PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : گرانی قیمت خودرو در ایران به جاست یا خیر؟

D r i v e r
12-12-2008, 22:25
بحث ما چرت بودن ماشین ها نیست
بیشتر بحث ما روی اینه که چرا باید کیفیت ساخت خودرو پایین باشه؟
چرا همین ماشینهایی که داریم و تولید میکنیم مثله :
405 و تندر و پرشیا و ریو و پراید و ....
نباید از یه کیفیت قابل قبول برخوردار باشن؟

Farshadd
13-12-2008, 13:37
بحث ما چرت بودن ماشین ها نیست
بیشتر بحث ما روی اینه که چرا باید کیفیت ساخت خودرو پایین باشه؟
چرا همین ماشینهایی که داریم و تولید میکنیم مثله :
405 و تندر و پرشیا و ریو و پراید و ....
نباید از یه کیفیت قابل قبول برخوردار باشن؟

شما درست ميگين . ولي خوب اين 4 - 5 صفحه قبل رو نگاه كن !!! همه انتقاد كردن !!!

به نظر من بحث اصلی اینه که چرا باید قیمت خودرو 2 برابر قیمت واقعیش باشه...

به هر حال... ببخشید منحرف شدیم... بگذریم

aghaye h
13-12-2008, 15:42
به نظر من بحث اصلی اینه که چرا باید قیمت خودرو 2 برابر قیمت واقعیش باشه...

به هر حال... ببخشید منحرف شدیم... بگذریم
آقا من می گم قیمت خودرو توی ایران گرون نیست!!!!!!!!!!!!
حالا موافقید یک تایپک بزنیم درباره قیمت بحث کنیم
وحالا دلایل من که در ویرایش اضافه شد

1- تفاوت نرخ بهره در ایران و کشورهای خارجی که هزینه های تولید را بالا می برد.به عنوان مثال نرخ بهره در خارج حدود 2 درصد ولی در ایران بانکی حدود 15 درصد و شخصی حدود 36 در صد و حتی بالاتر است که این در قیمت تمام شده محصول تاثیر می گذارد
2- شما برای مقایسه قیمت خودرو در ایران و کشورهای خارجی از نرخ برابری ارز 1000 تومان به ازای هر دلار استفاده می کنید در صورتی که در اگر واردات خودرو به ایران ازاد شود به دلیل حجم تقاضا دلار(همه یک ماشین می خواهند بخرند) به قیمت بالای 3000 تومان خواهد رسد آن موقع آیا قیمت خودرو باز هم گران است این در حالی که این افزایش می تواند به چند برابر شدن قیمت کل محصولات وارداتی مثل شکر روغن کره گندم و یا هر کالای اساسی وارداتی شود که ضرر آن را همه می بینند
3- اگر شما واقعا الان بخواهی یک خودرو 30000 دلاری وارد کنی باید به همان میزان بتوانی کالا یا محصول تولیدی خود را صادر کنی(برای این که متوجه شی ارزش 30000 دلار چقده) برای این منظور باید حداقل10 تخته فرش دستبافت اعلا ببافی (برابر با 15 سال کار فردی) حالا آیا بافتن 10 تخته فرش اعلا راحت تر است یا خریدن همان خودرو که در حال حاضر 60 میلیون تومان است
4- دلیل عمده قیمت بالای خودرو در ایران به هزینه گمرکی قطعات وارداتی خودرو برمی گردد
حال شاید شما بگویید که بیش از 90 درصد قطعات در خودرو های ایرانی داخلی است بله 90 درصد تعداد قطعات ایرانی است نه ارزش آن .به عنوان مثال یک مهره چرخ یک قطعه است و یک صفحه کلاچ هم یک قطعه ولی ارزش این دو خیلی با هم تفاوت دارد و بیشتر قطعات وارداتی نیز دارای ارزش زیادی هستند
5- عمر مفید یک خودرو در خارج از کشور 5 سال است در حالی که در ایران 30 سال
حال شما اگر یک خودرو را در خارج 30000 دلار بخرید بعد از 5 سال 5000 دلار هم از شما نمی خرند یعنی سالی 5000 دلار ضرر در صورتی که در ایران خودرویی 30 میلیون قیمت دارد و شما بعد از 5 سال می توانید آن را با قیمت حدودا 20 میلیون بفروشید یعنی سالی 2 میلیون تومان
6- تفاوت عمده قیمت خودروهایی که در ایران تولید می شوند با خودروهایی که به خارج از کشور صادر می شوند در الف- هزینه گمرکی قطعات وارداتی شرکت های خودرو ساز در هنگام صادرات به آنها برگشت داده می شود ب- جایزه صادراتی که دولت به صادر کنندگان می دهد ج- در کل دنیا خودرو های صادراتی از خودروهایی که برای داخل کشور تولید می شود ارزان تر است
7- تیراژ تولید خودروهای روز دنیا حدود 500000و بالاتر است در حالی که اکثر خودروهای داخلی حدود 100000 تیراژ دارد و این باعث افزایش هزینه های تولید می شود
دلایل دیگر مثل قانون کار و... بماند برای بعد
البته این به معنی بدون ایراد بودن خودروسازان ما نیست ولی
چون من همه چیز را خاکستری می بینم اگر شخصی بگوید سفید است دلایل سیاه می آورم و اگر شخصی بگوید سیاه است دلایل سفیدی سر این هم یک بار نزدیک بود با روسای یکی از شرکتهای خودروسازی داخلی ..... بماند

Farshadd
13-12-2008, 15:49
آقا من می گم قیمت خودرو توی ایران گرون نیست!!!!!!!!!!!!
حالا موافقید یک تایپک بزنیم درباره قیمت بحث کنیم

من مخالفم.

چون این بحثا عموما منحرف میشه و یا اگه هم منحرف نشه به ریشه اقتصاد و سیساست اقتصادی برمیگرده که بازم میشه خلاف قوانین !! و اونوقت تاپیک قفل یا حذف خواهد شد...

واقعا ببخشید

aghaye h
13-12-2008, 16:07
من مخالفم.

چون این بحثا عموما منحرف میشه و یا اگه هم منحرف نشه به ریشه اقتصاد و سیساست اقتصادی برمیگرده که بازم میشه خلاف قوانین !! و اونوقت تاپیک قفل یا حذف خواهد شد...

واقعا ببخشید
چی بگم که حرف حساب جواب نداره
ولی اینم درست نیست که هرکی بیاد هر چی بگه بعد ما برای اینکه بحث منحرف نشه هیچی نگیم.
ضمنا من هم فقط به دلایل اقتصادی توضیح می دم نه چیز دیگر

babriii
13-12-2008, 17:53
این ماشین اگه زیر 10 تا باشه میرزه !

=======

راستی دوستانی که میگفتند چرا قیمت ماشین در ایران گرونه و ... ؛ توجه کردید تو اینجا با 100 تومن میشه گواهینامه گرفت ولی تو یک کشوری مثل آلمان این هزینه حدود 1.5 -2 میلیون آب میخوره !

حالا به این معادله توجه کنید ؛ بنزین جهانی رو اگر ما به قیمت 500 تومان حساب کنیم (که از این قیمت بیشتره!) ، ماهانه 120 لیتر بنزین 100 تومنی میدهند که میشه ماهیانه 48 هزارتومن یارانه !

میزان متوسط استفاده شما از وسیله نقلیه اتان رو هم 5 سال فرض میکنیم که میشود 60 ماه و معادل 2.880.000 تومان !

چقدر مالیات میدید ؟! بحث 3 درصد بر ارزش افزوده رو که دو در کردیم در نطفه : دی ، حالا در نظر بگیرید کشوری مثل آلمان که مردم باید 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده بدهند ! البته زیاد شاد نباشید شما هم این مالیاته رو میدهید ولی بصورت پنهان لابه لای همین قیمت امثال ماشین !

در نتیجه انسان های خوبی باشید و کشورتان را دوست بدارید : دی

Farshadd
13-12-2008, 18:45

=======

راستی دوستانی که میگفتند چرا قیمت ماشین در ایران گرونه و ... ؛ توجه کردید تو اینجا با 100 تومن میشه گواهینامه گرفت ولی تو یک کشوری مثل آلمان این هزینه حدود 1.5 -2 میلیون آب میخوره !

حالا به این معادله توجه کنید ؛ بنزین جهانی رو اگر ما به قیمت 500 تومان حساب کنیم (که از این قیمت بیشتره!) ، ماهانه 120 لیتر بنزین 100 تومنی میدهند که میشه ماهیانه 48 هزارتومن یارانه !

میزان متوسط استفاده شما از وسیله نقلیه اتان رو هم 5 سال فرض میکنیم که میشود 60 ماه و معادل 2.880.000 تومان !

چقدر مالیات میدید ؟! بحث 3 درصد بر ارزش افزوده رو که دو در کردیم در نطفه : دی ، حالا در نظر بگیرید کشوری مثل آلمان که مردم باید 19 درصد مالیات بر ارزش افزوده بدهند ! البته زیاد شاد نباشید شما هم این مالیاته رو میدهید ولی بصورت پنهان لابه لای همین قیمت امثال ماشین !

دوست عزیز، اینو توجه کنید که در کشور های صنعتی در آمد سرانه هر شخص چقدره...

در آمد سرانه هر فرد در کشور های پیشرفته و صنعتی بین 35 تا 50 هزار دلار هست... حال آنکه این در آمدر در ایران کمتر از 5 هزار دلار هست....

و اینو توجه داشته باشید که یکی از معیار های سنجش درآمد مردم یک کشور، قدرت خرید کالا توسط اون کشور هست.

در مورد مالیات بر ارزش افزوده شاید ظاهرا کاری اشتباه باشه. ولی این کار در نفس یک کار درست و صحیح هست. دلیل اینکه این امر در نطفه کنسل شد اینه که جریان سیاسی پشتش بود که اینجا جای گفتن اون نیست...

:12:

aghaye h
13-12-2008, 19:05
دوست عزیز، اینو توجه کنید که در کشور های صنعتی در آمد سرانه هر شخص چقدره...

در آمد سرانه هر فرد در کشور های پیشرفته و صنعتی بین 35 تا 50 هزار دلار هست... حال آنکه این در آمدر در ایران کمتر از 5 هزار دلار هست....

و اینو توجه داشته باشید که یکی از معیار های سنجش درآمد مردم یک کشور، قدرت خرید کالا توسط اون کشور هست.

در مورد مالیات بر ارزش افزوده شاید ظاهرا کاری اشتباه باشه. ولی این کار در نفس یک کار درست و صحیح هست. دلیل اینکه این امر در نطفه کنسل شد اینه که جریان سیاسی پشتش بود که اینجا جای گفتن اون نیست...

چطور شما دلایلتون رو اینجا می گی ولی من باید پ خ بگم
درامد سرانه در مورد قیمت کالاهایی می تونه در نظر گرفته شه که صد در صد جنبه داخلی داره و هزینه هاش بیشتر نیروی کار است مثل گندم که شما برای تولیدش احتیاج به زمین و باران و وسایلی داری که همه توی ایران تولید میشه (کشاورزی سننتی)
اما در مورد خودرو که هزینه هاش بیشتر خارجی است (خط تولید - قطعات - طراحی- لیسانس تولید- تست )
در آمد سرانه تاثیر کمی داره(درآمد سرانه روی هزینه های نیروی کار تاثیر داره)

Terova
13-12-2008, 19:10

=======

مطمئنا زیر 10 میلیون هست..

یعنی شما می گید قیمت ماشین تو ایران گرون نیست .. :18:

همین دوو 2000 که ما یک زمانی میخریدشم 11 میلیون (حالا حساب کن اون زمان ارزش 11 میلیون چقدر بود) تو امریکا به ماشین 1000 دلاری معروف بود..

الان هم همین پراید آشغال رو داریم 8 تومن میخرم.. که اگر نصبت به ماشین ها خارجی مغایسه کنی فقط خندت می گیره..پاکستان پراید رو با قیمت 2.700 از ما نخواست گفت گرونه..!!

در مورد بنزین هم بگم که امسال 50 میلیارد دلار نفت صادر کردیم .. که البته اینو خودشون میگن و رقمش بیشتر از این حرفاست.. یعنی از این 50 میلیارد که سرمایه ملی هست نباید چیزیش به ملت برسه..

aghaye h
13-12-2008, 19:30
مطمئنا زیر 10 میلیون هست..

یعنی شما می گید قیمت ماشین تو ایران گرون نیست .. :18:

همین دوو 2000 که ما یک زمانی میخریدشم 11 میلیون (حالا حساب کن اون زمان ارزش 11 میلیون چقدر بود) تو امریکا به ماشین 1000 دلاری معروف بود..

الان هم همین پراید آشغال رو داریم 8 تومن میخرم.. که اگر نصبت به ماشین ها خارجی مغایسه کنی فقط خندت می گیره..پاکستان پراید رو با قیمت 2.700 از ما نخواست گفت گرونه..!!

در مورد بنزین هم بگم که امسال 50 میلیارد دلار نفت صادر کردیم .. که البته اینو خودشون میگن و رقمش بیشتر از این حرفاست.. یعنی از این 50 میلیارد که سرمایه ملی هست نباید چیزیش به ملت برسه..
آقا فرشاد من شروع نکردما
لطفا با لینک صبحت کنید خودتون هم می دونید توی امریکا 1000 دلار صفرش نیست (یک خرده زیاده روی کردید)مگه دست دوم 10 سال کارکرده که باید اگه بخریش سالی همون 11 میلیون خودمون را براش مالیات بدی (اونجا مالیات خودروهای کارکرده چند برابر خودروهای صفر است)
برای دومی جوابش طولانیه بعدا میگم
در مورد نفت هم پولش صرف نان ،اب، گاز ،(تلفن نه) "روغن خوراکی" ،مرغ ، آموزش و پرورش، آموزش عالی، حمل ونقل عمومی، بنزین، گازوییل، پروژه های عمرانی و... میشه

Farshadd
13-12-2008, 19:36
چطور شما دلایلتون رو اینجا می گی ولی من باید پ خ بگم
درامد سرانه در مورد قیمت کالاهایی می تونه در نظر گرفته شه که صد در صد جنبه داخلی داره و هزینه هاش بیشتر نیروی کار است مثل گندم که شما برای تولیدش احتیاج به زمین و باران و وسایلی داری که همه توی ایران تولید میشه (کشاورزی سننتی)
اما در مورد خودرو که هزینه هاش بیشتر خارجی است (خط تولید - قطعات - طراحی- لیسانس تولید- تست )
در آمد سرانه تاثیر کمی داره(درآمد سرانه روی هزینه های نیروی کار تاثیر داره)

بله. حرف شما کاملا درسته و من واقعا عذر میخوام. شما هم میشه دلایلتون رو همینجا بگید. ولای من گفتم تاپیک جدا نزنیم که الان میگم کاش میزدیم. من در جواب اون دوستمون که گفت بنزین 1 دلاره اونو گفتم . وگرنه دیگه قصد ادامه این بحثو نداشتم. باز هم عذر میخوام.

در آمد سرانه هر شخص در هر کشور در درجه اول میزان تولید ناخالص داخلی تقسیم بر تعداد جمعیت هستش.

این خودرویی که الان زدن یه خودروی مثلا کاملا داخلی هست... پس هزینه لیسانس و ... نداشته و درست مثل ساخت یه خودرو توسط شرکتی فرانسوی هست.

حالا اینا رو در نظر بگیریم که این خودرو رو یه کارخونه داخلی میسازه به مردمی که در آمد سرانشون حدود 3 هزار دلاره میفروشه 10 هزار دلار ( 3 برابر در آمد سرانه افراد کشور)

و این خودرو رو اگه یه شرکت فرانسوی بسازه به مردمی که درآمد سرانه اونا بالاتر از 35 هزار دلار هست میفروشه 5 هزار دلار ( یک هفتم درآمد سرانه)

حالا میشه بگیم قیمت خودرو در ایران تقسیم بر درآمد سرانه در مقایسه با همین معیار در فرانسه 21 برابر گرونتره. به نظرتون اگه اون همه مالیات و بنزین و ... رو هم لحاظ کنیم آیا باز هم گرونتر نیست؟

من سر این موضوع دیگه بحث نمیکنم چون میدونم که خلاف قوانین میشه. ولی آنچه عیان است، چه حاجت به بیان است. به راحتی میشه قدرت خرید مردم دیگر کشور ها ی نامبرده رو با ایران مقایسه کرد و دید که کی بهتره.

به هر حال عذر از حضور همگی به خصوص حاج تقی عزیز.

danial_crazy
13-12-2008, 19:37
آقا فرشاد من شروع نکردما
لطفا با لینک صبحت کنید خودتون هم می دونید توی امریکا 1000 دلار صفرش نیست (یک خرده زیاده روی کردید)مگه دست دوم 10 سال کارکرده که باید اگه بخریش سالی همون 11 میلیون خودمون را براش مالیات بدی (اونجا مالیات خودروهای کارکرده چند برابر خودروهای صفر است)
در مورد نفت هم پولش صرف نان ،اب، گاز ،(تلفن نه) "روغن خوراکی" ،مرغ ، آموزش و پرورش، آموزش عالی، حمل ونقل عمومی، بنزین، گازوییل، پروژه های عمرانی و... میشه

هه هه اینو باش!!!! :31::31::31:

D r i v e r
13-12-2008, 19:45
آقا فرشاد من شروع نکردما
شوخیت گرفته؟
اون مرغ و آموزش و پرورش خیلی کنار هم میان!
فکر کنم همه پول نفت صرف سجیل و شهاب بشه:21:
به نظر من هیچ دلیل منطقی وجود نداره که قیمت ماشین تو ایران گرون باشه ونتونیم خودرو وارد کنیم(بدون گمرک)
شما باید سطح رفاه و میزان حقوق کشور های خارجی هم نسبت به ما بسنجی بد این حرفارو بگی
خوب اگه یه مقدارش صرف اینا نشه من و امثال من که باید از گشنگی بریم بمیریم!

aghaye h
13-12-2008, 20:17
بله. حرف شما کاملا درسته و من واقعا عذر میخوام. شما هم میشه دلایلتون رو همینجا بگید. ولای من گفتم تاپیک جدا نزنیم که الان میگم کاش میزدیم. من در جواب اون دوستمون که گفت بنزین 1 دلاره اونو گفتم . وگرنه دیگه قصد ادامه این بحثو نداشتم. باز هم عذر میخوام.

در آمد سرانه هر شخص در هر کشور در درجه اول میزان تولید ناخالص داخلی تقسیم بر تعداد جمعیت هستش.

این خودرویی که الان زدن یه خودروی مثلا کاملا داخلی هست... پس هزینه لیسانس و ... نداشته و درست مثل ساخت یه خودرو توسط شرکتی فرانسوی هست.

حالا اینا رو در نظر بگیریم که این خودرو رو یه کارخونه داخلی میسازه به مردمی که در آمد سرانشون حدود 3 هزار دلاره میفروشه 10 هزار دلار ( 3 برابر در آمد سرانه افراد کشور)

و این خودرو رو اگه یه شرکت فرانسوی بسازه به مردمی که درآمد سرانه اونا بالاتر از 35 هزار دلار هست میفروشه 5 هزار دلار ( یک هفتم درآمد سرانه)

حالا میشه بگیم قیمت خودرو در ایران تقسیم بر درآمد سرانه در مقایسه با همین معیار در فرانسه 21 برابر گرونتره. به نظرتون اگه اون همه مالیات و بنزین و ... رو هم لحاظ کنیم آیا باز هم گرونتر نیست؟

من سر این موضوع دیگه بحث نمیکنم چون میدونم که خلاف قوانین میشه. ولی آنچه عیان است، چه حاجت به بیان است. به راحتی میشه قدرت خرید مردم دیگر کشور ها ی نامبرده رو با ایران مقایسه کرد و دید که کی بهتره.

به هر حال عذر از حضور همگی به خصوص حاج تقی عزیز.

عرض کردم نرخ درآمد جایی در نظر گرفته میشه که دولت بخواهد مثلا ببیند روی جنسی که 100 تومن تموم شده چقدر میتونه مالیات بگیره که هم مالیاتش وصول بشه هم همه مردم بتونن اون رو بخرن
اگر 500 تومن بفروشه هیچکی نمیخره پس مالیات هم وصول نمی شه(تعرفه موبایل 50درصد رو یادتونه)
اگر 120تومن هم بفروشه مالیات کمی در می آره و از اون طرف هم بازار سیاه بدلیل تقاضای زیاد ایجاد میشه و باعث میشه پولی که قراره توی جیب دولت بره توی جیب دلال بره(سیمان)
پس می آید 200 تومن در نظر میگیره که هم مالیاتش رو بگیره و هم بازار سیاه به وجود نیاد
حالا شما خودرو رو در نظر بگیرید به کداماش شبیه تره
ضمنا اگه یک کالایی 200 تومن تموم شه تولید کننده نمی آید چون درآمد سرانه پایینه 100 تومن بده(تولید به صرفه نیست)
هزینه هم فقط لیسانس نیست خط تولید، تست، بعضی مواد اولیه و چیزهای خرید دانش فنی هم هست که باید از خارج وارد بشه که به درامد سرانه ربط نداره تازه باید هزینه طراحی رو بجای لیسانس اضافه کنی که چون تیراژ پایینه بیشتر هم میشه

هه هه اینو باش!!!! :31::31::31:
:31::31:

شوخیت گرفته؟
اون مرغ و آموزش و پرورش خیلی کنار هم میان.
فکر کنم همه پول نفت صرف سجیل و شهاب بشه:21:
به نظر من هیچ دلیل منطقی وجود نداره که قیمت ماشین تو ایران گرون باشه ونتونیم خودرو وارد کنیم(بدون گمرک)
شما باید سطح رفاه و میزان حقوق کشور های خارجی هم نسبت به ما بسنجی بد این حرفارو بگی
خوب اگه یه مقدارش صرف اینا نشه من و امثال من که باید از گشنگی بریم بمیریم!
عزیزم فعلا که میان( اگه مرغ نخوری نمی تونی بری سر کلاس درس بخونی و اگه معلم هم مرغ نخوره نمیتونه بره درس بده):31:
دلیل زیاد داره
سطح رفاه به تولید ناخلص داخلی ربط داره که توی ایران بدون نفت..... (روم نمیشه بگم)
اگه نفت نبود من و تو نبودیم که بخواهیم بمیریم!!!!!

Terova
13-12-2008, 20:51
آقا فرشاد من شروع نکردما
ه

من لینک 7 سال پیش رو از کجا برات بیارم..

اون ماشین هم موقعه ای که نو بود من گفتم (منظورم 7 سال پیش بود)

خوب منم در جواب اون دوستمون گفتم که از فروش نفت پول بنزین رو میارن پایین..!

حالا منظور شما چی بود..

بعد اون پول بیشتر از این مصارفی هست که شما می گید.. و متاسفانه خرج چیزهای دیگه میشه.. که البته لازم هست که خرج بشه ولی باید یکمی هم به فکر رفاه مردم بود..

کلا از نظر دولت رفاه مردم در درجه آخر قرار داره .. جتی اهمیت رفاه احشام هم از رفاه مردم بالاتره ..

aghaye h
13-12-2008, 21:07
من لینک 7 سال پیش رو از کجا برات بیارم..

اون ماشین هم موقعه ای که نو بود من گفتم (منظورم 7 سال پیش بود)

خوب منم در جواب اون دوستمون گفتم که از فروش نفت پول بنزین رو میارن پایین..!

حالا منظور شما چی بود..

بعد اون پول بیشتر از این مصارفی هست که شما می گید.. و متاسفانه خرج چیزهای دیگه میشه.. که البته لازم هست که خرج بشه ولی باید یکمی هم به فکر رفاه مردم بود..

کلا از نظر دولت رفاه مردم در درجه آخر قرار داره .. جتی اهمیت رفاه احشام هم از رفاه مردم بالاتره ..
نگاه کن رفاه مردم به این نیست که خودروی 15 میلیونی رو بدن 5 میلیون (اگه منظورتون قیمت خودرو است)
رفاه مردم با ایجاد حمل و نقل عمومی ایجاد میشه وگرنه همین الان که خودرو 15 میلیونه همه می خرن و می رن ساعتها پشت ترافیک می مونن حالا اگه 5 میلیون بشه چی میشه ؟!!!
مشکل ما توی خودرو کیفیته نه قیمت (اولین پست من را که در جواب آقا فرشاد دادم بخون)
حالا این چه ربطی به قیمت ماشین داره
در مورد دوو هم من می گم اون خودرو 100000 دلار بوده شما ثابت کن(شوخی)
به هر حال 1000 دلار صفرش نبوده. خودت کلاهت را قاضی کن.

milky way
13-12-2008, 21:17
الکی سره رفاه اجتماعی بحث نکنید همه میدونیم وضعیت مملکت چطوریه حتی محمودم خودش میدونه، هرکی هم بوق مخالف بزنه مشخص اصلا تو این مملکت زندگی نمیکنه !

Farshadd
13-12-2008, 21:29
مشکل ما توی خودرو کیفیته نه قیمت (اولین پست من را که در جواب آقا فرشاد دادم بخون)
.

کیفیت نسبت به قیمت سنجیده میشه. پارس 18 تومنه. در صورتی که کیفیت و ...ش 12 تومن بیشتر نمیارزه.

D r i v e r
13-12-2008, 21:45
کیفیت نسبت به قیمت سنجیده میشه. پارس 18 تومنه. در صورتی که کیفیت و ...ش 12 تومن بیشتر نمیارزه.
اگه کیفیت نسبت به قیمت سنجیده بشه پراید 5 تومن هم از سرش خیلی خیلی زیاده

aghaye h
13-12-2008, 21:52
نه این اشتباهیه که ما می کنیم چون معمولا خودروهای دست دوم سوار می شویم و هزینه کمتری که در هنگام خرید خودرو دست دوم می دهیم می خواهیم با استهلاک بعد از خریدش مقایسه کنیم
هر خودرو در هر کلاسی باید حداقل کیفیت لازم رو داشته باشه و تفاوت قیمت در خودرو صفر باید به امکانات رفاهیش و شتاب و کلاس خودرو و دیگر امکاناتش باشه
نه به کیفیتش

Farshadd
13-12-2008, 22:02
نه این اشتباهیه که ما می کنیم چون معمولا خودروهای دست دوم سوار می شویم و هزینه کمتری که در هنگام خرید خودرو دست دوم می دهیم می خواهیم با استهلاک بعد از خریدش مقایسه کنیم
هر خودرو در هر کلاسی باید حداقل کیفیت لازم رو داشته باشه و تفاوت قیمت در خودرو صفر باید به امکانات رفاهیش و شتاب و کلاس خودرو و دیگر امکاناتش باشه
نه به کیفیتش

معمولا نه. بعضا.

هر خودرو در هر کلاسی نسبت به قیمتش باید بیشترین کیفیت رو توی ماشین های اون رنج داشته باشه... نه حداقل...

اگه تفاوت قیمت به خاطر امکانات و ایمنی، توانایی های حرکتی، میزان تولید آلاینده ها، و ... رو قبول دارم. ولی توجه کنید که کیفیت یکی از مهمترین آیتم ها در ساخت خودروهاست.

D r i v e r
13-12-2008, 22:17
واقعا کیفیت ساخت پرشیا یه چیز خیلی مفتضحی هست
پرایدم که از روز اول گذاشتنش برای صداهای عجیب و قریب
هیچ دلیلی هم وجود نداره که چرا قیمت این خودرو باید اینقدر گرون باشه
به نظر من کیفیت حرف اول رو میزنه
چرا ما باید به اندازه ی پولی که میدیم نباید انتظار کیفیت مناسب رو داشته باشیم؟
فکر میکنم 18 تومن یا 8 تومن پول کمی نباشه تو مملکت ما

aghaye h
13-12-2008, 22:18
معمولا نه. بعضا.

هر خودرو در هر کلاسی نسبت به قیمتش باید بیشترین کیفیت رو توی ماشین های اون رنج داشته باشه... نه حداقل...

اگه تفاوت قیمت به خاطر امکانات و ایمنی، توانایی های حرکتی، میزان تولید آلاینده ها، و ... رو قبول دارم. ولی توجه کنید که کیفیت یکی از مهمترین آیتم ها در ساخت خودروهاست.
حداقل منظور وجود داشتن فاکتورهایی در استاندارد است که ربطی به دیگر خودروها نداره در هنگام تولید
و حداکثر را شما نسبت به دیگر محصولات میسنجید در هنگام خرید
این کیفیت به این معنی است که مثلا اگه به یک خودرو دو برابر وزن مجاز بار وارد کنیم بعد از 1000 کیلومتر جلو بیندیش خراب میشه یا 2000 کیلومتر یا 20000 کیلومتر
این کیفیت به معنی خراب شدن خودرو پس از 5 کیلومتر نیست که چنین خودرویی نباید تولید شه که بعد بخواهد قیمت گذاری شه
به عنوان مثال
میشه تفاوت کیفیت تویوتا یاریس با کرولا یا کمری مثال بزنیم
آیا یاریس چون نصف قیمت کمری است کیفیتش نصف اونه ؟

aghaye h
13-12-2008, 22:50
دلایل من که قبلا گفتم بعدا می گم
1- تفاوت نرخ بهره در ایران و کشورهای خارجی که هزینه های تولید را بالا می برد.به عنوان مثال نرخ بهره در خارج حدود 2 درصد ولی در ایران بانکی حدود 15 درصد و شخصی حدود 36 در صد و حتی بالاتر است که این در قیمت تمام شده محصول تاثیر می گذارد
2- شما برای مقایسه قیمت خودرو در ایران و کشورهای خارجی از نرخ برابری ارز 1000 تومان به ازای هر دلار استفاده می کنید در صورتی که اگر واردات خودرو به ایران ازاد شود به دلیل حجم تقاضا دلار(همه یک ماشین می خواهند بخرند) به قیمت بالای 3000 تومان خواهد رسد آن موقع آیا قیمت خودرو باز هم گران است این در حالی که این افزایش می تواند به چند برابر شدن قیمت کل محصولات وارداتی مثل شکر روغن کره گندم و یا هر کالای اساسی وارداتی شود که ضرر آن را همه می بینند
3- اگر شما واقعا الان بخواهی یک خودرو 30000 دلاری وارد کنی باید به همان میزان بتوانی کالا یا محصول تولیدی خود را صادر کنی(برای این که متوجه شی ارزش 30000 دلار چقده) برای این منظور باید حداقل10 تخته فرش دستبافت اعلا ببافی (برابر با 15 سال کار فردی) حالا آیا بافتن 10 تخته فرش اعلا راحت تر است یا خریدن همان خودرو که در حال حاضر 60 میلیون تومان است
4- دلیل عمده قیمت بالای خودرو در ایران به هزینه گمرکی قطعات وارداتی خودرو برمی گردد
حال شاید شما بگویید که بیش از 90 درصد قطعات در خودرو های ایرانی داخلی است بله 90 درصد تعداد قطعات ایرانی است نه ارزش آن .به عنوان مثال یک مهره چرخ یک قطعه است و یک صفحه کلاچ هم یک قطعه ولی ارزش این دو خیلی با هم تفاوت دارد و بیشتر قطعات وارداتی نیز دارای ارزش زیادی هستند
5- عمر مفید یک خودرو در خارج از کشور 5 سال است در حالی که در ایران 30 سال
حال شما اگر یک خودرو را در خارج 30000 دلار بخرید بعد از 5 سال 5000 دلار هم از شما نمی خرند یعنی سالی 5000 دلار ضرر در صورتی که در ایران خودرویی 30 میلیون قیمت دارد و شما بعد از 5 سال می توانید آن را با قیمت حدودا 20 میلیون بفروشید یعنی سالی 2 میلیون تومان
6- تفاوت عمده قیمت خودروهایی که در ایران تولید می شوند با خودروهایی که به خارج از کشور صادر می شوند در الف- هزینه گمرکی قطعات وارداتی شرکت های خودرو ساز در هنگام صادرات به آنها برگشت داده می شود ب- جایزه صادراتی که دولت به صادر کنندگان می دهد ج- در کل دنیا خودرو های صادراتی از خودروهایی که برای داخل کشور تولید می شود ارزان تر است
7- تیراژ تولید خودروهای روز دنیا حدود 500000و بالاتر است در حالی که اکثر خودروهای داخلی حدود 100000 تیراژ دارد و این باعث افزایش هزینه های تولید می شود
دلایل دیگر مثل قانون کار و... بماند برای بعد
البته این به معنی بدون ایراد بودن خودروسازان ما نیست ولی
چون من همه چیز را خاکستری می بینم اگر شخصی بگوید سفید است دلایل سیاه می آورم و اگر شخصی بگوید سیاه است دلایل سفیدی سر این هم یک بار نزدیک بود با روسای یکی از شرکتهای خودروسازی داخلی ..... بماند

milky way
13-12-2008, 23:12
گرانی قیمت خودرو در ایران به جاست یا خیر؟
گرانی قیمت ها به جاست یا خیر؟
گرانی به جاست یا خیر؟
گرانی ؟
جواب تمام این سوالات بدون شک یچیزه که مشخصه و هیچ دلیلی هم نمیشه اورد برای اون، دوستان در مورد تولید خالص ملی و نرخ بانک ها و قیمت دلار که در کنترل دولت است بحث میکنن که بنظرم خنده داره چون تنها دلیل واردات غیر آزاد خودرو تو ایران پشتیبانی از تولید کننده های داخلی است نه چیز دیگه ای، آزادی واردات خودرو هیچ تاثیری نمیتونه در یک مملکت کاملا دولتی که حتی قیمت اینترنتم دولت تعیین میکنه داشته باشه فقط کسی که پژو میخره کمری میخره کسی که آزارا میخره مرسدس میخره این تنها فرقشه و البته شرکت های مثلا در سطح جهانی تولید کننده قطعات و خودرو داخلی هم نابود میشن و هزاران نفر بیکار میشن احتمالا.

aghaye h
13-12-2008, 23:26
گرانی قیمت خودرو در ایران به جاست یا خیر؟
گرانی قیمت ها به جاست یا خیر؟
گرانی به جاست یا خیر؟
گرانی ؟
جواب تمام این سوالات بدون شک یچیزه که مشخصه و هیچ دلیلی هم نمیشه اورد برای اون، دوستان در مورد تولید خالص ملی و نرخ بانک ها و قیمت دلار که در کنترل دولت است بحث میکنن که بنظرم خنده داره چون تنها دلیل واردات غیر آزاد خودرو تو ایران پشتیبانی از تولید کننده های داخلی است نه چیز دیگه ای، آزادی واردات خودرو هیچ تاثیری نمیتونه در یک مملکت کاملا دولتی که حتی قیمت اینترنتم دولت تعیین میکنه داشته باشه فقط کسی که پژو میخره کمری میخره کسی که آزارا میخره مرسدس میخره این تنها فرقشه و البته شرکت های مثلا در سطح جهانی تولید کننده قطعات و خودرو داخلی هم نابود میشن و هزاران نفر بیکار میشن احتمالا.
عزیز جان "قیمت خودرو توی ایران گران است یا خیر" بهتر بود (این رو من نزدم)
قیمت دلار الان که واردات خودرو محدودیت داره در اختیار دولت است وگرنه اگه آزاد بشه که .... (سال 73 بازار سیاه دلار )
ببخشید میشه شما بگویید اون تفاوت قیمت دلاری که افراد بابت خرید مرسدس به جای کمری می دهند از کجا باید بیاد
یا مردمی که تا حالا پژو با ارز بری 5000 دلاری می خرند کمری 20000 دلاری بخرند. این15000 دلار از کجا میخاد بیاد.
قیمت نرخ بهره را هم اگه دولت 15 درصد یا کمترش کرده خودتون می دونید که آزادش چنده
بهتره به جای جملاتی مثل همه می دونند مانند دیگر دوستان با منطق جواب دلایل را بدهید
در مورد پشتیبانی دولت هم در همه جای دنیا دولت ها از صنایع داخلی حمایت می کنند اما به روش های گوناگون
یک جا مثل آمریکا دولت از مردم مالیات می گیره و بعد به خودرو سازاش کمک مالی می کنه یک جا هم مثل اینجا...

Terova
14-12-2008, 00:45
نگاه کن رفاه مردم به این نیست که خودروی 15 میلیونی رو بدن 5 میلیون (اگه منظورتون قیمت خودرو است)
رفاه مردم با ایجاد حمل و نقل عمومی ایجاد میشه وگرنه همین الان که خودرو 15 میلیونه همه می خرن و می رن ساعتها پشت ترافیک می مونن حالا اگه 5 میلیون بشه چی میشه ؟!!!
حالا این چه ربطی به قیمت ماشین دارهمن منظورم رو کلی گفتم..
مسائل خوردو فقط یکی از موارد رفاه عمومی هست که باید همه با هم جمع بشه تا تاثیر خودش رو نشون بده.

نمیشه از یک طرف برای رفاه عمومی نان رو به مردم سو بسید دار بدن بعد از اون ور خودروی که 5 تومن هم نمی ارزه رو بدن 15 تومن..

علت اینجور مسائل هم بر میگرده به چند حزب و گروه بودن مملکت که هر کسی برای خودش کار میکنه و اصلا هیچ برنامه هماهنگی با هم ندارن.

aghaye h
14-12-2008, 01:17
من منظورم رو کلی گفتم..
مسائل خوردو فقط یکی از موارد رفاه عمومی هست که باید همه با هم جمع بشه تا تاثیر خودش رو نشون بده.

نمیشه از یک طرف برای رفاه عمومی نان رو به مردم سو بسید دار بدن بعد از اون ور خودروی که 5 تومن هم نمی ارزه رو بدن 15 تومن..

علت اینجور مسائل هم بر میگرده به چند حزب و گروه بودن مملکت که هر کسی برای خودش کار میکنه و اصلا هیچ برنامه هماهنگی با هم ندارن.
نگاه کن دو دلیل اصلی برای خرید خودرو وجود داره
1- استفاده از خودرو جهت حمل و نقل
اگرحمل ونقل عمومی افزایش پیدا کنه خیلی از ما نیازمون برای خرید خودرو رفع می شه
پس چیزی به نام خرید خودرو باقی نمی مونه که گرون یا ارزونش مهم باشه
2- استفاده از خودرو جهت تفریح(ماشین بازی)
برای این منظور هم می شود از خودروهای کرایه همون طور که در تموم دنیا معموله استفاده کرد
پس عامل اصلی تمرکز ما روی قیمت به عوامل دیگه بر می گرده
کلا در دنیا خودرو یک وسیله برای مسافرت های تفریحی خانوادگیه
نه مثل ایران
برای زندگی کردن با آن (چقدر از عمرمون توی خودرو است)
سرکار رفتن
دانشگاه رفتن
خرید روزانه
یا ....

Farshadd
14-12-2008, 01:17
من با یه تصویر میگم قسمتی از اضافه قیمت میره کجا:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینا فقط کارهای عمرانی بود در طی دو سال. کمک های نظامی و ... بماند که ده ها برابر اینا هست.

لطفا یه تحقیق هم در زمینه های زیر بکنید

قدرت خرید مردم ایران نسبت به مردم سایر جهان
تورم واقعی ایران و مقایسه اون با دیگر کشور ها
رابطه درآمد سرانه با قدرت خرید
کیفیت جنس های ایرانی
مقایسه تعرفه واردات کالا در ایران نسبت به دیگر کشورها
فساد اداری در کشور ایران
و...

فقط نتایجش رو اینجا نگید

بعید میدونم در صورت انجام این کار باز هم بگید قیمت خودرو در ایران عادلانه هست. قیمت خودرو در ایران طبیعیه... یعنی مثل بقیه چیزا با در نظر گرفتن حقوق ها و درآمد سرانه و حتی با وجود کم کردن یارانه ها باز هم گرونه.

اگه این حرفا رو قبول ندارید من حاضرم با یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه تهران دیداری داشته باشیم در این مورد. هر چند کوتاه باشه، ولی در عرض چند دقیقه ضربه فنی خواهیم شد. یا اصلا اگه مایلید به یکیشون بگیم بیان اینجا رو یه نگاهی بندازن. به یکیشون که خارج هم زندگی کرده باشه.و نظرشو هم بگه. البته اگه قبول کنه که در اینجا نظرشو بگه.

aghaye h
14-12-2008, 02:03
من با یه تصویر میگم قسمتی از اضافه قیمت میره کجا:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اینا فقط کارهای عمرانی بود در طی دو سال. کمک های نظامی و ... بماند که ده ها برابر اینا هست.

لطفا یه تحقیق هم در زمینه های زیر بکنید

قدرت خرید مردم ایران نسبت به مردم سایر جهان
تورم واقعی ایران و مقایسه اون با دیگر کشور ها
رابطه درآمد سرانه با قدرت خرید
کیفیت جنس های ایرانی
مقایسه تعرفه واردات کالا در ایران نسبت به دیگر کشورها
فساد اداری در کشور ایران
و...

فقط نتایجش رو اینجا نگید

بعید میدونم در صورت انجام این کار باز هم بگید قیمت خودرو در ایران عادلانه هست. قیمت خودرو در ایران طبیعیه... یعنی مثل بقیه چیزا با در نظر گرفتن حقوق ها و درآمد سرانه و حتی با وجود کم کردن یارانه ها باز هم گرونه.

اگه این حرفا رو قبول ندارید من حاضرم با یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه تهران دیداری داشته باشیم در این مورد. هر چند کوتاه باشه، ولی در عرض چند دقیقه ضربه فنی خواهیم شد. یا اصلا اگه مایلید به یکیشون بگیم بیان اینجا رو یه نگاهی بندازن. به یکیشون که خارج هم زندگی کرده باشه.و نظرشو هم بگه. البته اگه قبول کنه که در اینجا نظرشو بگه.
عزیزم آقا فرشاد از شما توقع نداشتم
آخه این کجاش نوشته که هزینه های این از فروش خودرو توی ایران تامین میشه
تازه اگه یکی همچنین جدولی بدون هیچ منبع یا ... به شما بده شما قبول می کنی
من قضیه رو به دلایل اقتصادی میگم شما می میری .....
هرچند این ها هیچ ریطی به قیمت خودرو نداره ولی
قدرت خرید مردم توی ایران را نمی دونم باید با چه کشورهایی مقایسه کنم افغانستان یا امریکا
حداقل این را می تونم بهتون بگم که قدرت خرید توی ایران نسبت به درآمد سرانه بالاه چون کشور مصرف زده ای هست در حالی که در دیگر کشورها معمولا بیشتر در امدشون رو صرف سرمایه گذاری برای نسل های آینده می کنند درحالی که ما... این می تونی از همون استاد دانشگاه بپرسی
تورم هم توی ایران دلایل زیادی داره یکیش افزایش ناگهانی جمعیت در دهه های اخیر است و...
قدرت خرید رو یک بار گفتم
کیفیت جنس های ایرانی رابطش با قیمت خودرو چیه !!!!!
ولی ما توی همین ایران بعضی کارخونه هامون که عنصر وجدان توی مدیرانشون وجود داره محصولاتی می سازند که از نمونه خارجی بهتر نباشه بدتر نیست
تعرفه واردات رو قبلا گفتم ولی تعرفه فعلا فقط برای خودرو زیاده بقیه چیزها که یا با تعرفه پایین یا جنسای قاچاق بدون تعرفه توی بازار فراوان است
فساد اداری هم اگه وجود داره بیش از اینکه به حکمرانی خوب برگرده به شهروندی بد برمیگرده
یعنی مردم بیشتر توش مقصرند هر چند دولت هم بی تقصیر نیست
در رابطه با استاد دانشگاه
در ایران تقابلی وجود داره بین صنعت و دانشگاه یعنی اساتید تا وقتی که در دانشگاه هستند هی از صنعت ایراد می گیرند ولی کافیه شما همین افراد رو بزاری توی یک منصب توی کارخانجات اون وقت .....
در کل من منظورم قیمتی بود که توسط کارخانجات تعیین می شه حالا شما کجا رفتی
در آخر هم شما جنوب لبنان را یک استان ایران در نظر بگیر مثل استان هرات توی افغانستان حتما نباید بریم اونجا رو بگیریم
ودر پایان
اسرار پس پرده نه تو دانی و نه من
گر پرده در افتد نه تو مانی و نه من
(نامه فلاحیان به مهاجرانی حدود 78)

bleu2u4u
14-12-2008, 02:29
به نظر من بهتره aghaye h بره براي خودش ماشين ارزون بخره و بقيه هم ايشون رو نگاه كنن و لذت ببرن

البته قبل از اينكه ايشون ماشين ارزونشونو بخرن ارزش ميخوام كارهاي زير رو انجام بدن

1-برو تو يك كشور (كشورشو خودت انتخاب كن) ببين متوسط درآمد سرانه توي اونجا چقدره

2-حالا يك نفر كه درامدش همينقدر هست رو انتخاب كن

3-ببين ماشيني كه سوار ميشه چيه؟امكاناتش چيه؟قيمتش تو اونجا چقدره؟قيمت جهاني اون ماشين چقدره؟

4-حالا بعد اين كارا بيا ايران و توي كشور خودمون هم همين كار رو بكن

5-جواب هاتو با هم مقايسه كن؟خواستي بگو نخواستي هم نگو

6-برو ماشين ارزونتو بخر

7-اگه تونستي يك ماشين ارزون هم براي ما جور كن ثواب داره

aghaye h
14-12-2008, 02:51
به نظر من بهتره aghaye h بره براي خودش ماشين ارزون بخره و بقيه هم ايشون رو نگاه كنن و لذت ببرن

البته قبل از اينكه ايشون ماشين ارزونشونو بخرن ارزش ميخوام كارهاي زير رو انجام بدن

1-برو تو يك كشور (كشورشو خودت انتخاب كن) ببين متوسط درآمد سرانه توي اونجا چقدره

2-حالا يك نفر كه درامدش همينقدر هست رو انتخاب كن

3-ببين ماشيني كه سوار ميشه چيه؟امكاناتش چيه؟قيمتش تو اونجا چقدره؟قيمت جهاني اون ماشين چقدره؟

4-حالا بعد اين كارا بيا ايران و توي كشور خودمون هم همين كار رو بكن

5-جواب هاتو با هم مقايسه كن؟خواستي بگو نخواستي هم نگو

6-برو ماشين ارزونتو بخر

7-اگه تونستي يك ماشين ارزون هم براي ما جور كن ثواب داره
دوست عزیز
صدبار گفتم بازم می گم
شما نرخ ارز را با دلار 1000 تومن در نظر می گیری
توی کشورهای دیگه چون به دلایل مختلف(مالیات ،نرخ سوخت،بیمه و غیره بالا و حمل و نقل عمومی ارزان) این قدر که ما علاقه به ماشین سواری داریم ندارند
پس دلیلی برای تقاضای بیش از حد ماشین نیست
در حالی که توی ایران با این همه عاشق خودرو در صورت آزاد شدن واردات .....
و در آخر
اون جا که منطق حرفی برای گفتن نداره طنز جاشو می گیره.

aghaye h
14-12-2008, 03:05
نمی دونم
من فکر می کردم دوستان با دلایل محکمی به استقبال صحبت های من بیایند
دلایلی مثل نرخ پایین بهره وری در صنعت ،انبار بی دلیل مواد اولیه در انبارها یا ....
ولی ظاهرا اینقدر سیاست زده شده ایم که فقط با دلایل سیاسی زندگی می کنیم
وهمه چیز را هنوز یا تقصیر نظام می دانیم (مثل اینوری ها)یا تقصیر آمریکا(مثل اون وری ها)
عزیزان قبول کنید دلیل بیشتر مشکلات ما در طرز تفکر و زندگی خودمان است نه مشکلاتی که دیگران برای ما ایجاد می کنند
وگرنه کدام کشور با عوض کردن مداوم حکومت به جایی رسیده است (کشور های افریقایی) که ما برسیم و ....
و در آخر
بیایید به جای نفرین کردن تاریکی شمعی روشن کنیم.

B3HZ@D
14-12-2008, 03:49
حالا نه از نظر اقتصادی و نه از نظر سیاسی:

به نظرتون این ماشینها ارزش پولی رو که بابتش می دهید دارن یا نه...
شما به خدمات پس از فروش خوردوها توجه کنید...شما پس از خرید خودرو یک کارت طلایی میگیرید که مثلا برای یک سال یک سری مزایا دارید...مثل بازبینی ماشین بعد از مثلا .... کیلومتر
وقتی به تعمیرگاه های مجاز میرید از بازبینی و بازدید فنی راضی هستید یا نه؟
توی همه کشورهای پیشرفته روی خدمات پس از فروش حساب بیشتری باز کردن و واقعا به حرفشون عمل می کنن
چرا باید یه ماشین مثل 405 نزدیک به 20 سال در کشور تولید بشه؟؟؟در صورتی که هی دم از پیشرفت صنعت خودرو سازی میزنن!!
چرا ماشینی مثل سمند طرحش از خارج از ایران میاد در صورتی که میگن از اول تا اخر این ماشین همه کارهاش توی ایران بوده
چرا اون همه 405 منفجر شد هیچ کس صداش در نیومد در حالی که مردم زنده زنده توی اونها سوختن
شما ماشینهای تولیدی داخلی رو یه نگاه بندازید...هیچ کیفیت ندارن ولی بجاش قیمتهای بالایی دارن
و جالبه که به مرور زمان به قیمت اونها هم اضافه میشه
فعلا تا اینجا کافیه

Farshadd
14-12-2008, 11:14
عزیزم آقا فرشاد از شما توقع نداشتم
آخه این کجاش نوشته که هزینه های این از فروش خودرو توی ایران تامین میشه
تازه اگه یکی همچنین جدولی بدون هیچ منبع یا ... به شما بده شما قبول می کنی
من قضیه رو به دلایل اقتصادی میگم شما می میری .....

جایی ننوشته که اینا اضافه قیمت خودرو هاست. ولی نکنه فکر کردید اینا رو از جیب خودشون ساختن؟ اینا رو از هزینه هایی که از گرانی خودرو، قسمتی از فروش نفت و گاز (نه همش) و ... تامین میکنن. البته اول میره تو یه حسابای دیگه بعد میره اونجا
دوست عزیز، اینو هفته نامه صدای ملت فکر کنم اسفند 86 زده بود. اگه مایلید آمار دققشو هم دربیارم.

هرچند این ها هیچ ریطی به قیمت خودرو نداره

ببخشید یعنی شما میخوایید بگید قدرت خرید، درآمد سرانه، کمک بیهوده به دیگر کشورها، گمرک بیش از حد (90-120 درصد) ربطی به قیمت خودرو نداره.

قدرت خرید مردم توی ایران را نمی دونم باید با چه کشورهایی مقایسه کنم افغانستان یا امریکا

با کشور های هم رده خودش مثل و کره جنوبی تا چند سال پیش در یه حد بودن که . ولی رفاه اونا کجا و ما کجا

حداقل این را می تونم بهتون بگم که قدرت خرید توی ایران نسبت به درآمد سرانه بالاه چون کشور مصرف زده ای هست

قدرت خرید نسبت به سرانه بالا نیست. سرانه خیلی کمه و مردم نمیخوان از گرسنگی بمیرن. این در حالیه که درآمد سرانه در حدیه که مردم بخوان نون و آب بخورن. ولی میبینیم مردم 6 ماهی یه بار گوشت هم میخورن. بنابراین شما فکر میکنید قدرت خرید نسبت به سرانه بالاست

در حالی که در دیگر کشورها معمولا بیشتر در امدشون رو صرف سرمایه گذاری برای نسل های آینده می کنند درحالی که ما... این می تونی از همون استاد دانشگاه بپرسی

اونا سرمایه گذاری میکنن. ولی خیالت تخت در دیگر کشور ها هم مردم اینقدر به فکر سرمایه گذاری برای نسل های بعد نیستن. چون تو ایران آینده هیچ کس معلوم نیست و بیکاری فت و فراوونه و به همین دلیل والدین بیشتر از دیگر کشور ها به فکر نسل های بعد هستن.
دلیلی دیگر ایمنه که ایران چیزی برای سرمایه گذاری برای نسل های بعد نداره. اونا میان نسل کنونی رو تکمیل میکنن و بعد هم به نسل های بعدی فکر میکنن. توی ایران نسل های کنونی تکمیل که هیچ، حتی در نیاز های اولیه گیر کردیم... چه برسه بخواییم به نسل های دیگه برسیم.

این می تونی از همون استاد دانشگاه بپرسی

من استاد خاصی مد نظرم نبود. کلی گفتم.

تورم هم توی ایران دلایل زیادی داره یکیش افزایش ناگهانی جمعیت در دهه های اخیر است و...

افزایش جمعیت قبول، ولی توجه کنید که:
1- همین افزایش جمعیت در کشور ترکیه که اون موقع از ایران پایینتر بود هم وجود داشته.
2-افزایش جمعیت در ایران به دلیل تشویق های نظام و بی آگاهی بودن خود مردم هم بوده.
3- این افزایش جمعیت میتونست نیروی کار تولیدی هم بشه.

کیفیت جنس های ایرانی رابطش با قیمت خودرو چیه !!!!!

خوب دقت کن حاج تقی عزیز،
1- خودروی ایرانی و منتاژ ایرانی هم یه جنس ایرانی هست به هر حال،
2- خودروهای ایرانی کیفیت خوبی ندارن.
3- خودروهای وارداتی کیفیت و کارایی و .. شون از خودروهای ایرانی به مراتب بهتره.

اگه قیمت آزاد باشه یک خودرو مثل کیا سراتو 15 میلیون میشه و پارس هم (فرض کنیم با فایده خودشون) 15 تومن. حالا شما بخوایید بخرید کدوم رو میخرید؟؟؟؟ شک نکنید کیا سراتو رو میخرید.

پس میان یه کاری میکنن. قیمت خودرو هایی که وارد میشه رو 2 برابر میکنن.

این چند تا فایده داره، یکیش اینکه از واردات خودرو حداقل ربع قیمت خودروی پلاک شده در میشه فایده مطلق. (ربعش هم فرض کنیم صرف هزینه ها و مالیاتی که شما گفتید بشه، که نمیشه - این 2 تا ربع شد یه نصفه نصفش هم که قیمت خشک خودرو هنگام خرید در خارج هست)

ولی ما توی همین ایران بعضی کارخونه هامون که عنصر وجدان توی مدیرانشون وجود داره محصولاتی می سازند که از نمونه خارجی بهتر نباشه بدتر نیست

لطفا 2 تا نام ببرید

تعرفه واردات رو قبلا گفتم ولی تعرفه فعلا فقط برای خودرو زیاده

خوب ما هم داریم همینو میگیم چند ساله

فساد اداری هم اگه وجود داره بیش از اینکه به حکمرانی خوب برگرده به شهروندی بد برمیگرده
یعنی مردم بیشتر توش مقصرند هر چند دولت هم بی تقصیر نیست

بله قبول دارم اینو. که ما مردم هم تا حدودی یه همچین جفاهایی حقمونه. ولی به عقیده من بیشتر تقصیر بر گردن اون یکی هست.

در رابطه با استاد دانشگاه
در ایران تقابلی وجود داره بین صنعت و دانشگاه یعنی اساتید تا وقتی که در دانشگاه هستند هی از صنعت ایراد می گیرند ولی کافیه شما همین افراد رو بزاری توی یک منصب توی کارخانجات اون وقت .....

تا حالا چند بار استادای دانشگاه اومدن روی کار؟؟ تا حالا چندتاشون اومدن و اختیار داشتن. تا جایی که من به یاد دارم و خوندم، اساتید همه یا مجبور به خروج از کشور شدن، یا زندان، یا سکوت.

اینایی که میبینی هم توی دانشگاه درس میدن: جریانشون اینه:
چون مقام و پست دارن درس میدن و مثلا استادن. نه اینکه چون درس میدن و مثلا استادن، پست هم دارن.

در کل من منظورم قیمتی بود که توسط کارخانجات تعیین می شه حالا شما کجا رفتی

اینا همه به هم ربط داره. من که همون اول هم گفتم بخواییم ریشه یابی کنیم به جاهای باریک هم میکشه.

اسرار پس پرده نه تو دانی و نه من
گر پرده در افتد نه تو مانی و نه من

روزی پرده میوفته. اگه قبل از میانسالی نمیریم اون روز رو هم خواهیم دید.

صبر و زمان بزرگترین جنگاوران هستند (تولستوی)

نمی دونم
من فکر می کردم دوستان با دلایل محکمی به استقبال صحبت های من بیایند
.

دوستان درست حرف میزنن. دلایل خوبی هم آوردن. ولی اونجایی که توجیه به عنوان در مقابل سوال و دلیل قرار بگیره دلیل معمولا شکست میخوره.

ولی ظاهرا اینقدر سیاست زده شده ایم که فقط با دلایل سیاسی زندگی می کنیم
وهمه چیز را هنوز یا تقصیر نظام می دانیم (مثل اینوری ها)یا تقصیر آمریکا(مثل اون وری ها).

من تقصیر آمریکا رو کمتر قبول دارم. بیشتر به این معتقدم:
1- نظام
2- مردم
3- شرایط جهانی

عزیزان قبول کنید دلیل بیشتر مشکلات ما در طرز تفکر و زندگی خودمان است نه مشکلاتی که دیگران برای ما ایجاد می کنند
.

دقیقا. به قولی "جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگان اند"

یعنی هرچی بهمون گفتن بگیم چشم، هر چی شد بگیم تقصیر خودمونه، گرونی ها رو راحت قبول کنیم، توجیح های مسئولین را به عنوان دلیل بنگریم و ....

وگرنه کدام کشور با عوض کردن مداوم حکومت به جایی رسیده است (کشور های افریقایی) که ما برسیم و ....

عوض کردن مداوم هیچ. ولی عوض کردن از دیکتاتوری به دموکراسی در خیلی از کشورا نتیجه داده.

بیایید به جای نفرین کردن تاریکی شمعی روشن کنیم.

در جایی که یه پنکه مخصوص خاموش کردن شمع وجود داره اول باید چند تا شمع روشن کنیم، طوری که حداقل یک شمع روشن بمونه تا وقتی میریم پینکه رو خاموش میکنیم . و وقتی هم پنکه رو خاموش کردیم، شروع به روشن کردن بقیه شمعهای کنیم. در غیر اینصورت همه شمع های روشن شده خاموش میشن، و این یعنی آفتابه خرج لحیم.

=================

اگه مایلید بحثو تموم کنیم.

چون این بحثا به نتیجه نمیرسه و هدف اینجور بحثا فقط به اشتراک گذاشتن نظرات هست. ما هم که نظراتمو تا جایی که میشد بگم گفتم. قضاوت با خونندگان هست. بقیش هم جاش اینجا نیست. شما هم اگه چیزی میخوایید باز بگید بگید...

D r i v e r
14-12-2008, 12:41
فرشاد جان دستت درد نکنه من که خیلی چیزا یاد گرفتم که اصلا ازش خبر نداشتم
واقعا ممنون خیلی زحمت کشیدی و وقت گذاشتی
دیدم فقط با زدن روی دکمه تشکر نمیشه تشکر کرد و به خاطر همین این پست رو دادم
مرسی

aghaye h
14-12-2008, 15:06
حالا نه از نظر اقتصادی و نه از نظر سیاسی:

به نظرتون این ماشینها ارزش پولی رو که بابتش می دهید دارن یا نه...
شما به خدمات پس از فروش خوردوها توجه کنید...شما پس از خرید خودرو یک کارت طلایی میگیرید که مثلا برای یک سال یک سری مزایا دارید...مثل بازبینی ماشین بعد از مثلا .... کیلومتر
وقتی به تعمیرگاه های مجاز میرید از بازبینی و بازدید فنی راضی هستید یا نه؟
توی همه کشورهای پیشرفته روی خدمات پس از فروش حساب بیشتری باز کردن و واقعا به حرفشون عمل می کنن
چرا باید یه ماشین مثل 405 نزدیک به 20 سال در کشور تولید بشه؟؟؟در صورتی که هی دم از پیشرفت صنعت خودرو سازی میزنن!!
چرا ماشینی مثل سمند طرحش از خارج از ایران میاد در صورتی که میگن از اول تا اخر این ماشین همه کارهاش توی ایران بوده
چرا اون همه 405 منفجر شد هیچ کس صداش در نیومد در حالی که مردم زنده زنده توی اونها سوختن
شما ماشینهای تولیدی داخلی رو یه نگاه بندازید...هیچ کیفیت ندارن ولی بجاش قیمتهای بالایی دارن
و جالبه که به مرور زمان به قیمت اونها هم اضافه میشه
فعلا تا اینجا کافیه
من هم قبلا گفتم حالا هم می گم مشکل ما توی خودرو کیفیته نه قیمت
اگه قیمت زیاد بود این همه صف های خرید تشکیل نمی شد

جایی ننوشته که اینا اضافه قیمت خودرو هاست. ولی نکنه فکر کردید اینا رو از جیب خودشون ساختن؟ اینا رو از هزینه هایی که از گرانی خودرو، قسمتی از فروش نفت و گاز (نه همش) و ... تامین میکنن. البته اول میره تو یه حسابای دیگه بعد میره اونجا
دوست عزیز، اینو هفته نامه صدای ملت فکر کنم اسفند 86 زده بود. اگه مایلید آمار دققشو هم دربیارم.

نگاه کن خود آمریکا هم میاد توی عراق 500 میلیارد دلار خرج می کنه
آیا درسته که بگیم چون آمریکا توی عراق سرمایه گذاری کرده پس خودروی فورد گرونه
شما دلایل قیمت را خواستی من هم گفتم
حالا همین امارات نیم وجبی هزینه خرید تسلیحات در سال از امریکا چقدره
هزینه های امنیتی توی هر کشوری وجود داره

ببخشید یعنی شما میخوایید بگید قدرت خرید، درآمد سرانه، کمک بیهوده به دیگر کشورها، گمرک بیش از حد (90-120 درصد) ربطی به قیمت خودرو نداره.

قبلا جوابش رو دادم دلیل گمرک بالا تقاضای زیاده
اگه درامد سرانه نسبت به قیمت خودرو پایینه پس این همه صف خرید خودرو چیه
کمک هم بیهوده نیست
اینجا جاش نیست بگم فقط یک مورد می گم که موشک های ایران توی جنوب لبنان آماده ....

با کشور های هم رده خودش مثل و کره جنوبی تا چند سال پیش در یه حد بودن که . ولی رفاه اونا کجا و ما کجا

نگاه کن خوب شد مورد آوردی
کره جنوبی پیشرفتش چند دلیل داره
یکی نفت یا مواد خامی ندارند که بتونند عین ما بفروشن پس سعی می کنند تا کالا تولید کنند درحالی که ما...
دلیل دوم کره جنوبی پیشرفتش رو مدیون آمریکا است که سرمایه گذاری بی حدش جهت مقابله با کره شمالیه

قدرت خرید نسبت به سرانه بالا نیست. سرانه خیلی کمه و مردم نمیخوان از گرسنگی بمیرن. این در حالیه که درآمد سرانه در حدیه که مردم بخوان نون و آب بخورن. ولی میبینیم مردم 6 ماهی یه بار گوشت هم میخورن. بنابراین شما فکر میکنید قدرت خرید نسبت به سرانه بالاست

عزیز جان خودت هم میدونی مردم بیشتر از 6 ماه یکبار گوشت می خورن
ولی اگه شما می گویید ما کشور مصرف زده ای نیستیم بهتره مثلا فروش گوشی n 82 را در ایران با کشورهایی که حتی دو برابر ایران در آمد سرانه دارند مقایسه کنید
مشکل ما کم بودن قدرت خرید یا در آمد سرانه نیست
مشکل عدم توزیع عادلانه همین درآمد سرانه و صرف بیش همین درآمد که از نفت ایجاد می شه توی هزینه های جاری مملکته در حالی که باید سرمایه گذاری شود تا در آینده مقدارش بیشتر شود
شما ببین همون کره جنوبی در سالهای سازندگی چند در صد در آمد سرانش صرف سرمایه گذاری می شد و مردم چه جوری زندگی می کردند

اونا سرمایه گذاری میکنن. ولی خیالت تخت در دیگر کشور ها هم مردم اینقدر به فکر سرمایه گذاری برای نسل های بعد نیستن. چون تو ایران آینده هیچ کس معلوم نیست و بیکاری فت و فراوونه و به همین دلیل والدین بیشتر از دیگر کشور ها به فکر نسل های بعد هستن.

اگه به فکر نسل های بعد نیستن پس اینهمه پیشرفتشون از آسمون نازل شده

دلیلی دیگر ایمنه که ایران چیزی برای سرمایه گذاری برای نسل های بعد نداره. اونا میان نسل کنونی رو تکمیل میکنن و بعد هم به نسل های بعدی فکر میکنن. توی ایران نسل های کنونی تکمیل که هیچ، حتی در نیاز های اولیه گیر کردیم... چه برسه بخواییم به نسل های دیگه برسیم.

نه عزیز راه پیشرفت فدا شدن نسل هاست برای نسل های بعد
شما برو فیلم هایی که صده 17 و18 و 19 و سال های بعد از جنگ جهانی دوم را ببین
آمار حوادث ناشی از کار را ببین
ساعت کاریشون رو ببین
بعد بیا با ما مقایسه کن

افزایش جمعیت قبول، ولی توجه کنید که:
1- همین افزایش جمعیت در کشور ترکیه که اون موقع از ایران پایینتر بود هم وجود داشته.
2-افزایش جمعیت در ایران به دلیل تشویق های نظام و بی آگاهی بودن خود مردم هم بوده.
3- این افزایش جمعیت میتونست نیروی کار تولیدی هم بشه.

شما نرخ تورم رو مثل اینکه توی همین ترکیه یادتون رفته بهتره بروید تحقیق کنید
تازه ترکیه
1- تغییر حکومت نداشته
2- جنگ نداشته
این افزایش جمعیت هم در صورت سرمایه گذاری می تونه تبدیل به نیروی کار بشه که ظاهرا شما هنوز اعتقاد به مصرف دارید

خوب دقت کن حاج تقی عزیز،
1- خودروی ایرانی و منتاژ ایرانی هم یه جنس ایرانی هست به هر حال،
2- خودروهای ایرانی کیفیت خوبی ندارن.
3- خودروهای وارداتی کیفیت و کارایی و .. شون از خودروهای ایرانی به مراتب بهتره.

اگه قیمت آزاد باشه یک خودرو مثل کیا سراتو 15 میلیون میشه و پارس هم (فرض کنیم با فایده خودشون) 15 تومن. حالا شما بخوایید بخرید کدوم رو میخرید؟؟؟؟ شک نکنید کیا سراتو رو میخرید.
دلیل اینو 2000 بار گفتم عزیز
دلار را 1000 تومن در نظر نگیر!!!!

پس میان یه کاری میکنن. قیمت خودرو هایی که وارد میشه رو 2 برابر میکنن.
2 برابرکردن خودرو به دلیل جلوگیری از تقاضای وارداته

این چند تا فایده داره، یکیش اینکه از واردات خودرو حداقل ربع قیمت خودروی پلاک شده در میشه فایده مطلق. (ربعش هم فرض کنیم صرف هزینه ها و مالیاتی که شما گفتید بشه، که نمیشه - این 2 تا ربع شد یه نصفه نصفش هم که قیمت خشک خودرو هنگام خرید در خارج هست)

بله مالیات میشه. یک جا مالیات رو از سوخت می گیرن یک جا از ماشین یک جا هم از....
حالا این ربع با اون ربع چه تفاوتی داره نکنه این سکه است و اون یکی گوجه فرنگی

لطفا 2 تا نام ببرید

کارخانه جهان کریستال
کارخانه چینی زرین
کارخانه ایرکس
کارخانه پارس استیل
کارخانه سب

خوب ما هم داریم همینو میگیم چند ساله

شما دلیل تعرفه واردات را اول باید حذف کنی
وگرنه تا تقاضا هست جز تعرفه بالا راهی دیگه نیست

بله قبول دارم اینو. که ما مردم هم تا حدودی یه همچین جفاهایی حقمونه. ولی به عقیده من بیشتر تقصیر بر گردن اون یکی هست.

تقصیر گردن اونه چون ما انتظار غلط ازش داریم

تا حالا چند بار استادای دانشگاه اومدن روی کار؟؟ تا حالا چندتاشون اومدن و اختیار داشتن. تا جایی که من به یاد دارم و خوندم، اساتید همه یا مجبور به خروج از کشور شدن، یا زندان، یا سکوت.

بیشتر مدیران میانی کارخانجان همین اساتید دانشگاه هستند
برای اساتیدی که اومدن رو کار مثلا همین وزیر راه

اینایی که میبینی هم توی دانشگاه درس میدن: جریانشون اینه:
چون مقام و پست دارن درس میدن و مثلا استادن. نه اینکه چون درس میدن و مثلا استادن، پست هم دارن.

برای مثال برو تحقیق کن همین آقای سعید لیلاز منتقد اقتصادی قبلا توی شرکت های خودرو ساز چیکاره بوده

اینا همه به هم ربط داره. من که همون اول هم گفتم بخواییم ریشه یابی کنیم به جاهای باریک هم میکشه.

عزیز جان من گم تو کشورهای جهان سوم مردم همه مشکلات کشور رو سیاسی می بینند
وهی دنبال تغییر حکومت میروند
وچون هیچ تضمینی وجود نداره که حکومت بعدی از حکومت کنونی بهتر باشه فقط به خودشون ضرر می زنند

روزی پرده میوفته. اگه قبل از میانسالی نمیریم اون روز رو هم خواهیم دید.

پرده این دنیا نمیفته اون دنیا میفته

صبر و زمان بزرگترین جنگاوران هستند (تولستوی)

صبر زمانی ارزش داره که همراه با تعقل باشه
وگرنه بدون تعقل تبدیل به انفعال میشه

دوستان درست حرف میزنن. دلایل خوبی هم آوردن. ولی اونجایی که توجیه به عنوان در مقابل سوال و دلیل قرار بگیره دلیل معمولا شکست میخوره.

کداماشون جواب دلایل من بود
همه رفتن از لبنان دلیل آوردن از سجیل دلیل آوردن از پشتیبانی دولت از صنعت دلیل آوردن
مگه این ها توی کشورهای دیگه نیست
ولی هیچ کس نگفت چرا صنعت ما دولتیه و باید آزاد بشه تا نرخ بهره وری بالا بره
یا چرا توی کشور ما اینقدر تقاضا هست برای خرید
یا....

من تقصیر آمریکا رو کمتر قبول دارم. بیشتر به این معتقدم:
1- نظام
2- مردم
3- شرایط جهانی

شما نگرفتی من چی گفتم .گفتم این وری ها و اون وری ها (موافقان و مخالفان نظام)

دقیقا. به قولی "جامعه گوسفندی لایق حکومت گرگان اند"

یعنی هرچی بهمون گفتن بگیم چشم، هر چی شد بگیم تقصیر خودمونه، گرونی ها رو راحت قبول کنیم، توجیح های مسئولین را به عنوان دلیل بنگریم و ....

بله تقصیر خودمونه نه به این دلیل که هرچی اونها میگن قبول می کنیم بلکه به این خاطر که انتظارات اشتباه از حکومت داریم و این انتظارات غلط دولت ها رو هم به اشتباه میندازد

عوض کردن مداوم هیچ. ولی عوض کردن از دیکتاتوری به دموکراسی در خیلی از کشورا نتیجه داده.

قبلا گفتم هیچ تضمینی وجود نداره که حکومت بعدی از الان بهتر باشه
دموکراسی توی جامعه های پیشرفته جواب میده چون اونجا انتظارات عوام اهداف دولت را تعیین نمیکنه بلکه نخبه ها اهداف را تعیین می کنند
ولی توی کشورهای جهان سومی جز هرج ومرج هیچ دستاوردی نداره
چون انتظارات مردم اهداف دولت را تعیین می کنه و ......
اینها هم که هی دم از دموکراسی می زنند چون از حکومت دورند وگرنه اگه خودشون......

در جایی که یه پنکه مخصوص خاموش کردن شمع وجود داره اول باید چند تا شمع روشن کنیم، طوری که حداقل یک شمع روشن بمونه تا وقتی میریم پینکه رو خاموش میکنیم . و وقتی هم پنکه رو خاموش کردیم، شروع به روشن کردن بقیه شمعهای کنیم. در غیر اینصورت همه شمع های روشن شده خاموش میشن، و این یعنی آفتابه خرج لحیم.
پنکه چه جوری کار میکنه وقتی که برق نیست و مجبوریم شمع روشن کنیم !!!!!:31:

اگه مایلید بحثو تموم کنیم.
چون این بحثا به نتیجه نمیرسه و هدف اینجور بحثا فقط به اشتراک گذاشتن نظرات هست. ما هم که نظراتمو تا جایی که میشد بگم گفتم. قضاوت با خونندگان هست. بقیش هم جاش اینجا نیست. شما هم اگه چیزی میخوایید باز بگید بگید...

نگاه کن من این موضوع را من برای این شروع کردم که نظرات بیان بشه
وبگویم انتظاراتمون از دولت غلطه
ما از دولت انتظار داریم که واردات خودرو آزاد بشه قیمت خودرو بیاید پایین
بعد نتیجه چی میشه همه خودرو می خرن بنزین لیتری 100 تومن می ریزن توش می رن می چاپن توی ترافیک اتوبان چمران یا می ریم توی توی این جاده هامون و بعدش .... همه به هم فحش میدیم
ولی هیچ کس نگفت بهتره حمل ونقل عمومیمون توسعه بیابد تقاضای خرید خودرو کاهش می یابد تقاضای واردات کم میشه دولت مجبور به کاهش تعرفه واردات میشه خودرو ارزون !!!!!! میشه مردم ماشین می خرند ولی توی پارکینگ خونه هاشون پارک می کنند مردم در داخل شهر ها از حمل ونقل عمومی راحت استفاده می کنند در مسافرت های بین شهری از راه آهن جدید با قطار های تند رو استفاده می کنید توی وسایل حمل ونقل عمومی با یکدیگر شوخی می کنیم همه خوشحالند و....
توی کشورهای توسعه یافته کدام مورد اجرا میشه اولی یا دومی

D r i v e r
14-12-2008, 15:12
مردم دوست دارن خودرو های لوکس دنیا رو سوار شن نه پراید و پژو 405 و سمند و پرشیا!!!

Optimus Prime
14-12-2008, 15:34
....................

Big-Boss
14-12-2008, 15:49
1. در آلمان نازی زمان هیتلر طرحی وجود داشت که هر خوانواده کارگر آلمانی با کمی پس انداز ماهانه بعد از هشت سال صاحب یه فولوکس واگن بشه. (در اون شرایط اقتصادی وحشتناک آلمان)
2. همین پراید ... توی سوریه برای دوستان عزیز سوری قیمتش 3 تومن هست که استقبالی هم ازش نشد!!!

milky way
14-12-2008, 17:02
مملکت ما تقریبا یه مملکت نیمه کمونیستی هست با چند سال پیش چین فرق زیادی نداریم البته از جهت محدودیت نه صنعت و تولید، مخصوصا صنعت و تولید در کشور ما سالهاست از خط قرمر گذشته، به بزرگی ایرانخودرو و سایپا نگاه نکنید این شرکت ها بدون کمک همه جانبه دولت سال هاست که برشکسته هستن، تو این مملکت صنعتی بجز چیپس و پفک بهینه و سود آور نیست و اکثر شرکت های صنعتی در مرز برشکستگی هستن (من پدرم خودشون یکی از سازنده های یکی قطعات پژو هستن و کاملا شرایط رو میدونم) بخاطر اینکه به قول دوستمون انقدر پول نفت داریم که نیازی به درآمد حاصل از تولید و رونق صنعت نمیبینیم و این یعنی بدبختی.

Terova
14-12-2008, 20:44
نگاه کن خود آمریکا هم میاد توی عراق 500 میلیارد دلار خرج می کنه
آیا درسته که بگیم چون آمریکا توی عراق سرمایه گذاری کرده پس خودروی فورد گرونه
شما دلایل قیمت را خواستی من هم گفتم
حالا همین امارات نیم وجبی هزینه خرید تسلیحات در سال از امریکا چقدره
هزینه های امنیتی توی هر کشوری وجود داره

خوب اونها اول میان رفاه مردم رو تامین میکنند بعد این پول رو خرج جنگاوری و خرید تحصیلات نظام میکنند..

همین امارات رو ببین 50 سال پیش نان هم نداشتن بخورن ولی حالا چی.. مثلا ما هم میخواستیم کیش رو مثل دبی درست کنیم :2:

قبلا جوابش رو دادم دلیل گمرک بالا تقاضای زیاده
اگه درامد سرانه نسبت به قیمت خودرو پایینه پس این همه صف خرید خودرو چیه
کمک هم بیهوده نیست
اینجا جاش نیست بگم فقط یک مورد می گم که موشک های ایران توی جنوب لبنان آماده ....

نه دلیل گمرک حمایت از تولید داخلی هست.. تو تمام زمینه ها...

اون تقاضایی بالا هم فقط مخصوص یک دهک جامعه هست که اگر ریشه اون هم بگیری خودت میدونی از کجا سر درمیاره..

اگر دولت از تقاضایی بالا ناراحت بود نمیامد 4.5 میلیون پراید تولید کنه..

نه عزیز راه پیشرفت فدا شدن نسل هاست برای نسل های بعد
شما برو فیلم هایی که صده 17 و18 و 19 و سال های بعد از جنگ جهانی دوم را ببین
آمار حوادث ناشی از کار را ببین
ساعت کاریشون رو ببین
بعد بیا با ما مقایسه کن

خوب فکر کنم تا حالا دو سه نسل فدا شدن .. و اینجورم که بوش میاد نسل های بعدم فدا شده هست فقط کافی با این روداری های که میکنیم یک جنگ دیگه هم برامون درست بشه که دیگه...

اونها قبل از جنگ هم پیشرفت خودشون رو نسبت به زمان کرده بودن..

همه رفتن از لبنان دلیل آوردن از سجیل دلیل آوردن از پشتیبانی دولت از صنعت دلیل آوردن
مگه این ها توی کشورهای دیگه نیست
ولی هیچ کس نگفت چرا صنعت ما دولتیه و باید آزاد بشه تا نرخ بهره وری بالا بره
یا چرا توی کشور ما اینقدر تقاضا هست برای خرید
یا....

خوب وقتی که ما یک چیز رو خیلی معلوم و آشکار میبینم هیچ احتیاج نیست که دنبال دلایلی بریم که احتمال دروغ بودنش خیلی بیشتر هست..همه میدونن این آماری که دولت میده 100 دروغ هست.

کشورهای دیگه اول میان رفاه مردمشون از 1 درصد میرسونن به 2 بعد از این بزرو بخشش ها انجام میدن .. نه بیان پول نفت رو که تنها منبع درآمدی مملکت هست رو بدن کشورهای دیگه یا بمب درست کنند بریزن سر مردم..

بله تقصیر خودمونه نه به این دلیل که هرچی اونها میگن قبول می کنیم بلکه به این خاطر که انتظارات اشتباه از حکومت داریم و این انتظارات غلط دولت ها رو هم به اشتباه میندازد

راست میگی ما انتظارمون از دولت بالاست یعنی ما از این ها چه انتظاری میتونیم داشته باشیم.. کسی که مغزش تو 1400 سال پیش باشه ..باید همون قدر هم ازش انتظار داشت..

نگاه کن من این موضوع را من برای این شروع کردم که نظرات بیان بشه
وبگویم انتظاراتمون از دولت غلطه
بعد نتیجه چی میشه همه خودرو می خرن بنزین لیتری 100 تومن می ریزن توش می رن می چاپن توی ترافیک اتوبان چمران یا می ریم توی توی این جاده هامون و بعدش .... همه به هم فحش میدیم
ولی هیچ کس نگفت بهتره حمل ونقل عمومیمون توسعه بیابد تقاضای خرید خودرو کاهش می یابد تقاضای واردات کم میشه دولت مجبور به کاهش تعرفه واردات میشه خودرو ارزون !!!!!! میشه مردم ماشین می خرند ولی توی پارکینگ خونه هاشون پارک می کنند مردم در داخل شهر ها از حمل ونقل عمومی راحت استفاده می کنند در مسافرت های بین شهری از راه آهن جدید با قطار های تند رو استفاده می کنید توی وسایل حمل ونقل عمومی با یکدیگر شوخی می کنیم همه خوشحالند و....

ما که نگفتیم کارهای دیگه تو دولت صورت نگیره.. مسلما باید جمل نقل عموم و همه چیز که به هم ربط دارن درست بشه..
ولی بدختی اینجاست که هیچکدومشون نه درست میشه نه در دست درست شدن هست تازه روز به روز هم بدتر هم میشه...

بحث قیمت خودرو فقط یکی از مشکلات بود که ما بهش اشاره کردیم وگرنه اگر بخوایم مسائل دیگر رو بگیم که بحثمون به انتها نمیرسه..
__________________________________________________ _____________

بحث مشکلات این مملکت تمومی نداره و اون هم بخاطر اشتباهات گذشته هست که الان هم داره تکرار میشه..
تو این نظام هر کسی (کس خاص) برایه خودش یک ارگان مستقل هست و فقط منافع خودشون رو در نظر میگیرن و اگر کسی هم بیاد با اونها همکاری کنه مملکت آسیب میبینه..

ما احتیاج به کسی دارم که با اون گروه های خاص مخالفت کنه .. که از سر رقابت هم شده مملکت پیشرفت کنه..

bleu2u4u
14-12-2008, 21:26
دوست عزیز
صدبار گفتم بازم می گم
شما نرخ ارز را با دلار 1000 تومن در نظر می گیری
توی کشورهای دیگه چون به دلایل مختلف(مالیات ،نرخ سوخت،بیمه و غیره بالا و حمل و نقل عمومی ارزان) این قدر که ما علاقه به ماشین سواری داریم ندارند
پس دلیلی برای تقاضای بیش از حد ماشین نیست
در حالی که توی ایران با این همه عاشق خودرو در صورت آزاد شدن واردات .....
و در آخر
اون جا که منطق حرفی برای گفتن نداره طنز جاشو می گیره.

عزيز اطلاعات من در مورد كشورهاي ديگه مثل شما نيست ولي ميخوام شما به من بگيد توي كشورهاي ديگه

(بازم انتخاب كشور با خودت) به ازاي هر نفر چند ماشين وجود داره.توي ايران رو هم نميخواد زياد فكر كني

ميشه تقريبا براي هر 7 يا 6 نفر يك ماشين .حالا محاسبه اختلاف اين دو عدد هم با خودت.من كه فكر نكنم

اين عدد فاصله ي زيادي با صفر داشته باشه
درضمن از علاقه صحبت كردي .فكر كنم تو خيلي دايره ي ديدت محدوده و فقط اطرافيانتو ميبيني كه ميگي ما مردمي هستيم كه به ماشين علاقه داريم.نميدونم تا حالا با اتوبوس از تجريش تا راه اهن اومدي ببيني چقدر طول
ميكشه.در بهترين حالت2/5 ساعت كه توي ساعت هاي اوج ترافيك به3/5 ميرسه.حالا خودت رو بزار جاي اون بنده خدايي كه قراره توي اين مسير از خونه بره سر كارش حداقل5 ساعت بايد سوار اتوبوس باشه.درصورتي كه ميتونه با ماشين خودش اين 5 ساعت رو بكنه 2/5 يا حداكثر 3 ساعت و 2 ساعت بيشتر پيش خانوادش باشه.اگه اين ميشه ماشين بازي اره ما ملت ماشين بازي هستيم

يه مثال خيلي بي مزه هست كه از يه نفر ميپرسن هندونه ميخواي يا خربزه ميگه هر دو انه
چرا نبايد هر دو تاشو اجرا بكنن اگه 30 سال پيش كه انقلاب شد نه اصلا 15 سال پيش بعد جنگ همين تعرفه
200 درصدي رو براي ماشين ميزاشتن و ميومدن
تعرفه 200 درصدي +مالياتي كه از كارخانه هاي خودرو سازي ميگيرند+پولهايي كه توي پست 28 نوشته شدن
رو خرج حمل و نقل عمومي ميكردن .بعد كم كم طي يك برنامه 20 ساله تعرفه رو صفر ميكردن بازم مشكلي پيش ميومد.مردم هم حمل و نقل عمومي داشتن هم ماشين ارزون.
از همه مهمتر قدرت انتخاب بين بيرون رفتن گرونتر با ماشين خودشون و بين بيرون رفتن ارزونتر با حمل و نقل عمومي سالم رو داشتن

aghaye h
15-12-2008, 00:35
مملکت ما تقریبا یه مملکت نیمه کمونیستی هست با چند سال پیش چین فرق زیادی نداریم البته از جهت محدودیت نه صنعت و تولید، مخصوصا صنعت و تولید در کشور ما سالهاست از خط قرمر گذشته، به بزرگی ایرانخودرو و سایپا نگاه نکنید این شرکت ها بدون کمک همه جانبه دولت سال هاست که برشکسته هستن، تو این مملکت صنعتی بجز چیپس و پفک بهینه و سود آور نیست و اکثر شرکت های صنعتی در مرز برشکستگی هستن (من پدرم خودشون یکی از سازنده های یکی قطعات پژو هستن و کاملا شرایط رو میدونم) بخاطر اینکه به قول دوستمون انقدر پول نفت داریم که نیازی به درآمد حاصل از تولید و رونق صنعت نمیبینیم و این یعنی بدبختی.
باز خوبه یک نفر اومد اینجا بحث اقتصادی کرد

خوب اونها اول میان رفاه مردم رو تامین میکنند بعد این پول رو خرج جنگاوری و خرید تحصیلات نظام میکنند..

نه عزیز جان توی کل دنیا هزینه های تامین امنیت کنار هزینه های دیگر در نظر گرفته می شه
توی هر کشوری اهمیت امنیت به اندازه نون شب یا حتی بالاتره

نه دلیل گمرک حمایت از تولید داخلی هست.. تو تمام زمینه ها...
اون تقاضایی بالا هم فقط مخصوص یک دهک جامعه هست که اگر ریشه اون هم بگیری خودت میدونی از کجا سر درمیاره..
اگر دولت از تقاضایی بالا ناراحت بود نمیامد 4.5 میلیون پراید تولید کنه..

من گفتم تنها دلیل نیست یکی از دلایل است یکی از دلایل هم جلوگیری از واردات بی رویه است
خب حالا خوبه همه می گن اگه واردات آزاد بشه هیچکی ماشین داخلی نمی خره همه می رن ماشین خارجی می خرن شما می گی فقط یک دهک....
منظورم تقاضا برای واردات بود نه تولید
تقاضا برای تولید که بد نیست

خوب فکر کنم تا حالا دو سه نسل فدا شدن .. و اینجورم که بوش میاد نسل های بعدم فدا شده هست فقط کافی با این روداری های که میکنیم یک جنگ دیگه هم برامون درست بشه که دیگه...
مثل ما مثل فردی است که با سوزاندن اسکناس صد دلاری خودش را گرم می کند
من می گم ما می تونیم به جای سوزاندن این اسکناسها یک دلارش رو صرف هیزم و بقیش رو صرف هزار چیز دیگر کنیم در حالی که بوی اسکناس صد دلاری سوخته همه ما رو معتاد کرده
نه نسل ما فدا نشد نسل قبلمان هم فدا نشد چون هنوز فکر می کنیم با مصرف زدگی به جایی می رسیم و وقتی خودمان هنوز ارضا نشدیم چرا باید برای نسل های بعدمان سرمایه گذاری کنیم

اونها قبل از جنگ هم پیشرفت خودشون رو نسبت به زمان کرده بودن..

این چه ربطی به صحبت های من داشت من نمی دانم ولی این رو می دانم ده ها نسل توی انقلاب صنعتی فدا شدند تا الان کشورهای غربی در اوج کوه بایستند و نگذارند کسی این قله را فتح کند

خوب وقتی که ما یک چیز رو خیلی معلوم و آشکار میبینم هیچ احتیاج نیست که دنبال دلایلی بریم که احتمال دروغ بودنش خیلی بیشتر هست..همه میدونن این آماری که دولت میده 100 دروغ هست.

منظورتون اینکه نرخ بهره وری توی صنعت پایینه دروغه یا دولتی بودن صنعت کداماش این ها که از روز روشن تره

کشورهای دیگه اول میان رفاه مردمشون از 1 درصد میرسونن به 2 بعد از این بزرو بخشش ها انجام میدن .. نه بیان پول نفت رو که تنها منبع درآمدی مملکت هست رو بدن کشورهای دیگه یا بمب درست کنند بریزن سر مردم..

یک بار جوابتون رو اون بالا دادم
ولی حالا به نظر شما سطح رفاه توی مملکت ما به دو درصد نرسیده
شما میگی ما 500 میلیارد دلار هزینه بمب کردیم نه ما هم به اندازه خودمون خرج هزینه های نظامی می کنیم
هزینه نظامی ما بیشتره یا همین امارات(امارات)
تولید ناخالص داخلی ما بیشتره یا امارات(ایران)
اما درامد سرانه توی ایران به دلیل جمعیت زیاد پایین تره

راست میگی ما انتظارمون از دولت بالاست یعنی ما از این ها چه انتظاری میتونیم داشته باشیم.. کسی که مغزش تو 1400 سال پیش باشه ..باید همون قدر هم ازش انتظار داشت..

من کجا گفتم انتظارمون بالاست گفتم غلطه

ما که نگفتیم کارهای دیگه تو دولت صورت نگیره.. مسلما باید جمل نقل عموم و همه چیز که به هم ربط دارن درست بشه..
ولی بدختی اینجاست که هیچکدومشون نه درست میشه نه در دست درست شدن هست تازه روز به روز هم بدتر هم میشه...

شما نگفتی صورت نگیره ولی نگفتی هم صورت بگیره پس براتون خیلی مهم نیست
در عوض خواسته های دیگر مثل آزاد شدن واردات را هزار بار تکرار کردید
اکنون وجدانا کدومها براتون مهمتره
درست نمیشه چون نمی خواهیم درست شه

بحث قیمت خودرو فقط یکی از مشکلات بود که ما بهش اشاره کردیم وگرنه اگر بخوایم مسائل دیگر رو بگیم که بحثمون به انتها نمیرسه..

این رو گفتیم چون ظاهرا از همه چیز برامون واجب تره حتی نون شب

بحث مشکلات این مملکت تمومی نداره و اون هم بخاطر اشتباهات گذشته هست که الان هم داره تکرار میشه..
تو این نظام هر کسی (کس خاص) برایه خودش یک ارگان مستقل هست و فقط منافع خودشون رو در نظر میگیرن و اگر کسی هم بیاد با اونها همکاری کنه مملکت آسیب میبینه..
ما احتیاج به کسی دارم که با اون گروه های خاص مخالفت کنه .. که از سر رقابت هم شده مملکت پیشرفت کنه

بحث مشکلات توی هیچ مملکتی تمومی نداره ولی مشکلات رو میشه با راه حل های درست یکی یکی حل کرد
من هم اومدم گفتم اشتباهات گذشته تکرار نشه (راه حل آزاد سازی بی قید وشرط)
حالا شما راه حل من رو شنیدی راه حل خودت هم توی ذهنت هست (برای آزاد سازی واردات)کدوم بهتر بود
اگر کس خاص یک ارگانه پس یک کس خاص دیگه هم یک ارگانه پس اینا با هم رقابت دارند
از این کس های خاص زیاد داریم اگه اضافه بشه وضع بدتر نشه بهتر نمیشه
بهتره این کس های خاص نباشند تا اینکه کسی بخواهد به رقابت با اون ها اضافه شه

عزيز اطلاعات من در مورد كشورهاي ديگه مثل شما نيست ولي ميخوام شما به من بگيد توي كشورهاي ديگه
(بازم انتخاب كشور با خودت) به ازاي هر نفر چند ماشين وجود داره.توي ايران رو هم نميخواد زياد فكر كني
ميشه تقريبا براي هر 7 يا 6 نفر يك ماشين .حالا محاسبه اختلاف اين دو عدد هم با خودت.من كه فكر نكنم
اين عدد فاصله ي زيادي با صفر داشته باشه
درضمن از علاقه صحبت كردي .فكر كنم تو خيلي دايره ي ديدت محدوده و فقط اطرافيانتو ميبيني كه ميگي ما مردمي هستيم كه به ماشين علاقه داريم.نميدونم تا حالا با اتوبوس از تجريش تا راه اهن اومدي ببيني چقدر طول
ميكشه.در بهترين حالت2/5 ساعت كه توي ساعت هاي اوج ترافيك به3/5 ميرسه.حالا خودت رو بزار جاي اون بنده خدايي كه قراره توي اين مسير از خونه بره سر كارش حداقل5 ساعت بايد سوار اتوبوس باشه.درصورتي كه ميتونه با ماشين خودش اين 5 ساعت رو بكنه 2/5 يا حداكثر 3 ساعت و 2 ساعت بيشتر پيش خانوادش باشه.اگه اين ميشه ماشين بازي اره ما ملت ماشين بازي هستيم

خیلی خوشحال شدم و از شما تشکر می کنم که اقتصادی صحبت کردید
نگاه کن بستگی داره با چه کشوری مقایسه کنی اگه با ژاپن یا آمریکا و کشورهای پیشرفته مقایسه کنی خودرو توی ایران کمتره به ازای هر نفر
ولی اگه با کشور های جهان سوم مقایسه کنی تقریبا برابر یا از اونا بیشتریم
خوب من منظور شما رو دقیق از این سوال نفهمیدم ولی اگر منظورتان این است که خودرو توی ایران زیاده
و تقاضا نیست که تقاضا برای خودرو با توجه به عوامل دیگه تو ایران زیاده که حتی میتونه تا سرانه ای که توی کشورهای پیشرفته است افزایش پیدا کنه یا حتی بالاتر بره ولی همین خودروها توی ایران خیلی بیشتر از همون خودروها توی کشورهای پیشرفته ازش استفاده میشه یعنی تقرببا برای هر کاری(به دلیل عدم وجود حمل و نقل عمومی) این یعنی فاجعه
عزیزم دو سه تا پست قبل تر من رو بخون اونجا گفتم مردم به دو دلیل ماشین می خرن ظاهرا شما دلیل اولش رو ندیدی این علاقه برای بیشتر مردم از سر اجباره چون حمل ونقل عمومی قوی نداریم(خودتون گفتید) نه از سر ماشین بازی
حمل ونقل عمومی خوب باعث میشه همون 5 ساعت تبدیل به بشه به1 ساعت یا حتی کمتر و انوقت نیاز به خرید خودرو توی کشور کاهش می یابد و ....
من هیچ کس را به دلیل علاقه به خرید ماشین در حال حاضر سرزنش نمی کنم چون اجبار است
ولی افرادی را سرزنش می کنم که به جای تاکید بر افزایش حمل و نقل عمومی به دنبال آزاد سازی واردات خودرو هستند (این را کاملش رو توی پست های دیگه توضیح دادم)
(ضمنا اینو بگم که شما اگه در حال حاضر بخواهی خیابان ولی عصر را با ماشین شخصی از میدان تجریش تا راه آهن بری زمان بیشتری می برد تا اینکه بخواهی با اتوبوس بری البته این در جاهای دیگه صدق نمیکنه ولی مثال اصلا مناسب نبود هر چند منظور کلیتون درست بود)

يه مثال خيلي بي مزه هست كه از يه نفر ميپرسن هندونه ميخواي يا خربزه ميگه هر دو انه
چرا نبايد هر دو تاشو اجرا بكنن اگه 30 سال پيش كه انقلاب شد نه اصلا 15 سال پيش بعد جنگ همين تعرفه
200 درصدي رو براي ماشين ميزاشتن و ميومدن
تعرفه 200 درصدي +مالياتي كه از كارخانه هاي خودرو سازي ميگيرند+پولهايي كه توي پست 28 نوشته شدن
رو خرج حمل و نقل عمومي ميكردن .بعد كم كم طي يك برنامه 20 ساله تعرفه رو صفر ميكردن بازم مشكلي پيش ميومد.مردم هم حمل و نقل عمومي داشتن هم ماشين ارزون.
از همه مهمتر قدرت انتخاب بين بيرون رفتن گرونتر با ماشين خودشون و بين بيرون رفتن ارزونتر با حمل و نقل عمومي سالم رو داشتن

عزیزم اینو همین الانم ظاهرا دوستان قبول ندارند تا برسه به بیست یا سی سال پیش
بیست سال پیش فکر می کردیم (هنوز هم بعضی ها فکر می کنند) اگه به جای افزایش حمل و نقل عمومی هرکی یک ماشین داشته باشه بنزین ارزون بگیره شهرداری هم مالیات هارو صرف ساخت اتوبان بکنه همه می رن توی رفاه ولی نتیجشو الان داریم می بینیم
اون موقع ما حمل و نقل عمومی نخواستیم به جاش بنزین ارزون خواستیم
حالا هم تا نخواهیم همین چرخه معیوب ادامه پیدا می کنه
وقتی خواسته های خودمون غلطه چه انتظاری از حکومت داریم

aghaye h
15-12-2008, 01:06
مردم دوست دارن خودرو های لوکس دنیا رو سوار شن نه پراید و پژو 405 و سمند و پرشیا!!!
شما ظاهرا به قول دوستمون جزو دهک بالای جامعه هستی و رابطه داری با....

....................
..................

1. در آلمان نازی زمان هیتلر طرحی وجود داشت که هر خوانواده کارگر آلمانی با کمی پس انداز ماهانه بعد از هشت سال صاحب یه فولوکس واگن بشه. (در اون شرایط اقتصادی وحشتناک آلمان)

تاریخچه فولكس بیتل، آرزوی هیتلر
برای مدتها فولكس قورباغه ای اتومبیل شخصی بسیاری از افسران او فكرش را با آدولف هیتلر (Adolf Hitler)، جوانی كه حتی رانندگی كردن نمی دانست ولی از علاقمندان جدی اتومبیل بود در میان گذاشت. هیتلر از مدت ها قبل - سال ۱۹۲۳ - با خواندن زندگینامه هنری فورد (Henry Ford) در زندان به شدت تحت تاثیر او و تولیدات شركت فورد بود.
فردیناند پورشه پیش از این روی یك سری اتومبیل كوچك كار كرده بود. هدف او از اینكار آزمایش قطعاتی بود كه قرار است بعد ها در اتومبیل مورد علاقه اش بكار برده شود. یك نمونه ساخته شده از این اتومبیل ها مدل ۳۲ NSU در سال ۱۹۳۴ بود كه چهار سیلندر داشت و موتورش در قسمت عقب ماشین بود و تا حدودی شبیه فولكس قورباغه ای امروزی كار می كرد.فوریه سال ۱۹۳۳ هیتلر صدر اعظم آلمان شد و در نمایشگاه اتومبیل برلین تصمیم خود را برای تولید ماشین در آلمان اعلام كرد. یك سال بعد در نمایشگاهی توضیح داد كه دولتش از تولید یك اتومبیل مردمی حمایت خواهد كرد.تحت تاثیر قابلیت های طراحی پورشه،هیتلرطراحی اولیه اتومبیل مورد نظر خود را به او داد، هدف آن بود كه اتومبیل بتواند دو بزرگسال و سه كودك را با سرعت شصت كیلومتر در ساعت و با مصرفی در حدود ۳۳ مایل بر گالن حمل كند. قیمت این ماشین نباید بیش از قیمت یك موتور سیكلت، یعنی حدود ۱۰۰۰ مارك (Reichmark) در می آمد.پورشه مطمئن نبود كه قیمت تمام شده این ماشین را بتوان واقعا تا این اندازه پایین آورد، اما به هر حال این پروژه را قبول كرد. نام این پروژه مدل ۶۰ بود و به دلیل محدودیت زمانی در ساخت آن از همان اجزاء و طراحی NSU استفاده شد.
هیتلر به هنگام بازدید از كارخانه KdF-Stadt اواخر ۱۹۳۵ اولین نمونه ساخته شده از این ماشین در دو مدل V۱ و V۲ - كه كروكی بود و سقفی قابل باز و بسته شدن داشت - در خیابانها مشاهده می شد. بدنه آنها متشكل از آلومینیومی بود كه روی چوب پرس شده بود. اما در سال ۱۹۳۶ بدنه استیل و یك موتور با حجم ۹۸۴ سی سی و قدرت ۲۲ اسب بخار كه حداكثر سرعت آن ۶۵ مایل بر ساعت بود جایگزین بدنه و موتور مدلهای قبلی شد.مدل ۳۰ ، نمونه ساخته شده بعدی بود كه توسط دیملر بنز (Daimler-Benz) ساخته شد. هر چند او معتقد بود شهرت و اعتبار نامش با ساخت چنین ماشین ارزان قیمتی ممكن است به خطر بیفتد و به همین دلیل برای ساخت آن خیلی مشتاق نبود.
ماشین ساخته شده توسط دیملر بنز در سربازخانه های نیروهای SS در نزدیكی شهر اشتودگارت (Stuttgart) تست شد و حدود ۲۰۰ سرباز با آن رانندگی كردند، تا زمانی كه تمام اشكالات داخلی آن رفع شد. در این مدت پورشه به منظور آشنایی با روش های جدیدی كه در ساخت ماشین استفاده می شد به آمریكا رفت و تعدادی از مهندسان مهاجر آلمانی را كه در كارخانه های آمریكایی كار می كردند، استخدام كرد. در سال ۱۹۳۷ از كارخانه اصلی كه درشهر اشتودگارت بود درخواست شد تا تعداد سی عدد اتومبیل برای ارسال به فستیوال ها و نمایشگاه های مختلف بسازد. آنها می خواستند از این طریق توجه عموم مردم آلمان برای خرید این ماشین را جلب كند. هیتلر همچنین یك طرح پس انداز به مردم ارائه كرد، در این طرح عموم مردم می توانستند تمبر جمع كنند و به جای پول ماشین به دولت بدهند.
در ماه مه ،۱۹۳۸ در مراسم جشنی با حضور جمعیتی هفتاد هزارنفری از مردم و ۱۵۰ خبرنگار، هیتلر كارخانه جدید ساخت این ماشین را افتتاح كرد. او اعلام كرد كه مدل این ماشین بنام صKdF-Wagen یاagen Strength through joy است. شهری كه كارخانه این اتومبیل در آن واقع بود به حمایت از كارخانه، كی دی اف اشتاد (KdF-Stadt) نام گرفت. تولید این كارخانه از سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد، همان ماهی كه جنگ جهانی دوم آغاز شد و هیچ یك از هزاران نفری كه تمبر جمع آوری كرده بودند صاحب ماشین نشدند.مدل سال ۱۹۴۹ كمپانی Kamrmann در زمان جنگ، KdF-Wagen تبدیل به وسیله نقلیه نظامی شد و Kubelwagen (كوبل واگن) نام گرفت كه یك ماشین تست شده با بدنه ای بسیار محكم بود و بعدها موتور آن برای استفاده در ماشین های دیگر توسعه داده شد. در سال ،۱۹۴۲Kubelwagenبا Schwimmwagen كه یك وسیله نقلیه چهار چرخ بود كه هم در خشكی و هم در آب حركت می كرد، ادغام شد.
در سال ۱۹۴۳ بیش از دوازده هزار نفر از زندانیان در این كارخانه كار می كردند كه در آن زمان تقریبا كارش تعمیر هواپیما بود. پس از آن نیز در این كارخانه تا پایان جنگ بمب های دور برد ساخته می شد كه سرانجام توسط نیروهای آمریكایی تخریب شد. بالاخره جنگ به پایان رسید و در سال ۱۹۴۵ هیتلر خودكشی كرد. آلمان به چند بخش تقسیم شد و كارخانه KdF در بخشی كه تحت كنترل انگلیس ها بود قرار گرفت. كارخانه مذكور، به منظور حمل و نقل نیروهای اشغالی شروع به ساخت مجدد فولكس قورباغه ای (beetle) كرد. نام شهری كه كارخانه در آن قرار داشت به ولفزبورگ (Wolfsburg) و نام كارخانه بهWolfsburg Motor Works تبدیل شد.تا سال ۱۹۴۶ فقط از قطعات قابل دسترس و موجود در انبار برای ساخت ماشین ها استفاده می شد. پس از آن به تدریج تولیدات كارخانه به هزار عدد در ماه رسید.
در این سال دو مدل مخصوص ماشین ساخته شد كه یكی از آنها Radclyffe بود، ماشینی دو نفره برای رفت و آمد كلنل Charles Radclyffe در تابستان ۱۹۴۶ و دیگری ماشینی چهار نفره بود كه برای رفت و آمد شخصی Ivan Hirst استفاده می شد.انواع مدل كارخانه Hebmuller در سال ۱۹۴۹ در سال ۱۹۴۸ بعد ازاینكه هینز نوردهوف (HeinzNordhoff) به عنوان مدیر كمپانی فولكس واگن منصوب شد، تصمیم گرفت كمپانی را توسعه دهد و در این راستا دو كارخانه برای تولید نمونه هایی با سقف متحرك (كروكی) فولكس قورباغه ای در نظر گرفته شدند. یكی از آنها كارمان (Karmann) برای ساخت نمونه چهار نفره و هبمولر (Hebmuller) برای نمونه های دو نفره در نظر گرفته شد. كاپوت و پنجره ها در هر دو یك شكل بودند و مدل های ساخته شده توسط فولكس واگن تست و تایید می شد.تا آخر سال ۱۹۴۹ تعداد ۳۵۸ نمونه كروك دار دو نفره و ۳۶۴ نمونه چهار نفره ساخته شده بود. در۲۳ جولای همان سال كارخانه Hebmuller دچار حریق شد، با وجود خسارات بسیار پس از چهار هفته به كمك كارگران، مجددا شروع به كار كرد. اما خط تولید كند پیش می رفت بطوریكه در سال ۱۹۵۰ فقط ۳۱۹ اتومبیل ساخته شد در حالیكه درهمان زمان تعداد تولیدات Karmann به ۲۶۷۹ رسیده بود.
سرانجام در سال ۱۹۵۲ خط تولید آن به كارخانه Karmann منتقل شد. فولكس واگن ادعای فروش ۶۹۶ مدل Hebmuller از ۷۵۰ ماشین تولید شده را كرد. كارخانه Wolfsburg تا سال ۱۹۷۸ به تولید خود ادامه داد. در سال ۱۹۷۱ با ساخت Super Beetle تغییر بزرگی بوجود آمد (از انواع قدیمی كه هم اكنون در برخی شهر های ایران هم مشاهده می شود). در این مدل جدید جای باك بنزین و لاستیك زاپاس عوض شده بود، پس از آن مدل ۱۳۰۲S از Super Beetle كه دارای موتور ۱۶۰۰ سی سی و قدرت ۵۰ اسب بخار بود نیز به بازار آمد. در ۱۷ فوریه ،۱۹۷۲ بالاخره فولكس قورباغه ای از مدل T كمپانی فورد كه عنوان محبوب ترین اتومبیل را بخود اختصاص داده بود، پیشی گرفت. آخرین تولیدات آلمانی این ماشین در ژانویه سال ۱۹۷۸ بود. پس از آن در پوابلای (Puebla) مكزیك در كارخانه ای كه در سال ۱۹۵۴ ساخته شده بود، تولید آن ادامه پیدا كرد. در ماه مه سال ۱۹۸۱ تعداد بیست میلیون beetle در مكزیك ساخته شد و برای فروش به اروپا صادر شد.
منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Big-Boss
15-12-2008, 01:19
چند سال پیش ایران خودرو یه سری محصولاتشو صادر کرد امارات
حدود 1/3 قیمت تو ایران می داد!!!!
اونم از دم قسط و شروع اقساط بعد از 6 ماه
به اضافه امکانات بیمه فول و سرویس مادام العمر رایگان و...
می خواست بگه تولیدات ما جهانیه
حتی 1 نفر حاضر نشد سوار شه امتحان کنه اینا رو حتی کارگرای هندی و ... هم نمیومدن بر دارن !
اونوقت ما باید همینا رو سوار شیم اونم با کلی منت رو سرمون و تو نوبت وایسادن و ...

Farshadd
15-12-2008, 01:23
1- آنچه عیان است چه حاجت به بیان است
2- وقتی که توجیه جای دلیل رو بگیره، بحث بی نتیجه خواهد ماند.
3- قفل شد