PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کلیه ی مباحث در مورد ویستای x64 در مقابل x86 + مقایسه ها

goldenmasoud
12-08-2008, 19:02
سلام.من میخواستم از اونایی که ویستا 64بیتی رو نصب کردن چند تا سوال کنم:
1:آیا تفاوت زیادی بین 32بیت و 64بیت وجود داره.از همه نظر(گرافیک.سرعت و...
2:مشخصات سیستمشون رو بنویسند
3:کسی رو این cpu ویستا 64بیت نصب کرده(4600 اینتل)
4:از 32 بیت بیشتر راضی هستید یا 64بیت؟

hesamjm
12-08-2008, 19:49
1-تفاوت ویندوز 64 بیت و 32 بیت در هسته تشکیل دهنده آنهاست و 64 بیت سرعت بیشتری داره ولی نرم افزارهای خاص خودش رو میخواد و در پاره ای موار از شبیه ساز 86x برای نصب برنامه های 32 بیتی استفاده میکند

2-مشخصات سیستمشون؟؟؟فقط باید cpu شما این قابلیت رو داشته باشه

3-اسم کامل این مدل رو بگو

4-مطمئنا 64 بیتی بهتره

hesamjm
12-08-2008, 19:49
فناوری 64 بیتی در پردازنده ها در اوايل سال 2003 كمپاني AMD به صورت رسمي نسل هشتم (K8) پردازنده هاي خود را با مشخصه 64 بيتي معرفي نمود و سهم فروش خود را از بازار (Market Share) , با اين سري پردازنده ها به طور قابل ملاحظه اي افزايش داد . روند محبوبيت پردازنده هاي 64 بيتي براي كمپاني اينتل توليد كننده پردازنده هاي 32 بيتي Pentium 4 علارقم اينكه سهم عمده بازار را با محصولات خود در دست دارد , به عنوان يك زنگ خطر تلقي مي گردد , به همين خاطر اينتل پس از 2 سال سكوت در مقابل پردازنده هاي 64 بيتي , در اوايل سال 2005 نسخه 64 بيتي از پردازنده Pentium 4 با شماره خانواده 600 را معرفي و به بازار عرضه كرد . در اين مقاله قصد داريم ابتدا به مفهوم و چگونگي پردازش 64 بيتي اشاره كنيم و سپس به بررسي و مقايسه دو تكنولوژي Intel EM64T و AMD64 كه پردازش 64 بيتي را به ترتيب براي پردازنده هاي اينتل و AMD ميسر ساخته اند , مي پردازيم.

مفهوم پردازش 64 بيتي پردازش 64 بيتي به عمليات پردازشي اتلاق مي شود كه بر روي دستورالعمل ها يا داده ها با حداكثر طول 64 بيت صورت مي گيرد , اين مشخصه مستقيما به توانايي ثبات (Register) هاي پردازنده ارجاع داده مي شود . ثبات بخش كوچك از حافظه فوق العاده سريعي است كه پردازنده براي ذخيره ارزش (Value) هاي عملياتي از آن استفاده ميكند . ثبات ها براي پردازنده مشابه دست هايي هستند كه اشيايي كه قرار است بر روي آنها عمل خاصي صورت پذيرد را نگهداري مي نمايند . بنابر اين تعداد ثبات ها و ظرفيت ذخيره سازي آنها در كارايي پردازنده تاثيرگذارند . يك پردازنده 64 بيتي توانايي ذخيره سازي ارزش هاي 64 بيتي را در داخل ثبات هاي خود دارد , لذا اين پردازنده مي تواند اعداد صحيح يا اعداد با مميز شناور بزرگتري را در داخل يك ثبات خود نسبت به پردازنده 32 بيتي ذخيره سازي موقت كند .
به عنوان مثال براي پردازش عمليات جمع دو عدد مانند 3+2 هر يك از ارزش ها تا زمان پايان يافتن عمل جمع در داخل يك ثبات ذخيره مي شوند و ارزش 5 نيز به منزله حاصل و نتيجه پردازش در داخل سومين ثبات ذخيره گشته و جهت انتقال به خارج انتظار مي كشد , در صورتي كه عمليات با اعداد يا دستورالعمل هايي برنامه ريزي شده باشد كه ظرفيت آنها فراتر از ظرفيتي باشد كه يك ثبات 32 بيت ارائه مي كند در پردازنده هاي 32 بيت قابل اجرا به صورت مستقيم نخواهد بود و بايد به چندين عمليات با ظرفيت كمتر شكسته شود , در حالي كه در پردازنده 64 بيت اين عمليات به صورت مسقيم قابل اجرا بوده و در زمان كوتاه تري پردازش خاتمه مي يابد . بهره گيري از ثبات هاي 64 بيتي تنها زماني به عنوان مزيت يك پردازنده به شمار مي آيد كه نرم افزار هاي اجرايي روي آن در محدوده عددي فراتر از 32 بيت برنامه ريزي شده باشند در غير اين صورت پردازنده 64 بيت يا از اجراي دستورالعمل فوق امتناع ميكند (مانند پردازنده هاي Itanium 2 كه تنها براي كاربردهاي 64 بيتي طراحي شده اند ) يا اينكه با حالت سازگار 32 بيتي پردازش را به پايان مي رساند . عدم وجود بسترهاي نرم افزاري , رويكرد به پردازش 64 بيتي را در تمامي كاربردها , غير ممكن ساخته است , به همين دليل پردازنده هاي 64 بيتي نسل هشتم AMD و Pentium 4 سري 600 از اينتل , به عنوان پردازنده هاي سازگار با هر دو نوع نرم افزار 32 بيت و 64 بيت , در سه حالت زير مديريت مي شوند : 1. حالت 64-Bit كه ويژه سيستم عامل و نرم افزارهاي 64 بيتي در نظر گرفته شده است . 2. حالت Compatibility كه براي سيستم عامل 64 بيتي و سازگاري آن با برنامه هاي 32 بيتي طراحي شده . 3. حالت Legacy ويژه سيستم عامل و نرم افزار هاي 32 بيتي .
مزيت پردازنده 64 بيتي تنها در افزايش سرعت محاسبات خلاصه نمي شود , افزايش ظرفيت حافظه اي كه اين پردازنده مي تواند آدرس دهي و استفاده نمايد نيز مزيت ديگر يك پردازنده 64 بيتي مي باشد . آدرس دهي حافظه يكي از وظايف كليدي هر پردازنده به شمار مي رود كه طول هر آدرس بايد حداكثر به اندازه يك ثبات پردازنده تعريف شود . در يك پردازنده با ثبات هاي 32 بيتي حداكثر ميتوان 232 آدرس مختلف براي حافظه ايجاد نمود كه اين عدد معادل 4 گيگابايت حافظه فيزيكي ترجمه مي شود . تا كنون شيوه هاي مختلفي ابداع گشته اند كه به صورت مجازي حداكثر حجم حافظه اي كه پردازنده 32 بيتي مي تواند آدرس دهي نمايد را افزايش دهند اما همگي آنها كارايي كلي كامپيوتر را قرباني محاسبات مجازي مي كنند . دو برابر كردن طول ثبات ها به 64 بيت در پردازنده هاي 64 بيتي به طور موثري , آدرس دهي حداكثر 16 ترابايت حافظه فيزيكي را ميسر مي سازد . بررسي تكنولوژي AMD64 AMD Opteron Processor به كمك اين تكنولوژي كمپاني AMD توانست پردازنده هاي نسل هشتم خود را به عنوان اولين پردازنده هاي سازگار با دو شيوه پردازش 64 بيت و 32 بيت عرضه نمايد . پردازنده هاي 64 بيتي اين نسل Athlon 64 براي بازار محصولات ميان قيمت و گران قيمت كامپيوترهاي شخصي و Opteron براي بازار محصولات گران قيمت ايستگاه هاي كاري و سرور ها در نظر گرفته شده اند . علارقم اينكه هنوز هيچ نسخه كامل ويندوز 64 بيتي به صورت رسمي معرفي نشده و نرم افزارهايي كه به صورت 64 بيتي برنامه ريزي شده اند بسيار ناياب و گران قيمت هستند اين دو پردازنده به شدت در ميان كاربران محبوب گشته اند و كارايي قابل قبولي در برنامه هاي 32 بيتي ارائه كرده اند . افزايش كارايي در كاربردهاي 32 بيتي اين پردازنده ها را نمي توان به ثبات هاي 64 بيتي آنها مربوط كرد . علاوه بر اين فركانس كاري آنها نيز بسيار پايين تر از همرده هاي Pentium 4 خود مي باشد . آنچه كه در داخل اين پردازنده ها موجب افزايش كارايي و محبوبيت روز افزون آنها گشته , كنترلر حافظه مجتمع و گذرگاه Hypertransport است . AMD در معماري نسل هشتم پردازنده هاي خود , با انتقال كنترلر حافظه از تراشه «پل شمالي» به پردازنده , تحولي در شيوه دسترسي به حافظه ايجاد كرده . تا قبل از اين پردازنده براي دسترسي به حافظه مي بايست با تراشه «پل شمالي» ارتباط بر قرار كنند و داده ها را با اختصاص دادن حجم بالايي از پهناي باند ارزشمند گذرگاه FSB , از اين تراشه دريافت كند . اما در شيوه نوين مسير ارتباطي پردازنده با حافظه از گذرگاه FSB تفكيك و دسترسي مستقيم به حافظه ميسر گشته است . علاوه بر اين گذرگاه FSB نيز متحول شده و انتقال اطلاعات موازي آن در پردازنده هاي قبلي به صورت سريال با گذرگاه ويژه Hypertransport صورت مي پذيرد . به كمك اين دو تحول در معماري پردازنده , كارايي پردازنده ها با سرعت 2 گيگاهرتزي در حد همرده هاي Pentium 4 3 گيگاهرتزي كه به شيوه سنتي به حافظه دسترسي دارند , قرار گرفته است . بررسي تكنولوژي EM64T Pentium4 سري 600 با Extended Memory 64 Technology اولين پردازنده هاي 64 بيتي «سازگار» از كمپاني اينتل به شمار مي روند اين تكنولوژي تقريبا مشابه AMD64 جهت توسعه پردازش 64 بيتي كاربرد دارد و در سه حالت ذكر شده مي تواند داده ها و دستورالعمل ها را پردازش نمايد . علارقم اينكه AMD براي بهره گيري از AMD64 در معماري پردازنده هاي خود تغيير اساسي ايجاد نمود , اينتل براي به كار گيري EM64T در Pentium 4 هاي سري 600 تنها يك هسته جديد به نام Prescott 2M بر پايه هسته Pentium 4 هاي سري 500 به نام Prescott , طراحي كرده است , لذا در معماري و نوع سوكت پردازنده هيچ تغييري داده نشده و پردازنده هاي جديد مي توانند بر روي اغلب مادربردهاي موجود در بازار سوار شوند . EM64T و AMD64 به صورت گسترده اي با يكديگر سازگاري دارند بنابر اين انتظار مي رود تهيه كد نرم افزار هاي 64 بيتي سازگار با هردو پردازنده , كار دشواري نباشد همچنين ميكروسافت تضمين كرده , نسخه نهايي سيستم عامل Windows XP 64-Bit كه در اواسط ماه «مي» عرضه مي شود با هر دو پردازنده به خوبي عمل خواهد كرد . پردازنده هاي Pentium 4 سري 600 Intel Pentium 4 600 Series اين سري پردازنده ها تا كنون در چهار مدل 630 , 640 , 650 و660 عرضه شده اند كه به ترتيب با سرعت 0/3 , 2/3 , 4/3 و 6/3 گيگاهرتزي عمل مي كنند . پردازنده هاي فوق همگي مبتني بر هسته Prescott 2M با 2 مگابايت حافظه كاشه سطح 2 براي سوكت 775 طراحي شده اند , گذرگاه FSB 800 مگاهرتزي و پشتيباني از حافظه هاي DDR2 از جمله ديگر امكانات اين پردازنده ها مي باشد علاوه بر اينها مدل 570 نيز با فركانس 8/3 گيگاهرتز در سه الي چهار ماه آينده معرفي خواهد شد . پردازنده هاي سري 600 مطمئنا تنها پردازنده هاي 64 بيتي اينتل نخواهند بود , اين كمپاني قصد دارد در آينده EM64T را در پردازنده هاي Celeron نيز تعبيه نمايد تا امكان دسترسي به پردازنده 64 بيتي ارزان قيمت براي كاربران ميسر شود

منبع: نشریه كاربر

Šepehr
12-08-2008, 20:56
این سوال منم هست
مطلب تخصصی و علمی در این باره زیاد خوندیم
میخوایم بدونیم در عمل توی ایران واقعا قابل استفاده است؟ اذیت نمیکنه؟
اگه 64 بیتی نصب کردیم باید برای هر نرم افزاری که الان استفاده می کنیم بگردیم دنبال 64 بیتیش؟
خیلی نرم افزارها هستن که فقط ورژن 32 بیتی دارن. تکلیف اونا چی میشه؟

goldenmasoud
12-08-2008, 21:03
همینطور که سپه گفت فقط نرم افزار 32بیت روش نصب میشه.مثلا آنتی ویروس هم 32بیت و 64بیت داره یا فقط بعضی نرم افزارها؟

ORIGINAL
12-08-2008, 21:38
برای ویندوز 64Bit همه ی برنامه هاش درایوراش update ها و در کل همه چی باید 64bit باشه تا درست کار کنه...
البته هر روز برنامه های زیادی 64Bit میشن ولی در هر صورت شاید یه کم اذیت کنه....
در مورد تفاوتشم البته 64bit بهتره ولی اول اینکه باید سیستمت بکشه و دوما فکر نکنم برا کاربر معمولی چندان تفاوت محسوس باشه ولی اگه میخوای بدونی کدومش بهتره در کل باید گفت 64bit ;)

ardalan_zapata
12-08-2008, 21:50
با سلام
من الان ویندوز 64 بیت ویستا سرویس پک یک دارم ولی هنوز نصب نکردم
یه سوال داشتم
اینطور که پیداست فقط نرم افزارهای 64 بیت روی ویندوزهای 64 بیتی میگیرن و 32 بیت ساپورت نمیکنن
پس چرا Xp برنامه های 16 بیتی اجرا میکنه ؟

hesamjm
12-08-2008, 21:52
آره من مسئله درایورهای سیستمتون رو یادم رفت بگم ، اگه تو cd های سخت افزاریتون درایور مربوط به ویستا 64 بیت وجود داشت که میتونید ازش استفاده کنید والا باید از سایتهای مربوط به این قطعات (یا سایتهای معتبر) دراور رو دانلود کنید
بعضی نرم افزارها مثل kaspersky هم رو ویندوز 64بیتی نصب میشوند و هم روی ویندوز 64بیت
بعضی از نرم افزارها در دو نوع 64 بیت و 32 بیت وارد بازر میشوند که شما 64 بیتش رو باید نصب کنید مثلا انتی ویروس bitdefender 2008 در دو نوع 64 بیت و 32 بیت در بازار موجوده

hesamjm
12-08-2008, 21:55
با سلام
یه سوال داشتم
اینطور که پیداست فقط نرم افزارهای 64 بیت روی ویندوزهای 64 بیتی میگیرن و 32 بیت ساپورت نمیکنن

نه اینطور نیست که همه نرم افزارهای 32 بیت رو جواب نده فقط تعداد کمی و خیلی قدیمی هاش رو جواب نمیده
برای بیشتر نرم افزارهای 32 بیتی از یه simulator86x استفاده میکنه و نصبشون میکنه مثل انتی ویروس کسپراسکی که بهش اشاره کردم یا nero8 و...

avecina.ir
12-08-2008, 22:08
راستش من روی سیستمی که برای یکی بستم XpSP2 32bit , XP SP2 64 bit , Vista 32 bit نصب کردم و بجز Nod32 Internet Security 32bit بقیه ی نرم افزارهایی که نصب کردم روی 64 بیتی مشکلی نداشت.در کل حس میکنم سرعتش بالاتر از ویندوز 32بیتی هست فقط اشکالش این بود که چون این ویندوز 64بیتی بوسیله ی شرکتهای داخلی دستکاری شده بود یک چند تا error موقع کار دیدم.اون شرکته حتی لوگوی AMD هم توی Computer Name گذاشته بود.در حالیکه سی پی یو که من بستم اینتل بودش.همونطور که دوستان گفتند وقتی CPU شما 64بیتی هست بهتره ویندوز 64بیتی هم استفاده کنین (حداقل در کنار یک ویندوز 32 ) تا از نهایت کارایی پردازنده 64 استفاده شه.

Šepehr
12-08-2008, 22:30
نرم افزاری هست که به طور جداگانه برای نصب برنامه های 32 بیتی روی ویندوز 64 بیتی کمک کنه؟
این نرم افزارهای ایرانی همینطوریش هم به زور روی ویستای 32 بیتی جواب میده چه برسه بخوایم روی 64 نصب کنیم

hesamjm
12-08-2008, 22:40
نرم افزاری هست که به طور جداگانه برای نصب برنامه های 32 بیتی روی ویندوز 64 بیتی کمک کنه؟
این نرم افزارهای ایرانی همینطوریش هم به زور روی ویستای 32 بیتی جواب میده چه برسه بخوایم روی 64 نصب کنیم

نه فکر نکنم !!من تا بحال چنین چیزی نشنیدم
نرم افزارهای فارسی رو قلم بگیرید چون که روی 64 بیت نصب نمیشوند

goldenmasoud
13-08-2008, 08:25
خوب حالا که دوستان توضیح دادند نتیجه میگیریم که 64بیت سرعت بیشتری داره ولی دردسرش از 32بیت بیشتر است.درکل 64بیت بهتر است.

AB
13-08-2008, 09:15
با سلام
یه سوال داشتم

من خودم نرم افزار هايي رو كه تو XP نصبشون كرده بودم.بدون مشكل توي ويستا سرويس پك 1 64 بيتي هم نصب كردم.

golmohammadi
15-08-2008, 23:16
منم ويستاي 64 بيتي دارم
و اكثرا برا گيم استفاده ميكنم
همه برنامه ها و گيمها نصب ميشند به غير چند تايي
مثلا نود 32 اگه بخواهي نصب كني برا 64 موجود هست كه بايد اونو دانلود كرده و نصب كني
همه درايوها هم كه بطور كامل نصب شده اند
البته درايور كارت گرافيكمو از سايت خودش دانلود كردم
در مورد 64 بيتي بودن ويستا فكر كنم از 32 بيتيش سرعت بيشتري داره
ولي xp 64 بيتي را امتحان نكردم
البته يه بار نصب كردم ولي بنا به دلايلي ويندوزو عوض كردم و بعدشم 32 ريختم واسه همين نتونستم بفهمم كه چجوريه
دوستان در مورد xp ويندوز 64 سرعتش بيشتر از 32 بيتي هست ؟

goldenmasoud
17-08-2008, 18:37
یعنی قدرت ویستا 64بیت در اجرای بازیها بیشتره.