PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : نياز به راهنمايی کلّی دارم

adameh_bahal
16-12-2005, 09:03
سلام به همگی
من چطور ميتونم سريع لينوکس رو ياد بگريم؟ (با آموزش تصويری متوجه نشدم) :">
هم نصب و هم خودش؟
لطفاً راهنمايی کنيد

adameh_bahal
18-12-2005, 22:07
اينو که جواب نداديد لااقل بگين کجا برای آموزش خصوصی خوبه؟(تهران)

sa3er
19-12-2005, 00:04
سلام
منظور شما از واژه سريع چي هست؟
يه سري آموزشهاي تصويري تو بازار هست... بقيش رو خودت بايد كلنجار بري و مقالات انگيليسي رو از اينترنت يا سايتايي مثل اين:
down - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بگيري و بخوني و يواش يواش بيفتي رو غلتك...
:)

resal
19-12-2005, 02:22
سلام
اگر تازه میخوای لینوکسو یاد بگیری پیشنهاد من اینه:

1-اگر زبان انگلیسیت خوبه کتاب Linux All in One Reference for Dummies کتاب خوبیه(میتونی در [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پیداش کنی ).

2-سعی کن از فایلهای مهمت Backup تهیه کنی.

3-اگر تنها یک کامپیوتر داری سعی کن اول لینوکسو نصب نکنی.اول سعی کن از Live CD ها مثل Knoppix استفاده کنی تا با محیط لینوکس اشنا بشی و بتونی دستورات و راهنماییهای کتابو اجرا کنی.راه بهتر استفاده از Virtual Machine است یعنی میتونی یک کامپیوتر مجازی درون ویندوزت به کمک نرم افزار Vmware Workstation ایجاد کنی و لینوکسو توی اون نصب کنی.این راه حل کاملا بیخطریه و کمک میکنه که تا وقتی با امکانات لینوکس اشنا نشدی از امکانات ویندوزت بطور همزمان استفاده کنی.این برنامه رو میتونی در [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پیدا کنی.

4-لینوکس میتونه ابتدا عجیب و یک کم پیچیده و سخت به نظر بیاد اما اگر یکی دو هفته باهاش کار کنی و یکی دوتا کتاب بخونی و سایتهایی که میتونن بهت کمک کنند رو پیدا کنی(مثل بعضی فرومها) نه تنها راه میوفتی بلکه از لینوکس هم خوشت میاد.اگر که برنامه نویسی هم بلد باشی دیگه کلی حال و حول میکنی.(من خیلی بلد نیستم اما میگن که لینوکس بهشت برنامه نویس هاست).

5-تقریبا کم اتفاق می افته که مشکلی واسه تو پیش بیاد و مشابه اش واسه کسی پیش نیومده باشه.واسه همین قبل از اینکه در مورد راه حل مشکلت (که معمولا در ابتدا مشکلات ساده ای هستند مثل چگونه نصب کردن برنامه ها...) سوال کنی،خوب تحقیق و جستجو کن.معمولا جوابتو پیدا میکنی.

6-لینوکس در حال تکامله و شاید در ابتدا به User Friendly ویندوز به نظر نرسه و هنوز یکسری مشکلاتی که شاید بعضیهاشون سمج باشند داره.مثلا در ابتدا ممکنه نتونی مودمتو راحت نصب کنی و یا نتونی راحت فایلهای تصویری رو ببینی.اگر از Virtual Machine استفاده کنی شاید کمتر در گیر اینطور مسایل بشی و بتونی کل وقتتو به یادگیری خود سیستم عامل اختصاص بدی.

7-لینوکس توزیع های مختلفی داره اما در کل دو شبه استاندارد اصلی داره:Debian و Redhat . از هر کدومشون توزیع های متفاوتی وجود داره.میتونی واسه شروع یکی از توزیعهای SuSE9.3 or 10 یا Mandriva 10.1 رو انتخاب کنی.هر دو شون راحتند و خیلی از سخت افزارها رو میشناسند. Wizard ، Suse های خوبی برای تنظیمات دارد .

8-سایت های مختلفی برای پیدا کردن راهنما و کمک وجود دارند.انواع فروم ها را میتونی با جستجوی "Linux Forum" در گوگل پیدا کنی، که یکی از بهترین انها [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است.در بین فروم های فارسی،فروم سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ،فروم خوبی است. اگر سوالت نسبتا خاص بود میتونی از جستجو در Google Groups کمک بگیری.کتابهای مختلف رو میتونی در [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] پیدا کنی.سایت خود توزیع کننده هم گاهی کمک کننده است مثل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] برای Suse . سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هم محل خوبی واسه پیدا کردن اطلاعات و اشنایی با انواع موضوعات مرتبط با لینوکس است.

به لینوکس خوش امدی!

.

adameh_bahal
19-12-2005, 20:27
ممنون

m a j r i x
20-12-2005, 07:54
resalجان دست درد نکنه سنگ تموم گذاشتی
موفق باشی

resal
20-12-2005, 16:16
ممنون مجید جان. امیدوارم به کار دوستان تازه علاقمند شده به لینوکس بیاد.

.

hamidreza_buddy
21-12-2005, 14:05
من که خودم اول از خوندن یه کتاب UNIX شروع کردم.
ولی در کل هر کاری کتابی که بخونی تا با linux عملی کار نکنی خوب یاد نمی گیری.