PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چرا تو همه سریالهای ایرانی یک یا چند نفر قصد ازدواج دارن؟

سباستین
15-08-2008, 19:20
آیا همه چیز اتفاقیه؟ آیا دلیلی روانشناختی وجود داره؟ آیا مخاطب تلویزیونی نیازمنده چنین چیزیه؟ آیا... شما بگین:41:

piremard
15-08-2008, 20:05
مخاطب ممکنه به خیلی چیزها نیاز داشته باشه ، اما فقط چیزهای خاصی رو از بین تمامیه نیازهاش طلب کنه

مخاطب سینمای ایران ساده پسنده ، اغلب مردم ایران فیلم کمدی ساده و خانوادگی درجه سه رو به فیلم های پیچیده "نه الزاما فیلم هنری و مفهومی" ترجیح می دند
اگر دو شبکه تلویزیونی در ایران یکی فیلم "باشگاه مشتزنی" و دیگری " مستربین در تعطیلات" رو نشون بدهند ، غالب مردم - و نه همگی - گرایش به شبکه دوم می کنند
نیاز به فیلم خودش پاسخ گوی بازار صنعت سینماستاز سوی دیگر بد عادت کردن فیلمسازان با حماقت ها و کج سلیقه گی هنری بر این روال تاکید می کنه
اگر شما فیلمی رو می بینید که مخاطب بین المللی به اون امتیاز زیادی دادند ، اما شما و اطرافیان شما به اون فیلم امتیاز زیادی نمی دین ، به همین تفاوت ها و فرق فرهنگ بصری بین شما به بلادهای دیگر داره
مضافا اینکه ، سواد بصری بیننده های ایرانی " عمده ایرانیان فعلی" بسیار پایینه ، اینرو می تونید از روش تبلیغات روزنامه و تلویزیونی متوجه بشید
اگر در غرب می شه با ایما و اشاره و کنایه تبلیغ کرد ، در ایران باید با تیتر درشت و سخن مستقیم و کلمات جا افتاده در ذهن مردم سخن گفت و گفت تا بالاخره بیننده بفهمه که منظور شما چه بوده
و ...

sina285
18-08-2008, 17:34
واسه اينكه تو سينمايه ايران موضوع ديگه اي نيست كه بسازنش اگه موضوع ديگه اي بسازن خيلي زود جمش ميكنن حالا هر چيزي باشه واسه همينم تنها موضوعي كه بهش گير نميدنو خيلي از جون هايه امروزي دوسش دارن ازدواجه
ولي تو كشورهايه ديگه كارگردانها خيلي راحت ميتونن بيانو اناع موضوع هارو بسازن
يادت هست مهران مديري چجوري برره رو جمش كردن
واسه همينم كارگردانها نمي خوان واسشون دردسر بشه

vahid_civil
18-08-2008, 19:09
انتظار دارین چند نفر با چند نفر ازدواج کنن !
میخان بگن همه ملت میخان ازدواج کنن و خواستگار و .. زیاده

Havbb
19-08-2008, 00:43
جالبه ، حتی فیلمهای کره ای را که میخرند توش چند نفر با هم ازدواج میکنند | نیست ما مشکل رشد جمعیت نداریم

InDepEndEnCe
19-08-2008, 00:48
چون موضوع ديگه اي به فكرشون نمي رسه. فقط مي خوان فيلم بسازن. اولين موضوعشون هم همينه!
خداوكيلي 100 تا فيلم ديديم كه موضوعش يكيه فقط آخرش با هم فرق داره!
ولي در خارج از ايران به ندرت دو تا فيلم با يك موضوع پيدا مي شه.

سباستین
19-08-2008, 02:02
این احتمال وجود داره که به صورت نا خود آگاه دارن یه نیازه سرخورده رو بروز میدن. منظورم این که, ازدواج کنی که چی بشه؟؟؟

DaRiOuShJh
19-08-2008, 02:35
علاوه بر تصدیقه اکثره پست های بالا ممکنه یه دلیلش هم این باشه که:

ایرانی ها از دیر باز تا کنون کشک و دوغ مصرف میکردند و به آن علاقه مند بودن
به مین خاطر ممکنه از داستانهای کشکی و دوغی هم خوششون بیاد

EHHASSATNI
19-08-2008, 03:02
ولی خدایی با این همه محدودیت هایی که دارن و باید برای فیلم مجوز ساخت بگیرن بهترین راه اینه که نصف فیلم به ازدواج و حوادث اون بگذره

CAnZO
21-08-2008, 11:56
همانطور كه نمك سينما هم رابطه هاي بين گلزار و مهناز افشار هست. لااقل كاشكي كمي واقعي بودن!

حالا كه از فيلمهاي در پيت گفتي: چرا اينقدر از اسمهاي شناخته شده استفاده ميكنند: موميايي! نابخشوده! قرمز! بنام پدر! همين جمعه شبكه يك "ويرانگر"!!! پس حالا كه شما اينقدر هاليوود ميخواين راه هنرپيشه هاتون هم همونطرفيه.

CAnZO
21-08-2008, 12:02
مخاطب سینمای ایران ساده پسنده ، اغلب مردم ایران فیلم کمدی ساده و خانوادگی درجه سه رو به فیلم های پیچیده "نه الزاما فیلم هنری و مفهومی" ترجیح می دند
اگر دو شبکه تلویزیونی در ایران یکی فیلم "باشگاه مشتزنی" و دیگری " مستربین در تعطیلات" رو نشون بدهند ، غالب مردم - و نه همگی - گرایش به شبکه دوم می کنند
نیاز به فیلم خودش پاسخ گوی بازار صنعت سینماستاز سوی دیگر بد عادت کردن فیلمسازان با حماقت ها و کج سلیقه گی هنری بر این روال تاکید می کنه
اگر شما فیلمی رو می بینید که مخاطب بین المللی به اون امتیاز زیادی دادند ، اما شما و اطرافیان شما به اون فیلم امتیاز زیادی نمی دین ، به همین تفاوت ها و فرق فرهنگ بصری بین شما به بلادهای دیگر داره
مضافا اینکه ، سواد بصری بیننده های ایرانی " عمده ایرانیان فعلی" بسیار پایینه ، اینرو می تونید از روش تبلیغات روزنامه و تلویزیونی متوجه بشید
اگر در غرب می شه با ایما و اشاره و کنایه تبلیغ کرد ، در ایران باید با تیتر درشت و سخن مستقیم و کلمات جا افتاده در ذهن مردم سخن گفت و گفت تا بالاخره بیننده بفهمه که منظور شما چه بوده
و ...
اعتقادداشتن به كم ظرفيتي مخاطب باعث نميشه كيفيت كارا پايين بياد. سازنده ضعيف بوده.

Hectorist
21-08-2008, 12:09
برای پیروی از سنت نبوی

maaars
03-09-2008, 02:51
اگه ازدواج نکنن که قضیه غیر شرعی میشه .

ebru_gundes_206
05-09-2008, 17:50
همه ی دنیا گرایش به س. ک .س دارند و در عین حال محدودیت ندارند

ما که محدودیت داریم تنها راه نمایش از طریق ازدواجه

behnam_tr
05-09-2008, 17:54
چون اساس زندگی همینه.........ما برای این زندگی میکنیم و به دنیا آمده ایم تا با ازدواج از منقرض شدن نسل انسان جلوگیری کنیم...

dampayi
06-09-2008, 14:34
این سنت حسنیه نبوی رو زیر سوال نبرید!!!!(از این شکلک خنده ها)
چون فقط تو ایران یکی از بزرگ تریم مشکلات جوونا ازدواجه!
النکاح سنتی و من ؟؟؟؟ لیس منی

yasser1680
07-09-2008, 02:31
ببینید چون واقعا ایرانیا به دلیل محدودیت بین روابط دختر و پسر به سمت مسایل عشق و عاشقی کشیده میشن و هر پسر ایرانی هر شب قبل خواب به دختر رویاهاش فکر میکنه و همچنین دختر هم همین طور در نتیجه گرایش جوانانها به عشق و عاشقی هست تا مسایل فرهنگی و علمی و فیلمهای که آموزنده هستند. این فیلم ها محتوا دار در کشورهای غربی طرفدار بیشتری داره تا ایران چون اونجا محدودیت ندارن و از لحاظ شخص متضاد و معوشوقه هموندر سن پایین ارضا شدن و نتیجه میرن به دنبال فیلم های پر محتوا تا ازدواج.

piremard
13-09-2008, 06:35
اعتقادداشتن به كم ظرفيتي مخاطب باعث نميشه كيفيت كارا پايين بياد.

چرا باعث نمی شه ؟! مگر شما بعنوان فیلمساز نوعی ، فیلم رو برای خودتون و خانوادتون می خواهید نمایش بدید ؟!
در تمام دنیا مخاطب ارتباط مستقیمی بر سبک ، ژانر ، ارزش هنری و ... فیلم داره

سازنده ضعيف بوده.

بنده اصلا راجع به توانایی فیلمسازهای ایرانی حرف نزدم . فیلمساز چه ضعیف باشه و یا قوی مثل شاعری می مونه که یک غزل پخته بنگارش در بیاره در بین شاعر مسلکانی که شعرهای عوام پسندانه به خورد مردم می دهند.
شما بزور نمی تونید مردم رو عاشق تابلوی "Guernica" پیکاسو کنید در حالیکه اونها فقط رئالیسم رو قبول دارند
من از شما می پرسم بین دو تابلوی زیر کدامیک رو می پسندید ؟ :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

هنر مثل علموم تجربی و جبر نیست که بشه با "لم " و " قانون " و " اصل" اون رو بین مردم ترویج کرد . همونطوریکه فرهنگ سرزمینهای مختلف در باب موسیقی ، خط ، نقاشی فرق می کنه ، ضائقه سینمایی اونها هم با هم متفاوته و یا بر می گرده یا کماکان بر جا می مونه

Turok-71
30-09-2008, 15:48
ازدواج تو فیلما کلیشه ای شده یعنی یه فیلم که توش ازدواج نباشه ببینی شاخ در میاری.

Hectorist
30-09-2008, 17:30
بنده اصلا راجع به توانایی فیلمسازهای ایرانی حرف نزدم . فیلمساز چه ضعیف باشه و یا قوی مثل شاعری می مونه که یک غزل پخته بنگارش در بیاره در بین شاعر مسلکانی که شعرهای عوام پسندانه به خورد مردم می دهند.
شما بزور نمی تونید مردم رو عاشق تابلوی "Guernica" پیکاسو کنید در حالیکه اونها فقط رئالیسم رو قبول دارند
من از شما می پرسم بین دو تابلوی زیر کدامیک رو می پسندید ؟ :

هنر مثل علموم تجربی و جبر نیست که بشه با "لم " و " قانون " و " اصل" اون رو بین مردم ترویج کرد . همونطوریکه فرهنگ سرزمینهای مختلف در باب موسیقی ، خط ، نقاشی فرق می کنه ، ضائقه سینمایی اونها هم با هم متفاوته و یا بر می گرده یا کماکان بر جا می مونه

مسئله اصلا ارزش هنری نیست پیرجان ، واقعا فکر میکنی چند درصد از آدمایی که میشینن مثلا یه سریال رو نگاه میکنن ، نقاشی گورنیکای پیکاسو رو میفهمن ؟ من تو سازمان آمار کار نمیکنم اما مطمئن باش درصد خیلی کمی هستن. اصلا مسئله هنر نیست. این فقط در سطح یک سرگرمی جزئیه ! یعنی فقط برای اوقات فراغت یا استراحت ! اصلا نیازی به وجود هنر در سریال ایرانی دیده نمیشه. چون قابل درک نیست. به طور مثال نمیدونم ، تو خودت که اینور نیستی ، سریال روزگار غریب رو دیدی؟ این سریال در یک کلام ، فوق العادست ! در این چند سال اخیر تلویزیون ایران یک چنین پروژه ای در چنین سطح و کیفیتی نداشته ! حالا تو بیا برو بین مردم و بپرس که نظرتون درباره ی این سریال چیه ! چی فکر میکنی؟ فکر میکنی همه از نقاط قوت و حساب شده ی اون صحبت میکنن برات؟ نه برادر من، همه میگن که این سریال مزخرفه ! همه از نوع بازی بازیگرا بیزارن ، همه فکر میکنن این سریال یه چیزی کم داره. خوب اینا ندیدن و نمیدونن و در کل نمی فهمن ! اینا فرق بازی خوب و بد رو نمی فهمن ! این که یه بازیگر کی خوب بازی کرد کی بد ! از وقتی یادشونه یه سری چیزا بهشون دیکته شده و تو مغزشون حک شده ، مثل همین بازی بازیگرها. همیشه یک نوع بوده و بزن دررو ! حالا که یه بازی واقعی و رئال میبینن ، تعجب میکنن ،چرا؟ چون مثل قبلیها نیست. خیلی حرف زدم باز !

m.beh
04-10-2008, 00:20
من زیادم با این حرف ها که مردم سطحشون پایینه موافق نیستم البته مردم ما فقط اونایی نیتند که تو شهرهای بزرگ زندگی می کنند البته اگه همه مردمو در نظر بگیریم می بینیم که یه مقدارم این حرف که مردم ما از ازدواج و این حرف ها تو فیلم ها خوششون میاد بی ربط نباشه ولی من یه نظر دیگه ای دارم
فرض کن که من یه فیلم سازم اونم توی ایران چند تا مشکل دارم؟
1-بودجه کافی برای ساخت فیلم های پر هزینه را ندارم اگه هم داشته باشم احتمال زیاد با وضع خراب سینمای ایران سرمایه ام بر نمی گرده اگه سریال ساز هم باشم که بودجم محدوده چون شبکه خصوصی نداریم که با رقابت بتونم از شبکه های مختلف به خاطر سریالم پول خوب دریافت کنم
2-هر فیلم نامه ای که بخوام به عنوان داستانم استفاده کنم باید حواسم باشه که هیچ ایرادی نداشته باشه (از نظر اجتماعی شرعی و.. خودتون که می دونید) مثلا اگه راجع به مسائل ماورائی باشه یه جور اگه اکشن باشه یه جور دیگه مشکل داره طنز رو هم که نگو مگه باهمه چی می شه شوخی کرد؟
3- حالا فرض کن که بدل کار بخواهیم یا مثلا جلوه ی کامپیوتری مگه کسی پیدا میشه که حرفه ای باشه البته به غیر از جلوه دود که توی همه سریالا استفاده می شه.
و چندین مشکل دیگه که فقط اینا به ذهنم رسید
خوب پس کم دردسر ترین موضوع و مخاطب پسند ترین و کم خرج ترینش می شه ازدواج
البته همه کشورها هم صنعت سینماشون زیاد پیشرفته نیست که بخواهیم خیلی ایراد بگیریم مثلا هالیوود کلی بازار فروش داره ولی ایران خیلی سخت می تونه فیلم هاشو بفروشه بنا بر این باید واقع بین بود چرا باید یک فیلم ساز فک کنه که فیلم پر درسری بیازه که آخرشم فوش قابل قبولی نداشته باشه؟

mohamad23
05-10-2008, 12:35
چون اگه راجه به ازدواج نسازن سوژه دیگه ای ندارن که راجع بهش فیلم بسازن حالا باز تبویزیون که کمتر ولی سینما اگه ازدواج رو ازش حذف کنیم دیگه باید درشو تخته کنن اونوقت همین چندتا فیلم آبکی هم نداریم.البته فیلم درست حسابیم داریم ولی اونقدر محدوده که نمیشه سینمای ملی و یا تلویزیون رو با اونا چرخوند.
تازه جالبه ما از فیلمای هندی ایراد میگیریم که چقدر سوژه هاش تکراریه خودمون که بدتریم!
در واقع سریالا و فیلمای ایرانی بر پایه ازدواج شکل میگیرن و حوادث دیگه در حاشیه اینها و یا زاییده همون داستان ازدواج مطرح شده در سریال هست.

Hossein Adeli
05-10-2008, 13:14
چون آرزوی هر جوانی است که ازدواج کنه اما با این وضع اقتصادی ازدواج کردن رو توی خواب هم نمیتونه ببینه برای همین تو سریالها از این موضوع استفاده کنند تا حداقل یک روحیه کوچیک به این این جونها بدن! :دی!

FSC
08-10-2008, 14:48
چون خیلی ها از این فیلم های عشق و عاشقی میبینند .

treason_boys
26-02-2009, 03:15
به نظر من اگه شما توی اکثر فیلم های خارجی هم نگاه کنید بلاخره یک شخصیت زن و مرد در کنار هم قرار می گیرند. ولی چیزی که هست تو ی کشورهای خارجی خیلی از محدودیت هایی که توی کشور ما هست وجود نداره. چیزی که هست توی فیلم هایی ایرانی یا اصلا نباید دو جنس مجرد مخالف توی یک فیلم بازی کنند, در غیر این صورت باید حتما با هم ازدواج کنند.
البته احتمالا در آینده ای نزدیک با ورود دولت جدید شاهد حذف حظور زنان در تلویزیون خواهیم بود که امیدواریم شاهد فیلم هایی برازنده ایرانیان باشیم.

B3HZ@D
26-02-2009, 04:25
من که توی این مدت به ندرت دیدم یک فیلم درست و حسابی از این سینمای ایران بیرون بیاد
خیلی وقته که فیلمهای ایرانی رو نگاه نمیکنم...چون همه داستان کلیشه ای شده و موضوع درست و حسابی برای پرداختن به اون ندارن و همش از داستان های تکراری و کسل کننده استفاده می کنن و برای تضمین فروش فیلم هم از چند چهره برتر سینمایی استفاده می کنن تا رنگ و لعابی به فیلمشون بدن و مردم هم رغبت کنن و برن فیلم رو ببینن...ازدواج هم که توی همه سریال ها و فیلمهای سینمایی ایران یافت میشه...از اونجایی که زن و مرد نا محرم نباید کنار هم باشن و از این جور ..... برای همین این ازدواج های زورکی توی فیلمها گنجانده میشه که یه موقع به دستورات دینی خدشه ای وارد نشه...در کل الان وقت گذاشتن روی فیلمها و سریال های ایرانی یعنی تلف کردن عمر....چون چیزی به غیر از یک مشت دروغ تحویل مردم نمیدن

RoYaYeEe_NiIiLi
26-02-2009, 14:21
به نظرم همونطور که وجود یک زن توی سینمای خارج زیاده و تقریبا توی همه فیلما هست،اران هم باید به موضوعی این چنینی بپردازه..تا بلکم مخاطباشو جذب کنه...و چون اتفاق هایی مثل دوستیه دختر و پسر رو نشون بدن،مجبور می شن ازدواج های در حال شرف رو نشون می دن...در واقع اکثر افراد جامعه به این جور چیزا بیشتر جذب میشن..

Fate2646
20-03-2009, 00:19
به نظر منم چون تو ایران تو اجازه ندارن رابطه مرد و زنو نشون بدن یا حالت دوست پسری دوست دختری (اشتباه نکنید فقط منظورم 16-25 ساله ها نیست بلکه تا 40 سالگی و بیشتر در خارج کسایی که تحمل ازواجو ندارن یا دوران قبل ازدواج انها که معمولا طولانی هست) و چون این یه رابطه طبیعی در همه جا هست در ایران مجبورا به ازدواج اخرشو ختم کنن

cj-afshin
09-04-2009, 23:32
فرقی بین ایرانی خارجی نداره چه امریکایی چه کره ای وچه... چون سریاله یکی از مسائلی که جریانات زیادی بوجود میاره ازدواجه.حالا هر کارگردان با تکنیک خودش

:.:.: Hamid :.:.:
18-05-2009, 16:48
من تازه نگاهم به این تاپیک افتاده ولی در مورد موضوع تاپیک باید بگم که خوب هر چی باشه از فیلمهای آمریکایی بهتره که نصفه بیشتر زمانش فقط مربوط میشه به ...:13:بعدش هم ازدواج کردن توی فیلم باعث مربوط شدن هر کدوم از افراد فیلم به افراد دیگه میشه و نویسنده وکارگردان میتونن به خاطر هر ازدواج یه بحث جالب ومنطقی توی فیلم ایجاد کنن

mahsa1469
12-07-2009, 14:11
آخه اینجوری مخاطب ها افزایش پیدا می کنن

*M!L4D*
12-07-2009, 19:38
ازدواج سنت حسنه ی پیامبر هستش و بودنش مایه ی شادی میشه ... ( الله اکبر ...!)

mahdistar
12-07-2009, 19:49
بعضی از دوستان گفتن برای جذب مخاطب،ولی مگه فیلمایی نبودن که ازدواج و این حرفا توش نبود ولی خیلیم زیبا بود.فکر کنم دلیلشو باید از خود نویسنده ها و کارگردانا پرسید.عجیبه

h_starboy
20-07-2009, 16:00
الان 99 % سریالا این مورد رو دارن.

ازدواج سنت حسنه ی پیامبر هستش و بودنش مایه ی شادی میشه ... ( الله اکبر ...!)
بله این که 100 % ولی خوب الان چون موضوع کمه ازدواج تو سریالها زیاد شده .

John Doe
20-07-2009, 16:09
چون خیلی از موضوعات نمیتونه تو صدا و سیما پخش شه و سانسور میشه

Felakating
25-07-2009, 01:54
من که فقط به خاطر همین موضوع فیلمهاست که میشینم نگاه میکنم

attractive_girl
25-07-2009, 07:12
برای اینکه مردمو تشویق کنن به مزدوج شدن :)

MoJtaBa.R
25-07-2009, 15:48
خوب عمو جان : اين دل هست سومان بيجار گيل نيست که

شاعر ميگه که : برق چشمان تو از عينک پشت خورد به قلب اخوي بنده رو کشت

جدا از شوخي : متنهاي بيش از اندازه قوي اي که داريم باعث ميشه که هميشه سريالها به يه طرف برن

بهتره يه روانشناس بغل دست فيلنامه نويس و کارگردان بزارن

_H2_
19-08-2009, 13:26
سلام
من احساس میکنم این کارگردان های ما یکم عقلشان نمیرسد!
البته یکم هم تنبلی و ساده است.
این قبیل فیلم ها معمولاً خرجی و زحمتی ندارد!
یک تک دوربین و حقوق بازیگران و یک خانه (بیشتر صحنه ها در همان داخل خانه فیلم برداری میشود و فیلم یک لوکیشن ثابت دارد و مشکل جابه جایی تجهیزات وجود ندارد) با احتمالاً چند کیلو پیاز برای برخی صحنه ها !!!
تمام میشود و فیلم دو سوته حاضر میشود.

گرچه به ندرت سریالهایی پخش شده که چنین نبوده ولی اگر مقبولیت عمومی هم داشته.
ایده و فکر ربطی به این چیزها ندارند!

مثلاً همین سریال در پیت "مسافران" خوب یک ایده است! نمیگویم به به و چه چه و خوب است و...
حرفم سر تفکر است، اگر به ایده خیلی از فیلم های خارجی دقت کنید، میبینید که در ایران هم قابل ساخت است.
ایده اش قابل ساخت است ولی طبیعتاً برخی صحنه های آن و کپی نمونه های خارجی در ایران قابل ساخت نیست ولی اصل فیلم را میتوان ساخت.

نه اینکه بریم کپی کنیم، منظورم ان است که میتوان ایده های متنوع و جذاب تری داشت.

البته یک چیز هم بگم ... طبق مشاهدات من بیشتر قشر خانم ها جزء طرفداران پروپاقرص این سریالهای تکراری هستند که بحرحال وجود مخاطب و طرفدار، تولید را هم به همراه می آورد.

shahroozm
19-08-2009, 13:32
به نظر من بخاطر اینکه موضوع دیگه ای ندارن تو فیلم
100% فیلمها ازدواج توش هست..
به نظر من اصلا نباید فیلم بسازن چون برای مثال یه فیلم میبینیم یک دختری پدرش رو بعد از 30 سال میبینه باید پدرش رو بغل کنه ولی.. به خاطر همین فیلمای ایرانی ارزش دیدن نداره

s2010
19-08-2009, 13:37
مگراینگه توی فیلمها راحت وبدون دردسربشه ازدواج کرد