PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : طریقه رسم نمودار های نیم لگاریتمی

saeid_linker
09-12-2008, 19:55
با سلام لطفا من را در ضمینه رسم نمودار های نیم لگاریتمی کمک کنید!

Maxwell_1989
10-12-2008, 00:19
نمودارهای نیم لگاریتمی؟چی هست؟!!!

saeid_linker
10-12-2008, 00:52
با سلام نمودار هایی هستند که یکی از محور ها اعداد صحیح و محور دیگر اعداد لگاریتمی هستن؟!

(Semi-Logarithmic)

مانند:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Maxwell_1989
10-12-2008, 20:08
آهان!گرفتم.ما توی رشته مون(برق) یه بحثی داریم به اسم نقشه کشی لگاریتمی که همین رو شامل میشه.ولی متاسفانه من نمیتونم کمکتون کنم چون هنوز این مبحثو نخوندیم(!) و هنوز توی فصل پرسپکتیو و ... هستیم.متاسفم-ببخشید

reza2014
11-12-2008, 21:25
من که تا حالا شکلشم ندیده بودم و نه اسمشو شنیده بودم.

کاپیتان رضائی
11-12-2008, 22:50
همون طور که داش ماکسول هم تو جریانه باید تو تاپیکای ایجاد شده اطلاعات مفیدی از جانب ما و پاسخ های قانع کننده یا سوالات و.. برا ایجاد کننده تاپیک داده یا پرسیده بشه نه دادن نظر و حرافی و ... ها
حله؟
یا منحله؟ منظورم رضا نبود ها
پس این نمودارای نیم لوگاریتمی رو به چه دردی میخوره؟
تو رشته برق کاربرد داره یا که یه چیز دیگه استش؟
ممنان

zahedy2006
12-12-2008, 16:17
لگاريتمي رو بلدم اما نيم لگاريتمي را نه! به هر حال
مي دونيم نمودار لگاريتمي براي خطي سازي روابط است مثلا مي خواهيم نمي داريم انرژي پتانسيل فنر را به x رسم كنيم.
u=(1/2)kx^2
اگه از دو طرف لگاريتم بگيريم يه ور داريم log u و يه ور داريم log 0.5+logk+2logx
حلالا اگه مقدار بگذاريم خطي ميشه

اما طريقه رسم
در نمودار لگاريتمي ما مبدا نداريم چون لگاريتم صفر نداريم. براي همين يكي از بلوك ها را مبدا مي گيريم و نقطه مبدا 0.1 مي گذاريم (ممكنه شما 0.01 بگذاري يا 1 يا 10 بستگي به مقاديرتان دارد) و سپس هر واحد كه جلو مي رويم همان مقدار مبدا را اضافه مي كنيم تا برسيم به ابتدا بلوك بعد
پس ميشه 0.1 0.2 0.3 ... 0.9 (البته از راست به چپ) سپس 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 20 30 40 50 60 و به همين ترتيب

سپس مقدار گذاري مي كنيد

من همينقدر بلد بودم

saber57
12-02-2009, 12:02
محور افقی نمودار ،عدد در مبنای 10 و محور عمودی لگاریتم اعداد محور افقی هست . بسیاری از توابع ریاضی بصورت لگاریتمی نوشته میشوند بعنوان مثال تابع گین یک تقویت کننده ببصورت دسی بل بر حسب نسبت توان خروجی به ورودی : G=10log(p2/p1) محور افقی نسبت p2/p1 و محور عمودی بر حسب G که لگاریتمی است را نشان میدهد. اگه به کاغذ نیمه لگاریتمی دقت کنیم ،متوجه میشیم که نسبت فواصل محور افقی مساوی اما عمودی نامساویه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

انتخاب گام خانه های محور افقی دتخواه هست مثلا اگه متغیر در محدوده 1 تا 5 قرار داره هر 5 خونه رو یک واحد میگیریم یعنی هر خونه 0.2 .حالا میمونه محور عمودی لگاریتم متفیر که حساب شد در یک ضریب ثابت ضرب میشه فرض کنید 10 برای تابع مثال زده

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

روی محور عمودی فاصله 0 تا 2 رو در نظر میگیریم 10 خونه میشه بعبارتی هر خونه0.2 و نمودار رو رسم میکنیم

حالا اگه ضریب تابع بجای 10 ، 1000 بود چکار کنیم ؟ اونوقت برد تابع در محدوده 0 و 6.9897*100 تغییر میکرد حالا میاییم فرض میکنیم همون خونه های قبلی(عددهای نشان داده شده روی محور عمودی) در 100 ضرب میشه یعنی بجای هر خونه 0.2 درمیاد 20 به همین سادگی :12:

agne
08-10-2009, 11:47
نیمه لگاریتمی شامل e یا همون عدد نپر میشه.
میشه لطف کنید و مراحل رسم رو توضیح بدید؟
تا اینجا که تعیین مقیاس بود...

abcd20
28-03-2012, 13:13
میشه یکی طریقه رسم نمودار های لگاریتمی و نیمه لکاریتمی را دقیقا بگه . :46:

davy jones
28-03-2012, 15:08
میشه یکی طریقه رسم نمودار های لگاریتمی و نیمه لکاریتمی را دقیقا بگه . :46:
سلام.

اگه به زبان انگلیسی تسلط نسبی دارین، دو تا لینک زیر رو ببینین:

نیمه لگاریتمی:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fwiki%2FSemi-log_plot)

تمام لگاریتمی:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] Fwiki%2FLogarithmic_scale)

این توضیحات کوتاه فارسی زیر رو هم در یه سایتی پیدا کردم گفتم شاید به دردتون خورد:

در نمودار نیمه لگاریتمی درجه بندی یکی از بردارها به صورت لگاریتمی و دیگری به صورت ساده است. در نمودار لگاریتمی هر دو بردار X و Y به صورت لگاریتمی درجه بندی می شوند.
نمودارهای لگاریتمی و نیمه لگاریتمی برای حالتهایی که نمودار اصلی به صورت خطی نیست معمولا استفاده می شود تا راحت تر بتوان پارامترهای آن را محاسبه نمود. برای محاسبه ضرایب عرض از مبداء و شیب با توجه به اینکه خود کاغذ لگاریتمی مدرج شده ، به همان صورت نمودار معمولی عمل می کنیم.

موفق باشین.
91/1/9

فروزان کاشانی
01-04-2013, 14:47
تورو خدا یه کی به داده من برسه
یکی واضح توضیح بده منم بفهمم:n28: