PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : قدر مطلق

eshghe eskate
09-11-2008, 14:08
سلام.من از اولین روزی که اسم قدر مطلق و شنیدم تا همین الان باهاش مشکل داشتم!
یعنی مسئله های تابع و خیلی چیزای دیگه که قدر مطلق داره رو توش میمنونم.
ممنون میشم اگه یکی قشنگ واسم توضیحش بده.:11:

Benygh
09-11-2008, 15:00
قدر مطلق !
قدر مطلق خواص فراوانی داره که با استفاده از این خواص باید مسائل مربوطه رو حل کرد !
درس امروز ما هم کمی از این داشت !
مبحث شیرینیه ! فقط باید در حالت کلی به خواصش اشنا باشی !
مثلا شما یک مسئله بذارید تا بهتر بشه توضیح داد !

Iron
09-11-2008, 15:25
سلام

البته مساله های قدر مطلق میتونه متفاوت باشه. بعضی از نامساویها هست که اگر بخاطر بسپارید بهتره.
گاهی باید ریشه های عبارت داخل قدرمطلق رو پیدا کرده و اونو تعیین علامت کنید. بعد روابط رو در بازه بین دوتا ریشه بنویسید (با توجه به علامت عبارت داخل قدر مطلق) و اونارو تجزیه و تحیل کنید.

در هر صورت وقتی تابع قدر مطلق داشته باشید، در حقیقت با یک تابع چند ضابطه ای طرفید که باید اونو در بازه های مختلف بررسی کنید.

Benygh
09-11-2008, 15:52
در هر صورت وقتی تابع قدر مطلق داشته باشید، در حقیقت با یک تابع چند ضابطه ای طرفید که باید اونو در بازه های مختلف بررسی کنید.
دقیقا ! کمی دقت و تمرین کافیه تا یاد بگیرید !

eshghe eskate
09-11-2008, 18:37
خو این خواص و من هیچ وقت حفظ نکردم!: دی
کسی داره این خواص و؟!

m1367m2006
09-11-2008, 20:18
سلام

البته مساله های قدر مطلق میتونه متفاوت باشه. بعضی از نامساویها هست که اگر بخاطر بسپارید بهتره.
گاهی باید ریشه های عبارت داخل قدرمطلق رو پیدا کرده و اونو تعیین علامت کنید. بعد روابط رو در بازه بین دوتا ریشه بنویسید (با توجه به علامت عبارت داخل قدر مطلق) و اونارو تجزیه و تحیل کنید.

در هر صورت وقتی تابع قدر مطلق داشته باشید، در حقیقت با یک تابع چند ضابطه ای طرفید که باید اونو در بازه های مختلف بررسی کنید.تایید میشه اساسی مخصوصا بخش اخر
مفهوم کلی قدرمطلق به معنای اندازه است این مفهوم در اثبات حد کاربرد فراوانی دارد

گاهی باید ریشه های عبارت داخل قدرمطلق رو پیدا کرده و اونو تعیین علامت کنیداینا حتما یادت باشه تو رسم شکلا بکارت میاد

خو این خواص و من هیچ وقت حفظ نکردم!: دی
کسی داره این خواص و؟!فک کنم این خواص که خیلی هاشون بدیهیه ونیازبه حفظ نداره تو کتاب دوم یا سوم دبیرستان هست نیست؟!

Benygh
09-11-2008, 22:37
تو کتاب دوم دبیرستان باید باشه !
خواصش رو من بذارید بگم ! مثلا در زیر ما با یک تابع چند ضابطه ای برخورد خواهیم کرد بعد از اعمال خواص !

اون علامت بزرگتر مساوی می باشد :دی
مثلا یکی از عام ترین خواصش اینه ! x ممکنه چیزی باشه مثل x-1
که در این صورت به جای X در پایین این عبارت قرار گرفته میشه ! و توی دامنه -1 میره اون طرف ... و یک تابع چند ضابطه ای میشه !
معمولا معادله ها اینطوری هستند Y=X-1 که بعد شما باید طبق این باید یک بار X رو مثبت در نظر بگیری و یک بار منفی و در هر حالت جوابی میاد دستتون .. با توجه به دامنه ... مثلا X < 0 باشه میشه منفی دیگه مگه نه ؟ ولی چون X ما اینجا X-1 هست میشه X-1<0 و بعد از تعویض مکان میشه X<1 و بعد طبق این میتونید در بیارید :دی

x : 1: +X , X=> 0

2: -X , X< 0

mahdi7610
09-11-2008, 23:04
قدر مطلق اصلا نیازی به حفظ کردن خواص نداره .

اون خواص فقط توی بعضی مواقع به داد ادم می رسن وگرنه نیازی به حفظ کردن نداره . و بدون دونستن اون خواص هم خیلی راحت می شه به جواب رسید .

فقط باید اینا بدونی که برای x های کوچکتر از صفر منفی هستش و برای x های بزرگتر از صفر مثبت هست . این تعریف اولیه و کلی قدر مطلق هست .

بقیه هم از همین تعریف کوچیک ایجاد شدن .

باید بدونی اون خواص چه طوری به وجود اومدن . وگرنه اگه حفظ کنی یک ساعت بعد دوباره فراموش می کنی .

موفق باشی .

m1367m2006
10-11-2008, 08:52
فقط باید اینا بدونی که برای x های کوچکتر از صفر منفی هستش و برای x های بزرگتر از صفر مثبت هست
منظورت تو حالت lxl دیگه که ریشه صفره
بهتره بگی به ازای xهای کوچک تر از ریشه درون قدر مطلق منفی و به ازای بزرگتر مثبت.

mahdi7610
10-11-2008, 13:32
منظورت تو حالت lxl دیگه که ریشه صفره
بهتره بگی به ازای xهای کوچک تر از ریشه درون قدر مطلق منفی و به ازای بزرگتر مثبت.
اونی که من گفتم با اونی که شما گفتید فرقشون چیه ؟

وقتی می گم به ازاری x های کوچیکتر از صفر منظور همون ریشه هست . ( منظور از x همون ریشه هست )

مگه چیز دیگه ای هم می تونه باشه ؟

همین محدود نگاه کردن باعث می شه هیچی یاد نگیری .

شما خواص را خوندید و از روی خواص دارید می گید . در حالی که اگه دیدتون نسبت به بحث قدر مطلق باز تر باشه دیگه به محدودیت ها نگاه نمی کنید .

همین که شما می گید ( به ازای xهای کوچک تر از ریشه ) یعنی داری محدود فکر می کنی .

اونی که شما می گید درسته ولی یه کم محدود دارید فکر می کنید . یعنی فکر می کنید حتما باید کلمه ریشه به کار برده بشه .

ما که نمی تونیم بگیم اگه داخل قدر مطلق کوچیکتر از صفر باشه منفی هست .
پس وقتی می گیم x کوچیکتر از صفر باشه منفی هست یعنی همون ریشه داخل قدر مطلق کوچیکتر از صفر باشه منفی هست .

موفق باشی .

m1367m2006
10-11-2008, 20:08
همین محدود نگاه کردن باعث می شه هیچی یاد نگیری .

شما خواص را خوندید و از روی خواص دارید می گید . در حالی که اگه دیدتون نسبت به بحث قدر مطلق باز تر باشه دیگه به محدودیت ها نگاه نمی کنید .really

اونی که من گفتم با اونی که شما گفتید فرقشون چیه ؟

وقتی می گم به ازاری x های کوچیکتر از صفر منظور همون ریشه هست . ( منظور از x همون ریشه هست )

مگه چیز دیگه ای هم می تونه باشه ؟

فقط باید اینا بدونی که برای x های کوچکتر از صفر منفی هستش و برای x های بزرگتر از صفر مثبت هست . این تعریف اولیه و کلی قدر مطلق هست .
خوب مثلا lx-1l طبق گفته شما باید در x=1/2 مثبت باشه که جواب قدرمطلق میشه -1/2( درسته دیگه نه؟)
خوب میبینی در واقع شما فقط یه حالت از قدر مطلق را بلدی و در واقع دقیقا جمله ای که تو دبیرستان بهتون گفتن را نوشتید
یه توصیه:
هر وقت خواستی تعریفی بگی به صورت کلی بگو و در ضمن با ساده ترین جملات نه اینکه فقط یه حالت را در نظر بگیره

xهای کوچیکتر از صفر منظور همون ریشه هست .این حرفتم برام خیلی جالب بود یعنی صفر ریشس دیگه ( میدونم از اون حالتی که گفتی راحت نتیجه میشه)
عزیزم باید بگی به ازای xهایی که عبارت درون قدر مطلق صفر بشه

Benygh
10-11-2008, 20:51
چرا بحث های علمی رو هم میخواهید شخصی کنید ؟
بحث تمام ! مهشید خانم شما اگه مشکلی دارید بگید ...

m1367m2006
10-11-2008, 22:49
چرا بحث های علمی رو هم میخواهید شخصی کنید ؟اگه منظورت منم داداشم مهدی یه سوال کرد جواب دادم همین البته یه ذره دل گیرم شدم ولی اگه میخواستم شخصیش کنم
میتونستم یه جور دیگه جواب بدم اوکی

بحث تمام !
یعنی چی بحث تموم؟

مهشیدبابا مهسا نه مهشید
.................................................. ...............................................
چنتا نکته و خواص که بلد بودم ويادم بود نوشتم تا يه ذره قلقش بياد دستت
البته به قول داداش مهدي بايد کلي بخوني و محدود نباشي
شرمنده ديگه اينا روشهايي که فک کردم بيشتر بکار مياد اگه ايرادي ديديدبگيد من دراورديه ديگه
خواص(اونا که با* مشخص کردم مهمه)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

.................................................. ...................
چنتا نکته ( چنتا روشند گفتم اینجوری بگم یه ذره راه بیفتی)
1. در حل معادلات اگه یه طرف قدرمطلق داشت ابتدا قدرمطلق را حذف کرده به طرف دوم مثبت ومنفی میدهیم
2.اگه معادله طوری باشه که اصلن جمله بدون قدرمطلق نداشتیم یه قدرمطلق طرف اول و دیگری طرف دوم سپس قدر مطلق هارا حذف می کنیم و به طرف دوم مثبت ومنفی میدهیم
3.تو حالت کلی بهترین روش تعیین علامته

Iron
11-11-2008, 10:05
سلام

دستت درد نکنه.
فقط بنظرم رابطه یکی مونده به آخرو برعکس نوشتید. در رابطه چهارم هم باید نوشته میشد x کوچکتر مساوی منفی a.

m1367m2006
11-11-2008, 14:01
سلام

دستت درد نکنه.
فقط بنظرم رابطه یکی مونده به آخرو برعکس نوشتید. در رابطه چهارم هم باید نوشته میشد x کوچکتر مساوی منفی a.
رضا جون ممنون از تذکرت چون داشتم زود می نوشتم حواسم نبود
اونم برعکس نیست تو رابطه طرف دوم باید منفی میذاشتم حواسم نبوده

eshghe eskate
11-11-2008, 14:01
چرا بحث های علمی رو هم میخواهید شخصی کنید ؟
بحث تمام ! مهشید خانم شما اگه مشکلی دارید بگید ...

سلام.والا مشکل که زیاده!: دی
یه مشکل خفن که من تو تعریف قدر مطلق دارم اینه که قدر مطلق چون از جنس فاصله س باید همیشه مثبت باشه در صورتی که بعضی وقتا منفی میشه!

m1367m2006
11-11-2008, 14:15
یه مشکل خفن که من تو تعریف قدر مطلق دارم اینه که قدر مطلق چون از جنس فاصله س باید همیشه مثبت باشه در صورتی که بعضی وقتا منفی میشه!
نه اونکه مینویسی مثلن -x برای x های کوچک تر از صفر چون xمنفیه منفی در منفی مثبت
قدرمطلق هیچ وقت منفی نمیشه

eshghe eskate
11-11-2008, 14:28
نه اونی که من میگیم جوابش این نیس!من میگم مثلا داریم میگیم فاصله ی مبدا مختصات تا ایکس = قدر مطلق ایکس
خو اینجا نباید بگیم قدر مطلق ایکس=+ و _ ایکس

m1367m2006
11-11-2008, 14:46
نه اونی که من میگیم جوابش این نیس!من میگم مثلا داریم میگیم فاصله ی مبدا مختصات تا ایکس = قدر مطلق ایکس
خو اینجا نباید بگیم قدر مطلق ایکس=+ و _ ایکسبرای این دوتا حالت داریم دیگه خودتونم گفتید فاصله همیشه مثبته
منظور از اون +و- اینه که فاصله مبدا تا مثبت x برابر فاصله مبدا تا منفی x
این بحث بیشتر تو همسایگی ها مطرحه که مثلن یه همسایگی به مرکز 1 میگیریم میگیم کوچک تر از 1/2 که باید از دو طرف حساب بشه

00990099
16-11-2008, 16:15
من یه جزوه دو صفحه ای کامل در مورد قدر مطلق نوشتم و حل معادلات و نامعادلات شامل عبارتهای قدر مطلق دار رو توضیح دادم این جزوه رو به زبان انگلیسی برای دانشگاهم ترجمه کردم که از من قدردانی شده :دی

اگر هنوز در قدرمطلق مشکل دارید بگین تا جزوه رو اسکن کنم و اینجا قرار بدم .

به طور کلی اگر معادله شامل دو یا چند قدرمطلق باشه باید ریشه یابی + حالت گیری کنی و در آخر از جواب ها در برخی موارد اشتراک ، و در برخی موارد اجتماع بگیری .

زیاد هم سخت نیست .

موفق باشی .