PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش منتال ری ( از beginner تا advanced )

hrgh2
07-08-2008, 20:27
سلام به همه ی دوستان
اول از همه به خاطر اینکه یک مدتی نبودم معذرت میخوام .

خوب بریم سر اصل مطلب من این مدت داشتم با منتال ری ور میرفتم و خیلی چیزای جدیدش را یاد گرفتم پارامترهایی که بسیار زیاد در کار تاثیر گذارند تنظیماتی که سرعت رندر را به شکل باور نکردنی ( واسه انیمیشن )افزایش میده
یا خیلی چیزهای دیگه.

تصمیم دارم اینجا منتال ری را خودم آموزش بدم ( البته با کمک دوستان )
راستی بگم که من منتال ری را واسه 3ds max 2009 آموزش میدم پس اگه ورژن قدیمی ترش را دارید بهتر که برید به سراغ 2009 .

فعلا هم دارم یک آموزش میسازم تا دوستان را با نحوه کار کردن با منتال ری و پارامترهای اون آشنا کنم

پس منتظر آموزشام باشید:27:

hrgh2
07-08-2008, 21:00
بزارید اول از همه با این سوال شروع کنیم که : منتال ری چیه؟
منتال ری نرم افزاری هست حرفه ای و کامل برای انجام پروسه rendering که میتونه تاثیرات نور را طبق قوانین پیچیده فیزیک به طور صحیح شبیه سازی کنه
شامل : ردیابی پرتوهای نور ( ray-traced ) . فرایند بازتاب و شکسته شدن نور ( reflection and refraction ) . خاصیت caustics و global illumination

نحوه انتخاب mental ray به عنوان موتور رندر.
1- از منوی rendering گزینه render setup ا انتخاب کنید.
2- از تب common به قسمت assign renderer بروید.
3- در قسمت production به جای default scanline renderer گزینه mental ray renderer را انتخاب کنید . (‌با استفاده از دکمه مقابل production که به شکل نقطه چین هست )

hrgh2
08-08-2008, 12:10
خوب اول از همه سرفصلهای آموزشهام را واستون شرح میدم

-آشنایی با mental ray

1- پنل mental ray در تایین خصوصیات اشیا صفحات : 1 - 2

2- آشنایی با final gather

3- آشنایی با caustics

4- آشنایی با global illumination

5- کار با mental ray proxy object

6- آشنایی با انواع نورها ( lights ) در منتال ری

7- آشنایی با متریالهای اختصاصی mental ray شامل :
a- متریال arch and design
b- متریال car paint
c- متریال pro materials
d- و utility mental ray materials

خوب اینها آموزش مقدماتی منتال ری هستند که من تا جایی که اطلاع دارم توضیح میدم
بعد از اون به سراغ دو مبحث اصلی زیر میریم.

2- mental ray for exteriors
3- و mental ray for interiors

پس از این دو مرحله همه اصول منتال ری را تا حدر زیادی یاد میگیرید میشه گفت نیمه حرفه ای میشن. در پایان هم تکنیکهای خاص را شرح میدم.

CG Art
08-08-2008, 12:20
ترکوندی به خدا ....

دمت گرم.

hrgh2
08-08-2008, 12:59
ترکوندی به خدا ....

دمت گرم.

ممنون که نظر دادی عادل جان:10:
هنوز که آموزشی نگذاشتم اما امروز فردا چند تا آموزش میزارم

hrgh2
08-08-2008, 13:36
1- mental ray panel : این پنل خصوصیات و ویژگیهای آبجکتها را برای موتور رندر تعیین میکند.

نحوه دسترسی به mental ray panel : آبجکت مورد نظرتان را انتخاب کنید و روی آن راست کلیک کنید سپس گزینه object properties را انتخاب کنید. و به تب mental ray بروید.

final gather group : این گروه نحوه تعامل آبجکت را با final gather تعیین میکند ( مبحث final gather را در ادامه توضیح میدهم )
When Object is Hit by a Final Gather Ray : زمانی که یک پرتو FG به آبجکت ما برخورد میکند چه اتفاقی رخ دهد

1- return object color (physically correct : با انتخاب این گزینه ( که در حالت عادی انتخاب است ) با برخورد پرتو به شی ء ما علاوه بر بازگشت پرتو FG متریال و رنگ آبجکت نیز به همرا پرتو بازتاب میشود ( حالت استاندارد و واقعی )

2- Return Black : با انتخاب این گزینه پرتوهای تابیده شده بدون تاثیر از رنگ و متریال آبجکت بازتاب میشوند

3- Pass through (Invisible to FG : در این حالت پرتوهای FG از آبجکت عبور میکنند .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

راستی توی عکس از دیدن کلمه آبکت تعجب نکنید همون آبجکت هست با غلط املایی:27:

...:10:

SSS_HHH_OOO
08-08-2008, 13:45
خیلی کار خوبی کردی..... اگه برات ممکنه بیشتر از عکس استفاده کن....

hrgh2
08-08-2008, 13:52
خیلی کار خوبی کردی..... اگه برات ممکنه بیشتر از عکس استفاده کن....

ممنون شهاب جان
چشم دارم همین کار را میکنم البته شما هم همراهیم کنید عالی میشه:10:

/.,mnb
08-08-2008, 14:10
خيلي خيلي عالي هست آقا حميد رضا.
منتظر ادامش هستم شديدا.............

hrgh2
08-08-2008, 14:24
خيلي خيلي عالي هست آقا حميد رضا.
منتظر ادامش هستم شديدا.............

ممنون کورش جان:10:
آخر کار pdf ش میکنم

hrgh2
08-08-2008, 18:21
ادامه mental ray panel
Receive Illumination from Final Gather : فعال بودن این گزینه تعیین میکنه که پرتوهای FG به جسم تابونده بشن در غیر این صورت پرتوهای FG به جسم تابیده نمیشوند

Caustics and Illumination group : این گروه از تنظیمات نحوه تعامل آبجکت را با global illumination (photons و caustics تعیین میکند. شامل :

1- Exclude from Caustics : فعال نبودن این گزینه دو گزینه بعد را قابل دسترسی میکند اما فعال بودن آن دو گزینه بعدی را نیز غیر فعال میکند.

2- Generate Caustics : فعال بودن این گزینه به آبجکت اجازه میدهد تا از خود caustic ساتر کند.

3- Receive Caustics : همانطور که پیداست فعال بودن آن به جسم اجازه می دهد تا caustics را دریافت کند .

4- Exclude from GI : این گزینه نیز مانند گزینه اول است اما برای global illumination

5- Generate Global Illumination : فعال بودن این گزینه به جسم اجازه میدهد تا فتونها را منتشر کند.

6- Receive Global Illumination : این گزینه به جسم اجازه میدهد تا فتونها را دریافت کند.

...

SSS_HHH_OOO
08-08-2008, 21:49
لطفا به جای پست برای تشکر فقط دکمه تشکر رو بزنید تا تاپیک شلوغ نشه....
به امین اطلاع میدم پستهای اضافه حذف بشن...

hrgh2
11-08-2008, 20:49
با سلام به همه ی دوستان
خواستم دلیل تاخیرم در ارائه ادامه آموزشها را بگم
راستش من یه چند روزی نبودم و نیستم ( واسه شرکت در جشنواره فیلم کوتاه باید به نیشاپور برم )
پس پیشاپیش از همه ی دوستان عزرخواهی میکنم

hrgh2
21-08-2008, 18:31
با سلام خدمت همه ی دوستان
خوب اول از همه به خاطر تاخیری که در ارائه آموزشها پیش اومد معذرت میخوام.
خوب بریم سراغ قسمت پایانی Mental Ray Panel

Displacement group : این گروه شما را در کنترل displacement کمک میکند.

1- Use Global Settings : این گزینه تنظیمات مربوط به displacement را از
Render Setup dialog > Renderer panel > Shadows and Displacement rollout دریافت میکند یعنی displace آبجکت از طریق این پارامتر کنترل میشود. برای فعال شدن پارامترهای دیگر این گزینه را غیر فعال میکنیم.

2- View-Dependent : زمانی که این گزینه فعال است واحد پارامتر Edge Length بر حسب pixel هست اما زمانی که این گزینه غیر فعال میشود این واحد از نرم افزار دریافت میشود.

3- Smoothing : این گزینه بعد از displace آبجکت را smooth میکند.

4- Edge Length : این گزینه فاصله بین edge ها را هنگام displace کنترل میکند.

5- Max. Displace : یکی از مهمترین گزینه ها در کنترل displace آبجکت هست که حد اکثر مقدار displace را تایین میکند.

6- Max. Level : این گزینه کیفیت displace شما را کنترل میکند.

hrgh2
21-08-2008, 18:36

Öracle
18-10-2008, 00:22
دوست عزیز دیگه ادامه نمیدی ؟

3dlove
18-10-2008, 13:43
سلام
عالیه داداش
فقط یه سوال پارامترهای منتال ری تو مکس 8 با 9 فرق داره ؟؟؟؟؟

hrgh2
20-10-2008, 18:29
دوستان این تاپیک قدیمی بود
راستش من دسترسیم به اینترنت محدود شده
به خاطر درس
فعلا نمیتونم این تپیک را ادامه بدم
در موردسوال 3dlove عزیز باید بگم که آره پارامترهایی که اینجا من توضیح دادم با اونایی که توی ورژنهای قبلی بودند کاملا فرق داره

Farzad.wow
21-10-2008, 00:02
حمید جون از Displace میشه یه آموزش بدی آخه من هر کاری می کنم .اون جوری که می خوام در نمی یاد

M_KK
05-04-2009, 15:18
نميدونم ديگه, اين تاپيك رو كسي ميخونه يا نه .
از اون جايي كه تازه عضو سايت شدم نميتونم پيغام واسه كسي بفرستم .
اگه اشتباه نكنم اين بحث هنوز تموم نشده. بحث جالبي اميدوارم ادامش بديد...

mkm_cg
30-05-2009, 13:28
ادامه نميدين؟
جالب و مفيد بود

hrgh2
01-06-2009, 18:13
رفیق این تا÷یک خیلی قدیمیست فعلا در شرف کنکورم و وقت ندارم یه روزی ادامش میدم ...:10:

tatuy
01-06-2009, 22:05
خیله خب من که مکس کار نیستم ولی واقعا از آموزشاتون کلی حال کردم.دستتون درد نکنه دوست عزیز.

hrgh2
20-09-2009, 09:31
خوب قصد دارم این تاپیک رو ادامه بدم البته اگه دوستان کمک کنند
اول از همه میخوام تاپیک یکم منظم شه از مدیرای عزیز میخوام پستهای اضافی رو پاک کنند

میخوام به جای توضیح دادن تک تک پارامترها با یه سری tutorial از مقدماتی به بالا کار را ادامه بدم.

samadsam
20-09-2009, 10:11
اقا حرف نداره اگه این تاپیک خراب شده یه تاپیک جدید درست کنید و توی پست اول شرایط رو بزارین و همینطور فهرست تا از زدن پست های تشکر و بی جا ممانعت بشه
ممنون.

hrgh2
20-09-2009, 12:07
خوب در این آموزش قصد دارم نحوه رندر صحنه یک کلبه را با استفاده از منبع نور استاندارد Spotlight و Skylight آموزش بدهم.
در این صحنه هر کدوم از این دو منبع نور نقشی را بازی میکند در واقع Spot light نقش منبع اصلی نور ( خورشید ) و Skylight نقش آسمان را بازی میکند.
تاثیری که نور Spot light در این صحنه دارد تابش مستقیم نور و ایجاد سایه ها در راستای تابش هست
و تاثیری که Skylight دارد ایجاد یک فضای منعکس کننده نور است که باعث انعکاس پرتو های نور و بازتاب آنها به نقاط تاریکتر میشود.

ابتدا سورس این کار را از لینک زیر دانلود کنید ( کار خودم هست میدونم خیلی سطحش پایینه:27: ) :

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدچیزهایی که در این آموزش یاد میگیرید :

1- انتخاب Mental Ray به عنوان موتور رندر پیشفرض
2- نحوه به کارگیری Spotlight و Skylight در صحنه
3- تنظیمات موتور رندر Mental Ray شامل استفاده از FG و GI برای شبیه سازی بازتاب طبیعی نور و تنظیمات Sampling.

خوب پروژه بالایی با پسوند .max هست و حجمش 82 کیلوبایت هست اول اون رو دانلود کنید.

کار را شروع میکنیم

1- از منوی Rendering موتور رندر Mental Ray را به عنوان پیش فرض انتخاب میکنیم

2- از قسمت Create > Lights > Standard گزینه Target Spot را انتخاب میکنیم و در صحنه قرار میدهیم به شکل زیر تنظیم میکنیم.

3- حال یک منبع نور Skylight نیز از همان قسمت در صحنه قرار میدهیم ( مهم نیست در کدام ناحیه از صحنه قرار گیرد )

4- از منوی Rendering گزینه Render Setup را انتخاب میکنیم و تنظیمات مربوط به Final Gathering و Global Illuminaion و همچنین Sampling را به صورت زیر انجام میدهیم.

5- حالا تنظیمات مربوط به خروجی تصویر را انجام دهید و کلید رندر را بزنید.

و این هم نتیجه نهایی کار :

faraz3
18-10-2009, 15:38
سلام
ممنون از آموزشتون داشتیم استفاده می کردیم ولی چرا ادامه نداره ؟!!!

omid1
18-10-2009, 22:46
تشکر به خاطر اموزشات
من با منتال ری زیاد بلد نیستم کار کنم...فکر کنم با این اموزشا بتونم راه بیفتم
بازم تشکر

arashro
08-03-2010, 16:15
لطفا اگه ممکنه ادامه بدین مبحث به درد بخوریه.... ممنون

jafarsydi
03-02-2013, 18:48
این هم دانلود رایگان یک آموزش تصویری ار رندر منتال ری:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

kamron_devil
04-02-2013, 20:56
اقا یک آموزش کلی هم بزار که دانلود کنیم. حالا یا ویدئو یا pdf/ مرسی