PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق wi-fi با wimax

armin_software
30-10-2008, 15:56
سلام.
به نظر شما فرق wi-fi با wimax چیست؟

shamabady
31-10-2008, 01:37
فقط میدونم wimax خیلی جدید ویکی از رقیبهای wi-fi
توسایت ictna.ir چند تا مقاله در رابطه با مقایسه این دو تا هست الان حس لینک گذاشتن ندارم برو تو اون سایت یه سرچ بز wimax هرچی در رابطه با wimax و wi-fi بخوای پیدا میکنی

adrenaline
31-10-2008, 11:05
تفاوت اصلی wimax و wi-fi (یا به عبارتی wireless fidelity) در سرعت انتقال داده ها و محدوده تحت پوشش آنهاست. به عنوان مثال برد موثر wi-fi چیزی در حدود 150 متر هست در حالیکه wimax این محدوده رو به چند کیلومتر افزایش داده.

shamabady
31-10-2008, 17:50
کی گفته برد موثر wi-fi در حد 150 متر بردش بستگی به قدرت فرستندگی تجهیزاتش داره برد 150 متر مربوط میشه به wi-fi دستگاههای قابل حمل مثل لپ تاب و موبایل نه تکنولوژی wi-fi
بردش تا بالای 5 و 6 کیلومتر هم میرسه
تکنولوژی wimax از لحاظ برد مثل شبکه های موبایل میمونه که هر جا آنتن نصب کنن میشه استفاده کرد
اگر اطلاع داشته باشید یکی از شرکت کننده های مزایده wimax شرکت ایرانسل هست به طو ر مثال اگه این شرکت بخواد wimax ارائه بده بردش در حد کل کشوره

یکی از تفاوتاش پهنای باند
پنای باند wimax چند برابر wi-fi

armin_software
31-10-2008, 18:49
چرا شلوغش می کنی.
یکی از بهترین چیزهایی که wimax داره wi-fi نداره اینکه wimax از دیوار و آهن و .... عبور می کنه ولی wi-fi نمیکنه.

adrenaline
01-11-2008, 01:22
همونطور که گفتم برد موثر wi-fi چیزی در حدود 150 متره که با کمک آنتن های هدایت کننده میتونه تا چند کیلومتر هم افزایش پیدا کنه. (برگرفته از مقاله چاپ شده در Turnpoint به تاریخ 14 فوریه 2002)

به هر حال هر دوی آنها بر پایه استانداردهای IEEE که با 802 شروع میشه بنا نهاده شده که هم به دلیل تشابه اسمی و هم به علت اینکه هر دو در زمینه شبکه های بیسیم و ارتباطات اینترنتی فعالیت دارند، گاهی قابلیت های اونها با هم دیگه اشتباه گرفته میشه در حالیکه از نظر طراحی شبکه و نحوه ارسال و دریافت بسته ها با هم تفاوت دارند.

WiMAX یک ارتباط بیسیم با محدوده ای بزرگ محسوب میشه که برای دسترسی به اینترنت از طریق ISP به کار میره. Wi-Fi یک شبکه بیسیم با محدوده ای کوچک هست که معمولا جهت دسترسی کاربر به یک شبکه محلی یا شخصی مورد استفاده قرار میگیره که میتونه برای اتصال به اینترنت باشه ولی الزاما اینطور نیست.

جالب اینجاست که در حال حاضر کشور پاکستان بزرگترین شبکه WiMAX رو در دنیا داره. این شبکه رو Wateen Telecom با استفاده از سخت افزارهای شرکت موتورولا در هفده شهر این کشور برپا کرده و قصد داره تا 71 شهر این کشور رو در آینده ای نزدیک تحت پوشش قرار بده. مقایسه ای اجمالی کافیه تا به موقعیت خودمون فقط در منطقه محدود و غیرپیشرفته خاورمیانه پی ببریم.

Pejvak61
20-02-2009, 10:59
سلام.

من قصد دارم اين تاپيك رو ادامه بدم. چون سئوالي دارم كه فكر ميكنم جاي مطرح كردنش اينجاست.

من تو شركتي كار ميكنم كه در جايي واقع شده كه با وجود نزديكي به شهر و وجود ISP هاي متعدد درآن قابليت اتصال به اينترنت از طريق ADSL به علت پشتيباني نكردن مخابرات منطقه ممكن نيست و Dial-Up هم ديگه داره سرعتش به صفر ميل ميكنه.

من ديگه دارم از اين وضع كلافه ميشم.
استعلام كردم ديدم تنها راه برقراري ارتباط مناسب در حد ADSL يا حتي بالاتر اينه كه از Wi Fi استفاده كنيم و با توجه به مسافت ما از دكل ISP بايد مبلغي در حدود 4 ميليون تومان بايد براي خريد و نصب دكل به ارتفاع 25 متر هزينه بشه و ماهانه 150 هزار تومان هم هزينه دسترسي اختصاصي با پهناي باند 128 Kbps بايد پرداخت بشه.

البته يه راه ديگه هم هست كه با توجه به هزينه بالاي اين روش اونم به راه حل هاي موجود اضافه ميشه و اون Lease Line هستش كه به اشتراك مخابرات در ميايم ولي در اون روش ما بايد براي 128 Kbps مبلغ 220 هزار تومان ماهيانه هزينه بكنيم.

اين اواخر هم شنيديم كه داره WiMax مياد ولي معلوم نيست كي عملياتي بشه و هزينه اونم چقدر باشه.

به نظر شما آيا با توجه به هزينه هاي اشاره شده و وضعيت فعلي ما كه تمام كارهاي مربوط به ارتباط با اينترنت رو مجبورم بيام تو خونه خودم انجام بدم چه راهي پيشنهاد ميشه.

من خودم بيشتر در نظر دارم از Wireless استفاده كنم كه هزينه ماهانه اون از LeaseLine كمتره ولي هزينه نصبش سر به فلك ميزنه ولي اگر موافقت نشه به نظر شما استفاده از LeaseLine ‌ارزش داره؟ من تا حالا در مورد LeaseLine كسي رو نديدم كه استفاده كنه تا بفهمم كه به درد ميخوره يا نه.

armin_software
20-02-2009, 11:19
دوست عزیز اگر میخوای درباره ی وایمکس بحث کنی برو به این تاپیک:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ولی در جواب باید بگم شما چرا وایرلس نمی گیری؟
قیمت رادیو وایرلس 250 تومان است.
به نظر من وایرلس بگیر.

ehsankalak
20-02-2009, 11:42
wimax تقریبا مثلwi-fi هست فقط با 3 تفاوت : سرعت بالاتر ( سریعترین ارتباط تو wi-fi سرعت 54Mbps رو میده ولی تو wi-max این رقم 70Mbps هست )
محدوده تحت پوشش بیشتر ( اصلی ترین تفاوتشونه ! )
کاربرای بیشتر !!!
wi-fi از استاندارد 802.11 استفاده می کنه ولی wi-max از 802.16
درکل میشه گفت wi-max نسل جدید wi-fi هست چرا ؟ چونکه براساس همون قاعده wi-fi کار میکنه !!
کلا مثل شبکه های موبایله ( امکان سرویس دهی تو حومه شهرها و روستا ها و نقاطی که دسترسی به اینترنت پر سرعت به دلیل عدم وجود امکانات مخابراتی و تلفنی امکان پذیر نیست رو فراهم می کنه )
دکلاش هم کپی دکل های BTS شبکه موبایله هر دکلش هم حداکثر میتونه 8000 کیلومتر مربع رو پوشش بده !!!
برد wi-fi بدون استفاده از تقویت کننده های رادیویی نهایتا 150 متره !!

armin_software
20-02-2009, 13:43
دوستان لطفا برای وایمکس به این تاپیک بیایید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کسی جواب سوالات رو نمیده.
تاپیک خوبیه
لطفا پست بدید.

ehsankalak
20-02-2009, 14:11
دوستان لطفا برای وایمکس به این تاپیک بیایید:
کسی جواب سوالات رو نمیده.
تاپیک خوبیه
لطفا پست بدید.
میشه ربط این تاپیک به اون چیه ؟
اشكال در ورود به اطاقهاي چت ياهو چه ربطی داره به این تاپیک ؟
بعدشم اون دیگه تقریبا فسیله !!!

Pejvak61
20-02-2009, 14:21
من در مورد WiMax حرف نميزنم فقط گذرا بهش اشاره كردم و از اونجايي كه در ايران هنوز آماده استفاده نيست فقط خواستم بدونم تفاوتش چيه. بيشتر نه.

اما راديو وايرلس چيه؟
اينجا توي رشت از ISP ها كه پرسيدم چيزي در رابطه با راديو وايرلس بهم نگفتن. يعني چي 250 تومن؟
تجهيزاتي نداره كه بخواد هزينه نصب اوليه داشته باشه و هزينه اشتراك ماهيانه نداره؟
لطفاً بيشتر توضيح بدين.

ehsankalak
20-02-2009, 14:58
سلام دوست عزیز یه نکته : Wi-max تو تهران چندوقتی میشه راه افتاده ( برای نمونه لایزر )
رادیو وایرلس یه تقویت کننده هست که پوشش شبکه رو زیاد میکنه !!
از نظر تجهیزات باید بگم اکسس پوینت و دکل و .... که با Isp هست و شما فقط یه کارت شبکه وایرلس باید تهیه کنی ( و درصورت نیاز آنتن ) هزینه راه اندازی هم بعضی از شرکتا میگیرن بعضیاشونم نه !!! ( راه اندازیش به طور خیلی خلاصه اینجوریه که کارت شبکه شمارو مگیرن و mac آدرس اونو میدن به اکسس پوینت و یه پسورد wap با اسم ssid و ... تو کانفیگ کارت شما وارد میکنن و کارت شبکه رو میدن خدمتتون )
هزینه اشتراک ماهیانه هم بسته به پهنای باندی که میگیری متفاوته !!

Pejvak61
20-02-2009, 15:08
يعني در محل شركت لازم نيست دكلي نصب بشه؟ بعد مسافت براش مهم نيست؟

خوب اگه هزينه اون كمتره چرا هيچكدوم بهم اينو پيشنهاد نكردن؟

بعدشم من وقتي دارم از isp درخواستم مي‌كنم فقط بگم راديو وايرلس ميخوام كافيه؟

ehsankalak
20-02-2009, 15:29
ببین دوست عزیز شما باید اول بری از اونجایی که میدونی خدمات اشتراک وایرلس میده بپرسی ببینی که منطقه شما رو پوشش میده یا نه !!
یه چیز دیگه ای که هست اینه که تو قسمت تجهیزات تنها چیزی که به شما مربوط میشه همون کارت شبکه وایرلس هست که اونم خود شرکت چندتا مدل پیشنهادی بهتون میده ! ( مهم اینه که منطقه شما تحت پوشش باشه!)

R@R#M@N
20-02-2009, 16:05
اینترنت ماهواره ای هم خوبه ها !!
سندتون میشه با دیال آپ و ریسیوتون میشه با ماهواره و کارت --- !!
هزینش هم نسبت به سرعتش خیلی خیلی بصرفه است
کارت --- هم فک کنم 70 80 تومنه !! اکانتهاش هم توی گوگل سرچ بزنی پیدا میکنی

armin_software
20-02-2009, 16:20
اشكال در ورود به اطاقهاي چت ياهو چه ربطی داره به این تاپیک ؟دوست عزیز لینک رو اشتباه زدی!

armin_software
20-02-2009, 16:35
اگر شرکت هست و می خواهید اینترنت پر سرعت داشته باشید از دو نوع وایرلس می تونید استفاده کنید:
point to point
share
اگر شیر بگیرید سرعت شما بسته به isp به مرور زمان کاهش پیدا می کنه.
قطع و وصلی هم داره.
اگر point to point بگیرید باید 2 تا رادیو نصب کنید.
یکی روی دکلisp و دیگری بالای ساختمون خودتون.
2 رادیو وایرلس هم حدود 500 تومنی میشه.
در وایرلس point to point دیگه قطع و وصلی نداره و شیر هم نمیشه و سرعت شما هم کاهش پیدا نمی کنه.
البته برای وایرلس شیر بسته به isp خدمات متفاوت هست.
مثلا من الان وایرلس 128 دارم شیر هست
در روز 3 یا 4 ساعت سرعتم نصف میشه و قطع و وصلی میانگین اون روزی 20 دقیقه قطعی داره.
point to point برای کافی نت ها یا جاهایی که خیلی به اینترنت نیاز دارند خوبه.
شما کجای شهر هستید؟
از شهر چند کیلومتر فاصله دارید؟
اگر خیلی دور هستید باید دکل بزنید.
شما اطلاعات مکان خودتون و نزدیکترین isp رو بگید.
کار خودتون چیه؟

Pejvak61
21-02-2009, 01:00
فاصله با دكل ISP : حدود 10 كيلومتر (دقيقاً نميدونم و اينكه آيا دكل ISP مورد نظر نزديكترين به شركت است يا خير)

مشخصات اصلي راديو :

فركانس : 5.8 گيگاهرتز
پهناي باند هوايي : 108 Mbps

راديو با فركانس 2.4 هم داشتن كه گفتن با فاصله دكل و شركت شما به كار نمياد.

من مسئول امور انفورماتيك شركت هستم.

البته الآن در فكر استفاده از Lease line هم هستم اگه نظري دارين بفرمائين.

ehsankalak
21-02-2009, 01:08
دوست عزیز لینک رو اشتباه زدی!
من اشتباه نکردم اون موقع فوروم قات زده بود !!!! الان ردیفه !!

armin_software
21-02-2009, 15:13
البته الآن در فكر استفاده از Lease line هم هستم اگه نظري دارين بفرمائين.
به نظر من برو یک وایرلس بگیر اگر point to point بگیری که خیلی عالیه.
10 کیلومتر که میشه وایرلس گرفت.
ماهی چه قدر میگیره؟
128؟
رشت هستی؟

Pejvak61
24-02-2009, 09:04
بله رشت هستم.

هزينه نصب دكل با كليه امكانات حدود 4 ميليون تومن.

براي 128Kbps پهناي باند اختصاصي 150 هزار تومن.

armin_software
24-02-2009, 23:41
اگر دکل نزاری خیلی درخت یا مانع جلوی رادیو هست؟
دکل خیلی گرونه.
128 اختصاصی یعنی چی؟

sia-saketi
27-02-2009, 03:11
یعنی چی دکل اختصاصی؟