PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : هارد Sata یا IDE

3jokes_x
19-11-2008, 17:09
سلام

من این سوال رو یک هفته پیش توی بخش مطالب عمومی سخت افزار پرسیدم ولی هنوز هیچ کس جواب نداده. برای همین اینجا دوباره می پرسم:

حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در کابل IDE حدود 133 مگابایت در ثانیه هست، در حالی که این عدد برای کابل ساتا2 می شه 350 مگابایت در ثانیه. ولی موضوع اینه که در یه هارد 7200rpm سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات پایین تر از 133 مگابایت بر ثانیه هست (درسته؟) یعنی عملا از نظر کارایی فرقی نمی کنه از IDE استفاده کنیم یا SATA2. حتی اگر SATA8 هم بذاریم(!)، باز سرعت انتقال اطلاعات از هارد به رم و سی پی یو، به همون سرعت خواندن و نوشتن هارد محدود می شه که عددی کمتر از 133 مگابایت بر ثانیه هست.

کاری به این ندارم که الان هارد های IDE کمیاب هستند یا قیمتشون بالاتره، یا امکان جداکردن هارد در زمان روشن بودن کامپیوتر وجود نداره. فقط از منظر پرفورمانس لطفا بفرمایید چه تقاوتی بین این دو وجود داره؟ (من قصد دارم یه وب-سرور اجاره کنم که تفاوت قیمت هارد IDE با SATA2 روی سرور حدودا سالی 120 تومان می شه.) برای همین می خوام ببینم از نظر کارایی ارزش هزینه کردن رو داره یا نه.

توی نمودار های سایت TomsHardware دو سری نمودار پیدا کردم. یه سری به نام Maximum Read Transfer Rate که بیشترین مقدارش برای هارد های مختلف 127 مگابایت بر ثانیه بود، و یه سری نمودار هم با عنوان Interface Performance داریم که بیشترین مقدارش برای هارد های مختلف 208 مگابایت بر ثانیه هست. اگر کسی می دونه لطفا تعریف این دو اصلاح رو بنویسه و توضیح بده که چه طور با این اعداد می شه جواب سوال اول من رو پیدا کرد؟! لینک نمودارها:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

تنک یو این ادونس !

golmohammadi
03-12-2008, 19:42
خوب طبيعي هست كه سرعت هاردهاي ساتا از ide بالاتره
و در مورد سرعت نامي با سرعت عملي :
وقتي به يه هارد ويندوز نصب ميكنيد
و ويندوز بالا مياد
براي اجراي ويندوز و هر نرم افزاري خلاصه هر كاري ويندوز مجبوره اطلاعات لازم را از هارد كپي كنه
واسه همين مقداري از سرعت هارد صرف ويندوز ميشه
هاردها 4 تا هد دارند_(جديدا خبر ندارم اگه بيشتر بشه)
در ويندوز حداقل 1 هد بايد صرف كارهاي ويندوز و برنامه هاش بشه
و مابقي براي كپي و ...
واسه همين سرعت عملي از نامي كمتره
اگه يه سيستم 2 هارد داشته باشه سرعتش بيشتر ميشه (البته نه در همه موارد)

شناسايي و بوت هاردهاي ide همچنين قضيه مستر و غير مستر بودن و ... از عمده مشكلات ide هست
در حالي كه در ساتا كار خيلي راحته
همچنين ساتا خيلي باريكتر از ide هست كه اين خودش مزيت خوبيه
بازم سوالي داشتي بپرس