PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درباره هورمون پرولاکتین

kiarash3500
14-09-2008, 17:01
سلام
درباره این هورمون یه سری اطلاعات میخوام
این هورمون با هورمون های جنسی فرق داره؟
چون کم و زیاد شدنش علائم جنسی رو تغییر میده
مواد غذایی و داروهایی که میزانش رو تغییر میدن چیه؟
ممنون

AAKOJ
25-10-2008, 23:13
سلام
kiarash3500 جان
فرق پرولاکتین با هورمونهای جنسی این است که پرولاکتین جنسش از پپتید (تک زنجیره ای شامل 198 اسید آمینه) است و محل ترشح آن غده هیپوفیز است در حالی که غدد جنسی بیشتر از تخمدان،جفت و یا بیضه ها ترشح می شوند و جنس انها از استروئید است .
همچنین تا یادم نرفته اینوهم بگم که گیرنده پرولاکتین در سطح غشای سلول هدف و گیرنده هورمونهای جنسی در داخل سیتوپلاسم سلول هدف است .
اینم محل ترشح و کارش :»
محل ترشح : سلولهای لاکتوتروپ آدنو هیپوفیز(بخش قدامی هیپوفیز)
کار : تحریک تکامل پستان زنان و ترشح شیر

این وبلاگ را هم ببین :
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

tekno2006
07-11-2008, 15:36
پرولاکتين نام هورموني است که در طول دوران بارداري از قسمت جلويي غده هيپوفيز مادر ترشح شده و موجب مي‌شود تا بافت‌ پستان تکامل يافته و شير در آن توليد شود. طي بارداري، غده هيپوفيز مادر پرولاکتين زيادي مي‌سازد (10 برابر حالت عادي) و پس از تولد کودک با مکيدن ممتد پستان‌ها، غده هيپوفيز را همچنان تحريک مي‌کند که به ساخت پرولاکتين ادامه دهد.
در حالت طبيعي، تنها وقتي که افزايش پرولاکتين را داريم، دوران شيردهي است و اگر در مواقع ديگر مشاهده شود، بايد به دنبال بيماري خاصي بگرديم. از جمله مشکلاتي که مي‌تواند به افزايش پرولاکتين منجر شوند: وقتي تشکيل توموري در همان ناحيه از هيپوفيز در مغز بوده و سلول‌هاي طبيعي که پرولاکتين مي‌ساختند، تغيير شکل يافته و به تومور تبديل شدند (پرولاکتينوما) و بي‌دليل هورمون مي‌سازند. گاهي سلول‌هاي تومور خودشان پرولاکتين نمي‌سازند اما به دليل اثر فشاري ناحيه ديگر ترشح هورمون پرولاکتين صورت مي‌گيرد. بيماري‌هاي مزمن مانند نارسايي کليه و يا بيماري مزمن کبدي، مصرف برخي داروهاي اعصاب و يا مصرف قرص استروژن نيز گاهي سبب افزايش پرولاکتين مي‌شود. بيماري‌هايي مانند کم‌کاري اوليه تيروئيد يا برخي مواقع ضربه يا ترومايي که به قفسه سينه وارد شود، در افزايش پرولاکتين موثر است. به هر حال وجود هر کدام از اين مسايل مي‌تواند علايمي دال بر افزايش پرولاکتين در خون بدهد. اين علايم عبارتند از: اختلال عادت‌هاي ماهيانه به صورت پريود نامنظم و يا قطع عادت ماهيانه، با اينکه فرد حامله نيست و گاهي حتي مجرد است، ترشح شير از پستانش دارد، وجود موهاي زايد در صورت به همراه جوش صورت. اگر هورمون پرولاکتين در مردها افزايش يابد، موجب کاهش ميل جنسي در اثر کاهش سطح هورمون‌هاي جنسي (تستوسترون) شود. دسته ديگري از علايم به دليل آن اثر فشاري که تومور موجود در هيپوفيز ايجاد کرده، حاصل مي‌شوند مانند سردرد، اختلال ديد طوري که ديد جانبي يا طرفين تار است. حالت تهوع و درنهايت به علت اثر فشاري روي ناحيه‌اي که هورمون‌هاي بيضه را مي‌سازد، مشکلات کاهش ميل جنسي و حتي شايد فرد با علايم مشکل غده فوق کليوي مراجعه کند. به هر حال اگر به دلايل بروز علايم چشمي يا زنان يا غدد به هر متخصصي مراجعه کنند، جزو تست‌هايي که از او مي‌گيرند، ميزان پرولاکتين هست و نگراني تشخيص نداريم. درمان بستگي به اين دارد که آيا سلول‌هاي تومور موجود، خودشان پرولاکتين مي‌سازند (پرولاکتينوما) و يا به دليل اثر فشاري تومور، از منطقه ديگري هورمون ساخته مي‌شود. درباره اول يعني پرولاکتينوما ابتدا سعي مي‌کنيم دارودرماني شروع کنيم تا تومور کوچک شود. اما اگر ديديم توده ديگري است که در اثر فشار آن اين ترشح پرولاکتين حاصل مي‌شود حتما اقدام به برداشتن تومور مي‌کنيم.

منبع : سلامت ایران

kiarash3500
27-11-2008, 02:59
دوستان گلم ممنون از راهنماییتون
اگه این
رولاکتین تو خون مرد بالا باشه حدود 600 تا 700 چی میشه؟
و کدوم داروها این هورمون رو بالا میبرن؟
ممنون

AAKOJ
27-11-2008, 12:47
دوست عزیز این هورمون بیشتر در زنان بحث میشود ولی در مردان هم افزایش آن علائمی دارد که می توان به كاهش ميل جنسي ، سردرد، سردي ، بزرگ ‌ شدن پستان ‌ ها و ناباروري اشاره کرد. اين اثرات را به عمل مهاري پرولاكتين بر (هورمون آزاد کننده گنادوتروپین ها )GnRH نسبت داده ‌ اند.

افزایش آن می تواند علت های گوناگونی داشته باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :
· تومورهاي ترشح كننده ‌ي پرولاكتين؛ اين تومورها در چند سال آرام آرام در هيپوفيز رشد مي ‌ كنند .

· كمبود ترشح هورمون ‌ هاي تيروئيد؛ در اين حالت TRH كه براي جبران افزايش يافته است باعث بالا رفتن پرولاكتين مي ‌شود .

· اختلال در كاركرد سلول ‌ هاي ترشح كننده ‌ي دوپامين؛ چنين اختلالي در پي درمان با داروهاي ضد دوپامين نظير كلرپرومازين و هالوپريدول(كه براي درمان شيزوفرني به كار مي ‌روند ) و داروي ضد استفراغ متوكلوپرومايد رخ مي ‌دهد .

· تنش ‌ هاي روحي يا فيزيكي همچون عفونت؛ ترشح پرولاكتين چنان به اثرات تنش حساس است كه جراحت كوچك حاصل از گرفتن نمونه ‌ي خون از بازو به منظور انجام سنجش هورمون پرولاكتين ممكن است سطح آن را به ميزان چشمگيري افزايش دهد.

.افزايش پرولاكتين در افراد مبتلا به آدنوم هيپوفيز بسيار بسيار شديد است .

میزان پرولاکتین در افراد بر حسب واحدهای گوناگون به قرار زیر است :
اگر واحد ng/ml باشد: برای مردان 20-0 طبیعی است
برای زنان 23-0 طبیعی است

اگر واحد ng/dl باشه:
مقادیر بالای 200 بر وجود پرولاکتین بالا دلالت دارد

اگر واحد mIU/l باشه:
مقادیر بین 600-30 طبیعی است.

منابع :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید ,
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

kiarash3500
22-12-2008, 11:28
سلام
من پرولاکتینم رسیده به 1400
خیلی نگرانم کرده
دکترم میگه در اثر مصرف استرادیول هست و نگرانی خاصی نیس
برای درمان لازمه
اما به نظرتون این مقدار دیگه عبور از خط قرمز نیست؟

KHASHAYAR X
17-02-2009, 16:29
سلام من هم جزو آقایانی هستم که پرولاکتینشون بالاست اگر پزشک خوبی در این زمینه می شناسید لطفا معرفی کنید
سپاس کذارم

اخدر
18-02-2009, 11:58
سلام من نازیلا اخدر از سال 1384 مبتلا به افزایش هورمون پرولاکتین میباشم و اکنون تقریباً دو سال است قرص بروموکریپتین مصرف میکنم و میزان هورمون من 76 بود که در برگه آزمایش میزان نرمان 1_ 18 بود که این میزان الان 8/16 شده و دربهمن 87 دوباره آزمایش دادم و میزان 545 بود که اینبار آزمایشگاه میزان نرمال را 113ـ 555 ذکر کرده بود لطفاً مرا راهنمائی کنید که چاره دردم چیست ؟ کلافه شده ام

shahroozvaz
02-05-2009, 11:56
سلام من هم پرولاکتینم بالاست بعد از مصرف داستینکس یک دوره کوتاه پایین می آید ولی دوباره بالا میرود.آیا همیشه پرولاکتین بالا نشانه وجود تومور است؟ چه کار کنم که بالا نرود ؟ مونث و 25 ساله ام

kiarash3500
18-07-2009, 19:55
سلام من هم جزو آقایانی هستم که پرولاکتینشون بالاست اگر پزشک خوبی در این زمینه می شناسید لطفا معرفی کنید
سپاس کذارم

ميشه دليلش رو ازتون بپرسم؟

magy28
20-07-2009, 08:46
[QUOTE]سلام من هم پرولاکتینم بالاست بعد از مصرف داستینکس یک دوره کوتاه پایین می آید ولی دوباره بالا میرود.آیا همیشه پرولاکتین بالا نشانه وجود تومور است؟ چه کار کنم که بالا نرود ؟ مونث و 25 ساله ام[/QUOTE

دوست عزیز حتما دوباره به دکتر متخصص غدد تون مراجعه کنید تا مورد برسی بیشتر قرار بگیرید در مواردی اگر با دارو کنترل نشه با یک عمل کوچیک مشکل رفع خوهد شد

Like Honey
07-02-2010, 20:31
من پرولاکتینم 1040 هستش.دختر هستم. احتمال داره تومور باشه؟
Cabaser برام تجویز کردند.

morsadr
08-02-2010, 17:31
دوست عزیز
این احتمال که وجود دارد ولی نمی توان گفت که هر کسی که پرولاکتین بالایی دارد تومور داره. شما بررسی ها شروع کنید و در صورت لزوم عکس و یا MRI از غده هیپوفیز انجام بدید تا وجود تومور اثبات شود. نگران نباشید این تومورها بدخیم نیستند و معمولا با دارو کنترل می شوند.

Iraniangirl1
31-12-2011, 12:24
با سلام
من یه سوال در مورد پرولاکتینم دارم.
دختری 21 ساله و مجرد هستم .با آزمایشی که دادم متوجه شدم که میزان پرولاکتینم بالاست. 56 بود.که به پزشک مراجه کردم و گفت دو ماه بعد دوباره آزمایشم رو تکرار کنم. در این بین با درد شدیدی در سینه ی چپم مواجه شدم که با شروع پریودم قطع می شد.
وقتی آزماشم رو تکرار کردم دوباره همان عدد یعنی 56 بود که پزشک بهم قرص اسپیرونولاکتون رو داد.
ولی همچنان درد شدیدی در ناحیه ی خارجی سینه ام و به سمت زیر بغلم دارم که اصلا قابل تحمل نیست و فقط در ایام پریود از آن درد خبری نیست. سیکل پریدام هم منظمه.
می خواستم بدونم که درد سینه ام ارتباطی به پرولاکتین بالا داره؟
و اصلا این موضوع می توه خطرناک باشه یا نه؟ چون به شدت نگرانشم.
منتظر پاسخ شما هستم.
ممنون.

morsadr
31-12-2011, 15:27
با سلام
من یه سوال در مورد پرولاکتینم دارم.
دختری 21 ساله و مجرد هستم .با آزمایشی که دادم متوجه شدم که میزان پرولاکتینم بالاست. 56 بود.که به پزشک مراجه کردم و گفت دو ماه بعد دوباره آزمایشم رو تکرار کنم. در این بین با درد شدیدی در سینه ی چپم مواجه شدم که با شروع پریودم قطع می شد.
وقتی آزماشم رو تکرار کردم دوباره همان عدد یعنی 56 بود که پزشک بهم قرص اسپیرونولاکتون رو داد.
ولی همچنان درد شدیدی در ناحیه ی خارجی سینه ام و به سمت زیر بغلم دارم که اصلا قابل تحمل نیست و فقط در ایام پریود از آن درد خبری نیست. سیکل پریدام هم منظمه.
می خواستم بدونم که درد سینه ام ارتباطی به پرولاکتین بالا داره؟
و اصلا این موضوع می توه خطرناک باشه یا نه؟ چون به شدت نگرانشم.
منتظر پاسخ شما هستم.
ممنون.

با سلام
به نظر بنده دردی که شما دارید نباید ارتباط خاصی با میزان پرولاکتین شما داشته باشد . این درد بیشتر مربوط به تغییرات هورمونی در زمان پریود می باشد که در بسیاری از خانمها وجود دارد و جای نگرانی خاصی نیست :20:
درسته که میزان پرولاکتین خون شما بالا است ولی میزان آن تا حدی نیست که نگران کننده باشد . در ضمن شما علائم مهم بالا بودن پرولاکتین را ندارید . شما فقط باید هر چند وقت یکبار آزمایش را تکرار کنید تا ببینیم آیا میزان پرولاکتین بالاتر می رود یا خیر .
موفق باشید :11:

Iraniangirl1
31-12-2011, 19:23
ممنونم از جوابتون.
ولی متوجه نشدم درد سینه ام ناشی از چیه! چون در طول کل یک ماه به شدت درد می گیره و فقط در دوران پریوده که قطع میشه. یعنی من از بلافاصله بعد آخر روز پریودم دوباره درد دارم...درد شدیدی که دائما به سمت زیر بغلم کشیده میشه! آن هم فقط در یک سینه.
یعنی میگید هورمونیه و چیز خاصی تو سینه ام نیست؟ چون همش نگرانم که نکنه توده ای چیزی توی سینه ام باشه و علت درد هم همین باشه!!!:41:

morsadr
01-01-2012, 10:00
ممنونم از جوابتون.
ولی متوجه نشدم درد سینه ام ناشی از چیه! چون در طول کل یک ماه به شدت درد می گیره و فقط در دوران پریوده که قطع میشه. یعنی من از بلافاصله بعد آخر روز پریودم دوباره درد دارم...درد شدیدی که دائما به سمت زیر بغلم کشیده میشه! آن هم فقط در یک سینه.
یعنی میگید هورمونیه و چیز خاصی تو سینه ام نیست؟ چون همش نگرانم که نکنه توده ای چیزی توی سینه ام باشه و علت درد هم همین باشه!!!:41:

بهتره که شما توسط یک متخصص زنان و زایمان مورد بررسی قرار بگیرید . البته با توجه به سن شما اصلا جای نگرانی نباید باشد . توده های مهم سینه ای درد ندارند .:20:

shabnam1986
02-01-2012, 15:31
جلوی ترشح شیر در جنس مذکر به علت وجود پرولاکتین بالا رو چجوری میشه گرفت؟

Iraniangirl1
02-01-2012, 20:26
ممنون.
میشه موارد مصرف اسپیرونولاکتون رو بهم بگید؟ دکتر برای چی این قرص رو به من داده؟ و گفته 3 ماه مصرف کنم....

چون با توجه به پست های این انجمن برای پرولاکتین بالا کسی دارویی به این اسم مصرف نکرده.
و آیا این قرص تو کاهش درد سینه ام تاثیر داره؟

morsadr
04-01-2012, 15:12
ممنون.
میشه موارد مصرف اسپیرونولاکتون رو بهم بگید؟ دکتر برای چی این قرص رو به من داده؟ و گفته 3 ماه مصرف کنم....

چون با توجه به پست های این انجمن برای پرولاکتین بالا کسی دارویی به این اسم مصرف نکرده.
و آیا این قرص تو کاهش درد سینه ام تاثیر داره؟

یکی از موارد آن کم کردن پرولاکتین می باشد . چون میزان پرولاکتین شما خیلی بالا نبوده است پزشک این دارو را ترجیح داده است .
در مورد تاثیر دارو بر درد سینه باید گفت که اگر درد بعلت بالا بودن پرولاکتین باشد بله در کاهش درد موثر می باشد .

shabnam1986
23-01-2012, 17:10

میشه راهنمایی کنین؟

morsadr
25-01-2012, 16:02

پرولاکتین بالا در جنس مذکر و در جنس مونث در موارد غیر بارداری و شیر دهی معمولابعلت آدنوم هیپوفیز بوده و می توان با تجویز داروی خوراکی آن را کنترل کرد

Sanaz91
19-07-2012, 17:17
سلام

من یه دختر 22 سالم.5-6 سالی هست که موهای سرم کم پشت شدن. و موهای نازک ولی تقریبا زیادی سطح بدنمو پوشونده.البته زیر چانه 5-6 تایی موی کلفت دارم.و 4-5 تایی موی کلفت هم دور هاله سینه.و حدود دو سال هست که توو مواقع استرس دستام می لرزه،طوری که راحت میشه متوجه ش شد.و ضربان قلبم برای چند ثانیه به شدت بالا میره.آزمایش پرولاکتین دادم.که 31.1 بود.رنج آزمایشگاه 29.2 - 2.8 هست.در ضمن من پریود کاملا منظم دارم.و ترشحی از سینه ندارم.

پرولاکتین من خیلی بالاست؟؟؟؟؟ می تونه عامل کم شدن موهام و حالاتی که موقع استرس دارم برای بالا بودن پرولاکتینم باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

من موقع آزمایش کمی اضطراب داشتم.البته نیم ساعت قبلش استرسم بیشتر بود.

لطفا بهم بگین لازمه این موضوع رو پیگیری کنم؟ درمان گیاهی برای کاهش پرولاکتین هست؟

morsadr
21-07-2012, 17:57
سلام

من یه دختر 22 سالم.5-6 سالی هست که موهای سرم کم پشت شدن. و موهای نازک ولی تقریبا زیادی سطح بدنمو پوشونده.البته زیر چانه 5-6 تایی موی کلفت دارم.و 4-5 تایی موی کلفت هم دور هاله سینه.و حدود دو سال هست که توو مواقع استرس دستام می لرزه،طوری که راحت میشه متوجه ش شد.و ضربان قلبم برای چند ثانیه به شدت بالا میره.آزمایش پرولاکتین دادم.که 31.1 بود.رنج آزمایشگاه 29.2 - 2.8 هست.در ضمن من پریود کاملا منظم دارم.و ترشحی از سینه ندارم.

پرولاکتین من خیلی بالاست؟؟؟؟؟ می تونه عامل کم شدن موهام و حالاتی که موقع استرس دارم برای بالا بودن پرولاکتینم باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

من موقع آزمایش کمی اضطراب داشتم.البته نیم ساعت قبلش استرسم بیشتر بود.

لطفا بهم بگین لازمه این موضوع رو پیگیری کنم؟ درمان گیاهی برای کاهش پرولاکتین هست؟
سلام دوست گرامی
اول بگم که این میزان پرولاکتین که شما دارید خیلی بالا نیست و شاید درمان خاصی نخواهد ولی بهتره پیگیری شود و میزان آن مجددا در آینده نزدیک بررسی شود.
علائمی که شما می فرمایید و موهای زائدی که می گید نباید به پرولاکتین شما مرتبط باشه و تا این حد در سن شماخیلی غیر طبیعی نیست ولی اگر تشدید شود یکسری بررسی هورمونی بهتره انجام شود

Sanaz91
22-07-2012, 23:49
سلام دوست گرامی
اول بگم که این میزان پرولاکتین که شما دارید خیلی بالا نیست و شاید درمان خاصی نخواهد ولی بهتره پیگیری شود و میزان آن مجددا در آینده نزدیک بررسی شود.
علائمی که شما می فرمایید و موهای زائدی که می گید نباید به پرولاکتین شما مرتبط باشه و تا این حد در سن شماخیلی غیر طبیعی نیست ولی اگر تشدید شود یکسری بررسی هورمونی بهتره انجام شود

سپاس گذارم از پاسختون.راستش مدتیه استرسم بالاست.نمی دونم چرا و دست خودمم نیست.

گمان میکنم این 2 واحد بالا بودن پرولاکتینم به علت همون استرس قبل از خونگیری باشه.شنیده بودم استرس یکی از عامل های بالا رفتن پرولاکتینه.درسته؟؟ یعنی میشه علتش این باشه؟؟

میشه لطفا یه نگاهی به جواب آزمایش تیروئیدم کنین.
T3 1.4 [0.8-2.15
T4(EIA 9.9 [4.7-12.5
TSH(IEMA 1.5 [0.3-5.1
FT4(CLIA 0.8 [0.8-2.0
FSH(EIA 3.9 [1.5-9.7

LH(EIA 3.6 [1-11
Testosterone(Elisa 0.8 [0.26-1.22

دکتر میگفت تیروئیدم کم کاره.به خاطر پایین بودن FT4. و میگفت شاید علت بالا رفتن پرولاکتین این باشه.

نظر شما چی هست؟

morsadr
25-07-2012, 17:23
سپاس گذارم از پاسختون.راستش مدتیه استرسم بالاست.نمی دونم چرا و دست خودمم نیست.

گمان میکنم این 2 واحد بالا بودن پرولاکتینم به علت همون استرس قبل از خونگیری باشه.شنیده بودم استرس یکی از عامل های بالا رفتن پرولاکتینه.درسته؟؟ یعنی میشه علتش این باشه؟؟

میشه لطفا یه نگاهی به جواب آزمایش تیروئیدم کنین.
T3 1.4 [0.8-2.15
T4(EIA 9.9 [4.7-12.5
TSH(IEMA 1.5 [0.3-5.1
FT4(CLIA 0.8 [0.8-2.0
FSH(EIA 3.9 [1.5-9.7

LH(EIA 3.6 [1-11
Testosterone(Elisa 0.8 [0.26-1.22

دکتر میگفت تیروئیدم کم کاره.به خاطر پایین بودن FT4. و میگفت شاید علت بالا رفتن پرولاکتین این باشه.

نظر شما چی هست؟

بنده با نظر پزشک شما موافق نیستم :41: . معیار اصلی تشخیص کم کاری و پر کاری تیروئید در ابتدا میزان TSH می باشد که این میزان در شما طبیعی می باشد

Sanaz91
26-07-2012, 23:00
جالبه من اشتهام زیاده و زود گرسنه میشم.اما افزیش وزن ندارم.زود عصبی میشم،فکروخیالم زیاده.استرسم زیاده،دستام موقع استرس میلرزه تنگی نفس میگیرم و ضربان قلبم میره بالا(این دو مورد چند ثانیه س فقط).موهام کم شده و نازک،روی ناخنام شیارهای عمودی هست.............پس چه مرگمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟:37:

جواب این سوال مهمه برام.

morsadr
29-07-2012, 11:22
جالبه من اشتهام زیاده و زود گرسنه میشم.اما افزیش وزن ندارم.زود عصبی میشم،فکروخیالم زیاده.استرسم زیاده،دستام موقع استرس میلرزه تنگی نفس میگیرم و ضربان قلبم میره بالا(این دو مورد چند ثانیه س فقط).موهام کم شده و نازک،روی ناخنام شیارهای عمودی هست.............پس چه مرگمه؟؟؟؟؟؟؟؟؟:37:

جواب این سوال مهمه برام.
این علائم شما بیشتر به نفع پر کاری تیروئید است و نه کم کاری . البته همانطور که عرض کردم تشخیص آن حتما بر اساس آزمایش می باشد و نه علائم .
این میزان کم بالا بودن شاید ارور آزمایشگاه و یا شاید همان استرسی باشد که شما می فرمائید

Sanaz91
02-08-2012, 22:54
سلام ممنونم

خب طبق جواب آزمایشم پر کاری تیروئید ندارم.درسته؟
چه آزمایشای دیگه ای لازمه بدم؟

morsadr
03-08-2012, 21:37
سلام ممنونم

خب طبق جواب آزمایشم پر کاری تیروئید ندارم.درسته؟
چه آزمایشای دیگه ای لازمه بدم؟

بهتره که آزمایشات تیروئید و پرولاکتین مجددا تکرار شود

mahtab b
10-07-2013, 10:10
سلام من هنوز نوزده سالم نشده دکتر گفته پرولاکتینم بالاس.داروهم نوشته .میخواستم ببینم خطرناکه؟:n03:
توآینده چطور؟

mahtab b
10-07-2013, 10:32
پس چراهیشکی جواب منونمیده؟؟؟؟:n03:

shabnam1986
11-07-2013, 18:32
قرص های خانواده سیپروترون مثل سیپروترون کامپاند و استات پرولاکتین رو کم و زیاد میکنن؟

V E S T A
11-07-2013, 19:03
سلام من هنوز نوزده سالم نشده دکتر گفته پرولاکتینم بالاس.داروهم نوشته .میخواستم ببینم خطرناکه؟:n03:
توآینده چطور؟

سلام

بالا بودن میزان پرولاکتین (بیشتر از 200ng/dl ) با ایجاد علائمی همراه هست که احتمالا شما به خاطر همین علائم به دکتر مراجعه کردین

ممکن هست مشکلاتی برای فرد ایجاد بشه مثل عدم باروری که با مصرف داروهایی که براتون تجویز شده برطرف میشه ..

در ضمن کم کاری غده تیرویید و ادنوم هیپوفیز میتونن از علل ایجاد کننده پرولاکتین بالا باشن ..

mahtab b
12-07-2013, 18:16
سلام دوباره.
تیروییدم مشکلی نداره
اون ... هیپوفیزم نمیدونم چیه
ازچقد بالاتر بره خطرناکه؟
من میترسم یعنی ممکنه من یه روز باردار نشم؟

mahtab b
12-07-2013, 18:17
ممنون ازراهنماییتون

V E S T A
12-07-2013, 19:29
سلام دوباره.
تیروییدم مشکلی نداره
اون ... هیپوفیزم نمیدونم چیه
ازچقد بالاتر بره خطرناکه؟
من میترسم یعنی ممکنه من یه روز باردار نشم؟

سلام

دکتر براتون دارو رو تجویز کرده اگر مطابق دستور دکتر عمل کنید مشکلی پیش نمیاد اگر بیشتر از 200ng/dl باشه پرولاکـتین بالاست..

تو کسانی که میزان پرولاکتین بالا دارن به طور غیر طبیعی(یعنی زمانی که هنوز فرزندی به دنیا نیوردن) غدد شیری فعال هست و اختلالاتی

هم در سیکل جن*سی دیده مشه بعضی از خانم هایی که به خاطر باردار نشدن به دکتر مراجعـه میکنن پرولاکتیـن بالا دارن که با دارو های

تجویز شده میزان پرولاکتین متعادل میشه و علایمی که گفته شد هم رفع میشه .. دارو هایی که براتون تجویز شده رو مصرف کنید نگـران

نباشین ..

mahtab b
14-07-2013, 11:01
واقعا ممنونم خیلی لطف کردید:n01:

shobolibobo
16-08-2013, 18:32
سلام
من دخترم و 17 سالمه.خیلی اتفاقی با پرولاکتین اشنا شدم و در موردش کنجکاو شدم.من موهایی مثل مو های شکمم ولی کمتر از اونا دور پستان ها و روی سینم دارم در ضمن سیکل پریودیم هم کاملا منظم نیست.ایا ممکنه که من پرولاکتین بالایی داشته باشم؟

raana
17-08-2013, 22:43
سلام
من دخترم و 17 سالمه.خیلی اتفاقی با پرولاکتین اشنا شدم و در موردش کنجکاو شدم.من موهایی مثل مو های شکمم ولی کمتر از اونا دور پستان ها و روی سینم دارم در ضمن سیکل پریودیم هم کاملا منظم نیست.ایا ممکنه که من پرولاکتین بالایی داشته باشم؟

سلام دوست عزیز....

شما تا حالا سونوگرافی انجام دادین؟؟؟؟...از نظر کیست تخمدان بررسی شدین؟؟؟؟

shobolibobo
18-08-2013, 17:18
سلام دوست عزیز....

شما تا حالا سونوگرافی انجام دادین؟؟؟؟...از نظر کیست تخمدان بررسی شدین؟؟؟؟

دوباره سلام
بله چند وقت پیش ی چکاپ کامل انجام دادم اما بازم نگران این موضوع هستم

raana
19-08-2013, 17:00
دوست خوبم......شما یا مشکل هورمونی داری....مثل همین بالا بودن میزان پرولاکتین....یا دچار تنبلی تخمدان هستی......

با توجه به این که میگی چکاپ انجام دادی وظاهرا مشکلی نبوده.......بهتره باز هم آزمایشات رو تکرار کنی...هم سونوگرافی هم آزمایشات هورمونی.......

غده کوچکی در مغز هست( بنام هیپوفیز) که گاهی پر کار شده و یکی از هورمونهای آن به نام پرولاکتین بیش از حد کار میکند. در نتیجه اختلالاتی را برای بدن ایجاد میکند. در زنان این هورمون مانع ترشح استروژن یا همان هورمون زنانه میشود.در نتیجه سیکل نامنظم میشه و تخمک گذاری هم درست انجام نمیشه... 90% این زنان از مشکلاتی همچون نامنظم شدن قائدگی, خروج شیر از پستانها , یا نازائی شکایت دارند.البته کمبود استروژن میتواند موجب بروز پوکی استخوان خشکی واژن , احساس گرفتگی و تحریک پذیری شود. هیپر پرولاکتینمی میتواند موجب اضطراب و افسردگی هم شود.

عللی که میتواند ترشح طبیعی پرولاکتین را افزایش دهند این عوامل هستند.حاملگی, استرس, بعضی داروها, فنوتیازین ها, متیل دوپا, سایمتیدین, متوکلوپرامید, کم کاری تیروئئد , نارسائی مزمن کلیه , ضایعات قفسه سینه

معمولا سطحی از پرولاکتین که بعنوان بالا در نظر گرفته میشود بالای 200 هست.

و در نهایت اگر آزمایشات چیزی رو نشون نداد و همه چی اوکی بود.......به خاطر نامنظم بودن سیکل قاعدگی ...اگر چاق هستی...بهتره کمی وزن کم کنی.....در این صورت به خودکار وضعیت نرمال میشه(معمولا با لاغر شدن 60-70% افراد این مشکلشون از بین میره) بازم تاکید میکنم در صورتی که جواب همه آزمایشات سالم بود و چیزی رو نشون نداد......

rmz_group
29-11-2013, 15:28
سلام من پسر ۲۳ ساله ام از اسپرم دادم خیلی ضعیف بود دکتر ازمایشات کلی دادم . پرولاکتین 89.26 ng/ml بود که حد نرمال زده 4.0 - 15.2 دکتر بهم قرص داده
ایا پرولاکتین من خیلی بالاست؟ با قرص پایین می اید؟ علت ناباروری میتونه از این باشه؟ و این که من میترسم تومر باشه راهنماییم کنیید با تشکر

raana
30-11-2013, 19:41
سلام من پسر ۲۳ ساله ام از اسپرم دادم خیلی ضعیف بود دکتر ازمایشات کلی دادم . پرولاکتین 89.26 ng/ml بود که حد نرمال زده 4.0 - 15.2 دکتر بهم قرص داده
ایا پرولاکتین من خیلی بالاست؟ با قرص پایین می اید؟ علت ناباروری میتونه از این باشه؟ و این که من میترسم تومر باشه راهنماییم کنیید با تشکر

سلام دوست عزیز...
این تاپیک ها رو مطالعه کن...فکر کنم مفید باشه برات....
آزمایش هورمون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هورمون پرولاکتین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پرولاكتين ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
و در نهایت تو این تاپیک ها هم اشره کردم...دوست عزیز ...ذهنت رو سمت تومور نبر اصلا و به هیچ وجه.......

با دارو رفع میشه......

تاپیک آزمایش هورمون رو بخونید....مشکل شما رو داشتن....

sareh1396
18-09-2017, 23:49
سلام وقتتون بخیر، بخاطر ریزش مو به پزشک مراجعه کردم که یک سری تست هورمون رو گفتند که انجام بدم؛ توی آزمایش پرولاکتین رو 49 زده بود در صورتی که حد نرمال بین 5 تا 35 بود، با توجه به اینکه علائمی مثل قائدگی های نامنظم ، درد سینه و کیست تخمدان رو ندارم میخواستم بدونم چه دلیلی باعث بالا رفتن پرولاکتین خونم سده و آیا این مقدار خطرناک هست؛ من الان 30 ساله هستم.