PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : 2 گیگ رم Ddr3 1600 یا 4 گیگ رم Ddr3 1333

vivid806
13-11-2008, 08:51
سلام

من چند جا شنیدم که اگر قدرت واقعی رمهای Ddr3 رو میخواهید بدونید باید از باس 1333 به بالا بگیرید حالا نمیدونم چقدر تاثیر داره؟

میتونم هم باس 1333 بگیرم و تا مقداری بالاتر اورکلاک کنم اما میخواستم بدونم نظر اساتید چیه!!!:20:

alborz_k
13-11-2008, 13:14
سلام

من چند جا شنیدم که اگر قدرت واقعی رمهای Ddr3 رو میخواهید بدونید باید از باس 1333 به بالا بگیرید حالا نمیدونم چقدر تاثیر داره؟

میتونم هم باس 1333 بگیرم و تا مقداری بالاتر اورکلاک کنم اما میخواستم بدونم نظر اساتید چیه!!!:20:
اگه قدرت واقعی این نوع رم ها رو می خواین ببینین ، باید با باس 1600 به بالا بگیرید ، قابلیت اورکلاک رم ها با باس 1333 هم به زمان تأخیرشون بستگی داره.

Mahdi_Moosavi
13-11-2008, 16:18
کمی بیشتر توضیح بده ، چه نوع مادربوردی و تو چه رنج قیمتی مد نظر داری ؟

قیمت رم هایی که مد نظرت هست چیه ؟ تایمینگشون ؟ این عوامل خیلی تو انتخاب نهایی تاثیر دارند .

vivid806
13-11-2008, 22:15
چشم استاد
مادربرد به احتمال زیاد Asus Rampage Extreme میگیرم البته یعنی امیدوارم منتظرم تا وام کارمندی ما رو بدهند
آخه در این رنج فکر میکنم با توجه به خنک کننده ای که داره (چون خیلی ناجور حساس هستم روی خنک کننده چیپ و ماسفتها) انتخاب خوبی باشه حالا اگر راهنمایی دیگه ای دارید من میشنوم البته اینطور که دوستان گفتند 4 گیگ رم اگر قرار باشه حدود 300 باشه که هیچی فکر نکنم از عهده این بر بیام
حالا این یک سوال برای اطلاعات ناقص ما باشه در مورد رمهای DDR3
من تا 200 کنار گذاشتم برای رم اگر زیاد کارآمد نیست با این قیمت روی مادربرد Asus Maximus 2 Formula فکر کنم که DDR2 هست

Mahdi_Moosavi
14-11-2008, 13:46
چشم استاد
مادربرد به احتمال زیاد Asus Rampage Extreme میگیرم البته یعنی امیدوارم منتظرم تا وام کارمندی ما رو بدهند
آخه در این رنج فکر میکنم با توجه به خنک کننده ای که داره (چون خیلی ناجور حساس هستم روی خنک کننده چیپ و ماسفتها) انتخاب خوبی باشه حالا اگر راهنمایی دیگه ای دارید من میشنوم البته اینطور که دوستان گفتند 4 گیگ رم اگر قرار باشه حدود 300 باشه که هیچی فکر نکنم از عهده این بر بیام
حالا این یک سوال برای اطلاعات ناقص ما باشه در مورد رمهای DDR3
من تا 200 کنار گذاشتم برای رم اگر زیاد کارآمد نیست با این قیمت روی مادربرد Asus Maximus 2 Formula فکر کنم که DDR2 هست

مهندس عزیز ، این مشکل خیلی از دوستان هست که سر خرید Memory مشکل دارن ، امیدوارم با این مقاله تا حدی این مشکل برای دوستان حل بشه .

به نام یکتای مطلق

اگه بخواهیم خیلی موشکافانه بررسی کنیم ، تو معماری فعلی اینتل ( Intel® Core™ Microarchitecture ) ، به دلیل
محدودیت Bandwith بین BUS پردازنده و RAM که همون FSB نامیده میشه ( در صورتی که FSB رو برای پردازنده 1600MHZ در نظر بگیریم میشه 12.8GB/S ) شما با استفاده از 2 تا رم DDR2 800 به صورت Dual Chanel روی کاغذ که حساب کنیم ، از تمام اون پهنای باند استفاده خواهی کرد ! البته Latency هم کمی تاثیر گذار خواهد بود ، ولی با نهایتا یک DDR2 1066 و استفاده از سیستم عامل 64BIT میشه گفت اون ضعف هم به صورت خیلی مشهود رفع میشه .

پس تا هین جا کاملا مشهوده ، که افزایش پهنای باند Memory Bus بیشتر مقداری که ذکر کردم ، به صورت مستقیم روی عملکرد پردازنده هیچ گونه تاثیر محسوس نخواهد داشت و میشه از مقدار کم تاثیر کاهش Latency روی عملکرد پردازنده صرف نظر کرد .

اما اگر شما از سیستم برای مصارف Gaming مخصوصا به صورت استفاده از 2 کارت گرافیک به صورت SLI و CF به صورت حرفه ای استفاده کنید ( 2* 16X ) ، به دلیل ارتباط تنگاتنگ و بین حافظه سیستم و حافظه کارت گرافیک ، به دلیل افزایش روزافزون حجم Texture های GAME های مدرن امروزی ، به شدت به پهنای باند Memory Bandwith بیشتری نیاز خواهیم داشت . این نیاز هر چه رزولیشن و جزعیات بیشتری را برای APP 3D مورد نظر انتخاب کنیم ، بیشتر حس میشه ( حجم بافت ها به قدری زیاد باشه که بیشتر حجم اون بافت ها روی مقدار share شده روی RAM سیستم قرار بگیره ) .

روی کاغذ که حساب کنیم ، برای مثال MCH X48 اینتل به صورت Offical از DDR3 1600MHZ به صورت Dual Chanel استفاده می کنه ، در این صورت حدود ماکسیموم ، پهنای باند 25.6GB/S روی Memory Bus خواهیم داشت ، حال اگر مین بورد مورد نظر دارای دو اسلات PCI-E 2.0 16X باشد ، و هر دو اسلات هم اکتیو باشند ، گاهی در ماکسیموم مقدار مورد نیازشون ، 32GB/S پهنای باند را طلب خواهند کرد !! یعنی برای جبران این مقدار ، شما به پهنای باند حاصل از Dual Chanel مدل DDR3 2000MHZ نیاز خواهید داشت !! البته در صورتی که این مقدار جبران نشه ، شما با افت FPS پایدار در APP 3D مورد نظر ، مواجح نخواهید شد ، بلکه گه گاهی به دلیل Opcode ( واکشی ) بافت ها از روی RAM با تیک های خیلی نامحسوس که میشه از اون صرف نظر کرد ، مواجه خواهید شد .

این عکس هم میتونه خیلی بهتر به درک بهتر موضوع کمک کنه :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پس میشه نتیجه گیری کرد ، در صورتی که مصارف Gaming و در کل 3D Rendering با حجم Texture بالا دارید ، استفاده از حافظه های DDR3 با BUS بالا میتونه تا حدودی Performace سیستم شما رو بهینه کنه ، ولی در مواردی که سیستم برای کارهای محاسباتی ( Decoding , Encoding , ....... ) و در کل ارتباط مستقیم بین پردازنده و RAM ملاک باشه ، در پلاتفورم کنونی اینتل ( Intel® Core™ Microarchitecture ) بنا به دلایلی که توضیح دادم ، با افزایش Performace محسوسی مواجه نخواهید بود و میشه گفت کار اشتباهی هست .

وسلام

======================

نویسنده ( تحلیل ) : سید مهدی موسوی