PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مسمومیت کبدی

kiarash3500
28-08-2008, 18:10
سلام
چند تا سوال دارم
مسمویت کبدی چیه؟
علائمش چیه؟
راه تشخیص و درمانش چجوریه؟
درد در زیر قفسه سینه سمت راست مربوط به کبده؟
قرص های هرمونی میتونن باعث مسمویت کبد بشن؟
لکه های قهوه ای شبیه کک و مک در تمام بدن بخصوص دست و صورت با این قضیه مرتبطه؟
ممنون

eMer@lD
29-08-2008, 21:37
سلام

سوالات مفیدی بود ، باعث شد کلی تحقیق کنم
شما حتما پزشک خانوادگی دارید البته با توجه به سوالاتی که تاکنون پرسیدی به این نتیجه رسیدم و در مورد این سوالات اول تشکر کنم معلوماتم زیاد شد و اینکه اگر شما دچار مشکلات کبدی هستید با احتیاط و زیر نظر پزشک حتما دارو مصرف کنید کبد چون درست زیر دیافراگم قرار داره ممکنه بزرگ شدنش باعث درد زیر قفسه سینه بشه البته این اتفاق نادره و بیشتر با بزرگ شدن سینه در مردان پی به مسمومیت کبدی برده میشه خوردن رژیم غذایی خوب برای نگهداری از کبد مفیده به عنوان مثال

نعناع ، کاسنی ، انجیر ، آب انگور ، توت فرنگی ، هویچ ، آب سیب ، آب لیمو ، پوست مرکبات ، شلغم ، انگور فرنگی و دمکرده برگ توت فرنگی برای کبد بسیار مفید هستند.

و اما قرص های هورمونی
اگر در بیمار کم کار غده جنسی, کاهش سطح تستوسترون تشخیص داده شد , هورمون درمانی جایگزین با تستوسترون توصیه می شود. تستوسترون خوراکی چندان مطلوب نیست.مشتقات تستوسترون خوراکی نظیر اکساندرولون(oxandrolon) و فلوکسی مسترون(flouxymestron) عوارض ناخواسته نامطلوبی نظیر مسمومیت کبدی بر جای می گذارند. روش های تزریق داخل عضلانی , برچسب پوستی ( آندودرم), برچسب کیسه بیضه ای( به نام تستودرم) و ژل موضعی (آندروژل ) پیشنهاد می شود

sastwhc
29-08-2008, 22:10
سلام

مسمویت کبدی چیه؟

گرچه تو دنیای پزشکی کلمات معنی خاص خودش رو داره(مدیکال ترمینولوژی) ولی معمولا اصطلاحات عامیانه مشابهات پزشکی هم داره.یه اصطلاحی هست Hepato toxic;iکه به معنی خاصیت سمی برای سلول های کبدی است.در واقع موادی که به نوعی برای انجام سوخت ساز پیش بینی شده در کبد متابولیزه میشن گاهی باعث صدمه به کبد میشوند.بیشتر موادی که غیرطبیعی (سنتتیک)باشند همچین خاصیتی دارند.فلزات سنگین هم میتونن برای کبد سمی باشند(با توجه به این مسءله که کبد بهمراه کلیه دو ارگان سم زدای بدن هستند)

علائمش چیه؟
آسیب به کبد بسته به حاد یا مزمن بودن و نوع آسیبی که وارد کرده میتونه علایم بالینی ایجاد کنه.میتونه علامت در معاینه داشته باشه یا حتی بی علامت از نظر بالین(اما قابل تشخیص با آزمایش )باشه.
از جمله علایم مشکلات حاد :خارش ، زردی اسکلرا ، درد ربع فوقانی راست شکم(بیشتر در درگیری ها سیستم صفراوی دیده میشه)
کاهش یا افزایش سطح قند خون(و در نتیجه علایم افت قند خون یا قند بالا) یا علایم عمومی تر مثل حالت تهوع گیجی منگی کاهش سطح هوشیاری . . . بده.
اما در مشکلات مزمن علایم دیگری هم میتونه به این موارد اضافه بشه مثل کاهش وزن ، ادم ، افزایش وزن مشکلات گوارشی مثل تغییر در اشتها تغییر اجابت مزاج مثل اسهال چرب.
روی هم رفته بخاطر اعمال منحصر بفرد کبد(شاید جالبه بدونی قلب مصنوعی کلیه مصنوعی ساخته شده اما کبد مصنوعی نه! )تاثیر خیلی متفاوتی بر وضعیت شخص داره.

راه تشخیص و درمانش چجوریه؟
بهترین راه تشخیص معاینه توسط پزشک و انجام آزمایشات مربوطه است(و در صورت لزوم سونوگرافی یا روش های دیگر )

درد در زیر قفسه سینه سمت راست مربوط به کبده؟
میتونه مرتبط باشه.راستش توصیف درد باید دقیق باشه.درد کی شروع میشه؟شدت درد در چه حدیه؟با رژیم غذایی مرتیط هست یا نه؟و البته یه سری سوالات دیگه که بسته به مشکلاتان ممکنه خیلی متفاوت باشه.

قرص های هرمونی میتونن باعث مسمویت کبد بشن؟
وقتی دارویی تجویز میشه(توسط پزشک) حتما میزان آسیب به کبد از قبل ینجیده شده.اگر شما دارویی به توصیه پزشک مصرف میکنید بهتره دقیقا و طبق دستور پزشک مصرف کنید تا بیشترین سود و کمتریم ضرر متوجه شما باشه.
اگر منظور از داروی هومونی مواردی هست که برای بدن سازی از آنالوگ های هورمون مردانه سوء استفاده میشود باید بگم نتنها میتونه باعث آسیب کبدی که حتی میتونه با عث آسیب های جدی ارگانهای دیگه بشه و معمولا علایم بالینی چندانی تا مراحل انتهایی و پیشرفته آسیب نداره متاسفانه.

لکه های قهوه ای شبیه کک و مک در تمام بدن بخصوص دست و صورت با این قضیه مرتبطه؟
چون توصیف دقیقی نکردید نمیتونم نظر صریحی بدم.ولی تظاهرات آسیب کبدی بطور ناشایع شامل بثورات پوستی است.بهرحال ودر هر صورت اکیدا مراجعه به پزشک رو بهتون پیشنهاد میکنم.

سالم باشید

sastwhc
29-08-2008, 22:21
بیشتر با بزرگ شدن سینه در مردان پی به مسمومیت کبدی برده میشه

نه دوست عزیزم.بزرگی سینه در مردان (ژنیکوماستی)بندرت با مشکل کبدی مرتبط است.نارسایی کبدی حاد بیشتر با علایمی که پیش تر گفتم خودشو نشون میده که در هر حال آزمایشات مرتبط علاوه بر معاینه واقعا به تشخیص کمک میکنه.

eMer@lD
29-08-2008, 22:46
سلام
بله در مورد بیماری ژنیکوماستی که به بزرگ شدن سینه در پسر ها و مردان تطبیق داده شده و البته گاهی با بزرگ شدن سینه در مردان بروز میکنه بدین صورت طحال بزرگ میشود و باعث ریختن موهای سر و همچنین بزرگی سینه مشاهده میشه ... دوستمون گفتند درد در زیر قفسه سینه که این فکر رو به وجود آورد که شاید ربطی به بزرگی سینه داشته باشه..

ممنون از اطلاعاتتون

MaFia_King
31-08-2008, 13:12
با سلام....

مي شه در مورد كبد چرب هم يه توضيح بديد.
بالا رفتن آنزيم ها در كبد علتش چيه مي تونه با شه.
رابطه اي بين چاقي و بيمارهاي كبد وجود داره.

||سپاس**

/.: يا حق":./

kiarash3500
03-09-2008, 22:01
سلام
دوست گلم ممنون از جوابت

و اما قرص های هورمونی
اگر در بیمار کم کار غده جنسی, کاهش سطح تستوسترون تشخیص داده شد , هورمون درمانی جایگزین با تستوسترون توصیه می شود. تستوسترون خوراکی چندان مطلوب نیست.مشتقات تستوسترون خوراکی نظیر اکساندرولون(oxandrolon) و فلوکسی مسترون(flouxymestron) عوارض ناخواسته نامطلوبی نظیر مسمومیت کبدی بر جای می گذارند. روش های تزریق داخل عضلانی , برچسب پوستی ( آندودرم), برچسب کیسه بیضه ای( به نام تستودرم) و ژل موضعی (آندروژل ) پیشنهاد می شود

نه
همونطور که میدونین هورمونها زنونه هستن

کاهش یا افزایش سطح قند خون(و در نتیجه علایم افت قند خون یا قند بالا) یا علایم عمومی تر مثل حالت تهوع گیجی منگی کاهش سطح هوشیاری . . . بده.
اما در مشکلات مزمن علایم دیگری هم میتونه به این موارد اضافه بشه مثل کاهش وزن ، ادم ، افزایش وزن مشکلات گوارشی مثل تغییر در اشتها تغییر اجابت مزاج مثل اسهال چرب.

یه ذره منگی دارم البته به گفته دکترم از عوارض طبیعی سیپروترونه ولی بازم میترسم
ضمنا 4 تا آزمایش در طول 5 ماه از افزایش پله ای چربی خونم خبر داد این آخرین 25 دوز بالاتر از مرز بود

نقل قول:لکه های قهوه ای شبیه کک و مک در تمام بدن بخصوص دست و صورت با این قضیه مرتبطه؟

چون توصیف دقیقی نکردید نمیتونم نظر صریحی بدم.ولی تظاهرات آسیب کبدی بطور ناشایع شامل بثورات پوستی است.بهرحال ودر هر صورت اکیدا مراجعه به پزشک رو بهتون پیشنهاد میکنم.

ببینید میشه گفت خال های قهوه ای کوچیک روی آرنج راستم 3 تا روی آرنج چپم 2 تا روی صورتم 4 تا ولی همه تازه بوجود اومده و نگرانم کرده خودم به کم کاری کلیه مشکوکم نظرتون چیه؟

bosta
04-01-2012, 21:34
سلام دوستان :من به بيماري همانژيوم كبدي مبتلا هستم با حدود 5غده درداخل لوب چپ و راست وبه تو صيه پزشكان به هيچ عنوان نبايد كبدم را عمل نمايم چونكه خطر خيلي بالايي دارد
سوال : به نظر شما دوستان من براي مداواي اين بيماري بايد به كجا مراجعه ويا چه كار خاصي بايد انجام بدهم؟