PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : AMD يا اينـــتـل ، مســأ له اين اســـت

mahan
29-12-2004, 17:19
AMD يا اينـــتـل ، مســأ له اين اســـت

تفاوت CPU هاي AMD و اينتل از جمله سئوالاتي است كه ذهن بسياري از شماها را به خودش مشغول و چه بسا در انتخاب اون ها شما رو سر درگم كرده باشه .
كارشناس شبكه فناوري اطلاعات ايران اين تفاوت ها را در ۷بند توضيح دادن :

۱-AMD براساس معماري اجرايي ۹ مرحله اي ساخته شده است اما معماري پردازنده هاي اينتل شش مرحله اي است؛ بدين معنا كه AMD در هر چرخه كاري ۹عمليات را انجام مي دهد در حالي كه اينتل فقط ۶ عمل را مي تواند انجام دهد.

۲-AMD از كشCache)) 64 Kb برخوردار است در حالي كه اينتل ، از کش 532 Kb سود مي برد؛ هر چقدر كه ميزان كش پردازنده بيشتر باشد ، پردازنده كارايي بيشتري خواهد داشت، اطلاعات بيشتري مي تواند ذخيره كند و ديگر لازم نيست پردازنده براي بدست آوردن اطلاعات يا دستور ها مدت زمان بيشتري را براي رفت و برگشت به حافظه برد اصلي براي جذب اطلاعات يا دستور العمل ها صرف كند.

۳- AMD از مس براي اتصال ترانزيستورهاي بكار رفته در پردازنده ها استفاده مي كند در صورتي كه در ساختمان پردازنده هاي اينتل آلومينيوم بكار رفته است. مس هادي الكتريسيته بهتري است ، ازاين رو پهناي اتصال هاي بين ترانزيستورها را به ميزان چشمگيري كاهش مي يابد كه اين امر باعث مصرف كمتر مواد اوليه و در نتيجه منجر به كاهش هزينه مي شود. اين دليل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.

۴- از ديگر تفاوت هاي ميان AMD و اينتل مي توان به راندمان كش برروي تراشه اشاره كرد ، AMD از معماري انحصاري استفاده مي كند كه راندمان بيشتري نسبت به طراحي معماري غير انحصاري اينتل دارد.

۵-AMD از فناوري پردازش موازي در مقايسه با Hyper -Threading اينتل استفاده مي كند؛ در بسياري از كاربردهاي امروزي فعال بودن Hyper -Threading كارايي پائين تري ارائه مي دهد ، نتايج تحقيقات بي شمار منتشر شده در نشريات رايانه اي و پايگا ه هاي اطلاعاتي معتبر بيانگر اين پديده هستند.

۶-يكي ديگر از مهمترين نكات برتر پردازنده هاي AMD واحد مميز شناور آن است كه از FPU اينتل بسيار قويتر است و اين امر باعث اجراي سريع تر برنامه هاي چند منظوره ( MultiMedia) مي شود.

۷- زماني كه اينتل P4 را طراحي كرد طول PIPELINE را از ۱۰ مرحله در P3 به ۲۰ مرحله افزايش داد، اينتل همين تغيير توانست كه تعداد عملياتي كه در چرخه عملياتي انجام مي شود بصورت قابل ملاحظه اي كاسته مي شود و از طرف ديگر افزايش طول PIPELINE نيازمند افزايش تعداد ترانزيستور ها براي انجام همان تعداد عمليات است كه اين امر باعث افزايش اندازه هسته و بالا رفتن قيمت توليد مي شود در حالي كه AMD با وجود افزايش فركانس پردازنده هاي خود طول pipeline را به همان اندازه p3 يا k6 ثابت نگه دارد.

Navid
29-12-2004, 20:58
CPU فقط AMD

Sinagood
29-12-2004, 23:07
اشتباه نكنم منبع از پي سي وب بود

mahan
29-12-2004, 23:42
سینا جان اشتباه کردی
منبع مطلب تو خط سوم نوشته شده
:twisted:

saghy
30-12-2004, 01:29
سلام
ماهان جان با اجازه ات مطلبت رو به تاپيك زير انتقال ميدم خودت زحمتش رو بكش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Bob
30-12-2004, 12:14
Cpu only AMD athlon XP :mrgreen: :P

Amir_P30
30-12-2004, 19:23
من تا حالا اينتلي بودم

ولي توي نمايشگاه كامپيوتر فرق اينتل و اي ام دي رو به عينه ديدم.

واقعا Cpu only AMD athlon XP

خوراك كارهاي هويه!! :mrgreen: :mrgreen:

Sinagood
01-01-2005, 16:59
اينجا سوال خيلي خوب مطرح شده اما در جواب نكات قوت اينتل رو يكي خورده

من هم كه اي ام دي بودم و هستم اما فقط اي ام دي 64 3200+

من مدتي هست كه با يه اينتل 2400 بدون اچ تي و ... كنار ميام

habibi
02-01-2005, 21:44
امير جان من هنوز به اينتل وفادارم! :mrgreen:
هيچ مشكلي باهاش ندارم. سري كه درد نمي‌كنه دستمال نمي‌بندن.
دنيا پنتيوم 4 شايد هم 5! :)

mkoleiny
11-01-2005, 14:43
آقايون جهت اطلاعتون بگم كه گرافيك پراسس در amd چيزي خدود 97٪ ولي در intel 7.6٪
پس فقط amd

masoud_35_teh
12-01-2005, 18:30
اگر قيمتش هم در نظربگيري amd بهتره

habibi
13-01-2005, 20:28
ولي خوب جنگ ما هم شده جنگ حيدري - نعمتي ها! :wink: