PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بیرون آوردن متن کتابهای اسکن شده مخصوصا قدیمی

mamal_p30
22-12-2008, 12:11
با سلام خدمت دوستان
شنیده بودم با نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ می توان متن کتابهایی که اسکن شده اند و به خصوص کتابهای قدیمی را بیرون کشیده و در صفحه ای تمیز قرار داد چون معمولا صفحات کتابهای قدیمی کثیف بوده و اگر نیاز باشد از این صفحات اسکن شده پرینت گرفته شود پرینت حاصله مخدوش و نامطلوب می باشد و برای همین با این نرم افزارها به این صورت آنها را ترمیم می کنند تا مجددا بتوان آنها را چاپ کرد ودر ضمن طریقه کار هم به صورتی می باشد که در یک روز می توان چند جلد کتاب رو ترمیم کرد و من خودم یک کتابی رو که با این روش ترمیم شده بود را دیدم.
همچنین شنیده ام که می توان این کار ها را با افزودن پلاگین به فتوشاپ انجام داد یا طرق مختلف دیگر و در آخر شنیده ام بعضی جاها مثل کتابخانه ملی ایران نیز این کار را اموزش می دهند در نتیجه از دوستان می خواهم که مرا با دادن هر گونه اطلاعاتی در این زمینه یاری کنند .
باتشکر
از دوستان خواهشمندم آموزشهایی در رابطه با این کار یا نرم افزارهایی که این کار را انجام می دهند یا اطلاعات موثقی درباره مکانهایی که این آموزشها را می دهند و یاهر گونه اطلاعاتی که در این زمینه دارند دریغ نفرمایند و بنده را مورد لطف خویش قرار دهند
باز هم با تشکر

Libra
22-12-2008, 15:39
خیلی خوب در نمیاد ؛ روش خیلی زیاد حساب نکن

اما برای انکار میتونی از ادیتور های رنگ استفاده کنی

سعی کن رنگ زمینه رو بدست بیاری و بعد از منوی Edit , Adjustmet t میتونی به کل ادیتور های رنگ دسترسی داشته باشی

رنگ زمینه (( مثلا رنگ کاغذ رو )) تبدیل کن به یه رنگ با تلورانس بالا ، مثلا زرد پر رنگ یا قرمز یا سبز فسفری

بعد میتونی با سلکت کردن و کپی و پیست ، متن رو در بیاری ، اما معمولا برای کتاب های خیلی قدیمی ، نتیجه خوب و تمیزی نداره (( خوردگی لبه های حروف و جا افتادن نقطه ها و .... ))

aram_nfs
22-12-2008, 15:43
سلام دوست عزیز

برای کاری که شما می خواین راهای زیادی هست یکی اینکه بخوای متن رو به صورت تکست در بیاری و بعد پرینت بگیری که میشه ocr و براش باید برنامه مخصوص OCR فارسی رو بگیری (البته اگه انگلیسی باشه این امکان به صورت ذاتی توی ورد هست)

و اون یکی اینکه اون قسمت های تار و مخشوش رو حذف کنی و فقط بخوای پرینت بگیری که اینجا می تونی از فتوشاپ کمک بگیری.

برای این کار صفحت رو وارد فتوشاپ کن و بعد اون رو به حالت سیاه و سفید تبدیل کن و بعد با استفاده از level توی مسیر (image/adjustment/level) استفاده کن به این شکل که لغزاننده سفید رنگ رو به مرکز نزدیک کن تا فقط اشیای پر رنگ توی تصویرت باقی بمونه یعنی همون تکست ها و بعد برای اینکه نوشته ها واضح تر بشه لغزاننده ی سیاه رنگ رو هم یه کمی به مرکز نزدیک کن.

برای اون چین و تا خوردگی ها هم می تونی با استفاده از پاک کن پاک کنی ولی زیاد توی پرینت اشکالی برات ایجاد نمی کنه

امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم شاد باشی و آرام

virus2009
22-12-2008, 20:23
با این راه هم فکر کنم یه چیزی در بیاد:
متن رو تایپ کنی بعد بهش style بدی.
یه چیزی مانند این:(چون بزرگ بود لینک گذاشتم.)

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید