PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : در هنگام توقف کوتاه خلاص کنیم یا در دنده باقی بمونیم؟

dr-ali
13-11-2008, 23:10
وقتی در معابر شریانی فرعی در حال ورود به چهارراهها و تقاطع ها یا میادین هستیم باید ایست کاملی داشته باشیم و بعد کمتر از چند ثانیه در صورتی که راه باز باشه به حرکت در مسیری که قصد ورود به اون رو داریم ادامه بدیم,خب تا اینجا درست ولی من دیدم دو دیدگاه در این زمینه وجود داره و و هر دوگروه بر نظر خودشون با گفتن دلایلی پافشاری میکنند.

1)حتی برای چند ثانیه هم کلاج رو نگاه داشتن برای کلاج مشکل آفرین است و باعث میشه کلاج داغ کنه و دندها خوب جا نره و کلا برای ماشین ضرر داره پس همیشه خلاص کنید.

2)اصلا ضرورتی نداره که ماشین رو برای چند ثانیه خلاص کنید چون چند ثانیه هیچ ضرری برای کلاج نداره و مهمتر از اون برای راننده های تازه کار خطر آفرین است که برای یک توقف کوتاه چند ثانیه ای, ابتدا ماشین رو خلاص و بعد دوباره در دنده یک قرار بدن و حرکت کنن, چون چند کار اضافی و بیهوده است.

*من حتی زمانی که آموزش شهر رو میدیدم دو مربی داشتم که یکی حتما خلاص کردن رو توصیه میکرد و دیگری حتما خلاص کردن رو توصیه نمیکرد!!

دوستانی که خود رانندگی می کنند نظرشون رو با دادن دلایل بفرمایند

Mojtaba N87
14-11-2008, 00:39
به نظرم خلاص کنیم بهتره . دلیلش رو نمی دونم درست ولی چن تا تعمیرگاه بهم گفتن که همیشه تو توقف خلاص کنم و حتی الامکان از نیم کلاچ استفاده نکنم!

اگه اشتباه می کنم بگید تا اصلاح کنیم :دی

Benygh
14-11-2008, 00:48
حتی الامکان از نیم کلاچ استفاده نکنم!
من راننده نیستم ولی پیش چند کاراموز همراه بودم هنگام اموزش که مربی میگفت نیم کلاچ ضرر داره ..

امير موسر
14-11-2008, 09:32
به نظرم خلاص کنیم بهتره . دلیلش رو نمی دونم درست ولی چن تا تعمیرگاه بهم گفتن که همیشه تو توقف خلاص کنم و حتی الامکان از نیم کلاچ استفاده نکنم!
اصلا موقع توقف کامل که نمیشه نیم کلاج کرد !! نیم کلاج برای اغاز حرکته (سر بالایی و... )

Watson
14-11-2008, 11:54
اگه توقف بیش از 3 ثانیه باشه باید حتما دنده رو خلاص کنید !!
چون تا زمانی که کلاج رو گرفتید گیریبکس با صفحه کلاج درگیر میشه و همینطور شروع میکنه به ساییدن صفحه کلاج.
نکته دیگه این که حد المکان تو سر بالایی ها نیم کلاج نرید چون خیلی خیلی به صفحه کلاج فشار میاد و عمل سایش اون چند برابر میشه.

D r i v e r
14-11-2008, 12:47
اگه توقف بیش از 3 ثانیه باشه باید حتما دنده رو خلاص کنید !!
چون تا زمانی که کلاج رو گرفتید گیریبکس با صفحه کلاج درگیر میشه و همینطور شروع میکنه به ساییدن صفحه کلاج.
نکته دیگه این که حد المکان تو سر بالایی ها نیم کلاج نرید چون خیلی خیلی به صفحه کلاج فشار میاد و عمل سایش اون چند برابر میشه
بله اگه تو بعضی از سربالایی ها که ترافیک دارن دقت کرده باشید بوی سوختن وساییده شدن صفحه کلاج حس میشه
من شنیدم که حتی بخاراتش سمی هم هست
آخه چه دلیلی داره که ماشینو تو سربالایی با نیم کلاج نگه داریم؟

M a r y a m
14-11-2008, 13:07
دوستان من مبتدی یکم گیج شدم! یعنی وقتی داریم مثلا از کوچه فرعی وارد خیابون اصلی میشیم و مجبوریم صبر کنیم تا ماشینای مسیر اصلی رد بشن باید دنده رو خلاص کنیم و ترمز دستی رو بکشیم؟ یا مثلا وقتی تو سر بالایی مجبوریم وسط ترافیک بمونیم باز باید همینطوری عمل کنیم؟ اینطوری تا بیایم دوباره ترمز رو بخوابونیم و ماشین رو بذاریم تو دنده که ممکنه طول بکشه پشت سریا صداشون در میاد؟!
بعد یه سوال دیگه: اگه ماشین تو دنده باشه کلاج رو ول کنیم خاموش می کنه درسته؟ حتی اگه پامون رو ترمز باشه؟

D r i v e r
14-11-2008, 13:30
بله ماشین خاموش میشه
باید همون کاری رو بکنید که خودتون گفتید
دستی رو میکشیم
موقع حرکت دنده رو جا میزنیم
دستی رو میخوابونیم
بعدشم نیم کلاج وحرکت
بعد از یه مدت سرعت عمل بالا میره
فقط نباید آدم هول بشه

H A M E D
14-11-2008, 13:59
كلا زماني كه ميخوايد توقف كنيد خلاص كنيد بهتره.
به صفحه كلاچ ضرر ميرسونه. كلا اگه توقف كوتاهه خلاص كنيد و اگر مثلا پشت ترافيك هستيد و حركت ها به كندي انجام ميشه خلاص كردن و دنده عوض كردن زياد جالب نيست. بزاريد تو دنده 1 و پاتون رو كلاچ باشه.

rezaete
14-11-2008, 14:12
بله ماشین خاموش میشه
باید همون کاری رو بکنید که خودتون گفتید
دستی رو میکشیم
موقع حرکت دنده رو جا میزنیم
دستی رو میخوابونیم
بعدشم نیم کلاج وحرکت
بعد از یه مدت سرعت عمل بالا میره
فقط نباید آدم هول بشه

دقیقا ، حواستون باید باشه که زیاد از حد گاز ندید . یه بار این کارو کردم ، take off شد ! ممکن بود کنترل از دستم خارج بشه بخصوص اینکه ترافیک هم بود و ممکن بود ماشین جلویی یهو ترمز کنه .

majid_sd2009
14-11-2008, 14:56
بله اگه تو بعضی از سربالایی ها که ترافیک دارن دقت کرده باشید بوی سوختن وساییده شدن صفحه کلاج حس میشه
من شنیدم که حتی بخاراتش سمی هم هست
آخه چه دلیلی داره که ماشینو تو سربالایی با نیم کلاج نگه داریم؟
پس اگه نیم کلاج نریم چیکار کنیم؟!:18:
نمیشه که تو سربالایی که ترافیکه و ماشینها دارن با سرعت 2 کیلومتر جلو میرن پاتو از رو کلاج ورداری. اگه ورداری یا محکم میخوری به ماشین جلویی یا خاموش میشه:31:
خصوصا مشهد که اگه تو زیر گذر حرم گیر کنی بیچاره ای .(منظورم وقتی داری خارج میشی از زیر گذر سر بالاییه.
خوب مگه میشه برای یک توقف کوچیک ترمز دست کشید؟!
خوب همون ترمز پایی مگه چشه؟!:13:
من که تو ترافیک و قتی یک مکس کوتاه میکنم خلاص نمیکنم .
ولی از فرعی به اصلی که بعضی وقتا شلوغ باشه مجبوری خلاص کنی. ولی ترمز دستی نمیکشم دیگه.

Havbb
14-11-2008, 15:14
دوستان، هردو حالت ضرر داره. یعنی اگه کلاچ را نگهداری فنر کلاج خراب میشه و اگه دنده را خلاص کنی گیربکس عیب میکنه که در هر دو حالت باید گیر بکس را بذاری پایین و درستش کنی:دی ولی خوب دنده دیر تر از فنر کلاچ خراب میشه پس بهتره دنده را خلاص کنیم. حالاتهایی که توی سربالایی هستیم استثنا هست و بهتره نیم کلاچ بریم

D r i v e r
14-11-2008, 15:15
میدونی فرقه ترمز دستی و ترمز پایی چیه؟
خیلی سخته که ترمز دستی رو بکشی؟
اینه که شما زمانی که از ترمز دستی استفاده میکنی میتونی همزمان از 4 عضو بدنت استفاده کنی!!!!
بحث من رو سر بالایی هست.
ترمز دستی رو یواش میاری پایین و گاز میدی و کلاج رو ول می کنی(مغز آدمه که همه ی این دستورات وهماهنگی ها رو ایجاد میکنه و فکر کنم توانایی انجام 3 کاره همزمان رو داشته باشه)
ولی وقتی پات رو ترمزه تا بخوای پاتو از رو ترمز برداری و روی گاز بزاری که کارت زاره
یا می خوری به پشتی یا پاتو زیاد روی گاز فشار میدی که این خودش باعث ساییده شدن دسیک میشه!!!
به این دلیل که عکس العملت یکم کند میشه
من که نیمگم نیم کلاج نگیریم
من میگم با نیم کلاج ماشینو تو سربالایی نگه نداریم.
چون خیلی هارو دیدم که با بازی کردن با گاز و کلاج ماشینو می خوان نگه دارن.
دارم راه ساده رو پیشنهاد میکنم

بردیا
14-11-2008, 18:25
من تازه گواهینامه گرفتم
دیروز هم توی پیروزی بدجوری شلوغ بود و ترافیک سنگینی بود.هر چند ثانیه 1بار حرکت میکردیم یا توقف میکردیم
مونده بودم خلاص بکنم یا با کلاج بازی کنم
1بار موقع خلاص کردن و دنده1 زدن خاموش کردم و بعدش دیگه گفتم بی خیال و فقط با کلاج و گاز کار کردم ولی احساس کردم ماشین(پرشیا) خیلی داره زور میزنه

Farshadd
14-11-2008, 18:53
حرف های امیر جان تایید میشه.

برای توقف های خیلی کوتاه کمتر از 2-3 ثانیه که اصلا وقت خلاص کردن نیست.

ولی برای توقف های دیگه که باید به طور کامل وایسیم حتما خلاص کنیم . چون:

جلوگیری از خراب شدن صفحه کلاج
ممکنه حواسمون پرت بشه یه لحظه و پامون از روی کلاج برداریم. اینجوری یا میزنیم به جلویی یا خاموش میکنیم و ضررهایی که برای ماشین داره و ...
در حالتی که ترافیک در خیابون تخت هست و سربالایی هم نیست نیازی به با نیم کلاج حرکت کردن نیست.
اگه موتور و دور موتور شما تنظیم باشه و یواش یواش کلاج رو تا آخر ول کنید اما هیچ گاز ندید ماشین خودش کم کم یه حرکتی رو شروع میکنه که البته کمی هم لرزش داره. ولی دوستان توجه کنید که در ترافیک طبیعتا ماشین ضرر میبینه. ماشین های دنده اتومات برا ترافیک و ... خیلی بهتره.

در سر بالایی هم که اگه همش با نیم کلاج برید که باید بعد از هر 3 سر بالایی یه صفحه عوض کنید. پس بهتر اینه که توقف کامل کنیم (بسته به زمان توقف دستی رو بکشیم یا ...) اگه زمان توقف خیلی کم هست که با همون پدال ترمز هم میشه کار کرد ولی اگه توقف بالای 4-5 ثانیه هست بهتر اینه که دستی بکشیم. چون در ترافیک سربالایی اگه یه لحظه ترمز رو ول کنیم ماشین عقبی رو میزنیم به ماشین عقبیش و ...

:12:

mazdakaa
17-11-2008, 14:08
كلا زماني كه ميخوايد توقف كنيد خلاص كنيد بهتره.
تا صفحه کلاچ از موتور جداشه

Ali_BlueBoy
22-11-2008, 02:23
من توی سر بالایی ها معمولا از ترمز پایی استفاده میکنم وقتی هم که می خوام حرکت کنم یه خورده کلاج رو میارم بالا بعد سریع پامو ا روی ترمز ور می دارم اروم گاز میدم (در واقع فقط تو لحظه حرکت نیم کلاج میکنم )

در کل نیم کلاج کردن کار هر کسی نیست (خصوصا صفر کیلو مترها چون یا میخورن به عقبی یا خاموش میکنن)

افرادی که هنوز مهر گواهیشون خشک نشده بهتره از ترمز دستی استفاده کنن........: دی

Farshadd
22-11-2008, 13:24
من توی سر بالایی ها معمولا از ترمز پایی استفاده میکنم وقتی هم که می خوام حرکت کنم یه خورده کلاج رو میارم بالا بعد سریع پامو ا روی ترمز ور می دارم اروم گاز میدم (در واقع فقط تو لحظه حرکت نیم کلاج میکنم )

در کل نیم کلاج کردن کار هر کسی نیست (خصوصا صفر کیلو مترها چون یا میخورن به عقبی یا خاموش میکنن)

افرادی که هنوز مهر گواهیشون خشک نشده بهتره از ترمز دستی استفاده کنن........: دی

سلام علی جان.

در هر توقفی (چه سر بالایی و چه کفی) هنگام شروع حرکت باید نیم کلاج کنیم. و ربطی هم به دستی و مهر گواهینامه نداره.

بحث در مورد نمی کلاج مربوط به توقف نبود. مربوط به ترافی هایی بود که خیلی آهسته باید حرکت کرد.

SAJAD_BATISTA
22-11-2008, 14:50
سلام عزیزم
به نظر من واسه داشتن یه صفحه کلاچ سالم وتیز دنده رو خلاص کنیم بهتره

devil_ff2008
22-11-2008, 19:15
ممنون از همه دوستان استفاده بردیم
استفاده کردن ترمز پایی به غیر از کنترل ضرری برای ماشین نداره
اخه من ترمز دستیم چیز شده :31:
کلا انگار نیست :دی

becareful
26-12-2008, 21:52
و اگه دنده را خلاص کنی گیربکس عیب میکنه که در هر دو حالت باید گیر بکس را بذاری پایین و درستش کنی:دی ولی خوب دنده دیر تر از فنر کلاچ خراب میشه
مگه با دنده خلاص گیربکس مشکل پیدا میکنه؟؟؟

Farshadd
26-12-2008, 23:40
مگه با دنده خلاص گیربکس مشکل پیدا میکنه؟؟؟

نه دوست خوب... مشکلی پیش نمیاد. چون در اون حالت چرخ دنده ها درگیر نیستن

YAMAHA-FZ16
27-12-2008, 14:22
حالا همه ی اینها رو گفتید یکی به موتور سیکلت اشاره نکرد برای فقرا!!دی:
تمام اینهایی که گفتید برای موتورسیکلت هم صدق میکنه؟؟؟؟؟؟
یه سوال دیگه ای که داشتم!من توی ترافیک با موتور سیکلت که می ایستم وقتی میخوام حرکت کنم نمیدونم چرا بعضی وقتها انگار کلاج رو که ول میکنم و گاز میدم باز هم احساس میکنم کلاج هنوز درگیره !یعنی جون موتور کمتر میشه!!!!ولی حالت عادی کلاج رو که ول میکنم و گاز میدم سریعا موتور به صورت جهشی به حرکت در میاد!!دلیلش چیه؟؟داغ شدنه موتوره؟؟؟یا مشکل از منه که ممکنه بین ول کردن کلاج و گاز دادن تعادلی برقرار نکرده باشم؟؟؟(تمام این سوالات در رابطه با موتورسیکلت هست و نه ماشین!!!)
سوال دیگه اینکه برای شتاب گرفتن ابتدایی یعنی از همون دنده یک حرکت کردن با شتاب:ایا فقط ول کردن کلاج و تا ته گاز دادن مهمه؟؟یا نه به نیم کلاج دادن و تعادل بهتر برقرار کردن بین گاز دادن و ول کردن کلاج هم مربوط میشه و نیازی نیست حتما پدر موتور رو در اورد و تا ته گاز داد!!!؟؟؟
کلا دو سوال بالا شاید جوابشون یکی باشه که ممنون میشم اگه پروفشنالهای عزیز جواب بدن!!

aghaye h
27-12-2008, 14:52
حالا همه ی اینها رو گفتید یکی به موتور سیکلت اشاره نکرد برای فقرا!!دی:
تمام اینهایی که گفتید برای موتورسیکلت هم صدق میکنه؟؟؟؟؟؟
یه سوال دیگه ای که داشتم!من توی ترافیک با موتور سیکلت که می ایستم وقتی میخوام حرکت کنم نمیدونم چرا بعضی وقتها انگار کلاج رو که ول میکنم و گاز میدم باز هم احساس میکنم کلاج هنوز درگیره !یعنی جون موتور کمتر میشه!!!!ولی حالت عادی کلاج رو که ول میکنم و گاز میدم سریعا موتور به صورت جهشی به حرکت در میاد!!دلیلش چیه؟؟داغ شدنه موتوره؟؟؟یا مشکل از منه که ممکنه بین ول کردن کلاج و گاز دادن تعادلی برقرار نکرده باشم؟؟؟(تمام این سوالات در رابطه با موتورسیکلت هست و نه ماشین!!!)
سوال دیگه اینکه برای شتاب گرفتن ابتدایی یعنی از همون دنده یک حرکت کردن با شتاب:ایا فقط ول کردن کلاج و تا ته گاز دادن مهمه؟؟یا نه به نیم کلاج دادن و تعادل بهتر برقرار کردن بین گاز دادن و ول کردن کلاج هم مربوط میشه و نیازی نیست حتما پدر موتور رو در اورد و تا ته گاز داد!!!؟؟؟
کلا دو سوال بالا شاید جوابشون یکی باشه که ممنون میشم اگه پروفشنالهای عزیز جواب بدن!!
خوب کلاج باید درگیر باشه تا موتور حرکت کنه(شاید منظورت اینه که هنوز کامل در گیر نشده)
البته دلیلش اینه به عنوان مثال
اگه شما یک فنر رو چند ثانیه نگه داری و بعد یواش یواش ول کنی از اندازه اولیش کوتاهتره
اما اگه یک فنر رو جمع کنی و سریع ول کنی اگه از اندازه اولیه بزرگتر نشه کوتاهتر نمیشه
و این فنره که چسبندگی دیسک و صفحه رو بوجود میاره
پس نگه داشتن کلاج باعث میشه نیرویی که باعث چسبندگی دیسک و صفحه میشه کم شه
در مورد سوال دوم فکر کنم
به هرحال در هنگام نیم کلاج گاز زیاد غلطه
اول شروع حرکت با نیم کلاج و گاز کم و بعد ول کردن کلاج و گاز را تا ته دادن(در صورت لزوم)
پ خ
(چه عجب ما یه پست از شما دیدیم حرف سیاسی نزدی)

aghaye h
27-12-2008, 14:59
ضمنا در مورد موضوع اولیه تایپک ضمن تایید صحبت های آقا فرشاد
بهتره در نیم کلاج های متناوب و طولانی در ترافیک و در خودروهایی که کلاج هیدرولیکی دارند(مثل پیکان) نه سیمی
هر 20 یا 30 ثانیه بهتره کلاج را تا ته گرفته خودرو را خلاص کرده و کلاج رو ول کنیم و دوباره کلاج رو گرفته و .....

YAMAHA-FZ16
27-12-2008, 15:01
ممنون از پاسختون!اگه میشه با یه شکلی یا تصویری این کلاج و گیربکس رو نشون بدید به من که کدوم درگیره تو حرکت کدوم ازاده!!من که کاملا گیج شدم!!!!پست قبلی سیاسی نبود؟؟؟؟!!نگو دیگه!زشته!پس اون جمله ی اول که موتور سیکلت و فقرا نوشتم برا چی بود؟یه چیز دیگه!!!شاید خنده دار باشه!ولی میخواستم بدونم این گیربکس و صفحه کلاج تو چه محیطی هستند؟؟؟؟اگه توی روغن باشن که مسلما صفحه ی کلاج برای برگشتش سرعتش کمتر میشه و جریان همون فنری که شما مثال زدید پیش میاد دیگه!!!!

aghaye h
27-12-2008, 15:16
ممنون از پاسختون!اگه میشه با یه شکلی یا تصویری این کلاج و گیربکس رو نشون بدید به من که کدوم درگیره تو حرکت کدوم ازاده!!من که کاملا گیج شدم!!!!پست قبلی سیاسی نبود؟؟؟؟!!نگو دیگه!زشته!پس اون جمله ی اول که موتور سیکلت و فقرا نوشتم برا چی بود؟یه چیز دیگه!!!شاید خنده دار باشه!ولی میخواستم بدونم این گیربکس و صفحه کلاج تو چه محیطی هستند؟؟؟؟اگه توی روغن باشن که مسلما صفحه ی کلاج برای برگشتش سرعتش کمتر میشه و جریان همون فنری که شما مثال زدید پیش میاد دیگه!!!!
من برای موتور عکس ندارم اما اگه خاستی برای ماشین دارم
این خیلی ربطی به سرعت برگشت نداره
بیشتر اون نیروی فنر مهمه
فنر وقتی زیاد فشرده میمونه اون خاصیت فنری خودشو از دست میده
بنابراین نمی تونه نیروی زیادی(و چسبندگی) بین دیسک و صفحه به وجود بیاره
در گیر بودن موتور و گیربکس رو کلاج انجام میده
اگه شما کلاج رو گرفتی دیگه کلاج درگیر نیست و این رابطه قطع میشه

YAMAHA-FZ16
27-12-2008, 15:41
بزار!از پستوی موتور ماشین یا سیکلت هر چی داری عکس و تصویر بزار فیض ببریم!ممنون از پاسخهات!

Farshadd
27-12-2008, 16:15
سلام

yamaha-fz16 عزیز بله تقریبا تمامی این حرف ها هم در مورد موتور سیکلت صدق میکنه.

فکر کنم همه سوالات رو حاج تقی جواب دادن ولی این یکی از قلم پر بارشون جا موند (دلیلش هم فکر کنم کثرت سوال و بحث بود)

ولی میخواستم بدونم این گیربکس و صفحه کلاج تو چه محیطی هستند؟؟؟؟اگه توی روغن باشن که مسلما صفحه ی کلاج برای برگشتش سرعتش کمتر میشه و جریان همون فنری که شما مثال زدید پیش میاد دیگه!!!!

توی محیطی خالی بعد از جعبه دنده... توی روغن هم نیستن. اگه توی روغن باشن که اصلا درگیر نمیشن. حتی هنگام تعویض و نصب صفحه کلاج و دیسک صفحه، باید خیلی مواظب باشیم که چرب نشن.

aghaye h
27-12-2008, 17:00
بزار!از پستوی موتور ماشین یا سیکلت هر چی داری عکس و تصویر بزار فیض ببریم!ممنون از پاسخهات!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع : مکانیک جامع اتومبیل
جلد 2
برای اطلاعات بیشتر هم مراجعه شود به کتاب بالا

aghaye h
27-12-2008, 17:15
سلام

yamaha-fz16 عزیز بله تقریبا تمامی این حرف ها هم در مورد موتور سیکلت صدق میکنه.

فکر کنم همه سوالات رو حاج تقی جواب دادن ولی این یکی از قلم پر بارشون جا موند (دلیلش هم فکر کنم کثرت سوال و بحث بود)

توی محیطی خالی بعد از جعبه دنده... توی روغن هم نیستن. اگه توی روغن باشن که اصلا درگیر نمیشن. حتی هنگام تعویض و نصب صفحه کلاج و دیسک صفحه، باید خیلی مواظب باشیم که چرب نشن.

البته همان طور که دوستان می دانند خودروهای اتوماتیک نیز در گیربکس خود دارای کلاج های متفاوتی هستند و این کلاج ها به دلیل خنک کاری و جلوگیری از فرسوده شده آن ها در داخل روغن غوطه ور هستند
(جنس آن ها به گونه ای است که روغن اثر کمی بر کاهش اصطکاک آن ها دارد.
و البته بعضی موتور ها هم همین طور (مطمئن نیستم)

EHHASSATNI
27-12-2008, 23:43
یه بار تو ورودیه مدرس یه همت اون سر بالایی که همیشه شلوغه داشتم با بازی کردن با کلاج و گاز مهارت کنترل رو به رفقا تشون می دادم که بوی کلاج بالا زد و ماشین تا مرز خاموشی و خفگی رفت و ما ضایع شدیم

elmino8
28-12-2008, 14:56
100% خلاص بهتره

tatu_lover1366
26-02-2009, 16:17
تو سر بالایی یا حتی پشت چراغ قرمزهایی که خیابونش شیب داره باید از دستی استفاده کرد
هیچ نیازی به درگیر کردن کلاج با صحفه نیست

D r i v e r
27-02-2009, 00:25
تو سر بالایی یا حتی پشت چراغ قرمزهایی که خیابونش شیب داره باید از دستی استفاده کرد
هیچ نیازی به درگیر کردن کلاج با صحفه نیست
زیر خاکی میکشی بالا؟؟؟
حتما از دستی نه
میشه خوب از ترمزم استفاده کرد
ولی همونطور که قبلا هم گفتیم عکس العمل دستی خیلی سریع تره

tatu_lover1366
27-02-2009, 13:28
زیر خاکی میکشی بالا؟؟؟
حتما از دستی نه
میشه خوب از ترمزم استفاده کرد
ولی همونطور که قبلا هم گفتیم عکس العمل دستی خیلی سریع تره

حرفت منطقی ولی یک نکته ظریف هست که اکثرا بهش اهمیت داده نمیشه
چراغ ترمز شما دارای یک عمر مفید می باشد
پس اگه شما قرار باشه سر هر چراغ قرمز پاتونو 2-3 دقیقه روی ترمز بزارین مطمئنا چراغ ترمزتون خیلی زودتر میسوزه و امکان اتصالی و سوختن فیوزش مخصوصا تو روزهای بارونی خیلی بیشتر میشه:2:

avecina.ir
27-02-2009, 13:46
سلامم..

عزیزم ساییده شدن صفحه کلاچ زمانی اتفاق میفته که هم گاز بدی هم کلاچ ره تا نیمه گرفتی باشی......یا بقولی نیم کلاچ باشی........ضمنن بنظر اینجانب بیشتر مربیهای آموزش رانندگیها در زمینه های خاص فنی چیزی بارشون نیستش که شما از اووونا نقل قول میکنین.......اینو فقط یگ مهندس مکانیک میتونه واستون خوووب باز کنه......
توووی ترافیکهای سنگین مخصوصن تهرووون همین مساله باعث میشه که خیلی از راننده های غیر حرفه ای کلاچ ماشینشون تموم شه و مجبور میشن ماشینشونه بکسل کنن.....
کلن دلیلی نداره پاشه آدم روووی کلاچ نگه داره خیلیها که سن و سال بالاتری دارن همین پا روووی کلاچ گذاشتن واسه پاشون اسباب انوع مشکلات پا شده که میتونین به وضوح ببینین..... مخصوصن بعضی ماشینا که کلاچ سفتتری دارن مثل پیکان و پراید و....
واسه ماشین هم بهتره که خلاص کنی.......چون در این حالت زیاد پیش میاد به هر دلیلی یگ لحظه پاتو از رووووی کلاچ برمیداری و ماشین توووی دنده یک یهو کن میزنه و خاموووش میشه اووونوقت بیشتر به ماشین آسیب وارد کردی......

ضمنن آقایووونی که با ساختمان جعبه دنده آشناین میدونن که چرخش بعضی دنده های گیربکس توووی حالت کلاچ گرفتن با حالت خلاص بودن تفاوت داره......

D r i v e r
27-02-2009, 13:47
حرفت منطقی ولی یک نکته ظریف هست که اکثرا بهش اهمیت داده نمیشه
چراغ ترمز شما دارای یک عمر مفید می باشد
پس اگه شما قرار باشه سر هر چراغ قرمز پاتونو 2-3 دقیقه روی ترمز بزارین مطمئنا چراغ ترمزتون خیلی زودتر میسوزه و امکان اتصالی و سوختن فیوزش مخصوصا تو روزهای بارونی خیلی بیشتر میشه:2:
بابا این دیگه از این حرف ها بودا!!!
خوب حالا بسوزه ، عوض میکنیم
ما 5 ساله هنوز یه دونه چراغ ماشین رو هنوز عوض نکردیم
و فکر کنم این برای کسی که هر 2 ماه یه بار لنت عوض کنه باید هر 2 ماه هم چراغ ترمز هاشو عوض کنه :دی

metal_militia
28-02-2009, 19:24
بنظر من زیاد مشکل نداره
اگه به چراغ قرمز و ایست طولانی خوردی که اره خلاص کن!
ولی برای مدت کوتاه کلاچ رو تا ته نگهداری تا ماشین حرکت نکنه هیچ مشکلی نداره
چون کلاچ چه در حالت ازاد و چه در حالت فشار تا انتها سایشی نداره!(البته که اندکی داره ولی قابل چشم پوشی هست)و فقط موقع نیم کلاچ هست که زیاد طول بکشه کلاچ داغ میکنه
بعد بوش در میاد و اگه خیلی داغ کنه ماشین حرکت نمیکنه و باید حدود 10 دقیقه علاف شی تا خنک شه و حرکت کنی علاوه بر این مشکلات عمر صفحه هم خیلی خیلی کم میشه

یه مدل نیم کلاچ هم هست موقع سبقت تو سربالایی:
مثلا دنده 3 داری پر میکنی(تخته) ولی بازم ماشین حال نداره راه بره یه لحظه کلاچ رو بگیر گاز رو هم تا ته پات روش باشه! که دور موتور بره بالا بعد سریع پاتو بکش با این کار نفس ماشین خوب جا میاد و بهتر میره
ولی توجه کن فشار زیادی به گیربکس و جلو بندی(اگه ماشین پلوس جلو باشه)و مخصوصا صفحه کلاچ میاد!
از این روش جز در مواقع بحرانی کم ریسک استفاده نکنید(پر ریسک یعنی ماشین روبرویی دیگه تو شکمتونه!!)

rsystem84
28-02-2009, 19:53
اگه بگم تا چند وقت پيش يكي از دقدقه فكري من همين مساله بود شايد بعضي ها باورشون نشه
حالا بگذريم
من اينطور چاره جويي كردم كه براي رفع اين مشكل ايا ميشه اون رو با يه دستي تعبيه شده در داخل خودرو حل كرد يا نه ؟
به هر حال هنوز به نتيجه نرسيدم .

metal_militia
28-02-2009, 21:40
اگه بگم تا چند وقت پيش يكي از دقدقه فكري من همين مساله بود شايد بعضي ها باورشون نشه
حالا بگذريم
من اينطور چاره جويي كردم كه براي رفع اين مشكل ايا ميشه اون رو با يه دستي تعبيه شده در داخل خودرو حل كرد يا نه ؟
به هر حال هنوز به نتيجه نرسيدم .

1 nynyi ki nrnri ترجمه :دغدغه نه دقدقه!
2 منظورتون رو اصلا متوجه نمیشم !!
ولی اگه دوزاریم افتاده باشه که نیافتاده
سیستم اتوماتیک واسه همینه حالته که حالت پیشرفته ترش تیپ ترونیک هست

تو تیپ ترونیک نیازی به کلاچ و اینجور مسایل نیست (یعنی نیم کلاچ و تمام کلاچ و ... پر)
ولی دنده توسط دستور الکتریکی شما از طریق دنده به گیربکس اعمال میشه و دنده بدلخواه راننده عوض میشه

rsystem84
28-02-2009, 23:17
1 nynyi ki nrnri ترجمه :دغدغه نه دقدقه!
2 منظورتون رو اصلا متوجه نمیشم !!
ولی اگه دوزاریم افتاده باشه که نیافتاده
سیستم اتوماتیک واسه همینه حالته که حالت پیشرفته ترش تیپ ترونیک هست

تو تیپ ترونیک نیازی به کلاچ و اینجور مسایل نیست (یعنی نیم کلاچ و تمام کلاچ و ... پر)
ولی دنده توسط دستور الکتریکی شما از طریق دنده به گیربکس اعمال میشه و دنده بدلخواه راننده عوض میشه

عزيزم من اومدم دق دق ، توي سرم در زدم تا به يه جايي برسم ، شد دقدقه نه دغدغه
اينجوري جمش ميكنن .
يعني چي كه : تو تيپ تاپيك دنده بدلخوه راننده عوض ميشه ، مگه تو ماشيناي معمولي دنده بوسيله كمك راننده عوض ميشه ؟

يه كم بيشتر توضيح بده

D r i v e r
28-02-2009, 23:54
اينجوري جمش ميكنن .
يعني چي كه : تو تيپ تاپيك دنده بدلخوه راننده عوض ميشه ، مگه تو ماشيناي معمولي دنده بوسيله كمك راننده عوض ميشه ؟

يه كم بيشتر توضيح بده
ها؟؟؟؟؟
منظور ایشون این بود که ماشین های دنده اتوماتیک مجهز به تیپ ترونیک هم میتونن به طور اتوماتیک (خود گیر بکس ماشین با در نظر گرفتن شرایط و دور متور دنده رو عوض کنه!!!) هم به طور دستی که خود راننده عوض کنه نه گیر بکس و فقط در این میان کلاج زیر پای راننده حذف میشه !!! همین!!!:31:

metal_militia
01-03-2009, 13:11
اينجوري جمش ميكنن .

يه كم بيشتر توضيح بده

من گفتم تیپ ترونیک کیگفتم تیپ تاپیک!
بعد هم یا دنده به دستور راننده عوض میشه یا اتوماتیک!

تو ماشین های معمولی یه بنده خدایی سیستم بدون کلاچ اختراع کرد(یعنی روماشین های منوال )
که طبق معمول حمایت از مخترعین و مکتشفین به فراموشی سپرده شد

rsystem84
01-03-2009, 13:24
اوني كه اينكارو كرده واقعا دمش گرم ولي اي كاش به اين مخترعين هم بهايي داده ميشد

metal_militia
01-03-2009, 13:52
ای کاش

مثل استاد من دکتر براتی که دستگاهی اختراع کرد که میتونست اهن رو تحت شرایطی خاص بدون وجود حتی 1ppm هوا قالب ریزی کنه چیزی که ارزو خیلی از خودرو ساز ها هست رو با .001 قیمت بازه ولی حیف طرحش الان داره تو دانشگاه تربیت مدرس خاک میخوره
تو نت هم بزنید دکتر ابولفضل براتی مقاله هاشون رو پیدا میکنید

rsystem84
02-03-2009, 11:49
اي آقا به كي بها دادن به ايشوت بها بدن
ادامه نديم بهتره چون تاپيك منحرف ميشه

از دنده اتوماتيك كه بگذريم
بهترين حالت همون خلاص كردنه چون اگه بخوايم كلاج رو براي مدت طولاني پائين نگه داريم حتما به فنرها فشار مياد و خاصيت خودشون رو زودتر از دست ميدن .

ADuser
05-03-2009, 11:33
من هیچ وقت تو سربالایی مشکلی با ترمز و کلاچ نداشتم از دستی استفاده نمیکنم

دنده رو خلاص میکنم و ترمز موقع حرکت هم دنده یک و شروع به حرکت هیچ وقت هم عقب عقب سر نخوردم

THE CORRE
13-12-2017, 19:41
سوالم منم همین بود ولی چون نخواستم یه تاپیک جدید بزنم توی همین جا میپرسم.

توی سربالای شدید,وقتی ماشین جلویی حرکت میکنه,اگه بخوای حرکت کنی,مجبوری با نیم کلاج بری چون سرعت زیاد میشه,اینجوری هم ماشین صفحه اش زود تموم میشه,خب چیکار باید کرد دقیق؟

بشخصه میذارم ماشین جلویی به اندازه ی سه چهارمتر جلو بره تا بعدش من سریع پام رو از روی کلاج بردارم و برم جلو ولی توی بیشتر مواقع از سمت کناری ماشین سریع میاد جلوم و برای اینکه نزارم اینجوری بشه,مجبوری باهمون نیم کلاج دنبال ماشین جلویی میرم.

اگرهم سربالای زیاد شدید نباشه,اول ترمز رو نگه میدارم و با نیم کلاج ماشین رو کوتاه در حد دو ثانیه بدون ترمز نگه میدارم و یعدش سریع پامو از ترمز روی گاز میذارم.

siava5h
14-12-2017, 15:06
سوالم منم همین بود ولی چون نخواستم یه تاپیک جدید بزنم توی همین جا میپرسم.

توی سربالای شدید,وقتی ماشین جلویی حرکت میکنه,اگه بخوای حرکت کنی,مجبوری با نیم کلاج بری چون سرعت زیاد میشه,اینجوری هم ماشین صفحه اش زود تموم میشه,خب چیکار باید کرد دقیق؟

بشخصه میذارم ماشین جلویی به اندازه ی سه چهارمتر جلو بره تا بعدش من سریع پام رو از روی کلاج بردارم و برم جلو ولی توی بیشتر مواقع از سمت کناری ماشین سریع میاد جلوم و برای اینکه نزارم اینجوری بشه,مجبوری باهمون نیم کلاج دنبال ماشین جلویی میرم.

اگرهم سربالای زیاد شدید نباشه,اول ترمز رو نگه میدارم و با نیم کلاج ماشین رو کوتاه در حد دو ثانیه بدون ترمز نگه میدارم و یعدش سریع پامو از ترمز روی گاز میذارم.

من عذرخواهی میکنم که اینطوری جواب میدم.
باید همون کاری که گفتی رو کرد و اجازه بدی جلویی یکم فاصله بگیره و شما بدون داشتن کلاچ با حداقل سرعت حرکت کنی تا قبل اینکه به ماشن جلویی برسی ماشین جلویی هم راه بیوفته و اینطوری میتونی تعداد دفعات کلاچ گیری رو کم کنی.

در مورد اون ماشین سومی هم باید گفت که در مقابل آدم مرض دار بایسی مرض داشت.
یک کمی سرش مرض بکشی دیگه اینکار رو نمیکنه. باید سربسرش بزاری و حتی اگر شد به عمد آروم بزنی به درش یا گلگیرش. بلاخره که باید فرهنگ یاد بگیره. :n27:
من تا حالا تو شهرمون 7-8 تا گلگیر رو کج کردم. کیه که سر همین قضیه کتک بخورم. :n27:

THE CORRE
15-12-2017, 15:09
من عذرخواهی میکنم که اینطوری جواب میدم.
باید همون کاری که گفتی رو کرد و اجازه بدی جلویی یکم فاصله بگیره و شما بدون داشتن کلاچ با حداقل سرعت حرکت کنی تا قبل اینکه به ماشن جلویی برسی ماشین جلویی هم راه بیوفته و اینطوری میتونی تعداد دفعات کلاچ گیری رو کم کنی.

در مورد اون ماشین سومی هم باید گفت که در مقابل آدم مرض دار بایسی مرض داشت.
یک کمی سرش مرض بکشی دیگه اینکار رو نمیکنه. باید سربسرش بزاری و حتی اگر شد به عمد آروم بزنی به درش یا گلگیرش. بلاخره که باید فرهنگ یاد بگیره. :n27:
من تا حالا تو شهرمون 7-8 تا گلگیر رو کج کردم. کیه که سر همین قضیه کتک بخورم. :n27:
واقعا ادم رانندگی بعضی ها رو میبینه فقط اعصابش خورد میشه.در عوض رانندگی بعضی ها رو میبینی فقط تحسین میکنه