PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چنین تابعی موجود هست ؟

مرتضی nvcd
10-11-2008, 03:19
سلام دوستان

یه مدتی یه سوال ذهنم رو مشغول كرده ... احتیاج به یه تابع داره كه اینطوری باشه :

یا تابع كه دو عدد رو بگیره و یك عدد بیرون بده ... حالا با هر عملیاتی اما ...

اما به شرط اینكه اگه از عدد حاصل بخوایم تابع رو ازمایش كنیم یعنی برگردونیم ببینیم دو متغیر چی بوده فقط و فقط همون دو متغیر قابل دسترسی باشه

مثال میزنم :

فرض تابع ما 1 و 2 رو به عنوان متغیر می گیره و عدد 20 رو بیرون میده ...

تابع ما باید جوری باشه اگه جواب خروجی 20 بوده فقط و فقط تنها دو متغیر 1 و 2 بتونه قابل قبول باشه ... و مثلا نشه از 20 به دو متغییر 4و 3 هم رسید

امید وارم متوجه منظورم شده باشید ... از نظر عبارات محاسباتی تابع هیچ فرقی نمی كنه از چه عبارتی استفاده بشه ... دامنه و برد هم اعداد حقیقیه

منتظر جوابتون هستم

Maxwell_1989
10-11-2008, 08:37
توابع سه بعدی یعنی f x,y,z =0 یک همچین حالتی رو دارند ولی قطعا نمی شه شرط دوم رو برقرار کرد مگه این که یک شرط بازگشت داده بشه.
با تشکر

m1367m2006
10-11-2008, 08:47
توابع سه بعدی یعنی f x,y,z =0 یک همچین حالتی رو دارند ولی قطعا نمی شه شرط دوم رو برقرار کرد مگه این که یک شرط بازگشت داده بشه.
با تشکر
فک نکنم منظورشون این باشه تابع یه متغییره می خوای نه؟
من درست نفهمیدم الان شما ضابطه می خوای حالت کلی چی می خوای؟

00990099
11-11-2008, 13:54
بله وجود داره .

f(x)(x`)=z

روی محور های خطوط سه بعدی میشه نمایشش داد .

m1367m2006
11-11-2008, 14:11
f(x)(x`)=z
شرمنده میشه یه ذره توضیح بدی منظورت اینه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بله درسته؟
اگه اره که جواب همینه

مرتضی nvcd
11-11-2008, 20:23
توابع سه بعدی یعنی f x,y,z =0 یک همچین حالتی رو دارند

نمی دونم ... می شه گفت اگه با مقدار دادن x, y فقط یه z بدست بیاد و اگه z رو داشته باشیم فقط و فقط x , y بدست بیاد

فک نکنم منظورشون این باشه تابع یه متغییره می خوای نه؟
من درست نفهمیدم الان شما ضابطه می خوای حالت کلی چی می خوای؟

نه تابع یه متغیره كه یه جواب میده ... همون سه متغیره ... یه ضابطه می خوام ... هر رابطه ای با هر عبارت محاسباتی ( جمع و ضرب و كم و تقسیم و جزء صحیح و رادیكال و ... ) هر چی بشه

شرمنده میشه یه ذره توضیح بدی منظورت اینه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بله درسته؟
اگه اره که جواب همینه

خوب منم می دونم جواب درسته ... می گم رابطه رو بگید كه یه همچنین شكلی داشه باشه ... ضابطه و رابطه می خوام ... عبارت محاسباتی

m1367m2006
12-11-2008, 19:02
خوب منم می دونم جواب درسته ... می گم رابطه رو بگید كه یه همچنین شكلی داشه باشه ... ضابطه و رابطه می خوام ... عبارت محاسباتی
سلام فک کنم همون معادلات کره و اینا باشن اما چون میخوای یکتا باشن من چیزی به نظرم نمیرسه جز اینکه بگم باید چنتا شرط روی متغییرها بذاری کثه کوچک تر وبزرگتر

فاطـمه
12-11-2008, 19:11
فکر می کنم توابع هش توی کامپیوتر تلاششون اینه که همین کار رو انجام بدن...

Maxwell_1989
12-11-2008, 21:57
توابع هش دیگه چیه؟لطفا در حد یه ترم دومی برق توضیح بدید!!!

Parser
13-11-2008, 06:39
توابع زير را در نظر بگيريد.
F = {(1,2,3),(4,5,6)} 1
2 F(x,y)=x=y

فاطـمه
13-11-2008, 09:32
توابع هش دیگه چیه؟لطفا در حد یه ترم دومی برق توضیح بدید!!!

توابع هش در کامپیوتر مربوط میشن به رمز نگاری و رمزگشایی
یعنی اینکه اطلاعات یه فایل رو مثلا متنی ما با یه چیزی مثل همون تابعی که شما می گین تبدیل به یه کد می کنیم
و اگر این تابع درست عمل کنه می تونیم اون کد رو دوباره دی کد کنیم یعنی رمز گشایی کنیم
البته من خودم تو این زمینه زیاد کار نکردم

تو پروفایلم هست اطلاعات بیشتر بعد از پرسش از اساتید
شرمنده می کنین...

Maxwell_1989
13-11-2008, 09:38
آهان-مرسی از توضیحتون.تو نظریه رمزنگاری روش کار میشه.نه؟/ما نمی خونیم؟آخه من خیلی به این بحث(رمز نگاری و به قول شما توابع هش)علاقه دارم.

فاطـمه
13-11-2008, 09:41
آهان-مرسی از توضیحتون.تو نظریه رمزنگاری روش کار میشه.نه؟/ما نمی خونیم؟آخه من خیلی به این بحث(رمز نگاری و به قول شما توابع هش)علاقه دارم.
بله همین طوره
خب لازم نیست که حتما تو دانشگاه بهتون تدریس کنن می تونید مطالعه آزاد داشته باشین:20:

fun
13-11-2008, 21:13
برای اینکه این تابع رو داشته باشید بایستی بتوان متغیرهای مستقل تابع را برحسب متغییر وابسته نوشت.
یعنی حل معادله برحسب متغییر وابسته
که البته باید به دامنه و برد تابع هم توجه کرد.
مثلا یه تابعی که شما میخای می تونه این باشه
دامنه x صفر و یک
دامنه y دو و سه
z=1 اگر x=0 و y=2
z=2 اگر x=1 و y=2
z=3 اگر x=0 و y=3
z=4 اگر x=1 و y=3

ali_hp
18-11-2008, 18:19
اگر فرض کنیم ورودی هامون دو عدد طبیعی باشن میشه تابع زیرو در نظر گرفت:
f(m,n)=(2^m)(2n+1)l
حلا اگه f(m,n)l بدن،به حاصلضرب عوامل اول تجزیش می کنیم،توان 2 توی این تجزیه میشه m و حاصلضرب عوامل فردش منهای یک تقسیم بر دو میشه n!
ا

mahdi.a81
21-11-2008, 01:29
فك كنم جواب علي درست باشه
ولي در توضيح هش بايد بگم هشينگ (عمل هش كردن) كه دوستان ازش صحبت ميكنند رمزنگاري نيست ، بلكه هشينگ براي از بين بردن زمان جستجو در يك ساختار داده اي انجام ميشود . كسايي كه ساختمان داده ها از دروس كامپيوتر رو خونندند ميدونند كه جستجو چقدر مهمه و البته زمانبر .به همين دليل دانشمندان هشينگ رو اختراع كردند كه با استفاده از اون شما ميتونيد اين زمان جستجو در ساختار داده اي رو به حدود صفر برسونيد . در عمل هشينگ ما يه تابع داريم كه هش كردن برعهده اون هست . اين چيكار ميكنه . مياد از اطلاعات موجود هر فايل يه آدرس تو ساختار داده اي براش توليد ميكنه .حالا وقتي شما مياييد دنبال فايل اون آدرس رو برميداره بهتون ميده . البته انتخاب اين تابع خيلي مهمه . راستي همين الان هم در ويندوز ازش استفاده ميشه .يكي از دوستان بااستفاده از اين موضوع يه برنامه نوشته كه فايلهاي تكراري رو شناسايي ميكنه ، چون كد هش يكساني توليد ميكنند . ضمنا بگم كه تازگي شنيدم دانشمندان دو فايل نا برابر رو پيدا كرده اند كه آدرس هش برابر دارند . البته احتمال وجود يه همچين حالتي يك در ميليارد هست .

مرتضی nvcd
21-11-2008, 10:41
فكر نمی كردم این معادله ای كه دنبالش بودم قبلا اینقدر ازش استفاده شده باشه ...

تابعی كه ali_hp معرفی كرد هم عالیه ... دستت درد نكنه ...

این هش كردن رو من تو پروفایل اون دوستمون پیدا نكردم ... می شه یكی یه توضیحی بده ...

mahdi.a81
21-11-2008, 11:35
سلام
در رابطه با ضابطه تابع هش يه توضيح بدم:
عرض كنم خدمت شما كه تابع هش رو بايد پيدا كرد . يعني مثلا شما ميگي من ميخوام با اين فرم تابع ، عمل هش رو انجام بدم . به عبارتي يه چيز اختياري هست . البته بايد اين ضابطه رو طوري انتخاب كني كه مثلا 80% مواقع وقتي دنبال يه عنصر ميگردي ، تو اولين بار بهش برسي . اينو اضافه كنم كه ممكنه شما يه ادرس براي يه عنصر خاص كه ميخواي هش رو براش انجام بدي توليد كني ، بعد ميري ميبيني كه جاش پره . اينجا مياي و يكبار ديگه يه ادرس ديگه براش توليد ميكني . مثلا ميگي اگه اين ادرس پر بود ادرس رو 2 برابر كن و يا هر چيز ديگه .
خوب حالا تابعي خوبه براي هش كه وقتي دنبال عناصر ميگردي كمترين بار مجبور باشي ادرس جديد توليد كني . اگه خواستي براي توضيحات بيشتر كتاب "ساختمان داده ها " نوشته "اليوت هورويتز " رو بخون .

Iron
21-11-2008, 13:00
اگر فرض کنیم ورودی هامون دو عدد طبیعی باشن میشه تابع زیرو در نظر گرفت:
f(m,n)=(2^m)(2n+1)l
حلا اگه f(m,n)l بدن،به حاصلضرب عوامل اول تجزیش می کنیم،توان 2 توی این تجزیه میشه m و حاصلضرب عوامل فردش منهای یک تقسیم بر دو میشه n!
ا

سلام

برد و دامنه این تابع که اعداد حقیقی نیست! :31:

m1367m2006
21-11-2008, 13:37
درباره تابع هش اینجا اطلاعات خوبی هست

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

ali_hp
21-11-2008, 14:48
[QUOTE=Iron;3195436]سلام

برد و دامنه این تابع که اعداد حقیقی نیست! :31:[/QUOE]
اره،منم گفتم اگه فرض کنیم ورودی هامون طبیعی باشن....
برای اعداد حقیقی هم چنین تابعی وجود داره،در حقیقت باید یک تابع یک به یک از R^2 به R پیدا کنیم...که با توجه به هم ارزی R^2 و R میدونیم چنین تابعی وجود داره.ولی توابعی که من میشناسم،خیلی پیچیده و عملا بی مصرفان!یعنی مقادیرش در نقاط مختلف برای ما اصلان ملموس نیستن!البته شاید تابع از نظر کاربردی بدرد بخوری هم وجود داشته باشه...

Iron
21-11-2008, 16:49
اره،منم گفتم اگه فرض کنیم ورودی هامون طبیعی باشن....
برای اعداد حقیقی هم چنین تابعی وجود داره،در حقیقت باید یک تابع یک به یک از R^2 به R پیدا کنیم...که با توجه به هم ارزی R^2 و R میدونیم چنین تابعی وجود داره.ولی توابعی که من میشناسم،خیلی پیچیده و عملا بی مصرفان!یعنی مقادیرش در نقاط مختلف برای ما اصلان ملموس نیستن!البته شاید تابع از نظر کاربردی بدرد بخوری هم وجود داشته باشه...

سلام
البته منظورتونو از غیر ملموس بودن مقادیر متوجه نشدم. ولی اگر ممکنه همون توابع پیچیده رو اینجا بنویسید.

m1367m2006
21-11-2008, 17:25
ببخشید
من الان پرسیدم بهم گفتن تابع هش نباید به ازای دو عدد یه عدد بده
والا دیگه نمیدونم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ali_hp
21-11-2008, 19:50
سلام
البته منظورتونو از غیر ملموس بودن مقادیر متوجه نشدم. ولی اگر ممکنه همون توابع پیچیده رو اینجا بنویسید.
[QUOTE=Iron;3196118]
خودم هم خوب متوجه نشدم!!!
مجموعه اعداد حقیقی بین منفی یک تا یک را S بنامید.تابع g از S به S^2 را به صورت زیر تعریف کنید:
برای هر x بین صفر و یک بسط اعشاری x را در نظر بگیرید،رقم اول،سوم،...و همه ارقام که در مرتبه فرد هستند را با همان ترتیب کنار هم بعد از یک ممیز قرار داده و عدد حاصله را برابر مولفه اول g(x)lقرار می دهیم.به همین ترتیب از روی رقم های مرتبه زوج،مولفه دوم g(x)l را می سازیم. و برای هر x بین منفی یک و صفر قرار دهید g(x)=- g(-x)l
مثلا داریم:
g(0/01010101010...)=(0 , 0/1111....)l
به سادگی می توان دید که g یک یه یک و پوشاست!
حال تابع f از R به S به این صورت در نظر بگیرید:
f(x)=(2Arctgx)/pi
به سادگی می توان دید که f یک به یک و پوشاست.بنا بر این تابع f^{-1} o g o f یک تابع یک به یک و پوشا از R به R^2 است

dr.com
06-12-2008, 04:13
با سلام
من یه تابع نوشتم که به نظرم کار کنه
اما به این شروط
1) اعداد ورودی 2تا باشن
2) اعداد وردودی و جواب تابع عضو اعداد طبیعی باشن
3) اولین عدد ورودی حداکثر 9 رقمی باشه!(رقم دوم محدودیت نداره!!)

تابع از این قراره که ما جواب تابع رو در قسمت صحیح و ورودی ها رو در قسمت اعشار می نویسیم. برای مشخص کردون دو ورودی هم از اعداد 0 تا 9 در آخر قسمت اعشار استفاده میکنیم.
یه مثال می زنم:
مثلا می خوایم دو عدد ورودی رو با هم جمع کنیم و ورودی هامونم در جواب تابع ببینیم:(عدد اول که a باشه مثلا5 رقمیه!)
داریم:
f(a,b)=a+b
g(a,b)=a+b.ab5
a+b که جوای باشه قسمت صحیح و ab5 قسمت اعشار هستن.
برای دیکد کردن ورودی های تابعg پنج تا از ممیز به بعد میشمریم که عدداولی در میاد و ازاو به بعد تا عدد 5 آخر هم عدد دومی هست!
اینکه تعدد ارقام عدد اول رو آخر رقم اعشار میذاریم یه مذیت دیگه هم داره و اونم اینکه اگه چند تا 0 آخر رقم دوم باشن از بین نمیرن! می دونیم که رقم 1.25 با 1.2500 برابرن.
حالا به جای 5 n میذاریم که کوچکتر از 11 هست.
داریم:
g(a,b)=a+b.abn
البته اون شرطی که اول گذاشتم که خروجی هم باید از اعداد طبیعی باشه منظورم تابع f بود نه g
ok?
مثال عددی برای جمع:
a=1387
b=2000
f(a,b)=3387
g(a,b)=3387.138720004
بعنی 4 تا از ممیز میشماریم که میشه 1387 و از 7 تا 4 هم میشه 2000 .
بدرود

dr.com
06-12-2008, 04:19
اوه اوه
یه روش بهتر
برای n عدد ورودی
فقط شرط نه رقمی بودن برای تمام اعداد ورودی هستش
تمام اعداد ورودی رو به ترتیب در قسمت حقیقی عدد مینویسیم و بعد هم جواب رو به اون اضافه می کنیم . بعد در قشمت اعشار تعداد رقمهای ورودیهارو به ترتیب مینویسیم.
مثال عددی:
a=1387
b=2000
c=205
f(a,b,c)=5437
g(a,b,c)=138720002055437.443
ok?

dr.com
06-12-2008, 10:53
یه اشتب کوچیک شد:
f(a,b,c)=3592
g(a,b,c)=138720002053592.443

saber57
05-02-2009, 23:35
سلام دوستان

یه مدتی یه سوال ذهنم رو مشغول كرده ... احتیاج به یه تابع داره كه اینطوری باشه :

یا تابع كه دو عدد رو بگیره و یك عدد بیرون بده ... حالا با هر عملیاتی اما ...

اما به شرط اینكه اگه از عدد حاصل بخوایم تابع رو ازمایش كنیم یعنی برگردونیم ببینیم دو متغیر چی بوده فقط و فقط همون دو متغیر قابل دسترسی باشه

مثال میزنم :

فرض تابع ما 1 و 2 رو به عنوان متغیر می گیره و عدد 20 رو بیرون میده ...

تابع ما باید جوری باشه اگه جواب خروجی 20 بوده فقط و فقط تنها دو متغیر 1 و 2 بتونه قابل قبول باشه ... و مثلا نشه از 20 به دو متغییر 4و 3 هم رسید

امید وارم متوجه منظورم شده باشید ... از نظر عبارات محاسباتی تابع هیچ فرقی نمی كنه از چه عبارتی استفاده بشه ... دامنه و برد هم اعداد حقیقیه

منتظر جوابتون هستم

:46:چیز عجیبی نیست . فقط دامنه تابع یک زوج مرتب هست مثل(a,b ) که به ازای این زوج مرتب فقط باید یک برد نظیر مثل c داشته باشیم و نه بیشتر . در غیر اینصورت تابع نیست و یک رابطه هست . این توابع دراغلب رشته های مهندسی کاربرد زیادی دارند و توابعی داریم با دامنه بیش از سه متغیر که در اغلب موارد به علت پیچیدگی ضابطه تابع، اونو به شکل نموداری برحسب متغیرهای دامنه رسم میکنند.