PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بازیابی اطلاعات از دیسک های فرمت شده(تصويري) با برنامه GetDataBack

Babak_King
06-01-2006, 09:40
منبع:بلاگ دو نفر و يك بلاگ lostlord

بازیابی اطلاعات از هارد دیسک های فرمت شده و یا دیسکهایی که بنا به دلایلی از قبیل ویروس یا قطع ناگهانی برق و ... غیر قابل دسترس شده اند.

هفته گذشته در حال کار با کامپیوتر بودم که ناگهان یکی دو تا از برنامه ها خطا گرفتن و شروع کردن به بسته شدن و بعدش کامپیوتر درست کار نکرد. من هم کامپیوتر رو ریست کردم.

وقتی اومد بالا خیلی خوب کار کرد ولی وقتی رفتم توی My Computer برق سه فاز از سرم پرید...

یه نگاه به درایوها نشون میداد که آیکون یکی از درایوها عوض شده. این بدان معنا بود که احتمالا اون درایو کار نمیکنه.

وقتی میخواستم واردش بشم، یه پیغام خوشگل ظاهر شد بدین مظمون «The disk in drive D is not formatted. Do you want to format it now» اونجا بود که متوجه شدم چه بلایی سرم اومده. من تمام اطلاعات مهم و آرشیوی خودم رو توی درایو D نگهداری میکنم. یعنی تمام برنامه ها و پروژه هایی که این چند ساله نوشته بودم، دود شده بود رفته بود هوا... البته یه سری رو روی سی دی داشتم ولی اکثر پروژه های جدید رو که توی سال اخیر روش کار کرده بودم، از جمله همین قالب جدید سایت رو که کلی روش کار کرده بودم از بین رفته بود.

اولش گفتم شاید مشکل از کنترلر IDE مادر بورد باشه. ریست کردم و کنترلر رو عوض کردم ولی باز هم بی نتیجه بود. خلاصه کم کم قبول کردم که اطلاعات پریده.

حالا باید با قبول این فاجعه بزرگ، یه راه حل براش پیدا میکردم. این بود که دست به دامن برنامه های بازیابی زدم و خوشبختانه تونستم تقریبا تا 90 درصد اطلاعات رو بازیابی کنم.

گفتم این مطالب رو با شما هم درمیون بزارم چون ممکنه کسی دیگه هم دچار این مشکل بشه و با این روش بتونه جلوی خصارت بیشتر رو بگیره. پس شروع میکنیم:

اعمال پس از بروز خرابی: (به سبک این جزوه های آموزشی زلزله)

1- ابتدا خونسردی خودتون رو حفظ کنید. چون در اغلب این موارد، گناه رو به جون یه بنده خدایی دیگه میندازیم و بعد از کلی داد و بیداد، و جنگ و دعوا، احتمال شکستن مانیتور و غیره هم وجود داره.
معمولا میشینیم فکر میکنیم که توی این چند سال اخیر کدوم بد بختی اومده یک ثانیه پشت کامپیوتر ما نشسته. اون موقع است که داد میزنیم که ای بابا فهمیدم، این لرد نامرد، دفعه پیش که اومده بود پیش من، حدود 10.6 ثانیه به کیبرد دست زده. پس احتمالا همین لرد بوده که باعث خرابی شده!

2- سعی کنید هر برنامه اضافی که دارین رو از کار بندازید. چون احتمال میره که اون برنامه، به دیسک خراب دسترسی پیدا کنه و روی اطلاعات از بین رفته چیز بنویسه. اون موقع دیگه نمیشه هیچی از اطلاعات رو برگردوند.
معمولا همه افراد کلی برنامه در حال اجرا توی کامپیوترشون دارن که یا خودشون خبر ندارن یا بی خیال اجراش شدن.
اولی کاری که میکنید اینه که ویروس یابها رو از کار بندازید. برنامه های باز رو ببندید. مثلا Winamp و اکثر آنتی ویروسها توی سینی سیستم (System Tray) کنار ساعت، جا خوش میکنن. همه اونها رو ببندید.

3- از برنامه های کمکی، برای بازیابی اطلاعات استفاده میکنیم.

من کلی برنامه بازیابی اطلاعت از بین رفته رو امتحان کردم، یکی مثل PC Inspector File Recovery که رایگان هم هست. خیلی از مواقع که یه فایل معمولی رو اشتباهی پاک کردیم و از Recycle Bin هم حذفش کردیم. به درد میخوره. البته این برنامه کلی ایرادات داره و معمولا موقع بازیابی هارد دیسکهای فرمت شده، خیلی پایدار نیست و کلی ایراد میگیره و بعدش هم کار نمیکنه. اگه میخواین فایلهای پاک شده رو بازیابی کنید. همین PC Inspector File Recovery خیلی به درد بخوره.

یه برنامه که کلی وقته میشناختمش ولی به امکانات و توانایی هاش ایمان نداشتم، یه برنامه بی ریخت ولی پر فایده به اسم GetDataBack است. این برنامه که میشه توی نوع خودش عجوبه برنامه های بازیابی اطلاعات نامید. در دو نسخه ارایه میشه، یکی برای پارتیشن های FAT و FAT32 و دیگری برای پارتیشن های NTFS. البته این برنامه رایگان نیست ولی از من نشنیده بگیرید، توی سایتهای زیادی شماره سریال برنامه به راحتی پیدا میشه.

4- اگه هارد دیسک غیر قابل دسترسی هست و اگه مطمئنید که هیچ کار دیگه ای برای بازیابی نمیتونید انجام بدین، مثلا چک کردن دیسک با برنامه هایی مثل Norton Disk Doctor و حتی Scan Disk خود ویندوز، اونوقت هارد دیسک رو با کمک خود ویندوز فرمت کنید.
!! خیلی دقت کنید که حتما نوع فرمت رو همون نوعی انتخاب کنید که قبلا هارد دیسک داشته. مثلا اگه NTFS بوده، حتما این دفعه هم NTFS فرمت کنیدش و اگه FAT32 بوده، حتما FAT32 فرمت بکنید.
!! حتما فرمت از نوع Quick باشه. یعنی حتما گزینه «Quick Format» تیک خورده باشه.

بازیابی با کمک برنامه GetDataBack:
از این به بعد به جای GetDataBack همون مخففش یعنی GDB رو به کار میبرم.)
پس از اجرای برنامه GDB، قبل از هر کاری باید یه کار مهم کرد، سمت چپ برنامه، یه شاخه معرفی کرده برای کارهای موقتی برنامه (Temp) حتما این شاخه رو توی یه پارتیشنی که سالم باشه و نمیخواهید اطلاعات اون رو بازیابی کنید، قرار بدین. مثلا اگه قراره از درایو D اطلاعات از بین رفته رو به دست بیارین، این شاخه میتونه داخل C:\Temp باشه.

1- محل TEMP رو اصلاح کنید.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2- بعد همه دیسکهایی که برنامه نشون میده رو از انتخاب در بیارین و تنها گزینه Logical Drives رو انتخاب کنید.
دکمه Next رو بزنید.
از لیست صفحه بعد درایوی که میخواهید اطلاعتش بازیابی بشه رو انتخاب کنید و دوباره دکمه Next رو بزنید.

3- در لیست این صفحه نوع File System رو انتخاب کنید.(Fat32, NTFS و ...)
گزینه Excessive Search رو فعلا تیک نزنید. مراحل زیر رو ادامه بدید. اگه نتایج اونطور که میخواستین نبود (فایلهایی که میخواستین رو نتونستید پیدا کنید) دوباره مراحل بالا رو تکرار کنید و بعد گزینه Excessive Search رو تیک بزنید. این گزینه، جستجو رو با دقتت تر ولی با سرعت خیلی کند تر انجام میده.

4- دقت کنید که در قسمت Source drive، حتما گزینه اول یعنی Entire Drive فعال باشه.
اگه میخواهید فقط یک قسمت خاص از هارد رو بگردید، میتونید از گزینه دوم استفاده کنید.

دکمه Next رو بزنید.

5- یک کادر باز میشه و شروع میکنه به گشتن توی هارد دیسک.
صبر کنید تا تمام هارد رو بگرده.

6- اینجا باید بهترین File System رو انتخاب کنید.
به نوشته های زیر مراجعه کنید.

اینجا به یه دوراهی میرسیم.
برنامه با یه سری جستجو، به احتمال زیاد، چند تا File System پیدا کرده.

اول از همه اگه دیدین که فقط یک گزینه وجود داره که اون رو انتخاب کنید و خلاص.

اگه توی لیست سبز داشت که سبزه رو انتخاب کنید.

اگه همه گزینه ها زرد بود، یکی از زردها رو انتخاب کنید و دکمه Next رو بزنید. اگه نتایج مورد قبول نبود برگردین و بعدی رو انتخاب کنید.

اگه قرمز هم بود، مثل زرد عمل کنید.

در حالت کلی، سبز بهتر از زرد و زرد بهتر از قرمزه. هر کدوم که داشت رو انتخاب کنید.

7- تمام فایلها و شاخه هایی که پیدا کرده رو نشون میده.
هر کدوم که خواستید رو راست کلیک کنید و گزینه Copy رو انتخاب کنید.

توجه کنید که خیلی مواقع پیش میاد که شاخه ها اسامی واقعی خودشون رو ندارن. پس بهتره اگه دیدید اطلاعات شما توی لیست شاخه های پیدا شده نیست. تما شاخه هایی که اسامی عجیب قریب دارن رو هم تست کنید. شاید داخل اونها فایل مورد نظر شما قرار داشته باشه.

شاخه هایی که برنامه نتونه بنا به دلایلی اسمشون رو پیدا کنه، بصورت «[007102]» نامگذاری میکنه.

اگه توی این مرحله دیدید هیچ شاخه ای وجود نداره، میتونید با زدن گزینه Back یک File System دیگه رو (در صورت وجود) انتخاب کنید و دوباره next بزنید.

Lovelyman
06-01-2006, 17:33
اگه اطلاعات كمتر از 100مگباشه درصد بازگشت چه قدره؟

alaodin1
23-02-2006, 08:57
اين نرم افزار به صورت جامع قبلا معرفي شده است

masoudkhsh
17-03-2006, 14:56
علا الدين جان
كرك معرفي شده براي اين نرم افزار ورژنش قديميه اما لينك دانلود ورژنش 3.03 هستش
با تشكر

alaodin1
18-03-2006, 04:18
علا الدين جان
كرك معرفي شده براي اين نرم افزار ورژنش قديميه اما لينك دانلود ورژنش 3.03 هستش
با تشكر

masoudkhsh جان
شما به لينكي كه در امضا هست مراجعه كن هر دو ورژن getdataback v2.31 و هم ورژن getdataback v.3.02 با كرك مربوطه در آن موجود است

saeidan
12-12-2009, 11:40
سلام

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

این هم نسخه 3.32 به همراه سریال کاملا تست شده

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید