PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تیغ زدن صورتsurena_iran2564
16-10-2008, 14:17
سلام
چندتا سوال در باره تیغ زدن صورت دارم:
1-وقتی صورتم رو تیغ میزنم تا حداقل 4 روز ، دیگه نمیتونم صورتم رو اصلاح کنم. چون وقتی مو مجدد رشد میکنه پوست هم باهاش میاد بالا , که هم حالت بدی داره و پوست رو ناصاف نشون میده و هم نمیشه تا چند روز حتی با ماشین اصلاح کرد.آیا میشه با یه کرمی یا چیزی این حالت رو درست کرد؟
سوال مهمتر2-بعد از تیغ زدن جای تیغ کاملآ مشخصه. یعنی جاش سبز میشه و خیلی بده. اما خیلی ها رو دیدم که با اینکه صورت پر مو تر با موهای ضخیم تری دارن بعد از زتیغ زدن صورتشون کاملآ صاف و بدون جای سبز هستش. درمانی هست؟؟

eMer@lD
18-10-2008, 13:28
سلام
شما میتونید قبل از اصلاح صورت از فوم یا کف ریش استفاده کنید و بعد از اصلاح از افتر شیو استفاده کنید که به پوست تسکین بدهاین مقاله هم میتونه مفید باشه:نويسنده: دکتر بهروز باريک بين
متخصصان پوست و مو همواره با بيماراني مواجه مي شوند که در نتيجه استفاده از تيغ )براي اصلاح موها( به عوارضي دچار شده اند، مثل جوش هاي پس از اصلاح در ناحيه گردن آقايان و جوش ها و لک هاي بعد از آن در ناحيه ساق پاي خانم ها. اصلاح با تيغ )يا به اصطلاح shave کردن( عبارت است از برداشتن موهاي صورت يا بدن توسط يک تيغ تيز به گونه يي که بتواند موها را همسطح پوست قطع کند. اصلاح با تيغ عموماً در آقايان براي برداشتن موهاي صورت و در خانم ها براي برداشتن موهاي ساق پا و ساعد به کار مي رود، منتها گاهي ديده مي شود که خانم ها و آقايان موهاي صورت، سينه، شکم، ساق پا، ران، ساعد، ناحيه شرمگاهي و ديگر قسمت هاي بدن را با تيغ اصلاح مي کنند. در بيشتر جوامع، در خانم ها وجود موي صورت پسنديده نيست و يکي از راه هاي حذف اين موها تيغ زدن است.

-

تاريخچه اصلاح کردن به صد هزار سال قبل از ميلاد مسيح برمي گردد. در آن زمان انسان ها براي کندن موهاي خود از دو تا گوش ماهي )صدف( استفاده مي کردند، به گونه يي که موها را بين آنها گير مي انداختند و مي کندند. اما استفاده از تيغ براي زدودن موها به سه هزار سال قبل از ميلاد مسيح برمي گردد که در آن زمان از سنگ چخماق براي درست کردن تيغ هاي يکبار مصرف استفاده مي کردند. از همان زمان ها با به کارگيري فلزات، ساخت تيغ هاي دائمي از جنس مس شروع شد. امروزه تيغ هاي مسي هنوز هم در هند و مصر يافت مي شوند. در يونان در پانصد سال قبل از ميلاد، اصلاح کردن صورت در مردان بسيار رايج بوده است. امروزه اصلاح صورت با تيغ يکي از کارهاي روزمره بسياري از آقايان است که از دوران جواني اين کار را آغاز مي کنند. براي بسياري از آنها، داشتن صورتي صاف و اصلاح شده، براي آغاز يک روز خوب کاري اعتماد به نفس خاصي را به فرد مي دهد. در حال حاضر دو نوع کلي از تيغ هاي اصلاح وجود دارد، تيغ هاي مستقيم که در پيرايشگاه هاي مردانه به کرات مورد استفاده قرار مي گيرند: بدين ترتيب که در يک وسيله فلزي خاص تيغ هاي يکبار مصرف براي هر بار استفاده جايگزين مي شوند. ديگري تيغ هاي ايمني هستند که در انواع مختلف ساخته مي شوند، مانند تيغ هاي دولبه، تيغ هاي کارتريج و يکبار مصرف که در اين ميان تيغ هاي کارتريج گران ترين و تيغ هاي يکبار مصرف ارزان ترين انواع تيغ ها هستند.

کرم ها و صابون هاي اصلاح: کرم ها و صابون هاي اصلاح به عنوان يک لغزنده کننده )لوبريکانت( و مرطوب کننده عمل مي کنند، همچنين نشان دهنده نواحي هنوز اصلاح نشده هستند. ژل هاي اصلاح ممکن است پوست را خشک کنند. اخيراً کرم هاي اصلاحي به بازار عرضه شده است که غني از مواد نرم کننده و روغن هستند )مثل روغن TEA TREE که نقش ضدعفوني کننده دارد(. روش ارزان تر از اينها، استفاده از صابون و درست کردن کف صابون با آب گرم و سپس استفاده از فرچه مخصوص اصلاح است.

ماشين هاي اصلاح: ماشين هاي اصلاح به وسيله تيغ هاي دوار که پشت يک صفحه فلزي سوراخ سوراخ قرار دارند، کار مي کنند. اين صفحه از برخورد مستقيم پوست با تيغ جلوگيري مي کند. امروزه مدل هاي مختلف و متعددي از اين ماشين ها وجود دارند که هدف همگي آنها اصلاح راحت تر، سريع تر و موثرتر است. جهت حرکت ماشين روي پوست بسته به نوع تيغ هاي شان متفاوت است. براي تيغ هاي مدور بهتر است حرکت دايره يي و براي تيغ هاي سيلندري يا نوساني بهتر است به صورت حرکات بالاو پايين رونده باشد. معمولاً ماشين هاي اصلاح نيازي به استفاده از لوسيون قبل يا بعد از اصلاح ندارند و مي توان خشک استفاده کرد. نکته يي که وجود دارد اين است که اين ماشين ها بايد براي هر فرد به صورت شخصي استفاده شود، چرا که تماس مستقيم اين ماشين ها با پوست صورت مي تواند عوامل عفوني ميکروبي و قارچي را به راحتي به فرد ديگر منتقل کند. به همين دليل توصيه مي کنيم که حتي در صورت استفاده شخصي از دستگاه پس از هر بار استفاده صفحه فلزي با کمي الکل پاک شود. برخي شرکت هاي سازنده، محلول هاي ضدعفوني کننده خاصي را براي استفاده بعد از اصلاح عرضه مي کنند که مي توان از آنها نيز استفاده کرد. پس از هر چند بار اصلاح صفحه فلزي دستگاه را جدا کرده، اولاً از لابه لاي تيغ ها، قطعات مو را با فرچه هاي مخصوص کوچک پاک کنيد و ثانياً صفحه فلزي را با آب و صابون شسته و خشک کنيد. اگر فردي موهاي ريشش بلند باشد، بايد ابتدا با قيچي يا يک دستگاه پيرايشگر الکتريکي موها را به حد کافي کوتاه کرده و سپس از ماشين هاي اصلاح استفاده کند.

آيا تيغ موجب ضخيم شدن و افزايش رشد مو مي شود

تيغ زدن موها تاثيري بر ضخيم شدن و افزايش رشد موها ندارد، اما موجب مي شود موي در حال استراحت به فاز فعال برود و اين همان چيزي است که متخصصان پوست و مو از آن هنگام ليزردرماني استفاده مي کنند، بدين ترتيب خانمي که مي خواهد براي درمان موهاي زائد صورت از ليزردرماني استفاده کند بايد قبل و حين درمان با ليزر، موهاي زائدش را با تيغ اصلاح کند.

آيا زدودن موهاي زير بغل به ويژه در خانم ها با سرطان سينه ارتباط دارد

پاسخ به اين سوال بسيار مشکل است. در تحقيقي که در سال 2003 در مجله اروپايي پيشگيري از سرطان به چاپ رسيد بين مصرف مکرر ضدعرق ها و خوشبوکننده ها و زدودن موهاي زير بغل با تيغ و به ويژه شروع سرطان سينه در سنين پايين ارتباطي وجود داشته است. در اين تحقيق علت اين مساله جذب بيشتر املاح آلومينيوم به دنبال تيغ زدن ناحيه مطرح شده است. املاح آلومينيوم مکرراً در ترکيبات خوشبوکننده و ضدتعريق زير بغل به کار مي روند.

اصلاح با تيغ چه عوارضي را ايجاد مي کند

بريدگي، خراشيدگي، تحريک و احساس گم کردن چيزي از عوارض اصلاح با تيغ محسوب مي شوند. برخي افراد که داراي موهاي مجعد هستند پاسخ التهابي نامناسبي به اصلاح با تيغ مي دهند که به آن سودوفوليکوليت ريش يا RAZER BUMPS گفته مي شود که ناشي از فرورفتن نوک موهاي بريده شده با تيغ، داخل پوست و ايجاد جوش هاي التهابي است. بسياري از عوارض را مي توان با استفاده از تيغ تازه، مصرف زياد لوبريکانت و پرهيز از فشار زياد تيغ روي پوست و همچنين استفاده از فرچه اصلاح به حداقل رساند. از عوارض ديگر تيغ خونريزي و نيز بر جا ماندن )گاهي از مواقع( جوشگاه هاي بدشکل روي پوست است. اگر افراد براي اصلاح از تيغ هاي شخصي استفاده نکنند امکان انتقال بيماري هاي ويروسي مثل ايدز و هپاتيت وجود دارد. به همين دليل افراد هنگام مراجعه به پيرايشگاه ها و آرايشگاه ها، بايد دقت کنند تيغ هاي مصرفي نو باشند. از ديگر مشکلات شايع استفاده از تيغ، سوختگي با تيغ است. در اين حالت يک خراش خفيف قرمز رنگ ظاهر شده و معمولاً پس از چند ساعت، تا يکي دو روز )بسته به شدت آن( رفع مي شود. در موارد شديد، سوختگي مي تواند با جوش هايي در اطراف موهاي اصلاح شده يا جوش هاي چرکي همراه شود. سوختگي به ويژه در افرادي که موهاي ضخيم را در نواحي با پوست حساس تيغ مي زنند )مثل کشاله ران، زير بغل، سينه و ريش( شايع تر است. از ديگر علل سوختگي با تيغ، تيغ زدن هاي پشت سر هم، استفاده از تيغ کند، اصلاح با تيغ به صورت خشک، فشار زياد هنگام اصلاح، اصلاح بيش از حد سريع يا خشن و اصلاح در خلاف جهت رويش موها است. راه هاي پيشگيري از اين سوختگي عبارتند از مرطوب کردن صورت، استفاده از فرچه اصلاح و کف صابون، استفاده از ژل مرطوب کننده، اصلاح در جهت رويش موها، اجتناب از اصلاح کردن هاي مکرر و پشت سر هم، پرهيز از خاراندن يا تحريک بعد از اصلاح، پرهيز از فرآورده هاي محرک مثل ادکلن و عطرها روي ناحيه اصلاح شده و استفاده از کرم هاي after shave حاوي نرم کننده ها و مرطوب کننده.


*متخصص پوست و مو و عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي

tekno2006
08-11-2008, 12:49
حق با دوستمونه شما احتمالا از after shave استفاده نمی کنید در ضمن از کدوم ژیلت استفاده می کنید الان مدل های sensetive که از حساسیت پوست جلوگیری میکنه توی بازار هست البته تیغ های confort تیز تر و 3 تیغه هستند

Saeed_TnT
08-11-2008, 22:30
برای جلوگیری از جوش زدن محل اصلاح می تونید از Post Depilatory gel (ژل بعد از موزدایی) محصول شرکت Cinere استفاده کنید
این پیشنهاد یه متخصص پوست به من بود، آخه من صورتم جوش میزد بعد از اصلاح ولی از وقتی اینو استفاده می کنم جوش ها به صفر رسیدن!!! خیلی خوبه،حداقل برای من که اینطور بوده

Big-Boss
08-11-2008, 22:52
ویرایش ..........
در تاپیک جدا گانه مطرح شد

S0R3N4
09-11-2008, 13:45
سلام دوست عزیز
اولین توصیه من به شما اینه که پوستت رو به هنگام اصلاح نکشی!به جاش از ژیلت های 3-5 تیغه استفاده کن.
بعد از اصلا یه افتر شیو درست و حسابی بزن!مثلا مارک نیوا-سینیره و...
حتما از کف ریش ساخت شرکت ژیلت استفاده کن!
حتما نتیجه میگیری

surena_iran2564
09-11-2008, 13:58
ممنون. از نظرات
ژلی که استفاده میکنم ژیلت فیوژن توربو 5+1 تیغه هستش. با کف اصلاح ژیلت و افترشیو نو باکتر.
از وقتی افتر شیو نوباکتر استفاده میکنم دیگه صورتم جوش نمیزنه .
ولی باز اون مشکلات قبلی رو دارم.
مهمترین مشکلم هم سبز شدن جای تیغ هست که خیلی بد جاش میمونه. مخصوصآ پشت لب. چیزی نیست که سبز شدن جای تیغ رو درست کنه؟؟؟

S0R3N4
09-11-2008, 21:35
منظورت از سبز شدن چیه؟
من منظورت رو نفهمیدم دوست عزیز!یعنی چرکی هست؟

surena_iran2564
12-11-2008, 17:47
منظورت از سبز شدن چیه؟
من منظورت رو نفهمیدم دوست عزیز!یعنی چرکی هست؟
یعنی جای تیغ مشخصه.
نمیدونم چطوری بگم.مثلآ شما یه قسمتی رو که خیلی پر پشت هست تیغ میزنی نسبت به قسمتای دیگه کاملآ مشخصه.
نمیدونم تونستم منظورمو بگم یا نه؟

tekno2006
13-11-2008, 20:18
یعنی جای تیغ مشخصه.
نمیدونم چطوری بگم.مثلآ شما یه قسمتی رو که خیلی پر پشت هست تیغ میزنی نسبت به قسمتای دیگه کاملآ مشخصه.
نمیدونم تونستم منظورمو بگم یا نه؟

این به نحوه اصلاح شما با ژیلت بر میگرده که چنین نواحی رو ابتدا با فشار زیاد بویژه در شروع تماس ژیلت با پوست انجام می دهید در ضمن اصلاح در جهت عکس رویش مو هم موجب التهاب و صدمه به پوست و به جا ماندن جای آن می شود و نباید انجام داد

surena_iran2564
26-11-2008, 08:58
این به نحوه اصلاح شما با ژیلت بر میگرده که چنین نواحی رو ابتدا با فشار زیاد بویژه در شروع تماس ژیلت با پوست انجام می دهید در ضمن اصلاح در جهت عکس رویش مو هم موجب التهاب و صدمه به پوست و به جا ماندن جای آن می شود و نباید انجام داد

اگه هم جهت موها تیغ بزنم مو به صورت ته ریش باقی میمونه.

a6l3i
21-08-2009, 02:44
سلام دوستان
تاپیک جدید نمیشد بزنم گفتم اینجا بپرسم!!!

میخوام ژیلت Fusion بگیرم موندم پاورشو بگیرم ( باطری دار - 19.500) یا معمولیشو ( 11.500)؟
حالت Vibration چقدر تو اصلاح تاثیر داره؟؟؟

ممنون . . .

surena_iran2564
23-08-2009, 10:00
سلام دوستان
تاپیک جدید نمیشد بزنم گفتم اینجا بپرسم!!!

میخوام ژیلت Fusion بگیرم موندم پاورشو بگیرم ( باطری دار - 19.500) یا معمولیشو ( 11.500)؟
حالت Vibration چقدر تو اصلاح تاثیر داره؟؟؟

ممنون . . .

سلام
من نظر تخصصی ندارم ولی خودم از پاورش استفاده میکنم که به نظرو خیلی تاثیر داره و باعث لغزندگی روی پوست میشه.
موفق باشی.

a6l3i
23-09-2009, 00:30
سلام
من نظر تخصصی ندارم ولی خودم از پاورش استفاده میکنم که به نظرو خیلی تاثیر داره و باعث لغزندگی روی پوست میشه.
موفق باشی.
ممنون ، الآن دو هفته هستش که پاور رو گرفتم ، خیلی محشره.
من با ماخ3 یه روز درمیون میزدم ، تا ریش هام بلندتر شه و راحت تر بزنه. اگه هر روز میزدم صورتم جوش میزد . مخصوصا زیر گردن.
ولی الآن با پاور هر روز میزنم .

یا حق . . .

grimy
27-04-2010, 15:19
file:///C:/Users/Shahab/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-7.pngfile:///C:/Users/Shahab/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-8.pngfile:///C:/Users/Shahab/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-9.pngآقا این فیوژن رو گرفتم! خیلی افتضاحه که!
دو تا تک مو رو هم نمی تونه بزنه:2:
11 تومن ریختیم دور....
اصلن تیز نیست این تیغ 500 تومنی ها بهتر می زنه

odysseus
04-06-2012, 03:20
با سلاممن با ژیلت 3تیغه موهای پایم را زدم. هیچ مشکلی در ابتدا نبود ولی پس از گذشت چند ساعت جوش های ریز و قرمز زیادی در پایم به وجود اومد که باعث خارش و اذیت من شده است.از aftershave nivea هم استفاده کردم ولی فایده ای نداشت.چه محصولی برایم پیشنهاد می کنید؟

emadpumad
04-06-2012, 03:54
با سلاممن با ژیلت 3تیغه موهای پایم را زدم. هیچ مشکلی در ابتدا نبود ولی پس از گذشت چند ساعت جوش های ریز و قرمز زیادی در پایم به وجود اومد که باعث خارش و اذیت من شده است.از aftershave nivea هم استفاده کردم ولی فایده ای نداشت.چه محصولی برایم پیشنهاد می کنید؟
دلیلش اینه که ژیلت رو به صورت برعکس روی پوستت کشیدی و پوستت حساس شده و الان دونه میزنه
باید تا میتونی پوستت رو تمیز نگه داری ولاقل روزی یک بار پوستت رو با صابون بشوری و از کرم مرطوب کننده استفاده کنی
بعضی از جوشها تا یک ماه هم میمونن و دلیل موندگاریشون اینه که مو ها زیرشون حلقه میشن و نمیتونن بیرون بیان و باعث ایجاد چرک زیر پوست میشن

odysseus
04-06-2012, 14:40
نظرتان راجع به استفاده از ژل ضد جوش چیست؟خودم تاکنون از این محصول استفاده نکرده ام ولی تبلیغ آنرا دیده ام.