PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال در مورد فرکانس صفحه وسیله خروجی (Printer)

omid_3dsmax9
27-12-2008, 22:59
با سلام و درود به دوستان. سوالی داشتم.
آیا فرکانس صفحه وسیله خروجی رو میشه از روی دقت چاپ پرینتر تشخیص داد؟
من دقیقا نمی دونم پرینتری که دارم فرکانس صفحه اش چنده و در ضمن آیا این فرکانس صفحه متغیره و یا این که ثابته؟ دقت چاپ پرینتر من در کاتالوگ تبلیغی 600*1200 نقطه در اینچ (!) نوسته شده که هنوز معناش رو نفهمیدم! (dpi 1200 و یا dpi 600 عاقلانه تر نیست؟)
در ضمن من ابتدا این سوال رو در فروم فتوشاپ مطرح کردم، به این دلیل که ضمن استفاده از گزینه ها و منوهای فتوشاپ دونستن بعضی تناسبات بین مقادیری مثل فرکانس صفحه پربنتر، دقت تصویر انتخابی، دقت مانیتور و ... در بهینه کردن فایل های خروجی تاثیر مستقیم دارند.
با تشکر منتظر پاسخ هاتون هستم...

Senator_F
28-12-2008, 20:16
با سلام و درود به دوستان. سوالی داشتم.
آیا فرکانس صفحه وسیله خروجی رو میشه از روی دقت چاپ پرینتر تشخیص داد؟
من دقیقا نمی دونم پرینتری که دارم فرکانس صفحه اش چنده و در ضمن آیا این فرکانس صفحه متغیره و یا این که ثابته؟ دقت چاپ پرینتر من در کاتالوگ تبلیغی 600*1200 نقطه در اینچ (!) نوسته شده که هنوز معناش رو نفهمیدم! (dpi 1200 و یا dpi 600 عاقلانه تر نیست؟)
در ضمن من ابتدا این سوال رو در فروم فتوشاپ مطرح کردم، به این دلیل که ضمن استفاده از گزینه ها و منوهای فتوشاپ دونستن بعضی تناسبات بین مقادیری مثل فرکانس صفحه پربنتر، دقت تصویر انتخابی، دقت مانیتور و ... در بهینه کردن فایل های خروجی تاثیر مستقیم دارند.
با تشکر منتظر پاسخ هاتون هستم...

این دقت 1200*600 نقطه در اینچ گویای اینه که تصویر مورد نظر شما در طول کاغذ در هر اینچ 1200 نقطه و در عرض 600 نقطه دارد.این حالت بیشتر در پرینتر لیزری اتفاق می افتد.
بدین صورت که وقتی درام میچرخد،در حالت عادی در هر اینچ در محیط 600 نقطه ثبت می کند.سرعت لیزر ثابت است.
حال در حالتی که 1200 نقطه قرار است ثبت کند،سرعت چرخش درام نصف خواهد شد.و همچنین سرعت چاپ نیز نصف می شود.

خودمم نفهمیدم چی گفتم،یه جور دیگه میگم:
فرض کنین یک غلتک دارین که 600 سوراخ در طولش داره و 1200 سوراخ روی محیطش در مقابل هر سوراخ.یعنی 1200 ردیق 600 سوراخه در کل.یک ابزار هم دارین که میتونه با سرعت ثابت ردیف دارای 600 گوی رو روی غلتک بچینه.سرعتش هم طوری هست که حداکثر 600 ردیف از این گوی ها میتونه در محیط بچینه.اگه بخواین 1200 ردیف رو هم پر کنین،یا باید سرعت ابزار رو افزایش بدین که این امکانپذیر نیست (فعلا).یا باید سرعت چرخش غلتک رو نصف کنین.که ابزار برسه همه سوراخ ها رو پر کنه.

omid_3dsmax9
28-12-2008, 23:10
با تشکر از شما دوست عزیز. فکر می کنم یه چیزائی فهمیدم اما بیشتر باید بهش فکر کنم. اگر ممکنه در مورد فرکانس صفحه هم راهنمائیم کنید.
ممنون.

nima1394
29-01-2009, 23:23
آقا ميشه يكي به من بگه فريكانس پرينتر يعني چي؟! مگه طول موج راديويي است كه فركانس داشته باشه!!!
اگه منظورت Resolution پرينتر است، اكثر پرينتر هاي سياه سفيد HP، داراي دقت 600 dpi هستند كه پرينتر با استفاده از يه روش نرم افزاري، اونو به 1200 dpi تبديل ميكنه. يعني تو هر اينچ، 600 نقطه ميزنه (Dot per Inche) كه هر اينچ تقريبا 2.5 سانتيمتر است. اين كار توي درايور اون انجام ميشه كه اگه دقت كرده باشي، عبارت PCL6 رو در انتهاي نام پرينتر در Printer & Faxes در منوي Start ميبيني. يكي از كارهاي اين PCL6، تبديل 600 dpi سخت افزاري به 1200 dpi نرم افزاري است.
ابنكه ديگه چجوري اين كارو ميكنه رو ديگه نميدونم.

omid_3dsmax9
31-01-2009, 17:36
با تشکر از شما دوست عزیز بابت راهنمائیتون. فقط چرا این قدر عصبانی؟! اصطلاح فرکانس صفحه برای من همون قدر ناشناخته و اسرار آمیزه که عدد 1394 انتهای شناسه کاربری شما! من این اصطلاح رو در یکی ار کتاب های آموزش فتوشاپ تالیف آقای مسعود شباهنگ پیدا کردم -که به هر کس که قصد داره فتوشاپ رو یاد بگیره و یا کاملترش کنه البته اگر خودش خیلی حرفه ای نباشه مطالعه ی این کتاب رو پیشنهاد می کنم.- و اینکه برای چی دنبالش هستم رو هم در بالای بحث نوشتم. ممنون.

nima1394
01-02-2009, 22:59
من نميدونم چرا همه جواب هاي منو با لحن تند ميخونن، بعد فكر ميكنن من عصبانيم! 1394 پورت Firewire است.

raminrt
02-02-2009, 17:16
سلام دوستان
دوست عزیزم فکر نمیکنم منظوردقیق شما رو از سوالتون

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددرک کرده باشم شاید از کم سوادی من هست ولی بگذارید چنتا توضیح پایه بشمابدم که شاید هم بدونید ولی تکرارش بد نیست
1. میدونید که دیود لیزر که در قطعه لیزر اسکنر پرینتر لیزری هست نسبت به تراکم پودری که باید جذب درام (فوتو کانداکتور) بشه به تناوب قطع و وصل میشه این قطع و وصل شدن در این حده که میتونه در هر اینچ 600 (در بیشتر پرینترها ودر بعضی از اونها 1200 ) تا نقطه دقیق با پودر تونر شبیه سازی کنه (یکی از ملاکهای تعیین کیفیت پرینتر ها همین نقاط هستن)خوب حالا فکر کنید یه پرینتر HP laserjet 4350 که مثلا 54 صفحه در دقیقه پرینت میگیره این دیود چه فرکانسی داره (من ریاضیم ضیعفه:46:) البته این دیود مستقیما به درام نمیتابه واول به یه آینه 6 گوش میخوره که در حال چرخشه و هر وجه اون وظیفه اسکن یک خط را روی درام رو داره (من فرکانس این موتور رو هم که بستگی به پرینتر داره رو هم نمیدونم:31:) و سرعت چرخش درام که معمولا برای 600 و1200 یکی هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و برای شرکت سازنده راحتر اینه که سرعت چرخش پلی گون موتور یا همون آینه 6 گوش رو تغییر بده تا سرعت کل
سیستم حمل کاغذ و درام رو
2. در مورد PCL6 که همونطور که دوست عزیزمون فرمودن این یه زبان ارتباطی بین سیستم عامل و پرینتر هست
که شرکت HP اختراع کردش (دقیقا مثل پست اسکریپت که آدوبی اونو اختراع کرد) و یکی از قابلیتهاش اینه که از 1200 dpi هم بصورت حقیقی ProRes 1200 و هم بصورت نیمه FastRes 1200 پشتیبانی کنه

3. و در مورد سرعت پرینت اگر میبینید که سرعت پرینتر در 1200 کمتره اون مربوط به سرعت پروسس هست نه موتور اصلی و اگر دقت کنی به محض پروسس فایل سرعت پرینت توی چاپ سرعت اصلی هست و مکث بین هر پرینت اضافه و کم میشه و تنها چیزی که میتونه روی سرعت کل سیستم حمل کاغذ تاثیر بگذاره که مثلا کاغذ آروم تر از داخل پرینتر بیاد بیرون تنظیمات فیوزینگ هست( یا مشکلات فیوزینگ)

ولی باور کن من بازم نفهمیدم فرکانس چی رو برای کجا میخوای اصلا :41:
***راستی یه چیزی توی درایور پرینتر جایی هست که میتونی پروفایل خاصی رو برای نوع خروخی رنگ تعریف کنی
مثلا برای خروخی فوتوشاپ CMYK که این فقط برای پرینترای رنگی هست توی تب color Management
و این بیشتر توی فوتو شاپ بدرد شما میخوره تا فرکانسهای خاص:46:
****و در ضمن رنگی شما روی مانیتور میبینید با خروجیتون روی پرینتر یا هر دستگاه چاپی که از CMYK استفاده میکنه یه مقداری تفاوت داره و این بستگی به مثلثی داره که روی دایره طیف رنگ کارت گرافیک و مانیتور شما پیشتیبانی میکنند و هرچقدر این بازه مثلث با بازه پرینتر تطابق بیشری داشته باشه شما رنگهای درست تری (از لحاظ چاپ)رو روی مانیتور دارید شاید منظور این فرکانس این باشه
به هر حال امید وارم کمکی شده باشه

raminrt
02-02-2009, 17:33
در ضمن میتونید در رابطه با پرینترای لیزری به همین پستی که دوست عزیزمون جناب Senator_F زدن هم مراجعه کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

و البته من راجه به پرینترای جوهر افشان اصلا صحبت نکردم شرمنده :46:
والبته شما هم مدل مشخص نکرده بودید:46:

omid_3dsmax9
02-03-2009, 18:20
با تشکر از شما دوست محترم. مدل پرینتر من اینه:
Canon - LaserBase MF3220