PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ایده های خود را برای خنک کردن سیستم در اینجا بگویید!

surpriser
13-08-2008, 11:10
سلام بچه ها.اگر موافق باشید میخوام که هرکس ایده خود را برای خنک کردن دمای کلی سیستم و همچنین دمای پردازنده-کارت گرافیک و .. در اینجا بگوید.برای مثال سیستم خنک کننده آبی که خودتان طراحی کرده باشید(برای مثال گفتم).اگر ایده خود را تست کردید لطفا نتیجه خود را هم بگویید!
با تشکر!

mhaf
13-08-2008, 13:52
من با سیستم آبی موافق نیستم
به هر حال دمای اتاثم تو اوج گرما از 33 درجه بالاتر نمیره
برا همین هم همیشه سعی میکنم با سیستم تهویه خوب دمای سیستم رو با هوای اتاق خنک کنم.
خنک کننده های آبی برای مناطق گرم پیش بینی شده.
خوب این ایده من بود.

takjok-20
13-08-2008, 14:06
دو در کیس را برداریم. و کیس را در محیط آزادی بگذاریم (از پشت و کناره ها حداقل 25 سانت فاصله با محیط محدود شده باشد) و سپس با بستن فنهایی بر روی هارد کارت گرافیک و یک یا دو فن ثابت در جاهای مختلف تعبیه شده در کیس (در واقع جاهای شدنی را فن بگذاریم - قیمت فن زیاد نیست-) و سپس برای شکستن سد این گرما میتوانیم یک خنک کننده قوی در اتاق قرار دهیم. و این خیلی کمک میکند. اما کمی ممکن است هزینه بر باشد. پس یک فن نسبتا بزرگ (نه به اندازه پنکه و نه به اندازه فن روی هیت سینک) در سمت چپ کیس و مستقیم بر کیس در جهت باد قرار میدهیم.
خنک کردن را خودم خیلی بهش اعتقاد دارم. و یکی از بزرگترین مشکل ناتوانی سازندگان سخت افزارهای خیلی پیشرفته و در عین هال کوچک همین مشکل گرمی و حرارت است. که مسلما راههایی خیلی خوبی در دست اقدام است. مثل همین سیستم آبی که قطرات آب در لوله ای به نازکی مو در حال حرکت است و سیستمی مشابه به رادیاتور دارد.

time prince
13-08-2008, 14:07
من برای اینکه کامپیوترمو خنک کنم در کیسو برداشتم :21:
یکدونه از این پنکه رومیزی ها هست که ملت برای خنک کردن خودشون استفاده می کنن ، گذاشتم کنارش . با آخرین سرعتش .:8:
همچین خوب خنک می کنه( تقریبا 10 - 15 درجه خنک تر می کنه ) :27:

Stream
13-08-2008, 17:13
در صورتی که کیس خودش طراحی خنک کنندگی خوبی داشته باشه با برداشتن در کنار کیس فقط باعث به هم زدن گردش هوا و در نهایت بالا رفتن دمای قطعات می شیم. (جدا از مسئله خاک گرفتن بیشتر)

ولی در کیس های معمولی با برداشتن در کیس و گذاشتن پنکه معمولا نتیجه خوبی میشه گرفت...

surpriser
13-08-2008, 21:03
سلام.من در یکی از فروم ها خوندم که یکی خودش یه چیزی شبیه واترکولینگ ساخته که درونش یخ میریزه.حالا نمیدونم حقیقت داره یا نه.شما هم شنیدین؟

mhaf
13-08-2008, 21:44
سلام.من در یکی از فروم ها خوندم که یکی خودش یه چیزی شبیه واترکولینگ ساخته که درونش یخ میریزه.حالا نمیدونم حقیقت داره یا نه.شما هم شنیدین؟
نه نشنیدم ولی فکر نکنم ایده جالبی باشه.
من میخوام یه کیس مود کنم.
اگه بشه یه مدل دیگه از خنک کننده ها ساخت فکر کنم خیلی جالب بشه.

takjok-20
14-08-2008, 08:23
شاید اون چیزی که داری میگی گاز فریون باشه. که تو یخچال هم استفاده میشه. برای خنک کردن خیلی خوبه. ولی از اونجایی که جزو cfc ها حساب میشه. و مخرب محیط زیست است. در ابعاد گسترده تولید نمیشه. و اگر هم بشه محدود به یکی دو کمپانیه.

mhaf
14-08-2008, 12:27
شاید اون چیزی که داری میگی گاز فریون باشه. که تو یخچال هم استفاده میشه. برای خنک کردن خیلی خوبه. ولی از اونجایی که جزو cfc ها حساب میشه. و مخرب محیط زیست است. در ابعاد گسترده تولید نمیشه. و اگر هم بشه محدود به یکی دو کمپانیه.
نه دوست من
منظورم این نبود.
خنک کننده های گازی الان تو بازار موجود هستند.
نظر من این بود که بیایم یه نسل جدیدی از خنک کننده ها بسازیم.

manreza71
07-09-2008, 17:09
نه دوست من
منظورم این نبود.
خنک کننده های گازی الان تو بازار موجود هستند.
نظر من این بود که بیایم یه نسل جدیدی از خنک کننده ها بسازیم.
به سرلطسیبزشیر

mhaf
08-09-2008, 17:26
به سرلطسیبزشیر
میشه فارسی بگی؟!؟!؟!؟

rami_hemi
14-11-2008, 01:59
خب خنک کننده گازی و آبی داریم .مثلا نظرتون در مورد یه خنک کننده نیتروژنی چیه؟
البته مشکل اصلی دمای داخلی کیس هستش نه مثلا دمای پردازنده.مثلا بیایم یه چیزی مثل کولر گازی درست کنیم (البته بهتره رادیاتورش رو بذاریم بیرون اتاق چون اون وقت خودمون داغ میکنیم )که مثل اون دکلهای بی تی اس که داخل کانکس رو یه کولر خنک میکنه اینم توی کیس رو خنک کنه.
در کل من الان یه فکرایی به کلم زده مثلا انتقال پاور به بیرون کیس روی یه واحد مجزا و یه سیستم بر مبنای جریان هوا .البته من یه کم به مطالعه بیشتر روی ترمودینامیک احتیاج دارم که خدا رو شکر دارم میخونم .یه کم هم از استادم راهنمایی بگیرم میتونم یه کاری بکنم .

pouriapesar
26-11-2008, 10:23
خوب می تونید بالوله مسی و کمی جوشکاری نقره واسه همه قسمتها یه خنک کننده بزارین.من چون شغلم تعمیر لوازم خونگی مخصوصا یخچال هست دارم ازمایشی یه چیزای میسازم که فن رو خذف کنم.اماده شه اکساشو میزارم.میشه زیاد سخت نیست.در واقع باید یه لوله کشی انجام بدین با لوله های نمره 10 به بالا مثلا نمره 16 فک کنم عالیه.توشم قصد دارم از مایع رادیا تور ماشین استفاده کنم.به نظرم جواب میده.البته واسه شروع اینکارو اول رو یه سیستم p3انجام دارم میدم.تا اشکالات بر طرف شه.در مورد گاز cfcبد نیست اما راههای ساده تری هم هست.

am_merman01
16-01-2009, 23:29
سلام خدمت دوستان عزیز
من به تازگی کارت گرافیک 3850 خریدم و متوجه شدم که دماش به شدت بالاس در حالت عادی دمای اون حدود 82 یا یکی دو درجه بالا و پایینه و موقع بازی های سنگین دماش به حدود 93 و یا یه کم بیشتر هم میرسه که واقعا فاجعه بود . از طرفی نمیخواستم سرعت فن اون رو از چیزی که هست بیشتر کنم واسه همین یه فن cpu ی خورشیدی گرفتم و با یه کم درد سر و ایجاد کردن چند تا سوراخ روی اون و یه کم چکش کاری برای تغییر شکل اون تونستم اونو به کارت گرافیکم وصل کنم که نتیجه اون واقعا عالی بود . موقع خاموش بودن فن دمارو حدود 10 درجه پایین میاره و وقتی فنش رو هم روشن میکنم دمارو حدود 23 درجه کم میکنه .
البته برای فنهای توی دستگاهم کلید های خامش و روشن بیرون کیس درست کردم که شاید ظاهرش چندان قشنگ نباشه ولی کاراییش خیلی خوبه چون هر وقت دلم میخواد میتونم هرکدوم از فن های دستگاه رو که بهشون نیازی ندارم خاموش کنم که با این کار سروصدای کامپیوترم در مواقعی که کار سنگینی با اون نمیکنم خیلی کم میشه.

vbigdeli
17-01-2009, 00:14
تاپیک فضایی شده...خاکی باشید بابا
نیتروژن کجا بود

milky way
17-01-2009, 00:27
خب خنک کننده گازی و آبی داریم .مثلا نظرتون در مورد یه خنک کننده نیتروژنی چیه؟
البته مشکل اصلی دمای داخلی کیس هستش نه مثلا دمای پردازنده.مثلا بیایم یه چیزی مثل کولر گازی درست کنیم (البته بهتره رادیاتورش رو بذاریم بیرون اتاق چون اون وقت خودمون داغ میکنیم )که مثل اون دکلهای بی تی اس که داخل کانکس رو یه کولر خنک میکنه اینم توی کیس رو خنک کنه.
در کل من الان یه فکرایی به کلم زده مثلا انتقال پاور به بیرون کیس روی یه واحد مجزا و یه سیستم بر مبنای جریان هوا .البته من یه کم به مطالعه بیشتر روی ترمودینامیک احتیاج دارم که خدا رو شکر دارم میخونم .یه کم هم از استادم راهنمایی بگیرم میتونم یه کاری بکنم .
جریان هوار در کیس مهمه باید کیس طوری طراحی بشه که حتمی جریان هوای داخلی داشته باشه باید طوری باشه که یه طرف هوا رو به خارج هدایت کنه حالا میتونی از طرفی هم هوا به داخل بکشه، ولی اینم مهمه که اگر شما مثلا هوای زیادی به داخل کیس بکشین و به همون حجم خروجی هوا نداشته باشین این انبوه هوای اکثرا گرم خودش بدتر باعث گرم شدن میشه. بعد هزینه هم مهمه مثلا شما اگر 600-700 تومن پول سیستم بدین حالا بخواین 200-300 تومن یه سیستم خنک کننده براش بسازین چه فایده داره خوب یه واتر کولینگ میگیری برای کل سیستم ارزونترم میشه.
در مورد نیتروژن مایع هم برای خنک کردن پردازنده استفاده میشه ولی خوب نگهداریش هم خطر ناکه هم اصلا عقلانی نیست و هزینه برم هست و برای استفاده های کوتاه مدت فقط استفاده میشه مثلا شما بخواین نیم ساعت یه ساعت یه رکورد اورکلاک بزنین برای تمام روز نمیتونین نیتروژن مایع استفاده کنین.

Hessam_7800gtx
02-02-2009, 18:09
میشه از سینکهای گنده!!!که از کیس بیرون بزنن استفاده کنیم.مسلما خنک میکنه ولی عیب زیاد داره یکیش وزنه زیادشه که باید برای برطرف کردنش از پایه!!!اسنفاده کنیم ولی عوضش کاملا بی صداست.

avecina.ir
02-02-2009, 19:47
سلامم.. اووون ایده ی استفاده از یخ طرح ژالبیه خودم قدیما یجورایی واسه یگ سیستم که یه یکساعتی میخواستم گیم و اینا انجام بده و گرم میشد اجرا کرده بود
اما خوب دیگه ابتکاریه.از این حرفا گذشته اینتل خودش به یک جاعایی رسیده خیلی باحاله:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

rocket
12-02-2009, 16:39
سلام
به نظرتون میشه از یه ورق نازک مسی برای انتقال مناسب حرارت بین هیتسینک آلومینیومی و سیپی یو استفاده کرد؟

mhaf
12-02-2009, 20:22
سلام
به نظرتون میشه از یه ورق نازک مسی برای انتقال مناسب حرارت بین هیتسینک آلومینیومی و سیپی یو استفاده کرد؟
که چی بشه؟
برای رابط بین هیت سینگ و cpu از خمیر سیلیکون باید استفاده بشه

rocket
13-02-2009, 14:56
که چی بشه؟
برای رابط بین هیت سینگ و cpu از خمیر سیلیکون باید استفاده بشه

حالا امتحانش که ضرر نداره!
با یه p4 3.0ghz full تست میکنم.. نتیجه رو میگم!

mhaf
14-02-2009, 11:58
حالا امتحانش که ضرر نداره!
با یه p4 3.0ghz full تست میکنم.. نتیجه رو میگم!
آخه نمی فهمم
میخوای چی کار کنی؟
با این کار فقط داری انتقال حرارت رو کند تر انجام میدی
درسته که مس ضریب انتقال گرماش بیشتر از آلومینیوم هست اما خوب تو داری یه لایه بین قسمت خنک(هیت سینگ) و قسمت داغ(cpu) قرار میدی
مطمئن باش فقط گرما رو بالاتر میبری

dehghani_a
14-02-2009, 12:21
سلام دوستان. باز كردن در كيس كلا باعث دردسر ميشه. به نظر من اضافه كردن 2-3 تا فن خوب به كيس و مهم تر از همه تميز كردن خنك‌كننده ها مثل قسمت آلومينيومي خنك كننده سي پي يو و كارت گرافيكي و كلا تميز نگه داشتن كيس با اضافه كردن چند تا فن به اين صورت كه از در كيس هوا به داخل كيس دميده بشه و از پشت كيس هوا به بيرون رانده بشه خيلي عالي جواب ميده و دماي كيس از 40 درجه بالاتر نميره . اينا رو گفتم براي اينكه در هنگام نصب فن بايد جهت دميدن فن رو انتخاب كنين. به نظر من همين كاملا جواب ميده و ماهيانه بايد فن ها و خنك كننده ها رو تميز كنين

mhaf
14-02-2009, 14:17
سلام دوستان. باز كردن در كيس كلا باعث دردسر ميشه. به نظر من اضافه كردن 2-3 تا فن خوب به كيس و مهم تر از همه تميز كردن خنك‌كننده ها مثل قسمت آلومينيومي خنك كننده سي پي يو و كارت گرافيكي و كلا تميز نگه داشتن كيس با اضافه كردن چند تا فن به اين صورت كه از در كيس هوا به داخل كيس دميده بشه و از پشت كيس هوا به بيرون رانده بشه خيلي عالي جواب ميده و دماي كيس از 40 درجه بالاتر نميره . اينا رو گفتم براي اينكه در هنگام نصب فن بايد جهت دميدن فن رو انتخاب كنين. به نظر من همين كاملا جواب ميده و ماهيانه بايد فن ها و خنك كننده ها رو تميز كنين
البته من اضافه کنم
قراردادن فن های اضافی بعضو اوقات موجب طوفان میشه و بیخودی سر و صدا ایجاد میکنه
اگر فنی مقابل فن cpu قرار داده میشه باید حواستون باشه که سرعت دمیدن باد کمی بیشتر از سرعت دمیدن باد توسط فن cpu باشه
اگه سرعت کمتر باشه باعث گرمای بیشتر و ایجاد سر و صدای اضافی میشه