PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ◄◄ مفاصــــــــــــل و اســـتـــخــــــوان هــا ►►arianmnbv
08-01-2006, 12:48
بر اساس تحقيقات انجام شده در دانشگاه كاليفرنيا كسانيكه پوكي و شكستگي استخوان رنج مي‌برنند ممكن است مشكلشان با كمك نانولوله‌هاي كربني حل شود.


بر اساس گزارش خبرنامه فضاي نانو، استحكام، انعطاف پذيري و وزن سبك نانولوله‌هاي كربني به محققان اين اجازه را مي‌دهد كه جهت نگه داشتن استخوان‌هاي شكسته شده از آنها به عنوان آتل يا داربست براي احياي مجدد استفاده كرد.

يافته‌هاي اين محققان منجر به بهبود انعطاف پذيري و استحكام در استخوان‌هاي مصنوعي شده و انواع جديدي از استخوان‌هاي پيوندي را براي درمان بيماري‌هاي استخواني بوجود آورده است.

محققان انتظار دارند كه يافته‌هاي آنان نظر ديگر محققان را جلب كرده و به گسترش مواد استخوان‌هاي پيوندي جديد و تكنيك‌هاي آن كمك كند.

اين تحقيقات براي استفاده از نانولوله‌هاي كربني در زمينه پزشكي به ويژه شكستگي مواد در جهت بهبود زندگي است.

استخوان‌هاي مصنوعي از انواع مختلف مواد مانند پليمرها يا رشته‌هاي پپتيد ساخته مي‌شوند اما مشكل آنها نداشتن استحكام زياد و احتمال پذيرفته نشدن آنها به وسيله بدن است.

نانولوله‌هاي كربني تك ديواره مواد بسيار محكمي هستند و از آنجا كه استخوان يك كامپوزيت طبيعي است كه از مخلوط مواد آلي و غير آلي تشكيل شده نانولوله‌ها مي‌توانند جايگزين بسيار مناسبي براي قسمت آلي استخوان باشند.

نسوخ استخواني، كامپوزيت طبيعي از رشته‌هاي كلارژن و بلورهاي هيدروكسي آپاتيت بر پايه معدني فسفات كلسيم هستند.

محققان دانشگاه كاليفرنيا نشان داده‌اند كه نانولوله‌هاي كربني مي توانند نقش كلاژن را به عنوان داربست براي رشد بلورهاي هيدروكسي آپاتيت بازي كنند.

اين محققان موفق به كشف روشي براي خوشه‌اي كردن رشد بلورهاي هيدروكسي آپاتيت در داربست نانولوله‌هاي كربني شدند.

با انجام عمليات شيميايي بر روي نانولوله‌هاي كربني امكان جذب يون كلسيم و ارتقاي فرآيند تبلور وجود دارد.همچنين تطبيق پذيري زيستي نانولوله‌هاي كربني نيز با افزايش حلاليت آبي آنها بهبود مي‌يابد.

براي اطلاعات بيشتر مي‌توان به آدرس اينترنتي ‪[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]‬ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه شود.

arianmnbv
08-01-2006, 12:52
ميكروارگانيسم‌هاي شناور در اقيانوس‌ها در آينده‌اي نزديك به عنوان اجزاي مدارهاي رايانه‌اي پيچيده مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش آخرين شماره خبرنامه فناوري نانو، جلبك‌هاي تك سلولي يا همان اغازان موجود در آب داراي پوسته يا صدف آهكي از جنس سيليكا مي‌باشند كه از تبديل مواد مغذي موجود در دريا و نور به دست مي‌آيد.

جلبك‌ها قابليت سازگاري با انواع بسيار زيادي از ساختارهاي هندسي ساده مانند مثلث و مربع و اشكال بساير پيچيده سه بعدي با هزاران حفره منفرد دارند.

بيش از ‪ ۱۰۰‬هزار قطعه متفاوت از اغازين در طبيعت شناخته شده كه برخي از آنها داراي اندازه‌اي در حدود ‪ ۱۰‬نانومتر بوده و تمام آنها مي‌توانند خيلي سريع به وسيله تقسيم سلولي تكثير يابند.

‪ Kenneth Sandhagre‬و همكارانش در موسسه فناوري جورجيا اميدوارند اين دايره المعارف نانوساختارها را جهت توسعه و گسترش اجزاي پيچيده مورد استفاده در مدارهاي الكترونيكي آينده به كار گيرند.

اين گروه عقيده دارند در نهايت مي‌توانند مهندسان را جهت ساخت مدارهاي سه بعدي ياري كنند واستفاده از ليتوگرافي مرسوم براي ساخت مدارهاي سه بعدي كاري پرزحمت و دشوار است زيرا اين كار شامل اچ كردن مدار بر روي نمونه با استفاده از نور فرابنفش و سپس تميز كردن قالب به صورت شيميايي مي باشد.

‪ Sandhage‬و همكارانش تاكنون چندين روش براي تبديل سيليكاي پوشش‌دهنده آغازيان به مواد ديگر مانند اكسيد تيتانيوم كه به سادگي جريان الكتريسيته را هدايت مي‌كند به كار برده اند.

اين محققان همچنين دو روش براي تغيير ساختار شيميايي آغازيان ارايه داده‌اند كه روش نخست اصلاح سيليكا يا فلز گازي در دماهاي تا ‪ ۹۰۰‬درجه سانتي گراد است كه پوسته‌هاي آغازيان را به ساختار اكسيد تيتانيوم و اكسيد منيزيم تبديل مي‌كند.

روش دوم پوشش دادن ميكروارگانيسم‌ها در يك محلول و انحلال سيليكاي ميكروارگانيسم در محلول است كه اين روش در ايجاد ساختارهاي زيركونيومي به كار گرفته شده و با تركيب اين دو شيوه محققان توانستند نانوساختارهايي از تيتانات باريم بسازند.

در گذشته بهره برداي از مهارت‌هاي ساخت واقعي در طبيعت براي ايجاد فناروي نانو مناسب و مفيد و مورد استفاده قرار گرفته است.

‪sandhage‬معتقد است كه اين امكان وجود دارد در آينده بتوان ساختارهاي آغازيان را با افزايش فهم خواص ژنتيكي شان ساخت و سپس اين ساختارها را با روش‌هاي شيميايي به نانو اجزاي مفيد تبديل كرد.

Marichka
06-07-2006, 01:36
شركت ‌NEC نتايج تحقيقات اخير خود را بر روي نانوشاخه‌هاي كربني (نوعي از نانولوله‌هاي كربني باطول 40-50 و قطر 2-5 نانومتر) اعلام كرد. هنگامي كه چند صد عدد از اين نانوشاخ‌ها به هم پيوسته و متراكم شوند،‌كره‌اي به قطر 100 نانومتر تشكيل مي‌دهند.اين شركت با همكاري سازمان علوم و فناوري ژاپن (JST) و مؤسسۀ سرطان ژاپن، Cisplatin را كه يك نوع عامل ضدتومور است، در درون نانوشاخه‌ها به صورت كپسول در آورد.با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني مشاهده شد كه Cisplatin كپسول شده ساختار مولكولي خود را حفظ كرده و خوشه‌اي به اندازة 2 نانومتر در درون نانوشاخ تشكيل مي‌دهد. علاوه بر اين آزمايشات سلولي ثابت كردند كه اين عامل به تدريج از نانوشاخ رها شده و سلول‌هاي سرطاني را از بين مي‌برد. اين يافته‌ها نشان مي‌دهند كه نانوشاخه‌هاي كربني مي‌توانند در آينده به عنوان حامل‌هاي دارو در درمان سرطان‌ها مورد استفاده قرار گيرند.

ساخت نانولوله‌هاي کربني کارکردي
محققان دانشگاه MissouriColombia روشي جهت ساخت ساختارهاي مشابه نانولوله‌هاي کربني از مولکول‌هاي آلي با ساختار پيچيده‌تر بيان کرده‌اند. نتايج اين تحقيقات ساخت دسته‌اي نانومواد با خواص وسيع فيزيکي و شيميايي جديد مي‌باشد. گروهي از محققان به رهبري jerry Atwood نشان داد که مولکول‌هاي ساختاري آلي چگونه درون نانوکره‌هاي توخالي و يا نانولوله‌ها به صورت هم محور قرار گيرند. شکل نهايي اين نانوکپسول‌ها به شرايط خاص سامان‌دهي اين نانوکپسول‌ها بستگي دارد. محققان دريافتند که مي‌توانند به طور دلخواه شکلي را به شکل ديگري تبديل کنند. پايدار بودن اين ساختارهاي توخالي در آب، امکان استفاده از آنها را در سيستم‌هاي زيستي فراهم مي‌کند.بررسي دقيق اين نانوساختارها بيانگر اين است که دو محيط متفاوت درون اين نانولوله‌ها‌ وجود دارد، اين خاصيت مي‌تواند جهت کپسوله‌کردن بيش از يک نوع مولکول درون نانولوله‌هاي منفرد استفاده شود و آنها را جدا از يکديگر قرار دهد.حال، با استفاده از اين خاصيت، امکان رسانايي چندين دارو در سلول‌هاي مشابه وجود خواهد داشت. اين تحقيق با عنوان Toward the isolation of functional organic nanotubes در مجله Angewandte Chemie به چاپ رسيده‌ است.

Marichka
09-07-2006, 09:02
در صورتیکه استفاده از نانوداروها را یک رؤیا می‌دانید، باید در افکار خود تجدید نظر کنید. زیرا برطبق خبرهای مربوط به نانوبیوتکنولوژی، در شش‌ماهة گذشته حدود 35 داروی ضدسرطان و تست‌های تشخیصی در حال بررسی و تولید بوده‌اند.

چند عنوان خبری جالب در این زمینه عبارتند از:

• تولید ابزارهای جدید تشخیص سرطان توسط شرکت Immunicon .

• روش‌های کارا و ایمن برای ردیابی و هدفگیری تومورها از طریق نانوکپسول‌ها.

• حملة به تومورها توسط نانوذرات فعال‌شده با حرارت.

• سیستم دارورسانی نانوذرات برای هدف‌قراردادن تومورهای سرطانی با ازبین‌بردن موانع خون‌رسانی به مغز.

• نقاط کوانتومی استفاده‌شده برای تشخیص سرطان و بیماری‌های قلبی.

• نانوپوسته‌های داغ که سلول‌های سرطانی را از بین‌می‌برند و سایر سلول‌های سالم را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند.

• تشخیص نانوباکتری در بیماران مبتلا به سرطان تخمدان.

• مطالعة کاربردهای نانوبیوتکنولوژی در سرطان توسط شرکت‌‌های اینتل و Fred Hutchinson .

• تجاری‌سازی روش جدید درمان سرطان توسط شرکت Nano Bio .

• لیزردرمانی سرطان سینه با استفاده از نانوذرات طلای نشان‌دارشده.

• تولید نانوداروهای جدید برای درمان سرطان، توسط دانشمندان کره‌ای.

• تولید سیلیکون‌های نانومهندسی‌شده برای درمان سرطان پروستات.

• تحقیقات کلینیکی بر روی نانوذرات برای درمان سرطان مغز در آلمان.

• پیدایش روش‌های پیشرفته‌ای برای تشخیص سرطان‌های ثانویه با استفاده از نقاط کوانتومی.

شرکت‌های تجهیزات پزشکی، دارویی، نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی در سراسر دنیا تحقیقات گسترده‌ای را برمبنای نانوبیوتکنولوژی انجام می‌دهند که گستره‌ای فراگیر از بیماری‌های آلزایمر تا فلج نخاعی را شامل می‌شود.

soleares
02-09-2006, 22:37
اشیاءسنگین را به روش صحیح بلند و جابه‌جا كنید


آسیب‌های كمر اغلب به دلیل بلند كردن یا جابه جا كردن اشیا سنگین بروز می‌كند.


كشیدگی ماهیچه‌ها یا پیچ خوردگی ممكن است در اثر بلند كردن جسمی كه بسیار سنگین است یا بلند كردن اشیا به شكل نادرست رخ دهد. به منظور جلوگیری از بروز این قبیل آسیب‌دیدگی‌ها در زیر چندین نكته درباره چگونگی بلند كردن اشیا سنگین به روش صحیح از سوی آكادمی آمریكایی پزشكان خانواده ارایه شده است:
- قبل از بلند كردن شیء سنگین ابتدا آزمایش كنید كه آیا براحتی قابل حركت دادن است یا خیر و این كه چه قدر نیرو لازم است تا شیء مربوطه جابه‌جا شود. به این ترتیب متوجه می‌شوید كه شیء چقدر سنگین است و اگر لازم باشد برای بلندكردن آن كمك خواهید گرفت.
- اگر می‌خواهید جعبه‌ای را بلند كنید، ابتدا مطمئن شوید كه وزن داخل جعبه به طور مناسب توزیع و بسته‌بندی شده باشد. اگر وزن جعبه به هنگام حمل آن ناگهان جابجا شود، ممكن است منجر به بروز حادثه و در نتیجه آسیب دیدگی شود.
- اگر وسیله‌ا‌ی را می‌خواهید از بالای سر بلند كنید، از نردبان برای دسترسی به آن استفاده كنید. ممكن است با رساندن یك جسم بسیار سنگین به بالای سرتان دچار آسیب دیدگی جدی شوید.
- روی پاهایتان بلند شوید نه از ناحیه كمر و به علاوه شیء سنگین را بین شانه‌ها و شكم حمل كنید.
- اشیا را به آرامی بلند كنید و برای بلند كردن اشیایی كه برای شما بیش از حد سنگین است، تلاش نكنید.
- اگر تعداد زیادی وسیله سنگین را بلند و جابه جا می‌كنید، بین هر جابه‌جایی چندین زنگ تفریح به خودتان بدهید.
- مطمئن شوید كه مسیر حركت شما مرتب و تمیز باشد و مطمئن شوید كه سطح زمینی كه روی آن راه می‌روید صاف و سفت بوده و لغزنده نباشد.

متشكرم ..

soleares
17-09-2006, 16:05
از هر 10 نفر بزرگسال 6 نفر آنها مبتلا به كمردرد مي‌شوند. فردي كه دچار كمردرد مي‌شود نسبت به ساير بيماري‌ها ممكن است روزهاي بيشتري از كار غيبت نمايد. در خيلي از موارد، درد كمر تنها يك هفته طول مي‌كشد اما در بسياري از افراد مشكل درمان مي‌شود. در تعداد كمي از افراد، درد كمر به طور دائم باعث ناتواني طولاني‌مدت مي‌شود. درد كمر معمولاً توسط تخريب بخش كوچكي از ليگامان‌ها و عضلات كمر ايجاد مي‌شود.بخش تحتاني كمر معمولاً نسبت به اين مشكلات آسيب‌پذيرتر مي‌باشد. چون اين بخش وزن بيشتر بدن را تحمل كرده و تحت فشار دائمي ناشي از حركاتي مثل خم شدن و تحرك است. در موارد كم، درد كمر ممكن است ناشي از اختلالات زمينه‌اي مثل افتادگي و بيرون‌زدگي ديسك در نخاع باشد.
 
 
 پيشگيري از درد كمر
 بسياري از افراد درد كمر را گاهي در زندگي‌شان تجربه كرده‌اند. اما در خيلي از موارد مي‌توان از آن اجتناب كرد. كمردرد ممكن است ناشي از وضعيت بد نشستن، ضعف عضلاني شكم يا كمر و كشيدگي ناگهاني عضلات باشد. شما مي‌توانيد وضعيت خود را با پوشيدن كفش راحت، نشستن و ايستادن صحيح و انتخاب صحيح تشك خواب خود، بهبود ببخشيد.ورزش منظم موجب كشش عضلات شكم و پشت شده و كاهش اضافه وزن فشار را از روي مفاصل و عضلات برمي‌دارد. دانستن اين موضوع كه چگونه فعاليت‌هاي فيزيكي خود را به طور صحيح انجام دهيم، شامل اينكه چگونه وسايل و اجسام را بلند و حمل كنيم مي‌تواند به پيشگيري از كمردرد كمك كنند از پزشك خود و يا فيزيوتراپ بخواهيد به شما ياد دهد كه چه ورزش‌هايي انجام دهيد و هنگام انجام اين كارها چه وضعيتي داشته باشيد و چه رژيم غذايي مصرف كنيد.
 
 
دلايل كمردرد چيست؟
 كمردرد ممكن است ناگهان شروع شده و يا تدريجي باشد. كمردرد حاد، اغلب با صدمات فيزيكي به دنبال بلند كردن وسايل سنگين و يا فعاليت‌هايي مثل حفر چاه و يا كار كردن در باغ ايجاد مي‌شود. درد معمولاً به علت كشيدگي عضلات و يا رباط‌ها ايجاد مي شود. صدمات ممكن است با فعاليت كردن تشديد شوند. در خيلي از موارد، علايم طي 2 تا 14 روز برطرف مي‌شوند.درد كمري كه پايدار باشد ممكن است با تغيير وضعيت بهتر شود. درد ممكن است با فشارهاي عاطفي و تنش و استرس بيشتر شود. هنگام بارداري نيز ممكن است درد بيشتر شود. زيرا مادر باردار بايد اضافه وزن ناشي از بارداري و جنين را تحمل كند همچنين به علت تأثيرات هورموني رباط‌ها نرم‌تر مي‌شوند دليل ديگر كمردرد افتادگي و يا ديسك كمر است كه به دليل فشارهاي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي ايجاد مي‌شود. درد كمر در اين كمردردها ممكن است ناگهاني باشد و يا تدريجي شروع شود و همراه با سياتيك مي‌باشد كه در اين صورت درد در پشت يك يا هر دو پا احتمال مي‌شود.كمردرد دائمي ممكن است همراه با اختلالات مفصلي باشد. در افراد بالاي 45 سال شايع‌ترين علت كمردرد استئوآرتريت است، در حاليكه در افراد جوان‌تر ممكن است در اثر اسپونديلت انكلوزان است كه معاصل نخاعي را تحت تأثير قرار مي‌دهد.در موارد كمتر شايع، كمردرد ناشي از اختلالات استخواني مثل بيماري پاژت استخوان و يا سرطان استخوان و يا سرطان‌هايي كه به استخوان‌ها هم دست‌اندازي كرده‌اند و ممكن است ايجاد شود.
در بعضي موارد، اختلالاتي كه ارگان‌هاي داخلي را تحت تأثير قرار مي‌دهند مي‌توانند موجب ايجاد درد در كمر شوند. مثل اختلالات مربوط به دستگاه تناسلي زنان بيماري‌هاي التهابي و عفونت‌هاي سيستم ادراري مثل پروستاتيت.
 
 
علايم كمردرد چيست؟
 دردكمر مي‌تواند به شكل‌هاي مختلف باشد. شما ممكن است احساس:
• درد تيز در يك ناحيه از كمر
• در بسياري از موارد، درد شديد در ناحيه كمر و باسن كه با نشستن شديد شده و با ايستادن بهتر مي‌شود.

• Stiffness و درد هنگام خم شدن
• درد در ناحيه كمر كه باسن و پاها كشيده شده و گاهي همراه با كرختي و سستي است.
درد كمر كه همراه با كاهش وزن باشد و يا همراه با اشكال در كنترل روده و مثانه ممكن است به دنبال اختلالات جدي زمينه‌اي است. و در صورتي كه اين علايم پيشرفت كرد بايد فوراً با پزشك خود مشورت كنيد.
 
چه بايد كرد؟
 در بسياري از موارد، شما مي‌توانيد با استفاده از داروهاي از بين برنده درد، كمردرد خود را از بين ببريد. اگر درد از بين نرفت ممكن است توسط پدهايي كه آن را توسط آب داغ گرم كرده‌ايد ودر پشت خود قرار مي‌دهيد درد را تسكين بدهيد.
اگر درد شديد است، ممكن است با استراحت در بستر راحت‌تر شويد. اما نبايد بيش از 2 روز در بستر استراحت كنيد. حركت كردن را به محض آمادگي آغاز و به تدريج به فعاليت‌هاي روزمره و طبيعي خود برگرديد. اگر درد شديدتر شد و يا هنوز باقي ماند و اجازه حركت كردن به شما را نداد بايد با پزشك خود مشورت كنيد.وقتي كمردردتان بهتر شد، بايد به شيوه صحيح وضعيت خود توجه داشته باشيد تا از برگشت مجدد آن جلوگيري كنيد.بياموزيد كه چگونه اجسام را به طور صحيح بلند كنيد. ورزش منظم انجام دهيد و با كشش عضلات پشت، به نخاع كمرتان فشار وارد نشود و انعطاف‌پذير شود.
 
 
پزشک چه باید بکند؟
 اگر به خاطر درد شديد و دائم در كمر به پزشك مراجعه كرديد، او يكسري معاينه‌هاي فيزيكي را براي بررسي وضعيت شما، ميزان حركت در نخاع و احتمالاً حساسيت‌هاي ناحيه‌اي انجام خواهد داد. رفلكش‌هاي شما، كشش عضلات مختلف پا و حساسيت در پاها و همچنين ممكن است جهت جستجوي فشارهاي احتمالي روي اعصاب نخاعي و يا طناب نخاعي مورد آزمايش قرار بگيرند.معاينه ركتال و يا لگن ممكن است لازم باشد اگر علائمي كه داريد مربوط به سيستم تناسلي زنان و يا روده‌ها باشد. ممكن است آزمايشات خوني مختلف و عكس راديوگرافي جهت جستجوي علل‌هاي زمينه‌اي درد مثل التهاب مفاصل و يا سرطان استخوان انجام شود. اگر مدركي دال بر فشار روي طناب نخاعي و يا اعصاب نخاعي باشد، MRI و يا CT اسكن براي بررسي موارد غيرطبيعي و ديسك‌ها و افتادگي و درمان‌هاي بيشتر صورت مي‌گيرد. اگر يك علت زمينه اي جدي براي كمردرد وجود دارد، پزشك به شما پيشنهاد مي‌كند كه از داروهاي از بين برنده درد استفاده كنيد. ممكن است فيزيوتراپي براي حركت دادن بخش‌هايي كه از كار افتاده و مفاصل دردناك بين مهره‌ها انجام شود. در بعضي موارد، از يك تركيب بي‌حس‌كننده موضعي همراه با كورتيكواستروئيد استفاده مي‌شود كه به طور مستقيم به داخل سطحي كه دچار حساسيت شده تزريق مي‌شود.
 
 
پيش‌آگهي بيماري چيست؟
 بسياري از موارد كمردرد بدون درمان برطرف مي‌شود اما مشكلات بايد درمان شوند. اصلاح وضعيت بدن و آموختن روش‌هاي بلند كردن اجسام خطرات را كاهش مي‌دهد. در تعداد كمي از افراد، درد ناحيه كمر طولاني‌ مدت شده و موجب غيبت از كار و فعاليت‌هاي اجتماعي شده و ممكن است منجر به افسردگي شود. درمان مؤثر درد در اين موارد ضروري است و ادامه دادن فعاليت‌هاي فيزيكي، ناتواني را كاهش مي‌دهد. افرادي كه دچار افسردگي مي‌شوند با داروهاي ضدافسردگي درمان خواهند شد.
 
 
پوزيشن صحيح بدن
 براي ترك عادت بد نشستن بايد از روش ايستادن و نشستن صحيح، حركت و حتي خوابيدن آگاه باشيد.
 
بلند كردن يك جسم
 هنگام بلند كردن يك وسيله، و يا كشيدن يك جسم سنگين، وسيله را به بدن خود نزديك كنيد. در اين صورت مي‌توانيد از همه قدرت خود را براي حركت دادن آن استفاده كنيد. براي بلند كردن يك وسيله، آن را از لبه‌هاي ته وسيله را گرفتن استفاده کنید بنابراين شما مي‌توانيد همه وزن آن جسم را تحمل كنيد و تعادل بدن خود را بدون هيچ فشاري به نخاع خود حفظ كنيد.

Venus
28-12-2006, 14:14
من كه متاسفانه عادت كردم:sad:
شكستن مفاصل(CRACKING/POPPING JOINTS):

عـبارت است از دستكـاري مـفاصـل، مـانـند خم كردن مفاصل در
وضعيتهاي غير معمول كه ايجاد صداي قابل شنيدن ميكند.

اين مفاصل از دو استخوان تشكيل شده اند كه در سطح غضروف شان با هم در تماس مي باشند. در واقع غضروفها مانند يك ضربه گير در بين استخوانها عمل كرده و اجازه ميدهند حركت استخوانها با كمترين اصطكاك صورت گيرد. غضروفها نيز به وسيله يك كپسول مفصلي احاطه شده اند، اين كپسول باعث مراقبت بيشتر از مفاصل ميشود. درون كپسول ماده روان كنندهاي وجود دارد كه مايع سينوويال نام دارد. اين مايع توسط غشاء سينوويال غضروفها ترشح ميگردد.

مايع سينوويال(SYNOVIAL FLUID):

يك مايع غليظ و چسبناك است كه در حفرات برخي مفاصل موجود ميباشد. قسمت عمده آن ازهيالورونيك اسيد(HYALURONIC ACID) تشكيل يافته است. وظايف اين مايع شامل:

1-نرم سازي: باعث كاهش اصطكاك ميان غضروفهاي مفصلي ميشود.
2-ضربه گير.
3-حمل مواد مغذي به غضروفها .

نكته:در مايع سينوويال گازهاي CO2 ، اكسيژن و نيتروژن بصورت محلول وجود دارد.

علل ايجاد صدا هنگام شكستن مفاصل

1- خروج گاز از مفاصل هنگام دستكاري آنها: وقتي كپسول مفصلي كشيده ميشود، چند عامل در برابر گسترش آن مقاومت مي كنند. يك عامل حجم مفصل است كه با ميزان مايع سينوويال موجود در آن تعيين ميشود. مايع سينوويال افزايش حجم پيدا نميكند، مگر اينكه فشار داخل كپسول به اندازهاي كم شود كه مقداري از گازهاي حل شده بتوانند مايع را ترك كرده، و امكان افزايش حجم و در نتيجه آن جابجايي مفصل را فراهم آورند. هنگامي كه گازها خارج ميشوند (80 درصد گاز CO2) حجم مفصل افزايش يافته (حدود 15 تا 20 درصد) و بدنبال آن تحرك مفصل نيز افزايش مي يابد (وقتي گازها خارج ميشوند مفصل ميتواند اندكي بيشتر كشيده شود). افزايش حجم با كاهش فشار همراه است. وقتي حركت مفاصل از دامنه غير فعال حركتي فراتر ميرود، ناگهان يك ناحيه كم فشار (خلاء)(CAVITATION) شكل ميگيرد، سپس گازها از مايع خارج ميشوند، به همين خاطر مايع سينوويال بسمت ناحيه با فشار كمتر هجوم آورده و باعث تركيدن حبابهاي گاز ميشود. اين خروج ناگهاني و تركيدن حبابهاي گاز باعث توليد صداي قابل شنيدن ميشوند. اما صدا ايجاد شده تنها مربوط به ايجاد حباب و تركيدن آنها نيست، بلكه انبساط ناگهاني كپسول مفصلي نيز در ايجاد صدا سهيم است. براي روشن شدن قضيه، يك صفحه كاغذ را از دو انتهاي آن با دستانتان بگيريد، اكنون دستانتان را به يكديگر نزديك كنيد تا در كاغذ يك تا ايجاد گردد، اكنون يكباره دستان خود را از هم دور كنيد. با اين كار شما توليد صدا خواهيد كرد. انبساط ناگهاني كپسول مفصلي نيز نظير همين كاغذ توليد صدا ميكند. اما براي اينكه قادر باشيد مجدداً همان مفصل را بشكنيد به زمان نياز داريد. براي شكستن مجدد بايستي گازهاي خارج شده مجدداً توسط مايع سينوويال باز جذب و حل گردند. اين مدت حدوداً 15 تا 20 دقيقه زمان ميبرد.

نكته:اگر با اشعه ايكس از مفصل بلافاصله پس از شكستن عكس برداري كنيم، درون آن حبابهاي گاز را ميتوان مشاهده كرد.

2- تاندونها و ليگامانها: تاندونها (زردپي) بافتهاي كشساني هستند كه عضلات را به مفاصل وصل ميكنند. ليگامانها (رباطها) نيز استخوانها را به يكديگر متصل ميكنند. گاهي اوقات اين بافتها حين حركت مفاصل، از مكان اصلي خود مي لغزند و خارج ميشوند. ناگهان مجدداً به حالت نخست و طبيعي خود باز ميگردند، اين جابجايي باعث ايجاد صدا ميشود. اين صدا بيشتر در زانوها و قوزك هاي پا حين ايستادن از حالت نشسته و يا بالا رفتن از پله شنيده ميشوند. همچنين لغزيدن تاندونها بروي برجستگي ها نيز ميتواند توليد صدا كند.

3- وقتي كه دو سطح غضروف به يكديگر فشرده ميشوند، يك چسبندگي ايجاد ميشود. هنگامي كه مفاصل از يكديگر جدا ميشوند، توليد صدا ميكنند.

4- محدوده حركت مفاصل:

- دامنه فعال(active range): دامنه اي ايست كه شخص ميتواند مفاصل خود را بدون كمك عامل خارجي حركت دهد. مثلا انگشت سبابه خود را بالا و پايين كنيد.

- دامنه غير فعال(passive range): اكنون انگشت سبابه خود را به كمك انشگتان دست ديگر بالا و پايين كنيد. همانطور كه مشاهده ميكنيد، دامنه حركت اندكي افزايش مي يابد.

- منطقه پارا فيزيولوژيكي(paraphysiologic range): به حركت مفاصل فراتر از دامنه غير فعال اطلاق ميشود. شكستن مفاصل نيز در اين محدوده انجام ميگيرد. متخصصين فيزيوتراپي و يا كايروپرتيك درماني (کایروپرکتیک عبارت است از علم شناخت مفاصل بویژه ستون فقرات و تطبیق آنها به منظور پیشگیری و درمان) نيز براي درمان از اين منقطه بهره ميگيرند. اين منطقه به منطقه دستكاري(manipulation) نيز معروف است.

-رگ به رگ شدن(sprain):كشيدگي مفرط مفاصل كه به آسيب آنها خواهد انجاميد.نكته: چنانچه شما از جمله افرادي هستيد كه گردن خود را بطور مداوم مي شكنيد. به احتمال زياد مفاصل شما بيش از حد معمول حركت ميكنند. ليگامانهاي گردنتان اندكي شل و سست ميباشند. از اينرو عضلات گردن براي جبران آن با سفت شدن مفاصل را ثابت نگه ميدارند. اين امر باعث ميگردد هر از گاهي در گردن احساس سفتي و گرفتگي كنيد. اما وقتي اقدام به شكستن گردن خود ميكنيد، ليگامنهاي سست و ضعيف را نيز تحت كشش قرار ميدهيد، بنابراين مجدداً چرخه تكرار شده و عضلات سفت ميگرند. براي درمان اين عارضه بهتر است به يك متخصص كايروپرتيك مراجعه كرده تا با تقويت عضلات گردن واصلاح ستون فقرات شما، نياز به شكستن مكرر گردن در شما كاهش يابد.

آيا شكستن مفاصل (به ويژه دستها) ايجاد التهاب مفاصل ميكنند؟

به باور اكثر دانشمندان هيچ رابطه اي ميان شكستن مفاصل و اوستئوآرتريت (آرتروز) و يا لرزش دستها وجود ندارد. اما برخي از پژوهشگران معتقدند كه شكستن مكرر مفاصل باعث آسيب به نسوج نرم مفاصل گرديده و احتمال التهاب دستها و كاهش توان محكم گرفتن اشياء با دست كاهش مي يابد. اما تا زماني كه شكستن مفاصل با درد همراه نباشد، معمولا اين عمل بي خطر ميباشد. اما در صورتي كه هنگام شكستن انگشتان دست خود احساس درد ميكنيد حتما به پزشك مراجعه كنيد.

Bl@sTeR
12-05-2007, 11:54
محققان دانشگاه رايس و مركز سرطان‌ اندرسون در آمريكا نشان دادند كه نانولوله‌هاي كربني تزريق شده به جريان خون حيوانات آزمايشگاهي، اثرات ضد سلامت سريعي ندارند و پيش از آن كه توسط كبد دفع شوند، به مدت بيش از يك ساعت در بدن باقي مي‌مانند.اين اولين مطالعه روي نانولوله‌هاي كربنيِ اصلاح نشده به صورت شيميايي، در درون بدن حيوانات، است.

اين آزمايش، بسياري از محققان را اميدوار كرده است تا در تشخيص و درمان بيماري‌ها از آنها استفاده كنند.

رئيس اين گروه تحقيقاتي بروس وايسمن كه يك استاد شيمي است، در اين باره مي‌گويد: «ما از دوازده عضو نمونه‌برداري كرده‌ايم و تنها در كبد ميزان قابل توجهي نانولوله يافت شد. كبد به طور طبيعي داروها و ساير مواد خارجي را از خون دفع مي‌كند و بنابراين نتيجه حاصل شده كاملاً قابل انتظار است.

پس از گذشت 24 ساعت از زمان تزريق نانولوله‌ها، مقداري از آنها در كليه‌ها كه ديگر عضو معمول دفع داروها هستند،‌ رديابي شدند. در ساير بافت‌هاي بدن، آثاري از نانولوله‌ها مشاهده نشد. نانولوله‌ها خواص نوري و شيميايي يگانه‌اي دارند و همين آنها را براي محققان زيست‌پزشکي بسيار جذاب مي‌سازد.»

عضو ديگر گروه، پروفسور استيون كيورلي كه يك جراح تومور و رئيس بخش جراحي تومور معده و روده مركز اندرسون است، در اين باره مي‌گويد: «نتايج اوليه براي محققاني كه علاقه‌مند به استفاده از نانولوله‌هاي كربني درفعاليت‌هاي زيست‌پزشکي هستند، اميدوار كننده است. به خصوص، تحت تأثير قرار نگرفتن اثر فلورسانت در اين فعاليت‌ها، ما را بسيار خوشحال كرد. زيرا اين امر رديابي نانولوله‌ها را آسان‌تر مي‌سازد و دري به روي کاربرهاي درماني و تشخيصي جديد مي‌گشايد.»

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، در مطالعه اوليه‌اي كه درسال 2002 توسط وايسمن و همكارانش در دانشگاه رايس انجام گرفت و مرحوم پروفسور ريچارد اسمالي در آن شركت داشت، ديده شد كه نانولوله‌ها نورفلورسانس و يا مادون قرمزِ نزديك، از خود منتشر مي‌كنند.

چون نور مادون‌قرمزِ نزديك بدون هيچ گونه آسيبي از بدن عبور مي‌كند، محققان مايلند تا از نانولوله‌هاي كربني در تشخيص و درمان غيرتهاجمي بيماري‌هايي مثل سرطان و تصلب شريان استفاده كنند.

در مطالعه كنوني وايسمن، و همكارانش، نانولوله‌هاي كربني تك ديواره محلول در آب را به حيوانات آزمايشگاهي تزريق كردند. نانولوله‌هاي مزبور در حالي كه پوشش زيست‌سازگار آنها توسط پروتئين‌هاي خون برداشته شده بود، در درون بدن حيوانات از خود نور فلورسانس ساطع كردند.

اين محققان از خاصيت فلورسانس مذبور براي رديابي نانولوله‌ها در خون و تصويربرداري از آنها در بافت‌ها در زير ميكروسكوپ، استفاده كردند.

يکي از اين محققان مي‌گويد كه اسمالي، كمي قبل از فوتش در سال 2005، در همين زمينه چندين پروژه‌ را پي‌ريزي كرد. در يكي از آنها، هم‌اكنون محققان روي روش‌هايي كه نانولوله‌هاي تزريقي را مدت زمان بيشتري در بدن و خون نگه دارند، مشغول به تحقيق‌اند.

در اثر اين امر مي‌توان عضوهاي خاصي را به راحتي هدف قرار داد. در پروژه‌اي ديگر محققان روي رفتار نانولوله‌ها در يك چرخه طولاني حضور در بدن و تأثيرات آنها بر حيوانات آزمايشگاهي تحقيق مي‌كنند.

bb
04-08-2007, 06:30
دانشمندان بریتانیایی می گویند یک انگشت شصت پای مصنوعی که در یک مومیایی مصری کشف شده، ممکن است اولین نمونه استفاده انسان ازیک عضو مصنوعی بدن باشد.

تیمی از دانشگاه منچستر که در این باره تحقیق می کند امیدوار است بتواند ثابت کند این شصت پای مصنوعی که از چوب و چرم ساخته شده به راه رفتن شخص کمک می کرده است.

این دانشمندان در حال آزمایش مشابه این شصت پای مصنوعی، بر روی داوطلبانی هستند که انگشت شصت پای خود را از دست داده اند.

اگر این آزمایشات نتیجه بخش باشد در آنصورت می توان گفت تاریخ اولین مورد استفاده بشر از یک عضو مصنوعی از 300 سال قبل از میلاد، که در پی کشف یک پای مصنوعی متعلق به آن تاریخ بود، قدیمی تر است.

این پای مصنوعی که از برنز ساخته شده و مربوط به دوره روم قدیم است، در دانشگاه جراحان در لندن نگاهداری می شد ولی در اثر بمباران های لندن در جریان جنگ جهانی دوم از بین رفت.

جکی فینچ، پژوهشگر در دانشگاه لیدز می گوید تاریخ شصت پای مصنوعی مصری به 1069 تا 664 سال قبل از میلاد، باز می گردد و اگر بتوانیم ثابت کنیم که این عضو مصنوعی، به راه رفتن شخص کمک می کرده در آنصورت تاریخ استفاده بشر از یک عضو مصنوعی در پزشکی نزدیک به 700 سال بیشتر به عقب برمی گردد.

در همین حال پژوهشگران در دانشگاه سالفورد، سرگرم مطالعه یک شصت پای مصنوعی دیگری هستند که در حال حاضر در موزه بریتانیا به نمایش گذارده شده و تاریخ آن به سال های 1295 تا 664 قبل از میلاد باز می گردد.

از شکل ظاهری این شصت پای مصنوعی چنین برمی آید که صاحب آن در زمان حیات از آن استفاده می کرده و اینطور نبوده که آنرا پس از مرگ شخص، در جریان مومیایی کردن جسد، به دلایل مذهبی یا آیین مصری یا آیین های دوره فراعنه مصر، به پای جسد وصل کرده باشند.

منبع: Bbc

bidastar
09-06-2008, 00:03
شکستگی به معنای ایجاد شکستگی کامل یا ناکامل در استخوان است. بطور کلی شکستگی ها به دو دسته شکستگی باز و بسته طبقه بندی می شوند.

شکستگیهای باز: ( اصطلاحاً به آنها شکستگی های مرکب نیز گفته می شود ) در این شکستگی استخوان روی پوست و یا در داخل زخم قابل روییت می باشد.

شکستگیهای بسته:( اصطلاحاً به آنها شکستگیهای ساده نیز گفته می شود.) در این حالت استخوان می شکند اما پوست سالم است شکستگیها به اسامی مختلف شناخته می شود. در ادامه انواع شکستگیها که در اطفال امکان دارد رخ دهد اشاره خواهد شد.

شکستگیهای در جا یا ترکه چوبی :نوعی شکستگی ناکامل بوده و استخوانهای شکسته بطور کامل از یکدیگر جدا نشده اند.

شکستگیهای عرضی : شکستگی بصورت خطی عرضی در عرض استخوان ایجاد می شود.

شکستگیهای مارپیچی : خط شکستگی بصورت مارپیچی استخوان را دور می زند و بیشتر در ضایعاتی که همراه با پیچ خوردگی باشد ایجاد می شود.

شکستگیهای مایل :خط شکستگی بصورت یک حالت هرمی شکل می باشد.

شکستگیهای فرورفته : در این حالت استخوان خرد می شود و استخوان شکسته پهن تر یا تخت تر به نظر می رسد.

شکستگیهای چند قطعه ای : در محل شکستگی استخوانها به تعداد سه قطعه یا بیشتر وجود دارند.

· علل بروز شکستگی چیست ؟

شکستگی ها زمانی ایجاد می شوند که نیروی وارد شده به استخوان بیش از توان جذب استخوان جهت جذب انرژی آن باشد. به خصوص زمانیکه استخوانها پیچ می خورند، بسیار ضعیف هستند و به راحتی می شکنند.

شکستگی در استخوان می تواند به علت سقوط ، ضربات و تصادفات یا در نتیجه برخورد چیزی به استخوان ، ایجاد شود.

استخوان کودکان در بعضی جهات با استخوان بزرگسالان متفاوت است. استخوان بچه ها خیلی سریعتر از استخوان بالغین بهبود می یابد. هر چه فرد کوچک تر باشد سرعت بهبودی بالاتر است.

در بچه ها استخوانها نرم تر بوده در برابر نیروها بیشتر تمایل دارند که قوس بردارند تا اینکه بطور کامل بشکنند.

بچه ها دارای صفحات رشد باز هستند که اصطلاحاً اپی فیز نامیده می شود. این صفحات در دو انتهای استخوانها قرار دارند. ایجاد صدمه به این ساختارها منجر به بروز اختلاف در طول استخوانها شده و به زاویه دار شدن و بد شکل شدن استخوانها می انجامد.

· علایم شکستگی چیست ؟

در ادامه بعضی علایم شکستگی آورده شده است. ولی با این حال امکان دارد هر کودکی علایم متفاوتی را تجربه کند. علایم شامل: وجود درد در ناحیه صدمه دیده، ایجاد تورم در آن ناحیه، ایجاد حالت غیر معمول در ظاهر ناحیه صدمه دیده، ایجاد مشکل در حرکات طبیعی مربوط به ناحیه آسیب دیده و گرمی ، کوفتگی یا قرمزی ناحیه آسیب دیده می باشد.

علایم شکستگی ها ممکن است با علایم سایر اختلالات اشتباه گرفته شود. بدین منظور جهت تشخیص درست و به موقع به پزشک کودک خود مراجعه نمایید.

· چگونه می توان شکستگی ها را تشخیص داد ؟

پزشک از طریق انجام معاینات بالینی و آزمایشهای تشخیصی قادر به تشخیص شکستگی خواهد بود. در طی معاینه پزشکی باید یک تاریخچه کامل از بیمار گرفته شود و در مورد نحوه ایجاد صدمه سؤال گردد.

· روشهای تشخیص شامل موارد ذیل است.

عکس برداری : در این روش با استفاده از نیروی الکترومغناطیسی غیرقابل روییت و تصویری که از بافتها، استخوانها و ارگانهای داخلی برروی فیلم ایجاد می شود، می توان شکستگی را تشخیص داد. با استفاده از این روش می توان نحوه شکستگی را نیز مورد بررسی قرار داد.

ام .آر. آی Mri : در این روش با استفاده از ابزارهای خاص می توان تصاویر افقی از ارگانها و ساختارهای داخل بدن به دست آورد. با استفاده از این روش می توان وجود یا عدم وجود هرگونه آسیب به طناب نخاعی و اعصاب را مورد بررسی قرار داد.

سی تی اسکن : در این روش نیز با استفاده از ابزارهای خاص می توان تصاویر افقی از ارگانها داخل بدن به دست آورد. با استفاده از این روش می توان استخوانها ، بافت چربی و ارگانهای داخلی را بصورت دقیق مورد بررسی قرار داد.بطور کلی سی تی اسکن از عکسبرداری دقیق تر است.

·
روشهای تشخیص شامل موارد ذیل است.

درمانهایی که توسط پزشک برروی شکستگی در رده سنی اطفال در نظر گرفته می شود بر اساس:

- سن کودک ، سلامت عمومی و سابقه پزشکی وی

- وسعت شکستگی

- تحمل کودک شما در مقابل بعضی داروها، روشهای درمانی جراحی

- ماهیت شکستگی

- و نظر شما و آنچه شما ترجیح می دهید، است.

هدف درمانی شامل کاهش درد و کنترل آن، تسریع بهبودی، جلوگیری از عوارض شکستگی و حفظ عملکرد ناحیه دچار آسیب می باشد.

شکستگیهای باز:( که استخوان از پوست بیرون می زند یا اینکه یک زخم عمیق سبب نمایان شدن استخوان شکسته از پوست می شود) بعنوان موارد اورژانسی به حساب می آیند. در صورت بروز چنین شکستگی هایی باید بلافاصله فرد مصدوم به مرکز درمانی فرستاده شود.

درمان شامل موارد ذیل است:

- گچ/ آتل : بدین وسیله می توان نواحی دچار آسیب را نا متحرک ثابت کرده تا نحوه قرارگیری استخوانها در مقابل یکدیگر حفظ شده و فرآیند بهبود تسریع یابد.

- داروها : به منظور کنترل درد.

- کشش : به معنای ایجاد نوعی نیرو بروی نواحی خاص از بدن و در جهت های خاص
می باشد. عمل کشش توسط ابزارهای مختلف قابل انجام است. هدف آن، کشیدن عظلات و زردپی های اطراف ناحیه شکسته می باشد تا از این طریق دو انتهای شکسته در برابر یکدیگر باشند و راحت تر بهبود یابند.

جراحی: در این روش به طرق مختلف استخوانهای شکسته در محل اصلی و طبیعی خود قرار داده می شوند. گاهی اوقات می توان از طریق پیچها یا پلیت های فلزی استخوان های شکسته را در برابر یکدیگر ثابت نمود و بدین ترتیب نحوه قرارگیری آنها بصورت طبیعی در مقابل یکدیگر حفظ شده و فرآیند بهبودی تسریع می یابد.

Havbb
10-06-2008, 23:51
ممنون اي كاش مراحل جوش خوردن را مينوشتي. با امضات خيلي حال كردم.

sina285
05-07-2008, 18:29
من فقط مختصر ميگم كه زماني كه استخوان دچار شكستگي ميشود خود استخوان و سلول هاي پيوندي شروع به تكثير در محل شكستگي ميكنند و به مرور زمان بر اثر بهم چسپيدن اين سلول ها و درست شدن بافت استخوان جوش مي خورد

eMer@lD
23-07-2008, 00:49
نخاع و آسیب های نخاعی


طناب نخاعی استوانه ای از بافت عصبی كه ضخامت آن تقریباً به اندازه انگشت كوچك است و 38 تا 45 سانتی متر طول دارد. این طناب از سوراخ جمجمه شروع می شود به طوری كه از بالا با بصل النخاع در ارتباط است و درون كانال ستون مهره ای تا سطح قاعده بدنه الویه مهره كمری 1 L پائین كشیده شده است و در آنجا به دسته ای از رشته های عصبی به نام اعصاب دم اسبی ختم می شود. این اعصاب از مناطق كمری و خاجی ستون فقرات بیرون می آیند. طناب نخاعی از 31 قسمت تشكیل شده است كه از هر كدام یك جفت عصب خارج می شود. ضخامت این طناب در نقاط مختلف متفاوت است و در نواحی گردنی و كمری قدری ضخیم تر است. زیرا در این ناحیه عصب بزرگی برای نواحی دست و پا از نخاع خارج می شود. این دو ناحیه را برجستگی های گردنی و كمری نخاع می گویند.

اعمال طناب نخاعی

1 – رابط میان مغز و اعصابی است كه به بخش های طرفی تنه و دست و پا می روند.
2 – مركز مهم اعمال رفلكسی است .
اعصاب نخاعی شامل : 8 جفت گردنی ، 12 جفت توراسیك ( سینه ای )، 5 جفت عصب كمری ، 5 جفت خاجی ، 1 جفت دنبالچه ای

معلول ضایعه نخاعی

به فردی اطلاق می شود كه به هر علتی اعم از تروما یا ضربه، بیماری های مادرزادی، بیمارهای عفونی، تومور مغزی یا سرطان، بیماری های مغزی و عروقی و یا حتی مراحل پیشرفته ضایعات دیسكوپاتثی، نخاع از زیر منطقه بصل النخاع تا ناحیه انتهای شبكه دم اسبی كه توسط ستون فقرات محافظت می شوند دچار آسیب شده و مقدار ضایعه آن از قسمتی تا قطع كامل و یا له شدگی و تغییرات استحاله ای باشد كه نتیجه آن ایجاد عوارض حركتی و حسی و یا اتونومیك یك یا چند اندام و تنه است.

ضایعات طناب نخاعی و ریشه های آن

1 – كنكشن CONCUSSION كه باعث ایجاد علائم عصبی خفیفی شده و پس از چند ساعت بهبود می یابند.
2 – كوفتگی نخاع : CONTUSION كه منجر به ادم و خونریزی سطحی طناب نخاعی می شود.
3 – فشردگی نخاع : COMPRESSION كه با ادم وایسكمی شدید همراه بوده و منجر به نكروز می شود. این ضایعه ممكن است دائمی باشد و یا این كه پس از مدتی به آهستگی تخفیف یابد.
4 – قطع كامل نخاع : كه منجر به از بین رفتن كلیه اعمال فیزیولوژیكی نخاع در زیر محل ضایعه به طور دائمی می شود. این ضایعه در اثر زخم شدن به عقب؛ چرخیدن و فشردگی نخاع ایجاد می شود.

اتیولوژی آسیب های نخاعی

1 – عوامل با منشاء خارجی : ضربات شدید و ناگهانی ، تصادف رانندگی ، سقوط از بلندی ، صدمات زمان تولد، صدمات ناشی از گلوله ، صدمات ناشی از ورزش

2 – عوامل با منشاء داخلی : تومورهای معزی و نخاعی ، عفونت ها ؛ میلیت ، اختلالات عروقی ، تغییرات دژنراتیو( تخریب دیسك) ، ادم ، هماتوم و پارگی دیسك ،مولییپل اسكلزوزیس ، اختلالات مایعات نخاعی ، التهاب سلول های نخاعی

عوارض آسیب های نخاعی

1 – سیستم تنفس: صدمه و آسیب به مهره های گردنی یا شكستگی بالای 4 C مشكلات خاصی را در عمل تنفس به وجود آورده و باعث توقف كامل تنفس می شود صدمه زیر 4C در صورت فعال بودن عصب فرنیك باعث تنفس دیافراگماتیك خواهد شد.

2 – سیستم قلبی و عروقی : هرگونه قطع عرضی در طناب نخاعی بالاتر از سطح T5 ا ثر اعصاب سمپاتیك را بر سیستم قلبی و عروقی از بین می برد و باعث مشكلات فوری شامل برایكاردی – هیپوتانسیون و كاهش برون ده قلبی می شود.

3 – سیستم ادراری: رتانسیون ادراری یك علامت شایع در صدمات حاد نخاعی و شوك نخاعی است. مثانه با توجه به فقدان اثر مهاری مغز بسیار تحریك پذیر می شود در نتیجه مكرراً مقدار كمی ادرار دفع خواهد كرد كه دفع مثانه به طور كامل صورت نگرفته و این امر منجر به اتساع مثانه و احتباس ادرار و بروز عفونت و سنگ های ادراری می شود.

4 – سیستم معده ای – روده ای: چنانچه طناب نخاعی بالاتر از 5 T و به طور عرضی قطع شود فقدان عصب رسانی سمپاتیك ممكن است كه منجر به ایجاد اتساع ایلئوس و معده شود.
مشكلات دفعی ؛ سختی و احتباس مدفوع نیز ایجاد می شود.

5 – شوك نخاعی و هیپورفلكس خود به خودی: شامل انبساط مثانه (در اثر استاز ادراری) و انبساط روده و زخم فشاری .

6 – AUTONOMICDYSREFLEXIA (HYPER REFLEXIA)

هایپرورفكسی معمولاً در ضایعات نخاعی بالای سطح 6 T به وجود می آید. اگر یك محرك شدید احشایی و یا یك محرك دائمی روی استخوان های زیر ناحیه ضایعه وجود داشته باشد و یا مثانه این بیماران تحت كشش بیش از حد قرار گیرد. علائم آن عبارت اند از سردرد؛ عرق نواحی بالای سطح ضایعن؛ گرفتگی بینی؛ تیره شدن بینایی؛ فشارخون؛ تندی و یا كندی ضربان قلب؛ كشش بیش از اندازه مثانه در این بیماران به علل زیر حادث می شود :
الف ) گرفتگی سوند تخلیه كننده
ب ) پر شدن كیسه ادرار
ج ) غلط بسته شدن سوند
د) عمل تعویض سوند
هـ ) اتساع بیش از حد مثانه
و) افزایش گاز در روده ها و افزایش و تجمع مدفوع و یا هر نوع تحریك روی ركتوم ( مثل هموروئید)
ز) تحریكات پوستی مثل سوختگی – كه جت جلوگیری از آن بایستی عوامل ایجاد كننده را حتی الامكان برطرف نمود.

7 – هایپروترمیا :HYPERTHERMIA

ممكن است دمای بدن این بیماران تحت تأثیر محیط گرم؛ افزایش یابد كه باعث علائم زیر می گردد:
الف ) پوست گرم؛ قرمز و خشك
ب ) احساس ضعف
ج) سرگیجه
د) اختلال بینایی
هـ) سردرد
و) تهوع
ز) دمای بالا
ج ) نبض نامنظم و ضعیف

جهت كاهش هایپروترمیا و تنظیم دمای بدن بیمار بایستی از روش های زیر استفاده نمود

بیمار به طور خودكار مدت زمانی را كه می تواند در یك محیط گرم باقی بماند را به دست آورد. از مایعات استفاده كند. از لباس های نازك نخی و سبك استفاده كند. جهت جلوگیری از آفتاب زدگی از كلاه استفاده كند. از اسپری خنك كننده استفاده نماید. اطراف بیمار جریان هوا برقرار باشد و اگر دمای بدن بیمار از 40 سانتی گراد بیشتر شد به پزشك مراجعه كند.

8 – هیپروترمیا HYPOTHERMIA

همچنین وقتی كه یك بیمار نخاعی در محیط سرد به مدت طولانی قرار گیرد علائم زیر به وجود می آید:

الف ) پوست سرد
ب ) لرز
ج ) كاهش دمای بدن
د) كاهش فشارخون ؛ نبض و تنفس
هـ) پریشانی كه بایستی برای رفع آن از لباس گرم استفاده نمود و بیمار از محیط سرد خارج شود و اندام های او را با حوله های گرم پوشاند.

9 – ORTHOSTATIC HYPOTENSION (POSTURAL HYPOTENSION)

از آنجا که این بیماران اكثراً در وضعیت درازكش قرار دارند هنگام تغییر وضعیت و قرار گرفتن در حالت نشسته و یا ایستاده به علت تجمع خون در اندام های تحتانی و محوطه شكم دچار كاهش ناگهانی فشارخون همراه با سرگیجه می شوند كه با استفاده از جوراب كشی در ناحیه اندام های تحتانی و شكم بند در ناحیه شكم و همچنین تغییر وضعیت بیمار به صورت تدریجی می توان از آن جلوگیری نمود. اگر در روی ویلچر بیمار دچار این حالت شد با افقی نمودن ویلچر می توان از كاهش فشارخون جلوگیری نمود و پس از بهبود حالت بیمار به تدریج به وضعیت اولیه برگرداند. البته كاهش فشارخون می تواند به علت كاهش دفع ادرار نیز باشد كه پس از دفع ادرار بهبود می یابد.

10- SPINAL CORD CYST

تجمع مایع داخل كانال نخاعی به علت تغییرات نرولوژیكی در 5 تا 10% بیماران نخاعی به وجود می آید كه ممكن است از چند ماه تا چند سال بعد از ضایعه به وقوع بپیوندد علائم آن بشرح زیر است: كاهش ناگهانی درد و یا حس بیمار و یا افزایش ناگهانی و زیاد درد – افزایش عرق و تعریق غیر طبیعی – اتونومیك دیسرفلكس.
همچنین در بیماران ضایعه نخاعی سطوح 4 T به بالا به علت فلج عضلات بین دنده ای بیمار؛ فعالیت های تنفسی كاهش یافته و به علت كم شدن و یا از بین رفتن رفلكس سرفه و بازدم قوی زمینه مناسبی جهت ایجاد بیماری های ریوی مثل پنومونی ؛ آتكلتازی و غیره ؛ فراهم می گردد كه CHEST PT و آموزش های لازم تنفسی برای جلوگیری از عوارض ریوی اهمیت فراوانی دارد.

eMer@lD
23-07-2008, 00:51
آسيب هاي ستون فقرات

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


ستون فقرات يا استخوان پشت ، شامل استخوان هاي گردن و پشت است که محور طولي پشتيبان بدن را مي سازد. اين ستون محل اتصال سر ، شانه ها و لگن نيز هست.

ستون فقرات ، جايگاه و محل حمايت طناب عصبي نخاع است.


تعداد زيادي از اعصاب اصلي در اطراف طناب نخاعي و بين استخوان هاي ستون فقرات عبور مي کنند. ستون فقرات از 33استخوان که مهره نام دارند ، تشکيل مي شود. اين مهره ها توسط رباطها به هم وصل و توسط صفحات غضروف از هم جدا مي شوند ، ساختار ستون فقرات به ما توانايي خم شدن ، راست شدن و تا حدودي گردش و خم شدن به اطراف را مي دهد ، اما به ميزان زيادي از راست شدن بيش از حد بدن جلوگيري مي کند.
صدمات ناشي از ضربه بر ستون مهره ها
مهارت براي تشخيص شدت آسيب هايي که در فعاليت هاي ورزشي بر ستون فقرات وارد مي شود از اهميت ويژه اي برخوردار است.


صدمات وارد بر ستون فقرات داراي علائمي است که بلافاصله قابل تشخيص مي باشند ، علائم آسيب هاي ستون فقرات به قرار زير است :


1- ممکن است در يک طرف و يا هر دو طرف ستون فقرات اسپاسم ايجاد شود. اگر اسپاسم در يک طرف ستون فقرات ايجاد شود، ورزشکار بدن خود را به همان طرف خم مي کند.


2- وجود يک نقطه حساس در موضع صدمه ديده.


3- ايجاد درد موضعي و يا انتشار درد در ناحيه پايين کمر، اگر فعاليت ورزشي ادامه يابد درد مزبور تشديد مي شود (در طول عصب سياتيک). درد ممکن است بطرف يک يا هر دو پا انتشار يابد.


4- بدليل درد و اسپاسم ، در پايين کمر حرکت محدود مي شود. علاوه بر علائم فوق که مشخص کننده صدمات پايين کمر بودند ، از آزمايشاتي نيز مي توان استفاده کرد.
آزمايش در حال ايستاده
ورزشکاري که مبتلا به صدمه پايين کمر است ، هنگامي که بر روي دو پا مي ايستد علائمي در او آشکار مي شود. او ممکن است از ضعف ساقها و درد پايين کمر شکايت داشته باشد يا ناحيه پايين ستون فقرات از تحرک کافي برخوردار نباشد.
آزمايشات نشسته
1- ورزشکار روي يک صندلي در انتهاي آن مي نشيند و کف پاها را بر روي زمين قرار مي دهد سپس بالاتنه را به طرف جلو خم کرده و سعي در لمس کردن پاشنه هاي پاي خود توسط انگشتان دست مي نمايد. اگر در ناحيه پايين کمر اسپرين اتفاق افتاده باشد ، ورزشکار به هنگام خم کردن بالاتنه بطرف جلو احساس درد خواهد کرد. اگر ديسک بين مهره صدمه ديده باشد ، خم کردن بالاتنه بطرف جلو غيرممکن خواهد بود.


2- همانند حالت قبل ، ورزشکار بر روي يک صندلي در انتهاي آن مي نشيند و پاها را بر روي زمين قرار مي دهد. در چنين حالتي سعي در به چرخش درآوردن ستون فقرات در يک جهت و آنگاه در جهت ديگر مي نمايد (دو پا بايد ثابت باشد). اگر صدمه اي در پايين ستون مهره ها وجود داشته باشد، در آن ناحيه احساس درد خواهد شد.


3- ورزشکار به نحوي روي ميز به پشت دراز مي کشد که هر دو ساق در انتهاي ديگر ميز آويزان شود. در اين حالت ورزشکار به آرامي مفصل لگن مربوط به ناحيه اي که صدمه خورده است را به روي شکم خم مي کند ، اگر قسمت پايين ستون مهره ها دچار صدمه شده باشد ، هنگام خم کردن مفصل لگن ، در پايين ستون مهره ها درد احساس خواهد شد.

محبوبه افشاري منش

eMer@lD
28-09-2008, 14:34
ديسک کمر و علائم آن

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بيماري ديسک کمر يکي از بيماري‌هاي ناتوان کننده‌اي است که متاسفانه امروزه شيوع بالايي پيدا کرده است و بسياري افراد از ابتلا به آن رنج مي‌برند. از طرفي با وجود گسترش وسيع علم پزشکي، روش‌هاي تشخيص و درماني جديد و موثري براي آن پيدا نشده است و بي‌توجهي به آن و پيشرفت بيماري مي‌تواند عواقب ناخوشايندي به دنبال داشته است.
پاي صحبت دکتر فرزين هاشميان، متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات مي‌نشينيم تا با اين بيماري به طور کامل آشنا شويم.
آقاي دکتر لطفا بفرماييد بيماري ديسک کمر چيست؟


در حالت کلي منظور از بيماري ديسک کمر، در رفتگي با بيرون زدگي قسمت مرکزي يا هسته ديسک مي‌باشد که با پارگي‌هاي کوچکي که به‌صورت شيارهاي باريکي در اطراف آن، کم‌کم ايجاد مي‌شود همراه است. اين بيرون زدگي‌ها و دررفتگي‌ها روي ريشه‌هاي عصبي پشت اين ديسک فشار مي‌آورند و باعث ايجاد درد و ساير عوارض مي‌شوند.
عوامل ايجاد کننده بيماري ديسک کمر يا پارگي يا بيرون زدگي ديسک کمر چيست؟


در ايجاد بيماري ديسک کمر عوامل زمينه‌اي مانند ژنتيک مطرح مي‌باشد ولي اصولا بيرون زدگي و پاره‌ شدن ديسک در اثر استفاده ناصحيح از مهره‌ها و طرز رفتار ناصحيحي است که افراد با بدن خود انجام مي‌دهند. در حيوانات چهارپا اصولا چيزي به نام پارگي ديسک کمر نداريم و اين بيماري بهايي مي‌باشد که انسان براي راست ايستادنش مي‌‌پردازد. به علت فشاري که برآيند نيروهاي وزن آدم روي مرکز ثقل وارد مي‌کند و فشاري که روي آن ناحيه از مهره‌هاي تحتاني کمر وارد مي‌شود، ستون فقرات بار بيش‌تري را نسبت به ساير قسمت‌ها تحمل مي‌کند و علت اين که ما بيش‌تر بيماري‌هاي ديسک را در اين نواحي مي‌بينيم همين مي‌باشد. شايع‌ترين محل درگيري ديسک کمري در کشور ايران مهره‌هاي 4 و 5 و در کشورهاي اروپايي معمولا مهره‌هاي 5 کمري و يکم خاجي مي‌باشد و اين تقاوت به علت نوع استخوان بندي مي‌باشد. در ايران به طور معمول لگن‌ها برجسته‌تر هستند، ولي در اروپا لگن‌ها صاف‌تر مي‌باشند.ديسك كمر چيست؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


پاره شدن ديسک طبق آمارهاي موجود در خانم‌ها بيش‌تر است و معمولا در قسمت چپ ديده مي‌شود. طرز نشستن، راه رفتن و خوابيدن و نوع بلند کردن اجسام و حمل آن‌ها در ايجاد ديسک کمر بسيار موثر مي‌باشد. به عنوان مثال اگر مي‌خواهيم کتابي را با خود حمل کنيم، هر چه به بدن نزديک‌تر نگه داريم فشاري که به ديسک‌ها وارد مي‌آيد کم‌تر خواهد بود و هر چه دورتر نگه داريم و يا در حالت دولا شدن به سمت جلو، مخصوصا در حالت چرخش، جسم سنگيني را حمل يا جا به‌جا کنيم مانند جا به‌جايي گلدان، امکان آسيب رسيدن به به اين قسمت‌ها بيش‌تر مي‌ياشد. بنابراين بايد سعي شود از اين نوع حرکات خودداري شود و اگر مجبور باشيد که چيزي را از زمين بلند کنيد حتما زانوها را خم کرده و با خم شدن هر دو زانو، آن جسم را کاملا نزديک به بدنتان برداريد. حتي‌الامکان سعي کنيد براي جا به‌جايي اجسام سنگين از وسايل کمکي مثل ريل، چرخ و اهرم استفاده کنيد.
بيماري ديسک کمر بيش‌تر در چه افرادي ديده مي‌شود؟ آيا ژنتيک نقش موثري در ايجاد آن دارد يا نه؟


بيماري ديسک کمر معمولا از دهه سوم به بعد ايجاد مي‌شود، البته در زنان جوان، ديسک جواني هم ديده مي‌شود، ولي بسيار نادر است. قابل ذکر است که ديسک جواني در مهره‌هاي کمر ايجاد نمي‌شود و در مهره‌هاي پشتي (قسمت بالاي مهره‌هاي کمري) در اثر ضربه اتفاق مي افتد و با توجه به اينکه در حدود سن20 سالگي پديده پير شدن براي ديسک وجود ندارد و به اصطلاح دژنره نشده است و از سن 20 سالگي به بعد کم کم آب ديسک‌ها کم مي‌شود و امکان شکننده شدن آنها و ترک‌هاي موجود بيش‌تر مي‌شود. هر چه سن بالاتر رود، احتمال پيدا شدن ديسک زيادتر مي‌شود.
عوامل ژنتيکي نيز در پيدايش ديسک مطرح مي‌باشد که در مواردي ممکن است تاثيرگذار باشد.
علايم بيرون زدگي يا پارگي ديسک کمر کدام است؟


معمولا بيماري ديسک کمر با دردي در ناحيه کمر شروع مي‌شود. در مراحل اوليه اين درد فقط در کمر ايجاد مي‌شود و به جاهاي ديگر زياد انتشار نمي‌يابد و اگر به آن توجه نشود و اين فشارها ادامه پيدا کنند، به علت اين که قسمت مرکزي مهره‌ها بيرون زدگي پيدا مي‌کند و روي ريشه عصب فشار مي‌آورد، آزردگي ريشه عصب به وجود مي‌آيد و به دنبال آن درد و ساير عوارض ايجاد مي‌شود. اين درد مي تواند به باسن، پشت پا تا پايين پا و زانوها و مچ پا و حتي انگشتان امتداد بايد قسمت‌هاي درگير و ميزان و نوع درد و انتشار آن به سطحي که ديسک در رفته است و به محل فشار روي ريشه‌هاي عصبي بستگي دارد.
راه‌هاي تشخيص بيرون زدگي يا پارگي ديسک کمر کدام است؟


تشخيص در مرحله اول با شرح حال گرفتن از بيمار و معاينه دقيق همراه مي‌باشد و در معاينه از روش‌هاي مختلف استفاده مي‌شود که شامل معاينه رفلکس‌ها و معاينه حس و حرکت و حساسيت‌هاي موضعي و مانورهاي خاص مي‌باشد. اين معاينات معلوم مي‌کند که اين ديسک فشار را به ريشه‌هاي عصبي وارد مي‌کند يا نه. در مراحل بعدي تشخيص با پاراکلينيک مي‌باشد که معمولا شامل آزمايشات مختلف و راديوگرافي است.
MRI بهترين روش تشخيص مي‌باشد. با دستگاه MRI نه تنها سطح در رفتگي ديسک، بلکه ميزان در رفتگي و ميزان فشار وارده به عصب را نيز مي‌توان اندازه‌گيري کرد و مجموعه‌ي اعمال بالا به پزشک نشان مي‌دهد که آيا بيمار نياز به عمل جراحي دارد يا نه، و آيا بيمار با روش‌هاي درماني غير تهاجمي مانند فيزيوتراپي و دارو درماني قابل درمان است يا خير.درمان ديسك[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] كمر


راه‌هاي درمان بيرون زدگي و پارگي ديسك كمر كدام است؟


اگر بيمار به موقع مراجعه كند و هنوز بيماري خيلي پيشرفت نكرده باشد، در اكثر اين بيماران با دادن داروهاي شل‌كننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف مي‌شود.
مرحله بعدي درمان، انجام فيزيوتراپي مي‌باشد. متعاقب آن با تقويت عضلات اطراف ستون فقرات به وسيله ورزش يا تحريكات الكتريكي، بار و فشار وارده به ستون فقرات را كم مي‌كنيم تا مشكل بيماري كاهش يابد. ولي اگر بيماري ديسك كمر در مراحل پيشرفته باشد و فرد دچار پارگي و بيرون زدگي و فشار روي ريشه عصبي شده باشد، در اين مرحله نمي‌‌توان از روش‌هاي ذكر شده استفاده كرد. به عبارتي هر كدام از روش‌هاي درماني، زمان و مورد خاصي بايد داشته باشند تا نتيجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زماني كه ديسك به ريشه عصبي فشار مي‌آورد، ممكن است فيزيوتراپي و ورزش كردن باعث تشديد درد و حتي علايم عصبي و فلج‌هاي مختلفي شود، بنابراين در اين مرحله حتما بايد از عمل جراحي استفاده كرد.آيا بعد از درمان ديسك كمر، امكان عود مجدد وجود دارد؟


در تمام روش‌هاي درماني ديسك كمر، امكان عود مجدد وجود دارد، ولي معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پايين‌تر ديسك درمان شده ي قبلي اتفاق مي‌افتد. البته گاهي ممكن است در همان سطح قبلي هم اتفاق بيفتد. اگر بيمار مراحل درمان را به خوبي انجام دهد و ورزش‌هايي را كه برايش تجويز شده ادامه دهد و وزن خود را نيز كاهش دهد، ممكن است تا آخر عمر هيچ مشكل برايش پيش نيايد، ولي اگر مراحل درماني را كامل انجام ندهد، امكان عود مجدد وجود دارد. در روش‌هاي جراحي هم به همين ترتيب مي‌باشد. وقتي بيمار عمل مي‌شود، به او توصيه مي‌شود كه به تقويت عضلات بپردازد و در كنار تقويت عضلات فيزيوتراپي را هم ادامه بدهد. نبايد وزنه‌هاي سنگين را بلند كند و كارهاي اشتباهي را كه قبلا انجام مي‌‌داده تكرار كند. در غير اين صورت ممكن است در همان سطح اوليه و يا سطوح ديگر دچار در رفتگي ديسك شود. روش‌هاي عمل جراحي نيز متفاوت است و از عمل‌هاي كوچك و بسته تا عمل‌هاي باز و بزرگ انجام مي شود.
به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط يك سطح باشد و بيمار لاغر باشد و ميزان در رفتگي نيز كم باشد، در اين موقع از روش‌هاي عمل بسته مي‌توان استفاده كرد. اگر كمي شديدتر باشد، از روش‌هاي ميكروسكوپي استفاده مي‌كنيم و اگر خيلي شديد باشد و چندين سطح را گرفتار كرده باشد و بيمار چاق نيز باشد، ناچارا بايد از روش‌هاي باز و وسيع استفاده شود.
چگونگي درمان و نوع عمل توسط پزشك تشخيص داده مي شود و براي هر بيمار، عمل جراحي متناسب با شرايط وي در نظر گرفته مي‌شودعدم درمان به موقع ديسك كمر چه عواقبي ممكن داشته باشد؟


عدم درمان به موقع ديسك كمر باعث بدتر شدن وضعيت بيمار خواهد شد و درد بيمار را تشديد خواهد كرد. ممكن است به خاطر يك عمل كوچك، مجبور شويم عمل‌هاي بزرگ‌تري را انجام دهيم و حتي ممكن است باعث تخريب ديسك و تخريب خود مهره و سرخوردگي مهره شود و در نتيجه مجبور شويم كه از يك عمل كاملا وسيع، با كار گذاشتن پلاتين و وسايل خاص فلزي در كمر بيمار استفاده كنيم. عدم درمان به موقع ممكن است باعث عوارضي مانند بي‌حس‌هاي دائمي يا اختلالات حركتي شود كه اين عوارض باعث افتادگي پا و كشيدن و لنگي پا خواهد شد.
همچنين عدم درمان به موقع ممكن است باعث ايجاد مشكلات ادراري و مثانه‌اي شود و يا مشكلات اسفنكتر مقعد به وجود بياورد و بيمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. اين مشكلات در آقايان باعث ايجاد ناتواني‌هاي جنسي هم مي‌شود. به علت اين كه اعصاب مانند ديگر نسوج و پوست قابل ترميم نمي‌باشند و اگر صدمه اي به آنها برسد، ديگر به حالت اوليه بر نمي‌گردند، بنابراين قبل از صدمه شديد، بايد حتما نسبت به درمان اقدام كرد.
در درمان اين بيماران با چه مشكلاتي مواجه هستيد؟


خوشبختانه اكنون در درمان اين بيماران با مشكل خاصي مواجه نيستيم و بسياري از امكانات و وسايل، چه تشخيصي و چه زماني، موجود مي‌باشد. حتي يك سري امكانات قابل حمل و نقل وجود دارد كه براي بعضي از بيماران، كه نياز به يك سري وسايل خاص دارند، توسط شركت‌ها و تكنسين‌هاي آنها فراهم مي‌شود.توصيه كلي شما به افراد مبتلا و ديگر افراد كدام است؟


بهترين توصيه اين است كه پيش‌گيري بهتر از درمان مي‌باشد. پس در مرحله اول بايد سعي كنيم كه اصلا مبتلا به اين بيماري نشويم. مي‌بايستي در اين ارتباط تمام مواردي كه باعث پيش‌گيري از ايجاد اين بيماري مي‌شود را رعايت كنيم؛ از جمله ورزش كردن، كاهش وزن، عدم بلند كردن اجسام سنگين و هول دادن اجسامي مانند اتومبيل يا بلند كردن اتومبيل.
ورزش ملايم روزانه داشته باشيم تا بدنمان هميشه در فرم ايده‌ال قرار گيرد و عضلات وضعيت طبيعي را حفظ نمايند و استخوان‌ها دچار پوكي نشوند.
همچنين بايد تغذيه مناسبي داشته باشيم (تغذيه مناسب به معني زياد خوردن نيست، بلكه به معني درست خوردن مي‌باشد). از ميوه‌جات و سبزي‌جات و لبنيات حتماً در وعده‌هاي غذايي استفاده كنيم. در معرض نور خورشيد به مقدار لازم قرار گيريم. درست بنشينيم يا بخوابيم يا راه برويم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌ميز و صندلي قرار بگيريم و اگر مي‌خواهيم تلويزيون نگاه كنيم، لم ندهيم يا كج نشويم و يا در تخت خواب و به حالت نيم خيز مطالعه نكنيم. رعايت اين موارد باعث مي‌شود فشار بر روي ديسك‌هاي مختلف از جمله ديسك كمر، ديسك گردن و ساير قسمت‌ها، وارد نشود.
براي درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشك طرف مشاوره، فردي باشد كه تبحر و اطلاعات كافي داشته باشد. البته به ياد داشته باشيد كه تنها علت كمردرد، ديسك كمر نمي‌باشد و كمر درد علل بسيار متفاوتي دارد و بر حسب مورد، بايد بيماران درمان شوند.


ديسک کمر و علائم آن
ممكن است علت‌هاي درد كمر، مشكلات تغذيه‌اي و متابوليكي مانند بيماري ديابت، نقرس يا تمام بيماري‌هاي التهابي و عفوني و حتي بدخيمي‌ها باشند. بنابراين در صورت بروز كمردرد حتما به پزشك مراجعه كنيد تا بر حسب مورد خاص، كمردرد درمان شود.
گروهي از بيماران، اظهار مي‌نمايند كه نگران فلجي شدن بعد از عمل جراحي هستند، بنابراين بايد گفت كه به هيچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غيرعلمي اطرافيان توجه نكنند و مطمئن باشند چنان چه براي درمان اين بيماري به موقع اقدام كنند، امكان فلجي وجود ندارد. اصولا با پيشرفت‌هايي كه در علم پزشكي انجام گرفته (پيشرفت‌هاي تشخيصي و درماني)، اصلا فلج بعد از عمل پيش نمي‌آيد و به هيچ‌وجه نبايد نگران باشند. ولي اگر خيلي دير به پزشك مراجعه كنند، امكان آسيب‌ جدي به ريشه‌هاي عصبي در اثر بيرون زدگي‌ها و پاره شدگي‌ها وجود خواهد داشت و ممكن است علايمي مثل افتادگي پا و لنگي پا برايشان ايجاد شود. البته قابل ذكر است چنان چه بيماري افتادگي و لنگي پا و حالت فلج ايجاد شود، مسلما نبايد اين انتظار باشد كه بعد از عمل كاملاً سالم شوند و مانند بقيه افراد راه برود.
به‌طور كلي بايد گفت: ديسك كمر بيماري اي نيست كه افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتي كامل برخوردار خواهند شد.

Rahe Kavir
11-01-2009, 14:48
درمان كمردرد بشين! پاشو! برو!


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


عمومی- كمردرد يكي از شايع‌ترين مشكلات مردم دنيا است و گفته مي‌شود كه سالانه حدود ۵۰درصد ساكنان كره زمين يعني رقمي بيشتر از ۳ ميليارد نفر حداقل يك بار دچار كمردرد مي‌شوند. ورزش مي‌تواند موجب بهبود كمر درد شود اما به شرطي كه به‌صورت درست انجام شود. البته برخي از ورزش‌ها مي‌توانند كمر درد را بدتر كنند. دانشگاه ميشيگان آمريكا با انتشار نتيجه يك تحقيق گسترده ضمن اشاره به اينكه قبل از آغاز هر گونه فعاليت ورزشي بهتر است با پزشك خود مشورت كنيد، توصيه‌هاي زير را براي ورزش پس از بهبود كمر درد دارد: ورزش‌هايي كه صدمه كمتر دارند مانند شنا، راهپيمايي و دوچرخه سواري معمولا براي كمر درد سالم‌تر هستند.
اگر قبل از ورزش گرفتگي عضلات داريد حمام گرم قبل از ورزش كمك‌كننده است. لباس گشاد و راحت بپوشيد و كفش ورزشي مناسب استفاده كنيد. هر ورزشي كه موجب درد مي‌شود بايد متوقف شود. از ورزش‌هاي شكم، چرخش لگن، رساندن دست به نوك پا و هر گونه ورزشي كه موجب خم شدن كمر به سمت عقب مي‌شود خودداري كنيد. فوتبال، واليبال و ورزش‌هايي از اين قبيل ممنوع است.
از هر گونه فعاليتي كه به كمر فشار زياد وارد مي‌كند مانند بلند كردن وزنه‌هاي سنگين خودداري كنيد. متخصصان مي‌گويند بيشتر كساني كه به كمردرد دچار مي‌شوند يا كارمنداني هستند كه مجبورند مدت زيادي پشت ميز بنشينند يا رانندگان جاده‌ها هستند كه مدت طولاني رانندگي مي‌كنند. اين نوع كمردردها را مي‌توان بدون صرف هزينه‌هاي سنگين با تغيير در نحوه فعاليت ، پيشگيري و درمان كرد.

re_live_01
14-02-2009, 23:58
سلام


همه چیز در مورد قلنج کمر و گرفتگی عضلات

چگونه از این درد رها شویم

"قلنج" در قسمت پشتی کمر به موجب عوامل خاصی پدید می آید. زمانیکه میان ماهیچه های پشتی کمر و استخوان کتف ساییدگی ایجاد می شود، ماهیچه ها با فشار از جای خود خارج می شوند. در اکثر موارد استخوان های پهن شانه به ماهیچه های پشتی کمر فشار و کشش وارد کرده و آنها را از جای خود خارج می نمایند. در این حالت ماهیچه هایی که دچار کشیدگی شده اند برای محافظت از خود حالت گرفتگی و سفتی پیدا می کنند. سخت و محکم شدن عضلات فوق سبب ایجاد "قلنج" می شود.

چه ماهیچه هایی در این حالت تحریک می شوند و دلیل آن چیست؟

اگر شما راست دست باشید، به طور حتم در بیشتر ساعات شبانه روز دست راست خود را در مقابلتان قرار می دهید تا به واسطه آن بتوانید کارهای مختلفی از قبیل نوشتن، کار کردن با رایانه، و سایر امور فیزیکی را انجام دهید. درست است؟

هنگامیکه دست برای مدت زمان زیادی در جلوی بدن قرار می گیرد، عضلات جلویی بازو و قفسه سینه منقبض شده و در کوتاهترین حالت خود قرار می گیرند. زمانیکه به طور مداوم بدن خود را در این موقعیت قرار دهید، با گذشت زمان ماهیچه ها کوچک و سفت می شوند چراکه شما آنها را بطور دائمی در وضعیت جمع شدگی نگه داشته اید و عضلات نیز به این وضعیت عادت می کنند.

از دلایل دیگر ایجاد "قلنج" می توان به افتادگی دائمی شانه ی دست راست اشاره کرد. این امکان وجود دارد که فرد به دلیل موقعیت خاص قرار گرفتن میز کار، طرز نشستن بخصوص بر روی صندلی، و یا خوابیدن متداوم بر روی سمت چپ بدن همواره شانه سمت راست خود را در حالت افتادگی نگه دارد. کلیه ی این مسائل دست به دست هم می دهند و سبب می شوند که ماهیچه های قسمت راست بدن شما به ویژه از شانه تا شکم کوتاه شوند. این کوتاه شدگی عضلات به استخوان های پهن شانه فشار وارد کرده و استخوانها هم برای از بین بردن این فشار به عضلات پشتی کمر کشش وارد می کنند و این امر نهایتاً منجر به ایجاد "قلنج" می شود.

می توان نتیجه گرفت که احتمال دارد ماهیچه ها از سه قسمت مختلف سبب ایجاد کشیدگی استخوانهای شانه شوند:

1) انقباض ماهیچه های جلویی - که در قسمت رویی بدن قرار دارند و استخوان شانه در نزدیکی استخوان گردن به آن ماهیچه ها متصل شده است.

2) انقباض ماهیچه های خارجی (پهلویی) – که پایین چال زیر بغل و کنار دنده ها قرار گرفته اند.

3) انقباض ماهیچه های زیرین – که به ماهیچه های پشت دنده ها اطلاق می شود.

ابتدا باید ماهیچه را آزاد کرد

انجام حرکات کششی برای رهایی از درد مفید بوده و به شما کمک می کند، اما ماساژ دستی خیلی زودتر ماهیچه های کشیده شده را آزاد می کند. با این وجود اگر امکان ماساژ را ندارید، مطمئناً با اجرای حرکات کششی نیز می توانید درد را از بین ببرید.

از جمله حرکات کششی که در این زمینه مفید می باشد، بالا بردن دست تا بالای سر است. در این حالت دست خود را در کنار سر قرار داده، آنرا از آرنج هم کنید و با دست دیگر به آرنج خود نیرو وارد کنید. همچنین می توانید دست های خود را به صورت افقی به سمت پشت و بیرون برده، کف دست ها را در قسمت پشت بدن بهم رسانده و تا جاییکه می توانید آنها را بالا بیاورید تا ماهیچه های قفسه سینه باز شده و کشیده شوند. کلیه ی حرکات کششی را می توانید برای هر دو طرف بدن انجام دهید، اما دقت داشته باشید که می بایست حرکات را برای قسمتی که دچار کوتاه شدگی و افت عضلانی شده است 4برابر بیشتر تکرار کنید.

از روش های پیشگیرانه هم می توان به تقویت عضلات بین مهره ها و شانه اشاره کرد. این کار به رفع مشکل شما نیز کمک می کند زیرا اگر ماهیچه هایی که دچار اسپاسم شده اند، تقویت شوند، خیلی راحتتر می توانند جای خود را حفظ کنند. تقویت این عضلات از بروز دردهای آتی نیز جلوگیری بعمل می آورد.

با رها سازی ماهیچه های مذکور کشیدگی و کوفتگی عضلات التیام پیدا کرده و درد از بین می رود.

منبع :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ghazal_ak
08-03-2009, 00:16
سائيدگی مفاصل شايع ترين علت درد و ناتوانی در افراد مسن و شايع ترين بيماری مفصلی است. در خانم ها سائيدگی مفاصل زانو و دست و در مردان سائيدگی مفصل لگن شايع تر است.
علايم ساييدگی مفصل در خانم ها شايع تر است. افراد چاق بيشتر از سايرين دچار سائيدگی مفصل زانو می شوند.
ديابت، فشارخون بالا و افزايش اسيداوريک خون نيز باعث افزايش احتمال سائيدگی مفصلی می گردند. سائيدگی مفصلی معمولا” خود را با درد نشان می دهد که با افزايش ميزان سائيدگی ، مقدار درد بيشتر مي شود. سپس درد مفاصل باعث ضعف عضلانی و درد در عضلات مربوط به آن مفصل می شود. در صورت تقويت عضلات، اين درد کاهش می يابد. برخی از بيماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بيدار شدن از خواب شکايت می کنند، اما معمولا” خشکی بدن کمتر از نيم ساعت طول می کشد.
پيشگيری از آسيب های مفصل زانو:
به گفته متخصصان مفصل زانو مهم ترين مفصلی است که وزن بدن را تحمل می کند از اين رو کاهش وزن موثرترين راه پيشگيری و درمان آسيبهای وارده به اين بخش از بدن است.
مفصل زانو در تمام فعاليت های انسان مانند ايستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشارهای مکانيکی زياد که ناشی از وزن، حمل بار و حتی ماندن در يک موقعيت ثابت است، قرار دارد.
بعنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله ها معادل سه برابر وزن بدن و در هنگام پايين آمدن هفت تا هشت برابر وزن بدن است از اين رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به خصوص مفاصل زانو بسيار با اهميت است.
بی تحرکی نيز خطری جدی برای مفاصل است و برخی به غلط بر اين باورند که فقط با حذف فشار بر روی مفصل و ثابت نگه داشتن آن مشکل حل می شود در حالی که عدم تحرک مناسب خود خطری جدی برای بروز بيماری های مفصل همچون آرتروز است چرا که تغذيه مفصل از طريق تحرک انجام می شود.
نحوه نشستن به صورت چهارزانو، چمباته زدن و استفاده از توالتهای ايرانی را از جمله موارد تشديد کننده آسيب های مفصلی است و تبعيت از اين روش های غلط زندگی، افراد را در سنين پايين مستعد ابتلا به آسيب های مفصلی می کند.
مطالعات نشان داده است، علاوه بر کاهش وزن با تغذيه مناسب و انجام ورزش های مناسب می توان به پيشگيری و درمان آسيب های مفصلی کمک کرد.
توصيه هايی برای درمان آرتروز :
وزن بدن بايد کم شود.
استفاده از گرما باعث کاهش درد می شود. برای اين کار می توان از کيسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعيت خاصی نداشته باشد، می توان از روشهای زير استفاده کرد:
الف ) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم ۴۰-۳۸ درجه سانتيگراد و ماساژ آرام آن .
ب ) استفاده از دوش آب گرم .
ج ) قرار دادن کيسه آب گرم درون يک حوله و استفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.
بايد توجه کرد که در برخی از بيماری ها استفاده از کيسه ی آب گرم بسيار مضر است و قبل از استفاده از آن حتما” بايد با پزشک مشورت کرد. همچنين کيسه آب گرم نبايد بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زير اندام يا خوابيدن بر روی آن نيز بايد خودداری شود.
۳- از کفش مناسب استفاده شود.
۴- از دو زانو و چهار زانو زدن و ايستادن طولانی مدت خودداری گردد.
۵- از بالا و پايين رفتن از پله ها تا حد ممکن اجتناب شود.
۶- به جای نشستن روی زمين، از صندلی استفاده شود.
۷- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقويت عضلات می تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائيدگی مفصلی موثر باشند.
بی حرکتی می تواند باعث بدتر شدن سائيدگی مفصلی گردد. لذا نبايد نگران سائيدگی مفصل در اثر انجام فعاليت های توصيه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می گردد.
مراقبت از زانوها:
زانو، اندام های حساس و مهم بدن است که در پياده روی و انواع ورزشها نقش حساسی داشته و سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام انواع ورزش توانمند می سازد. مفصل زانو مهمترين مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. از اين رو تمام فعاليتهای انسان مانند کار سنگين، کمر تحرکی و افزايش وزن می تواند آسيب زيادی به اين قسمت بدن وارد آورد. فشار وارده به زانوها در موقع بالا رفتن از پله ها ۳ برابر وزن بدن و در موقع پايين آمدن از پله ها ۸-۷ برابر وزن بدن می باشد از اين رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به ويژه مفصل زانو اهميت زيادی دارد. بنابر اين گزارش بی تحرکی نيز خطر جدی برای مفصل زانو می باشد. برخی معتقدند که با بی تحرکی و ثابت نگهداشتن زانو و همچنين حذف فشار از روی آن می توان به حفظ سلامت زانو کمک کرد در حالی که بی تحرکی خطر جدی برای بروز بيماريهای مفصل و آرتروز است. زيرا تغذيه مفصل از طريق تحرک تامين می شود. لازم به ذکر است که نحوه نشستن بصورت چهارزانو عامل تشديد کننده مهمی در تخريب غضروف مفصلی بشمار می آيد در حاليکه کاهش وزن همراه با تغذيه و انجام ورزشهای مناسب می تواند به پيشگيری و درمان آسيبهای مفصلی کمک کند.
نکاتی چند برای مراقبت از زانوها :
- زانوها نياز به حرکت دارند. تحرك ، به تغذيه مفصل، حفظ قدرت عضلانی و دامنه حرکتی زانو کمک می کند.
- اگر به کارهايی اشتغال داريد که ناگزيريد برای مدتی طولانی روی صندلی بنشينيد، ساعتی يک بار از جای خود برخيزيد و پنج دقيقه راه برويد. همچنين هنگام نشستن می توانيد پاشنه های پا را از روی زمين بلند کنيد يا زانوها را صاف نگه داريد.
- افرادی که ناچارند مدتی طولانی بايستند، ساعتی چند بار زانوهای خود را خم کنند. همچنين توصيه می شود که در طول روز، چند بار روی پاشنه پا بايستند و چند قدم راه بروند. اين افراد به منظور پيشگيری از زانو درد، بايد از روشهای تقويت کننده زانو استفاده کنند.
- بيمارانی که برای مدتی طولانی بستری بوده اند و قادر به راه رفتن نيستند، بايد در طول روز حداقل سه بار انقباضات يا ورزش های ايستايی زانو را انجام دهند.
- هنگام خوابيدن به صورت طاق باز، بالش را زير زانوهای خود قرار دهيد. چنانچه به پهلو می خوابيد، بين زانوها بالشی قرار دهيد، اما اگر عادت داريد که بر شکم بخوابيد، ( که عادت نادرستی است و از منظر اسلام نيز مکروه می باشد ) بالش را زير ساق ها بگذاريد.
با انجام منظم ورزش های تقويتی و کششی، قدرت عضلانی و انعطاف پذيری بافت های اطراف مفصل را بهبود ببخشيده و از بروز ضايعات زانو پيشگيری نماييد. همچنين سعی کنيد حرکات زانو را در دامنه کامل انجام دهيد. اين کار به حفظ دامنه کامل حرکتی مفصل کمک می کند.
ورزش های زانو را ابتدا با تعداد کم ( پنج بار ) و دو بار در طول روز شروع کنيد و با بهبود وضعيت جسمانی، تعداد و دفعات تکرار آن را افزايش دهيد.
- توصيه می شود که در مراحل ابتدايی، در هر جلسه يک حرکت ورزشی انجام دهيد و اگر حرکتی موجب ناراحتی شما شد، از انجام آن خودداری کنيد.
- از انجام ورزش هايی که موجب درد، ناراحتی و تورم زانو می شود، خودداری کنيد، اما بايد درد مفصلی و درد عضلانی که در مراحل اوليه تمرينات ورزشی بروز می کند، تمايز قائل شويد. دردهای عضلانی معمولا” بطور تاخيری، يعنی چند ساعت پس از انجام تمرينات بروز می کنند. اين دردها، به مرور زمان با تداوم برنامه ورزشی از بين می رود.
- اگر افزايش وزن داريد، با برنامه های مناسب ورزشی و غذايی، وزن خود را کاهش دهيد. به خاطر داشته باشيد که کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده بر مفصل می شود.
- از انجام اعمالی نظير بلند کردن اجسام بسيار سنگين و حمل بار به مدت طولانی اجتناب کنيد، زيرا اين کار فشار زيادی بر زانوها وارد می سازد. اگر ناگزير به حمل اجسام سنگين هستيد، عضلات زانو را با ورزش تقويت کنيد و بين فعاليتهای خود، زمانی را به استراحت اختصاص دهيد.

s2010
03-05-2009, 12:24
مهره های پشتی به طور طبیعی دارای یک انحنا می باشد و قوز وقتی مطرح می شود که این انحنا بیش از حد طبیعی باشد . علل و بیماریهای مختلفی می تواند زمینه ساز آن باشد .گاه ممکن است بیماریهایی که باعث درگیری مهره ها می شود سبب تغییر در انحنای مهره ها شود . به همین دلیل لازم است معاینات لازم در مورد میزان این انحنا و نیز علل زمینه ای احتمالی توسط متخصص ارتوپدی انجام شود . درمان آن هم بستگی به نتیجه معاینات و بررسی ها خواهد داشت .

تشخیص این موارد می بایست با معاینه دقیق و عکس برداری های متداول آن انجام می گردد .كمترین فشار با زمانی به ستون مهره ها وارد می شود كه وضعیت نشستن و ایستادن به حالت طبیعی نزدیك باشد.بنابراین بدون اینكه در نشستن فشار خاصی به ستون مهره ها وارد كنید سعی كنید در حالت طبیعی و با استفاده از صندلی مناسب یا مبلمان ستون مهره را در بهترین و راحت ترین حالت قرار دهید. راحتی پشت در این حالت مهم است.در صورت بر طرف نشدن ممكن است دچار انحراف ستون فقرات باشید در این حالت درمانهایی لازم است كه از آن جمله ورزشهای خاص است.در این مورد به یك متخصص ارتوپدی مراجعه كنید.
در این موارد بهترین روش، استفاده از ورزشهایی برای تقویت عضلات پشتی است:
دو استخوان كتف خود را از پشت به هم برسانید و 60 ثانیه نگه دارید و سپس رها كنید پس از رها كردن دوباره حركت را تكرار كنید.
این ورزش را روزی حداقل 15 تا 20 دقیقه انجام دهید.تغییر این وضعیت به چند ماه ممارست در انجام این ورزش دارد .
به پشت و بر روی فرش دراز بكشید ،زانو ها را خم كنید بطوری كه كف پا ها روی زمین بماند، ناحیه كمر خود را با قدرت بر روی زمین بفشارید، 30 ثانیه نگه دارید ، 30 تا 60 ثانیه استراحت كنید و دوباره این حركت را انجام دهید.این عمل را هر روز حداقل 15 دقیقه انجام دهید. پس از 1 تا 2 ماه بسته به شدت تمرین ،كاهش قوس محسوس خواهد بود. قوز كمر ناشی از نشستن نامناسب است بنابراین صحیح نشستن وتكیه زدن باید همیشه مد نظرفرد باشد .استفاده از قوز بند هم می تواند تا حدی موثر باشد .
برای معاینات دقیق وبررسی بیشتر میبایست با متخصص ارتوپدی مشورت نمایید.

Dr.nima
04-05-2009, 01:26
روي زمين چهارزانو نشسته ايد و ناگهان مي بينيد نمي توانيد بلند شويد . يا در حال ورزش ناگهان زانويتان را نمي توانيد خم کنيد . انگار گيره اي پايتان را نگاه داشته و نمي گذارد آن را حرکت بدهيد .
در وضعيت عادي ، زانو مانند يک لولاي در عمل مي کند و اگر چيزي در لولاي در بگذاريد ديگر کار نمي کند و در جاي خود متوقف مي شود .
همين طور وقتي چيزي جلو حرکت زانو را بگيرد و آن را متوقف کند ،‌ مي گويند زانو قفل شده است . اين حالت اغلب دردناک است و چون اغلب هنگام بالا رفتن از پله ها ، نشستن روي زمين ، يا در حالات حساس ديگر روي مي دهد ،‌ باعث وحشت مي شود .
قفل شدن زانو معمولاً ناشي از شکستن قطعه اي غضروف ،‌ يا احتمالاً قطعه اي استخوان جدا شده در نوعي التهاب استخواني غضروفي است . اين قطعه استخوان يا غضروف در حفره زانو معلق است تا زماني که بين دو سطح مفصلي گير افتد و توانايي حرکت را از زانو بگيرد .
گاهي اين انسداد ناشي از نابه جايي استخوان ها و ماهيچه هاي اطراف زانوست . ضعف ماهيچه هاي طرف داخل ران يا سفتي ماهيچه هاي طرف خارج آن مي تواند به نابه جايي کشکک زانو بينجامد . کشکک همراه با استخوان ران از صف خود خارج شده و خم کردن يا بازکردن زانو را مانع مي شود . با برگشت ماهيچه ها به حالت عادي ،‌ کشکک نيز به جاي خود باز مي گردد و حرکات زانو عادي مي شود .
قفل شدن واقعي زانو نادر است . بسياري اوقات ، مثلاً به دنبال يک ضربه يا جراحت ، فرد نمي تواند زانويش را حرکت بدهد و فکر مي کند زانويش قفل شده است . اما چيزي مانع حرکت زانو نشده است . اين حالت را قفل شدن کاذب زانو مي گويند .
قفل شدن کاذب زانو فقط واکنشي نسبت به درد است . ساز و کار درد نمي گذارد مفصل کاملاً‌ باز يا خم شود . گاهي درد ناشي از پيچ خوردن يا ضربه زانو را قفل مي کند ؛ گاهي نيز خشک شدن ناشي از نشستن طولاني به يک حالت باعث آن مي شود .
درمان قفل شدن زانو
گر چه قفل شدن زانو ممکن است با کمي استراحت برطرف شود ، اما فکر نکنيد درمان شده است . اگر قطعه اي استخوان يا غضروف آن را به وجود آورده باشد ، آسيب جدي زانو ممکن است به دنبال آن بيايد . بنابراين ، هر گونه محدوديت حرکات زانو بايد توسط پزشک درمان شود . گاهي ممکن است اين اشکال با عمل جراحي برطرف شود .
چه وقت به پزشک مراجعه کنيم ؟
زانو در حالت خميده ياکشيده قفل شده است .
زانو کاملاً کشيده يا خم نمي شود .

Dr.nima
05-05-2009, 00:54
سائيدگی و درد مفاصل ( آرتروز )
سائيدگی مفاصل شايع ترين علت درد و ناتوانی در افراد مسن و شايع ترين بيماری مفصلی است. در خانم ها سائيدگی مفاصل زانو و دست و در مردان سائيدگی مفصل لگن شايع تر است.
علايم ساييدگی مفصل در خانم ها شايع تر است. افراد چاق بيشتر از سايرين دچار سائيدگی مفصل زانو می شوند.
ديابت، فشارخون بالا و افزايش اسيداوريک خون نيز باعث افزايش احتمال سائيدگی مفصلی می گردند. سائيدگی مفصلی معمولا” خود را با درد نشان می دهد که با افزايش ميزان سائيدگی ، مقدار درد بيشتر مي شود. سپس درد مفاصل باعث ضعف عضلانی و درد در عضلات مربوط به آن مفصل می شود. در صورت تقويت عضلات، اين درد کاهش می يابد. برخی از بيماران از خشک بودن بدن و مفاصل بعد از بيدار شدن از خواب شکايت می کنند، اما معمولا” خشکی بدن کمتر از نيم ساعت طول می کشد.
پيشگيری از آسيب های مفصل زانو:
به گفته متخصصان مفصل زانو مهم ترين مفصلی است که وزن بدن را تحمل می کند از اين رو کاهش وزن موثرترين راه پيشگيری و درمان آسيبهای وارده به اين بخش از بدن است.
مفصل زانو در تمام فعاليت های انسان مانند ايستادن، راه رفتن و حتی نشستن در معرض فشارهای مکانيکی زياد که ناشی از وزن، حمل بار و حتی ماندن در يک موقعيت ثابت است، قرار دارد.
بعنوان مثال فشار وارد بر مفصل زانو در هنگام بالا رفتن از پله ها معادل سه برابر وزن بدن و در هنگام پايين آمدن هفت تا هشت برابر وزن بدن است از اين رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به خصوص مفاصل زانو بسيار با اهميت است.
بی تحرکی نيز خطری جدی برای مفاصل است و برخی به غلط بر اين باورند که فقط با حذف فشار بر روی مفصل و ثابت نگه داشتن آن مشکل حل می شود در حالی که عدم تحرک مناسب خود خطری جدی برای بروز بيماری های مفصل همچون آرتروز است چرا که تغذيه مفصل از طريق تحرک انجام می شود.
نحوه نشستن به صورت چهارزانو، چمباته زدن و استفاده از توالتهای ايرانی را از جمله موارد تشديد کننده آسيب های مفصلی است و تبعيت از اين روش های غلط زندگی، افراد را در سنين پايين مستعد ابتلا به آسيب های مفصلی می کند.
مطالعات نشان داده است، علاوه بر کاهش وزن با تغذيه مناسب و انجام ورزش های مناسب می توان به پيشگيری و درمان آسيب های مفصلی کمک کرد.
توصيه هايی برای درمان آرتروز :
وزن بدن بايد کم شود.
استفاده از گرما باعث کاهش درد می شود. برای اين کار می توان از کيسه آب گرم استفاده کرد. اگر استفاده از گرما ممنوعيت خاصی نداشته باشد، می توان از روشهای زير استفاده کرد:
الف ) قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم ۴۰-۳۸ درجه سانتيگراد و ماساژ آرام آن .
ب ) استفاده از دوش آب گرم .
ج ) قرار دادن کيسه آب گرم درون يک حوله و استفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.
بايد توجه کرد که در برخی از بيماری ها استفاده از کيسه ی آب گرم بسيار مضر است و قبل از استفاده از آن حتما” بايد با پزشک مشورت کرد. همچنين کيسه آب گرم نبايد بر روی اندام مبتلا قرار داده شود. از گذاشتن آن در زير اندام يا خوابيدن بر روی آن نيز بايد خودداری شود.
۳- از کفش مناسب استفاده شود.
۴- از دو زانو و چهار زانو زدن و ايستادن طولانی مدت خودداری گردد.
۵- از بالا و پايين رفتن از پله ها تا حد ممکن اجتناب شود.
۶- به جای نشستن روی زمين، از صندلی استفاده شود.
۷- ورزش: انجام برنامه ورزشی و تقويت عضلات می تواند به اندازه داروهای ضد درد در درمان سائيدگی مفصلی موثر باشند.
بی حرکتی می تواند باعث بدتر شدن سائيدگی مفصلی گردد. لذا نبايد نگران سائيدگی مفصل در اثر انجام فعاليت های توصيه شده توسط پزشک بود. انجام اشتباه حرکات ورزشی باعث بدتر شدن علائم و درد می گردد.
مراقبت از زانوها:
زانو، اندام های حساس و مهم بدن است که در پياده روی و انواع ورزشها نقش حساسی داشته و سلامت و قوت آن، ما را در انجام کارهای روزمره و انجام انواع ورزش توانمند می سازد. مفصل زانو مهمترين مفصلی است که وزن بدن را حمل می کند. از اين رو تمام فعاليتهای انسان مانند کار سنگين، کمر تحرکی و افزايش وزن می تواند آسيب زيادی به اين قسمت بدن وارد آورد. فشار وارده به زانوها در موقع بالا رفتن از پله ها ۳ برابر وزن بدن و در موقع پايين آمدن از پله ها ۸-۷ برابر وزن بدن می باشد از اين رو کاهش وزن برای حفظ سلامتی مفاصل به ويژه مفصل زانو اهميت زيادی دارد. بنابر اين گزارش بی تحرکی نيز خطر جدی برای مفصل زانو می باشد. برخی معتقدند که با بی تحرکی و ثابت نگهداشتن زانو و همچنين حذف فشار از روی آن می توان به حفظ سلامت زانو کمک کرد در حالی که بی تحرکی خطر جدی برای بروز بيماريهای مفصل و آرتروز است. زيرا تغذيه مفصل از طريق تحرک تامين می شود. لازم به ذکر است که نحوه نشستن بصورت چهارزانو عامل تشديد کننده مهمی در تخريب غضروف مفصلی بشمار می آيد در حاليکه کاهش وزن همراه با تغذيه و انجام ورزشهای مناسب می تواند به پيشگيری و درمان آسيبهای مفصلی کمک کند.
نکاتی چند برای مراقبت از زانوها :
- زانوها نياز به حرکت دارند. تحرك ، به تغذيه مفصل، حفظ قدرت عضلانی و دامنه حرکتی زانو کمک می کند.
- اگر به کارهايی اشتغال داريد که ناگزيريد برای مدتی طولانی روی صندلی بنشينيد، ساعتی يک بار از جای خود برخيزيد و پنج دقيقه راه برويد. همچنين هنگام نشستن می توانيد پاشنه های پا را از روی زمين بلند کنيد يا زانوها را صاف نگه داريد.
- افرادی که ناچارند مدتی طولانی بايستند، ساعتی چند بار زانوهای خود را خم کنند. همچنين توصيه می شود که در طول روز، چند بار روی پاشنه پا بايستند و چند قدم راه بروند. اين افراد به منظور پيشگيری از زانو درد، بايد از روشهای تقويت کننده زانو استفاده کنند.
- بيمارانی که برای مدتی طولانی بستری بوده اند و قادر به راه رفتن نيستند، بايد در طول روز حداقل سه بار انقباضات يا ورزش های ايستايی زانو را انجام دهند.
- هنگام خوابيدن به صورت طاق باز، بالش را زير زانوهای خود قرار دهيد. چنانچه به پهلو می خوابيد، بين زانوها بالشی قرار دهيد، اما اگر عادت داريد که بر شکم بخوابيد، ( که عادت نادرستی است و از منظر اسلام نيز مکروه می باشد ) بالش را زير ساق ها بگذاريد.
با انجام منظم ورزش های تقويتی و کششی، قدرت عضلانی و انعطاف پذيری بافت های اطراف مفصل را بهبود ببخشيده و از بروز ضايعات زانو پيشگيری نماييد. همچنين سعی کنيد حرکات زانو را در دامنه کامل انجام دهيد. اين کار به حفظ دامنه کامل حرکتی مفصل کمک می کند.
ورزش های زانو را ابتدا با تعداد کم ( پنج بار ) و دو بار در طول روز شروع کنيد و با بهبود وضعيت جسمانی، تعداد و دفعات تکرار آن را افزايش دهيد.
- توصيه می شود که در مراحل ابتدايی، در هر جلسه يک حرکت ورزشی انجام دهيد و اگر حرکتی موجب ناراحتی شما شد، از انجام آن خودداری کنيد.
- از انجام ورزش هايی که موجب درد، ناراحتی و تورم زانو می شود، خودداری کنيد، اما بايد درد مفصلی و درد عضلانی که در مراحل اوليه تمرينات ورزشی بروز می کند، تمايز قائل شويد. دردهای عضلانی معمولا” بطور تاخيری، يعنی چند ساعت پس از انجام تمرينات بروز می کنند. اين دردها، به مرور زمان با تداوم برنامه ورزشی از بين می رود.
- اگر افزايش وزن داريد، با برنامه های مناسب ورزشی و غذايی، وزن خود را کاهش دهيد. به خاطر داشته باشيد که کاهش وزن موجب کاهش فشار وارده بر مفصل می شود.
- از انجام اعمالی نظير بلند کردن اجسام بسيار سنگين و حمل بار به مدت طولانی اجتناب کنيد، زيرا اين کار فشار زيادی بر زانوها وارد می سازد. اگر ناگزير به حمل اجسام سنگين هستيد، عضلات زانو را با ورزش تقويت کنيد و بين فعاليتهای خود، زمانی را به استراحت اختصاص دهيد.

Dr.nima
05-05-2009, 01:02
آسیب شناسی ستون فقرات اشیاءسنگین را به روش صحیح بلند و جابه‌جا كنیدآسیب‌های كمر اغلب به دلیل بلند كردن یا جابه جا كردن اشیا سنگین بروز می‌كند.


كشیدگی ماهیچه‌ها یا پیچ خوردگی ممكن است در اثر بلند كردن جسمی كه بسیار سنگین است یا بلند كردن اشیا به شكل نادرست رخ دهد. به منظور جلوگیری از بروز این قبیل آسیب‌دیدگی‌ها در زیر چندین نكته درباره چگونگی بلند كردن اشیا سنگین به روش صحیح از سوی آكادمی آمریكایی پزشكان خانواده ارایه شده است:
- قبل از بلند كردن شیء سنگین ابتدا آزمایش كنید كه آیا براحتی قابل حركت دادن است یا خیر و این كه چه قدر نیرو لازم است تا شیء مربوطه جابه‌جا شود. به این ترتیب متوجه می‌شوید كه شیء چقدر سنگین است و اگر لازم باشد برای بلندكردن آن كمك خواهید گرفت.
- اگر می‌خواهید جعبه‌ای را بلند كنید، ابتدا مطمئن شوید كه وزن داخل جعبه به طور مناسب توزیع و بسته‌بندی شده باشد. اگر وزن جعبه به هنگام حمل آن ناگهان جابجا شود، ممكن است منجر به بروز حادثه و در نتیجه آسیب دیدگی شود.
- اگر وسیله‌ا‌ی را می‌خواهید از بالای سر بلند كنید، از نردبان برای دسترسی به آن استفاده كنید. ممكن است با رساندن یك جسم بسیار سنگین به بالای سرتان دچار آسیب دیدگی جدی شوید.
- روی پاهایتان بلند شوید نه از ناحیه كمر و به علاوه شیء سنگین را بین شانه‌ها و شكم حمل كنید.
- اشیا را به آرامی بلند كنید و برای بلند كردن اشیایی كه برای شما بیش از حد سنگین است، تلاش نكنید.
- اگر تعداد زیادی وسیله سنگین را بلند و جابه جا می‌كنید، بین هر جابه‌جایی چندین زنگ تفریح به خودتان بدهید.
- مطمئن شوید كه مسیر حركت شما مرتب و تمیز باشد و مطمئن شوید كه سطح زمینی كه روی آن راه می‌روید صاف و سفت بوده و لغزنده نباشد.

Dr.nima
05-05-2009, 01:27
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
راهنمای آموزشی جهت (بیماران پس از عمل دیسک کمر) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

فتق دیسک بین مهره ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
معمولی ترین مشخصه فتق دیسک کمری، ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])کمر درد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) با انتشارات به قسمت های پایین ، باسن و زیر زانو در امتداد عصب سیاتیک است

اقدامات زیر جهت کاهش درد کمر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) موثر می باشند:
1- اجتناب کردن از در معرض سرما بودن در طی ورزش.
2- حفظ وزن مناسب
3- استفاده از پارچه لوله شده کمری یا بالش برای نشستن
4- انجام هر گونه ورزش باید مطابق با نظر فیزیوتراپ باشد.
5- در طی ایستادن طولانی، یک پا را روی پله یا چارپایه قرار دهید .
6- استفاده از گرما و سرما
7- استفاده از شکم بند یا کمربند طبی جهت محدود کردن حرکات اضافی کمر طبق دستور پزشک.

لطفا به دستورات زیر پس از عمل دیسک کمر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) توجه فرمائید :
1- از بخیه های محل عمل مراقبت بعمل آورید.
2- محل بخیه ها را خشک و تمیز نگه داشته و یا پانسمان خشک روی آنرا بپوشانید.
3- در صورت بروز هر گونه علائم مربوطه به عفونت نظیر، تب، قرمزی، محل زخم، ترشح از محل بخیه ها و تورم و سفت شدن محل زخم ، و زیاد شدن درد به پزشک خود اطلاع دهید .
4- دستورات پزشک را در مورد بلند کردن اشیاء ، بالا رفتن از پله ، رانندگی، ورزش، کارهای بدنی، فعالیت جسمی و بازگشت به محل کار را رعایت فرمائید .
5- از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری نمائید.
6- فعالیت را به تدریج و در حد تحمل افزایش دهید، از فعالیت هایی که باعث کشیدگی و خمیدگی فقرات می شود خودداری نمائید .
7- از رانندگی، ایستادن و نشستن بمدت طولانی، پس از عمل جراحی خودداری نمائید .
8- در موقع خواب از تشک مناسب و سفت استفاده نمائید .
9- ورزش هایی که مخصوص تقویت عضلات شکم و لگن می باشند انجام دهند (مطابق با نظر پزشک و فیزیوتراپ. )
10- در صورت بروز سردرد شدید و ترشح مایع شفاف یا کمی زرد رنگ از پانسمان فوراً به پزشک خود اطلاع دهید .
11- هر گونه ضعف عضله ، بی حسی ، مورمور شدن را به اطلاع پزشک خود برسانید.
12- اختلاف عمل روده ممکن است برای چند روز پس از عمل بصورت تهوع، نفخ شکم و یبوست مشخص شود که باید اطلاع داده شود.
13- بی اختیاری و مشکل تخلیه روده یا مثانه را به اطلاع پزشک خود برسانید .
14- دستورات دارویی پس از ترخیص را طبق دستور پزشک مصرف نمائید از مصرف بی رویه داروها خصوصا مسکن خودداری نمائید.
15- به بیماران توصیه می شود وزن مناسب را حفظ کند زیرا اضافه وزن بدن فشار زیادی روی قسمت تحتانی کمر ایجاد می کند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mahdi/s
29-05-2009, 20:27
-تحقيقات نشان مي‌دهد که جلوگيري از توليد تنها يك آنزيم در بدن ممكن است براي متوقف كردن پيشرفت آرتروز كافي باشد.

دكتر داوود بيگي، دكتراي پزشكي هسته‌اي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: با

اصلاح ژني كه مسئول توليد يك آنزيم مهم در بدن است، مي‌توان فرسايش تدريجي عضروف‌ها را در اطراف

مفاصل متوقف كرد.
وي تصريح كرد: محققاني كه بر روي اين طرح كار مي‌كنند اميدوارند تحقيقات آنها منجر به يافتن معالجاتي براي

مقابله با بيماري ورم مفاصل شود.
وي ادامه داد: غضروف افراد سالم حاوي مقدار زيادي "اگركان" است، اما در افراد مبتلا به آرتروز اين عنصر با

مجموعه‌اي از آنزيم‌ها به نام "اگركاناسيس" نابود مي شود و غضروف قابليت ضربه گير بودن خود را از دست

مي‌دهد. به همين علت از طريق ساخت داروهايي كه عملكرد آنزيم مذبور را متوقف كند، مي‌توان با بيماري‌هاي التهاب مفاصل (آتروز) مقابله كرد

.

Rahe Kavir
04-08-2009, 09:12
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][100].jpg

آموزش- همشهری آنلاین:

کمردرد (Low back pain) که از یک ناراحتی مختصر تا وضعیتی ناتوان کننده متفاوت است، تقریبا هر کسی را زمانی ممکن است، دچار کند. اما حتی اگر کمردرد خفیف باشد، ممکن است با زندگی و کار شما تداخل ایجاد کند. اینها فهرستی از عوامل رایج کمردرد هستند:

بلند کردن اشیا با استفاده کمر، و نه زانوها.
فشار آمدن بر کمر در حین انجام یک فعالیت.
آسیب‌دیدگی (پارگی یا بیرون‌زدگی) دیسک بین‌مهر‌ه‌ای.
لغزش مهره‌ای(Spondylolisthesis) عارضه‌ای که در آن مهره از جای خود بیرون می‌زند و بر اعصاب ستون فقرات فشار می‌آورد.
تنگی نخاعی(Spinal stenosis) هنگامی رخ می‌دهد که فضای اطراف طناب نخاعی باریک می‌شود،‌ در نتیجه فشار وارد بر اعصاب مجاور و طناب نخاعی ایجاد می‌شود.
اسکولیوز، که در آن انحنای غیرطبیعی ستون فقرات رخ می‌دهد.

cordelia
16-09-2009, 22:41
يكي از گسترده‌ترين مباحث طب فيزيکی و توانبخشي، توانبخشي در بيماريهاي روماتيسمي است. هدف توانبخشي در يك بيمار مبتلا به رماتيسم مفصلي؛ بهتر كردن كيفيت زندگي با اقداماتي نظير كاهش درد، حفظ مفاصل و بهتر كردن قدرت و استقامت عضلاني است. اين اهداف توسط استفاده از روشهائي مثل فيزيوتراپي، كار درماني، وسايل كمك كننده به مفصل و كفش مخصوص(ارتوز)، وسايل كمك حركتي، تجويز ورزشها و آموزش مراقبت از مفاصل در كنار مصرف منظم و كنترل شده دارو صورت مي‌گيرد. در اين قسمت اصول مراقبت از مفاصل بصورت اختصار توضيح داده شده است.بايد توجه داشت که رعايت اين نکات به کليه افرادسالم بخصوص کسانی که شلی مفصلی دارند توصيه می شود.

لزوم مراقبت از مفاصل:

بسياري از افراد مبتلا به رماتيسم مفصلي از درد مفاصل و درد عضلاني شكايت دارند و اغلب احساس خستگي مي‌كنند. معمولاً احساس خستگي درعصروشب بيشتر است. برخي از آنها از اينكه انجام بعضي از كارهاي روزمره زمان زيادي لازم دارد شكايت دارند. مثلاً ممكن است كار نسبتاً ساده‌اي مثل باز كردن درب شيشه‌مربا برای فردی که درد در ناحيه دست دارد مشكل ووقت گير باشد.

كم كردن فشار به مفاصل نه تنها به حفظ سلامت آنها كمك مي‌نمايد بلكه باعث كاهش درد مفصل ميِ‌شود. تقسيم كردن مناسب فعاليت روزانه و استراحت در بين فواصل كاري باعث كاهش احساس خستگي و درد مي‌شود. ورزش مناسب در فرد مبتلا به رماتيسم مفصلي نه تنها به حفظ سلامتي بدن كمك مي‌كند، بلكه در صورتي كه بدرستي انجام شود باعث كاهش درد و بهبود انجام فعاليتهاي روزمره مي‌گردد.

در هريكصد بيمار مبتلا به رماتيسم مفصلي حدود 20 نفر بيماري خفيف داشته و مشكلات زيادي ندارند. 75 نفر بيماري متوسط داشته و مشكلات آنها عود كننده است و در 5 نفر بيماري شديد خواهد بود. بعداز يكسال حدود نيمي از مبتلايان در انجام فعاليت با دست تا حدودي دچار مشكل خواهند بود و بعد از پنج سال حدود نيمي از مبتلايان برخي از بد شكلي‌هاي دست را نشان مي‌دهند. لذا مراقبت از مفاصل همراه با مصرف منظم دارو بايد از ابتداي ابتلاء به رماتيسم مفصلي آغاز شود. متاسفانه اكثر بيماران آموزش و مراقبت لازم را بسيار دير دريافت مي‌نمايند.

علت درد و آسيب مفاصل:

تورم داخل مفصل باعث تحريك انتهاي اعصاب مربوط به درد مي‌شود. آسيب به خود مفصل نيز باعث ايجاد درد مي‌شود. وارد ساختن فشار بيش از حد به مفصل مي‌تواند باعث افزايش تورم مفصل يا آسيب خود مفصل شده ودرد را بيشتر سازد. بسياري از افراد به تجربه در مي‌يابند كه اگريك روز فشار بيشتري به مفاصل وارد سازند روز بعد درد بيشتري خواهند داشت. آسيب مفاصل در اثر التهاب باعث شل تر شدن رباطهامي‌شود. در اين حالت براي آنكه استخوانها در محل خود باقي بمانند عضلات فعال‌تر شده و نهايتاً خستگي عضلاني بعلت فعاليت بيش از حد عضلات ايجاد مي‌شود.

علت بدشكل شدن مفاصل

سه عامل اصلي باعث حفظ حالت يك مفصل مي‌شوند.


تناسب شكل استخوان‌هاي دو طرف مفصل با هم.
كپسول مفصلي ورباطهاي آن كه مانند يك كيسه قابل ارتجاع دو استخوان را در كنار هم قرار مي‌دهند.
عضلات و رباطها كه باعث حركت مفصلي مي‌شوند


در اثر تورم مكرر مفصل، رباطها كشيده شده و شل مي‌شوند التهاب باعث تخريب استخوان و زرد پي شده و عضلات نيز ضعيف مي‌شوند. همة اين مسايل باعث شل شدن كپسول مفصل مي‌گردد. يعني مفصل شكل خودرا از دست داده و بدشكلي مفصل ايجاد مي‌شود. اين مسئله دردست زودتر اتفاق مي‌افتد.

نحوة استفاده از مفاصل مي‌توانددرتشكيل بدشكلي‌ها دخالت داشته باشد. بدشكلي‌هائي كه بطور معمول ديده‌مي‌شوند در شكل زير نشان داده شده‌اند.


مچ يا بند انگشتان از جاي خود جابجا مي‌شوند. (در مواردي كه جابجائي ناقص مفصل وجود دارد به آن نيمه دررفتگي ) گفته مي‌شود.
انگشتان به سمت داخل دست انحنا پيدا مي‌كنند.مفاصل انگشت يا شست جابجا مي‌شوند.
مفصل زانو و لگن خم مي‌شوند.


چگونه مي‌توان مشكلات مفاصل را كم كرد؟

ابتدا بايد به نحوة فعاليت روزانه و رفتار با مفاصل دقت كرد. به عنوان مثال بايد به نحوة بلند كردن كتري يا برداشتن پارچ آب يا آب كشيدن لباسها توجه كرد. اينكه چگونه اين فعاليتها باعث فشار برروي مفاصل انگشتان مي‌شوند و آيا با عث افزايش درد در مفاصل مي‌شوند يا نه. سپس بايد بدنبال راهي بود كه اين فشار را كمتر كرد. مثلاً گرفتن كتري با دو دست يا استفاده از پارچ آب سبكتر مي‌توانند به كاهش فشار مفاصل كمك نمايند.

اكثر افراد تنها هنگامي كه مفاصل است دچار التهاب شده و دردناك است به مفاصل فشار كمتري وارد مي‌كنند وپس از بهتر شدن درد دوباره فشار زيادي به مفاصل وارد مي‌كنند. توجه به اين نكته ضروري است كه بايد بطور پيوسته مراقب مفاصل بود. به اعمالي كه باعث وارد شدن فشار كمتري به مفصل ميِ‌شود«روشهاي حفظ مفصل» گفته شده و اين كارها نه تنها در افراد مبتلا به رماتيسم مفصلي بلكه در كليه افراد توصيه مي‌شوند. حفظ مفصل به معني عدم استفاده از مفاصل نمي‌باشد. بلكه منظور استفاده صحيح از مفاصل است. اصول حفظ مفصل شامل موارد زير است:

1. به هر گونه درد در مفصل و اعمالي كه باعث ايجاد درد در مفصل مي‌شوند توجه شود.

2. -سعي شود بجاي وارد شدن فشار به يك يا چند مفصل محدود آنرا بين تعداد زيادتري مفصل توزيع كرد

3. -حداكثر سعي شود از مفاصل بزرگتر و قويتر استفاده شود.

4. از قراردادن مفاصل در حالتهائي كه شبيه بد شكلي‌هاي مربوط به رماتيسم مفصلي است خوداري شود.

5. از محكم گرفتن اجسام خودداري شود.

6. فعاليتهاي روزانه بصورت ناگهاني و در مدت كوتاه انجام نشوند.

هر مفصل در وضعيت خاصي بيشترين پايداري خود را دارد حتي الامكان بايد كارها به نحوي انجام شود كه مفصل در پايدار ترين وضعيت خود باشد.

درد :

وارد آوردن فشار بيش از حد به مفاصل باعث ايجاد درد مي‌شود. بايد به پيدا شدن و شديدتر شدن درد دقت كرد و فشار وارده به مفاصل راكم كرد. گاهي استفاده از اسپيلينت براي كاهش درد ضروري مي‌باشد. بسياري از اسپلينتهاي ساخته شده و موجود در بازار معمولاً زاويه‌هاي استانداردي نداشته وبايد زاويه آنها را تنظيم كرد. در صورت لزوم اسپيلينتهاي با قالب دست ساخته مي‌شوند. برخي از اسپيلينتها به دست و انگشتان استراحت داده و باعث كاهش تورم و درد مي‌شوند.

كاهش فشار بروري يك مفصل

بايد به دو اصل كلي در اين زمينه توجه كرد:

1. تا حد امكان بجاي استفاده از يك دست از هر دو دست استفاده شود.

2. براي جابجايي اجسام، تماس دستها با جسم تا آنجا كه ممكن است بيشتر باشد. بعنوان مثال برداشتن پارچ با يك دست باعث ايجاد فشار به مفاصل و مچ مي‌شود اما برداشتن پارچ با دو دست باعث مي‌شود وزن پارچ بين دو دست تقسيم شود.

از طرف ديگر فاصله مفاصل تا پارچ كمتر شده و اين حالت از لحاظ بيومكانيك باعث مي‌شود فشار واردشده به هر مفصل نيز كمتر شود. براي روشن تر شدن مطلب فرض كنيم يك كتاب را با دستان كشيده بلند مي‌كنيم و سپس در حالتي كه دستها كنار بدن قرار گرفته از آنرا بلند مي‌كنيم. واضح است در حالتي كه دستها كشيده شده‌اند فشار بيشتري به مفاصل وارد مي‌شود.

عدم انجام اعمالي كه باعث ميِ‌شود مفاصل حالت بدشكلي به خود بگيرند.

با توجه كردن به اعمال روزانه مي‌توان دريافت كه چه حركاتي باعث مي‌شوند مفاصل بسمت حالت به شكلي پيشرفت نمايند. موارد زير بعنوان مثال آورده شده‌اند.


از حمل اجسام سنگين درحالتي كه مچ خم شده خودداري شود.
از بلند شدن برروي مفاصل دست خودداري شود.
از وضعيتي كه انگشتان بسمت انگشت كوچك قرار مي‌گيرند پرهيز شود.
از حالتي كه باعث پيچش درانگشتان يا دست مي‌شود پرهيز شود.
در حالت خوابيده به پشت از قراردادن بالشتك زير زانو خودداري شود.در حالت خوابيده به پهلو يك بالشت بين دو پا قرار گيرد.ارتفاع عصا تنظيم شود.


محكم نگرفتن اشياء:

محكم گرفتن اشياء باعث وارد آمدن فشار زيادي برروي مفاصل انگشتان مي‌شود. هنگام انجام اعمالي مثل نوشتن، قلاب بافي و يا استفاده از پيچ گوشتي فشار زيادي به مفاصل بند انگشتان وارد مي‌شود. استراحت دادن متناوب به دست در حين انجام اين اعمال و استفاده از وسايلي كه قطر دستگيره آنها بيشتر است به كاهش فشار به انگشتان و آسيب كمترآنها كمك مي‌نمايد. در صورت امكان استفاده از وسايل برقي بجاي وسايل دستي باعث كاهش ميزان فعاليت مفصل و فشار وارد شده به آن مي‌شود.

مراقبت از مفاصل در رماتيسم مفصليقسمت دوم

استفادهاز مفاصل بزرگتر

مفاصل كوچك دست و مچ دست در معرض آسيب و بدشكلي بيشتري قراردارند. لذا بهتر است فعاليتهاي روزانه به نحوي انجام شوند كه فشار به اين مفاصل حتي الامكان به مفاصل بزرگتر منتقل شود. بعنوان مثال بايداجسام بزرگ را نزديك بدن حمل كرد. يا در هنگام بستن در بجاي استفاده از انگشتان ،از شانه استفاده نمود.

آويزان كردن كيف دستي از قسمت ساعد باعث برداشته شدن فشار از روي انگشتان مي‌شود.

تقسيم فعاليتها:

مقدار فعاليت و تلاش بايد كمتر شده و يا در مدت طولاني‌تري انجام شود تا از وارد شدن فشار ناگهاني به مفاصل و خستگي عضلات پيشگيري بعمل آيد. بعنوان مثال مي‌توان به موارد زير اشاره كرد.

1)استفاده از وسايل حمل كننده مثل آسان بر.

2)كاهش وزن وسيله‌اي مورد استفاده (از ليوان سبك استفاده شود. پارچ آب به ميزان آب لازم پرشود.

3) لغزاندن اجسام بجاي بلند كردن آنها.

استفاده از مفاصل در وضعيتي كه مفصل ثبات بيشتري دارد

در هنگام جابجا كردن اشياء وضعيت دستها به نحوي باشد كه مچ و انگشتان حتي الامكان در حالت مستقيم و بدون خميدگي قرار گيرند.

هنگام كار كردن در كنار ميزٍ، نزديك ميز شده و از خم شدن پرهيز شود.

بايد بدانيم كه ثابت ماندن وضعيت مفصل در يك حالت باعث ايجاد مشكلاتي مثل اختلال در تغذيه سطح مفصلي مي‌شود.

بعنوان يك اصل كلي مفاصل نبايد بيشتر از بيست دقيقه در يك وضعيت ثابت باشند.

احساس خستگي

بسياري از افراد بخصوص در انتهاي روز دچار احساس خستگي ميِ‌شوند. اين حالت مي‌تواند باعث افزايش درد مفاصل و عضلات شود. ابتلا به آرتريت خود يكي از علل احساس خستگي است. برخي افراد با ايجاد تغييراتي در نحوه زندگي مقدار انرژي خود را به طور مؤثرتري بكار مي‌گيرند بعنوان مثال:

ï انجام دادن فعاليتهاي روزانه بطور آرام و بدون تلاش ناگهاني.

ï برنامه ريزي براي فعاليتهاي روزانه.

ï داشتن وضعيت بدني مناسب در طي فعاليت.

ï خوب خوابيدن در شب و استراحت در بعدازظهر.

تنظيم سرعت انجام فعاليتها:

بهتر است هر نيم ساعت پس از فعاليت كمي استراحت داشته‌باشيم. تغيير فعاليتها بطور متناوب نيز در كاهش خستگي مؤثر است. مثلاًبه تناوب كارهاي سنگين‌تر و سبك‌تر انجام شوند.

اولويت بندي فعاليتها

ممكن است بتوان فعاليتهاي سنگين‌تر را در طي هفته انجام داد. بطوريكه هر روز بخشي از آن انجام گيرد.

وضعيت مناسب در حين كار

ايستادن در هنگام كار يا داشتن وضعيت نامناسب در حين فعاليت باعث ايجاد درد و احساس خستگي مي‌شود. وضعيت بدن بايد بطورمكرر عوض شود. مفاصل نبايد بيشتر از بيست دقيقه در وضعيت ثابتي قرار گيرند. در حين انجام فعاليتهاي جسمي كشش ملايم عضلات باعث كاهش خستگي و خشكي عضلات و مفاصل مي‌شود.

قراردادن يك چهار پايه كوچك در زير يا پا هنگام كار در حالت ايستاده به حفظ وضعيت ستون فقرات كمك مي‌نمايد.

از آويزان کردن پا بمدت طولانی خوداری شود.

تنظيم روش انجام كار

وسايل بايد درجائي قرار داده شوند كه دسترسي به آنها راحت باشد. وسايل اضافه منزل كه كاربرد ندارند خريداري نشده يا انبار شوند. بهتر است كار درحالت نشسته باشد و سرعت انجام كار آهسته تر باشد. استفاده از بشقاب ‌هاي سنگين باعث فشار به مفاصل مي‌شود.گرفتن دسته فنجان با انگشت باعث وارد شدن فشار زيادي به مفاصل انگشتان مي‌شود. هنگام خريد وسايل منزل بايد به نكات فوق توجه كرد.

خوب خوابيدن:

خواب خوب به كاهش خستگي كمك مي‌نمايد. در صورت وجود بي‌خوابي بايد علل ايجاد كننده بي خوابي شناخته و رفع شوند. درديكي از علل شايع بي‌خوابي است. درمان عامل درد مي‌تواند به بهبود كيفيت و مدت خواب كمك نمايد. اضطراب از علل شايع ديگر بي‌خوابي است كه درمان آن گاه نياز به مشاوره دارد.

هنگام شب نبايد غذاي سنگين و حجيم خورده شود. از خوردن قهوه و چاي دوساعت قبل از خواب پرهيز شود. بهتر است بجاي آن از شير داغ استفاده كرد. بايد سعي شود هر شب سر ساعت مشخصي به رختخواب رفته و گرفتن دوش آب داغ، انجام چند حركت كششي ملايم وگوش كردن به موسيقي ملايم همگي در بهتر شدن خواب كمك كنند. مي‌باشند. تماشاي تلويزيون باعث ايجاد بي‌خوابي مي‌شود.

ورزش

انجام ورزش در كنار اقدامات انجام گرفته در حفظ مفصل مكمل يكديگرند. نوع و شدت ورزش از هر فرد تا فرد ديگري تفاوت داشته و بايد براي هر فرد يك برنامه تمريني خاص طرح ريزي شود.

صندلي

افراد مبتلا به روماتيسم مفصلي بايد از نشستن روي زمين خودداري كنند. زيرا بلند شدن از زمين فشار زيادي به مفاصل وارد مي‌سازد. در صورت دردناك و خشك بودن مفاصل بلند شدن از صندلي معمولي نيز مشكل است. در اين حالت بايد ازصندلي‌هائي با ارتفاع بيشتر استفاده

نمود. گذاشتن يك تشك برروي مبل مي تواند بطور موقت ارتفاع مبل را بيشتر كرده و به بلند شدن كمك ‌نمايد. مي‌توان براي مبل پايه چوبي يا فلزي سفارش داد. و يا حتي موقتاً از صندلي‌هاي دسته‌دار پلاستيكي استفاده نمود. ولي هنگام خريد صندلي بايد به نكات زير توجه كرد.

1)ارتفاع آن مناسب باشد و امكان بلند شدن راحت از آن وجود داشته باشد.

2) در هنگام نشستن كف پاها كاملاً روي زمين تكيه نمايند.

3)بهتر است صندلي چرخدار باشد . جابجا شدن مختصر هنگام فعاليت طولاني روي صندلي از خسته شدن عضلات و خشك شدن مفاصل جلوگيري مي‌كند و در صورت لزوم مي‌توان براي جابجا شدن در فاصله كم بطور موقت از آن استفاده نمود.

4)محل نشستن صندلي نه زياد نرم باشد به نحوي كه بدن داخل آن فرو رود و قوسهاي كمر بهم بخورد و نه آنقدر سفت باشد كه باعث ناراحتي شود.

خواندن و نوشتن

گرفتن اشياء بمدت طولاني باعث فشار به مفاصل مي‌شود. مثلاً گرفتن كتاب يا نوشتن بمدت طولاني باعث درد مفاصل انگشتان ومچ دست مي‌شود. بهتر است از خودكار‌هائي استفاده شود كه سبك باشند و محل گرفتن آنها قدري كلفت تر از معمول‌بوده و از پلاستيك نرم ساخته شده باشند. براي مطالعه بهتر است كتاب ‌به جائي تكيه داشته باشد.

چگونه می توان روشهای حفظ مفصل را فرا گرفت؟

برنامه حفظ مفاصل براساس تحقيقات انجام گرفته باعث كاهش درد شده و به انجام فعاليتهاي روزانه كمك مي‌نمايد.

عادت‌هاي بد و مضر به همان سرعت يا حتي گاهي سريعتر از عادتهاي خوب يادگرفته مي‌شوند و ترك كردن آنها نياز به تلاش و زمان دارد. براي تغيير يك عادت بد اولين قدم آگاهي و بعد باور به بد بودن آن است و گامهاي بعدي بايد تلاش آرام اما مستمر براي جايگزيني عادات خوب بجاي عادات مضر باشد. تغيير روشهائي كه مدتها به ‌آن عادت گرفته‌ايم به يكباره ممكن نيست. بهتر است از ساده‌ترين كارها شروع كنيم. ابتدا مي‌توان از كارهائي که بيشترين درد را ايجاد مي‌كنند شروع كرد. با تكرار، روشهاي مناسب بصورت عادت روزمره در مي‌آيند. با توجه به اينكه انجام اين روشها براي همة افراد توصيه ميِ‌شود بهتر است آنها را به ديگران نيز ياد بدهيم . از طرف ديگر يكي از بهترين روشهاي كه باعث ميِ‌شوداين مطالب تكرار شده و بهتر ياد گرفته شوند، ياد دادن اين روشها به ساير افراد است.

saeeddz
09-01-2010, 09:53
مطالعات نشان مي‌دهد ؛ در هنگام بروز درد در بخش‌هاي مختلف پا بويژه كاسه زانو ، استفاده از باندهاي كشي ورزشي به تسكين درد كمك مي‌كند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به گزارش ايسنا، در اين تحقيق تاثير بستن باند دور زانو، روي 14 نفر با مشكل «Patellofemoral»، شكلي از ورم مفاصل كه در پشت و اطراف كاسه زانو ايجاد درد مي‌كند، انجام شد.

براي اين تحقيق 14 فرد با ورم مفاصل «Patellofemoral» و ميانگين سني 57 و همچنين 14 نفر بدون ورم مفاصل و همان ميانگين سني انتخاب شدند.
با استفاده از اسكن MRI مشخص شد كه افرادي با درد مفاصل، ناترازي در مفصل كاسه زانو و همچنين انحراف كاسه زانو به سمت خارج پا بيشتر است.
اين ناترازي هنگامي كه بيماران با درد مفصل از باندهاي كشي استفاده مي‌كردند، بهبود مي‌يافت، به علاوه اين افراد در هنگام انجام برخي ورزش‌ها، درد كمتري نيز احساس مي‌كردند.
محققان مي‌گويند: نتايج اين بررسي، مزاياي استفاده از باندهاي كشي در افراد مبتلا به ورم مفاصل كاسه زانو را تاييد مي‌كند.
بستن باند شايد به همه افرادي كه در زانوي خود احساس درد مي‌كنند، كمك نكند؛ بنابراين افراد بايد پيگير ساير معالجات باشند. به همين دليل محققان در حال بررسي تاثير همزمان بستن باند و ساير معالجات هستند.

Rahe Kavir
01-02-2010, 10:17
امکان تشخیص زود هنگام روماتیسم با آزمایش خون

تحقيقات- همشهري آنلاين:
آزمایش خون می‌تواند امکان ابتلا به روماتیسم را مدت‌ها پیش از آنکه نخستین نشانه‌های این بیماری ظاهر شود، مشخص کند.
خبرگزاری اتریش از نیویورک گزارش داد، یک تحقیق سوئدی نشان می‌دهد که برخی از مواد ضدالتهاب سال‌ها پیش از بروز بیماری در گردش خون تشدید می‌شود.

آزمایش خون می‌تواند تشخیص به هنگام و به این ترتیب درمان زودهنگام این بیماری را که به مفاصل، غضروف‌ها و استخوان‌ها آسیب می‌زند، میسر سازد.

پزشکان دانشگاه Umea نمونه‌های خون بیماران روماتیسم را پیش از ابتلا به روماتیسم با نمونه‌های خون افراد سالم تجزیه و تحلیل کردند. در این بیماران افزایش تراکم سایتوکین و آنتی بادی نشان از آن دارد که سیستم ایمنی سال‌ها پیش از ظهور علایم تحریک شده بوده است.[COLOR="Silver"]

---------- Post added at 12:17 PM ---------- Previous post was at 12:15 PM ----------

کفش‌ها و زمین بازی برای سلامت زانو مهم است
آموزش- ظاهرا پوشیدن کفش میخ‌دار بر روی زمین بازی که از علف طبیعی پوشیده شده است، ممکن است ورزشکاران را از آسیب رباط صلیبی قدامی در پیچش‌های سریع محافظت کند
به گزارش خبرگزاری فرانسه دکتر مارک دارکوس، یکی از این پژوهشگران، متخصص پزشکی ورزشی در بیمارستان جراحی‌های اختصاصی در نیویورک گفت: "این آسیب‌ها در جایی رخ می‌دهد که ورزشکاران پای خود را روی زمین می‌گذارد، در حالیکه پیچشی ناگهانی به زانو وارد می‌آید."

[چطور زانو کار می‌کند؟]

او گفت: "ما همه دانش مربوط به آسیب‌های رباط صلیبی قدامی را که ممکن است در بر روی چمن مصنوعی شایع‌تر از چمن طبیعی باشد،‌ را در اختیار نداریم. ما برای کاهش آسیب این رباط باید برخی از عوامل محیطی را اصلاح کنیم."

[رباط صليبي قدامي زانو(ACL)]

پژوهشگران برای رسیدن به این هدف، از اندام‌های تحتانی- زانو، قوزک پا و پا- از جنازه‌ها استفاده کردند تا فشار وارد آمده بر رباط صلیبی قدامی- یکی از چهار رباط اصلی زانو- را بررسی کنند. آنها چهار ترکیب متفاوت از کفش و سطح زمین بازی را روی این اعضا امتحان کردند: کفش‌های عاج‌دار و چمن مصنوعی اتریشی، کفش عاج‌دار و چمن مصنوعی مدرن بازی، کفش میخ‌دار و چمن مصنوعی مدرن، و کفش میخ‌دار و چمن طبیعی.

در مقایسه با ترکیب کفش میخ‌دار و چمن طبیعی، میزان فشار وارد آمده بر رباط صلیبی قدامی در ترکیب کفش عاج‌دار و چمن مصنوعی اتریشی 80 درصد بیشتر، در ترکیب کفش عاج‌دار و چمن مصنوعی مدرن بازی 48 درصد بیشتر، و در ترکیب کفش میخ‌دار و چمن مصنوعی مدرن 45 درصد بیشتر بود.

دارکوس گفت: "هنگامی که پیچشی سریع بر روی زانو بر وری این چهار سطح متفاوت وارد می‌آید،‌بهترین ترکیب از لحاظ کاهش فشار روی زانو ترکیب چمن طبیعی و کفش میخ‌دار است."

این یافته‌ها در شماره ژانویه ژورنال مهندسی بیومکانیک منتشر شده است. آسیب‌ رباط صلیبی قدامی (ACL) یکی از شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی زانو است

Rahe Kavir
17-06-2010, 08:55
نکته بهداشتی روز: عوامل تشدیدکننده درد آرتریت


آموزش- همشهری آنلاین:
سلامت جسمی و روانی شما ممکن است نقش مهمی در شدت درد آرتریت (التهاب مفاصل) شما داشته باشد.
این عوامل ممکن است درد ناشی از آرتریت را در شما تشدید کنند:

تشدید بیماری.
استرس.
فعالیت جسمی بیش از حد.
تمرکز ذهنی بیش از حد بر روی درد.
خستگی.
اضطراب.
افسردگی.

wichidika
07-08-2010, 13:46
با توجه به شيوع ابتلا به آرتروز زانو در كشور؛
دبير انجمن روماتولوژي:
مبتلايان از انجام كوهنوردي و بالا رفتن از پله‌ها، بپرهيزند

دبير انجمن روماتولوژي خاطرنشان كرد: با توجه به شيوع ابتلا به آرتروز زانو در ايران از بيماران خواسته مي‌شود كه به زانوهاي خود فشار نياورند، از پله‌ها زياد بالا نروند و برخي ورزشها مانند كوهنوري را انجام ندهند. علاوه بر آن، به افراد مانند صاحبان برخي مشاغل توصيه مي‌شود كه نحوه راه رفتن، ايستادن و نشستن خود را اصلاح كنند.
دكتر محمود اكبريان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره راه‌هاي پيشگيري از ابتلاي زنان به بيماري پوكي استخوان اظهار كرد: زنان در حدود سن 50 سالگي يائسه مي‌شوند. پزشكان معمولا در همين مقطع انجام سنجش تراكم استخوان (DMD) را توصيه مي‌كنند تا برحسب نتيجه آن درباره نحوه درمان بيمار تصميم گيري كنند.

وي افزود: به افرادي كه سابقه ابتلا به بيماري پوكي استخوان در خانواده دارند نيز پيش از يائسگي توصيه مي‌شود كه وضعيت استخواني خود را بررسي كنند. علاوه بر آن، مبتلايان به بيماريهاي مزمن و افراد داراي استخوان بندي ظريف هم بايد مراقب وضعيت استخوانهاي خود باشند.
دبير انجمن روماتولوژي با اشاره به علل افزايش شيوع بيماريهايي مانند پوكي استخوان گفت:‌ در گذشته به علت مطلوب نبودن وضعيت بهداشت، افراد به علت ابتلا به بيماريهاي عفوني فوت مي‌كردند اما در حال حاضر به علت ارتقاي سطح بهداشت در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه، اميد به زندگي به حدود 70 سال افزايش يافته و در نتيجه بيماريهايي چون آرتروز، ديسك، پوكي استخوان،‌ بالا رفتن چربي و قند خون و سرطان شيوع بيشتري پيدا كرده است.
اكبريان درباره پيشگيري از بيماريهاي روماتولوژي اظهار كرد: اين گروه‌ از عوارض از جمله بيماريهاي خودايمن هستند كه علت دقيق ابتلا به آنها مشخص نيست. البته عوامل زمينه‌اي و ژنتيك از سويي و عوامل محيطي از سوي ديگر از علل ابتلا به بيماريهاي روماتولوژي هستند.
وي تاكيد كرد: ‌راه‌هاي پيشگيري با توجه به هر نوع از بيماري، متفاوت است. به عنوان نمونه به مبتلايان به «لوپوس» (بيماري سيستم ايمني بدن كه از علايم شايع آن درد و تورم مفصلي است) توصيه مي‌شود از نور خورشيد و استرس تا حد امكان پرهيز كنند.
دبير انجمن روماتولوژي ايران با تاكيد بررايج بودن فرهنگ پيشگيري به جاي درمان در كشور اظهار كرد: در كنفرانسها و كلاسهاي دانشگاهي بر پيشگيري بسيار تاكيد مي‌شود. همچنين مصرف شير،‌ ماست و پنير از كودكي براي پيشگيري از ابتلا به بيماري پوكي استخوان توصيه مي‌شود.
وي با اشاره به برگزاري همايش ساليانه انجمن روماتولوژي در آذر ماه گفت: اين همايش در دانشگاه ارتش طي سه‌ روز برگزار مي‌شود. علاوه بر آن، همايش اين انجمن درباره بيماري «لوپوس» در بهمن ماه برپا مي‌شود.
اكبريان در پايان خبر داد: كتابي درباره «لوپوس» با مشاركت بيش از 50 نفر از متخصصان دانشگاه‌هايي مانند تهران، شهيد بهشتي و دانشگاه‌هاي شهرستانها و مركز روماتولوژي در حال نگارش است. علاوه بر آن انجمن لوپوس هفته جاري ثبت مي‌شود.
انتهاي پيام

wichidika
23-08-2010, 19:55
يك متخصص تغذيه در گفت‌و‌گو با فارس:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مصرف عسل از التهابات مفاصل پيشگيري مي‌كند
خبرگزاري فارس: يك متخصص تغذيه گفت: استفاده از عسل، ميوه تازه، مكمل كلسيم، ويتامين D ، لستين و اسيد چرب امگا 3 از التهابات مفصلي و شكستگي استخوان‌ها پيشگيري مي‌كند.

محمود اطروشي در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: كاهش املاح استخواني در سالمندان به دليل كاهش فعاليت، كاهش جذب كلسيم و ويتامين D است كه يكي از دلايل اصلي مشكلات استخواني افراد سالمند محسوب مي‌شود.

وي گفت: براي پيشگيري يا درمان اين بيمار‌ي‌ها مصرف 3 تا 4 واحد لبنيات كم‌چرب در روز، افزايش سطح فعاليت بدني، استفاده از غذاهاي حاوي پروتئين و كلسيم بالا نظير گوشت‌ها، تركيب غلات و حبوبات نظير عدس پلو، لوبيا پلو، آش جو يا تركيب غلات با لبنيات مثل شيربرنج، سوپ‌ جو يا شير، نان و پنير و گردو و جوشانده استخوان گاو يا گوسفند در محلو‌ل‌هاي اسيدي نظير سركه و آبليمو توصيه مي‌شود.

اطروشي اضافه كرد: كلسيم نيز علاوه بر لبنيات در بادام، فندق، سبزي‌هاي برگ سبز، برگ مو، كلم، لوبيا، نخود و ماهي به خصوص ساردين و كيلكا وجود دارد و براي برخي افراد مصرف مكمل كلسيم و D3 ضروري است.

اين متخصص تغذيه افزود: براي پيشگيري از التهابات مفصلي و شكستگي استخوان‌ها استفاده از عسل، ميوه تازه، مكمل كلسيم، ويتامين D ، لستين و اسيد چرب امگا 3 توصيه مي‌شود كه در پيشگيري از بيماري‌هاي مفصلي و استخواني در خصوص افراد سالمند چاق و كاهش وزن است.

وي گفت: براي دريافت ويتامين D علاوه بر سبزي‌ها و ماهي بهترين راه، قرار گرفتن مستقيم در معرض نور آفتاب به مدت 5 تا 10دقيقه در روز بدون پوشش است.
انتهاي پيام/ش

wichidika
24-08-2010, 11:55
مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مطالعات در 10 سال اخير نشان دادند: آرتروز روماتيسمي در بين زنان از 4/36 مورد در هر 100 هزار نفر به 54 مورد در هر 100 هزار نفر در سال 2005 افزايش يافته است. بنابراين محققان بر آن شدند تا به دنبال دليل و درمان مناسب براي آن باشند.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) واحد علوم پزشکي ايران، طبق اين گزارش، آرتروز روماتيسمي يک بيماري التهابي است که همه سيستم‌هاي بدن را تحت تاثير قرار مي دهد. اين بيماري موجب درد، عرق کردن، آبريزش بيني و از دست دادن تحرک در مفاصل مي‌شود.
براساس اين گزارش، محققان با مطالعه روي اين بيماري دريافتند: نوشيدن چاي اين بيماري را در زنان يائسه افزايش مي‌دهد.
بر اين اساس، محققان مطالعه‌اي روي 76 هزار زن 50 تا 79 ساله به انجام رساندند و دريافتند: نوشيدن چاي در هر مقدار احتمال توسعه آرتروز روماتيسمي را تا 40 درصد افزايش مي‌دهد و اين در حالي است که زماني که بيش از 4 فنجان در روز چاي مصرف مي‌کنند، اين خطر را تا 70 درصد افزايش مي‌دهند.
همچنين مشخص شد: قهوه هيچ تاثير خاصي در اين افراد در خصوص توسعه آرتروز ندارد.
در اين رابطه محققان اظهار داشتند: تحقيق در خصوص نوع چاي و روش تهيه آن به اجرا نرسيده و احتمال دارد، اين عوامل نيز در بروز آرتروز موثر باشند که نياز به مطالعات بيشتري در اين زمينه است.
انتهاي پيام

wichidika
06-12-2010, 16:42
دانشيار دانشگاه علوم پزشكي:

چهار زانو نشستن از موارد تشديد كننده آسيب به مفصل زانو است

تهران - دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت : استفاده از توالت هاي ايراني و چهار زانو نشستن از موارد تشديد كننده آسيب به مفصل زانو است .


] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [/URL] ' محمد رضا هاديان' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا، افزود: عضلات در بدن همانند كمك فنرها در ماشين عمل كرده و مانع از ايجاد فشار روي اسكلت استخواني و مفاصل بدن مي‌شود.
دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد:فشار روي مفصل مانند فشار روي يك اسفنج آغشته به آب است كه در اثر فشار، آب خود را از دست مي‌دهد و مفصل در اين شرايط آماده تخريب مي‌شود.
هاديان توضيح داد: تقويت عضلات چهارسر ران و عضلات پشت ران، هماهنگي در تقويت عضلات، كاهش وزن، تغذيه صحيح، تحرك مناسب و انجام ورزش‌هاي درست با نظارت متخصصين فيزيوتراپي و طب ورزش از راهكارهاي پيشگيرانه و درماني مفصل زانو است.
به گفته دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران، افرادي كه مشكل زانو دارند، راه‌رفتن در سطح صاف را در برنامه زندگي خود قرار دهند.

wichidika
02-12-2011, 15:17
يک جراح و متخصص ارتوپدي:
آرتروز، مبتلايان به پوکي استخوان را تهديد مي‌کند
پوکي استخوان در زنان کم تحرک و پشت ميزنشين بيشتر است

يک جراح و متخصص ارتوپدي گفت: آرتروز بيماري است که افراد مبتلا به پوکي استخوان را تهديد مي‌کند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دکتر حميد رضا محمدي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه کهگيلويه و بويراحمد، افزود: اين بيماري بيشتر در زنان پس از 45 سالگي و بعد از دوره يائسگي رخ مي‌دهد.
وي اظهار کرد: پوکي استخوان بيشتر در مناطقي که زنان داراي شغل‌هاي کم تحرک و پشت ميزنشين هستند، رخ مي‌دهد.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج تصريح کرد: درد و شکست در ستون فقرات مهره‌ها و اطراف مفصل لگن از علائم ابتلاء به پوکي استخوان است.
محمدي با بيان اين كه ارث و ژنتيک باعث پوکي استخوان مي‌شود و افراد ريزنقش نيز به اين بيماري مبتلا مي‌شوند، خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به اين بيماري بايد هر 6ماه يکبار ويزيت شوند تا قبل از اينکه بيماريشان شديد شود تحت درمان قرار گيرند.
عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج ادامه داد: هنوز مطالعه در اين زمينه که پوکي استخوان بيشتر در چه نواحي رخ مي‌دهد، انجام نگرفته اما براساس يافته‌ها زنان در نقاط روستايي کمتر به اين بيماري دچار مي‌شوند.
وي در پايان اضافه کرد: ورزش و غذاهاي حاوي کلسيم مانند شير و فرآورده‌هاي شيري و لبنيات مي‌تواند از بروز پوکي استخوان جلوگيري کند.
انتهاي پيام

wichidika
08-01-2012, 11:20
دبيرانجمن طب فيزيکي:
استفاده طولاني مدت ازگردن‌بندهاي طبي،سبب ضعف عضلات گردن مي‌شود
براي جلوگيري ازگردن درد درهنگام مطالعه کتاب راروي سطح شيب‌دارقراردهيد
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران با بيان اين که استفاده از گردن بندهاي طبي سفت آن هم به مدت طولاني در بيماراني که دچار دردهاي تيرکشنده به اندام‌ها نيستند، توصيه نمي‌شود، گفت: استفاده نامناسب و طولاني مدت از گردن بندهاي طبي ممکن است باعث ضعف عضلات گردن و در نهايت ايجاد عادت و وابستگي شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دکتر سيد احمد رئيس السادات در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، درباره علت ايجاد دردهاي گردني توضيح داد: درد در ناحيه گردن مي‌تواند علل متعددي داشته باشد که از آن جمله مي توان به مشکلات ناشي از ستون فقرات، اعصاب و عضلات، رباط‌ها و ساير بافتهاي نرم پيرامون گردن و آسيب‌هاي ساير نواحي بدن اشاره کرد.
وي افزود: گرفتن شرح حال بيمار، معاينه پزشکي دقيق و استفاده مناسب از روش‌هاي تصويربرداري و ارزيابي چون عکس ساده و گاه ام آر آي، نوار عصب و عضله به تشخيص علت بروز گردن درد کمک مي‌کند.
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران با مهم خواندن اين مطلب که لزوما يافته‌هاي تشخيصي آرتروز گردن در يک عکس ساده به معناي اين نيست که علت درد گردن، ابتلا به آرتروز در فرد است، عنوان کرد: ممکن است آرتروز تنها يک يافته اتفاقي در بررسي‌هاي انجام شده باشد و علت اصلي درد، بروز ناراحتي در عضلات و ساير بافت‌هاي نرم و يا فتق ديسک‌هاي بين مهره‌اي باشد.
وي در ادامه درباره راهکارهاي درماني دردهاي ناحيه گردني عنوان کرد: علاوه بر داروهايي که به منظور کنترل درد و گرفتگي عضلات و يا علايم عصبي همراه، تجويز مي‌شوند، اصلاح وضعيت بدن(پوسچر)، تجويز ورزش‌هاي مناسب تقويتي و کششي، گرما و سرما درماني، فيزيوتراپي و ليزردرماني، آب درماني، استفاده از گردن بند طبي مناسب، انجام درمان‌هاي دستي (مانيپولاسيون ستون فقرات) و تزريق‌هاي داخل بافت نرم و نقاط ماشه‌اي پيرامون گردن توسط پزشک متخصص نيز از جمله ديگر درمان‌هايي هستند که در حيطه طب فيزيکي و توان بخشي بويژه دردهاي گردني مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران در خصوص استفاده از گردن بندهاي طبي تاکيد کرد: استفاده از گردن بندهاي طبي سفت آن هم به مدت طولاني در بيماراني که دچار دردهاي تيرکشنده به اندام‌ها نيستند، توصيه نمي‌شود چرا که استفاده نامناسب و طولاني مدت از گردن بندهاي طبي ممکن است باعث ضعف عضلات گردن و در نهايت ايجاد عادت و وابستگي شود.
رئيس السادات در پايان اضافه کرد: اصلاح محيط کار و زندگي، رعايت اصول صحيح ارگونومي، استفاده از بالش مناسب، متناسب بودن ارتفاع و تنظيمات ميز و صندلي نمايشگر رايانه، استفاده از سطح شيب دار هنگام مطالعه، اجتناب از خم کردن بيش از حد و طولاني مدت سر و گردن از جمله مهمترين و موثرترين درمان‌هاي گردن درد به شمار مي روند.
انتهاي پيام

Lady parisa
08-01-2012, 11:40
یک متخصص ارتوپد گفت: صدا دادن مفصل دلائل متعددی دارد و الزاماً نشانه‌ی بیماری مشخصی نیست.

دکتر مرتضی امیری با بیان این که شایع‌ترین علت صدا کردن مفصل، اصطكاك یک وتر بر روی وتر دیگر یا یک رباط است، اظهار داشت: وقتی افراد هنوز جوان و در حال رشد هستند وترها، رباط‌ ها و استخوان‌ها به نسبت‌های متفاوت رشد می‌کنند که این مسئله سبب صدا دادن مفاصل بدن می‌شود.

وی افزود: با بالا رفتن سن و نازک شدن غضروف‌های اطراف مفاصل، رباط‌ها و وترهای مفاصل بر روی هم برخورد كرده و صدا می‌کنند.

این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه دلایل دیگری نیز برای صدای مفاصل وجود دارد عنوان کرد: زمانی که وترها و رباط‌ ها درازتر و کشسان‌تر از معمول هستند، مفصل بیش از حد حرکت می‌کند و صداها بیشتر می‌شود.

وی گفت: مفصل اغلب انسان‌ها به ‌طور معمول در دوران رشد نرم‌ است و غیر از اصطكاك رباط‌ها و وترها بر یکدیگر، تنها دلیل دیگر پیدایش ناگهانی حباب‌های نیتروژن در بافت‌های مفصل در هنگام حرکت است به طوری که تعدادی دانه‌های ریز در مفصل قرار دارند.دکتر امیری در ادامه در خصوص درمانهای رایج صدا دادن مفصل تصریح کرد: در صورتی که اگر مفصل به دلیل آسیب ‌دیدن شروع به صدا دادن کند، پزشک با عکس‌برداری از آن احتمال شکستگی را بررسی می‌کند در غیر این‌صورت، لازم نیست فرد کار خاصی انجام دهد.

wichidika
19-02-2012, 13:08
پزشكان در يك مطالعه جديد تاكيد كردند ورزش كردن در دوران نوجواني به تقويت تراكم و استحكام استخوان‌ها كمك مي‌كند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، در اين مطالعه پزشكان سطح فعاليت بدني را در 800 مرد سوئدي در گروه‌هاي سني 19 تا 24 سال بررسي كرده و دريافتند مرداني كه در اين دوره، ورزش و تحرك بدني مناسبي دارند ميزان تراكم استخواني در ناحيه لگن، بازوها، قسمت‌هاي تحتاني پاها (ساق پا) و نيز ستون فقرات آنها تقويت مي‌شود و استحكام بيشتري پيدا مي‌كند.
به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، متخصصان دانشگاه گوتنبرگ در سوئد در حين اين آزمايشات خاطرنشان كردند: مردان جواني كه فعاليت بدني آنها در اين دوره سني كاهش پيدا مي‌كند به ميزان قابل ملاحظه‌اي در معرض خطر شكستگي‌هاي استخواني قرار مي‌گيرند. به اين ترتيب بهبود رشد استخوان‌ها كه در طول دوران كودكي، نوجواني و جواني صورت مي‌گيرد مي‌تواند در كاهش خطر شكستگي‌هاي استخواني و پوكي استخوان در سنين بالاتر و ميانسالي موثر باشد.
اين يافته در مجله مطالعات استخواني و املاح معدني منتشر شده است.
دكتر ماتياس لورنزون كارشناس مركز مطالعات استخواني و آرتريت در آكادمي ساهگلرنسكا، در اين باره متذكر شد: مرداني كه فعاليت بدني خود را افزايش مي‌دهند يا تا سنين بالاتر اين تحرك بدني را حفظ مي‌كنند استخوان‌هاي بزرگتر و ضخيم‌تري در ناحيه دست‌ها و پاها دارند.
انتهاي پيام

wichidika
24-02-2012, 13:31
رانندگی طولانی مدت در ترافیک درد زانو و آرتروز می آورد رئیس انجمن علمی جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیبهای ورزشی ایران گفت: وزن نامناسب، رانندگی طولانی در ترافیک به ویژه شهرهای شلوغ، درد زانو و آرتروز زانو را در پی دارد. به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد رازی در حاشیه دومین کنگره بین المللی جراحان زانو، آرتروسکپی و آسیبهای ورزشی با بیان اینکه مشکلات زانو به دو نوع کلی تقسیم می شوند گفت: یکی از این مشکلات در جوانان دیده می شود که بیشتر دچار آسیب و پارگی رباط صلیبی قدامی یا ای سی ال می شوند و دیگری در افراد میانسال که به علل مختلف از جمله کم تحرکی ، وزن زیاد ، نحوه زندگی و شغل دچار سائیدگی و درد مفصل زانو می شوند که در حقیقت پیش درآمد آرتروز در سنین میانسالی است.
وی ادامه داد: عدم تمرین مناسب، عدم رعایت مقررات، نبود آمادگی جسمانی و فشار بیش از حد و حتی برخی از رشته های ورزشی که احتمال آسیب بیشتری دارند از جمله عوامل ایجاد آسیب در ورزشکاران است که باعث پارگی در رباطهای سی ال و مینیسک هایشان می شوند.
رازی یادآور شد: وزن نامناسب، رانندگی طولانی در ترافیک و به ویژه شهرهای شلوغ ، بالا و پایین رفتن از پله و بکارگیری نامناسب و بیش از حد مفصل زانو دردهای زانو و آرتروز زانو را در پی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه برخی از مشاغل نیز در ایجاد دردهای زانو دخیل هستند گفت: کارهای بنایی و موزائیک ، افرادی که روزانه چندین بار برای تعمیر ماشین وارد چاله مکانیکی می شوند و مشاغلی که نیازمند نشستن روی زانو هستند نیز در ایجاد دردهای زانو و آسیبهای زانو نقش زیادی دارند.
رئیس انجمن علمی جراحی زانو، آرتروسکوپی و آسیبهای ورزشی ایران اظهار کرد: زمان راه رفتن یا دویدن ، دو تا 5 برابر وزن شخص به مفصل زانو وارد می شود که در افراد دچار اضافه وزن ، این فشار به صورت تصاعدی بوده و موجب آسیبهای بسیاری به زانو می شود.
وی با اشاره به اینکه تغذیه در سلامت جسمانی افراد نقش به سزایی دارد گفت : بدن انسان نیازمند تغذیه همه جانبه اعم از گیاهان ، گوشت خواری، غذاهای دریایی و لبنیات است که برای حفظ سلامتی باید از انواع غذاها استفاده شود .
رازی در رابطه با گیاهان دارویی بیان داشت: اصل طب براساس داروهای گیاهی است که این نوع گیاهان تاثیرات متفاوتی اعم از بهبودی ، وخامت و یا اعتیاد را در پی دارند ولی در این راستا باید با اطلاع از تاثیرات گیاهان آنها را کشت داده و مواد موثره آنها به طور سنتیک در آزمایشگاه تهیه شوند.
وی در پایان با بیان اینکه مردم نباید در فصل بهار به دنبال گیاهان دارویی باشند خاطرنشان کرد: داروی گیاهی تاثیرات خوبی دارند به شرطی که در آزمایشگاه تست شده و توسط متخصصان کشت داده و به حد صنعتی برسد.
دومین کنگره بین المللی جراحان زانو، آرتروسکپی و آسیبهای ورزشی تا پنجم اسفند در سالن همایشهای بین المللی کیش در حال برگزاری است.

wichidika
26-02-2012, 22:46
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هشدار يک متخصص طب کار:
حمل کيف عامل ابتلا به آرتروز کتف و گردن است
انجام حرکات ورزشي سر و گردن باعث تقويت ماهيچه‌هاي آن مي‌شود
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يک متخصص طب کار با بيان اين كه حمل کيف، عامل ابتلا به آرتروز کتف و گردن است، توصيه كرد: کنار گذاشتن کيف و تلاش در جهت کاستن از حمل وسايل اولين قدم براي کاهش دردهاي آرتروز است.

دکتر زيبا لوک زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه يزد، اظهار داشت: حمل كيف با دست، ضعيف شدن ماهيچه‌هاي نگهدارنده گردن، فشار روي مهره‌ها، فرسايش غضروف‌ها و آسيب ديدن مفصل‌ها را به دنبال دارد و عدم تحرك طولاني مدت سبب فشار روي ماهيچه به صورت مداوم، آسيب ديدن آن ماهيچه و در نهايت دردهاي عضلاني مي‌شود.
وي ادامه داد: انجام حرکات ورزشي سر و گردن و ماهيچه‌هاي کتف مي‌تواند باعث تقويت اين ماهيچه‌ها شده و از وارد آمدن فشار روي ستون فقرات و استخوان‌هاي گردن بکاهد.
وي توصيه کرد: دانش آموزان را مي‌توان با تشويق به حرکات ورزشي و دادن مسووليت در منزل مانند تميز کردن شيشه پنجره‌هاي خانه از مبتلا شدن به اين بيماري نجات داد.
اين متخصص طب کار تصريح کرد: در کشور ما فرهنگ حمل و نقل کيف به ويژه کيف‌هايي که اصطلاحا به کيفهاي سامسونت معروف است، همه‌گير شده حتي اخيرا داشتن کيف سامسونت به صورت پرستيژ و تيپ درآمده و حمل کيف از دوران دانش آموزي تا سنين کهنسالي ادامه دارد.
وي با بيان اينكه حمل کيف عامل آرتروز کتف و گردن است، يادآور شد: براساس تحقيقات انجام شده دانش آموز مجاز است فقط ده درصد وزن خود بار حمل کند اگر اين مقدار افزايش يابد در صورتي که کيف را با دست حمل کند دچار آرتروز گردن و کتف مي‌شود و اگر به صورت بند روي کتف چپ يا راست بيندازد، دچار افتادگي شانه خواهد شد.
وي خاطرنشان كرد: همچنين زنان خانه دار اگر وزن کيف زنانه آنها بيش از يک دهم وزن بدنشان باشد به همين مشکل دچار مي‌شوند.
انتهاي پيام

Mohammad Yek110
06-03-2012, 21:58
سلام

لطفا یه سری توضیحات مختصر در مورد این استخانها و مفاصل بدید.خیلی کوتاه نباشه خیلی بلند هم نباشه.
چیزی که بهش نیاز دارم اینه که مثلا هر قسمت از اسکلت از چه استخوانهایی تشکیل شده.مثلا استخوان شانه از کتف و ترقوه درست شده.این مورد برام واجبه ولی اگه اطلاعات دیگه هم باشه ممنون میشم
از این استخوان ها اطلاعات میخوام:
شانه
جمجمه
بازو
ساعد
جناغ
دنده ها
ستون مهره ها
لگن
ران
زانو
ساق
مچ پا
پاشنه
__________________________________________________ _____________________

اگه اسم مهره های ستون فقرات رو هم بگید خیلی خیلی ممنون میشم
یه سوال تحقیقیه.مال سوم راهنمایی

ممنون:11:

wichidika
11-03-2012, 15:55
آرتريت خطر حمله قلبي را افزايش مي‌دهدپزشكان هشدار دادند مبتلايان به بيماري آرتريت 40 درصد بيشتر به خطر بي‌نظمي ضربان قلب مواجه هستند كه اين وضعيت مي‌تواند به نوبه خود خطر حمله قلبي و حتي مرگ را افزايش دهد.
به گزارش سرويس سلامت ايسنا، اين پزشكان معتقد هستند كه التهاب مفاصل در بيماري آرتريت مي‌تواند موجب آشفتگي و اختلال در ضربان قلب شود كه اين اختلال نيز در ايجاد لخته‌هاي خوني و در نتيجه در افزايش خطر سكته نقش دارد.
به نوشته روزنامه تلگراف، بيماري آرتريت روماتوئيد يا روماتيسم مفصلي معمولا در سنين بين 40 تا 70 سال بروز مي‌كند و در زنان شايع‌تر از مردان است.
بر اساس اين گزارش كه در مجله پزشكي «طب انگليس» منتشر شده عارضه روماتيسم مفصلي حاصل حمله سيستم ايمني بدن به سلولهاي بافت جداره مفاصل است كه موجب تورم، سفتي و دردناك شدن اين عضو مي‌شود.
متخصصان علوم پزشكي دانشگاه كوپنهاگ طي 5 سال مطالعه روي بيش از چهار ميليون داوطلب كه 18 هزار و 250 نفر از آنها به روماتيسم مفصلي مبتلا بودند، دريافتند مبتلايان به اين عارضه، 40 درصد بيشتر در معرض اختلال ضرب قلب و نيز 30 درصد بيشتر در معرض خطر سكته هستند.
انتهاي پيام

wichidika
15-03-2012, 13:35
يك متخصص ارتوپدی:
کفش های پاشنه بلند یا نوک تیز باعث کجی پا و انگشت چکشی مي‌شود[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
ریيس انجمن حوادث و تروماي اندام و ستون فقرات ايران معتقد است: کفش های نامناسب (تنگ، پاشنه دار و یا نوک تیز) می توانند باعث بیماری های زیادی شوند و در مواقعی می توانند موجب کجی یا قوز پا شوند.
دکتر محسن توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا- منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کفش های تنگ رطوبت بیش از حدی را در پا ایجاد می کند که باعث رشد قارچ می گردد.
این متخصص ارتوپدی در خصوص عوارض کفش های تنگ اظهار کرد: کسانی که کفش های تنگ می پوشند یا پاهایشان تحت فشار دائم است، پس از مدتی دچار ورم پا می شوند و انگشت چکشی در فرد ایجاد می شود.
وی در ادامه تصریح کرد: افراد دیابتی باید بیشتر مراقب کفش هایی که می پوشند باشند چون کفش نامناسب به سرعت در این افراد ایجاد زخم یا عفونت می کند که این عفونت به استخوان آنها وارد و حتی در مواقعی منجر به قطع شدن پا می شود.
ریيس انجمن حوادث و تروماي اندام و ستون فقرات ايران با اشاره به معایب کفش های پاشنه بلند اعلام کرد: این کفش ها را نباید بیشتر از سه ساعت پا کرد و کفش های پاشنه بلند روی پنجه های پا فشار می آورد و به مرور ساق پا کوتاه می شود که بسیار برای فرد دردآور است.
وی افزود: به دلیل پوشیدن کفش های پاشنه بلند بدن به جلو خم می شود و از حالت طبیعی خود خارج می گردد که در این صورت کمر درد و آرتروز زود رس بوجود می آید.
دکتر توکلی با اشاره به عوارض کفش های پاشنه بلند گفت: یکی از این عوارض میخچه و تاول است و پوست در این مواقع بسیار سخت می شود.
وی در ادامه افزود: به علت استفاده از کفش های پاشنه بلند ناخن در گوشت پا فرو می رود که اکثرا این اتفاق در انگشت شصت پا می افتد و تنها با عمل جراحی و کشیدن ناخن می توان این عارضه دردناک را برطرف کرد.
این متخصص ارتوپدی در خصوص ضایعاتی که این کفش ها بر عضلات دارند اظهار داشت: کفش های پاشنه بلند باعث این می شود که عضلات پشت پا کوتاه شود و عضلات دچار گرفتگی و رگ به رگ شدن گردد.
وی در پایان در مورد استفاده از کفش های مناسب در سنین پایین توصیه کرد: بچه ها بهتر است کفش های نرم استفاده کنند و به خاطر اینکه در سنین کمتر از دو سال کف پا هنوز شکل نگرفته و کاملا صاف است، نباید از کفش‌های طبی استفاده کرد و همچنین کفش ها باید جای کافی برای حرکت کردن داشته باشند و هرگز نباید از کفش‌های پاشنه دار برای کودکان استفاده کرد.
انتهاي پیام

wichidika
26-03-2012, 13:37
یك متخصص طب فیزیكی:

افزایش اسید اوریك خون موجب درد مفاصل می شودتهران - یك متخصص طب فیزیكی و توانبخشی گفت : بالارفتن میزان اسید ‌اوریك در خون ، نوعی از كریستال‌های سخت را در مفاصل ایجاد می كند كه باعث درد پا و مفاصل می شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) دكتر 'بیژن فروغ ' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود : افزایش اسید اوریك خون بیماری نقرس را در انسان موجب می شود كه این بیماری با یك درد ناگهانی، قرمزی، تورم و خشكی در مفاصل انگشت پا، مچ پا و یا زانو بروز می كند .
وی خاطرنشان كرد : حملات نقرس ممكن است روزها و یا هفته‌ها طول بكشد ولی می توان با استفاده از داروهای ضد‌التهاب یا دارو‌های كاهش‌دهنده میزان اسید اوریك خون را پایین آورد . همچنین استفاده از یك رژیم غذایی مناسب در بهبود درد پا و مفاصل در افرادی كه دچار این بیماری هستند، بسیار موثر است.
وی در مورد به خواب‌رفتگی و گز گز پاها خاطر نشان كرد : به خواب رفتگی و احساس سوزش و خارشی ناخوشایند غالبا در دست و پا ایجاد می‌شود.در صورتی كه این خواب رفتگی و احساس سوزش كوتاه مدت و گذرا باشد دلیل آن حالت نشستن، تكیه كردن یا خوابیدن روی عضو است زیرا فشار مداوم برروی اعصاب اعضای بدن موجب اختلال در جریان خون می شود و این اختلال حالت گزگز و یا خواب رفتگی را ایجاد می كند.
به گفته وی در این موارد با تغییر حالت دادن و خارج كردن عضو خواب رفته از حالت فشرده، معمولا حالت به خواب رفتگی از بین می رود اما گاهی نیز خواب‌رفتگی بر اثر آسیب‌دیدگی عصب یا اختلالات خاصی در سیستم عصبی ایجاد می‌شود.
فروغ اظهار داشت : افرادی كه به‌مدت‌های طولانی دچار خواب‌رفتگی اعضای بدن می‌شوند باید به پزشك مراجعه كنند زیرا در این مورد نیاز به بررسی بیشتر و انجام آزمایش است .
وی خاطرنشان كرد : یكی از مهمترین علائم بیماری دیابت گزگز پا و دست است زیرا در این بیماری به دلیل افزایش قند و بروز علائم نوروپاتی اعصاب محیطی و همچنین افزایش چربی و كلسترول در محل دست و پا گز گز به وجود می آید.
این متخصص طب فیزیكی در عین حال گفت : درد پا در میان زنان شایع تر از مردان است كه این درد در بیشتر اوقات ناشی از نامناسب بودن كفش زنان است.زیرا استفاده از كفش های تنگ و نوك تیز موجب درد پا می شود

wichidika
01-05-2012, 15:21
دبیر علمی دهمین کنگره ارتوز و پروتز ایران:
۶ درصد افراد در نوجوانی به انحراف ستون فقرات مبتلا می‌شوند
خبرگزاری فارس: دبیر عملی دهمین کنگره ارتوز و پروتز گفت: حدود ۶ درصد جمعیت در سنین نوجوانی دچار مشکلی به نام انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز می‌شوند که این عارضه در دخترها چندین برابر پسرها اتفاق می‌افتد.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی کامیاب در آستانه برگزاری این کنگره که از 2 تا 4 خرداد در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود افزود: این نوع انحراف ستون فقرات در حال حاضر بدون علت مشخص اتفاق می‌افتد و شناخته شده‌ترین راه پیشگیری از افزایش روند انحراف ستون فقرات استفاده از وسایل کمکی ارتوپدی یا به اصطلاح ارتوز است که استفاده مداوم از این وسایل می‌تواند مانع از پیشرفت زاویه انحراف و در نتیجه پیشگیری از عوارض انحراف و عمل جراحی سنگین شود.
وی اظهار داشت:‌ بهترین راه پیشگیری از عوارض شدید این بیماری انجام معاینات اولیه توسط متخصصان مربوطه در سنین 8-10 سالگی برای دختران و 10-12 سالگی برای پسران است تا در صورت مشاهده هر گونه انحراف در ستون فقرات فرد درمان و استفاده از ارتوزهای مناسب هر چه سریعتر آغاز شود.
کامیاب ادامه داد: اگر زاویه انحراف از حدود 40 درجه بیشتر شود راهکار مناسب عمل جراحی بوده و در صورت افزایش درجه انحراف به 70 درجه احتمال درجه احتمال دچار شدن فرد به معلولیت وجود دارد پس لازم است مخصوصاً در آن دسته از کودکانی که دارای انعطاف در مفاصل بدن هستند معاینات اولیه انجام شده تا از عوارض جبران ناپذیر آینده جلوگیری شود.
رئیس انجمن علمی ارتوز و پروتز ایران در زمینه سایر کاربردهای وسایل ارتوپدی عنوان کرد و افزود: به عنوان مثال در گذشته اگر کسی دچار جراحی مهره‌های کمری می‌شد لازم بود حداقل دو ماه بستری شود تا از هرگونه حرکتی که منجر به ضایعات نخاعی و در نتیجه فلجی فرد شود جلوگیری شود. در صورتی که در حال حاضر با استفاده از یک ارتوز مناسب فرد روز پس از عمل جراحی از بیمارستان مرخص شده و تا حد بالایی به فعالیت روزانه و عملکرد عادی خود بر می‌گردد.
وی‌ همچنین از پروتزها به عنوان وسایلی که در موارد بسیار از معلولیت کامل فرد جلوگیری می‌کنند یاد کرد و تصریح کرد: تا حدود سه دهه قبل کسی که دو پایش را از دست داده بود،‌هیچ امیدی به راه رفتن نداشت و می‌بایست برای همیشه از ویلچر استفاده کند در حالی که هم اکنون چنین فردی حتی می‌تواند یک دونده موفق باشد و مثالهای زیادی از این دست را به زودی در بازی های پاراالمپیک که در پیش است مشاهده کرده و شاهد رقابت چنین افرادی با ثبت رکوردهایی حتی بهتر از افراد سالم خواهیم بود.
کامیاب در ادامه معرفی آخرین دستاوردها در زمینه ارتوز و پروتز را در جریان دهمین کنگره ارتوز و پروتز ایران که به همت انجمن ارتوز و پروتز ایران از 2 تا 4 خرداد امسال در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود فرصت مناسبی برای ارائه خدمات بهتر در زمینه ارتوز و پروتز در کشور و همچنین هم‌اندیشی و همفکری اندیشمندان و سیاست‌‌گذاران جامعه ارتوز و پروتز در عرصه سلامت عنوان کرد.
انتهای پیام/

wichidika
12-05-2012, 16:35
رييس انجمن جراحان ارتوپدي: بيشتر مبتلايان به صافي كف پا نياز به درمان ندارند[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
رييس انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: صافي كف پا انواع مختلفي دارد كه نوع رايج آن احتياج به هيچ نوع درماني ندارد بنابراين خانواده‌ها نبايد در اين زمينه احساس نگراني كنند.
دكترغلامعلي عكاشه در گفت و گو با خبرنگار سرويس «سلامت» ايسنا افزود: صافي كف پا شيوع زيادي در ايران دارد ولي نوع بيماري زاي آن اندك است . نوع رايج صافي كف پا نيازمند درمان جراحي نيست و عوارضي را براي بيمار به همراه ندارد و تا آخر عمر مشكلي براي بيمار ايجاد نمي‌كند.
رييس انجمن جراحان ارتوپدي با بيان اينكه نوع دوم صافي كف پا، بيماري‌زاست، اظهار كرد: اين نوع از صافي كف پا به دو دسته تقسيم مي‌شود. نوع اول آن احتياج به عمل جراحي دارد و نوع دوم با درمان‌هاي غيرجراحي مانند استفاده از كفي و كفش طبي معالجه مي‌شود.
وي در ادامه تاكيد كرد: اگر صافي كف پا به قدري زياد باشد كه بر عملكرد ساير عضوهاي بدن تاثير بگذارد بايد درمان شود.
عكاشه در پايان اظهاركرد: كف پا داراي قوس متعادلي است كه از پاشنه تا انگشتان پا ادامه پيدا مي‌كند. رشد اين قوس معمولا از دو سالگي آغاز مي‌شود و تا 7- 8 سالگي ادامه مي‌يابد.
انتهاي پيام

wichidika
15-05-2012, 11:14
دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتوز:
صافی کف پا پس از ۶ سالگی را جدی بگیرید
خبرگزاری فارس: دبیر انجمن علمی ارتوز و پروتوز گفت: والدین معمولا در مورد صافی کف پای نوزادان خود نگران هستند در صورتیکه علت این صافی تجمع چربی در کف پای نوزاد است اما اگر پس از 4 تا 6 سالگی این صافی ادامه دارد به متخصص ارتوپدی کودکان مراجعه کنند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش خبرگزاری فارس، معصومه نخعی گفت: حدود 20 تا 30 درصد افراد جامعه دچار صافی کف پا هستند که به دو دسته گروه سنی کودکان و بزرگسالان تقسیم‌بندی می‌شوند که این افراد همواره با عوارضی چون درد در ناحیه کف پا، زانو و مشکلات و دردهای ستون فقرات مواجه هستند.
وی گفت: والدین معمولا در مورد صافی کف پای نوزادان خود نگران هستند در صورتیکه علت این صافی تجمع چربی در کف پای نوزاد بوده و تمام تاندون‌ها، عضلات و استخوان‌های کف پای نوزادان با رشد آنها تکمیل شده و قوس کف پای کودکان شکل طبیعی خود را به‌دست می‌آورد.
معصومی ادامه داد: اما اگر پس از 4 تا 6 سالگی این صافی کماکان در کف پای کودک مشاهده شود و کودک اظهار درد و ناراحتی در زانو و ستون فقرات خود داشته باشد، لازم است جهت بررسی‌های اولیه و درمان به متخصص ارتوپدی کودکان و همچنین متخصصان ارتوز و پروتز مراجعه شود.
نخعی راهکار درمان صافی کف پا را استفاده از ارتوز مناسب یا همان کفی‌های طبی عنوان کرد و گفت: این موارد به تشکیل و تکمیل قوس کف پا کمک کرده و عوارض ایجاد شده بر اثر صافی کف پا را کاهش می‌دهد و در واقع کفی‌های طبی تنها عوارض ایجاد شده را کاهش می‌دهند و صافی کف پا را درمان نمی‌کنند.
وی گفت: عارضه صافی کف پا ممکن است از کودکی با فرد همراه باشد و یا به صورت اکتسابی ایجاد شود. استرس‌های طولانی مدت که بر اثر راه رفتن‌ها و ایستادن‌های طولانی مدت بر پا وارد می‌شود، بیماری‌های مانند آرتریت روماتوئید که بر اثر افزایش سن رخ می‌دهد، تغییرات لیگامانی یا تغییر در ساختار داخلی کف پا، قوس پا افت کرده و صافی کف پا ایجاد می‌شود.
به گفته نخعی بانوان در طی دوران بارداری به علت تغییرات هورمون‌ ممکن است به صافی کف پا دچار شوند که معمولا زود گذر است و پس از فارغ شدن از بین می‌رود.
به گزارش خبرگزاری فارس، دهمین کنگره سراسری ارتوز و پروتز ایران از 2 تا 4 خرداد ماه در مرکز همایش‌های رازی تهران آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقی پیرامون راه‌های تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف از طریق استفاده از آرتوز و پروتزها و همچنین جدیدترین تکنولوژی‌ها و نوآوری‌ها در زمینه ساخت و ارائه این وسایل کمک ارتوپدی ارائه می شود.
انتهای پیام/

wichidika
31-05-2012, 11:02
دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی:
دوزانو یا چهارزانو نشستن آرتروز را تشدید می‌کند
خبرگزاری فارس: دبیر انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: رعایت شیوه درست نشستن و فعالیتهای روزمره مانند خودداری از دو زانو و چهارزانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود کردن دفعات بالا و به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده ای است که از شدت آرتروز می‌کاهد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
به گزارش خبرگزاری فارس، سید احمد رئیس السادات، دبیر علمی دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو گفت: هدف کلی از درمانهای متنوع فیزیکی و دارویی در مبتلایان به آرتروز کند کردن روند تخریبی و دژنراسیون در مفاصل، کاهش درد، حفظ یا بهبود حرکت مفصلی و بهبود عملکرد آن و نهایتاً ارتقای کیفیت زندگی است.
به گفته وی اصلاح الگوی زندگی شامل تغذیه مناسب، رعایت وضعیت‌های صحیح بدن در فعالیتهای روزمره از جمله خودداری از دو زانو و چهارزانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود کردن دفعات بالا و به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در کنار سفره از جمله دستورات ساده و قابل اجرایی است که می‌تواند از شدت آرتروز بکاهد.
رئیس السادات در مورد وسایل کمکی حرکت و کفی طبی در مبتلایان به آرتروز زانو گفت: کفش و کفی مناسب باید بر اساس معاینه و تجویز پزشک تهیه شود و برای انتخاب صحیح آن باید علاوه بر وضعیت زانوها مواردی چون معاینات مچ پا و نحوه قرارگیری کشکک مورد ارزیابی قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: استفاده از کفی‌های با لبه داخلی در افرادی که دچار زانوی ضربدری (والگوس) هستند و استفاده از کفی‌های با لبه خارجی به همراه بانداژ مفصل ساب تالار در افرادی که دچار زانوی پرانتزی (واروس) هستند و همچنین بانداژهای خاصی که کشکک را به سمت داخل زانو می‌آورد در مبتلایان به آرتروز توصیه می‌شود.
این متخصص طب فیزیکی ادامه داد: وسائل کمکی حرکت مانند عصا و چوبدستی می‌تواند تا 25 درصد از وزن بر روی پای مقابل را کاهش دهد و سبب کاهش درد و بهبود عملکرد شود. از این رو استفاده از عصا در سمت مقابل در برخی بیماران آرتروزی توصیه می‌شود. اما استفاده از زانوبندطبی در مراحل اولیه آرتروز توصیه نمی‌شود.
رئیس السادات گفت: ارتفاع عصا و نحوه صحیح استفاده از آن بسیار مهم است. طول مناسب برای عصا فاصله ازکف زمین تا استخوان ران (تقریباً محل درز جیب شلوار ) است و آرنج بیمار حین استفاده از عصا باید حدود 20 درجه خم باشد.
دومین سمپوزیومتازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با همکاری دانشگاهعلوم پزشکی شهید بهشتی در تاریخ پنجشنبه 25 خرداددر مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران (سعادت آباد) برگزار می‌شود.
این سمپوزیوم دارای امتیازبازآموزی ( حد اکثر 5 امتیاز ) برای پزشکان عمومی، متخصصان داخلی، ارتوپدی، طب فیزیکی، جراحی عمومی، بیهوشی و کارشناسان و مقاطع بالاتر فیزیوتراپی،کاردرمانی،ارتو پدی فنی، پرستاری و ... است.
استاداان رشته های مختلف ارتوپدی،روماتولوژی، طب فیزیکی و توانبخشی،تغذیه، فیزیوتراپی و طب سوزنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان آرتروز در این سمپوزیوم به سخنرانی می‌کنند.
اپیدمیولوژی و بار بیماری، عوامل خطر و روشهای پیشگیری از آرتروز، اصول بیومکانیک، روشهای تصویربرداری، اندیکاسیونهای جراحی، درمانهای دارویی مرسوم و نوین، رویکرد مبتنی بر شواهد، مدالیتی‌های فیزیکی از جمله لیزر درمانی، ورزش درمانی، طب سوزنی، کاربرد ارتز و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(PRP) در درمان آرتروز ازجمله مباحثی است که در اینسمپوزیوم به آنها پرداخته می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشترو ثبت نام به شماره 22360635 تماس بگیرند یا به سایت اداره کل آموزش مداوم وزارت بهداشت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (شناسه برنامه: 14537) و سایت انجمن طب فیزیکی وتوانبخشی ایران [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه کنند.
انتهای پیام/

wichidika
05-06-2012, 11:08
یک کارشناس اصلاحی حرکات ورزشی در گفت‌وگو با فارس:
قوز کردن باعث فشار بیش از حد به ریه و مهره‌های کمر می‌شود
خبرگزاری فارس: یک کارشناس اصلاحی حرکات ورزشی با اشاره به اینکه بدن در زمان راه رفتن باید صاف باشد، گفت: افراد نباید قوز کنند زیرا به مهره‌های کمر و ریه‌ و در مجموع به اندام‌های حیاتی فشار وارد می‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
صفرمحمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهارداشت: افراد نباید در زمان راه رفتن زانوهای خود را قفل کنند زیرا به کمر آنان آسیب مى‌رسد.
وی افزود: بدن افراد در زمان راه رفتن باید صاف و کمى متمایل به جلو باشد حتى در ایستادن نیز وزن باید مساوى باشد و در زما‌ن‌هایى وزن روى یک پا و بعد آن به پاى دیگر انتقال داده شود زیرا وزن نباید بر روى یک پا یا یک طرف بدن زیاد نگه داشت.
محمدیان ادامه داد: هرگز افراد نباید قوز کنند زیرا به مهره‌های کمر فشار وارد می‌شود و حتى ریه‌ها را نیز فشرده مى‌کند که باعث فشار‌ به اندام‌هاى حیاتى مى‌شود.
این کارشناس اصلاحی حرکات ورزشی تصریح کرد: پشت خمیده توازنى را که از قرار گرفتن سنگینى بدن افراد روى دو پا حاصل شده به هم مى‌زند و در مجموع افراد اگر دستورات ورزشی را با دقت انجام دهند و تمرینات خود را ادامه دهند بدون شک به توانایى جسمانى و کنترل ذهنى کامل می‌رسند.
انتهای پیام/

wichidika
20-08-2012, 18:53
سيگار نكشيد تا كمر درد نگيريد!
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
يك فوق تخصص ارتوپدي گفت: كشيدن سيگار با كاهش جريان خون در بدن به ديسك‌ها، الياف عضلاني و رباط‌هاي كمر آسيب رسانده و موجب تخريب آنها مي‌شود.


دكتر سيد احمد موسوي در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين رابطه اظهار كرد: از آنجا كه با تخريب رباط‌ها و عضلات كمر توسط سيگار، حتي كوچك‌ترين ضربه به كمر آن را دچار مشكل مي‌كند، با ترك سيگار مي‌توان از بروز بسياري از كمردردها جلوگيري كرد.


وي به ورزش به عنوان مهم‌ترين فاكتور پيشگيري اشاره كرد وافزود: با گنجاندن ورزش در برنامه زندگي روزانه و تقويت عضلات كمر و شكم كه در پايدار نگه داشتن ستون كمري نقش عمده‌اي دارند، مي‌توان تا حد زيادي از بروز كمردرد جلوگيري كرد.


اين فوق تخصص ارتوپدي گفت: كمردردهاي ناشي از بلند كردن بار سنگين در حالت نامناسب و انجام كارهاي تكراري سبك نيز با اصلاح سبك زندگي و رعايت نكات لازم قابل پيشگيري است.


موسوي اظهار كرد: كمردرد يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاست و حدود 80 درصد مردم به آن دچار مي‌شوند كه شايع‌ترين علت آن ناشي از انجام كارهاي سنگين و قرار گرفتن در وضعيت نامناسب در زمان طولاني است كه با وارد كردن فشار به عضلات كمر، رباط‌ها و ديسك‌ها دردهاي شديدي را در بدن فرد ايجاد مي‌كند.


وي افزود: تقريبا يك درصد كمردردها هم به دليل برخي مشكلات جدي در ناحيه كمر و برخي بيماري‌هاست كه از آنها مي‌توان آرتروز مهره‌هاي كمر، تخريب ديسك‌هاي كمري و فشار به كانال نخاعي، جابجايي‌ها و شكستگي‌هاي مهره كمري را نام برد.


وي ادامه داد: اختلاف طول اندام‌هاي تحتاني بر اثر شكستني يا قطع پاها و استفاده از پروتزهاي نامناسب، آرتروز و عفونت‌هاي لگن، رماتيسم و پوكي استخوان نيز از علل شايع كمردرد هستند.


موسوي با اشاره به بروز دردهاي عصبي در ناحيه كمر، افزود: دردهاي سياتيكي كه بر اثر فشار بر عصب سياتيك به وجود مي‌آيد بسته به اينكه كدام ريشه عصبي تحت فشار ديسك‌ها باشد يك قسمتي از عصب سياتيك را به درد آورده و در قسمت‌ خاصي از بدن خود را نشان مي‌دهد. مثلا اگر ريشه‌هاي بالايي كمر دچار مشكل شده باشد بيشتر در قسمت ران درد ايجاد مي‌شود تا مچ پاها.


به گفته وي، 22 درصد از علل كم‌تر شايع كمردرد را مشكلات مفصل، لگن و پاها تشكيل مي‌دهند و با درمان مشكلات اين قسمت‌ها مي‌توان كمردرد ناشي از آن را هم درمان كرد. مثلا اگر كسي دچار آرتروز لگن باشد با درمان آن در ناحيه كمر احساس درد نخواهد داشت.


اين فوق تخصص ارتوپدي گفت: درمان كمردرد بستگي به مدت آنها دارد. به طوركلي اگر كمردردها كمتر از يك ماه طول بكشند كمردردهاي حاد و اگر بين يك تا سه ماه به طول بينجامد، تحت حاد و بيش از سه ماه كمردردهاي مزمن هستند. از آنجا كه بيشتر كمردردها، حاد هستند و بر اثر انجام كارهاي سنگين ايجاد مي‌شوند نيازي به مراجعه به پزشك نداشته و با يك استراحت كوتاه درمان مي‌شوند.


موسوي افزود: در حالت عادي زماني مراجعه به پزشك الزامي است كه بيمار بر اثر تصادف يا ورود ضربه محكم به كمر دچار مشكل شده باشد. اما در افراد بالاي 50 سال با برخورد هر ضربه‌اي حتي بسيار كوچك فرد حتما بايد به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرار گيرد. در سالمندان بالاي 70 سال نيز با احساس هرگونه درد در كمر حتي بدون اصابت هيچ ضربه‌اي مراجعه به متخصص الزامي است.


وي با بيان اينكه عفونت‌هاي داخلي در بروز كمردردها نقش دارند، افزود: اگر فردي در مدت كوتاهي شاهد كاهش وزن شديد در خود باشد و همراه آن كمردرد هم داشته باشد حتما بايد به پزشك مراجعه كند. زيرا ممكن است فرد به يك بيماري عفوني مبتلا باشد. همچنين اگر كسي دچار تب‌هاي شديد شود و آن تب هم به بيماري‌هاي تنفسي و دستگاه گوارشي مربوط نباشد حتما بايد معاينه شود مثلا يكي از نشانه‌هاي تب مالت، تب همراه با كمردرد است كه با شناسايي سريع به راحتي قابل درمان است.


موسوي با بيان اينكه افرادي كه دچار پوكي استخوان هستند در معرض كمردردهاي شديد قرار دارند، افزود: استفاده از داروهاي كورتون كه براي بيماري‌هاي روماتولوژي تجويز مي‌شوند، نيز كمردرد ايجاد مي‌كند.


اين متخصص ازتوپدي با تاكيد بر اينكه به طور كلي بيماران نبايد براي هر كمردردي به سراغ عمل جراحي بروند، افزود: عمل جراحي فقط زماني تجويز مي‌شود كه علت كمردرد كاملا مشخص و جزء همان علل كمتر شايع (يك درصد) باشد و علاوه بر آن بيمار در راه رفتن مشكل داشته و در مواردي دچار بي‌حسي شده باشد.


وي ادامه داد: ممكن است در مواردي پس از عمل جراحي فرد بهبود پيدا نكند كه اين مشكل ممكن است به اين علت به وجود آيد كه علت كمردرد كاملا براي پزشك مشخص نبوده و فرد براي چيز ديگري عمل شده باشد.


به گفته دكتر موسوي، برخي گمان مي‌كنند كه استراحت‌هاي طولاني در بهبود كمردرد موثر است در حالي كه استراحت‌هاي طولاني مي‌تواند نتيجه معكوس داشته باشد.


وي تاكيد كرد: هنگام استراحت بهترين وضعيتي كه كم‌ترين فشار را به كمر وارد مي‌كند خوابيدن به پهلوست.


اين فوق تخصص ارتوپدي در پايان اظهار داشت: بايد به مردم به خوبي اطلاع‌رساني شود تا بتوانند با تنظيم وضعيت كاري خود، كيفيت زندگي‌شان را بالا ببرند و از آنجا كه كمردرد يكي از مسائلي است كه مردم را با مشكلات بسياري مواجه كرده، اطلاع‌رساني درست در پيشگيري و درمان آن بسيار موثر است و مردم مي‌توانند با استفاده از دستورات صحيح از زندگي‌شان لذت ببرند.


انتهاي پيام

fati ghasemi
16-09-2012, 16:39
- صاف بنشینید.

این باور غلط است.
درست است که خمیده نشستن یا راه رفتن برای سلامت کمر، بسیار مضر است، اما اگر خیلی هم صاف و مستقیم بنشینید و در همان حالت مدت زیادی بمانید، فشار زیادی به کمر شما وارد می شود.
اگر شما برای مدت زمان طولانی می نشینید، سعی کنید این کارها را انجام دهید:
به راحتی بر روی صندلی خود بنشینید.هر چند مدت یک بار پاهای خود را بر روی زمین بگذارید و کمر خود را کمی خم کنید.خیلی ننشینید و کمی هم بایستید و یا راه روید.

۲- وسایل سنگین را بلند و حمل نکنید.

این باور درست است.
البته سنگینی بار به اندازه روش بلند کردن آن از زمین اهمیت ندارد. هر چند که نباید بار سنگین بردارید، ولی اگر مجبور به این کار شدید، از کمر خم نشوید، بلکه زانوهای خود را خم کنید و چمباتمه بزنید و نزدیک جسم بنشینید و آن را به آرامی بلند کنید. در این حالت باید پشت شما صاف باشد.
اگر خیلی صاف و مستقیم بنشینید و در همان حالت مدت زیادی بمانید، فشار زیادی به کمر شما وارد می شود

۳- در رختخواب استراحت کنید.

این باور غلط است.
آسیب حاد و یا پیچ خوردگی که باعث درد کمر می شوند، با استراحت کردن خوب می شوند. اما اگر درد کمر در اثر کشیدگی عضله باشد، پزشک انجام فعالیت بدنی عادی را توصیه می کند و خوابیدن در رختخواب در این حالت (برای چند روز) می تواند باعث بدتر شدن درد کمر گردد.

۴- یک نوع بیماری یا آسیب جسمی باعث درد کمر می شود.

این باور درست است.
آسیب دیسک کمر، برخی بیماری ها، عفونت ها و حتی بیماری های ارثی می توانند دلیل درد کمر باشند.

۵- تشک سفت برای کمر بهتر است.

این باور غلط است.
یک تحقیق در اسپانیا نشان داد افرادی که در تشک معمولی (نه سفت و نه شل) خوابیده بودند، نسبت به آنهایی که در تشک سفت خوابیده بودند، دارای درد کمر کمتری بودند.

افراد گوناگون به تشک های متفاوتی نیاز دارند که بستگی به نحوه خوابیدن و علت کمردرد آنها دارد.

۶-هر چقدر وزن بدن بیشتر باشد، درد کمر نیز بیشتر است.

این باور درست است.
وزن مناسب باعث جلوگیری از درد کمر می باشد. چاقی بر قسمت کمر فشار وارد می آورد.

افرادی که چاق هستند و یا افرادی که بیشتر هفته بی تحرکند ولی یک روز خیلی فعالیت می کنند، بیشتر دچار کمردرد می شوند.

۷- لاغر بودن مساوی است با بدون درد کمر بودن.

این باور غلط است.
هرکسی می تواند دچار درد کمر شود.

در حقیقت افراد خیلی لاغر هم ممکن است دچار شکستگی استخوان کمر و یا خرد شدن مهره های کمر شوند.
پزشکان برای درمان درد کمر، طب سوزنی را توصیه کنند. البته این کار باید توسط متخصص آن و در مراکز درمانی مجاز و معتبر انجام شود

۸- ورزش برای کمردرد مضر می باشد.

این باور غلط است.
ورزش منظم از کمر درد جلوگیری می کند.

افرادی که در اثر آسیب حادی، دچار کمردرد شده اند، تحت نظر پزشک می توانند یک برنامه ورزشی ملایم داشته باشند و باید به تدریج بر شدت این ورزش ها اضافه شود.

پس از فروکش کردن درد، برنامه ورزشی ممکن است از عود درد کمر جلوگیری کند.

۹- طب سوزنی می تواند درد کمر را تسکین دهد.

این باور درست است.
پزشکان برای درمان درد کمر و برای اشخاصی که توسط درمان های خانگی بهبود نیافته اند، طب سوزنی را توصیه کنند.

البته این کار باید توسط متخصص آن و در مراکز درمانی مجاز و معتبر انجام شود.

۱۰- روش درمانی کایروپرکتیک (از طب مکمل) درد را آرام می کند.

این باور درست است.
متخصصان کایروپرکتیک و برخی پزشکان ارتوپد با دستکاری ستون فقرات درد کمر را بهبود می دهند. آنها با دست خود بر استخوان ها و بافت های اطراف کمر، فشار وارد می کنند.

اما این روش درمانی، برای همه افراد مناسب نیست و همانند طب سوزنی باید توسط متخصص آن و در مراکز درمانی مجاز و معتبر انجام شود.

۱۱- یوگا به بهبود کمردرد کمک می کند.

این باور درست است.
اگر درد کمر تا سه ماه ادامه داشت، یوگا می تواند کمک کننده باشد.

wichidika
27-11-2012, 12:43
یک متخصص طب فیزیکی:
اندازه پا در صبح و شب فرق می‌کند/صبحها کفش نخرید

خبرگزاری فارس: یک متخصص طب فیزیکی گفت: کفش را باید در ساعات آخر روز انتخاب و خریداری کرد زیرا اندازه پا در صبح و شب متفاوت است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]Tweet ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد تقی حلی ساز، با بیان این مطلب اظهار داشت: به دلیل اینکه در پایان روز پا به بزرگترین اندازه خود می‌رسد برای همین برای خرید یک کفش مناسب، ساعات اولیه صبح را انتخاب نکنید.
وی با بیان این که کفش مناسب کفشی است که هنگام پوشیدن طولانی‌‌مدت، پا را تحت فشار قرار ندهد، افزود: در خرید کفش مناسب نباید فقط به رنگ و استیل و شکل آن توجه کرد، بلکه کفش باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتوانیم آن را کفش استاندارد بنامیم.
این متخصص طب فیزیکی اضافه کرد: اصولاً کفشی مناسب است که بزرگترین انگشت (شست) با جلوی پا حداقل نیم‌سانت فاصله داشته باشد و انگشت‌های پا بتوانند به راحتی از هم باز شوند.
وی ادامه داد: اگر انگشتان امکان از هم باز شدن نداشته باشند، آن کفش مناسب نیست. همچنین برای کارهای متفاوت، کفش‌های متفاوتی نیز لازم است بنابراین، شست و بلندترین انگشت پا اگر با جلوی کفش در تماس باشد، کفش مناسب نخواهد بود.
حلی ساز ابراز داشت: کفش باید پاشنه و رویه مناسب داشته باشد و بهتر است از جنس چرم باشد و تبادل هوا صورت گیرد. از سویی بهتر است حداکثر پاشنه 3 سانتی متر انتخاب شود.
وی خاطرنشان کرد: کفش پاشنه‌بلند به زانو و کمر فشار وارد می‌کند و باید پاشنه و لژ کفش مناسب باشد تا فشارهای بیرونی را به پا منتقل نکند.
انتهای پیام/

wichidika
31-12-2012, 20:40
تاثیر مخرب هله هوله‌ خوری بر سلامت استخوانها
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


پزشکان آمریکایی و کانادایی در یک مطالعه جدید تاکید کردند که تغذیه ناسالم و هله هوله خوری از عوامل موثر در بروز پوکی استخوان است.


به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، این پزشکان هشدار دادند غذاهای پرچرب و شیرین که عامل چاقی و بروز بیماری‌های قلبی هستند روی سلامت و استحکام استخوانها نیز تاثیر سوئی دارند و مصرف زیاد آنها خطر پوکی استخوان را بویژه در سنین پایین‌تر تشدید می‌کند.


به گزارش شبکه ان بی سی، این متخصصان در دانشگاه میشیگان آمریکا و انستیتو سلامت استخوانها و مفاصل در کانادا تاکید کردند که قند و چربی از عوامل مهم تضعیف کننده و کاهش استحکام بافت‌های استخوانی هستند.


آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود 12 میلیون آمریکایی 50 ساله و مسن‌تر به عارضه پوکی استخوان مبتلا هستند.


انتهای پیام

ترنم اعتمادی
31-12-2012, 20:52
مادر من توی قسمتهای اصلی استخوناش درد شدید داره چن باری که به صورت جدی و پی در پی رفتیم دکتر یکی میگه عمل کنه یکی میگه نکنه
من رو هم به داشتن چنین مشکلاتی مستعد دونستن
میخوام بدونم چطور میتونم پیش گیری کنم از دردای شدید مفاصل و استخونام؟؟؟؟؟؟:n27:

wichidika
03-01-2013, 11:00
مرگ زودهنگام، نوجوانان دچار سستی استخوان را تهدید می‌کند

خبرگزاری فارس: محققان سوئدی بر اساس تحقیقات جدید خود هشدار دادند: پسران نوجوان مبتلا به ضعف و سستی استخوان بیشتر از همنوعان خود در معرض ابتلا به مرگ زودهنگام قرار دارند.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]Tweet ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از خبرگزاری mena ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، این تحقیقات جدید حاکی است: نوجوانان دچار ضعف و سستی استخوان - بیشتر از همنوعان خود که از سلامت و استخوانهای قوی برخوردار هستند - در معرض ابتلا به مرگ زودهنگام قرار دارند.محققان دانشگاه کارولیسکای استکهلم سوئد و ناظر بر این تحقیقات گفتند: مردانی که در سن نوجوانی دچار ضعف استخوان بودند؛ با افزایش خطر مرگ زودهنگام روبه‌رو بودند و این ضعف استخوان به عنوان یکی از فاکتورهای مهم افزایش خطر ابتلا به مرگ زودهنگام نظیر سایر فاکتورها- مثل فشار خون بالا و چاقی- است.نتایج بر این نکته تاکید دارد که باید آگاهی نوجوانان دختر و پسر را درباره اهمیت برخورداری از استخوانهای قوی همراه با بی‌توجهی نکردن به کمبود کلسیم و آثار منفی آن در سستی استخوانها بالا برد زیرا در غیر این صورت آثار منفی در مراحل بالای سن گریبانگیر آنها خواهد شد.این تحقیقات همچنین بر اهمیت تمرینهای منظم ورزشی برای تقویت استخوانها و عضلات همراه با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل حاوی عناصر غذایی سرشار از کلسیم تاکید کرد.این تحقیقات از بیش از یک میلیون سوئدی 16 تا 19 ساله انجام شد و وضعیت آنها به مدت بیش از 24 سال زیر نظر قرارگرفت و شرکت کنندگان در آزمایشهای مربوط به اندازه گیری سطح استحکام و قدرت استخوانها در آغاز تحقیقات شرکت کردند.نتایج این تحقیقات نشان داد: 2.3 درصد یعنی 26 هزار نفر از مردان جان خود را از دست دادند که 22 درصد علل مرگ و میر زودهنگام آنها به علت خودکشی، 15 درصد به علت ابتلا به سرطان و 8 درصد به علت بیماریهای قلبی بود.انتهای پیام/

orochi
05-01-2013, 17:14
گیاهان موثر بر بیماریهای مفاصل و استخوان

دانشمندان معتقدند که عسل باعث تحریک مغز برای ترشح مواد ضد درد می شود. دکتر رابرت هنکین کتابی در این مورد به رشته تحریر در اورده که از خواص ضد درد عسل حکایت می کند.ارزش درمانی عسل در درد استخوان ها . رماتیسم . عرق النساء (سیاتیک) .پا دردهای شدید و دردهای مفاصل بسیار زیاد است. عده ای از پزشکان این خاصیت عسل را بر اثر اسید فرمیک آن می دانند. بیماران می توانند روی یک قطعه تنزیب مقداری عسل مالیده و روی موضع درد بگذارند و پس از دو ساعت آن را عوض کنند و ضمنا صبح ها دو قاشق سوپ خوری عسل به عنوان صبحانه میل نمایند.

درمان آرتروز

در درمان آرتروز مقداری عسل خالص را روی پارچه تمیزپهن کنید روی مفاصل بگذارید و هر 24 ساعت یک بار این کار تجدید شود و همچنین در درمان دردهای زانو.آرنج و رگها و ما هیچه ها هر روز صبح ناشتا یک قاشق غذا خوری عسل بجوید و با کمی عسل موضع درد را ماساز دهید.درمان کوفتگی

جهت مداوای کوفتگی دست و پا و...... مقداری مساوی عسل و گلیسیرین را مخلوط نموده و به محل کوفتگی بمالید بهبود آن را تسریع می کند.درمان کمر درد در اثر باد گرفتگی

اگر باد در کمر بود پودر زنیان را با عسل خمیر کرده بر کمر بمالید

درمان کمر درد عادی

در کمر درد عادی و مزمن که مربوط به دیسک نباشد 200 گرم پوره پیاز(پیاز رنده شده ) را با 100 گرم عسل مخلوط نموده و دو روز به حال خود بگذارید سپس صاف کرده هر روز صبح ناشتا دو فنجان کوچک از آن را بنوشید. از غذاهایی ماننند: پیاز رنده کرده مخلوط با عسل و تخم مرغ با عسل میل نمایید(به استثناء افراد مبتلا به دیابت . نقرس . فشار خون).درمان ضربه خوردن یا صدمه دیدن استخوان

ساقه و برگ علف هفت بند را بجوشانید با عسل خالص مخلوط نموده ضماد نمایید.درمان رماتیسم

تخم ترب سیاه و دانه های خشخاش سفید از هر کدام 8 مثقال ساییده باهم وزن خود عسل مصفی (عسل بدون موم) مخلوط کرده و به موضع درد ببندید. این عمل باعث کاهش درد می شود و در صورت نیاز آن را تکرار کنید. خوردن عسل مصفی یک قاشق مر با خوری بعد از هر غذا برای تسکین درد های رماتیسمی کهنه و مزمن بسیار نافع است.

شایان ذکر است که زهر زنبور عسل یک عامل موثر برای درمان رماتیسم می باشد که از طریق مستقیم (نیش زدن زنبور به موضع درد در صورت نداشتن حساسیت) و به طور غیر مستقیم (مخلوط با داروهای شیمیایی دیگر ) به صورت آمپول مورد استفاده قرار می گیرد.معمولا زنبور داران به خاطر خوردن عسل و نوش جان کردن نیش زنبور به ندرت دارای تب رماتیسمی. پا درد . کمر درد و آرتروز شده و از نعمت سلامتی کامل در طبیعت بر خوردار می باشند.(Benton& hinder. 1987) یک پزشک می تواند با استفاده از نیش زنبور عسل . بعضی از بیماریها را که اساسا و اصلا قابل معالجه نبوده درمان کند.بررسی های دقیق و طولانی که در سال 1960. در یکی از آکا دمی های مسکو صورت گرفته نشان داده است که زهر نیش زنبور عسل اثر درمانی قابل توجهی در درمان بعضی از بیماریهای مهلک و مهم انسان دارد. (عباس میراب زاده .1372. سازمان پزوهش های علمی و صنعتی ایران.)درمان درد مفاصل

الف: ضماد عصاره پیاز نرگس با عسل طبیعی بر اعضای دردهای مزمن عصبی و نقرس سبب از بین رفتن این دردها می گردد

ب: بیماران مبتلا به درد مفاصل باید جوشانده برگ زیتون با عسل صبح ناشتا یک لیوان میل نمایند.

ج.خوردن مخلوط مساوی سرکه و عسل با انگور فرنگی سبز(cassis) به علت داشتن مواد معدنی بسیار نافع است و باید قبل از صبحانه وناهار یک استکان میل شود

د:مغز گردو را با زیره سیاه کرمانی نرم ساییده و با عسل مخلوط کرده به محل درد بمالید در تسکین درد مفاصل و پا درد و کوفتگی پا یا دست و محل گرفتگی عضلات موثر واقع میشود.

ترنم اعتمادی
18-01-2013, 20:23
این ماده جدیدی که ساختن چیه؟
من خیلی نگرانممممممممممم
اصلا تحمل درد رو ندارمممممممم

tamirkar1
19-01-2013, 12:51
دوستان کسی اطلاعاتی درباره تنیس البو و راهای درمانیش داره؟آیا با دارو حل میشه؟

wichidika
20-01-2013, 18:48
به بخش پرسش و پاسخ پزشکی مراجعه کنید

aliy2324
28-01-2013, 09:59
عوامل بروز بیماری پوکی استخوان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پوکی استخوان بیماری است که سبب تضعیف استخوان ها می گردد. پوکی استخوان شدید که در اثر کاهش شدید تراکم استخوان ها به وجود می آید سبب می گردد که استخوان ها با کمترین فشاری از قبیل ایستادن و راه رفتن عادی، برخاستن و حتی سرفه کردن بشکنند. این بیماری بیشتر در زنان مسن شایع است اما مردان و حتی جوانان هم ممکن است به آن دچار شوند. افراد میتلا به پوکی استخوان ممکن است برای سال ها هیچ نشانه ای از این بیماری را در خود نبینند و برای درمان آن اقدامی نکنند. برخی از عوامل به وجود آورنده این بیماری در کنترل فرد است و برخی از عوامل آن خارج از کنترل و وراتثی می باشد.


عامل جنسیت در پوکی استخوان
از جمله عوامل غیر قابل کنترل در بروز این بیماری جنسیت است. زنان نسبت به مردان ریسک بالاتری برای ابتلا به این بیماری دارند. از آنجا که استروژن به حفظ تراکم استخوان ها کمک می کند کاهش ترشح استروژن پس از دوران یائسگی منجر به کاهش تراکم استخوان ها می شود.


عامل وراثت
احتمال ابتلا به پوکی استخوان اگر فرد دیگری در خانواده از این بیماری رنج می برد برای شما بالا است. علاوه بر این در بین نژادهای آسیایی و اروپایی پوکی استخوان شایع تر است.


سن
احتمال بروز بیماری پوکی استخوان در افراد مسن بسیار بیشتر از جوانان است. افرادی که دارای استخوان بندی ضعیف و باریک هستند در سنین بالا بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.


دخانیت و کاهش تراکم استخوان ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
مصرف دخانیات از جمله دلایل بروز این بیماری است که در کنترل شما قرار دارد. سیگار و انواع دیگر دخانیات خطر ابتلا به پوکی استخوان را در فرد افزایش می دهد. علاوه بر دخانیات مصرف الکل هم سبب کاهش چگالی استخوان ها می گردد.


ورزش و تغذیه مناسب
ورزش، بخصوص ورزش های که سبب افزایش فشار بر استخوانها می گردند، مانند کار کردن با وزنه تاثیر بسیار مهمی در پیشگیری از پوکی استخوان دارند. مصرف و دریافت کافی ویتامین D و کلسیم از طریق رژیم غذایی نیز در حفظ تراکم استخوان ها تاثیر گذار می باشد.

aliy2324
12-02-2013, 14:45
روش های پیشگیری از نقرس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نقرس التهاب دردناک مفاصل ناشی از تجمع اسید اوریک می باشد. یکی از مهمترین دلایل بروز این بیماری وراثت می باشد، اگر خطر ابتلا به این بیماری به دلیل وراثت ( 6 تا 18 درصد افراد ) در شما بالا باشد، می توانید تغییراتی در شیوه زندگی تان برای پیشگیری از نقرس بدهید. یکی از روش های تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری نقرس مصرف گیلاس ، توت فرنگی و تمشک است.

ho1373
12-02-2013, 19:55
برای قوی شدن زانو چیکار میشه کزد؟گه ورزشی؟

مشکل پاهای پرانتزی چیه؟

ممنون میشم اگه جواب بدین

از پا درد نمیتونم بخوابم یه ورزش بدین دارو نمیخوام

خیلی بد درد میکنه رفتم دکتر گفت پاهاتو 30 ثانیه ببر بالا خوبه این؟

A M ! N
12-02-2013, 20:06
برای قوی شدن زانو چیکار میشه کزد؟گه ورزشی؟

مشکل پاهای پرانتزی چیه؟

ممنون میشم اگه جواب بدین

از پا درد نمیتونم بخوابم یه ورزش بدین دارو نمیخوام

خیلی بد درد میکنه رفتم دکتر گفت پاهاتو 30 ثانیه ببر بالا خوبه این؟

سلام دوست گرامی.. اینجا جای سوالات پزشکی نیست.

لذا شما باید در انجمن پایین یک تاپیک بزنید ( ایجاد گفتگوی جدید )

پرسش و پاسخ پزشکی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ho1373
13-02-2013, 14:06
سلام آیا ترک مفاصل به مرور خوب میشود؟