوشیده شود

رزاقی همچنین با تاکید به نوشیدن مایعات کافی که باید هر روز ۵ تا ۶ لیوان حتی در زمستان باشد،‌افزود: آب را نباید تنها برای تشنگی نوشید زیرا کلیه مواد مازاد را به وسیله آب می‌تواند تخلیه کند بنابراین نوشیدن آب در فصول زمان بسیار مهم است.

شل شدن مثانه به دلیل نگه داشتن ادرار

این جراح و متخصص اورولوژی ادامه داد: افراد نباید به هیچ عنوان ادرار را در مثانه نگه دارند و در هر زمان باید بتوانند به راحتی برای تخلیه آن اقدام کنند و اگر نگه‌داشتن ادرار در مثانه به صورت یک عادت درآید مثانه شُل خواهد شد و حتی در برخی مواقع با جراحی نیز درمان نخواهد شد.

استفراغ و سوزش ادرار علائم بیماری‌های کلیه

رزاقی با بیان اینکه در مجموع هر دردی را نمی‌توان بیماری کلیه عنوان کرد، تصریح کرد: بیماری‌های کلیه زمینه‌های خاص خود را از جمله دردهای ناگهانی، استفراغ، درد به صورت تیر کشیدن در مثانه و کشاله ران را در بر دارد و دردهای سنگ‌سازی کلیه نیز با تکرار ادرار و سوزش همراه خواهد بود.

نارسایی کلیه یک بیماری خاموش

وی با اشاره به اینکه بیماری کلیه یک بیماری خاموش به حساب می‌آید، افزود: افراد می‌توانند برای پیگیری سلامتی عملکرد کلیه خود با آزمایش ادرار، خون و سونوگرافی از وضعیت عملکرد کلیه خود آگاه شوند و با مراجعه به پزشکان این امر به راحتی صورت می‌پذیرد.

رزاقی خاطرنشان کرد: اما نکته مهم در این زمینه توصیه‌های متخصصان اورولوژیست است که گاهی در برخی مواقع بر اساس تشخیص آنان باید آزمایشهای کلیه در فواصل زمانی و با تکرار صورت پذیرد.
انتهای پیام/

_ice_
06-03-2012, 04:01
سلام.
من دیروز با درد شدید کلیه رفتم کتر و برام آزمایش ادرار نوشت که ببینه سنگ کلیه دارم یا نه.
که متاسفانه مثبت بود.
امروز رفتم سونوگرافی و سنگ ها رو دیدم.
جدود 4 یا 5 تا سنگ 3 میلی متری در کلیه چپ و 5تا 6 سنگ 3میلیمتری هم در کلیه راست بود.
راستش اون دکتر سونوگرافی بهم گفت که دفع سنگ های ریز درد بیشتری داره و یه جورایی خیلی ترسوندتم:41:
اما توی اینترنت خوندم که سنگ هایی با این اندازه با ورزش و خوردن مایعات دفع میشن.
از دوستان عزیز که اطلاع دارن لطف کنند منو یه راهنمایی کنند که این تعداد سنگ خطرناکه یا عادی هست ؟
ممنون میشم کمکم کنید

morsadr
07-03-2012, 15:29
سلام.
من دیروز با درد شدید کلیه رفتم کتر و برام آزمایش ادرار نوشت که ببینه سنگ کلیه دارم یا نه.
که متاسفانه مثبت بود.
امروز رفتم سونوگرافی و سنگ ها رو دیدم.
جدود 4 یا 5 تا سنگ 3 میلی متری در کلیه چپ و 5تا 6 سنگ 3میلیمتری هم در کلیه راست بود.
راستش اون دکتر سونوگرافی بهم گفت که دفع سنگ های ریز درد بیشتری داره و یه جورایی خیلی ترسوندتم:41:
اما توی اینترنت خوندم که سنگ هایی با این اندازه با ورزش و خوردن مایعات دفع میشن.
از دوستان عزیز که اطلاع دارن لطف کنند منو یه راهنمایی کنند که این تعداد سنگ خطرناکه یا عادی هست ؟
ممنون میشم کمکم کنید

وجود سنگ در کلیه در هر صورت و به هر تعداد غیر طبیعی می باشد و نمی توان گفت سنگ به این اندازه و این تعداد طبیعی می باشد .
درمان سنگهای زیر حدود 8 میلی متر فقط مصرف زیاد مایعات و فعالیت بدنی و رژیم غذایی مناسب می باشد

Lady parisa
01-05-2012, 13:45
بسیاری از افراد به بیماری های مزمن کلیوی مبتلا هستند، ولی از این وضع خود خبر ندارند. نشانه های اولیه بیماری های کلیه، بسیار جزئی و کم اهمیت به نظر می رسند و به همین دلیل ممکن است افراد چندین سال با این نشانه ها زندگی کنند و شکایتی هم نداشته باشند.

به گزارش جهان، بهتر است از نشانه‌های بیماری‌های کلیوی آگاه باشید. اگر شما، اعضای خانواده و یا دوستانتان در هر مرحله ای از بیماری و یا سلامتی باشید، آگاهی از این نشانه ها می تواند شما را از خطرات بیشتر در امان دارد.

۱- تغییرات ادرار

اغلب اوقات، چنانچه مشکلی در کارکرد کلیه ها صورت پذیرد، اولین نشانه های آن در وضعیت ادرار مشاهده می شود. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید، اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به پزشک متخصص است:

دفعات مکرر ادرار در شب

مشاهده ادرار کف آلود و رنگ پریده

ادرار تیره رنگ

دفع ادرار به همراه خون

احساس درد و فشار به هنگام ادرار کردن

تجربه بیماران در این مورد چه بوده است:

- بعد از اینکه ادرار کرده و از دستشویی خارج می شوید، همچنان احساس درد و فشار دارید، اما ادراری برای دفع مجدد وجود ندارد.

- هنگامی که برای دفع ادرار به دستشویی می روید، هیچ ادراری دفع نمی شود و یا با فشار زیاد ادرار را به صورت قطره ای دفع خواهید کرد.

- رنگ ادرار تا حدی به رنگ خون نزدیک است که تصور می کنید در حال دفع خون هستید.

۲- ورم

عدم کارکرد صحیح کلیه ها، منجر به جمع شدن مایعات در بدن و بروز ورم می شود. این ورم در نقاطی مانند پاها، مچ دست، شکم و حتی صورت نیز ایجاد شده و با درد همراه است.

تجربه بیماران در این مورد چه بوده است:

- مچ دست و پاها تا حدی ورم می کنند که ممکن است حتی فکر کنید کفش هایتان تنگ شده اند.

- ممکن است در کنار علایمی مانند ریزش مو و کاهش وزن بدن، صورت تان تپل تر به نظر برسد. این در واقع ورم صورت است.

- ورم در مچ پاها، احساس درد و خستگی را به حدی می رساند که حتی نمی توانید راه رفتن را تا کوچه بعد ادامه دهید.

۳- خستگی

کلیه سالم، هورمونی به نام اریتروپوئیتین تولید می کند عامل حمل اکسیژن توسط گلبول های قرمز خون است. اگر کلیه از کار بیفتد، تولید این هورمون نیز متوقف خواهد شد. این مساله منجر به کاهش میزان اکسیژن در گلبول های خون و نهایتا سلول های مغز و ماهیچه های بدن می شود.

کمبود اکسیژن در سلول های بدن نیز خستگی آنها و بدن را در پی خواهد داشت.

بیماران این خستگی را چطور توصیف کرده اند:

- احساس خستگی به طور مداوم همراه شماست و هیچ نیرویی در بدن خود حس نمی کنید.

- تمایل به خوابیدن، بیشتر و بیشتر می شود. به محض اینکه از محل کار به خانه می رسید، اولین چیزی که احساس می کنید، نیاز شدید به خواب است.

- حتی اگر هیچ کاری انجام ندهید، همیشه احساس خستگی می کنید؛ درست مانند اوقاتی که کار زیادی انجام داده و خستگی امان شما را بریده است.

۴- لکه‌ها، جوش های پوستی و خارش پوست

کار کلیه، حذف مواد زائد از خون است. اگر کلیه ها کم کار شده یا از کار بیفتند، این مواد زائد وارد خون می شوند که می تواند بثورات پوستی و حس خارش شدید را ایجاد کند.

تجربه بیمارانی که این وضعیت را درک کرده اند:

- این وضعیت، یک خارش عادی در بخشی از پوست نیست. احساس می کنید تمام بخش های سطحی و زیرین پوست، می خارند.

‌- برای رفع خارش، ممکن است حتی از بُرس نیز استفاده کنید و به سبب خاراندن بسیار، به پوست خود صدمه بزنید.


۵- حس کردن طعم آهن در دهان و یا نفسی آغشته به بوی آمونیاک

تجمع اوره و سایر مواد زائد در بدن، باعث می شود که طعم مواد غذایی را متفاوت حس کنید. ممکن است این مساله حتی علاقه شما را به خوردن گوشت و سایر مواد غذایی کم کند و وزن تان به شدت کاهش یابد.

تجربه بیمارانی که این وضعیت را درک کرده اند:

- احساس می کنید که مشغول لیسیدن یک تکه آهن کثیف هستید.

- هر چقدر هم اشتها داشته باشید، علاقه ای به غذا خوردن ندارید.

‌- قبل از اینکه دیالیز کنم به همین خاطر نزدیک به پنج کیلو وزن از دست دادم.

۶– تهوع و استفراغ

مواد زائدی که به خاطر کم کاری یا نارسایی کلیوی در بدن انباشته شده است منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.

تجربیات بیماران در این باره:

- علاوه بر خارش شدید، حالت تهوع امان تان را می بُرد. تقریباً تمام مدت بالا می آورید و نمی توانید هیچ چیزی را در معده تان نگه دارید.

- حالت تهوع نمی گذارد شما چیزی بخورید. من حتی قرص های فشار خونم را هم نمی توانستم بخورم.

۷- تنگی نفس

تنگی نفس به دو دلیل به مشکلات کلیوی مربوط می شود: اول اینکه تجمع مایعات اضافی در بدن منجر به کاهش عملکرد ریه ها می شود. عامل دوم کاهش میزان اکسیژن در خون است که علاوه بر سایر سلول های بدن، سلول های بافت ریه را نیز با مشکل مواجه می کند.

تجربیات بیماران در این باره:

- وقتی تنگی نفس به سراغتان بیاید، وضعیت بسیار بد می شود. به این دلیل که هر لحظه ممکن است دچار تنگی نفس شوید و به زمین بخورید و آسیب ببینید، ترجیح خواهید داد بیشتر بنشینید و کمتر حرکت کنید.

‌- خوابیدن مشکل می شود. تنگی نفسی که به سراغتان می آید احساس غرق شدن را به شما القا می کند و به سختی می توانید نفس بکشید.

- اگر بخواهید مسیر طولانی راه بروید یا از چند پله بالا بروید، احتمالاً دچار مشکل خواهید شد و به شدت خسته و بیحال می شوید.

۸– احساس سرما

کم خونی ناشی از نارسایی کلیوی باعث افزایش احساس سرما در شما می شود. ممکن است حتی در یک اتاق گرم هم سردتان شود.

تجربیات بیماران در این باره:

- گاهی به حد لرز سردتان می شود.

- احساس سرمای زیاد در هر شرایطی ممکن است پیش آید. حتی زمانی که هوا بسیار بسیار گرم است، سرما برایتان غیر قابل تحمل خواهد بود.

۹- سرگیجه و عدم تمرکز

کم خونی و کاهش میزان اکسیژن در خون به علت نارسایی کلیه، باعث می شود که مغز شما هم به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند. این مساله منجر به سرگیجه، توهم و بروز مشکل در سیستم حافظه و تمرکز می شود.

تجربیات بیماران در این باره:

- شاید به یاد بیاورید که هفته گذشته چیزی را به همسرتان یادآوری کرده اید، اما نمی دانید در مورد چه چیزی حرف زده اید. حتی گاهی این وضعیت برای دو روز قبل هم پیش می آید. همچنین تمرکز خود را برای کارهایی مانند حل جدول و مطالعه از دست می دهید.

- همیشه احساس خستگی و گیجی می کنید.

- اگر دوست داشته باشید در کارها مشارکت کنید، ممکن است به صورت ناگهانی دچار سرگیجه شوید. شاید تصور کنید این مساله به خاطر کاهش میزان قند خون است، اما مشکل جای دیگری‌ است.

۱۰- درد پهلو و پاها

برخی از افراد مبتلا به مشکلات کلیوی ممکن است درد شدیدی را در پشت، پهلوها و یا پاهای خود احساس کنند. نارسایی پلی‌کیستیک کلیه، باعث ورم و درد شدید خواهد شد.

تجربیات بیماران در این باره:

- اگر دردهایی در پهلوها یا پاهای خود حس می کنید، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. شاید علت آنها آغاز بروز بیماری های کلیوی باشد.

- در تمام ساعات شب و روز، احساس درد در پشت، پهلو یا پاها امان تان را می بُرد؛ حتی نمی توانید از جایتان حرکت کنید.

به یاد داشته باشید، برای آگاهی از جزئیات بروز هر نشانه، باید به پزشک مراجعه کنید. در اغلب موارد، آزمایش خون و ادرار نیز توسط پزشک برایتان تجویز می شود.