PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : « رنکینگ دانشگاه های جهان و ایران »

Reman
03-01-2009, 14:04
با عرض سلام.:11:
در این تاپیک قسط داریم در مورد رنکینگ دانشگاه های دولتی در سطح جهان ، و البته رنک دانشگاه های ایران در جهان و ایران بحث کنیم.
این اطلاعات از سایت جهانی رنکینگ دانشگاه های جهان برداشت خواهد شد.

ابتدا 50 دانشگاه برتر جهان. دانشگاه عزیز من MIT اول هست:40:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو واقعا باید بگم سطح دانشگاه های امریکا در دنیا تکه...:18:

-----------------------------------------------------------------------
میرسیم به رنک اسیا که: برترین دانشگاه دانشگاه توکیو می باشد.
ژاپنی ها، چینی ها ،کره ای ها، اسرائیلی ها ، ترکیه ای ها ، و حتی عربستانی ها چندین نماینده دارند ... ولی متاسفانه ایران هیچ نماینده ای در این میان ندارد... و همه رتبه های این دانشگاه ها در دنیا زیر 900 می باشد.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید----------------------------------------------------------------------
در اروپا کمبریج لندن تک تازی می کند

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید--------------------------------------------------------------------
البته رنک کشور هایی مثل ترکیه و اسرائیل هم در اروپا بحساب می اید و هم اسیا.
-------------------------------------------------------------------
دانشگاه تهران دارای رنک 1083
شریف 1869
پزشکی اصفهان 2085
و
.
.
.
ادامه رو در لینک ببینید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو جالبه بدونید در این رنک رتبه پیام نور از دانشگاه اصفهان بالاتر هست:13:
-------------------------------------------------------------------
منتظر نظراتتون هستم

Suko
03-01-2009, 16:17
دانشگاه تهران داری رنک 1083
من تا حالا همچین اسمی رو توی عمرم نشنیدم !می گفتی هتل داری یا یه چیز دیگه ! :دي

Saeed_TnT
03-01-2009, 18:15
دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در دومين جهش خود در رنكينگ جهاني در زمينه وب سنجي درسال جاري ميلادي موفق شد با ‪ ۴۰۰‬پله صعود، رتبه جهاني خود را به ‪ ۲۰۸۵‬برساند.

به گزارش سايت ‪ www . webometrics . info(‬وب سايت‌هاي دانشگاه‌هاي جهان) در شش ماهه اول سال ‪ ۲۰۰۸‬سازمان ‪ CSIC‬مربوط به رنكينگ ، نام دانشگاه علوم پزشكي اصفهان بايك جهش چهارصد مرتبه‌اي ديگر، بالاتر از بسياري از دانشگاه- هاي جهان و نيز كليه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور قرار گرفته است.

بنابراين گزارش ، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان كه در ابتداي سال ‪ ۲۰۰۸‬در زمينه وب سنجي در رتبه دوم كشوري قرار داشت در زمان حاضر مقام اول را در بين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور به خود اختصاص داده است.

اين‌دانشگاه كه در سال ‪ ۲۰۰۷‬ميلادي در مقام ‪ ۳۳۶۷‬جهاني بوده در ابتداي سال ‪ ۲۰۰۸‬در جريان بررسي بيش از پنج هزار دانشگاه جهان با يك جهش هزار پله‌اي به مقام ‪ ۲۴۸۶‬نائل شده و هم اكنون نيز مقام ‪ ۲۰۸۵‬را در توليد و استفاده از وب سايت به خود اختصاص داده است.
منبع :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
عزیز من اشتباه نکن این رنکینگ مربوط به سایت دانشگاهه نه سطح علمی دانشگاه

separate
03-01-2009, 19:22
47 University of Oxford ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 106 39 33 112 این دیگه بی انصافیه....پیام نور چطور از اصفهان بالاتره دیگه الله اعلم

Maxwell_1989
03-01-2009, 23:45
و جالبه بدونید در این رنک رتبه پیام نور از دانشگاه اصفهان بالاتر هست
مسخرگی این رنکینگ از همین جا تابلو میشه.من که گفتم اینا اصلا معیارهاشون یه چیزای دیگه س نه سطح علمی.

Reman
04-01-2009, 00:31
رتبه پیام نور از دانشگاه هایی مثل شهید بهشتی،تبریز،پزشکی مشهد،دانشگاه ارومیه... بهتر گرفته...
عجـــــــــــــــــب!
واقعا ...

82130012
04-01-2009, 11:09
به نظر من عجيب نيست رتبه پيام نور بالاتر شده
چون امتياز دهي بر اساس مقالات ارسالي به ژورنالهاي معتبر خارجي و ساير فعاليت هاي علمي در سطح جهاني است
همه دانشگاههاي پيام نور با هم در نظر گرفته شده که اونم در هر سه سطح کارشناسي، ارشد و دکتري
شايد در سطح کارشناسي پيام نور حرفي براي گفتن نداره ولي برخي از کساني که ارشد يا دکتري مي خونن خيلي با معلومات و محققند و به دليل شاغل بودن ميرن پيام نور. خب مقاله مي دند و رتبه دانشگاه ميره بالا.

majid.khaledi
04-01-2009, 12:28
و جالبه بدونید در این رنک رتبه پیام نور از دانشگاه اصفهان بالاتر هست
این فقط به خاطر روش پیام نوره .....فقط

Reman
04-01-2009, 14:28
بر اساس مقاله ارسالی به isi یا ieeeنیست دوستان.
فرنگیا فکر می کنند پیام نور ایران مثل دانشگاه غیر حضوری سطح بالا و استاندارد هست که انرو بالاتر از از اصفهان یا تبریز ... گرفتن.
البته پیام نور ایران هم انصافا تلاش زیادی می کنه.
یکی از امتیازات دانشگاه هم ظرفیت بالای آن حساب میشه.
در هر صورت به نظر من دانشگاه اصفهان از هر لحاظی بالاتر از پیام نور هست و فکر کنم اینو همه قبول کنن.

separate
04-01-2009, 16:30
این آمار بر حسب چی هست؟؟؟ ینی معیارای انتخابش چیه؟

seyyedi
04-01-2009, 20:51
دوستان سلام

این آمار بر حسب چی هست؟؟؟ ینی معیارای انتخابش چیه؟
politic

MehranVB
05-01-2009, 11:10
این سایت معتبر نیست. الان معتبرترین سایت رنکینگ دانشگاه ها سایت زیره:

این سایت هر سال رنکینگ دانشگاهها رو بر اساس معیارهای جهانی (مثل میزان publish مقالات، هیئت علمی و ...) میده. در سال 2008 هم به این صورت بوده:
1- هاروارد
2- YALE
3- کمبریج
4- اکسفورد
5- کالیفرنیا
6- ایمپریال
....
دانشگاه تهران با رتبه 400 و خرده ای و شریف هم با رتبه 500 و خرده ای. بقیه دانشگاهای ایران هم اصلاً در رنک قرار ندارن.

MehranVB
05-01-2009, 11:15
این سایت همچنین دانشگاهها رو بر اساس یه رشته هم مرتب میکنه. مثلاً در تموم رشته (پزشکی و هنر و ...) هاروارد اوله و در رشته های فنی مهندسی mit اوله.
در رشته های فنی دانشگاه تهران 159ام و شریف 165ام هست...

Maxwell_1989
05-01-2009, 19:36
روش پیام نور؟یعنی سرکار گذاشتن یه ملت و دلخوش کردن یه عده جوون بیکار که دانشجو هستن!

separate
05-01-2009, 20:30
دیگه انقدرام که شما میگی دانشگاه بدی نیست.اگه دانشجو خودش بخونه به نظر من میتونه موفق باشه در نهایت هم مدرکش رو دانشگاه سراسری صادر میکنه

Reman
06-01-2009, 01:12
خوب از وزارت علوم صادر بشه!
احسان جوون بزار یه حقیقتی رو برات روشن کنم.
اگر کار بلد باشی در شرکتی می تونی کار کنی. در دولتی ها هم امتحان استخدامی دارن.
بابا با این فکرها مانع پیشرفتت نشو.
یک نفری رو می شناسم که از آزاد از رشته مهندسی قبول شد و از سراسری روزانه هم علوم پایه. رفت سراسری (بخاطر همین وزارت علومی بودنش!) خودش هم می گفت همون افرادی که ما بهشون پز سراسری بودنمون رو میدادیم الان میلیون ها تومن درامد دارن ولی ایشون فعلا بیکار بود!
مثلا من خودم از سراسری و روزانه در علوم پایه قبول شدم ولی علاقم به مهندسی بیشتر بود و رفتم ازاد و الانم از تصمیم راضیم.

Reman
06-01-2009, 01:14
بچه ها بزارید بحث منحرف نشه.
من یک سوال مطرح می کنم:
به نظرتون مشکلات دانشگاه های ایران فقط مادیه ؟ که اینقدر در رنک جهانی ضعیف هستن؟
با تشکر

separate
06-01-2009, 08:39
من یک سوال مطرح می کنم:
به نظرتون مشکلات دانشگاه های ایران فقط مادیه ؟ که اینقدر در رنک جهانی ضعیف هستن؟
با تشکر

مشکل مادی هست ولی نه اونطور که جلوی مشکلات دیگه به چشم بیاد.اگه بخوایم این مسئله رو بگیم میکشه به مسائل سیاسی! هنوز خیلی از رشته ها به جز دانشگاه تهران تو هیچ جای کشور نیست...
یک کلاس آکسفورد به کل دانشگاه های ایران می ارزه.مطالب مسخره ای که به زور تو مخ دانشجو میکنن و .....

magmagf
06-01-2009, 11:13
طبق اخرین رتبه بندی از نظر خود اموزش عالی ایران یعنی دی ماه امسال دانشگاه های برتر کشور به شرح زیر بودند :
لازمه بگم که 10 دانشگاه انتخاب شدند اما دیگه اول و دوم و سوم ندارند و اسامی هم به ترتیب نیست

اسامي 10 دانشگاه برتر كشور از سوي معاونت آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام شد.
معاونت آموزشي وزارت علوم دانشگاه هاي فردوسي مشهد، تبريز، صنعتي اصفهان، تهران، شيراز، شهيد بهشتي، صنعتي اميركبير، تربيت مدرس، علم و صنعت ايران و صنعتي شريف را به عنوان 10 دانشگاه برتر كشور معرفي كرد.

اینم منبع:

Reman
06-01-2009, 16:47
مشکل مادی هست ولی نه اونطور که جلوی مشکلات دیگه به چشم بیاد.اگه بخوایم این مسئله رو بگیم میکشه به مسائل سیاسی! هنوز خیلی از رشته ها به جز دانشگاه تهران تو هیچ جای کشور نیست...
یک کلاس آکسفورد به کل دانشگاه های ایران می ارزه.مطالب مسخره ای که به زور تو مخ دانشجو میکنن و .....
بله حق با شماست.
از دیگر مشکلات مثلا دانشگاه تهران که باعث شده عقب بیفته سیستم گزینشی کنکور ، نحوه تدریس قدیمی می تونه باشه که رنکو افتضاح کرده...

MehranVB
06-01-2009, 19:08
من یک سوال مطرح می کنم:
با تشکر
اگه بخوایم بر اساس رنکینگ جهانی قضاوت کنیم نه! چون توی معیارای رنکینگ جهانی تعداد مقالات و انتشارات و اعضای هیئت علمی و تعداد فارغ التحصیلان و ... دخالت دارن و زیاد به مسائل مادی مربوط نمیشن. مثلاً تعداد مقالات همه دانشگاههای آزاد کشور به تعداد مقالات دانشگاه شریف نمیرسه. یا اینکه اکثر هیئت علمی دانشگاه آزاد رو استادیار یا حداکثر دانشیار تشکیل میدن، در حالی که دانشگاههایی مثل شریف یا تهران اکثراً استاد تمام و یا فول پرفوسور هستن...

Maxwell_1989
06-01-2009, 20:35
البته خیلی(یه کمی هم بیشتر از خیلی!) از استادای دانشگاه آزاد از سراسری(دولتی،نه غیرانتفاعی و پیام نور)هستنا.

MehranVB
07-01-2009, 00:04
البته خیلی(یه کمی هم بیشتر از خیلی!) از استادای دانشگاه آزاد از سراسری(دولتی،نه غیرانتفاعی و پیام نور)هستنا.
اکثراً استاد هستن ولی عضو هیت علمی نیستن. در ضمن مثلاً استاد یا دانشیار سراسری نمیاد توی آزاد درس بده! اکثراً دانشیار هستن و یا مربی...

Reman
07-01-2009, 01:08
در هر صورت با جون دل درس میگن و اطلاعاتشون هم خوبه... هر چی میخوان باشن
در دانشگاه ما که آزاده چند تا عضو هیئت علمی سراسری هم میاد (البته اونهایی که من میشناسم!)

اگه بخوایم بر اساس رنکینگ جهانی قضاوت کنیم نه! چون توی معیارای رنکینگ جهانی تعداد مقالات و انتشارات و اعضای هیئت علمی و تعداد فارغ التحصیلان و ... دخالت دارن و زیاد به مسائل مادی مربوط نمیشن. مثلاً تعداد مقالات همه دانشگاههای آزاد کشور به تعداد مقالات دانشگاه شریف نمیرسه. یا اینکه اکثر هیئت علمی دانشگاه آزاد رو استادیار یا حداکثر دانشیار تشکیل میدن، در حالی که دانشگاههایی مثل شریف یا تهران اکثراً استاد تمام و یا فول پرفوسور هستن...
اطلاعات درست بده دوست من شما چرا دانشگاه آزاد رو با شریف و امیرکبیر مقایسه کردی؟
ایا جمع مقالات کل دانشگاه های ایران بجز شریف و امیرکبیر و تهران به اندازه این سه دانشگاه هست که حالا بخواد ازاد اینطور باشه.
به یادم بیارید که بیشتر دانشگاه های آزاد از سال 70 به بعد تاسیس شدن و دانشگاه های جدیدی بحساب میان.
انصاف انصاف:19:

Maxwell_1989
07-01-2009, 12:20
در دانشگاه ما که آزاده چند تا عضو هیئت علمی سراسری هم میاد
تو مال ما هم همینطور!

majid.khaledi
07-01-2009, 12:25
عزیز من ازاد پول میده استاد میاره دیگه
توشهر های کوچیک استاد های خوبی ازاد میاره

MehranVB
07-01-2009, 12:28
اطلاعات درست بده دوست من شما چرا دانشگاه آزاد رو با شریف و امیرکبیر مقایسه کردی؟
ایا جمع مقالات کل دانشگاه های ایران بجز شریف و امیرکبیر و تهران به اندازه این سه دانشگاه هست که حالا بخواد ازاد اینطور باشه.
به یادم بیارید که بیشتر دانشگاه های آزاد از سال 70 به بعد تاسیس شدن و دانشگاه های جدیدی بحساب میان.
انصاف انصاف:19:

اطلاعات درست! در زمینه چاپ مقالات دانشگاه تهران اول و تربیت مدرس دوم و شریف سوم و آزاد چهارم هست. اینم منبع:

ولی توجه کنین که کل دانشگاههای آزاد کشور توی ایران روی هم! مثلاً دانشگاه آزاد تهران جنوب یا علوم تحقیقات به اندازه شریف دانشجو داره و خودش یه دانشگاه به حساب میاد، اما مقالات این دانشگاه به تنهایی رقم کمی رو دربرمیگیره!
و یه چیز دیگه اینکه برای همه دانشگاهها مثل تهران و شهید بهشتی و شیراز و ... پزشکی رو جدا از فنی در نظر میگیرن و اگه مثل آزاد همه یکی میشدن آزاد دیگه توی جایگاهی نداشت!
در مورد هیئت علمی هم که قبلاً گفتم آزاد تعداد کمی استاد تموم داره و اکثراً استادیار و مربی هستن. (شاید آزادهای تهران و قزوین و تبریز و چند شهر دیگه قویتر باشن)
خوب با حساب این معیارا نباید انتظار داشت آزاد رو توی رنک قرار داد! ولی با همه اینها، توی ایران مدرک آزاد و سراسری و حتی پیام نور رو مثل هم میدونن!!!

MehranVB
07-01-2009, 12:33
در هر صورت با جون دل درس میگن و اطلاعاتشون هم خوبه... هر چی میخوان باشن
در دانشگاه ما که آزاده چند تا عضو هیئت علمی سراسری هم میاد (البته اونهایی که من میشناسم!)

تو مال ما هم همینطور!

عزیز من ازاد پول میده استاد میاره دیگه
توشهر های کوچیک استاد های خوبی ازاد میاره
استاد نه، استادیار! این دو تا خیلی با هم فرق دارن. یه استاد (نه استادیار) دانشگاه سراسری نمیاد توی آزاد درس بده! میتونید یه نمونه واسم بیارید؟؟؟

Reman
07-01-2009, 15:38
شما چرا سعی می کنید به هر نحوی شده ارزش دانشگاه آزاد رو پایین بیاریید؟

در هر صورت حدود 90 % استادای ما تو دولتی هم درس میدن ، ما همون درسایی رو می خونیم که دولتی ها هم می خونند.

همون زحمت رو می کشیم که دولتی های عزیز هم می کشند (شاید به خاطر برخی کمبود ها بچه های آزاد زحمت بیشتری بکشند.)

تو دانشگاه ما تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی دولتی که استاد تمام هستند تو ازاد درس میگن.

MehranVB
07-01-2009, 19:03
شما چرا سعی می کنید به هر نحوی شده ارزش دانشگاه آزاد رو پایین بیاریید؟

اصلاً همچین قصدی نداشتم! فقط یه قیاس ساده بود!

Reman
08-01-2009, 03:27
خوب امروز رفتم یکم در مورد دانشگاهمون تحقیق کردم دانشگاه ما در سال 86 نزدیک به 10 تا استاد و دانشیار داشت بقیش استاد یار و مربی بودن.

استاد نه، استادیار! این دو تا خیلی با هم فرق دارن. یه استاد (نه استادیار) دانشگاه سراسری نمیاد توی آزاد درس بده! میتونید یه نمونه واسم بیارید؟؟؟
در دانشگاه ما 4 استاد 6 دانشیار 37 استاد یار حضور دارن.
مربوط 86/6/20

magmagf
08-01-2009, 08:29
برای مقایسه اگه بخواهین در صنعتی اصفهان

تعداد مربی :122
استادیار: 211
دانشیار : 78
استاد:29

از شاخص ها مهم عبارتند از :
سرانه فضای آموزشی
نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به اعضاء هیات علمی استادیار به بالا
هرم اعضای هیات علمی (نسبت استادیار به بالا به مربعی)
طرح تحقیقاتی
سمینار علمی و تخصصی
هسته تحقیقاتی فعال
عنوان کتاب با شمارگان 40000 جلد
تعداد مقاله
تعداد نشریه

حالا واقعا نگاه کنید تعداد مقالات پذیرفته از دانشگاهتون چه قدر بوده
سالیانه چه قدر سمینار برگزار می کنه
چه تعداد کتاب انتشاراتش چاپ کرده
تجهیزات ازمایشگاهی و کارگاهیتون چه قدره
فضای اموزشی به چه میزان هست ؟
صلا هسته های تحقیقاتی بزرگ داره؟
سرانه استاد به دانشجو چه قدر هست ؟
.
.
.
.

Reman
08-01-2009, 13:08
نمی خوام اسم شهری که زندگی می کنم رو بگم...

ولی باید بگم در دانشگاه ما فقط مهندسی برق(مخابرات و الکترونیک)و عمران وجود دارند در مهندسیا.

و این امار هم بیشتر برای این 3 تا رشتس . حالا بازم با انبوه رشته های صنعتی اصفهان دانشکده مهندسی ما رو مقایسه کنید !

82130012
12-01-2009, 14:37
به نظر من 70 تا 80 درصد به خود دانشجو بستگي داره.
خوب دانشجوهاي خوب چون رتبه هاي بهتري تو کنکور آوردن بيشتر تو دانشگاه هاي سراسري اونم به ترتيب بالاتر بودن دانشگاه هستند. خوب استادهاي خوب هم ترجيح ميدند تو اين دانشگاه ها تدريس کنند. اصلا اگه يکم سطح استاد پايين باشه جلوي دانشجو کم مياره. اينجوريه که سطح دانشگاه ميره بالا.
تجهيزات هم بايد دانشجو بخواد تا دانشگاه احساس نياز کنه. مثلا تو دانشگاه ما طي 4 سالي که من بودم سايت مخصوص رشته کامپيوتر از حدود 12 سيستم به حدود 36 سيستم رسيد، چون ما مرتب در حال نوشتن پرو‍ژه بوديم و تقاضاي کامپيوتر ميکرديم، رئيس دانشگاه هم هر وقت ميومد بازديد ميديد واقعا کامپيوتر به نسبت دانشجو کمه.
البته من دانشجوي خوب تو دانشگاه آزاد ديدم، مثلا تو مسابقات رباتيک و ... کم اند ولي هستند.
به هر حال چه آزاد چه سراسري چه پيام نور چه ... اميدوارم همه موفق باشيد

Reman
13-01-2009, 04:31
با بخش زیادی از بحث دوست بالایی موافقم ولی با این 2 دو جمله ایشون نه:
خوب دانشجوهاي خوب چون رتبه هاي بهتري تو کنکور آوردن بيشتر تو دانشگاه هاي سراسري اونم به ترتيب بالاتر بودن دانشگاه هستند. خوب استادهاي خوب هم ترجيح ميدند تو اين دانشگاه ها تدريس کنند.
ببینید نباید بگیم دانشجو های خوب همش در سراسری میرن بلکه باید بگیم دانش آموزان خوب به سراسری میرن.دانشجو ها در دانشگاه ها مشخص میشه خوبن یا نه...
و در مورد استاد برای 95% استاد ها فرق نمی کنه در سراسری یا آزاد برن.و من از خیلی هاشون که شنیدم میگن فرق چندانی بین دانشجو ها نیست چون ما همون درس و همون امتحان رو از دانشجو ها می گیرین و همون نگاه یکسان رو داریم و

Ship Storm
30-10-2009, 19:47
(( به نام خدا ))

سلام
هدفم از ایجاد چنین تاپیکی اطلاع رسانی به دوستان در خصوص رده بندی جهانی دانشگاه های کشورهای مختلف از نظر سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هستش.
همونطور که در جریان هستید این سایت هر ساله بر اساس مطالعات و تحقیقاتی که انجام میدهند Ranking دانشگاه های جهان رو بیرون میده و مشخص میکنه که کدوم دانشگاه از وضعیت و امکانات بهتری برخورداره
همچنین این رو هم باید ذکر کنم که این وب سایت فقط 6000 دانشگاه برتر رو رده بندی میکنه و دانشگاه هایی که رتبشون از این میزان پایین تره در این رده بندی جایی ندارند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وبومتريك اصلا چيه؟
رتبه‌بندي وبومتريك دانشگاه‌هاي جهان يك اقدام ابتكاري براي بهينه ساختن نمود مؤسسه‌هاي علمي و تحقيقاتي در وب هست.همچنين باعث ارتقاي انتشار نتايج علمي به‌صورت دستيابي باز مي‌شه. اين رتبه‌بندي در سال 2004 شروع شد و براساس يك شاخص تركيبي کار میکنه كه هم شامل حجم محتويات وب و هم در معرض ديد قرار داشتن اين صفحاته كه طبق تعداد ارجاعات (Citations) اونها محاسبه ميشه.
اين رتبه‌بندي در ژانويه تا جولاي هر سال براساس شاخص‌هاي وب دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي كل جهان، به روزرساني ميشه. اين روند براساس بازه گسترده‌اي از فعاليت‌هاي پژوهشي هست كه در وب سايت‌هاي آكادميك بيان شده و خيلي اوقات با چشم‌اندازي به شاخص‌هاي بيبلومتريك (bibliometric) نيز است
معيارهاي وبومتريك ميزان ارجاع به صفحات وب رو مورد ارزيابي قرار ميده.
شاخص‌هاي وبومتريك
1. ارزيابي آموزش‌هاي برتر در وب: در اين رتبه‌بندي وبومتريك به انتشارات اينترنتي توسط دانشگاه‌ها و ميزان اهميت دادن اين ارگان‌ها به انتشار الكترونيك رتبه داده ميشه.
2. حجم، قابليت ديد و اثر (Impact) صفحات وب منتشر شده توسط دانشگاه‌ها فقط بر بازده آنها (ارجاع به مقالات، شركت در كنفرانس، پايان‌نامه، گزارش و...) تكيه نمي‌كنه، بلكه شامل موارد ديگري نيز ميشه. اين موارد شامل دوره‌هاي آموزشي، سمينارها، كارگاه‌ها، كتابخانه‌هاي الكترونيك، پايگاه‌هاي اطلاعات، سامانه‌هاي چندرسانه‌اي، صفحات شخصي و... است.
3. منابع اطلاعات و تفسير آنها: دستيابي به صفحات وب اصولاً به واسطه موتورهاي جست‌وجو فراهم ميشه. اين واسطه‌ها رايگان، فراگير و بسيار قدرتمند هستند. موتورهاي جست‌وجو كليدهاي ارزيابي قابليت ديده شدن و ميزان اثر وب‌سايت‌هاي دانشگاه‌ها به شمار ميروند.

در حال حاضر 3 دانشگاه برتر جهان از نظر این سایت متعلق به کشور ایالات منحده امریکا هستش که به ترتیب عبارت اند از :

1- Massachusetts Institute of Technology

2- Harvard University

3- Stanford University

و همچنین تا رتبه 21 جهان مربوط میشه به همین کشور.

برای مطالعه دقیق تر به ادرس زیر رجوع کنید :

حالا بریم سری بزنیم به دانشگاه های ایران و رتبه های اونها در بین دیگر دانشگاه های جهان

987- University of Tehran

1035- Isfahan University of Medical Sciences

1135- Tehran University of Medical Sciences

1924- Isfahan University of Technology

1932- Ferdowsi University of Mashhad

1977-Sharif University of Technology

و برای مطالعه دقیق تر و جز به جز تر به لینک زیر رجوع کنید :

در برترین های آسیا دانشگاه توکیو ژاپن در صدر جدول قرار گرفته و دانشگاه های ملی تایوان و کیوتو ژاپین به ترتیب در مکان های دوم و سوم قرار گرفته اند.

و برای مطالعه دقیق تر و جز به جز تر به لینک زیر رجوع کنید :

در بین دانشگاه های جهان جالبه بدونید دانشگاه پیام نو در رتبه 3831 و دانشگاه آزاد کرج در رتبه 4442 و دانشگاه جامع علمی کاربردی در رتبه 5031 قرار گرفته اند.

موفق باشید :11: :10:
تهیه و تنظیم حامد (Ship Storm)

mf.designing
30-10-2009, 20:03
دانشگاه سراسری و آزاد تبریز چی ؟! :دی

Ship Storm
30-10-2009, 20:50
دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه 2992 و خود دانشگاه تبریز 4250 هستش

Miss.Rose
30-10-2009, 23:45
دوست عزیز فکر نمیکنم این منبع شما معتبر باشه!!

mf.designing
30-10-2009, 23:47
دانشگاه علوم پزشکی تبریز رتبه 2992 و خود دانشگاه تبریز 4250 هستش
آزادش چی ؟! :دی

Amirdb
31-10-2009, 11:18
این ها همش الکیه.
همش بازی سیاسیه.
اون ها با مشکل دارن برای همین هم تو رتبه بندی همیشه ما رو آخر میذارن.
نمیشه زیاد روش حساب کرد.

mf.designing
31-10-2009, 11:23
این ها همش الکیه.
همش بازی سیاسیه.
نمیشه زیاد روش حساب کرد.
باز هم ... شعرهای همیشگی !!!

mali.sh
31-10-2009, 11:30
این ها همش الکیه.
همش بازی سیاسیه.
نمیشه زیاد روش حساب کرد.
چی چی سیاسیه!!!!!!!!!!!!!!!!! اینقد سطح دانشگاهای ما پایین که تو هیچ دانشگاه معتبر راهمون تمیدن
واقعا فکر نمیکنم تو هیچ جای دنیا کشوری باشه دانشجو هاش با زبان بین المللی ( انگلیسی ) مشکل داشته باشن.............. این یکی از دلایل بیسوادی و سطح پایین علمی تو دانشگاهای ماست

mali.sh
31-10-2009, 11:31
ولی خوشم اومد پیام نور از خیلی از دانشگاهای دولتی رتبش بهتره................

ardavan_2008
31-10-2009, 11:49
اون ها با مشکل دارن برای همین هم تو رتبه بندی همیشه ما رو آخر میذارن. فکر می کنم حالا خیلی ارفاق هم می کنند اگه از نظرهای دیگه هم بیان محاسبه کنند که باید بشن 10000....

دوست عزیز فکر نمیکنم این منبع شما معتبر باشه!! از چه نظر میگید؟!!چون امریکاییه یا توسط کشور خارجی ارائه شده؟

سایت Top Uneversity هم هست که کمی با امار این فرق داره البته در مورد دانشگاههای ایران...

Amirdb
31-10-2009, 12:15
چی چی سیاسیه!!!!!!!!!!!!!!!!! اینقد سطح دانشگاهای ما پایین که تو هیچ دانشگاه معتبر راهمون تمیدن
واقعا فکر نمیکنم تو هیچ جای دنیا کشوری باشه دانشجو هاش با زبان بین المللی ( انگلیسی ) مشکل داشته باشن.............. این یکی از دلایل بیسوادی و سطح پایین علمی تو دانشگاهای ماست
ببین من از کسی حمایت یا با کسی مخالفت نمی کنم که شما ناراحت میشین.
همین دانشگاه شریف خودمون رو نگاه کن.خیلی از دانشگاه های معتبر دنیا دوست دارند که بچه های باهوش وبا استعداد شریف برن توی دانشگاه خودشون درس بخونن.
بعد هم وقتی یه دانشگاه میگن خوبه به نظر من به دانشجوهاش هست.ساختمون یه جا که نمی شه بگی خوبه یا بده.البته ملاک های دیگه ای مثل کتابخونه و... هست.ولی به نظر من مهم دانشجوهاش هست.
من یه بار توی یه سایت خارجی دیدم که یکی از دانشگاه های عربستان حدود 1000 تا از ما جلو تر بود.
مورچه چیه که کله پاچش چی باشه؟؟عربستان چیه که دانشگاش چی باشه؟
اصلا عرب ها بهشون می خوره درس خون داشته باشن؟اصلا درس می فهمند؟
واقع بینانه نگاه کن.
اعصاب خودتو هم خورد نکن:31:

بیایید کمی منطقی باشیم

Ship Storm
31-10-2009, 12:32
ببینید دوستان این یک واقعیته که بر همه به وضوح معلومه شما فقط به تصور زیر نگاه کن دیگه فکر نکنم نیاز به توضیح باشه

تفاوت سلف دانشگاه هاروارد و دانشگاه آزاد

shifter
31-10-2009, 15:05
چرا دانشگاه یزد یا علوم پزشکی یزد توش نیستن؟؟
اینا که از خیلی دانشگاه های تو این لیست بهترن....

mostafa_360
31-10-2009, 16:39
همه چیز توی رتبه بندی دانشگاه ها حساب می شه.دانشجویان-سطح سواد استادان-مقالات و پژوهش های علمی ارائه شده-بودجه ی دانشگاه و خیلی چیزهای دیگه.
اگر می دونستید که بودجه ی دانشگاه ماساچوست سالانه به 80 میلیارد دلار می رسه حساب کار دستتون می امد.برتر بودن یه دانشگاه فقط به دانشجو یان باهوشش نیست.تازه اگر به لیست برندگان جایزه ی نوبل نگاه کنید اکثرآ از دانشگاه های امریکا و انگلستان هستند.

tandos
31-10-2009, 19:16
اونجور که پیداست دانشگاه های ما 100 سال عقب هستند. وفقط دنبال پول هستند وکیفیت برایشان مهم نیست.

mf.designing
31-10-2009, 21:49
من یک بار یه مقاله میخوندم در مورد همین رتبه بندی دانشگاهها که گفته بود زیر 500 بیشتر شبیه کالج هستن تا دانشگاه !! که اون وقت بهترین دانشگاه با رتبه ی ایرانی ، شریف بود با رتبه 625 ...

برای دانشگاهها بله ملاکهای خیلی زیادی وجود داره : از پروژه ها و ابداعات و مقالات گرفته تا سلف و سرویس بهداشتیش !!

mostafa_360
03-11-2009, 22:59
دانشگاه تهران در میان 500 دانشگاه برتر دنیا

رتبه بندی سال 2009 دانشگاههای جهان بر اساس معیارهای شانگهای اعلام شد که بر اساس آن دانشگاه هاروارد در صدر قرار گرفت و دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه کشور در تاریخ رتبه بندی شانگهای موفق به قرار گرفتن در میان 500 دانشگاه برتر دنیا شد.

رتبه بندی سال 2009 دانشگاههای جهان بر اساس معیارهای شانگهای اعلام شد که بر اساس آن دانشگاه هاروارد در صدر قرار گرفت و دانشگاه تهران به عنوان اولین دانشگاه کشور در تاریخ رتبه بندی شانگهای موفق به قرار گرفتن در میان 500 دانشگاه برتر دنیا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رتبه بندی سال 2009 دانشگاه شانگهای جیاو تانگ (Shanghai Jiao Tong University) مشهور به رتبه بندی شانگهای اعلام شد که بر اساس آن دانشگاه تهران در میان 501 دانشگاه رتبه بندی شده در جهان رتبه ای میان 402 تا 501 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه شانگهای جیاو تانگ از سال&nbsp2003 بر اساس شاخصهایی مانند سطح آموزش دانشگاه ها، سطح اعضای هیئت علمی، تولیدات علمی و اندازه دانشگاه ها اقدام به رتبه بندی دانشگاه ها در سطح جهان کرده است. همچنین امتیاز کلی 100 دانشگاه اول از امتیاز&nbsp100 اعلام شده است.

10 جایگاه اول در رتبه بندی امسال شانگهای به ترتیب به دانشگاههای هاروارد، استنفورد، کالیفرنیا برکلی، کمبریج، موسسه تکنولوژی ماساچوست، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، کلمبیا، پرینستون، شیکاگو و آکسفورد اختصاص یافته است.

امتیاز کلی دانشگاه هاروارد 100، استنفورد 73، کالیفرنیا برکلی 71، کمبریج 70، موسسه تکنولوژی ماساچوست 69.5، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا 64، کلمبیا 61، پرینستون 60، شیکاگو 57 و آکسفورد 56 اعلام شده است.

دانشگاه تهران نیز برای اولین بار در تاریخ رتبه بندی شانگهای به عنوان دانشگاه اول ایران در رتبه ای میان 402 تا 501 در سطح دانشگاههای جهان قرار گرفت.

این در حالی است که دانشگاه تهران در رتبه بندی سالهای گذشته شانگهای موفق به دستیابی به جایگاه قابل توجهی نشده بود.

همچنین دانشگاه تهران در رتبه بندی موضوعی و رتبه بندی بر اساس رشته های تحصیلی رتبه ای را طی سه سال گذشته به دست نیاورده است.

بر اساس رتبه بندی جدید شانگهای امتیاز دانشگاههایی که رتبه های یک تا 10 را به دست آورده اند، تغییر چندانی نداشته است و تقریبا این امتیازات طی سه سال اخیر ثابت باقی مانده اند.

شانگهای در رتبه بندی خود 100 دانشگاه برتر دنیا را بر اساس امتیازات رده بندی می کند اما دانشگاههایی که در رتبه های بالاتر از 100 قرار می گیرند را بر اساس امتیاز کسب شده در دسته های 101 تا 200، 201 تا 302، 303 تا 401 و 402 تا 501 تقسیم بندی می کند به گونه ای که دانشگاههای میان 101 تا 201 از امتیاز بالاتری نسبت به رتبه های بالاتر برخوردارند اما میان دانشگاههایی که در این دسته قرار گرفته اند رتبه بندی صورت نمی گیرد و دانشگاهها بر اساس حروف الفبا طبقه بندی می شوند.

mf.designing
03-11-2009, 23:02
دانشگاه تهران در میان 500 دانشگاه برتر دنیا
چه افتخاری !!! همین همسایه ما ترکیه چنتا دانشگاه زیر 50 داره !

saragolzari
06-11-2009, 02:50
سلام دوستان كسي ميدونه رنكينگ دانشگاه ايست در مانيل فيليپين چنده ؟ مخصوصا تو رشته دندان پزشكي

muhandes
06-11-2009, 13:51
دوستانی که اینقدر نسبت به دانشگاه های وطنی و علی الخصوص تهران و شریف سختگیرن ! میخواستم بدونم کجا احیانا درس میخونن االان؟!
درسته که یک درصد از امکانات اونا رو هم نداریم

ولی اینو توجه داشته باشین
که الان کسیکه شریف داره میخونه براش یه امتیازه که پس فردا راحت بتونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیره
درصد پذیرش بچه های شریف و تهران تو دانشگاه های امریکا خیلی زیاده (البته مستر و پی اچ دی) ...حتی بدون مقاله !

دانشگاه های دیگه رو بیخیال....
اگه دنبال پیشرفتین همینجا خوب درستون رو بخونین تا بتونین همین دانشگاه های شریف و تهران که در مقابل اونا هیچن! قبول شین و بتونین آینده تون رو در دانشگاه های امریکا رقم بزنین نه تو دانشگاه ترکیه و ... !

فقط رنکینگ مهم نیس......

muhandes
06-11-2009, 13:57
همه چیز توی رتبه بندی دانشگاه ها حساب می شه.دانشجویان-سطح سواد استادان-مقالات و پژوهش های علمی ارائه شده-بودجه ی دانشگاه و خیلی چیزهای دیگه.
اگر می دونستید که بودجه ی دانشگاه ماساچوست سالانه به 80 میلیارد دلار می رسه حساب کار دستتون می امد.برتر بودن یه دانشگاه فقط به دانشجو یان باهوشش نیست.تازه اگر به لیست برندگان جایزه ی نوبل نگاه کنید اکثرآ از دانشگاه های امریکا و انگلستان هستند.

بله این بودجه صرف بورسیه میشه که برای افراد خارجی در نظر میگیرن !
که بعدا به عنوان دستیار استاد که بهشون بورسیه داده شده کار میکنن
علاوه بر بورسیه سالیانه حقوق هم میگیرن :10:

همین دانشگاه شریف خودمون رو نگاه کن.خیلی از دانشگاه های معتبر دنیا دوست دارند که بچه های باهوش وبا استعداد شریف برن توی دانشگاه خودشون درس بخونن.

الان اکثر بچه های درس خون شریف برای مقاطع دکترا مخصوصا به راحتی میتونن پذیرش امریکا رو بگیرن

Ship Storm
06-11-2009, 14:10
سلام دوستان كسي ميدونه رنكينگ دانشگاه ايست در مانيل فيليپين چنده ؟ مخصوصا تو رشته دندان پزشكي

دانشگاه های فیلیپین رو میتونی رده بندیشون رو تو لیست زیر مشاهده کنی (البته تا رتبه 6000 جهانی)

mostafa_360
06-11-2009, 19:02
شاید دانشگاه های ما جزو 100 تای اول نباشند اما خدا رو شکر کنید که حداقل جزو 500 تای اول هستیم تازه من یه جایی خوندم که دانشگاه تهران دومین دانشگاه برتر خاور میانه هستش.تازه این رو هم در نظر بگیرید که کشورهایی مثل امریکا-کانادا-انگلستان-المان-ایتالیا-فرانسه-ژاپن-چین و کره دارای ده ها دانشگاه هستند که ممکن مثلآ 60 تا از 100 دانشگاه اول دنیا برای کشور امریکا باشه پس رتبه ی دانشگاه تهران انقدر ها هم بد نیست(گرچه باید تلاش کنیم که بهتر بشه).تازه شما اگر در هر دانشگاهی درس بخونید و نخبه باشید حتمآ در دانشگاه های معتبر جهان پذیرفته می شوید.راستی این رو هم بگم که ایرانی ها انسان های با هوشی هستند اگر به المپیاد های دانش اموزی دقت کنید می بینید که ایرانی ها رقیب سر سختی برای کشورهایی مثل امریکا-انگلستان-چین و ژاپن هستند.پس خودمون رو دست کم نگیریم و فقط به نداشته هامون نگاه نکنیم و به چیزهایی که داریم افتخار کنیم و سعی کنیم که بهتر بشیم.

MAJ€€D
06-11-2009, 19:16
دوستان عزیز معتبر ترین سایت رنکینگ دانشگاهای جهان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست

اطلاعات این [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چرت هست

muhandes
06-11-2009, 22:54
تا اونجا که میدونم هیچکدوم معتبر نیس
برای رنکینگ دانشگاه های امریکا بهتره به USnews مراجعه کنین که از همه اینا معتبر تره!

هر سایت خارجی لزوما تضمینی بر معتبر بودن اون نیس!!

muhandes
06-11-2009, 22:59
در ضمن بهتره که دوستان ملاکشون رتبه بندی از لحاظ رشته باشه تا خود دانشگاه

muhandes
06-11-2009, 23:14

این معتبرترین سایت برای رتبه بندی دانشگاه های امریکاس

همونطور که گفتم سایت نظیر webometrice اصلا حساب کتا ب نداره کارشون

mostafa_360
07-11-2009, 01:00
دوستان عزیز معتبر ترین سایت رنکینگ دانشگاهای جهان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست

اطلاعات این [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چرت هست

راستش رنکینگی که این سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید از دانشگاه های معتبر اسیا و جهان گذاشته به نظرم خیلی عجیبه تقریبآ با رنکینگ دیگر سایت های معتبر جهان خیلی تفاوت داشت.مثلآ به دانشگاه عالی استنفورد که چند سالیه به عنوان دانشگاه دوم جهان از طرف اکثر سایت های معتبر انتخاب می شه رتبه ی 16 رو داده که خیلی عجیبه یا مثلآ توی رنکینگ 200 دانشگاه برتر اسیا هیچ اسمی از دانشگاه های معتبر تهران و لبنان نمی بینیم که واقعآ بی انصافیه.تازه من تو قسمت سرچ سایت رفتم و هیچ اسمی از کشور ایران ندیدم که به نظر می رسه این سایت با ایران و دانشگاه های ایران مشکل داره.البته به نظر من اکثر سایت های معتبر رنکینگ با ایران مشکل دارن و به شدت حق ایران رو ضایع می کنند مثلآ تو همین سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید به دانشگاه پادشاه عربستان رتبه ی 21 اسیا و 197 جهان رو داده که خیلی جکه:31: اون وقت به دانشگاه معتبر اوساکای ژاپن رتبه ی 13 اسیا و 156 جهان رو داده:2:البته به نظر من معتبرترین سایت رنکینگ در جهان سایت
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هستش که سایت بسیار مشهوریه و دانشگاه تهران رو جزو بین 402 تا 501 قرار داده.

sorosh 88
15-11-2009, 13:45
به نظر من چرت محضه كه دانشگاه اصفهان از پيام نور بالاتر باشه
دانشكده روانشناسي دانشگاه اصفهان تو ايران بعد از دانشگاه علامه تكه و حداقل 10 تا استاد كامل داره
خدايش اين رنكينگ دروغ محضه:31:

Hamid-kakero
24-11-2009, 12:13
به نظر من یک سری معیارهای دیگه هم تو این رنکینگ شاید لحاظ بشه.مثلا چون ایران تو تحریمه شاید به حق واقعیش تو رنکینگ نرسه

Reman
26-11-2009, 00:25
البته باید قبول کنیم که این رنک تا 50 دانشگاه برتر دنیا جواب میده و کسی که می خواد ادامه تحصیل بده می تونه از این رنک برای انتخاب دانشگاه کمک بگیره( البته فقط کمک نه تصمیم!)
این رنکینگ ها هیچ کدوم وضعیت دانشگاه های ایران رو مشخص نمی کنن...
خلاصه وضع علمی دانشگاه های ما از خیلی از دانشگاه هایی که رنکشون از ماله ما خیلی بالاتره، خیلی بهتره.

majid_potter7
08-02-2010, 22:35
البته باید قبول کنیم که این رنک تا 50 دانشگاه برتر دنیا جواب میده و کسی که می خواد ادامه تحصیل بده می تونه از این رنک برای انتخاب دانشگاه کمک بگیره( البته فقط کمک نه تصمیم!)
این رنکینگ ها هیچ کدوم وضعیت دانشگاه های ایران رو مشخص نمی کنن...
خلاصه وضع علمی دانشگاه های ما از خیلی از دانشگاه هایی که رنکشون از ماله ما خیلی بالاتره، خیلی بهتره.
درسته.....خیلی از ملاک ها تو این رنک ارزش داره که تو ایران ممکنه ارزش چندانی نداشته باشه...مثلا من میدونم وسیع بودن فضای آموزشی....ولی تو ایران کسی دانشگاه اصفهان رو به خاطر اینکه زمین بیشتری داره زودتر از امیر کبیر که کوچیکه انتخاب نمیکنه....

"R E Z A"
09-02-2010, 11:28
یه سوال

اصلا رتبه بندی راجع به دانشگاههای داخل ایران وجود داره ؟!

majid_potter7
09-02-2010, 22:32
نه...یعنی خود ایرانیا این کار رو نمیکنن...نمیخوان خودشون بگن که کدوم دانشگاهمون بهتره....چون بعدش ازشون ملاک هاشونو میخوان که شاید نخوان بگن..مثل بودجه هر دانشگاه...

sweeti.dream
16-02-2010, 01:52
ول کن آقا تو جهان رو :31: یکی نیست رتبه بندی دانشگاههای علوم پزشکی رو تو ایران رو بذاره؟؟؟

sweeti.dream
16-02-2010, 01:57
این وبمتر که همه آمارش غلطه !!!!من چندتا علوم پزشکیش رو نگا کردم غلط بود مثلا گفته بود علوم پزشکی بیرجند بالاتره علوم پزشکی گلستان هست!!

pedy021
02-11-2012, 13:04
میشه یکی به من بگه آیا دانشگاه university of the east در فیلیپین در کشورهایی همچون آمریکا یا کانادا یا استرالیا تایید هست یا نه؟