PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : انواع زبانهای برنامه نویسی62nightsky62
17-10-2008, 13:29
من در مورد انواع زبانهای برنامه نویسی تحقیق دارم لطفا در این مورد راهنمایی کنید.:27::19:

majid-ar
17-10-2008, 19:49
اینا 3 تا مطلب جدا هستن که با خط از هم دیگه جداشون کردم

-------------------------------------------------------

زبان بیسیک از سری زبان های است که توسط شرکت مایکروسافت تهیه گردید و قابلیت زیادی داشت ولی به هر حال قدرت رقابت با محضول شرکت بورلند یعنی پاسکال را نداشت چرا که بورلند پاسکال دارای یک مترجم یا کامپایلر را داشت که این امکان را برای کاربر به وجود می**آورد که بتواند بدون نیاز به خود زبان برنامه نویسی برنامه را اجرا کند و دیگر مزیت این کامپایلر این است که زمانی که شما دستورات را به طور کامل تایپ کردید کامپایلر یکجا برنامه را به زبان ماشین (۰و۱) تبدیل می**کند و سرعت برنامه نیز بالا تر میرود حال آنکه بیسیک که یک مفسر محسوب می*شود کدها را بهصورت خط به خط به ماشین تبدیل می**کند نسخه*های تکمیلی بیسیک : کوییک بیسیک کیوبیسیک ویژوال بیسیک را می**توان نام برد که قابلیت شی گرا یی دارند وهمینطور دارای کامپایلر نیز هستند.


دِلفی (Delphi) یا به تعبیری ویژوآل پاسکال – یک زبان برنامه*نویسی است و بستری برای توسعهٔ نرم*افزار که شرکت بورلند آن را تولید کرده است. این زبان، در بدو انتشار خود در سال 1995، به عنوان یکی از نخستین ابزارهایی مطرح شد که از توسعهٔ نرم*افزار بر مبنای متدولوژی RAD پشتیبانی می*کردند؛ یعنی تولید و توسعهٔ سریع برنامه*های کاربردی.

این نرم افزار بر مبنای پاسکال شی*گرا بوده و از این زبان مشتق شده است. البته بورلند نسخه*ای از دلفی و سی*پلاس*پلاس*بیلدر را برای لینوکس به نام کایلیکس (Kylix) ارائه کرد که مورد استقبال توسعه دهندگان نرم*افزارهای لینوکس قرار نگرفت. نرم*افزارهای دلفی در ابتدا به صورت مستقیم از کتابخانه*های ویندوز و کتابخانهٔ مخصوص خود به نام VCL استفاده می*کرد، اما پس از نسخه ۶ دلفی، امکانات استفاده از دات*نت هم به آن اضافه شد. در حال حاضر می*توان دلفی را یکی از رایج*ترین زبان*های ممکن در ایران دانست.

زبانِ دلفی که پیشتر بنام Object-Pascal یا پاسکال شیءگرا خوانده می*شد و برای طراحی نرم*افزاهای تحت ویندوز به کار می*رفت، امروزه چنان توسعه یافته است که برای تولید نرم*افزارهای تحت سیستم*عاملِ لینوکس و دات*نت نیز به کار می*آید. بیشترین کاربرد دلفی در طراحی برنامه*های رومیزی و پایگاه دا*ده*ها* است، اما به عنوان یک ابزارِ «چند- منظوره»، برای طراحی انواع گوناگونی از پروژه*های نرم*افزاری نیز مورد استفاده قرار می*گیرد

فُرترن زبان برنامه*نویسی مفسری است (ایستای کامپایل شده). این زبان در دهه۱۹۵۰ ساخته شده ولی الان هم بصورت گسترده در محاسبات علمی و محاسبات عددی بکار برده می*شود. نسخه*های اخیر فرترن بر خلاف نسخه*های قدیمی دارای قابلیت*های شی*گرایی هستند. از نسخه های جدید آن می توان به ویژوال فرترن اشاره کرد.


جاوا

جاوا شباهت*هایی به سی*پلاس*پلاس دارد، ولی قابلیت انتقال آن بهتر است و استفاده از آن ساده تر از ++c است. همچنین مدیریت حافظه نیز توسط خود ماشین مجازی جاوا انجام می*شود. طراحی این زبان به گونه ایست که دارای اطمینان بسیاری بوده و وابسته به سیستم عامل خاصی نیست. و دلیل این موضوع این است که جاوا یک ماشین مجازی در سیستم شما راه می*اندازد و برنامه*ها را در آن ماشین مجازی اجرا می*کند. این ماشین مجازی «ماشین مجازی جاوا» یا به اختصار Jvm نامیده می*شود. البته راه انداختن یک ماشین مجازی باعث دو مشکل می*شود. هنگامی که نرم*افزار شما در یک ماشین مجازی اجرا می*شود سرعت کمتری خواهد داشت، همچنین شما نیاز دارید قبل از اجرای برنامه*های جاوا یکبار سیستم مجازی جاوا را که حجم نسبتاً بالایی دارد، از اینترنت بارگذاری و یا از جای دیگری تهیه و نصب کنید ولی مزیت آن عدم وابستگی به سیستم عامل مقصد است.

جاوااسکریپت


جاوا اسکریت زبانی است که توسط NetScape تولید شده است. این زبان، زبان برنامه نویسی اسکریپت مبتی بر اشیاء است که بر اساس استاندارد ECMA-262 Edition 3 نوشته شده است.
الارقم اشتباه عمومی زبان جاوا اسکریت با زبان جاوا ارتباطی ندارد، اگر چه که ساختار این زبان به سی پلاس پلاس و جاوا شباهت دارد، که این امر برای سهولت یادگیری در نظر گرفته شده است. به همین دلیل دستورهای متداول if, for, try..catch و ... در این زبان هم یافت میگردند.
این زبان میتواند همه به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده قرار گیرد. در این زبان اشياء با اضافه شدن متدها و خصوصیات پویا به اشیاء خالی ساخته میشوند، بر خلاف جاوا. بعد از ساخته شدن یک شی به روش فوق، این شی میتواند به عنوان نمونه ای برای ساخته شدن اشياء مشابه مورد استفاده قرار گیرد.
به علت این قابلیت زبان جاوا اسکریپت برای ساختن نمونه از سیستم مناسب میباشد.
کاربرد گسترده این زبان در سایتها و صفحات اینترنی میباشد و به کمک این زبان میتوان به اشياء داخل صفحات HTML دسترسی پیدا کرد و آنها را تغيير داد. به همین علت برای پویا نمودن صفحات سایت از این زبان استفاده میشود.


لیسپ یک زبان برنامه*نویسی رایانه است که در سال ۱۹۵۸ به وسیلهٔ جان مک*کارتی ابداع شده است. این زبان، مانند زبان برنامه*نویسی پرولوگ، بیشتر برای برنامه*نویسی هوش مصنوعی مورد استفاده قرار می*گیرد. با توجه به اینکه زبان لیسپ از نحو ساده*ای برخوردار است، تجزیه و پیاده*سازی آن نسبتاً با سهولت انجام می*شود.

متن برنامه*های لیسپ عموماً از نمادها و لیست*هایی از نمادها تشکیل می*شود و بدین خاطر است که این زبان لیسپ (مخفف پردازش لیست) نامیده شده است. یکی از ویژگی*های جالب زبان لیسپ این است که خود برنامه*های لیسپ نیز لیست هستند و بنا بر این، می*توان با برنامه*ها به عنوان داده*ها رفتار کرد و یا داده*ها را به عنوان برنامه ارزیابی نمود.

لیسپ دارای گویش*های مختلفی است که بعضی از آنها دارای قابلیت*های شیءگرا نیز هستند. از این میان می*توان به کامن لیسپ اشاره کرد.
زبان برنامه*نویسی رایانهای*ی پاسکال یکی از زبان*های مشهور برنامه*نویسی*ی سطح بالای متداول است. این زبان توسط دانشمند رایانه*ی سوئیسی به نام نیکلاوس ورث (Niklaus Wirth) در اوایل سال*های ۱۹۷۰ توسعه یافته و نام آن از نام بلز پاسکال، ریاضی*دان فرانسوی، الهام گرفته شده است.


استاندارد این زبان برنامه*نویسی در سال ۱۹۸۳ نوشته شده است و دو سازمان IEEE و ANSI آن را تائید کرده*اند. هم اکنون این زبان بیش*تر به*عنوان زبان برنامه*نویسی*ی آموزشی برای مبتدیان در دانشگاه*ها تدریس می*شود. سادگی و تجرید خوب این زبان امکان برنامه*نویسی راحت بدون نیاز به آگاهی از ساختارهای پیچیده*ی زیرین سیستم عامل را می*دهد.

از خصوصیات این زبان می توان به سادگی*ی فراگیری*ی آن اشاره کرد.

پاسکال نیز مانند بسیاری از زبان*های برنامه*نویسی دیگر دارای کامپایلرهای زیادی است که از معروف*ترین آنها می*توان به کامپایلر توربو پاسکال (Turbo Pascal) که متعلق به شرکت بورلند (Borland) است اشاره کرد. شرکت بورلند از پاسکال شی*گرا به*عنوان زبان برنامه*نویسی محیط توسعه نرم*افزار خود به نام دلفی استفاده کرده است.

پی*اچ*پی (PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان*های برنامه*نویسی متن باز (Open Source) می**باشد، که بیشتر برای طراحی برنامه*های سمت سرور در وب*گاه*های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می*گیرد. PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor (پیش*پردازنده فرامتن) می**باشد. پی*اچ*پی در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه*سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه*نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده*است.

پی*اچ*پی از زبان*های برنامه*نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیه زبان سی (C) و زبان برنامه*نویسی پرل (Perl) می**باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک*های اطلاعاتی از قبیل MySql قدرت آن را افزایش داده است.

مشهورترین نرم*افزارهای(بسته هاي) ایجاد شده با پی*اچ*پی عبارت*اند از phpBB و PHPNuke و مدیاویکی (MediaWiki) (که این وب*گاه با آن طراحی شده). پی*اچ*پی می*تواند جایگزینی برای زبان*های ASP.NET و JSP و Perl باشد.

سادگی استفاده از پی*اچ*پی و شباهت آن به زبان سی و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه*ترین زمان ممکن برنامه*های کاملی را ایجاد کنند.

پی*اچ*پی تنها یک زبان اسکریپت*نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می*توان برای طراحی برنامه*های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه*های خط فرمان شبیه پرل یا پایتون (Python) از آن استفاده کرد.

پی*اچ*پی امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه*های داده را از جمله MySQL، اوراکل، IBM DB2 ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می**سازد.

پی*اچ*پی روی بیشتر سیستم عامل*های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.شیوه کار برنامه پی*اچ*پ

یک برنامهٔ پی*اچ*پی می*تواند قسمتی از یک برنامهٔ اچ*تی*ام*ال (HTML) باشد. مثلاً در برنامهٔ زیر تنها
<?php echo"salaam php!" ?>

به زبان پی*اچ*پی است و بقیهٔ برنامه به زبان HTML نوشته شده است. برای جداسازی برنامهٔ پی*اچ*پی و برنامهٔ اچ*تی*ام*ال باید قسمت پی*اچ*پی را بین php?> و <? قرار داد. لازم به ذکر است که بجای تگ آغاز که همانا php?> است، می**توان از حالت خلاصه شده آن که به صورت ?> است استفاده نمود، منتها این کار استاندارد نبوده و بستگی به تنظیمات هنگام نصب php دارد. بنابر این توصیه می**شود که از همان حالت کامل استفاده شود.

پایتون زبان برنامه*نویسی تفسیری و سطح بالا ، شی*گرا و یک زبان برنامه*نویسی تفسیری سمت سرور قدرتمند است که توسط گیدو ون روسوم در سال ۱۹۹۰ ساخته شد. این زبان در ویژگی*ها شبیه پرل، رابی، اسکیم، اسمال*تاک و تی*سی*ال است و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می*کند.
پایتون به شکل پروژه*ای بازمتن توسعه یافته است و توسط بنیاد نرم*افزار پایتون مدیریت می*گردد.
نسخهٔ 2.4.2 این زبان در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۵ منتشر شد.

آنچه ویژوال سی خوانده می**شود، در واقع یک محیط توسعه مجتمع (یا IDE) است که در مایکروسافت برای تسهیل کار برنامه*نویسی به زبان سی یا سی++ طراحی و نوشته شده است. محیط ویژوال سی بخشی از مجموعه*ای بزرگ*تر به نام Microsoft Visual Studio است که اختصاصا به سی می*پردازد. ویژوال سی مجموعه به هم پیوسته*ای است که تمامی زنجیرهٔ ابزار توسعهٔ برنامه را یکجا گرد آورده. زنجیرهٔ ابزار فوق*الذکر شامل ویرایشگر، کامپایلر، لینکر، ابزار میک، دیباگر و اسمبلر مخصوص ویژوال سی می**باشد که هریک علاوه بر داشتن خواص برنامه*های قدیمی*تر، دارای قابلیت*های منحصر به فردی هم می*باشند. محیط ویژوال سی همانند بسیاری از محیط*های برنامه*سازی جدید مجهز به ویژگی ارزشمند خودتکمیلی است.

ویژوال سی++ درون*کار، یا ++eMbedded Visual C یکی از محیط*های طراحی نرم*افزار محصول شرکت مایکروسافت است که بر مبنای محیط مشابه برای رایانه شخصی، یعنی ویژوال سی، طراحی شده است. این محیط جهت سهولت نوشتن و کامپایل برنامه برای ویندوز سی*ایی (Windows CE، سیستم عامل شرکت مایکروسافت برای سیستم*های نهفته) در محیط ویندوز NT یا XP است. این نرم*افزار قابلیت کراس کامپایل (Cross-Compile) از کامپیوتر شخصی بر روی بسیاری از سیستم*های درون*کار شناخته شده یا سفارشی را داراست.

یکی از ساده*ترین زبانهای برنامه*نویسی بصری امروزی ساخت شرکت مایکروسافت برای ساخت برنامههای گرافیکی، شبکه، کاربردی، اکتیوایکس، اینترنتی، صفحات وب، بانک اطلاعاتی، چندرسانه*ای، بازی و ... با ساخت محیطی Gui. در این نرم افزار چندین ویژگی وجود دارد از قبیل اینکه خطاها و کدها مشخص است. این نرم افزار از ساختارهای نرم افزار قدیمی بیسیک استفاده می**کند و با افزودن مفاهیم جدیدتر به این مجموعه ساختارها می**تواند برنامه*های تحت ویندوز هم بسازد.

ویژوال بیسیک.نت یکی از زبانهای معرفی شده جهت نوشتن برنامه*های مبتنی و با استفاده از چهارچوب دات.نت است. دستورات این زبان مشابه بیسیک است. چون این زبان جزو مجموعه چهارچوب دات.نت است کد تولید شده توسط آن(msil)در بیشتر مواقع فرقی با کدهای تولید شده توسط سی*شارپ ندارد و کتابخانه*های تولید شده در هر یک از این دو زبان مستقیماً در دیگری قابل استفاده است.اشتباهی که معمولاً در مورد ویژوال بیسیک دات.نت می*شود این است که با توجه به ویژگی های بیسیک کلاسیک که زبانی ساده و مخصوص غیرحرفه*ای*ها بود، این زبان نیز غیرحرفه*ای تلقی می*شود، در حالی که قابلیت*های آن کاملاً با سی*شارپ برابر است. در ضمن زبان مفسری نیست.

ویژوال فاکس*پرو

نرم افزاری است که بوسیله آن میتوان بانکهای اطلاعاتی را تهیه کرد یک از بهترین ابزارهای
برنامه نویسی را دارا می باشد که توسط شرکت مایکروسافت ارائه گردیده است در حال حاضر
نسخه 9 آن تهیه شده و در آینده نسخه جدید این نرم افزار با نام سدنا به بازار عرضه خواهد شد .

----
البته این نرم افزار دارای قدرت بسیار در تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی هست که دارای برترهای بسیاری بر سایر زبانها هست ولیکن اشتباهی است این است که بیشتر قدرت زبانهای را باهم قیاس می کنند حال آنکه باید دقت کنید که زبانهای دیگر همچون دلفی - وی بی یا ... خود از یک دیتابیس اینجین دیگر (همچون اکسس - پاراداکس و ...) جهت مدیریت بانک اطلاعات استفاده می کنند که دیتابیس اینجنین داخلی ویژوال فاکس بسیار برتر از آنها هست
ولیکن متاسفانه یا در حقیقت یکی از پوئن های فاکس آن است که به راحتی می توان آن را یاد گرفت و به کار بست ولی به دلیل تولید نرم افزارهای ناقص و دارای عیب و ایراد بسیار توسط برنامه نویسان آماتور (مخصوصا در دوران داس) باعث ایجاد بدنامی این زبان بسیار قدرتمند شده حال آنکه اینچنین نیست
و واقعا در تولید نرم افزارهای بانک اطلاعاتی بسیار قدرتمندتر از سایر زبانها هست
شاید بخواهید آنها را قیاس با دیتابیس اینجنین های قدرتمندی همچون ms-sql یا mysql بکنید
که می توان در پاسخ گفت دقت کنید که خود ویژوال فاکس نیز می توانید به راحتی به آنها کانکت شود و از قدرت آنها نیز بهرهمند شود ولی به این نکته نیز دقت کنید که بسیاری از نرم افزارهای ما بیشتر به صورت single user استفاده می شود و موارد شبکه دارای استفاده های خاص هستند.
که ویژوال فاکس نیز جهت استفاده در محیط شبکه و ایجاد نرم افزارهای قدرتمند تحت شبکه با استفاده از دیتابیس اینجنین های همچون اوراکل یا sqlserver یا mysql را نیز داراست.
و محیط و دستورات داخلی آن نیز بسیار کارآمد و راحت جهت کنترل کلیه امور توسط برنامه نویس هست.

------------------------------------------------------


Microsoft .NET

جديد ترين نسخه طراحي شده سيستم معماري نرم افزار توسط Microsoft که امکانات بسياري را در اختيار برنامه نويسان (بخصوص در زمينه طراحي نرم افزارهاي مبتني بر اينترنت) قرار ميدهد. در واقع شايد بتوان گفت که اين شايد اولين گام اساسي شرکت Microsoft در ارتباط با اين تکنولوژي باشد؛ به عبارتي، Microsoft در تلاش بوده که يک سيستم جديد معماري نرم افزار را در اختيار برنامه نويسان قرار دهد که ميتوان از NET. به عنوان اولين نتيجه اين تلاشها نام برد. اين سيستم نرم افزاري شايد بهترين و کاملترين گزينه براي کساني است که ميخواهند برنامه هايي براي ابزارهاي مورد نظر خود ايجاد نمايند که بتوانند توانايي هاي مرتبط با اينترنت را نيز در آنها بگنجايند. براي مثال اين تکنولوژي جديد ميتواند اين توانايي را به کاربران کامپيوترهاي شخصي (PC) بدهد که بتوانند به راحتي با ساير ابزارهاي بيسيم (Wireless) با استفاده از کدهاي خاص ارتباط برقرار نمايند. هر طراح نرم افزار و برنامه نويسي ميتواند مطمئن باشد که با يادگيري اين سيستم جديد - بدليل توانايي هاي اين سيستم براي برقراري ارتباط با ساير ابزار هوشمند و ابزارهاي اطلاعاتي - به توانايي هاي بيشتري در زمينه طراحي سيستم هاي نرم افزاري کامپيوتري خواهد رسيد. اين موضوع يکي از دلايلي است که باعث شده است که اين سيستم معماري نرم افزار جديد توسط Microsoft ايجاد شود.

ASP .NET
اين زبان را نميتوان نسخه جديد از زبان برنامه نويسي قبلي ASP .NET دانست، ميتوان گفت اين زبان؛ يک سيستم معماري کامل و يکپارچه ميباشد که ميتواند قابليت و سرويسهاي مورد نياز جهت ايجاد نرم افزارهاي تحت وب را در اختيار برنامه نويسان قرار دهند. ASP .NET يک زبان برنامه نويسي کامل مانند زبانهاي #C و VB .NET را در اختيار برنامه نويسان قرار ميدهد تا با استفاده از آن به آساني به طراحي و ايجاد نرم افزارها و سايتهاي مبتني بر وب بپردازند. در واقع کدهاي نوشته شده در ASP .NET در هنگام اجرا مانند کدهاي کامپايل شده ميباشند برخلاف کدهاي ASP که در هنگام اجرا تفسير ميشوند و اين موضوع باعث بالاتر رفتن سرعت اجراي کدهاي شده است. امکانات جديد در اين زبان باعث شده که رفع اشکالات و همچنين استفاده مجدد از کدهاي نوشته شده به راحتي صورت بگيرد و همچنين اين زبان قادر به ترکيب کدهاي مختلف نوشته شده به ساير زبانها ميباشد بدون اينکه برنامه نويس ترسي از توانايي هاي مربوط به ترکيب اين کدها و همچنين مشکلات احتمالي ناشي از اين کار داشته باشد. تمامي آنچه در پشت اين امکانات ميباشد در واقع ايده جداسازي کدها از اجرا مي باشد و در واقع اين ايده را ميتوان مهمترين دليل برتري اين زبان نسبت به زبانهاي مشابه قبل از خود دانست.

#C
اين زبان برنامه نويسي يک زبان ساده، پيشرفته و داراي امکانات کامل تکنيک هاي برنامه نويسي شي گرا ميباشد که شباهت زيادي به زبانهاي C و ++C دارد. #C (که آنرا به نام C شارپ نيز ميشناسند) به دليل اينکه به عنوان يک عضو جديد از خانواده زبانهاي مشابه C ايجاد شده است، کاملا براي برنامه نويسان آشنا به اين زبانها شناخته شده خواهد بود. اين زبان در واقع به صورت کاملا اختصاصي براي استفاده از امکانات Microsoft .NET Framework نوشته شده است. NET Framework. مجموعه اي متشکل از يک محيط اجرايي که تحت عنوان Common Language Runtime) CLR) شناخته ميشود و همچنين مجموعه کاملي از توابع و کلاسهاي آماده، ميباشد که ميتوان از آن در نوشتن برنامه هايي به زبانهاي مختلف استفاده نمود. زبان برنامه نويسي #C در واقع در تلاش است که راحتي و ساده بودن زبان Visual Basic را همراه با قدرت و توانايي هاي C++ در اختيار برنامه نويسان قرار دهد. اين زبان به عنوان يکي از بخشهاي مجموعه Visual Studio 7 توسط شرکت Microsoft عرضه شده است که اين مجموعه نرم افزاري شامل زبانهاي VB .NET و VC++ .NET و همچنين زبانهاي اسکريپت نويسي VB Script و JScript ميباشد و همه اين زبانها نيز قابليت استفاده از توانايي هاي NET Framework. را دارا ميباشند. #C خود داراي کلاسهاي آماده خاصي نميباشد اما برنامه نويسان، با توجه به آنکه با زبان جديدي کار ميکنند، به راحتي اين توانايي را خواهند داشت که بتوانند از توابع و کلاسهاي نوشته شده در ساير زبانها مانند Visual Basic و ++Visual C در برنامه هاي خود استفاده کنند. اين زبان همچنين قابليت هاي خاصي براي نوشته برنامه هايي که از امکاناتي مانند XML و SOAP در آنها استفاده ميشود، دارد.

VS .NET
اين محيط توسعه نرم افزاري يک وسيله جديد و کاملا قدرتمند براي ايجاد برنامه ها و سرويسهاي وب مبتني بر تکنولوژي XML ميباشد که به راحتي باعث بالاتر رفتن توانايي برنامه نويسان شده و همچنين ميتواند فرصتهاي شغلي بهتري را در اختيار آنها قرار دهد و آنرا ميتوان تنها محيط توسعه قادر به توليد سرويسهاي وب مبتني به XML تا اين لحظه دانست. با استفاده از توانايي اشتراک داده ها بر روي اينترنت، سرويسهاي وب مبتني بر XML قادر خواهند بود اين توانايي را در اختيار برنامه نويسان قرار دهند که برنامه هاي خود را بدون توجه به محيط اجرا، زبان برنامه نويسي و همچنين روشهاي نرم افزاري مورد استفاده در آنها ايجاد نمايند به طوري که تمام آنها با استفاده از اطلاعاتي که از اين سرويسها دريافت ميکنند به طور مشابه عمل نمايند. اين محيط همچنين امکانات جالبي براي ايجاد نرم افزارهاي اينترنتي نيز دارا ميباشد.

VB .NET
اين زبان برنامه نويسي شما را قادر خواهد ساخت که نرم افزارهاي قابل اجرا بر روي سيستم عامل ويندوز را به راحتي و به سرعت ايجاد و با استفاده از توانايي هاي اين زبان در برقراري ارتباط با انواع زيادي از سيستمهاي نگهداري اطلاعات، از آنها در برنامه خود استفاده نماييد و همچنين با توجه به توانايي هاي خودتان به ايجاد Component هاي آماده و همچنين نرم افزارهاي اينترنتي بپردازيد. اين زبان از امکانات جديد زيادي (مانند inheritance و interfaces و overloading) استفاده ميکند که همين موارد باعث شده است تا از اين زبان بتوان به عنوان يک زبان قدرتمند مبتني بر ساختار شي گرايي نام برد. محيط برنامه نويسي و طراحي فرمها در اين زبان از امکانات بسيار مفيدي استفاده مينمايند که باعث شده اند تا برنامه نويسي با اين زبان بسيار راحت باشد.

ADO .NET
اين مورد به عنوان يک محيط جديد شي گرا مناسب براي استفاده در محيط برنامه نويسي NET. که با استفاده از قابليت هاي فراوان توارث و فضاهاي اسمي ميتواند متدهاي جديد را براي دسترسي به داده هاي ذخيره شده در اختيار برنامه نويسان قرار دهد شناخته ميشود. بسياري از محدوديتهاي موجود در ADO 2.7 در ADO .NET از بين رفته اند اما بسياري از امکانات جديد ADO .NET در زبان برنامه نويسي ASP .NET قابل استفاده نميباشند. براي نمونه، اگر شما با استفاده از دستورات مرکب SQL يک ****Set با استفاده از بيش از يک Table ايجاد نماييد تعدادي از امکانات موجود در ****Set و از جمله Mark را در اختيار نخواهد داشت، اين امکانات به صورت کاملا بهينه ميتوانند نوسط نرم افزارهاي مبتني بر WinForms ها مورد استفاده قرار بگيرند. در زبان برنامه نويسي ASP .NET ميتوان از ADO .NET به عنوان يک سيستم دسترسي به اطلاعات ساده استفاده نمود. همچنين ميتوانيد در ASP .NET با تبديل اطلاعات موجود در ****Set به فرمت XML از آنها براي انتقال اطلاعات بر روي سرويسهاي مبتني بر XML استفاده نماييد هرچند بايد به خاطر داشته باشيد که ADO .NET و ****Setهاي موجود در آن کاربردهاي بسياري بيشتري نيز ميتوانند در نرم افزارهاي مبتني بر NET. داشته باشند.

XML Web Services
اين سرويسها به صورت توليد کننده هاي اطلاعات اساسي براي انتقال داده ها بر روي اينترنت کار مي کنند. برقراري و مديريت ارتباط بين کامپيوتر هاي موجود در اينترنت و همچنين استفاده کنندگان از آنها نياز به استفاده از قواعد مشخصي دارد که براي برآورده کردن اين نيازها سرويسهاي وب مبتني بر XML پايگاهي را براي يکپارچگي مورد نياز بوجود مي آورند. نرم افزارها ميتوانند با استفاده از سرويسهاي مختلف XML بدون توجه به اينکه هر سرويس در کجا قرار دارد و يا چگونه برنامه ريزي شده است، توانايي استفاده همزمان از آنها را بوجود بياورند. اين سرويسها ميتوانند با استفاده از پروتکلهاي استاندارد امکانات بسياري را براي استفاده کنندگان از آنها بوجود بياورند. در بيشتر موارد اين سرويسها از پروتکلي به نام SOAP استفاده مينمايند. اين سرويسها در هنگام ارسال اطلاعات، مشخصات کلي مربوط به داده هاي ارسال شده را نيز براي گيرنده ارسال مينمايند تا نرم افزارهاي دريافت کننده اطلاعات توانايي برقراري ارتباط صحيح را داشته باشند. اين مشخصات معمولا به صورت يک فايل XML ميباشد که به نام فايلهايWeb Services Description Language) WSDL) شناخته ميشوند. اين سرويسها همچنين ميتوانند با تعريف خود در شبکه، امکان دسترسي آسان براي سرويس گيرندگاني را که از محل آنها اطلاع ندارند، بوجود آورند.

JScript .NET
اين زبان به عنوان پياده سازي خاص شرکت Microsoft از زبان JavaScript شناخته ميشود. زبان JScript .NET از امکانات بسيار بيشتري نسبت به زبان JScript برخوردار است که از مهمترين آنها ميتوان به پشتيباني کامل و مستقيم اين زبان از مفهوم برنامه نويسي شي گرا ميباشد.

Visual J# .NET
اين زبان برنامه نويسي که براي اولين بار در Microsoft TechEd 2002 اروپا توسط شرکت Microsoft معرفي شد به عنوان يک محيط براي توسعه نرم افزارها و سرويسهاي مبتني بر تکنولوژي NET. به زبان Java شناخته شده است. اين زبان در نظر دارد تا يک روش ساده براي تبديل برنامه هاي نوشته شده به زبان Java به نرم افزارهاي استفاده کننده از سرويسهاي وب مبتني بر XML براي برنامه نويسان بوجود آورد و با توجه به اين موضوع به طور فوق العاده اي قابليت نرم افزارهاي نوشته شده به زبان Java را در برقراري ارتباط با ساير برنامه هاي نوشته شده به زبانهاي مختلف را افزايش دهد. سادگي ايجاد يکپارچگي اطلاعات و همچنين انتقال اطلاعات در اين زبان باعث شده است که اين زبان به عنوان يک گزينه خوب بتواند توانايي ها و امکانات زيادي را در اختيار کساني قرار دهد که مي خواهند نرم افزارها و سرويسهاي وب مبتني بر XML را با استفاده از تکنولوژي NET. و زبان برنامه نويسي Java ايجاد نمايند.

SOAP
اين تکنولوژي به عنوان يک پروتکل ساده براي برقراري ارتباط بين سرورها، بسته هاي نرم افزاري و همچنين اشيا ميباشد که ميتواند اطلاعات را بين نرم افزارها و سخت افزارهاي موجود در شبکه به صورت يکپارچه منتقل نمايد. اين پروتکل به عنوان يک راه حل براي برقراري ارتباط نرم افزارها و سايتها با سرويسهاي وب ميتواند مورد استفاده قرار بگيرد.

UDDI
سرويس UDDI يا Universal Discovery Description and Integration يک پايگاه داده براي نگهداري اطلاعات سرويسهاي موجود در شبکه و خدمات آنها ميباشد. يا استفاده از UDDI هر شخصي ميتواند مشخصات سرويسهايي را که خود بر روي شبکه ايجاد نموده است، منتشر نمايد. اين داده ها بر اساس قواعد استاندارد ميتوانند گروه بندي شوند که اين گروه بندي ميتوانند کمک زيادي به يافتن اطلاعات مورد نياز (با توجه به گروه بندي هاي انجام شده) بکند. مهمترين نکته در ارتباط با UDDI ها اين مورد ميباشد که يک UDDI ميتواند علاوه بر ليست سرويسها، مشخصات مربوط به ساختمان داده هاي موجود در سرويس دهنده را نيز نگهداري نمايد. با استفاده از دستورات خاص SOAP مبتني بر XML ميتوان با UDDI ها ارتباط برقرار کرد و از اطلاعات آنها بوسيله نرم افزارهاي گوناگون استفاده نمود. يه عبارت کلي ميتوان گفت که UDDI ها در واقع دفترچه راهنماي خدمات موجود بر روي شبکه ميباشند که ميتوان با استفاده از آنها از آدرس و مشخصات سرويس دهنده هايي که اطلاعات مورد نياز هر شخصي وجود دارد را در شبکه مشخص نمود.

Visual C# .NET
اين زبان را به عنوان يک گزينه خوب ميتوان به برنامه نويسان مبتدي و يا متوسطي که تا حدودي با يکي از زبانهاي Java و يا C++ آشنايي دارند، معرفي نمود. يک زبان پيشرفته که با استفاده از امکانات محيط برنامه نويسي بسيار عالي ميتواند برنامه نويسي نرم افزارهاي تحت ويندوز که از تکنولوژي NET. استفاده ميکنند همچنين سرويس ها وب مبتني بر XML و همچنين نرم افزارهاي اينترنتي را بسيار راحت نمايد.


پرل:
زبان پرل در سال 1987 به وسیله لاری وال برای خودکار سازی برخی از برنامه های مدیریتی یونیکس به وجود آمد .اکنون این زبان به محیطی پر طرفدار برای ایجاد
مجموعه گسترده ای از برنامه های کاربردی تبدیل شده است . هرچند نوشتن اسکریپت کوچک برای برنامه های ساده, نسبتا آسان است .با این همه این زبان انقدر قدرتمند
هست تا بهترین برنامه نویسان را راضی نگهدارد .
پل هافمن در کتاب (perl for dummies) می نویسد ((زبانهای دیگر تلاش می کنند تا شکیل یا بسیار کوچک باشند اما پرل سعی دارد کامل بوده و کاربردی ساده داشته
باشد . )) وال از برنامه نویسان جهان برای نوشتن کد منبع باز و ماجولهای افزودنی در خواست همکاری کرد به همین دلیل پرل قابلیتهای فراتراز ریشهای مدیریتی سیستم خود دارد .
این زبان شامل یک محیط قدرتمند اشکال زدایی است و ماجولهای آن به اجرای اموری چون پردازش داده های html و xml کمک می کنند .
در وافع پرل زبان مفسر داری است که برای کار بر روی فایلهای متنی مناسب است .زبان پرل را برابر با زبان قدرتمند C می دانند بیراه هم نیست چون ساختار زبان پرل
شبیه زبان C است .
کارایی پرل : پرل در همه جا کاربر دارد حتی میشود با آن سیستم عامل نوشت اما در حال حاضر در 2 جا بسیار کاربر دارد :
1- در طراحی صفحات وب
2- هک
زبان پرل اپن سورس است و از دیگر مزایای ان شی گرایی ان است .
در ضمن در ایران هم به خاطر این زبان بهتون پول نمی دن ولی اگر باهاش کار کنین انوقت خواهین فهمید پرل چگونه زبانی است .

جاوا یک زبان برنامه نویسی است که درسال 1994 توسط یکی از مهندسین شرکت سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن برنامه با C++ خسته شده بود و جاوا را برای رفع نیازهای خود طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس را برای استفاده خود پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این برنامه را oak گذاشت. ابتدا شرکت sun از توسعه oak منصرف شد ولی با پیشرفت و گسترش اینترنت و مشخص شدن قابلیت های برنامه و تطابق بعضی ویژگی های آن با نیازهای اینترنت شرکت sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را برای آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است و دلیل آن این بود که تیم برنامه نویسان جاوا به قهوه خیلی علاقه داشتند. این موضوع در لوگوی جاوا هم مشهود است!!
نگارش نسخه یک جاوا در سال 95 آغاز شد و در سال 97 نسخه 1/1 و در سال 98 نسخه 1/2 به بازار ارایه شد. البته تا کنون نسخه های متفاوت با قابلیت های متفاوت به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر برای سیستم عامل سولاریس است، مثل بیسیک برای سیستم عامل ویندوز و زبان سی برای یونیکس.
مهم ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این معنی که توانایی استفاده مجدد و مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیستم های مختلف کار می کند مثلا برنامه ای که شما با یک سیستم اینتل نوشته اید به راحتی روی یک سیستم مکینتاش و یونیکس اجرا می شود و این عامل اصلی موفقیت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی و ایمنی بالا از دیگر قابلیت های جاوا است.
معمول ترین برنامه هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها هستند. Applet برنامه ای پویا است که در یک صفحه وب اجرا می شود و برای دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی کند. علاوه بر این شما می توانید با جاوا برنامه های کاربردی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل نرم افزارهای سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع یک زبان برنامه نویسی شی گرا وبسیار قدرتمند است و تمام خصوصیت های C++ و C را داراست. البته خصوصیت های مشکل ساز آن مثل وراثت و اشاره گرها را کنار گذاشته است. برنامه نویسانی که با C++ آشنا هستند خیلی راحت و سریع می توانند جاوا را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی بسیار آسان تر است و کدها و کلاس ها و کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن یک برنامه با جاوا از نظر تعداد خطوط و زمان لازم تقریبا یک سوم یک برنامه C++ است.
.NET رقیب JAVAًـ؟
.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت برای ساخت سایت ها با قابلیت های زیاد و متفاوت ایجاد شده است به طوری که قسمتی از یک پروژه را می توان با VC++ و بخش دیگر را با برنامه ای دیگر نوشت و در نهایت کل آن توسط یک واسطه به نام MSIL ترجمه شده و در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (نسخه جدید JAVA) به وسیله شرکت SUN و با همکاری شرکت های IBM و HP تهیه شده است. در این قالب تنها زبانی که مورد استفاده قرار می گیرد جاوا است، و بر خلاف .NET که فقط روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می کند، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را انتخاب کنیمًـ؟
- قابلیت انتقال برنامه ها روی سیستم های مختلف و شعار اصلی جاوا یعنی: "یک بار بنویس و هر جا استفاده کن" (Writeonce-Run anywhere) موضوعی بسیار حایض اهمیت است که بسته به نیاز شما و نوع برنامه شما می تواند خیلی مهم باشد.
- در محیط هایی که چند نوع سیستم سخت افزاری وجود دارد قطعا برنامه های تحت جاوا مناسب تر است ولی اگر در محیط مورد نظر شما از سیستم عامل ویندوز استفاده می شود استفاده از .NET هزینه کمتری در برخواهد داشت.
- .NET ویژگی هایی دارد که با آن می توان سایت های جذاب و زیباتری ساخت اما در سایت های پیچیده و بزرگ و جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است بهتر است از جاوا استفاده کنیم.
- تصور کنید نیاز به برنامه ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند و پس از طی یک سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع برنامه ها تعقیب اشیایی که در برنامه ساخته می شوند، تخصیص و مدیریت حافظه تماما بر عهده برنامه نویس است. اما جاوا دارای یک سیستم خودکار مدیریت و پاکسازی حافظه است که بسیاری از مشکلات را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر برنامه ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد قطعا مورد توجه نفوذگران هم واقع می شود، هر سیستمی که بخواهد بماند و پیشرفت کند نیاز به ایمنی دارد و اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا و مدل های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین برنامه نویسان دنیاست مورد توجه قرار می گیرد. مدل چهار لایه امنیتی جاوا جلوی خیلی از اقدامات خرابکارانه و نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی 100درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال انتخاب بین این دو نیاز به بررسی دقیق، آینده نگری و مشخص شدن اهداف دراز مدت و میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا هزینه هایی که یک برنامه جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین برابر یک برنامه .NET خواهد بود.
JAVA Script:
شما که با دنیای کامپیوتر و اینترنت آشنایی دارید حتما این اسم را شنیده اید. اما اشتباه نکنید JAVA Script با جاوا فرق دارد. JAVAScript یک برنامه کاملا مستقل است که توسط شرکت SUN و شرکت NetScape ساخته شده است. جاوا هم به صورت فایل اجرایی (exe) و هم در صفحات وب قابل استفاده است. ولی JAVA Script فقط به منظور استفاده در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید یک متن جاوا اسکریپت را در ساده ترین ویرایشگرها مثل word pad ویرایش کنید. دستورات JAVA Script درون تگ های HTML قرار گرفته و بعد درون فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند و در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند.
خلاصه این که جاوا برنامه ای قوی و کاربردی است و ابتدا فقط مورد توجه برنامه نویسان آمریکایی بود ولی اکنون به قدری رشد کرده است که برنامه نویسان سراسر دنیا به آن اعتقاد پیدا کرده اند، اما از آنجا که جاوا ابزاری است برای برنامه های پیچیده و بزرگ که توسط تعداد معدودی از سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد، کمتر مورد توجه برنامه نویسان سیستم های کوچک قرار گرفته ولی با همه اینها ابزارهای بسیار قدرتمند و پیشرفته ای دارد که قابلیت های فراوانی به این زبان برنامه نویسی داده است.

سان به بازاری گسترده می اندیشد
جاوا 2 ؛ آخرین تلاش برای بقا
13 سال قبل, 13 نفر از کارمندان سان میکروسیستم برای انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج جدید پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مشکل از گذشته وجود داشت اما تنها دستاورد این تیم, جوابگویی به این سوال بود که چگونه نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. 5 سال طول کشید وافکار ونظرات و پیشنهادات فراوانی مطرح شد تا فناوری جاوا به جهانیان شناسانده شود. جاوا اولین فضایی است که امکان برنامه نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت یک فناوری نوپا وارد بازار شد و بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها برنامه های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند و قادر بودند صفحات HTML ثابت را به کاربردهایی جالب همچون بازی های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری و حتی کاربردهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد و به سرعت به صورت زبان بالفعل اینترنت و محاسبات تجاری درآمد. جاوا به سرعت گسترش یافت و طریقه محاسبات و همچنین استفاده از اینترنت را تغییر داد, به طوری که وقتی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال استفاده از جاوا هستید.
حال پس از گذشت 8 سال فعالیت جاوا,این سوال مطرح می شود که جاوا چگونه می تواند بر موج جدید محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟
دیدگاه های مختلفی دراین زمینه وجود دارد ولی مهم ترین آنها این است که جاوا اگر می خواهد نقش خود,�? یعنی افزایش کاربرد کامپیوتر را حفظ کند باید از پیچیدگی خود بکاهد. یکی از کلیدهای موفقیت جاوا نسخه تجاری جاوا 2 است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE بسیار قدرتمند است و توانایی های زیادی دارد ولی همانطور که می دانیم با افزایش قدرت پیچیدگی ها نیز افزایش می یابد. اما جاوا برای این که با سازگاری بیشتری در هنگام اجرا کار کند و قدرت خود را نیز حفظ کند باید ساده تر باشد.
“جاوا“ 2 یا به این مساله توجه خواهد داشت و نقش خود را درمحاسبات حفظ خواهد کرد و یا به دلیل کاربردی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. اما امیدواری بسیاری وجود دارد که جاوا 2 موفق عمل کند, چون سرمایه ها و افکار زیادی آن را پشتیبانی می کنند. اما برای نیل به این هدف باید قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا 2 هنوز هم به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که تنها برای افراد ماهر و نیروهای متخصص قابل استفاده است.
با توجه به یک نیاز جهانی برای کاهش قیمت ها و شرح حال به روز و جدید سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند عاملی نابود کننده باشد. جاوا 2 باید با حفظ استانداردهای خود و توجه به نیازهای مشتریان و در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن خود را تسریع کند.
همان طورکه ساده تر کردن Visual Basic کاربرد ویندوز را افزایش داد, جاوا 2 نیز باید میانه رو باشد و با کاهش پیچیدگی از حالت اختصاص یافتن به نخبگان خارج شود.
کاهش پیچیدگی جاوا2, آن را در سطح وسیعی قابل فهم و کاربردی می کند ضمن آن که در وقت کاربران هم صرفه جویی می شود وباعث استفاده بهینه از توانایی های آن می شود. علاوه بر آن در زمینه تجاری نیز به مقدار قابل توجهی در هزینه و وقت صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا 2 در اختیار مشتریان خود می گذارد. میزان سادگی جاوا2 شاید چندان اهمیت نداشته باشد اما در مقابل برای اینکه جاوا2 در عرصه بازار هم حضور یابد باید سرعت خود را به حد ایده آل و مناسب برساند.
افرادی هستند که شاید به کیفیت اهمیت چندانی ندهند ولی به سرعت آنها نیاز باشد بنابر این در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا2 هنوز هم می تواند پیشتاز باشد ولی باید در دستورالعمل های خود تغییراتی را ایجاد کند. متخصصان حرفه ای جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند و برای جذب مشتری بیشتر فناوری های خود را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید و در حال حاضر با رشد نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد اما در حقیقت این فناوری ها باید قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می کند که در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد و توسط world wide web consortium استاندارد می شود یعنی این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود و بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.

جاوا2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است و با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که اگر این فناوری نبود باید مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا 2 از انواع موفق فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است و ما همچنان به سرمایه گذاری در کاهش پیچیدگی و سرعت نوآوری و استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده نیز به شکلی موفق عمل کنیم.

-----------------------------------------------------

1- PHP
چیست؟ یک اینترپرتر کدباز , سرور ساید و کراس پلت فرم برای اسکریپت نویسی HTML
چرا باید آموخت؟ استفاده گسترده از آن , سرعت بالا با حافظه کش
تعداد مشاغل موجود: 1,152 شغل

2- #C
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی همه کاره و شی گرا که توسط مایکروسافت با استفاده از تکنولوژی NET. ابداع شد.
چرا باید آموخت؟ یکی از بخش های اصلی فریم ورک NET. است و یکی از ملزومات کار شماست اگر با مایکروسافت کار می کنید.
تعداد مشاغل موجود: 5,111

3- AJAX
چیست؟ از لحاظ فنی یک زبان برنامه نویسی نیست ولی با استفاده HTML , _Java SCript و XML صفحات وب پویا را خلق می کند.
چرا باید آموخت؟ از وقتی که گوگل AJAX را در Google MAP به خوبی و با موفقیت به کار برد تقاضا برای Ajax در صدر قرار گرفت. یادگیری AJAX ساده نیست ولی مایکروسافت اعلام کرده که ابزاری به نام Atlas را برای بکارگیری راحت تر AJAX ارائه خواهد داد.
تعداد مشاغل موجود: 1.106 شغل

4- _Java Script
چیست؟ یک زبان اسکریپت نویسی شی گرا است که در مرورگرهای وب به صورت کلاینت ساید اجرا می شود. این زبان دارای دستورات کوتاه است و کد نویسی با آن آسان و برای اجرای دستورات نیازی به کامپایل ندارد. (آن را با Java اشتباه نگیرید)
چرا باید آموخت؟ امروزه از آن در میلیون ها صفحه وب برای تعیین اعتبار فرم ها , ایجاد کوکی ها , تشخیص نوع مرورگر و بهبود طراحی صفحات استفاده می شود. به راحتی می توان آن را آموخت و به صورت گسترده از ان استفاده کرد.
تعداد مشاغل موجود: 4,406 شغل

5- Perl
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی و اینترپرتر کدباز , کراس پلتفرم , سرور ساید است که به طور گسترده برای پردازش متن از طریق برنامه های CGI استفاده می شود.
چرا باید آموخت؟ قدرت بالای آن در پردازش انبوهی از متون آن را بسیار محبوب کرده و باعث استفاده گسترده آن برای نوشتن برنامه های وب سرور در یک گستره بزرگ شده است.اگر با وب اپلیکیشن ها سر و کار دارید یادگیری برخی فرم های اسکریپ نویسی مانند Perl , PHP لازم است.
تعداد مشاغل موجود: 4,810 شغل

6- C
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی همه کاره استاندارد است . یکی از فراگیرترین زبان های برنامه نویسی می باشد و اساس و پایه بسیاری از زبان های دیگر مانند ++C می باشد
چرا باید آموخت؟ کسی که زبان C بلد است می تواند به راحتی زبان هایی مانند #C و JAVA را یاد بگیرد چون بسیاری دستورات مانند هم اند. همچنین بسیاری از دستورات C در زبان های اسکریپتی استفاده می شود.
تعداد مشاغل موجود: 6,168 شغل با در نظر گرفتن مشتقات

7- Ruby و Ruby on Rails
چیست؟ Ruby یک زبان برنامه نویسی کد باز , شی گرا و دینامیک است. Ruby on Rails یک فریم ورک کدباز است که برای وب اپلیکیشن ها توسط Ruby نوشته شده است که بدقت با معماری MVC دنبال می شود.
چرا باید آموخت؟ با توجه به سادگی و سودمندی این زبان در حال گسترش است . سادگی یادگیری آن نیز یکی دیگر از مزایای آن است.
تعداد مشاغل موجود: 210 و 54 شغل به ترتیب

8- Java
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی شی گرا که بوسیله جیمز گوسلینگ و همکارانش در شرکت سان میکروسیستم در اوایل دهه 1990 بوجود آمد.
چرا باید آموخت؟ بسیاری از برنامه نویسان آن را زبانی زیبا می نامند. Java مرکز زبان های غیر از NET. است. یادگیری زبان جاوا برای شما ضروری است اگر شما برای مایکروسافت کار نمی کنید.
تعداد مشاغل موجود: 14,408 شغل

9- Python
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی اینترپرتر دینامیک , شی گرا و کد باز است که به صورت اتوماتیک مدیریت حافظه را بر عهده می گیرد.
چرا باید آموخت؟ پایتون به صورت گسترده توسط گوگل به کار گرفته می شود.
تعداد مشاغل موجود: 811 شغل

10- VB.NET
چیست؟ یک زبان برنامه نویسی شی گراکه با تکنولوژی NET. مایکروسافت توسعه یافته است.
چرا باید آموخت؟ تقاضا برای یادگیری VB.NET نسبت به هر زبان دیگری بیش تر است .اکنون ر بیشتر پروژه ها با VB.NET انجام می شود.
تعداد مشاغل موجود: 2,090 شغل

62nightsky62
17-10-2008, 21:44
سلام شب بخیر از لطفی که کردید تشکر میکنم جدی جدی ممنون