PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : |||معرفي دوربين‌هاي ديجيتال موجود در بازار|||Babak_King
22-12-2005, 12:07
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]Canon Powershot G6

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوربين Canon Powershot G6 آخرين سري از محصولات سري G شركت كانن است كه به‌تازگي به بازار عرضه گرديده است. دوربين‌هاي سري G داراي تعدادي ويژگي يكسان هستند كه مهم‌ترين آن‌ها امكانات عكسبرداري بسيار خوب و تفكيك‌پذيري بالا همراه با بدنه‌ا‌ي بسيار كوچك و جمع‌و جور مي‌باشد. دوربين G6 در اين ميان در فاصله بين دوربين 8 مگاپيكسلي 1 Pro و مدل قديمي‌ 5 مگاپيكسلي G5 قرار مي‌گيرد.
ممكن است بپرسيد يك CCD هفت مگاپيكسلي به چه درد مي‌خورد؟ يا تصور كنيد كه چنين تفكيك‌پذيري هرگز به كار شما نمي‌آيد. اما كيفيت تصوير G6 به هيچ وجه با دوربين سري قبلي خودش يعني مدل G5 (و نيز با هيچ دوربين 5‌مگاپيكسلي ديگر) قابل مقايسه نيست و اگر شما از آن دسته از كاربران هستيد كه از دوربين كوچكتان توقع‌هاي بسيار بزرگ داريد مطمئنا G6 شما را راضي خواهد كرد.

كيفيت تصوير
تفاوت تصاوير در G6 تنها در اندازه تصوير خروجي ديده نمي‌شود. اين‌بار هم كانن با قرار دادن برگ برنده‌ "تنظيم White Balance هوشمند" كاري كرده است كه به ندرت احتياج به تنظيم White Balance خودكار يا دستي پيدا مي‌كنيد. هر زمان هم كه چنين نيازي پيدا كرديد تنظيمات از پيش تعيين شدهWhite Balance براي مكان‌ها و موقعيت‌هاي مختلف در اختيار شما هستند.
كنتراست تصاوير در عكس‌هاي گرفته شده با G6 كمي عجيب به نظر مي‌رسد اما در كل كيفيت تصوير و به خصوص رنگدانه‌هاي موجود در عكس بسيار طبيعي است و مي‌تواند ايراد نخستين را به خوبي پوشش دهد.
در خوش‌دست بودن G6 هم بايد شك كنيد. عليرغم ادعاي كانن مبني بر كوچك‌تر بودن ابعاد G6 نسبت به G5، هنگامي كه آن را در دست مي‌گيريد اصلا چنين حسي نداريد. متعجب شديد؟ توجه داشته باشيد كه چيزي كه خوش‌دستي يك دوربين را تعيين مي‌كند كوچكي و بزرگي ابعاد سه‌گانه‌ آن نيست. ممكن است وقتي اندازه ابعاد سه‌گانه‌ G6 را ببينيد حس كنيد كوچك‌تر از مدل قبلي خود است، اما وجود دستگيره بزرگي كه در دست راست شما قرار مي‌گيرد به شما اين حس را القا مي‌كند كه دوربين بزرگ‌تري در دست گرفته‌ايد. از بحث كوچكي و بزرگي كه بگذريم، در كل اين موضوع چندان هم آزاردهنده به نظر نمي‌رسد.

چقدر بايد منتظر بمانم؟
يكي ديگر از مسائل آزاردهنده درباره G6 زمان شروع به كار آن است. زماني در حدود 3 ثانيه! امسال دوربين‌هاي زيادي با مشخصاتي نزديك به G6 به بازار آمدند كه زمان راه‌اندازي را به يك ثانيه رساندند. اگرچه تا يكي دوسال قبل، 3 ثانيه زماني متوسط محسوب مي‌شد، اما امروزه طولاني به‌نظر مي‌رسد. به غير از اين‌ها دكمه Power دوربين كه وظيفه‌ خاموش و روشن كردن دوربين را به عهده دارد نيز جاي تعجب دارد. دكمه‌اي كوچك و پلاستيكي كه استفاده از آن سخت است و احتمالاً اين سؤال را به ذهن مي‌آورد كه استفاده از همان دكمه‌هاي كشويي قديمي چه ايرادي داشت كه كانن از چنين دكمه‌اي استفاده كرده است؟ اين نكته زماني بيشتر جلوه مي‌كند كه دوربين‌تان را از كوله پشتي بيرون بياوريد و ببينيد عكس‌هايي از محتويات داخل كيف داريد كه خود دوربين شخصاً، براي شما تهيه كرده است. دكمه Power پلاستيكي دوربين مي‌تواند به طور اتفاقي G6 را روشن كند(چنين ايرادي را در دوربين‌هاي ديگر نيز گاهي اوقات مي‌بينيم. مثلا DX6490 شركت كداك هم همين حساسيت را به دكمه منوي خود دارد).
حالا به سراغ سيستم اتوفوكوس دوربين مي‌رويم. فوكوس خودكار G6 نسبت به مدل قبلي بهبود پيدا كرده است. ولي هنوز عالي نيست. نيم ثانيه براي فوكوس كردن در حالت زاويه‌ باز (WideAngel) و يك‌و‌نيم ثانيه براي فوكوس در وضعيت زوم نزديك (Telephoto) كه البته ممكن است نسبت به فاصله جسم و شرايط نور كمي متفاوت باشد. اين مقدار زمان براي چنين دوربيني، متوسط رو به بالا محسوب مي‌شود و اگرچه براي عكاسي از مناظر و طبيعت كارآيي خوبي دارد، اما براي عكاسي از سوژه‌هاي متحرك و صحنه‌هاي ناگهاني بسيار ضعيف مي‌باشد. البته اگر از حق نگذريم، از آنجا كه در حالت زاويه باز عمق زياد ميدان موجب بي‌اهميت شدن امكان فوكوس مي‌شود. اين نكته در اكثر دوربين‌هاي ديگر (حتي مارك‌هاي ديگر به جز كانن) نيز آنچنان كه بايد مورد توجه قرار نمي‌گيرد و درباره آن سهل‌انگاري مي‌شود.
دكمه‌هاي كنترل زوم در G6 به طرز چشمگيري سريع شده‌اند و بين فواصل زاويه كاملاً باز و كاملاً بسته‌ نيز چندين وضعيت از پيش تعيين شده زوم وجود دارد كه مي‌توانند امكان زوم‌ دقيق‌تر را فراهم كنند.دكمه‌هاي زوم عقب و جلو دقيقا در زير انگشت سبابه قرار مي‌گيرند و استفاده از آن‌ها بسيار راحت است. اگرچه موتور حركتي زوم G6 به هيچ وجه با موتورهاي زوم مكانيكي در برخي دوربين‌هاي ديگر همانند Minolta's DiMAGE A2 قابل مقايسه نيست، اما در نوع خود يكي از بهترين‌هاست.

نمايش از هر زاويه
LCD دوربين نيز با اندازه بزرگ 2 اينچي خودش كاملا شفاف و واضح به نظر مي‌رسد (اگرچه كمي در نور آفتاب ضعيف عمل مي كند) و شما مي‌توانيد در كنار آن از يك نمايشگر چشمي كوچك نيز بهره‌مند شويد. يكي از چشمگيرترين قابليت‌هاي G6 امكان جدا شدن و چرخيدن LCD آن در جهات مختلف است. شما مي‌توانيد LCD آن را بيرون كشيده (همانند دوربين‌هاي فيلمبرداري) و آن را در زواياي مختلف بچرخانيد. در هر حال كيفيت تصوير آن هيچ تغييري نمي‌كند. هرچند استفاده از اين LCD نسبت به LCD‌هاي متحرك تك محوره‌ (مثل نمايشگرهاي Nikon'sCoolPix4500 و يا DiMAGE A2) مشكل‌تر است، اما بايد پذيرفت كه از نظر كار‌آيي بسيار قوي‌تر از ديگران عمل مي‌كند.
وضعيت‌هاي نمايش در G6 به راحتي توسط يك دكمه جابجايي قابل تغيير است و مي‌توانيد به سرعت بين دو حالت LCD و نمايشگر چشمي نوري آن (Optical EVF) جابجا شويد. كه البته مثل بسياري از دوربين‌هاي ديگر در هنگام نمايش تصوير در LCD اين امكان را داريد كه اطلاعات را از روي تصوير حذف كنيد يا همزمان آن‌ها را مشاهده كنيد. اما مشاهده چه اطلاعاتي؟ G6 نمايش هيستوگرام زنده ندارد؟ بله. هنگامي كه در حال عكاسي در وضعيت دستي
(Manual) هستيد چنين هيستوگرامي را كه در دوربين‌هاي ديگر واقعا نعمت محسوب مي‌شود در اختيار نداريد و متاسفانه در G6 اين هيستوگرام تنها در حالت نمايش يك‌به‌يك تصاوير و نيز نمايش سريع هر تصوير بعد از گرفتن عكس ظاهر مي‌شود كه براي يك دوربين نيمه‌حرفه‌اي شبيه اين اصلاً كافي نيست.
اگر شما هم از آن دسته عكاساني هستيد كه به استفاده از دوربين‌هاي SLR عادت كرده‌ايد، احتمالاً به وجود يك نوار ديافراگم عادت كرده‌ايد . از همان نوارهايي كه به شما نشان مي‌دهد مقدار نوردهي شما بالاتر يا پايين‌تر از حد مجاز است و مي‌توانستيد با توجه به آن مقدار صحيح ديافراگم را تنظيم كنيد. متاسفانه درG6 تنها نشانه مخصوص نوردهي‌اي كه در وضعيت Manual پيدا مي كنيد يك نشانگر عددي كوچك است كه دو مقدار "بالا" و "پايين" را نشان مي‌دهد، و آن هم تنها در حالتي ظاهر مي‌شود كه دكمه‌ شاتر را تا نيمه فشار داده باشيد.

تأخير به خاطر نمايشگر
دكمه‌هاي كنترلي G6 نسبت به مدل G5 چندان تغييري نكرده است. دكمه‌ چرخان تنظيمات (Mode Dial) از بالا به پشت دوربين منتقل شده و چند دكمه ديگر نيز جابجايي‌هاي ناچيزي داشته‌اند. به‌طوري كه كاربران قبلي را مجبور به تغيير عادت نكند.
چيزي كه در دكمه‌هاي كنترل دوربين‌هاي كانن بسيار جالب است اين است كه در همه‌ اين دوربين‌ها دكمه‌ چرخان تنظيمات اصلي، برخلاف برخي دوربين هاي ديگر (همانند نيكون) به‌عنوان يك دكمه تغيير حالت نيز به كار مي‌رود.
به عنوان مثال براي تغيير وضعيت‌هاي مختلف فلاش تنها كافي است دكمه‌ فلاش را نگاه داريد تا بتوانيد به‌وسيله دكمه‌ چرخان بين حالت‌هاي مختلف فلاش (عكس تكي، عكس‌هاي پي‌درپي و يا Self Timer) جابجا شويد. البته چنين قابليتي مي‌تواند به نوعي ضعف G6 نيز محسوب شود. به عنوان مثال G6 وضعيت‌هاي Red-eye Flash و
Slow-sync را نيز ارائه مي‌دهد، اما لازمه استفاده از آن‌ها استفاده از منو است كه واضح است در داخل LCD ديده مي‌شود و مي‌تواند سرعت عملكرد دستگاه را بگيرد. به عنوان مثال اگر در حالتي كه LCD خاموش است مي‌توان تصاوير پي‌درپي را با سرعت 2 فريم بر ثانيه عكس‌برداري كرد، هنگامي كه LCD آن روشن مي‌شود به حداكثر 2/1 فريم بر ثانيه تنزل پيدا مي‌كند. اين مشكل در زمان فيلم‌برداري با G6 نمود بيشتري دارد. همانند بسياري از دوربين‌ها، فيلمبرداري G6 در وضعيت 480 640X با سرعت 10 فريم بر ثانيه ممكن است، كه همين سرعت پايين نيز تحت تاثير LCD مي‌تواند كمتر نيز بشود. فيلم‌برداري با سرعتي پايين‌تر از اين بيشتر به گرفتن چندين شات عكس پي‌درپي شباهت دارد تا يك فيلم معمولي.

آيا G6 مناسب است؟
ديدگاه موشكافانه‌ ما ممكن است به مذاق طرفداران پر و پا قرص كانن خوش نيايد، اما نمي‌توان تنها به دليل حبوبيت مدل‌هاي قبلي از طراحي و ارگونومي بد G6 انتقاد نكرد و ضعف‌هاي نرم‌افزاري آن را ناديده گرفت. از سوي ديگر نيز نمي‌توان به اين مطلب اعتراف نكرد كه كيفيت تصاوير G6 در تمام دوربين‌هاي 7 مگاپيكسلي موجود در بازار فعلي بهتر است و شفافيت رنگ‌هاي آن آنچنان قوي است كه مي‌تواند دوربين‌هاي هشت مگاپيكسلي مارك‌هاي ديگر را تحت تاثير قرار دهد.

Konica Minolta Z3

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
كونيكامينولتا هميشه به عنوان يكي از مشهور‌ترين سازنده‌هاي دوربين‌هاي زوم بالا (Ultra Zoom) محسوب مي‌شود و مدل Dimage Z3 نيز به نوعي دنباله‌روي راه مدل‌هاي قبلي Z1 و Z2 اين كارخانه مي‌باشد. لنز زوم نوري 21X موجود در اين دوربين مطمئنا افرادي را كه به عكاسي از سوژه‌هاي دوردست علاقه‌مندند راضي خواهد كرد.
ساختن چنين لنزي واقعا يك كار خارق‌العاده محسوب مي‌شود. جداي از تمام مشكلات توليد لنز و تكنولوژي بسيار پيشرفته عدسي‌ها، بايد به فناوري پردازش تصوير نيز توجه كنيد كه براي جلوگيري از انحناي تصوير و به‌وجود آمدن موج مور و تغيير شكل بارل بايد تا چه حد پيشرفته باشد. ممكن است در ابتدا تصور كنيد كه پولي كه بابت اين دوربين مي‌پردازيد كمي زياد است، اما مقايسه‌ قدرت لنز اين دوربين (420-35 mm) در برابر مارك‌هاي توليد كننده‌ دوربين‌هاي زوم بالا همانند پاناسونيك، المپيوس، كانن و فوجي‌فيلم مطمئنا شما را راضي خواهد كرد.

محدوده‌ ديافراگم
بزرگترين ديافراگم ارائه شده در اين دوربين F2.8 است كه البته در حالت زاويه كاملاً بسته (TelePhoto) تا ديافراگم F4.5 كاهش پيدا مي‌كند كه كاملا قابل رقابت با دوربين‌هاي رقيب ديگر است (به‌استثناي دوربين Panasonic FZ20 كه در زاويه كاملا بسته ديافراگم F2.8 را در اختيار شما قرار مي‌دهد. البته فراموش نكنيد كه ابعاد FZ20 تقريبا دوبرابر Z3 است). قابليت بسيار پيشرفته‌ ديگر Z3، استفاده از سيستم لرزه‌گير بسيار پيشرفته است. اين لرزه‌گير از فناوري (SIDM (Smooth Impact Drive Mechanism استفاده مي‌كند كه بر پايه‌ حركت سنسورهاي حركتي اطراف حسگر در جهت خنثي‌سازي شوك‌هاي حركتي عمل مي‌كند. (يعني حسگر‌هاي لرزه‌گيري كه در اطراف خود CCD موجودند، هرگونه لرزشي را به سرعت تشخيص داده و CCD را در جهت معكوس حركت مي‌دهند. اين‌طور تصور كنيد كه نگاتيو دوربين بتواند در جهت معكوس حركت كند).
اين قابليت مي‌تواند لرزش‌هاي ناشي از حركت دست را در هنگام استفاده از زاويه‌هاي بسته خنثي كند و مي‌تواند اين امكان را به شما بدهد كه در مقايسه با دوربين‌هاي عادي تا دو يا سه برابر سرعت شاتر را كاهش دهيد كه يك قابليت ضروري براي لنزهاي زوم بالا محسوب مي‌شود.

فوكوس سريعتر
كونيكامينولتا روي سيستم فوكوس خودكار Z3 بسيار كار كرده است. دوربين‌هاي ديجيتالي براي فوكوس كردن از روش خواندن متناوب CCD استفاده مي‌كنند. در اين روش اطلاعات موجود بر روي CCD با سرعتي برابر 50 فريم بر ثانيه خوانده مي‌شود كه در Z3 به‌منظور رسيدن به زماني كمتر به سرعت 100 فريم بر ثانيه رسيده است. كونيكا‌مينولتا ادعا مي‌كند كه سرعت فوكوس خودكار Z3 به 15 صدم ثانيه در بازترين زاويه‌ لنز و دو دهم ثانيه در حالت بالاترين ميزان زوم رسيده است. البته در نور ضعيف و نيز در هنگام عكس‌برداري از اشياء داراي كنتراست پايين زمان فوكوس بالاتر نيز مي‌رود.

قدرت تشخيص فوكوس
سيستم فوكوس در اين دوربين بسيار پيشرفته عمل مي‌كند. به عنوان مثال سيستم فوكوس خودكار 5 نقطه‌اي مي‌تواند اولويت فوكوس را روي نقاط حاوي رنگدانه‌هايي با رنگ پوست قرار دهد و با اين كار امكان فوكوس روي پشت‌زمينه‌ سوژه را در هنگام عكس‌برداري پرتره از بين ببرد. علاوه بر اين، اگر وضعيت فوكوس متناوب
(Countinuose Focusing) را فعال كنيد، قابليتي در اختيار شما قرار مي‌گيرد كه قابليت كنترل فوكوس پيشگو
(Predictive Focus Control) ناميده مي‌شود و مي‌تواند در هنگام عكس‌برداري از سوژه‌هاي متحرك بسيار مفيد باشد. البته اگر مايل به عكسبرداري از سوژه‌هاي متحرك و صحنه‌هاي ورزشي هستيد شايد بهتر باشد از يك دوربين SLR ديجيتالي استفاده كنيد، چراكه احتمالا سرعت پايين 2/2 فريم بر ثانيه شما را راضي نخواهد كرد.
از امكانات قابل توجه ديگر Z3 بايد به موتور حركتي جديد لنز آن اشاره كنيم كه نسبت به مدل‌هاي قبلي تا دو برابر سريع‌تر شده است. وضعيت سوپر ماكرو در اين دوربين به شما امكان مي‌دهد تا فاصله 1 سانتي‌متري سوژه جلو برويد و نيز وضعيت High Quality فيلمبرداري اين دوربين به شما امكان مي‌دهد همچون دوربين‌هاي ديجيتال فيلمبرداري معمولي با تفكيك‌پذيري 640X480 و با سرعت 30 فريم بر ثانيه فيلم بگيريد.

براي حرفه‌اي‌ها چطور؟
Dimage Z3 براي حرفه‌اي‌ها نيز قابليت‌هاي متنوعي دارد. قابليت‌هاي ديافراگم ثابت، سرعت ثابت و نيز تنظيم سرعت و ديافراگم دستي كه هر كدام به سرعت از منوي انتخاب وضعيت در دسترس قرار مي‌گيرند. از جمله اين امكانات هستند. كساني كه نمي‌توانند از اين دو قابليت استفاده كنند نيز مي‌توانند همه‌چيز را برعهده سيستم پيشرفته انتخاب موضوعي خودكار Z3 بگذارند (Automatic Digital Subject Program Selection System) . با اين قابليت دوربين، مي‌تواند به سرعت نوع وضعيت عكس‌برداري (منظره، پرتره و غيره) را تشخيص داده و انتخاب حالت عكس‌برداري مربوط به آن را به شما پيشنهاد دهد. بديهي است كه شما مي‌توانيد هر يك از خصوصيات مربوط به آن وضعيت را قبل از عكس‌برداري تغيير دهيد.
امكانات، تكنولوژي و تنوع قابليت‌ها در Z3 بسيار پيشرفته هستند، اما در هنگام استفاده چطور؟ اين همان چيزي است كه احتمالا موجب ناراحتي كاربران حرفه‌اي مي‌شود. هر چند كه ارگونومي دوربين هيچ ايرادي ندارد و اتفاقاً خوش‌دستي Z3 بسيار بهتر از دوربين‌هاي معمولي با بدنه مستطيلي شكل‌شان است. اما بدنه Z3 كمي عجيب طراحي شده و بيش از آنكه يك طرح پيشرفته محسوب شود شبيه يك دوربين فانتزي كودكانه به نظر مي‌آيد و اين همان چيزي است كه كاربران حرفه‌اي به هيچ‌وجه آن را نمي‌پسندند. شايد طراحي اين دوربين كمي جلوتر از زمان خودش است!
دكمه‌ اصلي انتخاب وضعيت‌ها و نيز دكمه‌هاي جهتي، محل و كيفيتي قابل قبول دارند، اما دكمه‌هاي ديگر كنترلي به شكلي مشخص داراي كيفيت و جنسي سطح‌ پايين هستند.

سرعت عكس‌برداري
با Z3 ديگر از آن زمان هاي طولاني براي روشن شدن دوربين خبري نيست. از لحظه‌اي كه دكمه‌ روشن و خاموش دوربين را در قسمت پشتي، فشار مي‌دهيد تا زماني كه اولين عكس در دوربين ذخيره مي‌شود تقريبا زماني برابر
2 ثانيه طول مي‌كشد. به محض فشردن اين دكمه لنز دوربين به بيرون مي‌جهد و بهتر است به اين نكته اشاره كنم كه بيشترين زمان تلف شده براي عكس‌برداري مربوط به فوكوس خودكار است كه در Z3 كمتر از سه دهم ثانيه طول مي‌كشد. مثل بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال كامپكت ديگر اين قابليت همزمان با فشردن (دقيقاً در ميانه راه فشردن دكمه‌ شاتر) اتفاق مي‌افتد. البته برخلاف بسياري از دوربين‌هاي ديگر اصلا احتياجي نيست براي تكميل اين عمليات صبر كنيد. فقط دكمه را فشار دهيد و عكس بگيريد.
نمايشگر چشمي الكترونيكي Z3 بسيار خوب كار مي كند. اگرچه كيفيت LCD آن براي نمايش همه جزييات تصوير كافي نيست، اما به اندازه‌ كافي شفاف است و در هنگام حركت دوربين يا سوژه مكث بسيار كمي نشان مي‌دهد. كنترل زوم چندان خوب نيست. البته همانطور كه گفتيم موتور زوم بسيار سريع عمل مي‌كند، اما دكمه‌هاي مربوط به آن كوچك هستند و در هنگام استفاده چندان راحت در دسترس قرار نمي‌گيرند كه اين نكته يك ضعف به حساب مي‌آيد.

كاربرد دكمه‌ها
البته اگر اين انتقاد را ناديده بگيريم، بايد بگوييم كه دسترسي دكمه‌ها در Z3 بسيار خوب است و اين دوربين در كل، كاربري ساده‌اي دارد. به عنوان مثال براي كم و زياد كردن مقدار ديافراگم و يا سرعت، در حالت سرعت يا ديافراگم ثابت، مي‌توانيد از دكمه‌هاي جهت‌دار بالا و پايين استفاده كنيد. در حالت تنظيم دستي دكمه هاي بالا و پايين براي تغيير زمان سرعت شاتر و نيز دكمه هاي جهت‌دار براي تغيير ديافراگم استفاده مي‌شود. دكمه Info نيز دسترسي سريع به هيستوگرام همزمان را فراهم مي كند كه در هنگام عكس‌برداري در حالت دستي بسيار مفيد است. در بالاي دوربين و تقريبا نزديك به دكمه تغيير وضعيت، دكمه‌اي براي رفتن به حالت ماكرو وجود دارد و در كنار آن نيز دكمه‌ دسترسي سريع به فلاش قرار گرفته است. هرچند نحوه‌ چيدمان دكمه‌ها بسيار خوب است، اما هنوز هم مجبور هستيد براي استفاده از قابليت هاي White Balance ، تغيير حساسيت ISO و وضعيت‌هاي از پيش تعيين شده‌ عكس‌برداري وارد منو‌ها شويد كه در هنگام عكاسي حرفه‌اي نوعي ضعف به شمار مي‌رود.

بهترين زوم بالا ؟
كيفيت عكس‌ها چطورند؟ اين سؤالي است كه همه كاربران حرفه‌اي درمورد دوربين‌هاي زوم بالا مي‌پرسند. دليل اين مطلب هم ضعف دوربين‌هاي زوم بالا در تشخيص رنگ‌ها نسبت به دوربين‌هاي معمولي است. دوربين‌هاي زوم بالا به دليل انكسار شديد نور ميان لنز‌هاي پي‌درپي موجب اختلاط رنگ شده و معمولا در ريشه‌يابي رنگ‌هاي اصلي ضعف نشان مي‌دهند. خصوصا هنگامي كه در حالت زاويه بسته عكس‌برداري مي كنند. اين مشكل در مورد Z3 نيز وجود دارد، البته بيشتر در هنگام عكس‌برداري از سوژه‌هايي با نور‌هاي انعكاسي شفاف و نيز در سايه‌روشن‌هاي بسيار پركنتراست بروز مي‌كند. البته اگر بخواهيم صادق باشيم، هيچ‌كدام از دوربين‌هاي زوم بالا نيستند كه چنين مشكلي را نداشته باشند.
نهايتاً اين‌كه Dimage Z3 يك دوربين مناسب است. كيفيت تصاوير واقعا خوب است. تشخيص جزييات تصوير با در نظر گرفتن حسگر چهار مگاپيكسلي آن در حد متوسط است (ميزان توليد نويز آن نيز همين‌طور است). قدرت تشخيص رنگ و بازسازي رنگ‌ها بسيار خوب است و چگالي رنگ‌هاي دريافتي در حد قابل قبولي قرار دارد.Digimax V6

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سامسونگ، شركت بزرگ كره‌اي كه اين روزها همه نوع محصول از روغن ترمز ماشين گرفته تا پخش‌كننده‌هاي ديجيتالي را روانه بازار‌هاي جهاني كرده‌است، در حال ورود به دنياي دوربين‌هاي ديجيتالي است. دنيايي كه تا پيش از اين با انحصار‌طلبي تنها اجازه‌ كار به نام‌هاي معتبر و پرسابقه دوربين‌سازي را مي‌داد، امروز تحت‌تأثير محصولات ارزان اين شركت قرار گرفته است. بدون شك قيمت‌هاي پايين محصولات اين شركت در مقايسه با شركت‌هاي رقيب مي‌تواند تأثير زيادي روي تصميم خريداران بگذارد.
اما مدل اخير شش مگاپيكسلي سامسونگ محصولي متفاوت است. گذر از دنياي دوربين‌هاي ارزان قيمت و تبليغات گسترده‌ اين شركت برروي مگا‌پيكسل‌ به نظر هدفي ديگر را پيش رو دارد. هرچند كه دوربين‌ها و گوشي‌هاي تلفن دوربين‌دار اين شركت تا پيش از اين تنها مخصوص آماتورها ارائه مي‌شد، اما شش مگاپيكسل يعني ورود به دنياي حرفه‌اي‌ها. آيا سامسونگ واقعاً همان‌طور كه ادعا مي‌كند يك دوربين حرفه‌اي به بازار ارائه كرده است؟

چه چيزي جديد است؟
اگر واقعاً انتظار داريد تفاوتي كلي بين اين دوربين و مدل‌هاي قبلي سامسونگ ببينيد بايد بگويم كه متاسفانه مايوس خواهيد شد. V6 بسيار شبيه دوربين‌هاي سري V قبلي است. تنها بدنه‌اي آلومينيومي آن كمي خوش‌دست‌تر شده و پنل خاكستري تيره‌ آن نيز وجهه‌اي حرفه‌اي‌تر به دوربين مي‌دهد و به اين خاطر كه هيچ ترديدي در مقدار "مگا‌پيكسل" آن نكنيد، روي بدنه دوربين در دو محل متفاوت عبارت 6 مگاپيكسل آورده شده است.
V6 دقيقا مثل انواع قبلي، بدنه‌اي باريك و بلند دارد. بدنه خوب طراحي شده و هنگامي كه آن را در دست مي‌گيريد بسيار خوش دست است و لرزش دوربين در پايين‌ترين حد ممكن است. در قسمت جلو متوجه يك نام معتبر مي‌شويد. Schneider Kreuznach مارك‌ معتبر سازنده عدسي‌هاي دوربين است كه براي بسياري از شركت‌هاي معتبر دوربين‌سازي لنز توليد مي‌كند و همچون مدل‌هاي قبلي V4 و V5 ، سازنده‌ لنز Digimax V6 نيز است. البته بايد گفت كه ساخت اين لنز توسط خود كارخانه‌ Schneider نيز آنچنان قابل قبول نيست. ممكن است سامسونگ هم به نحوي از روش سوني استفاده كرده باشد. هرچند كه در مورد دوربين‌هاي سوني گفته مي‌شود كه لنز‌ها ساخته‌ Carl Ziess (سازنده‌ معروف عدسي) است، اما در حقيقت اين لنز‌ها را خود سوني مي‌سازد و در نهايت به تأييد كارل زايس مي‌رساند. در مورد سامسونگ نيز احتمالا همين‌طور مي‌باشد.

فلاش‌
V6 داراي يك فلاش خيلي خوب در قسمت جلويي است كه مي‌تواند تا برد 3 متر جوابگو باشد. هرچند چنين بردي معمولا موجب ايجاد قرمزي چشم نمي‌شود، اما باز هم سامسونگ ترجيح داده قابليت رفع قرمزي چشم را نيز همراه فلاش ارائه دهد. امكاناتي همچون Slowsync و Fill-in نيز جزو تنظيمات جانبي فلاش هستند.
در پنل بالايي دوربين دكمه‌ شاتر و دكمه كشويي خاموش و روشن دوربين قرار دارد. براي روشن كردن دوربين بايد اين دكمه كشويي را به سمت راست بكشيد تا پس از مكث كوتاهي دوربين روشن شود. اين نكته مي‌‌تواند نسبت به دوربين‌هايي كه با فشار دكمه‌ شاتر روشن مي‌شود (و معمولا بارها و بارها به‌طور اتفاقي عكس نيز مي‌گيرند) يك مزيت باشد. برجستگي‌هاي روي اين دكمه‌ موجب مي‌شود كه هيچ مشكلي براي پيدا كردن آن در تاريكي نداشته باشيد. زمان شروع به كار دوربين كند است و چيزي حدود چهار ثانيه طول مي‌كشد تا شروع به كار كند. كه البته همين زمان طولاني هم مي‌تواند با كاهش يافتن نيروي باطري، طولاني‌تر نيز بشود. همچنين V6 هربار با راه‌اندازي دوربين اقدام به شارژ فلاش مي‌كند و اين موضوع اصلا در نظر گرفته نمي‌شود كه آيا شما قصد استفاده از فلاش را داريد يا خير.

دكمه‌ها
بيشتر دكمه‌هاي كنترلي V6 در قسمت پشت دوربين واقع شده‌اند. نحوه قرارگيري دكمه‌هاي كنترلي خوب است و دسترسي به آنها را ساده‌تر مي‌كند. از بالا به پايين در ابتدا يك دكمه‌ چرخان تعيين وضعيت وجود دارد (Mode Wheel) ، كه در آن وضعيت‌هاي Auto يا خودكار ، A/S/M كه مخصوص حالت‌هاي دستي و تغيير ديافراگم و سرعت است Night ،Movie ،Audio يا عكاسي در شب و نيز Scene يا حالت‌هاي از پيش تعيين شده‌ عكاسي وجود دارد. البته براي دسترسي به نوع وضعيت‌هاي A/S/M (ديافراگ متغير، سرعت متغير و يا هر دو متغير) بايد روي وضعيت كلي A/S/M رفته و از منوي دوربين انتخاب كنيد كه كدام وضعيت را نياز داريد. اين موضوع براي كاربر حرفه‌اي كمي مشكل است، البته احتمالا كاربران سامسونگ بيشتر روي وضعيت Auto كار مي‌كنند و آنچنان برايشان مهم نيست كه وضعيت‌هاي دستي از هم جدا باشند. حالت‌هاي از پيش تعيين شده خوبي نيز ارائه شده است كه شامل Portraits ،Landscape و FireWorks مي‌شود.
كنار دكمه چرخان وضعيت‌ها، دكمه‌هاي زوم قرار گرفته است. سرعت عملكرد اين دكمه‌ها خوب است. در حالت پيش‌نمايش تصاوير نيز همين دكمه‌ها مي‌تواند براي زوم كردن روي تصوير استفاده شود.
زير دكمه چرخان، دكمه‌هاي جهت‌دار قرار دارند كه مثل بسياري ديگر از محصولات سامسونگ كاربري خوبي دارند. دسترسي به امكانات ضروري عكس‌برداري مثل فلاش، وضعيت ماكرو، و يا تنظيمات مربوط به Self-Timer از طريق همين دكمه‌ها در دسترس قرار مي‌گيرند. بسياري از ما دوست داريم كه فلاش هميشه روشن يا خاموش باشد و يا مثلاً هميشه و مسلم است كه پيش‌گزينه‌هايي مربوط به حفظ اين تنظيمات در دوربين بسيار مفيد است.

كوچك‌بيني!
اين همان نامي است كه من براي صفحه‌ نمايشگر كوچك سامسونگ انتخاب كرده‌ام! صفحه نمايش5/1 اينچي براي دوربيني با تفكيك‌پذيري 6 مگاپيكسل واقعاً نامناسب است. فوكوس كردن در چنين ابعادي بسيار مشكل است و نيز شيشه صيقلي و برجسته‌ LCD موجب ديد كمتر در هنگام نمايش تصوير مي‌شود. تصور من اين است كه نسخه‌هاي آينده‌ اين دوربين تغييرات عمده‌اي در جهت بهبود اين نمايشگر خواهد داشت.
در سمت چپ نمايشگر سه دكمه قرار گرفته است كه جهت دسترسي سريع به فوكوس دستي، تنظيمات مربوط به ميزان نوردهي و نيز خاموش و روشن كردن نمايشگر است كه دسترسي خوبي دارند و نقطه قوت دوربين به‌شمار مي‌روند. اين دكمه‌ها در حالت پيش نمايش تصوير مي‌توانند براي كنترل نمايش تصاوير متحرك (فيلمبرداري) و نيز حذف سريع تصاوير به كار روند.
نكته ناراحت‌كننده‌ ديگر جنس پلاستيكي دكمه‌هاي جهت‌دار است. هرچند كه به نظر مي‌آيد خوب نصب شده‌اند ولي به احتمال زياد جنس آن در مقابل فشار‌هاي عصبي عكاسان دوام نمي‌آورد و خيلي زود مي‌شكند. شايد بهتر بود اين دكمه‌ را از يك جنس فلزي مي‌ساختند.

مصرف يا مصرفي؟
اولين چيزي كه در هنگام استفاده از دوربين متوجه آن مي‌شويد مدت زمان نسبتا طولاني روشن شدن دوربين مي‌باشد. زماني چهار ثانيه‌اي كه احتمالاً به دليل استفاده اين دوربين از تنها دو باطري AA مي‌باشد. البته اگر بخواهيد مي‌توانيد از يك باطري CR-V3 يا باطري‌هاي قابل شارژ اختصاصي خود سامسونگ نيز استفاده كنيد. واضح است كه مي‌توانيد باطري‌هاي Ni-Mh و يا Ni-Cd خودتان را نيز به كار ببريد.
كارت مورد استفاده V6 از نوع SD است و احتمالا خوشحال مي‌شويد اگر بگويم برخلاف بسياري از دوربين‌هاي تفكيك‌پذيري بالا، V6 يك حافظه 36 مگابايتي دارد كه مي‌توانيد يك عكس با فرمت TIFF و يا 9 عكس با كيفيت فوق‌العاده (SuperFine) را روي آن ذخيره كنيد. البته زمان ذخيره‌ تصاوير كمي طولاني است و در زمان انتقال به مدت چند لحظه صفحه‌ نمايشگر تاريك شده و دوباره فعال مي‌شود. هرچند ممكن است بار اولي كه از دوربين استفاده مي‌كنيد اين مسأله به نظرتان عجيب بيايد اما مثل بسياري از خصوصيات دور از انتظار Digimax V6 به اين ايراد نيز به سرعت عادت مي‌كنيد. اين دوربين نمي‌تواند جوابگوي انتظارات عكاسان حرفه‌اي باشد، اما به عنوان يك دوربين خانگي بسيار مورد قبول خواهد بود.

كيفيت تصوير
نكته‌اي كه موجب افت كيفيت تصوير مي‌شود مسأله‌ پردازش تصوير است. ممكن است تصور كنيد كه وجود حسگر پرقدرت شش مگاپيكسلي در كنار لنز ساخته Schneider Kreuznach ديگر هيچ جايي براي انتقاد نمي‌گذارد. اما دليل انتقاد ما اغراق پردازشگر سامسونگ در بازسازي تصوير گرفته شده مي‌باشد. الگوريتم بازسازي عكس در V6 زياده از حد تر و تميز است! نقاط موجود در روي عكس زيادي با هم تركيب مي‌شوند و نواحي حاوي رنگ بيش از اندازه خالي از نويز است. ممكن است در نظر كاربر خانگي اين مساله يك مزيت به‌حساب آيد اما از نظر يك عكاس حرفه‌اي، تصاوير، زيادي لطيف و ملايمند و اين خود يك ضعف محسوب مي‌شود. چرا كه موجب از دست رفتن بسياري از جزييات مي‌شود. با V6 نمي‌توانيد تصاوير سايه روشن با كنتراست شديد يك دوربين نگاتيوي را ايجاد كنيد.

توانايي رنگي
يكي از نقاط قدرت V6 در بازسازي رنگ‌هاست. رنگ‌هاي توليد شده توسط CCD قدرتمند اين دوربين واقعا شما را شگفت‌زده مي‌كند. تناليته رنگ صورت، رنگ برگ‌ها در تصاوير مناظر، و نيز رنگ‌هاي قرمز خوب بازسازي مي‌شوند. هرچند رنگ‌هاي آبي كمي به زرد متمايل‌اند، اما در كل رنگ‌ها كاملا زنده و شادابند.
وضوح كلي تصوير در عكس‌هاي خروجي V6 چندان دلچسب نيست. البته اين مشكل تنها مختص به اين دوربين نيست و اكثر دوربين‌ها با چنين مشكلي دست‌به گريبان هستند و شما چاره‌اي نداريد مگر اينكه عكس‌هاي گرفته شده را با يك نرم‌افزار ويرايش تصوير واضح‌تر كنيد.

و در نهايت
Digimax V6 دوربين خوبي است. با همه‌ خوبي‌ها و بدي‌ها قابليت‌هاي مناسبي را ارائه مي‌دهد كه براي يك كاربر خانگي بسيار مناسبند. فراموش نكنيد پولي كه بابت اين دوربين شش مگاپيكسلي مي‌پردازيد به هيچ وجه قابل مقايسه با قيمت مارك‌هاي معتبر سازنده دوربين نيست. سامسونگ با همين روش در بسياري از حوزه‌هاي تخصصي تكنولوژي نفوذ كرده است. بازخورد مشتريان گوياي اين نكته است كه آنها چندان هم ناراضي نيستند.

منبع:ماهنامه شبكه

Babak_King
22-12-2005, 12:10
سوني دوربين ديجيتال Cybershot DSC-T9 را معرفي کرد


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سوني اولين سري از نسل جديدي از دوربين‌هاي ديجيتال را معرفي کرد که از فناوري پيشرفته جديدي در سيستم لنز خود بهره مي‌گيرد.


دوربين DSC-T9 اولين عضو از سري T‌ در خانواده سايبرشات سوني است که از سيستم تثبيت تصويري اپتيکال Super Steady بهره مي‌گيرد و در عين‌حال حساسيت بالايي نسبت به ميزان نور دارد.

دوربين DSC-T9 شامل يک سنسور 6 مگاپيکسلي، يک لنز اپتيکال 3x مدل Carl Zeiss Vario-Tessar و يک حافظه 58 مگابايتي توکار است که اطلاعات آن با سهولت به يک حافظه نوع Stick Duo يا Stick PRO Duo قابل انتقال است. اين نوع حافظه‌ها اکنون با ظرفيت‌هاي ذخيره سازي حداکثر دو گيگا بايت در بازار موجودند. اين دوربين همچنين قابليت ضبط فيلم MPEG را دارد.

سوني از فناوري Optical Image Stabilizer در اين دوربين استفاده کرده است. با کمک اين فناوري سيستم لنز توکار دوربين که مجهز به سنسورهاي گرانش‌سنج است، قادر به سنجش لرزش دست هنگام عکاسي خواهد بود. اين سنسورها به طور خودکار مقدار پيکسل‌هايي که براي جبران لرزش دست لازم است درنظر گرفته شوند را در کسري از ثانيه محاسبه مي‌کنند تا حاصل عکاسي يک تصوير دقيق و واضح باشد.

اين دوربين همچنين از سيستم لنز folded-path استفاده مي‌کند و اين به معناي آن است که لنز نيازي به فاصله گرفتن از بدنه دوربين ندارد.

دوربين DSC-T9 با وجود ابعاد لاغر خود عکس‌هاي زيبا و دقيقي مي‌گيرد و صفحه LCD دو و نيم اينچي آن امکان کار با دوربين را آسان مي‌سازد.

اين دوربين ژانويه 2006 به بازار خواهد آمد و 450 دلار قيمت دارد

Babak_King
22-12-2005, 12:43
دوربين‌هاي ديجيتال‌ ULTRA ZOOM

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوربين‌هاي با زوم نوري بالا كه به دوربين‌هاي Ultra Zoom معروفند، جزو دوربين‌هايي هستند كه بسيار مورد توجه قرار گرفته‌اند. قابليت آن‌ها در گرفتن عكس‌هايي از فاصله دور با كيفيت بالا، مهمترين علت موردتوجه واقع شدن آن‌ها محسوب مي‌شود. دوربين‌هايي كه در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفته‌اند، همگي داراي زوم نوري بالاي 10 برابر هستند.


Optical Zoom چيست؟
هنگامي كه اشياء در پشت عدسي قرار مي‌گيرند بزرگتر به نظر مي‌رسند و اگر چند عدسي به‌طور متناوب در راستاي يكديگرقرار گيرند، مي‌توانند تصوير را تا چند برابر بزرگ كنند. اين همان نكته‌ايست كه در زوم نوري دوربين‌ها كاربرد دارد و تصوير حاصل برروي سنسور به‌طور واقعي تا چند برابر بزرگ مي‌شود. در مقابل، زوم ديجيتال قرار دارد كه در واقع يك ميله نرم‌افزاري است. در زوم ديجيتال عكس گرفته شده تا چند برابر تغيير سايز مي‌دهد كه باعث افت كيفيت آن خواهد شد. كاري كه خود شما نيز مي‌توانيد در كامپيوتر و به وسيله نرم‌افزارهاي ويرايش عكس انجام دهيد.

سيستم لرزه‌گير:
هنگامي كه از زوم‌ نوري بالا براي عكسبرداري استفاده مي‌كنيد و سرعت شاتر دوربين نيز نسبتاً پايين باشد، اگر دوربين را برروي دست گرفته باشيد، متوجه خواهيد شد كه عكس تار شده است. اين مسأله به خاطر لرزش دست شما رخ مي‌دهد هر چند مقدار لرزش نيز كم باشد ولي اثر منفي زيادي برروي عكس دارد.
راه‌حل اين مشكل، ا‌ستفاده از 3 پايه و يا قراردادن دوربين برروي مكاني ثابت است كه اين امكان نيز در همه جا وجود ندارد. براي حل اين مسأله در دوربين‌هاي با زوم بالا، از سيستم لرزه‌گير كه Image Stabilizer و يا
Anti Shake نيز ناميده مي‌شود بهره مي‌گيرند. اين مكانيسم به طور مكانيكي قادر است لرزش‌هاي نامحسوس دست را تا حدي خنثي كرده و عكس‌هايي با شفافيت بيشتر توليد نمايد.

Canon PowerShot S1IS
قيمت: 4/350/000 ريال
گارانتي: آفومار

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شركت كانون مدت‌ها پس از عرضه آخرين سري دوربين‌هاي با زوم بالا، درحدود يكسال پيش اين دوربين را به بازار عرضه كرد كه از همان ابتدا مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت. S1IS دوربيني با رزولوشن 3/2 مگاپيكسل است كه از
لنزي با فاصله كانوني !!!!38mm- 380 و با زوم نوري 10x بهره مي‌برد. اين دوربين از كارت‌هاي CF II پشتيباني كرده و همراه آن يك كارت 32 مگابايتي نيز عرضه مي‌شود S1IS . قادر به تصويربرداري به صورت ماكرو (عكسبرداري از اجسام ريز و در فاصله نزديك) نيز مي‌باشد كه مي‌تواند تا فاصله 10 سانتي‌متري به سوژه نزديك شود. اندازه LCD اين دوربين "5/1 بوده و مي‌تواند از جاي خود بيرون آمده و در زواياي مختلف بچرخد. برروي خود دوربين فلاشي تعبيه شده كه قدرت نسبتاً خوبي دارد ولي امكان اتصال فلا‌ش‌هاي ديگر به آن وجود ندارد. اين دوربين از باطري‌هاي قلمي معمولي استفاده مي‌كند و شما براي استفاده مكرر از آن مجبور به خريد باطري‌هاي قلمي با قابليت شارژ مجدد هستيد. مود فيلمبرداري آن بسيارقوي بوده و قادر به تهيه تصاويري با وضوح 640X480 و با 30 فريم در ثانيه بدون محدوديت زماني است. البته به‌تازگي شركت كانون نسل جديد اين دوربين را با عنوان S2IS معرفي كرده است. كانون با برطرف كردن بعضي از معايب S1IS آن را ظرف چند هفته آينده روانه بازار خواهد كرد. افزايش زوم نوري به 12 برابر و تغيير مقدار وضوح به 5 مگاپيكسل، بزرگتر شدنLCD و اضافه شدن لامپ كمكي اتوفوكوس از مهمترين تغييرات اين دوربين جديد است. قيمت آن نيز در حدود 500 دلار عنوان شده است.
مزايا: كيفيت بسيار خوب عكس و فيلم، سيستم لرزه‌گير لنز و زوم نوري 10 برابر، كنترل‌هاي دستي بسيار زياد براي كاربر،LCD با قابليت چرخش در زواياي مختلف، پشتيباني از كنترل از راه دور براي عكسبرداري.
معايب: نداشتن لامپ كمكي اتوفوكوس، نداشتن هيستوگرام زنده در هنگام عكسبرداري، مشكل ديدن تصاوير منظره‌ياب در نور كم.


Fuji Fine Pix S 5500
قيمت: 3/800/000 ريال
گارانتي: تهران فوما

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين دوربين به دليل قيمت و امكانات بسيار خوب خود، محبوب كساني شده است كه مي‌خواهند عكاسي با دوربين‌هاي ديجيتال را شروع كرده و در عين حال از امكانات حرفه‌اي آن نيز محروم نمانند.

زوم نوري 10 برابر و فاصله كانوني !!!! LCD ،mm 370-37 ثابت در اندازه "5/1 به همراه منظره‌ياب الكترونيكي، فلا‌ش سرخود و عدم اتصال فلا‌ش‌هاي خارجي، پشتيباني از باطري‌هاي قلمي معمولي امكاناتي است كه اين دوربين چهار مگاپيكسلي در اختيار شما قرار مي‌دهد. پشتيباني از كارت‌هاي XD (همراه دوربين يك كارت 16 مگابايتي نيز عرضه مي‌شود) به همراه مود فيلمبرداري 640X480 با 30 فريم در ثانيه بدون محدوديت از ديگر امكانات اين دوربين است. حالت ماكرو آن نيز مي‌تواند تا 9 سانتي‌متر به سوژه نزديك شود. عكس‌هاي گرفته شده در فرمت JPG ذخيره مي‌شوند ولي عكس‌هاي با فرمت RAW نيز در اين دوربين پشتيباني مي‌شود.
مزايا: كيفيت عكس و فيلم خوب، كنترل‌هاي دستي بسيار كامل، داشتن لامپ كمكي اتوفوكوس، پشتيباني از فرمت RAW و استفاده از آن به عنوان وب‌كم.
معايب: مشكل مشاهده منظره‌ياب در نورهاي كم، كيفيت ضعيف عسكبرداري ماكرو، نداشتن سيستم لرزه‌گير، سيستم فوكوس دستي ضعيف و نداشتن هيستوگرام زنده در هنگام عكسبرداري


Konica Minolta DiMage Z5
قيمت: $ 500

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين دوربين به تازگي به بازارهاي اروپا و آمريكا عرضه شده و هنوز به ايران نرسيده است. Z3 كه برادر كوچكتر آن محسوب مي‌شود با گارانتي دناتصوير و با قيمت حدود 000/450 تومان قابل تهيه است. Z5 نيز احتمالاً تا چند هفته
آينده در ايران قابل دستيابي خواهد بود.
Z5 دوربيني با وضوح 5 مگاپيكسل است كه از لنزي با زوم نوري 12 برابر و فاصله كانوني !!!420-35 mm بهره مي‌برد. اين دوربين از كارت‌هاي SD و MMC پشتيباني مي‌كند و هنگام خريد يك كارت 16 مگابايتي نيز همراه دارد. حالت ماكرو قوي (كه از1cm مي‌تواند تصويربرداري كند)،LCD بزرگ در اندازه "2، فلا‌ش سرخود، قابليت اتصال فلا‌ش‌هاي خارجي و حالت فيلمبرداري بدون محدوديت با وضوح 640X480، از ديگر امكانات آن است.
مزايا: كيفيت عكس و فيلم خوب، زوم نوري 12 برابر به همراه سيستم لرزه‌گير، كنترل‌هاي دستي كامل، پشتيباني از فلاش‌هاي خارجي،LCD بزرگ، حالت ماكرو خوب و هيستوگرام زنده در حالت عكسبرداري.
معايب: نداشتن لامپ كمكي اتوفوكوس، وضوح كم در منظره‌ياب الكترونيكي


Nikon Coolpix 8800
قيمت: 8/500/000 ريال
گارانتي: تصويرياد/ نيكونگرش

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نيكون پس از عرضه Coolpix 8700 ، اين دوربين را كه امكانات بيشتري داشت، عرضه كرد.
دوربين 8800 نيكون با وضوح 8 مگاپيكسل همراه با لنزي با فاصله كانوني !!!350-35 mm و زوم نوري 10x به همراه سيستم لرزه‌گير عرضه شده و از كارت‌هايCFII براي ذخيره عكس استفاده مي‌كند. همراه دوربين كارتي
عرضه نمي‌شود. سيستم فوكوس خودكار قوي به همراه لامپ كمكي اتوفوكوس، حالت ماكرو بسيارعالي كه از 3 سانتي‌متري عكس مي‌گيرد،LCD در اندازه 1/8 اينچ و با قابليت چرخش در زوايا، فلا‌ش سرخود با قدرت خوب و قابليت اتصال فلا‌ش‌هاي خارجي و پشتيباني از حالت‌هاي RAW و TIFFبراي ذخيره عكس‌ها از امكانات بسيار جالب اين دوربين است. مود فيلمبرداري آن نيز با وضوح 640X480 بوده و يك دقيقه، محدوديت زماني دارد.
مزايا: كيفيت عكس بسيار خوب، لنز با زوم نوري 10 برابر با سيستم لرزه‌گير، كنترل‌هاي دستي كامل،LCD با قابليت چرخش در زوايا، حالت ماكرو خوب، لامپ كمكي اتوفوكوس، پشتيباني از فرمت‌هايRAW وTIFF، قابليت استفاده از LCD و منظره‌ياب الكترونيكي در نور كم.
معايب: فوكوس دستي ضعيف، مود فيلمبرداري با محدوديت يك دقيقه‌اي، زياد بودن زمان فوكوس


Olympus C-770Ultra Zoom
قيمت: 4/056/000 ريال

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شركت اليمپوس يكي از اولين توليدكنندگان سري دوربين‌هاي با زوم بالا است و دوربين C750 اين شركت يكي از پرفروش‌ترين دوربين‌هاي بازار بود. ولي اكنون كه بسياري از رقبا وارد اين عرصه شده‌اند، به نظر مي‌رسد اليمپوس اندكي عقب نشسته است.
C770 يك دوربين 4 مگاپيكسلي با زوم نوري 10 برابر و فاصله كانوني!!!!83 - 083 mm مي‌باشد. از كارت‌هايXD براي ذخيره عكس‌ها استفاده مي‌كند و يك كارت 16 مگابايتي نيز به همراه دارد. دارايLCD ثابت با اندازه "1/8، حالت ماكرو با قابليت عكسبرداري از 3سانتي‌متري، فلا‌ش سرخود با قابليت اتصال فلا‌ش‌هاي خارجي و پشتيباني از فرمت‌هاي عكس TIFF وJPG است. حالت فيلمبرداري آن با وضوح 640X480 و 30 فريم در هر ثانيه است كه اين فيلم‌ها با فرمت MPEG4 ضبط مي‌شوند.
اين دوربين مدل ارزان‌تري به نام C765 نيز دارد كه بعضي از امكانات C770 را شامل نمي‌شود.
مزايا: كيفيت عكس و فيلمبرداري خوب، كنترل‌هاي دستي زياد، قابليت اتصال فلا‌ش‌هاي خارجي، پشتيباني از اتصال ميكروفون، هيستوگرام زنده در حالت عكسبرداري
معايب: نداشتن سيستم لرزه‌گير براي لنز، فوكوس خودكار ضعيف در نور كم و عدم وجود لامپ كمكي اتوفوكوس، عملكرد ضعيف LCD و منظره‌ياب الكترونيكي در نور كم


Panasonic Lumix FZ-20
قيمت:5/100/000 ريال

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شركت پاناسونيك يكي از اولين پيشگامان در زمينه ساخت دوربين‌هاي با زوم بالاست. پس از سري‌هاي FZ2، FZ1، FZ10 و ...، FZ-20 آخرين دوربين از اين سري محسوب مي‌شود.
سنسور 5 مگاپيكسلي همراه با لنزي با فاصله كانوني!!!! 63-234 mm و زوم نوري 12 برابر به همراه سيستم لرزه‌گير از اولين مشخصاتي است كه جلب توجه مي‌كند. پشتيباني از كارت‌هايSD وMMC و يك كارت 16 مگابايتي همراه، ذخيره عكس با فرمت‌هاي JPG وTIFF، حالت ماكرو با قابليت عكسبرداري از 5‌سانتي‌متري، LCD ثابت در اندازه "2 و فلا‌ش سرخود با قابليت اتصال فلا‌ش خارجي از امكانات اين دوربين هستند. مود فيلمبرداري ضعيف با قابليت تهيه فيلم‌هايي با وضوح 320X220 از ديگر امكانات آن محسوب مي‌شود.
مزايا: كيفيت عكس خوب به همراه لنزي با قابليت زوم 12 برابر به همراه سيستم لرزه‌گير، لامپ كمكي اتوفوكوس، كنترل‌هاي دستي كامل، رينگ فوكوس خودكار، هيستوگرام زنده در هنگام عكسبرداري
معايب: عملكرد ضعيف LCD و منظره‌ياب الكترونيكي در نور ضعيف، مود فيلمبرداري ضعيف


Sony Cyber-Shot DSC-HI
قيمت: $ 500

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين دوربين كه در حدود 2 ماه پيش توسط SONY معرفي شد و احتمالاً مدتي ديگر وارد بازار مي‌شود، اولين سري دوربين‌هاي با زوم بالا است كه توسط سوني به بازار عرضه مي‌شود.
اين دوربين 5 مگاپيكسلي با لنزي به فاصله كانوني 422-36 و زوم نوري 12 برابر به همراه سيستم لرزه‌گير، از كارت‌هاي MSpro نيز پشتيباني مي‌كند و يك كارت 32 مگابايتي نيز به همراه دارد.
فوكوس خودكار قوي به همراه لامپ كمكي اتوفوكوس، حالت ماكرو با قابليت تهيه عكس‌هايي از 2 سانتي‌متري، فلا‌ش سرخود و قابليت اتصال فلا‌ش‌خارجي به همراه LCD بسيار بزرگ 2/5 اينچي، قابليت فيلمبرداري با وضوح 640X480 و با 30 فريم در هر ثانيه از امكانات جالب اين دوربين است. نكته جالب در اين دوربين عدم استفاده از لنزهاي ساخت شركت كارل زايس است كه در سوني جالب توجه مي‌باشد .

Babak_King
22-12-2005, 12:45
ده نکته براي خريد دوربين ديجيتال


خريدن يك دوربين ديجيتال وسوسه‌اي است كه همه مارا مبتلا كرده است. چه كساني كه دوربين عكاسي را صرفا يك وسيله تجملي پنداشته و به عنوان يك وسيله كه بودنش خوب و نبودنش فرقي برايشان ندارد به آن نگاه‌ميكنند و چه كساني كه دوربين عكاسيشان مهمترين و عزيزترين چيزي است كه دارند و حتي كساني كه در اردوي مخالفان سرسخت تكنولوژي‌هاي نوين در عكاسي هستند حداقل يكبار به سرشان زده كه كاربا دوربين عكاسي ديجيتال را تجربه كنند .
خريدن دوربين ديجيتال نيز مانند خريدن هر وسيله ديجيتالي ديگري فرآيندي است كه نياز به دقت و داشتن حوصله دارد. چه اينكه يك هفته بعد از خريدن تازه متوجه ميشويم كه دستگاهي كه خريده‌ايم چيزي نيست كه ميخواستيم و شايد تاحدودي نيز به اين نتيجه برسيم كه پولمان را دور ريخته ايم .
از آنجا كه در كشور ما ايران ، ايران زيبا ، اكثر فروشندگان اطلاعات چنداني از محصولي كه مي فروشند را در اختيار ندارند و نهايتاً به عناويني چون " رُنده بازاره ، بچه ها دارند خوبه ، من خودم از همين دارم، از كار دراومده و جواب داده و …" بسنده مي كنند ، لازم است كه خود ما به دنبال كسب اطلاعاتي در خصوص محصولي كه ميخواهيم تهيه كنيم باشيم. مراجعه به سايت توليدكننده محصول ، مقايسه تستهاي انجام شده برروي محصول ، پرس و جو از كساني كه از محصول مورد نظر استفاده كرده‌اند و بررسي نشريات معتبر، همگي ميتوانند كمك به سزايي در راهنمايي خريد ما باشند.
10 نكته مهم در خريد دوربين ديجيتالي اولين گام در خصوص اطلاع رساني به خوانندگان محترم است. سعي بر اين است كه در ادامه اين مبحث به بررسي نكات مهم و نيازمند توجه در مورد ديگرسخت افزارها نيز بپردازيم . لازم به توضيح ميدانم هدف ما انتخاب يك دوربين ديجيتالي است نه صرفاَيك اسباب‌بازي چيني .

1 – تلۀ مگاپيكسل : بوسيله پيكسل ها فريب داده نشويد.
پيكسلها كيفيت تصوير ثبت شده را تعيين نمي‌كنند. آنها مشخص ميكنند كه اندازه تصوير چقدرمي‌تواند بزرگ باشد. چه خوب بود كه كيفيت تصوير فقط به تعداد پيكسل موثر دوربين وابسته بود. به نظر من لنز نصب شده روي دوربين و پردازشگر تصوير دوربين از اولويت بالاتري برخوردارند. فكر نمي‌كنم كه تصوير گرفته شده توسط دوربين 1Creative 3000Z قابل مقايسه با 2Canon A300‌ باشد.‌ هرچند كه تعدادمگاپيكسل اسمي اولي بيشتر از دومي است. توليدكنندگان دوربينهاي ديجيتال سعي ميكنند براي بالاتر رفتن كيفيت تصوير نهايي از پردازشگر قوي‌تر ، لنز با شفافيت بيشتر و در نهايت سلول 3CCD بهتر استفاده كنند. ( به نظر شما چرا سوني از لنز كارل‌زايس4 استفاده ميكند ؟ )

2- اپتيكال ، اپتيكال ، اپتيكال : دلتنگي براي ديدن پيكسلهاي تصوير.
واقعا دوست داريد كه پيكسل‌هاي تشكيل دهنده تصوير را ببينيد ؟ براي اين‌كار بهتر‌نيست از يك ذره‌بين استفاده كنيد ؟ زوم ديجيتال هرقدر هم كه ضريب X آن بزرگتر باشد فايده‌اي ندارد. عملا فاكتور بي‌مصرفي است كه براي بالابردن قيمت دستگاه و استفاده در فروشگاه به دستگاه اضافه شده‌است. ساده توضيح مي‌دهم. در زوم اپتيكال لنز به جلو و عقب حركت ميكند و بزرگنمايي و كوچك نمايي تصوير به وسيله اين تكنيك حاصل ميشود. اما زوم ديجيتال فاكتوري است كه تماما در پردازشگر تصوير دوربين صورت ميگيرد. در اين نوع زوم تصوير ثبت شده بر روي سنسور CCD بزرگ ميشود. مشكل كجاست ؟ تصويري كه به اين وسيله بزرگ شود شطرنجي شده و اصطلاحا Pixelizeميشود. هر قدر زوم اپتيكال يك دوربين ديجيتال بالاتر باشد نمايانگرآنست كه شما ميتوانيد تصاوير دورتري را با جزئيات كامل ثبت كنيد. زوم اپتيكال معادل زوم در دوربينهاي آنالوگ است . به عنوان مثال زوم اپتيكال 5X در دوربينOlympusC-8080 معادل 140- 28 در دوربينهاي آنالوگ است . ( به نظر شما چرا دوربين C-8080 5Olympus زوم اپتيكال5X و زوم ديجيتال 3X دارد ؟امكان نداشت كه سازنده زوم ديجيتال 50X براي اين محصولش در نظر بگيرد ؟ )

3 – چشم‌اندازي عريض‌تر : داستان پايان ناپذير توجه به زوم بيشتر يا كمتر ؟
به اين توجه نكنيد كه لنز دوربين شما تا چه مسافت دورتري را ميتواند رصد كند ، و يا چه قدر بزرگنمايي دارد . مهم اينست كه در آن فاصله چه عرض تصويري را براي شما مهيا كند . معمولا بزرگنمايي و عرض تصوير قابل شكار بوسيله لنز را به صورت دوعدد مي‌نويسند ، به عنوان مثال 28-90mm . عدد اول مهمتر است . در مثال ما عدد اول براي ما امكان جادادن افراد بيشتر ، ساختمان‌هاي بيشتر و مناظر مراتع بيشتري را فراهم ميكند . اين مقدار براي اكثر كساني كه عكاسي حرفه‌اي نمي‌كنند كافي است. ميتوان تصاوير با عرض بيشتري را ثبت كرد

4 – باتري خوب ، باتري كمياب : معضلي به نام باتري.
بعضي از انواع دوربينهاي ديجيتال امكان استفاده از باطريهاي سايز AA ( همان قلمي خودمان!) را فراهم ميكنند. من اين فاكتور را خيلي دوست دارم. به اين دليل كه ميدانم بالاخره جايي باطريهاي دوربينم تمام خواهد شد و چه بدخواهد شد كه جايي باشم كه امكان استفاده از برق شهري هم فراهم نباشد. بنابراين بايد دوربينم را در كيفش بگذارم و بيخيال ثبت مناظر دلفريبي باشم كه به خاطر ديدنشان به اينجا آمده‌ام. اما اگر دوربينم امكان استفاده از انواع باتريهاي معمول را داشته باشد ميتوانم از تجهيزاتم نهايت استفاده را ببرم. در مورد نوع باطري نيز نيكل متال هيدريد (NI-MH) را به دليل عمر بيشتر ترجيح ميدهم. (6FujiFilm يكي از توليد كنندگاني است كه امكان استفاده از باتريهاي سايز AA را فراهم ميكند ).

5 – تمرين فيلمبرداري : صدا ، تصوير ، حركت ؟!
واقعا به دنبال چه چيزي هستيد ؟ يك دستگاه چندكاره ؟ كه هم MP3 Player باشد هم Voice Recorder هم دوربين ديجيتال با كيفيت ، هم دوربين فيلمبرداري ، هم راديو دو موج ، هم تنظيم باد لاستيك ، شايد اگر تُستر هم داشت بد نمي‌شد يا شايد هم قهوه جوش ؟ به دنبال امكان فيلمبرداري نباشيد. فكر نميكنم كه كيفيت فيلم ضبط شده توسط اين دوربينها در حدي باشد كه بتوان به آن اميدوار بود.علاوه برآن مدت زمان فيلم برداري بوسيله اين دوربينها به واسطه كيفيت بالاي ضبط تصاويرهنوز درحد چند دقيقه است. فكر ميكنم براي فيلمبردار شدن ميبايست به سراغ دستگاه ديگري رفت. شايد در آينده دور يا نزديك استراتژي‌ها تغيير كند و توليد كنندگان دوربينهايي ارائه كنند كه امكان فيلمبرداري و توليد قهوه هم داشته باشند ولي فعلا به فكر فيلمبرداري با دوربين با كيفيت خود نباشيد. يا اينكه به ماركهاي معتبر چيني ! بسنده كنيد. ( به نظر شما چرا 7Canon يا 8SONY يا Olympus امكان فيلم برداري طولاني مدت را در دوربينهايشان تعبيه نمي كنند ؟ )

6 – جثه كوچك : جعبه‌هاي چهارگوش سنگين ...
گذشت زماني كه دوربين به معني يك جعبه چهارگوش سنگين و زمخت بود. جعبه‌اي كه با ابهت بود و اگر از دست رها ميشد و به زمين برخورد ميكرد به طور حتم موجب شكسته شدن سراميك‌هاي كف اتاق ميشد. تكنولوژي ساخت دستگاههاي ديجيتالي به سمت ميليمتري شدن پيش رفت تا آنجا كه امروز به زحمت ميتوان دستگاه MP3 Player را پيداكرد كه ابعادش به 10 سانتي متر برسد. صنعت ساخت دوربين هم موازي با ديگر صنايع پيشرفت تا آنجا كه ديگر از آن دوربينها خبري نيست. به دنبال بزرگتر نباشيد. امروز حتي دوربين‌هاي 9SLR آنالوگ 35mm هم ابعاد كوچكتري نسبت به پدرانشان دارند. بزرگ بودن به هيچ عنوان به معناي بهتر بودن كيفيت تصوير نيست. تكنولوژي يعني همين . ( شاهد اين مدعي DSC-T3 و DSC-T1 مدلهاي مطرح شركت SONY)

7 – پايه اتصال : اتصال سريع و شارژ همزمان.
برخي از دوربينهاي ديجيتال علاوه بر پورتهاي تعبيه شده بر روي دستگاه دوربين كه براي تخليه اطلاعات به سمت كامپيوتر و چاپگر به كار ميروند امكان داشتن Picture Cradle را هم مهيا ميكنند. اين دستگاه نوعي پايه اتصال سريع است از نظر شكل ظاهري مانند پايه بعضي از مدل‌هاي گوشي تلفن همراه است(Siemens SL45i ) كه استفاده از آن چند مزيت عمده دارد. اول اينكه مرتبا مجبور نيستيم كابل هاي اتصال را به پورت روي دوربين متصل كرده و درآوريم كه خود ، موجب فرسايش پورت و طبعا بعد از مدت قابل توجهي از كار افتادن پورت ميشود. دوما اينكه در حين تخليه اطلاعات باتريهاي دوربين هم شارژ ميشوند. اگر از دستگاههاي كارت‌خوان هم استفاده كنيم بعد از مدتي در اثر استفاده از آنها ممكن است آسيبهاي جدي به كارت‌هاي حافظه كه اغلب پوشش پلاستيكي دارند وارد شود. ( بعضي از مدلهاي شركت FujiFilm از اين قابليت پشتيباني ميكنند ) .

8 – فلز ، فلز مرغوب ، ترجيها فولاد : تاثير جنس بدنه دوربين در كيفيت عكس !
در اين چندساله نشنيده‌ام كه كسي از ميزان تاثير جنس بدنه دوربين بر كيفيت تصاوير گرفته شده توسط آن سخني به ميان بياورد. بدنه فلزي امكان بسيارخوبي است براي كسانيكه عادت دارند مرتبا دوربينشان را به زمين بزنند و يا اينكه از وسايلشان به خوبي نگهداري نميكنند. بدنه فلزي دوربين را در برابر ضربه ، خراش و يا آسيبهاي احتمالي محافظت ميكند. بدنه فلزي موجب بالارفتن ضريب اطمينان شما در اثر برخورد ضربه به دوربين و طبعا بالا رفتن قيمت آن ميشود. معمولابدنه دوربينهاي خبرنگاري ، دوربينهاي حرفه‌اي و دوربينهايي كه به منظور خاصي استفاده ميشوند از آلياژهاي فلزي خاصي ساخته شده تا از محتويات دوربين محافظت كنند. ( FujiFilm FinePix S7000 نمونه خوبي از يك دوربين با بدنه غير فلزي است )

9 – تقويت حافظه : فراموشي ، مشكل اصلي.
تنها مشكل اصلي و معمول در عكاسي ديجيتال اينست كه فراموش كنيم عكس مورد نظرمان را چاپ كنيم .بر اساس تجربه بدست آمده ممكن است تصاوير زيبايمان را به لبه تيغ بفرستيم. بدون آنكه آنها را چاپ و يا ذخيره كرده باشيم. برخي از توليد كنندگان با استفاده از تكنيك هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري توانايي بازيابي عكس‌هاي پاك شده را از روي دوربين و يا كارت‌هاي حافظه دارند. اگر مشكل حافظه داريد و قادر به حل كردن آن نيستيد ، سعي كنيد علاوه بر استفاده از تكنيك هاي تقويت حافظه از دوربين‌هايي استفاده كنيد كه اين امكان را در اختيارتان قرار دهند. ( در اين مورد خاص FujiFilm انتخاب خوبي است )

10 - رابطه وارونه كيفيت و قيمت : همان مسئله آش و پول خودمان.
بايد بدانيم كه بين بهترين قيمت و بهترين كيفيت تفاوت است. مطمئنا قيمت دوربين‌هاي ديجيتالي داراي مشخصات خوب و بارز همچنين محصولات توليدكنندگان معتبر مانند Sony ، Canon ، Olympus FujiFilm و 10Minolta بيشتر از قيمت دوربينهاي ديجيتالي است كه نه توليدكننده معتبري دارند و نه مارك شناخته شده‌اي هستند. مطمئنا قيمت دوربينهاي ماركهاي معتبر بالا بيشتر از ماركهايي چون Creative ، Orite ،Pacific ، Mercury و از اين گروه است .

كلام آخر اينكه براي داشتن كيفيت خوب بايد كمي هوشيار بود. پيش از هرچيز نيازتان را مشخص كنيد و بر اساس نيازتان خريد كنيد. ببينيد ميخواهيد پوستر چاپ كنيد و يا فقط به‌خاطر ضبط خاطرات ميهماني تولد نوه عمه‌تان قصد خريد داريد. براي خريد نيز هميشه به سراغ فروشندگان متخصص برويد. نمايندگي‌هاي معتبر را فرموش نكنيد. همچنين ماركهاي معتبر. به خاطر داشته باشيم شركتهايي همچون11Nikon ،Canon ، FujiFilm ، Minolta وOlympus هرگز موجبات بدنامي خود را با توليد محصولات بي كيفيت و در سطح پايين فراهم نميكنند.پي‌‌نوشت‌ها :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
CCD-3 نوعي تكنولوژي بسيار پيشرفته كه بوسيله‌آن ميتوان فتون‌هاي نور را به سيگنالهاي الكتريكي تبديل كرد. از سنسورهاي CCD در دوربينهاي ديجيتال به جاي فيلم استفاده ميشود.
مخفف عبارت ‍Charge Coupled Device درواقع مجموعه‌اي از نيمه هاديهاست كه به نحوي دركنار يكديگر چيده شده‌اند كه بارالكتريكي خروجي يكي ، بارالكتريكي ورودي ديگري است . ( فرهنگ تشريحي اصطلاحات مايكروسافت . كانون نشر علوم . مترجم مجيد سماوي . چاپ پنجم .شابك 2-39-6198-964 ص 78 )
4_ كارل‌زايس. توليدكننده باكيفيت ترين لنزها و عدسيهاي اپتيكال در دنيا . [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
Single Lens Reflex ion-9 تك لنز انعكاسي . نوعي تكنولوژي در ساخت دوربين عكاسي است. دراين تكنولوژي با استفاده از منشور و آينه تصوير گرفته شده را به ويزور ( چشمي ) هدايت كرده و زماني كه دكمه شاتر فشرده ميشود آينه بالارفته و نور به فيلم حساس عكاسي تابيده ميشود . تكنولوژي بسيار مورد استفاده در دوربين هاي عكاسي حرفه‌اي و نيمه حرفه‌اي .
10_ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع:ماهنامه شبكه

Babak_King
22-12-2005, 15:23
درون يك دوربين ديجيتال – آشنايي كلي (قسمت اول)

بگذاريد اين‌طور شروع كنيم: شما مي‌خواهيد يك عكس خانوادگي بگيريد و آن را براي يكي از دوستانتان كه در كشور ديگري زندگي مي‌كند ايميل كنيد. براي اين‌كار شما مجبوريد عكس‌تان را به گونه‌اي تهيه كنيد كه از نظر كامپيوتر قابل تشخيص باشد. مطمئنا انتظار نداريد عكس‌تان را جلوي مانيتور كامپيوتر بگيريد تا آن را ببيند و براي دوستتان تعريف كند!


35mm Full-Frame 11.1-Megapixel CMOS Sensor
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


بيت‌ها و بايت‌ها همان زبان مخصوص كامپيوتر هستند. هر عكس ديجيتالي عملا زنجيره‌اي از صفر و يك محسوب مي‌شود كه نقاط رنگي تشكيل دهنده عكس‌ها (پيكسل‌هاي رنگي) توسط آن‌ها براي كامپيوتر تعريف مي‌شوند. همه فرمت‌هاي خاص عكس، در حقيقت اشكال گوناگون تعريف اين نقاط رنگي توسط كامپيوتر به حساب مي‌آيند. براي اين‌كه يك عكس به اين فرمت‌ها تبديل شود دو‌راه وجود دارد. شما مي‌توانيد به‌وسيله‌ يكي از همان دوربين‌هاي قديمي نگاتيوي يك عكس بگيريد. نگاتيو را به طريقه‌ شيميايي ظاهر كنيد. آن را روي يك كاغذ عكاسي چاپ كنيد و سپس توسط يك اسكنر آن را به يك عكس ديجيتالي تبديل كنيد. هرچند كه استفاده از يك اسكنر نگاتيوي جديد مي‌تواند مرحله‌ چاپ عكس بر روي كاغذ را حذف كرده و عمل تبديل را مستقيماً از روي نگاتيو انجام دهد، اما مبناي كار باز هم بر دريافت الگوي نوري بازتابش شده و ضبط مقدار ارزش پيكسلي آن‌ها استوار است.
اما راه دوم اين است كه مستقيماً نور بازتابش شده از موضوع را دريافت كرده و مقدار ارزش پيكسلي آن‌ها را بلافاصله و بدون هيچ واسطه‌اي ذخيره كنيد و يا به زبان ساده‌تر از يك دوربين ديجيتال استفاده كنيد.
اما اصلي‌ترين تفاوت كار بين دوربين‌هاي ديجيتالي و آنالوگ در همين نكته نهفته است. مثل تمام دوربين‌هاي آنالوگ قديمي، دوربين‌هاي ديجيتالي نيز داراي تعدادي لنز‌ هستند كه مي‌توانند نور دريافتي از سوژه را به منظور ايجاد يك تصوير متمركز كنند. اما به جاي اين‌كه نور متمركز شده روي يك قطعه نگاتيو حساس به نور متمركز گردد، روي قطعه‌اي نيمه هادي تابيده مي‌شود كه قابليت ضبط الكترونيكي نور را داراست. در مرحله‌ بعدي كامپيوتر با تفكيك اطلاعات الكترونيكي دريافتي از اين پروسه به داده‌هاي ديجيتالي، تصاوير را با فرمت‌هاي گوناگون ذخيره مي‌كند. همه‌ قابليت‌هاي هيجان‌انگيز دوربين‌هاي ديجيتالي از همين قابليت عملكرد مستقيم ناشي مي‌شود.
حالا‌ مي‌خواهيم ببينيم دوربين‌ها دقيقا چه كاري انجام مي‌دهند.

دوربيني بدون فيلم
تفاوت كليدي بين يك دوربين ديجيتال و يك دوربين نگاتيوي آنالوگ اين است كه دوربين‌هاي ديجيتالي فيلم ندارند و در عوض سنسوري دارند كه مي‌تواند تابش نور را به بار الكتريكي تبديل كند. سنسورهاي ديجيتالي اغلب داراي ابعاد بسيار كوچكتري نسبت به نگاتيو‌هاي 35ميلي‌مترهستند. البته اندازه‌هاي بزرگ‌تري هم ساخته شده‌اند. مثلا‌ً در دوربين CANON EOS -1Ds نوعي حسگر به كار رفته است كه42 x 63 mm مي‌باشد و وضوحي برابر1/11مگاپيكسل دارد.

سنسور تصويري به كار رفته در اغلب دوربين‌هاي ديجيتالي موجود از نوع ‌Charge Coupled Device)CCD) مي‌باشد.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته برخي دوربين‌هاي ساده‌تر از نوع دوم سنسور‌ها يعني تكنولوژي Complementary Metal Oxide Semiconductor)CMOS) نيز استفاده مي‌كنند. عليرغم بهبود‌هايي كه در سنسور‌هاي CMOS حاصل شده و احتمالاً مي‌تواند در آينده بيشتر مورد استقبال عموم قرار گيرد اما بعيد به نظر مي‌رسد بتواند به طور كلي در دوربين‌هاي حرفه‌اي‌تر جانشين سنسور‌هاي CCD شود. در طول اين مقاله ما بيشتر روي فناوري CCD تمركز مي‌كنيم. البته براي سادگي كار مي‌توانيد هر دوي آن‌ها را يكسان فرض كنيد. زيرا اين دو، از نظر ماهيت عملا يكسان هستند تنها از لحاظ استفاده از نور دريافتي متفاوت از يكديگر عمل مي‌كنند. بنابراين بيشتر چيزهايي كه درباره ‌CCD‌ها ياد مي‌گيريم قابل تعميم به CMOS‌ها نيز هستند.

سنسور‌هاي نوري مجموعه‌اي متشكل از هزاران رديف بسيار كوچك از ديود‌هاي حساس به نور هستند كه مي‌توانند فوتون‌هاي نور را به بار الكتريكي تبديل كنند. اين ديود‌هاي يك‌سويه را Photosite مي‌نامند. هر فوتوسايت به تابش نور حساس است و مسلماً هرچه نور تابيده‌ شده بر آن شدت بيشتري داشته باشد، بار الكتريكي بيشتري در آن انباشته خواهد شد.

در حسگر‌هاي CCD اين بار الكتريكي انباشته شده در هر فوتوسايت به صورت تك به تك و رديف به رديف خوانده مي‌شود و اصولاً تشخيص مقدار يك بار الكتريكي وابسته به مكان آن در ميان ديگر فوتوسايت‌ها مي‌باشد. ضمن اين‌كه قبل از آن‌كه سنسور نوري بتواند آماده‌ عكسبرداري شود لازم است كه تمام اطلاعات مربوط به عكس قبلي از روي آن به طور كامل خوانده و حذف شود. اما در سنسور‌هاي CMOS، هر يك از عناصر حساس به نور داراي يك آدرس طولي و عرضي مشخص است و مي‌تواند به طور منفرد توسط محور‌هاي X و Y آدرس‌دهي و خوانده شود. مطلب كمي پيچيده شد؟ بهتر است كمي بيشتر درباره‌ آن بحث كنيم.

CMOS در مقابل CCD
دقيقا از مرحله‌اي كه فوتون‌هاي نور توسط فوتوسايت‌ها به الكترون تبديل مي‌شوند، تفاوت بين دو نوع حسگر اصلي آشكار مي‌شود. مسلماً مرحله‌ بعدي عبارت است از خواندن مقادير بار انباشته شده در هر سلول و تشخيص يكسل رنگي مربوط به آن. در سنسور‌هاي CCD بار الكتريكي شارژ شده از يك گوشه‌ سنسور خوانده شده و رديف به رديف جلو مي‌رود و به طور همزمان يك مبدل آنالوگ به ديجيتال متناوب با تمام مقادير دريافتي از پيكسل‌ها را به مقادير ديجيتالي تبديل مي‌كند. اما CMOSها داراي چندين ترانزيستور مختلف در سر راه داده‌ها هستند كه با تقويت و جابه‌جا كردن بار‌هاي الكتريكي توسط سيم‌هاي متصل به آن‌ها، مقادير را جداگانه و تك به تك به پردازشگر ارسال مي‌كنند. هرچند كه انعطاف‌پذيري اين شيوه به مراتب بالاتر از روش سطر به سطر است و مي‌تواند براي كاربرد‌هايي مثل فوكوس خودكار و اندازه‌گيري نور مفيد واقع شود. اما عملا سيگنال دريافتي ازCCDها شفاف‌تر مي‌باشد. CCDها براي ايجاد قابليت ارسال بار بدون اعوجاج و تحريف، از يك پروسه‌ صنعتي خاص استفاده مي‌كنند و اين پروسه روشي را ارايه مي‌دهد كه موجب خلق تصاويري بسيار شفاف مي‌شود. اصلي‌ترين تفاوت‌هاي بين سنسورهاي CMOS و CCD را مي‌توان به اين شكل فهرست كرد:‌

● سنسور‌هاي CCD همانطور كه در بالا گفته شد تصاويري با كيفيت بالاتر و اختلال كمتري به‌وجود مي‌آورند. اما به طور تجربي ثابت شده كه سنسور‌هاي CMOS براي ايجاد نويز و اختلال بسيار مستعد‌ترند.

● از آنجا كه هر پيكسل در سنسور‌هاي CMOS داراي چندين ترانزيستور مرتبط است كه در كنار آن‌ها قرار مي‌گيرد، حساسيت اين سنسور‌ها به نور پايين‌تر مي‌آيد. چرا كه بسياري از فوتون‌هاي نور به جاي اين‌كه با سطح ديودهاي نوري برخورد كنند با اين ترانزيستورها برخورد كرده و به هدر مي‌روند.

● سنسور‌هاي CCD به مصرف توان بالا معروفند. اين سنسور‌ها در مقايسه با سنسورهاي CMOS تقريبا 100 مرتبه بيشتر از باتري استفاده مي‌كنند.
CCD ها به علت توليد بالاتر، بسيار بيشتر ازCMOS ها مورد تحقيق و بررسي قرار گرفته‌اند و مسلما روش‌هاي توليد اقتصادي‌تر و با كيفيت‌تري براي آن‌ها ابداع شده است. به همين دليل مي‌توان مشاهده كرد كه اغلب دوربين‌هاي با كيفيت و مارك‌هاي معتبر جهان از اين سنسور بهره مي‌برند.

● از آن‌جا كه تقويت كننده سيگنال‌هاي نوري در CMOS بلافاصله بعد از هر فوتوسايت قرار دارد بنابراين اين نوع حسگر‌ها مي‌توانند تصاوير را دو برابر سريع‌تر نسبت بهCCD ها انتقال دهند.

براساس گفته‌هاي بالا متوجه مي‌شويد كهCCD ‌ها بيشترين استفاده را در دوربين‌هايي دارند كه بيشتر بر كيفيت بالاتر تصوير، مقدار بيشتر پيكسل‌هاي تصوير و حساسيت به نور بالا‌تر تأكيد دارند. اما در عوض سنسور‌هايCMOS داراي قيمت كمتر هستند و بيشتر در دوربين‌هايي به كار مي‌روند كه از نظر اقتصادي به صرفه بوده و داراي منبع انرژي محدودتري مي‌باشند.

وضوح (Resolation)
مقدار جريياتي كه هر دوربين مي‌تواند روي يك تصوير ضبط كند، رزولوشن (وضوح) ناميده مي‌شود و توسط واحد پيكسل اندازه‌گيري مي‌شود. هرچه وضوح دوربين شما بالاتر باشد مقدار جزيياتي بيشتري را مي‌توانيد در تصوير خود بگنجانيد و هرچه مقدار اين جزييات در تصوير بيشتر باشد مي‌توانيد در هنگام چاپ اندازه آن را بزرگتر كنيد بدون آن‌كه تصوير شما محو يا دندانه‌‌دندانه شود. انواع وضوح‌هاي دوربين‌ها اين‌گونه است:

256x256 پيكسل: اين اندازه وضوح روي دوربين‌هاي بسيار ارزان قيمت ديده مي‌شود و بسيار ناچيز تر از آن است كه براي چاپ مورد استفاده قرار گيرد. وضوح نمايشگر برخي از گوشي‌هاي موبايل در همين حد است و مي‌توان از تصاويري با اين خصوصيت براي نمايش در آن‌ها استفاده كرد. اين وضوح كلاً دربردارنده‌ 65هزار پيكسل است.

640x640 پيكسل: اين ابعاد حداقل اندازه وضوح در دوربين‌هاي واقعي است و بهترين اندازه براي تصاويري است كه مي‌خواهيد آن‌ها را روي وب قرار داده و يا از طريق اينترنت براي كسي ايميل كنيد. اين مقدار وضوح دربردارنده‌ 307000 پيكسل مي‌باشد.

1216x912 پيكسل: اگر تصميم داريد تصاويرتان را در ابعاد معمولي عكس‌هاي نگاتيوي چاپ كنيد اين وضوح بهترين انتخاب است. چرا كه اولين نوع وضوح از رده مگاپيكسل محسوب مي‌شود و حدودا داراي 000/109/1 پيكسل مي‌باشد.

1600x1200 پيكسل: تصاويري با اين مشخصات به عنوان تصاوير وضوح بالا محسوب مي‌شوند و مي‌توانند بدون هيچ مشكلي تا ابعاد 30x40 سانتي‌متر كه بالاترين اندازه پيشنهادي عكاسان براي چاپ نگاتيوهاي دوربين‌هاي 35 ميلي‌متري مي‌باشد چاپ شوند. اين مقدار وضوح دربردارنده‌ حدودا دوميليون پيكسل رنگي مي‌باشد و براي استفاده‌ خانگي بسيار مناسب است. هرچند كه تا به امروز دوربين‌هايي تا وضوح 14ميليون پيكسل نيز ساخته شده است اما پيشنهاد مناسب براي كساني كه درباره‌ دوربيني مناسب براي كاربردهاي خانگي سؤال مي كنند يك دوربين دومگاپيكسلي مي‌باشد. شما كه نتيجه‌اي بهتر از نتيجه‌ دوربين‌هاي نگاتيوي معمولي احتياج نداريد؟

وضوح مناسب براي وب و ايميل‌
اگر تنها تصميم داريد تصاويري براي صفحه وب خانگي يا وبلاگ خودتان تهيه كنيد و يا عكس‌هاي يادگاري براي دوستانتان بفرستيد استفاده از وضوح 640x480 مناسب است. ضمن آن‌كه مزيت‌هاي ديگري نيز دارد كه عبارتند از:‌

● صفحه‌ي وب يا وبلاگ شما به دليل حجم كم اين تصاوير زودتر نمايش داده مي‌شود.
● حافظه‌ محدود دوربين‌ها (در انواع معمولي بدون فلاش كارت 8 تا 16 مگابايت) امكان ذخيره‌ تعداد عكس بيشتري را به شما مي‌دهد. شايد تا وقتي با دوربينتان به يك مسافرت چند روزه نرويد ارزش اين مزيت را متوجه نشويد!
● زمان انتقال اين تصاوير به كامپيوتر بسيار كمتر خواهد شد. مخصوصا اگر از كابل‌هاي ارتباطي COM يا ارتباط مادون قرمز به جاي پورت‌هاي USB استفاده مي كنيد.
● تصاوير گرفته شده حجم كمتري را روي كامپيوترتان اشغال مي‌كنند (هرچند كه امروزه براي بيشتر كاربران اين مسأله موضوع مهمي نيست).
از طرفي اگر تصميم داريد تصاويرتان را چاپ كنيد قطعاً به دوربيني با وضوح بالا احتياج خواهيد داشت. پس بهتر است كه درباره‌ چاپ بيشتر صحبت كنيم.

وضوح مناسب براي چاپ
فناوري‌هاي متنوعي در صنعت چاپ و چاپگرها وجود دارد. ما در اين‌جا درباره‌ تكنولوژي چاپگر‌هاي Inkjet يا جوهرافشان صحبت مي‌كنيم. شركت‌هاي سازنده‌ چاپگر‌ها در بيشتر موارد كيفيت چاپگر خود را براساس وضوح چاپ نقاط در واحد اينچ مربع (dpi) تبليغ مي كنند. اما وضوح‌هاي همسان لزوماً با هم برابر نيستند! زيرا يك پرينتر ممكن است مقدار قطرات جوهر بيشتري را براي نقطه‌ مورد نظر استفاده كند.
به عنوان مثال چاپگرهاي ساخت شركت (HP (Hewlett Packard كه از فناوري PhotoREt lll استفاده مي‌كنند مي‌توانند براي ساختن يك رنگ از تركيب 29 قطره‌ جوهر به ازاي هر نقطه استفاده كنند يعني نهايتاً امكان ساخت 3500 رنگ را دارند. اگرچه اين عدد ممكن است به نظر بسيار زياد باشد اما فراموش نكنيد كه بسياري از دوربين‌ها مي‌توانند 8/16 ميليون رنگ را به ازاي هر نقطه ذخيره كنند! مسلماً اين تعداد رنگ براي ساخت دقيق هر پيكسل رنگي كافي نيست و چاپگر‌ها مجبورند تركيبي از رنگ‌ها را به گونه‌اي ايجاد كنند كه وقتي از يك فاصله به آن‌ها نگاه مي كنيم پيكسل‌ها يكسان به نظر بيايند

در بسياري از موارد سؤال مي‌شود كه چه چاپگري براي چاپ عكس‌هاي خانوادگي‌ مناسب است؟ مي‌توانيم با يك حساب سر انگشتي مقدار دقيق بالاترين كيفيت چاپگر‌ مورد نظرمان را به‌دست آوريم. به عنوان مثال پرينتر خانگي من داراي وضوح 1200dpi مي‌باشد و بالاترين وضوح چاپ مناسب آن 300 پيكسل در اينچ مربع است. بدين معني كه با يك تصوير 1200x900 من مي‌توانم يك تصوير 3x4 اينچي( تقريبا اندازه معمول در ايران كه 9x12 سانتيمتر است) را چاپ كنم. البته در عمل وضوح كمتر از اين هم قابل قبول به نظر مي‌رسد. شما خودتان هم مي‌توانيد اين مقايسه را انجام دهيد. اما فراموش نكنيد كه براي به دست آوردن كيفيتي قابل مقايسه با كيفيت فيلم‌هاي نگاتيوي قديمي تقريبا به وضوحي بين 150 تا 200 پيكسل به ازاي هر اينچ مربع احتياج داريد.


شركت كداك در سايت اينترنتي خود حداقل وضوح پيشنهادي براي چاپ تصاوير در اندازه‌هاي مختلف رامطابق جدول 1 ارايه كرده است.
البته جدول 1 به هيچ وجه نفي كننده استفاده از دوربين‌هاي قوي‌تر براي عكسبرداري عمومي نيست. مسلم است كه در صورتي كه تمام شرايط يكسان باشد، كيفيت چاپ يك عكس 5x7 اينچي با وضوح 6/1 بهتر از چاپ همين عكس با وضوح 8/0 است.

تشخيص رنگ‌ها
متاسفانه بايد بگويم كه تمام فوتوسايت‌ها كوررنگي دارند! دانستيم كه فوتوسايت‌ها مراكزي هستند كه با جذب نور، بارالكتريكي توليد مي‌كنند. اما اين مراكز قدرت تشخيص رنگ‌ها را ندارند و تنها مي‌توانند ميزان شدت نور تابيده شده را گزارش كنند. بسياري از حسگرها اين مشكل را توسط فيلترهاي رنگي حل كرده‌اند. هنگامي كه رنگ‌ها ضبط و ذخيره مي‌شوند، مي‌توان از آن‌ها براي تركيب و به دست آوردن رنگ‌هاي ديگر طيف نوركه شما معمولا روي صفحه‌ي مانيتور مي‌بينيد استفاده كرد. اما اين كار چگونه انجام مي‌شود؟


چندين راه براي ضبط سه رنگ اصلي تشكيل‌دهنده‌ طيف نوري در دوربين‌هاي ديجيتالي وجود دارد. دوربين‌هايي كه بالاترين كيفيت را دارند، از سه حسگر جداگانه استفاده مي‌كنند كه هر يك داراي يك ----- رنگي جداگانه بر روي خودش است. نور توسط يك تقسيم‌كننده نور(Beam Splitter) كه درون دوربين تعبيه شده به حسگر‌هاي مختلف فرستاده مي‌شود. فرض كنيد كه يك لوله‌ آب داريم كه در انتهاي آن يك سه راهي وجود دارد و مي‌تواند آب ورودي را به مقادير مساوي تقسيم كرده و از هر يك از سه انشعاب خود بيرون بفرستد. بنابراين هر حسگر تصويري مشابه حسگر ديگر را دريافت مي‌كند. اما از آن‌جا كه رنگ فيلتر‌هاي روي هر حسگر متفاوت است، هر حسگر تنها به يكي از رنگ‌هاي اصلي واكنش نشان مي‌دهد.
مزيت استفاده از اين سيستم اين است كه هر فوتوسايت حسگر مي‌تواند هركدام از سه رنگ تابيده شده را دريافت و ضبط كند. متأسفانه دوربين‌هايي كه از اين روش استفاده مي كنند نه تنها حجم بيشتري دارند بلكه بسيار گران نيز هستند.

راه ديگر استفاده از تعدادي ----- چرخان با سه رنگ قرمز و آبي و سبز در مقابل تنها يك حسگر است. اين ----- هربار كه مي‌چرخد روي يكي از رنگ‌ها قرار مي‌گيرد و دوربين مي‌تواند نور تابيده شده از ميان آن ----- را ضبط كند. هنگامي كه هرسه نور تابيده شد، تصاوير حاصل از اين سه ----- رنگي با هم تركيب شده و تصور كامل حاصل مي‌گردد. هرچند كه در اين روش هر پيكسل از تركيب هر سه رنگ حاصل مي‌شود اما عملاً نتيجه عكسبرداري از تصاوير چندان واقعي به نظر نمي‌رسد. چرا كه ممكن است تصوير دقيقا همان چيزي نباشد كه در عكس قبلي با يك ----- ديگر ذخيره شده بود. بنابراين چنين دوربين‌هاي براي عكسبرداري از تصاوير با سرعت حركت زياد مثلا‌ً مسابقات اتومبيل‌راني اصلا‌ً مناسب نيستند.

روش ديگري كه در دوربين‌ها استفاده مي‌شود روش Interpolation (درون يابي) است.(درون يابي در لغت به معناي محاسبه مقادير واسط بين دو نقطه است.) اين روش يكي از عملي ترين و اقتصادي‌ترين روش‌هاي جدا كردن سه رنگ اصلي از يك عكس منفرد است. براي اين كار روي هر يك از فوتوسايت‌ها به طور جداگانه يك ----- رنگي قرار مي‌گيرد و در حقيقت حسگر نوري را به يك دسته پيكسل‌هاي رنگي قرمز و آبي و سبز مبدل مي كند. با اين كار مي‌توان به سادگي با اطلاعات به دست آمده از ميانگين مقدار رنگ پيكسل‌هاي همجوار به تخمين دقيقي از رنگ‌هاي هر موقعيت مكاني دست يافت. پروسه‌ يافتن مقدار تخميني رنگ‌هاي بين دو نقطه‌ رنگي را درون‌يابي مي‌نامند. (درباره‌ اين روش بيشتر توضيح خواهيم داد . فعلا براي سادگي كار هر يك از فوتوسايت‌ها را به صورت يك پيكسل رنگي قرمز ، آبي يا سبز در نظر بگيريد كه با ترتيب خاصي در كنار هم قرار گرفته‌اند).

----- باير (Bayer Filter)
الگوي معمول فيلتري كه در قسمت تشخيص رنگ درباره آن صحبت كرديم الگويي به نام ----- باير است. اين الگو روش چيدمان فيلتر‌هاي رنگي را در حسگر‌هاي نوري‌ كه به روش درونيابي عمل مي‌كنند توجيه مي كند. در اين الگو روش چيدمان رنگ‌ها به صورت يك در ميان قرمز و سبز و در جهت عمود بر آن به صورت يك در ميان آبي و سبز مي‌باشد. احتمالا مي‌پرسيد چرا رنگ سبز در هر دو رديف قرار مي‌گيرد؟ در اين ----- رنگ سبز به دقيقاً دوبرابر هر رنگ ( و برابر با مقدار هر دورنگ) مي‌باشد. زيرا چشم انسان نسبت به اين سه رنگ اصلي حساسيت يكساني ندارد و ضروري است كه اطلاعات رنگي ذخيره شده نسبت به رنگ سبز بيشتر از دو رنگ ديگر باشد. با اين كار درك چشم ما از تصوير ضبط شده، تصويري طبيعي‌تر خواهد بود.


مزيت اين روش اين است كه تنها به يك حسگر نوري احتياج دارد و ذخيره‌ اطلاعات رنگي (قرمز، سبز و آبي) در يك لحظه ‌و به صورت همزمان اتفاق مي‌افتد. اين مطلب بدين‌معني است كه مي‌توان دوربين‌هايي بسيار ارزان و كم حجم و كارآمد تهيه كرد كه در بسياري از موقعيت‌هاي مكاني كاربرد داشته باشند. خروجي فايل RAW از يك حسگر با ----- باير يك تصوير شطرنجي از رنگ‌هاي قرمز و آبي و سبز با شدت‌هاي مختلف مي‌باشد كه براي ايجاد تصوير به مرحله‌ Interpolation مي‌رود

فيلمبرداري

بسياري از دوربين‌هاي عكاسي به شما امكان فيلمبرداري را نيز مي‌دهند. هرچند نبايد انتظار داشت كه كيفيت اين فيلم‌ها كه در اكثر مواقع در قالب MPEG ذخيره مي‌شوند، قابل مقايسه با دوربين‌هاي فيلمبرداري VHS يا DV باشد اما براي استفاده خانگي چيزي كم از دوربين‌هاي گوشي‌هاي موبايل‌هاي گران‌قيمت جديد ندارند. آن‌ها مي‌توانند بسته به حافظه‌ دوربين‌، حدود چند دقيقه فيلم ضبط كنند (البته در صورت اتصال همزمان به كامپيوتر مي‌توان زمان آن را افزايش داد) كه وضوحآن معمولاً به بيش از 640x480 نمي‌رسد. در هنگام خريد دوربين توجه كنيد كه دوربين‌تان علاوه بر امكان ذخيره‌ تصوير، امكان ذخيره‌ صدا را نيز دارا باشد. ديدن يك فيلم صامت چندان جذاب نخواهد بود.

اگر با دقت نگاهي به اين الگوي جداسازي رنگ‌ها بيندازيد احتمالا شگفت‌زده خواهيد شد كه چگونه از اين رنگ‌هاي اصلي شطرنجي كه به صورت چهار رنگ (دو رنگ سبز و يك قرمز و يك آبي) دريافت مي‌شوند، رنگ هاي حقيقي تصاوير با هاله‌هايي از تغييرات رنگ طبيعي به‌دست مي‌آيد؟ جواب مسأله در اين‌جاست كه دوربين‌هاي ديجيتالي از يك الگوريتم تبديل به نام Demosaicing Algorithms استفاده مي‌كنند كه مي‌تواند اين رنگ‌هاي شطرنجي (يا موزاييكي) جدا از هم را به يك پيكسل رنگي برابر با رنگ حقيقي مبدل كند. در واقع هر يك از اين رنگ‌هاي جداگانه در حقيقت بيش از يك‌بار در بازسازي رنگ‌ها مورد استفاده قرار مي گيرند و هر پيكسل رنگي با ميانگين گرفتن از ميزان شدت و نوع رنگ احاطه‌كننده‌اش، ساخته مي‌شود.


دوربين‌هاي مختلف از راه‌هاي گوناگون ديگري نيز براي به‌دست آوردن ميزان شدت و نوع رنگ‌هاي دريافتي استفاده مي‌كنند. به عنوان مثال يكي از شركت‌هاي معتبر سازنده دوربين و لنز به نامFoevon ، حسگري ابداع كرده است كه از هر سه ----- آبي، سبز و قرمز بر روي تمام سطح حسگر خود استفاده كرده است. ممكن است تعجب كنيد كه چطور يك حسگر مي‌تواند هر سه نور رنگي اصلي را كه به سطح آن تابيده مي‌شود محاسبه كند. در صورتي‌كه همان‌طور كه گفتيم فوتوسايت‌كور رنگي دارند. تكنولوژي پيشرفته‌ اين دوربين كه X3 technology ناميده مي‌شود از روش خلاقانه‌ قرار دادن سه تشخيص‌دهنده نور در داخل سيليكون حسگر استفاده مي‌كند و هنگامي كه نورهاي آبي، سبز و قرمز به سطح آن تابيده مي‌شوند، از آن ‌جايي كه هر يك از آن‌ها داراي قدرت نفوذ مشخصي به داخل سيليكون حسگر هستند، مي‌توانند ميزان شدت نور را براي هر يك از اين سه رنگ تابيده شده بر سطح فوتوسايت تعيين كنند.
تكنولوژي ديگري كه توسط شركت سوني ابداع شده از يك رنگ Cyan (سبز آبي) به جاي يك رديف از رنگ‌هاي سبز استفاده مي‌كند و يا در برخي دوربين‌ها به جاي رنگ‌هاي (قرمز، سبز، آبي) از چهار رنگ سبزآبي، زرد، سبز و قرمزآبي استفاده مي‌شود. اما در هر حال امروزه در اكثر دوربين‌هاي موجود در بازار از دوربين‌هاي تك حسگره با فيلتر‌هاي باير استفاده مي‌شود.

ديجيتالي كردن اطلاعات
تا اين‌جا آموختيم كه حسگر چيست و نور تابيده شده به سطح آن چگونه به بار‌هاي الكتريكي با شدت‌هاي مختلف تبديل مي‌شود. اما اين بار‌هاي الكتريكي كه توسط حسگر‌ها توليد مي‌شوند نمي‌توانند به عنوان علائم ديجيتال مورد استفاده كامپيوتر قرار بگيرند. به منظور ديجيتالي كردن اطلاعات، اين سيگنال‌ها بايد از ميان يك مبدل ديجيتال به آنالوگ (ADC: Analog to Digital Convertor) عبور كنند. در حقيقت عمليات دورن‌يابي نيز پس از همين تبديل شروع مي‌شود.


براي ساده شدن بحث، تصور كنيد كه هر كدام از فوتوسايت‌هايي كه درباره‌ آن صحبت كرديم يك سطل آب هستند و فوتون‌هاي نور را به صورت قطرات باراني فرض كنيد كه به داخل آن‌ها ريخته مي‌شوند. همينطور كه دانه‌هاي باران به داخل سطل ريخته مي‌شوند، سطل از آب پر مي‌شود (در حقيقت از بار الكتريكي انباشته مي‌شود). از آنجا كه مقدار بارش باران به داخل هر يك از اين سطل‌ها يكسان نيست، بعضي از آن‌ها پر مي‌شوند و بعضي ديگر هم نيمه پر و يا خالي مي‌مانند. حالا سطل‌هايي داريم كه داراي مقادير مختلفي از آب (يا بار الكتريكي) هستند (كه بستگي به روشن‌تر بودن يا تاريك‌تر بودن نور تابيده شده دارد). سپس ACD يا مبدل آنالوگ به ديجيتال، مقدار آب انباشته شده در هر سطل را اندازه‌گيري كرده و اطلاعات به دست آمده را در مبناي باينري يا دو دوئي كه مبناي مورد استفاده كامپيوتر است، گزارش مي‌كند. در قسمت بعدي اين مقاله، به مسائل مربوط به ديدن تصاوير، ويرايش، لنزها و راهنماي خريد دوربين خواهيم پرداخت.

Babak_King
22-12-2005, 17:15
درون يك دوربين ديجيتال - قسمت دوم

فوتوسايت‌ها و پيكسل‌ها
در قسمت قبلي كه در مورد وضوح و تعداد پيكسل‌ها صحبت مي‌كرديم، احتمالا متوجه شده‌ايد كه تعداد پيكسل‌ها و بيشترين مقدار وضوح، آن‌چنان كه بايد باهم هماهنگ نيستند. به عنوان مثال يك دوربين كه به ادعاي سازنده‌اش داراي 1/2 مگاپيكسل است، چطور فقط مي‌تواند تصويري با وضوح 1200 1600x ايجاد كند؟ بگذاريد مقدار دقيق را محاسبه كنيم :

نمايي از يك CCD
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يك تصوير با وضوح 1200 1600x (كه با دوربين گرفته‌ايم) بايد داراي 1600 در 1200 پيكسل يعني داراي 000/920/1 پيكسل باشد. اما "1/2 مگاپيكسل" به اين معني است كه تصوير ما بايد 000/100/2 پيكسل داشته باشد. اين مسئله نه يك حقه‌ ديجيتالي است و نه يك اشتباه محاسباتي از سوي سازنده‌ دوربين. اين يك اختلاف كاملا حقيقي بين دو عدد است. وقتي سازنده‌ا‌ي ادعا مي‌كند كه دوربينش 1/2 مگاپيكسل است يعني روي CCD خود 000/100/2 عدد فوتوسايت تعبيه كرده است. پس چطور ممكن است بعضي از اين فوتوسايت‌ها براي ايجاد تصوير مورد استفاده قرار نگرفته باشند؟ فراموش نكنيد كه CCD يك وسيله‌ آنالوگ است و مجبور است براي ايجاد بار الكتريكي، از فوتون‌هاي انباشته شده در فوتوسايت‌ها براي ارسال بار الكتريكي به مبدل آنالوگ به ديجيتال استفاده كند. حتما مي‌دانيدكه دليل اينكه ما بعضي اجسام را سياه مي‌بينيم اين است كه هيچ نوري از سطح آنها به چشم ما باز تابيده نمي‌شود. در حقيقت هيچ فوتون نوري از آنها به چشم ما تابيده نمي‌شود. درست حدس زديد. بعضي از فوتوسايت‌ها اصلا از بار الكتريكي پر نمي‌شوند و مقدار نور محاسبه شده براي اين پيكسل‌ها از ميانگين پيكسل‌هاي همجوار (حتي اگر ضعيف هم باشند از پيكسل‌هاي دورتر) محاسبه مي‌شوند. پيكسل‌هاي مرده يا همان پيكسل‌هايي كه مورد استفاده قرار نگرفته‌اند در حقيقت همان فوتوسايت‌هايي هستند كه هيچ نوري دريافت نمي‌كنند و عكس را خراب مي‌كنند. بايد بپذيريم كه محيط اطراف ما داراي رنگ سياه نيز هست!

حافظه‌ها

بسياري از دوربين‌هايي كه امروزه در فروشگا‌ه‌ها مي‌بينيد، داراي يك نمايشگر LCD هستند كه به شما امكان مي‌دهندبلافاصله پس از عكسبرداري، تصوير گرفته شده را مشاهده كنيد. اين قابليت يكي از پيشرفت‌هاي بسيار مهم در صنعت عكاسي است. اين قابليت به قدري جالب است كه بسياري از عكاسان آنالوگ را واداشت عليرغم وابستگي زيادي كه به دوربين‌ها و روش‌هاي قديمي عكاسي داشتند، به عكاسي ديجيتال رو بياورند.
البته مشاهده‌ تصاوير گرفته شده كه با همكاري ACD و ريزپردازنده‌ موجود در داخل دوربين بر روي نمايشگر دوربين امكان پذير مي‌شود، پايان داستان نيست. بسياري از ما دوست داريم تصاويرمان را تا مدت‌ها روي دستگاه كامپيوترمان حفظ كنيم و يا آنها را چاپ كرده و در داخل آلبوم‌هاي عكس‌ نگهداري كنيم. راه‌هاي مختلفي براي نگهداري از تصاوير در داخل دوربين و يا انتقال آنها به كامپيوتر وجود دارد.
امروزه تمام دوربين‌هاي ديجيتالي موجود در بازار داراي حافظه‌هايي هستند كه براي ذخيره‌ موقت تصوير در داخل دوربين تعبيه شده‌اند. شما مي‌توانيد تا زماني كه اين حافظه كه حجم محدودي هم دارد كاملا پر نشده، باخيال راحت عكسبرداري كنيد. دوربين شما تمام عكس‌ها را روي آن ذخيره مي‌كند. اما هنگامي كه اين حافظه پر مي‌شود بايد براي آن فكري كرد.

ابزارهاي زيادي هستند كه كار سازماندهي يا ويرايش عكس هاي ديجيتالي را
انجام مي دهند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يك راه اين است كه به‌وسيله‌ يكي از ابزار‌هاي اتصال‌دهنده ارائه شده همراه دوربين‌تان، عكس‌هاي گرفته شده را به كامپيوتر يا يك حافظه بزرگتر ( مثل حافظه‌هاي PDA ساخت شركت Nikon) انتقال دهيد. پورت‌هاي USB ،Parallel ،SCSI ، Serial و يا حتي درگاه‌هاي مادون قرمز (Infrared) نيز كه در اكثر گوشي‌هاي موبايل جديد تعبيه شده، مي‌توانند به سادگي عكس‌هاي شما را منتقل كنند. اما همه اين‌ها در صورتي ميسر است كه شما به كامپيوترتان دسترسي داشته باشيد. فرض كنيد در طول يك سفر حافظه دوربين‌تان پر شود. براي چنين موقعيت‌هايي بايد از وسايل ذخيره ‌سازي جانبي كمك بگيريد.

خيلي از دوربين‌هاي ارزان قيمت تنها مي‌توانند از حافظه داخلي خود استفاده كنند. اين حافظه همان‌طور كه گفتيم بسيار زود پر مي‌شود و معمولا بيشتر از 8 يا 16 مگابايت نيست. اما حافظه‌هاي جانبي در انواع مختلفي يافت مي‌شوند كه عبارتند از:

كارت‌هاي SmartMedia: كارت‌هايي شبيه به همان حافظه‌هاي Flash Memory هستند كه ابعاد كوچكي دارند.

كارت‌هاي CompactFlash: شبيه به كارت‌هاي SmartMedia اما كمي بزرگ‌تر هستند.
Memory Stick: يك نوع حافظه‌ شبيه به كارت‌هاي Flash Memory كه مخصوص محصولات شركت سوني مي‌باشد.

فلاپي ديسك: بعضي از دوربين‌ها مي‌توانند كه مستقيما از فلاپي ديسك به عنوان حافظه استفاده كنند.

كارت PCMCIA: تعدادي از دوربين‌هاي حرفه‌اي جديد، به علت حجم بالاي تصاويري كه ذخيره مي‌كنند از كارت‌هايPCMCIA استفاده مي‌نمايند كه بسيار گران‌قيمت هستند استفاده نمايند.
CD يا DVD قابل رايت: تعدادي از دوربين‌هاي جديد نيز از CD يا DVD براي ذخيره تصاوير استفاده مي كنند.

هيچ‌كدام از اين كارت‌ها را نمي‌توان به جاي ديگري به كار برد و معمولا دوربين‌هاي ديجيتال از يك يا دو نمونه از اين حافظه‌ها استفاده مي‌كنند.

اگر از چندين كارت حافظه مربوط به دوربين‌هاي مختلف استفاده مي كنيد و نمي‌توانيد همه آنها را توسط كابل‌هاي مخصوص خود به كامپيوترتان متصل كنيد، بهتر است از دستگاه‌هاي كارت‌خوان استفاده كنيد. اين دستگاه‌ها كه در بازار ايران با نام Ram Reader شناخته مي‌شوند، داراي يك رابط USB هستند كه مي‌توانيد با قرار دادن كارت‌هاي حافظه در داخل آن محتويات آنها را انتقال دهيد.(من به تازگي يكي از آنها را كه اسلات‌هاي جداگانه‌اي براي تمام كارت‌هاي حافظه دارد به قيمت 14 هزار تومان خريداري كرده‌ام).

فشرده‌سازي
از آنجايي‌كه ذخيره كردن فايل‌هاي تصويري با بيش از 2/1 ميليون پيكسل فضاي زيادي را اشغال مي‌كند، بسياري از دوربين‌ها از يك روش‌هاي فشرده‌سازي براي ذخيره‌ اطلاعات تصويري استفاده مي‌كنند. دو راه ممكن براي فشرده‌سازي تصاوير وجود داشته باشد: repetition و irrelevancy.

در روش repetition يا فشرده سازي بر اساس تكرار، مي‌توان اين‌طور تصور كرد كه كامپيوتر، رنگ‌ها را براساس تكرار آنها در تصوير ذخيره مي‌كند. مثلا فرض ‌كنيد تصويري داريم كه نيمي از آن را آسمان آبي پوشانده است. در اين‌حالت در آسمان حدودا 30 سايه‌ آبي موجود است كه كامپيوتر از هركدام از آنها يك نمونه مي‌گيرد و بقيه اطلاعات را حذف مي‌كند. كامپيوتر هنگام بازسازي تصوير مي‌تواند با دقت قابل قبولي اين رنگ‌ها را دوباره جايگزين كند به طوري كه ساختار اصلي رنگ‌هاي تصوير از بين نرود. اين روش اگر‌چه روش بسيار مفيدي است اما متاسفانه نمي‌تواند بيش از 50 درصد فشرده‌سازي را روي تصوير انجام دهد.

روش Irrelevancy در حقيقت از يك حقه استفاده مي‌كند. يك دوربين ديجيتالي نسبت به چشم انسان اطلاعات بيشتري را ذخيره مي‌كند. بسياري از روش‌هاي فشرده‌سازي از اين مزيت براي حذف اطلاعات و كم كردن حجم آنها استفاده مي كنند. اگر مي‌خواهيد فايل كوچكتري داشته باشيد مجبوريد كه مقدار بيشتري از اطلاعات غير ضروري (از ديد انسان) را كنار بگذاريد. بسياري از دوربين‌ها ميزان حذف اطلاعات را متناسب با وضوح در نظر مي‌گيرند. يعني وضوح كمتر همان حذف بيشتر اطلاعات غير ضروري و داشتن فايل كوچكتر است.

كنترل نور
كنترل مقدار نور تابيده شده به سطح حسگر بسيار مهم است. اگر دوباره به مثال سطل‌ها و قطرات آب برگرديم، مي‌توانيم حدس بزنيم كه چرا نور بسيار شديد و يا نور بسيار كم براي كار عكاسي مناسب نيست. سطل كاملا خالي و يا كاملا پر نمي‌تواند هيچ‌گونه اطلاعاتي را براي كار ذخيره كند و تمام اطلاعات مربوط به ميزان شدت نور حذف مي‌شود. حتي اگر فرض كنيم يكي از فوتوسايت‌ها احتمالا با نور بيشتري نسبت به ديگري مواجه شده است، اما چون هر دو سطل كاملا پر و مساوي هستند نمي‌توانيم مقدار ميان آن دو را به دست آوريم. در دوربين دو قطعه به
نام‌هاي شاتر و ديافراگم مي‌توانند ميزان تابش نور را كنترل كنند.

مقدار مربوط به ديافراگم عبارت است از مقدار باز شدن دهانه‌ دوربين به منظور تابش نور از درون لنز‌ها. ديافراگم دقيقا بعد از لنز‌ها قرار گرفته است. نور بازتابيده از يك جسم ممكن است بسيار شديد باشد و ممكن است براي بازسازي تصوير به چنين نور شديدي احتياج نباشد. در چنين موقعيتي شما به اندازه ديافراگم كوچك‌تر احتياج داريد. برعكسِ اين اتفاق در روز‌هاي باراني و ابري مي‌افتد كه به علت نور كم محيط، نور كافي براي ايجاد تصوير وجود ندارد و دهانه ديافراگم دوربين بازتر خواهد شد.

سرعت شاتر نيز مقدار زمان باز ماندن ديافراگم را كنترل مي كند. هر چه زمان بيشتري ديافراگم را باز نگه داريم، نور بيشتر به سطح فوتوسايت‌ها تابيده مي‌شود. اين قطعه در دوربين‌هاي آنالوگ به طور مكانيكي عمل مي‌كند. چرا كه با هر بار شارژ شدن، فنر شاتر تنها يك‌بار مي تواند عمل كند (صدا و لرزش خفيفي كه در هنگام گرفتن عكس با اين دوربين‌ها حس مي‌شود مربوط به عملكرد همين قطعه است). اما در دوربين‌هاي ديجيتالي به علت اينكه عمل دريافت نور با برقرار شدن اتصال بين صفحه‌ حسگر و مبدل آنالوگ به ديجيتال انجام مي‌شود، عملا احتياجي به شاتر مكانيكي نيست. در ضمن توانايي بسيار زياد دوربين هاي ديجيتالي نسبت به دوربين‌هاي آنالوگ در گرفتن تصاوير سريع پي‌در‌پي به همين قابليت وابسته است. (البته بعضي دوربين‌هاي ديجيتالي SLR از هر دو نوع شاتر استفاده مي‌كنند.)

بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال ارزان قيمت مقدار اين دو گزينه را به طور خودكار تنظيم مي‌كنند و در اكثر مواقع بهترين حالت (از ديد حسگر نوري دوربين) را انتخاب مي‌كنند. اما دوربين‌هاي پيشرفته‌تر قابليت‌هاي بيشتري را براي تغيير سرعت و شدت نوردهي در اختيار قرار مي‌دهند كه مورد استفاده عكاسان حرفه‌اي است. بعضي از سازندگان دوربين‌هاي ديجيتالي حتي پا را از اين هم فراتر گذاشته‌اند و براي جلب توجه حرفه‌اي‌ها، با استفاده از يك لرزاننده و بلندگوي بسيار كوچك در داخل دوربين صدا و لرزش خفيف حاصل از شاتر را در اين دوربين‌ها بازسازي كرده‌اند! ممكن است تصور كنيد چرا هنگامي كه دوربين، به طور اتوماتيك بسياري از تنظيمات را انجام مي‌دهد بايد دوربين گرانتري با قابليت تنظيم دستي تهيه كنيد. فراموش نكنيد كه بهترين حالت از ديد حسگر دوربين حالت بهينه در بين حالت‌هاي مورد انتخاب (و نه لزوما بهترين حالت ممكن) مي‌باشدو

لنز‌ها و فاصله‌هاي كانوني
وظيفه‌ لنز دوربين اين است كه نور‌هاي بازتابيده موجود را گرفته، آنها را متمركز كرده و روي سطح حساس به نور بتاباند. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال از روش فوكوس خودكار استفاده مي كنند كه روش بسيار جالبي براي تنظيم است.

اما تفاوت اساسي بين لنز‌هاي دوربين‌هاي ديجيتالي و دوربين‌هاي آنالوگ در فاصله‌ كانوني آن‌ها است. هنگامي كه خطوط موازي نور از ميان عدسي لنز دوربين مي‌گذرند، شكست نور به سمت محور لنز موجب متمركزشدن اين پرتو‌ها در يك نقطه مي‌شود كه آن را نقطه‌ي كانوني مي‌نامند. (احتمالا اولين كاري كه كودكان با يك عدسي انجام مي‌دهند به‌دست آوردن همين نقطه‌ كانوني است). در حقيقت فاصله‌ كانوني، فاصله همين نقطه تا مركز عدسي است. در دوربين‌هاي عكاسي فاصله‌ كانوني عبارت است از فاصله‌ بين مركز لنز دوربين و سطح حساس به نور كه مي‌تواند يك نگاتيو يا يك حسگر سيليكوني باشد. در قسمت اول مقاله آموختيم كه سطح حساس به نور در دوربين‌هاي آنالوگ بسيار بزرگ‌تر از سطح حسگر CCD در دوربين‌هاي ديجيتال است. پس براي اينكه بتوانيم يك تصوير را روي يك سطح كوچك‌تر بتابانيم مي‌بايست فاصله‌ كانوني دوربين را متناسب با آن كاهش دهيم.

همچنين فاصله‌ كانوني به عنوان حياتي‌ترين بخش اطلاعات در مورد تخمين ميزان بزرگ‌نمايي تصوير از زاويه‌ ديد عكاس در دوربين‌هاي آنالوگ محسوب مي‌شود.

در دوربين‌هاي ديجيتالي 4 نوع مختلف لنز به‌كار برده مي‌شود:

● ‌لنز‌هاي زوم ثابت و فوكوس ثابت: اين نوع لنز‌ها داراي فوكوس و زوم ثابت هستند و معمولا در دوربين‌هاي ارزان قيمت كاربرد دارند. بسياري از گوشي‌هاي موبايل و دوربين‌هاي ساده وب‌كم از اين لنزهاي ثابت استفاده مي كنند.

● ‌لنز‌هاي زوم اپتيكال با فوكوس اتوماتيك: اين لنز‌ها شبيه همان لنز‌هايي هستند كه در دوربين‌هاي ويدئويي معمولي استفاده مي‌شوند. مي‌توانيد به مقدار محدودي از قابليت تله و وايد‌كردن استفاده كنيد. اما در بيشتر مواقع امكان زوم كردن دستي را به شما نمي‌دهند.

● ‌لنز‌هاي زوم ديجيتالي: در اين روش دوربين شما (و نه لنز) پيكسل‌هاي مركز عكس را گرفته و به طريق درون‌يابي از همان پيكسل‌هاي گرفته شده، يك تصوير بزرگ‌تر به اندازه‌ تصوير اصلي مي‌سازد. بسته به وضوح تصوير و نوع حسگر، اين عمل ممكن است به از بين رفتن كيفيت و يا شطرنجي شدن تصوير منجر شود. اين نوع زوم دقيقا مثل اين است كه شما يك عكس را بگيريد و قسمتي از آن را ببريد و سپس تكه‌ بريده شده‌ تصوير را چند برابر بزرگ كنيد.

● ‌لنز‌هاي قابل تعويض: اگر با دوربين هاي 35ميلي‌متري حرفه‌اي‌تر كار كرده باشيد، با مفهوم لنز‌هاي قابل تعويض آشنا هستيد. اين لنز‌ها مي‌توانند بر روي دوربين قرار بگيرند و به‌وسيله شكست نور (همانند لنز هاي نوري ديگر) تصوير بزرگ‌تر و يا كوچك‌تري را به دوربين منتقل كنند.

تفاوت بين زوم اپتيكال و زوم ديجيتال

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

از آنجايي‌كه بسياري از كاربران با دوربين‌هاي آنالوگ 35 ميلي‌متري كار كرده‌اند و با مقياس‌هاي لنز‌هاي مربوط به آنها آشنا هستند، اكثر سازندگان دوربين‌هاي ديجيتالي فاصله‌هاي كانوني لنز‌هاي دوربين‌هاي خود را در مقياس‌هاي قابل مقايسه با دوربين‌هاي آنالوگ بيان مي‌كنند. اين اطلاعات در هنگام تهيه دوربين‌ بسيار مهم هستند و شما مي‌توانيد به راحتي از عادي و يا تله‌وايد بودن لنز دوربين‌تان اطمينان حاصل كنيد. در جدول يك شما مي‌توانيد فاصله‌هاي كانوني‌اي را كه مربوط به يك لنز دوربين 3/1 مگاپيكسلي مي‌باشد را در مقايسه با مقادير متناسب با آنها در يك دوربين 35 ميلي‌متري مشاهده كنيد.


جمع بندي
در اين قسمت چيز‌هايي را درباره كار كرد دوربين ديجيتال آموختيد. بگذاريد يك بار ديگر آن‌ها را با هم مرور كنيم:

● شما دوربين‌تان را به سمت سوژه مورد نظر مي‌گيريد و به‌وسيله‌ زوم اپتيكال تصوير را به جلو يا عقب مي‌بريد.

● به آرامي دكمه‌ شاتر دوربين را تا نيمه فشار مي‌دهيد.

● دوربين شما به طور خودكار روي سوژه‌ مورد نظر فوكوس كرده و مقدار نور تابيده شده از سطح آن را اندازه‌گيري مي‌كند.

● پردازشگر دوربين مقدار متناسب ديافراگم و شاتر را محاسبه مي‌كند.

● حالا شما دكمه‌ شاتر را تا انتها فشار مي‌دهيد.

● CCD دوربين شروع به كار كرده و نور بازتابش را دريافت كرده و تا زمان بسته شدن شاتر عمل ذخيره كردن بار الكتريكي را انجام مي‌دهد.

● ACD، بار ذخيره شده در CCD را اندازه‌گيري كرده و يك سيگنال ديجيتالي بر حسب مقادير موجود در هر پيكسل نوري آزاد مي‌كند.

● پردازشگر دوربين با درون‌‌يابي مقادير به‌دست آمده از پيكسل‌هاي تك‌رنگ، مقدار رنگ طبيعي هر نقطه را به‌دست مي‌آورد. در بسياري از دوربين‌ها در اين مرحله مي‌توان تصوير ايجاد شده را در نمايشگر دوربين مشاهده كرد.

● پردازشگر ممكن است تصوير به دست آمده را وارد يك مرحله‌ فشرده‌سازي كند كه در طي آن موجب كاهش حجم تصوير مي‌شود.

● اكنون تصوير به‌دست آمده است.


توصيه‌هايي براي خريد
هنگامي كه براي خريد يك دوربين ديجيتالي به يك فروشگاه مراجعه مي‌كنيد نكاتي وجود دارد كه با به خاطر داشتن آنها مي‌توانيد از خريدن يك دوربين منطبق با خواسته‌هايتان تا حد امكان مطمئن شويد.

غ‌ مطمئن شويد كه دوربيني كه تهيه مي‌كنيد همان وضوحي را دارد كه مورد احتياج شماست. اگر نياز شما دوربيني در حد گرفتن چند عكس خانوادگي و ارسال آن براي دوستان‌تان است يك دوربين 3/1 مگاپيكسلي با وضوح معمولي 480 640x براي شما كافي است. از طرفي ديگر اگر مي‌خواهيد يك نسخه چاپي بزرگ از تصاويرتان را نيز در آلبوم عكس‌تان نگهداري كنيد بهتر است از دوربين‌هايي با وضوح 2 و يا 3 مگاپيكسل استفاده كنيد. معمولا براي نياز يك كاربر خانگي، وضوح بيشتر از اين پيشنهاد نمي‌شود. مطمئن شويد كه دوربينتان داراي حافظه‌ كافي مي‌باشد. هنگامي كه يك تصوير فوق‌العاده زيبا را در كادر تصويرتان مشاهده مي‌كنيد هيچ چيزي مثل پيغام"حافظه پر شده است (! Memory is full)" اعصاب شما را به هم نمي‌ريزد. اين حافظه ممكن است حافظه‌ اصلي دوربين، فلاپي ديسك‌ و يا حافظه‌ جانبي باشد. ممكن است تصور كنيد مي‌توانيد هربار حافظه‌ خود را به يك حافظه‌ جانبي ديگر مثل كامپيوتر و يا اينترنت منتقل كنيد. اما عاقلانه‌ترين راه همراه داشتن يك حافظه Compact Flash در كنار دوربين است. قيمت اين حافظه‌ها نسبت به ميزان كاربرد آنها چندان گران نيست و با همراه داشتن يك حافظه 512 مگابايت و يا 1 گيگابايتي تقريبا مي‌توانيد با خيال راحت از هرچه كه دوست داريد عكس‌برداري كنيد.

دوربيني كه داراي قابليت فوكوس ماكرو باشد، از تار شدن تصوير در اثر نزديك شدن دوربين به سوژه جلوگيري مي كند.
مطمئن شويد لنز موجود روي دوربين براي كاربرد شما مناسب است. به عنوان مثال اگر قصد داريد از دوربين‌تان براي عكس‌برداري از مجالس و جشن خانوادگي استفاده كنيد، مطمئنا به يك لنز وايد احتياج پيدا خواهيد كرد. هميشه جاي دادن همه افراد خانواده درون كادر از مشكل‌ترين كار‌هاي يك عكاس است. نكته‌ ديگري كه نبايد فراموش كنيد اين است كه سعي كنيد قبل از خريد يك دوربين ديجيتالي SLR كه قابليت تعويض لنز را دارد، حتما از در دسترس بودن لنز مخصوص آن اطمينان حاصل كنيد.

مقدار زوم ديجيتال را با زوم اپتيكال اشتباه نگيريد. بسياري از دوربين‌ها چنين تبليغاتي را روي جعبه‌ دوربين درج مي‌كنند: 100X Zoom فراموش نكنيد كه اين عدد در اكثر مواقع كاملا غير واقعي است و در حقيقت مقدار بسيار كمي از اين عدد مرتبط با زوم اپتيكال است (احتمالا 5 يا 10 برابر) و مابقي همان حقه‌ برش و بزرگ‌نمايي مركز عكس است. زوم ديجيتال اضافي در اكثر مواقع موجب افت كيفيت شديد در تصاوير مي‌شود.
فريب وضوح ساختگي را نخوريد. در بيشتر دوربين‌هاي حرفه‌اي نيز مشاهده مي‌شود كه دو مقدار وضوح براي دوربين ارائه شده است:
ffective pixel (وضوح موثر) و Recording Pixel (وضوح ضبط‌شونده). كه در بيشتر مواقع مقدار وضوح ضبط شونده حدودا دوبرابر وضوح موثر است. در حقيقت ميزان ضوح اصلي دوربين همان وضوح موثر است و وضوح ضبط شونده همانند زوم ديجيتال كه تنها از دوبرابر كردن تصوير ذخيره شده به‌دست مي‌آيد. شما مي‌توانيد ميزان وضوح ضبط شونده‌ دوربين‌تان را به‌وسيله نرم‌افزار ويرايشگر‌ تصويرتان تا چند برابر نيز بيشتر كنيد.

ببينيد باطري مورد استفاده‌ دوربين چقدر عمر مي‌كند. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتالي به معناي واقعي باطري را مي‌خورند. نوع باطري مورد استفاده دوربين‌ها نيز بسيار مهم است. پيشنهاد مي‌كنم دوربيني را انتخاب كنيد كه با باطري‌هاي قلمي معمولي (AA size) كار مي‌كنند. امروزه باطري‌هايي به بازار آمده‌اند كه طول عمر بسيار مناسبي دارند و مي‌توانند تا هزار بار دوباره شارژ شوند. مي‌توانيد دو جفت باطري قابل شارژ را همراه با يك دستگاه شارژكننده تهيه كنيد. بسياري از دوربين‌هايي كه از منابع انرژي خاص خود استفاده مي‌كنند، همراه با دوربين دستگاه شارژكننده مخصوص نيز ارائه مي كنند. ممكن است باطري‌هاي دوربين شما در داخل دوربين جاسازي شده باشند. اين بدين معني است كه در صورت تمام شدن باطري شما نمي‌توانيد از دوربين استفاده كنيد، مگر‌اين‌كه خودِ دوربين را مستقيما به دستگاه شارژكننده وصل كنيد.

منابع:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع:ماهنامه شبكه

saghy
23-12-2005, 03:14
سلام
بابك جان خيلي زحمت كشيدي مطالب خوب و قابل قبولي را در اين مورد ارايه كردين ... ان شاله بيشتر روي اين موارد كار كنيد .... تشكر

nazar
23-12-2005, 03:58
دستت درد نكنه بابك جان!
بسيار مطالب مفيدي است. خيلي زحمت كشيدي عزيز!

Babak_King
25-12-2005, 07:52
همه چيز درباره كارتهاي حافظه دوربين هاي ديجيتالكارت‌‌هاي حافظه‌

كارت‌هاي MMC و‌ CD:

مزايا‌: معمول بودن در بسياري از دستگاه‌هاي الكترونيكي‌، ابعادكوچك‌، سرعت بالا، ظرفيت زياد و قيمت مناسب.

معايب‌: با شكاف كارت‌هاي MMC قديمي ساز‌گار نيستند‌.

كارت هاي‌ XD:

مزايا‌: كوچك‌ترين اندازه را در ميان كارت‌ها دارند.

معايب‌: هنوز جديدند و به طور جدي معرفي نشده‌اند به اين دليل با بسياري از دوربين‌ها سازگار نيستند‌.

اندازه128MB :

كارت‌هاي‌ Compact Flash:

مزايا‌: ظرفيت‌هاي بسيار بالا و سرعت زياد.

معايب‌: اندازه و ابعادي بزرگ‌تر از كارت‌هاي متداول دارند‌.

كارت هاي‌ Micro Drive:

مزايا‌: سرعت و ظرفيت بسيار زياد.

معايب‌: قيمت بالا در مقايسه با كارت‌هاي‌ Compact Flash.

اندازه6 GB :

كارت‌هاي:‌ Smart Media

مزايا‌: ويژگي قابل توجهي ندارند!

معايب‌: سرعت كم و ظرفيت پايين‌

كارت‌هاي‌ Memory Stick Duo:

مزايا‌: اندازه‌ كو‌چك

معايب‌: به مبدل‌هاي همراهي نياز دارند.

اندازه128MB:‌

Babak_King
25-12-2005, 07:54
تنوع در بازار دوربين ديجيتال غيرحرفه‌اي


‌ شايد حدود 7-6 سال پيش كه دوربين‌هاي ديجيتال به عنوان تازه‌واردان بازار دوربين مطرح شدند، كمتر كسي تصور مي‌كرد كه اين نوع دوربين‌ها به اين سرعت فراگير شوند و اكثر خريداران دوربين عكاسي را جذب خود كنند. اما خصوصيات مطلوب دوربين‌هاي ديجيتال در حد و اندازه‌اي بود كه به مرور حضور دوربين‌هاي آنالوگ قديمي را كمرنگ و كمرنگ‌تر كرده و به تكتازي آنالوگ‌ها در بازار دوربين پايان داد.

وقتي صحبت از دوربين ديجيتال به ميان مي‌آيد، اكثر مردم ظاهر يك دوربين 35 ميليمتري قديمي را به ياد مي‌آورند.

دوربين‌هاي عكاسي قديمي تقريبا همگي ظاهري مشابه هم داشتند علت اين موضوع هم واضح است. تمامي اين دوربين‌ها لازم است داراي ويژگي‌هاي مشتركي همچون فضاي مناسب براي فيلم، قرار گرفتن روزنه عبور نور در مقابل سطح فيلم و بسياري ويژگي‌هاي ديگر باشند.

اما در دوربين‌هاي ديجيتال بسياري از اين ويژگي‌ها مورد نياز نيست به همين دليل انواع و اقسام طرح‌ها و فرم‌ها اين روزها در بازار دوربين يافت مي‌شود و ديدن طرح‌هاي متفاوت دوربين ديجيتال چندان تعجب‌برانگيز نيست.

هر چند كه بسياري از توليد كنندگان دوربين ديجيتال همچنان به علت آشناتر بودن شكل دوربين‌هاي قديمي براي مصرف كنندگان به توليد آن فرم دوربين اصرار مي‌ورزند.

اگر بخواهيم بدون در نظر گرفتن شكل ظاهري، دوربين‌هاي ديجيتال را به سه گروه عمده تقسيم كنيم، اين تقسيم‌بندي بر اساس وضوح عكس‌هاي گرفته شده توسط دوربين، ويژگي‌ها و قابليت‌هاي كنترلي دوربين و همين طور قيمت آن صورت مي‌گيرد.

ارزان‌ترين دوربين‌هاي ديجيتال كه قيمت آنها زير 500هزار تومان است به دوربين‌هاي ديجيتال غيرحرفه‌اي موسوم‌اند.

وضوح تصوير در اين گروه از دوربين‌ها، بين 3 تا 4 مگاپيكسل است.

انواع ارزان‌تر دوربين‌هاي غيرحرفه‌اي كه معمولا مارك‌هاي آنها نيز چندان معتبر نيست، امكانات چنداني را در اختيار مصرف كننده قرار نمي‌دهند.

اين گونه دوربين‌ها قيمتي پايين‌تر از 200 هزار تومان دارند كه در مواردي از فروش خوبي هم در ميان خريداران كم‌هزينه برخوردارند.

در انواع گران‌تر اين نوع دوربين ديجيتال امكانات بيشتري اختصاص يافته است اما در مجموع امكانات دوربين‌هاي غيرحرفه‌اي چندان زياد نيست.

دوربين‌هاي سري A و SD كانت، سري D و COOLPIX پايين‌تر از 8000 نيكون و همچنين دوربين‌هاي CYBER-SHOT سوني در اين مجموعه قرار مي‌گيرند.

اين نوع دوربين‌ها اصولا براي ثبت لحظه‌هاي آني خيلي مناسب هستند و معمولا عكاسان حرفه‌اي هم يكي از اين دوربين‌ها را هميشه همراه دارند.

در سطح مياني دوربين‌هاي ديجيتالي، دوربين‌هاي نيمه حرفه‌اي قرار مي‌گيرند.

اين گونه دوربين‌ها قادر هستند تصاوير را با وضوح 4 تا 5 مگاپيكسل ثبت كنند و قيمت آنها تا حدود يك ميليون تومان هم ممكن است برسد.

دوربين‌هاي نيمه حرفه‌اي امكانات نسبتا خوبي را در اختيار عكاس قرار مي‌دهند و اكثر آنها داراي قابليت زوم نوري هستند.

عكس‌هاي گرفته شده با اين دوربين‌ها مي‌تواند بسيار باكيفيت باشد. بعضي از انواع آنها داراي قابليت تعويض لنز و افزودن ----- نيز هستند.

دوربين‌هاي سري S و G كانن و سري COOLPIX بالاتر از 8000 نيكون در اين گروه قرار دارند.

دوربين‌هاي حرفه‌اي بالاترين سطح دوريين ديجيتال هستند كه اغلب قيمت آنها بيش از يك ميليون تومان است.

وضوح تصاوير قابل ثبت در اين دوربين‌ها در حدود 6 تا 12 مگاپيكسل است و نكته جالب در مورد اين دوربين‌ها شباهت ظاهري زياد ميان آنها و دوربين‌هاي قديمي است!

در اين دوربين‌ها امكان تعويض لنز و نصب ----- وجود دارد و قابليت‌هاي كنترلي فراواني نيز در اختيار مصرف كنندگان قرار مي‌گيرد.

اينها دوربين‌هايي با بالاترين امكانات بالاترين وضوح تصوير و بالاترين قيمت هستند.

از نمونه اين دوربين‌ها مي‌توان به دوربين‌هاي ديجيتالي سري SCR كانن و سري D نيكون اشاره كرد.

بازار اصلي دوربين ديجيتال فروشگاه‌هاي دوربين خيابان جمهوري است.

فروشندگان دوربين در اين بازار معتقدند تا حدود دو سال پيش مارك‌هاي معروف دوربين ديجيتال مانند كانن، نيكون و سوني بيشترين فروش را در بازار داشتند. اما از آن زمان تاكنون بعضي مارك‌ها مانند جنيوس و بنكيو كه با قيمت‌هايي حتي حدود 40هزار تومان هم يافت مي‌شوند به علت ارزاني بسياري از مشتريان را جذب خود كردند.

اين مارك‌هاي ارزان قيمت كه اغلب ساخت چين هستند از كيفيت چندان بالايي برخوردار نيستند و حتي امكاناتي همچون زوم هم ندارند و در مواردي حتي تا 6 ماه هم دوام اوليه خود را حفظ نمي‌كنند. اما عده‌اي از مشتريان ارزان بودن محصول را شرط اول انتخاب خود مي‌دانند!

با وجود فراگير شدن اين دوربين‌هاي ارزان قيمت در بازار، مصرف كنندگان حرفه‌اي دوربين‌ عكاسي همچنان خريدار مارك‌هاي گران‌قيمت و معتبر دوربين‌ ديجيتال هستند.

به طور كلي بايد گفت كه بازار دوربين‌ در حال حاضر در تسخير مدل‌هاي ديجيتال قرار گرفته است و پيش‌بيني مي‌شود با توجه به تنوع روزافزون اين دوربين‌ها رقابت در اين بازار همچنان ادامه يابد و بازار اين محصول روزهاي داغ‌تري را پيش رو داشته باشد.

Babak_King
25-12-2005, 07:58
به خاطر اينكه اين پست خيلي اين صفحه رو سنگين مي كرد و به خاطر اينكه يه سايت پيدا كردم كه به صورت كامل و خوب قيمتارو گذاشته بود براي تر و تميزي لينك اون سايت كه محدوده قيمت و نام فروشندهو همه رو گذاشته ميزارم :happy: :blush:برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


يا حق

Babak_King
25-12-2005, 08:04
مشخصات انواع دوربين هاي سايبر شات سونيبرای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Babak_King
25-12-2005, 08:19
سايت های مرتبط با عکاسی


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mohammad2006
27-12-2005, 23:16
اقا بابک خیلی زحمت کشیدی.ممنون

safety
28-12-2005, 15:26
سلام
يكي از سايتهاي خوبي كه اطلاعات كارشناسي و ارزشمندي در باره دوربينهاي ديجيتالي ارائه مي كند: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Babak_King
29-12-2005, 07:56
سلام
يكي از سايتهاي خوبي كه اطلاعات كارشناسي و ارزشمندي در باره دوربينهاي ديجيتالي ارائه مي كند: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


ممنون سايتاي خوبي بود :happy:اقا بابک خیلی زحمت کشیدی.ممنون

قابلي نداشت عزيز

Babak_King
29-12-2005, 12:28
دوستان به قيمت هر دوربين عكسشم اضاف كردم

Babak_King
29-12-2005, 14:56
معرفي جديدترين دوربين هاي ديجيتال موجود در بازار در اين سايت به صورت فارسي


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Babak_King
04-01-2006, 21:50
کداک اولين دوربين ديجيتال دو لنزی را ارائه داد


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

کمپانی کداک اعلام داشت که اولین دوربین دیجیتالی دو لنزی در جهان را در پایان این هفته در همایش Consumer Electronics Show که در لاس‌وگاس برگزار می‌شود به نمایش خواهد گذاشت.

به گزارش بخش خبر تراشه، این دوربین که EasyShare V570 نام دارد، دارای یک لنز با زوم اپتیکال 5X به همراه لنز ultra-wide می‌باشد.

علاوه بر قابلیت عکاسی، این دوربین می‌تواند به ضبط ویدئویی با سرعت 30 فریم در ثانیه و فشرده‌سازی MPEG-4 بپردازد. همچنین لرزش تصاویر به صورت اتوماتیک از طریق تکنولوژی پایاسازی تصویری این دوربین تثبیت می‌شوند.

"ماری هیدلی" مدیر دوربین‌های دیجیتال کداک اظهار داشت: "گرفتن تصاویر با کیفیت بسیار بالا به همراه نهایت کاربری آسان یکی از گزینه‌های اصلی افراد برای خریدن یک دوربین دیجیتال جدید می‌باشد."

با داشتن لنز wide-angle، این دوربین به صورت اتوماتیک 3 تصویر را در زاویه 180 درجه در کنار هم قرار می‌دهد که امکان عکاسی از مناظر وسیع را به راحتی فراهم می‌سازد.

از دیگر امکانات این دوربین می‌توان به صفحه‌نمایش LCD دو و نیم اینچ، از بین‌بردن اتوماتیک قرمز شدن چشم، 22 حالت صحنه و 3 حالت رنگ، 32 مگابایت حافظه داخلی به همراه شکاف کارت SD برای اضافه کردن حافظه بیشتر می‌باشد.

انتظار می‌رود V570 به صورت گسترده تا آخر این ماه و با قیمت 399 دلار (362 هزار تومان) در دسترس باشد.

Babak_King
13-01-2006, 20:26
كداك مي‌گويد: صنعت توليد دوربين بايد زمينه اشتراك تصوير را براي كاربران فراهم كند.

به گزارش ايلنا ، مسوولان شركت كداك مي‌گويند: وقت آن رسيده كه در صنعت توليد دوربين‌هاي ديجيتال تحولات بنيادين ايجاد شود.
آنتونيوپرز ، رييس كداك كه شركتش فعالانه در نمايشگاه محصولات الكترونيكي لاس‌وگاس حضور دارد ، با انتقاد از روند حاكم بر اين صنعت گفت: در طول 125 سال گذشته دوربين‌ها همواره بر يك چارچوب ساخته شده‌اند و تنها تحول در ساخت اين دستگاه‌ها در طول اين مدت جايگزين كردن نقره با سيليكان بوده است.
او ، مي‌گويد: دوربين‌هاي ديجيتال بايد به ابزاري كاربرپسند با كاربري آسان مبدل شوند و با تغيير اساسي در طراحي ، امكان مبادله آسان، تهيه پشتيبان و ارايه تصاوير را براي كاربر فراهم كنند.
اين شركت مشخصه‌هاي جديدي را به دوربين‌هاي ديجيتالي خود اضافه كرده كه به كاربر اين امكان را مي‌دهد كه تصاوير گرفته شده را براساس موقعيت Gps زمان‌بندي كند و همين‌طور تصاوير را براساس محتوا طبقه‌بندي كنند. مثلاً تصاوير يك شخص يا يك مراسم خاص را به صورت خودكار طبقه‌بندي كنند.
گفتني است ؛ اين شركت قراردادي را با شركت موتورولا امضا كرده كه فناوري تصويربرداري اين شركت را به گوشي‌هاي اين غول بازار همراه منتقل مي‌كند.
به علاوه همكاري دو شركت باعث خواهد شد كه محصولات آنها كاملاً با هم سازگار باشد ، مثلاً به راحتي مي‌توان تصويري را كه به وسيله گوشي دوربين‌دار موتورولا گرفته شده با پرينتر كداك چاپ كرد

siamak80
14-01-2006, 01:29
سلام

دستت درد نكنه
آقا نظرت درمورد
samsung u-ca 5
چيه؟

Babak_King
18-01-2006, 22:08
چشم سيامك جان در اولين فرصت

Babak_King
18-01-2006, 22:24
دوربين RI از ساير محصولات ‌Sony مستثني نيست. ولي مي‌توان طراحي هوشمندانه آن را دريافت. اين محصول، اولين سري از دوربين‌هاي با لنز ثابت مي‌باشد كه از يك سنسور 3/10‌مگاپيكسلي استفاده مي‌كند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


ماه شهريور و يا به قول خارجي‌ها ماه‌هاي آگوست و سپتامبر، جزو زمان‌هايي است كه عكاسان و افراد علاقمند به عكاسي، هميشه منتظر آن هستند. دليل آن‌هم معرفي دوربين‌هاي جديد از طرف شركت‌ها است كه با معرفي محصولات جديد خود در اين ماه‌ها، سعي مي‌كنند آن را براي اواخر سال و قبل از كريسمس وارد بازار بكنند.

چنان‌چه شركت‌هاي ‌‌Canon ،Olympus ،Panasonic ،Fuji و ‌Kodak محصولات جديد خود را معرفي كرده‌اند و آخرين شركتي هم كه اقدام به اين كار كرده، شركت ‌Sony است. ‌Sony همواره يكي از شركت‌‌‌‌هاي پيشرو بوده كه سعي كرده از تكنولوژي‌ها و استاندارد‌هايي كه خود ايجاد كرده است، در محصولات خود بهره بگيرد. چنانچه آخرين محصول اين شركت يعني ‌Sony DSC-R1 نيز از اين قاعده مستثني نيست. ‌Sony پس از عرضه ‌F828 كه در حدود دو سال پيش صورت گرفت و در آن به‌خاطر اين‌كه اولين دوربيني بود كه از يك سنسور 8‌ ‌مگاپيكسلي استفاده كرده بود، بسيار مورد توجه قرار گرفت، دوربين ديگري در اين رده وارد بازار نكرده بود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولي با معرفي ‌R1 اين طلسم شكسته شد. ‌R1 نيز از ساير محصولات ‌Sony مستثني نيست. ولي مي‌توان طراحي هوشمندانه آن را دريافت. اولين سري از دوربين‌هاي با لنز ثابت مي‌باشد كه از يك سنسور 3/10‌مگاپيكسلي استفاده مي‌كند. عكس‌ها را با وضوح 3888*2592 ذخيره مي‌كند. سنسوري كه ‌Sony در اين دوربين از آن سود برده است بر‌خلاف اكثر دوربين‌هاي با لنز ثابت و يا ‌NON-SLR از نوع ‌CMOS است. اندازه فيزيكي سنسور نيز بزرگ‌تر شده است و اين امر باعث مي‌شود عكس‌هايي با وضوح بالاتر و نويز كمتر گرفته شود. در واقع اندازه سنسور در كلاس (APS ‌(Advanced photo system است كه دوربين‌هاي اين رده، داراي سنسوري تا چند برابر دوربين‌هاي معمولي هستند. در اين دوربين، سوني سيستم آينه و يا منشور تصاوير حاصل از لنز را بروي ‌LCD مي‌انداختند، حذف كرده است و از روش ‌Live preview سود مي‌برد كه در نتيجه تصاوير لنز مستقيما بروي سنسور مي‌افتد و از طريق سنسور به ‌LCD منتقل مي‌شوند.
اين روش، باعث نزديكتر شدن آخرين عدسي لنز به سنسور شده تا حد دو‌ميلي‌متر شده است كه باعث ايجاد تصاويري شفاف‌تر و با رنگ‌هاي بهتر مي‌شود. در عين حال عكاس، دقيقا تصويري را هم بر روي سنسور تشكيل شده است، مي‌بيند. لنز اين دوربين ساخت شركت كارل‌زايس (Carl Zeiss) ‌يكي از بزرگترين و بهترين شركت‌هاي توليد‌كننده لوازم اپتيك است. اين لنز ازسري ‌‌T‌ لنزهاي كارل زايس مي‌باشد. در لنزهاي سري ‌T سطح هر عدسي با لايه‌هايي پوشانيده شده تا جلوي انعكاس و پراكنش نور را بگيرد و در نهايت تصاوير بهتري ايجاد گردد. اين لنز با فاصله كانوني 120-24 ميلي‌متر وايد‌ترين دوربيني است كه معرفي شده است.

اين خصوصيت به ويژه براي كساني كه به عكس‌برداري از مناظر و طبيعت علاقه دارند، بسيار مفيد خواهد بود. زوم نوري اين دوربين نيز 5 برابر مي‌باشد. ‌R1 داراي يك ‌LCD دو‌اينچي است كه برخلاف تمام دوربين‌ها در پشت آن تعبيه شده نشده است، بلكه بر بالاي آن قرار گرفته است و در عين حال قابليت چرخش به تمام جهات را داراست. وضوح‌LCD در حدود 235000 پيكسل مي‌باشد ‌R1 داراي منظره‌ياب الكترونيكي نيز همين وضوح را دارد.

سنسور 3/10 مگاپيكسلي نياز به پردازنده‌اي قوي براي پردازش تصاوير فاصله نيز دارد. سيستم پردازش تصوير اين دوربين كه سوني آن را ‌ ‌LSI مي‌نامد، بسيار قوي و دقيق عمل مي‌كند و در عين حال‌كه باعث كيفيت بهتر عكس‌ها مي‌شود، موجب عملكرد سريع‌ دوربين نيز خواهد شد. فاصله بين هر دو عكس متوالي به يك ثانيه كاهش يافته و دوربين در حالت عكسبرداري سريع مي‌تواند تا 3‌فريم در هر ثانيه عكس بگيرد. در عين حال مصرف پايين سيستم پردازش تصوير طول عمر بيشتر باتري شده است. چنان‌چه با يك‌بار شارژ، قادريد تا 500 عكس بگيريد.

‌‌R1 براي اتصال به كامپيوتر از پورت‌ ‌USB 2 استفاده مي‌كند. البته از كارت‌هاي‌‌ Memory stick pro و Compact Flashنيز مي‌توانيد استفاده كنيد. امكان اتصال فلاش‌هاي خارجي نيز به آن وجود دارد. به هنگام گرفتن عكس نيز شما مي‌توانيد يكي از سه مود رنگي را انتخاب كنيد.

مود ‌Adobe-RGB بيشتر مورد استفاده طراحان گرافيكي و كساني است كه مي‌خواهند از عكس‌ها پرينت بگيرند. مود ‌Standard SRGB براي افرادي كه تنها مي‌خواهند عكس‌ها را بر روي كامپيوتر مشاهده كنند مفيد است و مود‌.Vivid SRGB در عين حال سيستم ‌AGCS نيز در اين دوربين قرار دارد كه كنتراست ‌‌‌(Contrast) عكس را به طور خودكار تنظيم مي‌كند.

مقدار تنظيمات ‌ISO (حساسيت سنسور به نور) نيز بسيار جالب توجه است. به‌طوري شما قادريد ميزان‌ ‌ISO را بين مقادير 160 تا 3200 تنظيم كنيد كه در حد دوربين‌هاي حرفه‌اي است. فرمت عكس‌هايي كه ‌R1 پشتيباني مي‌كند ‌RAW و‌ ‌JPG است. البته بايد بدانيد كه اين دوربين برخلاف مدل‌هاي قبلي، از فرمت TIFF پشتيباني نمي‌كند. يكي از نكاتي كه در دوربين‌هاي حرفه‌اي و مخصوصا دوربين ‌SLR به چشم مي‌خورد، عدم وجود مود فيلمبرداري است و ‌‌R1 هم چون ادعاي حرفه‌اي بودن دارد، اين مود را حذف كرده و به اين ترتيب شما قادر به گرفتن فيلم با اين دوربين نخواهيد بود.

از ديگر نكات اين دوربين مي‌توان به وجود لوپ كمكي اتو‌فوكوس اشاره كرد كه بر‌خلاف سري‌هاي قبلي كه سوني از سيستم اختصاصي خودش با عنوان هلوگرام ليزري استفاده مي‌كرد، در اين دوربين همان شيوه لامپ نارنجي رنگ را كه اكثر دوربين‌ها از آن استفاده مي‌كنند، را به‌كار گرفته است. اين دوربين داراي تمام كنترل‌هاي ممكن است و يك دوربين كاملا حرفه‌اي به‌شمار مي‌رود. حلقه‌هاي زوم و فوكوس دستي نيز بر روي لنز قرار گرفته‌اند كه كار را براي حرفه‌اي‌ها راحت‌تر مي‌كند.

قيمت ‌‌RI حدود هزار دلار تعيين شده است.

منبع:عصر شبكه

Babak_King
21-01-2006, 14:29
نويسنده: Spencer Daziel
PC Advisor
مترجم: زهره چكنی

مثل هميشه وقتی PC Advisor ويژگی‌‌های يك دوربين ديجيتالی جديد را مطرح می‌كند، واقعا همه ما حيرت می‌كنيم كه اين تكنولوژی با چه سرعتی در حال پيشرفت است. كيفيت بالا و دقت عكس‌برداری به همراه قيمت‌های پايين‌تر، تمام صنعت را سردرگم كرده بود.

اگر با بودجه‌ای فشرده و محدود دست به گريبانيد، كافی است نگاهی به قيمت دوربين‌های ديجيتالی ما بياندازيد، كه حدود 200 يورو يا كمتر (354 دلار) قيمت دارند، اين حقيقتا نقطه بسيار خوبی برای شروع كار به حساب می‌آيد. بهتر آن كه مجبور نيستيد با اين پول كمی كه می‌دهيم از كيفيت تصاوير بگذريم.

تنها با 85 يورو می‌توانيد يك مدل 4MP بخريد، بدون مداخله يك نرم‌افزار يا كمی بيشتر می‌توانيد يك مدل با انواع كنترل دستی بخريد، بخصوص اگر خواستار آن هستيد كه بدانيد استفاده از دوربين‌های ديجيتالی چه امكاناتی را برايتان فراهم می‌كند.

می‌توانيد تنها با 300 يورو يك دوربين pin-sharp 8MP CCD بخريد، با 350 يورو يك مدل زوم اپتيكال 12x و يا يكی از آن مدل‌هايی را بخريد كه دارای تكنولوژی ثبات تصوير هستند و امروزه خيلی مد شده‌اند. شايد هم در فكر يك دوربين هستيد كه بهترين point-and-shoot فشرده را دارا هستند، واقعا چه كسی تاب مقاومت دارد؟

با اين همه امكانات حيرت آور، خدا را شكر كه PC Advisor به شما كمك می‌كند كه هر چه بيشتر اين محصول جديد را بشناسيد سپس لبخند بزنيد و تا انتها با ما باشيد.دوربين‌های ديجيتالی كم قيمت

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

وقتی كه برای اولين بار Cyber-shot-S80 را تجربه كرديم، ابتدا بسيار نااميد شيدم، اين محصول تنها يك سخت‌افزار ساده بود كه قعطا اثری از طرح و اسلوب هميشگی سونی را در آن نمی‌شد ديد.

ولی پس از آنكه از اين دوربين استفاده كرديم، با كمال خوشحالی می‌توانيم بگوييم كه اين محصول يك مدل كاملا به صرفه برای تازه كاران است و مجموعه‌ای عالی از ويژگی‌های مختلف را ارائه می‌دهد. در واقع امكان ندارد كه با اين سطح از سهولت كاربرد، هنگام كاربرد اين دوربين دچار خطا شويد و خوشحال هستيم كه می‌توانيم كلمات سونی و ارزش بالای پول را در يك جمله با هم به كار ببريم.

مدل 4.1MP Cyber-shot DSC-S80 از بيشتر مدل‌های فشرده كوچكتر است اما واقعا 198 گرم وزن اين دوربين را به خوبی تحمل می‌كنيد. يك زوم اپتيكال 3x متحرك در اين دوربين گنجانيده شده است و سونی واقعا ارزش داشتن دو باتری نيكلی قابل شارژ AA را داشته است. اين باتری‌ها شارژر نيز دارند. حالا هر چه می‌خواهيد از اين AA كار بكشيد، اين نوع باتری‌ها بسيار كم مصرف هستند.

پشت اين وسيله يك صفحه LCD، دو اينچی وجود دارد كه بسيار شفاف است، مگر اينكه روی آن زوم كنيد. وقتی به سراغ 3x رفتيم، متوجه شديم كه اين ابزار نمی‌تواند با فرايند panning كنار بيايد، پس ممكن است عكس‌هايی از نوع telephone باشند كه عكس گرفتن از آنها بسيار مشكل است. منوی سونی پر از ويژگی‌های عالی است، اما وقتی كه اين محصول به راحتی با navipad و Jog dial جستجو می‌كند، می‌توانيد بااستفاده از مد خودكار عكس‌های بسيار خوبی هم بگيريد.

زمان روشن و خاموش كردن و عكس بعد از عكس (shot-to-shot) بسيار كوتاه است، همانطور كه پردازش تصوير و تمركزگری دوربين بسيار سريع است. تصاوير خش ندارند و به خوبی با محيطهای‌ متتحرك كار می‌كند، اما اين دوربين برای اشباع بيش از اندازه انواع قرمز تمايل نشان می‌دهد.Canon Power shot A410

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوربين Power shot A410 شركت كانن واقعا وسيله ارزشمندی است و دارای پردازشگر Digic II در داخل وسيله می‌باشد. اين چيپ دوربين مذكور را سريعترين اپراتوری است كه در اين نسخه بررسی كننده آمده است.

اگر چه Power shot A410 دارای تنها يك 3.2Mp CCD است، شكی نيست كه كيفيت تصوير بسيار رضايت بخش است. اين CCD با يك زوم اپتيكال 3.2x كامل شده است.

Canon واقعا ما را با كيفيت صفحه نمايش LCD در نسخه اوليه خود تحت تاثير قرار داد. بله! اين صفحه تنها يك ونيم اينچ بوده ولی بالاخره روزی ما هم كيفيت را به كميت ترجيح می‌دهيم.

Canon تعداد دگمه‌ها را به حداقل رسانيد، اما اين دگمه‌ها از پيش reset شده‌اند و حالت Strich assist جهت ايجاد تصاوير عريض بسيار آماده‌اند.

می‌توانيد اندازه گيری را تغيير دهيد و با تعادل كامل اين كار را انجام دهيد، می‌توانيد ISO و افكت‌های رنگ را تغيير دهيد، اما Power shot A410 اين وظيفه را به خوبی به صورت خودكار انجام می‌دهد. Power Shot از CCD خود حداكثر استفاده را می‌كند و برخی از رنگ‌های چشمگير و جزييات عالی را مجزا می‌كند.Canon Power Shot A510

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

يك مدل عالی قديمی ديگر هم در اين ليست وجود دارد، اما اين محصول هنوز هم در نوع خود فوق‌العاده است. A510 شامل يك مجموعه بسيار كامل از ويژگی‌های عكاسی است اما دارای point-and-shoot است كه سهولت استفاده از آن برای تازه‌كارها بسيار مفيد به نظر می‌رسد. ولی متاسفانه Canon هنوز قيمت‌ها را پايين نياورده است.

محصول A590 يك زوم اپتيكال 4x را اجرا كرده و متوسط 3.2MpCCD را در يك غالب پلاستيكی محكم و بادوام قرار داده است. چندين shot در يك كار MMC، شانزده مگابايتی ذخيره می‌شود. می‌توانيد برای كنترل كامل exposure به shutter يا دريچه تنظيم shooting بروند. صفحه LCD يك و هشت دهم اينچی بسيار شفاف است و منوی حركت يك وسيله بسيار آسان و مطمئن است.

در پايين تنها پشتيبانی دو باتری AA وجود دارد و دوربين با باتری آلكالين عرضه می‌شود، پس شما می‌بايست آنها را با انواع قابل شارژ نيكل‌كادميوم تعويض كنيد.

زمان كند فاصله بين گرفتن اين دوربين چندان ما را تحت تاثير قرار نداد، اما دوربين واقعی بسيار كارآمد است و كيفيت تصوير بسيار جالب است، انواع رنگ‌های طبيعی را می‌گيرد و چنان جزييات را نشان می‌دهد كه رقبا را شرمنده می‌كند.HP PhotoSmart M22

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چطور می‌توان با خريد دوربين 85 پوندی اشتباه كرد؟ اين دوربين كوچك 4MP و مدل مقاوم به شرايط آب و هوايی ساخت HP برای همه كسانی كه بودجه محدودی دارند حقيقتا انتخابی وسوسه‌انگيز است، اما مثل هميشه بايد از بابت مسائل اقتصادی غير واقعی مطمئن شويد. محصول M22 تصاوير چندان عالی ندارد و تصاوير در زمانی طولانی گرفته می‌شوند.

خوبی‌های محصول: M22 ارزش و قيمت بسيار مناسبی دارد. سيستم منوی آن بسيار راحت عمل می‌كند و راهنمايی on board هم در اين محصول وجود دارد. HP اين وسيله را مجهز به ويژگی‌های تطابق نور كرده است كه برای كنتراست‌های بسيار شديد راه كنترلی بسيار خوبی است و به صورت خودكار حذف قرمزی چشم (red-eye) را انجام می‌دهد. البته ما از گزينه‌های مرورگر و منوی بسيار گويای اين دوربين نيز راضی بوديم.

بدی‌های محصول: صفحه LCD يك ونيم اينچی آن از كيفيت چندانی برخوردار نيست و منظره ياب اپتيكال (optical view finder) هم ندارد، تركيب عكس‌ها بسيار مشكل می‌شود، بخصوص در نور پايين. اپتيكال زوم و ظاهر تصاوير را در اغلب سناريوها به صورت ديجيتالی نخواهيد ديد، و شفافيت زمينه بسيار پايين است. نكته بدتر آن كه سرعت پردازش كلی هنگام گرفتن عكس‌های پشت سر هم، بسيار پايين است.

HP يك كارد SD با سرعت رايت بالا را با اين مدل آزمايشی عرضه كرده است و اين كارت به شدت سرعت پردازش را افزايش می‌دهد، اما احتمالا اگر كمی بيشتر پول بدهيد، تا بتوانيد يك كارت با حداكثر ظرفيت بخريد ديگر به سراغ اين دوربين نمی‌رويد.BenQ DC C420

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

BenQ واقعا تلاش كرده است كه با توجه به بودجه محدود محصول خوبی ارائه دهد و DC C420 نتيجه مناسبی برای اين تلاش است. اين محصول يكی از ارزان‌ترين مدل‌های موجود است ، چنانچه مسئله قيمت برای شما اهميت زيادی دارد می توانيد اين دوربين را بيشتر بررسی كنيد و اين مدل ظاهرا بهتر از مدل‌های قبلی شركت BenQ كار می‌كند. البته، اين محصول نهايت فعاليت نبوده و همپای 4MP CCD نمی‌شود و بايد وقتی كه دوربين عكس‌های مختلف را پردازش می‌كند يا در حال فوكوس است زمان طولانی‌تری را منتظر شويد.

البته نمی‌شود، چندان از قيمت آن ناراضی بود، و تجربه كار با DC C420 چندان ناخوشايند نبوده است. بدنه محكم پلاستيكی محصول بيشتر فلزی به نظر می‌آيد و دگمه‌ها را راحت می‌توان لمس كرد. ما از ديدن صفحه LCD يك و هشت دهم اينچ بسيار شفاف محصول و زوم اپتيكال 3x محصول نيز بسيار تحت تاثير قرار گرفتيم. به خاطر وجود يك اسلات كارت SD حافظه درونی 12 مگابايتی محصول قابل افزايش است. در واقع با چنين قيمتی نبايد انتظار برداشت بيش از دو باتری آلكالاين غيرقابل شارژ AA بدست آورد.

چند گزينه هم در شماره‌گير jop محصول است كه در واقع كمی تكراری و غيرضروری است زيرا تمام اين گزينه‌ها برای مراحل پس از پردازش است. می‌توانيد بالانس سفيد و ISO را تغيير دهيد، اما در واقع DC C420 مدلی است كه بيشتر اتخاذ تصميمات عكاسی خارج از امكانات شما طراحی شده است.

بايد كيفيت تصوير بهتر شود. كلوزآپ‌های با فلاش خوب بودند، اما عكس‌های تاريك‌تر خش و نويز داشتند و تصاوير را ناخوشايند می‌كردند.Intermediate Digital Cameras

طبق منطق و اصول، اگر دوربينی اين همه روی استيل و جنبه‌های مختلف تاكيد می‌كند، احتمالا فاقد برخی جنبه‌های ديگر خواهد بود. خوب نه هميشه، اينطور نيست. مثلا محصول بسيار معروف و جديد Lxus 750 ساخت Canon كنترل چندانی را ارائه نمی‌دهد و مجموعه ويژگی‌های آن بسيار اوليه و مبتدی است. اما ما هم حتی می‌توانيم با جرات ادعا كنيم كه اين محصول بهترين دوربين كوچك point-and-shot موجود در بازار است. شايد اين محصول اندكی گران باشد اما می‌توانيد به صورت آن‌لاين خريد كنيد و احتمالا محصولات خوبی هم می‌يابند.

ويژگی‌های‍ اصلی بسيار خوب هستند، يك CCD به قدرت 7.1MP يك زوم اپتيكال 3x و يك باتری يون ليتيوم قابل شارژ را داراست. محصول Lxus750 به خوبی در يك چيپ جا گرفته و برجستگی و زائده‌ای ندارد. اين مدل بسيار خوب و محكم را با محصولات ديگر mix كنيد، آن وقت می‌بينيد كه يك دوربين جالبی داريد كه واقعا به درد سفر می‌خورد.

پشت آن يك صفحه LCD دو و نيم اينچی قرار دارد كه برای تركيب عكس بسيار مناسب و كامل است. گزينه‌های منو از طريق يك navipad و يك jog dial كه ميان گزينه‌های: كاركرد دستی، خودكار، preset صفحه، مد review و بازبينی و فيلم تغيير می‌كند، است (در حالت فيلم‌برداری با 30 فريم در ثانيه با دقت تصويری 640x480 فيلم‌برداری می‌كند). شما به ذخيره بيشتری نسبت به كارت SD مگابايتی 32 احتياج داريد تا بتوانيد فيلم‌های با كيفيت بالا را تهيه كنيد.

پردازشگر DigicII، اين دوربين را به وسيله‌ای پرسرعت تبديل كرده است. روشن كردن دوربين هيچ وقتی نمی‌گيرد و عكس‌برداری پشت سر هم نيز بسيار سريع است. اين منو بسيار سريع عمل می‌كند. اگر در مد review و بازنگری scroll-in را نگهداريد، عكس‌های مختلف به ترتيب پايين می‌آيند و شما می‌توانيد به سرعت تصاوير را جستجو كنيد. ما عكس‌های ماكروی فوق العاده‌ای داشته‌ايم و جزييات حقيقتا عالی بود. رنگ‌ها تقريبا بسيار شفاف بودند، البته تا حدی غيرطبيعی به نظر می‌رسيدند.Olympus Mju Digital 800

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

هر چند دوربين Mju 800 قابل رقابت نزديك با Luxs 750 ساخت Canon نيست، اين وسيله چنان عملكردهای گسترده‌ای دارد كه واقعا در اين مقاله بالاترين ارزش مالی را به خود اختصاص داده است. خريد آن واقعا به صرفه است.

Oplympus دوربين Mju 800 را به عنوان دوربين همه فصول معرفی كرده است و حقيقتا اين دوربين می‌تواند از عهده كارهای سنگين برآيد. بدنه تمام فلزی هيچ برجستگی و يا برآمدگی ندارد و پوشش ضدآب آن می‌تواند لنز بزرگ 8MP CCD آن را حفاظت كند. امتياز زيادی هم به پوشيده بودن USB و اتصال آداپتور داده شده است كه نزديك باتری يون ليتيوم بزرگ قابل شارژ قرار دارد و ديگر به صورت يك چين پلاستيكی آزاد تعبيه نشده است.

مانند Lux750، دوربين 3x Mju800 زوم اپتيكال داشته و حافظه آن 32 مگابايت است، اما اين حافظه درون Mju800 بوده و اسلات اضافی برای كارت XD وجود ندارد. يك LCD بسيار روشن 2.5 اينچی ضد خش تعبيه شده است كه جهت تركيب تصاوير بسيار عالی عمل می‌كند.

روشن شدن دوربين اصلا وقت نمی‌گيرد و تصاوير با سرعت زيادی پردازش می‌شوند پس هيچ عكسی را از دست نمی‌دهيد. كيفيت تصاوير - بخصوص از لحاظ جزييات جدا حيرت آور است. رنگ‌ها به نظر بيشتر شبيه دنيای واقعی هستند، با زمينه تيره‌تر نورهای چند رنگه، به نظر كمی روشن‌تر هستند و اندكی برای تمركز خوب در مد macro دچار مشكل می‌شويم. هنوز هم، می‌توان گفت در كل كيفيت تصاوير برای چنين دوربين كم قيمتی جدا خيره كننده است.

پشت دوربين يك رديف دگمه كامل وجود دارد. Olymus تلاش فراوان كرده است تا با افزودن يك كليد راهنما، تازه كارها را وسوسه كند. اين كليد به فرد كمك می‌كند كه چگونگی عكس‌برداری از موقعيت‌های مختلف را بدانند. اگر بخواهيد در مد انتخابی صحنه عكس بگيريد، می‌توانيد روی صفحه نمايش دستورالعمل نوشتاری را داشته باشيد.Panasonic Lumix DMC-FZ5

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اين دوربين ديجيتالی SLR مانند كه علی‌الظاهر تازه كارها را بسيار وسوسه می‌كند، حقيقتا به درد كاربران می‌خورد. آنچه چشمگيرتر از ساير ويژگی‌هاست، زوم اپتيكال 12x بزرگ Lumix می‌باشد، كه در واقع برای قيمت متداول 350 يورو، ويژگی‌ حيرت آوری است.

هر چند، ارزش مالی بسياری دارد، از لحاظ برخی نسبت به CCD در جايگاه دوم است. لنز بزرگ در ميانه دوربين بوده و بدنه دوربين بسيار محكم است. Lumix بسيار خوب ساخته شده و از لحاظ هندسی و ارگونوميك ظاهر مطلوبی ارائه می‌دهد. اما DMC-fZ5 را نمی‌توان راحت داخل جيب جا داد.

ثابت‌گر تصوير به خوبی كار می‌كند، البته ما هنوز توصيه می‌كنيم از يك سطح ثابت برای گرفتن شات‌های telephoto استفاده كنيد. آنچه كه ما بيش از هر چيز می‌پسنديم قفل فوكوس سريع و زمان غيرقابل باور برای انجام عكس‌برداری پشت سرهم است. پالت رنگ فوق‌العاده بوده، اما نمی‌توان گفت 5MP CCD در رقابت بهترين بوده است.

در گزينه‌های exposure عكس‌براری چندين انتخاب گنجانيده شده است، از جمله اولويت aperture (روزنه نور) و شاتر می‌توانيد به مد ساده برويد تا دوربين همه چيز را برای شما كنترل كند، اما اگر خواستار سهولت در point-and-shoot هستيد خريد چنين دوربينی توصيه نمی‌شود.Konica Minolta Dimage A200

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در انتهای ليست، البته نه بدترين دوربين، می‌بينيم كه ex-Best Buy تلاش دارد تجربه خود را به رخ بكشد، اما هنوز هم اين مدل قديمی زنده است، كونيكا قيمت اين مدل را كاهش نداده است و رقابت هم فشرده‌تر می‌شود، ولی هنوز هم خريد اين دوربين كاری عاقلانه است. اگر خواستار مجموعه كاملی از ويژگی‌های دوربين‌های ديجيتالی هستيد و می‌خواهيد ببينيد در عكاسی ديجيتالی چه امكاناتی وجود دارد، از صميم فلب خريد اين مدل زيبا را توصيه می‌كنيم.

با اين پول، شما يك 8MP CCD را وضوح تصوير حداكثر 3264x2448 را می‌خريد. بالاترين نمره برای افزودن يك حلقه مكانيكی به يك زوم اپتيكال 7x را به Minolta داده‌اند.

يك باتری يون ليتيوم قابل شارژ كوچك نيروی دوربين را تامين می‌كند و يك LCD يك و هشت دهم اينچی در واقع پايان همه اشكالات و نقايص است، پس می‌توانيد از زاويه‌های متفاوتی از عكس‌ها را با هم تركيب كنيد.

اين دوربين، يكی از معدودترين دوربين‌هايی است كه از مد فيلم با وضوح تصوير 800x600 پشتيبانی می‌كنيد. اگر كارت Compact Flash نداريد مجبوريد يك كارت بخريد- Minolta هيچ نوع مديايی را عرضه نمی‌كند.

A200 تجربه ارگونوميك خوبی را عرضه می‌كنند و Minolta با جسارت تمام يك نوع تكنولوژی ضد لرزه را اضافه كرده است كه در يك چنين مدلی با زوم بلند واقعا ضرورتی جدی محسوب می‌شود. تصاويری كه ما گرفتيم جزييات خارق‌العاده‌ای را گرفته بودند، حتی در شرايط كم نور، هر چند پالت رنگ در تمام شرايط عكاسی spot-on (كاملا دقيق) بود.

زمان عكس‌برداری پشت سرهم كوتاه است مگر آنكه بخواهيد در مد Raw عكس بگيريد. بهتر است اگر می‌خواهيد چند عكس را تكرار كنيد به Jpegs بسنده كنيد.Kodak Easy Share V530

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

تغيير جديد در قيمت V530 ساخت كداك سبب شده است كه مدل فوق را در اين review نگه داريم. اين دوربين تنها دوربين ديجيتالی است كه برای افراد چپ دست تجربه ارگونوميك رضايت بخشی را ارائه می‌دهد.

مدل فشرده 5MP CCD با زوم اپتيكال 3x بالاترين سهم را از عمليات قرار گرفته در سمت چپ را به عهده دارد، اما اگر چه اين دوربين عكس‌های سريع خوبی می گيرد. توان تطابق زيبايی را ندارد. اگر كنترل دستی را می‌خواهيد بايد جای ديگری را جستجو كنيد، زيرا V530 خود همه كار را برای شما انجام می‌دهد.

V530 بسيار محكم بوده و ظاهر فلزی آلومينيومی براق و نقره‌ای دارد، اما هر گاه اين دوربين را محكم در دست گرفتيم با انگشتان ما روی لنز قرار می‌گرفت. غير از اين مسئله، V530 بسيار سهل‌الاستفاده است. اما متاسفانه حافظه اين دوربين تنها 15 مگابايت است. اين دوربين برای دور دوم آماده عرضه است و در ميان دو عكس بسيار عالی كار می‌كند، هر چند هرگز نمی‌توانيد تاخير شاتر را حذف كنيد- و حركت در سيستم منو بسيار جذاب است صفحه نمايش LCD دو اينجی برای شات‌های فريمينگ بسيار مناسب است، البته در نظر بگيريد كه هيچ View Finder اپتيكال وجود ندارد.Digital Photo books at Jessops

آگوست 2005، Dixons اعلام كرد كه دوربين‌های آنالوگ 35mm را نمی‌سازد زيرا اين محصول به عنوان يك توليد انحصاری به حساب می‌آيد. هر چند ديگران هنوز هم اين مسير را شجاعانه دنبال می‌كنند، اين تغيير نشان می‌دهد كه فروشندگان كم‌كم به نيازهای عكاسان ديجيتالی توجه نشان می‌دهد. Jessops به تازگی وارد عمل شده است.

هر چند كه اين شركت مدتی است مجموعه‌ای گسترده از خدمات را اجرا می‌كند، زمزمه‌هايی در مورد عرضه جديد Jessops به گوش می‌رسد، كه سبب ارائه فرصت‌های جديد برای ساخت انواع "photo books" با كيفيت عالی از انواع تصاوير ديجيتالی شده است. مشتريان اكنون می‌توانند يك photobook لوكس را طراحی و سفارش دهند تا تصاوير خود را از طريق سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ذخيره كنند.

وقتی كاربران تصاوير دلخواه خود را انتخاب كردند ،می‌توانند يك layout را هم انتخاب كرده و هر عكس را Caption كنند. Jessops خود اين تصاوير را پرينت كرده و در كتابچه انتخابی كاربر روی كاغذ گلاسه 170gsm با كيفيت عالی پرينت می‌كند. كتابچه‌های تمام شده در دو سايز و در سه رنگ جلد در دسترس هستند، مشكی، صدفی و نقره‌ای. بزرگترين آلبوم (30x30cm) كه 20 صفحه دارد 34.99 قيمت دارد و يك مقدمه خاص 29.99 يورويی نيز دارد. اين آلبوم با 8 انتخاب برای template دارد و سه رنگ دارد. اين كتابچه‌های عكس در قطع A5 هم با قيمت 11.99 يورو نيز در دسترس است.

Camera Calculations

بيشتر دوربين‌های ديجيتالی می‌توانند نمودارهای هيستوگرامی را نشان دهند، اما اين ويژگی مهم اغلب ناديده گرفته می‌شود. هيستوگرام يك نوع نمايش سريع از كيفيت تماس تصوير و در واقع نموداری را نشان می‌دهد و سمت راست نورها را نشان می‌دهد. نقاط برجسته در ميانه گراف نشانه انواع پيكسل در ميانه تون‌های تماس (exposure) شماست.

اگر يك عكس با تماس - خوب (well-exposed) می‌خواهيد بايد مطمئن شويد كه هيچ نقطه برجسته در گراف وجود ندارد كه در هر يك از دو سويه گراف قطع نمی‌شود. وقتی گراف با يك پيك شروع و يا تمام شود، اطلاعات ما از رنگ ناقص است زيرا ستينگ‌های exposure ناصحيح بوده‌اند.

پس وقتی كه در يك دوربين عكس‌های خود را بزرگ می‌كنيد به دنبال چه چيزی بايد بگرديد؟ مسلما، بايد سعی كنيد هيستوگرام را از داشتن نقاط برجسته در هر يك از دو طرف گراف پرهيز كرد، چرا كه اطلاعات را اينجا از دست داده‌ايد، يا به دليل تماس بيش از حد يا كمتر از حد لازم به علاوه، دقت كنيد كه شكل خاص نمودار اصلا اهميتی ندارد. اين نمودار ممكن است تخت، گرد، كوتاه و يا مخلوطی از اين چند حالت باشد. وقتی كه گراف شما تا حد امكان به سمت راست متقابل باشد، بهترين نتيجه به دست می‌آوريد، اما نبايد نقاط روشن را از دست بدهيد.

برخی اصطلاحات مربوط به عكاسی ديجيتال:

- واژه مگاپيكسل، مهمترين فاكتور در اصطلاح عكاسی ديجيتالی است و هنگاميكه مشغول انتخاب گزينه‌های خود هستيد، می‌بايست اين فاكتور معيار اوليه شما باشد. ميزان مگاپيكسل يك دوربين نشان می‌دهد كه چند ميليون پيكسل را دوربين در هر تصويربرداری ضبط می‌كند. اين ميزان خود نشان می‌دهد كه حداكثر سايزی كه می‌توانيد بدون آسيب به نتيجه كار، پرينت داشته باشيد چقدر است. برای پرينت گرفتن در ابعاد اينچ 8x10 حداقل به سه مگاپيكسل احتياج داريد.

- ISO علامت اختصاری عبارت International Standards Organization است، كه در زمره عملكردهای ديگر خود، برای عكاسی چند استاندارد را تعيين می‌كند وقتی درباره انواع ستينگ ISO يك دوربين صحبت می‌كنيم، در واقع صحبت از روش‌های مختلف تنظيم ميزان حساسيت دوربين به نور است. ميزان ISO يك دوربين ديجيتال مطابق با ميزان‌ها سرعت برای فيلم 35 ميلمتری است. ميزان كمی مثل 100 برای ISO به معنای كند است و يا در واقع نسبتا غير حساس به نور تعبير می‌شود و نرخ بالای ISO مثل 400 به معنای حساسيت خوب می‌باشد. هر گاه ISO را دوبرابر كنيد ميزان نور لازم برای تماس مناسب يك تصوير به نيم كاهش می‌يابد. به طور كلی، می‌بايست با ISO پايين عكس‌برداری كنيد، زيرا اين مسئله منجر به داشتن تصوير دقيق‌تر با خش يا نويز ديجيتالی كمتر می‌باشد، اما ISO بالا برای گرفتن عكس در تاريكی بسيار لازم است.

- Shutter Lag عبارتی است كه نشان دهنده زمان ميان فشردن shutter release و گرفته شدن تصوير است. تمامی دوربين‌های ديجيتالی از درجاتی lag رنج می‌برند. در حاليكه دوربين های معدودی وجود دارند كه شاتر آنها به اصطلاح بلافاصله (in stantaneous) هستند، دوربين‌های بهتر تقريبا شاتر آن‌ها بلادرنگ (immediate) است.

- Focal length ميزانی است كه لنز يك دوربين قدرت بزرگنمايی يك صحنه را دارد. اصطلاحاتی نظير زاويه باز و telephoto ميزان نسبی focal length دوربين را نشان می‌دهند. focal length كوتاه مثل 20mm يا 35mm زاويه باز در نظر گرفته‌اند، اين ميزان ديد گسترده و بازی را ايجاد می‌كند. لنزهای tele photo مثل 100mm يا 200mm روی كار زوم می‌كنند.

- Digital Zoom ، كلا نايده گرفته می‌شود. زوم اپتيكال از لنزهای واقعی استفاده می‌كند تا يك صحنه را Zoomin و يا Zommout كند. زوم ديجيتال فقط پيكسل را در ميان تصوير به صورت الكترونيك افزايش می‌دهد و پيكسل‌های اطراف و حاشيه را از بين می‌‌برد- يعنی برای ما كار برنامه ويراستاری - تصوير را انجام می‌دهد و همان هرس كردن تصوير می‌باشد

منبع:علم الكترونيك و كامپيوتر

Babak_King
28-01-2006, 22:40
شرکت فرزانگان نماینده benq به تازگی این مدل را وارد کرده

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Brand BenQ
Type DC C500
Resolution 5.00 Mpixel
Maximum resolution 3072x2304
Minimum resolution 640x480
Sensor size 1/2.5-inch
Sensor type CCD
Optical zoom No
Focal length multiplier n/a
Zoom wide (mm) 37
Zoom tele (mm) n/a
Digital zoom Yes
Auto focus No
Manual focus No
Focus range (cm) 100
Macro focus range (cm) 60
Flash modes
anti red-eye
auto
fill in
off
Storage types
Secure Digital
ISO ratings auto, 100, 200
Aperture priority No
Minimum aperture wide unknown
Maximum aperture wide unknown
Minimum aperture tele n/a
Maximum aperture tele n/a
Shutter priority No
Minimum shutter (sec) 2
Maximum shutter (sec) 1/2000
Sequence (fps) unknown

Built-in flash Yes
External flash No
External flash type n/a
Metering
centre weighted
Exposure compensation
-2EV - +2EV in 1/2EV steps
White balance
auto
cloudy
daylight
fluorescent
incandescent
Video function Yes
Video sound Unknown
Maximum video resolution 320x240
Minimum video resolution 160x120
Frames per second (fps) 24
Voice recording Unknown
Optical viewfinder No
Electronic viewfinder No
LCD display Yes
LCD size 1.7-inch
LCD resolution (pixels) 115,000
Self-timer Yes
USB USB 2.0
Video out No
Firewire No
Bluetooth No
File format
JPEG
Energy
Li-Ion
Weight 80g.
Sizes (mm) 89.5x66x24
__________

مشخصات به صورت عكس:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

باران
02-02-2006, 04:11
لطفا دوربین عکاسی‌ دارای bluetooth معرفی‌ کنید

Babak_King
03-03-2006, 17:20
سلام

دستت درد نكنه
آقا نظرت درمورد
samsung u-ca 5
چيه؟

سلام دوست من راستش از هركي كه شنيدم ميگه دوربين سامسونگ نخر منم موافقم يه سايبر شات سوني بردار


لطفا دوربین عکاسی‌ دارای bluetooth معرفی‌ کنید

سلام باران جان
ببخش كه دير شد
دوربين بلوتوث دار من خيلي كم تو بازار ديدم
هر چيم گشتم مارك معتبري پيدا نكردم

فقط اين benq كه تو پست قبليم بودو بهت پيشنهاد مي كنم
اگه خيلي به بلوتوث كار داري
موفق باشي

mohammad2006
11-03-2006, 19:45
سلام
بابک عزیز نظرت در مورد canon powershot a620 چیه؟ قیمتش توی بازار چنده ؟

Babak_King
16-03-2006, 07:49
سلام
بابک عزیز نظرت در مورد canon powershot a620 چیه؟ قیمتش توی بازار چنده ؟


سلام ببخش که دیر شد :


مرورCanon PowerShot A620

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در آگوست 2005 کانن دوربین های جدید خود بنام A620 و A610 را به عنوان جایگزین دوربین محبوب و با سابقه تولید طولانی خود، A95 روانه بازار نمود. دوربینی که همانند A520، با کیفیت و مشخصات خوب و برای علاقمندان عکاسی با بودجه محدود طراحی شده است. A620 که سرآمد این رده از دوربینهای کانن است، با پردازنده سریع Digic II و مانیتور چرخان LCD 2.0 اینچ عرضه شده و دارای تنظیمات عکاسی کامل و زوم اپتیکال 4 برابر می باشد.

مشخصات اصلی این دوربین عبارتند از:
- سنسور CCD با رزولوشن 7.2 مگاپیکسل
- لنز با فاصله کانونی معادل 35-140 م.م.
- پردازنده Digic II
- مانیتور 2.0 اینچ چرخان
- 20 حالت عکاسی
- مد ماکروی 1 سانتیمتر
- لنزهای مبدل تله و واید انتخابی

تفاوتهای اساسی A620 با A95
- رزولوشن بالاتر (7.2 در مقابل 5.3)
- لنز با زوم بیشتر (4 در مقابل 3)
- استفاده از حافظه SD/MMC بجای CF
- پردازنده Digic II بجای Digic I
- سرعت بالاتر شاتر 2500/1 بجای 2000/1
- ماکروی قویتر 1 سانتیمتر بجای 5 سانتیمتر
- ارتباط USB 2.0 سرعت بالا بجای USB 1.1
- برد فلاش بیشتر در تله
- عکاسی پیوسته بدون محدودیت تعداد و با سرعت تقریبا معادل
- فیلمبرداری VGA با کیفیت 30 fps بدون محدودیت زمانی ، فیلمبرداری نصف VGA با کیفیت بالا 60 فریم در ثانیه تا یک دقیقه (در A95 فقط VGA تا 30 ثانیه)
- مانیتور بزرگتر 2 اینچ
- دارای مد تنظیم رنگ مخصوص کاربر و تراز سفیدی مخصوص زیر آب

مشخصات فنی A620

قیمت: 368 دلار
بدنه: فلز و پلاستیک
سنسور: 7.1 مگاپیکسل موثر، CCD سایز 1/1.8
فیلمبرداری: 480*640 با کیفیت 15 یا 30 فریم در ثانیه بدون محدودیت زمانی (تا حد حجم کارت)، سایز 240*320 با کیفیت 15 یا 30 فریم تا حجم کارت، 240*320 با 60 فریم در ثانیه تا یک دقیقه، 120*160 ماکزیمم 3 دقیقه، حداکثر سایز فایل برای یک فیلم یک پارچه 1 گیگابایت
لنز: 4 برابر زوم اپتیکال، معادل 35-140 م.م.، F2.8-F4.1
فوکوس: فوکوس خودکار TTL، لامپ کمکی فوکوس، فوکوس 9 نقطه ای یا یک نقطه ای با انتخاب محل فوکوس، فوکوس دستی، مد ماکروی 1 سانتیمتر
مدهای عکاسی: خودکار، برنامه ریزی شده با تنظیم نور خودکار، اولویت شاتر و دیافراگم، دستی، تنظیم مخصوص کاربر، پرتره، منظره، منظره شب، پانوراما، فیلمبرداری، منظره جنگلی، برفی، ساحل، آتش بازی، زیر آب، داخلی، بچه ها، پرتره شب، رنگهای کاربر
جبران نوری: 2- تا 2+ با گامهای 3/1
سرعت شاتر: 1 تا 2500/1
دیافراگم: واید F2.8 تا F8.0 در 10 گام و تله F4.1 تا F8.0 در 7 گام
حساسیت : 50 تا 400
تراز سفیدی: خودکار، نور روز، ابری، تنگستن، فلورسانت، فلورسانت قوی، تنظیم کاربر
پارامترهای تصویر: تنظیم رنگ های شاداب و خنثی، دو سطح شارپنس عادی و پایین، جلوه های تصویری سپیا، سیاه و سفید، مد رنگهای مخصوص کاربر
عکاسی پیوسته: 1.9 عکس در ثانیه بدون محدودیت تعداد (با مانیتور خاموش و کیفیت Large/Fine)
فلاش: سرخود، مد تاخیری، کاهش قرمزی چشم، فلاش اجباری، برد 45 سانت تا 4.2 متر در واید و 45 سانت تا 3 متر در تله، گزینه شاتر در پرده دوم، کنترل قدرت فلاش تا 4 گام با فواصل 3/1
نورسنجی: نقطه ای، متوسط گیر مرکزی، ماتریسی
حافظه: SD/MMC ، همراه دوربین 32 مگابایت حافظه عرضه می شود.
منظره یاب: اپتیکال تصویر واقعی
مانیتور: TFT 2 اینچ با 115,000 پیکسل، قابل چرخش به طرفین و گردش به بالا و پایین
اتصالات: USB 2.0 سرعت بالا، خروجی A/V، ورودی DC
منبع تغذیه: 4 باتری AA، باتری و شارژر همراه دوربین عرضه نمی شود.
تجهیزات درون کیت ( ممکن است در کشورهای مختلف تفاوت داشته باشد) :
دوربین، بند دوربین، 4 باتری الکالاین (یک بار مصرف)، کابل AV ، کابل USB، کارت حافظه SD 32 مگابایت، دیسک نرم افزارها و درایورهای دوربین
سایر مشخصات:
تایمر 2 و 10 ثانیه و تنظیم کاربر
یادداشت صوتی تا 60 ثانیه
سازگار با تکنولوژِی PictBridge، Exif Print و DPOF برای پرینت مستقیم عکسها
هیستوگرام در مرور عکس
بلندگو و میکروفون سرخود
سنسور جهت یاب دوربین
کنترل عکاسی از روی کامپیوتر با نرم افزار همراه دوربین
لامپ کمکی فوکوس
مبدلهای انتخابی 0.7 برابر واید و 1.75 برابر تله
مبدل فیلتر 58 م.م. انتخابی
بدنه ضد آب انتخابی
فلاش پر قدرت انتخابی
وزن: 235 گرم با باتری
ابعاد: 105 در 66 در 49 م.م.

نمای ظاهری

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مزایا و معایب

مزایا
- رزولوشن خوب، نتایج بسیار واضح
- رنگهای بسیار طبیعی
- شارپنس خوب
- لنز با زوم و محدوده دیافراگم مفید
- فوکوس سریع و قابل اعتماد
- کنترلهای کامل و جامع
- کیفیت ساخت عالی با توجه به قیمت
- لبه های رنگی بسیار کم در عکس
- عکسهای با فلاش عالی
- مانیتور چرخان و شفاف
- عمر باتری عالی
- نتایج بسیار صاف و کم نویز در ایزو 50 و 100
- بالانس خوب بین کاهش نویز و جزئیات تصویر در ایزو 400
- مد ماکروی عالی
- فلترها، لنزها و فلاش قوی انتخابی
- ارزش عالی نسبت به قیمت

معایب
- اندکی برش مناطق پرنور و مشکلات نورسنجی در شرایط پرنور یا با کنتراست بالا
- مشکل فوکوس در انتهای تله و شرایط کم نور
- عدم پیوستگی خوب در زوم – تنها 7 گام بین تله تا واید
- دکمه ایزو ندارد
- تصاویر اندکی سافت است، ولی در پس پردازش بخوبی شارپ می شود.

نتیجه گیری
Canon A95 به واسطه ترکیب مناسب مشخصات دوربین و کیفیت عکسها و قیمت یکی از موفق‌ترین دوربین های کامپکت دیجیتال 5 مگاپیکسلی بود. ولی بدون مشکل هم نبود – بیشتر در راندمان وسرعت عمل – ولی بیشتر خریداران بخاطر مشخصات عالی دوربین نسبت به قیمتش از مشکلات دوربین صرف نظر نموده و از آن راضی بودند. Powershot A620 هر چند از لحاظ ظاهری بسیار شبیه A9 است، ولی تفاوتهای زیادی با آن دارد. نه تنها از سنسور بهتری بهره می برد، بلکه از پردازنده جدیدتر و سریع تر کانن DIGIC II استفاده نموده که باعث شده این دوربین بسیار سریعتر از A95 باشد. کیفیت تصویر آن عالی است، خوش ساخت و خوش دست است و دارای کنترلهای عکاسی کامل است که برای مبتدیان تا حرفه ای هایی که دوربینی با کنترلهای کامل بر عکاسی می خواهند، قابل استفاده است و دارای تمام مشخصات لازم برای یادگیری جنبه های مختلف عکاسی دیجیتال می باشد.
البته این دوربین کاملا بی نقص نیست (مانند هر مدل دیگر)، اندکی مشکل نورسنجی دارد ( هر چند بسیار کم است)، بسیار سبک و اسباب بازی مانند است (مانند کامپکت های دیگر)، برای تنظیم تراز سفیدی و ایزو باید داخل منوی فانکشن شوید و دکمه تنظیم روی دوربین ندارد. اندکی هم در شرایط پر نور دچار مشکل برش مناطق پر نور است که ممکن است با استفاده از جبران نوری بتوان آن را تصحیح نمود.
در کل A620 دوربینی است که در بین دوربینهای هم رده خود، داراری برتری های خاص خود بوده و خرید آن برای کسانی که دنبال دوربینی ارزان و دارای مشخصات عالی عکاسی می‌گردند، توصیه می‌شود.

منبع: DPreview

Babak_King
25-04-2006, 22:09
"آلفا" نام جديد دوربين هاي ديجيتال SLR سوني

سوني نام تجاري جديد اولين دوربين‌هاي SLR خود را، كه برگرفته از Konica-Minolta خواهد بود، اعلام كرد.
سرويس خبر شبکه آنلاين - تمام دوربين‌هاي ديجيتال، لنزها، و لوازم جانبي دوربين‌هاي SLR ساخت Konica-Minolta که اکنون در تملک شرکت سوني هستند به اسم alpha معرفي خواهند شد و به گفته سوني ابتداي اين اسم به صورت سمبليك در خواهد آمد.

سيستم آلفا حاوي فناوري‌هاي پيشرفته الكترومكانيك خواهد بود كه در بهبود كارايي دوربين‌هاي D-SLR حياتي هستند. اين دوربين‌ها همچنين از تنوع سيستم سوار شدن لنز Maxxum برخواردار خواهند بود و اعتبار سوني در فناوري‌ها و تجهيزات تصويرپردازي را يدك خواهد كشيد. حسگرهاي تصويري CMOS و CCD از جمله فناوري‌هاي تصويرپردازي سوني محسوب مي‌شوند.

شركت Konica-Minolta اوايل سال ميلادي جاري خروج خود را از عرصه عكاسي اعلام كرد و فعاليت در اين زمينه را، كه شامل تمام خدمات مربوط به دوربين‌هاي Maxxum/Dynax مي‌شوند، به شركت سوني واگذار كرد.

به گفته جيمز نيل، مدير بازاريابي محصولات تصويرپردازي ديجيتالي سوني «رويكرد ما به طراحي و مهندسي دوربين D-SLR امكان عرضه سيستم‌هاي جديد و پيشرفته‌اي را فراهم مي‌سازد كه نياز امروز كاربران دوربين‌هاي ديجيتالي است. به علاوه، ميليون‌ها مشتري محصولات Konica-Minolta كه داراي لنزهاي تعويض‌شدني Maxxum هستند مي‌توانند از خدمات ما بهره‌مند شوند».

گفته مي‌شود اين دوربين‌هاي سوني براي تابستان پيش‌رو وارد بازار خواهند شد.

Mehdi_Full
26-04-2006, 22:06
Baback_King جان اولا خيلي ممنون از توضيحات كاملت يه سوال داشتم و اونم اينكه توي ماركهاي معروف , بهترين مارك به نظر شما چيه ( شما كدوم رو مي پسندي ) ؟ از همه لحاظ

Babak_King
23-07-2006, 10:04
Baback_King جان اولا خيلي ممنون از توضيحات كاملت يه سوال داشتم و اونم اينكه توي ماركهاي معروف , بهترين مارك به نظر شما چيه ( شما كدوم رو مي پسندي ) ؟ از همه لحاظ

ُسلام دوسته من
بهترین مارک از نظره من فعلا دوربین هایه Cybershot سونی هستن
اگر بودجه براتون مطرح نیست از یکی از این مدل ها استفاده کنید
موفق باشید

Babak_King
23-07-2006, 10:10
آموزش عكاسي ديجيتال - Interpolation


امير ياري
نشريه عصر شبکه - ۱۵ آذر ماه ۱۳۸۴ شماره 18

اشاره :
Interpolation يا درون‌يابي (كه گاهي resampling نيز ناميده ‌مي‌شود) يك روش گرافيكي براي افزايش يا كاهش تعداد پيكسل‌هاي يك تصوير ديجيتالي است. دوربين‌هاي ديجيتالي از اين روش براي زوم ديجيتال استفاده مي‌كنند.
پيش از اين درباره انواع زوم نوري و ديجيتال مطالبي نوشته و توضيح داده‌ايم كه دوربين‌هاي ديجيتالي براي دستيابي به زوم ديجيتال از عمليات درون‌يابي يا Interpolation استفاده مي‌كنند. در نرم‌افزارهاي گرافيكي هم از اين عمليات براي بالا‌بردن وضوح تصوير استفاده مي‌شود كه عموماً داراي چهار حالت استاندارد هستند و در برنامه‌هاي مختلف كم و بيش يكسان عمل مي‌كنند. اما بايد ديد كه اين عمليات دقيقاً چيست و چگونه عمل مي‌كند؟

Interpolation يا درون‌يابي (كه گاهي resampling نيز ناميده ‌مي‌شود) يك روش گرافيكي براي افزايش يا كاهش تعداد پيكسل‌هاي يك تصوير ديجيتالي است. دوربين‌هاي ديجيتالي از اين روش براي زوم ديجيتال و يا افزايش مصنوعي ابعاد تصوير، نسبت به تصوير اصلي ثبت شده توسط حسگر خود استفاده مي‌كنند. كيفيت تصوير نهايي حاصل از درون‌يابي به پيچيدگي الگوريتم ساخت تصوير بستگي دارد. حالت‌هاي متفاوت درون‌يابي عبارتند از:

Nearest Neighbor Interpolation
اين روش ساده‌ترين عمليات درون‌يابي محسوب مي‌شود كه اساساً پيكسل‌هاي بزرگ‌تري را ايجاد مي‌كند و رنگ هر پيكسل در تصوير جديد، با رنگ نزديك‌ترين پيكسل در تصوير اصلي مطابقت دارد. به عنوان مثال اگر شما يك تصوير را 200 درصد بزرگ كنيد، يك پيكسل تصوير به يك فضاي چهار پيكسلي (دو پيكسل در دو پيكسل) با رنگ پيكسل اوليه تبديل مي‌شود. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتالي براي زوم‌كردن روي يك سوژه از اين روش استفاده مي‌كنند. زيرا اين روش هيچ تأثيري بر اطلاعات رنگي تصوير نمي‌گذارد. اصولاً بهتر است از اين روش براي افزايش ابعاد تصوير استفاده نشود. چرا كه موجب ايجاد حالت شطرنجي در تصوير مي‌گردد.

Bilinear Interpolation
اين روش ارزش يك پيكسل رنگي را براساس چهار پيكسل در جهت‌هاي عمودي و افقي پيكسل در تصوير اصلي معين‌مي‌كند. تصوير جديد داراي خاصيت Anti-aliasing است و تقريباً هيچ اثري از پيكسل‌هاي شطرنجي در آن ديده نمي‌شود.

Bicubic Interpolation
اين روش داراي پيچيده‌ترين الگوريتم درون‌يابي است و تصويري كه با اين روش به دست مي‌آيد، لبه‌هاي بسيارنرم‌تري پيدا مي‌كند. در اين حالت پيكسل جديد براساس ارزش تخميني 16 پيكسل (چهار پيكسل در چهار پيكسل) برآورد‌مي‌شود.

شايان ذكر است كه اغلب دوربين‌ها، چاپگرها و نرم‌افزارهاي گرافيكي براي تغيير تعداد پيكسل‌هاي يك تصوير از اين روش استفاده مي‌كنند.

نرم‌افزار Photoshop CS دو نوع Sharper و Smoother اين درون‌يابي را نيز ارائه مي‌دهد.

Fractal Interpolation
اين روش براي بزرگ كردن تصوير در ابعاد خيلي بزرگ (به‌عنوان مثال چاپ روي بدنه يك اتوبوس) روش بسيار مناسبي به‌شمار مي‌رود. زيرا با دقت خوبي مي‌تواند شكل اجزاي تصوير را حفظ كند. لبه‌هاي بسيار تميزتر و صاف‌تري را نيز برجا مي‌گذارد. در اين حالت مناطق محوي كه در لبه‌هاي تصوير در روش‌هاي قبل وجود داشتند، به ندرت ديده مي‌شوند. البته روش‌هاي ديگري هم وجود دارند كه جز در برنامه‌هاي گرافيكي پيشرفته، به‌ندرت از آن‌ها استفاده مي‌شود. مي‌توانيد با مراجعه به راهنماي نرم‌افزار فتوشاپ اطلاعات خوبي دراين‌باره كسب كنيد.

Babak_King
23-07-2006, 10:11
دوربين ديجيتال Canon A620

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سيد مهدي طباطبايي
نشريه عصر شبکه - اول دي ماه ۱۳۸۴ شماره 19

اشاره :
يكي از بهترين سري‌ دوربين‌هاي كانن كه در عين داشتن امكانات مناسب، قيمت پاييني هم دارند، سري ‌A است. ‌‌A610 و A620 دوربين‌هايي با امكاناتي در حد دوربين حرفه‌اي و در عين حال مناسب براي افرادي هستند كه قصد شروع به عكاسي ديجيتال و ادامه آن را دارند.
كانن يكي از بزرگ‌ترين و معروف‌ترين شركت‌هاي سازنده دوربين به شمار مي‌رود. يكي از بهترين سري‌ دوربين‌هاي كانن كه در عين داشتن امكانات مناسب، قيمت پاييني هم دارند، سري‌A است. پس از عرضه مدل‌هاي موفق
‌A75،‌ A85،‌‌A95 و به دنبال آن‌ها مدل‌هاي ‌‌A510 و‌ ‌A520، اكنون شاهد عرضه جديدترين اعضاي اين سري هستيم.
‌‌A610 و A620 دوربين‌هايي با امكاناتي در حد دوربين حرفه‌اي و در عين حال مناسب براي افرادي هستند كه قصد شروع به عكاسي ديجيتال و ادامه آن را دارند.

A 620 كه بهترين مدل سري جديد مي‌باشد، به عنوان جايگزيني براي‌‌59A در نظر گرفته شده است. اين دوربين بدنه‌اي كوچك و جمع و جور دارد از تركيب پلاستيك فشرده و فلز ساخته شده است. وضوح آن 1/7 مگاپيكسل است و قابليت تهيه عكس‌هايي با اندازه 2304*3072 پيكسل را دارد. با توجه به وضوح بالاي دوربين، هر عكس با اين درجه نور وضوح و با فرمت ‌JPG حجمي در حدود سه مگابايت دارد.

از آن‌جايي كه كارت حافظه دوربين بايد از مدل‌هاي ‌SD و يا‌MMC انتخاب شود و همراه دوربين‌ نيز يك كارت 32 مگابايتي عرضه مي‌شود، لذا با توجه به حجم بالاي عكس‌ها، اگر قصد خريد اين دوربين را داريد، بايد هزينه خريد يك كارت حداقل 512 مگابايتي را هم لحاظ‌كنيد.

A 620 از فرمت عكس‌هاي ‌RAW و ‌TIFF پشتيباني نمي‌كند و با‌توجه به اين‌كه هدف نهايي آن كاربران مبتدي است، عيب چندان مهمي محسوب نمي‌شود. لنز آن هم داراي فاصله كانوني 140-35‌ميلي‌متر و درجه ديافراگم
1.F2.8-F4 مي‌باشد كه زوم نوري آن هم چهار برابر است.

نكته جالب توجه در مورد لنز، قابليت اضافه‌كردن لنزهاي جانبي به آن با آداپتور مبدل‌مي‌باشد كه البته آداپتور و لنزهاي جانبي مخصوص همين مدل، توليد مي‌شود. سيستم فوكوس خودكار دوربين كه مورد استفاده زيادي هم خواهد داشت، با وجود لامپ كمكي اتوفوكوس كه بر روي جلوي بدنه دوربين تعبيه شده است، كار خود را به خوبي انجام مي‌دهد و حتي در نوركم و تاريكي مطلق هم، به خوبي مي‌تواند سوژه را پيدا كند و برروي آن فوكوس نمايد.

در عين حال ‌‌A 620 سيستم فوكوس دستي هم دارد و به خصوص براي كساني كه مي‌خواهند به صورت حرفه‌اي‌تر براي گرفتن عكس تلاش نمايند، مفيد خواهد بود. به‌طور كلي A 620 تنظيمات و كنترلرهاي دستي بسيار كاملي را در اختيار شما قرارمي‌دهد. تنظيم سرعت شاتر، درجه ديافراگم، تنظيمات نوردهي و تراز سفيدي، از جمله امكانات دستي‌اي مي‌باشد كه اين دوربين به شما عرضه مي‌كند و از اين جهت چيزي از دوربين‌هاي حرفه‌اي كم ندارد.

ميزان حساسيت به نور ‌‌(ISO) آن نيز همانند اكثر دوربين‌هاي اين رده، بين 50 تا 400 قابل تنظيم است. يك‌ ‌LCD با اندازه دو اينچ كه قابليت از جا بيرون‌آمدن و چرخش در زواياي مختلف را دارد، نيز در آن تعبيه شده است. البته اين قابليتي است مدل‌هاي قبلي سري‌A نيز از آن بهره‌مند بودند. كيفيت‌ ‌LCD نيز مناسب است و تصاوير به خوبي در آن ديده مي‌شوند و در عين حال در نور كم هم تصاوير آن قابل مشاهده است.

نكته جالب توجه وجود منظره‌ياب نوري در اين دوربين است كه به خصوص هنگام عكسبرداري پي‌درپي مفيد خواهد بود. با استفاده از سيستم عكسبرداري پياپي، قادر خواهيد بود با سرعت 9/1 فريم در ثانيه، عكس تهيه كنيد. نكته جالب اين‌كه، براي اين‌كار محدوديت زماني نداريد و مي‌توانيد تا زماني كه كارت حافظه پر نشده باشد، به اين‌كار ادامه دهيد.

مود فيلمبرداري خوب اين دوربين را نيز بايد تحسين كرد. فيلمبرداري با وضوح 480 *640 و با 30 فريم در هر ثانيه با قابليت ضبط صدا و بدون محدوديت زماني بسيار جالب است. فيلم‌ها با فرمت ‌AVI ضبط مي‌شوند و البته از زوم نوري دوربين در حين فيلمبرداري نمي‌توانيد استفاده‌كنيد. حالت ماكروي اين دوربين نيز بسيار قوي است و قابليت عكسبرداري از يك سانتي‌متري سوژه را دارد. فلاشي نيز بر روي دوربين وجود دارد كه قدرت نسبتاً مناسبي دارد. ولي اگر حس مي‌كنيد نياز به قدرت بيشتري داريد، مي‌توانيد فلاش‌هاي ديگر را به صورت ‌SLAVE و از طريق سيم به دوربين متصل نماييد.

اين دوربين چهار باتري با سايز ‌AA دارد. همراه دوربين باتري‌هاي يك‌بار مصرف عرضه مي‌شود و شما بايد باتري‌هاي قابل شارژ و شارژر را نيز به فهرست خريد اضافه نماييد. امكان اتصال دوربين به تلويزيون براي مشاهده عكس‌هاي گرفته شده نيز وجود دارد. از طريق پورت‌‌ USB 0.2 نيز مي‌توان آن را به كامپيوتر متصل كرد و عكس‌ها را انتقال داد. در عين حال پشتيباني دوربين از استاندارد‌ ‌PictBridge باعث مي‌شود كه بتوانيد دوربين را به چاپگري با اين خصوصيت مستقيماً متصل نماييد و عكس‌ها را چاپ كنيد.

مزايا
كيفيت عكس عالي، كنترل‌هاي دستي كامل،‌ ‌LCD با قابليت چرخش به زوايا، لامپ كمكي اتوفوكوس، فيلمبرداري و عكاسي پي‌درپي خوب، پشتيباني از اضافه كردن لنزهاي جانبي.

معايب
حالت قرمزي چشم فلاش چندان مفيد نيست. عدم وجود باتري قابل شارژ همراه دوربين، نويز داشتن عكس در حساسيت ‌ISO 400، پايه پلاستيكي براي اتصال سه پايه ‌‌‌A620 يكي از كامل‌ترين دوربين‌هايي است كه در چند سال اخير به بازار عرضه شده است و در آن تقريباً شاهد تمام امكانات موردنيازي هستيم كه در يك دوربين با قيمت مناسب قابل عرضه است. اين دوربين به ويژه براي كساني كه مي‌خواهند تازه عكسبرداري ديجيتال را شروع نمايند، بسيار مناسب خواهد بود. قيمت آن نيز در حدود 385 هزارتومان مي‌باشد.

Babak_King
23-07-2006, 10:13
عكسبرداري ماكرو - آموزش عكاسي ديجيتال

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امير ياري‌
نشريه عصر شبکه - اول دي ماه ۱۳۸۴ شماره 19

اشاره :
بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال جديد قابليت‌هاي خوبي را براي عكاسي ماكرو در نظر گرفته‌اند. در برخي از دوربين‌ها نزديك‌ترين فاصله عكس‌برداري بدون احتياج به لنز‌هاي جانبي حتي تا يك سانتي‌متر هم مي‌رسد!
عكسبرداري ماكرو در حقيقت به هنر عكاسي از سوژه‌هاي بسيار كوچك مثل حشرات و گل‌ها گفته مي‌شود و يا بهتر بگوييم به هنر عكاسي كردن از فواصل خيلي نزديك. بسياري از دوربين‌هاي ديجيتال جديد قابليت‌هاي خوبي را براي عكاسي ماكرو در نظر گرفته‌اند. در برخي از دوربين‌ها نزديك‌ترين فاصله عكس‌برداري بدون احتياج به لنز‌هاي جانبي حتي تا يك سانتي‌متر هم مي‌رسد! بدين معني كه مي‌توانيد تا حداقل يك سانتي متري سوژه به آن نزديك شويد.

معمولا عكاسي ماكرو به دليل اين‌كه در نگاه اول همه موضوع را به طور كامل نشان نمي‌دهد، طرفداران زيادي در بين كاربران حرفه‌اي دارد و تصاوير بسيار جالبي را در اين زمينه مي‌توان مشاهده كرد. براي عكاسي كردن به روش ماكرو لازم نيست دنبال سوژه‌هاي خاصي بگرديد. هر چيزي مي‌تواند سوژه يك عكس ماكرو باشد، به شرط اين‌كه زاويه مناسبي انتخاب شود. يك سري تمبر پستي، يك سنجاق كاغذ، يك يا چند سكه يا ميخ و يا هر چيز كوچك ديگر مي‌تواند يك سوژه براي كار باشد. البته طبيعت هم يك سري سوژه‌هاي حاضر و آماده را براي ما فراهم كرده است: گل‌ها، گياهان، برگ‌ها و حشرات.

اولين نكته اين است كه سعي كنيد تا حد ممكن به سوژه نزديك شويد. به حدي كه اگر سوژه داراي بافت است بتوانيد آن بافت‌ها را هم ببينيد. مثلا بافت يك چوب يا رگه‌هاي روي يك برگ يا حتي دانه‌هاي شن كه به بدن يك كرم خاكي چسبيده است براي عكاسي ماكرو جلوه بسيار جالبي دارند.

دومين نكته اين‌كه سعي كنيد هميشه با نورپردازي طبيعي كار كنيد. نور خورشيد يا نور پروژكتور مي‌تواند بهترين حالت براي عكاسي ماكرو در روز يا شب باشد. استفاده از فلاش سرخود در عكاسي ماكرو بسيار مشكل است. زيرا در اغلب موارد تنظيمات دوربين به شما اجازه نمي‌دهد كه شدت نور را تا حد عكاسي ماكرو پايين بياوريد و احتمال سوختن عكس (Over Exposing) وجود دارد. در اين حالت دوربين‌هايي كه قابليت استفاده از فلاش جداگانه را دارند، در وضعيت بهتري هستند. مي‌توانيد يك فلاش را با سيم سنكرونيزه به دوربين وصل كنيد و آن را در فاصله‌اي دورتر قرار دهيد. در صورتي كه هيچ چاره‌اي جز استفاده از فلاش سرخود دوربين نداريد، بهتر است با قرار دادن چند لايه كاغذ كالك يا مات، نور آن را به حداقل ممكن برسانيد.

در برخي از دوربين‌ها امكان فوكوس كردن در فواصل بسيار نزديك مشكل است. اگر دوربين شما داراي زوم اپتيكال يا نوري است، بهتر است در چنين مواقعي كمي عقب‌تر برويد و با استفاده از زوم دوربين به سوژه نزديك شويد.
سايه‌ها در مواقع عادي چندان مهم نيستند. اما در عكاسي ماكرو به اين علت كه همه ‌چيز اغراق شده ثبت مي‌شود، حتي سايه‌هاي كوچك هم مي‌توانند تاثير زيادي روي عكس بگذارند. مي‌توانيد با انعكاس نور توسط يك قطعه كاغذ سفيد (يا در مورد سايه‌هاي خيلي شديد توسط يك كاغذ آلومينيومي) نور تابيده شده را در جهت مخالف سايه به سوژه بتابانيد. توجه كنيد كه نور دوم نبايد چندان قوي باشد. در اين‌صورت مي‌تواند سايه‌هاي تصوير را از بين ببرد و اصطلاحا تصوير را تخت كند.

با افزايش حساسيت يا ISO حسگر مي‌توانيد از سرعت‌هاي سريع‌تر شاتر استفاده كنيد. اين كار باعث مي‌شود تصوير نهايي تا حد زيادي شفاف‌تر و واضح‌تر شود. البته مقدار حساسيت را تا جايي بالا نبريد كه نويز داخل تصوير را افزايش دهد.

در عكاسي ماكرو، فوكوس‌كردن بسيار مشكل است و حتي چند ميلي‌متر جابه‌جايي دست، مي‌تواند فوكوس دقيق را از بين ببرد. در صورت امكان بهتر است براي اين‌كار از يك سه‌پايه استفاده كنيد تا هم فوكوس راحت‌تري داشته باشيد و هم امكان لرزش دوربين از بين برود.

اگر دوربين شما داراي منظره‌ياب چشمي است، در عكاسي ماكرو هيچ‌وقت از آن استفاده نكنيد. اين همان ضعفي است كه در دوربين‌هاي قديمي موجب سخت شدن كار عكاسان مي‌شد. اين مشكل كه به Parallax موسوم است، مربوط به اختلاف ديد از داخل منظره‌ياب چشمي و تصويري است كه به داخل لنز تابيده مي‌شود. به زبان ساده‌تر اين‌كه تصويري كه شما در منظره‌ياب مي‌بينيد، همان چيزي نيست كه دوربين از داخل لنز مي‌بيند. خصوصا وقتي در حالت ماكرو عكاسي مي‌كنيد، سعي كنيد از تصوير LCD استفاده نماييد.

Babak_King
23-07-2006, 10:16
دوربين ديجيتال‌سوني SONY P200

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سيد مهدي طباطبايي‌
نشريه عصر شبکه - اول و پانزدهم بهمن ۱۳۸۴ شماره 21

اشاره :
سري P دوربين‌هاي شركت سوني با بدنه‌اي جمع و جور، كيفيت خوب و البته قيمتي مناسب، بيشتر به منظور استفاده كاربران خانگي طراحي شده‌اند تا استفاده‌هاي خاص و از اين جهت رقيب سري A شركت كانن محسوب مي‌شوند.
دوربين SONY Cybershot P200 هم آخرين مدل اين مجموعه است كه چند ماهي از معرفي آن مي‌گذرد و در بازار هم قابل تهيه است. اين دوربين از يك سنسور 2/7 مگاپيكسلي سود مي‌برد كه قادر به تهيه عكس‌هايي با وضوح 2304 * 3072 پيكسل مي‌باشد. عكس‌ها با فرمت jpg ذخيره مي‌شوند و امكان استفاده از فرمت‌ها يRAW و TIFFدر اين دوربين وجود ندارد. البته ا‌ين مسئله با توجه به كاربران اين دوربين (كه كاربران خانگي با استفاده‌هاي عمومي هستند) منطقي به‌نظر‌مي‌رسد. لنز P200 هم مانند اكثر دوربين‌هاي اين شركت ساخت شركت آلماني و بسيار مشهور كارل زايس است كه از فاصله كانوني 114-38 ميلي‌متر و زوم نوري سه برابر سود مي‌برد.

امكان اتصال لنزهاي جانبي به آن نيز از طريق آداپتورهاي مخصوصي كه سوني براي آن تهيه كرده است وجود دارد. البته لنزهاي جانبي و آداپتور اتصال را بايد به طور جداگانه و از مدل‌هايي كه با دوربين سازگارباشند تهيه كنيد. با اين لنزهاي جانبي امكان تهيه عكس‌هايي با زاويه ديد يا فوكوس بيشتر را خواهيد داشت. سيستم فوكوس خودكار P200 نيز مجهز به لا‌مپ كمكي اتوفوكوس است كه باعث فوكوس خودكار سريع تر و بهتر بر روي سوژه مي‌شود. اين مسئله به ويژه در محيط‌هاي كم نور بسيار كارساز خواهد بود.

صفحه LCD اين دوربين نيز ثابت و اندازه آن حدود دو اينچ است كه وضوحي برابر با 134هزار‌پيكسل دارد. منظره‌ياب اين دوربين نوري است و بنابراين مي‌توانيد در تمام لحظات از آن استفاده نماييد. امكانات و كنترل‌هاي دستي 200 P نيز تا حد زيادي كامل است. شما قادر خواهيد بود سرعت شاتر، درجه ديافراگم، تنظيمات نوردهي و فوكوس را به صورت دستي تنظيم كنيد. البته امكان استفاده از هيستوگرام هم در هنگام عكسبرداري و هم در هنگام مرور عكس‌ها وجود‌دارد و به همين جهت با اين دوربين مي‌توانيد به دنياي حرفه‌اي‌ها هم قدم بگذاريد.

تنظيمات حساسيت سنسور به نور (ISO) اين دوربين بين 100 تا 400 متغير است و وجود سيستم Noise Reduction در اين دوربين به شما امكان مي‌دهد كه عكسبرداري با سرعت‌هاي پايين شاتر را با نويز كمتري به پايان برسانيد.

يكي از ويژگي‌هاي جالب اين دوربين، سيستم عكسبرداري پي‌درپي آن است كه كاربر را قادر‌مي‌سازد تا پنج عكس با وضوح هفت مگاپيكسل و تا 100 عكس با وضوح VGA و با سرعت 1/1‌فريم در ثانيه تهيه كند. وجود منظره‌ياب نوري در اين دوربين كه به شما امكان مي‌دهد عكس‌هاي پشت سرهم سوژه را گم نكنيد، استفاده از اين حالت را بسيار هيجان‌انگيز مي‌كند. از ديگر ويژگي‌هاي اين دوربين، حالت فيلمبرداري آن است كه مي‌توانيد فيلم‌هايي با وضوح 480‌*‌640 پيكسل و 30 فريم در هر ثانيه و با فرمت MPEG تهيه كنيد. صدا نيز به هنگام فيلمبرداري ضبط مي‌شود.
كارتي كه اين دوربين از آن استفاده مي‌كند، همانند اكثر دوربين‌هاي سوني از سري Memory Stick Pro است.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


گفتني‌است همراه اين دوربين يك كارت 32‌مگابايتي عرضه مي‌شود. البته با توجه به وضوح هفت مگاپيكسلي دوربين، بايد خريد يك كارت حداقل 512‌مگابايتي را نيز به هزينه خريد دوربين اضافه كنيد. اين دوربين به فلا‌ش نيز مجهز است. نيروي موردنياز آن هم از طريق باتري‌هاي قابل شارژ كه همراه دوربين است، تأمين مي‌شود. ارتباط به كامپيوتر از‌طريق پورت USB2.0 صورت مي‌گيرد و از استاندارد Pict Bridge هم براي اتصال مستقيم دوربين به چاپگر پشتيباني مي‌شود.

P200 در رده كاربران خانگي جزء انتخاب‌هاي خوب ارزيابي مي‌شود و مي‌تواند تمام نيازهاي آن‌ها را پوشش دهد و حتي كاربران حرفه‌اي هم از آن لذت خواهند برد. قيمت آن نيز حدود 360هزارتومان است.

m654
23-07-2006, 10:17
ممنون آقا بابك

شما که اینقدر زحمت میکشی و تایپ ماکنی(شایدم کپی پیست) از نشریه اجازه گرفتین؟

Babak_King
23-07-2006, 10:21
برترين دوربين‌هاي خانگي 2005‌

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امير ياري
نشريه عصر شبکه - اول و پانزدهم بهمن ۱۳۸۴ شماره 21

اشاره :
برترين‌هاي دوربين‌هاي ديجيتال هميشه يكي از اصلي‌ترين فهرست‌هاي برتر سال هستند و تمامي سايت‌هايي كه به نحوي به جمع‌آوري فهرست محصولات برتر سال مشغولند، سعي‌مي‌كنند اين محصول پرفروش جهان را در ميان صفحات خود بگنجانند. اما اگر بخواهيم فهرست برترين دوربين‌هاي سال را ارائه‌دهيم بدون شك قبل از بيان انواع مدل‌هاي موجود در بازار، بايد آن‌ها را بر‌مبناي قيمت يا كاربرد طبقه‌بندي كنيم. زيرا در‌غير‌اين‌صورت هرگز نمي‌توان دوربين‌هاي سه‌هزاردلاري DSLR را در كنار دوربين‌هاي خانگي سيصددلاري مقايسه كرد و مسلما از هر نظر دوربين‌هاي سه‌هزاردلاري كار‌آيي و امكانات بيشتري خواهند داشت. به همين دليل تصميم گرفتيم در اينجا تنها به بررسي دوربين‌هاي خانگي (Point and Shoot) بپردازيم. اين دوربين‌ها با قيمتي كمتر از پانصدهزار تومان جزء پرفروش‌ترين محصولات بازار هستند و به همين دليل در ميان خوانندگان اين نشريه بيشترين طرفدار را دارند. فهرست زير به عنوان برترين پيشنهادهاي سايت ‌PCworld براي خريد كريسمس خواننده‌هاي اين سايت تنظيم شده است.‌


‌Sony Cyber-shot DSC-W1
DSC-W1 يك دوربين 1/5‌مگاپيكسلي جمع و‌جور و كوچك است. اما واقعا محكم به نظر مي‌آيد. اين دوربين يك لنز‌‌3X نوري دارد. با اين‌حال ا‌مكان نصب لنز‌ خارجي نيز روي آن ممكن است. حافظه 32‌مگابايتي براي اين دوربين كم است و احتمالا در همان اول كار مجبور مي‌شويد يك كارت حافظه پرحجم‌تر براي آن تهيه كنيد (متاسفانه كارت حافظه‌هاي‌Memory Stick اين دوربين كمي گرانقيمت است).

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اما شش وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري و نمايشگر 5/2‌اينچي آن دقيقا براي كاربري خانگي مناسب است.‌‌DSC-W1 قابليت فيلمبرداري با رزولوشن 480*640 پيكسل را دارد و كنترل‌هاي پيشرفته‌ آن براي نوردهي دستي واقعا كامل است.


Nikon Coolpix 4800
ابعاد متوسط و لنز نوري 8.3X دوربين Coolpix 4800 كاملا براي يك دوربين جمع‌‌و‌جور سفري مناسب‌است. رزولوشن اين دوربين چهار مگاپيكسل است و مي‌تواند تصاويري با كيفيت 480*640 را به همراه صدا ضبط كند. از سويي ديگر پانزده وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري براي يك كاربر خانگي واقعا مفيد است. هرچند در موقع خريد بايد توجه داشته‌باشيد كه حافظه داخلي 5/13‌مگابايت واقعا براي 4800Coolpix ناچيز است. به‌‌طور كلي‌ Coolpix 4800 يكي از مناسب‌ترين دوربين‌هاي موجود بازار است و قيمت آن براي دوربيني با اين لنز زوم واقعا عالي است.‌

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


Sony Cyber-shot DSC-P150
DSC-P150 يكي از كوچك‌ترين دوربين‌هاي هفت‌مگاپيكسلي موجود در بازار است. اين دوربين داراي لنز زوم‌‌3X نوري است و هشت وضعيت از پيش‌ تعيين‌شده عكسبرداري دارد و مي‌تواند ويديوهايي با وضوح 480*640 را با صدا ذخيره كند. سرعت‌ P150 واقعا عالي است و مي‌تواند در كمترين زمان ممكن آماده به‌‌كار شود و وقفه بين عكسبرداري پي‌درپي نيز در اين دوربين بسيار كم است. امكانات نوردهي دستي ‌‌150 ‌P مي‌تواند براي كاربران حرفه‌اي جالب باشد. اما كارت حافظه 32‌مگابايتي ‌Memory Stick به‌عنوان يكي از نقاط ضعف اين دوربين‌محسوب مي‌شود.‌


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Kodak EasyShare DX7630 Zoom
شانزده وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري، يكي از جالب‌ترين امكانات ‌DX7630 است. اين دوربين 6/1 مگاپيكسلي داراي يك نمايشگر 2/2‌اينچي است و مي‌تواند از زوم نوري سه‌برابر استفاده كند. حافظه داخلي آن نيز23مگابايت است. اما مي‌توانيد با استفاده از درگاه كارت حافظه ‌SD،‌ حافظه آن را افزايش‌دهيد. متاسفانه به‌رغم كيفيت بالاي خود دوربين، حداكثر كيفيت ويديو‌هاي آن 320 در 240 پيكسل است. اما مي‌تواند به همراه تصوير، صدا را نيز ضبط كند. از طرفي امكانات گسترده نوردهي دستي (مثل ديافراگم ثابت يا سرعت ثابت) مي‌تواند كاربران حرفه‌اي اين دوربين را نيز راضي كند.‌

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


Canon PowerShot S60
وضوح ‌S60 تنها پنج‌مگاپيكسل است و متاسفانه تنها پنج وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. اما يكي از بازترين زاويه‌هاي موجود در لنز‌هاي دوربين‌هاي خانگي را در اختيار دارد و مي‌تواند تا 6/3‌برابر نيز زوم نوري داشته باشد.تصاوير باكيفيت 640‌‌در‌‌480 پيكسلي اين دوربين با صدا ضبط مي‌شود. البته از نظر امكانات و رزولوشن به پاي ديگر دوربين‌هاي اين فهرست نمي‌رسد. اما مي‌تواند همانند دوربين‌هاي حرفه‌اي، امكانات دستي كنترل نوردهي را در اختيار كاربران قرار دهد.‌


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]Casio Exilim EX-Z55
‌همانطور كه از نام دوربين‌هاي ‌‌Exilim برمي‌آيد، داراي بدنه باريكي هستند و به دوربين‌هاي جيبي معروفند. ‌EX-Z55 با وضوح پنج مگاپيكسل و زوم نوري‌ ‌‌3X‌ زوم و يك نمايشگر بزرگ 5/2‌اينچي براي يك كاربر خانگي كافي به ‌نظر مي‌رسد.23‌وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري بهترين گزينه براي يك كاربر خانگي به شمار مي‌آيد. ضمن اين‌كه وضعيت‌هاي مختلف نوردهي دستي آن هم براي يك كاربر حرفه‌اي قابل قبول است. متاسفانه تصاوير ‌EX-Z55 به‌رغم ضبط صدا، داراي كيفيت 320‌در‌240‌‌پيكسل هستند و حافظه داخلي 3/9‌مگابايتي آن واقعا براي چنين دوربيني ناچيز است. ‌EX-Z55 با يك داك قابل‌حمل كه به همراه آن ارائه مي‌شود، به كامپيوتر وصل مي‌شود.‌

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


Olympus C-60 Zoom
يك دوربين قدرتمند 1/6 مگاپيكسلي كوچك و جمع‌وجور با كنترل‌‌كننده‌هاي خودكار و امكانات نور‌دهي كاملا دستي كه هم براي كاربر خانگي و هم براي كاربران نيمه‌حرفه‌اي مناسب است. زوم نوري3X و شش وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري C-60Zoom جزء امكانات استاندارد دوربين‌هاي خانگي به حساب مي‌آيند. از نكات منفي اين دوربين مي‌توان به وضعيت فيلمبرداري 320 در 240‌پيكسل و امكان استفاده از كارت‌هاي گرانقيمت‌تر‌ XD (نسبت به كارت‌هاي عمومي‌ SD) اشاره كرد. هرچند كه يك حافظه 32مگابايتي از اين نوع به‌همراه دوربين ارائه مي‌شود.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

HP Photosmart R 707
4اين دوربين 1/5‌مگاپيكسلي از يك راهنماي داخلي بسيار ساده براي راهنمايي كاربران تازه‌كار بهره‌مي‌برد.‌‌داراي‌‌3X زوم‌نوري است و ده وضعيت عكسبرداري از پيش تعيين شده را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد. كارت حافظه 32‌مگابايتي ‌SD و لامپ كاهش قرمزي چشم، از امكانات خوب اين دوربين به‌شمار‌مي‌آيند. متاسفانه كيفيت فيلمبرداري در اين دوربين 320 در 240 پيكسل است كه البته با صداست. كنترل‌هاي خودكار عكسبرداري در R 707 مناسب است. ولي كنترل‌كننده‌هاي دستي كمي روي آن ارائه‌شده است.‌


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]Canon PowerShot A 75
ممكن است رزولوشن ناچيز 2/3‌مگاپيكسلي‌اين دوربين در نگاه اول كمي شما را دچار شك كند. اما قيمت پايين آن براي يك دوربين كانن با امكانات نيمه خودكار و تنظيمات عكسبرداري تمام دستي و امكان تعويض لنز واقعا مناسب است. كيفيت رنگ‌ها در اين دوربين بالاست. اما وضوح آن كاملا متغير است.دوازده وضعيت از پيش تعيين شده عكسبرداري و ‌‌3X زوم نوري براي چنين دوربيني كافي به‌نظر مي‌رسد. كارت حافظه آن 32 مگابايت SD است و متاسفانه كيفيت تصاوير آن 320‌در‌240 پيكسل با صدا مي‌باشد.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


FinePix E505
‌دوربين بزرگ و حجيم FinePix E505 با وضوح 3/6‌‌مگاپيكسل آخرين دوربين اين فهرست به حساب مي‌آيد. نمايشگر دو اينچي و امكانات گسترده نوردهي، از امكانات خوب اين دوربين به شمار مي‌روند. لنز پرقدرت E505 با زوم نوري‌‌4X و كارت حافظه پر حجم 64‌‌مگابايت آن، براي يك كاربر خانگي كاملا مناسب هستند. تصاوير اين دوربين با صدا ضبط مي‌شوند.به‌رغم تعداد كم وضعيت‌هاي از پيش تعيين شده عكسبرداري كه فقط پنج حالت هستند، قيمت اين‌‌دوربين 3/6‌مگاپيكسلي واقعا مناسب است.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Babak_King
23-07-2006, 10:26
آموزش عكاسي ديجيتال ـ لنزها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

امير ياري‌
نشريه عصر شبکه - پانزدهم اسفند ۱۳۸۴ شماره 23

اشاره :
چرا لنز مهم است؟‌ كدام مدل لنز مناسب‌تر است؟ انواع لنز‌هاي موجود كدامند؟ پرسشهاي ساده‌اي هستند که اين مقاله مي‌کوشد پاسخهاي خلاصه‌اي براي آنها ارائه دهد.
چرا لنز مهم است؟‌ ‌
دوربين شما هر اندازه هم كه با كيفيت باشد، تنها وظيفه ثبت عكس را بر عهده دارد. در حقيقت لنز همان چشم دوربين است كه تمامي تصاوير از داخل آن ديده مي‌شود. در نتيجه با كيفيت بودن آن مي‌تواند موجب ثبت تصاوير بسيار شفاف‌تر و واضح‌تر شود. در بيشتر دوربين‌هاي كامپكت، امكان تعويض لنز وجود ندارد. در اين موارد بايد يك دوربين خوب تهيه نماييد و تنها چيزي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه لنز آن كاملا شيشه‌اي باشد. زيرا در برخي مدل‌هاي ارزان‌قيمت‌تر، از لنز‌هاي پلاستيكي نيز استفاده مي‌شود.

كدام مدل لنز مناسب‌تر است؟
بهتر است از لنز‌هاي متناسب با مدل دوربينتان استفاده كنيد. نوكيا، كانن، پنتكس سه شركت سازنده دوربين هستند كه در ساخت لنز هم شهرت خوبي دارند. ترجيحا از لنز‌هاي يك شركت روي دوربين همان شركت استفاده كنيد و در صورتي‌كه لنز متناسب با دوربين مورد نظرتان از سوي شركت سازنده ارائه نشده‌است و يا قيمت بالايي دارد، از لنزهاي متفرقه استفاده كنيد. اما برخي شركت‌هاي معتبر لنزسازي هم وجود دارند كه به‌طور تخصصي فقط لنز مي‌سازند. از جمله ‌Carl Zeiss،‌‌‌Leica و‌‌ Leupol.

اگر عكاس حرفه‌اي نيستيد، بهتر است از اين لنز‌ها استفاده نكنيد. زيرا بسيار گرانقيمت هستند و معمولا تاثير آن‌ها روي كيفيت نهايي كارتان به اندازه‌ پولي نيست كه بابت آن‌ها مي‌دهيد.

انواع لنز‌هاي موجود كدامند؟
معمول‌ترين انواع لنز عبارتند از: ‌زاويه باز (Wide Angle)، معمولي‌ (Normal)‌ و لنز‌هاي زاويه بسته (Telephoto). معمولا نوع لنز از روي فاصله كانوني لنز مشخص مي‌شود. فاصله كانوني لنز (Lens Focal Lengh)، نشان‌دهنده مقدار بزرگنمايي و زاويه ديدي است كه لنز مي‌تواند ببيند. اين فاصله با ميلي‌متر اندازه‌گيري مي‌شود.‌

Wide Angle: بزرگنمايي كم و زاويه ديد باز ‌‌(20تا 35 ميلي‌متر)‌‌

‌Normal: لنز‌هاي سنتي با فاصله كانوني ‌‌(50 ميلي‌متر)‌

‌‌Telephoto: بزرگنمايي زياد و زاويه ديد كوچك ‌‌‌‌(105تا 300 ميلي‌متر)

نوع ديگري از لنزها هم وجود دارند كه قابليت تغيير فاصله كانوني خود را دارند و مي‌توانند از زاويه‌هاي باز تا بسته تغيير ديد بدهند. به اين قبيل لنز‌ها ‌Zoom گفته‌مي‌شود. لنز‌هاي زوم معمولا داراي فاصله كانوني ‌‌(35تا 150 ميلي‌متر)‌‌هستند.‌ برخي از لنز‌ها مي‌توانند هم روي دوربين‌هاي ديجيتال و هم آنالوگ بسته شوند. اما بايد توجه داشته باشيد كه فاصله كانوني لنز بين دو حالت ديجيتال و آنالوگ، تغيير مي‌كند. فاصله‌هاي كانوني‌اي كه در بالا گفته‌شد، مربوط به حالت آنالوگ و دوربين‌هاي نگاتيو است. براي اين‌كه معادل آن‌ها را در حالت ديجيتال به دست آوريد، بايد عدد آن را در 6/1 ضرب كنيد. به عنوان مثال، فاصله كانوني يك لنز 35ميلي‌متري در حالت آنالوگ روي يك دوربين ديجيتال 56‌‌ميلي‌متر خواهد بود.‌

اما اين اعداد براي شما چه معنايي خواهند داشت؟ اين تغيير فاصله كانوني در حقيقت بدين معني است كه با يك لنز يكسان وسعت ديدي را كه روي يك دوربين فيلمي داريد، نمي‌توانيد روي يك دوربين ديجيتال هم داشته باشيد. به بيان ساده‌تر، يك لنز زاويه باز 35ميلي‌متري در دوربين‌هاي نگاتيوي، روي يك دوربين ديجيتال مثل يك لنز سنتي عمل خواهد كرد. ممكن است كمي پيچيده به نظر بيايد. اما بيشتر از اين هم نمي‌توان توضيح داد. مي‌توانيد با يك عكاس درباره اين موضوع صحبت كنيد.‌


پارامترهاي ديگري كه درباره لنز‌ها بررسي مي‌شود عبارتند از:

سرعت لنز (‌Lens Speed): سرعت لنز يك دوربين ديجيتال در حقيقت بيان كننده سرعت همان لنز است. اين سرعت كه با مشخصه ‌ ‌f-Stopsتعريف مي‌شود، شبيه همان چيزي است كه درباره‌ ‌f-Stops ديافراگم دوربين گفته مي‌شود. لنز‌هاي سريع‌تر، گران‌تر و عموما سنگين‌تر هستند.‌

فاصله فوكوس (‌Focusing Distance): اين پارامتر نشان‌دهنده كمترين فاصله‌اي است كه لنز مي‌تواند تا سوژه داشته باشد و در عين حال بتواند روي سوژه فوكوس كند. سعي كنيد هزينه چنداني براي اين پارامتر صرف نكنيد. در عوض مي‌توانيد يك لنز ماكرو يا يك لنز تله‌فوتوي خوب تهيه كنيد.


قابليت‌هاي اضافي ديگر

برخي از لنز‌هاي گرانقيمت‌تر، قابليت‌هاي بيشتري هم دارند كه عبارتند از:

Vibration Reduction: اين گزينه به شما كمك مي‌كند در محيط‌هايي با نور كم عكس‌هاي شفاف‌تري تهيه كنيد. اين قابليت كه عموما روي لنز‌هاي ديجيتال وجود دارد، مي‌تواند با تخمين لرزش دوربين (كه معمولا در نورهاي كم و به دليل پايين بودن سرعت شاتر اتفاق مي‌افتد) و حركت دادن اجزاي لنز در جهت مخالف، تاثير لرزش را خنثي كند.‌
‌موتور ماوراي صوت يا‌ Ultra Sonic Motor) USM) اين قابليت كه روي لنز‌هاي كانن وجود دارد، به كاربر امكان فوكوس‌كردن با سرعت بسيار زياد را مي‌دهد كه البته مهم‌ترين مزيت اين لنز‌ها بي‌صدا بودن آن‌هاست. بدين شكل كه در هنگام كار هيچ‌كس نمي‌تواند متوجه فوكوس‌كردن دوربين شما بشود.

‌Filter Thread: اين وسيله در حقيقت مبدل فيلتر‌ها روي لنز است و به كمك آن مي‌توانيد فيلتر‌هاي اضافي (به عنوان مثال ----- پولاريزه‌كردن تصوير) را روي لنز نصب كنيد. حتي اگر تصور مي‌كنيد كه هيچ‌وقت از فيلتر‌ها استفاده نخواهيد كرد، بهتر است يك مبدل ----- هم براي لنز خود خريداري كنيد. اين مبدل‌ها قيمت چنداني ندارند. اما در برخي موارد واقعا كاربرد دارند.

نكته آخر
هرگز تصور نكنيد صرف‌كردن هزينه بسيار زياد براي يك لنز رده‌‌بالا مي‌تواند كيفيت عكس‌هاي شما را چند‌‌برابر كند. در‌هر‌حال يك دوربين بد نمي‌تواند با يك لنز عالي عكس‌هاي بسيار خوبي تهيه كند. اما اين اصلا بدين معني نيست كه لنز‌ها بي‌اهميت هستند. اگر يك دوربين ‌‌DSLR خوب تهيه كرده‌ايد، بهتر است دنبال يك لنز خوب هم بگرديد. در هنگام تهيه لنز اين نكته را به‌ياد‌داشته‌باشيد كه تا زماني كه يك لنز خاص كاربرد دقيقي براي شما ندارد، از تهيه آن پرهيز كنيد. توجه كنيد كه براي اغلب كاربران غير حرفه‌اي دوربين‌هاي ديجيتال، معمولا بهترين گزينه براي انتخاب لنز، يك لنز زوم با محدوده متوسط است.

Babak_King
23-07-2006, 10:27
ممنون آقا بابك

شما که اینقدر زحمت میکشی و تایپ ماکنی(شایدم کپی پیست) از نشریه اجازه گرفتین؟


سلام دوسته من


استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است

موفق باشید :)

4MaRyAm
25-08-2006, 15:35
سلام Babak_King
من مي خواهم يه دوربين ديجيتال بخرم
با توجه به بودجه ام و تحقيقاتي كه كردم 2 تا دوربين رو خودم انتخاب كرده ام


1: sony p200
2:sony w70

در ضمن از امكانات هر دوي دوربينها مطلعم
حالا اگه ميشه شما بگو كدومش بهتره؟

مرثي

lovergod14amorousand
25-08-2006, 22:22
بهترين و مجهزترين دوربين حله حاضر سوني همراه با قيمت رو لطفا معرفي كنيد ممنونم مومناي خدا...

dr_dr
26-08-2006, 09:51
بسم الله الرحمن الرحيم
سلام استاد جان
مي خواستم دوربين ديجيتالي بخرم يه مدل از سوني , سايبرشات اچ 5 رو انتخاب كردم اما دويتم گفت كانن پاورشات اس 3 اي اس بهتره نظرت چيه استاد جان ؟

A.Farokhzad
05-09-2006, 22:21
دوست گرامي
لطفا بهترين انتخاب در رنج قيمت 120 هزار تومان براي كاربرد خانگي را معرفي كنيد

e.khafan!
16-09-2006, 12:01
دوربین فقط : sony dsc-n1 یک از بهترین دوربین های سونی /
8 مگاپیکسل - صفحه ی 3 اینچی - مموری داخلی - کامپکت - صفحه ی تاچ اسکرین - لرزه گیر دیجیتال - امکان فینگر فوکوس و ده ها امکان جدید دیگر
منم انتخابم اول t9 بود ولی بعد اینو گرفتم . قیمت الان : 460 تومن

fery joon
18-09-2006, 16:04
دوربین فقط : sony dsc-n1 یک از بهترین دوربین های سونی /
8 مگاپیکسل - صفحه ی 3 اینچی - مموری داخلی - کامپکت - صفحه ی تاچ اسکرین - لرزه گیر دیجیتال - امکان فینگر فوکوس و ده ها امکان جدید دیگر
منم انتخابم اول t9 بود ولی بعد اینو گرفتم . قیمت الان : 460 تومن

دوست عزيزمون درست ميگه منم اين مدلو خريدم خيلي توپه :happy:

mansoorhomayoon
25-09-2006, 02:05
ممنون خيلي استفاده كردم لطفا اگه ممكنه در مورد مزايا و معايب دوربين سوني مدل DSC-H5 Cyber-Shot هم توضيح بفرماييد با تشكر.

hsn
25-09-2006, 18:27
من يه دبليو 70 سوني گرفتم خيلي باحاله...قيمتش هم 324تومن

parviz25i
28-09-2006, 07:51
با سلام و تشكر از بابك جان
لطفا در باره دوربين powershot a700 canon
توضيح بديد.
ممنون

mansoorhomayoon
10-10-2006, 16:45
با سلام وخسته نباشيد لطفا در مورد سوني Cybershot DSC_H5هم بنويسيد ضمنا چرا رنگ بعضي از عكسها خيلي پر رنگ وجذاب است مثل عكسهاي سايت وب شوت ولي اين دوربين با قيمت بالا واين همه كارايي نمي تواند عكسهاي پر رنگ وخيلي جذاب بگيرد شايد من كارايي ان را در اين مورد نمي دانم ميشه كمكم كنيد ؟پررنگ بودن تصوير به چي بستگي داره وچه چيز رو بايد تنظيم كنم من مي خوام عكسهايي مثل عكسهاي سايت[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بگيرم با اينكه 800در 600 هستند ولي خيلي جذابند . ممنون ميشم با تشكر

Mehdi_Full
10-10-2006, 22:37
بابك جان مثل اينكه خيلي سرش شلوغه :tongue:

ElmO
26-10-2006, 01:14
با سلام وخسته نباشيد لطفا در مورد سوني Cybershot DSC_H5هم بنويسيد ضمنا چرا رنگ بعضي از عكسها خيلي پر رنگ وجذاب است مثل عكسهاي سايت وب شوت ولي اين دوربين با قيمت بالا واين همه كارايي نمي تواند عكسهاي پر رنگ وخيلي جذاب بگيرد شايد من كارايي ان را در اين مورد نمي دانم ميشه كمكم كنيد ؟پررنگ بودن تصوير به چي بستگي داره وچه چيز رو بايد تنظيم كنم من مي خوام عكسهايي مثل عكسهاي سايت[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بگيرم با اينكه 800در 600 هستند ولي خيلي جذابند . ممنون ميشم با تشكر

سلام دوست عزیز ...

من خودم یه دوربین Canon A610 دارم ... توی دوربین من ، پر رنگ کردن عکس ها رو حالتی به اسم Vivid انجام میده
یعنی RGB که سه رنگ اصلیِ عکس هستند رو تیره تر میکنه ... که باعث میشه عکسی که گرفته میشه ، خیلی خوشگل تر و طبیعی تر از حالت معمولی از آب در بیاد ...

شما هم اگه راهنمای دوربینتو بخونی ، فکر میکنم بتونی اینکارو بکنی ... چون منم از رو راهنما فهمیدم که چی به چیه ...

قربونت برم ...

یا حق

Hamed_forum
27-10-2006, 13:42
ميخواستم ببينم w50 سوني با اس 600 چه فرقي داره

majidzm
15-11-2006, 10:27
سلام
من عضو جديد هستم

mansoorhomayoon
09-02-2007, 17:31
سلام دوست عزیز ...

من خودم یه دوربین Canon A610 دارم ... توی دوربین من ، پر رنگ کردن عکس ها رو حالتی به اسم Vivid انجام میده
یعنی RGB که سه رنگ اصلیِ عکس هستند رو تیره تر میکنه ... که باعث میشه عکسی که گرفته میشه ، خیلی خوشگل تر و طبیعی تر از حالت معمولی از آب در بیاد ...

شما هم اگه راهنمای دوربینتو بخونی ، فکر میکنم بتونی اینکارو بکنی ... چون منم از رو راهنما فهمیدم که چی به چیه ...

قربونت برم ...

یا حق

ممنون از راهنماییتون من دفترچه راهنمام فارسیه و کلمه ای که شما گفتید معنیش میشه واضح ولی با این گزینه هم زیاد فرقی نمی کنه البته خودم به این نتیجه رسیدم که هنگام نور شدید افتاب باید iso رو پایین بیاورم کمترین ایزو دوربین من هم 80 است که ای کاش 60 بود ورنگها پررنگ تر می شدند ایا عکسهای دوربین شما مثل سایتی که معرفی کردم هستند؟ ضمنا حداقل ایزو در دوربین شما چقدر است؟ ممنون.:rolleye:

asbfrooshan
25-04-2008, 18:20
سلام
می خوام 1 دوربین بخرم لطفا راهمایی کنید .
دوربین مورد نظرم Canon Powershot A590 IS است نظر شما را در این مورد میخواستم
ممنون

Actros
26-04-2008, 01:09
سلام
می خوام 1 دوربین بخرم لطفا راهمایی کنید .
دوربین مورد نظرم Canon Powershot A590 IS است نظر شما را در این مورد میخواستم
ممنون

تا 200 تومن همین دوربین چیز خوبیه

NONE
16-06-2008, 16:00
t200 سوني چطوره؟

ashy
20-06-2008, 16:29
منم می خوام T300 سونی بگیرم...خوبه؟

Actros
20-06-2008, 20:26
با پول تی 300 میتونید دوربینهای حرفه ای تری بگیرید
ولی اگه دوربین کامپک و کوچک میخوای همین خوبه

mpeg
21-06-2008, 00:28
نفاوت s600 و w50 sony
در لینک زیر


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

NONE
24-06-2008, 16:47
Canon هم جديدن دوربين هاي خوب وكوچك وارزان قيمت داده ...مدلشو نمي دونم ولي به زودي مياد

Stream
24-06-2008, 19:53
این تاپیک در اعماق دل انجمن به سر می برد...!!!

ادامه بحث در این تاپیک:

بررسی فنی دوربینهای دیجیتال ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])