PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اگر موقع رانندگی تایر ماشینتون بترکه برای جلوگیری از چپ نشدن یا تصادف چه میکنید؟

avecina.ir
01-09-2008, 22:03
ســــــــــــــــلام به همه ی راننده های عزیز و با تجربه
اگر موقع رانندگی تایر ماشینتون بترکه برای جلوگیری از چپ نشدن یا تصادف چه میکنید؟
اینم بگم که کنترل ترکیدگی تایر جلو راحت تر از ترکیدگی تایر عقبه

maaars
01-09-2008, 22:37
1 - در مسیر مستقیم :
الف) ترکیدن تایر عقب : اگه عجله داری به مسیرت ادامه بده . هیچ چی نمیشه . اگر هم وقت داری آروم ترمز کن و معکوس های سبک بکش بزن کنار
ب) ترکیدن تایر جلو : فرمونو محکم بگیر چون ماشین تمایل به انحراف از مسیر مستقیم داره . باقی داستان میشه قسمت الف.

2 - در پیچ :
الف) ترکیدن تایر عقب سمت گردش پیچ (مثلا ترکیدن تایر عقب سمت راست در پیچ راستگرد) : بدون آزاد کردن گاز پیچ رو رد میکنی بعدش آروم میزنی کنار.
ب) ترکیدن تایر عقب سمت خلاف گردش پیچ (بدترین حالت ممکن) : اگه سرعتت زیاد باشه کاریش نمیشه کرد حتما مردی . اگه سرعتت کم باشه (مثلا 80 تا با پراید) فرمون برعکس میگیری (فرمون رو خلاف جهت گردش پیچ میچرخونی) و پدال گاز رو تخته میکنی . شاید بتونی از پیچ رد شی اگه عکس العملت سریع باشه.( در این حالت همیشه یادت باشه: بدون فکر ، فرمون بر عکس پدال گاز تخته) (فکر کنی مردی)
ج) ترکیدن تایر جلو سمت گردش پیچ: در سرعت بالا خیلی خطر نداره چون فشار رو چرخ سمت دیگس. با همون سرعت و با کمی دقت پیچ رو رد میکنی میزنی کنار. ولی در سرعت کم ماشین تمایل به مسیر مستقیم پیدا میکنه (پیچ نمیزنه) باید با فشار بیشتری فرمون رو به سمت پیچ بگیری (سخته ولی ممکنه)
د) ترکیدن تایر جلو سمت خلاف پیچ: ماشین تمایل بیشتر به پیچیدن (در جهت پیچ) پیدا میکنه (یعنی پیچ میپیچه تو بیشتر از پیچ میپیچی) اگه سریع عمل کنی با فرمون برعکس و پدال گاز ثابت ماشین برمیگرده و اگر دیر بجنبی ماشین از جهت گردش پیچ از مسیر خارج میشه.
نکته مهم: تحت هیچ شرایطی از پدال ترمز استفاده نمیشود مگر اینکه ماشین در مسیر مستقیم و تحت کنترل کامل راننده باشد.

Öracle
01-09-2008, 23:32
اول خونسردیم رو حفظ میکنم ! بعد زنگ میزنم امداد خودرو سایپا !!!
گذشته از شوخی اولا خدانکنه واسه کسی پیش بیاد !
دوما تایر جلو بترکه که خیلی خطرناکه . به نظرم همونجا دستی رو بکشه و فرمون رو بچرخونه مشکلی پیش نیاد .
تایر عقب هم که بترکه زیاد مشکلی پیش نمیاد . بازم میتونه ترمز کنه .
چون یه بار ما داشتیم تو جاده میرفتیم 2تا تایر عقب ترکید !
بابام اصلا نفهمید چی شد . اومد ترمز کنه پشت ماشین یه دور چرخید و از جاده منحرف شد .
حالا خوب بود کنارمون جاده خاکی بود .

The Black Dahlia
02-09-2008, 15:08
وای من هر وقت میشنوم تایر یه ماشین می ترکه یاد بابام میفتم:42:
تو سرعت 120 کیلومتر تایر جلوی ماشین بابام ترکید وچپ کرد :40:
خدارو شکر چیزیش نشد
ماشینو نمی گما بابامو میگم.

لوگان
02-09-2008, 21:38
ترمز میکنم:31:

avecina.ir
02-09-2008, 21:44
ترمز میکنم:31:
خطرناکترین کار همینه.چون ماشین منحرف میشه و اگه به شانه ی خاکی بری قطعن چپ هم میکنی

Benygh
02-09-2008, 22:18
دوست عزیز مارس خیلی دقیق گفتند ... ممنون ...

ADEL_r
02-09-2008, 22:45
در چننی موردی باید سریعا لاستیک رو عوض کرد تا مشکلات دیگری به وجود نیاد .

Balrog
02-09-2008, 23:00
نکته مهم: تحت هیچ شرایطی از پدال ترمز استفاده نمیشود مگر اینکه ماشین در مسیر مستقیم و تحت کنترل کامل راننده باشد.
در مورد افتادن یه ور ماشین تو شونه‌ی خاکی کنار جاده هم این گفته صدق می‌کنه.

newmusic
03-09-2008, 01:19
وقتی لاستیک ترکید سریع بزن کنار لاستیک رو عوض کن دیگه این چه سوالیه می پرسی

حال کردینا نه

sina1415
03-09-2008, 01:24
به فرمون رو ول كن چشات رو ببند فاتحه بخون

avecina.ir
03-09-2008, 10:36

حال کردینا نه
به! رفیق ما رو ببینین!
اگه دقت کنی میبینی بحث سر همین توقف کردن موقع ترکیدگی تایره که خیلی از راننده های عادی ازش خبر ندارن
یکی از دوستان ما موقع رانندگی با پراید نو با سرعت 95 تا توی جاده تایر جای خودش ترکید و با وجودیکه ترمز نکرده بود و با تلاش زیاد در حال کنترل بود بخاطر عرض کم جاده با رفتن به شانه ی خاکی پایین جاده چپ کرده بود و یکی از سرنشینانش کشته شد:41: و کلی خسارت بار آورد
البته اشکال اصلی از تایرهای استاندارد بسیار آشغال پراید هست که هر کی داره تا بلا سرش نیومده باید عوض کنه.ولی اینکه موقع ترکیدیگی تایر بتونی حرفه ای رفتار کنی یک موضوع دیگه ایه که اگه لازمه همه یاد بگیرن:8:

franch
03-09-2008, 14:18
واقعا كه خيلي موقع خطر ناكيه.
ميتونيم با خريد لاستيكهاي باكيفيت و عوض كردن به موقع لاستيك ها تا حدود زيادي با اين مشكل مواجه نشيم.

NONE
06-09-2008, 15:26
بستگی داره چرخ های چلو یا عقب
اگه جلو باشه خیلی سخته باید فرمونو محکم گرفت و اروم سرعت رو کاهش داد
ولی اگه چرخ های عقب باشه راحت تر میشه کنترلش کرد

samotras
12-09-2008, 01:46
ســــــــــــــــلام به همه ی راننده های عزیز و با تجربه
اگر موقع رانندگی تایر ماشینتون بترکه برای جلوگیری از چپ نشدن یا تصادف چه میکنید؟
اینم بگم که کنترل ترکیدگی تایر جلو راحت تر از ترکیدگی تایر عقبه

با سلام

دوست عزیز اگر با سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر لاستیک عقبت بترکه هیچ کاری نمیشه کرد فقط باید اشهد تو بخونی

ولی جلو تا ۲۵۰ کیلومتر هم جا داره اگر هول نشی و فرمون ندی راحت میتنی بزنی بغل ;)

samotras
12-09-2008, 01:48
بستگی داره چرخ های چلو یا عقب
اگه جلو باشه خیلی سخته باید فرمونو محکم گرفت و اروم سرعت رو کاهش داد
ولی اگه چرخ های عقب باشه راحت تر میشه کنترلش کرد

دوست عزیز امیدوارم هیچ وقت چرخ عقب ماشینت نترکه

اگر خواست بترکه جلو بترکه وقتی ترکید میفهمی عقب راحتره کنترلش یا جلو

tatu_lover1366
23-02-2009, 01:55
اگه عرض جاده زیاد باشه میتونی با ترمز میخ هم ماشینو نگه داری به شرطی که فرمونو به سمتی بچرخونی که همون سمت لاستیک ترکوندی(اصول استاتیک)
وقتی ترکیدن لاستیک عقب خطرناکه که ماشینتون دیف عقب باشه

camaro lt
27-04-2010, 00:48
سلام

مطالب را خواندم..
من تجربه واقعی که دارم را مینویسم.

ترکیدن لاستیک جلو سمت راست با سرعت بالای 140 ک م خارج شهر
ماشین بیوک ایران
کلا اتفاق خاصی رخ نداد..کمی ماشین به سمت راست منحرف شد.ترمز نکردم و پدال گاز را رها کردم و آرام سرعت ماشین کم شد.سرعت به زیر 50 که رسید کم کم ترمز کردم..

مورد بعدی ترکیدن لاستیک عقب سمت راست در اتوبان سرعت 120 ک م
ماشین شورلت کامارو
اینبار خیلی خاص بود جوری که بخشی از لایه بیرونی تایر کنده شد و دور اکسل عقب پیچید.و بخشی دیگه هنوز به تایر ترکیده وصل بود..در این حال تایر حالت ترمز شدید را پیدا کرد و دود شدیدی بخاطر اصطکاک زیاد ایجاد شد.عقب ماشین کمی منحرف شد و البته بدون ترمز قصد داشتم کنار بزنم که یه سواری با دیدن صحنه ترکیدن تایر کامارو و دود زیادی که از عقب آن بلند میشد و اینکه از کنارش داشتم رد میشدم دستپاچه شد و ناگهان جلوی مسیرم قرار گرفت!!
ناچارا کمی ترمز کردم و با انحراف خیلی کمی کنار کشیدم.
این دو اتفاق برای دوتا اتومبیل آمریکایی سنگین و قدرتمند رخ داد و البته فرمانهای هیدرولیک خیلی کمک بودند..اما در مورد پراید یا مثلا 206 معلوم نیست چی بشه؟..این دیگه بستگی به نوع ترکیدن ..سرعت خودرو..وضعیت جاده..تجربه راننده و...داره..بهتره قبل از ترکیدن لاستیکها را چک کنیم چون پیشگیری بسیار راحتتره..
mehdi5106
27-04-2010, 03:38
فقط کافیه پا تو از روی گاز برداری و اصلا ترمز نگیری تا سرعت ماشین افت پیدا کنه و به آرامی ماشین رو به سمت شانه خاکی هدایتش کنی

Contractor
27-04-2010, 06:09
به فرمون رو ول كن چشات رو ببند فاتحه بخون
بلی بلی هر کی فرمونو ول کنه بایدم غزل خداحافظی بخونه:31:
نبایست ترمز کنی و باید فرمون را محکم بچسبی چونکه بخاطر از دست رفتن اصطکاک یکی از چرخها تعادل ماشین بهم میخوره و به یه سمت کشیده میشه بایست فرمون را محکم بچسب و ترمز نکنی اصلاً
صحبتهای camaro lt کاملاً تأیید میشود

isbn
27-04-2010, 12:53
به ما تو آیین نامه گفتم دو دستی فرمونو میچسبین تا خودش یه جا واسته البته این در موردی ماشین هایه تولید داخل صدق نمیکنه چون اگه چرخ جولو بر فرض بترکه همون آن محور و جعبه فرمونم خورد میشه:31:
دیگه فرمونی نمیمه که ما نگه داریم و به آرامی یه جا واسته

mmiladd
27-04-2010, 12:59
فک کنم تو کتاب راهنمایی رانندگی این باشه که آروم ماشینو به سمت راست هدایت می کنیم...

mortezaon
21-05-2010, 22:59
اين مسئله مهمي هست از دوستاني كه تجربه نكردند تقاضا ميشه كه نظرات انحرافي ندن
چون كساني كه بلد نيستند با خوندن اين تاپيك گيج ميشن من خودم تو جاده انزلي با 405 لاستيك تركوندم رفتم تو جاده خاكي چون جاده انزلي پر شونه خاكي هست از ميان اين نظرات من با نظر دوست عزيزمون maaars موافقم
چون به چشم ديدمش

.

بی باک بی بال
22-05-2010, 17:42
به چند تاچیز بستگی داره
1- ماشین سنگین باشه یا سبک ( کامیون - یا سواری )
2 چرخ جلو باشه یا عقب
3 ماشین ایرانی باشه یا چینی یا غیر

ar.behnam
22-05-2010, 23:01

حال کردینا نه
اون دنیا منظورته دیگه؟!

---------- Post added at 12:01 AM ---------- Previous post was at 12:00 AM ----------

به چند تاچیز بستگی داره
1- ماشین سنگین باشه یا سبک ( کامیون - یا سواری )
2 چرخ جلو باشه یا عقب
3 ماشین ایرانی باشه یا چینی یا غیر
بهتره بگی ماشین ایرانی باشه یا نه !
نه چینی و غیره !
ماشینهای چین شرف دارند به ایران

camaro lt
23-05-2010, 00:16
تجربه من روی ماشین آمریکایی بوده..اما میدونم توی ماشینهایی مثل پراید یا حتی پژو راحت نیست..به چیزهای زیادی بستگی داره..

IRAN_KING
07-06-2010, 11:52
ترکیدن لاستیک که مال قرنه هیتلر هست که ................. های هیتلر .........:21:

AmiRreZA_RAcEr
07-06-2010, 12:46
نه عزیز هنوز هم تو ایران کلی از این اتفاقات میوفته

IRAN_KING
07-06-2010, 20:23
نه عزیز هنوز هم تو ایران کلی از این اتفاقات میوفته

آقا ولی من رو خیلی ترسوندید با این تاپیک چون من با پراید تو بزرگ راه استان مون 160 میرم :18: .. زبونت ساتوری اگه بترکه چی .....:40::40::40::40:

ehsan_wwe
07-06-2010, 20:46
قبلا ماكسيما لگن بابامو سوار ميشدم هم چرخ جلوش سمت راننده تركيد تو جاده تهران كرج هم عقبش تو نواب
عقبيه كه پاره شد فقط از لرزش بدنه فهميدم كه راحت زدم كنار بدون اينكه يك زره تغير تو هندلينگ شده باش
اما جلويه كه تركيد فرمون شديد منحرف مشد منم سعي كردم محكم فشارش بدم تا تكون نخوره بعد ترمز كزدم و كشيدم سمت راست جاده و تعويض چرخ

پس اشتباه ميگي : چون چرخ عقب بي مشكل بي مشكل بود :31:

hamed malekpour
07-06-2010, 22:49
من هم که برای پیکانم لاستیک هی جدید دور سفید کوموهو خریدم تیوپلس است فکر نمی کنم بترکه اگه هم خدایی نکرده ترکید زود راهنمارا می زنم به طرف چپ وفرمان را سفت می گیرم.

qwerty2322
08-06-2010, 14:11
من هم که برای پیکانم لاستیک هی جدید دور سفید کوموهو خریدم تیوپلس است فکر نمی کنم بترکه اگه هم خدایی نکرده ترکید زود راهنمارا می زنم به طرف چپ وفرمان را سفت می گیرم.

ببخشید شما تو انگلیسی؟

hamed malekpour
08-06-2010, 16:46
ببخشید شما تو انگلیسی؟
ببخشید راست حواسم نبود.

kral_pontiac
18-06-2010, 17:47
یه بار تایر جلو سمت راست ترکید .
ماشین هم سنگین .
داشت فرمون رو از دستم میگرفت ماشین !!
خدا رو شکر که چون تازه پلیس راه رو رد کرده بودم سرعتم خیلی زیاد نبود !! (فکر کنم حدودای 110 بود )