PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش و تمرین فیلمبرداری

ma4nafar
16-11-2008, 23:29
سلام
من این تاپیک را باز کردم چون دیدم قبل از اینکه بتونیم یک فیلم را ادیت کنیم باید با نوع فیلمبرداری آشنا بشیم .
البته اساتید و صاحب نظرها باید نظر بدهند که آیا این تاپیک کمکی هست یا نه ؟
اگر هست که بمونه و به کارش ادامه بده اگر هم که نه این تاپیک را پاک کنند بره :13:
خلا صه در این تاپیک دوستان سعی کنند تا جای ممکن خودشون را به صورت عملی محک بزنند اگر هم براشون ممکن نیست نظرات و پیشنهادات و یا ایدهاشون را بیان کنند تا دیگران استفاده کنند و خودشون از ایراد کارشون با خبر بشند .امیدوارم این بحث ها از همه ما یک فیلمبردار حرفه ای بسازه که فیلم هامون نیاز به بریدن نداشته باشه یعنی طوری فیلمبرداری کنیم که پس از پایان کار بدون ادیت قابل دیدن باشه .
حالا برای اینکه منظورم را کاملا رسونده باشم اولین تمرین را باهم شروع میکنیم .
از شما خواسته شده که از خارج شدن یک بچه از مدرسه تا مسیر خانه از اون فیلم بگیرید مدت فیلم یک دقیقه باید باشه و نیاز به ادیت هم نباید داشته باشه .:18:
از چه شاتهایی برای فیلمبرداری استفاده میکنید از چه صحنه ای شروع میکنید . در کجا از Close - up و در کجا
Long - Shot میگیرید تا یک فیلم تمیز و بی نقص در بیارید ؟
اگر این تاپیک ماندگار شد اصطلاحات سینمایی را هم برای آموزش مینویسیم البته به کمک اساتید و با تجربه ها:11:

.................................................. .................................................. .................................................. .......

نما
مقدار تصويري كه دوربين فيلمبرداري بدون قطع از يك صحنه مي گيرد.
Shot

« نما » ي آرشيوي
به نماي بايگاني رجوع شود.
Library Shot

« نما » ي از روي شانه
نمايي كه معمولا در صحنه هاي گفتگو به كار ميرود. به اين ترتيب كه دوربين از بالاي شانه و پشت يكي از دوطرف، صورت يا نيم تنه طرف مقابل او را نشان ميدهد.
Over-the-Shoulder-Shot

« نما‌ » ي بايگاني
استوديوهاي فيلمسازي معمولا داراي بايگاني مفصلي هستند كه در آن انواع و اقسام نما هاي مختلف مربوط به صحنه ها و وضيعت ها و مناظر كلي وجود دارد
Stock Shot

« نما » ي پوشش دار
نوار فيلمي كه قسمتي از كادر تصوير آن داراي پوششي است كه نور از آن رد نمي شود.
Matte Shot

« نما » ي تعقيبي
نماي متحرك . نمايي كه موضوع فيلمبرداري در آن دنبال مي شود.
Follow Shot

« نما » ي تمام قد
نمايي كه در آن تمامي پيكر مشخص ديده شود.
Full Shot

« نما » ي خيلي درشت
نمايي درشت تر و نزديك تر از نماي نزديك( Close - up)
Extreme Close - up

« نما » ي خيلي دور
نمايي دورتر و ريز تر از نماي دور (Long - Shot)
Extreme Long - Shot`

« نما » ي درشت
نما يا تصوير درشتي كه دوربين فيلمبرداري از فاصله نزديك از موضوع مي گيرد.
Close - up

« نما » ي دور،
« نما » عمومي
نمايي كه حداقل تمام هيكل موضوع فيلمبرداري و گاه كمي بيشتر را در بر بگيرد.
Long Shot

« نما » ي دونفره
نميي كه در آن دو نفر با هم ( معمولا نيم تنه ) نشان داده شوند.
Two - Shot

« نما » ي كلي
يك نماي عمومي از صحنه، نماي دور و در بر گيرنده تمامي صحنه.
Master Shot

« نما » ي لايي
نمايي درشت از يكي از جزييات صحنه كه اهميت عمده اي در جريان وقايع صحنه داردو خبر يا اطلاع مهمي مي دهد و ميان وقايع ظاهر مي شود.
Insert

« نما » ي متحرك (1)
نمايي كه با دوربين متحرك گرفته شود.
Traking Shot

« نما » ي متحرك (2)
نماي گرفته شده با دوربين متحرك. نمايي كه طي آن دوربين «موضوع» متحركي را همراهي مي كند.
Travelling Shot

« نما » ي متوسط
نمائي حد فاصل بين نماي دور و نماي نزديك.
Medium Shot

« نماي » ي مدل
نمايي كه در آن از نمونه هاي كوچك ( ماكت ) اجسام استفاده و به جاي جسم بزرگ اصلي ارائه شده باشد.
Model Shot

« نما » ي معرفي كننده
يك نماي دور و عمومي كه معمولا در شروع صحنه بيايد كارش معرفي وضعيت كلي، تثبيت موقعيت كلي صحنه است.
Establishing Shot

« نما‌ » ي نقاشي شده روي شيشه
يكي از حقه هاي سينمايي كه در آن قسمتي از صحنه اي كه قرار است فيلمبرداري شود روي سطحي شيشه اي نقاشي مي شود و جلوي دوربين فيلمبرداري قرار مي گيرد، جوري كه صحنه را پر كند.
Glass Shot

« نما » ي نقطه نظر
نمايي كه صحنه را از دريچه ي ديد و نقطه نظر يكي از شخصيت هاي فيلم نشان بدهد.
Point-of-View Shot

« نما » ي واكنشي
نمايي كه واكنش شخص يا اشخاصي را كه ناظر واقعه اي هستند نشان مي دهد.
Reaction Shot

« نما » ي هوائي
نمايي كه دوربين فيلمبرداري از هوا، از ارتفاع نسبتاً زياد، از بالاي جرثقيل مخصوص فيلمبرداري، از داخل هواپيما و يا هليكوپتر مي گيرند.
Aerial Shot

Benygh
16-11-2008, 23:41
سلام
تاپیک خوبی میشه ! ولی امکان آپلود فیلم و فیلم برداری شاید زیاد نباشه !
ولی تئوری میشه خوب عمل کرد !
اولین نکته اینه که دوربین رو صحیح حمل کنیم تا در هنگام حرت لرزش کمتری ایجاد بشه !

Javad_Ed
16-11-2008, 23:57
من تجربه ی کار فیلم برداری ندارم ....
ولی اینطوری میگیرم
نمای اول:
از نمای بالای مدرسه (مدرسه ای که فاصله در داخلی مدرسه از خارجی زیاد نباشه و راه مستقیمی باشه )(نمای بالا :طوری که در خارجی مدرسه از بالا مشخص باشه)
بچه از در داخلی حرکت میکنه ,دوربین آهسته آهسته حالت قوس به سمت داخل میگیره تا وقتی که بچه به بیرون مدرسه رسید دوربین دقیقا یه نما از پا تا سره بچه در جلوی خودش ببینه (نمیدونم متوجه شدید یا نه؟)
دوربین ثابت هست
بچه یک نگاه به چپ و یک نگاه به راست میندازه
و به سمتی که میخواد میره ....دوربین ثابت میمونه و بچه از کادر خارج میشه (بچه های دیه هم دارن میرن بیرون )
کات.....
نمای دوم
کوچه باریک (خالی)
دوربین ثابت
بچه ناگهان وارد کوچه میشه و از کنار دیوار در حالی که با کلید روی دیوار میکشه نزدیک میشه
از دور پسر بچه معلومه و دوربین هم روی زمین و کنار دیوار قرار داره ...
همینطوری پسر بچه به طرف دوربین میاد ...کم کم فقط پاهش معلومه (کوچه در سکوت مطلق)(فقط صدای پای بچه و کلید)
و میاد از کنار دوربین رد میشه
صدای پاهش بهمراه کلید دور میشه .... دوربین ثابت ....
کات
کوچه بعدی(در انتهای کوچه در کوچکی هست که خونه بچه هست )
دوربین در جلوی صورت بچه هست و بچه داره راه میره (کم کم دوربین عقب میره طوری که دیگه مثلا 20 متر مونده تمام هیکلش معلومه )
بعد با همون ریتم درست مثل سکانس اول دوربین با حالت مورب بالا میره
و در لحظه ای که پسر به در میرسه دقیقا بالای سرش هست ....و پسر وارد خونه میشه
Finished
البته گفتم
من در این زمینه تجربه ای ندارم
فقط چیزهایی که به ذهنم رسید گفتم
این سه سکانس هم میتونه 3 تا 20 ثانیه باشه ...
ممنون بخاطر تاپیک خوبت

ma4nafar
17-11-2008, 01:36
من تجربه ی کار فیلم برداری ندارم ....

بابا دمت گرم :12:
خوبه فیلمبردار نیستی ها :31:

ma4nafar
17-11-2008, 01:39
اولین نکته اینه که دوربین رو صحیح حمل کنیم تا در هنگام حرکت لرزش کمتری ایجاد بشه !

اگر ممکنه برای دوستانی که میخواهند در این رابطه تجربه کسب کنند مقداری توضیح بفرمایید که به چه صورت میتوانند این کار را بکنند .

تشکر و سپاس
:11:

Mehdi_Editor
02-12-2008, 01:57
سلام.یه راهنمایی :::
واسه اینکه دوربین لرزشی نداشته باشه بنده خودم دست چپم رو زیر آرنج راست میزارم که دوربین رو حمل میکنه . یعنی بهش تکیه میدم.در ثانی یه پایه های سیاری واسه دوربین ها ساخته شده که همه امکانات چرخش رو بهت میده و توسط دو پایه یکی از جلو روی سینه و دیگری از پشت یعنی کتفتون مثل گیره میگیره تا دستتون خسته نشه.آخه بزرگترین عامل تو لرزش دوربین خستگی دست و بازوی شماست.سوم اینکه اگه تو فیلمبرداری با دوربین های دیجیتال روی هدف زوم بشه اون وقت لرزش دست بیشتر به چشم میاد.پس به هدف نزدیک شدن بهتر از زوم هستش !!!:31:

MoJtaBa.R
02-12-2008, 02:46
خودم دست چپم رو زیر آرنج راست میزارم که دوربین رو حمل میکنه

داشتن استابلايزر در دوربينهاي فيلمبرداري با اينکه يه نعمت برا کساييه که لرزش دست دارند ولي از لحاظ گاماي رنگي از کيفيت تصوير ميکاهه
تماميه کسايي که دوربين فيلمبرداري رو به صورت پرتابل استفاده ميکنن همين مشکل هست . توي عکاسي ميشه با حبث نفس از لرزش جلوگيري کرد ول توي فيلمبرداري ....

ma4nafar
05-12-2008, 22:31
قبل از اینکه کار فیلمبرداری را آغاز کنید باید چند نکته را در سطح بسیار پایین هم که شده فرا بگیرید تا تفاوت کار شما با آنانی که دوربین هندی کم و خانگی دارند و در هر مجلسی ازآن برای ثبت لحظه ها استفاده میکنند مشخص شود باید به همگان نشان دهید که دیدن تصاویر از پشت ویزور دوربین خودش یک مهارت و حرفه است البته نمیخواهیم دیگران که با استفاده از دوربینهای خانگی تصویر میگیرند را کوچک کنیم بلکه قصد داریم با پیروی از تکنیکهای خاص کار خودمان را بزرگ و پراهمیت جلوه دهیم .

باید چند نکته را قبل از هر چیز بیان کنم

مهمترین عامل که میتواند از ترس و دلهره شما در هنگام فیلمبرداری بکاهد در هر مجلس ومراسمی این است که ترک عادت بد ایرانی ها را بکنیم و به جای اینکه نیم ساعت دیر به محل تصویربرداری برویم نیم ساعت زودتر برویم تا خوب جوانب کار را بسنجیم و با محیط آشنا شویم در این نیم ساعت خوب فکر کنید و ببینید بهترین زاویه ها برای تصویر کجاست نور از چه قسمتهایی میتابد و گرفتن بهترین تصویر در کجا مقدور تر است سعی کنید همیشه برای هر تصویر برداری یک سناریو تعریف کنید حداقل تا جایی که ممکن است این سناریو را دکوپاژ کنید
فرقی نمیکند که شما از چه مراسمی فیلم میگیرید
تولد یا عروسی یا مهمانی های خانوادگی

مهم این است که شما باید با دیگران فرق کنید و این فقط به نوع تصویربرداری شما بستگی دارد

سناریو: متن نوشته شده برای ساخت فیلم، بدون جزئیات فنی نظیر چگونگی حرکت دوربین. سناریو به زبان ایتالیایی به معنای فیلمنامه است

دکوپاژ: تقطیع فنی فیلمنامه که درآن صحنه ها به نماهای مشخصی تقسیم ودراصطلاح خرد می شود. دراین مرحله، اندازه ی نماها، زاویه ی
دوربین وحرکت دوربین توسط کارگردان معین می شود. به دکوپاژ، فیلمنامه ی کاری هم می گویند.

اگر خدا خواهد و اجل مهلت دهد ادامه دارد

الهام_الهام
09-12-2008, 03:23
اگه میشه یه دوربین خوب معرفی کنید که به درد فیلم برداری از مجالس عروسی وغیره بخوره

rezakf
09-12-2008, 09:25
دستت درد نكنه

خوب داري پيش ميري همينطور ادامه بده دمت گرم خيلي استفاده برديم

ma4nafar
09-12-2008, 16:09
اگه میشه یه دوربین خوب معرفی کنید که به درد فیلم برداری از مجالس عروسی وغیره بخوره

با سلام

چقدر میخواهید هزینه کنید ؟

ma4nafar
11-12-2008, 00:12
یکی دیگه از مواری که باید رعایت کنید حمل ونقل وسایل و تجهیزات تصویربرداری است .

برای هر وسیله یک کیف مناسب انتخاب کنید .سیمها و کابلها و فیشها باید در کیف جداگانه باشد دوربین در کیف مخصوص خودش و هر سه پایه در یک ساک . برای نورها و تمامی وسایل حتما یک کیف جداگانه داشته باشید .
همخوانی رنگ و مدل کیف ها برای شما در محیط کار یک امتیاز ارزنده است و نباید آن را فراموش کرد .

با یک مثال منظورم را کامل میکنم .

فرض کنید به یک مجلس دعوت شده اید به عنوان میهمان در آن مجلس تصویر برداری را میبینید که با چند دقیقه تاخیر با یک دوربین به یک دست بدون جعبه و با دست دیگر چند پلاستیک دسته دار که در آنها احتمال میدهید کابل و وسایل جانبی تصویر برداری است وجود دارد . این را داشته باشید تا بریم سراغ میهمانی بعدی

در مجلس دیگری دعوت شده اید و شما جزو نفرات اولی هستید که به میهمانی میروید در آنجا کادر تصویربرداری را میبینید که یک نفر در حال نوشتن است دیگری در حال حمل کردن وسایل به داخل و همه کادر با لباسهای هم رنگ و منظم

خوب اگر انتخاب باشماباشد که برای میهمانی بعدی یک تصویر بردار را معرفی کنید کدام را اتنخاب میکنید ؟

این را گفتم تا ببینم تا چه اندازه برای کاری که میخواهید انجام دهید ارزش قائل هستید ؟

خودتان فکر کنید و ببینید اگر کار کمی به شما پیشنهادمیشود دلیلش چیست ؟
آیا تا به حال به این موارد فکر کرده بودید ؟

در این کار به خاطر نوع خاص بودنش باید به خیلی چیزها دقت کنید شاید کوچکترین چیزهای بی اهمیت از نگاه شما برای دیگران عیب و نقص کار باشد و به همین دلیل مردم بین تصویر برداران افراد را انتخاب میکنند .

البته این یک امتیاز برای شما است شما باید تصویربردار خوبی هم باشید تا شما را اتنخاب کنند .:31:

ma4nafar
13-12-2008, 02:03
قبل از اینکه تصویربرداری را آغاز کنید آیا به میزان بودن سه پایه دقت کرده اید ؟

قبل از هر تصویربرداری حتما صاف و همسطح بودن آن را توسط ball leveling (دایره سبز رنگ روی تصویر پایین)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مطمئن شوید.

تا جای ممکن با سه پایه تصویربرداری کنید تا از لرزش کمتری در تصویر برخوردار باشید .ثبت و ضبط لحظه ها بسیار مهم است وشاید نتوان آن فرصت را بدست آورد پس سعی کنیم تا جای ممکن بدون عیب تصویر بگیریم .

اما ...

whitebalance

متاسفانه به برکت دوربین های دیحیتالی همه چیز اتوماتیک شده و فقط کافی است تا دکمه رکورد را فشار دهید و همه چیز به خودی خود با داده های از قبل تعریف شده ضبط میشود .

اما افراد حرفه ای هیچگاه از سیستم اتومات استفاده نمیکنند. پس شما هم به جمع حرفه ای ها بپیوندید و همه چیز را دستی تنظیم کنید .
واما وایت بالانس چیست ؟

در حقيقت نورهاي مختلف دماهاي رنگ مختلفي دارند و با تنظيم وايت بالانس ميتوان در شرائط مختلف رنگهاي واقعي داشت.
در تنظيم وايت بالانس غير از حالات از پيش تعريف شده ميتوان از تنظيم اتوماتيك آن استفاده كرد كه البته هميشه خوب عمل نميكند. راه ديگر استفاده از تنظيم دستي وايت بالانس است. اگر دوربين اين امكان را داشته باشد، با استفاده از يك کاغذ سفيد و يا حتي هر چيز سفيد ديگر ميتوان وايت بالانس را تنظيم كرد.

به این ترتیب که تمامی نورهای لازم را روشن میکنیم سپس کاغذ سفیدی که هیچ نوشته حتی پشت آن نباشد را در فاصله چند متری دوربین قرار میدهیم و وایت بالانس دوربین را تنظیم میکنیم . در حقیقت شما با این کار

kelvin نوری محیط را بدست می آورید و تصویر شفاف و سفید تر و طبیعی تری میگیرید .

در اینجا به اندازه چند kelvin استاندارد اشاره میکنم .

نورهای artificial یا مصنوعی 3200 kelvin

نورهای fluorescent lamps یا همان لامپ مهتابی 4300 kelvin

نورهای daylight یا همان نور روز زوشن 5600 kelvin

نورهای daylight هوای ابری در روز روشن 6300 kelvin

شاید دوربینی که شما از آن استفاده میکنید قادر به تنظیم دستی برای وایت بالانس نباشد چاره ای نیست

باید اتومات استفاده کنید . اما چنانچه دوربین شما قابل تنظیم است حتما قبل از شروع کار وایت بالانس کنید تا تصویر بهتر داشته باشید.

در صورت امکان تصویر خود را در مونیتور سیاری که همراه دارید کنترل کنید چون همیشه شما کیفیت اصلی را در

LCD دوربین به صورت واقعی نمیبینید پس بهترین کار این است که یک مونیتور همراه داشته باشید .

یکی دیگر از مواردی که شما زیاد با آن سر وکار دارید مسئله زوم و زوم بک ( zoom & zoombac ) است

زوم و زوم بک: این عدسی به فیلمبرداری امکان می دهد از یک نمای باز به یک نمای بسته وبرعکس برود، بدون اینکه به تغییر محل دوربین نیاز داشته باشد. بهترین استفاده ازاین عدسی درفیلمهای گزارشی_ خبری ومستند صورت می گیرد . چون لحظاتی رادراین نوع فیلمهاهست که می بایست به سرعت به سوژه نزدیک شد وغالبا امکان نزدیکی فیزیکی وجود ندارد.
سعی کنید تا جای ممکن در مواقع بیکاری زوم و زوم بک را تمرین کنید تمرین زیاد شما باعث میشود تا در لحظه لزوم بدون هیچ ترس و دلهر های از این که شاید تصویر از کادر شما خارج شود تصویر را عوض کنید.
دیدن فیلمهای اکشن به شما کمک میکند تا سرعت و دقت حرکت دوربین را در این راستا ببینید و چنانچه مایل هستید تا از لطافت و زیبایی این هنر لذت ببرید شما را دعوت میکنم به دیدن فیلمهای رمانتیک .
در فیلمهای رمانتیک با توجه به نوع سوژه لطافت خاصی در تصویر برداری لحاظ میشود نماهای بسیار زیبا زوم و زوم بک های حرفه ای فلو و فوکوس های بی نظیر و خلاصه خودتون ببینید و از بعد فنی لذت ببرید و درس بیاموزید .
فقط فیلم هندی نباشه :31:

فوکوس : به وضوح تصویری درفیلمبرداری و نیز درنمایش گفته می شوند. به عبارت دیگر، تنظیم فاصله ی کانونی عدسی نسبت به موضوع درطول فیلمبرداری یک صحنه را فوکوس می گویند.

دیدن فیلمهای رمانتیک کمک میکند تا کسانی که میخواهند از مجالس عقد و عروسی تصویر برداری کنند با تصاویر این دسته بیشتر آشنا شوند و نوع تصویر خود را در این مجالس انتخاب کنند

اگر اجل مهلت داد ادامه دارد

ma4nafar
07-03-2009, 21:35
این آموزش تصویری برای یک تصویربرداری خوب می باشد . در این درسها یاد می گیرید که چطور زاویه ها و نورها را برای یک تصویر برداری خو ب تنظیم کنید.

موفق باشید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

S0R3N4
25-03-2009, 18:04
عالي بوده تا اينجا

ممنوم از دوستان

ma4nafar
23-10-2009, 00:41
خیلی وقت بود از این تاپیک خبری نبود تا اینکه چندتا آموزش پیدا کردم گفتم شاید بدرد دوستان بخوره .

Mr Andersson
23-10-2009, 03:53
درود;

ایول بابا. خیلی وقت بود پیدا میدا نبودی...

شما خودت فیلمبرداری؟ کجا کار میکنی؟

...

ma4nafar
23-10-2009, 16:11
فیلمبردار که نمیشه گفت ااااااااای

من در بلژیک هستم دوست عزیز

ma4nafar
23-10-2009, 16:21

ma4nafar
23-10-2009, 16:22

Mr Andersson
23-10-2009, 17:20
درود;

متشکرم دوست عزیز, یه دانلود نامحدود میخواهد آدم همشو ورداره! واقعا عالیه, مخصوصا برا من که علاقه خاصی به نورپردازی دارم.

متشکر...

ma4nafar
23-10-2009, 21:23
درود;

متشکرم دوست عزیز, یه دانلود نامحدود میخواهد آدم همشو ورداره! واقعا عالیه, مخصوصا برا من که علاقه خاصی به نورپردازی دارم.

متشکر...

خواهش قابلی نداره

امکان داشته باشه باز هم از این موارد برای دانلود و استفاده قرار می دهم

saeedr83
29-10-2009, 18:46
سلام دوستان
منم به نوبه خودم تشكر مي كنم چون اساتيد توضيح زياد دادند من دانسته هاي كم خودم رو بيان نمي كنم و مثل يك شاگرد خوب فقط گوش ميدم واستفاده مي كنم اميد وارم ادامه داشته باشه با اطلاعات مفيد

okt
31-10-2009, 16:09
این آموزش تصویری برای یک تصویربرداری خوب می باشد . در این درسها یاد می گیرید که چطور زاویه ها و نورها را برای یک تصویر برداری خو ب تنظیم کنید.

موفق باشید

اين فايلها پاك شدن اگه آدرسه ديگه ازشون دارين لطفا بزارين خيلي از لطفتون ممنون ميشم