PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : رشته مکانیک شاخه سیالات بهتر است یا جامدات؟

FBIMKR
08-09-2008, 15:44
لطفا نظرتون رو بعد از خواندن مطالب اعلام کنید..

:10::10::10::10::10::10::10::10::10:

Iron
08-09-2008, 19:41
بنظر من مباحث جامدات خیلی جالبترند. اما تو برخی زمینه ها سیالات بهتره (دادن مقاله و گرفتن پروژه های تحقیقاتی از بیرون). در کل شما هرکدوم از این دوتا گرایشو برید می تونید بسادگی توی اون یکی گرایش فعالیت کنید.

dma
09-09-2008, 00:43
بنظر من مباحث جامدات خیلی جالبترند. اما تو برخی زمینه ها سیالات بهتره (دادن مقاله و گرفتن پروژه های تحقیقاتی از بیرون). در کل شما هرکدوم از این دوتا گرایشو برید می تونید بسادگی توی اون یکی گرایش فعالیت کنید.

تاييد ميشه ولي:

بازاره كاره جامدات بهتره.:11:

FBIMKR
09-09-2008, 09:44
میخواستم اینها رو هم بخونید بعد نظرتون رو اعلام کنید ( منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) نویسنده وبلاگ : یک مهندس مکانیک

آنچه ازدست فارغ التحصيلان اين رشته بر مي آيد :
1. طراحي و محاسبه و ساخت كليه وسايل نقليه زميني , هوايي , دريايي و ماشين آلات كشاورزي , راه سازي , نظامي و...
2.طراحي ومحاسبه و اجراي شبكه هاي تاسيساتي مربوط به آنها
3.طراحي و محاسبه و اجراي خطوط انتقال آب , گاز , نفت و تاسيسات مربوط به آنها
4. طراحي و محاسبه و ساخت و اجراي مراكزتوليدنيرو شامل نيروگاه هاي گازي , آبي , بخاري وتركيبي
5. طراحي و محاسبه و ساخت وسايل تبريد خانگي وصنعتي , تاسيسات حرارتي و برودتي و سرد خانه ها
6.طراحي و محاسبه و اجرا و نظارت بركارهاي تاسيساتي ساختمانهاي مختلف مسكوني , اداري و صنعتي ومراكزورزشي و ...
7.طراحي و محاسبه و ساخت كليه وسايل احتراقي مانند : مشعل , كوره , محفظه هاي احتراقي , ديگهای بخار و...

FBIMKR
09-09-2008, 09:51
تاييد ميشه ولي:

بازاره كاره جامدات بهتره.:11:

اما طبق نوشته یک وبلاگ ( [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](که به صورت زیر است بازار کار سیالات رو قویتر فرض کرده است:

...مهندسين سيالات کارهاي مهندسين جامدات را مي توانند انجام دهند در حالي که اين گرايش بيشتر مربوط به موارد زير مي باشد :
نقل و انتقال مايعات صنعتي ، عمل احتراق داخل ( مثلاًً در يک موتور )، ايروديناميک يک وسيله مانند خودرو .

........از مهندس مکانيک حرارت و سيالات چه انتظاراتي وجود دارد و دانشجويان در مدت کارشناسي چه چيزهايي ياد مي گيرند ؟
طراحي قطعات جامد ، طراحي خطوط لوله ، طراحي انتقال مايعات و نيروهاي وارد شده از طرف مايعات و گازها ( موارد بالا با گرايش جامدات مشترک است )
و در گرايش حرارت و سيالات ، انتقال حرارت بيشتري نسبت به جامدات مي خوانند و در زمينه ماشين هاي دوار مانند توربين ها و پمپ ها مطالعات بيشتري مي کنند و بطور کلي مطالعات بيشتري در زمينه دروسي که با سيال (مايع و گاز ) در ارتباط است دارند .

...سيالاتي ها نيز مانند جامداتيها مي توانند در کارخانجات يا در شرکتهاي مشاور کار کنند در صورتي که شانس جذب فارغ التحصيلان حرارت و سيالات در شرکتهاي مشاور کمي بيشتر از جامداتي هاست و دليل اين امر اين است که رشته حرارت و سيالات به رشته مهندسي شيمي نزديک است و غالباًً شرکتهاي مشاور ترجيح مي دهند يک مهندس مکانيک حرارت و سيالات استخدام کنند که هم مهندس شيمي و هم مهندس مکانيک شرکت باشند و چون در کشور ما نفت ، گاز و پتروشيمي اهميت خاصي دارند و شرکتهايي که در اين زمينه کار مي کنند زياد هستند پس فارغ التحصيلان حرارت و سيالات شانس بيشتري نسبت به مهندسين مکانيک جامدات براي کار در شرکتهاي مهندسي مشاور دارند.

لطفا نظرتون رو اعلام کنید .......

FBIMKR
11-09-2008, 11:53
در ضمن اضافه کنم در مهندسی مکانیک حق امضا فقط برای سیالات هسته .....

a3m00n
11-09-2008, 23:34
من هم مکانیک سیالات آوردم(شیراز)
و میدونم سیالات از جامدات خیلی بهتره

ariax77
12-09-2008, 05:40
ببخشین. نوشته ها چرت هیی بیش نیستند. کلا تا کارشناسی 20 واحد اختلاف سیالات و جامداته. از نظر بازار کار و پیچیدگی دروس جامدات هستش. من این رو از چند تا استاد دانشگاه پرسیدم ولی چراش رو یادم رفت بپرسم.

FBIMKR
12-09-2008, 13:25
ببخشین. نوشته ها چرت هیی بیش نیستند. کلا تا کارشناسی 20 واحد اختلاف سیالات و جامداته. از نظر بازار کار و پیچیدگی دروس جامدات هستش. من این رو از چند تا استاد دانشگاه پرسیدم ولی چراش رو یادم رفت بپرسم.

آقای آریا لطفا بی دلیل حرف نزنید که نشانگر شخصیت شماست

اولا چرت یعنی نوشته شما که بی دلیله ثانیا همون 20 واحد آخری این تغییرات اساسی رو انجام میده

یکی از اون تغییرات حق امضاء هسته که چون سیالاتیها در کار تاسیساتی هم هستند فقط به اونها اختصاص پیدا میکنه

خواهش میکنم دفعه بعد همینطور که با شما محترمانه صحبت شد شما هم محترمانه جواب بدید....

یه چیزی هم بگم که نام جامدات الکی در رفته و همه بدون آشنایی کامل اول جامدات رو انتخاب میکنند

با تشکر..

cell_phone
14-09-2008, 00:38
یه چیزی هم بگم که نام جامدات الکی در رفته و همه بدون آشنایی کامل اول جامدات رو انتخاب میکنند
'
با تشکر..

خوب دوست عزیز خیلی خوبه یکی پیدا شده اول تحقیق میکنه بعد انتخاب رشته:20:

اما من به عنوان یک جامداتی لازم دونستم نکاتی رو بگم شاید صلاح دونستین و استفاده کردین
اینو بگم که من از هنرستان ( ساخت وتولید ) > کاردانی ( ساخت وتولید ) > کارشناسی ( جامدات )
اومدم جامدات اما چرا چون علاقه . استعداد . ... رو در این رشته در خودم میدیدم و میبینم

اما فرق جامدات و سیالات چیست؟
شما که خودت تحقیقاتی داشتی خوبه اما این دو رشته خیلی به هم نزدیک هستن
واسه همینه میگن تفاوت این دو رشته در ترم آخر هست .
اما در حقیقت به حال شما چندان تفاوتی نمی کنه چرا؟ چون شباهت بسیار زیاد هست
اما در مورد بازار کار باید گفت که بازم از نظر من فرقی نمی کنه تنها امتیازی که میشه برشمرد
که شما هم بهش اشاره کردید همون حق امضای تاسیسات هست و بس
اما کار فراوانه اما همه چیز به خود شخص شما وابسته است فارغ از گرایشتون از نظر من شخصی
که وارد این رشته میشه باید خودش شروع به کار کنه یعنی اصلا من بدنبال استخدام با مزایای خوب نیستم
چون خود من میتونم کار آفرین باشم حالا این به خود شما بستگی داره که بعد از فراغت از تحصیل
چی بلد باشین به قول بازاری ها این دوروس تئوری صرف چندان کارامد نیست
اما اگر بخواهید بازار کار این دو رشته را از هم جدا ببینید به نظرم پر واضح است که کدام رشته را باید انتخاب کنید
که بستگی تمام و کمال به توانایی های شخص خودتان در هر کدام از این گرایش ها میباشد
و آن واضح است اگر علاقه مند در طراحی ماشین آلات سیالاتی ( تهویه و برودت و ...) و یا کار با سیالات( طراحی خطوط انتقال و ...) و... هستید مسلما سیالات برای شما بهتر است فارغ از بازار کار ولی اگر با اجسام صلب ( فلزات و .. ) را تر جیح می دهید و علاقه مند به طراحی ماشین های صنعتی . اتومبیل . موتور .ماشین های مکانیکی . مکانیزم های مکانیکی یا مکاترونیکی و... هستید مسلما جامدات بهتر است

با این حرف شما کاملا مخالفم هم جامدات و سیالات و هم بسیاری از رشته های دیگر را بدون شناخت و بر اساس
شانس و تقدیر انتخاب می کنند که نشانه ی بی هدفی و الببته بی خردی است

من هم مکانیک سیالات آوردم(شیراز)
و میدونم سیالات از جامدات خیلی بهتره
و باز این نظر شخص شما در عوالم شماست و محترم اما چنین حقیقتی وجود ندارد نه به عنوان یک جامداتی بلکه با توجه به دلایل فوق لطفا فکر کنید و پس از آن نظر بد هید

...سيالاتي ها نيز مانند جامداتيها مي توانند در کارخانجات يا در شرکتهاي مشاور کار کنند در صورتي که شانس جذب فارغ التحصيلان حرارت و سيالات در شرکتهاي مشاور کمي بيشتر از جامداتي هاست و دليل اين امر اين است که رشته حرارت و سيالات به رشته مهندسي شيمي نزديک است و غالباًً شرکتهاي مشاور ترجيح مي دهند يک مهندس مکانيک حرارت و سيالات استخدام کنند که هم مهندس شيمي و هم مهندس مکانيک شرکت باشند و چون در کشور ما نفت ، گاز و پتروشيمي اهميت خاصي دارند و شرکتهايي که در اين زمينه کار مي کنند زياد هستند پس فارغ التحصيلان حرارت و سيالات شانس بيشتري نسبت به مهندسين مکانيک جامدات براي کار در شرکتهاي مهندسي مشاور دارند.
این حرف نسنجیده ای است . زیرا سیالات و جامدات به یک نسبت به شیمی مربوط میشوند هر چند از نظر من به شیمی ربطی ندارد و فقط به خواص سیالاتی که بیشتر مورد استفاده هستند و آن هم از نظر مشخصات فیزیکی و کاربردی در علم سیالات که این حوزه از خواص محدود است و چندان وارد حوزه ی شیمی نمی شود
و در قسمت بعد بله حق باشماست شانس استخدام بیشتر در شرکت های نفتی وجود دارد .
و این کاملا واضح است چون نفت جامد نیست بلکه یک سیال است پس یک متخصص سیالاتی نیاز مند است.

مهندسين سيالات کارهاي مهندسين جامدات را مي توانند انجام دهند
بله این درست اما بلعکس این هم صادق است . اما چرا سعی یک جانبه نگری دارید
همانطور که در بالا اشاره شد شباهت بسیار زیاد است و شما با کمی مطالعه فوق برنامه
می توانید اگر سیالاتی هستید دروس جامدات را مطالعه و بررسی کنید و بلعکس

آنچه ازدست فارغ التحصيلان اين رشته بر مي آيد :
1. طراحي و محاسبه و ساخت كليه وسايل نقليه زميني , هوايي , دريايي و ماشين آلات كشاورزي , راه سازي , نظامي و...
2.طراحي ومحاسبه و اجراي شبكه هاي تاسيساتي مربوط به آنها
3.طراحي و محاسبه و اجراي خطوط انتقال آب , گاز , نفت و تاسيسات مربوط به آنها
4. طراحي و محاسبه و ساخت و اجراي مراكزتوليدنيرو شامل نيروگاه هاي گازي , آبي , بخاري وتركيبي
5. طراحي و محاسبه و ساخت وسايل تبريد خانگي وصنعتي , تاسيسات حرارتي و برودتي و سرد خانه ها
6.طراحي و محاسبه و اجرا و نظارت بركارهاي تاسيساتي ساختمانهاي مختلف مسكوني , اداري و صنعتي ومراكزورزشي و ...
7.طراحي و محاسبه و ساخت كليه وسايل احتراقي مانند : مشعل , كوره , محفظه هاي احتراقي , ديگهای بخار و...
حتما ایشان گرایش سیالات هستند و صنعت و کاربرد این دو گرایش را از چشم یک سیالاتی میدیدند

امیدوارم مفید بوده باشد

حرف آخر علاقه حرف اول و آخر را می زند( البته پس از شناخت و محک توانایی های فردی)

Iron
14-09-2008, 20:57
همونطوریکه قبلا گفتم فرق زیادی با هم ندارن و هر کدومشونو بری راحت می تونی اونیکی رو دنبال کنی. پس هرکدوم که دانشگاهش بهتر باشه بهتره. درضمن هر دو می تونن در امتحان نظام مهندسی شرکت کنن و حق امضا بگیرن. در شرکتهای نفتی هم خیلیا رو میشناسم که جامدات بودن و استخدام شدن، پس اونم خیلی مهم نیست.

FBIMKR
15-09-2008, 16:49
همونطوریکه قبلا گفتم فرق زیادی با هم ندارن و هر کدومشونو بری راحت می تونی اونیکی رو دنبال کنی. پس هرکدوم که دانشگاهش بهتر باشه بهتره. درضمن هر دو می تونن در امتحان نظام مهندسی شرکت کنن و حق امضا بگیرن. در شرکتهای نفتی هم خیلیا رو میشناسم که جامدات بودن و استخدام شدن، پس اونم خیلی مهم نیست.

بله حق با شماست اما دوست عزیز حق امضا فقط برای سیالات هست و برای جامدات فقط حق نظارت وجود داره که سیالات هم حق نظارت داره

ودر مورد شرکتهای نفتی و پالایشگاه اولویت با سیالات هسته ولی خوب در استخدام مهندس مکانیک چه در شرکتهای جامداتی و چه سیالاتی میگن مهندس مکانیک میخواهیم ولی اولویت با تخصص هسته که بازم اکثر شرکتها خیلی کاری به کار اون ندارن

Iron
16-09-2008, 13:07
اگر منظور شما از حق امضا، حق امضا برای محاسبات هست، بله برای جامدات یکم دردرسر داره. چون باید 10 واحد از دروس سیالاتی رو پاس کنه. اگر واقعا این مساله براتون مهم باشه می تونید 6 واحد رو در حین تحصیل بعنوان درس اختیاری بخونید و 4 واحد باقیمانده رو در دوره های آزاد شرکت کنید (که البته باید هزینشو بپردازید!)

dma
28-09-2008, 15:12
خوب دوست عزیز خیلی خوبه یکی پیدا شده اول تحقیق میکنه بعد انتخاب رشته:20:

اینو بگم که من از هنرستان ( ساخت وتولید ) > کاردانی ( ساخت وتولید ) > کارشناسی ( جامدات )
اومدم جامدات

مثل خودمي داداش! راستي هنرستان و كارداني و كارشناسي كجا بودي؟

هنرستان :فجر كارداني:انقلاب اسلامي تهران كارشناسي :شهيد رجايي

ariax77
29-09-2008, 14:02
آقا باشه شما برو امضا تو کن. فقط یه سوال: تو دانشگاه چمران اهواز امسال بیشترین رتبه قبولی در جامدات 1500 و تو سیالات 3200 بوده این اختلاف رو چیکار میکنی. جالبه بگم که حتی رتبه های برق هم از جامداتش کمتر بوده. من خودم قبل از برق جامدات رو زدم. در ضمن جالبه که خودتون سوال میپرسین و خودتون جواب میدین!!!!!!!!!!!!! (رتبه من 1052)

SIR MAMAD
30-09-2008, 15:36
آقا باشه شما برو امضا تو کن. فقط یه سوال: تو دانشگاه چمران اهواز امسال بیشترین رتبه قبولی در جامدات 1500 و تو سیالات 3200 بوده این اختلاف رو چیکار میکنی. جالبه بگم که حتی رتبه های برق هم از جامداتش کمتر بوده. من خودم قبل از برق جامدات رو زدم. در ضمن جالبه که خودتون سوال میپرسین و خودتون جواب میدین!!!!!!!!!!!!! (رتبه من 1052)

اختلاف جامدات وسیالات بدین شکل در زمانه انتخاب رشته کارشناسی همیشه بوده.( یک توهمه غلط راجبه سیالات وجامدات)

و هیچ کودوم ملاک این نمی تونن باشن که چون این زود تر پر شده پس بهتره.

دلایل اصلی رو دوستان به خوبی و با حوصله شرح دادن.

دستشون درد نکنه

من که مکانیک عمومی هستم و هنوز مونده تا گرایش انتخاب کنم.

احتمالا یک از اینا رو انتخاب کنم

1- جا مدات 2- تبدیل انرژی 3- مکا (مکاترونیک) 4- سیالات

این جا اولویت با علاقس ..بعد با عرضه وتلاش

وگر نه در همش می شه به جاهای عالی رسید.

نباید کسی که الان داره سیالات می خونه یا اون که داره جامدات می خونه خودش رو ناراحت کنه که کاش دیگری رو می خوند چون هر دوی این ها جا برای پیشرفت دارن و عالین.

خوده من به شخصه سیالات رو از نظره بازاره کار خیلی خوب ارزیابی می کنم(مخصوصا در کشوره ما) و معتقدم که یک جامداتی باید برای دست رسی به یک جایگاهه شغلی خوب باید تلاشش بیشتر باشه. البته سیالات هم تلاشه خوبی رو می طلبه.

شاید به خاطره در س های جذابی در زمینه طراحی رفتم جامدات ..البته تبدیله انرژی و سیالات رو هم فراموش نمی کنم. (احتمالش بیشتره برم یکی از اینا)

مکانیک علمیه که در کشوره ما فقط به تعدادی گرایش هاش خیلیبها می دن در حالی که در دنیا بیش از 30 گرایشه.

و کسی رو هم اگه پیدا کردید که گفت من به مکانیک مسلطم دروغ می گه. کسی نمی تونه به مکانیک مسلط شه. و عرضه وتوانایی در تخصصه خاص هست که نویده جایگاهه شغلی عالی رو به یک فرد می ده.

ولی عجب رشته سختیه!:13:

Maxwell_1989
30-09-2008, 19:54
نه دیگه!
جامدات بهتره دیگه.
زمینه های کاری اش وسیعتره.

omid620
17-09-2011, 23:11
سلام به همه دوستان
الان من مکانیک مرودشت جامدات قبول شدم.میخوام انتقالی بگیرم برم شیراز.اونجا سیالات داره.
حالا نمیدونم کدومش بهتره.علاقه برام مهم نیست.بازار کار مهمه.
باید حتما برم شیراز.حالا موندم چیکارکنم؟؟

H00m@N
26-09-2011, 23:31
از نظر دروس اصلی اصلا در دوره دانشگاه فرق نمیکنن!این فرق فقط تو دروس تخصصی انتخابیه(21 واحد)!که اونم باز تا 60% یکیه!
که بازم میشه از 6 واحد اختیاری استفاده کرد!

تو کلاساهم کنار هم میشینن!

در کل از نظر دانش دانشجویه فارق التحصیل برابرن!

از نظر بازار کارم تو ایران سیالات بهتر کار پیدا میشه!(دیگه خودتون خوب میدونید صنعت تو طراحی خوابیده!)

پ.ن:مثل اینکه از امسالم مثل اینکه قراره این تفکیک برداشته شه!

omid620
28-09-2011, 14:00
ممنمن آقا هومن.
پس دیگه معلوم شد که سیالات خیلی بهتره.:11::11::21:

gh.rz
07-10-2011, 18:05
سلام من هم تازه عضو این سایت شدم هم تازگیها دانشجوی کارشناسی مکانیک سیالات. به نظر من هم سیالات هم جامدات خوبند به شرط داشتن پارتی!! من سن زیادی ندارم ولی خیلی خیلی تجربه دارم.من حتی در تاسیسات عسلویه هم کار کردم و فقط به همین نتیجه رسیدم!!!!

shangil
02-07-2018, 08:55
سلام من هم تازه عضو این سایت شدم هم تازگیها دانشجوی کارشناسی مکانیک سیالات. به نظر من هم سیالات هم جامدات خوبند به شرط داشتن پارتی!! من سن زیادی ندارم ولی خیلی خیلی تجربه دارم.من حتی در تاسیسات عسلویه هم کار کردم و فقط به همین نتیجه رسیدم!!!!

در ایران هیچ کدوم هیچ گ... نیستن
باید بیلی خارج از کشور
مهندسی یعنی مرگ در ایران