PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد مشخصات فنی ram و cpu

mohsen3
02-01-2009, 19:42
سلام

ابتدا چند سوال در مورد مشخصات فنی رم:

۱- آیا یک mainboard ممکنه همه انواع ddr , ddr2 , ddr3 رو ساپورت کنه؟

۲- آیا یک mainboard می تونه روم به سرعت های Bus مختلف رو ساپورت کنه؟ یا یک حداقل و حداکثر یا یک مقدار بهینه برای سرعت bus رم برای هر mainboard وجود داره؟

۳- آیا مشخصات فنی ram به مشخصات فنی cpu هم مربوط هست؟

۴- بجز نوع رم (ddr و ddr2 و . . .) و سرعت باس (800 Mhz و . . .) و حجم حافظه (1GB و 2GB و . . .) چه پارامتر فنی در انواع رم وجود داره؟

با تشکر از دوستان عزیز

Professor Massoud
02-01-2009, 19:46
سلام علیکم.

۱- آیا یک mainboard ممکنه همه انواع ddr , ddr2 , ddr3 رو ساپورت کنه؟
همشون با هم نه ! ولی DDR2 و DDR3 هستن یا DDR2 با ddr که بهشون مادربرد کمبو میگن !

۲- آیا یک mainboard می تونه روم به سرعت های Bus مختلف رو ساپورت کنه
بله . مثلا مادربرد P5Q از باس 667 تا 1200 ساپورت میکنه .

؟ یا یک حداقل و حداکثر یا یک مقدار بهینه برای سرعت bus رم برای هر mainboard وجود داره؟
واضحتر بگو !

۳- آیا مشخصات فنی ram به مشخصات فنی cpu هم مربوط هست؟
باز هم منظورت رو خوب متوجه نشدم ! نه ! مشخصات رم ، ربطی به سی پی یو نداره که !

۴- بجز نوع رم (ddr و ddr2 و . . .) و سرعت باس (800 Mhz و . . .) و حجم حافظه (1GB و 2GB و . . .) چه پارامتر فنی در انواع رم وجود داره؟
CL یا زمان تاخیر . قدرت اورکلاک و ...

mohsen3
02-01-2009, 20:07
با تشکر از پاسخ شما جناب مسعود
۱- آیا P5Q هم ddr2 ساپورت می کنه و هم ddr3

۲- تفاوت اصلی ddr2 و ddr3 چیه؟ (تفاوت فنی - تفاوت نتیجه ملموس برای کاربر)

۳- آیا مثلا مادربرد P5Q که از باس 667 تا 1200 ساپورت میکنه، توصیه می کنه که بهترین کارایی مثلا با رم باس 800 بدست میاد؟ یا هرچی باس بالاتر باشه بهتره؟

۴- آیا تستی وجود داره که نشون بده با ثابت بودن تمام قطعات یک سیستم، تعویض رم و افزایش سرعت باس رم چقدر در عملکرد و کارایی سیستم تاثیر داره؟

۵- لطفا در مورد زمان تاخیر توضیح بدید.

۶- آیا قدرت اورکلاک یک پارامتر فنی هست یا یک پارامتر تجربی که فقط با آزمایش قابل تشخیص هست؟ اگر فنی هست، به چه صورت در مشخصات رم درج میشه؟

۷- در اورکلاک، سرعت cpu افزایش داده میشه. پس چرا به رم هم فشار میاد؟

با تشکر

Professor Massoud
02-01-2009, 21:26
۱- آیا P5Q هم ddr2 ساپورت می کنه و هم ddr3
نخیر. فقط DDR2 ساپورت میکنه .

۲- تفاوت اصلی ddr2 و ddr3 چیه؟ (تفاوت فنی - تفاوت نتیجه ملموس برای کاربر)
تفاوت در باس رم و زمان تاخیر. مثلا رمهای DDR2 زمان تاخیر ( CL ) چهار هم دارن ولی رمهای DDR3 فعلا CL9 و CL7 هستن ( فکر کنم ! )

۴- آیا تستی وجود داره که نشون بده با ثابت بودن تمام قطعات یک سیستم، تعویض رم و افزایش سرعت باس رم چقدر در عملکرد و کارایی سیستم تاثیر داره؟
اگه همچین تستی پیدا کردم ، میذارم .

۵- لطفا در مورد زمان تاخیر توضیح بدید.
مدت زمان تاخیر بین دستور داده شده از طرف CPU تا هنگام ارسال جواب رو CL میگن.

۶- آیا قدرت اورکلاک یک پارامتر فنی هست یا یک پارامتر تجربی که فقط با آزمایش قابل تشخیص هست؟ اگر فنی هست، به چه صورت در مشخصات رم درج میشه؟
تجربیه و مخصوص اورکلاکر هاست .

۷- در اورکلاک، سرعت cpu افزایش داده میشه. پس چرا به رم هم فشار میاد؟
اورکلاک انواع مختلفی داره و فقط اورکلاک سی پی یو نیست و همونطور که گفتم اورکلاک رم هم هست .

اگر در مورد CL به اطلاعات بهتری نیاز دارید ، به لینک پایین مراجعه کنید :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mohsen3
02-01-2009, 22:12
با تشکر از پاسخ شما

فرض کنید یک سیستم داریم با مشخصات زیر:
MB : Asus P5Q pro
CPU : Intel Q6600
VGA : 9600GT

در صورت استفاده از هر یک از ram های زیر، آیا کارایی سیستم تفاوت قابل ملاحظه ای خواهد داشت؟
KINGSTON - Dual Channel 4GB - 800-(2x2GB) به قیمت ۵۴۰۰۰ تومان

CRUCIAL- Dual Channel 4GB - 800-(2x2GB) به قیمت ۹۴۰۰۰ تومان

CORSAIR - Dual Channel 4GB - 800-(2x2GB) - DHX به قیمت ۱۲۵۰۰۰ تومان

بعبارت دیگر، در قبال پرداخت هزینه دوبرابر، چه چیزی بدست می آوریم؟

آیا ۴ گیگ رم CORSAIR کارایی بیشتری دارد یا ۲ گیگ رم KINGSTON ؟

توضیح اینکه قصد نداریم سیستم رو اورکلاک کنیم.

و سوال دیگر اینکه: من حدود ۱۱ سال پیش در دوره دانشجویی کار مونتاژ سیستم انجام می دادم و به مسائل سخت افزاری تقریبا مسلط بودم. اما سالهاست که دبگه در این زمینه فعالیت نمی کنم و از این جریانات دور بودم.

اون زمان فقط کلاک cpu رو میشد با جامپر تنظیم کرد. آیا الآن سرعت ram هم قابل تنظیمه؟ آیا هنوز تنظیمات بوسیله جامپر انجام میشه؟

با تشکر

Professor Massoud
02-01-2009, 22:20
kingston - dual channel 4gb - 800-(2x2gb) به قیمت ۵۴۰۰۰ تومان
رمهای کینگ استون معمولی تو ایران ، تقلبی زیاد داره .

بعبارت دیگر، در قبال پرداخت هزینه دوبرابر، چه چیزی بدست می آوریم؟
البته اون قیمتها خیلی بالاتر از قیمت بازار هست !! رم کرسیر dhx حدود 85 تومنه !! در قبال این هزینه قدرت اورکلاک و کارایی و در کل بهره ی بهتری می برید !

آیا ۴ گیگ رم corsair کارایی بیشتری دارد یا ۲ گیگ رم kingston ؟
4 گیگ رم مسلما از 2 گیگ بهتره !

آیا الآن سرعت ram هم قابل تنظیمه؟
بله . جامپر نمیدونم چیه ؟!

mohsen3
02-01-2009, 22:26
ببخشید باز سوال می کنم:

اگر قصد اورکلاک نداشته باشیم، کارایی رم CORSAIR و KINGSTON در عمل تفاوت محسوسی دارند؟

با توجه به یکسان بودن قیمت، آیا 4 گیگ رم corsair کارایی بیشتری دارد یا 8 گیگ رم kingston ؟ (در پست قبل اشتباها نوشتم 2 گیگ رم kingston)

سرعت ram و cpu رو چجوری تنظیم می کنید؟ از داخل setup سیستم؟ آیا سرعت کارت گرافیک هم قابل تنظیمه؟

با تشکر

D3vil_A
02-01-2009, 23:14
ببخشید باز سوال می کنم:

اگر قصد اورکلاک نداشته باشیم، کارایی رم CORSAIR و KINGSTON در عمل تفاوت محسوسی دارند؟

با توجه به یکسان بودن قیمت، آیا 4 گیگ رم corsair کارایی بیشتری دارد یا 8 گیگ رم kingston ؟ (در پست قبل اشتباها نوشتم 2 گیگ رم kingston)

سرعت ram و cpu رو چجوری تنظیم می کنید؟ از داخل setup سیستم؟ آیا سرعت کارت گرافیک هم قابل تنظیمه؟

با تشکر
سلام با اجازه آقا مسعود و ببخشید می پرم وسط حرف:11:
برای خرید رو باید اول به حجم رم و باس اون دقت کرد مثلا 2 گیگ 1066 خیلی ضعیف تر از 4 گیگ 800 مگاهرتز هست و این عمل بر رم ها بر باس بالاتر نیز صادق هست!
بعد مهم تایمین یا همون سرعت عمل (CL) هستش که معمولا رم های باس 800 یا سی ال 4 هستند یا 5 !
درابطه کارای اگر باس رم ها مساوی باشه ولی اون یکی دوبرابر دیگری باشه مارکش هم هر چقدر آشقال باشه بهتر عمل می کنه ! که اکثر رم های باس 800 آشقال نیستند اگه قلابی نباشند!

سرعت سی پی یو ورم رو (اورکلاک) از هر دو راه میشه ولی از طریق ستاب(تنظیمات بایوس) خیلی بهتره!
با اور کردن سی پی یو از طریق FSB رم هم اور میشه
بله سرعت گرافیک هم از طری برنامه های معروفی مثل Riva Tuner یا ای تی آی تول..
ولی تا یک حدی
موفق باشی

Kianoosh
02-01-2009, 23:25
رم کینگستون معمولی اصلا توصیه نمیشه!
بله!
ببخشید 8 گیگ رم رو برای چه کاربردی می خواید!؟
همون 4 گیگ کرسیر!به قیمت اون سایت هم زیاد توجه نکنید!!
بله(بستگی به مدل مادربرد!) و بله!

MicroSystem
02-01-2009, 23:58
سلام با اجازه آقا مسعود و ببخشید می پرم وسط حرف:11:
برای خرید رو باید اول به حجم رم و باس اون دقت کرد مثلا 2 گیگ 1066 خیلی ضعیف تر از 4 گیگ 800 مگاهرتز هست و این عمل بر رم ها بر باس بالاتر نیز صادق هست!
بعد مهم تایمین یا همون سرعت عمل (CL) هستش که معمولا رم های باس 800 یا سی ال 4 هستند یا 5 !
درابطه کارای اگر باس رم ها مساوی باشه ولی اون یکی دوبرابر دیگری باشه مارکش هم هر چقدر آشقال باشه بهتر عمل می کنه ! که اکثر رم های باس 800 آشقال نیستند اگه قلابی نباشند!

سرعت سی پی یو ورم رو (اورکلاک) از هر دو راه میشه ولی از طریق ستاب(تنظیمات بایوس) خیلی بهتره!
با اور کردن سی پی یو از طریق FSB رم هم اور میشه
بله سرعت گرافیک هم از طری برنامه های معروفی مثل Riva Tuner یا ای تی آی تول..
ولی تا یک حدی
موفق باشی
اين فرمايشات كاملا رد ميشه
حجم رم رو بايد بسته به نيازتون انتخاب كنيد اگر يه كاربردي باشه كه به حجم بالاي رم نياز نداشته باشه 2 تا 512 مگ باس 1066 سريعتر از 2 تا 2 گيگ باس 800 هست.
الان 2 گيگ واسه كارهاي معمولي و 90 درصد بازيها جوابگو هست و نيازي نيست واسه 4 گيگ هزينه كنيم
رمهاي ارزون و گرون هم اگر تاخيرشون يكي باشه تفاوت عملكردشون بسيار ناچيز هست پس فقط اگر قصد اوركلاك داريد رم گرون مثل كورسير بخريد.

اون زمان فقط کلاک cpu رو میشد با جامپر تنظیم کرد. آیا الآن سرعت ram هم قابل تنظیمه؟ آیا هنوز تنظیمات بوسیله جامپر انجام میشه؟
نه بابا جامپر ديگه خدا بيامرزدش الان همه تنظيمات رو از طريق بايوس انجام ميدند رو بعضي مادبردها جامپرها فقط يه سري قفلها واسه اوركلاكهاي فوق سنگين رو باز ميكنند
نسبت باس پردازنده به رم رو ميتونيد از طريق بايوس تنظيم كنيد و به اون وسيله سرعت رم رو تغيير بديد همينطور باس پردازنده باس گذرگاه كارت گرافيك( كه اين يكي بدرد نميخوره) همينطور چندين ولت مختلف مثل Vcore-Vnb-Vtt-VDram - ....

D3vil_A
03-01-2009, 00:03
سلام من هم همینو گقتیم دیگه درسته در رابطه با رم ولی اکثرا برای بازی رم میگیرن !!!!!
یعنی برای بازی 2 گیگ رم 800 ضعیف تز 1گیگ 1066؟؟؟؟ من همه این مثال هارو برای گیم میزنم

MicroSystem
03-01-2009, 00:20
سلام من هم همینو گقتیم دیگه درسته در رابطه با رم ولی اکثرا برای بازی رم میگیرن !!!!!
یعنی برای بازی 2 گیگ رم 800 ضعیف تز 1گیگ 1066؟؟؟؟ من همه این مثال هارو برای گیم میزنم
در مورد بازي حق با شما است و 2 گيگ باس 800 بهتر از يك گيگ 1066 هست چون رم كم مياد و ميخواد از هارد برداره و پدر آدم رو دي مياره

mohsen3
03-01-2009, 09:13
با سلام و تشکر از نظرات دوستان

در حال حاضر رم ddr2 با چه سرعت باس (از چند تا چند) در بازار وجود داره؟

آیا مثلا رم ddr2 مارک corsair با سرعت باس مختلف در بازار وجود داره؟

آیا دوستان تجربه عملی در مورد تاثیر سرعت باس رم در کارایی سیستم دارند؟ (مثلا با تعویض یک رم باس 800 با یک رم باس 1066 چند درصد کارایی سیستم افزایش پیدا می کنه؟)

با تشکر

MicroSystem
03-01-2009, 09:24
آیا دوستان تجربه عملی در مورد تاثیر سرعت باس رم در کارایی سیستم دارند؟ (مثلا با تعویض یک رم باس 800 با یک رم باس 1066 چند درصد کارایی سیستم افزایش پیدا می کنه؟)
خيلي كم شايد حدود 5 درصد

mohsen3
03-01-2009, 10:22
فرض کنید می خواهیم روی یک سیستم 2gb رم نصب کنیم.

آیا بهتره از یک رم 2gb استفاده کنیم یا از دو رم 1gb ؟ (لطفا در صورت امکان پاسخ شما با توضیحات فنی و علمی همراه باشد)

آیا زوج بودن تعداد رم تاثیر قابل توجهی در کارایی سیستم داره؟

بر روی مین بوردهای فعلی (مثلا همین p5q) چند ماژول رم قابل نصب هست؟

آیا تعداد ماژول رم ارتباطی با تعداد هسته cpu داره؟ (مثلا هر هسته از یکی از ماژول ها استفاده کنه)

با تشکر

MicroSystem
03-01-2009, 11:52
فرض کنید می خواهیم روی یک سیستم 2gb رم نصب کنیم.

آیا بهتره از یک رم 2gb استفاده کنیم یا از دو رم 1gb ؟ (لطفا در صورت امکان پاسخ شما با توضیحات فنی و علمی همراه باشد)

آیا زوج بودن تعداد رم تاثیر قابل توجهی در کارایی سیستم داره؟
بله مادبردهاي جديد رمها رو دوال چنل ميكنند نصف اطلاعات ميره رو يه رم نصف رو دومي و سرعت رم تقريبا 1.7-1.8 برابر ميشه

بر روی مین بوردهای فعلی (مثلا همین p5q) چند ماژول رم قابل نصب هست؟
4 تا

آیا تعداد ماژول رم ارتباطی با تعداد هسته cpu داره؟ (مثلا هر هسته از یکی از ماژول ها استفاده کنه)
نه هيچ ربطي نداره هسته ها بصورت مشترك از مجموعه رمها استفاده ميكنند.

Professor Massoud
03-01-2009, 11:58
2 تا رم 1 گیگ بهتره ( دوال چنل )

mohsen3
03-01-2009, 12:24
بله مادبردهاي جديد رمها رو دوال چنل ميكنند نصف اطلاعات ميره رو يه رم نصف رو دومي و سرعت رم تقريبا 1.7-1.8 برابر ميشه

2 تا رم 1 گیگ بهتره ( دوال چنل )

آیا اگر مثلا از 3 یا 4 رم استفاده کنیم، این قابلیت از کار میفته و سرعت افت می کنه؟ یا هر چه تعداد رم بالاتر باشه بهتره؟

مثلا اگر بجای 2 رم 1gb از 4 رم 512mb استفاده کنیم، سرعت افت می کنه یا افزایش پیدا می کنه؟

Professor Massoud
03-01-2009, 12:39
آیا اگر مثلا از 3 یا 4 رم استفاده کنیم، این قابلیت از کار میفته و سرعت افت می کنه؟
3 تا رم که دوال چنل نیست ! ولی 4 تا همون 2 تا 2 تاست دیگه ! فقط ممکنه این 4 تا رم رو بعضی مادربردها ناپایداری ایجاد کنه .

مثلا اگر بجای 2 رم 1gb از 4 رم 512mb استفاده کنیم، سرعت افت می کنه یا افزایش پیدا می کنه؟
2 تا رم 1 گیگ بهتره . فکر کنم کارایی و سرعتش هم بیشتر باشه .

MicroSystem
03-01-2009, 12:49
آیا اگر مثلا از 3 یا 4 رم استفاده کنیم، این قابلیت از کار میفته و سرعت افت می کنه؟ یا هر چه تعداد رم بالاتر باشه بهتره؟
اگر 3 تا باشه دو حالت پيش ميياد يا سينگل چنل ميشه يا دوتا رمها دوال ميشند يكي سينگل كلا چيز فجيعي ميشه.
اگر 4 تا باشه همون دوال چنل ميشه و مشكلي نيست.

هيچ فرقي نميكنه تنها فرقش اينه كه 4 تا رم 512 گرونتر در ميياد

نكته:
تو معماري جديد اينتل (يا همون Corei7) رمها تريپل چنل شدند اونجا بايد تعداد رمها 3 يا 6 باشه
تو معماري جدي AMD هم قراره رمها كواد چنل بشند اونجا تعداد رمها بايد 4 يا 8 باشه

Professor Massoud
03-01-2009, 12:53
هيچ فرقي نميكنه تنها فرقش اينه كه 4 تا رم 512 گرونتر در ميياد
فکر نکنم دیگه کسی 512 بخره ! درسته ؟! چون قیمت رم 1 گیگ اونقدر کم شده که ... !؟

mohsen3
03-01-2009, 13:28
ضمن تشکر از پاسخهای دوستان

لطفا این دو سوال رو هم مد نظر داشته باشید.

در حال حاضر رم ddr2 با چه سرعت باس (از چند تا چند) در بازار وجود داره؟

آیا رم ddr2 از یک مارک خاص (مثلا corsair) با سرعت باس مختلف در بازار وجود داره؟

D3vil_A
03-01-2009, 14:43
سوال اول: همه مدل رم وجود داره با ر باسی (533-667-800-900-1000-1033-1066) البته بعضی از این رم هارو فقط یک شرکت داره!
سوال دوم:بله ولی بعضی ازا ن هایی که بالا مثال زدم نداره 900-یا 1033

Professor Massoud
03-01-2009, 16:07
همه مدل رم وجود داره با ر باسی (533-667-800-900-1000-1033-1066) البته بعضی از این رم هارو فقط یک شرکت داره!
مگه Gskill رم با باس 1200 هم نزده ؟!

mohsen3
06-01-2009, 22:25
سلام

چند سوال در مورد CPU

۱- آیا پردازنده های اینتل موجود در بازار ۳۲ بیت هستند یا ۶۴ بیت؟ مثلا Q6600

۲- آیا روی سخت افزار ۳۲ بیت، سیستم عامل ۶۴ بیت نصب میشه؟

۳- آیا روی سخت افزار ۶۴ بیت، سیستم عامل ۳۲ بیت نصب میشه؟

۴- آیا برای سیستم عامل ۶۴ بیت باید نرم افزارها (مثلا matlab ) هم ۶۴ بیت باشه تا حداکثر کارایی سیستم مورد استفاده قرار بگیره؟ یا تفاوت فقط در سیستم عامل هست؟

۵- آیا در سیستم عامل ۶۴ بیت، تمام نرم افزارهای معمول به راحتی و بدون مشکل اجرا می شوند؟

۶- فرض کنید یک نسخه از matlab و یک سیستم با سخت افزار ثابت و مشخص در اختیار داریم. آیا با تغییر ویندوز از ۳۲ بیت به ۶۴ بیت (با فرض ثابت بودن سخت افزار و برنامه matlab) آیا مثلا زمان اجرای برنامه ها در matlab تغییری پیدا می کنه؟

لطفا به این سوالات پاسخ بدید تا سوالات بعدی رو مطرح کنم.

با تشکر

MicroSystem
06-01-2009, 22:49
سلام

چند سوال در مورد cpu

۱- آیا پردازنده های اینتل موجود در بازار ۳۲ بیت هستند یا ۶۴ بیت؟ مثلا q6600

۲- آیا روی سخت افزار ۳۲ بیت، سیستم عامل ۶۴ بیت نصب میشه؟

۳- آیا روی سخت افزار ۶۴ بیت، سیستم عامل ۳۲ بیت نصب میشه؟

۴- آیا برای سیستم عامل ۶۴ بیت باید نرم افزارها (مثلا matlab ) هم ۶۴ بیت باشه تا حداکثر کارایی سیستم مورد استفاده قرار بگیره؟ یا تفاوت فقط در سیستم عامل هست؟

۵- آیا در سیستم عامل ۶۴ بیت، تمام نرم افزارهای معمول به راحتی و بدون مشکل اجرا می شوند؟

۶- فرض کنید یک نسخه از matlab و یک سیستم با سخت افزار ثابت و مشخص در اختیار داریم. آیا با تغییر ویندوز از ۳۲ بیت به ۶۴ بیت (با فرض ثابت بودن سخت افزار و برنامه matlab) آیا مثلا زمان اجرای برنامه ها در matlab تغییری پیدا می کنه؟

لطفا به این سوالات پاسخ بدید تا سوالات بعدی رو مطرح کنم.

با تشکر
1- همه پردازنده هاي جديد 64 بيتي اند
2-نه
3-بله
4-بله
5-نه تعداديشون اجرا نميشند كلا استفاده كننده ها به اين دليل اين ويندوز رو نميپسندند.
6- اگر مطلب شما 32 بيتي باشه حتي ممكنه كاهش عملكرد هم داشته باشي ولي معمولي تفاوتي ايجاد نميكنه اگر مطلب شما 64 بيتي باشه ممكنه يه مقدار سرعتت بيشتر باشه چقدر نميدونم ولي من فرترن 64 بيتي رو كه روي ويندوز 64 بيتي ران ميكنم حدود 10 درصد سريعتره يحتمل مطلب هم همينطور باشه.

mohsen3
06-01-2009, 22:53
با تشکر از جناب MicroSystem

۱- پس اینطوری که من فهمیدم، همه پردازنده های جدید ۶۴ بیتی هستند، اما اکثر افراد از سیستم عامل ۳۲ بیتی استفاده می کنند! یعنی در عمل از این قابلیت cpu هیچ استفاده ای نمیشه! درست می گم؟

۲- من سیستم عامل ۳۲ و ۶۴ بیتی دیدم. اما جایی ندیدم که مثلا autocad یا matlab یا مثلا بازی fifa در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیت ارائه بشه. علت این موضوع چیه؟

MicroSystem
06-01-2009, 23:29
با تشکر از جناب MicroSystem

۱- پس اینطوری که من فهمیدم، همه پردازنده های جدید ۶۴ بیتی هستند، اما اکثر افراد از سیستم عامل ۳۲ بیتی استفاده می کنند! یعنی در عمل از این قابلیت cpu هیچ استفاده ای نمیشه! درست می گم؟

۲- من سیستم عامل ۳۲ و ۶۴ بیتی دیدم. اما جایی ندیدم که مثلا autocad یا matlab یا مثلا بازی fifa در دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیت ارائه بشه. علت این موضوع چیه؟
1- درسته غالبا استفاده نميشه
2- چرا زياد هست مثلا Visual fortran-visual c - virtual dub-.... بعضي نرم افزارها هم موقع نصب خودشون سيستم عامل رو تشخصي ميدند و نسخه 32 يا 64 رو نصب ميكنند
فيفا رو نميدونم ولي PES رو سيستم عامل 64 بيتي اصلا اجرا نميشه