PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چطور Drift بزنم ؟

ardalan_zapata
09-08-2008, 19:13
با سلام
کسی میدونه چطور میشه Drift زد ؟
با زانتیا
به سمند و پرشیا هم دسترسی دارم
:11:

Öracle
09-08-2008, 19:20
عزیزم میخوای با دیفرانسیل جلو دریفت بزنی ؟!!!
سر پیچه اول ماشین از جلو تا شکمت جمع میشه !
چون دیفرانسیلش جلو هست ماشین رو که بچرخونی اولین گاز رو بدی تایر های جلو میچرخه و با سر میره توی دیوار .
باید به فکر یه ماشین دیفرانسیل عقب باشی .
با پیکان و rd هم که اصلا نمیشه .
مگه اینکه یه شولتی خفن موتورشو تقویت کنی .
برای اطلاعات بیشتر به فیلم Fast & Furious Tokyo Drift مراجعه کنید !
یه قسمت فیلم کامل توضیح میده چطوری دریفت بری .

ardalan_zapata
09-08-2008, 20:04
منم اون فیلم دیدم واسه همین جو گیر شدم
پس اصلا نمیشه با این ماشینا زد
با پیکان میشه زد؟
شما بگو چطوری بقیش با من

Öracle
09-08-2008, 20:46
آخه عزیز وقتی نمیشه !
حالا من میگم .
به زبان خیلی سادس ولی انجامش کار هرکسی نیست .
برای مثال شما وقتی میرسی به سر یه پیچ 180 درجه ( مثلا به سمت راست ) ، ( این 2 تا رو باید همزمان انجام بدی ) کافیه دستی رو بکشی ، فرمون رو به سمت راست بچرخونی ، دستی رو میخوابونی ، بعد فرمون رو به سمت چپ میچرخونی و گاز میدی .
اگه توی فیلم دقت کرده باشی طرف کلی ماشین رو داغون کرد تا یاد گرفت !
یه قسمتی از فیلم هم به Twink گفت میخواد یه سری دیگه لاستیک بندازه ، Twink گفت این سومین سری هست که داری استفاده میکنی !!! پس ببین طرف چقدر تمرین کرد تا شد DK .
به زبان خیلی سادس ولی مطمئنم با پیکان به مرحله ی 3 نمیرسی !!!
اونم چی دستیش سمت چپ پایینه .
بعدشم اگه توجه کرده باشی ماشینی که اونا مسابقه میدن ، ترمز دستیش دکمه نداره .
یعنی 90% ماشین های مسابقه ای ندارن .
دلیلش هم اینه که سرپیچ وقتی دستی میکشن دیگه لازم نیست خودشون دستی رو بخوابونن . خود به خود میاد پایین .
توی فیلم اون قسمتی که Han و Shan از دست Takashi فرار میکنند رو دقت کن . یه جاش هست که سر پیچ میرسن دوربین پای Takashi رو نشون میده اصلا معلوم نیست چیکار میکنه !!!
یه پاش روی کلاجه و با اون یکی پا داره گاز و ترمز رو فشار میده !!!
بعدشم Drift تایر های مخصوصی میخواد که فکر کنم توی تهران هم به زور پیدا کنی .
اینم بگم که با یه ماشین عادی اصلا نمیتونی این کار رو انجام بدی .
مخصوصا ( و فطعا پیکان ! ) چون Handling به صفر خیلی نزدیکه !!!
پس به نظرم بیخیال بشی بهتره .
من خودم عشق دریفتم ! الآن Pro Street , GRID و UnderGround 2 رو فقط واسه مسابقه های Drift نصب کردم !!!
درکل اگه ایرانی اصلا فکر Drift رو از سرت بیرون کن !
چون هم خیابونش رو نداریم ، هم جاشو ، هم ماشینو ، هم امکانتشو .
من خیلی وقت پیش به فکر Drift افتادم و خیلی تحقیق کردم .
توی ایران غیر ممکنه !!!
سئوال دیگه ای بود در خدمتیم .

ardalan_zapata
09-08-2008, 22:03
ممنون از شما
ولی امتحانش ضرری نداره
نتیجه رو اعلام میکنم

Öracle
09-08-2008, 22:11
اگه زنده موندی نتیجه رو اعلام کن !
منتظریم ...

سباستین
11-08-2008, 21:15
با هر ماشینی میشه دریفت زد. اما با زانتیا از همه سخت تره. چون دستیه زانتیا چرخهای جلو رو قفل میکنه. دریفت به معنیه خارج شدن از کنترله و ربطی به جلو یا عقب بودن دیفرانسیل نداره. فیلم دریفته من با 405 روی یو توب هست اگه خواستی ببین. با پراید, سیلو, گل, آر دی, 405 و زانتیا هم دریفت زدم. البته قبول دارم که دریفت با عقب محرک یه چیزه دیگست. برای دریفت با جلو محرک فاکتور اول سرعت زیاده. زیاد تر از قابلیت چسبندگی تایرهات با سطح جاده. برای تمرین میتونی از جاده های خاکی, یا جاده های آسفالته کم تردد که خاک سطح رو پوشونده یا آسفالته خیس در ابتدای بارندگی استفاده کنی. داستان این شکلیه:
1.اگه می خوا دریفت بزنی اول ترس رو از خودت دور می کنی.
2. با سرعت زیاد وارد پیچ می شی.( هر چه سطح لیز تر باشه سرعت کمتر و برای تمرین بهتره)
3. در جهت پیچ یه فرمون تیز میدی و هم زمان دستی رو می کشی. نیازی نیست زیاد دستی بالا باشه. یه اشاره به دستی کافیه. همونقدر که ته ماشین بره.
4. هم زمان پاتو از گاز بر می داری.( شد 3 تا کاره هم زمان). این کار باعث می شه که وزن ماشین بیاد جلو. عقب ماشین سبک می شه و به ته انداختنت کمک می کنه.
5. تا اینجا رو هر بچه کودکستانی می تونه انجام بده. ولی از این به بعد شوخی بردار نیست. تو با فرمون سر, و با پدال ها عقب ماشین رو کنترل می کنی.
6. چرخوندن فرمون بر خلاف پیچ بهت کمک میکنه تا به سمت مرکز دایره پیچ کشیده نشی و به جدول یا موانع احتمالی سمت داخلی پیچ برخورد نکنی. در عوض اگه سرعتت از حد بیشتر باشه و دستی رو زیاد بالا نگه داری ماشین از عقب پرتاب می شه و به دایره بیرونی پیچ برخورد می کنی.
7.فرمون رو تا اندازه ای برعکس پیچ میچرخونی که چرخهات خط صحیح حرکت رو دنبال کنند. برای اینکه بدونی چرخها در چه وضعیتی هستند می تونی دستهات رو در وضعیت 9:15 روی فرمون قرار بدی.
8.اگه گاز بدی وزن به عقب برمیگرده و تایر های عقب به سمت چسبندگی و استقرایی بیشتر روی سطح مسیر می رن و اگه اشاره به ترمز کنی وزن میاد جلو و ته بیشتر می ره.
9. وقتی به اواخر پیچ رسیدی باید ماشین رو به وضعیت استقرایی کامل برسونی. برای این کار فرمون رو بیشتر بر خلاف پیچ می چرخونی( اگه لازم شد تا قفل) و شروع میکنی به فشار دادن گاز( اگه لازم بود تا تخته گاز).
10. به خاطر داشته باش که اگه گاز رو ناگهان تا ته تخته کنی وزن زیادی به عقب منتقل می شه. در نتیچه جلو سبک می شه و دیگه فرمون از دستوراتت پیروی نمیکنه. ( بهش میگن کم فرمانی)
11. همین طور که ته داره برمیگرده به حالت عادی تو هم فرمون رو باز می کنی ( در جهت پیچ تا به حالت مستقیم برسه) اما...
12. اماش فوته کوزه گری یه. تو 15-10 درجه آخر که باقی مونده تا به حالت مستقیم در بیای, باید گاز رو تا ته تخته کنی و در لحظات آخر که داری به اسقرایی کامل و خط مستقیم میرسی, یه فرمون تیزه دیگه ( در حده 4/1 دور) به سمت پیچی که ازش رد شدی بدی و دوباره خیلی سریع فرمون رو صاف کنی. پدال هم تخته باشه.
اگه این کارو نکنی ته ماشین مثل پاندول ساعت به سمت مقابل اسپین می زنه و ته می ندازه. خودم که یه دفعه این اتفاق برام افتاد 5-4 بار به طرفین ته انداختم تا شانس آوردم و کنترل رو بدست گرفتم.
یادت باشه اسم این کار دریفته. فاصله بین کنترل و تصادف از مو هم باریکتره. تو جاهای امن تمرین کن. اگه می خوای تمرین کنی هم پی صافکاری رو به تنت بمال که حتما رو شاخشه.
موفق باشی:46:

ardalan_zapata
11-08-2008, 21:19
سباستین جان ممنون
میشه لینک یوتیوبت هم بدی ؟

Öracle
11-08-2008, 21:48
سباستین جان اگه من با ماشین دیفرانسیل جلو تقویت شده ! تست کردم میگم نمیشه |:
اونم 405 . با تایر های مسابقه ای ( مال یکی از آشناها بود )

رفتیم یه جای فضای باز که هیچی نبود .
هرچقدر ما زور زدیم اصلا نشد .یعنی وقتی دستی میکشی ماشین میچرخه ، همین که گاز میدی جلوی ماشین حرکت میکنه .
مگه اینکه با تایر های صافه صاف ! و روی یه سطح صاف که هرچی گاز بدی تایر فقط بچرخه و ماشین حرکت نکنه .

ما اون شب پدر ماشین رو در آوردیم تونستیم یه ذره ماشین رو بچرخونیم .
تازه یه 405 بود که کلی خرج بدنش شده بود .

ولی در کل اصلا با ماشین دیفرانسیل جلو اصلا توصیه نمیشه .

ولی من یه کلیپ دیدم با پراید !!!
نمیدونم ماشین رو چیکار کرده بود .
به سر پیچ که رسید جلوی ماشین تا نزدیک زمین رفت پایین و خیلی قشنگ دور پیچ چرخید .
اصلا معلوم نبود چیکار کرده بود ماشین رو .

ولی من موندم تو کف یه ماشین دیفرانسیل عقب !

اردلان جان یادت نره فیلم بگیری .

منتظریم ...

hessam_sz
11-08-2008, 22:14
من با آردي خيلي راحت دريفت ميزنم.
آخه آردي عقبش سبك هست و خيلي خوب ميچرخه.
نيازي به دستي كشيدن هم نيست.
فقط كافيه يكم سرعت داشته باشي(در حد 20 كيلومتر هم جواب ميده)بعد بدون ترمز گرفتن فرمون را بپيچوني وقتي تمام وزن ماشين افتاد به يك طرف با گاز زياد(چون آردي موتورش ضعيفه تا ته)يكدفعه كلاج را ول كني تا چرخ ها سر بخوره و ...
خيلي فاز ميده با آردي

mohammadreZa
11-08-2008, 22:24
اردلان مواظب باش. خیلی خطرناکه
من بشخصه دوبار با پرشیا رفتم بالا جدول
الانشم رینگ جلوم کلی خط و خش برداشته
من که دیگه نمیکشم
البته اصلا دریفت نمیکردم. برای شادی بچه ها بعضی وقتا دستی میکشیدم.
فقط اینو بگم اول از یه جاده خلوت خشک شروع کن بعد که رفتار ماشین دستت اومد کم کم ...
همونطور که دوستمون گفت زانتیا دستیش جلو رو قفل میکنه. پس از ماشین انتظار نداشته باش ته بندازه. اصلا مناسب اینکار نیس

سباستین
12-08-2008, 01:30
رانندگی رو در 8 سالگی با پیکان استیشن کرم یاد گرفتم. بی ادعا, با ماشین زندگی می کنم. حرکات نمایشی رو توسط بازی گران توریزمو یاد گرفتم. هر کاری تو بازی می کردم با ماشین هم می کردم. می دونی چرا سره پراید یهو اومد پایین و ته انداخت؟ این کاری رو که می گم امتحان کن. دنده 1 رو 50 تا بکش. حدوده 6250 دوره موتور می شه. کلاچ بگیر ولی خلاص نکن.یه فرمون تیز بده, اونقدر که هر آن حس کنی داری چپ میکنی.حلا بدون گاز (تویه دنده) کلاچ رو آزاد کن.ماشین چنان کله ای به جلو میکنه ( که احتمالا خودت دیدی) و وزن عقب کم می شه و می تونه به راحتی بچرخه. 405 ذاتا ماشین کم فرمانیه. من همه ماشین ها رو تست می کنم. برای دریفت سی یلو عالیه. اون ماشین اسپرت (405) که شما تستش کردین احتمالا رینگ های اسپرت 17 اینچ با تایر های اسپرت 215 داشته. و این یعنی استقرایی و چسبندگی زیاد. یه کار می شه کرد. تایر های ماشین استاندارد باشه (405=185)(سی یلو=175). اگه تو بارون باده چرخ های عقب رو کم کنی ته ماشین راحت سر می خوره. من این مطلب رو که عقب محرک برای دریفت فوق العادست رو تکذیب نمی کنم. ولی فراموش نکنیم که رالی در کلاس ff (دیفرانسیل جلو) مسابقات جهانی داره. من دامپزشکم و زیاد از لینک دادن سر در نمی یارم. ولی اگه تو یو توب سرچ کنی ice drift ته انداختن 405 بدون دستی رو می بینی. البته سطح جاده یخ زدست اما قوانین دریفت مثل فرمون برعکس, نیش گاز, تخته گاز, و فرمون برعکس دوباره (در جهت پیچ) درش رعایت شده.
در دریفته آسفالته خشک سرعت بالا خیلی مهمه. (آسفالت خیس و خاکی در سرعتهای کمتر هم جواب می دن). اینم براتون بگم بد نیست : اگه به خودم اجازه می دم که اظهار نظر کنم واسه اینه که, در هنگام معکوس برای سبک کردن عقب ماشین 2 بار گیرباکس پراید خورد کردم. یه بار در سرعت بالا دستی رو زیاد کشیدم از عقب خوردم به جدول و معلق زدم(این هم پراید), با آر-دی کنترل از دستو خارج شد و باعث شدم ماشین بغلی (یکی از دوستان پا به پا آمده بود) برای جلو گیری از برخورد منحرف بشه و یک زن رو زیر بگیره. با زانتیا به درخت کوبیدم (بعدش فهمیدم دستی چرخ جلو رو قفل می کنه), با سی یلو یه لحظه از سرعت بالا ترسیدم و همون شد که افتادم تو مزرعه برنج (چاکرتون رشتی هستم). همونطور که می بینید هرکه طاووس خواهد جوره صافکاری کشد.

Öracle
12-08-2008, 03:32
والا دوست عزیز در مورد اون پراید چون کلیپ بود من فقط ظاهری دیدم چیکار کرد .
داخل ماشین رو ندیدم .
در مورد اون کاری که گفتی من اصلا جرات نمیکنم با پراید امتحان کنم !!!
چون آدم هرلحظه فکر میکنه ماشین الآن قطعاتش جدا میشه !!!
در مورد اون 405 هم اون شب بلایی سر ماشین آوردم که دیگه طرف فکر نکنم ماشینش رو دستم بده !
فعلا هم خودم منتظرم تا یه پولی دستم بیاد یه ماشین دیفرانسیل عقب بگیرم .
یه چیزی مثل Camaro SS . چون موتورش قدرت این کار رو داره .
اگه توجه هم کرده باشی 70% ماشین های Drag همه توی این مایه ها هستند .
ماشالاه سوابق جالبی داری !
ولی چون من هنوز گواهینامه ندارم و ماشینی از خودم ندارم باید بیوفتم التماس بابام !
اگه الآن سوار پراید ما بشی حس میکنی هرلحظه بیوفتی زمین !
در کل ممنون .
اطلاعات بسیار جالبی بود .
خوشحال میشم از اطلاعاتتون بهره مند بشم .

Mehdi-HTC
12-08-2008, 19:16
آقا نمیدونین دریفت با 206 تیپ 5 که شاسیش خوابیده و لاستیک عقبی صافه ولی رینگ و لاستیک فابریک خودش چه حالی داره........من اینجوری دریفت میزنم......نرسیده به پیچ دستی رو میکشم وقتی ماشین می خواد دور سر خودش بچرخه یه لحظه نسبت به دور موتور و سرعت معکوس میدم جوری که چرخ های جلو سر بخوره ولی همزمان حرکت هم بکنه و قبل از اینکه چرخهای جلو بچرخه دستی رو پایین میارم....توصیه های لازم: 1 با 206 که شاسیش نخوابیده در هیچ مواردی دستی نکشین چون 95% احتمال چپ کردن داره..روی خاکی یا جاده خیس اگه سرعت بالا نباشه مشکلی زیاد نداره ولی روی آسفالت خشک مگه بخوای خود کشی کنی....2 دستی رو زیاد بالا نیارین که نشه بیاریش پایینو ماشین سر بخوره و اشهد رو بخونی یا آگرم میخوای تا آخر دستی بکشی حتما دستتون روی دکمش باشه و دکمش رو ول نکنین....در کل دستی کشیدن با هیچ ماشینی حتی 1 بار توصیه نمیشه مگه سریع به خسارت های ماشین رسیدگی کنی... از جمله کج شدن محورهای چرخ عقب...صاف شدن لاستیک.....معمولا گرفتن رینگ به زمین و کج شدن آن ...فشار زیاد به موتور....و اگه چپ کنی که دیگه خدا رحمتت کنه.............

Farshadd
12-08-2008, 21:13
دوست عزیز، اردلان جان.

با زانتیا نمیشه. با سمند هم بعید میدونم بشه.

با پژوی پارس میشه این کارو کرد.

آموزشش هم توی همین سایت زیاده که کاملترینش اینه:

توی تاپیک فقبلی هم گذاشتم ولی اینم باشه.
ممنون سهیل جان.

انتخاب ماشين

ماشيني كه شما از اون براي دريفت استفاده ميكنيد ميتونه محور جلو يا محور عقب يا 2 ديفرانسيل باشه
ماشيني انتخاب كنيد كه تعادل در وزن داشته باشه يعني وزن روي چرخهاي جلو با چرخهاي عقب تقريبآ‌ مثل هم باشه
موتور ماشين نبايد زياد سنگين باشه و هرچه موتور سبكتر باشه دريفت راحت و قشنگتر صورت ميگيره
گيربكس دستی براي دريفت بهتره
قدرت و گشتاور لازم رو براي دريفت زدن داشته باشه

آماده كردن ماشين

علاوه بر اینکه برای اجرای این تکنیک اتومبیل شما باید مخصوص پیست باشد رولر بار نیز باید در آن نصب شده باشد تا در صورت بروز مشکل راننده در خطر نباشد.

1. نصب استرسبار جلو و عقب

2. انداختن فنر و كمكهاي اسپرت : چون در دريف شما مركز ثقل ماشين رو در يك آن عوض ميكنيد اين مورد رو حتما بايد انجام بديد و فنرها و كمكهاي عقب رو از نوع اسپرت نصب كنيد در ماشينهاي ديفرانسيل جلو اين عمل رو برعكس انجام بديد.

3. نصب ميل سوپاپ ريس : يكي از عوامل مهم در دريف زدن گشتاور بالاست و بهتر شدن دريف به گشتاور بالا بستگي داره پس شما ميتوانيد با عوض كردن كامشافت گشتاور و سرعت موتور رو بالا ببريد تا دريف راحت تر انجام بشه

4. توربو و قدرت موتور : قدرت موتور بايد به اندازه كافي باشه به اين صورت كه بتونه در جا عمل Racebrek رو انجام بده درغير اينصورت دريفت زدن خيلي مشكل ميشه

5. تقويت اكسلها و چهار شاخ شافت و دسته موتورها

6. از تاير و رينگ با اندازه فابريك ماشين استفاده كنيد يعني اگه اندازه رينگ فابريك ماشين شما 15 اينچ هست رينك اون رو با 16 و 17 عوض نكنيد چون اين كار باعث از دست دادن مقدار زيادي تورك ميشود و عمل دريفت رو خراب ميكنه

7. صفحه كلاچ ريس : قوي بون كلاچ يه عامل اساسي براي دريف ميباشد پس
صفحه كلاچ شما باييد از نوع ريس و مخصوص دريف باشه .

8. نصب ترمز و ديسك قويتر : در بعضي از تكنيكها شما به ترمز احتياج داريد و ترمز ماشين شما بايد جواب بده و همچنين در تمرينات بعضي مواقع شما كنترل ماشين رو از دست ميدهيد پس ترمز بايد خوب باشه
تكنيكهاي دريفت :

1.Heel Toe Shifting
2.Power Over
3.E-Brake Drift
4.Clutch Kick
5.Shift Lock Drift
6.Dirt Drop Drift
7.Feint Drift
8.Jump Drift
9.Braking Drift
10.Emergency Brake Drift
11.Long Slide Drift
12.Swaying Drift

13.FF Drift (Front Wheel Drive Drift)

14. Kansei Drift

در مورد تك تك اين تكنيكها به صورت جداگانه توضيح ميدهم ..

Heel Toe Shifting (که البته داش سهیل زحمتش رو کاملتر کشیده)

دراين قسمت شما طرز و موقع دنده عوض كردن در دريف رو ياد ميگيريد .

heel به معناي پاشنه پا و Toe به معناي انگشتان پا و shifting هم به معناي عوض كردن است
اونطور كه از اسم اين تكنيك پيداست در اينجا شما بايد از نوك و پاشنه پا استفاده كنيد.
استفاده از اين تكنيك به راننده اين اجازه رو ميده كه در موقع عوض كردن سريع دنده درهمان زمان از ترمز هم استفاده كنه . چنانكه اين تكنيك سرعت موتور گيربكس و تاير ها رو باهم متعادل نگه ميداره پس دراين تكنيك تكانهاي سريع ناشي از افت RPM و سرعت ماشين وجود نداره و معكوس كشيدن به راحتي و نرمي صورت ميگيره . اين تكنيك به راننده اجازه ميده كه در موقع معكوس راننده RPM رو براي معكوس تنظيم كنه و درهمان حال از ترمز هم براي انتقال نيرو از عقب به جلو و سبك كردن عقب ماشين استفاده كنه .

روش عمل كرد در اين تكنيك :

قبل از رسيدن به پيچ ترمز بگيريد ( به اين ترم، ترمز نخستين يا اوليه مي گويند) تا وزن ماشين رو به جلو انتقال دهيد

كلاچ بگيريد و از Heel Toe و معكوس استفاده كنيد يعني با نوك انگشتان پا ترمز رو نيمه نگه داريد و با پاشنه پا RPM رو براي معكوس آماده كنيد

معكوس كه انجام شد فرمون رو به سمت كورنر بيرون بچرخونيد و به سمت پيچ برگردونيد شما ماشين رو وادار به عمل oversteer كرده ايد

بعد از انجام گرفتن oversteer فرمون به سمت پيچ بچرخونيد و پاتون رو از روي ترمز ور داريد و به اندازه لازم گاز بدهيد

عمل دريف انجام ميشه و شما ميتواني با كنترل كردن فرمون پيچ رو به صورت دريفت طي كنيد

Power Over

اين تكنيك مخصوص ماشينهاي RWD , AWD هست. براي انجام دادن اين تكنيك به قدرت موتور بالا نياز هست.

براي اجراي اين تكنيك وقتي وارد كورنر ميشويد گاز رو تا ته فشار دهيد تا يه oversteer سنگين صورت بگيره .و تمام پيچ رو ميتوانيد باگاز و فرمون به صورت دريف حركت كنيد .

- با هر سرعتي كه خواستيد وارد پيچ شويد تكنيك Power Over بر اساس قدرت موتور صورت ميگيره پس با سرعت كم هم ميشه اين تكنيك رو انجام داد

- فرمون رو يه خورده بيشتر از پيچي كه ميخواهيد وارد آن شويد بچرخونيد تا عقب ماشين چسبندگي خودش رو نسبت به زمين از دست بده دراين حالت شما ماشين رو براي انجام عمل oversteer آماده كرده ايد .

- با گاز دادن و استفاده از قدرت موتور عمل oversteer انجام شده و حالا موقع اينه كه ماشين رو در پيچ كنترل كنيد فرمون رو به سمت پيچ برگردونيد به طوري كه با جاده مستقيم باشه و با گاز دادن متناوب تمام پيچ رو با دريف حركت كنيد

- وقتي پيچ تمام شد و خواستيد ماشين رو صاف كنيد سعي كنيد گاز رو خيلي آروم شل كنيد و وقتي تايرهاي جلوي ماشين وارد جاده صاف شدن فرمون رو با جاده مستقيم كنيد. .

Clutch Kick

از اين تكنيك ميشه نرسيده به پيچ يا وسط پيچ استفاده كرد با ضربه رو كلاچ و ول كردن اون تكان ناگهاني به ماشين داده تا چسبندگي ماشين رو به زمين از دست بدهيد

- باسرعت خيلي زياد وارد پيچ شويد اگه شما با اين تكنيك آشنايي نداريد با اين سرعت اول understeer رو تجربه كنيد

- فرمون رو به سمت پيچ بچرخونيد و گاز رو ول نكنيد

- وقتي شما با اين سرعت فرمون رو چرخونديد ماشين شما بايد وارد understeer شود وقتي اين حالت انجام شد يا قرارشد انجام بشه كلاچ بگيريد ولي گاز رو ول نكنيد .

- وقتي شما كلاچ رو گرفتيد و گاز داديد RPM ميره بالا و و با ول كردن ناگهاني كلاچ ميتونيد خيلي راحت چسبندگي عقب ماشين رو خراب كنيد و عمل دريفت رو آغاز كنيد

5.شما الان در يك oversteered شديد هستيد از ترمز استفاده نكنيد چون كنترل ماشينتون رو به هم ميزنه در ضمن تمام وزن ماشين روي چرخهاي جلو قرار داره و ميتوانيد با گاز و فرمون اون رو در پيج كنترل كنيد و به دريفت ادامه دهيد

- وقتي جاده صاف شد گاز رو به آرومي ول كنيد و هر وقت چرخهاي جلو خط جاده صاف رو لمس كردند فرمون رو با جاده صاف مستقيم كنيد

Shift Lock Drift
اين تكنيك با استفاده از افت rpm و معكوس انجام ميشه و بعد از معكوس با ول كردن كلاچ حركت چرخهاي عقب كند ميشه و بعد از اين عمل و چرخوندن فرمون عمل oversteer انجام ميگيره درست يه چيزي مثل تكنيك E-brake ولي در تكنيك Shift Lock به ماشين كمتر اسيب وارد ميشه

- باسرعت خيلي زياد وارد پيچ شويد و اگر شما اين تكنيك رو تجربه نكرديد بايد در اين سرعت understeer رو تجربه كنيد

- فرمون رو به سمت پيچ بچرخونيد و سريع عمل معكوس به دنده 2 رو انجام دهيد

- با انجام اين معكوس شما وزن ماشين رو روي چرخهاي جلو انداختيد و سرعت موتور رفته بالا و دور چرخهاي عقب كند شده توجه كنيد كه در انجام اين قسمت در اين تكنيك هيچ نيازي به Heel-Toe Downshift نيست و بايد معكوس كاملآ‌ عادي باشه

- بعد از معكوس سريع و گازدادن شما تراكشن عقب ماشين رو بهم زديد و خودتون رو براي دريفت آماده كنيد

- بعد از اينكه تراكشن ماشين بهم خورد و احساس كردين كه عقب ماشين داره ميره با بازي گاز و كنترل فرمون و مستقيم كردن آن با جاده ماشين رو با دريف درپيچ كنترل كنيد سعي كنيد در اين قسمت از ترمز استفاده نكنيد چون ترمز كنترل ماشين رو خراب ميكنه و باعث ميشه شما از جاده خارج شويد

- وقتي كه جاده صاف شد خيلي اروم گاز رو ول كنيد و وقتي چرخهاي جلو خط جاده صاف رو لمس كردند فرمون رو با جاده صاف مستقيم كنيد

Dirt Drop Drift

اين تكنيك با استفاده از كثيفي يا اجسام خارجي مثل خاکی هاي دور پيست دريفت صورت ميگيرد به اين صورت كه بعد از انداختن چرخهاي عقب در بيرون آسفالت زاويه دوران را بيشتر و تراكشن ماشين رو بهم ميزنيد ماشين رو براي دريفت در پيچ آماده ميكنيد در صورتي كه قدرت ماشين هم از دست نميدهيد در ضمن اين تكنيك براي ماشينهاي كم قدرت خيلي كاربرد و استفاده دارد

- باسرعت متوسط و نرمال وارد پيچ شويد

- فرمون رو به سمت پيچ بچرخونيد و گاز بديد سعي كنيد يكم عقب ماشين رو از جاده خارج كنيد اگه پيچ به سمت راس است سمت چپ ماشين رو از جاده خارج كنيد و برعكس

- وقتي تايرهاي ماشين شما از جاده خارج شدند با دادن گاز تراكش ماشين رو بهم بزنيد و آماده دريفت شويد

- وقتي كه احساس كرديد عقب ماشين رفت يا قراره بره فرمون رو با جاده مستقيم كنيد و با دريفت پيچ رو كامل كنيد وزن ماشين روي چرخهاي جلو قرار داره پس از ترمز گرفتن خودداري كنيد چون در اين موقع ترمر كنترل ماشين رو بهم ميزنه

- وقتي كه جاده صاف شد گاز رو به آرومي ول كنيد و وقتي چرخهاي جلو خط جاده صاف رو لمس كردند فرمون رو با جاده صاف كنيد

E-Brake Drift

يكي از اساسي ترين تكنيك دريف تكنيك E-Brake هست
از اين تكنيك در ماشينهاي FWD بيشتر اسفاده ميشه و براي انجام ان ترمز دستي بكشيد و عقب ماشين رو وادار به چرخيدن كنيد وقتي عقب ماشين چسبندگي خودش رو نسبت به زمين از دست داد با بازي فرمون و گاز تمام پيچ را به صورت دريفت حركت كنيد
از اين تكنيك ميشه براي درست كردن خطاي صورت گرفته هم استفاده كرد

E-Brake Drift

- با سرعت خيلي زياد وار پيچ شويد (اگه شما دريفت زدن رو تا حالا تجربه نكرده ايد پيشنهادميكنم اول understeer رو با اين سرعت تجربه كنيد )

- با تكنيك Heel-Toe معكوس بكشيد تا ماشين رو به دنده پايين يعني 2 وارد كنيد

- فرمون رو خيلي سريع به طرف پيچ بچرخونيد در همين حال شما عمل معكوس و چرخوندن فرمون رو به پايان رسونديد شما الان بايد سر زاويه پيچ باشيد.

- دكمه ترمزدستي رو به داخل فشار دهيد و خيلي سريع اون رو بكشيد و سريع آزادش كنيد به طوريكه اين عمل بيشتر از 1 ثانيه طورل نكشه اگه ماشين شما RWD بود هنگام انجام دادن E-Brake يا همون ترمز دستي كلاچ رو بگيريد و بعد از تمام شدن ول كنيد و اگه ماشين شما FWD هست هنگامي كه E-Brake رو انجام ميدهيد با گاز هم بازي كنيد

- وقتي احساس كرديد كه انتهاي عقب ماشين ميل به خارج شدن داره خيلي سريع فرمون رو به سمت پيچ بچرخونيد و با گاز بازي كنيد در اينجا اگه از ترمز استفاده كنيد ماشين يا چپ ميشه يا از كنترل خارج ميشه چون شما وارد يك oversteered شديد شده ايد همينطور با فرمون و گاز پيچ رو به صورت دريفت حركت كنيد

- وقتي كه جاده صاف شد به آرامي گاز رو ول كنيد و وقتي طايرهاي جلو وارد خط جاده صاف شدند فرمون رو به سمت جاده صاف بچرخونيد

(وقتي كه Heel-Toe معكوس انجام شد عقب ماشين سبك ميشه
پس الان شما عامل سبك كردن عقب ماشين رو انجام داديد
فرمون رو ميچرخونيد و نوبت ميرسه به عامل جداكردن چسبندگي ماشين به زمين كه درماشينهاي محور عقب اين عمل با گاز دادن صورت ميگيره و ماشينهاي محور جلو با ترمزدستي و استفاده از ترمز دستي فقط برادي بهم زدن تراكشن ماشين است و فقط در همين قسمت استفاده ميشه و وقتي تراكشن ماشين بهم خورد حالا ميتوانيد با فرمون و گاز ماشينتون رو كنترل كنيد فرمون بايد مستقيم پيچ باشه و گازهم بايد متناوب زياد و كم بشه نسبت به نياز ماشين و پيچ )

چگونگی چرخش را در عکس زیر ببینید:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Feint Drift

اين تكنيك با استفاده از جنبش ماشین و قرينه كردن اون نسبت به خروجي پيچ و برگردوندن اون در بدنه پيچ صورت ميگيره اين يك تكنيك سنگين در رالي استفاده ميشه كه با اون گرايش ماشين رو در گوشه پيچ عوض ميكنند

- وقتي كه به پيچ نزديك ميشويد فرمون ماشين رو به سمت قرينه پيچي كه ميخواهيد واردش شويد بچرخونيد . فاصله اي كه شما ميخواهيد وارد پيچ شويد و و عمل قرينه كردن ماشين و برگردوندن اون درگوشه پيچ به سرعت ماشين نسبت دارد و هرچه سرعت بيشتر باشد فاصله بايد زيادتر باشد .وقتي كه شما عمل قرينه كردن ماشين رو با پيچ انجام ميدهيد سنگيني ماشين رو روي كمكهاي اونطورف ماشين انداخته ايد يعني اگر فرمون رو به سمت چپ چرخونديد وزن ماشين رو كمكهاي راست و برعكس در اين حالت شما فنرهاي يكطرف ماشين رو فشرده كرده ايد

- برگردوندن ماشين به طرف پيچ ماشين رو به اصطلاح bounce يا جست ميگويند
در اين قسمت شما بايد اين عمل رو خيلي دقيق و به آرامي انجام دهيد انجام دادن سريع اين عمل ماشين رو وارد under steer ميكنه

- وقتي كه ماشين رو جهش داديد به سمت پيچ گاز رو بچسبيد و اين عمل باعث ميشه كه عمل دريف اغاز بشه در اين قسمت براي ماشينهاي fwd ميتوان از تكنيك E- Brake براي وارد كردن ماشين به over steer استفاده كرد

- وقتي كه احساس كرديد عقب ماشين داره ميره فرمون رو با جاده مستقيم كنيد و با دريفت پيچ رو كامل كنيد وزن ماشين روي چرخهاي جلو قرار داره پس از ترمز گرفتن خودداري كنيد چون در اين موقع ترمز ماشين رو از كنترل خارج ميكنه

- وقتي كه جاده صاف شد گاز رو به آرومي ول كنيد و وقتي چرخهاي جلو خط جاده صاف رو لمس كردند فرمون رو با جاده صاف كنيد

عکس زیر را ببینید :

Jump Drift

در این تکنیک چرخ عقب که سمت داخل پیچ می باشد را به سمت لبه جدول در نقطه اپکس هدایت کرده و کاری می کنیم که چرخ عقب به روی آن رفته و حالت یک پرش کوچک برای همان چرخ بوجود بیاید. با این عمل تعادل قسمت عقب به هم خورده و ماشين وارد under steer ميشود.

با بوجود آمدن این حالت دریفت رو مطابق یکی از حالتهایی که موارد بالا ذکر شد انجام میدیم.

Braking Drift

در این تکنیک که مخصوص سرعتهای کم و متوسط می باشد بعد از وارد شدن به پیچ به سمت گوشه مخالف پیچ رفته و ترمز می کنیم. با این کار کنترل قسمت پشت اتومبیل حاصل شده و ماشين وارد under steer ميشود. بعد دریفت را آغاز می نماییم.

Emergency Brake Drift

این یک تکنیک بسیار ابتدایی می باشد. وارد پیچ شده و فرمان را در جهت پیچ بچرخانید و ترمز دستی را بکشید تا تعادل قسمت پشت اتومبیل به هم بخورد. بعد با به هم خوردن تعادل پشت ماشین و سر خوردن آن فرمان را به سمت مخالف برگردانید.

Long Slide Drift

این تکنیک مخصوص سرعت زیاد است. برای استفاده از این تکنیک باید قبل از ورود به پیست با استفاده از ترمز دستی و چرخاندن فرمان در جهت موافق پیچ تعادل قسمت عقب را به هم زده ماشين وارد under steer بکنید بعد از ورود به پیچ فرمان را جهت پیچ بچرخانید و وارد پیچ بشوید. پس از عبور از وسط پیچ فرمان را به سمت ادامه مسیر بگردانید.

Swaying Drift

این تکنیک در متمایل کردن پهلوی اتومبیل در حالتی شبیه دریفت است که تا زمانی که قسمت انتهایی اتومبیل در حالت متمایل به پهلو هست ادامه دارد. قبل از ورود به پیچ با به هم زدن تعادل پشت اتومبیل این حالت حاصل میشود.

FF Drift (Front Wheel Drive Drift)

این تکنیک مخصوص دریفت با اتومبیلهای دیفرانسیل جلو می باشد. دريفت كردن با اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو داراي تفاوتهايي در انجام و مراحل اين حركت در اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب است.

- - شروع دريفت از ليز خوردن عقب ماشين آغاز ميشود در خودروهاي ديفرانسيل عقب ليز دادن عقب ماشين با گاز صورت ميگيرد اما در ديفرانسيل جلو ها اين عمل يا بايد ناشي از سرعت زياد در سر پيچ و نيروي گريز از مركز باشد يا با كمك ترمز دستي كه به سرخوردن عقب ماشين كمك ميكند .

- - وقتي اتومبيل شما با سرعت در حركت است و به سر پيج ميرسيد و بنا به شرايط نياز به دريفت كردن داريد بايد زودتر از پيچ فرمان را به صورت ناگهاني برگردانيد و پس از
آن با استفاده از ترمز دستي ماشين را وادار به oversteer يا سر خوردن عقب آن كنيد

- در اين زمان كه ماشين شما حول محور جلوي آن در حال چرخيدن است شما موفق شده ايد تا دو چرخ را در جهت دلخواه ليز دهيد و حالا نوبت به چرخهاي جلوست. اگر فرمان را در همان حال كه چرخانده ايد نگه داريد عقب ماشين 90 درجه و سپس 180 درجه و يا حتي بيشتر حول چرخهاي جلو ميگردد اما اگر زماني كه ماشين 90 درجه چرخيد شما با برگرداندن فرمان در جهتي كه ماشين ليز ميخورد تعادل چرخهاي جلوي آن را نيز بهم بزنيد در واقع اينرسي حركتي ماشين باعث ميشود تا ماشين به پهلو بر روي هر چهار چرخ ليز بخورد در اين حالت شما كاملا موازي با مسير حركت بعد از پيچ وارد آن ميشويد وپس از موازي شدن با گاردريل مسير بعد از پيچ ميتوانيد ابتدا فرمان را برگردانده و دستي را خوابانده و پدال گاز را فشار دهيد

به یاد داشته باشید که ترمز كردن در اين حالت كاملا كنترل ماشين را از دست شما خارج ميسازد .

به عکس زیر دقت کنید :

Kansei Drift

این تکنیک هم بیشتر برای مسابقات است. وقتی وارد یک پیچ با سرعت زیاد می شوید پای خود را از روی گاز برداشته و نرمتر وارد پیچ شوید و فرمان را در جهت پیچ بپیچانید تا پشت ماشین آرام وارد حالت oversteer بشود. حال دریفت را با چرخش فرمان و گاز و ترمز دستی کنترل نمایید و از پیچ عبور کنید. توجه داشته باشید که اتومبیلی که برای این نوع دریفت به کار می رود باید دارای سیستم تعلیق مسابقه ای باشد تا این تکنیک جواب بدهد. این تکنیک با ماشینهای استاندارد اجرا نمی شود.

نکات متفرقه برای دریفت:

اپکس دیر هنگام:
هنگام دریفت برای اینکه دیرتر اپکس پیچ را بزنید قبل از پیچ ترمز کنید و از خارج پیچ وارد آن شوید و بعد ماشین خود را oversteer نمایید و دریفت را شروع کنید سپس به سمت اپکس بروید.

به شکل زیر دقت کنید :

دریفت 90 درجه :
قبل از رسیدن به پیچ 90 درجه ترمز کرده و اتومبیل خود را بطور آرام oversteer نمایید و وارد پیچ شوید.

دریفت و زاویه پیچ:

نوع و زاویه دریفت با توجه به زاویه پیچ تعریف می شود

دریفت در پیچ U : برای این نوع پیچ با سرعت متوسط باید وارد پیچ نشوید تا بتوانید از اپکس رد شوید. سرعت بالا باعث میشود به قسمت بیرونی پیچ سر بخورید و زمان را از دست بدهید.

عکس زیر را ببینید :

زاویه دریفت در پیچ S : رعایت ترتیب رمز دریفت موفق در این نوع پیچ است. دریفت را شروع کنید و به خاطر داشته باشید که خروج صحیح از قسمت دوم این پیچ بسیار حیاتی می باشد. اپکس صحیح را فراموش نکنید.

به عکس زیر دقت نمایید :

دریفت در سربالایی و سر پایینی:

سرازیری:

قبل از پیچ ترمز کنید و فرمان داده و وارد پیچ شوید تا زمانی که oversteer آرامی را احساس نمایید. بعد فرمان را در خلاف جهت پیچ بچرخانید تا از پیچ رد شوید. سپس فرمان را برگردانید.

به عکس زیر دقت کنید :

سربالایی:

با تکنیک heel-and-toe و کم کردن دنده وارد پیچ شوید و فرمان را بپیچانید تا oversteer صورت بگیرد بعد فرمان را برگردانید و گاز بدهید.

به عکس زیر دقت کنید :

منبع. من از پرشین ریس گرفتم. نمیدونم اون از کجا گرفته.

اینم یه فیلم آموزشی

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

سهیل یادت بخیر... میخوامت داداشی

سباستین
13-08-2008, 13:04
ایول. توضیحات کامل و جامع بود. اگه یه هشداری برای side spin ( ته انداختن های ناخواسته بعد از دریفت) هم می دادی, می شد یه تدریسه آکادمیک. بازم ایول:10:
(من سر همین قضیه رفتم تو بجار (( مزرعه برنج)). )

Farshadd
13-08-2008, 14:13
ایول. توضیحات کامل و جامع بود. اگه یه هشداری برای side spin ( ته انداختن های ناخواسته بعد از دریفت) هم می دادی, می شد یه تدریسه آکادمیک. بازم ایول:10:
(من سر همین قضیه رفتم تو بجار (( مزرعه برنج)). )

خواهش میشه.

منظورت ته انداختنی( خارج شدن کنترل عقب ماشین) هست که به محض خروج از پیچ به وجود میاد؟

سباستین
13-08-2008, 14:28
آره دقیقا. برای من خیلی اتفاق افتاده. یه دفعه تو خاکی آمپ بالا داشتم می رفتم, یه درجه 3 ی چپ گرده بزرگ رو رد کردم که بعدش مسیر مستقیم بود. همین که ماشین صاف شد انگار که یه نیرویه خیلی عظیم ماشینو شوت کرد و ماشین به سمته مخالف یه ته شدید انداخت. دوباره فرمونو برعکس کردم ولی یهو ترس افتاد تو دلم . اصلا انتظار همچین اسپینه قوی رو نداشتم. اشاره به ترمز همان و افتادن تو بیجار همان.:31:

Farshadd
13-08-2008, 14:46
آره دقیقا. برای من خیلی اتفاق افتاده. یه دفعه تو خاکی آمپ بالا داشتم می رفتم, یه درجه 3 ی چپ گرده بزرگ رو رد کردم که بعدش مسیر مستقیم بود. همین که ماشین صاف شد انگار که یه نیرویه خیلی عظیم ماشینو شوت کرد و ماشین به سمته مخالف یه ته شدید انداخت. دوباره فرمونو برعکس کردم ولی یهو ترس افتاد تو دلم . اصلا انتظار همچین اسپینه قوی رو نداشتم. اشاره به ترمز همان و افتادن تو بیجار همان.:31:

اول اسمتو بگو :31:
بعید میدونم با ماشین دیف عقب این کارو کرده باشین.

بزرگترین اشتباهت همون اشاره به ترمز بوده. گاز درمان بهتریه از ترمز توی این مواقع

نکته دیگه اینه که در جمع کردن اولیه ماشین احتمالا اونو خیلی سریع جمع کردی.

منم با پیکان خواستم بزنم که دو چرخم بلند شد. نزدیک بود منم همان بشم.:46:

سباستین
13-08-2008, 16:50
این قضیه افتادن تو بیجار با سی یلو بوده. ولی با fr هم زدم.( اگه بشه به آر- دی گفت fr):31:
بعد از دانشگاه آزاده پل تالشان واحد رشت, نرسیده به مجتمع پل تالشان یه راست گرده بزرگ با حاشیه آسفالته که روشو خاک پوشونده. البته من از اون ور اومدم که میشه چپ گرد. آمپر 60km , اول مستقیم رفتم یعنی دیر پیچیدم. بعد کلاچ پایین, پاشنه پای راست ترمز, پنجه پای راست گاز, فرمونه شلاغی به چپ ( همه هم زمان) در آخر هم کلاچ آزاد.:40:
من عاشقه ماشینم.
راستی دنده هم تو 2. تو بارون هم بریدگی های خلوت خوراکند.
خوش باشی

arte
13-08-2008, 21:08
اینم لینک دریفت زمستانه ات سباستین:5:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید]

Farshadd
14-08-2008, 12:22
این قضیه افتادن تو بیجار با سی یلو بوده. ولی با fr هم زدم.( اگه بشه به آر- دی گفت fr):31:
بعد از دانشگاه آزاده پل تالشان واحد رشت, نرسیده به مجتمع پل تالشان یه راست گرده بزرگ با حاشیه آسفالته که روشو خاک پوشونده. البته من از اون ور اومدم که میشه چپ گرد. آمپر 60km , اول مستقیم رفتم یعنی دیر پیچیدم. بعد کلاچ پایین, پاشنه پای راست ترمز, پنجه پای راست گاز, فرمونه شلاغی به چپ ( همه هم زمان) در آخر هم کلاچ آزاد.:40:
من عاشقه ماشینم.
خوش باشی

شما با RD دریفت کشیدی؟؟؟؟

اگه آره که بابا دمت گرم.

آقا با RD دریفت کشیدن اولیشه. داش سباستین ایول.:10:

ولی اسمت رو نگفتی:13:

سباستین
14-08-2008, 15:53
عماد. ( اسمه مستعارمه)

سباستین
14-08-2008, 16:38
فرشاد جان , خودت که ماشالا اوستایه فنی. عشاقه بیچاره ای مثله من که دسترسی به fr & high power & hight tourqe ندارن باید به آر- دی راضی باشن. تو آسفالت که آر-دی همین تیک-آفه عادی رو هم به زور می کشه. ولی رو خاک و بارون از هیچی بهتره. زمستون ها هم یخ بندون هایه خوبی داره. اون وقت با ژیان هم می شه دریفت زد. به امیده زمستون. خوش باشی:46:

Farshadd
14-08-2008, 22:05
فرشاد جان , خودت که ماشالا اوستایه فنی. عشاقه بیچاره ای مثله من که دسترسی به fr & high power & hight tourqe ندارن باید به آر- دی راضی باشن. تو آسفالت که آر-دی همین تیک-آفه عادی رو هم به زور می کشه. ولی رو خاک و بارون از هیچی بهتره. زمستون ها هم یخ بندون هایه خوبی داره. اون وقت با ژیان هم می شه دریفت زد. به امیده زمستون. خوش باشی:46:

اصلا متوجه نشدم اون تیکه اخر هم به همون دریفت با RD مربوط میشه.

تو بارون هم بریدگی های خلوت خوراکند.

اگه تو بارون بوده که آره میشه.
البته اونم کار هر کسی نیست.
:10::11:

mohammadreZa
27-08-2008, 23:44
من عاشقه ماشینم.
خوش باشی

مخلص بروبچ گل گیلانی (رشتی باشی بهتر)

سباستین
28-08-2008, 06:13
مخلص بروبچ گل گیلانی (رشتی باشی بهتر)
نوکرتم آق ممد رضا. شما لطف داری.:11:

tatu_lover1366
02-03-2009, 02:27
ماشین من 405 هستش و بیشتر از موهای سرتون باهاش دستی کشیدم
عدم تواناییتون رو در انجام این کار تقسیر ماشین نندازین
چون عقب این ماشین downforce کمی ایجاد میکنه در نتیجه عقب این ماشین به راحتی از حالت تعادل خارج میشه
پس بهترین شرایط رو برای drift فراهم میکنه
از حرفاتون تعجب میکنم

prowler88
04-03-2009, 17:40
از ماشینای جدید تو ایران لکسس is 350 دیف عقبه. اصل دریفت با اونه.

D r i v e r
04-03-2009, 21:26
ماشین من 405 هستش و بیشتر از موهای سرتون باهاش دستی کشیدم
عدم تواناییتون رو در انجام این کار تقسیر ماشین نندازین
چون عقب این ماشین downforce کمی ایجاد میکنه در نتیجه عقب این ماشین به راحتی از حالت تعادل خارج میشه
پس بهترین شرایط رو برای drift فراهم میکنه
از حرفاتون تعجب میکنم

دستی کشیدن با دریفت کردن خیلی فرق داره ها!!!
مطمئنا خودت هم میدونی!
بله 405 و پرشیا منم دریف انجام دادم ولی مشکل اینجاست که نه جای مناسب هست و نه امکانات(تهران و بقیه جاهارو نمیدونم) و پدر ماشین در میاد بخوای باهاش دریفت کنی و این کار باید با ماشین های تیون شده انجام بدی ( اینم بگم که یا باید توی یه جای فوق العاده باز و آزاد انجام بدی وگرنه قید سالم موندن بدنه رو باید بزنی :دی):41:
ولی خداییش لذتی که دریف داره هیچ چیز دیگه ای نداره(همون دستی کشیدن هم کلی حال میده )

tatu_lover1366
06-03-2009, 21:21
فکر میکنم یکی از راههای دریفت E-break باشه یا همون دستی خودمون
شما اینطوری فکر نمیکنی؟
اگه گفتم دستی احساس کردم چون تاپیک مخصوص دریفت هستش نیازی نیست که بگم دریفت توسط دستی ولی فکر کنم اشتباه کردم
منظورم همونه که بالا گفتم فدات شم
در مورد حرفتون هم باید بگم کاملا موافقم تمام ماشین به صدا افتاده
توی تهرانو نمیدونم ولی تو مشهد که جای اس واسه این کار پیدا میشه

orangeboy
10-03-2009, 11:57
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

این تکنیک مخصوص دریفت با اتومبیلهای دیفرانسیل جلو می باشد. دريفت كردن با اتومبيلهاي ديفرانسيل جلو داراي تفاوتهايي در انجام و مراحل اين حركت در اتومبيلهاي ديفرانسيل عقب است

شروع دريفت از ليز خوردن عقب ماشين آغاز ميشود در خودروهاي ديفرانسيل عقب ليز دادن عقب ماشين با گاز صورت ميگيرد اما در ديفرانسيل جلو ها اين عمل يا بايد ناشي از سرعت زياد در سر پيچ و نيروي گريز از مركز باشد يا با كمك ترمز دستي كه به سرخوردن عقب ماشين كمك ميكند
وقتي اتومبيل شما با سرعت در حركت است و به سر پيج ميرسيد و بنا به شرايط نياز به دريفت كردن داريد بايد زودتر از پيچ فرمان را به صورت ناگهاني برگردانيد و پس از
آن با استفاده از ترمز دستي ماشين را وادار به oversteer يا سر خوردن عقب آن كنيد
در اين زمان كه ماشين شما حول محور جلوي آن در حال چرخيدن است شما موفق شده ايد تا دو چرخ را در جهت دلخواه ليز دهيد و حالا نوبت به چرخهاي جلوست. اگر فرمان را در همان حال كه چرخانده ايد نگه داريد عقب ماشين 90 درجه و سپس 180 درجه و يا حتي بيشتر حول چرخهاي جلو ميگردد اما اگر زماني كه ماشين 90 درجه چرخيد شما با برگرداندن فرمان در جهتي كه ماشين ليز ميخورد تعادل چرخهاي جلوي آن را نيز بهم بزنيد در واقع اينرسي حركتي ماشين باعث ميشود تا ماشين به پهلو بر روي هر چهار چرخ ليز بخورد در اين حالت شما كاملا موازي با مسير حركت بعد از پيچ وارد آن ميشويد وپس از موازي شدن با گاردريل مسير بعد از پيچ ميتوانيد ابتدا فرمان را برگردانده و دستي را خوابانده و پدال گاز را فشار دهيد
به یاد داشته باشید که ترمز كردن در اين حالت كاملا كنترل ماشين را از دست شما خارج ميسازد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

به حالات فرمان در جهات مختلف دقت كنيد........

Farshadd
12-03-2009, 13:07
...
وپس از موازي شدن با گاردريل مسير بعد از پيچ ميتوانيد ابتدا فرمان را برگردانده و دستي را خوابانده و پدال گاز را فشار دهيد

این کار تقریبا کاملا اشتباه هست و به هیچ وجه توصیه که نمیشه هیچ، تاکید میکنم که انجام ندید.

اگه قرار باشه کل پیچ رو دستی بالا باشه که دیگه دریفتی در کار نیست. شاید واسه یه دور درجا خوب باشه ولی اگه بخوایید در طول پیچ دستی بالا باشه احتمال خیلی خیلی زیاد لاستیک میترکه. دستی فقط برای قبل از پیچ و برای آغاز oversteer باید استفاده بشه..

:12:

tatu_lover1366
15-03-2009, 23:04
با این حرفتون موافقم فرشاد جان
تمام هنر دریفت با دیف جلو به بموقع کشیدن و خوابوندن دستی منتهی میشه
اگه فرض مطلب شما با 40km/h وارد پیچ بشی و یکم دیرتر از وقتش دستی ماشینو بخوابونی دیگه نمیشه ته ماشینو جمع کرد
البته یک کار هست که شبیه این چیزییه که شما میگید ولی کار خیلی مبتدیانه ای هستش
یعنی از حالت سکون و از فاصله 50 متری پیچ استارت زده بشه بطوری که وقتی ماشین به پیچ رسید بیش از 30km/h سرعت نداشته باشه و بعد دستی رو کشید و کل پیچ رو با دستی کشیده و اکتفا به این نکته که نیرو به لاستیکهای جلو وارد میشه طی کرد و سپس دستی ماشین رو خوابوند اگه بخوام ساده بگم مثل اینکه داخل یک کوچه با کشیدن دستی دور یک فرمون زد

prowler88
16-03-2009, 03:03
اگه فرض مطلب شما با 40km/h وارد پیچ بشی و یکم دیرتر از وقتش دستی ماشینو بخوابونی دیگه نمیشه ته ماشینو جمع کرد
یعنی از حالت سکون و از فاصله 50 متری پیچ استارت زده بشه بطوری که وقتی ماشین به پیچ رسید بیش از 30km/h سرعت نداشته باشه و بعد دستی رو کشید و کل پیچ رو با دستی کشیده و اکتفا به این نکته که نیرو به لاستیکهای جلو وارد میشه طی کرد و سپس دستی ماشین رو خوابوند اگه بخوام ساده بگم مثل اینکه داخل یک کوچه با کشیدن دستی دور یک فرمون زد
البته این که شما میگی به قول خودت خیلی مبتدیانه است. اولا سرعت ماشین خیلی کم میشه. و ثانیا فکر کنم باعث بشه 180 درجه دور خودتون بچرخین.

D r i v e r
16-03-2009, 03:27
البته این که شما میگی به قول خودت خیلی مبتدیانه است. اولا سرعت ماشین خیلی کم میشه. و ثانیا فکر کنم باعث بشه 180 درجه دور خودتون بچرخین.
فکر کنم به همین دلیل گفتن با 30 تا سرعت که بیش از حد عقب ماشین نچرخه و کنترلش خارج نشه
راستی بنظرم بهتره هر موقع دستی میکشین یا دریفت میکنین ماشین در دنده 2 باشه
فکر کنم یه جا خوندم که در این حالت چسبندگی ماشین بیشتر هست

tatu_lover1366
16-03-2009, 17:48

حق میدم منتها
اول اینکه چون ماشین دیف جلو هستش گاز دادن شما تو دنده 1 در حالی که ماشین داره میچرخه مانع از ایستادن یا کم شدن سرعت ماشین میشه
اگه ندونین کی دستی رو باید خوابوند صد در صد ماشین 180 درجه دور خودش میچرخه
منم دفعات اول همچین اتفاقی واسم می افتاد,کم کم درست شد
شما انجامش بده اگه نشد بگو من خودم انجامش بدم و فیلم بگیرم که سندی بر گفته هام باشه

Farshadd
17-03-2009, 15:25

اگه شما تونستی با 30 کیلومتر وارد پیچ بشی و پیچ رو با دریفت رد کنی واقعا حرفه ای هستید و من شخصا شما رو روی سر میگیرم... ولی اینو بدونید که در ماشینهای دیف جلو تقریبا میشه گفت غیر ممکن هست با 30 تا وارد پیچ بشیم و پیچ رو با دریفت رد کنیم...

به شما توصیه میکنم که فیلمی که در لینک زیر هست رو ببینید. 0 ماشین دیف جلو هست و کامل معلومه چیکار میکنه

prowler88
17-03-2009, 18:01
من چند وقت پیش یه ب ام و 730 دیدم که با سرعت 5 کیلومتر در ساعت دریفت زد. یعنی در حالت ایستاده گاز داد و عقب ماشین چرخید. البته یه ذره زمین نم داشت. با دیف عقب خیلی راحته.

tatu_lover1366
17-03-2009, 20:23
اگه شما تونستی با 30 کیلومتر وارد پیچ بشی و پیچ رو با دریفت رد کنی واقعا حرفه ای هستید و من شخصا شما رو روی سر میگیرم... ولی اینو بدونید که در ماشینهای دیف جلو تقریبا میشه گفت غیر ممکن هست با 30 تا وارد پیچ بشیم و پیچ رو با دریفت رد کنیم...

به شما توصیه میکنم که فیلمی که در لینک زیر هست رو ببینید. 0 ماشین دیف جلو هست و کامل معلومه چیکار میکنه

پس واجب شد فیلم بگیرم بزارم
فقط یک چیزی فرشاد جان شما این کارو تا حالا با یک دیف جلو انجام دادی ؟
احساس میکنم اگه انجام بدین متوجه میشین به این سختی ها که شما میگید نیستش بابا
یا اینکه نوع حرکتی رو که من توضیح دادم شما با یک حرکته دیگه اشتباه گرفتین وگرنه امکان نداره به این سختی که شما میگید باشه
منتها توصیم اینه که این کارو با 405 انجام بدین چون با بقیه ماشینای دیف جلو که من امتحان کردن لذت انجام دادنشبه اندازه 405 نبوده
من با سمند و l90 و پرشیا و ریو هم امتحان کردم فقط کنترل عقبش یکم سختره
در مورد این فیلمی هم که گذاشتید این یه دریف کاملا حرفه ای هستش ببینید با جه سرعتی وارد پیست میشه
من تا حالا با این سرعت به پیچ وارد نشدم چه برسه که دستی هم بکشم(داره با 80تا وارد پیچ میشه تازه اگه اون عددی هم که نشون میده به کیلومتر باشه)
بعدم سیستم فرمون کاملا حرفهای هستش ببینید بعد از اینکه پیچ رو رد میکنه فرمون با چه سرعتی برمیگرده تازه دور پیچش فکر نمی کنم بیش از 2.5 دور باشه
سوم اینکه اسپویلر عقبی که واسه ماشین گذاشته شده خودتون بهتر میدونید که چقدر DOWNFORCE به عقب ماشین میده
و چهارم اینکه ارتفاع ماشین کم شده این کمکه زیادی به راننده برای نگه داشتن ماشین تو مسیر خودش میکنه

با حرف شما هم کاملا موافقم امیر جان چون ماشین دیف جلو اگه موقع دریفت لاستیکهای جلو شروع کنه به هرز گشتن دیگه شما هیچ کنترلی روی فرمون ماشین ندارید و صد در صد نمیشه دیگه ماشینو کنترل کرد واسه همینه که گفتم سرعت بین 20-30 باشه واسه این کار

Farshadd
18-03-2009, 13:30
من چند وقت پیش یه ب ام و 730 دیدم که با سرعت 5 کیلومتر در ساعت دریفت زد. یعنی در حالت ایستاده گاز داد و عقب ماشین چرخید. البته یه ذره زمین نم داشت. با دیف عقب خیلی راحته.

1- 730 دیف عقب هست.
2- اون حرکت دونات هست نه دریفت

پس واجب شد فیلم بگیرم بزارم
فقط یک چیزی فرشاد جان شما این کارو تا حالا با یک دیف جلو انجام دادی ؟

البته خوشحال میشیم فیلم دریفتتون رو ببینم.
من تا بحال با هیچ ماشینی دریفت نزدم...

احساس میکنم اگه انجام بدین متوجه میشین به این سختی ها که شما میگید نیستش بابا

بله اینو میدونم که با یه دیف جلو دریفتای کوچیک و مخصوصا در سرازیری راحت تره

tatu_lover1366
19-03-2009, 22:57
در اولین فرصت که کسی رو گیر بیارم که ازم فیلم بگیره , به روی چشم

بی باک بی بال
29-03-2009, 17:34
ببخشید دریفت به چه معنا است یعنی چیجوری

Farshadd
31-03-2009, 11:55
ببخشید دریفت به چه معنا است یعنی چیجوری

این پست رو به همراه لینک فیلمی که دادم ببینید:

B L A S T E R
31-03-2009, 18:31
ها این چیز شده بچه ها!:31: ها این رانندگیم خوبه ها یهنی از 11 سالگی رانندگی کردم ولی چیز شد!:31:
من جوگیر شدم دریفت بزنم!بعد یه چیزایی بلد بودم ماشین هم پژو 405 بود نیدونم اشکال کارم کجا بود یه کاری کردم شبیه دریفت!بعد کع اومدم راه بیفتم الفرار رو اینا دیدم ماشین راه نمیره پا شدم رفتم دیدم رینگ جلو قشنگ تا شده بود!خم شده بود اصلا.. بعد بابام هم یکم چیز کرد و اینا بعد دیگه بهم ماشین نمیده:31:!من میگم این کارو دیگه نکیند!1!!ریسکش بالاست!

tatu_lover1366
31-03-2009, 18:53
مگه شما این کارو با رینگ اسپرت و بدون نصب استرس بار انجام دادین که همچین اتفاقی واستون افتاده؟؟؟؟؟؟؟

B L A S T E R
31-03-2009, 18:59
دقیقا اینایی که گفتی نمیدونم یعنی چی:31:
فک کنم به خاطر اینکه نیدونم رینگمون ترکید!

T.K
31-03-2009, 19:03
اینم یه کلیپ کوتاه و با حال از دریفت با لامبورگینی مورسیه لگو

tatu_lover1366
31-03-2009, 23:42
منظورم از رینگ اسپرت هر رینگی بجز رینگ استانداردی هست که خود کارخونه زیر ماشین میندازه
استرس بار هم وسیله ای هست که اگه اشتباه نکنم دو طرفش به دو دستک موتور ماشین در دو طرف وصل میشه و با تقسیط وزن موتور روی سمتی میشه که نیرو داره روش اعمال میشه مانع از به اصطلاح خودتون ترکیدن رینگتون میشه
در مورد رینگ همینطور که میدونید کمک ماشین قابلیت تحمول یک مقدار مشخص نیروی وارده رو داره سربار این نیرو به رینگ و بدنه ماشین میشه حالا اگه جنس آلیاژ بکار رفته در رینک مورد نظر هم برای هدف مورد نظر شما (دیریفت)تهیه نشده باشه دیگه نور الی نوره (رینگهای اسپرت برای اینکه هر چه بیشتر سبک باشن تا اصالت اسپرتشون حفظ بشه بشتر آلیاژ بکار رفته توشون آلومینیوم هستش پس سبکتر و در عین حال مقاومت کمتری در مقابل نیروی وارد بهشون دارن)

T.K
01-04-2009, 12:23
با دیدن این فیلم میشه فهمید که دریفت واقعا سخته!!!

B L A S T E R
01-04-2009, 14:24
منظورم از رینگ اسپرت هر رینگی بجز رینگ استانداردی هست که خود کارخونه زیر ماشین میندازه
استرس بار هم وسیله ای هست که اگه اشتباه نکنم دو طرفش به دو دستک موتور ماشین در دو طرف وصل میشه و با تقسیط وزن موتور روی سمتی میشه که نیرو داره روش اعمال میشه مانع از به اصطلاح خودتون ترکیدن رینگتون میشه
در مورد رینگ همینطور که میدونید کمک ماشین قابلیت تحمول یک مقدار مشخص نیروی وارده رو داره سربار این نیرو به رینگ و بدنه ماشین میشه حالا اگه جنس آلیاژ بکار رفته در رینک مورد نظر هم برای هدف مورد نظر شما (دیریفت)تهیه نشده باشه دیگه نور الی نوره (رینگهای اسپرت برای اینکه هر چه بیشتر سبک باشن تا اصالت اسپرتشون حفظ بشه بشتر آلیاژ بکار رفته توشون آلومینیوم هستش پس سبکتر و در عین حال مقاومت کمتری در مقابل نیروی وارد بهشون دارن)
پس گند زدم!
جلو بندیه ماشین اومد پایین!!فک ککنم خیلی خرجش بشه!:13:

D r i v e r
01-04-2009, 14:39
پس گند زدم!
جلو بندیه ماشین اومد پایین!!فک ککنم خیلی خرجش بشه!:13:
اینطور که شما میگین میتونه اتفاقات زیادی افتاده باشه :41:
مثل بریدن سیبک - طبق طرفین یا همون مثلثی(شکستنش) - پاره شدن بوش طبق و .....
اگه اساسی به ماشین حال داده باشی فکر کنم 300 - 400 تومن ولی اگه جزیی باشه خوب جزییه دیگه :27:

B L A S T E R
01-04-2009, 15:00
اینطور که شما میگین میتونه اتفاقات زیادی افتاده باشه :41:
مثل بریدن سیبک - طبق طرفین یا همون مثلثی(شکستنش) - پاره شدن بوش طبق و .....
اگه اساسی به ماشین حال داده باشی فکر کنم 300 - 400 تومن ولی اگه جزیی باشه خوب جزییه دیگه :27:
اره بابام اومد گفت 600 تومن پیاده شدیم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تازه میخواستیم این لگنو عوض کنیم فک کنم باید فکر ماشین دیگه و از سرم بیرون کنم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

D r i v e r
01-04-2009, 18:23
اره بابام اومد گفت 600 تومن پیاده شدیم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تازه میخواستیم این لگنو عوض کنیم فک کنم باید فکر ماشین دیگه و از سرم بیرون کنم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
احتمالا شما مادر جلو بندی ماشین رو در آوردید
احتمالا طبق وسط و کمک سمتی که آسیب دیده هم عوض کردین :27:
ولی به نظرم این اتفاق به خاطر دریفت شما نبوده
بوده ها ولی دلیل اصلیش به نظرم رسیدگی نکردن به موقع به جلو بندی ماشین بوده:13:

tatu_lover1366
01-04-2009, 18:37
منم موافقم
هر مشکلی بوده احتمالا مال جلوبندی شما بوده
البته بجز مچاله شدن رینگ احتمالا دلیلش همین دریفت با عرض پوزش ناشیلنه بوده که البته تقصیر شما هم نبوده
احتمالا موقع دریفت شیب جاده رو هو در نظر نگرفتید
راستی خیابونی که این حرکتو توش انجام دادین به کدوم شمت شیب داشت و شما به کدوم سمت دریفت زدین؟

B L A S T E R
02-04-2009, 14:30
احتمالا شما مادر جلو بندی ماشین رو در آوردید
احتمالا طبق وسط و کمک سمتی که آسیب دیده هم عوض کردین :27:
ولی به نظرم این اتفاق به خاطر دریفت شما نبوده
بوده ها ولی دلیل اصلیش به نظرم رسیدگی نکردن به موقع به جلو بندی ماشین بوده:13:
مادر که چه عرض کنم!اجدادش رو یک دور ملاقات کرد:27:
اخه ماشین ما قبل از این تک بود اصلا:31:همه چیش روبراه بود!همیشه چکش میکردیم!

منم موافقم
هر مشکلی بوده احتمالا مال جلوبندی شما بوده
البته بجز مچاله شدن رینگ احتمالا دلیلش همین دریفت با عرض پوزش ناشیلنه بوده که البته تقصیر شما هم نبوده
احتمالا موقع دریفت شیب جاده رو هو در نظر نگرفتید
راستی خیابونی که این حرکتو توش انجام دادین به کدوم شمت شیب داشت و شما به کدوم سمت دریفت زدین؟
اره خوب تو این کارا ناشیم پوزشم لازم نیس:31:
ها اینیم که گفتی یادم نیس!

tatu_lover1366
03-04-2009, 13:37
در هر حال این اتفاقا برای هر کسی پیش می آد
و همه این اتفاق تقصیر شما نبوده

Farshadd
04-04-2009, 11:35
ها این چیز شده بچه ها!:31: ها این رانندگیم خوبه ها یهنی از 11 سالگی رانندگی کردم ولی چیز شد!:31:
من جوگیر شدم دریفت بزنم!بعد یه چیزایی بلد بودم ماشین هم پژو 405 بود نیدونم اشکال کارم کجا بود یه کاری کردم شبیه دریفت!بعد کع اومدم راه بیفتم الفرار رو اینا دیدم ماشین راه نمیره پا شدم رفتم دیدم رینگ جلو قشنگ تا شده بود!خم شده بود اصلا.. بعد بابام هم یکم چیز کرد و اینا بعد دیگه بهم ماشین نمیده:31:!من میگم این کارو دیگه نکیند!1!!ریسکش بالاست!

100 % یه جای کارتون ایراد داشته یا اینکه ماشینتون مورد داشته.

مگه شما این کارو با رینگ اسپرت و بدون نصب استرس بار انجام دادین که همچین اتفاقی واستون افتاده؟؟؟؟؟؟؟

رینگ استاندارد اندازه کافی قوی هست. حتی در بیشتر موارد از رینگهایی به قول شما اسپرت هم مقاومترن.

متاسفانه در تعریف استرس بار دچار اشتباه شدید.
پیشنهادم اینه یا در بارش بخونید یا تاپیک بزنید که "استرس بار چیست" تا کامل دستتون بیاد

بی باک بی بال
04-04-2009, 15:43
ببخشید
Drift همون حرکتی است که توی بازی Need For Speed انجام می دهیم

rami_hemi
04-04-2009, 15:54
دریفت توی لغت به معنی لیز خوردن هستش .
در واقع بله همون حرکت هستش این نوع نمایش با ماشین رو اول ژاپنی ها ابداع کردن و اساس کار هم تو لیز دادن عقب ماشین سر پیچها با سرعت زیاد هستش بدون اینکه کنترل کامل ماشین از دست بره و اسپین بزنه

بی باک بی بال
04-04-2009, 18:47
من قبلا که بنز ده تن داشتیم یه چند بار این کارو کردم
البته زمین گلی بود و فقط 90 درجه چرخیدم سرعتم 60 یا 70 تا بود

Farshadd
04-04-2009, 23:42
من قبلا که بنز ده تن داشتیم یه چند بار این کارو کردم
البته زمین گلی بود و فقط 90 درجه چرخیدم سرعتم 60 یا 70 تا بود

حدس میزنم که شما دریفت و دستی کشیدن رو اشتباه گرفتید.

بی باک بی بال
05-04-2009, 07:29
حدس میزنم که شما دریفت و دستی کشیدن رو اشتباه گرفتید.
نه دستی نکشیدم توی یه جای صاف ماشین لیز می خورد
البته خیلی هم ترسیدم چون ماشین باره هم داشت

tatu_lover1366
05-04-2009, 17:29
100 %

رینگ استاندارد اندازه کافی قوی هست. حتی در بیشتر موارد از رینگهایی به قول شما اسپرت هم مقاومترن.

فرشاد جان اگه پستهای قبلی منو بخونید متوجه میشید که عرض منم همین بوده که رینگهای استاندارد(کارخونه ای) بخاطر نوع آلیاژ بکار رفته توشون مقاومتر از نوع اسپرت هستن
در مورد استرش بار هم حق با شماست
حرفام پایه علمی نداره و قبول دارم
تنها حرفهای فردی رو بیان کردم که موقع نسب استرس بار روی ماشین برام توضیح داد
اگه میدونید که کاملا اشتباهه پپستو ویرایش کنم؟

Farshadd
05-04-2009, 22:36
فرشاد جان اگه پستهای قبلی منو بخونید متوجه میشید که عرش منم همین بوده که رینگهای استاندارد(کارخونه ای) بخاطر نوع آلیاژ بکار رفته توشون مقاومتر از نوع اسپرت هستن
در مورد استرش بار هم حق با شماست
حرفام پایه علمی نداره و قبول دارم
تنها حرفهای فردی رو بیان کردم که موقع نسب استرس بار روی ماشین برام توضیح داد
اگه میدونید که کاملا اشتباهه پپستو ویرایش کنم؟

این چه حرفیه عزیز.

در مورد استرس بار امیر زحمتشو کشیدن: استرس بار – برس بار – استرات بار (میله تعادل) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

tehran11
25-06-2009, 14:55
اگه زنده موندی نتیجه رو اعلام کن !
منتظریم ...
rast mege baze az in javona marg marg mekonand baba mesle bacheye adam ranandege kon

D r i v e r
25-06-2009, 15:11
rast mege baze az in javona marg marg mekonand baba mesle bacheye adam ranandege kon

سلام
خوش اومدی به فروم
یکی از قوانین مهم این فروم اینه که فارسی تایپ کنید:11:
لطفا :31:

davidjoker
26-06-2009, 08:34
به جز ماشین با چیز دیگری هم می شه دریفت زد؟:31:

D r i v e r
26-06-2009, 13:56
به جز ماشین با چیز دیگری هم می شه دریفت زد؟:31:

موتور سواری هم یه مسابقاتی داره که میشه گفت حرکاتشون مثله دریف هست
من روی برف و یخ و خاک و گلشو دیدم :31: